budgie-control-center 1.2.0 - en to ja translation catalogue (1708 entries)

en: Two Sided
ja: 両面

en: Paper Type
ja: 用紙の種類

en: Paper Source
ja: 給紙元

en: Output Tray
ja: 出力トレイ

[ctx: printing option]
en: Resolution
ja: 解像度

en: GhostScript pre-filtering
ja: GhostScript のプリフィルタ

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
ja: 片面のページ数

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
ja: 両面

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
ja: 向き

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
ja: 汎用

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
ja: ページ設定

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
ja: インストール可能なオプション

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
ja: ジョブ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
ja: 画質

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
ja: 色

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
ja: 仕上げ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
ja: 高度

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
ja: テストページの印刷

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
ja: テストページの印刷

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
ja: アクティブなジョブがありません

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
ja[0]: %u 件のジョブ

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
ja: プリンタヘッドのクリーニング

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
ja: トナーの残量が少なくなっています

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
ja: トナーが空です

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
ja: 現像液が少なくなっています

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
ja: 現像液が空です

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
ja: インクが少なくなっています

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
ja: インクが切れています

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
ja: カバーが開いています

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
ja: 扉が開いています

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
ja: 紙が少なくなっています

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
ja: 紙が空です

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
ja: オフライン

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
ja: 停止中

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
ja: 廃インクタンクがほぼ満杯です

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
ja: 廃インクタンクが満杯です

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
ja: 感光体の寿命が迫っています

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
ja: 感光体は寿命です

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
ja: 準備完了

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
ja: ジョブ受付不可

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
ja: 処理中

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
ja: 製造元

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
ja: ドライバ

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
ja: 片面

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ja: 長辺とじ (標準)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ja: 短辺とじ (フリップ)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
ja: 縦向き

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
ja: 横向き

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
ja: 横向き (反転)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
ja: 縦向き (反転)

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
ja: 自動設定

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
ja: プリンタ“%s”を削除しました

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
ja: 新しいプリンタを追加できませんでした。

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
ja: ui ファイル %s を読み込めませんでした

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
ja: プリンタの追加や設定変更を行うにはロックを解除してください

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
ja: 待機中

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
ja: 一時停止

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
ja: 認証が必要です

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
ja: 印刷中

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
ja: 停止

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
ja: キャンセル

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
ja: 中止

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
ja: 完了

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
ja: このジョブをキューの先頭へ移動

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
ja: JetDirect プリンタ

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
ja: LPD プリンタ

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
ja: %s の詳細

en: No suitable driver found
ja: 適切なドライバが見つかりません

en: Select PPD File
ja: PPD ファイルを選択

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ja: PostScript Printer Description ファイル (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ja: 自動選択

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ja: 標準のプリンタ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ja: 内蔵 GhostScript フォントのみ

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ja: PS レベル 1 へ変換

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ja: PS レベル 2 へ変換

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ja: プリフィルタなし

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
ja: プリンタを追加

en: Unlock Print Server
ja: プリンタサーバーのロック解除

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
ja: %s のロック解除

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
ja: %s で利用可能なプリンタを表示するには、ユーザ名とパスワードを入力してください。

en: Searching for Printers
ja: プリンタを検索中

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
ja: シリアルポート

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
ja: パラレルポート

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
ja: 場所: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
ja: アドレス: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
ja: サーバーが認証を要求しています

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
ja[0]: %u 件のジョブで認証が要求されています

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
ja: %s — 実行中のジョブ

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
ja: %s から印刷するにはユーザ名とパスワードを入力してください。

en: %d of %d
ja: %d / %d

en: New shortcut…
ja: 新しいショートカット…

en: Button %d
ja: ボタン %d

en: Button
ja: ボタン

en: Output:
ja: 出力:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
ja: 縦横比を保持 (レターボックス):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
ja: 単一画面にマッピング

en: Display Mapping
ja: 画面のマッピング

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Test Your _Settings
ja: 設定を確認(_S)

en: Stylus
ja: スタイラス（ペン）

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
ja: タブレット

en: Batteries
ja: バッテリ

note: Translators: UPS is an Uninterruptible Power Supply: * https://en.wikipedia.org/wiki/Uninterruptible_power_supply
en: UPS
ja: 無停電電源装置 (UPS)

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
ja: バッテリ

en: When _idle
ja: 待機時(_I)

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Power Off
ja: 電源オフ

en: Hibernate
ja: ハイバネート

en: Nothing
ja: なにもしない

en: Off
ja: オフ

en: When on battery power
ja: バッテリ動作時

en: When plugged in
ja: 電源接続時

en: On
ja: オン

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

[ctx: Idle time]
en: Never
ja: しない

en: Automatic suspend
ja: 自動サスペンド

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
ja: 動作温度が高いためパフォーマンスモードが一時的に無効になりました。

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
ja: 揺れを検出したので、パフォーマンスモードは一時的に使用できません。デバイスを安定した場所に移動して正常に戻してください。

en: Performance mode temporarily disabled.
ja: パフォーマンスモードが一時的に無効になりました。

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
ja: バッテリが低下したので、省電力が有効になりました。十分に充電すると以前のモードに戻ります。

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
ja: “%s”によって省電力モードが有効になります。

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
ja: “%s”によってパフォーマンスモードが有効になります。

[ctx: Power profile]
en: Performance
ja: パフォーマンス優先

en: High performance and power usage.
ja: 高いパフォーマンスと消費電力です。

[ctx: Power profile]
en: Balanced
ja: バランス優先

en: Standard performance and power usage.
ja: 標準的なパフォーマンスと消費電力です。

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
ja: 省電力モード

en: Reduced performance and power usage.
ja: パフォーマンスと消費電力を抑えます。

en: Unknown time
ja: 残り時間不明

en: %i minute | %i minutes
ja[0]: %i 分

en: %i hour | %i hours
ja[0]: %i 時間

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: minute | minutes
ja[0]: 分

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
ja: 満充電まで %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
ja: 注意: 残り %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
ja: 残り %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
ja: 満充電

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
ja: 充電していません

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
ja: 空

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
ja: 充電中

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
ja: 放電中

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
ja: ワイヤレスマウス

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
ja: ワイヤレスキーボード

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
ja: 無停電電源装置 (UPS)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
ja: 携帯情報端末 (PDA)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
ja: 携帯電話

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
ja: メディアプレーヤー

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
ja: コンピュータ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
ja: ゲーム用入力デバイス

[ctx: Battery name]
en: Main
ja: 主

[ctx: Battery name]
en: Extra
ja: 予備

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
ja: 標準の色空間

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
ja: テスト用プロファイル

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
ja: 自動

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
ja: 低品質

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
ja: 中品質

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
ja: 高品質

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
ja: 既定の RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
ja: 既定の CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
ja: 既定のグレー

en: Vendor supplied factory calibration data
ja: ベンダー提供の工場出荷時校正データ

en: Full-screen display correction not possible with this profile
ja: このプロファイルでは全画面表示での補正はできません

en: This profile may no longer be accurate
ja: このプロファイルはもう正確ではないかもしれません。

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
ja: ラップトップ画面

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
ja: 組み込みのウェブカム

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
ja: %s モニタ

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
ja: %s スキャナ

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
ja: %s カメラ

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
ja: %s プリンタ

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
ja: %s ウェブカム

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ja: 既定:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ja: 色空間:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ja: テスト用プロファイル:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ja: ICC プロファイルを選択

en: _Import
ja: インポート(_I)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ja: サポートする ICC プロファイル

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ja: すべてのファイル

en: Screen
ja: 画面

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
ja: プロファイルを保存

en: _Save
ja: 保存(_S)

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
ja: 選択したデバイスのカラープロファイルを作成

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ja: 計測器を検出できません。電源が入っていること、正しく接続されていることを確認してください。

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ja: 計測器がプリンタのプロファイルをサポートしていません。

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
ja: このデバイスの形式は現在サポートしていません。

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
ja: キャリブレーション装置を四角形に合わせて“開始”を押してください

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
ja: キャリブレーション装置を測定位置に移動して“次へ”を押してください

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
ja: キャリブレーション装置を表面の位置に移動して“次へ”を押してください

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
ja: パソコンのふたを閉じてください

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
ja: 回復不能なエラーが発生しました。

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
ja: キャリブレーションに必要なツールがインストールされていません。

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
ja: プロファイルを生成できません。

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
ja: 対象の白色点は取得できません。

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
ja: 完了しました!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
ja: 校正（調整）に失敗しました!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
ja: キャリブレーション装置を取り外せます。

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
ja: 測定中はキャリブレーション装置に触らないでください

en: Enable color management for %s
ja: %s の色管理を有効にする

en: Show color profiles for %s
ja: %s のカラープロファイルを表示する

note: not calibrated
en: Not calibrated
ja: 未校正

en: multiple sizes
ja: 複数のサイズ

en: No Desktop Background
ja: デスクトップの背景が見つかりません

en: Select a picture
ja: 画像を選択

en: Current background
ja: 現在の背景

en: Custom
ja: その他（カスタム）

en: Testing %s
ja: %s のテスト中

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ja: 横向き

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ja: 縦向き (右回転)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ja: 縦向き (左回転)

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ja: 横向き (反転)

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: Apply Changes?
ja: 変更を適用しますか?

en: Changes Cannot be Applied
ja: 変更を適用できません

en: This could be due to hardware limitations.
ja: この原因はハードウェアの制限による可能性があります。

en: More Warm
ja: 濃い暖色

en: Less Warm
ja: 薄い暖色

en: None
ja: 何もしない

en: Layout default
ja: 既定のレイアウト

en: Custom Shortcuts
ja: 独自のショートカット

en: More…
ja: さらに…

en: No input sources found
ja: 入力ソースが見つかりませんでした

[ctx: Input Source]
en: Other
ja: その他

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
ja: すでに %s は %s のために使用されています。もし入れ替えなければ %s が無効化されます。

en: Enter the new shortcut
ja: 新しいショートカットキーを入力してください

en: Set Custom Shortcut
ja: 独自のショートカットを設定

en: Set Shortcut
ja: ショートカットを設定

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
ja: %s の新しいショートカットを入力してください。

en: Add Custom Shortcut
ja: 独自のショートカットを追加

en: Alternate Characters Key
ja: 代替文字キー

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
ja: 代替文字キーを使用すると追加の文字を入力できます。追加の文字はキーボード上に 3 番目のオプションとして印刷されている場合があります。

[ctx: keyboard key]
en: None
ja: なし

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
ja: 左 Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
ja: 右 Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
ja: 左 Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
ja: 右 Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
ja: メニューキー

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
ja: 右 Ctrl

en: Compose Key
ja: 修飾キー

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
ja: 修飾キーでは、さまざまな文字を入力することができます。使用するには、修飾キーを押した後に、順番に文字を押します。 例えば、修飾キーの後に <b>C</b> と <b>o</b> を押すと <b>©</b> が、<b>a</b> の後に <b>'</b> を押すと <b>á</b> が入力できます。

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
ja: 入力ソースはキーボードショートカット %s で切り替えることができます。
    キーはキーボードショートカットの設定で変更可能です。

en: %d modified | %d modified
ja[0]: %d 個変更

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Reset All Shortcuts?
ja: すべてのショートカットをリセットしますか?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
ja: ショートカットをリセットするとカスタムショートカットが影響を受ける可能性があります。この操作は元に戻すことができません。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Reset All
ja: すべてリセット

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ja: 無効

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: The new password is too short
ja: 新しいパスワードは短すぎます

en: The new password is too simple
ja: 新しいパスワードは単純すぎます

en: The old and new passwords are too similar
ja: 新旧 2 つのパスワードが似すぎています

en: The new password has already been used recently.
ja: 新しいパスワードは最近使用したものです。

en: The new password must contain numeric or special characters
ja: 新しいパスワードには数字または特殊文字を含めてください

en: The old and new passwords are the same
ja: 新旧のパスワードが同一です

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
ja: 最初に認証を行った以降にパスワードが変更されています!

en: The new password does not contain enough different characters
ja: 新しいパスワードには十分な種類の文字が含まれていません

en: Unknown error
ja: 原因不明のエラー

en: Please choose another password.
ja: 他のパスワードを選択してください。

en: Please type your current password again.
ja: 現在のパスワードを再度入力してください。

en: Password could not be changed
ja: パスワードを変更できません

en: The passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Select
ja: 選択

en: Browse for more pictures
ja: 他の画像を参照

en: Cannot automatically join this type of domain
ja: このタイプのドメインには自動的に参加することができません

en: No such domain or realm found
ja: そのようなドメインやレルムは見つかりませんでした

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ja: %s ドメインに %s としてログインできません

en: Invalid password, please try again
ja: 不正なパスワードです、やり直してください

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ja: %s ドメインに接続できませんでした: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
ja: このアクションを実行するには、デバイスを有効にする必要があります

en: the device is already claimed by another process
ja: そのデバイスはすでに他のプロセスで必要とされています

en: you do not have permission to perform the action
ja: そのアクションを実行する権限がありません

en: no prints have been enrolled
ja: 指紋の登録がありません

en: Failed to communicate with the device during enrollment
ja: 登録時にデバイスとの通信に失敗しました

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
ja: 指紋リーダーとの通信に失敗しました

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
ja: 指紋認証デーモンとの通信に失敗しました

en: Failed to list fingerprints: %s
ja: 指紋情報の一覧を表示できませんでした: %s

note: TRANSLATORS: This is part of the translation 'Ensure fprintd has been enabled using your pam authorization module'
en: your pam authorization module
ja: あなたの PAM 認証モジュール

note: TRANSLATORS: fprintd does not have to be translated, the %s is the name of an executable that is calculated when the app is running
en: Ensure fprintd has been enabled using %s
ja: %s を使用して fprintd が有効なことを確認してください

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
ja: 保存された指紋情報の削除に失敗しました: %s

en: Left thumb
ja: 左手親指

en: Left middle finger
ja: 左手中指

en: _Left index finger
ja: 左手人差し指(_L)

en: Left ring finger
ja: 左手薬指

en: Left little finger
ja: 左手小指

en: Right thumb
ja: 右手親指

en: Right middle finger
ja: 右手中指

en: _Right index finger
ja: 右手人差し指(_R)

en: Right ring finger
ja: 右手薬指

en: Right little finger
ja: 右手小指

en: Unknown Finger
ja: 不明な指です

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
ja: 完了

en: Fingerprint device disconnected
ja: 指紋認証デバイスが切断されました

en: Fingerprint device storage is full
ja: 指紋認証デバイスの登録件数が上限に達しています

en: Fingerprint is a duplicate
ja: 指紋は複製です

en: Failed to enroll new fingerprint
ja: 新しい指紋の登録に失敗しました

en: Failed to start enrollment: %s
ja: 登録を開始できませんでした: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
ja: 新しい指紋の登録に失敗しました

en: Failed to stop enrollment: %s
ja: 登録を停止できませんでした: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
ja: 指紋リーダーに指を何度か押し付けて指紋を登録してください

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
ja: 新しい指紋の読み取り

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
ja: 指紋認証デバイス %s の解除に失敗しました: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
ja: デバイスの読み取りに問題があります

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
ja: 指紋認証デバイス %s の認証に失敗しました：%s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
ja: 指紋認証デバイスの取得に失敗しました: %s

en: Your account
ja: あなたのアカウント

en: Failed to delete user
ja: ユーザの削除に失敗しました

en: Failed to revoke remotely managed user
ja: リモートで管理するユーザの削除に失敗しました

en: You cannot delete your own account.
ja: ご自分のアカウントは削除できません。

en: %s is still logged in
ja: %s はまだログインしています

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
ja: ログイン中のユーザを削除すると、システムが不整合な状態になることがあります。

en: Do you want to keep %s’s files?
ja: %s のファイルを残しますか?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
ja: ユーザアカウントを削除するとき、ユーザのホームディレクトリ、メールスプールおよび一時ファイルを残しておくことができます。

en: _Delete Files
ja: ファイルを削除(_D)

en: _Keep Files
ja: ファイルを保持(_K)

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
ja: 本当にリモート管理の %s のアカウントを削除しますか?

en: _Delete
ja: 削除(_D)

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
ja: 無効なアカウント

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
ja: 次回ログイン時に設定

[ctx: Password mode]
en: None
ja: なし

en: Logged in
ja: ログイン中

[ctx: login date-time]
note: Translators: This is a time format string in the style of "22:58". It indicates a login time which follows a date.
en: %k:%M
ja: %H:%M

[ctx: login date-time]
note: Translators: This indicates a login date-time. The first %s is a date, and the second %s a time.
en: %s, %s
ja: %s %s

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
ja: 有効

en: Failed to contact the accounts service
ja: アカウントサービスの接続に失敗しました

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
ja: アカウントサービスをインストールして、有効になっているか確認してください。

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
ja: 変更するには、まず * アイコンをクリックしてください

en: Delete the selected user account
ja: 選択したユーザアカウントを削除します

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
ja: 選択したユーザアカウントを削除するには、
    まず * アイコンをクリックしてください

en: Unlock to Add Users and Change Settings
ja: 設定の変更やユーザを追加する場合は、ロックを解除してください

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
ja: ユーザ名には小文字の “a” から “z”、数字の “0” から “9”、記号の “-” と “_” のみを使用してください。

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ja: 申し訳ありませんが、そのユーザ名は使用できません。他の名前を試してください。

en: The username is too long.
ja: ユーザ名が長すぎます。

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
ja: ユーザ名はホームフォルダの名前に使用します。これは変更できません。

en: Should match the web address of your login provider.
ja: ログイン提供者のウェブアドレスと一致させる必要があります。

en: Failed to add account
ja: アカウントの追加に失敗しました

en: Failed to register account
ja: アカウントの登録に失敗しました

en: No supported way to authenticate with this domain
ja: このドメインで認証を行う方法はサポートしていません

en: Failed to join domain
ja: ドメインの参加に失敗しました

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
ja: ログイン名に問題があります。
    やり直してください。

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
ja: パスワードに問題があります。
    やり直してください。

en: Failed to log into domain
ja: ドメインへのログインに失敗しました

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
ja: ドメインを見つけられません。綴りが合っているか確認してください。

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ja: 新しいパスワードには、現在のパスワードと違うものを指定してください。

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
ja: いくつかの文字や数字を変更してください。

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
ja: 新しいパスワードが現在のものと似過ぎています。もう少し異なるものを使用してください。

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
ja: パスワードからユーザ名を除くともっと強固になります。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
ja: パスワードの中にユーザ名を使うのは避けてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
ja: パスワードの中にある同じ単語は使わないでください。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
ja: 一般的な単語は避けてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
ja: 既存の単語の文字を並べ替えは使わないでください。

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
ja: 数字を多用してください。

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
ja: 大文字を多用してください。

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
ja: 小文字を多用してください。

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
ja: 記号など特殊文字を多用してください。

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ja: アルファベットや数字、記号を混在させてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
ja: 同じ文字を連続して使わないようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ja: 同じ種類の文字の繰り返しは避けてください。アルファベットや数字、記号を混ぜてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ja: 1234 や abcd などの連続した並びは避けるようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ja: パスワードが短すぎます。アルファベットや数字、記号をもっと追加してください。

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ja: 大文字と小文字を混在させ、さらに数字を 1 つか 2 つ含めてください。

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ja: さらに文字や数字、記号を追加すると、もっとパスワードが強固になります。

en: This Week
ja: 今週

en: Last Week
ja: 先週

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
ja: %B%e日

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
ja: %Y年%B%e日

en: Session Ended
ja: セッション終了

en: Session Started
ja: セッション開始

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
ja: %s — アカウントのアクティビティ

[ctx: Distance]
en: Short
ja: 短い

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
ja: 画面の ¼

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
ja: 画面の ½

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
ja: 画面の ¾

[ctx: Distance]
en: Long
ja: 長い

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
ja: 既定

[ctx: cursor size]
en: Medium
ja: 中

[ctx: cursor size]
en: Large
ja: 大

[ctx: cursor size]
en: Larger
ja: 特大

[ctx: cursor size]
en: Largest
ja: 最大

en: %d pixel | %d pixels
ja[0]: %d ピクセル

en: System Bus
ja: システムバス

en: Full access
ja: フルアクセス

en: Session Bus
ja: セッションバス

en: Devices
ja: デバイス

en: Full access to /dev
ja: /dev へのフルアクセス

en: Network
ja: ネットワーク

en: Has network access
ja: ネットワークアクセス

en: Home
ja: ホーム

en: Read-only
ja: 読み取り専用

en: File System
ja: ファイルシステム

en: Settings
ja: 設定

en: Can change settings
ja: 設定の変更

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
ja: %s には次の変更できない権限が組み込まれています。これらの権限に問題がある場合は、このアプリケーションの削除を検討してください。

en: Web Links
ja: ウェブリンク

en: Git Links
ja: Git リンク

en: %s Links
ja: %s リンク

en: Unset
ja: 削除

en: Links
ja: リンク

en: Hypertext Files
ja: ハイパーテキストファイル

en: Text Files
ja: テキストファイル

en: Image Files
ja: 画像ファイル

en: Font Files
ja: フォントファイル

en: Archive Files
ja: 書庫ファイル

en: Package Files
ja: パッケージファイル

en: Audio Files
ja: オーディオファイル

en: Video Files
ja: ビデオファイル

en: Other Files
ja: その他のファイル

note: List of applications.
en: Applications
ja: アプリケーション

[ctx: service is enabled]
en: On
ja: オン

[ctx: service is disabled]
en: Off
ja: オフ

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: service is active]
en: Active
ja: アクティブ（有効）

en: Choose a Folder
ja: フォルダを選択

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
ja: ファイル共有を使用すると、現在のネットワークを次の URI に接続して、あなたの公開フォルダを他のユーザと共有できるようにします: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
ja: リモートログインを有効にすると、リモートユーザは次の Secure Shell コマンドを使用して接続可能になります:
    %s

en: Copy
ja: コピー

en: Sharing
ja: 共有

note: Label
en: No networks selected for sharing
ja: 共有するネットワークを選択していません

en: Ask what to do
ja: どうするか確認する

en: Do nothing
ja: なにもしない

en: Open folder
ja: フォルダを開く

en: Other Media
ja: 他のメディア

en: Select an application for audio CDs
ja: オーディオ CD 用のアプリケーションを選択

en: Select an application for video DVDs
ja: ビデオ DVD 用のアプリケーションを選択

en: Select an application to run when a music player is connected
ja: 音楽プレーヤー接続時に起動するアプリケーションを選択

en: Select an application to run when a camera is connected
ja: カメラ接続時に起動するアプリケーションを選択

en: Select an application for software CDs
ja: ソフトウェアの CD を開くアプリケーションを選択

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ja: オーディオ DVD

en: blank Blu-ray disc
ja: 空のブルーレイディスク

en: blank CD disc
ja: 空の CD

en: blank DVD disc
ja: 空の DVD

en: blank HD DVD disc
ja: 空の HD DVD

en: Blu-ray video disc
ja: ブルーレイビデオディスク

en: e-book reader
ja: 電子書籍リーダー

en: HD DVD video disc
ja: HD DVD ビデオディスク

en: Picture CD
ja: ピクチャー CD

en: Super Video CD
ja: スーパービデオ CD

en: Video CD
ja: ビデオ CD

en: Windows software
ja: Windows 用ソフトウェア

[ctx: measurement format]
en: Imperial
ja: ヤードポンド法（英国単位）

[ctx: measurement format]
en: Metric
ja: メートル法

en: Formats
ja: フォーマット（形式）

en: Unknown
ja: 不明

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
ja: 64 ビット

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
ja: 32 ビット

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ja: ホットスポット

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Unlock to Change Settings
ja: 設定を変更する場合はロックを解除してください

en: Other…
ja: その他…

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
ja: %B%e日

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
ja: %Y年%B%e日

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

note: 0 seconds
en: 0 seconds
ja: 0 秒

en: never
ja: 未接続

en: today
ja: 今日

en: yesterday
ja: 昨日

en: %i day ago | %i days ago
ja[0]: %i 日前

en: IPv4 Address
ja: IPv4 アドレス

en: IPv6 Address
ja: IPv6 アドレス

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: Hardware Address
ja: ハードウェアアドレス

en: Default Route
ja: 既定のルート

en: Last used
ja: 直前の利用

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
ja: %d Mb/秒

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ja: 有線

en: Options…
ja: オプション…

en: missing EAP-FAST PAC file
ja: EAP-FAST PAC ファイルがありません

en: Choose a PAC file
ja: PAC ファイルを選択

en: PAC files (*.pac)
ja: PAC ファイル (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
ja: EAP-LEAP ユーザ名がありません

en: missing EAP-LEAP password
ja: EAP-LEAP パスワードがありません

en: missing leap-username
ja: LEAP ユーザ名がありません

en: missing leap-password
ja: LEAP パスワードがありません

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
ja: 無効な EAP-PEAP CA 証明書: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
ja: 無効な EAP-PEAP CA 証明書: 認証書が指定されていません

en: Choose a Certificate Authority certificate
ja: 認証局 (CA) 証明書を選択

en: missing wep-key
ja: WEP キーがありません

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
ja: 無効な WEP キー: キーの長さが %zu 文字の場合、16 進数字以外は使用できません

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
ja: 無効な WEP キー: キーの長さが %zu 文字の場合、アスキー文字以外は使用できません

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
ja: 無効な WEP キー: キーの長さ %zu は使用できません。WEP キーは長さ 5 文字か 13 文字のアスキー文字、または 10 文字か 26 文字の 16 進数字のどちらかでなければなりません

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
ja: 無効な WEP キー: パスフレーズを空欄にはできません

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
ja: 無効な WEP キー: パスフレーズは 64 文字未満でなければなりません

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
ja: 802.1X セキュリティ (wpa-eap) で未定義のエラーが発生しました

en: no file selected
ja: ファイルが選択されていません

en: unspecified error validating eap-method file
ja: EAP メソッドファイルの検証中に特定できないエラーが発生しました

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
ja: DER, PEM, PKCS#12 の秘密鍵 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
ja: DER か PEM の証明書 (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
ja: 無効な EAP-TTLS CA 証明書: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
ja: 無効な EAP-TTLS CA 証明書: 証明書が指定されていません

en: missing EAP username
ja: EAP ユーザ名がありません

en: missing EAP password
ja: EAP パスワードがありません

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
ja: 無効な WPA PSK: キーの長さ %zu は無効です。8 〜 63 文字、または 16 進数表記で 64 文字でなければなりません

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
ja: 無効な WPA-PSK: キーが 64 文字の場合、16進数として扱えません

en: Unknown error validating 802.1X security
ja: 802.1X セキュリティの検証中に不明なエラーが発生しました

en: Wi-Fi password is missing.
ja: Wi-Fi パスワードがありません。

en: missing EAP-TLS identity
ja: EAP-TLS ID がありません

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
ja: 無効な EAP-TLS CA 証明書: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
ja: 無効な EAP-TLS CA 証明書: 認証書が指定されていません

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
ja: 無効な EAP-TLS 秘密鍵: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
ja: 無効な EAP-TLS ユーザ証明書: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
ja: 暗号化されていない秘密鍵は安全ではありません

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
ja: 選択した秘密鍵はパスワードで保護されていないようです。この状態ではセキュリティ認証情報の漏洩を許してしまいます。パスワード保護のある秘密鍵を選択してください。
    
    (秘密鍵は openssl を使用してパスワード保護できます)

en: Choose your personal certificate
ja: 個人用証明書を選択する

en: Choose your private key
ja: 秘密鍵を選択する

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ja: アクセスポイントを停止し、ユーザとの接続を切断しますか?

en: _Stop Hotspot
ja: ホットスポットの停止(_S)

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
ja: 状態不明

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ja: 管理対象外

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ja: 利用不可

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
ja: 接続中

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
ja: 認証が必要です

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
ja: 接続中

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ja: 切断中

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
ja: 接続失敗

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
ja: 状態不明 (見つかりません)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ja: 設定に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ja: IP 設定に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ja: IP 設定の期限切れです

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ja: 秘密の情報が必要でしたが入力されませんでした

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ja: 802.1x サプリカントが切断されました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ja: 802.1x サプリカントの設定に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ja: 802.1x サプリカントが失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ja: 802.1x サプリカントの認証に時間が掛かり過ぎました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ja: PPP 接続サービスの起動に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ja: PPP 接続サービスを切断しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ja: PPP 接続に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ja: DHCP クライアントの起動に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ja: DHCP クライアントにエラーが発生しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ja: DHCP クライアントが失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ja: 共有接続サービスの起動に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ja: 共有接続サービスに失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ja: IP アドレス自動割り当てサービスの起動に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ja: IP アドレス自動割り当てサービスにエラーが発生しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ja: IP アドレス自動割り当てサービスに失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ja: 回線は使用中です

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ja: 電話の発信音がありません

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ja: 通信の確立ができませんでした

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ja: 発信要求がタイムアウトしました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ja: 発信の試行に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ja: モデムの初期化に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ja: 指定したアクセスポイントの選択に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ja: ネットワーク検索をしていません

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ja: ネットワーク登録が拒否されました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ja: ネットワーク登録がタイムアウトしました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ja: 要求されたネットワークへの登録に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ja: 個人識別番号 (PIN) のチェックに失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ja: このデバイスのファームウェアが見つからないようです

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ja: 接続が切れました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ja: 既存の接続とみなされました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ja: モデムが見つかりません

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ja: Bluetooth の接続に失敗しました

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ja: SIM カードが挿入されていません

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ja: SIM の PIN 番号が必要です

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ja: SIM の PUK が必要です

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ja: SIM が違います

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ja: 接続が依存するデバイスなどの準備ができません

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ja: ファームウェアが見つかりません

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ja: ケーブル未接続

en: Insecure network (WEP)
ja: 安全でないネットワーク (WEP)

en: Secure network (WPA)
ja: 安全なネットワーク (WPA)

en: Secure network (WPA2)
ja: 安全なネットワーク (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
ja: 安全なネットワーク (WPA3)

en: Secure network
ja: 安全なネットワーク

en: Security
ja: セキュリティ

en: Delete Address
ja: アドレスを削除

en: Delete Route
ja: ルートを削除

en: automatic
ja: 自動

en: Identity
ja: 識別情報

en: Cannot import VPN connection
ja: VPN 接続をインポートできません

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
ja: ファイル“%s”は読み取れなかったか、または処理できる VPN 接続情報がありません
    
    エラー: %s

en: Select file to import
ja: インポートするファイルを選択

en: A file named “%s” already exists.
ja: “%s” というファイル名はすでに存在します。

en: _Replace
ja: 入れ替え(_R)

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
ja: %s を、保存している VPN 接続に入れ替えますか?

en: Cannot export VPN connection
ja: VPN 接続をエクスポートできません

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
ja: VPN 接続“%s”を %s にエクスポートできませんでした。
    
    エラー: %s

en: Export VPN connection
ja: VPN 接続をエクスポート

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ja: なし

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ja: WEP 40/128-bit キー (HEX または ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
ja: WEP 128-bit パスフレーズ

en: Dynamic WEP (802.1x)
ja: 動的 WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
ja: WPA & WPA2 パーソナル

en: WPA & WPA2 Enterprise
ja: WPA & WPA2 エンタープライズ

en: WPA3 Personal
ja: WPA3 パーソナル

en: Preserve
ja: 保存

en: Permanent
ja: 永久的

en: Random
ja: ランダム

en: Stable
ja: 安定的

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
ja: ここに入力した MAC アドレスは、現在の接続で利用しているネットワークデバイスのハードウェアアドレスとして使用されます。この機能は MAC アドレスのクローニング、またはスプーフィングとして知られています。例: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
ja: プロファイル %d

en: Unable to open connection editor
ja: 接続エディタを起動できません

en: New Profile
ja: 新しいプロファイル

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Import from file…
ja: ファイルからインポート…

en: Add VPN
ja: VPN を追加

[ctx: Wifi security]
en: None
ja: なし

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
ja: しない

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
ja: %d Mb/秒 (%1.1f GHz)

[ctx: Signal strength]
en: None
ja: なし

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ja: 弱い

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ja: OK

[ctx: Signal strength]
en: Good
ja: 良好

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ja: 非常に強い

en: Forget Connection
ja: 接続情報を破棄

en: Remove Connection Profile
ja: 接続プロファイルを削除

en: Remove VPN
ja: VPN を削除

en: Details
ja: 詳細

en: Add new connection
ja: 新しい接続を追加

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
ja: アクセスポイントをオンにすると %s から切断され、Wi-Fi でのインターネット接続ができなくなります。

en: Must have a minimum of 8 characters
ja: 8 文字以上にしてください

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
ja[0]: %d 文字以下にしてください。

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
ja: Wi-Fi アクセスポイントをオンにしますか?

en: Manual
ja: 手動

en: Automatic
ja: 自動

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ja: 設定ファイルの URL を指定しない場合 Web Proxy の自動検出を使用します。

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ja: 信頼できない公衆ネットワークでは推奨しません。

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ja: パスワードや独自の設定など、選択したネットワークの詳細は失われます。

en: _Forget
ja: 破棄(_F)

en: Known Wi-Fi Networks
ja: 既知の Wi-Fi ネットワーク

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ja: 破棄(_F)

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ja: システムポリシーでホットスポットとしての利用を禁止しています

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ja: ワイヤレスデバイスがホットスポットモードに対応していません

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ja: 何らかの問題が発生しました。ソフトウェアベンダに報告してください。

en: NetworkManager needs to be running.
ja: NetworkManager が動作している必要があります。

en: 2G Only
ja: 2G のみ

en: 3G Only
ja: 3G のみ

en: 4G Only
ja: 4G のみ

en: 5G Only
ja: 5G のみ

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
ja: 2G, 3G, 4G, 5G (優先)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
ja: 2G, 3G, 4G (優先), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
ja: 2G, 3G (優先), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
ja: 2G (優先), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
ja: 2G, 3G, 4G (優先)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
ja: 2G, 3G (優先), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
ja: 2G (優先), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
ja: 3G, 4G, 5G (推奨)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
ja: 3G, 4G (推奨), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
ja: 3G (優先), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
ja: 2G, 4G, 5G (優先)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
ja: 2G, 4G (優先), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
ja: 2G (優先), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
ja: 2G, 3G, 5G (優先)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
ja: 2G, 3G (優先), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
ja: 2G (優先), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
ja: 3G, 4G (優先)

en: 3G (Preferred), 4G
ja: 3G (優先), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
ja: 2G, 4G (優先)

en: 2G (Preferred), 4G
ja: 2G (優先), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
ja: 2G, 3G (優先)

en: 2G (Preferred), 3G
ja: 2G (優先), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
ja: 2G, 5G (優先)

en: 2G (Preferred), 5G
ja: 2G (優先), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
ja: 3G, 5G (優先)

en: 3G (Preferred), 5G
ja: 3G (優先), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
ja: 4G, 5G (優先)

en: 4G (Preferred), 5G
ja: 4G (優先), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
ja: 不明

en: Not Registered
ja: 未登録

en: Registered
ja: 登録済み

en: Roaming
ja: ローミング

en: Searching
ja: 検索中

en: Denied
ja: 接続拒否

en: Unlock SIM card
ja: SIM カードのロック解除

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Please provide PIN code for SIM %d
ja: SIM %d の PIN コードが必要です

en: Enter PIN to unlock your SIM card
ja: SIM カードのロックを解除する PIN を入力してください

en: Please provide PUK code for SIM %d
ja: SIM %d の PUK コードが必要です

en: Enter PUK to unlock your SIM card
ja: SIM カードのロックを解除する PUK を入力してください

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
ja[0]: 入力したパスワードが間違っています。 (残り試行回数 %1$u 回)

en: You have %u try left | You have %u tries left
ja[0]: 残り試行回数 %u 回

en: Wrong password entered.
ja: パスワードが違います。

en: PUK code should be an 8 digit number
ja: PUK コードは 8 桁です

en: Enter New PIN
ja: 新しい PIN を入力してください

en: PIN code should be a 4-8 digit number
ja: PIN コードは 4〜8 桁です

en: Unlocking…
ja: ロック解除中…

en: _Set
ja: 設定(_S)

en: Operation Cancelled
ja: 操作を取り消しました

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
ja: <b>エラー:</b> 設定変更を拒否しました

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
ja: <b>エラー:</b> モバイル機器のエラー

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
ja: %Y年%B%e日 %I:%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
ja: %Y年%B%e日 %R

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
ja: %p %I:%M

note: Translators: This is the time format used in 24-hour mode.
en: %R
ja: %H:%M

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
ja: Thunderbolt サブシステム (boltd) がインストールされていないか、正しくセットアップされていません。

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
ja: Thunderbolt を検出できませんでした。
    システムが Thunderbolt に対応していないか、または BIOS で Thunderbolt が無効になっているか、もしくは BIOS で Thunderbolt のセキュリティレベルが対応していない設定になっているかのいずれかです。

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
ja: Thunderbolt サポートは BIOS で無効になっています。

en: Thunderbolt security level could not be determined.
ja: Thunderbolt のセキュリティレベルを確認できませんでした。

en: Error switching direct mode: %s
ja: ダイレクトモードの切り替え中にエラーが発生しました: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
ja: 切断

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
ja: 接続中

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
ja: 接続

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
ja: 認証エラー

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
ja: 認証中

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
ja: 機能低下

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
ja: 接続 & 認証

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
ja: 不明

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
ja: 認証日時:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
ja: 接続日時:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
ja: 登録日時:

en: Failed to authorize device:
ja: デバイスの認証に失敗しました:

en: Failed to forget device:
ja: デバイスの削除に失敗しました:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
ja[0]: 他のデバイス %u に依存します

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
ja: 認証

en: Try clicking, double clicking, scrolling
ja: クリック、ダブルクリック、スクロールを試してください

en: Five clicks, GEGL time!
ja: クリック 5 回、GEGL タイム

en: Double click, primary button
ja: ダブルクリック、左ボタン

en: Single click, primary button
ja: シングルクリック、左ボタン

en: Double click, middle button
ja: ダブルクリック、中ボタン

en: Single click, middle button
ja: シングルクリック、中ボタン

en: Double click, secondary button
ja: ダブルクリック、右ボタン

en: Single click, secondary button
ja: シングルクリック、右ボタン

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
ja: もっと詳しく

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
ja: 技術的な問題に遭遇したとき、レポートを送信することで %s の改善に役立てることができます。レポートは匿名で送信され、個人データは取り除かれます。%s

en: Empty all items from Trash?
ja: ゴミ箱からすべてのアイテムを削除しますか?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ja: ゴミ箱の中のアイテムすべてを永久に削除します。

en: _Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_E)

en: Delete all the temporary files?
ja: 一時ファイルをすべて削除しますか?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
ja: すべての一時ファイルを永久に削除します。

en: _Purge Temporary Files
ja: 一時ファイルを削除する(_P)

en: Clear File History?
ja: ファイルの履歴を消去しますか？

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
ja: クリアすると、最近使用したファイル一覧は空になります。

en: _Clear History
ja: 履歴の消去(_C)

[ctx: Online Account]
en: Other
ja: その他

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
ja: %s アカウント

en: Error removing account
ja: アカウントの削除に失敗しました

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
ja: %s を削除しました

en: Display version number
ja: バージョン番号を表示する

en: Enable verbose mode
ja: 冗長モードを有効にする

en: Search for the string
ja: キーワードで検索する

en: List possible panel names and exit
ja: 利用可能なパネル名を一覧表示して終了する

en: Panel to display
ja: 表示するパネル

en: Available panels:
ja: 利用可能なパネル:

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Budgie Control Center
ja: Budgie コントロールセンタ

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ja[0]: %u 出力

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ja[0]: %u 入力

en: System Sounds
ja: システムサウンド

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
ja: ロック解除(_U)

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
ja: プリンタが見つかりませんでした

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
ja: ネットワークアドレスを入力するかプリンタを検索してください

en: Authentication Required
ja: 認証が必要です

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
ja: プリンタサーバで利用可能なプリンタを表示するには、ユーザ名とパスワードを入力してください。

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
ja: ユーザ名

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
ja: パスワード

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
ja: ドメイン

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
ja: 認証(_U)

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
ja: すべて消去

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
ja: 認証(_A)

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
ja: 実行中のジョブはありません

en: Select Printer Driver
ja: プリンタドライバを選択

en: Loading drivers database…
ja: ドライバのデータベースを読み込み中…

en: Printing Options
ja: プリンタのオプション

en: Printer Details
ja: プリンタの詳細

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
ja: 既定のプリンタ

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
ja: プリンタヘッドのクリーニング

en: Remove Printer
ja: プリンタを削除

en: Model
ja: 型式

en: Location
ja: 場所

en: Ink Level
ja: インクの量

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
ja: 問題が解決したら再起動してください。

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
ja: 再起動

en: Name
ja: 名前

en: Address
ja: アドレス

en: Searching for preferred drivers…
ja: 推奨ドライバを検索中…

en: Search for Drivers
ja: ドライバを検索する

en: Select from Database…
ja: データベースから選択…

en: Install PPD File…
ja: PPD ファイルをインストール…

en: Authenticate
ja: 認証

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
ja: プリンタを追加…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
ja: 元に戻す

en: No printers
ja: プリンタが見つかりません

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
ja: 申し訳ありません! システムの印刷サービスは
    現在、利用できないようです。

en: Location services turned off
ja: 位置情報サービスがオフになっています

en: No applications can obtain location information.
ja: アプリケーションが位置情報を取得できません。

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
ja: 位置情報サービスを利用すると、アプリケーションが現在の位置情報を取得できます。Wi-Fi やモバイルブロードバンドを使用している場合、より正確な位置を取得できます。

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
ja: Mozilla 位置情報サービスを使用します: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>プライバシーポリシー</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
ja: 以下のアプリケーションで位置を特定できるようにします。

en: No Applications Have Asked for Location Access
ja: 位置情報へのアクセスを要求しているアプリケーションはありません

en: Default
ja: 既定

en: Middle Mouse Button Click
ja: マウスの中ボタンクリック

en: Right Mouse Button Click
ja: マウスの右ボタンクリック

en: Back
ja: 戻る

en: Forward
ja: 進む

en: No stylus found
ja: スタイラス（ペン）が見つかりません

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
ja: スタイラス（ペン）をタブレットのそばへ移動して設定を行ってください

en: Eraser Pressure Feel
ja: 消しゴムの使用感

en: Soft
ja: 柔らかい

en: Firm
ja: 硬い

en: Top Button
ja: 上のサイドスイッチ

en: Lower Button
ja: 下のサイドスイッチ

en: Lowest Button
ja: 一番下のボタン

en: Tip Pressure Feel
ja: ペン先の筆圧

en: Tablet (absolute)
ja: タブレット(絶対座標)

en: Touchpad (relative)
ja: タッチパッド(相対座標)

en: Tablet Preferences
ja: タブレットの設定

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: No tablet detected
ja: タブレットを検出できません

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
ja: ワコムタブレットを接続するか、その電源を入れてください

en: Bluetooth Settings
ja: Bluetooth の設定

en: Wacom Tablet
ja: ワコムタブレット

en: Tracking Mode
ja: 検出モード

en: Left-Handed Orientation
ja: 左手用

en: Map to Monitor…
ja: 画面にマッピング…

en: Map Buttons…
ja: ボタン割り当て…

en: Calibrate…
ja: キャリブレート…

en: Adjust mouse settings
ja: マウス設定の調整

en: Adjust display resolution
ja: ディスプレイ解像度の調整

en: Decouple Display
ja: 画面の分割

en: Screen Calibration
ja: 画面位置の調整

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
ja: タブレットの位置調整を行うので、画面に出現するマーカーをタップしてください。

en: Mis-click detected, restarting…
ja: 誤クリックを検出したので、再起動します…

en: Map Buttons
ja: ボタン割り当て

en: Map buttons to functions
ja: ボタンへ機能を割り当て

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ja: ショートカットを編集するには、「キー入力の送信」を選択し、キーボードのショートカットボタンを押して、新しいキー組み合わせを入力するか、Backspace キーで取り消してください。

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
ja: 15 分

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
ja: 20 分

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
ja: 25 分

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
ja: 30 分

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
ja: 45 分

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
ja: 1 時間

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
ja: 80 分

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
ja: 90 分

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
ja: 100 分

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
ja: 2 時間

en: Power Mode
ja: 電源モード

en: Affects system performance and power usage.
ja: システムのパフォーマンスと消費電力に影響します。

en: Power Saving Options
ja: 省電力オプション

en: Automatic Screen Brightness
ja: 画面の明るさの自動調整

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
ja: 周囲の明るさに応じて画面の明るさを調節します。

en: Dim Screen
ja: 画面を暗くする

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
ja: コンピュータが待機中のとき、画面の明るさを落とします。

en: Screen _Blank
ja: ブランク画面(_B)

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
ja: 何もしない状態が一定時間続くと画面をオフにします。

en: Automatic Power Saver
ja: 自動省電力

en: Enables power saver mode when battery is low.
ja: バッテリーが低下したとき省電力モードを有効にします。

en: _Automatic Suspend
ja: 自動サスペンド(_A)

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
ja: 何もしない状態が一定時間続くとコンピュータを休止します。

en: Suspend & Power Button
ja: サスペンド & 電源ボタン

en: Po_wer Button Behavior
ja: 電源ボタンの挙動(_W)

en: Show Battery _Percentage
ja: バッテリ残量を表示する(_P)

en: Automatic Suspend
ja: 自動サスペンド

en: _Plugged In
ja: 電源接続時(_P)

en: On _Battery Power
ja: バッテリ動作時(_B)

en: Delay
ja: 時間

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
ja: キャリブレーションは画面の色管理に利用できるプロファイルを作成します。キャリブレーションに時間をかけるほど色プロファイルの品質は向上します。

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
ja: キャリブレーション処理中はコンピュータを使えなくなります。

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
ja: 品質

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
ja: 推定時間

en: Calibration Quality
ja: キャリブレーション品質

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
ja: キャリブレーションに使用するセンサデバイスを選択してください。

en: Calibration Device
ja: キャリブレーション装置

en: Select the type of display that is connected.
ja: 接続しているディスプレイの種類を選択してください。

en: Display Type
ja: ディスプレイの種類

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
ja: 表示対象の白色点を選択してください。ほとんどのディスプレイが D65 光源に対してキャリブレーションを行えばいいはずです。

en: Profile Whitepoint
ja: 白色点のプロファイル作成

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
ja: ディスプレイを使うときの標準的な輝度を設定してください。色管理はこの輝度で最も正確になります。

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
ja: 他のプロファイルで使っている輝度をこのデバイス用に利用することもできます。

en: Display Brightness
ja: ディスプレイの明るさ

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
ja: 異なるコンピュータの色プロファイルを利用したり、異なる照明条件のプロファイルを作成することもできます。

en: Profile Name:
ja: プロファイル名:

en: Profile Name
ja: プロファイル名

en: Profile successfully created!
ja: プロファイルが正常に作成されました!

en: Copy profile
ja: プロファイルのコピー

en: Requires writable media
ja: 書き込み可能なメディアが必要です

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
ja: <a href="linux">GNU/Linux</a> や <a href="osx">Apple OS X</a>、<a href="windows">Microsoft Windows</a> システムでのプロファイルの利用方法が役立つかもしません。

en: Summary
ja: 概要

en: Add Profile
ja: プロファイルを追加

en: _Import File…
ja: ファイルを読み込む(_I)…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
ja: 問題が検出されました。プロファイルは正しく動作しない可能性があります。<a href="">詳細を表示する。</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ja: 色管理を行うには、各デバイスの最新のカラープロファイルが必要になります。

en: Learn more about color management
ja: 色管理についてもっと詳しく知る

en: _Set for all users
ja: すべてのユーザ用に設定(_S)

en: Set this profile for all users on this computer
ja: このプロファイルを現在のシステムで利用するすべてのユーザに設定します。

en: _Enable
ja: 有効にする(_E)

en: _Add profile
ja: プロファイルを追加(_A)

en: _Calibrate…
ja: キャリブレート(_C)…

en: Calibrate the device
ja: デバイスの校正を行います

en: _Remove profile
ja: プロファイルを削除(_R)

en: _View details
ja: 詳細を表示(_V)

en: Unable to detect any devices that can be color managed
ja: 色管理の対象となるデバイスを検出できません

en: LCD
ja: 液晶ディスプレイ

en: LED
ja: 発光ダイオード

en: CRT
ja: CRT（ブラウン管）

en: Projector
ja: プロジェクタ

en: Plasma
ja: プラズマ

en: LCD (CCFL backlight)
ja: 液晶ディスプレイ (CCFL バックライト)

en: LCD (RGB LED backlight)
ja: 液晶ディスプレイ (RGB LED バックライト)

en: LCD (white LED backlight)
ja: 液晶ディスプレイ (白色 LED バックライト)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
ja: 広色域液晶ディスプレイ (CCFL バックライト)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
ja: 広色域液晶ディスプレイ (RGB LED バックライト)

en: High
ja: 高

en: 40 minutes
ja: 40 分

en: Medium
ja: 中

en: Low
ja: 低

en: Native to display
ja: ディスプレイの標準設定

en: D50 (Printing and publishing)
ja: D50 (印刷および出版)

en: D65 (Photography and graphics)
ja: D65 (写真とグラフィック)

en: Display Calibration
ja: キャリブレーションの表示

note: This starts the calibration process
en: _Start
ja: 開始(_S)

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
ja: 再開(_R)

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
ja: 完了(_D)

en: No Bluetooth Found
ja: Bluetooth が見つかりませんでした

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
ja: Bluetooth を使用するにはドングルを接続してください。

en: Bluetooth Turned Off
ja: Bluetooth がオフになっています

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
ja: デバイスの接続やファイルの受信を行うには Bluetooth をオンにしてください。

en: Airplane Mode is on
ja: 機内モードがオンになっています

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
ja: 機内モードがオンの場合、Bluetooth は使用できません。

en: Turn Off Airplane Mode
ja: 機内モードをオフにする

en: Hardware Airplane Mode is on
ja: ハードウェア機内モードがオンになっています

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
ja: Bluetooth を使用するには機内モードスイッチをオフにしてください。

en: Add Picture…
ja: 画像を追加…

en: Click a speaker to test
ja: スピーカーをクリックしてテストしてください

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Bark
ja: 犬が吠える音

en: Drip
ja: 水が滴る音

en: Glass
ja: ガラスを叩く音

en: Sonar
ja: ソナーの探信音

en: Rear
ja: リア

en: Front
ja: フロント

en: System Volume
ja: システムの音量

en: Over-Amplification
ja: 過剰増幅

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
ja: 音量が 100 % を越えるのをを可能にします。この場合、音質が低下する可能性があります。可能であれば、アプリケーションの音量設定を上げることをお勧めします。

en: Volume Levels
ja: 音量レベル

en: Output
ja: 出力

en: Output Device
ja: 出力デバイス

en: Test
ja: テスト

en: Configuration
ja: 設定

en: Balance
ja: バランス

en: Fade
ja: フェード

en: Subwoofer
ja: サブウーファー

en: Input
ja: 入力

en: Input Device
ja: 入力デバイス

en: Volume
ja: 音量

en: Alert Sound
ja: 警告音

en: Resolution
ja: 解像度

en: Refresh Rate
ja: リフレッシュレート

en: Adjust for TV
ja: TV 向けに調整

en: Scale
ja: サイズ調整

en: Fractional Scaling
ja: 分数スケーリング

en: May increase power usage, lower speed, or reduce display sharpness.
            Fractional scaling will disable the lock-screen.
ja: 消費電力の増加や速度低下、画面の精細度の低下などが生じる可能性があります。
    
    分数スケーリングはロックスクリーンを無効にします。

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
ja: フィルタを再始動

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
ja: 明日まで一時的に無効にする

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
ja: 夜間モードは画面の色を少し暖色にします。これは目の疲れを緩和し、不眠を防ぐのに役立ちます。

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
ja: 夜間モード

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Sunset to Sunrise
ja: 日の入りから日の出まで

en: Manual Schedule
ja: 手動スケジュール

en: Times
ja: 時刻

en: From
ja: 開始

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
ja: 午前

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
ja: 午後

en: To
ja: 終了

en: Color Temperature
ja: 色温度

en: Display Settings Disabled
ja: 画面の設定が無効

en: Single Display
ja: 単一画面

en: Join Displays
ja: 画面を拡張

en: Mirror
ja: ミラー

en: Display Mode
ja: 画面表示モード

en: Contains top bar and Activities
ja: トップバーとアクティビティボタンを含みます

en: Primary Display
ja: プライマリディスプレイ

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
ja: 実際の配置に合わせてディスプレイをドラッグしてください。設定を変更するには、ディスプレイを選択してください。

en: Display Arrangement
ja: ディスプレイの配置

en: Active Display
ja: アクティブディスプレイ

en: Display Configuration
ja: ディスプレイの設定

en: Blank Screen Delay
ja: ブランクスクリーンの遅延

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
ja: 指定した時間内に何もしないと、画面がブランクになります。

en: Automatic Screen _Lock
ja: 画面の自動ロック(_L)

en: Automatic _Screen Lock Delay
ja: 画面の自動ロックの遅延(_S)

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
ja: 画面がブランクになったあと、指定した条件で自動的に画面をロックします。

en: Show _Notifications on Lock Screen
ja: ロック画面に通知を表示する(_N)

en: Forbid new _USB devices
ja: 新しい USB デバイスの使用を禁止する(_U)

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
ja: 画面をロックしているときは、新しい USB デバイスとの通信を行いません。

en: Displays
ja: ディスプレイ

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
ja: 画面の電源を切る

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
ja: 30 秒

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
ja: 1 分

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
ja: 2 分

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
ja: 3 分

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
ja: 5 分

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
ja: 4 分

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
ja: 8 分

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
ja: 10 分

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
ja: 12 分

en: Input Sources
ja: 入力ソース

en: Includes keyboard layouts and input methods.
ja: キーボード配列と入力メソッドを含みます。

en: Input Source Switching
ja: 入力ソースの切り替え

en: Use the _same source for all windows
ja: すべてのウィンドウで同じソースを使用する(_S)

en: Switch input sources _individually for each window
ja: ウィンドウごとに個別に入力ソースを切り替える(_I)

en: Special Character Entry
ja: 特殊文字の入力

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
ja: キーボードで記号や文字の異体字を入力する方法です。

en: View and Customize Shortcuts
ja: ショートカットの表示とカスタマイズ

en: Use layout default
ja: 既定の配列を使用

en: Add an Input Source
ja: 入力ソースを追加

en: Input methods can’t be used on the login screen
ja: 入力メソッドはログイン画面では使用できません

en: Move up
ja: 上へ

en: Move down
ja: 下へ

en: Preferences
ja: 設定

en: View Keyboard Layout
ja: キーボードの配列を表示

en: Remove
ja: 削除

en: Reset the shortcut to its default value
ja: ショートカットを既定の値にリセットします

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
ja: Esc でキャンセル、Backspace でキーボードショートカットを無効にできます。

en: Command
ja: コマンド

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Set Shortcut…
ja: ショートカットを設定…

en: Add
ja: 追加

en: Replace
ja: 入れ替え

en: Set
ja: 設定

en: No input source selected
ja: 入力ソースを選択していません

en: Add Custom Shortcuts
ja: 独自のショートカットを追加

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
ja: アプリを起動したりスクリプトを実行したりする、独自のショートカットを設定します。

en: Add Shortcut
ja: ショートカットを追加

en: No keyboard shortcut found
ja: キーボードショートカットがありません

en: Try a different search
ja: 他のキーワードを試してください

en: Reset All…
ja: すべてリセット…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
ja: すべてのショートカットを既定のキーバインディングにリセットします

en: Fingerprint Manager
ja: 指紋認証マネージャ

en: Fingerprint
ja: 指紋認証

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ja: 登録済みの指紋情報を削除して、指紋認証を無効にしますか？

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
ja: 指紋認証デバイスがありません

en: Ensure the device is properly connected.
ja: デバイスが正しく接続されていることを確認してください。

en: No fingerprint device
ja: 指紋認証デバイスがありません

en: Choose the fingerprint device you want to configure
ja: 設定する指紋認証デバイスを選択してください

en: Fingerprint Device
ja: 指紋認証デバイス

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
ja: 指紋認証ログインは、指を使ってコンピューターにログインしたりロックを解除したりできるようにします

en: _Delete Fingerprints
ja: 指紋情報を削除(_D)

en: Fingerprint Login
ja: 指紋認証ログイン

en: Fingerprint Enroll
ja: 指紋の登録

en: _Re-enroll this finger…
ja: この指を再登録(_R)…

en: _Add User…
ja: ユーザを追加(_A)…

en: Create a user account
ja: ユーザアカウントを作成します

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
ja: 変更内容を反映させるにはログインし直す必要があります

en: Restart Now
ja: ログアウト

en: User Icon
ja: ユーザアイコン

en: Account Settings
ja: アカウント設定

en: _Administrator
ja: 管理者(_A)

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
ja: 管理者は他のユーザの追加と削除、すべてのユーザの設定変更ができます。

en: _Parental Controls
ja: ペアレンタルコントロール(_P)

en: Open the Parental Controls application.
ja: 保護者による制限を行うアプリケーションを開きます。

en: _Language
ja: 言語(_L)

en: Authentication & Login
ja: 認証とログイン

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: _Fingerprint Login
ja: 指紋認証ログイン(_F)

en: A_utomatic Login
ja: 自動ログイン(_U)

en: Account Activity
ja: アカウントのアクティビティ

en: Remove User…
ja: ユーザを削除…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
ja: ユーザが見つかりませんでした

en: Unlock to add a user account.
ja: ロックを解除してユーザアカウントを追加します。

en: Add User
ja: ユーザを追加

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
ja: 登録(_E)

en: Domain Administrator Login
ja: ドメイン管理者のログイン

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
ja: エンタープライズのログインを使用するには、このコンピューターを
    ドメインに登録する必要があります。ネットワーク管理者にドメインの
    パスワード入力を行ってもらってください。

en: _Domain
ja: ドメイン(_D)

en: Administrator _Name
ja: 管理者名(_N)

en: Administrator Password
ja: 管理者パスワード

en: _Username
ja: ユーザ名(_U)

en: _Full Name
ja: フルネーム(_F)

en: Standard
ja: 標準

en: Administrator
ja: 管理者

en: Account _Type
ja: アカウントの種類(_T)

en: Allow user to set a password when they next _login
ja: 次回ログイン時に、ユーザ自身でパスワード設定できるようにする(_L)

en: Set a password _now
ja: 今すぐパスワードを設定する(_N)

en: _Confirm
ja: 確認(_C)

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
ja: エンタープライズログインでは、中央管理された既存のユーザアカウントをこのデバイスで使用できます。このアカウントを使用して、インターネット上の企業内の各種リソースにアクセスすることができます。

en: You are Offline
ja: 現在オフラインです

en: You must be online in order to add enterprise users.
ja: エンタープライズユーザを追加するには、システムをオンラインにする必要があります。

en: _Enterprise Login
ja: エンタープライズ ログイン(_E)

en: Take a Picture…
ja: 写真を撮る…

en: Select a File…
ja: ファイルを選択…

en: Change Password
ja: パスワードを変更

en: Ch_ange
ja: 変更(_A)

en: _Confirm New Password
ja: 新しいパスワードを確認(_C)

en: _New Password
ja: 新しいパスワード(_N)

en: Current _Password
ja: 現在のパスワード(_P)

en: Allow user to change their password on next login
ja: 次回ログイン時に、ユーザ自身でパスワード設定できるようにする

en: Set a password now
ja: 今すぐパスワードを設定する

en: Full Screen
ja: 全画面表示

en: Top Half
ja: 上半分

en: Bottom Half
ja: 下半分

en: Left Half
ja: 左半分

en: Right Half
ja: 右半分

en: Zoom Options
ja: 拡大縮小の設定

en: _Zoom
ja: 拡大縮小(_Z)

en: _Magnification:
ja: 拡大率(_M):

en: _Follow mouse cursor
ja: マウスカーソルの動きを追う(_F)

en: _Screen part:
ja: 拡大部分(_S):

en: Magnifier _extends outside of screen
ja: 画面の外側も拡大表示する(_E)

en: _Keep magnifier cursor centered
ja: 拡大鏡のカーソルを画面中央に保つ(_K)

en: Magnifier cursor _pushes contents around
ja: 拡大鏡のカーソルが内容を押し出すように移動する(_P)

en: Magnifier cursor moves with _contents
ja: 拡大鏡のカーソルが内容といっしょに移動する(_C)

en: Magnifier Position:
ja: 拡大鏡の位置:

en: Magnifier
ja: 拡大鏡

en: _Thickness:
ja: 太さ(_T):

en: Thin
ja: 細い

en: Thick
ja: 太い

en: _Length:
ja: 長さ(_L):

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
ja: 色(_L):

en: _Crosshairs:
ja: 十字ポインタ(_C):

en: _Overlaps mouse cursor
ja: マウスカーソルを重ねる(_O)

en: Crosshairs
ja: 十字ポインタ

en: _White on black:
ja: 反転(_W):

en: _Brightness:
ja: 明るさ(_B):

en: _Contrast:
ja: コントラスト(_C):

note: The contrast scale goes from Color to None (grayscale)
en: Co_lor
ja: 色(_L)

en: Full
ja: 最大

en: Color Effects:
ja: 色の設定:

en: Color Effects
ja: 色の設定

en: Typing Assist
ja: タイピング支援

en: _Sticky Keys
ja: 固定キー(_S)

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
ja: 修飾キーに続いてキーを押したら、そのキーと修飾キーを同時に押したものとして扱う

en: _Disable if two keys are pressed together
ja: 同時に 2 つのキーを押したら無効にする(_D)

en: Beep when a _modifier key is pressed
ja: 修飾キーを押したら警告音を鳴らす(_M)

en: S_low Keys
ja: スローキー(_L)

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
ja: キーを押下してから入力と認識されるまでに、一定の遅延を設定する

en: A_cceptance delay:
ja: 認識するまでの間隔(_C):

en: Short
ja: 短い

en: Slow keys typing delay
ja: スローキーの入力遅延

en: Long
ja: 長い

en: Beep when a key is pr_essed
ja: キーが押されたとき警告音を鳴らす(_E)

en: Beep when a key is _accepted
ja: キー入力を受け付けたとき警告音を鳴らす(_A)

en: Beep when a key is _rejected
ja: キー入力を拒否したとき警告音を鳴らす(_R)

en: _Bounce Keys
ja: バウンスキー(_B)

en: Ignores fast duplicate keypresses
ja: 同じキーを速く連続押下した場合は無視する

en: Bounce keys typing delay
ja: バウンスキーの入力間隔

en: _Enable by Keyboard
ja: キーボードで有効にする(_E)

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
ja: 操作支援機能のオン/オフをキーボードで切り替える

en: Repeat Keys
ja: リピートキー

en: Key presses repeat when key is held down.
ja: キーを長押ししているあいだ、反復入力を行います。

en: Repeat keys delay
ja: リピートキーが実行されるまでの遅延時間です

en: Speed
ja: 速度

en: Repeat keys speed
ja: リピートキーを反応するときの速さです

en: Click Assist
ja: クリックの操作支援

en: _Simulated Secondary Click
ja: 右ボタンクリックの代替(_S)

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ja: 左ボタンを押したままにすると、右クリックとみなします

en: Secondary click delay
ja: 右クリックが有効になるまでの間隔

en: _Hover Click
ja: ホバークリック(_H)

en: Trigger a click when the pointer hovers
ja: ポインタの移動が止まったとき、クリック動作を行います

en: D_elay:
ja: 認識するまでの間隔(_E):

en: Motion _threshold:
ja: 動作のしきい値(_T):

en: Small
ja: 小さい

en: Large
ja: 大きい

en: Visual Alerts
ja: 視覚的な警告

en: _Test flash
ja: 動作確認(_T)

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
ja: 警告音が鳴った場合、視覚的に警告を表示します。

en: _Visual Alerts
ja: 視覚的な警告(_V)

en: Flash the entire _window
ja: ウィンドウ全体をひらめかせる(_W)

en: Flash the entire _screen
ja: 画面全体をひらめかせる(_S)

en: _Always Show Accessibility Menu
ja: 常に操作支援メニューを表示する(_A)

en: Seeing
ja: 視覚

en: _High Contrast
ja: ハイコントラスト(_H)

en: _Large Text
ja: 大きな文字(_L)

en: Enable A_nimations
ja: アニメーションを有効にする(_N)

en: C_ursor Size
ja: カーソルの大きさ(_U)

en: Screen _Reader
ja: 画面読み上げ機能(_R)

en: _Sound Keys
ja: 切り替えキー(_S)

en: Hearing
ja: 聴覚

en: Typing
ja: タイピング

en: Screen _Keyboard
ja: スクリーンキーボード(_K)

en: R_epeat Keys
ja: リピートキー(_E)

en: Cursor _Blinking
ja: カーソルの点滅(_B)

en: _Typing Assist (AccessX)
ja: タイピング支援 [AccessX](_T)

en: Pointing & Clicking
ja: ポインタ操作 ＆ クリック

en: _Mouse Keys
ja: マウスキー(_M)

en: _Locate Pointer
ja: ポインタの位置(_L)

en: _Click Assist
ja: クリックの操作支援(_C)

en: _Double-Click Delay
ja: ダブルクリックの遅延(_D)

en: Double-Click Delay
ja: ダブルクリックを認識する間隔（時間）です

en: Cursor Blinking
ja: カーソルの点滅

en: Cursor blinks in text fields.
ja: テキストフィールドでカーソルを点滅させます。

en: Cursor blinking speed
ja: カーソルが点滅する速さです

en: Sound Keys
ja: 切り替えキー

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
ja: Caps Lock または Num Lock の ON/OFF が切り替わるとビープ音を鳴らします。

en: Cursor Size
ja: カーソルの大きさ

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
ja: カーソルのサイズをズーム機能と組み合わせることで、カーソルがより見やすくなります。

en: Screen Reader
ja: スクリーンリーダー（音声読み上げソフト）

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
ja: スクリーンリーダーを有効にすると、フォーカスのある画面のテキストを音声で読み上げます。

en: _Screen Reader
ja: スクリーンリーダー(_S)

en: General
ja: 全般

en: _Active Screen Edges
ja: スクリーンエッジを有効にする(_A)

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
ja: ウィンドウを画面の上部、左端、右端にドラッグすることで、ウィンドウのサイズを変更できるようにします。

en: Workspaces
ja: ワークスペース

en: _Dynamic workspaces
ja: 動的ワークスペース(_D)

en: Automatically removes empty workspaces.
ja: 空のワークスペースを自動的に削除します。

en: _Fixed number of workspaces
ja: ワークスペースの数を固定する(_F)

en: Specify a number of permanent workspaces.
ja: 常に指定した数のワークスペースを利用します。

en: _Number of Workspaces
ja: ワークスペースの数(_N)

en: Multi-Monitor
ja: マルチモニタ

en: Workspaces on _primary display only
ja: ワークスペースはプライマリディスプレイにのみ表示する(_P)

en: Workspaces on all d_isplays
ja: ワークスペースはすべてのディスプレイに表示する(_I)

en: No applications
ja: アプリケーションがありません

en: Install some…
ja: インストール…

en: Permissions & Access
ja: パーミッション＆アクセス

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
ja: このアプリがアクセスを要求するデータやサービス、およびアプリに必要な権限です。

en: Camera
ja: カメラ

en: Microphone
ja: マイク

en: Location Services
ja: 位置情報サービス

en: Built-in Permissions
ja: ビルトインのアクセス許可

en: Cannot be changed
ja: 変更できません

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
ja: アプリケーション毎の権限設定は<a href="privacy">プライバシー</a>設定で見直すことができます。

en: Integration
ja: 統合

en: System features used by this application.
ja: このアプリケーションで使用するシステム機能です。

en: Search
ja: 検索

en: Notifications
ja: 通知

en: Run in background
ja: バックグラウンドで実行

en: Set Desktop Background
ja: デスクトップの背景を設定

en: Sounds
ja: サウンド

en: Inhibit system keyboard shortcuts
ja: システムのキーボードショートカットを禁止

en: Default Handlers
ja: 既定のハンドラ

en: Types of files and links that this application opens.
ja: このアプリケーションで開くファイルやリンクの種類です。

en: Reset
ja: リセット

en: Usage
ja: 使用

en: How much resources this application is using.
ja: このアプリケーションが使用中のリソース量です。

en: Storage
ja: ストレージ

en: Open in Software
ja: “ソフトウェア”で開く

en: No results found
ja: 結果がありません

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
ja: このアプリケーションがデータとキャッシュで占有しているディスク容量です。

en: Application
ja: アプリケーション

en: Data
ja: データ

en: Cache
ja: キャッシュ

en: <b>Total</b>
ja: <b>合計</b>

en: Clear Cache…
ja: キャッシュを消去…

en: Networks
ja: ネットワーク

en: _Computer Name
ja: コンピュータ名(_C)

en: _File Sharing
ja: ファイル共有(_F)

en: Remote _Desktop
ja: リモートデスクトップ(_D)

en: _Media Sharing
ja: メディア共有(_M)

en: _Remote Login
ja: リモートログイン(_R)

en: Some services are disabled because of no network access.
ja: ネットワークに接続していないため、一部のサービスが無効になっています。

en: File Sharing
ja: ファイル共有

en: _Require Password
ja: パスワードを要求する(_R)

en: Remote Login
ja: リモートログイン

en: Remote Desktop
ja: リモートデスクトップ

en: Remote desktop allows viewing and controlling your desktop from another computer.
ja: リモートデスクトップでは、他のコンピュータから自分のデスクトップを見たり、操作したりすることができます。

en: Enable or disable remote desktop connections to this computer.
ja: このコンピュータへのリモートデスクトップ接続を有効または無効にします。

en: Enable Legacy VNC Protocol
ja: レガシー VNC プロトコルを有効にする

en: Remote Control
ja: リモートコントロール

en: Allows remote connections to control the screen.
ja: リモート接続による画面操作を可能にします。

en: How to Connect
ja: 接続の手順

en: Connect to this computer using the device name or remote desktop address.
ja: このコンピュータは、デバイス名またはリモートデスクトップアドレスを使用して接続します。

en: Device Name
ja: デバイス名

en: Remote Desktop Address
ja: リモートデスクトップアドレス

en: VNC Address
ja: VNC アドレス

en: Authentication
ja: 認証

en: The user name and password are required to connect to this computer.
ja: このコンピュータに接続するには、ユーザ名とパスワードが必要です。

en: User Name
ja: ユーザ名

en: Verify Encryption
ja: 暗号化の検証

en: Encryption Fingerprint
ja: 暗号化指紋

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
ja: 暗号化指紋は、接続するクライアントで確認でき、同一である必要があります。

en: Media Sharing
ja: メディア共有

en: Share music, photos and videos over the network.
ja: 音楽や写真、ビデオをネットワーク上で共有できます。

en: Folders
ja: フォルダ

en: _New connections must ask for access
ja: 新規接続の場合、アクセスの許可を必要とする(_N)

en: _Require a password
ja: パスワードを要求する(_R)

en: Select how media should be handled
ja: メディアの処理方法を選択してください

en: CD _audio
ja: オーディオ CD(_A)

en: _DVD video
ja: DVD ビデオ(_D)

en: _Music player
ja: 音楽プレーヤー(_M)

en: _Photos
ja: 写真(_P)

en: _Software
ja: ソフトウェア(_S)

en: _Other Media…
ja: 他のメディア(_O)…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
ja: メディア挿入時に、処理方法の確認やプログラムの実行しない(_N)

en: Select how other media should be handled
ja: 他のメディアの処理を選択してください

en: _Action:
ja: アクション(_A):

en: _Type:
ja: 種類(_T):

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
ja: 数字、日付、通貨の形式を選択してください。変更は次回ログイン時に反映されます。

en: Search locales…
ja: ロケールの検索…

en: Common Formats
ja: 共通の形式

en: All Formats
ja: すべての形式

en: No Search Results
ja: 検索結果はありません

en: Searches can be for countries or languages.
ja: 国または言語を検索できます。

en: Preview
ja: プレビュー

en: My Account
ja: 自分のアカウント

en: Login Screen
ja: ログイン画面

en: Language
ja: 言語

en: The language used for text in windows and web pages.
ja: ウェブページやウィンドウのテキストで使われる言語です。

en: Restart the session for changes to take effect
ja: 変更内容を反映させるにはログインし直す必要があります

en: Restart…
ja: ログアウト…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
ja: 数字、日時、通貨で使用する形式（書式）です。

en: _Formats
ja: フォーマット(_F)

en: Login settings are used by all users when logging into the system
ja: ログイン画面の設定は、すべてのユーザがシステムログイン時に使用します

en: Dates
ja: 日付

en: Dates & Times
ja: 日付と時刻

en: Numbers
ja: 数字

en: Measurement
ja: 計量単位

en: Paper
ja: 用紙サイズ

en: Hardware Model
ja: ハードウェアの型式

en: Memory
ja: メモリ

en: Processor
ja: プロセッサ

en: Graphics
ja: グラフィック

en: Disk Capacity
ja: ディスク容量

en: Calculating…
ja: 計算中…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
ja: OS 名

note: translators: this field contains the distro build ID
en: OS Build ID
ja: OS のビルド ID

en: OS Type
ja: OS の種類

en: Windowing System
ja: ウィンドウシステム

en: Virtualization
ja: 仮想化

en: Kernel Version
ja: カーネルのバージョン

en: Software Updates
ja: ソフトウェアのアップデート

en: Rename Device
ja: デバイス名を変更

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
ja: デバイス名は、ネットワーク上で表示するときや、Bluetooth デバイスをペアリングするときに、このデバイスを識別する目的で使用されます。

en: _Rename
ja: 名前を変更(_R)

en: Select Language
ja: 言語を選択

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: No languages found
ja: 言語が見つかりません

en: Unlock…
ja: ロック解除…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
ja: 一部の設定は、変更する前にロックを解除しておく必要があります。

en: Increment Hour
ja: 一時間単位で時刻を進める

en: Increment Minute
ja: 一分単位で時刻を進める

en: Time
ja: 時刻

en: Decrement Hour
ja: 一時間単位で時刻を戻す

en: Decrement Minute
ja: 一分単位で時刻を戻す

en: Turn device off
ja: デバイスをオフにする

en: Other Devices
ja: その他のデバイス

en: Not set up
ja: 未設定

en: _Type
ja: 種類(_T)

en: Sho_w password
ja: パスワードを表示する(_W)

en: FAST
ja: EAP-FAST (FAST)

en: Tunneled TLS
ja: TLS トンネリング

en: Protected EAP (PEAP)
ja: EAP-PEAP (PEAP)

en: Au_thentication
ja: 認証(_T)

en: I_dentity
ja: ID(_D)

en: _User certificate
ja: ユーザ証明書(_U)

en: C_A certificate
ja: 認証局 (CA) 証明書(_A)

en: No CA certificate is _required
ja: 認証局 (CA) 証明書は必要ありません(_R)

en: Private _key
ja: 秘密鍵(_K)

en: _Private key password
ja: 秘密鍵のパスワード(_P)

en: GTC
ja: GTC (Generic Token Card)

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Authenticated
ja: 認証済み

en: Both
ja: 両方

en: Anony_mous identity
ja: 匿名 ID(_M)

en: PAC _file
ja: PAC (Protected Access Credential) ファイル(_F)

en: _Inner authentication
ja: 内部認証(_I)

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ja: 自動的な PAC プロビジョニングを許可する(_V)

en: Version 0
ja: バージョン 0

en: Version 1
ja: バージョン 1

en: PEAP _version
ja: PEAP バージョン(_V)

en: 1 (Default)
ja: 1 (既定)

en: Open System
ja: オープンシステム

en: Shared Key
ja: 共有鍵

en: _Key
ja: キー(_K)

en: Sho_w key
ja: キーを表示する(_W)

en: WEP inde_x
ja: WEP インデックス(_X)

en: PAP
ja: PAP（パスワード認証プロトコル）

en: MSCHAP
ja: MSCHAP（チャレンジハンドシェイク認証プロトコル）

en: MSCHAPv2 (no EAP)
ja: MSCHAPv2 (EAP なし)

en: CHAP
ja: CHAP（チャレンジハンドシェイク認証プロトコル）

en: S_ecurity
ja: セキュリティ(_E)

en: 802.1x _Security
ja: 802.1x セキュリティ(_S)

en: _SSID
ja: SSID(_S)

en: _BSSID
ja: BSSID(_B)

en: _MAC Address
ja: MAC アドレス(_M)

en: _Cloned Address
ja: アドレスのクローン(_C)

en: IPv_4 Method
ja: IPv4 メソッド(_4)

en: Automatic (DHCP)
ja: IP アドレス自動割り当て (DHCP)

en: Link-Local Only
ja: リンクローカルのみ

en: Disable
ja: 無効

en: Shared to other computers
ja: 他のコンピュータと共有

en: Addresses
ja: アドレス

en: Netmask
ja: ネットマスク

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: Automatic DNS
ja: DNS の自動取得

en: Separate IP addresses with commas
ja: IP アドレスはコンマで区切ってください

en: Routes
ja: ルート

en: Automatic Routes
ja: 自動ルート

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
ja: メトリック

en: Use this connection _only for resources on its network
ja: この接続はネットワーク上のリソースのためだけに使用する(_O)

en: _Name
ja: 名前(_N)

en: M_TU
ja: MTU(_T)

en: bytes
ja: バイト

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ja: (エラー: VPN 接続エディタを読み込めません)

en: IPv_6 Method
ja: IPv6 メソッド(_6)

en: Automatic, DHCP only
ja: 自動取得、DHCP のみ

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Signal Strength
ja: 信号強度

en: Link speed
ja: リンク速度

en: Supported Frequencies
ja: 対応の周波数帯

en: Last Used
ja: 前回の使用

en: Connect _automatically
ja: 自動的に接続する(_A)

en: Make available to _other users
ja: 他のユーザでも利用可能にする(_O)

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
ja: 従量制接続では、データ通信量に上限があったり、通信料がかかります(_M)

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
ja: ソフトウェアの更新やサイズの大きいダウンロードは、自動的に開始されません。

en: Turn VPN connection off
ja: VPN 接続をオフにする

en: Network Name
ja: ネットワーク名

en: Security type
ja: セキュリティのタイプ

en: Turn Wi-Fi off
ja: Wi-Fi をオフにする

en: _Connect to Hidden Network…
ja: 非表示のネットワークに接続(_C)…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
ja: Wi-Fi アクセスポイントをオンにする(_T)…

en: _Known Wi-Fi Networks
ja: 既知の Wi-Fi ネットワーク(_K)

en: Airplane Mode
ja: 機内モード

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
ja: Wi-Fi、Bluetooth、モバイルブロードバンドを無効にします

en: No Wi-Fi Adapter Found
ja: Wi-Fi アダプタが見つかりませんでした

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
ja: Wi-Fi アダプターが接続されて、オンになっているか確認してください

en: Airplane Mode On
ja: 機内モード ON

en: Turn off to use Wi-Fi
ja: Wi-Fi を使用する場合はオフにしてください

en: Wi-Fi Hotspot Active
ja: Wi-Fi アクセスポイントが有効

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
ja: モバイル機器で接続するには、QR コードをスキャンします。

en: Turn Off Hotspot…
ja: アクセスポイントをオフにする…

en: Visible Networks
ja: ネットワーク一覧

en: NetworkManager needs to be running
ja: NetworkManager が動作している必要があります

en: IMEI
ja: IMEI（識別番号）

en: Provider
ja: プロバイダ

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
ja: Wi-Fi アクセスポイントは、周囲の人が接続できる Wi-Fi ネットワークを作成し、あなたのインターネット接続を全員で共有できるようにします。これを行うには、Wi-Fi 以外の方法でのインターネット接続が必要です。

en: Generate Random Password
ja: ランダムパスワードを生成します

en: Autogenerate Password
ja: パスワードを自動生成します

en: _Turn On
ja: オン(_T)

en: Network Proxy
ja: ネットワークプロキシ

en: _HTTP Proxy
ja: HTTP プロキシ(_H)

en: H_TTPS Proxy
ja: HTTPS プロキシ(_T)

en: _FTP Proxy
ja: FTP プロキシ(_F)

en: _Socks Host
ja: Socks ホスト(_S)

en: _Ignore Hosts
ja: 次のホストを無視する(_I)

en: HTTP proxy port
ja: HTTP プロキシポート

en: HTTPS proxy port
ja: HTTPS プロキシポート

en: FTP proxy port
ja: FTP プロキシポート

en: Socks proxy port
ja: Socks プロキシポート

en: _Configuration URL
ja: 設定 URL(_C)

en: SIM Lock
ja: SIM ロック

en: _Next
ja: 次へ(_N)

en: Close
ja: 閉じる

en: _Lock SIM with PIN
ja: PIN で SIM をロックする(_L)

en: Change PIN
ja: PIN を変更

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
ja: SIM ロック設定を変更するには、現在の PIN を入力してください

en: No SIM
ja: SIM なし

en: Insert a SIM card to use this modem
ja: モデムを使うには SIM カードを挿入してください

en: SIM Locked
ja: SIM はロックされています

en: _Mobile Data
ja: モバイルデータ(_M)

en: Access data using mobile network
ja: モバイルネットワークでデータにアクセスします

en: _Data Roaming
ja: データローミング(_D)

en: Use mobile data when roaming
ja: ローミング時にモバイルデータを使用します

en: _Network Mode
ja: ネットワークモード(_N)

en: N_etwork
ja: ネットワーク(_E)

en: Advanced
ja: 高度

en: _Access Point Names
ja: アクセスポイント名(_A)

en: _SIM Lock
ja: SIM ロック(_S)

en: Lock SIM with PIN
ja: PIN で SIM をロックします

en: M_odem Details
ja: モデムの詳細(_O)

en: Network Mode
ja: ネットワークモード

en: _Automatic
ja: 自動(_A)

en: Choose Network
ja: ネットワークを選択

en: Refresh Network Providers
ja: ネットワークプロバイダを更新

en: Modem Details
ja: モデムの詳細

en: Modem Status
ja: モデムの状態

en: Carrier
ja: キャリア

en: Network Type
ja: ネットワークの種類

en: Network Status
ja: ネットワークの状態

en: Own Number
ja: 所有者番号

en: Device Details
ja: デバイスの詳細

en: Firmware Version
ja: ファームウェアのバージョン

en: Access Points
ja: アクセスポイント

en: APN
ja: APN（アクセスポイント名）

en: No WWAN Adapter Found
ja: WWAN アダプタが見つかりません

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
ja: ワイヤレス Wan/Cellular デバイスを確認してください

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
ja: 機内モードがオンの場合、ワイヤレス WAN は使用できません

en: _Turn off Airplane Mode
ja: 機内モードをオフにする(_T)

en: Data Connection
ja: データ接続

en: SIM card used for internet
ja: SIM カードをインターネットに使用します

en: Enable Mobile Network
ja: モバイルネットワークを有効にする

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Date & Time
ja: 日付と時刻

en: Year
ja: 年

en: Month
ja: 月

en: Day
ja: 日

en: Time Zone
ja: タイムゾーン（時刻帯）

en: Search for a city
ja: 都市を検索する

en: Automatic _Date & Time
ja: 日付と時刻の自動設定(_D)

en: Requires internet access
ja: インターネット接続が必要です

en: Date & _Time
ja: 日付と時刻(_T)

en: Automatic Time _Zone
ja: タイムゾーンの自動設定(_Z)

en: Requires location services enabled and internet access
ja: 位置情報サービスが有効で、インターネット接続が必要です

en: Time Z_one
ja: タイムゾーン（時刻帯）(_O)

en: Time _Format
ja: 時刻の表記(_F)

en: 24-hour
ja: 24時制

en: AM / PM
ja: 午前/午後

en: Camera is turned off
ja: カメラがオフになっています

en: No applications can capture photos or video.
ja: 写真や動画の撮影が可能なアプリケーションがありません。

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
ja: カメラを使うと、アプリケーションで写真や動画を撮影できます。カメラを無効にすると、一部のアプリケーションが正常に機能しなくなるかもしれません。

en: Allow the applications below to use your camera.
ja: 以下のアプリケーションでカメラを使用できるようにします。

en: No Applications Have Asked for Camera Access
ja: カメラへアクセスできるアプリケーションはありません

en: _Do Not Disturb
ja: ポップアップ通知を表示しない(_D)

en: _Lock Screen Notifications
ja: ロック画面へ通知(_L)

note: This is the per application switch for message tray usage.
en: _Notifications
ja: 通知(_N)

note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
ja: 警告音(_A)

en: Notification _Popups
ja: ポップアップ通知(_P)

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
ja: 通知は、ポップアップを無効にしても通知一覧に表示され続けます。

note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
ja: ポップアップにメッセージ内容を表示(_C)

en: Show Message C_ontent on Lock Screen
ja: ロック画面にメッセージ内容を表示(_O)

en: _Web
ja: ウェブ(_W)

en: _Files
ja: ファイル(_F)

en: _Mail
ja: メール(_M)

en: _Calendar
ja: カレンダー(_C)

en: M_usic
ja: 音楽(_U)

en: _Video
ja: ビデオ(_V)

en: Microphone is turned off
ja: マイクがオフになっています

en: No applications can record sound.
ja: 録音可能なアプリケーションがありません。

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
ja: マイクを使うと、アプリケーションで録音して聞くことができます。マイクを無効にすると、一部のアプリケーションが正常に機能しなくなる場合があります。

en: Allow the applications below to use your microphone.
ja: 以下のアプリケーションで、マイクを使用できるようにします。

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
ja: マイクへアクセスできるアプリケーションはありません

en: Name:
ja: 名前:

en: Status:
ja: ステータス:

en: Authorize and Connect
ja: 認証と接続

en: Forget Device
ja: デバイスを削除

en: No Thunderbolt support
ja: Thunderbolt はサポートしません

en: Direct Access
ja: ダイレクトアクセス

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
ja: ドックや外付け GPU などのデバイスへ直接アクセスできるようにします。

en: Only USB and Display Port devices can attach.
ja: USB デバイスと ディスプレイポート (DP) デバイスのみ接続できます。

en: Pending Devices
ja: 保留中のデバイス

en: No devices attached
ja: デバイスが接続されていません

en: Primary Button
ja: プライマリボタン（主ボタン）

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
ja: マウスやタッチパッドの物理的なボタンの並び順を設定します。

en: Mouse
ja: マウス

en: Mouse Speed
ja: マウスの速度

en: Double-click timeout
ja: ダブルクリックと認識される時間の限度

en: Acceleration Profile
ja: 加速度の設定

en: How the pointer moves when you move the mouse.
ja: マウスを動かしたときのポインタの動きです。

en: Flat
ja: フラット

en: Adaptive
ja: アダプティブ（適応型）

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
ja: ナチュラルスクロール

en: Scrolling moves the content, not the view.
ja: スクロールすると、コンテンツが逆方向へ移動します。

en: Touchpad
ja: タッチパッド

en: Disable Touchpad While Typing
ja: 入力中にタッチパッドを無効にする

en: Touchpad Speed
ja: タッチパッドの速度

en: Touchpad Click Method
ja: タッチパッドのクリック方式

en: Create button behavior (left, middle and right) using the chosen action.
ja: 選択したアクションに従って（左・中・右）ボタンが動作するようにします。

en: Use the touchpad default
ja: 標準のタッチパッド設定を使用する

en: No buttons created
ja: ボタンは作成されませんでした

en: Left, middle and right areas
ja: 左、中央、右エリア

en: One, two and three fingers
ja: 指 1本、2本、3本

en: Tap to Click
ja: タップしてクリック

en: Two-finger Scrolling
ja: 2 本指でのスクロール

en: Edge Scrolling
ja: エッジスクロール

en: Problem Reporting
ja: 問題の報告

en: _Automatic Problem Reporting
ja: 問題発生時には報告を自動的に送信する(_A)

en: File History
ja: ファイル履歴

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
ja: ファイルの履歴には、以前使ったファイルが記録されます。この情報はアプリケーション間で共有されるため、使用したいファイルを見つけやすくなります。

en: File H_istory
ja: ファイル履歴(_I)

en: File _History Duration
ja: ファイル履歴の保持期間(_H)

en: _Clear History…
ja: 履歴を消去(_C)…

en: Trash & Temporary Files
ja: ゴミ箱 & 一時ファイル

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
ja: ゴミ箱や一時ファイルには、個人情報や機密情報が含まれている場合があります。それらを自動的に削除することで、プライバシーを保護することができます。

en: Automatically Delete _Trash Content
ja: ゴミ箱の内容を自動的に削除する(_T)

en: Automatically Delete Temporary _Files
ja: 一時ファイルを自動的に削除する(_F)

en: Automatically Delete _Period
ja: 自動的に削除する期間(_P)

en: _Empty Trash…
ja: ゴミ箱を空にする(_E)…

en: _Delete Temporary Files…
ja: 一時ファイルを削除する(_D)…

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
ja: 1 日

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
ja: 2 日

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
ja: 3 日

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
ja: 4 日

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
ja: 5 日

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
ja: 6 日

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
ja: 7 日

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
ja: 14 日

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
ja: 30 日

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
ja: 永久に

en: Connect to your data in the cloud
ja: クラウド上にある、あなたのデータへ接続します

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
ja: インターネット接続がありません — 新規オンラインアカウントを設定するため、接続してください

en: Add an account
ja: アカウントの追加

en: Remove Account
ja: アカウントの削除

en: Quit
ja: 中止

en: Panels
ja: パネル

en: Go back to previous panel
ja: 直前のパネルへ戻る

en: Cancel search
ja: 検索の中止

en: All Settings
ja: すべての設定

en: Primary Menu
ja: プライマリメニュー

en: Warning: Development Version
ja: 警告。これは開発版です

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
ja: このバージョンの“設定”は、開発目的の場合にのみ使用してください。システムの不正動作、データ消失、その他の予期せぬ不具合が発生する可能性があります。

en: Help
ja: ヘルプ

en: Printers
ja: プリンタ

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
ja: プリンタの追加、プリンタジョブの表示、印刷方法の設定を行います

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
ja: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;プリンタ;キュー;印刷;紙;インク;トナー;

en: Protect your location information
ja: 位置情報を保護します

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
ja: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;画面;スクリーン;ロック;診断;クラッシュ;プライベート;最近;テンポラリー;一時;インデックス;索引;名前;ネットワーク;プライバシー;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ja: グラフィックタブレットにおいて、ボタンの割り当てやスタイラス感度の調整をします。

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
ja: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;タブレット;ワコム;スタイラス;ペン;消しゴム;マウス;

en: Power
ja: 電源

en: View your battery status and change power saving settings
ja: バッテリ状態を表示し、省電力設定の変更を行います

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
ja: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;電源;スリープ;サスペンド;ハイバネート;バッテリ;明るさ;ブランクスクリーン;モニタ;画面;ディスプレイ;アイドル;待機;電力;エネルギー;

en: Color
ja: 色

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
ja: ディスプレイやカメラ、プリンタ等のデバイスのキャリブレート（色校正）

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
ja: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;色;ICC;プロファイル;キャリブレーション;色校正;プリンタ;ディスプレイ;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
ja: Bluetooth のオン/オフとデバイスの接続を行います

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
ja: share;sharing;bluetooth;obex;共有;シェアリング;ブルートゥース;

en: Background
ja: 背景

en: Change your background image to a wallpaper or photo
ja: 背景画像を壁紙や写真に変更します

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
ja: Wallpaper;Screen;Desktop;壁紙;スクリーン;デスクトップ;Background;背景;

en: Sound
ja: サウンド

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
ja: サウンドレベル、入力、出力、警告音を設定します

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
ja: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;カード;マイク;音量;フェード;バランス;ブルートゥース;ヘッドセット;ヘッドフォン;オーディオ;Sound;サウンド;アウトプット;出力;インプット;入力;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
ja: 接続したモニタやプロジェクタの使用方法を変更します

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
ja: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;パネル;プロジェクタ;画面;解像度;リフレッシュ;モニタ;ナイトライト;夜間モード;ブルーライト;色管理;ディスプレイ;ディスプレー;Displays;日没;日の入り;日出;日の出;

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
ja: キーボードショートカットの変更、タイピング設定、キーボードレイアウト、入力ソースの変更を行います

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
ja: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;ショートカット;ワークスペース;ウィンドウ;リサイズ;サイズ変更;ズーム;コントラスト;入力;インプット;ソース;ロック;ボリューム;音量;

en: Users
ja: ユーザ

en: Add or remove users and change your password
ja: ユーザの追加と削除、パスワードの変更を行います

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
ja: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;ログイン;名前;指紋認証;アバター;ロゴ;顔;パスワード;ペアレンタルコントロール;スクリーンタイム;アプリの使用制限;ウェブの閲覧制限;使用量;使用制限;使用上限;子供;

en: Accessibility
ja: 操作支援

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
ja: 見る、聞く、タイピング、クリックなど、コンピュータの操作をもっと簡単にできるようにします

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
ja: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;キーボード;マウス;アクセシビリティ;コントラスト;カーソル;サウンド;ズーム;拡大鏡;スクリーンリーダー;大きい;高;大きさ;テキスト;文字;フォント;サイズ;固定;キー;スロー;バウンス;ダブルクリック;ディレイ;遅延;速度;スピード;ユーザ支援;リピート;点滅;ビジュアル;視覚;ヒアリング;聴覚;音声;タイピング;ユニバーサルアクセス;

en: Multitasking
ja: マルチタスク

en: Manage preferences for productivity and multitasking
ja: 生産性とマルチタスクのための環境設定を管理します

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
ja: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;マルチタスク;生産性;カスタマイズ;デスクトップ;

en: Control various application permissions and settings
ja: あらゆるアプリケーションの権限や設定を制御します

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
ja: application;flatpak;permission;setting;アプリケーション;パーミッション;許可;権限;設定;snap;

en: Control what you want to share with others
ja: 他のユーザと共有する対象を設定します

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
ja: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;共有;シェアリング;セキュアシェル;ホスト;名前;リモート;遠隔;デスクトップ;メディア;コンテンツ;オーディオ;音声;音楽;楽曲;ミュージック;ビデオ;動画;映像;画像;静止画;写真;フォト;ムービー;映画;サーバー;レンダラ;

en: Removable Media
ja: リムーバブルメディア

en: Configure Removable Media settings
ja: リムーバブルメディアを設定します

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ja: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;デバイス;システム;デフォルト;既定;アプリケーション;設定;オーディオ;音声;音楽;ミュージック;ビデオ;動画;ディスク;リムーバブルメディア;媒体;自動起動;オートラン;

en: Region & Language
ja: 地域と言語

en: Select your display language and formats
ja: 表示する言語や各種書式を選択します

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
ja: Language;Layout;Keyboard;Input;言語;レイアウト;配列;キーボード;入力;インプット;Region;地域;

en: About
ja: このシステムについて

en: View information about your system
ja: システム情報を表示します

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ja: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;デバイス;システム;情報;メモリ;プロセッサ;バージョン;デフォルト;既定;アプリケーション;設定;オーディオ;音声;音楽;ミュージック;ビデオ;動画;ディスク;リムーバブルメディア;媒体;自動起動;オートラン;Details;詳細;ホスト名;

en: Control how you connect to the Internet
ja: ネットワークへの接続方法を設定します

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
ja: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;ネットワーク;インターネット;有線;プロキシー;プロキシ;ブロードバンド;モデム;ブルートゥース;VPN;ドメイン名;ドメインネームサーバ;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
ja: Wi-Fi ネットワークへの接続方法を設定します

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
ja: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;ネットワーク;無線;ワイヤレス;ブロードバンド;ホットスポット;

en: Mobile Network
ja: モバイルネットワーク

en: Configure Telephony and mobile data connections
ja: テレフォニ（IP 電話）とモバイルデータ接続を設定します

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
ja: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;セルラー;ワイヤレスワイドエリアネットワーク;テレフォニ;IP電話;モバイル;

en: Change the date and time, including time zone
ja: 日付、時刻、タイムゾーンを変更します。

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
ja: Clock;Timezone;Location;時計;日付;時刻;時間;日時;タイムゾーン;時刻帯;場所;Date;Time;

en: Protect your pictures
ja: 写真を保護します

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
ja: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;画面;スクリーン;ロック;診断;クラッシュ;プライベート;最近;テンポラリ;一時;インデックス;索引;名前;ネットワーク;Privacy;プライバシー;ID;同一性;

en: Control which notifications are displayed and what they show
ja: 表示したい通知とその内容について設定します

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
ja: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;通知;バナー;メッセージ;トレイ;ポップアップ;

en: Default Applications
ja: 既定のアプリケーション

en: Configure Default Applications
ja: 既定のアプリケーションを設定します

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
ja: default;application;preferred;media;デフォルト;既定;アプリケーション;お気に入り;ブックマーク;メディア;

en: Protect your conversations
ja: 会話を保護します

en: Manage Thunderbolt devices
ja: Thunderbolt デバイスを管理します

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
ja: Thunderbolt;privacy;プライバシー;

en: Mouse & Touchpad
ja: マウス＆タッチパッド

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
ja: マウスやタッチパッドの感度の変更、利き手の選択をします

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
ja: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;トラックパッド;ポインタ;クリック;タップ;ダブル;ボタン;トラックボール;スクロール;Mouse;Touchpad;マウス;タッチパッド;

en: Diagnostics
ja: 診断プログラム

en: Report your problems
ja: 問題を報告します

en: File History & Trash
ja: ファイルの履歴＆ゴミ箱

en: Don't leave traces
ja: 痕跡を残さないようにします

en: Online Accounts
ja: オンラインアカウント

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
ja: オンラインアカウントへ接続して、その使い方を設定します

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
ja: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;グーグル;フェイスブック;ツイッター;ヤフー;ウェブ;オンライン;チャット;カレンダー;メール;連絡先;Flickr;OnlineAccounts;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
ja: Preferences;Settings;設定;

en: Turn zoom on or off
ja: ズームのオン/オフを切り替える

en: Zoom in
ja: ズームイン（拡大）

en: Zoom out
ja: ズームアウト（縮小）

en: Turn screen reader on or off
ja: スクリーンリーダーのオン/オフを切り替える

en: Turn on-screen keyboard on or off
ja: オンスクリーンキーボードのオン/オフを切り替える

en: Increase text size
ja: 文字を大きくする

en: Decrease text size
ja: 文字を小さくする

en: High contrast on or off
ja: ハイコントラストのオン/オフを切り替える

en: Switch to next input source
ja: 次の入力ソースへ切り替える

en: Switch to previous input source
ja: 前の入力ソースへ切り替える

en: Raven
ja: Raven サイドバー

en: Raven Applets
ja: Raven アプレット

en: Raven Notifications
ja: Raven への通知

en: Clear Notifications
ja: 通知を消去

en: Launchers
ja: ランチャ

en: Launch help browser
ja: ヘルプブラウザを起動

en: Launch calculator
ja: 電卓を起動

en: Launch email client
ja: メールクライアントを起動

en: Launch web browser
ja: ウェブブラウザを起動

en: Home folder
ja: ホームフォルダ

[ctx: keybinding]
en: Search
ja: 検索

en: Screenshots
ja: スクリーンショット

en: Save a screenshot to $PICTURES
ja: スクリーンショットを$PICTURESフォルダへ保存する

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
ja: ウィンドウのスクリーンショットを$PICTURESフォルダへ保存する

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
ja: 選択領域のスクリーンショットを$PICTURESフォルダへ保存する

en: Sound and Media
ja: サウンドとメディア

en: Volume mute/unmute
ja: 音量のオン/オフ

en: Volume down
ja: 音量を下げる

en: Volume up
ja: 音量を上げる

en: Microphone mute/unmute
ja: マイクロホンのオン/オフ

en: Launch media player
ja: メディアプレーヤーを起動

en: Play (or play/pause)
ja: 再生 (あるいは再生/一時停止)

en: Pause playback
ja: 再生を一時停止

en: Stop playback
ja: 再生を停止

en: Previous track
ja: 前のトラック

en: Next track
ja: 次のトラック

en: Eject
ja: 取り出し

en: System
ja: システム

en: Show the Power Dialog
ja: 電源ダイアログを表示

en: Log out
ja: ログアウト

en: Lock screen
ja: 画面をロック
