budgie-control-center 1.2.0 - en to th translation catalogue (1012 entries)

en: Two Sided
th: สองหน้า

en: Paper Type
th: ชนิดกระดาษ

en: Paper Source
th: แหล่งป้อนกระดาษ

en: Output Tray
th: ถาดกระดาษออก

en: GhostScript pre-filtering
th: การกรองเบื้องต้นด้วย GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
th: จำนวนหน้าต่อหน้ากระดาษ

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
th: สองหน้า

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
th: แนววาง

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
th: ตั้งหน้ากระดาษ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
th: ตัวเลือกที่สามารถติดตั้งได้

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
th: งานพิมพ์

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
th: คุณภาพของรูปภาพ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
th: สี

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
th: การจัดขั้นสุดท้าย

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
th: ขั้นสูง

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
th: หน้าทดสอบ

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
th: ผงหมึกใกล้หมด

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
th: ผงหมึกหมด

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
th: น้ำยาใกล้หมด

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
th: น้ำยาหมด

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
th: ตลับสีหมึกใกล้หมด

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
th: ตลับสีหมึกหมด

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
th: ฝาครอบเปิด

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
th: ประตูเปิด

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
th: กระดาษใกล้หมด

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
th: กระดาษหมด

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
th: ออฟไลน์

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
th: หยุด

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
th: ที่เก็บของเสียใกล้เต็ม

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
th: ที่เก็บของเสียเต็ม

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
th: ลูกกลิ้งไวแสงใกล้หมดอายุ

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
th: ลูกกลิ้งไวแสงไม่ทำงานแล้ว

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
th: พร้อม

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
th: ไม่รับงานพิมพ์

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
th: กำลังดำเนินการ

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
th: ผู้ผลิต

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
th: ไดรเวอร์

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
th: หน้าเดียว

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
th: ขอบด้านยาว (มาตรฐาน)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
th: ขอบด้านสั้น (พลิก)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
th: แนวตั้ง

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
th: แนวนอน

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
th: แนวนอนกลับด้าน

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
th: แนวตั้งกลับด้าน

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
th: เพิ่มเครื่องพิมพ์เครื่องใหม่ไม่สำเร็จ

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
th: อ่านส่วนติดต่อผู้ใช้ไม่สำเร็จ: %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
th: รอดำเนินการ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
th: พักพิมพ์

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
th: กำลังดำเนินการ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
th: หยุด

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
th: ยกเลิก

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
th: เลิกพิมพ์

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
th: เสร็จแล้ว

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
th: เครื่องพิมพ์ JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
th: เครื่องพิมพ์ LPD

en: No suitable driver found
th: ไม่พบไดรเวอร์ที่เหมาะสม

en: Select PPD File
th: เลือกแฟ้ม PPD

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Open
th: _เปิด

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
th: แฟ้มบรรยายเครื่องพิมพ์โพสต์สคริปต์ (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
th: เลือกโดยอัตโนมัติ

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
th: ค่าปริยายเครื่องพิมพ์

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
th: ฝังแบบอักษร GhostScript เท่านั้น

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
th: แปลงเป็น PS ระดับ 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
th: แปลงเป็น PS ระดับ 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
th: ไม่ต้องกรองเบื้องต้น

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
th: เพิ่มเครื่องพิมพ์

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
th: พอร์ตอนุกรม

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
th: พอร์ตขนาน

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
th: บลูทูท

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
th: ตำแหน่งที่ตั้ง: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
th: ที่อยู่: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
th: เซิร์ฟเวอร์ต้องการยืนยันตัวบุคคล

en: %d of %d
th: %d จาก %d

en: New shortcut…
th: ปุ่มลัดใหม่…

en: Button
th: ปุ่ม

en: Output:
th: เอาต์พุต:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
th: รักษาสัดส่วนภาพ (กล่องอักษร):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
th: ปรับตำแหน่งกับจอภาพเดียว

en: Display Mapping
th: การแทนตำแหน่งจอแสดงผล

en: _Close
th: ปิ_ด

en: Test Your _Settings
th: _ทดสอบค่าตั้งของคุณ

en: Stylus
th: ปากกา

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
th: แท็บเล็ต

en: Batteries
th: แบตเตอรี่

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
th: แบตเตอรี่

en: When _idle
th: เมื่อไ_ม่ใช้งาน

en: Suspend
th: พักเครื่อง

en: Power Off
th: ปิดเครื่อง

en: Hibernate
th: จำศีลเครื่อง

en: Nothing
th: ไม่ต้องทำอะไร

en: Off
th: ปิด

en: When on battery power
th: เมื่อใช้ไฟจากแบตเตอรี่

en: When plugged in
th: เมื่อเสียบปลั๊กไฟ

en: On
th: เปิด

en: Automatic suspend
th: พักเครื่องโดยอัตโนมัติ

en: Unknown time
th: ไม่ทราบเวลา

en: %i minute | %i minutes
th[0]: %i นาที

en: %i hour | %i hours
th[0]: %i ชั่วโมง

en: hour | hours
th[0]: ชั่วโมง

en: minute | minutes
th[0]: นาที

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
th: อีก %s จะเต็ม

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
th: คำเตือน: อีก %s จะหมด

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
th: อีก %s จะหมด

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
th: ประจุไฟเต็มแล้ว

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
th: ไม่มีประจุเหลืออยู่

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
th: กำลังประจุไฟ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
th: กำลังจ่ายไฟ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
th: เมาส์ไร้สาย

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
th: แป้นพิมพ์ไร้สาย

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
th: อุปกรณ์จ่ายไฟสำรอง

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
th: เครื่องช่วยงานส่วนบุคคลแบบดิจิทัล

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
th: โทรศัพท์เคลื่อนที่

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
th: เครื่องเล่นสื่อ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
th: คอมพิวเตอร์

[ctx: Battery name]
en: Main
th: หลัก

[ctx: Battery name]
en: Extra
th: พิเศษ

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
th: สเปซมาตรฐาน

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
th: โพรไฟล์ทดสอบ

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
th: อัตโนมัติ

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
th: คุณภาพต่ำ

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
th: คุณภาพปานกลาง

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
th: คุณภาพสูง

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
th: RGB ปริยาย

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
th: CMYK ปริยาย

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
th: โทนสีเทาปริยาย

en: Vendor supplied factory calibration data
th: ข้อมูลสำหรับเทียบมาตรฐานจากโรงงานที่ผู้จำหน่ายให้มา

en: Full-screen display correction not possible with this profile
th: ไม่สามารถปรับแก้การแสดงผลแบบเต็มหน้าจอได้สำหรับโพรไฟล์นี้

en: This profile may no longer be accurate
th: โพรไฟล์นี้อาจไม่ถูกต้องแม่นยำอีกต่อไป

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
th: หน้าจอแล็ปท็อป

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
th: เว็บแคมในตัว

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
th: จอภาพ %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
th: สแกนเนอร์ %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
th: กล้อง %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
th: เครื่องพิมพ์ %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
th: เว็บแคม %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
th: ปริยาย:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
th: สเปซสี:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
th: โพรไฟล์ทดสอบ:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
th: เลือกแฟ้มโพรไฟล์ ICC

en: _Import
th: _นำเข้า

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
th: โพรไฟล์ ICC ที่รองรับ

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
th: ทุกแฟ้ม

en: Screen
th: หน้าจอ

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
th: บันทึกโพรไฟล์

en: _Save
th: _บันทึก

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
th: สร้างโพรไฟล์สีสำหรับอุปกรณ์ที่เลือก

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
th: ตรวจไม่พบอุปกรณ์ตรวจวัด กรุณาตรวจสอบว่าได้เปิดอุปกรณ์หรือยัง และได้เชื่อมต่อถูกต้องหรือไม่

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
th: อุปกรณ์ตรวจวัดไม่รองรับการทำโพรไฟล์เครื่องพิมพ์

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
th: ยังไม่รองรับอุปกรณ์ตรวจวัดชนิดนี้

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
th: ปิดฝาพับของแล็ปท็อป

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
th: เกิดข้อผิดพลาดภายในที่ไม่สามารถกู้คืนได้

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
th: เครื่องมือที่ต้องใช้ในการเทียบมาตรฐานไม่ได้ติดตั้งไว้

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
th: ไม่สามารถสร้างโพรไฟล์ได้

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
th: ไม่สามารถอ่านค่าจุดขาวเป้าหมายได้

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
th: เสร็จสมบูรณ์!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
th: เทียบมาตรฐานไม่สำเร็จ!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
th: คุณสามารถถอดอุปกรณ์เทียบมาตรฐานออกได้

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
th: ห้ามรบกวนอุปกรณ์เทียบมาตรฐานขณะทำงาน

en: Enable color management for %s
th: เปิดใช้การจัดการสีสำหรับ %s

en: Show color profiles for %s
th: แสดงโพรไฟล์สีสำหรับ %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
th: ยังไม่เทียบมาตรฐาน

en: multiple sizes
th: หลายขนาด

en: No Desktop Background
th: ไม่ใช้ภาพพื้นหลังพื้นโต๊ะ

en: Current background
th: พื้นหลังปัจจุบัน

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: _Apply
th: เริ่มใ_ช้

en: None
th: ไม่ใช้

en: Custom Shortcuts
th: ปุ่มลัดกำหนดเอง

en: More…
th: เพิ่มเติม…

en: No input sources found
th: ไม่พบช่องทางป้อนข้อความ

[ctx: Input Source]
en: Other
th: อื่นๆ

en: Enter the new shortcut
th: กดปุ่มลัดอันใหม่

en: Set Custom Shortcut
th: ตั้งค่าปุ่มลัดที่กำหนดเอง

en: Set Shortcut
th: ตั้งค่าปุ่มลัด

en: Add Custom Shortcut
th: เพิ่มปุ่มลัดกำหนดเอง

en: Compose Key
th: ปุ่ม Compose

en: Keyboard Shortcuts
th: ปุ่มลัด

en: Cancel
th: ยกเลิก

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
th: ไม่ใช้

en: Authentication failed
th: ยืนยันตัวบุคคลไม่ผ่าน

en: The new password is too short
th: รหัสผ่านใหม่สั้นเกินไป

en: The new password is too simple
th: รหัสผ่านใหม่เดาง่ายเกินไป

en: The old and new passwords are too similar
th: รหัสผ่านใหม่คล้ายกับรหัสผ่านเก่าเกินไป

en: The new password has already been used recently.
th: รหัสผ่านใหม่เพิ่งใช้ไปเมื่อเร็วๆ นี้

en: The new password must contain numeric or special characters
th: รหัสผ่านใหม่ต้องมีตัวเลขหรือเครื่องหมายพิเศษด้วย

en: The old and new passwords are the same
th: รหัสผ่านใหม่เหมือนกันกับรหัสผ่านเก่า

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
th: รหัสผ่านของคุณถูกเปลี่ยนหลังจากการยืนยันตัวบุคคลครั้งก่อน

en: The new password does not contain enough different characters
th: รหัสผ่านใหม่มีอักขระต่างกันไม่มากพอ

en: Unknown error
th: ข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: Please choose another password.
th: กรุณาตั้งรหัสผ่านใหม่

en: Please type your current password again.
th: กรุณาป้อนรหัสผ่านปัจจุบันของคุณอีกครั้ง

en: Password could not be changed
th: ไม่สามารถเปลี่ยนรหัสผ่านได้

en: The passwords do not match.
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Select
th: เลือก

en: Browse for more pictures
th: ท่องดูรูปภาพเพิ่มเติม

en: Cannot automatically join this type of domain
th: ไม่สามารถเข้าร่วมโดเมนชนิดนี้โดยอัตโนมัติได้

en: No such domain or realm found
th: ไม่พบโดเมนหรือ realm ดังกล่าว

en: Cannot log in as %s at the %s domain
th: ไม่สามารถเข้าระบบในนาม %s ที่โดเมน %s

en: Invalid password, please try again
th: รหัสผ่านไม่ถูกต้อง กรุณาลองใหม่

en: Left thumb
th: นิ้วหัวแม่มือซ้าย

en: Left middle finger
th: นิ้วกลางซ้าย

en: _Left index finger
th: นิ้วชี้ซ้า_ย

en: Left ring finger
th: นิ้วนางซ้าย

en: Left little finger
th: นิ้วก้อยซ้าย

en: Right thumb
th: นิ้วหัวแม่มือขวา

en: Right middle finger
th: นิ้วกลางขวา

en: _Right index finger
th: นิ้วชี้_ขวา

en: Right ring finger
th: นิ้วนางขวา

en: Right little finger
th: นิ้วก้อยขวา

en: Failed to delete user
th: ลบผู้ใช้ไม่สำเร็จ

en: Failed to revoke remotely managed user
th: เพิกถอนผู้ใช้ที่จัดการผ่านเครือข่ายไม่สำเร็จ

en: You cannot delete your own account.
th: คุณจะลบบัญชีของคุณเองไม่ได้

en: %s is still logged in
th: %s ยังคงเข้าระบบอยู่

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
th: การลบบัญชีผู้ใช้ในระหว่างที่ผู้ใช้นั้นกำลังเข้าระบบอยู่ จะทำให้ระบบอยู่ในสถานะที่สับสน

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
th: ในการลบบัญชีผู้ใช้ คุณสามารถเก็บรักษาไดเรกทอรีบ้าน, ถุงเมล และแฟ้มชั่วคราวของผู้ใช้ไว้ได้

en: _Delete Files
th: _ลบแฟ้ม

en: _Keep Files
th: เ_ก็บรักษาแฟ้ม

en: _Delete
th: _ลบ

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
th: บัญชีถูกระงับ

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
th: รอตั้งรหัสผ่านในครั้งต่อไปที่เข้าระบบ

[ctx: Password mode]
en: None
th: ไม่มีรหัสผ่าน

en: Logged in
th: เข้าระบบ

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
th: เปิดใช้

en: Failed to contact the accounts service
th: ติดต่อบริการบัญชีผู้ใช้ไม่สำเร็จ

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
th: กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจว่าได้ติดตั้งและเปิดใช้งาน AccountService

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
th: หากต้องการเปลี่ยนแปลง
    ให้คลิกที่ไอคอน * ก่อน

en: Delete the selected user account
th: ลบบัญชีผู้ใช้ที่เลือก

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
th: หากต้องการลบบัญชีผู้ใช้ที่เลือก
    ให้คลิกที่ไอคอน * ก่อน

en: The username is too long.
th: ชื่อผู้ใช้ยาวเกินไป

en: Should match the web address of your login provider.
th: ควรจะตรงกับที่อยู่เว็บของผู้ให้บริการบัญชีเข้าระบบของคุณ

en: Failed to add account
th: เพิ่มบัญชีไม่สำเร็จ

en: Failed to register account
th: ลงทะเบียนบัญชีไม่สำเร็จ

en: No supported way to authenticate with this domain
th: ไม่มีวิธีการยืนยันตัวบุคคลที่รองรับสำหรับโดเมนนี้

en: Failed to join domain
th: เข้าร่วมในโดเมนไม่สำเร็จ

en: Failed to log into domain
th: เข้าระบบในโดเมนไม่สำเร็จ

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
th: รหัสผ่านใหม่ต้องต่างจากรหัสผ่านเดิม

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
th: ลองเปลี่ยนอักษรและตัวเลขบางตัว

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
th: ลองเปลี่ยนรหัสผ่านให้ต่างจากเดิมกว่านี้อีกสักหน่อย

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
th: รหัสผ่านที่ไม่มีชื่อผู้ใช้อยู่ในรหัสผ่านจะแน่นหนากว่า

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
th: พยายามหลีกเลี่ยงการใช้ชื่อของคุณในรหัสผ่าน

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
th: พยายามหลีกเลี่ยงคำบางคำในรหัสผ่าน

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
th: พยายามหลีกเลี่ยงคำทั่วไป

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
th: พยายามหลีกเลี่ยงการกลับลำดับคำเดิม

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
th: พยายามใช้ตัวเลขเพิ่มอีก

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
th: พยายามใช้ตัวพิมพ์ใหญ่เพิ่มอีก

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
th: พยายามใช้ตัวพิมพ์เล็กเพิ่มอีก

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
th: พยายามใช้อักขระพิเศษเพิ่มอีก เช่น เครื่องหมายวรรคตอน

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
th: พยายามใช้ตัวอักษร ตัวเลข และเครื่องหมายวรรคตอนผสมกัน

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
th: พยายามหลีกเลี่ยงการซ้ำอักขระเดิม

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
th: พยายามหลีกเลี่ยงการใช้อักขระชนิดเดิมซ้ำ คุณต้องผสมตัวอักษร ตัวเลข และเครื่องหมายวรรคตอน

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
th: พยายามหลีกเลี่ยงการใช้ลำดับ เช่น 1234 หรือ abcd

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
th: ผสมตัวพิมพ์ใหญ่และตัวพิมพ์เล็ก และพยายามใช้ตัวเลขสักตัวสองตัว

en: This Week
th: สัปดาห์นี้

en: Last Week
th: สัปดาห์ที่แล้ว

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
th: %e %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
th: %e %b %Ey

en: Session Ended
th: วาระสิ้นสุด

en: Session Started
th: วาระเริ่มต้น

[ctx: Distance]
en: Short
th: สั้น

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
th: ¼ หน้าจอ

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
th: ½ หน้าจอ

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
th: ¾ หน้าจอ

[ctx: Distance]
en: Long
th: ยาว

en: Devices
th: อุปกรณ์

en: Network
th: เครือข่าย

en: Home
th: บ้าน

en: Settings
th: ตั้งค่า

note: List of applications.
en: Applications
th: โปรแกรม

[ctx: service is enabled]
en: On
th: เปิด

[ctx: service is disabled]
en: Off
th: ปิด

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
th: เปิดใช้

[ctx: service is active]
en: Active
th: ทำงานอยู่

en: Choose a Folder
th: เลือกโฟลเดอร์

en: Copy
th: คัดลอก

en: Sharing
th: การแบ่งปัน

note: Label
en: No networks selected for sharing
th: ไม่มีเครือข่ายที่เลือกเพื่อใช้ร่วม

en: Ask what to do
th: ถามว่าจะให้ทำอะไร

en: Do nothing
th: ไม่ต้องทำอะไร

en: Open folder
th: เปิดโฟลเดอร์

en: Other Media
th: สื่ออื่นๆ

en: Select an application for audio CDs
th: เลือกโปรแกรมสำหรับซีดีเพลง

en: Select an application for video DVDs
th: เลือกโปรแกรมสำหรับดีวีดีภาพยนตร์

en: Select an application to run when a music player is connected
th: เลือกโปรแกรมที่จะเรียกเมื่อมีการเชื่อมต่อกับเครื่องเล่นเพลง

en: Select an application to run when a camera is connected
th: เลือกโปรแกรมที่จะเรียกเมื่อมีการเชื่อมต่อกับกล้องถ่ายรูป

en: Select an application for software CDs
th: เลือกโปรแกรมสำหรับซีดีซอฟต์แวร์

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
th: ดีวีดีเพลง

en: blank Blu-ray disc
th: แผ่นบลูเรย์เปล่า

en: blank CD disc
th: แผ่นซีดีเปล่า

en: blank DVD disc
th: แผ่นดีวีดีเปล่า

en: blank HD DVD disc
th: แผ่นดีวีดีเปล่าความจุสูง

en: Blu-ray video disc
th: แผ่นภาพยนตร์บลูเรย์

en: e-book reader
th: เครื่องอ่านอีบุ๊ก

en: HD DVD video disc
th: แผ่นดีวีดีภาพยนตร์ความจุสูง

en: Picture CD
th: ซีดีรูปภาพ

en: Super Video CD
th: ซูเปอร์วิดีโอซีดี

en: Video CD
th: วิดีโอซีดี

en: Windows software
th: ซอฟต์แวร์สำหรับวินโดวส์

[ctx: measurement format]
en: Imperial
th: อังกฤษ

[ctx: measurement format]
en: Metric
th: เมตริก

en: Formats
th: รูปแบบ

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
th: จุดแพร่สัญญาณ

en: Other…
th: อื่นๆ…

en: Today
th: วันนี้

en: Yesterday
th: เมื่อวาน

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
th: %e %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
th: %e %b %Ey

en: never
th: ยังไม่เคยใช้

en: today
th: วันนี้

en: yesterday
th: เมื่อวาน

en: %i day ago | %i days ago
th[0]: %i วันก่อน

en: IPv4 Address
th: ที่อยู่ IPv4

en: IPv6 Address
th: ที่อยู่ IPv6

en: IP Address
th: ที่อยู่ไอพี

en: Hardware Address
th: ที่อยู่ฮาร์ดแวร์

en: Default Route
th: เส้นทางปริยาย

en: Last used
th: ใช้ครั้งล่าสุด

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
th: ใช้สาย

en: Options…
th: ตัวเลือก…

en: missing EAP-FAST PAC file
th: ไม่มีแฟ้ม PAC สำหรับ EAP-FAST

en: Choose a PAC file
th: เลือกแฟ้ม PAC

en: PAC files (*.pac)
th: แฟ้ม PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
th: ขาดชื่อผู้ใช้ EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
th: ขาดรหัสผ่าน EAP-LEAP

en: missing leap-username
th: ขาดชื่อผู้ใช้ leap

en: missing leap-password
th: ขาดรหัสผ่าน leap

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
th: ใบรับรอง EAP-PEAP CA ไม่ถูกต้อง: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
th: ใบรับรอง EAP-PEAP CA ไม่ถูกต้อง: ไม่ได้ระบุใบรับรอง

en: Choose a Certificate Authority certificate
th: เลือกใบรับรองจากองค์กรออกใบรับรอง

en: missing wep-key
th: ขาด wep-key

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
th: wep-key ไม่ถูกต้อง: คีย์ความยาว %zu ต้องมีเฉพาะตัวเลขฐานสิบหกเท่านั้น

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
th: wep-key ไม่ถูกต้อง: คีย์ความยาว %zu ต้องมีเฉพาะอักขระแอสกี้เท่านั้น

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
th: wep-key ไม่ถูกต้อง: ความยาวคีย์ %zu ไม่ถูกต้อง คีย์ต้องยาว 5/13 (แอสกี) หรือ 10/26 (ฐานสิบหก) อย่างใดอย่างหนึ่ง

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
th: wep-key ไม่ถูกต้อง: วลีรหัสผ่านต้องไม่ว่างเปล่า

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
th: wep-key ไม่ถูกต้อง: วลีรหัสผ่านต้องสั้นกว่า 64 อักขระ

en: no file selected
th: ไม่ได้เลือกแฟ้ม

en: unspecified error validating eap-method file
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่ได้บัญญัติไว้ขณะตรวจความถูกต้องของแฟ้ม eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
th: กุญแจส่วนตัวแบบ DER, PEM, หรือ PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
th: ใบรับรองแบบ DER หรือ PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
th: ใบรับรอง EAP-TTLS CA ไม่ถูกต้อง: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
th: ใบรับรอง EAP-TTLS CA ไม่ถูกต้อง: ไม่ได้ระบุใบรับรอง

en: missing EAP username
th: ขาดชื่อผู้ใช้ EAP

en: missing EAP password
th: ขาดรหัสผ่าน EAP

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
th: wpa-psk ไม่ถูกต้อง: ความยาวคีย์ %zu ไม่ถูกต้อง ต้องยาวตั้งแต่ 8 ถึง 63 ไบต์ หรือเป็นเลขฐานสิบหก 64 หลักเท่านั้น

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
th: wpa-psk ไม่ถูกต้อง: ไม่สามารถอ่านค่าคีย์ความยาว 64 ไบต์เป็นเลขฐานสิบหกได้

en: missing EAP-TLS identity
th: ขาดเอกลักษณ์ EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
th: ใบรับรอง EAP-TLS CA ไม่ถูกต้อง: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
th: ใบรับรอง EAP-TLS CA ไม่ถูกต้อง: ไม่ได้ระบุใบรับรอง

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
th: กุญแจส่วนตัว EAP-TLS ไม่ถูกต้อง: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
th: ใบรับรองผู้ใช้ EAP-TLS ไม่ถูกต้อง: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
th: กุญแจส่วนตัวที่ไม่เข้ารหัสลับนั้นไม่มีความปลอดภัย

en: Choose your personal certificate
th: เลือกใบรับรองส่วนตัวของคุณ

en: Choose your private key
th: เลือกกุญแจส่วนตัวของคุณ

en: Stop hotspot and disconnect any users?
th: จะปิดจุดแพร่สัญญาณและตัดการเชื่อมต่อกับผู้ใช้ทั้งหมดหรือไม่?

en: _Stop Hotspot
th: ปิ_ดจุดแพร่สัญญาณ

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
th: VPN %s

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
th: ไม่ทราบสถานะ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
th: ไม่มีการจัดการ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
th: ใช้งานไม่ได้

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
th: กำลังเชื่อมต่อ

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
th: ต้องยืนยันตัวบุคคล

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
th: เชื่อมต่อแล้ว

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
th: กำลังตัดการเชื่อมต่อ

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
th: เชื่อมต่อไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
th: ไม่ทราบสถานะ (ค่าหายไป)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
th: ตั้งค่าไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
th: ตั้งค่าไอพีไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
th: ค่าไอพีหมดอายุ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
th: ต้องการข้อมูลลับ แต่ไม่ได้ป้อนไว้

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
th: 802.1x supplicant ถูกตัดการเชื่อมต่อ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
th: ตั้งค่า 802.1x supplicant ไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
th: 802.1x supplicant ล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
th: 802.1x supplicant ใช้เวลายืนยันตัวบุคคลนานเกินไป

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
th: เปิดบริการ PPP ไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
th: บริการ PPP ถูกตัดการเชื่อมต่อ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
th: PPP ล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
th: เปิดใช้ลูกข่าย DHCP ไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ลูกข่าย DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
th: ลูกข่าย DHCP ล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
th: เปิดบริการแบ่งปันการเชื่อมต่อไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
th: บริการแบ่งปันการเชื่อมต่อล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
th: เปิดบริการ AutoIP ไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
th: เกิดข้อผิดพลาดที่บริการ AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
th: บริการ AutoIP ล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
th: สายไม่ว่าง

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
th: ไม่มีสัญญาณหมุนเลขหมาย

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับผู้ให้บริการ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
th: หมดเวลาคอยการหมุนเลขหมาย

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
th: หมุนเลขหมายไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
th: ตั้งค่าเริ่มต้นโมเด็มไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
th: เลือก APN ที่กำหนดไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
th: ไม่ได้อยู่ระหว่างค้นหาเครือข่าย

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
th: การลงทะเบียนเครือข่ายถูกปฏิเสธ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
th: หมดเวลาคอยลงทะเบียนเครือข่าย

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
th: ลงทะเบียนกับเครือข่ายที่ร้องขอไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
th: การตรวจสอบ PIN ล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
th: อาจขาดเฟิร์มแวร์สำหรับอุปกรณ์

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
th: การเชื่อมต่อหายไป

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
th: ถือว่ามีการเชื่อมต่ออยู่ก่อนแล้ว

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
th: ไม่พบโมเด็ม

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
th: เชื่อมต่อบลูทูทไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
th: ไม่ได้ใส่ SIM card

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
th: ต้องการรหัส PIN ของ SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
th: ต้องการรหัส PUK ของ SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
th: SIM ผิด

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
th: สิ่งที่ต้องใช้สำหรับการเชื่อมต่อล้มเหลว

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
th: ขาดเฟิร์มแวร์

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
th: สายเคเบิลถูกถอดออก

en: Security
th: การรักษาความปลอดภัย

en: Delete Address
th: ลบที่อยู่

en: Delete Route
th: ลบเส้นทาง

en: automatic
th: อัตโนมัติ

en: Identity
th: ชื่อ

en: Cannot import VPN connection
th: ไม่สามารถนำเข้าการเชื่อมต่อ VPN

en: Select file to import
th: เลือกแฟ้มที่จะนำเข้า

en: _Replace
th: แ_ทนที่

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
th: คุณต้องการจะแทนที่ %s ด้วยการเชื่อมต่อ VPN ที่คุณกำลังจะบันทึกนี้หรือไม่?

en: Cannot export VPN connection
th: ไม่สามารถส่งออกการเชื่อมต่อ VPN

en: Export VPN connection
th: ส่งออกการเชื่อมต่อ VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
th: ไม่ใช้

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
th: WEP 40/กุญแจ 128 บิต (ฐานสิบหกหรือ ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
th: WEP วลีรหัสผ่าน 128 บิต

en: Dynamic WEP (802.1x)
th: WEP แบบผันแปร (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
th: WPA & WPA2 ส่วนบุคคล

en: WPA & WPA2 Enterprise
th: WPA & WPA2 เอนเทอร์ไพรส์

en: Profile %d
th: โพรไฟล์ %d

en: Unable to open connection editor
th: ไม่สามารถเปิดเครื่องมือแก้ไขการเชื่อมต่อ

en: New Profile
th: โพรไฟล์ใหม่

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: Import from file…
th: นำเข้าจากแฟ้ม…

en: Add VPN
th: เพิ่ม VPN

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
th: เอนเทอร์ไพรส์

[ctx: Wifi security]
en: None
th: ไม่มี

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
th: ไม่มี

[ctx: Signal strength]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: Signal strength]
en: Weak
th: อ่อน

[ctx: Signal strength]
en: Ok
th: พอใช้

[ctx: Signal strength]
en: Good
th: ดี

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
th: ดีมาก

en: Details
th: รายละเอียด

en: Add new connection
th: เพิ่มช่องเชื่อมต่อ

en: Manual
th: กำหนดเอง

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
th: การตรวจหาเว็บพร็อกซีอัตโนมัติจะใช้เมื่อไม่มีการกำหนด URL สำหรับตั้งค่าไว้

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
th: ไม่แนะนำให้ใช้ในเครือข่ายสาธารณะที่ไม่น่าเชื่อถือ

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
th: รายละเอียดของเครือข่ายที่เลือก รวมถึงรหัสผ่านและค่าปรับแต่งใดๆ จะถูกลบทิ้ง

en: _Forget
th: ล_บทิ้ง

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
th: _ลบทิ้ง

en: System policy prohibits use as a Hotspot
th: นโยบายของระบบห้ามใช้เป็นจุดแพร่สัญญาณ

en: Wireless device does not support Hotspot mode
th: อุปกรณ์ไร้สายไม่รองรับโหมดจุดแพร่สัญญาณ

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
th: มีบางอย่างไม่ถูกต้อง กรุณาติดต่อผู้จำหน่ายซอฟต์แวร์ของคุณ

en: NetworkManager needs to be running.
th: ต้องมี NetworkManager ทำงานอยู่

en: Unlock
th: ปลดล็อค

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
th: %e %B %Ey, %l:%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
th: %e %B %Ey, %R

en: Try clicking, double clicking, scrolling
th: ทดลองคลิก ดับเบิลคลิก และเลื่อนหน้า

en: Five clicks, GEGL time!
th: ห้าคลิก ได้เวลา GEGL!

en: Double click, primary button
th: ดับเบิลคลิก ปุ่มหลัก

en: Single click, primary button
th: คลิกเดียว ปุ่มหลัก

en: Double click, middle button
th: ดับเบิลคลิก ปุ่มกลาง

en: Single click, middle button
th: คลิกเดียว ปุ่มกลาง

en: Double click, secondary button
th: ดับเบิลคลิก ปุ่มรอง

en: Single click, secondary button
th: คลิกเดียว ปุ่มรอง

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
th: ศึกษาเพิ่มเติม

en: Empty all items from Trash?
th: แน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบทุกอย่างในถังขยะอย่างถาวร?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
th: ทุกรายการในถังขยะจะถูกลบทิ้งอย่างถาวร

en: _Empty Trash
th: เ_ทขยะ

en: Delete all the temporary files?
th: ลบแฟ้มชั่วคราวทั้งหมดหรือไม่?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
th: แฟ้มชั่วคราวทั้งหมดจะถูกลบทิ้งอย่างถาวร

en: _Purge Temporary Files
th: _ล้างแฟ้มชั่วคราวต่างๆ

[ctx: Online Account]
en: Other
th: อื่นๆ

en: Error removing account
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบบัญชี

en: Display version number
th: แสดงหมายเลขรุ่น

en: Enable verbose mode
th: เปิดใช้ข้อความละเอียด

en: Search for the string
th: ค้นหาข้อความ

en: List possible panel names and exit
th: แสดงรายชื่อพาเนลที่เป็นไปได้และออก

en: Panel to display
th: แผงควบคุมที่จะแสดง

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
th: [แผงควบคุม] [อาร์กิวเมนต์…]

en: Available panels:
th: แผงควบคุมที่มี

en: Privacy
th: ความเป็นส่วนตัว

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
th[0]: เสียงออก %u ช่อง

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
th[0]: เสียงเข้า %u ช่อง

en: System Sounds
th: เสียงของระบบ

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
th: ป้อนที่อยู่เครือข่ายหรือค้นหาเครื่องพิมพ์

en: Authentication Required
th: ต้องยืนยันตัวบุคคล

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
th: รหัสผ่าน

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
th: ยื_นยันตัวบุคคล

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
th: ลบทั้งหมด

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
th: ไม่มีงานพิมพ์ที่ดำเนินการอยู่

en: Select Printer Driver
th: เลือกไดรเวอร์เครื่องพิมพ์

en: Remove Printer
th: ลบเครื่องพิมพ์

en: Model
th: รุ่น

en: Location
th: ตำแหน่งที่ตั้ง

en: Ink Level
th: ระดับน้ำหมึก

en: Name
th: ชื่อ

en: Address
th: ที่อยู่

en: Searching for preferred drivers…
th: กำลังค้นหาไดรเวอร์สำหรับเครื่องพิมพ์…

en: Authenticate
th: ยืนยันตัวบุคคล

en: No printers
th: ไม่มีเครื่องพิมพ์

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
th: บริการตำแหน่งที่ตั้งจะทำให้โปรแกรมต่างๆ รู้ตำแหน่งภูมิศาสตร์ที่คุณอยู่ การใช้ Wi-Fi และบรอดแบนด์มือถือจะช่วยเพิ่มความแม่นยำได้

en: Default
th: ปริยาย

en: Middle Mouse Button Click
th: คลิกเมาส์ปุ่มกลาง

en: Right Mouse Button Click
th: คลิกเมาส์ปุ่มขวา

en: Back
th: ย้อนกลับ

en: Forward
th: เดินหน้า

en: Eraser Pressure Feel
th: การรับแรงกดของยางลบ

en: Soft
th: นุ่ม

en: Firm
th: แข็ง

en: Top Button
th: ปุ่มบน

en: Lower Button
th: ปุ่มล่าง

en: Tip Pressure Feel
th: การรับแรงกดของปลายปากกา

en: Tablet (absolute)
th: แท็บเล็ต (สัมบูรณ์)

en: Touchpad (relative)
th: ทัชแพด (สัมพัทธ์)

en: Tablet Preferences
th: ปรับแต่งแท็บเล็ต

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: No tablet detected
th: ไม่พบแท็บเล็ต

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
th: กรุณาต่อหรือเปิดแท็บเล็ต Wacom ของคุณ

en: Bluetooth Settings
th: ตั้งค่าบลูทูท

en: Wacom Tablet
th: แท็บเล็ต Wacom

en: Tracking Mode
th: โหมดการจับตำแหน่ง

en: Left-Handed Orientation
th: สำหรับมือถนัดซ้าย

en: Map to Monitor…
th: ปรับตำแหน่งกับจอภาพ…

en: Map Buttons…
th: กำหนดปุ่ม…

en: Calibrate…
th: เทียบมาตรฐาน…

en: Adjust mouse settings
th: ปรับการตั้งค่าเมาส์

en: Adjust display resolution
th: ปรับความละเอียดการแสดงผล

en: Screen Calibration
th: การปรับเทียบมาตรฐานหน้าจอ

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
th: กรุณาแตะที่เครื่องหมายเป้าที่ปรากฏบนหน้าจอเพื่อปรับเทียบมาตรฐานแท็บเล็ต

en: Map Buttons
th: กำหนดปุ่ม

en: Map buttons to functions
th: กำหนดการใช้งานปุ่มต่างๆ

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
th: 15 นาที

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
th: 30 นาที

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
th: 45 นาที

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
th: 1 ชั่วโมง

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
th: 80 นาที

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
th: 90 นาที

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
th: 100 นาที

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
th: 2 ชั่วโมง

en: Suspend & Power Button
th: ปุ่มพัก & เปิด/ปิดเครื่อง

en: Automatic Suspend
th: พักเครื่องอัตโนมัติ

en: _Plugged In
th: เมื่อเสียบ_ปลั๊กไฟ

en: On _Battery Power
th: เมื่อใช้ไฟจากแ_บตเตอรี่

en: Delay
th: รอ

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
th: การเทียบมาตรฐานจะสร้างโพรไฟล์ที่คุณสามารถใช้จัดการการใช้สีบนหน้าจอของคุณ ยิ่งคุณใช้เวลาเทียบมาตรฐานนาน ก็จะยิ่งได้โพรไฟล์สีที่มีคุณภาพสูง

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
th: คุณจะไม่สามารถใช้คอมพิวเตอร์ของคุณขณะที่เทียบมาตรฐานอยู่

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
th: คุณภาพ

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
th: เวลาโดยประมาณ

en: Calibration Quality
th: คุณภาพการเทียบมาตรฐาน

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
th: เลือกอุปกรณ์รับรู้ที่คุณต้องการใช้ในการเทียบมาตรฐาน

en: Calibration Device
th: อุปกรณ์เทียบมาตรฐาน

en: Select the type of display that is connected.
th: เลือกชนิดของจอแสดงผลที่เชื่อมต่ออยู่

en: Display Type
th: ชนิดจอแสดงผล

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
th: เลือกจุดขาวเป้าหมายของจอแสดงผล จอแสดงผลส่วนใหญ่ควรเทียบมาตรฐานกับแหล่งกำเนิดแสง D65

en: Profile Whitepoint
th: จุดขาวของโพรไฟล์

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
th: กรุณาปรับจอแสดงผลให้มีความสว่างเป็นปกติสำหรับคุณ การจัดการสีจะแม่นยำที่สุดที่ระดับความสว่างนี้

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
th: หรือมิฉะนั้น คุณก็อาจใช้ระดับความสว่างที่ใช้กับโพรไฟล์อื่นๆ โพรไฟล์ใดโพรไฟล์หนึ่งสำหรับอุปกรณ์นี้

en: Display Brightness
th: ความสว่างจอแสดงผล

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
th: คุณสามารถใช้โพรไฟล์สีกับคอมพิวเตอร์อื่นได้ หรือแม้แต่สร้างโพรไฟล์ต่างๆ สำหรับสภาพแสงที่ต่างกันก็ได้

en: Profile Name:
th: ชื่อโพรไฟล์:

en: Profile Name
th: ชื่อโพรไฟล์

en: Profile successfully created!
th: สร้างโพร์ไฟล์สำเร็จแล้ว!

en: Copy profile
th: คัดลอกโพรไฟล์

en: Requires writable media
th: ต้องการสื่อที่สามารถเขียนได้

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
th: คำแนะนำเกี่ยวกับวิธีใช้โพรไฟล์สีบนระบบ <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> และ <a href="windows">Microsoft Windows</a> เหล่านี้อาจเป็นประโยชน์สำหรับคุณ

en: Summary
th: สรุป

en: _Import File…
th: _นำเข้าแฟ้ม…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
th: พบปัญหา โพรไฟล์นี้อาจทำงานไม่ถูกต้อง <a href="">แสดงรายละเอียด</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
th: อุปกรณ์แต่ละชิ้นต้องมีโพรไฟล์สีที่เป็นค่าล่าสุดเพื่อที่จะจัดการสี

en: Learn more about color management
th: ศึกษาเพิ่มเติมเกี่ยวกับการจัดการสี

en: _Set for all users
th: _กำหนดสำหรับผู้ใช้ทุกคน

en: Set this profile for all users on this computer
th: กำหนดโพรไฟล์นี้ให้ผู้ใช้ทุกคนในเครื่องนี้ใช้

en: _Enable
th: _เปิดใช้

en: _Add profile
th: เ_พิ่มโพรไฟล์

en: _Calibrate…
th: เ_ทียบมาตรฐาน…

en: Calibrate the device
th: เทียบมาตรฐานค่าอุปกรณ์

en: _Remove profile
th: _ลบโพรไฟล์ออก

en: _View details
th: ดู_รายละเอียด

en: Unable to detect any devices that can be color managed
th: ตรวจไม่พบอุปกรณ์ใดที่สามารถจัดการสีได้

en: Projector
th: เครื่องฉาย

en: Plasma
th: พลาสมา

en: LCD (CCFL backlight)
th: LCD (แสงหลังแบบ CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
th: LCD (แสงหลังแบบ LED ชนิด RGB)

en: LCD (white LED backlight)
th: LCD (แสงหลังแบบ LED ขาว)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
th: LCD ย่านสีกว้าง (แสงหลังแบบ CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
th: LCD ย่านสีกว้าง (แสงหลังแบบ LED ชนิด RGB)

en: 40 minutes
th: 40 นาที

en: Native to display
th: ตามธรรมชาติจอแสดงผล

en: D50 (Printing and publishing)
th: D50 (การพิมพ์และการจัดพิมพ์)

en: D65 (Photography and graphics)
th: D65 (การถ่ายภาพและกราฟิกส์)

en: Display Calibration
th: การเทียบมาตรฐานจอแสดงผล

note: This starts the calibration process
en: _Start
th: เ_ริ่ม

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
th: _ทำงานต่อ

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
th: เ_สร็จสิ้น

en: No Bluetooth Found
th: ไม่พบบลูทูท

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
th: เสียบ dongle เพื่อใช้บลูทูท

en: Bluetooth Turned Off
th: บลูทูทถูกปิดอยู่

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
th: เปิดเพื่อเชื่อมต่ออุปกรณ์และรับการถ่ายโอนแฟ้ม

en: Airplane Mode is on
th: โหมดเครื่องบินเปิดอยู่

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
th: บลูทูทจะถูกปิดใช้งานเมื่อเปิดใช้โหมดเครื่องบิน

en: Turn Off Airplane Mode
th: ปิดโหมดเครื่องบิน

en: Hardware Airplane Mode is on
th: โหมดเครื่องบินแบบฮาร์ดแวร์เปิดอยู่

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
th: ปิดสวิตช์โหมดเครื่องบินหากต้องการเปิดใช้งานบลูทูท

en: Left
th: ซ้าย

en: Right
th: ขวา

en: Bark
th: เห่า

en: Drip
th: หยดน้ำ

en: Glass
th: แก้ว

en: Sonar
th: โซนาร์

en: Output
th: เสียงออก

en: Test
th: ทดสอบ

en: Subwoofer
th: ซับวูฟเฟอร์

en: Input
th: เสียงเข้า

en: Resolution
th: ความละเอียด

en: Refresh Rate
th: อัตราการรีเฟรช

en: Adjust for TV
th: ปรับสำหรับโทรทัศน์

en: Times
th: เวลา

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Minute
th: นาที

en: Mirror
th: แสดงเหมือนกัน

en: Automatic Screen _Lock
th: _ล็อคหน้าจออัตโนมัติ

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
th: หน้าจอปิด

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
th: 30 วินาที

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
th: 1 นาที

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
th: 2 นาที

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
th: 3 นาที

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
th: 5 นาที

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
th: 4 นาที

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
th: 8 นาที

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
th: 10 นาที

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
th: 12 นาที

en: Input Sources
th: ช่องทางป้อนข้อความ

en: Use the _same source for all windows
th: ใช้ช่องทางป้อนข้อความเ_ดียวกันหมดทุกหน้าต่าง

en: Add an Input Source
th: เพิ่มช่องทางป้อนข้อความ

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Remove
th: ลบออก

en: Reset the shortcut to its default value
th: คืนค่าปุ่มลัดกลับเป็นค่าปริยาย

en: Command
th: คำสั่ง

en: Shortcut
th: ปุ่มลัด

en: Add
th: เพิ่ม

en: Replace
th: กำหนดทับ

en: Set
th: กำหนดค่า

en: No input source selected
th: ไม่ได้เลือกช่องทางป้อนข้อความใด

en: Add Shortcut
th: เพิ่มปุ่มลัด

en: No keyboard shortcut found
th: ไม่พบปุ่มลัด

en: Try a different search
th: ลองค้นหาด้วยคำอื่น

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
th: คุณต้องการลบลายนิ้วมือของคุณเองที่ได้ลงทะเบียนไว้ เพื่อปิดการเข้าระบบด้วยลายนิ้วมือหรือไม่?

en: _Delete Fingerprints
th: _ลบลายนิ้วมือ

en: _Add User…
th: เ_พิ่มผู้ใช้…

en: Create a user account
th: สร้างบัญชีผู้ใช้

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
th: คุณต้องตั้งต้นวาระใหม่เพื่อให้การเปลี่ยนแปลงมีผล

en: Restart Now
th: ตั้งต้นใหม่เดี๋ยวนี้

en: User Icon
th: ไอคอนบัญชีผู้ใช้

en: _Language
th: _ภาษา

en: _Password
th: _รหัสผ่าน

en: _Fingerprint Login
th: การเข้าระบบด้วย_ลายนิ้วมือ

en: A_utomatic Login
th: การเข้าระบบ_อัตโนมัติ

en: Add User
th: เพิ่มผู้ใช้

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
th: _ลงทะเบียน

en: Domain Administrator Login
th: การเข้าระบบสำหรับผู้ดูแลโดเมน

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
th: ในการใช้การเข้าระบบขององค์กร คอมพิวเตอร์นี้จำเป็นต้องลงทะเบียนในโดเมน
    กรุณาขอให้ผู้ดูแลเครือข่ายของคุณป้อนรหัสผ่านโดเมนที่นี่

en: _Domain
th: โ_ดเมน

en: Administrator _Name
th: _ชื่อผู้ดูแลระบบ

en: Administrator Password
th: รหัสผ่านผู้ดูแลระบบ

en: _Username
th: ชื่อ_ผู้ใช้

en: _Full Name
th: ชื่_อเต็ม

en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Administrator
th: ผู้ดูแลระบบ

en: Account _Type
th: _ชนิดของบัญชี:

en: Allow user to set a password when they next _login
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ตั้งรหัสผ่านในครั้งต่อไปที่เ_ข้าระบบ

en: Set a password _now
th: ตั้งรหัสผ่านเ_ดี๋ยวนี้

en: _Confirm
th: _ยืนยัน

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
th: บัญชีเข้าระบบองค์กร อนุญาตให้ใช้บัญชีผู้ใช้ที่มีการจัดการแบบรวมศูนย์ที่มีอยู่กับอุปกรณ์นี้ คุณสามารถใช้บัญชีนี้ในการเข้าถึงทรัพยากรของบริษัทในอินเทอร์เน็ตด้วย

en: You are Offline
th: คุณออฟไลน์อยู่

en: You must be online in order to add enterprise users.
th: คุณต้องออนไลน์เพื่อเพิ่มผู้ใช้องค์กร

en: _Enterprise Login
th: บัญชีเข้าระบบ_องค์กร

en: Change Password
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Ch_ange
th: เป_ลี่ยน

en: _New Password
th: รหัสผ่านให_ม่

en: Current _Password
th: รหัสผ่าน_ปัจจุบัน

en: Allow user to change their password on next login
th: อนุญาตให้ผู้ใช้เปลี่ยนรหัสผ่านในครั้งต่อไปที่เข้าระบบ

en: Set a password now
th: ตั้งรหัสผ่านเดี๋ยวนี้

en: Full Screen
th: เต็มจอ

en: Top Half
th: ครึ่งบน

en: Bottom Half
th: ครึ่งล่าง

en: Left Half
th: ครึ่งซ้าย

en: Right Half
th: ครึ่งขวา

en: Zoom Options
th: ตัวเลือกของการซูม

en: _Zoom
th: _ขยาย

en: _Magnification:
th: _อัตราขยาย:

en: _Follow mouse cursor
th: _ติดตามตัวชี้เมาส์

en: _Screen part:
th: _ส่วนของหน้าจอ:

en: Magnifier _extends outside of screen
th: แว่นขยาย_ขยายขอบเขตออกไปนอกหน้าจอ

en: _Keep magnifier cursor centered
th: _รักษาตำแหน่งตัวชี้ของแว่นขยายไว้ตรงกลาง

en: Magnifier cursor _pushes contents around
th: ตัวชี้ของแว่นขยาย_ผลักเนื้อหาตามไปด้วย

en: Magnifier cursor moves with _contents
th: ตัวชี้ของแว่นขยายเลื่อนไปตามเ_นื้อหา

en: Magnifier Position:
th: ตำแหน่งของแว่นขยาย:

en: Magnifier
th: แว่นขยาย

en: _Thickness:
th: ความ_หนา:

en: _Length:
th: ความ_ยาว:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
th: _สี:

en: _Crosshairs:
th: เส้น_พิกัด:

en: _Overlaps mouse cursor
th: ซ้อน_ทับกับตัวชี้เมาส์

en: Crosshairs
th: เส้นพิกัด

en: _White on black:
th: _ขาวบนพื้นดำ:

en: _Brightness:
th: ความส_ว่าง:

en: _Contrast:
th: ความ_ต่างระดับสี:

en: Color Effects:
th: เอฟเฟ็กต์สี:

en: Color Effects
th: เอฟเฟ็กต์สี

en: Typing Assist
th: สิ่งอำนวยความสะดวกในการพิมพ์

en: _Sticky Keys
th: _ค้างปุ่มกด

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
th: นับการกดปุ่มประกอบทีละปุ่มเสมือนการกดพร้อมกัน

en: _Disable if two keys are pressed together
th: เ_ลิกใช้ถ้ามีการกดปุ่มสองปุ่มพร้อมกัน

en: Beep when a _modifier key is pressed
th: ส่งเสียงบี๊บเมื่อกดปุ่ม_ประกอบ

en: S_low Keys
th: พิมพ์แบบ_ช้า

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
th: หน่วงเวลาหลังจากปุ่มถูกกดก่อนที่จะรับการกด

en: A_cceptance delay:
th: เวลาห_น่วงก่อนรับ:

en: Slow keys typing delay
th: เวลาหน่วงในการพิมพ์แบบช้า

en: Beep when a key is pr_essed
th: ส่งเสียงบี๊บเมื่อ_กดปุ่ม

en: Beep when a key is _accepted
th: ส่งเสียงบี๊บเมื่อปุ่มถูก_ยอมรับ

en: Beep when a key is _rejected
th: ส่งเสียงบี๊บเมื่อปุ่มถูก_ปฏิเสธ

en: _Bounce Keys
th: ป้องกันการกดแป้น_รัว

en: Ignores fast duplicate keypresses
th: ไม่รับการกดปุ่มรัว

en: Bounce keys typing delay
th: เวลาหน่วงในการป้องกันการกดแป้นรัว

en: _Enable by Keyboard
th: _เปิดใช้ด้วยแป้นพิมพ์

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
th: เปิด/ปิดเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกจากแป้นพิมพ์

en: Repeat Keys
th: การซ้ำตัวอักษร

en: Key presses repeat when key is held down.
th: ซ้ำปุ่มเมื่อกดปุ่มค้างไว้

en: Repeat keys delay
th: เวลาหน่วงของการซ้ำปุ่มเมื่อกดค้าง

en: Speed
th: ความเร็ว

en: Repeat keys speed
th: ความเร็วของการซ้ำปุ่มเมื่อกดค้าง

en: Click Assist
th: เครื่องมือช่วยคลิก

en: _Simulated Secondary Click
th: _จำลองคลิกที่สอง

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
th: สร้างคลิกที่สองโดยกดปุ่มแรกของเมาส์ค้างไว้

en: Secondary click delay
th: เวลาหน่วงสำหรับคลิกที่สอง

en: _Hover Click
th: การคลิกด้วยการวางแ_ช่

en: Trigger a click when the pointer hovers
th: สร้างการคลิกเมื่อตัวชี้วางแช่

en: D_elay:
th: _รอ:

en: Motion _threshold:
th: ระยะเริ่_มเคลื่อน:

en: Visual Alerts
th: การแจ้งเหตุด้วยภาพ

en: _Test flash
th: _ทดสอบการกะพริบ

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
th: ใช้การบ่งชี้ด้วยภาพเมื่อมีเสียงแจ้งเหตุ

en: _Visual Alerts
th: การแจ้งเหตุด้วย_ภาพ

en: Flash the entire _screen
th: กะพริบทั้งหน้า_จอ

en: Seeing
th: การมองเห็น

en: _High Contrast
th: _สีตัดกัน

en: _Large Text
th: อักษร_ขนาดใหญ่

en: Screen _Reader
th: การ_อ่านหน้าจอ

en: _Sound Keys
th: ส่งเ_สียงปุ่มกด

en: Hearing
th: การได้ยิน

en: Typing
th: การพิมพ์

en: Screen _Keyboard
th: แ_ป้นพิมพ์บนจอ

en: R_epeat Keys
th: การซ้ำ_ตัวอักษร

en: Cursor _Blinking
th: การ_กะพริบของเคอร์เซอร์

en: _Typing Assist (AccessX)
th: เครื่องมือช่วย_พิมพ์ (AccessX)

en: Pointing & Clicking
th: การชี้และการคลิก

en: _Mouse Keys
th: บังคับเ_มาส์ด้วยแป้น

en: _Click Assist
th: เครื่องมือช่วย_คลิก

en: _Double-Click Delay
th: เวลาหน่วงดับเ_บิลคลิก

en: Double-Click Delay
th: เวลาหน่วงของดับเบิลคลิก

en: Cursor Blinking
th: การกะพริบของเคอร์เซอร์

en: Cursor blinks in text fields.
th: เคอร์เซอร์กะพริบในช่องข้อความ

en: Cursor blinking speed
th: อัตราการกะพริบของเคอร์เซอร์

en: Sound Keys
th: ส่งเสียงปุ่มกด

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
th: ส่งเสียงบี๊บเมื่อ Num Lock หรือ Caps Lock เปิดหรือปิด

en: Screen Reader
th: การอ่านหน้าจอ

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
th: การอ่านหน้าจอจะอ่านข้อความที่แสดงขณะที่คุณย้ายโฟกัส

en: _Screen Reader
th: การ_อ่านหน้าจอ

en: General
th: ทั่วไป

en: Location Services
th: บริการตำแหน่งที่ตั้ง

en: Search
th: ค้นหา

en: Reset
th: ล้างค่า

en: Networks
th: เครือข่าย

en: _Computer Name
th: _ชื่อเครื่อง

en: _File Sharing
th: การแบ่งปันแ_ฟ้ม

en: _Media Sharing
th: การแบ่งปัน_สื่อ

en: _Remote Login
th: การเข้าระบบผ่านเ_ครือข่าย

en: Some services are disabled because of no network access.
th: บางบริการถูกปิดใช้เพราะเข้าถึงเครือข่ายไม่ได้

en: File Sharing
th: การแบ่งปันแฟ้ม

en: _Require Password
th: _ต้องใช้รหัสผ่าน

en: Remote Login
th: การเข้าระบบผ่านเครือข่าย

en: Media Sharing
th: การแบ่งปันสื่อ

en: Share music, photos and videos over the network.
th: แบ่งปันดนตรี, ภาพถ่าย และวีดิทัศน์ผ่านทางเครือข่าย

en: Folders
th: โฟลเดอร์

en: _New connections must ask for access
th: การเชื่อมต่อใ_หม่ต้องร้องขอการเข้าถึง

en: _Require a password
th: _ต้องใช้รหัสผ่าน

en: Select how media should be handled
th: เลือกวิธีจัดการสื่อ

en: CD _audio
th: ซีดีเ_พลง

en: _DVD video
th: _ดีวีดีภาพยนตร์

en: _Music player
th: เ_ครื่องเล่นเพลง

en: _Photos
th: _ภาพถ่าย:

en: _Software
th: ซอ_ฟต์แวร์

en: _Other Media…
th: _สื่ออื่นๆ…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
th: ไ_ม่ต้องถามหรือเปิดโปรแกรมในสื่อเมื่อใส่เข้ามา

en: Select how other media should be handled
th: เลือกวิธีจัดการสื่ออื่นๆ

en: _Action:
th: _การกระทำ:

en: _Type:
th: _ชนิด:

en: Preview
th: ดูตัวอย่าง

en: My Account
th: บัญชีของฉัน

en: Language
th: ภาษา

en: _Formats
th: รูปแ_บบ

en: Login settings are used by all users when logging into the system
th: การตั้งค่าการเข้าระบบใช้จะใช้กับผู้ใช้ทั้งหมดขณะเข้าสู่ระบบ

en: Dates
th: วันที่

en: Numbers
th: ตัวเลข

en: Measurement
th: หน่วยความยาว

en: Paper
th: กระดาษ

en: Memory
th: หน่วยความจำ

en: Processor
th: ตัวประมวลผล

en: Graphics
th: กราฟิกส์

en: Calculating…
th: กำลังคำนวณ…

en: Virtualization
th: การจำลองเครื่องเสมือน

en: _Select
th: เ_ลือก

en: No languages found
th: ไม่พบภาษา

en: Time
th: เวลา

en: Turn device off
th: ปิดอุปกรณ์

en: _Type
th: _ชนิด

en: Sho_w password
th: แ_สดงรหัสผ่าน

en: Tunneled TLS
th: TLS ผ่านทันเนล

en: Protected EAP (PEAP)
th: EAP ที่มีการปกป้อง (PEAP)

en: Au_thentication
th: การ_ยืนยันตัวบุคคล

en: I_dentity
th: _ชื่อ

en: _User certificate
th: ใ_บรับรองของผู้ใช้

en: C_A certificate
th: ใ_บรับรอง CA

en: No CA certificate is _required
th: ไ_ม่ต้องใช้ใบรับรอง CA

en: Private _key
th: กุญแจ_ส่วนตัว

en: _Private key password
th: _รหัสผ่านกุญแจส่วนตัว

en: Anonymous
th: นิรนาม

en: Authenticated
th: ผ่านการยืนยันตัวบุคคล

en: Both
th: ทั้งสองอย่าง

en: Anony_mous identity
th: เอกลักษณ์แบบนิ_รนาม

en: PAC _file
th: แ_ฟ้ม PAC

en: _Inner authentication
th: การยืนยันตัวบุคคลชั้นใ_น

en: Allow automatic PAC pro_visioning
th: อนุญาตให้_จัดเตรียม PAC อัตโนมัติ

en: Version 0
th: รุ่น 0

en: Version 1
th: รุ่น 1

en: PEAP _version
th: รุ่_นของ PEAP

en: 1 (Default)
th: 1 (ปริยาย)

en: Open System
th: ระบบเปิด

en: Shared Key
th: ใช้กุญแจร่วมกัน

en: _Key
th: กุญแ_จ

en: Sho_w key
th: แ_สดงกุญแจ

en: WEP inde_x
th: _ดัชนี WEP

en: S_ecurity
th: การ_รักษาความปลอดภัย

en: 802.1x _Security
th: การรักษาความปลอดภัยของ 802.1x

en: _MAC Address
th: ที่อยู่ _MAC

en: _Cloned Address
th: ที่อยู่ที่_ถอดแบบมา

en: Automatic (DHCP)
th: อัตโนมัติ (DHCP)

en: Link-Local Only
th: เชื่อมต่อภายในเท่านั้น

en: Netmask
th: เน็ตแมสก์

en: Gateway
th: เกตเวย์

en: Automatic DNS
th: DNS อัตโนมัติ

en: Routes
th: เส้นทาง

en: Automatic Routes
th: เส้นทางอัตโนมัติ

en: Use this connection _only for resources on its network
th: ใช้การเชื่อมต่อนี้สำหรับทรัพยากรในเครือข่ายของมันเ_ท่านั้น

en: _Name
th: _ชื่อ

en: bytes
th: ไบต์

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
th: (ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถโหลดเครื่องมือแก้ไขการเชื่อมต่อ VPN)

en: Automatic, DHCP only
th: อัตโนมัติ ใช้ DHCP เท่านั้น

en: Signal Strength
th: ความแรงของสัญญาณ

en: Link speed
th: อัตราเร็วลิงก์

en: Last Used
th: ใช้ครั้งล่าสุด

en: Connect _automatically
th: เชื่อมต่อโดย_อัตโนมัติ

en: Make available to _other users
th: เปิดให้ผู้ใ_ช้อื่นใช้ด้วย

en: Turn VPN connection off
th: ปิดการเชื่อมต่อ VPN

en: Network Name
th: ชื่อเครือข่าย

en: Security type
th: ระบบรักษาความปลอดภัย

en: Turn Wi-Fi off
th: ปิด Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
th: เ_ชื่อมต่อไปยังเครือข่ายที่ซ่อนตัวอยู่…

en: Provider
th: ผู้ให้บริการ

en: _Turn On
th: _เปิด

en: _HTTP Proxy
th: พร็อกซี _HTTP

en: H_TTPS Proxy
th: พร็อกซี H_TTPS

en: _FTP Proxy
th: พร็อกซี _FTP

en: _Socks Host
th: โฮสต์ _Socks

en: _Ignore Hosts
th: โฮสต์ที่ไ_ม่ผ่านพร็อกซี

en: HTTP proxy port
th: พอร์ตพร็อกซี HTTP

en: HTTPS proxy port
th: พอร์ตพร็อกซี HTTPS

en: FTP proxy port
th: พอร์ตพร็อกซี FTP

en: Socks proxy port
th: พอร์ตพร็อกซี Socks

en: _Configuration URL
th: URL สำหรับตั้ง_ค่า

en: Close
th: ปิด

en: January
th: มกราคม

en: February
th: กุมภาพันธ์

en: March
th: มีนาคม

en: April
th: เมษายน

en: May
th: พฤษภาคม

en: June
th: มิถุนายน

en: July
th: กรกฎาคม

en: August
th: สิงหาคม

en: September
th: กันยายน

en: October
th: ตุลาคม

en: November
th: พฤศจิกายน

en: December
th: ธันวาคม

en: Date & Time
th: วันที่ & เวลา

en: Year
th: ค.ศ.

en: Month
th: เดือน

en: Day
th: วันที่

en: Time Zone
th: เขตเวลา

en: Search for a city
th: ค้นหาเมือง

en: Automatic _Date & Time
th: _วันที่ & เวลาอัตโนมัติ

en: Requires internet access
th: ต้องการการเข้าถึงอินเทอร์เน็ต

en: Date & _Time
th: วันที่ & เ_วลา

en: Automatic Time _Zone
th: เ_ขตเวลาอัตโนมัติ

en: Time Z_one
th: เ_ขตเวลา

en: Time _Format
th: รู_ปแบบเวลา

en: 24-hour
th: 24 ชั่วโมง

en: _Lock Screen Notifications
th: การแจ้งเหตุการ_ล็อคหน้าจอ

en: _Web
th: เ_ว็บ

en: _Mail
th: เ_มล

en: _Calendar
th: _ปฏิทิน

en: M_usic
th: เ_พลง

en: _Video
th: วีดิ_ทัศน์

en: Primary Button
th: ปุ่มหลัก

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
th: กำหนดลำดับของปุ่มจริงบนเมาส์และทัชแพด

en: Mouse
th: เมาส์

en: Mouse Speed
th: ความเร็วเมาส์

en: Double-click timeout
th: ความเร็วของดับเบิลคลิก

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
th: เลื่อนหน้าจอแบบธรรมชาติ

en: Scrolling moves the content, not the view.
th: การเลื่อนจะเลื่อนเนื้อหา ไม่ใช่เลื่อนช่องมอง

en: Touchpad
th: ทัชแพด

en: Touchpad Speed
th: ความเร็วทัชแพด

en: Tap to Click
th: คลิกด้วยการแตะ

en: Two-finger Scrolling
th: เลื่อนหน้าจอด้วยสองนิ้ว

en: Edge Scrolling
th: เลื่อนหน้าจอที่ขอบ

en: Problem Reporting
th: การรายงานปัญหา

en: _Automatic Problem Reporting
th: การรายงานปัญหาโดย_อัตโนมัติ

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
th: 1 วัน

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
th: 2 วัน

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
th: 3 วัน

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
th: 4 วัน

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
th: 5 วัน

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
th: 6 วัน

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
th: 7 วัน

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
th: 14 วัน

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
th: 30 วัน

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
th: ตลอดไป

en: Remove Account
th: ลบบัญชี

en: Quit
th: ออก

en: All Settings
th: ค่าตั้งทั้งหมด

en: Help
th: วิธีใช้

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
th: เพิ่มเครื่องพิมพ์, ดูงานพิมพ์ที่เครื่องพิมพ์ และเลือกวิธีการพิมพ์

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
th: เครื่องพิมพ์;คิว;พิมพ์;กระดาษ;หมึก;ผงหมึก;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
th: ตั้งผังปุ่มและปรับความไวของสไตลัสสำหรับแท็บเล็ตกราฟิก

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
th: แท็บเล็ต;Wacom;ปากกา;สไตลัส;ยางลบ;เมาส์;

en: Power
th: พลังงาน

en: View your battery status and change power saving settings
th: ดูสถานะแบตเตอรี่และตั้งค่าการประหยัดพลังงาน

en: Color
th: สี

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
th: เทียบมาตรฐานสีอุปกรณ์ของคุณ เช่น จอภาพ กล้องถ่ายรูป หรือเครื่องพิมพ์

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
th: สี;ICC;โพรไฟล์;เทียบมาตรฐาน;เครื่องพิมพ์;จอภาพ;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
th: เปิด-ปิดบูลทูท และเชื่อมต่ออุปกรณ์ของคุณ

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
th: แบ่งปัน;ใช้ร่วม;บลูทูท;obex;

en: Change your background image to a wallpaper or photo
th: เปลี่ยนภาพพื้นหลังของคุณเป็นลวดลายหรือภาพถ่าย

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
th: ภาพพื้นหลัง;หน้าจอ;พื้นโต๊ะ;

en: Sound
th: เสียง

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
th: ปรับระดับเสียง เสียงเข้า เสียงออก และเสียงแจ้งเหตุ

en: Choose how to use connected monitors and projectors
th: เลือกวิธีใช้งานจอภาพและเครื่องฉายที่เชื่อมต่ออยู่

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Add or remove users and change your password
th: เพิ่มหรือลบผู้ใช้และเปลี่ยนรหัสผ่านของคุณ

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
th: ทำให้ง่ายต่อการเห็น, ได้ยิน, พิมพ์, ชี้ และคลิก

en: Control what you want to share with others
th: ควบคุมสิ่งที่คุณต้องการแบ่งปันกับผู้อื่น

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
th: แบ่งปัน;ใช้ร่วม;ssh;โฮสต์;ชื่อ;แม่ข่าย;เดสก์ท็อป;สื่อ;เสียง;วีดิทัศน์;ภาพ;ภาพถ่าย;ภาพยนตร์;เซิร์ฟเวอร์;โปรแกรมวาดแสดง;

en: Removable Media
th: สื่อถอดเสียบ

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
th: ภาษา;ผังแป้นพิมพ์;แป้นพิมพ์;ป้อนข้อความ;

en: View information about your system
th: ดูข้อมูลเกี่ยวกับระบบของคุณ

en: Control how you connect to the Internet
th: ควบคุมวิธีการเชื่อมต่อกับอินเทอร์เน็ตของคุณ

en: Change the date and time, including time zone
th: ตั้งวันที่และเวลา รวมถึงเขตเวลา

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
th: นาฬิกา;เขตเวลา;ตำแหน่งที่ตั้ง;

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
th: หน้าจอ;ล็อค;วินิจฉัย;พัง;ส่วนตัว;ล่าสุด;ชั่วคราว;tmp;ดัชนี;ชื่อ;เครือข่าย;เอกลักษณ์;

en: Control which notifications are displayed and what they show
th: ควบคุมการแจ้งเหตุว่าจะแสดงรายการใดหรือสิ่งใดบ้าง

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
th: การแจ้งเหตุ;พาดหัว;ข้อความ;ถาด;กล่องผุดขึ้น;

en: Default Applications
th: โปรแกรมหลัก

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
th: ตั้งความไวของเมาส์หรือทัชแพดของคุณ และเลือกใช้เมาส์มือขวาหรือมือซ้าย

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
th: ทัชแพด;ตัวชี้;คลิก;แตะ;ดับเบิล;ปุ่ม;แทร็กบอล;เลื่อน;

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
th: เชื่อมต่อไปยังบัญชีออนไลน์ของคุณและตัดสินใจว่าจะใช้เพื่อทำอะไร

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
th: กูเกิล;เฟซบุ๊ก;ทวิตเตอร์;ยาฮู;เว็บ;ออนไลน์;แช็ต;ปฏิทิน;เมล;ผู้ติดต่อ;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;พ็อกเก็ต;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
th: ปรับแต่ง;ตั้งค่า;

en: Turn zoom on or off
th: เปิดหรือปิดการซูม

en: Zoom in
th: ซูมเข้า

en: Zoom out
th: ซูมออก

en: Turn screen reader on or off
th: เปิดหรือปิดการอ่านหน้าจอ

en: Turn on-screen keyboard on or off
th: เปิดหรือปิดแป้นพิมพ์บนจอ

en: Increase text size
th: เพิ่มขนาดตัวอักษร

en: Decrease text size
th: ลดขนาดตัวอักษร

en: High contrast on or off
th: เปิดหรือปิดการแสดงสีตัดกัน

en: Switch to next input source
th: สลับไปยังช่องทางป้อนข้อความเข้าถัดไป

en: Switch to previous input source
th: สลับไปยังช่องทางป้อนข้อความเข้าก่อนหน้า

en: Launchers
th: ปุ่มเรียก

en: Launch help browser
th: เรียกโปรแกรมแสดงวิธีใช้

en: Launch calculator
th: เรียกเครื่องคิดเลข

en: Launch email client
th: เรียกโปรแกรมอ่าน-เขียนเมล

en: Launch web browser
th: เรียกเว็บเบราว์เซอร์

en: Home folder
th: โฟลเดอร์บ้าน

[ctx: keybinding]
en: Search
th: ค้นหา

en: Screenshots
th: ภาพหน้าจอ

en: Save a screenshot to $PICTURES
th: จับภาพหน้าจอไปเก็บไว้ที่โฟลเดอร์ $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
th: จับภาพหน้าต่างไปเก็บไว้ที่โฟลเดอร์ $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
th: จับภาพพื้นที่หน้าจอไปเก็บไว้ที่โฟลเดอร์ $PICTURES

en: Sound and Media
th: เสียงและเพลง

en: Volume down
th: เบาเสียงลง

en: Volume up
th: เร่งเสียงขึ้น

en: Launch media player
th: เรียกโปรแกรมเล่นสื่อ

en: Play (or play/pause)
th: เล่น (หรือ เล่น/พัก)

en: Pause playback
th: พักเพลง

en: Stop playback
th: หยุดเล่นเพลง

en: Previous track
th: เพลงก่อนหน้า

en: Next track
th: เพลงถัดไป

en: Eject
th: เอาสื่อออก

en: System
th: ระบบ

en: Log out
th: ออกจากระบบ

en: Lock screen
th: ล็อคหน้าจอ
