budgie-control-center 1.2.0 - en to pl translation catalogue (1687 entries)

en: Two Sided
pl: Dwustronnie

en: Paper Type
pl: Typ papieru

en: Paper Source
pl: Źródło papieru

en: Output Tray
pl: Podajnik wyjściowy

[ctx: printing option]
en: Resolution
pl: Rozdzielczość

en: GhostScript pre-filtering
pl: Filtrowanie GhostScript przed wydrukiem

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
pl: Stron na kartkę

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
pl: Dwustronnie

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
pl: Orientacja

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
pl: Ogólne

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
pl: Ustawienia strony

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
pl: Opcje instalacyjne

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
pl: Zadanie

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
pl: Jakość obrazu

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
pl: Kolor

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
pl: Kończenie

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
pl: Zaawansowane

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
pl: Strona testowa

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
pl: Strona testowa

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
pl: Brak aktywnych zadań

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
pl[0]: %u zadanie
pl[1]: %u zadania
pl[2]: %u zadań
pl[3]: %u zadań

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
pl: Czyszczenie głowic drukujących

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
pl: Mało tonera

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
pl: Brak tonera

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
pl: Mało wywoływacza

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
pl: Brak wywoływacza

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
pl: Mało atramentu

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
pl: Brak atramentu

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
pl: Otwarta pokrywa

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
pl: Otwarte drzwiczki

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
pl: Mało papieru

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
pl: Brak papieru

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
pl: Zatrzymana

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
pl: Pojemnik na odpady jest prawie pełny

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
pl: Pojemnik na odpady jest pełny

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
pl: Warstwa światłoczuła ledwo działa

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
pl: Warstwa światłoczuła już nie działa

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
pl: Gotowa

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
pl: Nie przyjmuje zadań

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
pl: Przetwarzanie

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
pl: Producent

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
pl: Sterownik

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
pl: Jednostronnie

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
pl: Długa krawędź (standardowo)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
pl: Krótka krawędź (odwrócenie)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
pl: Portret

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
pl: Pejzaż

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
pl: Odwrócony pejzaż

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
pl: Odwrócony portret

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
pl: Automatyczna konfiguracja

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
pl: Usunięto drukarkę „%s”

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
pl: Dodanie nowej drukarki się nie powiodło.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
pl: Nie można wczytać interfejsu użytkownika: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
pl: Odblokowanie umożliwi dodawanie drukarek i zmianę ustawień

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
pl: Oczekuje

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
pl: Wstrzymane

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
pl: Przetwarzanie

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
pl: Zatrzymane

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
pl: Anulowane

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
pl: Przerwane

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
pl: Ukończone

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
pl: Przenieś to zadanie na początek kolejki

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
pl: Drukarka JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
pl: Drukarka LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
pl: Informacje o „%s”

en: No suitable driver found
pl: Nie odnaleziono odpowiedniego sterownika

en: Select PPD File
pl: Wybór pliku PPD

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Open
pl: _Otwórz

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
pl: Pliki PostScriptowego opisu drukarki (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
pl: Wybór automatyczny

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
pl: Domyślne drukarki

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
pl: Osadzanie tylko czcionek GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
pl: Konwertowanie na PostScript 1. poziomu

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
pl: Konwertowanie na PostScript 2. poziomu

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
pl: Brak filtrowania przed wydrukiem

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
pl: Dodanie drukarki

en: Unlock Print Server
pl: Odblokowanie serwera wydruku

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
pl: Odblokowanie „%s”.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
pl: Proszę wprowadzić nazwę użytkownika i hasło, aby wyświetlić drukarki w „%s”.

en: Searching for Printers
pl: Wyszukiwanie drukarek

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
pl: Port szeregowy

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
pl: Port równoległy

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
pl: Położenie: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
pl: Adres: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
pl: Serwer wymaga uwierzytelnienia

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
pl[0]: %u zadanie wymaga uwierzytelnienia
pl[1]: %u zadania wymagają uwierzytelnienia
pl[2]: %u zadań wymaga uwierzytelnienia
pl[3]: %u zadań wymaga uwierzytelnienia

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
pl: %s — aktywne zadania

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
pl: Proszę wprowadzić dane uwierzytelniające, aby wydrukować za pomocą drukarki „%s”.

en: %d of %d
pl: %d z %d

en: New shortcut…
pl: Nowy skrót…

en: Button %d
pl: %d. przycisk

en: Button
pl: Przycisk

en: Output:
pl: Wyjście:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
pl: Zachowanie proporcji (kaszety):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
pl: Mapowanie do pojedynczego monitora

en: Display Mapping
pl: Mapowanie ekranu

en: _Close
pl: Za_mknij

en: Test Your _Settings
pl: Test _ustawień

en: Stylus
pl: Rysik

en: Batteries
pl: Akumulatory

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
pl: Akumulator

en: When _idle
pl: Podczas _bezczynności

en: Suspend
pl: Uśpienie

en: Power Off
pl: Wyłączenie komputera

en: Hibernate
pl: Hibernacja

en: Nothing
pl: Nic

en: Off
pl: Wyłączone

en: When on battery power
pl: Na zasilaniu z akumulatora

en: When plugged in
pl: Kiedy jest podłączony do prądu

en: On
pl: Włączone

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
pl[0]: %d minuta
pl[1]: %d minuty
pl[2]: %d minut
pl[3]: %d minut

[ctx: Idle time]
en: Never
pl: Nigdy

en: Automatic suspend
pl: Automatyczne usypianie

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
pl: Tryb wydajności jest tymczasowo wyłączony z powodu wysokiej temperatury działania.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
pl: Wykryto kolana: tryb wydajności jest tymczasowo niedostępny. Należy przenieść urządzenie na stabilną powierzchnię, aby przywrócić.

en: Performance mode temporarily disabled.
pl: Tryb wydajności jest tymczasowo wyłączony.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
pl: Niski poziom naładowania akumulatora: włączono tryb oszczędzania energii. Poprzedni tryb zostanie przywrócony po wystarczającym naładowaniu akumulatora.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
pl: Tryb oszczędzania energii został włączony przez program „%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
pl: Tryb wydajności został włączony przez program „%s”.

[ctx: Power profile]
en: Performance
pl: Wydajność

en: High performance and power usage.
pl: Wysoka wydajność i pobór energii.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
pl: Zrównoważone zasilanie

en: Standard performance and power usage.
pl: Standardowa wydajność i pobór energii.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
pl: Oszczędzanie energii

en: Reduced performance and power usage.
pl: Zmniejszona wydajność i pobór energii.

en: Unknown time
pl: Nieznany czas

en: %i minute | %i minutes
pl[0]: %i minuta
pl[1]: %i minuty
pl[2]: %i minut
pl[3]: %i minut

en: %i hour | %i hours
pl[0]: %i godzina
pl[1]: %i godziny
pl[2]: %i godzin
pl[3]: %i godzin

note: TRANSLATOR: "%i %s %i %s" are "%i hours %i minutes" * Swap order with "%2$s %2$i %1$s %1$i if needed
en: %i %s %i %s
pl: %i %s i %i %s

en: hour | hours
pl[0]: godzina
pl[1]: godziny
pl[2]: godzin
pl[3]: godzin

en: minute | minutes
pl[0]: minuta
pl[1]: minuty
pl[2]: minut
pl[3]: minut

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
pl: Do pełnego naładowania: %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
pl: Uwaga, pozostało: %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
pl: Pozostało: %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
pl: W pełni naładowany

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
pl: Nie jest ładowany

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
pl: Pusty

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
pl: Ładowanie

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
pl: Rozładowywanie

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
pl: Mysz bezprzewodowa

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
pl: Klawiatura bezprzewodowa

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
pl: Urządzenie UPS

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
pl: Urządzenie PDA

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
pl: Telefon komórkowy

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
pl: Odtwarzacz multimediów

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
pl: Komputer

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
pl: Kontroler do gier

[ctx: Battery name]
en: Main
pl: Główny

[ctx: Battery name]
en: Extra
pl: Dodatkowy

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
pl: Standardowa przestrzeń

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
pl: Profil testowy

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
pl: Automatyczny

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
pl: Niska jakość

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
pl: Średnia jakość

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
pl: Wysoka jakość

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
pl: Domyślna RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
pl: Domyślna CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
pl: Domyślna skala szarości

en: Vendor supplied factory calibration data
pl: Fabryczne dane kalibracji dostarczone przez producenta

en: Full-screen display correction not possible with this profile
pl: Pełnoekranowa korekcja kolorów nie jest możliwa za pomocą tego profilu

en: This profile may no longer be accurate
pl: Ten profil może już nie być dokładny

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
pl: Ekran laptopa

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
pl: Wbudowana kamera internetowa

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
pl: Monitor %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
pl: Skaner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
pl: Aparat %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
pl: Drukarka %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
pl: Kamera internetowa %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
pl: Domyślny:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
pl: Przestrzeń kolorów:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
pl: Profil testowy:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
pl: Wybór pliku profilu ICC

en: _Import
pl: Zai_mportuj

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
pl: Obsługiwane profile ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
pl: Wszystkie pliki

en: Screen
pl: Ekran

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
pl: Zapis profilu

en: _Save
pl: _Zapisz

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
pl: Tworzy profil kolorów dla wybranego urządzenia

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
pl: Nie wykryto urządzenia pomiarowego. Proszę sprawdzić, czy jest włączone i poprawnie podłączone.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
pl: Urządzenie pomiarowe nie obsługuje profilowania drukarek.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
pl: Typ urządzenia nie jest obecnie obsługiwany.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
pl: Proszę umieścić urządzenie na kwadracie i nacisnąć przycisk „Rozpocznij”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
pl: Proszę umieścić urządzenie w pozycji kalibracji i nacisnąć przycisk „Kontynuuj”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
pl: Proszę umieścić urządzenie w pozycji powierzchni i nacisnąć przycisk „Kontynuuj”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
pl: Proszę zamknąć pokrywę laptopa

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
pl: Wystąpił wewnętrzny błąd, z którego nie można przywrócić.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
pl: Narzędzia wymagane do kalibracji nie są zainstalowane.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
pl: Nie można utworzyć profilu.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
pl: Nie można uzyskać docelowego punktu bieli.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
pl: Ukończono

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
pl: Kalibracja się nie powiodła

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
pl: Można usunąć urządzenie kalibracji.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
pl: Nie należy usuwać urządzenia podczas trwania kalibracji

en: Enable color management for %s
pl: Włącz zarządzanie kolorami dla %s

en: Show color profiles for %s
pl: Wyświetl profile kolorów dla %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
pl: Nieskalibrowane

en: multiple sizes
pl: wiele rozmiarów

note: translators: 100 × 100px * Note that this is not an "x", but U+00D7 MULTIPLICATION SIGN
en: %d × %d
pl: %d×%d

en: No Desktop Background
pl: Bez tła pulpitu

en: Select a picture
pl: Wybór obrazu

en: Current background
pl: Obecne tło

en: Custom
pl: Niestandardowy

en: Testing %s
pl: Testowanie „%s”

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
pl: Pozioma

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
pl: Pionowa (w prawo)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
pl: Pionowa (w lewo)

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
pl: Pozioma (odwrócona)

en: %.2lf Hz
pl: %.2lf Hz

en: _Apply
pl: _Zastosuj

en: Apply Changes?
pl: Zastosować zmiany?

en: Changes Cannot be Applied
pl: Nie można zastosować zmian

en: This could be due to hardware limitations.
pl: Może to być spowodowane ograniczeniami sprzętu.

en: More Warm
pl: Bardziej ciepła

en: Less Warm
pl: Mniej ciepła

en: None
pl: Brak

en: Layout default
pl: Domyślny układ

en: Custom Shortcuts
pl: Niestandardowe skróty

en: More…
pl: Więcej…

en: No input sources found
pl: Nie odnaleziono źródeł wprowadzania

[ctx: Input Source]
en: Other
pl: Inne

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
pl: %s jest już używane dla „%s”. Po zastąpieniu „%s” zostanie wyłączone.

en: Enter the new shortcut
pl: Proszę wprowadzić nowy skrót

en: Set Custom Shortcut
pl: Ustawienie niestandardowego skrótu

en: Set Shortcut
pl: Ustawienie skrótu

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
pl: Proszę wprowadzić nowy skrót, aby zmienić „%s”.

en: Add Custom Shortcut
pl: Dodanie niestandardowego skrótu

en: Alternate Characters Key
pl: Klawisz wprowadzania alternatywnych znaków

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
pl: Klawisz alternatywnych znaków może być używany do wprowadzania dodatkowych znaków. Są one czasami oznaczone jako opcje trzeciego poziomu na klawiszach.

[ctx: keyboard key]
en: None
pl: Brak

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
pl: Lewy Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
pl: Prawy Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
pl: Lewy klawisz Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
pl: Prawy klawisz Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
pl: Klawisz Menu

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
pl: Prawy Ctrl

en: Compose Key
pl: Klawisz Compose

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
pl: Klawisz Compose umożliwia wprowadzanie szerokiego zakresu znaków. Aby go użyć, należy wcisnąć klawisz Compose, a następnie sekwencję znaków. Na przykład, klawisz Compose plus znaki <b>C</b> i <b>o</b> wprowadzą znak <b>©</b>, <b>a</b> i <b>'</b> wprowadzą <b>á</b> itp.

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
pl: Źródła wprowadzania można przełączać za pomocą skrótu klawiszowego %s.
    Można to zmienić w ustawieniach skrótów klawiszowych.

en: %d modified | %d modified
pl[0]: %d zmodyfikowany
pl[1]: %d zmodyfikowane
pl[2]: %d zmodyfikowanych
pl[3]: %d zmodyfikowanych

en: Keyboard Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: Reset All Shortcuts?
pl: Przywrócić wszystkie skróty?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
pl: Przywrócenie skrótów może wpłynąć na skróty ustawione przez użytkownika. Nie można tego cofnąć.

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Reset All
pl: Przywróć wszystko

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Authentication failed
pl: Uwierzytelnienie się nie powiodło

en: The new password is too short
pl: Nowe hasło jest za krótkie

en: The new password is too simple
pl: Nowe hasło jest zbyt proste

en: The old and new passwords are too similar
pl: Nowe hasło jest zbyt podobne do poprzedniego

en: The new password has already been used recently.
pl: Nowe hasło zostało już niedawno użyte.

en: The new password must contain numeric or special characters
pl: Nowe hasło musi zawierać znaki numeryczne lub specjalne

en: The old and new passwords are the same
pl: Nowe hasło jest takie same jak poprzednie

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
pl: Hasło zostało zmienione po początkowym uwierzytelnieniu.

en: The new password does not contain enough different characters
pl: Nowe hasło nie zawiera wystarczającej liczby różnych znaków

en: Unknown error
pl: Nieznany błąd

en: Please choose another password.
pl: Proszę wybrać inne hasło.

en: Please type your current password again.
pl: Proszę ponownie wprowadzić obecne hasło.

en: Password could not be changed
pl: Nie można zmienić hasła

en: The passwords do not match.
pl: Hasła się nie zgadzają.

en: Select
pl: Wybierz

en: Browse for more pictures
pl: Przeglądanie innych obrazów

en: Cannot automatically join this type of domain
pl: Nie można automatycznie dołączyć do tego typu domeny

en: No such domain or realm found
pl: Nie odnaleziono takiej domeny lub obszaru

en: Cannot log in as %s at the %s domain
pl: Nie można zalogować jako „%s” w domenie %s

en: Invalid password, please try again
pl: Nieprawidłowe hasło. Proszę spróbować ponownie

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
pl: Nie można połączyć z domeną %s: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
pl: urządzenie musi zostać zajęte, aby wykonać to działanie

en: the device is already claimed by another process
pl: urządzenie jest już zajęte przez inny proces

en: you do not have permission to perform the action
pl: brak uprawnienia do wykonania działania

en: no prints have been enrolled
pl: nie pobrano żadnych odcisków

en: Failed to communicate with the device during enrollment
pl: Komunikacja z urządzeniem podczas pobierania się nie powiodła

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
pl: Komunikacja z czytnikiem odcisku palca się nie powiodła

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
pl: Komunikacja z usługą czytnika odcisku palca się nie powiodła

en: Failed to list fingerprints: %s
pl: Wyświetlenie listy odcisków palców się nie powiodło: %s

note: TRANSLATORS: This is part of the translation 'Ensure fprintd has been enabled using your pam authorization module'
en: your pam authorization module
pl: Twój moduł autoryzacji pam

note: TRANSLATORS: fprintd does not have to be translated, the %s is the name of an executable that is calculated when the app is running
en: Ensure fprintd has been enabled using %s
pl: Upewnij się, że funkcja fprintd została włączona za pomocą %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
pl: Usunięcie zapisanych odcisków palców się nie powiodło: %s

en: Left thumb
pl: Lewy kciuk

en: Left middle finger
pl: Lewy palec środkowy

en: _Left index finger
pl: _Lewy palec wskazujący

en: Left ring finger
pl: Lewy palec serdeczny

en: Left little finger
pl: Lewy mały palec

en: Right thumb
pl: Prawy kciuk

en: Right middle finger
pl: Prawy palec środkowy

en: _Right index finger
pl: _Prawy palec wskazujący

en: Right ring finger
pl: Prawy palec serdeczny

en: Right little finger
pl: Prawy mały palec

en: Unknown Finger
pl: Nieznany palec

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
pl: Ukończono

en: Fingerprint device disconnected
pl: Czytnik odcisków palców został rozłączony

en: Fingerprint device storage is full
pl: Czytnik odcisków palców jest pełny

en: Fingerprint is a duplicate
pl: Odcisk palca jest duplikatem

en: Failed to enroll new fingerprint
pl: Pobranie nowego odciska palca się nie powiodło

en: Failed to start enrollment: %s
pl: Rozpoczęcie pobierania odcisku palca się nie powiodło: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
pl: Pobranie nowego odcisku palca się nie powiodło

en: Failed to stop enrollment: %s
pl: Zatrzymanie pobierania odcisku palca się nie powiodło: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
pl: Proszę kilkakrotnie podnieść i położyć palec na czytniku, aby pobrać odcisk palca

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
pl: Pobierz nowy odcisk palca

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
pl: Zwolnienie czytnika odcisków palców %s się nie powiodło: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
pl: Problem podczas odczytu czytnika

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
pl: Zajęcie czytnika odcisków palców %s się nie powiodło: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
pl: Uzyskanie czytników odcisków palców się nie powiodło: %s

en: Your account
pl: Obecnie zalogowane konto

en: Failed to delete user
pl: Usunięcie użytkownika się nie powiodło

en: Failed to revoke remotely managed user
pl: Unieważnienie zdalnie zarządzanego użytkownika się nie powiodło

en: You cannot delete your own account.
pl: Nie można usunąć własnego konta.

en: %s is still logged in
pl: Użytkownik „%s” jest nadal zalogowany

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
pl: Usunięcie nadal zalogowanego użytkownika może pozostawić system w niespójnym stanie.

en: Do you want to keep %s’s files?
pl: Zachować pliki użytkownika „%s”?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
pl: Możliwe jest zachowanie katalogu domowego, kolejki poczty i plików tymczasowych podczas usuwania konta użytkownika.

en: _Delete Files
pl: _Usuń pliki

en: _Keep Files
pl: _Zachowaj pliki

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
pl: Na pewno unieważnić zdalnie zarządzane konto użytkownika „%s”?

en: _Delete
pl: _Usuń

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
pl: Konto jest wyłączone

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
pl: Zostanie ustawione podczas następnego logowania

[ctx: Password mode]
en: None
pl: Brak

en: Logged in
pl: Zalogowano

[ctx: login date-time]
note: Translators: This is a time format string in the style of "22:58". It indicates a login time which follows a date.
en: %k:%M
pl: %H∶%M

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
pl: Włączone

en: Failed to contact the accounts service
pl: Skontaktowanie się z usługą kont się nie powiodło

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
pl: Proszę się upewnić, że usługa AccountService jest zainstalowana i włączona.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
pl: Aby wprowadzić zmiany,
    najpierw należy kliknąć ikonę *

en: Delete the selected user account
pl: Usuwa wybrane konto użytkownika

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
pl: Aby usunąć wybrane konto użytkownika,
    najpierw należy kliknąć ikonę *

en: Unlock to Add Users and Change Settings
pl: Odblokowanie umożliwi dodawanie użytkowników i zmianę ustawień

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
pl: Nazwa użytkownika zwykle powinna zawierać tylko małe litery z alfabetu łacińskiego, cyfry oraz te znaki: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
pl: Ta nazwa użytkownika jest niedostępna. Proszę wybrać inną.

en: The username is too long.
pl: Nazwa użytkownika jest za długa.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
pl: Nazwa zostanie użyta do nazwania katalogu domowego i nie może być zmieniana.

en: Should match the web address of your login provider.
pl: Powinno zgadzać się z adresem WWW dostawcy konta.

en: Failed to add account
pl: Dodanie konta się nie powiodło

en: Failed to register account
pl: Zarejestrowanie konta się nie powiodło

en: No supported way to authenticate with this domain
pl: Brak obsługiwanego sposobu na uwierzytelnienie w tej domenie

en: Failed to join domain
pl: Dołączenie do domeny się nie powiodło

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
pl: Ten login nie zadziałał.
    Proszę spróbować ponownie.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
pl: To hasło nie zadziałało.
    Proszę spróbować ponownie.

en: Failed to log into domain
pl: Zalogowanie do domeny się nie powiodło

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
pl: Nie można odnaleźć domeny. Może ją niepoprawnie wpisano?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
pl: Nowe hasło musi się różnić od poprzedniego.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
pl: Proszę zmienić jakieś litery i cyfry.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
pl: Proszę trochę bardziej zmienić hasło.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
pl: Hasło bez nazwy użytkownika byłoby silniejsze.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
pl: Proszę unikać używania swojego imienia lub nazwiska w haśle.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
pl: Proszę unikać niektórych słów użytych w haśle.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
pl: Proszę unikać często używanych słów.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
pl: Proszę unikać zmieniania kolejności liter w istniejących słowach.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
pl: Proszę użyć więcej cyfr.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
pl: Proszę użyć więcej wielkich liter.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
pl: Proszę użyć więcej małych liter.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
pl: Proszę użyć więcej znaków specjalnych, takich jak znaki interpunkcyjne.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
pl: Proszę użyć mieszanki liter, cyfr i znaków interpunkcyjnych.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
pl: Proszę unikać powtarzania tego samego znaku.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
pl: Proszę unikać powtarzania tego samego rodzaju znaków: należy mieszać litery, liczby i znaki interpunkcyjne.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
pl: Proszę unikać ciągów takich jak 1234 lub abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
pl: Hasło musi być dłuższe. Proszę dodać więcej liter, cyfr i znaków interpunkcyjnych.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
pl: Należy mieszać wielkie i małe litery oraz dodać cyfrę lub dwie.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
pl: Dodanie więcej liter, liczb i znaków interpunkcyjnych wzmocni hasło.

en: This Week
pl: Ten tydzień

en: Last Week
pl: Ostatni tydzień

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
pl: %-d %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
pl: %-d %b %Y

en: Session Ended
pl: Koniec sesji

en: Session Started
pl: Początek sesji

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
pl: %s — aktywność konta

[ctx: Distance]
en: Short
pl: Krótki

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
pl: ¼ ekranu

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
pl: ½ ekranu

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
pl: ¾ ekranu

[ctx: Distance]
en: Long
pl: Długi

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
pl: Domyślny

[ctx: cursor size]
en: Medium
pl: Średni

[ctx: cursor size]
en: Large
pl: Duży

[ctx: cursor size]
en: Larger
pl: Większy

[ctx: cursor size]
en: Largest
pl: Największy

en: %d pixel | %d pixels
pl[0]: %d piksel
pl[1]: %d piksele
pl[2]: %d pikseli
pl[3]: %d pikseli

en: System Bus
pl: Magistrala systemowa

en: Full access
pl: Pełny dostęp

en: Session Bus
pl: Magistrala sesji

en: Devices
pl: Urządzenia

en: Full access to /dev
pl: Pełny dostęp do katalogu /dev

en: Network
pl: Sieć

en: Has network access
pl: Ma dostęp do sieci

en: Home
pl: Katalog domowy

en: Read-only
pl: Tylko do odczytu

en: File System
pl: System plików

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Can change settings
pl: Może zmieniać ustawienia

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
pl: %s ma poniższe wbudowane uprawnienia. Nie można ich zmieniać. W razie obaw dotyczących tych uprawień można usunąć ten program.

en: Web Links
pl: Odnośniki WWW

en: Git Links
pl: Odnośniki do systemu git

en: %s Links
pl: Odnośniki %s

en: Unset
pl: Usuń

en: Links
pl: Odnośniki

en: Hypertext Files
pl: Pliki HTML

en: Text Files
pl: Pliki tekstowe

en: Image Files
pl: Pliki obrazów

en: Font Files
pl: Pliki czcionek

en: Archive Files
pl: Pliki archiwów

en: Package Files
pl: Pliki pakietów

en: Audio Files
pl: Pliki dźwiękowe

en: Video Files
pl: Pliki wideo

en: Other Files
pl: Inne pliki

note: List of applications.
en: Applications
pl: Programy

[ctx: service is enabled]
en: On
pl: Włączone

[ctx: service is disabled]
en: Off
pl: Wyłączone

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
pl: Włączone

[ctx: service is active]
en: Active
pl: Aktywne

en: Choose a Folder
pl: Wybór katalogu

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
pl: Udostępnianie plików umożliwia udostępnianie katalogu Publiczne z innymi użytkownikami bieżącej sieci za pomocą: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
pl: Umożliwia zdalnym użytkownikom na łączenie się za pomocą polecenia SSH:
    %s

en: Copy
pl: Skopiuj

en: Sharing
pl: Udostępnianie

note: Label
en: No networks selected for sharing
pl: Nie wybrano żadnych sieci do udostępniania

en: Ask what to do
pl: Pytanie, co robić

en: Do nothing
pl: Nierobienie niczego

en: Open folder
pl: Otwarcie katalogu

en: Other Media
pl: Inne nośniki

en: Select an application for audio CDs
pl: Wybór programu dla płyt CD-Audio

en: Select an application for video DVDs
pl: Wybór programu dla płyt wideo DVD

en: Select an application to run when a music player is connected
pl: Wybór programu do uruchomienia po podłączeniu odtwarzacza multimediów

en: Select an application to run when a camera is connected
pl: Wybór programu do uruchomienia po podłączeniu aparatu

en: Select an application for software CDs
pl: Wybór programu dla płyt CD z oprogramowaniem

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
pl: Płyta DVD-Audio

en: blank Blu-ray disc
pl: Pusta płyta Blu-ray

en: blank CD disc
pl: Pusta płyta CD

en: blank DVD disc
pl: Pusta płyta DVD

en: blank HD DVD disc
pl: Pusta płyta HD DVD

en: Blu-ray video disc
pl: Płyta wideo Blu-ray

en: e-book reader
pl: Czytnik e-booków

en: HD DVD video disc
pl: Płyta wideo HD DVD

en: Windows software
pl: Oprogramowanie systemu Windows

[ctx: measurement format]
en: Imperial
pl: anglosaskie (imperialne)

[ctx: measurement format]
en: Metric
pl: metryczne

en: Formats
pl: Formaty

en: Unknown
pl: Nieznany

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
pl: 64-bitowy

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
pl: 32-bitowy

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
pl: Nieznany

en: _Copy
pl: S_kopiuj

en: Select _All
pl: _Zaznacz wszystko

en: Unlock to Change Settings
pl: Odblokowanie umożliwi zmianę ustawień

en: Other…
pl: Inny…

en: Today
pl: Dzisiaj

en: Yesterday
pl: Wczoraj

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
pl: %-d %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
pl: %-d %b %Y

en: %d hour | %d hours
pl[0]: %d godzina
pl[1]: %d godziny
pl[2]: %d godzin
pl[3]: %d godzin

en: %d second | %d seconds
pl[0]: %d sekunda
pl[1]: %d sekundy
pl[2]: %d sekund
pl[3]: %d sekund

[ctx: hours minutes seconds]
note: 5 hours 2 minutes 12 seconds
en: %s %s %s
pl: %s, %s i %s

[ctx: hours minutes]
note: 5 hours 2 minutes
en: %s %s
pl: %s i %s

[ctx: minutes seconds]
note: 2 minutes 12 seconds
en: %s %s
pl: %s i %s

note: 0 seconds
en: 0 seconds
pl: 0 sekund

en: never
pl: nigdy

en: today
pl: dzisiaj

en: yesterday
pl: wczoraj

en: %i day ago | %i days ago
pl[0]: %i dzień temu
pl[1]: %i dni temu
pl[2]: %i dni temu
pl[3]: %i dni temu

en: IPv4 Address
pl: Adres IPv4

en: IPv6 Address
pl: Adres IPv6

en: IP Address
pl: Adres IP

en: Hardware Address
pl: Adres sprzętowy

en: Default Route
pl: Domyślna trasa

en: Last used
pl: Ostatnio użyte

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
pl: %d Mb/s

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
pl: Przewodowe

en: Options…
pl: Opcje…

en: missing EAP-FAST PAC file
pl: brak pliku PAC EAP-FAST

en: Choose a PAC file
pl: Wybór pliku PAC

en: PAC files (*.pac)
pl: Pliki PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
pl: brak nazwy użytkownika EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
pl: brak hasła EAP-LEAP

en: missing leap-username
pl: brak nazwy użytkownika LEAP

en: missing leap-password
pl: brak hasła LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
pl: nieprawidłowy certyfikat CA EAP-PEAP: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
pl: nieprawidłowy certyfikat CA EAP-PEAP: nie podano certyfikatu

en: Choose a Certificate Authority certificate
pl: Wybór certyfikatu CA

en: missing wep-key
pl: brak klucza WEP

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
pl: nieprawidłowy klucz WEP: klucz o długości %zu może zawierać tylko cyfry szesnastkowe

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
pl: nieprawidłowy klucz WEP: klucz o długości %zu może zawierać tylko znaki ASCII

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
pl: nieprawidłowy klucz WEP: błędna długość klucza %zu. Klucz musi być długości 5/13 (ASCII) lub 10/26 (szesnastkowy)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
pl: nieprawidłowy klucz WEP: hasło nie może być puste

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
pl: nieprawidłowy klucz WEP: hasło musi być krótsze niż 64 znaki

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
pl: nieokreślony błąd w zabezpieczeniach 802.1X (WPA-EAP)

en: no file selected
pl: nie wybrano żadnego pliku

en: unspecified error validating eap-method file
pl: nieokreślony błąd podczas sprawdzania poprawności pliku eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
pl: Certyfikaty DER, PEM lub klucze prywatne PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
pl: Certyfikaty DER lub PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
pl: nieprawidłowy certyfikat CA EAP-TTLS: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
pl: nieprawidłowy certyfikat CA EAP-TTLS: nie podano certyfikatu

en: missing EAP username
pl: brak nazwy użytkownika EAP

en: missing EAP password
pl: brak hasła EAP

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
pl: nieprawidłowe WPA-PSK: nieprawidłowa długość klucza %zu. Musi mieć [8,63] bajty lub 64 cyfry szesnastkowe

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
pl: nieprawidłowe WPA-PSK: nie można zinterpretować klucza o 64 bajtach jako szesnastkowy

en: Unknown error validating 802.1X security
pl: Nieznany błąd podczas sprawdzania poprawności zabezpieczeń 802.1X

en: Wi-Fi password is missing.
pl: Brak hasła Wi-Fi.

en: missing EAP-TLS identity
pl: brak tożsamości EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
pl: nieprawidłowy certyfikat CA EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
pl: nieprawidłowy certyfikat CA EAP-TLS: nie podano certyfikatu

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
pl: nieprawidłowy klucz prywatny EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
pl: nieprawidłowy certyfikat użytkownika EAP-TLS: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
pl: Niezaszyfrowane klucze prywatne są niezabezpieczone

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
pl: Wybrany klucz prywatny nie jest chroniony hasłem. Może to umożliwić ujawnienie danych zabezpieczeń. Proszę wybrać klucz prywatny chroniony hasłem.
    
    (można ochronić klucz prywatny hasłem za pomocą oprogramowania OpenSSL)

en: Choose your personal certificate
pl: Wybór osobistego certyfikatu

en: Choose your private key
pl: Wybór klucza prywatnego

en: Stop hotspot and disconnect any users?
pl: Zatrzymać hotspot i rozłączyć wszystkich użytkowników?

en: _Stop Hotspot
pl: _Zatrzymaj hotspot

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
pl: Stan nieznany

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
pl: Niezarządzane

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
pl: Niedostępne

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
pl: Łączenie

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
pl: Połączone

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
pl: Rozłączanie

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
pl: Połączenie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
pl: Stan nieznany (brak)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
pl: Konfiguracja się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
pl: Konfiguracja adresu IP się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
pl: Konfiguracja adresu IP wygasła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
pl: Wymagane są hasła, których nie podano

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
pl: Suplikant 802.1x się rozłączył

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
pl: Konfiguracja suplikanta 802.1x się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
pl: Suplikant 802.1x się nie powiódł

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
pl: Suplikant 802.1x za długo się uwierzytelniał

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
pl: Uruchomienie usługi PPP się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
pl: Usługa PPP została rozłączona

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
pl: Usługa PPP się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
pl: Uruchomienie klienta DHCP się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
pl: Błąd klienta DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
pl: Klient DHCP się nie powiódł

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
pl: Uruchomienie usługi współdzielonego połączenie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
pl: Usługa współdzielonego połączenia się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
pl: Uruchomienie usługi automatycznego wykrywania adresu IP się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
pl: Błąd usługi automatycznego wykrywania adresu IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
pl: Usługa automatycznego wykrywania adresu IP się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
pl: Linia jest zajęta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
pl: Brak wybierania tonowego

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
pl: Nie można ustanowić żadnego operatora

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
pl: Żądanie wdzwonienia przekroczyło czas oczekiwania

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
pl: Próba wdzwonienia się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
pl: Zainicjowanie modemu się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
pl: Wybranie podanego APN się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
pl: Sieci nie są wyszukiwane

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
pl: Odmówiono rejestracji sieci

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
pl: Rejestracja sieci przekroczyła czas oczekiwania

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
pl: Zarejestrowanie za pomocą żądanej sieci się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
pl: Sprawdzenie kodu PIN się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
pl: Brak oprogramowania sprzętowego urządzenia

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
pl: Połączenie zniknęło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
pl: Przyjęto istniejące połączenie

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
pl: Nie odnaleziono modemu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
pl: Połączenie Bluetooth się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
pl: Nie włożono karty SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
pl: Wymagany jest kod PIN karty SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
pl: Wymagany jest kod PUK karty SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
pl: Błędna karta SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
pl: Zależność połączenia się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
pl: Brak oprogramowania sprzętowego

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
pl: Kabel jest niepodłączony

en: Insecure network (WEP)
pl: Niezabezpieczona sieć (WEP)

en: Secure network (WPA)
pl: Zabezpieczona sieć (WPA)

en: Secure network (WPA2)
pl: Zabezpieczona sieć (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
pl: Zabezpieczona sieć (WPA3)

en: Secure network
pl: Zabezpieczona sieć

en: Security
pl: Zabezpieczenia

en: Delete Address
pl: Usuń adres

en: Delete Route
pl: Usuń trasę

en: automatic
pl: automatycznie

en: Identity
pl: Tożsamość

en: Cannot import VPN connection
pl: Nie można zaimportować połączenia VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
pl: Plik „%s” nie może zostać odczytany lub nie zawiera rozpoznawanych informacji o połączeniu VPN
    
    Błąd: %s.

en: Select file to import
pl: Wybór pliku do zaimportowania

en: A file named “%s” already exists.
pl: Plik o nazwie „%s” już istnieje.

en: _Replace
pl: Za_mień

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
pl: Zastąpić połączenie „%s” zapisywanym połączeniem VPN?

en: Cannot export VPN connection
pl: Nie można wyeksportować połączenia VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
pl: Połączenie VPN „%s” nie może zostać wyeksportowane do %s.
    
    Błąd: %s.

en: Export VPN connection
pl: Eksport połączenia VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
pl: Brak

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
pl: Wzmocnione otwarte

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
pl: 40/128-bitowy klucz WEP (szesnastkowy lub ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
pl: 128-bitowe hasło WEP

en: Dynamic WEP (802.1x)
pl: Dynamiczny WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
pl: WPA i WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
pl: WPA i WPA2 Enterprise

en: Preserve
pl: Zachowywanie

en: Permanent
pl: Stały

en: Random
pl: Losowy

en: Stable
pl: Stabilny

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
pl: Podany tutaj adres MAC będzie używany jako adres sprzętowy urządzenia sieciowego, na którym włączono to połączenie. Ta funkcja jest znana jako klonowanie lub „spoofing” adresu MAC. Przykład: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
pl: %d. profil

en: Unable to open connection editor
pl: Nie można otworzyć edytora połączeń

en: New Profile
pl: Nowy profil

en: _Add
pl: _Dodaj

en: Import from file…
pl: Zaimportuj z pliku…

en: Add VPN
pl: Dodanie połączenia VPN

[ctx: Wifi security]
en: None
pl: Brak

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
pl: Nigdy

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
pl: %d Mb/s (%1.1f GHz)

en: 2.4 GHz / 5 GHz
pl: 2,4 GHz/5 GHz

en: 2.4 GHz
pl: 2,4 GHz

en: 5 GHz
pl: 5 GHz

[ctx: Signal strength]
en: None
pl: Brak

[ctx: Signal strength]
en: Weak
pl: Słaba

[ctx: Signal strength]
en: Ok
pl: Dostateczna

[ctx: Signal strength]
en: Good
pl: Dobra

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
pl: Doskonała

en: Forget Connection
pl: Zapomnij połączenie

en: Remove Connection Profile
pl: Usuń profil połączenia

en: Remove VPN
pl: Usuń połączenie VPN

en: Details
pl: Informacje

en: Add new connection
pl: Dodaj nowe połączenie

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
pl: Włączenie hotspotu spowoduje rozłączenie z sieci %s, i nie będzie można korzystać z Internetu przez Wi-Fi.

en: Must have a minimum of 8 characters
pl: Minimum to 8 znaków

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
pl: Włączyć hotspot Wi-Fi?

en: Manual
pl: Ręcznie

en: Automatic
pl: Automatycznie

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
pl: Automatyczne wykrywanie pośrednika sieciowego jest używane, jeśli nie podano adresu URL konfiguracji.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
pl: Nie jest zalecane dla niezaufanych sieci publicznych.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
pl: Informacje o zaznaczonych sieciach, w tym hasła i konfiguracja, zostaną utracone.

en: _Forget
pl: _Zapomnij

en: Known Wi-Fi Networks
pl: Znane sieci Wi-Fi

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
pl: _Zapomnij

en: System policy prohibits use as a Hotspot
pl: Ustawienia systemu uniemożliwiają użycie jako hotspot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
pl: Urządzenie bezprzewodowe nie obsługuje trybu hotspot

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
pl: Coś się nie powiodło. Proszę skontaktować się z producentem oprogramowania.

en: NetworkManager needs to be running.
pl: Usługa NetworkManager musi być uruchomiona.

en: 2G Only
pl: Tylko 2G

en: 3G Only
pl: Tylko 3G

en: 4G Only
pl: Tylko 4G

en: 5G Only
pl: Tylko 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
pl: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferowane)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
pl: 2G, 3G, 4G (Preferowane), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
pl: 2G, 3G (Preferowane), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
pl: 2G (Preferowane), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
pl: 2G, 3G, 4G (preferowane)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
pl: 2G, 3G (preferowane), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
pl: 2G (preferowane), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
pl: 3G, 4G, 5G (Preferowane)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
pl: 3G, 4G (Preferowane), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
pl: 3G (Preferowane), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
pl: 2G, 4G, 5G (Preferowane)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
pl: 2G, 4G (Preferowane), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
pl: 2G (Preferowane), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
pl: 2G, 3G, 5G (Preferowane)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
pl: 2G, 3G (Preferowane), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
pl: 2G (Preferowane), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
pl: 3G, 4G (preferowane)

en: 3G (Preferred), 4G
pl: 3G (preferowane), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
pl: 2G, 4G (preferowane)

en: 2G (Preferred), 4G
pl: 2G (preferowane), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
pl: 2G, 3G (preferowane)

en: 2G (Preferred), 3G
pl: 2G (preferowane), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
pl: 2G, 5G (Preferowane)

en: 2G (Preferred), 5G
pl: 2G (Preferowane), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
pl: 3G, 5G (Preferowane)

en: 3G (Preferred), 5G
pl: 3G (Preferowane), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
pl: 4G, 5G (Preferowane)

en: 4G (Preferred), 5G
pl: 4G (Preferowane), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
pl: Nieznany

en: Not Registered
pl: Nie zarejestrowano

en: Registered
pl: Zarejestrowano

en: Searching
pl: Wyszukiwanie

en: Denied
pl: Odmowa

en: SIM %d
pl: %d. karta SIM

en: Unlock SIM card
pl: Odblokowanie karty SIM

en: Unlock
pl: Odblokuj

en: Please provide PIN code for SIM %d
pl: Proszę podać kod PIN dla %d. karty SIM

en: Enter PIN to unlock your SIM card
pl: Proszę podać kod PIN, aby odblokować kartę SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
pl: Proszę podać kod PUK dla %d. karty SIM

en: Enter PUK to unlock your SIM card
pl: Proszę podać kod PUK, aby odblokować kartę SIM

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
pl[0]: Podano błędne hasło. Pozostała %1$u próba
pl[1]: Podano błędne hasło. Pozostały %1$u próby
pl[2]: Podano błędne hasło. Pozostało %1$u prób
pl[3]: Podano błędne hasło. Pozostało %1$u prób

en: You have %u try left | You have %u tries left
pl[0]: Pozostała %u próba
pl[1]: Pozostały %u próby
pl[2]: Pozostało %u prób
pl[3]: Pozostało %u prób

en: Wrong password entered.
pl: Podano błędne hasło.

en: PUK code should be an 8 digit number
pl: Kod PUK musi być liczbą ośmio­cyfrową

en: Enter New PIN
pl: Proszę podać nowy kod PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
pl: Kod PIN musi być liczbą o czterech do ośmiu cyfr

en: Unlocking…
pl: Odblokowywanie...

en: _Set
pl: _Ustaw

en: Operation Cancelled
pl: Anulowano działanie

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
pl: <b>Błąd:</b> odmowa dostępu podczas zmiany ustawień

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
pl: <b>Błąd:</b> błąd wyposażenia komórkowego

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
pl: %-d %B %Y, %-l∶%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
pl: %-d %B %Y, %H∶%M

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
pl: %-l∶%M %p

note: Translators: This is the time format used in 24-hour mode.
en: %R
pl: %H∶%M

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
pl: Podsystem Thunderbolt (boltd) nie jest zainstalowany lub właściwie skonfigurowany.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
pl: Nie można wykryć sprzętu Thunderbolt.
    Komputer nie ma obsługi Thunderbolt, został wyłączony w BIOS-ie lub ustawiony na nieobsługiwany poziom zabezpieczeń.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
pl: Obsługa Thunderbolt została wyłączona w BIOS-ie.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
pl: Nie można ustalić poziomu zabezpieczeń Thunderbolt.

en: Error switching direct mode: %s
pl: Błąd podczas przełączania trybu bezpośredniego: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
pl: Rozłączone

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
pl: Łączenie

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
pl: Połączone

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
pl: Błąd upoważnienia

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
pl: Upoważnianie

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
pl: Ograniczona funkcjonalność

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
pl: Połączone i upoważnione

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
pl: Nieznane

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
pl: Upoważniono:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
pl: Połączono:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
pl: Zapisano:

en: Failed to authorize device:
pl: Upoważnienie urządzenia się nie powiodło:

en: Failed to forget device:
pl: Zapomnienie urządzenia się nie powiodło:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
pl[0]: Zależy od %u innego urządzenia
pl[1]: Zależy od %u innych urządzeń
pl[2]: Zależy od %u innych urządzeń
pl[3]: Zależy od %u innych urządzeń

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
pl: Błąd

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
pl: Upoważnione

en: Try clicking, double clicking, scrolling
pl: Można testować klikanie, podwójne kliknięcie i przewijanie

en: Five clicks, GEGL time!
pl: Pięć kliknięć, czas na GEGL-a!

en: Double click, primary button
pl: Podwójne kliknięcie, przycisk podstawowy

en: Single click, primary button
pl: Pojedyncze kliknięcie, przycisk podstawowy

en: Double click, middle button
pl: Podwójne kliknięcie, środkowy przycisk

en: Single click, middle button
pl: Pojedyncze kliknięcie, środkowy przycisk

en: Double click, secondary button
pl: Podwójne kliknięcie, przycisk pomocniczy

en: Single click, secondary button
pl: Pojedyncze kliknięcie, przycisk pomocniczy

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
pl: Więcej informacji

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
pl: Wysyłanie informacji o problemach technicznych pomaga ulepszyć system %s. Zgłoszenia są anonimowe i pozbawione danych osobistych. %s

en: Empty all items from Trash?
pl: Usunąć wszystkie elementy z kosza?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
pl: Wszystkie elementy w koszu zostaną trwale usunięte.

en: _Empty Trash
pl: _Opróżnij kosz

en: Delete all the temporary files?
pl: Usunąć wszystkie pliki tymczasowe?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
pl: Wszystkie pliki tymczasowe zostaną trwale usunięte.

en: _Purge Temporary Files
pl: _Usuń pliki tymczasowe

en: Clear File History?
pl: Wyczyścić historię plików?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
pl: Po wyczyszczeniu, listy ostatnio używanych plików będą puste.

en: _Clear History
pl: _Czyść historię

[ctx: Online Account]
en: Other
pl: Inne

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
pl: Konto %s

en: Error removing account
pl: Błąd podczas usuwania konta

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
pl: Usunięto „%s”

en: Display version number
pl: Wyświetla numer wersji

en: Enable verbose mode
pl: Wyświetla więcej komunikatów

en: Search for the string
pl: Wyszukuje tekst

en: List possible panel names and exit
pl: Wyświetla listę dostępnych paneli i kończy działanie

en: Panel to display
pl: Panel do wyświetlenia

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
pl: [PANEL] [PARAMETR…]

en: Available panels:
pl: Dostępne panele:

en: Privacy
pl: Prywatność

en: Budgie Control Center
pl: Centrum sterowania Budgie

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
pl[0]: %u wyjście
pl[1]: %u wyjścia
pl[2]: %u wyjść
pl[3]: %u wyjść

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
pl[0]: %u wejście
pl[1]: %u wejścia
pl[2]: %u wejść
pl[3]: %u wejść

en: System Sounds
pl: Dźwięki systemowe

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
pl: _Odblokuj

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
pl: Nie odnaleziono drukarek

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
pl: Proszę wprowadzić adres sieciowy lub wyszukać drukarkę

en: Authentication Required
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
pl: Proszę wprowadzić nazwę użytkownika i hasło, aby wyświetlić drukarki na serwerze wydruku.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
pl: Nazwa użytkownika

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
pl: Hasło

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
pl: Domena

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
pl: _Uwierzytelnij

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
pl: Wyczyść wszystko

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
pl: U_wierzytelnij

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
pl: Brak aktywnych zadań drukarki

en: Select Printer Driver
pl: Wybór sterownika drukarki

en: Loading drivers database…
pl: Wczytywanie bazy danych sterowników…

en: Printing Options
pl: Opcje drukowania

en: Printer Details
pl: Informacje o drukarce

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
pl: Domyślna drukarka

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
pl: Wyczyść głowice drukujące

en: Remove Printer
pl: Usuń drukarkę

en: Location
pl: Położenie

en: Ink Level
pl: Poziom atramentu

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
pl: Proszę uruchomić ponownie po rozwiązaniu problemu.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
pl: Uruchom ponownie

en: Name
pl: Nazwa

en: Address
pl: Adres

en: Searching for preferred drivers…
pl: Wyszukiwanie preferowanych sterowników…

en: Search for Drivers
pl: Wyszukaj sterowniki

en: Select from Database…
pl: Wybierz z bazy danych…

en: Install PPD File…
pl: Zainstaluj plik PPD…

en: Authenticate
pl: Uwierzytelnij

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
pl: Dodaj drukarkę…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
pl: Cofnij

en: No printers
pl: Brak drukarek

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
pl: Systemowa usługa drukowania jest niedostępna.

en: Location services turned off
pl: Usługi położenia są wyłączone

en: No applications can obtain location information.
pl: Żadne programy nie mogą uzyskiwać informacji o położeniu.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
pl: Usługi położenia umożliwiają programom ustalanie położenia geograficznego. Użycie Wi-Fi i połączenia komórkowego zwiększa dokładność.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
pl: Używa Usług lokalizacji Mozilli: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Zasady ochrony prywatności</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
pl: Można zezwolić poniższym programom na ustalanie położenia użytkownika.

en: No Applications Have Asked for Location Access
pl: Żadne programy nie poprosiły o dostęp do położenia

en: Default
pl: Domyślne

en: Middle Mouse Button Click
pl: Kliknięcie środkowym przyciskiem myszy

en: Right Mouse Button Click
pl: Kliknięcie prawym przyciskiem myszy

en: Back
pl: Wstecz

en: Forward
pl: Dalej

en: No stylus found
pl: Nie odnaleziono rysika

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
pl: Proszę trzymać rysik w pobliżu tabletu, aby go skonfigurować

en: Eraser Pressure Feel
pl: Siła nacisku gumki

en: Soft
pl: Lekka

en: Firm
pl: Mocna

en: Top Button
pl: Górny przycisk

en: Lower Button
pl: Niższy przycisk

en: Lowest Button
pl: Najniższy przycisk

en: Tip Pressure Feel
pl: Siła nacisku czubka

en: Tablet (absolute)
pl: Tablet (bezwzględny)

en: Touchpad (relative)
pl: Panel dotykowy (względny)

en: Tablet Preferences
pl: Preferencje tabletu

en: _Help
pl: Pomo_c

en: No tablet detected
pl: Nie wykryto tabletu

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
pl: Proszę podłączyć lub włączyć tablet firmy Wacom

en: Bluetooth Settings
pl: Ustawienia Bluetooth

en: Wacom Tablet
pl: Tablet firmy Wacom

en: Tracking Mode
pl: Tryb śledzenia

en: Left-Handed Orientation
pl: Orientacja leworęczna

en: Map to Monitor…
pl: Mapuj do monitora…

en: Map Buttons…
pl: Mapuj przyciski…

en: Calibrate…
pl: Skalibruj…

en: Adjust mouse settings
pl: Dostosuj ustawienia myszy

en: Adjust display resolution
pl: Dostosuj rozdzielczość ekranu

en: Decouple Display
pl: Rozłącz ekran

en: Screen Calibration
pl: Kalibracja ekranu

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
pl: Proszę stuknąć znaczniki docelowe po ich pojawieniu się na ekranie, aby skalibrować tablet.

en: Mis-click detected, restarting…
pl: Wykryto błędne kliknięcie, ponowne uruchamianie…

en: Map Buttons
pl: Mapuj przyciski

en: Map buttons to functions
pl: Mapuje przyciski do funkcji

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
pl: Aby zmodyfikować skrót, należy wybrać działanie „Wyślij klawisze”, wcisnąć przycisk skrótu klawiszowego i przytrzymać nowe klawisze lub nacisnąć klawisz Backspace, aby wyczyścić obecne.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
pl: 15 minut

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
pl: 20 minut

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
pl: 25 minut

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
pl: 30 minut

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
pl: 45 minut

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
pl: 1 godzina

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
pl: 80 minut

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
pl: 90 minut

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
pl: 100 minut

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
pl: 2 godziny

en: Power Mode
pl: Tryb zasilania

en: Affects system performance and power usage.
pl: Wpływa na wydajność komputera i pobór energii.

en: Power Saving Options
pl: Opcje oszczędzania energii

en: Automatic Screen Brightness
pl: Automatyczna jasność ekranu

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
pl: Jasność ekranu dopasowuje się do oświetlenia otoczenia.

en: Dim Screen
pl: Przygaszanie ekranu

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
pl: Zmniejsza jasność ekranu, kiedy komputer nie jest używany.

en: Screen _Blank
pl: _Wygaszanie ekranu

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
pl: Wyłącza ekran po określonym czasie nieużywania komputera.

en: Automatic Power Saver
pl: Automatyczne oszczędzanie energii

en: Enables power saver mode when battery is low.
pl: Włącza tryb oszczędzania energii, kiedy poziom naładowania akumulatora jest niski.

en: _Automatic Suspend
pl: _Automatyczne usypianie

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
pl: Wstrzymuje komputer po określonym czasie nieużywania komputera.

en: Suspend & Power Button
pl: Usypianie i przycisk zasilania

en: Po_wer Button Behavior
pl: _Zachowanie przycisku zasilania

en: Show Battery _Percentage
pl: _Poziom naładowania akumulatora w procentach

en: Automatic Suspend
pl: Automatyczne usypianie

en: _Plugged In
pl: P_odłączony do prądu

en: On _Battery Power
pl: Na zasilaniu z _akumulatora

en: Delay
pl: Opóźnienie

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
pl: Kalibracja utworzy profil, którego można używać do zarządzania kolorami ekranu. Im dłużej trwa kalibracja, tym lepszej jakości jest profil kolorów.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
pl: Nie będzie można używać komputera podczas trwania kalibracji.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
pl: Jakość

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
pl: Szacowany czas

en: Calibration Quality
pl: Jakość kalibracji

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
pl: Proszę wybrać urządzenie, które zostanie użyte do kalibracji.

en: Calibration Device
pl: Urządzenie kalibracji

en: Select the type of display that is connected.
pl: Proszę wybrać typ podłączonego ekranu.

en: Display Type
pl: Typ ekranu

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
pl: Proszę wybrać docelowy punkt bieli. Większość ekranów powinna być kalibrowana do elementu oświetleniowego D65.

en: Profile Whitepoint
pl: Punkt bieli profilu

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
pl: Proszę ustawić jasność ekranu na typowo używaną. Zarządzanie kolorami będzie najdokładniejsze przy tym poziomie jasności.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
pl: Można też użyć poziomu jasności użytego z jednym z pozostałych profilów dla tego urządzenia.

en: Display Brightness
pl: Jasność ekranu

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
pl: Można używać profilu kolorów na innych komputerach, albo utworzyć profile dla różnych warunków oświetleniowych.

en: Profile Name:
pl: Nazwa profilu:

en: Profile Name
pl: Nazwa profilu

en: Profile successfully created!
pl: Pomyślnie utworzono profil.

en: Copy profile
pl: Skopiuj profil

en: Requires writable media
pl: Wymaga zapisywalnego nośnika

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
pl: Przydatne mogą być instrukcje, jak używać profilu kolorów w systemach <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> i <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Add Profile
pl: Dodanie profilu

en: _Import File…
pl: Za_importuj plik…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
pl: Wykryto problemy. Profil może nie działać poprawnie. <a href="">Wyświetl szczegóły.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
pl: Każde urządzenie wymaga aktualnego profilu kolorów, aby podlegać zarządzaniu kolorami.

en: Learn more about color management
pl: Więcej informacji o zarządzaniu kolorami

en: _Set for all users
pl: _Ustaw dla wszystkich użytkowników

en: Set this profile for all users on this computer
pl: Ustawia ten profil dla wszystkich użytkowników tego komputera

en: _Enable
pl: Włą_cz

en: _Add profile
pl: _Dodaj profil

en: _Calibrate…
pl: S_kalibruj…

en: Calibrate the device
pl: Kalibruje urządzenie

en: _Remove profile
pl: _Usuń profil

en: _View details
pl: _Wyświetl szczegóły

en: Unable to detect any devices that can be color managed
pl: Nie można wykryć urządzeń, które mogą korzystać z zarządzania kolorami

en: Projector
pl: Projektor

en: Plasma
pl: Ekran plazmowy

en: LCD (CCFL backlight)
pl: LCD (podświetlanie CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
pl: LCD (podświetlanie RGB LED)

en: LCD (white LED backlight)
pl: LCD (białe podświetlanie LED)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
pl: LCD o szerokim gamucie (podświetlanie CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
pl: LCD o szerokim gamucie (podświetlanie RGB LED)

en: High
pl: Wysoki

en: 40 minutes
pl: 40 minut

en: Medium
pl: Średni

en: Low
pl: Niski

en: Native to display
pl: Natywna wartość dla ekranu

en: D50 (Printing and publishing)
pl: D50 (drukowanie i publikowanie)

en: D65 (Photography and graphics)
pl: D65 (fotografia i grafika)

en: Display Calibration
pl: Kalibracja ekranu

note: This starts the calibration process
en: _Start
pl: _Rozpocznij

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
pl: _Wznów

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
pl: _Gotowe

en: No Bluetooth Found
pl: Nie odnaleziono adapterów Bluetooth

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
pl: Należy podłączyć adapter, aby używać Bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
pl: Bluetooth jest wyłączony

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
pl: Należy go włączyć, aby łączyć z urządzeniami i odbierać pliki.

en: Airplane Mode is on
pl: Tryb samolotowy jest włączony

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
pl: Bluetooth jest wyłączony, kiedy tryb samolotowy jest włączony.

en: Turn Off Airplane Mode
pl: Wyłącz tryb samolotowy

en: Hardware Airplane Mode is on
pl: Sprzętowy tryb samolotowy jest włączony

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
pl: Należy wyłączyć przełącznik trybu sprzętowego, aby włączyć Bluetooth.

en: Add Picture…
pl: Dodaj obraz…

en: Click a speaker to test
pl: Kliknięcie głośnika przetestuje go

en: Left
pl: Lewy

en: Right
pl: Prawy

en: Bark
pl: Szczeknięcie

en: Drip
pl: Kropla

en: Glass
pl: Szkło

en: Rear
pl: Tył

en: Front
pl: Przód

en: System Volume
pl: Głośność systemu

en: Over-Amplification
pl: Nadmierne wzmocnienie

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
pl: Umożliwia podniesienie głośności powyżej 100%. Może to spowodować utratę jakości dźwięku; jeśli to możliwe, lepiej jest zwiększyć ustawienia głośności aplikacji.

en: Volume Levels
pl: Poziomy głośności

en: Output
pl: Wyjście

en: Output Device
pl: Urządzenie wyjściowe

en: Test
pl: Testuj

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: Balance
pl: Balans

en: Fade
pl: Oddalenie

en: Subwoofer
pl: Głośnik niskotonowy

en: Input
pl: Wejście

en: Input Device
pl: Urządzenie wejściowe

en: Volume
pl: Głośność

en: Alert Sound
pl: Dźwięk alarmu

en: Resolution
pl: Rozdzielczość

en: Refresh Rate
pl: Częstotliwość odświeżania

en: Adjust for TV
pl: Dostosowanie do telewizora

en: Scale
pl: Skaluj

en: Fractional Scaling
pl: Skalowanie ułamkowe

en: May increase power usage, lower speed, or reduce display sharpness.
            Fractional scaling will disable the lock-screen.
pl: Może zwiększać zużycie energii, obniżyć prędkość lub zmniejszać ostrość wyświetlacza.
    Skalowanie ułamkowe wyłączy ekran blokady.

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
pl: Uruchom ponownie filtr

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
pl: Tymczasowo wyłączone do jutra

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
pl: Nocne światło sprawia, że wyświetlane kolory są cieplejsze. Może to zmniejszyć przemęczenie wzroku i pomóc z bezsennością.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
pl: Nocne światło

en: Schedule
pl: Czas działania

en: Sunset to Sunrise
pl: Od zachodu do wschodu słońca

en: Manual Schedule
pl: W podanych godzinach

en: Times
pl: Czas

en: From
pl: Od

en: Hour
pl: Godzina

en: :
pl: ∶

en: Minute
pl: Minuta

en: To
pl: Do

en: Color Temperature
pl: Temperatura kolorów

en: Display Settings Disabled
pl: Ustawienia wyświetlania wyłączone

en: Single Display
pl: Jeden ekran

en: Join Displays
pl: Połączone ekrany

en: Mirror
pl: Ten sam obraz

en: Display Mode
pl: Tryb

en: Contains top bar and Activities
pl: Zawiera górny pasek i ekran podglądu

en: Primary Display
pl: Główny ekran

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
pl: Można przeciągać ekrany tak, aby pasowały do ich fizycznego ułożenia. Kliknięcie ekranu umożliwi zmianę jego ustawień.

en: Display Arrangement
pl: Ułożenie ekranów

en: Active Display
pl: Aktywny ekran

en: Display Configuration
pl: Konfiguracja ekranów

en: Blank Screen Delay
pl: Opóźnienie wygaszenia ekranu

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
pl: Okres nieaktywności, po którym ekran zostanie wygaszony.

en: Automatic Screen _Lock
pl: Automatyczne _blokowanie ekranu

en: Automatic _Screen Lock Delay
pl: _Opóźnienie automatycznego blokowania ekranu

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
pl: Okres po wygaszeniu ekranu, po którym ekran jest automatycznie blokowany.

en: Show _Notifications on Lock Screen
pl: _Powiadomienia na ekranie blokady

en: Forbid new _USB devices
pl: Bez włączania nowych urządzeń _USB

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
pl: Uniemożliwia urządzeniom USB działanie na komputerze, kiedy ekran jest zablokowany.

en: Displays
pl: Ekrany

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
pl: Ekran wyłączy się

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
pl: 30 sekund

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
pl: 1 minutę

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
pl: 2 minuty

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
pl: 3 minuty

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
pl: 5 minut

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
pl: 4 minuty

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
pl: 8 minut

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
pl: 10 minut

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
pl: 12 minut

en: Input Sources
pl: Źródła wprowadzania

en: Includes keyboard layouts and input methods.
pl: Obejmuje układy klawiatury i metody wprowadzania.

en: Input Source Switching
pl: Przełączanie źródeł wprowadzania

en: Use the _same source for all windows
pl: To _samo źródło dla wszystkich okien

en: Switch input sources _individually for each window
pl: _Oddzielne źródło dla każdego okna

en: Special Character Entry
pl: Wpisywanie znaków specjalnych

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
pl: Metody wprowadzania symboli i wariantów liter za pomocą klawiatury.

en: View and Customize Shortcuts
pl: Wyświetl i dostosuj skróty

en: Use layout default
pl: Użyj domyślnego układu

en: Add an Input Source
pl: Dodanie źródła wprowadzania

en: Input methods can’t be used on the login screen
pl: Metody wprowadzania nie mogą być używane na ekranie logowania

en: Move up
pl: Przesuń w górę

en: Move down
pl: Przesuń w dół

en: Preferences
pl: Preferencje

en: View Keyboard Layout
pl: Wyświetl układ klawiatury

en: Remove
pl: Usuń

en: Reset the shortcut to its default value
pl: Przywraca skrót do domyślnej wartości

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
pl: Klawisz Esc anuluje, a Backspace wyłączy skrót klawiszowy.

en: Command
pl: Polecenie

en: Shortcut
pl: Skrót

en: Set Shortcut…
pl: Ustaw skrót…

en: Add
pl: Dodaj

en: Replace
pl: Zastąp

en: Set
pl: Ustaw

en: No input source selected
pl: Nie wybrano żadnego źródła wprowadzania

en: Add Custom Shortcuts
pl: Dodanie niestandardowych skrótów

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
pl: Ustawianie niestandardowych skrótów do uruchamiania programów, wykonywania skryptów i nie tylko.

en: Add Shortcut
pl: Dodaj skrót

en: No keyboard shortcut found
pl: Nie odnaleziono skrótów klawiszowych

en: Try a different search
pl: Proszę spróbować innych słów

en: Reset All…
pl: Przywróć wszystko…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
pl: Przywraca wszystkie skróty do domyślnych wartości

en: Fingerprint Manager
pl: Menedżer odcisków palców

en: Fingerprint
pl: Odcisk palca

en: _No
pl: _Nie

en: _Yes
pl: _Tak

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
pl: Usunąć zarejestrowane odciski palców, aby wyłączyć logowanie za pomocą odcisku palca?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
pl: Brak czytnika odcisków palców

en: Ensure the device is properly connected.
pl: Proszę się upewnić, że czytnik jest właściwie podłączony.

en: No fingerprint device
pl: Brak czytnika odcisków palców

en: Choose the fingerprint device you want to configure
pl: Proszę wybrać czytnik odcisków palców do skonfigurowania

en: Fingerprint Device
pl: Czytnik odcisków palców

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
pl: Logowanie za pomocą odcisku palca umożliwia odblokowywanie i logowanie się do komputera za pomocą odcisku palca

en: _Delete Fingerprints
pl: _Usuń odciski palców

en: Fingerprint Login
pl: Logowanie za pomocą odcisku palca

en: Fingerprint Enroll
pl: Pobieranie odcisku palca

en: _Re-enroll this finger…
pl: _Ponownie pobierz ten odcisk palca…

en: _Add User…
pl: _Dodaj użytkownika…

en: Create a user account
pl: Tworzy konto użytkownika

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
pl: Sesja musi zostać ponownie uruchomiona, aby zastosować zmiany

en: Restart Now
pl: Uruchom ponownie

en: User Icon
pl: Ikona użytkownika

en: Account Settings
pl: Ustawienia konta

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
pl: Administratorzy mogą dodawać i usuwać innych użytkowników oraz zmieniać ustawienia dla wszystkich użytkowników.

en: _Parental Controls
pl: _Kontrola rodzicielska

en: Open the Parental Controls application.
pl: Otwiera program do sterowania kontrolą rodzicielską.

en: _Language
pl: _Język

en: Authentication & Login
pl: Uwierzytelnianie i logowanie

en: _Password
pl: _Hasło

en: _Fingerprint Login
pl: Logowanie za pomocą _odcisku palca

en: A_utomatic Login
pl: Logowanie a_utomatyczne

en: Account Activity
pl: Aktywność konta

en: Remove User…
pl: Usuń użytkownika…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
pl: Nie odnaleziono użytkowników

en: Unlock to add a user account.
pl: Odblokowanie umożliwi dodanie konta użytkownika.

en: Add User
pl: Dodanie użytkownika

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
pl: _Zapisz

en: Domain Administrator Login
pl: Login administratora domeny

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
pl: Aby używać tej logowania firmowego, komputer wymaga zapisania
    do domeny. Należy poprosić administratora sieci, aby wpisał
    hasło domeny w tym miejscu.

en: _Domain
pl: _Domena

en: Administrator _Name
pl: _Nazwa administratora

en: Administrator Password
pl: Hasło administratora

en: _Username
pl: Nazwa _użytkownika

en: _Full Name
pl: Imię i _nazwisko

en: Standard
pl: Standardowe

en: Account _Type
pl: _Typ konta

en: Allow user to set a password when they next _login
pl: Użytkownik będzie mógł wybrać hasło podczas następnego _logowania

en: Set a password _now
pl: Ustawienie hasła _teraz

en: _Confirm
pl: _Potwierdzenie

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
pl: Logowanie firmowe umożliwia używanie istniejącego, centralnie zarządzanego konta użytkownika na tym urządzeniu. Można użyć tego konta także do uzyskania dostępu do zasobów firmy w Internecie.

en: You are Offline
pl: Tryb offline

en: You must be online in order to add enterprise users.
pl: Firmowe konta logowania można dodawać tylko w trybie online.

en: _Enterprise Login
pl: L_ogowania firmowe

en: Take a Picture…
pl: Zrób zdjęcie…

en: Select a File…
pl: Wybierz plik…

en: Change Password
pl: Zmiana hasła

en: Ch_ange
pl: _Zmień

en: _Confirm New Password
pl: _Potwierdzenie nowego hasła

en: _New Password
pl: _Nowe hasło

en: Current _Password
pl: Obecne _hasło

en: Allow user to change their password on next login
pl: Użytkownik będzie mógł zmienić hasło podczas następnego logowania

en: Set a password now
pl: Ustawienie hasła teraz

en: Full Screen
pl: Pełny ekran

en: Top Half
pl: Górna połowa

en: Bottom Half
pl: Dolna połowa

en: Left Half
pl: Lewa połowa

en: Right Half
pl: Prawa połowa

en: Zoom Options
pl: Opcje powiększania

en: _Zoom
pl: _Powiększanie

en: _Magnification:
pl: _Powiększenie:

en: _Follow mouse cursor
pl: P_odążanie za kursorem myszy

en: _Screen part:
pl: _Część ekranu:

en: Magnifier _extends outside of screen
pl: _Lupa także poza ekranem

en: _Keep magnifier cursor centered
pl: _Wyśrodkowanie kursora lupy

en: Magnifier cursor _pushes contents around
pl: K_ursor lupy przesuwa treść

en: Magnifier cursor moves with _contents
pl: Ku_rsor lupy podąża za treścią

en: Magnifier Position:
pl: Położenie lupy:

en: Magnifier
pl: Lupa

en: _Thickness:
pl: _Grubość:

en: Thin
pl: Cienki

en: Thick
pl: Gruby

en: _Length:
pl: _Długość:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
pl: Ko_lor:

en: _Crosshairs:
pl: _Celownik:

en: _Overlaps mouse cursor
pl: P_okrywanie kursora myszy

en: Crosshairs
pl: Celownik

en: _White on black:
pl: B_iałe na czarnym:

en: _Brightness:
pl: _Jasność:

en: _Contrast:
pl: _Kontrast:

en: Full
pl: Pełny

en: Color Effects:
pl: Zmiana kolorów:

en: Color Effects
pl: Zmiana kolorów

en: Typing Assist
pl: Wspomaganie pisania

en: _Sticky Keys
pl: _Trwałe klawisze

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
pl: Traktuje sekwencję klawiszy modyfikacji jako kombinację klawiszy

en: _Disable if two keys are pressed together
pl: Wyłą_czenie po jednoczesnym przyciśnięciu dwóch klawiszy

en: Beep when a _modifier key is pressed
pl: Sygnał dźwiękowy po naciśnięciu klawisza _modyfikacji

en: S_low Keys
pl: Powolne k_lawisze

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
pl: Umieszcza opóźnienie między naciśnięciem klawisza a jego akceptacją

en: A_cceptance delay:
pl: Opóźnienie ak_ceptacji:

en: Short
pl: Krótki

en: Slow keys typing delay
pl: Opóźnienie wpisywania powolnych klawiszy

en: Long
pl: Długi

en: Beep when a key is pr_essed
pl: Sygnał dźwiękowy po _naciśnięciu klawisza

en: Beep when a key is _accepted
pl: Sygnał dźwiękowy po _akceptacji klawisza

en: Beep when a key is _rejected
pl: Sygnał dźwiękowy po od_rzuceniu klawisza

en: _Bounce Keys
pl: _Odskakujące klawisze

en: Ignores fast duplicate keypresses
pl: Ignoruje szybkie podwójne naciśnięcia klawiszy

en: Bounce keys typing delay
pl: Opóźnienie wpisywania odbijających klawiszy

en: _Enable by Keyboard
pl: _Włączanie za pomocą klawiatury

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
pl: Włączanie funkcji ułatwień dostępu za pomocą klawiatury

en: Repeat Keys
pl: Powtarzanie klawiszy

en: Key presses repeat when key is held down.
pl: Powtarzanie naciśnięcia klawisza po jego przytrzymaniu.

en: Repeat keys delay
pl: Opóźnienie powtarzania klawiszy

en: Speed
pl: Prędkość

en: Repeat keys speed
pl: Prędkość powtarzania klawiszy

en: Click Assist
pl: Wspomaganie klikania

en: _Simulated Secondary Click
pl: _Symulowanie przycisku pomocniczego

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
pl: Wywołanie kliknięcia pomocniczego po przytrzymaniu przycisku podstawowego

en: Secondary click delay
pl: Opóźnienie kliknięcia pomocniczego

en: _Hover Click
pl: Klikanie po _najechaniu

en: Trigger a click when the pointer hovers
pl: Wywołanie kliknięcia po najechaniu kursorem

en: D_elay:
pl: Opóź_nienie:

en: Motion _threshold:
pl: Próg prze_sunięcia:

en: Small
pl: Mały

en: Large
pl: Duży

en: Visual Alerts
pl: Alarmy wizualne

en: _Test flash
pl: Prze_testuj miganie

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
pl: Wizualny wskaźnik po wystąpieniu dźwięku alarmu.

en: _Visual Alerts
pl: _Alarmy wizualne

en: Flash the entire _window
pl: Miganie całym _oknem

en: Flash the entire _screen
pl: Miganie całym _ekranem

en: _Always Show Accessibility Menu
pl: _Zawsze widoczne menu ułatwień dostępu

en: Seeing
pl: Wzrok

en: _High Contrast
pl: _Wysoki kontrast

en: _Large Text
pl: _Duży tekst

en: Enable A_nimations
pl: _Animacje

en: C_ursor Size
pl: Rozmiar k_ursora

en: Screen _Reader
pl: _Czytnik ekranowy

en: _Sound Keys
pl: _Słyszalne klawisze

en: Hearing
pl: Słuch

en: Typing
pl: Pisanie

en: Screen _Keyboard
pl: Klawiatura ek_ranowa

en: R_epeat Keys
pl: _Powtarzanie klawiszy

en: Cursor _Blinking
pl: _Miganie kursora

en: _Typing Assist (AccessX)
pl: Wsp_omaganie pisania (AccessX)

en: Pointing & Clicking
pl: Wskazywanie i klikanie

en: _Mouse Keys
pl: Klawisze _myszy

en: _Locate Pointer
pl: _Wyróżnianie kursora

en: _Click Assist
pl: Wspomaganie _klikania

en: _Double-Click Delay
pl: Opóźnienie po_dwójnego kliknięcia

en: Double-Click Delay
pl: Opóźnienie podwójnego kliknięcia

en: Cursor Blinking
pl: Miganie kursora

en: Cursor blinks in text fields.
pl: Miganie kursora w polach tekstowych.

en: Cursor blinking speed
pl: Prędkość migania kursora

en: Sound Keys
pl: Słyszalne klawisze

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
pl: Sygnał dźwiękowy, kiedy klawisz Num Lock lub Caps Lock został przełączony.

en: Cursor Size
pl: Rozmiar kursora

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
pl: Powiększanie połączone z większym rozmiarem ułatwia korzystanie z kursora.

en: Screen Reader
pl: Czytnik ekranowy

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
pl: Czytnik ekranowy odczytuje wyświetlany tekst.

en: _Screen Reader
pl: _Czytnik ekranowy

en: General
pl: Ogólne

en: _Active Screen Edges
pl: Aktywne _krawędzie ekranu

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
pl: Przeciągnięcie okna do górnej, lewej lub prawej krawędzi ekranu zmienia jego rozmiar.

en: Workspaces
pl: Obszary robocze

en: _Dynamic workspaces
pl: _Dynamiczne

en: Automatically removes empty workspaces.
pl: Automatycznie usuwa puste obszary robocze.

en: _Fixed number of workspaces
pl: _Stała liczba

en: Specify a number of permanent workspaces.
pl: Można podać liczbę stałych obszarów roboczych.

en: _Number of Workspaces
pl: _Liczba obszarów roboczych

en: Multi-Monitor
pl: Wiele monitorów

en: Workspaces on _primary display only
pl: _Obszary robocze tylko na głównym ekranie

en: Workspaces on all d_isplays
pl: O_bszary robocze na wszystkich ekranach

en: No applications
pl: Brak programów

en: Install some…
pl: Zainstaluj programy…

en: Permissions & Access
pl: Uprawnienia i dostęp

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
pl: Dane i usługi, do których ten program chce mieć dostęp i uprawnienia przez niego wymagane.

en: Camera
pl: Kamera

en: Microphone
pl: Mikrofon

en: Location Services
pl: Usługi położenia

en: Built-in Permissions
pl: Wbudowane uprawnienia

en: Cannot be changed
pl: Nie można zmieniać

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
pl: Poszczególne uprawnienia programów można przejrzeć w ustawieniach <a href="privacy">prywatności</a>.

en: Integration
pl: Integracja

en: System features used by this application.
pl: Funkcje systemu używane przez ten program.

en: Search
pl: Wyszukiwanie

en: Notifications
pl: Powiadomienia

en: Run in background
pl: Działanie w tle

en: Set Desktop Background
pl: Ustawianie tła pulpitu

en: Sounds
pl: Dźwięki

en: Inhibit system keyboard shortcuts
pl: Wyłączanie systemowych skrótów klawiszowych

en: Default Handlers
pl: Domyślne typy plików

en: Types of files and links that this application opens.
pl: Typy plików i odnośników otwierane przez ten program.

en: Reset
pl: Przywróć

en: Usage
pl: Użycie

en: How much resources this application is using.
pl: Ile zasobów używa ten program.

en: Storage
pl: Miejsce na dysku

en: Open in Software
pl: Wyświetl szczegóły

en: No results found
pl: Brak wyników

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
pl: Ile miejsca na dysku zajmuje ten program razem z danymi programu i pamięcią podręczną.

en: Application
pl: Program

en: Data
pl: Dane

en: Cache
pl: Pamięć podręczna

en: <b>Total</b>
pl: <b>Razem</b>

en: Clear Cache…
pl: Wyczyść pamięć podręczną…

en: Networks
pl: Sieci

en: _Computer Name
pl: Nazwa _komputera

en: _File Sharing
pl: Ud_ostępnianie plików

en: Remote _Desktop
pl: _Pulpit zdalny

en: _Media Sharing
pl: Udostępnianie _multimediów

en: _Remote Login
pl: _Zdalne logowanie

en: Some services are disabled because of no network access.
pl: Niektóre usługi są wyłączone z powodu braku dostępu do sieci.

en: File Sharing
pl: Udostępnianie plików

en: _Require Password
pl: Wymaganie _hasła

en: Remote Login
pl: Zdalne logowanie

en: Remote Desktop
pl: Zdalny pulpit

en: Remote desktop allows viewing and controlling your desktop from another computer.
pl: Pulpit zdalny umożliwia podgląd i kontrolę pulpitu z innegokomputera

en: Enable or disable remote desktop connections to this computer.
pl: Włączanie lub wyłączanie połączeń pulpitu zdalnego z tym komputerem.

en: Enable Legacy VNC Protocol
pl: Włącz starszy protokół VNC

en: Remote Control
pl: Pilot zdalnego sterowania

en: Allows remote connections to control the screen.
pl: Umożliwia zdalne połączenia w celu sterowania ekranem.

en: How to Connect
pl: Jak się połączyć

en: Connect to this computer using the device name or remote desktop address.
pl: Połącz się z tym komputerem za pomocą nazwy urządzenia lub adresu pulpitu zdalnego.

en: Device Name
pl: Nazwa komputera

en: Remote Desktop Address
pl: Adres zdalnego pulpitu

en: VNC Address
pl: Addres VNC

en: Authentication
pl: Uwierzytelnianie

en: The user name and password are required to connect to this computer.
pl: Nazwa użytkownika i hasło są wymagane do połączenia z tym komputerem.

en: User Name
pl: Nazwa użytkownika

en: Verify Encryption
pl: Zweryfikuj szyfrowanie

en: Encryption Fingerprint
pl: Szyfrujący odcisk palca

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
pl: Szyfrujący odcisk palca jest widoczny w łączących się klientach i powinien byćidentyczny

en: Media Sharing
pl: Udostępnianie multimediów

en: Share music, photos and videos over the network.
pl: Udostępnianie muzyki, zdjęć i filmów przez sieć.

en: Folders
pl: Katalogi

en: _New connections must ask for access
pl: _Nowe połączenia muszą prosić o dostęp

en: _Require a password
pl: Wy_maganie hasła

en: Select how media should be handled
pl: Wybór, jak obsługiwać nośniki

en: CD _audio
pl: Płyta CD-_Audio

en: _DVD video
pl: Płyta wideo _DVD

en: _Music player
pl: Odtwarzacz _muzyki

en: _Photos
pl: _Zdjęcia

en: _Software
pl: _Oprogramowanie

en: _Other Media…
pl: _Inne nośniki…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
pl: _Bez pytania lub uruchamiania programów po wsunięciu nośnika

en: Select how other media should be handled
pl: Wybór, jak obsługiwać inne nośniki

en: _Action:
pl: Dzi_ałanie:

en: _Type:
pl: _Typ:

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
pl: Wybór formatów liczb, dat i walut. Zmiany zostaną uwzględnione po następnym zalogowaniu.

en: Search locales…
pl: Wyszukaj lokalizacje...

en: Common Formats
pl: Często używane formaty

en: All Formats
pl: Wszystkie formaty

en: No Search Results
pl: Brak wyników wyszukiwania

en: Searches can be for countries or languages.
pl: Można wyszukiwać kraje i języki.

en: Preview
pl: Podgląd

en: My Account
pl: Moje konto

en: Login Screen
pl: Ekran logowania

en: Language
pl: Język

en: The language used for text in windows and web pages.
pl: Język używany dla tekstu w oknach i stronach internetowych.

en: Restart the session for changes to take effect
pl: Ponowne uruchomienie sesji zastosuje zmiany

en: Restart…
pl: Uruchom ponownie…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
pl: Format liczb, dat i walut.

en: _Formats
pl: _Formaty

en: Login settings are used by all users when logging into the system
pl: Ustawienia logowania są używane przez wszystkich użytkowników podczas logowania do systemu

en: Dates
pl: Data

en: Dates & Times
pl: Data i czas

en: Numbers
pl: Liczby

en: Measurement
pl: Jednostki miary

en: Paper
pl: Papier

en: Hardware Model
pl: Model sprzętu

en: Memory
pl: Pamięć

en: Processor
pl: Procesor

en: Graphics
pl: Grafika

en: Disk Capacity
pl: Pojemność dysku

en: Calculating…
pl: Obliczanie…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
pl: Nazwa systemu operacyjnego

note: translators: this field contains the distro build ID
en: OS Build ID
pl: Identyfikator kompilacji systemu operacyjnego

en: OS Type
pl: Typ systemu operacyjnego

en: Windowing System
pl: System okien

en: Virtualization
pl: Wirtualizacja

en: Kernel Version
pl: Wersja jądra

en: Software Updates
pl: Aktualizacje oprogramowania

en: Rename Device
pl: Zmiana nazwy komputera

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
pl: Nazwa komputera jest używana do identyfikowania go przez sieć lub podczas łączenia urządzeń Bluetooth.

en: _Rename
pl: _Zmień nazwę

en: Select Language
pl: Wybór języka

en: _Select
pl: _Wybierz

en: No languages found
pl: Nie odnaleziono języków

en: Unlock…
pl: Odblokuj…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
pl: Część ustawień musi zostać odblokowana, zanim można je zmieniać.

en: Increment Hour
pl: Dodaj godzinę

en: Increment Minute
pl: Dodaj minutę

en: Time
pl: Czas

en: Decrement Hour
pl: Odejmij godzinę

en: Decrement Minute
pl: Odejmij minutę

en: Turn device off
pl: Wyłącz urządzenie

en: Other Devices
pl: Inne urządzenia

en: Not set up
pl: Nie ustawiono

en: _Type
pl: _Typ

en: Sho_w password
pl: _Wyświetlanie hasła

en: Tunneled TLS
pl: Tunelowane TLS

en: Protected EAP (PEAP)
pl: Chronione EAP (PEAP)

en: Au_thentication
pl: Uwierzy_telnianie

en: I_dentity
pl: _Tożsamość

en: _User certificate
pl: Certyfikat _użytkownika

en: C_A certificate
pl: Certyfikat C_A

en: No CA certificate is _required
pl: Certyfikat CA nie jest _wymagany

en: Private _key
pl: _Klucz prywatny

en: _Private key password
pl: _Hasło klucza prywatnego

en: Anonymous
pl: Anonimowo

en: Authenticated
pl: Uwierzytelnienie

en: Both
pl: Oba

en: Anony_mous identity
pl: Anoni_mowa tożsamość

en: PAC _file
pl: _Plik PAC

en: _Inner authentication
pl: Wewnętrzne uw_ierzytelnianie

en: Allow automatic PAC pro_visioning
pl: Automatyczne za_bezpieczanie PAC

en: Version 0
pl: Wersja 0

en: Version 1
pl: Wersja 1

en: PEAP _version
pl: _Wersja PEAP

en: 1 (Default)
pl: 1 (domyślnie)

en: Open System
pl: System otwarty

en: Shared Key
pl: Klucz współdzielony

en: _Key
pl: _Klucz

en: Sho_w key
pl: _Wyświetlanie klucza

en: WEP inde_x
pl: Inde_ks WEP

en: MSCHAPv2 (no EAP)
pl: MSCHAPv2 (bez EAP)

en: S_ecurity
pl: Zab_ezpieczenia

en: 802.1x _Security
pl: _Zabezpieczenia 802.1x

en: _MAC Address
pl: Adres _MAC

en: _Cloned Address
pl: Sk_lonowany adres

en: IPv_4 Method
pl: Metoda IPv_4

en: Automatic (DHCP)
pl: Automatycznie (DHCP)

en: Link-Local Only
pl: Tylko Link-Local

en: Disable
pl: Wyłączone

en: Shared to other computers
pl: Udostępniane innym komputerom

en: Addresses
pl: Adresy

en: Netmask
pl: Maska sieci

en: Gateway
pl: Brama

en: Automatic DNS
pl: Automatyczny DNS

en: Separate IP addresses with commas
pl: Należy oddzielić adresy IP przecinkami

en: Routes
pl: Trasy

en: Automatic Routes
pl: Automatyczne trasy

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
pl: Parametry

en: Use this connection _only for resources on its network
pl: Używanie tego połączenia tylk_o dla zasobów w jej sieci

en: _Name
pl: _Nazwa

en: bytes
pl: B

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
pl: (Błąd: nie można wczytać edytora połączeń VPN)

en: IPv_6 Method
pl: Metoda IPv_6

en: Automatic, DHCP only
pl: Automatycznie, tylko DHCP

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Signal Strength
pl: Siła sygnału

en: Link speed
pl: Prędkość połączenia

en: Supported Frequencies
pl: Obsługiwane częstotliwości

en: Last Used
pl: Ostatnio użyte

en: Connect _automatically
pl: Łączenie _automatyczne

en: Make available to _other users
pl: _Dostępna dla innych użytkowników

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
pl: _Mierzone połączenie: ma ograniczenia danych lub wiąże się z opłatami

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
pl: Aktualizacje oprogramowania i inne duże pobierania nie będą rozpoczynane automatycznie.

en: Turn VPN connection off
pl: Wyłącz połączenie VPN

en: Network Name
pl: Nazwa sieci

en: Security type
pl: Rodzaj zabezpieczenia

en: Turn Wi-Fi off
pl: Wyłącz Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
pl: _Połącz z ukrytą siecią…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
pl: _Włącz hotspot Wi-Fi…

en: _Known Wi-Fi Networks
pl: _Znane sieci Wi-Fi

en: Airplane Mode
pl: Tryb samolotowy

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
pl: Wyłącza sieci Wi-Fi, Bluetooth i komórkowe

en: No Wi-Fi Adapter Found
pl: Nie odnaleziono adapterów Wi-Fi

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
pl: Proszę się upewnić, że adapter Wi-Fi jest podłączony i włączony

en: Airplane Mode On
pl: Tryb samolotowy jest włączony

en: Turn off to use Wi-Fi
pl: Jego wyłączenie umożliwi używanie sieci Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
pl: Hotspot Wi-Fi jest aktywny

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
pl: Można zeskanować kod QR telefonem, aby się połączyć.

en: Turn Off Hotspot…
pl: Wyłącz hotspot Wi-Fi…

en: Visible Networks
pl: Widoczne sieci

en: NetworkManager needs to be running
pl: Usługa NetworkManager musi być uruchomiona

en: Provider
pl: Dostawca

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
pl: Hotspot Wi-Fi umożliwia innym korzystanie z połączenia z Internetem tego komputera przez utworzenie sieci Wi-Fi, z którą mogą się połączyć. Aby to zrobić, należy mieć połączenie z Internetem z innego źródła niż Wi-Fi.

en: Generate Random Password
pl: Tworzy losowe hasło

en: Autogenerate Password
pl: Automatycznie utwórz hasło

en: _Turn On
pl: _Włącz

en: Network Proxy
pl: Pośrednik sieciowy

en: _HTTP Proxy
pl: Pośrednik _HTTP

en: H_TTPS Proxy
pl: Pośrednik H_TTPS

en: _FTP Proxy
pl: Pośrednik _FTP

en: _Socks Host
pl: Serwer _SOCKS

en: _Ignore Hosts
pl: _Ignorowanie komputerów

en: HTTP proxy port
pl: Port pośrednika HTTP

en: HTTPS proxy port
pl: Port pośrednika HTTPS

en: FTP proxy port
pl: Port pośrednika FTP

en: Socks proxy port
pl: Port pośrednika SOCKS

en: _Configuration URL
pl: Adres URL _konfiguracji

en: SIM Lock
pl: Blokada SIM

en: _Next
pl: _Dalej

en: Close
pl: Zamknij

en: _Lock SIM with PIN
pl: Za_blokuj kartę SIM za pomocą kodu PIN

en: Change PIN
pl: Zmień kod PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
pl: Proszę podać obecny kod PIN, aby zmienić ustawienia blokady SIM

en: No SIM
pl: Brak karty SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
pl: Proszę włożyć kartę SIM, aby używać tego modemu

en: SIM Locked
pl: Karta SIM jest zablokowana

en: _Mobile Data
pl: _Internet przez sieć komórkową

en: Access data using mobile network
pl: Dostęp do Internetu za pomocą sieci komórkowej

en: _Data Roaming
pl: I_nternet podczas roamingu

en: Use mobile data when roaming
pl: Dostęp do Internetu podczas używania roamingu

en: _Network Mode
pl: _Tryb sieci

en: N_etwork
pl: _Sieć

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: _Access Point Names
pl: _Nazwy punktów dostępu

en: _SIM Lock
pl: _Blokada SIM

en: Lock SIM with PIN
pl: Zablokuj kartę SIM za pomocą kodu PIN

en: M_odem Details
pl: _Informacje o modemie

en: Network Mode
pl: Tryb sieci

en: _Automatic
pl: _Automatycznie

en: Choose Network
pl: Wybór sieci

en: Refresh Network Providers
pl: Odśwież dostawców sieci

en: Modem Details
pl: Informacje o modemie

en: Modem Status
pl: Stan modemu

en: Carrier
pl: Operator

en: Network Type
pl: Typ sieci

en: Network Status
pl: Stan sieci

en: Own Number
pl: Własny numer

en: Device Details
pl: Informacje o urządzeniu

en: Firmware Version
pl: Wersja oprogramowania sprzętowego

en: Access Points
pl: Punkty dostępu

en: No WWAN Adapter Found
pl: Nie odnaleziono adapterów WWAN

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
pl: Proszę się upewnić, że urządzenie bezprzewodowej sieci WAN/komórkowe jest podłączone

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
pl: Bezprzewodowa sieć WAN jest wyłączona, kiedy tryb samolotowy jest włączony

en: _Turn off Airplane Mode
pl: _Wyłącz tryb samolotowy

en: Data Connection
pl: Połączenie internetowe

en: SIM card used for internet
pl: Karta SIM używana do dostępu do Internetu

en: Enable Mobile Network
pl: Włącz sieć komórkową

en: January
pl: styczeń

en: February
pl: luty

en: March
pl: marzec

en: April
pl: kwiecień

en: May
pl: maj

en: June
pl: czerwiec

en: July
pl: lipiec

en: August
pl: sierpień

en: September
pl: wrzesień

en: October
pl: październik

en: November
pl: listopad

en: December
pl: grudzień

en: Date & Time
pl: Data i czas

en: Year
pl: Rok

en: Month
pl: Miesiąc

en: Day
pl: Dzień

en: Time Zone
pl: Strefa czasowa

en: Search for a city
pl: Wyszukiwanie miasta

en: Automatic _Date & Time
pl: Automatyczna _data i czas

en: Requires internet access
pl: Wymaga dostępu do Internetu

en: Date & _Time
pl: Data i _czas

en: Automatic Time _Zone
pl: Automatyczna _strefa czasowa

en: Requires location services enabled and internet access
pl: Wymaga dostępu do Internetu i włączenia usług położenia

en: Time Z_one
pl: S_trefa czasowa

en: Time _Format
pl: _Format czasu

en: 24-hour
pl: 24-godzinny

en: AM / PM
pl: 12-godzinny

en: Camera is turned off
pl: Kamera jest wyłączona

en: No applications can capture photos or video.
pl: Żadne programy nie mogą robić zdjęć ani nagrywać wideo.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
pl: Użycie kamery umożliwia programom robienie zdjęć i filmów. Wyłączenie kamery może spowodować niepoprawne działanie części programów.

en: Allow the applications below to use your camera.
pl: Można zezwolić poniższym programom na używanie kamery.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
pl: Żadne programy nie poprosiły o dostęp do kamery

en: _Do Not Disturb
pl: _Nie przeszkadzać

en: _Lock Screen Notifications
pl: Powiadomienia na ekranie _blokady

note: This is the per application switch for message tray usage.
en: _Notifications
pl: _Powiadomienia

note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
pl: _Alarmy dźwiękowe

en: Notification _Popups
pl: Powiadomienia _Popups

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
pl: Powiadomienia będą nadal pojawiać się na liście powiadomień, nawet jeśli wyłączono wyskakujące powiadomienia.

note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
pl: Pokaż _treść wiadomości w okienku

en: Show Message C_ontent on Lock Screen
pl: Pokaż t_reść wiadomości na ekranie blokady

en: _Web
pl: _WWW

en: _Files
pl: _Pliki

en: _Mail
pl: _Poczta

en: _Calendar
pl: _Kalendarz

en: M_usic
pl: M_uzyka

en: _Video
pl: Wi_deo

en: Microphone is turned off
pl: Mikrofon jest wyłączony

en: No applications can record sound.
pl: Żadne programy nie mogą nagrywać dźwięku.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
pl: Użycie mikrofonu umożliwia programom nagrywanie i odsłuchiwanie dźwięku. Wyłączenie mikrofonu może spowodować niepoprawne działanie części programów.

en: Allow the applications below to use your microphone.
pl: Można zezwolić poniższym programom na używanie mikrofonu.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
pl: Żadne programy nie poprosiły o dostęp do mikrofonu

en: Name:
pl: Nazwa:

en: Status:
pl: Stan:

en: Authorize and Connect
pl: Upoważnij i połącz

en: Forget Device
pl: Zapomnij urządzenie

en: No Thunderbolt support
pl: Brak obsługi Thunderbolt

en: Direct Access
pl: Bezpośredni dostęp

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
pl: Zezwolenie na bezpośredni dostęp do urządzeń takich jak stacje dokujące i zewnętrzne karty graficzne.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
pl: Tylko urządzenia USB i Display Port mogą być podłączane.

en: Pending Devices
pl: Oczekujące urządzenia

en: No devices attached
pl: Brak podłączonych urządzeń

en: Primary Button
pl: Przycisk podstawowy

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
pl: Ustawia kolejność fizycznych przycisków myszy i paneli dotykowych.

en: Mouse
pl: Mysz

en: Mouse Speed
pl: Prędkość myszy

en: Double-click timeout
pl: Opóźnienie podwójnego kliknięcia

en: Acceleration Profile
pl: Profil przyspieszenia

en: How the pointer moves when you move the mouse.
pl: Jak porusza się wskaźnik podczas ruchu myszki.

en: Flat
pl: Płaski

en: Adaptive
pl: Adaptacyjny

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
pl: Naturalne przewijanie

en: Scrolling moves the content, not the view.
pl: Przewijanie przesuwa treść, a nie widok.

en: Touchpad
pl: Panel dotykowy

en: Touchpad Speed
pl: Prędkość panelu dotykowego

en: Touchpad Click Method
pl: Metoda klikania na panelu dotykowym

en: Create button behavior (left, middle and right) using the chosen action.
pl: Utwórz zachowanie przycisków (lewego, środkowego i prawego) za pomocą wybranej akcji.

en: Use the touchpad default
pl: Użyj domyślnego panelu dotykowego

en: No buttons created
pl: Nie utworzono żadnych przycisków

en: Left, middle and right areas
pl: Lewy, środkowy i prawy obszar

en: One, two and three fingers
pl: Jeden, dwa i trzy palce

en: Tap to Click
pl: Klikanie przez stuknięcie

en: Two-finger Scrolling
pl: Przewijanie dwoma palcami

en: Edge Scrolling
pl: Przewijanie przy krawędziach

en: Problem Reporting
pl: Zgłaszanie problemów

en: _Automatic Problem Reporting
pl: _Automatyczne zgłaszanie problemów

en: File History
pl: Historia plików

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
pl: Historia plików zachowuje listę plików, które zostały użyte. Te informacje są współdzielone przez programy i ułatwiają wyszukiwanie plików potrzebnych użytkownikowi.

en: File H_istory
pl: _Historia plików

en: File _History Duration
pl: C_zas przechowywania historii plików

en: _Clear History…
pl: Wy_czyść historię…

en: Trash & Temporary Files
pl: Kosz i pliki tymczasowe

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
pl: Kosz i pliki tymczasowe mogą czasami zawierać prywatne lub wrażliwe informacje. Usuwanie ich automatycznie może pomóc chronić prywatność.

en: Automatically Delete _Trash Content
pl: Automatyczne opróżnianie _kosza

en: Automatically Delete Temporary _Files
pl: Automatyczne usuwanie plików _tymczasowych

en: Automatically Delete _Period
pl: O_kres, po którym usuwać pliki

en: _Empty Trash…
pl: _Opróżnij kosz…

en: _Delete Temporary Files…
pl: _Usuń pliki tymczasowe…

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
pl: 1 dzień

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
pl: 2 dni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
pl: 3 dni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
pl: 4 dni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
pl: 5 dni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
pl: 6 dni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
pl: 7 dni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
pl: 14 dni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
pl: 30 dni

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
pl: Na zawsze

en: Connect to your data in the cloud
pl: Łączenie z danymi w chmurze

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
pl: Brak połączenia z Internetem — należy się połączyć, aby ustawić nowe konta online

en: Add an account
pl: Dodawanie konta

en: Remove Account
pl: Usuń konto

en: Quit
pl: Zakończ

en: Panels
pl: Panele

en: Go back to previous panel
pl: Wróć do poprzedniego panelu

en: Cancel search
pl: Anuluj wyszukiwanie

en: All Settings
pl: Wszystkie ustawienia

en: Primary Menu
pl: Menu główne

en: Warning: Development Version
pl: Ostrzeżenie: wersja rozwojowa

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
pl: Ta wersja Ustawień powinna być używana tylko w celach rozwojowych. Może występować niewłaściwe zachowanie komputera, utrata danych i inne nieoczekiwane problemy.

en: Help
pl: Pomoc

en: Printers
pl: Drukarki

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
pl: Dodawanie drukarek, wyświetlanie zadań drukowania i ustalanie sposobu drukowania

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
pl: Drukarka;Kolejka;Drukowanie;Papier;Atrament;Tusz;Toner;CUPS;IPP;

en: Protect your location information
pl: Ochrona informacji o położeniu użytkownika

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
pl: ekran;blokada;diagnostyka;awaria;prywatność;ostatnie;ostatnio;tymczasowe;tmp;indeksowanie;index;nazwa;sieć;tożsamość;historia;kosz;śmietnik;GPS;GNSS;GLONASS;Galileo;IRNSS;BDS;BeiDou;GeoClue;geocode;geolokalizacja;położenie;geograficzne;miejsce;lokacja;miasto;państwo;kraj;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
pl: Ustawienie mapowania przycisków i dostosowanie wrażliwości rysika dla tabletów graficznych

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
pl: Tablet;Wacom;Rysik;Stylus;Gumka;Mysz;Myszka;

en: Power
pl: Zasilanie

en: View your battery status and change power saving settings
pl: Wyświetlanie stanu naładowania akumulatora i zmiana ustawień oszczędzania energii

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
pl: Zasilanie;Energia;Prąd;Oszczędzanie;Uśpienie;Wstrzymanie;Hibernacja;Uśpij;Wyłącz;Wstrzymaj;Hibernuj;Akumulator;Bateria;Jasność;Przygaszenie;Wygaszenie;Monitor;DPMS;Bezczynność;Nieaktywność;Wi-Fi;Wifi;Bluetooth;Bezprzewodowe;Wireless;

en: Color
pl: Kolor

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
pl: Kalibracja kolorów urządzeń, takich jak ekrany, aparaty, kamery i drukarki

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
pl: Kolor;ICC;Profil;Kalibracja;Drukarka;Ekran;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
pl: Włączanie Bluetooth i łączenie z urządzeniami

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
pl: udostępnianie;udostępnij;udostępniaj;współdzielenie;wysyłanie;wyślij;odbieranie;odbierz;odbiór;przesyłanie;prześlij;pliki;bluetooth;obex;

en: Background
pl: Tło

en: Change your background image to a wallpaper or photo
pl: Zmiana obrazu tła na tapetę lub zdjęcie

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
pl: Tapeta;Ekran;Pulpit;Blokada;

en: Sound
pl: Dźwięk

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
pl: Zmiana poziomu głośności, wejść i wyjść dźwięku oraz zdarzeń dźwiękowych

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
pl: Karta;Mikrofon;Głośność;Oddalenie;Balans;Bluetooth;Headset;Słuchawki;Głośniki;Audio;Wyjście;Wejście;Efekty;Alarmy;Odtwarzanie;Nagrywanie;Mono;Stereo;Surround;Dookolny;PCM;S/PDIF;HDMI;DTS;Dolby;Digital;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
pl: Wybór sposobu używania podłączonych monitorów i projektorów

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
pl: Panel;Projektor;xrandr;Ekran;Rozdzielczość;Odświeżanie;Monitor;Nocne;światło;Niebieski;Przesunięcie ku czerwieni;Poczerwienienie;Redshift;Kolory;Kolorów;Wschód;Zachód;słońca;Słońce;

en: Keyboard
pl: Klawiatura

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
pl: Zmiana skrótów klawiszowych oraz ustawianie preferencji pisania, układów klawiatury i źródeł wprowadzania

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
pl: Skrót;Skróty;Obszar;roboczy;Okno;Zmień;rozmiar;Zmiana;rozmiaru;Powiększanie;Przybliżanie;Zoom;Kontrast;Źródło;wprowadzania;Blokada;Zablokuj;Głośność;

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Add or remove users and change your password
pl: Dodawanie lub usuwanie użytkowników i zmienianie hasła

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
pl: Login;Logowanie;Automatyczne;Historia;Sesja;Nazwa;Odcisk;Palców;Linie;Linii;Papilarne;Papilarnych;Awatar;Avatar;Logo;Twarz;Obrazek;Hasło;Konto;Konta;Administrator;Firmowe;Centralne;Uwierzytelnianie;Authentication;Enterprise;Kerberos;KRB5;Hesiod;LDAP;NSS;NIS;Winbind;Samba;SSSD;IPA;FreeIPA;Kontrola rodzicielska;Ograniczanie;Restrykcje;Limity;Ograniczenia programów;Ograniczenia aplikacji;Ograniczenia przeglądarki internetowej;WWW;OARS;Użycie;Użytek;Czas korzystania;Limit korzystania;Dziecko;Dzieciak;Dzieci;Children;Kids;

en: Accessibility
pl: Ułatwienia dostępu

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
pl: Ułatwienia widzenia, słyszenia, pisania oraz wskazywania i klikania

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
pl: Klawiatura;Mysz;Myszka;a11y;Dostępność;Uniwersalny;Kontrast;Kursor;Wskaźnik;Dźwięk;Przybliżanie;Powiększanie;Lupa;Zoom;Czytnik;ekranowy;ekranu;duży;wysoki;wielki;tekst;text;większy;zwiększ;powiększ;czcionka;font;rozmiar;wielkość;AccessX;Trwałe;Klawisze;Powolne;Odbijające;Myszy;Podwójne;Dwukrotne;kliknięcie;Opóźnienie;Prędkość;Szybkość;Wspomaganie;Asysta;Powtarzanie;Miganie;wzrok;wizualne;słuch;dźwięk;audio;pisanie;klikanie;

en: Multitasking
pl: Wielozadaniowość

en: Manage preferences for productivity and multitasking
pl: Zarządzanie preferencjami efektywności i wielozadaniowości

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
pl: Wielozadaniowość;Multitasking;Efektywność;Produktywność;Dostosuj;Dostosowanie;Pulpit;Desktop;

en: Control various application permissions and settings
pl: Sterowanie różnymi uprawnieniami i ustawieniami programów

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
pl: programy;aplikacja;aplikacje;flatpak;flatpack;uprawnienie;uprawnienia;pozwolenie;zezwolenie;ustawienie;ustawienia;opcje;

en: Control what you want to share with others
pl: Sterowanie udostępnianiem innym użytkownikom

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
pl: udostępnianie;współdzielenie;share;sharing;ssh;vnc;rfb;rdp;nx;spice;vino;vinagre;komputer;host;nazwa;zdalnie;zdalny;zdalne;pulpit;desktop;ekran;multimedia;media;dźwięk;audio;wideo;obraz;video;zdjęcia;filmy;serwer;renderer;rygel;

en: Removable Media
pl: Nośniki wymienne

en: Configure Removable Media settings
pl: Konfiguracja nośników wymiennych

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
pl: urządzenie;system;domyślne;programy;aplikacje;domyślny;program;aplikacja;preferowane;cd;dvd;usb;dźwięk;audio;wideo;video;płyta;dysk;wymienny;nośnik;automatyczne;uruchamianie;autorun;

en: Region & Language
pl: Region i język

en: Select your display language and formats
pl: Wybór języka wyświetlania i formatów

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
pl: Język;Dialekt;Układ;Layout;Klawiatura;Wprowadzanie;Wejście;Pisanie;

en: About
pl: Informacje

en: View information about your system
pl: Wyświetlanie informacji o systemie

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
pl: urządzenie;system;informacje;nazwa;komputera;hosta;hostname;pamięć;procesor;grafika;karta;graficzna;wersja;domyślne;programy;aplikacje;preferowane;cd;dvd;usb;dźwięk;audio;wideo;video;płyta;dysk;wymienny;nośnik;automatyczne;uruchamianie;szczegóły;

en: Control how you connect to the Internet
pl: Sterowanie sposobem łączenia z Internetem

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
pl: Sieć;Sieci;IP;LAN;Kabel;Pośrednik;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
pl: Sterowanie sposobem łączenia z sieciami Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
pl: Sieć;Sieci;Bezprzewodowa;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Kabel;DNS;Hotspot;Punkt;dostępowy;

en: Mobile Network
pl: Sieć komórkowa

en: Configure Telephony and mobile data connections
pl: Konfiguracja połączeń telefonicznych i komórkowych

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
pl: komórkowa;komórka;wwan;telefon;telefonia;sim;pin;puk;mobilna;

en: Change the date and time, including time zone
pl: Zmiana daty i czasu, w tym strefy czasowej

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
pl: Zegar;Strefa;Czasowa;Położenie;Miejsce;Lokacja;Miasto;Państwo;Kraj;NTP;

en: Protect your pictures
pl: Ochrona zdjęć

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
pl: ekran;blokada;diagnostyka;awaria;prywatność;ostatnie;ostatnio;tymczasowe;tmp;indeksowanie;index;nazwa;sieć;tożsamość;historia;kosz;śmietnik;GPS;GNSS;GLONASS;Galileo;IRNSS;BDS;BeiDou;GeoClue;geocode;geolokalizacja;położenie;geograficzne;miejsce;lokacja;miasto;państwo;kraj;

en: Control which notifications are displayed and what they show
pl: Sterowanie wyświetlaniem powiadomień i ich treści

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
pl: Powiadomienia;Notyfikacje;Baner;Banner;Wiadomość;Komunikat;Obszar;Tacka;Tray;Wyskakujące;Popup;Pop-up;

en: Default Applications
pl: Domyślne programy

en: Configure Default Applications
pl: Konfiguracja domyślnych programów

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
pl: domyślne;programy;aplikacje;preferowane;nośnik;

en: Protect your conversations
pl: Ochrona rozmów

en: Manage Thunderbolt devices
pl: Zarządzanie urządzeniami Thunderbolt

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
pl: Thunderbolt;prywatność;

en: Mouse & Touchpad
pl: Mysz i panel dotykowy

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
pl: Zmiana wrażliwości myszy i panelu dotykowego oraz wybór trybu praworęcznego lub leworęcznego

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
pl: Trackpad;Kursor;Wskaźnik;Wskazywanie;Kliknięcie;Puknięcie;Stuknięcie;Pacnięcie;Podwójne;Przycisk;Trackball;Touchpad;Przewijanie;

en: Diagnostics
pl: Diagnostyka

en: Report your problems
pl: Zgłaszanie problemów

en: File History & Trash
pl: Historia plików i kosz

en: Don't leave traces
pl: Nie zostawiaj śladów

en: Online Accounts
pl: Konta online

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
pl: Łączenie z kontami online i ustalanie, do czego mają być używane

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
pl: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;WWW;Web;Online;Sieciowe;Komunikator;Chat;Czat;Kalendarz;Poczta;e-mail;email;Kontakt;Chmura;Cloud;Nextcloud;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;Flickr;Windows;Live;Microsoft;Exchange;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
pl: Preferencje;Ustawienia;Konfiguracja;Opcje;

en: Turn zoom on or off
pl: Włączenie lub wyłączenie powiększania

en: Zoom in
pl: Powiększenie

en: Zoom out
pl: Pomniejszenie

en: Turn screen reader on or off
pl: Włączenie lub wyłączenie czytnika ekranowego

en: Turn on-screen keyboard on or off
pl: Włączenie lub wyłączenie klawiatury ekranowej

en: Increase text size
pl: Zwiększenie rozmiaru tekstu

en: Decrease text size
pl: Zmniejszenie rozmiaru tekstu

en: High contrast on or off
pl: Włączenie lub wyłączenie wysokiego kontrastu

en: Switch to next input source
pl: Przełączenie na następne źródło wprowadzania

en: Switch to previous input source
pl: Przełączenie na poprzednie źródło wprowadzania

en: Raven Applets
pl: Aplety Raven

en: Raven Notifications
pl: Powiadomienia Raven

en: Clear Notifications
pl: Wyczyść powiadomienia

en: Launchers
pl: Uruchamianie

en: Launch help browser
pl: Uruchomienie przeglądarki pomocy

en: Launch calculator
pl: Uruchomienie kalkulatora

en: Launch email client
pl: Uruchomienie klienta poczty

en: Launch web browser
pl: Uruchomienie przeglądarki WWW

en: Home folder
pl: Katalog domowy

[ctx: keybinding]
en: Search
pl: Wyszukiwanie

en: Screenshots
pl: Zrzuty ekranu

en: Save a screenshot to $PICTURES
pl: Zapisanie zrzutu ekranu do katalogu $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
pl: Zapisanie zrzutu ekranu okna do katalogu $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
pl: Zapisanie zrzutu ekranu obszaru do katalogu $PICTURES

en: Sound and Media
pl: Dźwięk i multimedia

en: Volume mute/unmute
pl: Wyciszenie/włączenie dźwięku

en: Volume down
pl: Głośność w dół

en: Volume up
pl: Głośność w górę

en: Microphone mute/unmute
pl: Wyciszenie/włączenie mikrofonu

en: Launch media player
pl: Uruchomienie odtwarzacza multimediów

en: Play (or play/pause)
pl: Odtwarzanie (lub odtwarzanie/wstrzymanie)

en: Pause playback
pl: Wstrzymanie odtwarzania

en: Stop playback
pl: Zatrzymanie odtwarzania

en: Previous track
pl: Poprzednia ścieżka

en: Next track
pl: Następna ścieżka

en: Eject
pl: Wysunięcie

en: Show the Power Dialog
pl: Pokaż okno dialogowe zasilania

en: Log out
pl: Wylogowanie

en: Lock screen
pl: Blokowanie ekranu
