budgie-control-center 1.2.0 - en to he translation catalogue (1584 entries)

en: Two Sided
he: דו־צדדי

en: Paper Type
he: סוג הנייר

en: Paper Source
he: מקור הנייר

en: Output Tray
he: מגש הפלט

[ctx: printing option]
en: Resolution
he: הבחנה

en: GhostScript pre-filtering
he: סינון קדם של GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
he: עמודים לצד

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
he: דו־צדדי

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
he: כיוון

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
he: כללי

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
he: הגדרת עמוד

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
he: אפשרויות הניתנות להתקנה

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
he: משימה

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
he: איכות התמונה

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
he: צבע

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
he: גימור

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
he: מתקדם

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
he: דף בדיקה

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
he: דף בדיקה

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
he: אין משימות פעילות

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
he[0]: משימה אחת
he[1]: שתי משימות
he[2]: ‫%u משימות

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
he: ניקוי ראשי ההדפסה

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
he: הטונר כמעט נגמר

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
he: נגמר הטונר

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
he: נותר מעט נייר צילום

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
he: נגמר נייר הצילום

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
he: נותרה מעט אספקת צבע

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
he: נגמרה אספקת הצבע

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
he: הכיסוי פתוח

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
he: הדלת פתוחה

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
he: נותר מעט נייר

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
he: נגמר הנייר

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
he: מנותקת

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
he: נעצרה

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
he: כלי קיבול הפסולת כמעט מלא

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
he: כלי קיבול הפסולת מלא

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
he: הפוטו מוליך האופטי עומד לסיים את חייו

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
he: הפוטו מוליך האופטי אינו מתפקד עוד

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
he: מוכנה

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
he: אין עבודות

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
he: מעבדת

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
he: יצרן

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
he: מנהל התקן

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
he: חד־צדדי

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
he: שול ארוך (רגיל)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
he: שול קצר (היפוך אנכי)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
he: לאורך

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
he: לרוחב

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
he: לרוחב הפוך

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
he: לאורך הפוך

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
he: תצורה אוטומטית

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
he: המדפסת „%s” נמחקה

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
he: הוספת המדפסת החדשה נכשלה.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
he: לא ניתן לטעון את מנשק המשתמש: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
he: שחרור להוספת מדפסות ולשינוי הגדרות

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
he: ממתינה

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
he: מושהית

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
he: נדרש אימות

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
he: מעבדת

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
he: נעצרה

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
he: בוטלה

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
he: נפסקה

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
he: הושלמה

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
he: מדפסת JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
he: מדפסת LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
he: פרטי %s

en: No suitable driver found
he: לא נמצא מנהל התקן מתאים

en: Select PPD File
he: בחירת קובץ PPD

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Open
he: _פתיחה

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
he: קובצי הגדרות מדפסת של PostScript ‏(‎*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
he: בחירה אוטומטית

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
he: בררת המחדל של המדפסת

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
he: הטמעת גופני GhostScript בלבד

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
he: המרה ל־PostScript רמה 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
he: המרה ל־PostScript רמה 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
he: אין סינון קדם

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
he: הוספת מדפסת

en: Unlock Print Server
he: שחרור שרת הדפסה

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
he: שחרור %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
he: יש להזין שם משתמש וססמה להצגת מדפסות על %s.

en: Searching for Printers
he: חיפוש מדפסות

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
he: יציאה טורית

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
he: יציאה מקבילית

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
he: בלוטות'

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
he: מיקום: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
he: כתובת: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
he: אימות _פנימי

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
he[0]: משימה אחת דורשת אימות
he[1]: שתי משימות דורשות אימות
he[2]: ‏‫%u משימות דורשות אימות

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
he: %s - הדפסות פעילות

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
he: יש להזין אישור על מנת להדפיס מ־%s.

en: %d of %d
he: %d מתוך %d

en: New shortcut…
he: קיצור דרך חדש…

en: Button %d
he: כפתור %d

en: Button
he: לחצן

en: Output:
he: פלט:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
he: שמירה על יחס התצוגה (פסים שחורים):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
he: מיפוי לצג יחיד

en: Display Mapping
he: הצגת מיפוי

en: _Close
he: ס_גירה

en: Test Your _Settings
he: ב_דיקת ההגדרות שלך

en: Stylus
he: עט מגע

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
he: משטח

en: Batteries
he: סוללות

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
he: סוללה

en: When _idle
he: ב_חוסר פעילות

en: Suspend
he: השהיה

en: Power Off
he: כיבוי

en: Hibernate
he: מצב תרדמת

en: Nothing
he: לא לעשות דבר

en: Off
he: כבוי

en: When on battery power
he: בעת הפעלה מהסוללה

en: When plugged in
he: עם חיבור לחשמל

en: On
he: פעיל

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
he[0]: דקה
he[1]: שתי דקות
he[2]: ‏‫%d דקות

[ctx: Idle time]
en: Never
he: לעולם לא

en: Automatic suspend
he: השהיה אוטומטית

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
he: מצב הביצועים הושבת זמנית עקב טמפרטורה גבוהה בזמן הפעילות.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
he: זוהו ירכיים: מצב הביצועים אינו זמין באופן זמני. יש להעביר את המכשיר למשטח יציב כדי לשחזר את המצב הקודם.

en: Performance mode temporarily disabled.
he: מצב הביצועים מושבת זמנית.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
he: סוללה חלשה: חיסכון בחשמל הופעל. המצב הקודם ישוחזר כאשר הסוללה תיטען באופן מספק.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
he: מצב החיסכון בחשמל הופעל על ידי „%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
he: מצב הביצועים מופעל על ידי „%s”.

[ctx: Power profile]
en: Performance
he: ביצועים

en: High performance and power usage.
he: ביצועים גבוהים וצריכת חשמל מוגברת.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
he: מאוזן

en: Standard performance and power usage.
he: ביצועים רגילים וצריכת חשמל רגילה.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
he: חיסכון בחשמל

en: Reduced performance and power usage.
he: ביצועים מופחתים וצריכת חשמל חסכונית.

en: Unknown time
he: זמן בלתי ידוע

en: %i minute | %i minutes
he[0]: דקה
he[1]: שתי דקות
he[2]: ‏‫%i דקות

en: %i hour | %i hours
he[0]: שעה
he[1]: שעתיים
he[2]: ‏‫%i שעות

en: hour | hours
he[0]: שעה
he[1]: שעתיים
he[2]: שעות

en: minute | minutes
he[0]: דקה
he[1]: דקות
he[2]: דקות

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
he: %s עד לטעינה מלאה

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
he: אזהרה: נותרו %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
he: נותרו %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
he: בטעינה מלאה

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
he: לא בטעינה

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
he: ריקה

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
he: בטעינה

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
he: בפריקה

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
he: עכבר אלחוטי

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
he: מקלדת אלחוטית

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
he: אל־פסק

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
he: עוזר דיגיטלי אישי

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
he: טלפון סלולרי

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
he: נגן מדיה

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
he: מחשב

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
he: התקני קלט למשחקים

[ctx: Battery name]
en: Main
he: ראשי

[ctx: Battery name]
en: Extra
he: נוסף

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
he: מרחב רגיל

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
he: בדיקת הפרופיל

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
he: אוטומטית

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
he: איכות נמוכה

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
he: איכות בינונית

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
he: איכות גבוהה

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
he: בררת מחדל RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
he: בררת מחדל CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
he: בררת מחדל גווני אפור

en: Vendor supplied factory calibration data
he: נתוני כיול שסופקו על ידי היצרן

en: Full-screen display correction not possible with this profile
he: תיקון תצוגת מסך מלא אינו אפשרי עם פרופיל זה

en: This profile may no longer be accurate
he: יתכן שפרופיל זה אינו מדויק עוד

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
he: מסך של מחשב נייד

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
he: מצלמה מובנית

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
he: צג %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
he: סורק %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
he: מצלמת %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
he: מדפסת %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
he: מצלמת רשת %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
he: בררת מחדל:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
he: מרחב צבעים:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
he: פרופיל בדיקה:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
he: בחירת פרופיל ICC

en: _Import
he: יי_בוא

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
he: פרופילי ICC נתמכים

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
he: כל הקבצים

en: Screen
he: מסך

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
he: שמירת הפרופיל

en: _Save
he: _שמירה

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
he: יצירת פרופיל צבע עבור ההתקן הנבחר

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
he: התקן המדידה לא זוהה. נא לבדוק כי הוא פועל ומחובר כראוי.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
he: התקן המדידה אינו תומך ביצירת פרופילים למדפסות.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
he: סוג ההתקן אינו נתמך נכון לעכשיו.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
he: יש להציב את התקן הכיול שלך על הריבוע וללחוץ על „התחלה“

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
he: יש להעביר את התקן הכיול שלך לעמדת הכיול וללחוץ „המשך”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
he: יש להעביר את התקן הכיול שלך למשטח הכיול וללחוץ „המשך”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
he: סגירת המסך במחשב נייד

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
he: אירעה שגיאה פנימית שלא ניתן להתאושש ממנה.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
he: הכלים הנדרשים לכיול אינם מותקנים.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
he: לא ניתן לייצר את הפרופיל.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
he: יעד נקודת הלובן אינו בר השגה.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
he: הושלם!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
he: הכיול נכשל!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
he: ניתן להסיר את התקן הכיול.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
he: נא לא להפריע להתקן הכיול במהלך ההתקדמות

en: Enable color management for %s
he: הפעלת ניהול צבע עבור %s

en: Show color profiles for %s
he: הצגת פרופילי צבע עבור %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
he: ללא כיול

en: multiple sizes
he: מספר גדלים

en: No Desktop Background
he: אין רקע לשולחן העבודה

en: Select a picture
he: בחירת תמונה

en: Current background
he: הרקע הנוכחי

en: Custom
he: התאמה אישית

en: Testing %s
he: ‏%s בבדיקה

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
he: לרוחב

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
he: ימין לאורך

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
he: שמאל לאורך

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
he: לרוחב (הפוך)

en: %.2lf Hz
he: ‏%.2lf הרץ

en: _Apply
he: ה_חלה

en: Apply Changes?
he: להחיל שינויים?

en: Changes Cannot be Applied
he: אי אפשר להחיל את השינויים

en: This could be due to hardware limitations.
he: אולי זה קשור למגבלות חומרה.

en: More Warm
he: יותר חם

en: Less Warm
he: פחות חם

en: None
he: ללא

en: Custom Shortcuts
he: צירופי מקשים מותאמים

en: More…
he: עוד…

en: No input sources found
he: לא נמצא מקור קלט

[ctx: Input Source]
en: Other
he: אחר

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
he: ‫%s כבר בשימוש על ידי %s. החלפה שלו, תשבית את %s

en: Enter the new shortcut
he: יש להקיש את צירוף המקשים החדש

en: Set Custom Shortcut
he: הגדרת צירופי מקשים מותאמים אישית

en: Set Shortcut
he: הגדרת צירופי מקשים

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
he: יש להקיש צירופי מקשים חדשים לשינוי ‏%s.

en: Add Custom Shortcut
he: הוספת צירוף מקשים חדש

en: Alternate Characters Key
he: מקש לתווים חלופיים

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
he: מקש לתווים חלופיים יכול לשמש להזנת תווים נוספים. לעתים זה מופיע כאפשרות שלישית במקלדת שלך.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
he: ‏Alt שמאלי

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
he: ‏Alt ימני

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
he: ‏Super שמאלי

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
he: ‏Super ימני

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
he: מקש תפריט

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
he: ‏Ctrl ימני

en: Compose Key
he: מקש Compose

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
he: מקש Compose מאפשר הקלדת מגוון רחב של תווים. כדי להשתמש בו, יש ללחוץ על Compose ואז על צירוף תווים.  למשל, מקש Compose שלאחריו נלחצים <b>C</b> ואז <b>o</b> יקליד <b>©</b>, ‏<b>a</b> ולאחריו <b>’</b> יקליד <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
he: ‫Scroll Lock

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
he: צילום מסך

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
he: ניתן לשנות את מקורות הקלט באמצעות קיצור המקלדת %s.
    ‬
    ‫בהגדרות קיצורי המקלדת אפשר לשנות את ההגדרה הזאת.

en: %d modified | %d modified
he[0]: ‫%d נערך
he[1]: ‫%d נערכו
he[2]: ‫%d נערכו

en: Keyboard Shortcuts
he: צירופי מקשים

en: Reset All Shortcuts?
he: איפוס כל צירופי המקשים?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
he: איפוס צירופי המקשים עשוי להשפיע על ההתאמה האישית של המקלדת שלך. לא נתן לבטל פעולה זאת.

en: Cancel
he: ביטול

en: Reset All
he: איפוס הכול

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
he: מושבת

en: Authentication failed
he: האימות נכשל

en: The new password is too short
he: הססמה החדשה קצרה מדי

en: The new password is too simple
he: הססמה החדשה פשוטה מדי

en: The old and new passwords are too similar
he: הססמאות הישנה והחדשה דומות מדי

en: The new password has already been used recently.
he: הססמה החדשה כבר הייתה בשימוש לאחרונה.

en: The new password must contain numeric or special characters
he: על הססמה החדשה להכיל תווים מספריים או מיוחדים

en: The old and new passwords are the same
he: הססמאות הישנה והחדשה זהות

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
he: ססמתך הוחלפה מאז שביצעת אימות לראשונה!

en: The new password does not contain enough different characters
he: הססמה החדשה לא מכילה מספיק תווים השונים זה מזה

en: Unknown error
he: שגיאה בלתי ידועה

en: Please choose another password.
he: נא לבחור בססמה אחרת.

en: Please type your current password again.
he: נא להזין את הססמה הנוכחית שלך שוב.

en: Password could not be changed
he: לא ניתן להחליף את הססמה

en: The passwords do not match.
he: הססמאות אינן תואמות.

en: Select
he: בחירה

en: Browse for more pictures
he: עיון אחר תמונות נוספות

en: Cannot automatically join this type of domain
he: לא ניתן להצטרף אוטומטית לסוג כזה של תחום

en: No such domain or realm found
he: לא נמצאו תחום או מתחם כאלה

en: Cannot log in as %s at the %s domain
he: לא ניתן להיכנס בשם %s לתחום %s

en: Invalid password, please try again
he: הססמה שגויה, נא לנסות שוב

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
he: לא ניתן להתחבר אל התחום %s:‏ %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
he: יש לדרוש את ההתקן כדי לבצע את הפעולה הזאת

en: the device is already claimed by another process
he: ההתקן כבר נדרש על ידי תהליך אחר

en: you do not have permission to perform the action
he: אין לך הרשאות לביצוע הפעולה

en: no prints have been enrolled
he: אין הדפסות רשומות

en: Failed to communicate with the device during enrollment
he: ההתקשורת עם ההתקן בעת הרישום נכשלה

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
he: ההתקשרות עם קורא טביעות האצבע נכשלה

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
he: ההתקשרות עם שרת קורא טביעות האצבע נכשלה

en: Failed to list fingerprints: %s
he: הצגת טביעות האצבעות נכשלה: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
he: מחיקת טביעות אצבע שמורות נכשלה: ‏%s

en: Left thumb
he: אגודל שמאלית

en: Left middle finger
he: אמה שמאלית

en: _Left index finger
he: אצבע _שמאלית

en: Left ring finger
he: קמיצה שמאלית

en: Left little finger
he: זרת שמאלית

en: Right thumb
he: אגודל ימנית

en: Right middle finger
he: אמה ימנית

en: _Right index finger
he: אצבע _ימנית

en: Right ring finger
he: קמיצה ימנית

en: Right little finger
he: זרת ימנית

en: Unknown Finger
he: אצבע לא ידועה

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
he: הושלם

en: Fingerprint device disconnected
he: התקן טביעת האצבע התנתק

en: Fingerprint device storage is full
he: אחסון התקן טביעת האצבע מלא

en: Failed to enroll new fingerprint
he: רישום טביעת אצבע חדשה נכשל

en: Failed to start enrollment: %s
he: התחלת הרישום נכשלה: ‏%s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
he: רישום טביעת אצבע חדשה נכשל

en: Failed to stop enrollment: %s
he: עצירת הרישום נכשלה: ‏%s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
he: יש לחזור על הרמת והנחת האצבע על הקורא כדי לרשום את טביעת האצבע שלך

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
he: סריקת טביעת אצבע חדשה

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
he: שחרור התקן טביעת אצבע %s נכשל: ‏%s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
he: בעיה בקריאת התקן

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
he: טעינת התקן טביעת אצבע %s נכשלה: ‏%s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
he: קבלת התקני טביעת אצבע נכשלה: ‏%s

en: Your account
he: החשבון שלך

en: Failed to delete user
he: מחיקת משתמש נכשלה

en: Failed to revoke remotely managed user
he: ביטול המשתמש המנוהל מרחוק נכשל

en: You cannot delete your own account.
he: מחיקת החשבון שלך על ידיך אינה אפשרית.

en: %s is still logged in
he: %s עדיין במערכת

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
he: מחיקת משתמש כשהוא מחובר עלולה להשאיר את המערכת במצב בלתי יציב.

en: Do you want to keep %s’s files?
he: לשמור על הקבצים של %s?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
he: ניתן לשמור על תיקיית הבית, מאגר הדואר והקבצים הזמניים בהישג ידך לאחר מחיקת משתמש.

en: _Delete Files
he: _מחיקת הקבצים

en: _Keep Files
he: _שמירת הקבצים

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
he: לשלול את החשבון של %s שמנוהל מרחוק?

en: _Delete
he: מ_חיקה

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
he: חשבון מושבת

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
he: להגדרה בהתחברות הבאה

[ctx: Password mode]
en: None
he: אין

en: Logged in
he: נכנסת

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
he: פעיל

en: Failed to contact the accounts service
he: לא ניתן ליצור קשר עם שירות החשבונות

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
he: נא לוודא ששירות החשבונות (AccountService) מותקן ומופעל.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
he: כדי לערוך שינויים,
    ראשית יש ללחוץ על הסמל *

en: Delete the selected user account
he: מחיקת חשבון המשתמש הנבחר

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
he: כדי למחוק את המשתמש הנבחר
    ראשית יש ללחוץ על הסמל *

en: Unlock to Add Users and Change Settings
he: שחרור להוספת משתמשים ולשינוי הגדרות

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
he: שם המשתמש יכול להכיל רק אותיות קטנות מהאלפבית האנגלי, ספרות ואחד  מהתווים: . - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
he: למרבה הצער, שם משתמש זה אינו זמין. יש לנסות שם אחר.

en: The username is too long.
he: שם המשתמש ארוך מדי.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
he: שם זה ישמש לשם תיקיית הבית שלך ולא יהיה ניתן לשנותו.

en: Should match the web address of your login provider.
he: צריך להתאים את כתובת האינטרנט של ספק החשבון שלך.

en: Failed to add account
he: הוספת החשבון נכשלה

en: Failed to register account
he: הרשמת החשבון נכשלה

en: No supported way to authenticate with this domain
he: אין שיטה נתמכת לאימות עם מתחם זה (domain)

en: Failed to join domain
he: ההצטרפות למתחם נכשלה

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
he: שם התחברות זה לא עובד.
    נא לנסות שוב.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
he: ססמה זו לא עובדת.
    נא לנסות שוב.

en: Failed to log into domain
he: ההתחברות למתחם נכשלה

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
he: לא ניתן למצוא את התחום. אולי שגית באיות?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
he: הססמה החדשה מוכרחה להיות שונה מהקודמת.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
he: כדאי לשנות כמה תווים או מספרים.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
he: כדאי לנסות לערוך שינויים נרחבים יותר בססמה.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
he: ססמה ללא שם המשתמש שלך תהיה חזקה יותר.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
he: כדאי לנסות להימנע משימוש בשם שלך בססמה.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
he: כדאי לנסות להימנע מכמה מהמילים הכלולות בססמה.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
he: כדאי לנסות להימנע ממילים נפוצות.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
he: כדאי לנסות להימנע מסידור מחדש של מילים קיימות.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
he: כדאי לנסות להשתמש ביותר מספרים.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
he: כדאי לנסות להשתמש ביותר אותיות רישיות.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
he: כדאי לנסות השתמש ביותר אותיות קטנות.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
he: כדאי לנסות להשתמש ביותר תווים מיוחדים, כמו סימני פיסוק.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
he: כדאי לנסות להשתמש בתערובת של אותיות, מספרים וסימני פיסוק.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
he: כדאי לנסות להימנע מחזרה על אותו התו.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
he: כדאי לנסות להימנע מחזרה על אותו סוג של תו: צריך לערבב אותיות, מספרים וסימני פיסוק.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
he: כדאי להימנע מרצפים כמו 1234, abcd או אבגד.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
he: הססמה צריכה להיות ארוכה יותר. יש לנסות להוסיף תווים, מספרים וסימני פיסוק.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
he: יש לערבב אותיות רישיות וקטנות ולהשתמש במספר או שניים.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
he: הוספת תווים נוספים, מספרים וסימני פיסוק תחזק את הססמה עוד יותר.

en: This Week
he: השבוע

en: Last Week
he: השבוע האחרון

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
he: %e ב%b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
he: %e ב%b, %Y

[ctx: login history week label]
note: Translators: This indicates a week label on a login history. The first %s is the first day of a week, and the second %s the last day.
en: %s — %s
he: ‏%s – %s

en: Session Ended
he: הפעלה הסתיימה

en: Session Started
he: הפעלה התחילה

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
he: ‏‏%s – פעילות בחשבון

[ctx: Distance]
en: Short
he: קצר

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
he: ¼ מסך

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
he: ½ מסך

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
he: ¾ מסך

[ctx: Distance]
en: Long
he: ארוך

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
he: בררת מחדל

[ctx: cursor size]
en: Medium
he: בינוני

[ctx: cursor size]
en: Large
he: גדול

[ctx: cursor size]
en: Larger
he: גדול יותר

[ctx: cursor size]
en: Largest
he: ענק

en: %d pixel | %d pixels
he[0]: פיקסל אחד
he[1]: שני פיקסלים
he[2]: ‏‫%d פיקסלים

en: System Bus
he: אפיק נתונים

en: Full access
he: גישה מלאה

en: Session Bus
he: אפיק הפעלה

en: Devices
he: התקנים

en: Full access to /dev
he: גישה מלאה אל ‎/dev

en: Network
he: רשת

en: Has network access
he: יש גישה לרשת

en: Home
he: בית

en: Read-only
he: קריאה בלבד

en: File System
he: מערכת הפעלה

en: Settings
he: הגדרות

en: Can change settings
he: ניתן לשנות הגדרות

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
he: ליישום %s יש את ההרשאות הבאות בצורה מובנית. לא ניתן לשנות זאת. אם הדבר מדאיג אותך, כדאי לשקול את הסרת היישום.

en: Web Links
he: קישורים לאתרים

en: Git Links
he: קישורים למאגרי Git

en: %s Links
he: ‏%s קישורים

en: Unset
he: לא נקבע

en: Links
he: קישורים

en: Hypertext Files
he: קובצי היפרטקסט

en: Text Files
he: קובצי טקסט

en: Image Files
he: קובצי תמונות

en: Font Files
he: קובצי גופנים

en: Archive Files
he: קובצי ארכיון

en: Package Files
he: קובצי חבילות

en: Audio Files
he: קובצי שמע

en: Video Files
he: קובצי וידאו

en: Other Files
he: קבצים אחרים

note: List of applications.
en: Applications
he: יישומים

[ctx: service is enabled]
en: On
he: פעיל

[ctx: service is disabled]
en: Off
he: כבוי

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
he: מופעל

[ctx: service is active]
en: Active
he: פעיל

en: Choose a Folder
he: נא לבחור בתיקייה

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
he: שיתוף קבצים מאפשר לך לשתף את התיקייה ציבורי שלך עם משתמשים נוספים ברשת הנוכחית שלך באמצעות: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
he: כאשר התחברות מרוחקת מאופשרת, משתמשים מרוחקים יכולים להתחבר באמצעות פקודה במעטפת מאובטחת: 
    %s

en: Copy
he: העתקה

en: Sharing
he: שיתוף

note: Label
en: No networks selected for sharing
he: לא נבחרו רשתות לשיתוף

en: Ask what to do
he: הצגת שאלה בנוגע להמשך

en: Do nothing
he: לא לעשות דבר

en: Open folder
he: פתיחת תיקייה

en: Other Media
he: מדיה אחרת

en: Select an application for audio CDs
he: נא לבחור יישום לתקליטורי שמע

en: Select an application for video DVDs
he: נא לבחור יישום לתקליטורי וידאו DVD

en: Select an application to run when a music player is connected
he: נא לבחור יישום להפעלה בעת חיבור נגן מוזיקה

en: Select an application to run when a camera is connected
he: נא לבחור יישום להפעלה בעת חיבור המצלמה

en: Select an application for software CDs
he: נא לבחור יישום לתקליטורי תכנה

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
he: תקליטור DVD שמע

en: blank Blu-ray disc
he: תקליטור Blu-ray ריק

en: blank CD disc
he: תקליטור CD ריק

en: blank DVD disc
he: תקליטור DVD ריק

en: blank HD DVD disc
he: תקליטור HD DVD ריק

en: Blu-ray video disc
he: תקליטור וידאו Blu-ray

en: e-book reader
he: מציג ספרים אלקטרוניים

en: HD DVD video disc
he: תקליטור וידאו HD DVD

en: Picture CD
he: תקליטור תמונות

en: Super Video CD
he: סופר תקליטור וידאו (SVCD)

en: Video CD
he: תקליטור וידאו (VCD)

en: Windows software
he: תכנה של Windows

[ctx: measurement format]
en: Imperial
he: אימפריאלית

[ctx: measurement format]
en: Metric
he: מטרית

en: Formats
he: תבניות

en: Unknown
he: לא ידוע

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
he: 64 סיביות

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
he: 32 סיביות

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
he: לא ידוע

en: _Copy
he: ה_עתקה

en: Select _All
he: בחירה בה_כול

en: Unlock to Change Settings
he: יש לשחרר לשינוי הגדרות

en: Other…
he: אחר…

en: Today
he: היום

en: Yesterday
he: אתמול

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
he: %e ב%b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
he: %e ב%b, 2013

en: %d hour | %d hours
he[0]: שעה
he[1]: שעתיים
he[2]: ‫%d שעות

en: %d second | %d seconds
he[0]: שנייה
he[1]: שתי שניות
he[2]: ‏‫%d שניות

[ctx: hours minutes seconds]
note: 5 hours 2 minutes 12 seconds
en: %s %s %s
he: ‏%s, ‏%s ו־%s

[ctx: hours minutes]
note: 5 hours 2 minutes
en: %s %s
he: ‏%s ו־%s

[ctx: minutes seconds]
note: 2 minutes 12 seconds
en: %s %s
he: ‏%s ו־%s

note: 0 seconds
en: 0 seconds
he: 0 שניות

en: never
he: מעולם לא

en: today
he: היום

en: yesterday
he: אתמול

en: %i day ago | %i days ago
he[0]: אתמול
he[1]: שלשום
he[2]: לפני %i ימים

en: IPv4 Address
he: כתובת IPv4

en: IPv6 Address
he: כתובת IPv6

en: IP Address
he: כתובת IP

en: Hardware Address
he: כתובת חומרה

en: Default Route
he: נתיב בררת המחדל

en: Last used
he: שימוש אחרון

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
he: ‏%d מ״ב/שנייה

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
he: קווי

en: Options…
he: אפשרויות…

en: missing EAP-FAST PAC file
he: חסרים הקבצים EAP-FAST PAC

en: Choose a PAC file
he: בחירת קובץ PAC

en: PAC files (*.pac)
he: קובצי PAC‏ (‎*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
he: חסר שם משתמש EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
he: חסרה ססמת EAP-LEAP

en: missing leap-username
he: חסר שם משתמש leap

en: missing leap-password
he: חסרה ססמת leap

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
he: אישור EAP-PEAP CA לא תקף: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
he: אישור EAP-PEAP CA לא תקף: לא סופקו אישורים

en: Choose a Certificate Authority certificate
he: בחירת אישור של רשות אישורים

en: missing wep-key
he: חסר מפתח wep

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
he: מפתח wep לא תקף: מפתח באורך %zu חייב להכיל ספרות הקסדצימליות בלבד

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
he: מפתח wep לא תקף: מפתח באורך %zu חייב להכיל אך ורך תווי ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
he: מפתח wep לא תקף: אורך מפתח %zu שגוי. מפתח חייב להיות או באורך 5/13 (‏ascii) או 10/26 (הקסדצימלי)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
he: מפתח wep לא תקף: ססמה לא יכולה להיות ריקה

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
he: מפתח wep לא תקף: ססמה חייבת להיות קצרה מ־64 תווים

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
he: שגיאה לא מוגדרת באבטחת 802.1x ‏(wpa-eap)

en: no file selected
he: לא נבחר קובץ

en: unspecified error validating eap-method file
he: שגיאה לא ידועה באימות קובץ eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
he: מפתחות פרטיים מסוג DER, PEM או PKCS#12 ‏(‎*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
he: אישורי DER או PEM‏ (‎*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
he: אישור רשות אישורים מסוג EAP-TTLS לא תקף: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
he: אישור רשות אישורים מסוג EAP-TTLS לא תקף: לא צוין אישור

en: missing EAP username
he: חסר שם משתמש EAP

en: missing EAP password
he: חסרה ססמת EAP

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
he: ‏wpa-psk לא תקף: %zu אורך מפתח לא תקף. חייב להיות [8,63] בתים או 64 ספרות הקסדצימליות

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
he: ‏wpa-psk לא תקף: לא נתן לפענח מפתח עם 64 בתים כהקסדצילמי

en: Unknown error validating 802.1X security
he: שגיאת אימות אבטחת 802.1x לא ידועה

en: Wi-Fi password is missing.
he: חסרה ססמת רשת אלחוטית.

en: missing EAP-TLS identity
he: חסר מזהה EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
he: אישור EAP-TLS CA לא תקף: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
he: אישור EAP-TLS CA לא תקף: לא סופק אישור

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
he: מפתח פרטי EAP-TLS לא תקף: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
he: משתמש אישור EAP-TLS לא תקף: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
he: מפתחות פרטיים בלתי מוצפנים אינם בטוחים

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
he: נראה שהמפתח הפרטי הנבחר לא מוגן על ידי ססמה. זה עלול לסכן את אישורי האבטחה שלך. נא לבחור מפתח פרטי המוגן בססמה.
    
    (ניתן להגן על המפתח הפרטי שלך עם openssl)

en: Choose your personal certificate
he: נא לבחור את האישור האישי שלך

en: Choose your private key
he: בחירת המפתח הפרטי שלך

en: Wi-Fi
he: רשת אלחוטית

en: Stop hotspot and disconnect any users?
he: האם לעצור את נקודת הגישה ולנתק את כל המשתמשים ?

en: _Stop Hotspot
he: _עצירת נקודת הגישה

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
he: המצב אינו ידוע

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
he: לא מנוהל

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
he: לא זמין

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
he: בהתחברות

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
he: נדרש אימות

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
he: מחובר

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
he: מתבצע ניתוק

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
he: החיבור נכשל

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
he: המצב אינו ידוע (חסר)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
he: התצורה נכשלה

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
he: תצורת ה־IP נכשלה

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
he: תצורת ה־IP פגה

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
he: נדרשו סודות אך לא סופקו

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
he: משלים ה־802.1x מנותק

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
he: תצורת משלים ה־802.1x נכשלה

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
he: משלים ה־802.1x נכשל

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
he: למשלים ה־802.1x לקח זמן רב מדי ליצור אימות

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
he: הפעלת שירות ה־PPP נכשלה

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
he: שירות ה־PPP מנותק

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
he: ה־PPP נכשל

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
he: הפעלת לקוח ה־DHCP נכשלה

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
he: שגיאת לקוח DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
he: לקוח ה־DHCP נכשל

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
he: הפעלת שירות שיתוף החיבורים נכשלה

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
he: שירות החיבור השיתופי נכשל

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
he: הפעלת שירות ה־AutoIP נכשלה

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
he: שגיאה בשירות AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
he: שירות ה־AutoIP נכשל

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
he: הקו תפוס

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
he: אין צליל חיוג

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
he: לא ניתן ליצור קשר עם אף ספק

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
he: הזמן שהוקצב לבקשת החיוג פג

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
he: ניסיון החיוג נכשל

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
he: הפעלת המודם נכשלה

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
he: הבחירה ב־APN הזה נכשלה

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
he: לא מחפש אחר רשתות

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
he: הרישום ברשת נדחה

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
he: הזמן שהוקצב לרישום לרשת פג

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
he: הרישום לרשת המבוקשת נכשל

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
he: בדיקת ה־PIN נכשלה

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
he: ייתכן שחסרה קושחה עבור ההתקן

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
he: החיבור נעלם

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
he: החיבור הנוכחי התבצע לפי הנחות

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
he: המודם לא נמצא

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
he: חיבור הבלוטות' נכשל

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
he: לא הוכנס כרטיס SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
he: נדרש ה־Pin של ה־SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
he: נדרש ה־Puk של ה־SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
he: ה־SIM שגוי

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
he: תלות החיבור נכשלה

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
he: הקושחה חסרה

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
he: הכבל מנותק

[ctx: Wi-Fi Connection]
note: TRANSLATORS: This happens when the connection name does not contain the SSID.
en: %s (SSID: %s)
he: ‏%s ‏(SSID: ‏%s)

en: Insecure network (WEP)
he: רשת לא מאובטחת (WEP)

en: Secure network (WPA)
he: רשת מאובטחת (WPA)

en: Secure network (WPA2)
he: רשת מאובטחת (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
he: רשת מאובטחת (WPA3)

en: Secure network
he: רשת מאובטחת

en: Security
he: אבטחה

en: Delete Address
he: מחיקת כתובת

en: Delete Route
he: מחיקת נתיב

en: automatic
he: אוטומטית

en: Identity
he: זהות

en: Cannot import VPN connection
he: לא ניתן לייבא חיבור VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
he: הקובץ „%s” לא ניתן לקריאה או שאינו מכיל מידע התחברות VPN מוכר
    
    שגיאה: %s.

en: Select file to import
he: נא לבחור קובץ לייבוא

en: A file named “%s” already exists.
he: כבר קיים קובץ בשם „%s“.

en: _Replace
he: ה_חלפה

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
he: האם ברצונך להחליף את %s עם חיבור ה־VPN שנשמר כעת?

en: Cannot export VPN connection
he: לא ניתן לייצא את חיבור ה־VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
he: החיבור „%s” לא ניתן ליצוא ל־%s.
    
    שגיאה: %s.

en: Export VPN connection
he: יצוא חיבור VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
he: ללא

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
he: פתוחה מורחבת

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
he: מפתח WEP 40‏/128-סיביות (הקסדצימלי או ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
he: מילת צופן WEP‏ 128-סיביות

en: Dynamic WEP (802.1x)
he: ‏WEP דינמי (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
he: ‏WPA ו־WPA2 אישי

en: WPA & WPA2 Enterprise
he: ‏WPA ו־WPA2 ארגוני

en: WPA3 Personal
he: ‏WPA3 אישי

en: Preserve
he: שמירה

en: Permanent
he: קבוע

en: Random
he: אקראי

en: Stable
he: יציב

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
he: כתובת ה־MAC שהוזנה כאן תשמש ככתובת החומרה של התקן הרשת המחובר ופועל. תכונה זו ידועה כשיבוט או זיוף כתובת MAC (באנגלית: cloning או spoofing). לדוגמה: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
he: פרופיל %d

en: Unable to open connection editor
he: לא ניתן לפתוח את עורך החיבורים

en: New Profile
he: פרופיל חדש

en: _Add
he: הו_ספה

en: Import from file…
he: יבוא מקובץ…

en: Add VPN
he: הוספת VPN

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
he: ארגוני

[ctx: Wifi security]
en: None
he: ללא

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
he: לעולם לא

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
he: ‏%d מ״ב/שנייה (%1.1f גה״צ‏)

en: 2.4 GHz / 5 GHz
he: ‏5 גה״צ / 2.4 גה״צ

en: 2.4 GHz
he: 2.4 גה״צ

en: 5 GHz
he: 5 גה״צ

[ctx: Signal strength]
en: None
he: ללא

[ctx: Signal strength]
en: Weak
he: חלש

[ctx: Signal strength]
en: Ok
he: טוב

[ctx: Signal strength]
en: Good
he: טוב

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
he: מצוין

en: Forget Connection
he: לשכוח התחברות

en: Remove Connection Profile
he: הסרת פרופיל התחברות

en: Remove VPN
he: הסרת VPN

en: Details
he: פרטים

en: Add new connection
he: הוספת התחברות חדשה

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
he: הפעלת נקודה חמה תגרום ניתוק מ־%s, וכן לא תתאפשר גישה לרשת דרך אינטרנט אלחוטי.

en: Must have a minimum of 8 characters
he: חובה 8 תווים לכל הפחות

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
he: הפעלת נקודת חמה אלחוטית?

en: Manual
he: ידני

en: Automatic
he: אוטומטי

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
he: נעשה שימוש בזיהוי אוטומטי של מתווך רשת כאשר לא מסופקת כתובת תצורה.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
he: מצב זה אינו מומלץ לרשתות ציבוריות שאינן מהימנות.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
he: פרטי הרשתות הנבחרות, לרבות ססמאות וכל תצורה אחרת שהותאמה אישית יאבדו.

en: _Forget
he: הת_עלמות

en: Known Wi-Fi Networks
he: רשתות אלחוטיות לא מוכרות

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
he: הת_עלמות

en: System policy prohibits use as a Hotspot
he: מדיניות המערכת אוסרת שימוש בנקודה חמה

en: Wireless device does not support Hotspot mode
he: התקן הרשת האלחוטית אינו תומך במצב נקודה חמה

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
he: אופס, משהו השתבש. נא ליצור קשר עם ספק התכנה שלך.

en: NetworkManager needs to be running.
he: ‏NetworkManager צריך לפעול.

en: 2G Only
he: ‫2G בלבד

en: 3G Only
he: ‫3G בלבד

en: 4G Only
he: ‫4G בלבד

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
he: ‫2G,‏ 3G,‏ 4G (עדיפה)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
he: ‫2G,‏ 3G (עדיפה), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
he: ‫2G (עדיפה), 3G,‏ 4G

en: 2G, 3G, 4G
he: ‫2G,‏ 3G,‏ 4G

en: 3G, 4G (Preferred)
he: ‫3G,‏ 4G (עדיפה)

en: 3G (Preferred), 4G
he: ‫3G (עדיפה), 4G

en: 3G, 4G
he: ‫3G,‏ 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
he: ‫2G,‏ 4G (עדיפה)

en: 2G (Preferred), 4G
he: ‫2G (עדיפה), 4G

en: 2G, 4G
he: ‫2G,‏ 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
he: ‫2G,‏ 3G (עדיפה)

en: 2G (Preferred), 3G
he: ‫2G (עדיפה), 3G

en: 2G, 3G
he: ‫2G,‏ 3G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
he: לא ידוע

en: Not Registered
he: לא רשום

en: Registered
he: רשום

en: Roaming
he: ניוד

en: Searching
he: בחיפוש

en: Denied
he: נדחה

en: Unlock SIM card
he: שחרור כרטיס SIM

en: Unlock
he: שחרור

en: Please provide PIN code for SIM %d
he: נא לספק קוד PIN עבור SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
he: נא להקליד PIN לשחרור כרטיס ה־SIM שלך

en: Please provide PUK code for SIM %d
he: נא לספק קוד PUK ל־SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
he: נא להקליד PUK לשחרור כרטיס ה־SIM שלך

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
he[0]: הוקלדה ססמה שגויה. נותר לך עוד ניסיון אחד
he[1]: הוקלדה ססמה שגויה. נותרו לך עוד שני ניסיונות
he[2]: הוקלדה ססמה שגויה. נותרו לך עוד %1$u ניסיונות

en: You have %u try left | You have %u tries left
he[0]: נותר לך ניסיון אחד
he[1]: נותרו לך שני ניסיונות
he[2]: נותרו לך %u ניסיונות

en: Wrong password entered.
he: הססמה שהוקלדה שגויה.

en: PUK code should be an 8 digit number
he: קוד ה־PUK אמור להיות באורך 8 ספרות

en: Enter New PIN
he: נא להקליד PIN חדש

en: PIN code should be a 4-8 digit number
he: קוד ה־PIN אמור להיות מספר באורך 4-8 ספרות

en: _Set
he: ה_גדרה

en: Operation Cancelled
he: הפעולה בוטלה

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
he: ‫<b>שגיאה:</b> הגישה לשינוי ההגדרות נדחתה

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
he: ‫<b>שגיאה:</b> שגיאה בציוד התקשורת הסלולרית

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
he: %e ב%B %Y, %l:%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
he: %e ב%B %Y, %R

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
he: ‎%l:%M %p

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
he: מערכת הבת של Thunderbolt ‏(boltd) אינה מותקנת או לא מוגדרת כראוי.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
he: ‏Thunderbolt לא ניתנת לזיהוי.
    או שהמערכת חסרת תמיכה ב־Thunderbolt, או שהיא הושבתה ב־BIOS או שהיא הוגדרה כשכבת אבטחה לא נתמכת ב־BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
he: תמיכה ב־Thunderbolt הושבתה ב־BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
he: שכבת האבטחה של Thunderbolt לא ניתנת לקביעה.

en: Error switching direct mode: %s
he: שגיאה בשינוי המצב הישיר: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
he: מנותק

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
he: בהתחברות

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
he: מחובר

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
he: שגיאת אימות

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
he: אימות

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
he: תפקוד ירוד

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
he: התקנים מחוברים ומאומתים

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
he: לא ידוע

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
he: אומת ב־:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
he: מחובר החל מ־:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
he: נרשם ב־:

en: Failed to authorize device:
he: אימות ההתקן נכשל:

en: Failed to forget device:
he: שכיחת ההתקן נכשלה:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
he[0]: תלוי בהתקן אחר
he[1]: תלוי בשני התקנים אחרים
he[2]: ‫תלוי ב־%u התקנים אחרים

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
he: שגיאה

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
he: אומת

en: Try clicking, double clicking, scrolling
he: נא לנסות ללחוץ, ללחוץ לחיצה כפולה, לגלול

en: Five clicks, GEGL time!
he: חמש לחיצות, זכית בעז!

en: Double click, primary button
he: לחיצה כפולה, לחצן ראשי

en: Single click, primary button
he: לחיצה בודדת, לחצן ראשי

en: Double click, middle button
he: לחיצה כפולה, לחצן אמצעי

en: Single click, middle button
he: לחיצה בודדת, לחיצה אמצעית

en: Double click, secondary button
he: לחיצה כפולה, לחצן משני

en: Single click, secondary button
he: לחיצה בודדת, לחצן משני

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
he: מידע נוסף

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
he: שליחת דיווחים על בעיות טכניות תעזור לנו לשפר את %s. הדיווחים נשלחים בעילום שם וללא מידע אישי. %s

en: Empty all items from Trash?
he: לרוקן את כל הפריטים באשפה?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
he: כל הפריטים באשפה ימחקו לצמיתות.

en: _Empty Trash
he: _פינוי האשפה

en: Delete all the temporary files?
he: למחוק את כל הקבצים הזמניים?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
he: כל הקבצים הזמניים ימחקו לצמיתות.

en: _Purge Temporary Files
he: מחיקת קבצים _זמניים

[ctx: Online Account]
en: Other
he: אחר

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
he: חשבון %s

en: Error removing account
he: אירעה שגיאה בעת הסרת החשבון

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
he: הסרת %s

en: Display version number
he: הצגת מספר הגרסה

en: Enable verbose mode
he: הפעלת מצב מפורט

en: Search for the string
he: חיפוש אחר מחרוזת

en: List possible panel names and exit
he: הצגת שמות הלוחות האפשריים ואז לצאת

en: Panel to display
he: לוח להצגה

en: Available panels:
he: לוחות זמינים:

en: Privacy
he: פרטיות

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
he[0]: ערוץ פלט אחד
he[1]: שני ערוצי פלט
he[2]: ‏‫%u ערוצי פלט

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
he[0]: ערוץ קלט אחד
he[1]: שני ערוצי קלט
he[2]: ‏‫%u ערוצי קלט

en: System Sounds
he: צלילי מערכת

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
he: _שחרור

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
he: לא נמצא מדפסות

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
he: יש להזין כתובת רשת או חיפוש מדפסת

en: Authentication Required
he: נדרש אימות

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
he: יש להזין שם משתמש וססמה להצגת מדפסות זמינות על שרת ההדפסה.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
he: שם משתמש

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
he: ססמה

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
he: מתחם

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
he: אי_מות

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
he: ניקוי הכול

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
he: _אימות

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
he: אין משימת הדפסה פעילה

en: Select Printer Driver
he: בחירת מנהל התקן למדפסת

en: Loading drivers database…
he: מסד נתוני מנהלי ההתקנים נטען…

en: Printing Options
he: אפשרויות הדפסה

en: Printer Details
he: פרטי מדפסת

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
he: הגדרת המדפסת כבררת מחדל

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
he: ניקוי ראשי ההדפסה

en: Remove Printer
he: הסרת מדפסת

en: Model
he: דגם

en: Location
he: מיקום

en: Ink Level
he: רמת הדיו

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
he: יש להפעיל מחדש כאשר הבעיה נפתרת.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
he: הפעלה מחדש

en: Name
he: שם

en: Address
he: כתובת

en: Searching for preferred drivers…
he: מתבצע חיפוש אחר מנהלי ההתקנים המועדפים…

en: Search for Drivers
he: חיפוש התקנים

en: Select from Database…
he: בחירה ממסד הנתונים…

en: Install PPD File…
he: התקנת קובץ PPD…

en: Authenticate
he: אימות

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
he: הוספת מדפסת…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
he: ביטול

en: No printers
he: אין מדפסות בנמצא

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
he: כפי הנראה, שירותי ההדפסה של המערכת
    ‫‫‬‫‬אינם זמינים, עמך הסליחה.

en: Location services turned off
he: שירותי האיכון מושבתים

en: No applications can obtain location information.
he: אף יישום לא יכול לקבל מידע על המיקום שלך.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
he: שירותי האיכון מאפשרים ליישומים לזהות את המיקום שלך. 
    הדיוק גדל עם הפעלת אינטרנט אלחוטי ופס רחב נייד.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
he: שימוש בשירות האיכון של מוזילה: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>מדיניות פרטיות</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
he: לאפשר ליישומים שלהלן לאכן את המיקום שלך.

en: No Applications Have Asked for Location Access
he: אף יישום לא ביקש גישה למיקום

en: Default
he: בררת מחדל

en: Middle Mouse Button Click
he: לחיצה על לחצן העכבר האמצעי

en: Right Mouse Button Click
he: לחיצה על לחצן העכבר הימני

en: Back
he: חזרה

en: Forward
he: קדימה

en: No stylus found
he: לא נמצא עט

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
he: יש להזיז את העט שלך בסמוך ללוח כדי להגדיר אותו

en: Eraser Pressure Feel
he: תחושת לחץ המוחק

en: Soft
he: רכה

en: Firm
he: נוקשה

en: Top Button
he: לחצן עליון

en: Lower Button
he: הלחצן הנמוך יותר

en: Lowest Button
he: הלחצן הנמוך יותר

en: Tip Pressure Feel
he: תחושת לחץ החוד

en: Tablet (absolute)
he: לוח (מוחלט)

en: Touchpad (relative)
he: משטח מגע

en: Tablet Preferences
he: העדפות מחשב לוח

en: _Help
he: _עזרה

en: No tablet detected
he: לא זוהה לוח מגע

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
he: נא לחבר או להפעיל את לוח המגע שלך

en: Bluetooth Settings
he: הגדרות בלוטות'

en: Wacom Tablet
he: לוח מגע

en: Tracking Mode
he: מצב עקיבה

en: Left-Handed Orientation
he: התאמה לשמאליים

en: Map to Monitor…
he: מיפוי לצג…

en: Map Buttons…
he: מיפוי לחצנים…

en: Calibrate…
he: כיול…

en: Adjust mouse settings
he: התאמת הגדרות העכבר

en: Adjust display resolution
he: התאמת רזולוציית התצוגה

en: Decouple Display
he: ניתוק תצוגה

en: Screen Calibration
he: כיול מסך

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
he: נא ללחוץ על סמני היעד כאשר הם מופיעים על המסך כדי לכייל את משטח המגע.

en: Mis-click detected, restarting…
he: זוהתה לחיצה שגויה, הפעולה תתחיל מההתחלה…

en: Map Buttons
he: מיפוי לחצנים

en: Map buttons to functions
he: מיפוי לחצנים לפונקציות

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
he: על מנת לערוך צירוף מקשים, יש לבחור בפעולה „שליחת צירוף מקשים”, ללחוץ על כפתור צירופי מקשים ולהקיש על המקשים החדשים או על Backspace למחיקה.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
he: רבע שעה

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
he: חצי שעה

en: Power Mode
he: מצב כיבוי

en: Affects system performance and power usage.
he: השפעה על ביצועי המערכת וצריכה החשמל.

en: Power Saving Options
he: אפשרויות חיסכון בחשמל

en: Automatic Screen Brightness
he: בהירות מסך אוטומטית

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
he: בהירות המסך מתכווננת לפי האור שמסביב.

en: Dim Screen
he: עמעום מסך

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
he: מפחית את בהירות המסך כאשר המחשב אינו פעיל.

en: Screen _Blank
he: ה_חשכת מסך

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
he: מכבה את המסך לאחר זמן מה של חוסר פעילות.

en: Automatic Power Saver
he: חיסכון אוטומטי בחשמל

en: Enables power saver mode when battery is low.
he: מאפשר מצב חיסכון בחשמל כאשר הסוללה חלשה.

en: _Automatic Suspend
he: השהיה _אוטומטית

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
he: משהה את המחשב זמן מה של חוסר פעילות.

en: Suspend & Power Button
he: השהיה וכפתור כיבוי

en: Po_wer Button Behavior
he: פעולת כפתור _כיבוי

en: Show Battery _Percentage
he: הצגת אחוז ה_סוללה

en: Automatic Suspend
he: השהיה אוטומטית

en: _Plugged In
he: ב_חיבור לחשמל

en: On _Battery Power
he: על _סוללה

en: Delay
he: השהיה

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
he: הכיול ייצר פרופיל שניתן להשתמש בו לנהל את צבעי המסך שלך. ככל שהכיול יארך זמן רב יותר איכות פרופיל הצבע תהיה טובה יותר.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
he: לא יהיה ניתן להשתמש במחשב שלך בזמן הכיול.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
he: איכות

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
he: הזמן המוערך

en: Calibration Quality
he: איכות הכיול

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
he: נא לבחור את התקן החישה לטובת כיול.

en: Calibration Device
he: התקן הכיול

en: Select the type of display that is connected.
he: נא לבחור את סוג הצג המחובר.

en: Display Type
he: סוג התצוגה

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
he: יש לבחור נקודת יעד לבנה. רוב הצגים צריכים להיות מכוילים לתאורת D65.

en: Profile Whitepoint
he: נקודת הלובן של הפרופיל

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
he: נא להגדיר את התצוגה לבהירות אופיינית לך. ניהול צבע יהיה מדויק ביותר ברמת בהירות זו.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
he: לחלופין, ניתן להשתמש ברמת בהירות שבשימוש אחד הפרופילים האחרים למכשיר זה.

en: Display Brightness
he: בהירות התצוגה

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
he: ניתן להשתמש בפרופיל צבע על מחשבים שונים, או אפילו ליצור פרופילים לתנאי תאורה שונים.

en: Profile Name:
he: שם הפרופיל:

en: Profile Name
he: שם הפרופיל

en: Profile successfully created!
he: הפרופיל נוצר בהצלחה!

en: Copy profile
he: העתקת פרופיל

en: Requires writable media
he: דרושה מדיה לכתיבה

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
he: יכול להיות שההנחיות הבאות על אופן השימוש בפרופיל תחת <a href="linux">GNU/לינוקס</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> ו־<a href="windows">Microsoft Windows</a> יביאו לך תועלת.

en: Summary
he: תקציר

en: Add Profile
he: הוספת פרופיל

en: _Import File…
he: _ייבוא קובץ…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
he: התגלו בעיות. אולי הפרופיל לא יעבוד כראוי. <a href="">הצגת פרטים.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
he: לכל התקן דרוש פרופיל צבע עדכני כדי שניתן יהיה לנהל אותו לפי צבע.

en: Learn more about color management
he: מידע נוסף בנוגע לניהול צבעים

en: _Set for all users
he: ה_גדרה לכל המשתמשים

en: Set this profile for all users on this computer
he: הגדרת פרופיל זה לכל המשתמשים במחשב זה

en: _Enable
he: ה_פעלה

en: _Add profile
he: הו_ספת פרופיל

en: _Calibrate…
he: _כיול…

en: Calibrate the device
he: כיול ההתקן

en: _Remove profile
he: ה_סרת פרופיל

en: _View details
he: _צפייה בפרטים

en: Unable to detect any devices that can be color managed
he: לא ניתן לזהות התקנים כלשהם שניתן לנהל בהם את הצבע

en: Projector
he: מקרן

en: Plasma
he: פלזמה

en: LCD (CCFL backlight)
he: ‏LCD ‏(CCFL תאורה אחורית)

en: LCD (RGB LED backlight)
he: ‏LCD ‏(RGB LED תאורה אחורית)

en: LCD (white LED backlight)
he: ‏LCD (תאורת LED אחורית)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
he: טווח צבעים רחב LCD ‏(CCLF תאורה אחורית)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
he: טווח צבעים רחב LCD ‏(RGB LED תאורה אחורית)

en: 40 minutes
he: 40 דקות

en: Native to display
he: טבעי לתצוגה

en: D50 (Printing and publishing)
he: D50 (הדפסה והוצאה לאור)

en: D65 (Photography and graphics)
he: D65 (צילום וגרפיקה)

en: Display Calibration
he: כיול התצוגה

note: This starts the calibration process
en: _Start
he: ה_תחלה

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
he: ה_משך

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
he: _סיום

en: No Bluetooth Found
he: לא נמצא מתאם בלוטות'

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
he: יש לחבר מתאם על מנת להשתמש בבלוטות’.

en: Bluetooth Turned Off
he: התקן הבלוטות' כבוי

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
he: יש להפעיל על מנת להתחבר להתקנים ולקבל העברות קבצים.

en: Airplane Mode is on
he: מצב טיסה מופעל

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
he: ‏בלוטות' מושבת כאשר מצב טיסה מופעל.

en: Turn Off Airplane Mode
he: לכבות מצב טיסה

en: Hardware Airplane Mode is on
he: חומרת מצב טיסה מופעלת

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
he: יש לכבות את מצב הטיסה על מנת לאפשר בלוטות'.

en: Add Picture…
he: הוספת תמונה…

en: Click a speaker to test
he: יש ללחוץ על רמקול לבדיקה

en: Left
he: שמאל

en: Right
he: ימין

en: Bark
he: נביחה

en: Drip
he: טפטוף

en: Glass
he: זכוכית

en: Sonar
he: סונאר

en: Rear
he: אחורי

en: Front
he: קדמי

en: System Volume
he: עצמת צלילי מערכת

en: Volume Levels
he: דרגות עצמת שמע

en: Output
he: פלט

en: Output Device
he: התקן פלט

en: Test
he: בדיקה

en: Configuration
he: הגדרה

en: Balance
he: איזון

en: Fade
he: עמעום

en: Subwoofer
he: סאבוופר

en: Input
he: קלט

en: Input Device
he: התקני קלט

en: Volume
he: עצמה

en: Alert Sound
he: צליל התראה

en: Refresh Rate
he: תדירות רענון

en: Adjust for TV
he: התאמה לטלויזיה

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
he: הפעלה מחדש של המסננים

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
he: להשבית באופן זמני עד מחר

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
he: תאורת לילה גורמת לצבע המסך להיות חם יותר. זה מועיל להורדת העומס על העיניים ומניעת עייפות.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
he: תאורת לילה

en: Schedule
he: לוח זמנים

en: Sunset to Sunrise
he: מהשקיעה עד לזריחה

en: Manual Schedule
he: לוח זמנים מותאם

en: Times
he: זמנים

en: From
he: מ־

en: Hour
he: שעה

en: Minute
he: דקה

en: To
he: עד

en: Color Temperature
he: טמפרטורת הצבע

en: Single Display
he: צג יחיד

en: Join Displays
he: צירוף צגים

en: Mirror
he: מראה

en: Display Mode
he: מצב תצוגה

en: Contains top bar and Activities
he: מכיל את השורה העליונה וכפתור פעילויות

en: Primary Display
he: צג ראשי

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
he: ניתן לגרור את הצגים על מנת להתאימם למיקום הפיזי שלהם. בחירה בצג תאפשר לשנות את ההגדרות שלו.

en: Display Arrangement
he: סידור צגים

en: Active Display
he: צג פעיל

en: Display Configuration
he: הגדרות צג

en: Blank Screen Delay
he: זמן החשכת מסך

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
he: פרק הזמן של חוסר פעילות שלאחריו המסך יוחשך.

en: Automatic Screen _Lock
he: _נעילת מסך אוטומטית

en: Automatic _Screen Lock Delay
he: זמן _נעילת מסך אוטומטית

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
he: פרק הזמן שלאחר החשכת המסך כאשר המסך ננעל באופן אוטומטי.

en: Show _Notifications on Lock Screen
he: הצגת הת_ראות במסך נעילה

en: Forbid new _USB devices
he: מניעת התקני _USB חדשים

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
he: מניעת פעילות של התקני USB חדשים בזמן שהמסך נעול.

en: Displays
he: תצוגות

en: Input Sources
he: מקורות הקלט

en: Includes keyboard layouts and input methods.
he: כולל פריסות מקלדת ושיטות קלט.

en: Input Source Switching
he: החלפת מקורות קלט

en: Use the _same source for all windows
he: שימוש באותו המקור ל_כל החלונות

en: Switch input sources _individually for each window
he: החלפת מקורות קלט עבור כל חלון _בנפרד

en: Special Character Entry
he: מילוי תווים מיוחדים

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
he: שיטות למילוי סימנים והגווני אותיות באמצעות המקלדת.

en: View and Customize Shortcuts
he: הצגה והתאמה של קיצורי מקשים

en: Add an Input Source
he: הוספת מקור קלט

en: Input methods can’t be used on the login screen
he: לא ניתן להשתמש בשיטות קלט במסך הכניסה

en: Move up
he: הזזה למעלה

en: Move down
he: הזזה למטה

en: Preferences
he: העדפות

en: View Keyboard Layout
he: הצגת פריסת המקלדת

en: Remove
he: הסרה

en: Reset the shortcut to its default value
he: איפוס צירופי המקשים לערך בררת המחדל

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
he: יש ללחוץ Esc לביטול או Backspace להשבתת צירופי המקשים.

en: Command
he: פקודה

en: Shortcut
he: קיצור

en: Set Shortcut…
he: הגדרת צירופי מקשים…

en: Add
he: הוספה

en: Replace
he: החלפה

en: Set
he: הגדרה

en: No input source selected
he: לא נבחר מקור קלט

en: Add Custom Shortcuts
he: הוספת צירוף מקשים מותאם

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
he: הגדרת צירופי מקשים מותאמים להפעלת יישומים, הרצת תסריטים ועוד.

en: Add Shortcut
he: הוספת קיצור דרך

en: No keyboard shortcut found
he: לא נמצאו צירופי מקשים

en: Try a different search
he: יש לנסות חיפוש שונה

en: Reset All…
he: איפוס של הכול…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
he: איפוס כל צירופי המקשים לערכי ברירת המחדל

en: Fingerprint Manager
he: ניהול טביעות אצבע

en: Fingerprint
he: טביעת אצבע

en: _No
he: _לא

en: _Yes
he: _כן

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
he: למחוק את טביעות האצבעות שלך שנרשמו כך שכניסה עם טביעת אצבע תושבת?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
he: אין התקן טביעת אצבע

en: Ensure the device is properly connected.
he: יש לוודא כי ההתקן מחובר כראוי.

en: No fingerprint device
he: אין התקן טביעת אצבע

en: Choose the fingerprint device you want to configure
he: נא לבחור את התקן טביעות האצבע להגדרה

en: Fingerprint Device
he: התקן טביעת אצבע

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
he: התחברות באמצעות טביעת אצבע מאפשרת לך לבטל נעילה ולהתחבר למחשב שלך באמצעות האצבע שלך

en: _Delete Fingerprints
he: _מחיקת טביעות אצבע

en: Fingerprint Login
he: כניסה באמצעות טביעת אצבע

en: Fingerprint Enroll
he: רישום טביעת אצבע

en: _Re-enroll this finger…
he: _רישום מחדש של אצבע זו…

en: _Add User…
he: הו_ספת משתמש…

en: Create a user account
he: יצירת חשבון משתמש

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
he: יש להפעיל מחדש את ההפעלה שלך כדי שהשינויים ייכנסו לתוקף (יש לצאת ולהיכנס)

en: Restart Now
he: הפעלה מחדש כעת

en: User Icon
he: סמל משתמש

en: Account Settings
he: הגדרות משתמש

en: _Administrator
he: _מנהל

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
he: מנהל יכול להוסיף ולהסיר משתמשים, וכן לשנות הגדרות עבור כלל המשתמשים.

en: _Parental Controls
he: _בקרת הורים

en: Open the Parental Controls application.
he: פתיחת יישום בקרת הורים.

en: _Language
he: _שפה

en: Authentication & Login
he: אימות והתחברות

en: _Password
he: _ססמה

en: _Fingerprint Login
he: כניסה באמצעות _טביעת אצבע

en: A_utomatic Login
he: כניסה _אוטומטית

en: Account Activity
he: פעילות בחשבון

en: Remove User…
he: הסרת משתמש…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
he: לא נמצאו משתמשים

en: Unlock to add a user account.
he: שחרור על מנת להוסיף משתמש.

en: Add User
he: הוספת משתמש

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
he: ה_רשמה

en: Domain Administrator Login
he: כניסת מנהל המתחם

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
he: כדי להשתמש בכניסה ארגונית, על מחשב זה להיות רשום
    במתחם. נא לבקש ממנהל הרשת להקליד את ססמת המתחם
    שלו להלן.

en: _Domain
he: מ_תחם

en: Administrator _Name
he: _שם המנהל

en: Administrator Password
he: ססמת מנהל

en: _Username
he: _שם משתמש

en: _Full Name
he: שם מ_לא

en: Standard
he: רגיל

en: Administrator
he: מנהל

en: Account _Type
he: _סוג החשבון

en: Allow user to set a password when they next _login
he: בחירת ססמה ב_כניסה הבאה

en: Set a password _now
he: הגדרת ססמה _כעת

en: _Confirm
he: _אישור

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
he: התחברות ארגונית מאפשרת ניהול חשבון משתמש מרוכז לשימוש בהתקן זה. נתן גם להשתמש בחשבון זה לגישה למשאבי חברות באינטרנט.

en: You are Offline
he: התנתקת

en: You must be online in order to add enterprise users.
he: עליך להתחבר לרשת כדי להוסיף משתמשים ארגוניים.

en: _Enterprise Login
he: _כניסה ארגונית

en: Take a Picture…
he: צילום תמונה…

en: Select a File…
he: בחירת קובץ…

en: Change Password
he: החלפת ססמה

en: Ch_ange
he: ה_חלפה

en: _Confirm New Password
he: _אימות הססמה החדשה

en: _New Password
he: ססמה _חדשה

en: Current _Password
he: ססמה _נוכחית

en: Allow user to change their password on next login
he: לאפשר למשתמש לשנות את הססמה בהתחברות הבאה

en: Set a password now
he: הגדרת ססמה כעת

en: Full Screen
he: מסך מלא

en: Top Half
he: החצי העליון

en: Bottom Half
he: החצי התחתון

en: Left Half
he: החצי השמאלי

en: Right Half
he: החצי הימני

en: Zoom Options
he: אפשרויות תקריב

en: _Zoom
he: ת_קריב

en: _Magnification:
he: ה_גדלה:

en: _Follow mouse cursor
he: מע_קב אחר סמן העכבר

en: _Screen part:
he: החלק מה_מסך:

en: Magnifier _extends outside of screen
he: האזור המו_גדל מוצג מחוץ למסך

en: _Keep magnifier cursor centered
he: _שמירה על סמן ההגדלה ממורכז

en: Magnifier cursor _pushes contents around
he: סמן ההגדלה _דוחף את התכנים סביב

en: Magnifier cursor moves with _contents
he: סמן ההגדלה זז עם ה_תכנים

en: Magnifier Position:
he: מיקום זכוכית המגדלת:

en: Magnifier
he: זכוכית מגדלת

en: _Thickness:
he: _עובי:

en: _Length:
he: _אורך:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
he: _צבע:

en: _Crosshairs:
he: סמני _צלב:

en: _Overlaps mouse cursor
he: _חופף את סמן העכבר

en: Crosshairs
he: סמני צלב

en: _White on black:
he: _לבן על שחור:

en: _Brightness:
he: _בהירות:

en: _Contrast:
he: _ניגודיות:

en: Color Effects:
he: אפקטים של צבע:

en: Color Effects
he: אפקטים של צבע

en: Typing Assist
he: מסייע ההקלדה

en: _Sticky Keys
he: מקשים _דביקים

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
he: התייחסות לרצף של מקשי החלפה כצירוף מקשים

en: _Disable if two keys are pressed together
he: ה_שבתה אם שני מקשים נלחצים ביחד

en: Beep when a _modifier key is pressed
he: צפצוף בעת לחיצה על מקש ה_חלפה

en: S_low Keys
he: מקשים _אטיים

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
he: הוספת השהיה בין לחיצת המקש לבין קבלת הלחיצה

en: A_cceptance delay:
he: ה_שהיית קבלה:

en: Slow keys typing delay
he: ההשהיה בין מקשים אטיים

en: Beep when a key is pr_essed
he: צפצוף כאשר מקש _נלחץ

en: Beep when a key is _accepted
he: צפצוף כאשר מקש ה_תקבל

en: Beep when a key is _rejected
he: צפצוף בעת _דחיית לחיצת מקש

en: _Bounce Keys
he: מקשים _חוזרים

en: Ignores fast duplicate keypresses
he: התעלמות מלחיצות מקשים כפולות מהירות

en: Bounce keys typing delay
he: ההשהיה בין החזרת המקשים

en: _Enable by Keyboard
he: הפעלה באמצעות המ_קלדת

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
he: הפעלת וכיבוי של תכונות נגישות באמצעות המקלדת

en: Repeat Keys
he: מקשים חוזרים

en: Key presses repeat when key is held down.
he: לחיצות מקש חוזרות בעת לחיצה רצופה.

en: Repeat keys delay
he: מהירות החזרת מקשים

en: Speed
he: מהירות

en: Repeat keys speed
he: מהירות החזרת מקשים

en: Click Assist
he: מסייע לחיצה

en: _Simulated Secondary Click
he: לחיצה _שנייה מדומה

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
he: הפעלת לחיצה משנית על ידי החזקת הלחצן הראשי

en: Secondary click delay
he: השהיית לחיצה משנית

en: _Hover Click
he: לחיצה במעבר מ_על

en: Trigger a click when the pointer hovers
he: הפעלת לחיצה כאשר העכבר עובר מעל

en: D_elay:
he: ה_שהיה:

en: Motion _threshold:
he: _סף תנועה:

en: Visual Alerts
he: התראות חזותיות

en: _Test flash
he: בדיקת הה_בהוב

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
he: שימוש בחיווי חזותי כאשר מושמע צליל התראה.

en: _Visual Alerts
he: התראות ח_זותיות

en: Flash the entire _window
he: הבהוב המסך _כולו

en: Flash the entire _screen
he: הבהוב המסך _כולו

en: _Always Show Accessibility Menu
he: _תמיד להציג תפריט נגישות

en: Seeing
he: ראייה

en: _High Contrast
he: ניגודיות _גבוהה

en: _Large Text
he: טקסט _גדול

en: Enable A_nimations
he: הפעלת ה_נפשות

en: C_ursor Size
he: גודל _סמן

en: Screen _Reader
he: מ_קריא מסך

en: _Sound Keys
he: _צלילי מקשים

en: Hearing
he: שמיעה

en: Typing
he: הקלדה

en: Screen _Keyboard
he: מקלדת _על המסך

en: R_epeat Keys
he: מקשים _חוזרים

en: Cursor _Blinking
he: ה_בהוב סמן

en: _Typing Assist (AccessX)
he: מסייע הה_קלדה (AccessX)

en: Pointing & Clicking
he: הצבעה ולחיצה

en: _Mouse Keys
he: מקשי _עכבר

en: _Locate Pointer
he: _איתור סמן

en: _Click Assist
he: מסייע ל_חיצה

en: _Double-Click Delay
he: פרק זמן לחיצה _כפולה

en: Double-Click Delay
he: פרק זמן ללחיצה כפולה

en: Cursor Blinking
he: הבהוב סמן

en: Cursor blinks in text fields.
he: סמן מהבהב בשדות טקסט.

en: Cursor blinking speed
he: מהירות הבהוב הסמן

en: Sound Keys
he: צלילי מקשים

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
he: צפצוף כאשר Num Lock או Caps Lock מופעלים או מושבתים.

en: Cursor Size
he: גודל סמן

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
he: סמן העכבר ניתן להגדלה על מנת להקל עליך לראות אותו.

en: Screen Reader
he: מקריא מסך

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
he: קורא המסך קורא את הטקסט המוצג כאשר המוקד זז.

en: _Screen Reader
he: מ_קריא מסך

en: General
he: כללי

en: _Active Screen Edges
he: _קצוות מסך פעילים

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
he: גרירה של החלונות כלפי השוליים העליונים, שמאליים וימנים של המסך תשנה את גודלם.

en: Workspaces
he: מרחבי עבודה

en: _Dynamic workspaces
he: מרחבי עבודה _גמישים

en: Automatically removes empty workspaces.
he: מסיר מרחבי עבודה ריקים אוטומטית.

en: _Fixed number of workspaces
he: מספר _קבוע של מרחבי עבודה

en: Specify a number of permanent workspaces.
he: נא לציין מספר של מרחבי עבודה קבועים.

en: _Number of Workspaces
he: מ_ספר מרחבי עבודה

en: Multi-Monitor
he: ריבוי צגים

en: Workspaces on _primary display only
he: מרחבי עבודה בצג ה_ראשי בלבד

en: Workspaces on all d_isplays
he: מרחבי עבודה ב_כל הצגים

en: No applications
he: לא נמצאו יישומים

en: Install some…
he: מתקין…

en: Permissions & Access
he: הרשאות וגישה

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
he: מידע ושירותים הנדרשים עבור יישום זה.

en: Camera
he: מצלמה

en: Microphone
he: מיקרופון

en: Location Services
he: שירותי איכון

en: Built-in Permissions
he: הרשאות מובנות

en: Cannot be changed
he: לא ניתן לשנות

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
he: הרשאות מיוחדות ניתנות לשינוי בהגדרות <a href="privacy">הפרטיות</a>.

en: Integration
he: שילוב

en: System features used by this application.
he: תכונות מערכת המשמשות יישום זה.

en: Search
he: חיפוש

en: Notifications
he: התראות

en: Run in background
he: פועל ברקע

en: Set Desktop Background
he: הגדרת רקע שולחן העבודה

en: Sounds
he: שמע

en: Inhibit system keyboard shortcuts
he: מניעת צירופי מקשים של המערכת

en: Default Handlers
he: מפעיל בררת מחדל

en: Types of files and links that this application opens.
he: סוגי קבצים וקישורים אותם היישום פותח.

en: Reset
he: איפוס

en: Usage
he: שימוש

en: How much resources this application is using.
he: המשאבים בשימוש היישום.

en: Storage
he: אחסון

en: Open in Software
he: פתיחה בתכנות

en: No results found
he: לא נמצאו תוצאות

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
he: כמות האחסון על הדיסק בשימוש על ידי היישום לטובת אחסון מידע ונתוני מטמון.

en: Application
he: יישום

en: Data
he: מידע

en: Cache
he: מטמון

en: <b>Total</b>
he: ‫<b>סך הכול</b>

en: Clear Cache…
he: ניקוי מטמון…

en: Networks
he: רשתות

en: _Computer Name
he: שם ה_מחשב

en: _File Sharing
he: שיתוף _קבצים

en: _Media Sharing
he: שיתוף _מדיה

en: _Remote Login
he: כניסה מ_רוחקת

en: Some services are disabled because of no network access.
he: יתכן שחלק מהשירותים יושבתו עקב העדר גישה לרשת.

en: File Sharing
he: שיתוף קבצים

en: _Require Password
he: ד_רישת ססמה

en: Remote Login
he: התחברות מרוחקת

en: Device Name
he: שם ההתקן

en: Media Sharing
he: שיתוף מדיה

en: Share music, photos and videos over the network.
he: שיתוף מוזיקה, תמונות וסרטים ברשת.

en: Folders
he: תיקיות

en: _New connections must ask for access
he: התחברויות ח_דשות מחייבות בקשת גישה

en: _Require a password
he: _דרושה ססמה

en: Select how media should be handled
he: נא לבחור כיצד מדיה תטופל

en: CD _audio
he: תקליטור _שמע

en: _DVD video
he: _וידאו DVD

en: _Music player
he: נ_גן מוזיקה

en: _Photos
he: תמו_נות

en: _Software
he: _תכנה

en: _Other Media…
he: מ_דיה אחרת…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
he: ל_עולם לא לשאול או להפעיל תכנית עם הכנסת מדיה

en: Select how other media should be handled
he: יש לבחור כיצד מדיה אחרת תטופל

en: _Action:
he: _פעולה:

en: _Type:
he: _סוג:

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
he: בחירת תבנית עבור מספרים, תאריכים ומטבעות. השינוי יופיע החל מהכניסה הבאה.

en: Common Formats
he: תבניות נפוצות

en: All Formats
he: כל התבניות

en: No Search Results
he: לא נמצאו תוצאות

en: Searches can be for countries or languages.
he: ניתן לחפש מדינות או שפות.

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: My Account
he: החשבון שלי

en: Login Screen
he: מסך כניסה

en: Language
he: שפה

en: The language used for text in windows and web pages.
he: השפה שתשמש עבור הטקסט בחלונות ובדפי האינטרנט.

en: Restart the session for changes to take effect
he: יש לסגור את ההפעלה הנוכחית כדי להחיל את השינויים

en: Restart…
he: הפעלה מחדש…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
he: התבנית שתשמש עבור מספרים, תאריכים ומטבעות.

en: _Formats
he: _תבניות

en: Login settings are used by all users when logging into the system
he: הגדרות כניסה נמצאות בשימוש על ידי כל המשתמשים בעת כניסה למערכת

en: Dates
he: תאריכים

en: Dates & Times
he: תאריך ושעה

en: Numbers
he: מספרים

en: Measurement
he: מדידה

en: Paper
he: נייר

en: Hardware Model
he: דגם חומרה

en: Memory
he: זיכרון

en: Processor
he: מעבד

en: Graphics
he: גרפיקה

en: Disk Capacity
he: קיבלות דיסק

en: Calculating…
he: מתבצע חישוב…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
he: שם מערכת הפעלה

en: OS Type
he: סוג מערכת הפעלה

en: Windowing System
he: מערכת חלונות

en: Virtualization
he: הדמייה

en: Software Updates
he: עדכוני תכנה

en: Rename Device
he: שינוי שם התקן

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
he: שם ההתקן משמש לזיהוי ההתקן על גבי הרשת, או בעת צימוד לבלוטות'.

en: _Rename
he: _שינוי שם

en: Select Language
he: בחירת שפה

en: _Select
he: ב_חירה

en: No languages found
he: לא נמצאו שפות

en: Unlock…
he: שחרור…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
he: יש לשחרר חלק מההגדרות בכדי לבצע בהן שינויים.

en: Increment Hour
he: הוספת שעה

en: Increment Minute
he: הוספת דקה

en: Time
he: זמן

en: Decrement Hour
he: הפחתת שעה

en: Decrement Minute
he: הפחתת דקה

en: Turn device off
he: כיבוי ההתקן

en: Other Devices
he: התקנים אחרים

en: Not set up
he: לא מוגדר

en: _Type
he: _סוג

en: Sho_w password
he: ה_צגת ססמה

en: Tunneled TLS
he: TLS מתועל

en: Protected EAP (PEAP)
he: EAP מאובטח (PEAP)

en: Au_thentication
he: _אימות

en: I_dentity
he: _זהות

en: _User certificate
he: _אישור המשתמש

en: C_A certificate
he: אישור C_A

en: No CA certificate is _required
he: לא נ_דרש אישור CA

en: Private _key
he: מפתח _פרטי

en: _Private key password
he: ססמה למפתח ה_פרטי

en: Anonymous
he: אלמוני

en: Authenticated
he: עם אימות

en: Both
he: שניהם

en: Anony_mous identity
he: זהות _אלמונית

en: PAC _file
he: _קובץ PAC

en: _Inner authentication
he: אימות _פנימי

en: Allow automatic PAC pro_visioning
he: אפשור הקצאת PAC _אוטומטית

en: Version 0
he: גרסה 0

en: Version 1
he: גרסה 0

en: PEAP _version
he: _גרסת PEAP

en: 1 (Default)
he: 1 (בררת מחדל)

en: Open System
he: מערכת פתוחה

en: Shared Key
he: מפתח משותף

en: _Key
he: מ_פתח

en: Sho_w key
he: ה_צגת מפתח

en: WEP inde_x
he: מ_פתח ה־WEP

en: MSCHAPv2 (no EAP)
he: ‏MSCHAPv2 ‏(לא EAP)

en: S_ecurity
he: _אבטחה

en: 802.1x _Security
he: _אבטחת 802.1x

en: _MAC Address
he: _כתובת MAC

en: _Cloned Address
he: כתובות מ_שוכפלות

en: IPv_4 Method
he: שיטת IPv_4

en: Automatic (DHCP)
he: אוטומטי (DHCP)

en: Link-Local Only
he: קישור מקומי בלבד

en: Disable
he: השבתה

en: Shared to other computers
he: שיתוף למחשבים אחרים

en: Addresses
he: כתובות

en: Netmask
he: מסכת רשת

en: Gateway
he: שער גישה

en: Automatic DNS
he: DNS אוטומטי

en: Separate IP addresses with commas
he: יש להפריד כתובות IP עם פסיקים

en: Routes
he: ניתובים

en: Automatic Routes
he: נתיבים אוטומטיים

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
he: מטריקה

en: Use this connection _only for resources on its network
he: יש להשתמש בחיבור זה _רק עבור משאבים ברשת שלו

en: _Name
he: _שם

en: bytes
he: בתים

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
he: (שגיאה: לא ניתן לטעון את עורך חיבורי ה־VPN)

en: IPv_6 Method
he: שיטת IPv_6

en: Automatic, DHCP only
he: אוטומטי, DHCP בלבד

en: Prefix
he: קידומת

en: Signal Strength
he: עצמת הקליטה

en: Link speed
he: מהירות הקישור

en: Supported Frequencies
he: תדרים נתמכים

en: Last Used
he: שימוש אחרון

en: Connect _automatically
he: התחברות _אוטומטית

en: Make available to _other users
he: לאפשר גישה גם למשתמשים _אחרים

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
he: חיבור _מדוד: יש מגבלת נתונים או שיתקבלו חיובים נוספים

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
he: עדכוני תכנה והורדות גדולות אחרות לא יתחילו באופן אוטומטי.

en: Turn VPN connection off
he: כיבוי חיבור ה־VPN

en: Network Name
he: שם הרשת

en: Turn Wi-Fi off
he: כיבוי הרשת האלחוטית

en: _Connect to Hidden Network…
he: התחברות לרשת _נסתרת…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
he: _הפעלת נקודת גישה…

en: _Known Wi-Fi Networks
he: רשתות אלחוטיות לא _ידועות

en: Airplane Mode
he: מצב טיסה

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
he: השבתת רשת אלחוטית, בלוטות' ורשת סלולרית

en: No Wi-Fi Adapter Found
he: לא נמצא מתאם לרשת אלחוטית

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
he: יש לוודא כי ברשותך מתאם לרשת אלחוטית מחובר ופועל

en: Airplane Mode On
he: מצב טיסה פועל

en: Turn off to use Wi-Fi
he: יש לכבות על מנת להשתמש ברשת האלחוטית

en: Wi-Fi Hotspot Active
he: נקודת גישה אלחוטית פעילה

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
he: התקנים ניידים יכולים לסרוק את קוד ה־QR כדי להתחבר.

en: Turn Off Hotspot…
he: _כיבוי נקודת גישה…

en: Visible Networks
he: רשתות גלויות

en: NetworkManager needs to be running
he: ‏NetworkManager צריך לפעול

en: IMEI
he: IMEI (מס׳ ברזל)

en: Provider
he: ספק

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
he: נקודה חמה אלחוטית תאפשר לאחרים לשתף בחיבור האינטרנט שלך, על ידי יצירת רשת אלחוטית שהם יכולים להתחבר אליה. על מנת לעשות זאת, ברשותך חייב להיות חיבור לאינטרנט דרך מקור שאינו רשת אלחוטית.

en: Generate Random Password
he: יצירת ססמה אקראית

en: Autogenerate Password
he: יצירת ססמה אקראית באופן אוטומטי

en: _Turn On
he: ה_פעלה

en: Network Proxy
he: מתווך הרשת

en: _HTTP Proxy
he: _מתווך HTTP

en: H_TTPS Proxy
he: מת_ווך HTTPS

en: _FTP Proxy
he: מתוו_ך FTP

en: _Socks Host
he: מ_ארח Socks

en: _Ignore Hosts
he: הת_עלמות ממארחים

en: HTTP proxy port
he: הפתחה של מתווך ה־HTTP

en: HTTPS proxy port
he: הפתחה של מתווך ה־HTTPS

en: FTP proxy port
he: הפתחה של מתווך ה־FTP

en: Socks proxy port
he: הפתחה של מתווך ה־Socks

en: _Configuration URL
he: כתובת הת_צורה

en: SIM Lock
he: נעילת SIM

en: _Next
he: ה_בא

en: Close
he: סגירה

en: _Lock SIM with PIN
he: _נעילת SIM ב־PIN

en: Change PIN
he: החלפת PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
he: נא להקליד את ה־PIN הנוכחי כדי לשנות את הגדרות נעילת ה־SIM

en: No SIM
he: אין SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
he: נא להכניס כרטיס SIM כדי להשתמש במודם הזה

en: SIM Locked
he: ‫SIM נעול

en: _Mobile Data
he: _נתונים סלולריים

en: Access data using mobile network
he: גישה לנתונים דרך רשת סלולרית

en: _Data Roaming
he: _ניוד נתונים

en: Use mobile data when roaming
he: להשתמש ברשת סלולרית בעת ניוד

en: _Network Mode
he: מ_צב רשת

en: N_etwork
he: _רשת

en: Advanced
he: מתקדם

en: _Access Point Names
he: _שמות נקודות גישה

en: _SIM Lock
he: _נעילת SIM

en: Lock SIM with PIN
he: נעילת SIM ב־PIN

en: M_odem Details
he: _פרטי מודם

en: Network Mode
he: מצב רשת

en: _Automatic
he: _אוטומטי

en: Choose Network
he: בחירת רשת

en: Refresh Network Providers
he: רענון ספקי רשת

en: Modem Details
he: פרטי המודם

en: Modem Status
he: מצב המודם

en: Carrier
he: מפעילה

en: Network Type
he: סוג הרשת

en: Network Status
he: מצב הרשת

en: Own Number
he: המספר העצמי

en: Device Details
he: פרטי ההתקן

en: Firmware Version
he: גרסת קושחה

en: Access Points
he: נקודות גישה

en: APN
he: הגדרות גלישה

en: No WWAN Adapter Found
he: לא נמצא מתאם לרשת אלחוטית מרחבית

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
he: כדאי לוודא כי יש לך התקן רשת אלחוטית מרחבית/סלולרי

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
he: ‏בלוטות' מושבת כאשר מצב טיסה פועל

en: _Turn off Airplane Mode
he: _כיבוי מצב טיסה

en: Data Connection
he: חיבור נתונים

en: SIM card used for internet
he: כרטיס SIM משמש לאינטרנט

en: Enable Mobile Network
he: הפעלת רשת סלולרית

en: January
he: ינואר

en: February
he: פברואר

en: March
he: מרץ

en: April
he: אפריל

en: May
he: מאי

en: June
he: יוני

en: July
he: יולי

en: August
he: אוגוסט

en: September
he: ספטמבר

en: October
he: אוקטובר

en: November
he: נובמבר

en: December
he: דצמבר

en: Date & Time
he: תאריך ושעה

en: Year
he: שנה

en: Month
he: חודש

en: Day
he: יום

en: Time Zone
he: זמן

en: Search for a city
he: חיפוש עיר

en: Automatic _Date & Time
he: תאריך ושעה _אוטומטיים

en: Requires internet access
he: נדרש חיבור לאינטרנט

en: Date & _Time
he: תאריך ו_שעה

en: Automatic Time _Zone
he: אזור _זמן אוטומטי

en: Requires location services enabled and internet access
he: נדרשת גישה לשירותי מיקום וחיבור לאינטרנט

en: Time Z_one
he: _אזור זמן

en: Time _Format
he: _תבנית זמן

en: 24-hour
he: 24 שעות

en: Camera is turned off
he: המצלמה כבויה

en: No applications can capture photos or video.
he: אף יישום לא יכול לצלם תמונה או סרט.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
he: שימוש במצלמה מאפשר ליישומים לצלם תמונות וסרטים. השבתת המצלמה עשויה לגרום לכמה יישומים לא לעבוד כראוי.

en: Allow the applications below to use your camera.
he: לאפשר ליישומים הבאים להשתמש במצלמה שלך.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
he: אף יישום לא ביקש גישה למצלמה

en: _Do Not Disturb
he: _נא לא להפריע

en: _Lock Screen Notifications
he: התראות במסך _נעילה

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
he: התראות עדיין תופענה ברשימה ההתראות כאשר חלוניות קופצות מושבתות.

en: _Web
he: _אינטרנט

en: _Mail
he: _דוא״ל

en: _Calendar
he: _לוח שנה

en: M_usic
he: מו_זיקה

en: _Video
he: _וידאו

en: Microphone is turned off
he: המיקרופון כבוי

en: No applications can record sound.
he: אף יישום לא יכול להקליט שמע.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
he: שימוש במיקרופון מאפשר ליישומים להקליט ולאשמיע שמע. השבתת המיקרופון עשויה לגרום לחלק מהיישומים להיות לא שמישים.

en: Allow the applications below to use your microphone.
he: לאפשר ליישומים הבאים להשתמש במיקרופון שלך.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
he: אף יישום לא דרש גישה למיקרופון

en: Name:
he: שם:

en: Status:
he: מצב:

en: UUID:
he: ‏UUID:

en: Authorize and Connect
he: אימות והתחברות

en: Forget Device
he: שכיחת ההתקן

en: No Thunderbolt support
he: אין תמיכה ב־Thunderbolt

en: Direct Access
he: גישה ישירה

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
he: לאפשר גישה ישירה להתקנים דוגמת תחנות עגינה ומעבדים גרפיים חיצוניים.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
he: רק התקני USB ו־DisplayPort ניתנים לצירוף.

en: Pending Devices
he: ההתקנים מתקבלים

en: No devices attached
he: אף התקן לא צורף

en: Primary Button
he: לחצן ראשי

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
he: הגדרת סדר הכפתורים הפיזיים על עכברים ומשטחי מגע.

en: Mouse
he: עכבר

en: Mouse Speed
he: מהירות העכבר

en: Double-click timeout
he: תום זמן ההמתנה ללחיצה כפולה

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
he: גלילה טבעית

en: Scrolling moves the content, not the view.
he: גלילה מזיזה את התוכן, לא את התצוגה.

en: Touchpad
he: משטח מגע

en: Touchpad Speed
he: מהירות משטח מגע

en: Tap to Click
he: הקשה היא לחיצה

en: Two-finger Scrolling
he: גלילה בשתי אצבעות

en: Edge Scrolling
he: קצה גלילה

en: Problem Reporting
he: דיווח על בעיות

en: _Automatic Problem Reporting
he: דיווח בעיות _אוטומטית

en: File History
he: היסטוריית קבצים

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
he: היסטוריית קבצים שומרת תיעוד של קבצים שהיו בשימוש על ידך. מידע זה משותף בין יישומים, ומקל על מציאת קבצים שעשויים לשמש אותך.

en: File H_istory
he: _היסטוריית קבצים

en: File _History Duration
he: משך _היסטוריית קבצים

en: _Clear History…
he: מחיקת _היסטוריה…

en: Trash & Temporary Files
he: אשפה וקבצים זמניים

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
he: אשפה וקבצים זמניים עשויים לעתים להכיל מידע אישי או רגיש. מחיקה אוטומטית שלהם עשויה לעזור על הגנה על הפרטיות שלך.

en: Automatically Delete _Trash Content
he: פינוי תוכן האשפה _אוטומטית

en: Automatically Delete Temporary _Files
he: מ_חיקת הקבצים הזמניים אוטומטית

en: Automatically Delete _Period
he: תקופת פינוי אשפה _אוטומטית

en: _Empty Trash…
he: _פינוי האשפה…

en: _Delete Temporary Files…
he: מחיקת קבצים _זמניים…

en: Connect to your data in the cloud
he: התחברות למידע שלך שבענן

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
he: אין חיבור לאינטרנט - יש להתחבר על מנת להגדיר חשבון מקוון חדש

en: Add an account
he: הוספת חשבון

en: Remove Account
he: הסרת חשבון

en: Quit
he: יציאה

en: All Settings
he: כל ההגדרות

en: Primary Menu
he: תפריט ראשי

en: Warning: Development Version
he: אזהרה: גרסת פיתוח

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
he: גרסה זו של הגדרות צריכה לשמש למטרות פיתוח בלבד. הגרסה עשויה לגרום להתנהגויות לא תקינות של המערכת, לאבדן מידע לתקלות אחרות בלתי צפויות.

en: Help
he: עזרה

en: Printers
he: מדפסות

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
he: הוספת מדפסות, הצגת עבודות מדפסת ולהחליט כיצד ברצונך להדפיס

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
he: מדפסת;תור;הדפסה;דף;דיו;טונר;

en: Protect your location information
he: הגנה על פרטי המיקום שלך

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
he: מסך;צד;נעילה;ניתוח;דיאגנוסטיקה;קריסה;פרטיות;פרטי;אחרונים;אחרון;זמני;זמניים;מפתח;אינדקס;שם;רשת;זהות;פרטיות;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
he: הגדרת מיפויי כפתור והתאמת רגישות עט עבור לוח ציור

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
he: לוח;Wacom;עט מגע;מחק;מוחק;עכבר;משטח מגע;לוח מגע; מגע;

en: Power
he: צריכת חשמל

en: View your battery status and change power saving settings
he: הצגת מצב הסוללה שלך ושינוי הגדרות חיסכון בחשמל

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
he: צריכת חשמל;שינה;השהיה;תרדמת;סוללה;בהירות;עמעום;החשכה;ריק;צג;בהמתנה;המתנה;אנרגיה;

en: Color
he: צבע

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
he: כיול הצבע של ההתקנים שלך כגון צגים, מצלמות או מדפסות

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
he: צבע;ICC;פרופיל;כיול;מדפסת;תצוגה;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
he: הפעלה וכיבוי של הבלוטות' והתחברות להתקנים שלך

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
he: שיתוף;לשתף;Bluetooth;obex;בלוטות';

en: Background
he: רקע

en: Change your background image to a wallpaper or photo
he: החלפת תמונת הרקע שלך לצילום או ליצירת אומנות

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
he: רקע;תמונת רקע;צג;מסך;

en: Sound
he: צליל

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
he: שינוי עצמת השמע, קלט, פלט וצלילי התראה

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
he: כרטיס;מיקרופון;עצמת שמע;ווליום;איזון;בלוטות׳;Bluetooth;אזניות;אוזניות;שמע;קלט;פלט;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
he: בחירה כיצד להשתמש בצגים ובמקרנים מחוברים

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
he: לוח;מקרן;xrandr;צג;מסך;רזולוציה;הבחנה;רענון;צג;לילה;אור;תאורה;כחול;היסט לאדום;צבע;שקיעה;זריחה;

en: Keyboard
he: מקלדת

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
he: החלפת קיצורי המקשים שלך והגדרת העדפות ההקלדה, פריסות המקלדת ומקורות הקלט

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
he: צירופי מקשים;קיצורי מקשים;מרחב עבודה;חלון;חלונות;שינוי גודל;הגדלה;ניגודיות;קלט;מקור;נעילה;עצמה;

en: Users
he: משתמשים

en: Add or remove users and change your password
he: הוספה או הסרה של משתמשים והחלפת הססמה שלך

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
he: כניסה;שם משתמש;שם;טביעת אצבע;טביעות אצבע;תמונת משתמש;תמונה ייצוגית;לוגו;פנים;ססמה;סיסמה;סיסמא;ססמא;בקרת הורים;זמן מסך;מגבלות יישומים;הגבלות;מגבלות אינטרנט;הגבלות אינטרנט;שימוש;מגבלת שימוש;הגבלת שימוש;ילד;ילדים;ילדות;ילדה;בן;בת;

en: Accessibility
he: נגישות

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
he: להקל ראייה, שמיעה, הקלדה, הצבעה ולחיצה

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
he: מקלדת;עכבר;a11y;נגישות;ניגודיות;ניגוד;תקריב;זום;מקריא מסך;טקסט;גופן;גודל;AccessX;מקשים דביקים;מקשים אטיים;מקשים חוזרים;מקשי עכבר;לחיצה;כפול;כפולה;המתנה;מהירות;סיוע;חזרה;הבהוב;שמיעה;שמע;הקלדה;-;

en: Multitasking
he: ריבוי משימות

en: Manage preferences for productivity and multitasking
he: ניהול העדפות ליעילות וריבוי משימות

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
he: ריבוי משימות;ביצוע מפוצל;יעילות;פרודוקטיביות;מולטיטאסקינג;מולטיטסקינג;התאמה;שינוי;עריכה;שולחן עבודה;התאמה אישית;

en: Control various application permissions and settings
he: שליטה בהגדרות והרשאות של מספר יישומים

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
he: יישומים;flatpak;הרשאות;השראה;יישום;אפליקציה;

en: Control what you want to share with others
he: שליטה במה שמעניין אותך לשתף עם אחרים

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
he: שיתוף;מארח;שרת;שם;מרוחק;רחוק;מרחוק;שולחן עבודה;מדיה;שמע;אודיו;קול;צליל;וידאו;סרטון;סרט;תמונות;צילומים;תצלומים;עיבוד;מעבד;

en: Removable Media
he: מדיה נתיקה

en: Configure Removable Media settings
he: הגדרות מדיה נתיקה

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
he: התקן;מערכת;מידע;זיכרון;זכרון;מעבד;גרסה;בררת מחדל;יישום;העדפה;מועדף;גיבוי;דיסק;תקליטור;DVD;USB;שמע;אודיו;חוזי;וידאו;נשלף;נתיק;מדיה;הפעלה אוטומטית;

en: Region & Language
he: אזור ושפה

en: Select your display language and formats
he: בחירת שפת התצוגה והתצורות המקומיות

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
he: שפה;פריסה;מקלדת;פלט;

en: About
he: אודות

en: View information about your system
he: צפייה בפרטים על המערכת שלך

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
he: התקן;מערכת;מידע;שם מארח;שם;מארח;זיכרון;זכרון;זיכרון;מעבד;גרסה;בררת מחדל;ברירת מחדל;דפאולט;יישום;העדפות;העדפה;CD;DVD;USB;התקן חיצוני;פלאש;שמע;צליל;וידאו;סרט;סרטון;מדיה;מדיה נתיקה;נשלף;נתיק;מדיה נשלפת;הפעלה אוטומטית;תקליטור;דיסק;אודיו;חוזי;גיבוי;העדפה;גרסה;

en: Control how you connect to the Internet
he: שליטה באופן החיבור לאינטרנט

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
he: רשת;אלחוטי;אלחוטית;וייפיי;IP;רשת מקומית;מתווך;פרוקסי;אינטרנט;רשת רחבה;רוחב פס;מודם;בלוטות׳;DNS;vpn;Bluetooth;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
he: שליטה באופן החיבור לרשת האלחוטית

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
he: רשת;אלחוטי;אלחוטית;וייפיי;IP;רשת מקומית;מתווך;פרוקסי;אינטרנט;רשת רחבה;רוחב פס;מודם;בלוטות׳;DNS;נקודה חמה;

en: Mobile Network
he: רשת סלולרית

en: Configure Telephony and mobile data connections
he: הגדרת טלפוניה וחיבורי נתונים סלולריים

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
he: סלולרי;אלחוטי;סים;SIM;נייד;תקשורת;מובייל;פלאפון;סלקום;פרטנר;רמי לוי;גולן;טלקום;טלפוניה;חיוג;טלפון;

en: Change the date and time, including time zone
he: החלפת השעה והתאריך לרבות אזור הזמן

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
he: שעון;אזור זמן;מיקום;

en: Protect your pictures
he: הגנה על התמונות שלך

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
he: מסך;צד;נעילה;ניתוח;דיאגנוסטיקה;קריסה;פרטיות;פרטי;אחרונים;אחרון;זמני;זמניים;מפתח;אינדקס;שם;רשת;זהות;

en: Control which notifications are displayed and what they show
he: שליטה בהתראות שתוצגנה ומה הן תצגנה

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
he: התראות;התרעות;באנר;הודעה;אזור דיווחים;הודעה קופצת;חלונית קופצת;

en: Default Applications
he: יישומי בררת המחדל

en: Configure Default Applications
he: הגדרת יישומי בררת המחדל

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
he: ברירת מחדל;בררת מחדל;דפאולט;יישום;יישומים;מאפיינים;הגדרות;הגדרה;מדיה;

en: Protect your conversations
he: הגנה על השיחות שלך

en: Manage Thunderbolt devices
he: ניהול התקני Thunderbolt

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
he: Thunderbolt;פרטיות;

en: Mouse & Touchpad
he: עכבר ומשטח מגע

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
he: שינוי העכבר שלך או רגישות משטח מגע ובחירת לחצן ראשי ימני או שמאלי

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
he: משטח מגע;סמן;לחיצה;טפיחה;כפולה;לחצן;כדור שליטה;

en: Diagnostics
he: אבחון

en: Report your problems
he: דיווח על בעיות

en: File History & Trash
he: היסטוריית קבצים ואשפה

en: Don't leave traces
he: לא להשאיר עקבות

en: Online Accounts
he: חשבונות מקוונים

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
he: אפשר להתחבר לחשבון המקוונים שלך ולהחליט כיצד להשתמש בהם

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
he: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;מקוון;שיחה;יומן;דוא״ל;לוח שנה;צ׳אט;צ'אט;דואר אלקטרוני;דוא"ל;ownCloud;אונליין;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
he: העדפות;הגדרות;

en: Turn zoom on or off
he: הפעלה/השבתה של תכונת התקריב

en: Zoom in
he: התקרבות

en: Zoom out
he: התרחקות

en: Turn screen reader on or off
he: הפעלה/השבתה של מקריא המסך

en: Turn on-screen keyboard on or off
he: הצגת/הסתרת מקלדת על־גבי המסך

en: Increase text size
he: הגדלת הטקסט

en: Decrease text size
he: הקטנת הטקסט

en: High contrast on or off
he: ביטול/הפעלה של ניגודיות גבוהה

en: Switch to next input source
he: מעבר למקור הקלט הבא

en: Switch to previous input source
he: מעבר למקור הקלט הקודם

en: Launchers
he: משגרים

en: Launch help browser
he: הפעלת דפדפן העזרה

en: Launch calculator
he: הפעלת המחשבון

en: Launch email client
he: הפעלת לקוח דוא״ל

en: Launch web browser
he: הפעלת דפדפן האינטרנט

en: Home folder
he: תיקיית הבית

[ctx: keybinding]
en: Search
he: חיפוש

en: Screenshots
he: צילומי מסך

en: Save a screenshot to $PICTURES
he: שמירת צילום מסך לתיקייה $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
he: שמירת צילום מסך של חלון לתיקייה $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
he: שמירת צילום מסך של אזור מסוים לתיקייה $PICTURES

en: Sound and Media
he: שמע ומדיה

en: Volume mute/unmute
he: השתקה או הפעלת שמע

en: Volume down
he: הנמכת עצמת השמע

en: Volume up
he: הגברת עצמת השמע

en: Microphone mute/unmute
he: השתקה או הפעלת מיקרופון

en: Launch media player
he: הפעלת נגן המולטימדיה

en: Play (or play/pause)
he: נגינה (או נגינה/השהיה)

en: Pause playback
he: השהיית הנגינה

en: Stop playback
he: עצירת הנגינה

en: Previous track
he: הרצועה הקודמת

en: Next track
he: הרצועה הבאה

en: Eject
he: שליפה

en: System
he: מערכת

en: Log out
he: יציאה

en: Lock screen
he: נעילת המסך
