budgie-control-center 1.2.0 - en to tg translation catalogue (879 entries)

en: Two Sided
tg: Дутарафа

en: Paper Type
tg: Навъи қоғаз

en: Paper Source
tg: Манбаи қоғаз

en: Output Tray
tg: Қуттии барориш

en: GhostScript pre-filtering
tg: Филтркунии пешакии GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
tg: Саҳифаҳо дар як тараф

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
tg: Дутарафа

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
tg: Самт

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
tg: Умумӣ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
tg: Танзими саҳифа

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
tg: Имконоти насбшаванда

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
tg: Вазифа

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
tg: Сифати тасвир

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
tg: Ранг

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
tg: Ба анҷом расида истоддаст

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
tg: Иловагӣ

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
tg: Саҳифаи санҷишӣ

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
tg: Миқдори тонер паст аст

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
tg: Тонер тамом шуд

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
tg: Таҳиягар паст аст

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
tg: Таҳиягар ба анҷом расид

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
tg: Миқдори таъминоти маркер паст аст

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
tg: Таъминоти маркер ба анҷом расид

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
tg: Кушодани сарпӯш

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
tg: Дари кушода

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
tg: Миқдори қоғаз паст аст

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
tg: Қоғаз тамом шуд

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
tg: Офлайн

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
tg: Манъ шуд

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
tg: Махзани партов тақрибан пур аст

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
tg: Махзани партов пур аст

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
tg: Ҳодии оптикии сурат дар вақти наздик аз кор мебарояд

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
tg: Ҳодии оптикии сурат дигар кор намекунад

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
tg: Тайёр

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
tg: Корҳоро қабул намекунад

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
tg: Коркард

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
tg: Истеҳсолкунанда

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
tg: Драйвер

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
tg: Яктарафа

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
tg: Канори дароз (стандартӣ)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
tg: Канори кӯтоҳ (акскунӣ)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
tg: Амудӣ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
tg: Уфуқӣ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
tg: Баръакси уфуқӣ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
tg: Баръакси амуди

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
tg: Иловакунии принтери нав қатъ шуд.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
tg: Интерфейси корбар бор нашуд: %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
tg: Мунтазир

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
tg: Коркард

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
tg: Манъ шуд

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
tg: Бекор карда шуд

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
tg: Қатъшуда

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
tg: Ба анҷом расид

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
tg: Принтери JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
tg: Принтери LPD

en: No suitable driver found
tg: Ягон драйвери мувофиқ ёфт нашудааст

en: Select PPD File
tg: Интихоби файли PPD

en: _Cancel
tg: _Бекор кардан

en: _Open
tg: _Кушодан

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
tg: Файлҳои тавсифи принтери PostScript (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
tg: Интихоб ба таври худкор

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
tg: Принтери пешфарз

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
tg: Илова кардани танҳо шрифтҳои GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
tg: Табдил додан ба сатҳи 1 PS

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
tg: Табдил додан ба сатҳи 2 PS

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
tg: Ягон филтри пешакӣ нест

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
tg: Илова кардани принтер

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
tg: Порти силсилавӣ

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
tg: Порти мувозӣ

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
tg: Ҷойгиршавӣ: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
tg: Суроға: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
tg: _Сервер санҷиши ҳаққониятро талаб мекунад

en: %d of %d
tg: %d аз %d

en: New shortcut…
tg: Миёнбури нав

en: Button %d
tg: Тугмаи %d

en: Button
tg: Тугма

en: Output:
tg: Барориш:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
tg: Нигоҳ доштани таносуб (қуттии почта):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
tg: Нишона гузоштан ба монитори ягона

en: Display Mapping
tg: Нақшабандии дисплей

en: _Close
tg: _Пӯшидан

en: Test Your _Settings
tg: Санҷиши _танзимот

en: Stylus
tg: Қалам

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
tg: Планшет

en: Batteries
tg: Батареяҳо

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
tg: Батарея

en: When _idle
tg: Вақте ки беҳаракат аст

en: Power Off
tg: Анҷоми кор

en: Hibernate
tg: Гибернатсия

en: Off
tg: Хомӯш

en: When on battery power
tg: Вақте ки аз батарея кор мекунад

en: When plugged in
tg: Вақте ки аз манбаъ барқ кор мекунад

en: On
tg: Фаъол

en: Unknown time
tg: Вақти номаълум

en: %i minute | %i minutes
tg[0]: %i дақиқа
tg[1]: %i дақиқа

en: %i hour | %i hours
tg[0]: %i соат
tg[1]: %i соат

en: hour | hours
tg[0]: соат
tg[1]: соат

en: minute | minutes
tg[0]: дақиқа
tg[1]: дақиқа

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
tg: %s то анҷоми пуркунии батарея

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
tg: Диққат: %s боқимонда

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
tg: %s боқимонда

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
tg: Комилан пур аст

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
tg: Холӣ кардан

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
tg: Пуркунии барқ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
tg: Тамомшавии барқ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
tg: Муши бесим

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
tg: Клавиатураи бесим

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
tg: Таъминоти қатънашавандаи барқ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
tg: Ёрдамчии рақамии шахсӣ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
tg: Телефони мобилӣ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
tg: Плеери мултимедиа

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
tg: Компютер

[ctx: Battery name]
en: Main
tg: Асосӣ

[ctx: Battery name]
en: Extra
tg: Иловагӣ

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
tg: Фазои стандартӣ

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
tg: Санҷиши профил

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
tg: Худкор

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
tg: Сифати паст

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
tg: Сифати миёна

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
tg: Сифати баланд

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
tg: RGB-и пешфарз

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
tg: CMYK-и пешфарз

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
tg: Хокистариранги пешфарз

en: Vendor supplied factory calibration data
tg: Иттилооти санҷиши заводии бо фурӯшанда таъминшуда

en: Full-screen display correction not possible with this profile
tg: Ислоҳкунии экрани пурраи дисплей бо ин профил имконнопазир аст

en: This profile may no longer be accurate
tg: Эҳтимол аст, ки ин профил дигар саҳеҳ намебошад

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
tg: Экрани лэптоп

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
tg: Вебкамераи дарунсохт

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
tg: Монитори %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
tg: Сканери %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
tg: Камераи %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
tg: Принтери %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
tg: Веб-камераи %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
tg: Пешфарз:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
tg: Фазои рангин:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
tg: Санҷиши профил:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
tg: Интихоби файли профили ICC

en: _Import
tg: _Ворид кардан

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
tg: Профилҳои дастгиришудаи ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
tg: Ҳамаи файлҳо

en: Screen
tg: Экран

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
tg: Захира кардани профил

en: _Save
tg: _Захира кардан

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
tg: Эҷод кардани профили рангин барои дастгоҳи интихобшуда

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
tg: Абзори ченкунӣ ёфт нашуд. Лутфан, санҷед, ки он фаъол мебошад, ва ба таври дуруст пайваст шудаанд.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
tg: Абзори ченкунӣ профилҳои принтерро дастгирӣ намекунад.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
tg: Намуди дастгоҳ дар айни ҳол дастгирӣ намешавад.

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
tg: Пӯшидани сарпӯши лэптоп

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
tg: Хатои дарунии ҳалнашаванда ба вуҷуд омад.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
tg: Абзорҳои лозимии санҷиши насб нашудаанд.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
tg: Профил эҷод карда нашуд.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
tg: Нуқтаи сафеди таъинотӣ ба даст оварда нашуд.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
tg: Ба анҷом расид!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
tg: Санҷиш қатъ шудааст!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
tg: Шумо метавонед дастгоҳи санҷиширо тоза кунед.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
tg: Дастгоҳи санҷиширо дар ҳолати иҷро қатъ накунед

en: Enable color management for %s
tg: Фаъол кардани идоракунии рангҳо барои %s

en: Show color profiles for %s
tg: Намоиш додани профилҳои ранг барои %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
tg: Санҷиш нашудааст

en: multiple sizes
tg: якчанд андоза

en: No Desktop Background
tg: Бе пасзаминаи мизи корӣ

en: Current background
tg: Пасзаминаи ҷорӣ

en: Custom
tg: Иловагӣ

en: _Apply
tg: _Татбиқ кардан

en: None
tg: Ҳеҷ

en: Custom Shortcuts
tg: Миёнбурҳои шахсӣ

en: More…
tg: Бештар…

en: No input sources found
tg: Ягон манбаи вуруд ёфт нашудааст

[ctx: Input Source]
en: Other
tg: Дигар

en: Compose Key
tg: Тугмаи эҷодкунӣ

en: Keyboard Shortcuts
tg: Миёнбурҳои клавиатура

en: Reset All Shortcuts?
tg: Ҳамаи миёнбурҳоро тоза мекунед?

en: Cancel
tg: Бекор кардан

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
tg: Ғайрифаъол

en: Authentication failed
tg: Санҷиши ҳаққоният қатъ шудааст

en: The new password is too short
tg: Ниҳонвожаи нав хеле кӯтоҳ аст

en: The new password is too simple
tg: Ниҳонвожаи нав хеле осон аст

en: The old and new passwords are too similar
tg: Ниҳонвожаи нав ва кӯҳна хеле монанданд

en: The new password has already been used recently.
tg: Ниҳонвожаи нав аллакай истифода шуда буд.

en: The new password must contain numeric or special characters
tg: Ниҳонвожаи нав бояд аломатҳои рақамӣ ва махсусро дар бар гирад

en: The old and new passwords are the same
tg: Ниҳонвожаи нав ва кӯҳна мувофиқат мекунанд

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
tg: Баъд аз воридшавии вақти аввалин ниҳонвожаи шумо тағйир ёфт!

en: The new password does not contain enough different characters
tg: Ниҳонвожаи нав аломатҳои дигаргунро дар бар намегирад

en: Unknown error
tg: Хатогии номаълум

en: Please choose another password.
tg: Лутфан, ниҳонвожаи дигареро интихоб кунед.

en: Please type your current password again.
tg: Лутфан, ниҳонвожаи ҷории худро ворид кунед.

en: Password could not be changed
tg: Ниҳонвожа тағйир дода намешавад

en: The passwords do not match.
tg: Ниҳонвожаҳо мувофиқат намекунанд.

en: Select
tg: Интихоб кардан

en: Browse for more pictures
tg: Тамошо кардани тасвирҳои дигар

en: Cannot automatically join this type of domain
tg: Ба ин намуди домен ба таври худкор пайваст намешавад

en: No such domain or realm found
tg: Ягон домен ё соҳиб ёфт нашудааст

en: Cannot log in as %s at the %s domain
tg: Ҳамчун %s ба домени %s пайваст намешавад

en: Invalid password, please try again
tg: Ниҳонвожаи нодуруст, лутфан амалро такрор кунед

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
tg: Ба домени %s пайваст нашуд: %s

en: Left thumb
tg: Сарангушти чап

en: Left middle finger
tg: Ангушти миёнаи чап

en: _Left index finger
tg: _Ангушти ишорати чап

en: Left ring finger
tg: Ангушти ҳалқаи чап

en: Left little finger
tg: Ангушти хурди чап

en: Right thumb
tg: Сарангушти рост

en: Right middle finger
tg: Ангушти миёнаи рост

en: _Right index finger
tg: _Ангушти ишорати рост

en: Right ring finger
tg: Ангушти ҳалқаи рост

en: Right little finger
tg: Ангушти хурди рост

en: Your account
tg: Ҳисоби шумо

en: Failed to delete user
tg: Несткунии корбар қатъ шуд

en: Failed to revoke remotely managed user
tg: Бекоркунии корбари идорашавандаи дурдаст иҷро нашуд

en: You cannot delete your own account.
tg: Шумо наметавонед ҳисоби худро нест кунед.

en: %s is still logged in
tg: %s то ҳол воридшуда мебошад

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
tg: Несткунии корбари воридшуда метавонад низомро ба ҳолати номунтаззам дарорад.

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
tg: Ҳангоми нест кардани ҳисоби корбар шумо метавонед директорияи аслӣ, файлҳои навбати почта ва файлҳои муваққатиро нигоҳ доред.

en: _Delete Files
tg: _Нест кардани файлҳо

en: _Keep Files
tg: _Нигоҳ доштани файлҳо

en: _Delete
tg: _Нест кардан

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
tg: Ҳисоб ғайрифаъол аст

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
tg: Ҳангоми воридшавии навбатӣ таъин карда мешавад

[ctx: Password mode]
en: None
tg: Ҳеҷ

en: Logged in
tg: Ворид шудааст

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
tg: Фаъол

en: Failed to contact the accounts service
tg: Тамосгирӣ бо хадамоти ҳисобҳо қатъ шуд

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
tg: Лутфан, мутмаин шавед, ки AccountService насб шудааст ва дар ҳоли иҷро мебошад.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
tg: Барои даровардани тағйирот,
    аввал нишонаи "*"-ро зер кунед

en: Delete the selected user account
tg: Нест кардани ҳисоби корбари интихобшуда

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
tg: Барои нест кардани ҳисоби корбари интихобшуда,
    пеш аз ҳама нишонаи * -ро зер кунед

en: The username is too long.
tg: Номи корбар хеле дароз аст.

en: Failed to add account
tg: Иловакунии ҳисоб қатъ шуд

en: Failed to register account
tg: Қайдкунии ҳисоб қатъ шуд

en: No supported way to authenticate with this domain
tg: Ягон имконияти дастгирӣ барои санҷиши ҳаққоният бо ин домен вуҷуд надорад

en: Failed to join domain
tg: Ҳамроҳ шудан ба домен қатъ шуд

en: Failed to log into domain
tg: Ворид шудан ба домен қатъ шуд

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
tg: Ниҳонвожаи нав бояд аз ниҳонвожаи кӯҳна фарқ кунад.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
tg: Баъзе ҳарфҳо ва рақамҳоро тағйир диҳед.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
tg: Ниҳонвожаи худро каме мураккаб кунед.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
tg: Ниҳонвожа бе номи корбар қавитар мешавад.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
tg: Номи худро дар ниҳонвожа истифода набаред.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
tg: Баъзе калимаҳоро аз ниҳонвожа истисно кунед.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
tg: Калимаҳои оддиро истифода набаред.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
tg: Тартиби калимаҳои мавҷудбударо иваз накунед.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
tg: Бештар рақамҳоро истифода баред.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
tg: Бештар ҳарфҳои калонро истифода баред.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
tg: Бештар ҳарфҳои хурдро истифода баред.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
tg: Бештар аломатҳои маҳсусро, монанди нуқтагузорӣ, истифода баред.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
tg: Аралаши калимаҳо, рақамҳо ва нуқтагузориро истифода баред.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
tg: Аломатҳои такрориро истифода набаред.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
tg: Аломатҳои такрориро истифода набаред: шумо бояд ҳарфҳо, рақамҳо ва нуқтагузориро аралаш кунед.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
tg: Мунтазамии рақамҳоро монанди 1234 ё abcd истифода набаред.

en: This Week
tg: Ҳафтаи ҷорӣ

en: Last Week
tg: Ҳафтаи гузашта

en: Session Ended
tg: Ҷаласа хотима ёфт

en: Session Started
tg: Ҷаласа оғоз ёфт

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
tg: %s — Фаъолияти ҳисоб

[ctx: Distance]
en: Short
tg: Кӯтоҳ

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
tg: Экрани ¼

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
tg: Экрани ½

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
tg: Экрани ¾

[ctx: Distance]
en: Long
tg: Дароз

en: Devices
tg: Дастгоҳҳо

en: Full access to /dev
tg: Дастрасии пурра ба /dev

en: Network
tg: Шабака

en: Home
tg: Асосӣ

en: Settings
tg: Танзимот

note: List of applications.
en: Applications
tg: Барномаҳо

[ctx: service is enabled]
en: On
tg: Фаъол

[ctx: service is disabled]
en: Off
tg: Хомӯш

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
tg: Фаъолшуда

[ctx: service is active]
en: Active
tg: Фаъол

en: Choose a Folder
tg: Интихоб кардани ҷузвдон

en: Copy
tg: Нусха бардоштан

en: Sharing
tg: Дастрасии муштарак

note: Label
en: No networks selected for sharing
tg: Барои мубодила ягон шабака интихоб карда нашуд

en: Ask what to do
tg: Чӣ бояд кард

en: Do nothing
tg: Амалиёт лозим нест

en: Open folder
tg: Кушодани ҷузвдон

en: Other Media
tg: Мултимедиаи дигар

en: Select an application for audio CDs
tg: Интихоби барнома барои аудио дар дискҳои CD

en: Select an application for video DVDs
tg: Интихоби барнома барои видео дар дискҳои DVD

en: Select an application to run when a music player is connected
tg: Барномаеро барои иҷро шудан ҳангоми пайваст шудани плеери мусиқӣ интихоб кунед

en: Select an application to run when a camera is connected
tg: Барномаеро барои иҷро шудан ҳангоми пайваст шудани камера интихоб кунед

en: Select an application for software CDs
tg: Интихоби барнома барои нармафзор дан дискҳои CD

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
tg: Диски аудиои DVD

en: blank Blu-ray disc
tg: диски холии Blu-ray

en: blank CD disc
tg: диски холии CD

en: blank DVD disc
tg: диски холии DVD

en: blank HD DVD disc
tg: диски холии HD DVD

en: Blu-ray video disc
tg: Диски видеои Blu-ray

en: e-book reader
tg: хонандаи китобхои электронӣ

en: HD DVD video disc
tg: Диски видеои HD DVD

en: Picture CD
tg: Суратҳо дар CD

en: Super Video CD
tg: Супервидеои CD

en: Video CD
tg: Видеои CD

en: Windows software
tg: Нармафзори Windows

[ctx: measurement format]
en: Imperial
tg: Империягӣ

[ctx: measurement format]
en: Metric
tg: Метрӣ

en: Formats
tg: Форматҳо

en: Unknown
tg: Номаълум

en: Wayland
tg: Вэуленд

en: Other…
tg: Дигар…

en: Today
tg: Имрӯз

en: Yesterday
tg: Дирӯз

en: never
tg: ҳеҷ гоҳ

en: today
tg: имрӯз

en: yesterday
tg: дирӯз

en: %i day ago | %i days ago
tg[0]: %i day ago
tg[1]: %i рӯз пеш

en: IPv4 Address
tg: Суроғаи IPv4

en: IPv6 Address
tg: Суроғаи IPv6

en: IP Address
tg: Суроғаи IP

en: Hardware Address
tg: Суроғаи сахтафзор

en: Default Route
tg: Масири пешфарз

en: Last used
tg: Истифодашудаи охирин

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
tg: %d МБ/с

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
tg: Симӣ

en: Options…
tg: Имконот…

en: Choose a PAC file
tg: Интихоб кардани файли PAC

en: PAC files (*.pac)
tg: Файли PAC (*.pac)

en: missing leap-password
tg: ниҳонвожаи мамониат ворид нашуд

en: Choose a Certificate Authority certificate
tg: Интихоб кардани гувоҳиномаи мақомоти гувоҳиномаҳо

en: no file selected
tg: ягон файл интихоб нашуд

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
tg: Гувоҳиномаҳои DER ё PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP password
tg: ниҳонвожаи EAP ворид нашуд

en: Unencrypted private keys are insecure
tg: Калидҳои махфии берамз хатарнок мебошанд

en: Choose your personal certificate
tg: Интихоб кардани гувоҳиномаи шахсӣ

en: Choose your private key
tg: Интихоб кардани калиди шахсӣ

en: Stop hotspot and disconnect any users?
tg: Пайвасти "ХОТ-СПОТ" ва ҳамаи корбаронро қатъ мекунед?

en: _Stop Hotspot
tg: _Қатъ кардани "ХОТ-СПОТ"

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
tg: VPN-и %s

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
tg: Вазъияти номаълум

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
tg: Идоранушуда

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
tg: Дастнорас

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
tg: Пайваст шуда истодааст

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
tg: Санҷиши ҳаққоният лозим аст

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
tg: Пайвастшуда

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
tg: Пайваст қатъ шуда истодааст

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
tg: Пайваст қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
tg: Вазъияти номаълум (намерасидагӣ)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
tg: Танзимот қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
tg: Танзимоти IP қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
tg: Танзимоти IP аз мӯҳлаташ гузашт

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
tg: Сирҳо лозим мебошанд, аммо пешниҳод нашуданд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
tg: Пайвасти дархосткунандаи 802.1x қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
tg: Конфигуратсияи дархосткунандаи 802.1x қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
tg: Дархосткунандаи 802.1x қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
tg: Дархосткунандаи 802.1x барои санҷиши ҳаққоният вақти зиёдро гирифт

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
tg: Оғози хидмати PPP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
tg: Пайвасти хидмати PPP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
tg: PPP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
tg: Оғози муштарии DHCP бо нокомӣ дучор шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
tg: Хатогии муштарии DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
tg: Муштарии DHCP бо нокомӣ дучор шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
tg: Оғози хидмати пайвасти мубодилашуда қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
tg: Хидмати пайвасти мубодилашуда қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
tg: Оғози хидмати AutoIP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
tg: Хатои хидмати AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
tg: Хидмати AutoIP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
tg: Хат машғул аст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
tg: Бе оҳанги занг

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
tg: Ягон ҳомил пайваст нашудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
tg: Вақти шуморагирӣ ба анҷом расид

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
tg: Шуморагирӣ қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
tg: Оғоздиҳии модем ба анҷом нарасид

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
tg: Интихоби APN-и муайяншуда қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
tg: Шабакаҳоро ҷустуҷӯ намекунад

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
tg: Қайдкунии шабака қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
tg: Вақти қайдкунии шабака ба анҷом расид

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
tg: Қайдкунӣ бо шабакаи дархостшуда қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
tg: Санҷиши PIN қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
tg: Эҳтимол аст, ки дастгоҳ нармафзори дарунсохт надорад

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
tg: Пайваст гум шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
tg: Пайвасти мавҷудбуда мунтазир буд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
tg: Модем ёфт нашуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
tg: Пайвастшавии Bluetooth ба анҷом нарасид

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
tg: Корти SIM ворид нашудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
tg: SIM Pin лозим аст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
tg: SIM Puk лозим аст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
tg: SIM нодуруст аст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
tg: Вобастагии пайваст қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
tg: Нармафзори дарунсохт вуҷуд надорад

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
tg: Сим ҷудо шудааст

en: Security
tg: Амният

en: Delete Address
tg: Нест кардани суроға

en: Delete Route
tg: Нест кардани масир

en: automatic
tg: худкор

en: Identity
tg: Шахсият

en: Cannot import VPN connection
tg: Пайвасти VPN ворид намешавад

en: Select file to import
tg: Интихоби файл барои воридот

en: _Replace
tg: Ҷойгузин _кардан

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
tg: Шумо мехоҳед, ки %s-ро бо пайвасти VPN-и захирашуда ҷойгузин кунед?

en: Cannot export VPN connection
tg: Пайвасти VPN содир намешавад

en: Export VPN connection
tg: Содир кардани пайвасти VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
tg: Ҳеҷ

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
tg: Калиди 40/128-бити WEP (Hex ё ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
tg: Гузарвожаи WEP 128-бит

en: Dynamic WEP (802.1x)
tg: WEP-и динамикӣ (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
tg: WPA & WPA2 Шахсӣ

en: WPA & WPA2 Enterprise
tg: WPA & WPA2 Корхонавӣ

en: Profile %d
tg: Профили %d

en: Unable to open connection editor
tg: Муҳаррири пайвастҳо кушода нашуд

en: New Profile
tg: Профили нав

en: _Add
tg: _Илова кардан

en: Import from file…
tg: Ворид кардан аз файл…

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
tg: Корхонавӣ

[ctx: Wifi security]
en: None
tg: Ҳеҷ

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
tg: Ҳеҷ гоҳ

[ctx: Signal strength]
en: None
tg: Ҳеҷ

[ctx: Signal strength]
en: Weak
tg: Паст

[ctx: Signal strength]
en: Ok
tg: Хуб

[ctx: Signal strength]
en: Good
tg: Хуб

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
tg: Аъло

en: Details
tg: Тафсилот

en: Add new connection
tg: Илова кардани пайвасти нав

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
tg: Нуқтаи дастрасии Wi-Fi-ро фаъол мекунед?

en: Manual
tg: Дастӣ

en: Automatic
tg: Худкор

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
tg: Ҳангоми пешҳниҳод нашудани суроғаи URL-и конфигуратсия ташхиси худкори проксии веб истифода мешавад.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
tg: Ин барои шабакаҳои беэътимоди оммавӣ тавсия намешавад.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
tg: Тафсилоти шабака барои шабакаҳои интихобшуда, аз он ҷумла ниҳонвожаҳо ва ягон конфигуратсияи фармоишӣ, гум карда мешавад.

en: _Forget
tg: _Фаромӯш кардан

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
tg: __Фаромӯш кардан

en: System policy prohibits use as a Hotspot
tg: Сиёсати низом истифодаи минтақаи дастрасиро манъ мекунад

en: Wireless device does not support Hotspot mode
tg: Дастгоҳи бесим ҳолати "ХОТ-СПОТ"-ро дастгирӣ намекунад

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
tg: Оҳ, чизе нодуруст ба амал омад. Лутфан, бо фурӯшандаи нармафзор дар тамос шавед.

en: NetworkManager needs to be running.
tg: Мудири шабака бояд иҷро карда шавад.

en: Try clicking, double clicking, scrolling
tg: Зеркунӣ, зеркунии дубора, ҳаракатдиҳиро кӯшиш кунед

en: Five clicks, GEGL time!
tg: Панҷ зеркунӣ, вақти GEGL!

en: Double click, primary button
tg: Зеркунии дубора, тугмаи асосӣ

en: Single click, primary button
tg: Зеркунии якбора, тугмаи асосӣ

en: Double click, middle button
tg: Зеркунии дубора, тугмаи миёна

en: Single click, middle button
tg: Зеркунии якбора, тугмаи миёна

en: Double click, secondary button
tg: Зеркунии дубора, тугмаи иловагӣ

en: Single click, secondary button
tg: Зеркунии якбора, тугмаи иловагӣ

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
tg: Маълумоти муфассал

en: Empty all items from Trash?
tg: Ҳамаи объектҳои сабадро бебозгашт нест мекунед?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
tg: Ҳамаи объектҳои сабад бебозгашт нест карда мешаванд.

en: _Empty Trash
tg: _Холӣ кардани сабад

en: Delete all the temporary files?
tg: Ҳамаи файлҳои муваққатиро нест мекунед?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
tg: Ҳамаи файлҳои муваққатӣ бебозгашт нест карда мешаванд.

en: _Purge Temporary Files
tg: _Пок кардани файлҳои муваққатӣ

[ctx: Online Account]
en: Other
tg: Дигар

en: Error removing account
tg: Ҳангоми тозакунии ҳисоб хатогӣ ба вуҷуд омад

en: Enable verbose mode
tg: Фаъол кардани ҳолати ботафсил

en: Search for the string
tg: Ҷустуҷӯи сатр

en: List possible panel names and exit
tg: Пайванд гузоштани номҳои эҳтимолии наворҳо ва баромад

en: Panel to display
tg: Панел барои намоиш

en: Available panels:
tg: Лавҳаҳои дастрас:

en: Privacy
tg: Махфият

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
tg[0]: %u барориш
tg[1]: %u барориш

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
tg[0]: %u вуруд
tg[1]: %u вуруд

en: System Sounds
tg: Овозҳои низом

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
tg: Суроғаи шабакавиро ворид кунед ё принтерро ҷустуҷӯ кунед

en: Authentication Required
tg: Санҷиши ҳаққоният лозим аст

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
tg: Номи корбар

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
tg: Ниҳонвожа

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
tg: _Санҷиши ҳаққоният

en: Select Printer Driver
tg: Интихоби драйвери принтер

en: Printing Options
tg: Имконоти чопкунӣ

en: Printer Details
tg: Тафсилоти принтер

en: Remove Printer
tg: Тоза кардани принтер

en: Model
tg: Намуна

en: Location
tg: Ҷойгиршавӣ

en: Ink Level
tg: Сатҳи ранг

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
tg: Бозоғозӣ кардан

en: Name
tg: Ном

en: Address
tg: Суроға

en: Searching for preferred drivers…
tg: Ҷустуҷӯи драйверҳои мувофиқ…

en: Authenticate
tg: Санҷиши ҳаққоният

en: No printers
tg: Ягон принтер нест

en: Default
tg: Пешфарз

en: Middle Mouse Button Click
tg: Зеркунии тугмаи миёнаи муш

en: Right Mouse Button Click
tg: Зеркунии тугмаи рости муш

en: Back
tg: Бозгашт

en: Forward
tg: Ба пеш

en: No stylus found
tg: Ягон қалам (стилус) ёфт нашуд

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
tg: Лутфан, барои танзим кардани қалам (стилус) онро дар сатҳи лавҳа ҳаракат намоед

en: Eraser Pressure Feel
tg: Ҳассосияти зеркунии тозакунак

en: Soft
tg: Нарм

en: Firm
tg: Ҷиддӣ

en: Top Button
tg: Поёни боло

en: Lower Button
tg: Тугмаи пасткунӣ

en: Tip Pressure Feel
tg: Ҳассосияти фишори нӯг

en: Tablet (absolute)
tg: Планшет (матлақ)

en: Touchpad (relative)
tg: Панели ламсӣ (нисбӣ)

en: Tablet Preferences
tg: Хусусиятҳои планшет

en: _Help
tg: _Кумак

en: No tablet detected
tg: Ягон планшет муайян нашуд

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
tg: Лутфан, планшети Wacom-ро васл кунед ва фаъол созед

en: Bluetooth Settings
tg: Танзимоти Bluetooth

en: Wacom Tablet
tg: Планшети Wacom

en: Tracking Mode
tg: Ҳолати пайгирӣ

en: Left-Handed Orientation
tg: Самти чап

en: Map to Monitor…
tg: Нишона гузоштан ба монитор...

en: Map Buttons…
tg: Нишона гузоштани тугмаҳо...

en: Calibrate…
tg: Санҷидан...

en: Adjust mouse settings
tg: Танзими хусусиятҳои муш

en: Adjust display resolution
tg: Танзими возеҳии дисплей

en: Screen Calibration
tg: Санҷиши экран

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
tg: Лутфан, барои санҷидани планшет маркерҳои ҳадафиро ҳангоми пайдо шудани онгҳо зарба занед.

en: Map Buttons
tg: Нишона гузоштани тугмаҳо

en: Map buttons to functions
tg: Нишона гузоштани тугмаҳо ба функсияҳо

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
tg: 15 дақиқа

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
tg: 30 дақиқа

en: Automatic Suspend
tg: Таваққуфи худкор

en: _Plugged In
tg: _Васлшуда

en: On _Battery Power
tg: Аз _батарея кор мекунад

en: Delay
tg: Таъхир

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
tg: Санҷиш профилеро эҷод мекунад, то ин ки шумо тавонед онро барои идоракунии рангҳои экран истифода баред. Чӣ қадар вақти санҷиширо сарф кунед, ҳамон қадар сифати профили ранг беҳтар мегардад.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
tg: Ҳангоми истифодаи ҳолати санҷиши шумо наметавонед компютери худро истифода баред.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
tg: Сифат

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
tg: Вақти тахминӣ

en: Calibration Quality
tg: Сифати санҷиш

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
tg: Интихоби дастгоҳи ламсӣ барои истифода дар санҷиш

en: Calibration Device
tg: Дастгоҳи санҷишӣ

en: Select the type of display that is connected.
tg: Интихоби намуди дисплейи пайвастшуда.

en: Display Type
tg: Намуди дисплей

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
tg: Нуқтаи ҳадафии сафеди дисплейро интихоб кунед. Қисми зиёди дисплейҳо бояд ба манбаи равшании D65 санҷида шаванд.

en: Profile Whitepoint
tg: Профили "Whitepoint"

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
tg: Лутфан, дисплейро ба равшание, ки ба шумо мувофиқ аст, таъин кунед. Идоракунии рангҳо дар ин сатҳи равшанӣ саҳеҳтарин мегардад.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
tg: Ба тарзи илова, шумо метавонед сатҳи дурахшониеро, ки бо яке аз профилҳои дигар барои ин дастгоҳ истифода мебаред, истифода баред.

en: Display Brightness
tg: Равшании дисплей

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
tg: Шумо метавонед профили рангро дар компютерҳои гуногун истифода баред, ё ки ҳатто профилҳоро барои шароитҳои гуногуни равшанӣ эҷод кунед.

en: Profile Name:
tg: Номи профил:

en: Profile Name
tg: Номи профил

en: Profile successfully created!
tg: Профил бо муваффақият эҷод шудааст!

en: Copy profile
tg: Нусха бардоштани профил

en: Requires writable media
tg: Медиаи сабтшаванда лозим аст

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
tg: Ин дастурҳои оиди тарзи истифодабарии ин профил дар низомҳои <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> ва <a href="windows">Microsoft Windows</a> метавонанд ба шумо кумак кунанд.

en: Summary
tg: Хулоса

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
tg: Мушкилӣ ба вуҷуд омад. Эҳтимол аст, ки профил дуруст кор намекунад. <a href="">Намоиш додани тафсилот.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
tg: Ҳар як дастгоҳ барои идоракунии ранг бояд дорои профили ранги навшуда бошад.

en: Learn more about color management
tg: Маълумоти бештар дар бораи идоракунии рангҳо

en: Set this profile for all users on this computer
tg: Таъин кардани ин профил ба ҳамаи корбарони ин компютер

en: _Calibrate…
tg: _Андозагароӣ…

en: Calibrate the device
tg: Санҷиши дастгоҳ

en: Unable to detect any devices that can be color managed
tg: Ягон дастгоҳи қобили идоракунии рангҳо ташхис нашуд

en: Projector
tg: Проектор

en: Plasma
tg: Плазма

en: LCD (CCFL backlight)
tg: LCD (равшансозии CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
tg: LCD (равшансозии RGB LED)

en: LCD (white LED backlight)
tg: LCD (равшансозии LED-и сафед)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
tg: Гаммаи васеъи LCD (равшансозии CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
tg: Гаммаи васеъи LCD (равшансозии RGB LED)

en: 40 minutes
tg: 40 дақиқа

en: Native to display
tg: Аслӣ барои дисплей

en: D50 (Printing and publishing)
tg: D50 (Чопкунӣ ва нашркунӣ)

en: D65 (Photography and graphics)
tg: D65 (Суратҳо ва графикаҳо)

en: Display Calibration
tg: Санҷиши дисплей

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
tg: _Тайёр

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
tg: Вақте ки ҳолати ҳавопаймо фаъол аст, Bluetooth дар ҳолати ғайрифаъол қарор мегирад.

en: Bark
tg: Ав-ав

en: Drip
tg: Қатра

en: Glass
tg: Шиша

en: Sonar
tg: Садоӣ

en: Output
tg: Барориш

en: Test
tg: Санҷиш

en: Configuration
tg: Танзимот

en: Subwoofer
tg: Динамики паст-басомадӣ

en: Input
tg: Вуруд

en: Refresh Rate
tg: Суръати навсозӣ

en: Times
tg: Вақтҳо

en: Hour
tg: Соат

en: Minute
tg: Дақиқа

en: Mirror
tg: Оина

en: Automatic Screen _Lock
tg: Қулфи экрани _худкор

en: Displays
tg: Дисплейҳо

en: Input Sources
tg: Манбаҳои вуруд

en: Use the _same source for all windows
tg: Истифода бурдани манбаи _якхела барои ҳамаи равзанаҳо

en: Add an Input Source
tg: Илова кардани манбаи вуруд

en: Preferences
tg: Хусусиятҳо

en: Command
tg: Фармон

en: Set Shortcut…
tg: Танзими миёнбур…

en: Add
tg: Илова кардан

en: No input source selected
tg: Ягон манбаи вуруд интихоб нашудааст

en: Add Shortcut
tg: Илова кардани миёнбур

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
tg: Шумо мехоҳед, ки барои ғайрифаъол кардани воридшавӣ тавассути нақши ангушт, нақшҳои ангуштони қайдшударо нест кунед?

en: _Delete Fingerprints
tg: _Нест кардани нақши ангуштон

en: Create a user account
tg: Эҷод кардани ҳисоби корбар

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
tg: Барои татбиқ кардани тағйирот шумо бояд низомро бозоғозӣ кунед

en: Restart Now
tg: Ҳозир бозоғозӣ кардан

en: User Icon
tg: Нишонаи корбар

en: _Language
tg: _Забон

en: _Password
tg: _Ниҳонвожа

en: _Fingerprint Login
tg: _Воридшавӣ бо нақши ангушт

en: A_utomatic Login
tg: _Воридшавии худкор

en: Add User
tg: Илова кардани корбар

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
tg: _Илова кардан

en: Domain Administrator Login
tg: Воридшавии маъмури домен

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
tg: Барои истифодаи воридшавиҳои корӣ, ин компютер бояд
    ба домен дохил шуда бошад. Лутфан, аз маъмури шабакаи худ пурсед, ки
    ниҳонвожаи домени худро дар ин ҷо ворид намояд.

en: _Domain
tg: _Домен

en: Administrator _Name
tg: Номи _маъмур

en: Administrator Password
tg: Ниҳонвожаи маъмур

en: _Username
tg: _Номи корбар

en: _Full Name
tg: _Номи пурра

en: Account _Type
tg: _Намуди ҳисоб

en: _Enterprise Login
tg: _Воридшавии корӣ

en: Change Password
tg: Тағйир додани ниҳонвожа

en: Ch_ange
tg: _Тағйир додан

en: _Confirm New Password
tg: _Тасдиқ кардани ниҳонвожаи нав

en: _New Password
tg: _Ниҳонвожаи нав

en: Current _Password
tg: _Ниҳонвожаи ҷорӣ

en: Allow user to change their password on next login
tg: Ба корбар иҷозат диҳед, ки ҳангоми воридшавии навбатӣ ниҳонвожаеро иваз намояд

en: Set a password now
tg: Ниҳонвожаро ҳозир таъин кунед

en: Full Screen
tg: Экрани пурра

en: Top Half
tg: Ними боло

en: Bottom Half
tg: Ними поён

en: Left Half
tg: Ними чап

en: Right Half
tg: Ними рост

en: Zoom Options
tg: Имконоти танзими андоза

en: _Zoom
tg: _Танзими андоза

en: Magnifier Position:
tg: Ҷойгиршавии бузургнамо:

en: Magnifier
tg: Бузургнамо

en: Crosshairs
tg: Нишонгирӣ

en: Color Effects:
tg: Таъсирҳои ранг:

en: Color Effects
tg: Таъсирҳои ранг

en: Typing Assist
tg: Ёвари вуруд

en: _Sticky Keys
tg: _Тугмаҳои часпак

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
tg: Пайдарпайии тугмаҳои табдилдиҳандаро ҳамчун маҷмӯи тугмаҳо меҳисобад

en: _Disable if two keys are pressed together
tg: _Ғайрифаъол кунед, агар ду тугма якҷоя зер шаванд

en: Beep when a _modifier key is pressed
tg: _Сигнали бип ҳангоми пахш кардани тугмаи табдилдиҳанда

en: S_low Keys
tg: Тугмаҳои _суст

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
tg: Таъин кардани таъхир дар байни зеркунии тугма ва қабулкунии тугмаи зершуда

en: A_cceptance delay:
tg: Таъхири қ_абулкунӣ:

en: Slow keys typing delay
tg: Таъхири тугмаҳои суст

en: Beep when a key is pr_essed
tg: _Сигнали бип барои тугмаи _зершуда

en: Beep when a key is _accepted
tg: Сигнали бип барои тугмаи _қабулшуда

en: Beep when a key is _rejected
tg: Сигнали бип барои тугмаи _радшуда

en: _Bounce Keys
tg: _Тугмаҳои ҷаҳида

en: Ignores fast duplicate keypresses
tg: Пахшкуниҳои зуди такрориро нодида мегузаронад

en: Bounce keys typing delay
tg: Таъхири чопи тугмаҳои ҷаҳида

en: _Enable by Keyboard
tg: _Фаъол кардан бо клавиатура

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
tg: Хусусиятҳои қобилияти дастрасиро ба воситаи клавиатура фаъол ва хомӯш мекунад

en: Repeat Keys
tg: Тугмаҳои такрорӣ

en: Repeat keys speed
tg: Суръати тугмаҳои такрорӣ

en: Click Assist
tg: Ёвари зеркунӣ

en: _Simulated Secondary Click
tg: _Шабеҳсозии зеркунии иловагӣ

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
tg: Ба ҷо овардани зеркунии иловагӣ бо нигоҳ доштани тугмаи асосӣ

en: Secondary click delay
tg: Таъхири зеркунии дуюм

en: _Hover Click
tg: _Зеркунӣ дар боло

en: Trigger a click when the pointer hovers
tg: Ба ҷо овардани зеркунӣ ҳангоми боло нигаҳ доштани нишондиҳанда

en: D_elay:
tg: _Таъхир:

en: Motion _threshold:
tg: Остонаи ҳ_аракат:

en: Visual Alerts
tg: Огоҳиҳои намоён

en: _Test flash
tg: _Санҷидани мижазанӣ

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
tg: Истифода бурдани огоҳии визуалӣ ҳангоми пайдо шудани садои ҳушдор.

en: _Visual Alerts
tg: _Огоҳиҳои намоён

en: Flash the entire _screen
tg: Мижазании _экран

en: Seeing
tg: Дидан

en: _High Contrast
tg: _Контрасти баланд

en: _Large Text
tg: _Матни бузург

en: C_ursor Size
tg: Андозаи курсор

en: Screen _Reader
tg: Хонандаи _экранӣ

en: _Sound Keys
tg: _Тугмаҳои садо

en: Hearing
tg: Шунавоӣ

en: Typing
tg: Вуруд

en: Screen _Keyboard
tg: Клавиатураи _экранӣ

en: _Typing Assist (AccessX)
tg: _Ёвари вуруд (AccessX)

en: Pointing & Clicking
tg: Нишондиҳӣ ва зеркунӣ

en: _Mouse Keys
tg: _Тугмаҳои муш

en: _Click Assist
tg: _Ёвари зеркунӣ

en: Cursor Blinking
tg: Мижазании курсор

en: Sound Keys
tg: Тугмаҳои садо

en: Screen Reader
tg: Хонандаи экранӣ

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
tg: Хонандаи экранӣ матни нишоншударо аз рӯи фокус мехонад.

en: _Screen Reader
tg: Хонандаи _экранӣ

en: General
tg: Умумӣ

en: Install some…
tg: Насб кардани баъзеи…

en: Search
tg: Ҷустуҷӯ

en: Notifications
tg: Огоҳиҳо

en: Reset
tg: Бозсозӣ

en: Networks
tg: Шабакаҳо

en: Some services are disabled because of no network access.
tg: Аз сабаби мавҷуд набудани дастрасии шабакавӣ, баъзе хидматҳо ғайрифаъол карда шудаанд.

en: Remote Login
tg: Воридшавии дурдаст

en: Media Sharing
tg: Мубодилакунии медиа

en: Folders
tg: Ҷузвдонҳо

en: Select how media should be handled
tg: Интихоби тарзи истифодаи медиа

en: CD _audio
tg: Аудиои _CD

en: _DVD video
tg: Видеои _DVD

en: _Music player
tg: _Плеери мусиқӣ

en: _Photos
tg: _Суратҳо

en: _Software
tg: _Нармафзор

en: _Other Media…
tg: _Мултимедиаи дигар…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
tg: _Ҳеҷ гоҳ огоҳ надодан ва оғоз накардани барномаҳо ҳангоми дарҷкунии медиа

en: Select how other media should be handled
tg: Интихоби тарзи истифодаи медиаи дигар

en: _Action:
tg: _Амал:

en: _Type:
tg: _Навъ:

en: Preview
tg: Пешнамоиш

en: Login settings are used by all users when logging into the system
tg: Танзимоти воридшавӣ бо ҳамаи корбарон ҳангоми воридшавӣ ба низом истифода мешаванд

en: Dates
tg: Санаҳо

en: Numbers
tg: Рақамҳо

en: Measurement
tg: Ченак

en: Paper
tg: Қоғаз

en: Memory
tg: Ҳофиза

en: Processor
tg: Просессор

en: Graphics
tg: Графика

en: Calculating…
tg: Ҳисоб шуда истодааст…

en: Virtualization
tg: Виртуализатсия

en: No languages found
tg: Ягон забон ёфт нашудааст

en: Time
tg: Вақт

en: Turn device off
tg: Хомӯш кардани дастгоҳ

en: _Type
tg: _Навъ

en: Sho_w password
tg: _Намоиш додани ниҳонвожа

en: FAST
tg: ТЕЗ

en: Tunneled TLS
tg: TLS-и нақбӣ

en: Protected EAP (PEAP)
tg: EAP-и муҳофизатшуда (PEAP)

en: Au_thentication
tg: _Санҷиши ҳаққоният

en: I_dentity
tg: Ш_ахсият

en: _User certificate
tg: _Гувоҳиномаи корбар

en: C_A certificate
tg: Гувоҳиномаи C_A

en: Private _key
tg: _Калиди шахсӣ

en: _Private key password
tg: _Ниҳонвожаи калиди шахсӣ

en: Anonymous
tg: Ношинос

en: Authenticated
tg: Ҳаққоният санҷида шуд

en: Both
tg: Ҳар ду

en: Anony_mous identity
tg: Шахсияти _махфӣ

en: PAC _file
tg: Файли _PAC

en: _Inner authentication
tg: _Санҷиши ҳаққонияти дохилӣ

en: Version 0
tg: Версияи 0

en: Version 1
tg: Версияи 1

en: PEAP _version
tg: _Версияи PEAP

en: 1 (Default)
tg: 1 (Пешфарз)

en: Open System
tg: Системаи кушода

en: Shared Key
tg: Калиди мубодилашуда

en: _Key
tg: _Тугма

en: Sho_w key
tg: Намоиш додани _калид

en: WEP inde_x
tg: _Индекси WEP

en: S_ecurity
tg: _Амният

en: 802.1x _Security
tg: _Амнияти 802.1x

en: _MAC Address
tg: Суроғаи _MAC

en: _Cloned Address
tg: _Суроғаи нусхабардошта

en: Automatic (DHCP)
tg: Худкор (DHCP)

en: Link-Local Only
tg: Танҳо пайванди маҳаллӣ

en: Netmask
tg: Маскаи шабака

en: Gateway
tg: Шлюз

en: Automatic DNS
tg: DNS-и худкор

en: Routes
tg: Масирҳо

en: Automatic Routes
tg: Масирҳои худкор

en: Use this connection _only for resources on its network
tg: Истифода бурдани ин пайваст _танҳо барои сарчашмаҳои ин шабака

en: _Name
tg: _Ном

en: bytes
tg: байт

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
tg: (Хато: муҳаррири пайвасти VPN кушода нашуд)

en: Automatic, DHCP only
tg: Худкорона, танҳо DHCP

en: Prefix
tg: Пешванд

en: Signal Strength
tg: Тавоноии сигнал

en: Link speed
tg: Суръати пайванд

en: Last Used
tg: Истифодашудаи охирин

en: Connect _automatically
tg: _Пайваст шудан ба таври худкор

en: Make available to _other users
tg: Дастрас кардан ба _корбарони дигар

en: Turn VPN connection off
tg: Хомӯш кардани пайвасти VPN

en: Network Name
tg: Номи шабака

en: Security type
tg: Навъи амният

en: Turn Wi-Fi off
tg: Хомӯш кардани пайвасти Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
tg: _Пайваст шудан ба шабакаи пинҳоншуда…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
tg: _Фаъол кардани нуқтаи дастрасии Wi-Fi…

en: Provider
tg: Провайдер

en: _Turn On
tg: _Хомӯш кардан

en: _HTTP Proxy
tg: Прокси _HTTP

en: H_TTPS Proxy
tg: Прокси H_TTPS

en: _FTP Proxy
tg: Прокси _FTP

en: _Socks Host
tg: _Мизбони socks

en: _Ignore Hosts
tg: _Нодида гирифтани мизбонҳо

en: HTTP proxy port
tg: Порти прокси HTTP

en: HTTPS proxy port
tg: Порти прокси HTTPS

en: FTP proxy port
tg: Порти прокси FTP

en: Socks proxy port
tg: Порти проксии socks

en: _Configuration URL
tg: _Танзимоти суроғаи URL

en: Close
tg: Пӯшидан

en: January
tg: Январ

en: February
tg: Феврал

en: March
tg: Март

en: April
tg: Апрел

en: May
tg: Май

en: June
tg: Июн

en: July
tg: Июл

en: August
tg: Август

en: September
tg: Сентябр

en: October
tg: Октябр

en: November
tg: Ноябр

en: December
tg: Декабр

en: Date & Time
tg: Сана ва Вақт

en: Year
tg: Сол

en: Month
tg: Моҳ

en: Day
tg: Рӯз

en: Time Zone
tg: Минтақаи вақт

en: Search for a city
tg: Ҷустуҷӯи шаҳр

en: Automatic _Date & Time
tg: _Сана ва вақти худкор

en: Requires internet access
tg: Дастрасии интернет лозим аст

en: Date & _Time
tg: Сана ва _вақт

en: Automatic Time _Zone
tg: _Минтақаи вақти худкор

en: Time _Format
tg: Формати _вақт

en: 24-hour
tg: 24-соат

en: _Web
tg: _Веб

en: _Mail
tg: _Почта

en: _Calendar
tg: _Тақвим

en: M_usic
tg: _Мусиқӣ

en: _Video
tg: _Видео

en: Name:
tg: Ном:

en: Status:
tg: Вазъият:

en: Forget Device
tg: Дастгоҳро аз руйхат комилан тоза намоед

en: Mouse
tg: Муш

en: Double-click timeout
tg: Анҷоми вақти зеркуни дубора

en: Touchpad
tg: Панели ламсӣ

en: Problem Reporting
tg: Гузориш дар бораи мушкилиҳо

en: _Automatic Problem Reporting
tg: _Гузоришдиҳии худкор оид ба мушкилиҳо

en: Remove Account
tg: Тоза кардани ҳисоб

en: All Settings
tg: Ҳамаи танзимот

en: Primary Menu
tg: Феҳристи асосӣ

en: Help
tg: Кумак

en: Printers
tg: Принтерҳо

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
tg: Илова кардани принтерҳо, намоиши вазифаҳои чоп ва тарзи чопкунӣ

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
tg: Принтер;Навбат;Чоп кардан;Қоғаз;Ранг;Тюнер;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
tg: Таъин кардани нақшабандиҳои тугмаҳо ва танзим кардани ҳассосияти қалам барои планшетҳои графикӣ

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
tg: Планшет;Wacom;Қалам;Тозакунак;Муш;

en: Power
tg: Барқ

en: View your battery status and change power saving settings
tg: Намоиш додани вазъияти батарея ва тағйир додани танзимоти захиракунии барқ

en: Color
tg: Ранг

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
tg: Санҷиши ранги дастгоҳҳо, монанди дисплейҳо, камераҳо ё принтерҳо

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
tg: Ранг;ICC;Профил;Танзими андоза;Принтер;Дисплей;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
tg: Фаъол ва хомӯш кардани Bluetooth ва пайваст кардани дастгоҳҳо

en: Background
tg: Пасзамина

en: Change your background image to a wallpaper or photo
tg: Тағйир додани тасвири пасзамина ба тасвири экран ё сурат

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
tg: Тасвири экран;Экран;Мизи корӣ;

en: Sound
tg: Садо

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
tg: Тағйир додани сатҳи садо, вурудҳо, бароришҳо ва садоҳои огоҳӣ

en: Choose how to use connected monitors and projectors
tg: Интихоб кардани тарзи истифодаи мониторҳо ва проекторҳои пайвастшуда

en: Keyboard
tg: Клавиатура

en: Users
tg: Корбарон

en: Add or remove users and change your password
tg: Илова ё тоза кардани корбарон ва тағйир додани ниҳонвожаи худ

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
tg: Осон кардани дидан, шунидан, нуқта гузоштан ва зер кардан

en: Control what you want to share with others
tg: Идора кунед, ки шумо бо дигарон чиро мубодила мекунед

en: Removable Media
tg: Медиаи ҷудошаванда

en: Region & Language
tg: Забон ва минтақа

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
tg: Забон;Тарҳбандӣ;Клавиатура;Вуруд;

en: View information about your system
tg: Намоиш додани иттилоот дар бораи низом

en: Control how you connect to the Internet
tg: Идора кунед, ки шумо чӣ тавр ба Интернет пайваст мешавед

en: Change the date and time, including time zone
tg: Тағйир додани вақт ва сана, аз ҷумла минтақаи вақт

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
tg: Соат;Минтақаи вақт;Ҷойгиршавӣ;

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
tg: экран;қулф;ташхис;вайронӣ;махфӣ;қаблӣ;муваққатӣ;tmp;индекс;ном;шабака;шахсият;

en: Control which notifications are displayed and what they show
tg: Идора кунед, ки кадом огоҳиҳо намоиш дода мешаванд ва чиро намоиш медиҳанд

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
tg: Огоҳиҳо;Баннер;Паём;Қуттӣ;Зоҳиршаванда;

en: Default Applications
tg: Барномаҳои пешфарз

en: Mouse & Touchpad
tg: Муш ва панели ламсӣ

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
tg: Тағйир додани ҳассосияти муш ё панели ламсӣ ва имконоти истифодаи дасти рост ё чап

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
tg: :Панели пайгирӣ;Нишондиҳанда;Зер кардан;Зарба задан;Дубора;Тугма;Трекбол;Ҳаракат;

en: Online Accounts
tg: Ҳисобҳои онлайн

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
tg: Ба ҳисобҳои онлайни худ пайваст шавед ва интихоб кунед, ки онҳоро барои чӣ истифода мебаред

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
tg: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Онлайн;Чат;Тақвим;Почта;Тамос;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Баста;Баъдтар;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
tg: Хусусиятҳо;Танзимот;

en: Turn zoom on or off
tg: Хомӯш ё фаъол кардани танзими андоза

en: Zoom in
tg: Бузург кардани андоза

en: Zoom out
tg: Хурд кардани андоза

en: Turn screen reader on or off
tg: Хомӯш ё фаъол кардани хонандаи экранӣ

en: Turn on-screen keyboard on or off
tg: Хомӯш ё фаъол кардани клавиатураи экранӣ

en: Increase text size
tg: Калон кардани андозаи матн

en: Decrease text size
tg: Хурд кардани андозаи матн

en: High contrast on or off
tg: Фаъол ё хомӯш кардани контрасти баланд

en: Switch to next input source
tg: Гузариш ба манбаи вуруди навбатӣ

en: Switch to previous input source
tg: Гузариш ба манбаи вуруди қаблӣ

en: Launchers
tg: Оғозкунандагон

en: Launch help browser
tg: Оғоз кардани кумаки браузер

en: Launch calculator
tg: Оғоз кардани калкулятор

en: Launch email client
tg: Оғоз кардани барномаи почтаи электронӣ

en: Launch web browser
tg: Оғоз кардани браузери веб

en: Home folder
tg: Ҷузвдони асосӣ

[ctx: keybinding]
en: Search
tg: Ҷустуҷӯ

en: Screenshots
tg: Суратҳои экран

en: Save a screenshot to $PICTURES
tg: Захира кардани сурати экран ба $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
tg: Захира кардани сурати равзана ба $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
tg: Захира кардани сурати ноҳия ба $PICTURES

en: Sound and Media
tg: Садо ва мултимедиа

en: Volume down
tg: Паст кардан

en: Volume up
tg: Баланд кардан

en: Launch media player
tg: Оғоз кардани плеери мултимедиа

en: Play (or play/pause)
tg: Пахш кардан (ё пахш/таваққуф)

en: Pause playback
tg: Таваққуф кардани иҷро

en: Stop playback
tg: Қатъ кардани иҷро

en: Previous track
tg: Пайгирии қаблӣ

en: Next track
tg: Пайгирии навбатӣ

en: Eject
tg: Баровардан

en: System
tg: Система

en: Log out
tg: Баромад

en: Lock screen
tg: Экрани қулф
