budgie-control-center 1.2.0 - en to ca@valencia translation catalogue (1122 entries)

en: Two Sided
ca@valencia: Doble cara

en: Paper Type
ca@valencia: Tipus de paper

en: Paper Source
ca@valencia: Font del paper

en: Output Tray
ca@valencia: Safata d'eixida

en: GhostScript pre-filtering
ca@valencia: Filtrat previ del GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
ca@valencia: Pàgines per cara

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
ca@valencia: Doble cara

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
ca@valencia: Orientació

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
ca@valencia: Configuració de la pàgina

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
ca@valencia: Opcions instal·lables

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
ca@valencia: Tasca

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
ca@valencia: Qualitat de la imatge

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
ca@valencia: Acabats

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
ca@valencia: Avançat

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
ca@valencia: Pàgina de prova

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
ca@valencia: Pàgina de prova

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
ca@valencia: No hi ha tasques actives

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
ca@valencia[0]: %u tasca
ca@valencia[1]: %u tasques

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
ca@valencia: Neteja els capçals d'impressió

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
ca@valencia: Tòner baix

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
ca@valencia: Sense tòner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
ca@valencia: Revelador baix

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
ca@valencia: Sense revelador

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
ca@valencia: Marcador baix

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
ca@valencia: Sense marcador

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
ca@valencia: Tapa oberta

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
ca@valencia: Porta oberta

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
ca@valencia: Paper baix

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
ca@valencia: Sense paper

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
ca@valencia: Apagada

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
ca@valencia: Aturada

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
ca@valencia: El receptacle de residus està quasi ple

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
ca@valencia: El receptacle de residus està ple

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
ca@valencia: El conductor òptic fotogràfic està al final de la seua vida

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
ca@valencia: El conductor òptic fotogràfic ja no funciona

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
ca@valencia: A punt

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
ca@valencia: No accepta tasques

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
ca@valencia: S'està processant

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
ca@valencia: Fabricant

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
ca@valencia: Controlador

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
ca@valencia: Una cara

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ca@valencia: Cantó llarg (estàndard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ca@valencia: Cantó curt (capgirat)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
ca@valencia: Vertical

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
ca@valencia: Apaïsat

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
ca@valencia: Apaïsat del revés

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
ca@valencia: Vertical del revés

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
ca@valencia: S'ha suprimit la impressora «%s»

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
ca@valencia: No s'ha pogut afegir una impressora nova.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
ca@valencia: No s'ha pogut carregar la interfície d'usuari: %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
ca@valencia: Pendent

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
ca@valencia: Pausat

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
ca@valencia: S'està processant

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
ca@valencia: Aturada

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
ca@valencia: Cancel·lada

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
ca@valencia: Interrompuda

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
ca@valencia: Completada

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
ca@valencia: Impressora JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
ca@valencia: Impressora LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
ca@valencia: Detalls %s

en: No suitable driver found
ca@valencia: No s'ha trobat cap controlador adequat

en: Select PPD File
ca@valencia: Selecció d'un fitxer PPD

en: _Cancel
ca@valencia: _Cancel·la

en: _Open
ca@valencia: _Obri

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ca@valencia: Fitxers de descripció d'impressora PostScript (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ca@valencia: Selecció automàtica

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ca@valencia: Per defecte de la impressora

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ca@valencia: Incrusta només tipus de lletra del GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ca@valencia: Converteix a PS nivell 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ca@valencia: Converteix a PS nivell 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ca@valencia: Sense filtrat previ

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
ca@valencia: Afig una impressora

en: Unlock Print Server
ca@valencia: Desbloqueja el servidor d'impressió

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
ca@valencia: Desbloqueja %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
ca@valencia: Introduïu el nom d'usuari i la contrasenya per visualitzar les impressores a %s.

en: Searching for Printers
ca@valencia: S'estan cercant les impressores

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
ca@valencia: Port en sèrie

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
ca@valencia: Port paral·lel

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
ca@valencia: Ubicació: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
ca@valencia: Adreça: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
ca@valencia: El servidor requereix autenticació

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
ca@valencia: %s - tasques actives

en: %d of %d
ca@valencia: %d de %d

en: New shortcut…
ca@valencia: Drecera nova…

en: Button %d
ca@valencia: Botó %d

en: Button
ca@valencia: Botó

en: Output:
ca@valencia: Eixida:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
ca@valencia: Mantén la relació d'aspecte (format de bústia):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
ca@valencia: Mapa a una sola pantalla

en: Display Mapping
ca@valencia: Mapat de la pantalla

en: _Close
ca@valencia: _Tanca

en: Test Your _Settings
ca@valencia: _Comprova els paràmetres

en: Stylus
ca@valencia: Estilogràfica

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
ca@valencia: Tauleta gràfica

en: Batteries
ca@valencia: Bateries

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
ca@valencia: Bateria

en: When _idle
ca@valencia: Quan estiga _inactiu

en: Suspend
ca@valencia: Atura temporalment

en: Power Off
ca@valencia: Apaga

en: Hibernate
ca@valencia: Hiberna

en: Nothing
ca@valencia: Res

en: Off
ca@valencia: Desactivat

en: When on battery power
ca@valencia: Quan s'utilitze la bateria

en: When plugged in
ca@valencia: Quan estiga endollat

en: On
ca@valencia: Activat

en: Automatic suspend
ca@valencia: Aturada temporal automàtica

en: Unknown time
ca@valencia: Temps desconegut

en: %i minute | %i minutes
ca@valencia[0]: %i minut
ca@valencia[1]: %i minuts

en: %i hour | %i hours
ca@valencia[0]: %i hora
ca@valencia[1]: %i hores

en: hour | hours
ca@valencia[0]: hora
ca@valencia[1]: hores

en: minute | minutes
ca@valencia[0]: minut
ca@valencia[1]: minuts

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
ca@valencia: %s fins que es carregi del tot

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
ca@valencia: Atenció: queden %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
ca@valencia: Queden %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
ca@valencia: Totalment carregada

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
ca@valencia: Buida

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
ca@valencia: S'està carregant

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
ca@valencia: S'està descarregant

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
ca@valencia: Ratolí sense fil

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
ca@valencia: Teclat sense fil

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
ca@valencia: Sistema d'alimentació ininterrompuda

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
ca@valencia: Auxiliar digital personal

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
ca@valencia: Telèfon mòbil

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
ca@valencia: Reproductor multimèdia

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
ca@valencia: Ordinador

[ctx: Battery name]
en: Main
ca@valencia: Principal

[ctx: Battery name]
en: Extra
ca@valencia: Addicional

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
ca@valencia: Espai estàndard

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
ca@valencia: Perfil de comprovació

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
ca@valencia: Automàtic

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
ca@valencia: Qualitat baixa

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
ca@valencia: Qualitat mitjana

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
ca@valencia: Qualitat alta

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
ca@valencia: RGB per defecte

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
ca@valencia: CMYK per defecte

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
ca@valencia: Gris per defecte

en: Vendor supplied factory calibration data
ca@valencia: Dades de calibratge de fàbrica proporcionades pel venedor

en: Full-screen display correction not possible with this profile
ca@valencia: Amb este perfil no es pot fer la correcció de la pantalla en mode pantalla completa

en: This profile may no longer be accurate
ca@valencia: Este perfil potser ja no és precís

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
ca@valencia: Pantalla del portàtil

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
ca@valencia: Càmera web integrada

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
ca@valencia: Monitor %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
ca@valencia: Escànner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
ca@valencia: Càmera %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
ca@valencia: Impressora %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
ca@valencia: Càmera web %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ca@valencia: Per defecte:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ca@valencia: Espai de color:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ca@valencia: Perfil de comprovació:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ca@valencia: Selecciona un fitxer de perfil ICC

en: _Import
ca@valencia: _Importa

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ca@valencia: Perfils ICC compatibles

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ca@valencia: Tots els fitxers

en: Screen
ca@valencia: Pantalla

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
ca@valencia: Guarda el perfil

en: _Save
ca@valencia: Al_ça

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
ca@valencia: Crea un perfil de color per al dispositiu seleccionat

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ca@valencia: No s'ha detectat l'instrument de mesura. Comproveu que estiga encés i connectat correctament.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ca@valencia: L'instrument de mesura no admet el perfilat d'impressores.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
ca@valencia: El tipus de dispositiu no és compatible actualment.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
ca@valencia: Col·loqueu el dispositiu de calibratge sobre el quadre i premeu «Inicia».

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
ca@valencia: Moveu el dispositiu de calibratge a la posició de calibratge i premeu «Continua».

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
ca@valencia: Moveu el dispositiu de calibratge a la posició de la superfície i premeu «Continua».

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
ca@valencia: Tanca la tapa del portàtil

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
ca@valencia: S'ha produït un error intern que no s'ha pogut recuperar.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
ca@valencia: Les eines que calen pel calibratge no estan instal·lades.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
ca@valencia: No s'ha pogut generar el perfil.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
ca@valencia: No s'ha pogut obtindre el punt blanc de l'objectiu.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
ca@valencia: S'ha completat

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
ca@valencia: Ha fallat el calibratge

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
ca@valencia: Podeu treure el dispositiu de calibratge.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
ca@valencia: No interrompeu el dispositiu de calibratge mentre treballi

en: Enable color management for %s
ca@valencia: Habilita la gestió del color per a %s

en: Show color profiles for %s
ca@valencia: Mostra els perfils de color per a %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
ca@valencia: Sense calibrar

en: multiple sizes
ca@valencia: mides múltiples

en: No Desktop Background
ca@valencia: Sense imatge de fons de l'escriptori

en: Current background
ca@valencia: Imatge de fons actual

en: Custom
ca@valencia: Personalitzat

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ca@valencia: Apaïsada

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ca@valencia: Vertical dreta

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ca@valencia: Vertical esquerra

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ca@valencia: Apaïsada (capgirada)

en: _Apply
ca@valencia: _Aplica

en: Apply Changes?
ca@valencia: Voleu aplicar els canvis?

en: None
ca@valencia: Cap

en: Custom Shortcuts
ca@valencia: Dreceres personalitzades

en: More…
ca@valencia: Més…

en: No input sources found
ca@valencia: No s'han trobat fonts d'entrada

[ctx: Input Source]
en: Other
ca@valencia: Altres

en: Enter the new shortcut
ca@valencia: Introduïu la drecera nova

en: Set Custom Shortcut
ca@valencia: Estableix la drecera personalitzada

en: Set Shortcut
ca@valencia: Estableix la drecera

en: Add Custom Shortcut
ca@valencia: Afig drecera personalitzada

en: Compose Key
ca@valencia: Tecla de composició

en: Keyboard Shortcuts
ca@valencia: Dreceres de teclat

en: Reset All Shortcuts?
ca@valencia: Voleu restablir totes les dreceres?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
ca@valencia: Restablir les dreceres pot afectar les vostres dreceres personalitzades. Esta acció no es pot desfer.

en: Cancel
ca@valencia: Cancel·la

en: Reset All
ca@valencia: Restableix-ho tot

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ca@valencia: Inhabilitat

en: Authentication failed
ca@valencia: Ha fallat l'autenticació

en: The new password is too short
ca@valencia: La contrasenya nova és massa curta

en: The new password is too simple
ca@valencia: La contrasenya nova és massa senzilla

en: The old and new passwords are too similar
ca@valencia: La contrasenya nova i l'anterior són massa semblants

en: The new password has already been used recently.
ca@valencia: La contrasenya nova ja s'ha utilitzat recentment.

en: The new password must contain numeric or special characters
ca@valencia: La contrasenya nova ha de contindre caràcters numèrics o especials

en: The old and new passwords are the same
ca@valencia: La contrasenya nova i l'anterior són iguals

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
ca@valencia: La vostra contrasenya ha canviat des que vos heu autenticat.

en: The new password does not contain enough different characters
ca@valencia: La contrasenya nova no conté suficients caràcters diferents

en: Unknown error
ca@valencia: Error desconegut

en: Please choose another password.
ca@valencia: Trieu una altra contrasenya.

en: Please type your current password again.
ca@valencia: Escriviu un altre cop la vostra contrasenya actual.

en: Password could not be changed
ca@valencia: No s'ha pogut canviar la contrasenya

en: The passwords do not match.
ca@valencia: Les contrasenyes no coincideixen.

en: Select
ca@valencia: Selecciona

en: Browse for more pictures
ca@valencia: Busca més imatges

en: Cannot automatically join this type of domain
ca@valencia: No es pot unir automàticament a este tipus de domini

en: No such domain or realm found
ca@valencia: No s'ha trobat este domini o regne

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ca@valencia: No s'ha pogut entrar com a %s al domini %s

en: Invalid password, please try again
ca@valencia: La contrasenya no vàlida, torneu-ho a provar

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ca@valencia: No s'ha pogut connectar al domini %s: %s

en: Left thumb
ca@valencia: Polze esquerre

en: Left middle finger
ca@valencia: Dit del mig esquerre

en: _Left index finger
ca@valencia: Dit índex _esquerre

en: Left ring finger
ca@valencia: Dit anular esquerre

en: Left little finger
ca@valencia: Dit petit esquerre

en: Right thumb
ca@valencia: Polze dret

en: Right middle finger
ca@valencia: Dit del mig dret

en: _Right index finger
ca@valencia: Dit índex d_ret

en: Right ring finger
ca@valencia: Dit anular dret

en: Right little finger
ca@valencia: Dit petit dret

en: Your account
ca@valencia: El vostre compte

en: Failed to delete user
ca@valencia: No s'ha pogut suprimir l'usuari

en: Failed to revoke remotely managed user
ca@valencia: No s'ha pogut revocar l'usuari gestionat remotament

en: You cannot delete your own account.
ca@valencia: No podeu suprimir el vostre compte.

en: %s is still logged in
ca@valencia: %s encara està connectat

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
ca@valencia: Si suprimiu un usuari mentre està connectat pot deixar el sistema inconsistent.

en: Do you want to keep %s’s files?
ca@valencia: Voleu conservar els fitxers de %s?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
ca@valencia: Es pot conservar el directori de l'usuari, la cua de correu i els fitxers temporals quan suprimiu un compte d'usuari.

en: _Delete Files
ca@valencia: _Suprimeix els fitxers

en: _Keep Files
ca@valencia: C_onserva els fitxers

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
ca@valencia: Segur que voleu revocar el compte %s de l'usuari gestionat remotament?

en: _Delete
ca@valencia: _Suprimeix

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
ca@valencia: Compte inhabilitat

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
ca@valencia: S'ha de configurar la pròxima vegada que entri

[ctx: Password mode]
en: None
ca@valencia: Cap

en: Logged in
ca@valencia: Connectat

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
ca@valencia: Habilitat

en: Failed to contact the accounts service
ca@valencia: No s'ha pogut contactar amb el servei de comptes

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
ca@valencia: Assegureu-vos que el servei de comptes està instal·lat i habilitat.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
ca@valencia: Per fer-hi canvis,
    primer feu clic a la icona *

en: Delete the selected user account
ca@valencia: Suprimeix el compte d'usuari seleccionat

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
ca@valencia: Per suprimir el compte d'usuari seleccionat,
    primer feu clic a la icona *

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ca@valencia: El nom d'usuari no està disponible. Trieu-ne un altre.

en: The username is too long.
ca@valencia: El nom d'usuari és massa llarg.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
ca@valencia: Es farà servir per anomenar la vostra carpeta personal i no es pot canviar.

en: Should match the web address of your login provider.
ca@valencia: Ha de coincidir amb l'adreça web del proveïdor del compte.

en: Failed to add account
ca@valencia: No s'ha pogut afegir el compte

en: Failed to register account
ca@valencia: No s'ha pogut registrar el compte

en: No supported way to authenticate with this domain
ca@valencia: No hi ha cap manera compatible per autenticar-se amb este domini

en: Failed to join domain
ca@valencia: No s'ha pogut unir al domini

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
ca@valencia: El nom d'usuari no és correcte.
    Torneu-ho a provar.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
ca@valencia: La contrasenya no és vàlida.
    Torneu-ho a provar.

en: Failed to log into domain
ca@valencia: No s'ha pogut entrar al domini

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
ca@valencia: No s'ha trobat el domini. Potser l'heu escrit malament?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ca@valencia: La contrasenya nova ha de ser diferent de la vella.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
ca@valencia: Canvieu algunes lletres i números.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
ca@valencia: Canvieu la contrasenya una mica més.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
ca@valencia: Una contrasenya sense el vostre nom d'usuari seria més segura.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
ca@valencia: Eviteu l'ús del vostre nom a la contrasenya.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
ca@valencia: Eviteu algunes de les paraules incloses a la contrasenya.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
ca@valencia: Eviteu utilitzar paraules comunes.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
ca@valencia: Eviteu utilitzar paraules desordenades.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
ca@valencia: Utilitzeu més nombres.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
ca@valencia: Utilitzeu més lletres majúscules.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
ca@valencia: Utilitzeu més lletres minúscules.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
ca@valencia: Utilitzeu més caràcters especials, com ara signes de puntuació.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ca@valencia: Intenteu utilitzar una combinació de lletres, nombres i signes de puntuació.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
ca@valencia: Eviteu repetir el mateix caràcter.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ca@valencia: Eviteu repetir el mateix tipus de caràcter: combineu lletres, números i signes de puntuació.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ca@valencia: Eviteu emprar seqüències com ara 1234 o abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ca@valencia: Cal que la contrasenya siga més gran. Intenteu utilitzar una combinació de lletres, nombres i signes de puntuació.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ca@valencia: Combineu majúscules i minúscules i empreu un o dos nombres.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ca@valencia: Si hi afegiu més lletres, nombres i signes de puntuació la contrasenya serà més segura.

en: This Week
ca@valencia: Esta setmana

en: Last Week
ca@valencia: Setmana passada

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
ca@valencia: %e de %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
ca@valencia: %e de %b %Y

en: Session Ended
ca@valencia: Ha acabat la sessió

en: Session Started
ca@valencia: S'ha iniciat la sessió

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
ca@valencia: %s - Activitat del compte

[ctx: Distance]
en: Short
ca@valencia: Curta

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
ca@valencia: ¼ de pantalla

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
ca@valencia: ½ de pantalla

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
ca@valencia: ¾ de pantalla

[ctx: Distance]
en: Long
ca@valencia: Llarga

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
ca@valencia: Per defecte

[ctx: cursor size]
en: Medium
ca@valencia: Mitjà

[ctx: cursor size]
en: Large
ca@valencia: Gran

[ctx: cursor size]
en: Larger
ca@valencia: Més gran

[ctx: cursor size]
en: Largest
ca@valencia: El més gran

en: %d pixel | %d pixels
ca@valencia[0]: %d píxel
ca@valencia[1]: %d píxels

en: Devices
ca@valencia: Dispositius

en: Network
ca@valencia: Xarxa

en: Home
ca@valencia: Inici

en: Settings
ca@valencia: Paràmetres

note: List of applications.
en: Applications
ca@valencia: Aplicacions

[ctx: service is enabled]
en: On
ca@valencia: Activat

[ctx: service is disabled]
en: Off
ca@valencia: Desactivat

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ca@valencia: Habilitat

[ctx: service is active]
en: Active
ca@valencia: Actiu

en: Choose a Folder
ca@valencia: Trieu una carpeta

en: Copy
ca@valencia: Copia

en: Sharing
ca@valencia: Compartició

note: Label
en: No networks selected for sharing
ca@valencia: No hi ha cap xarxa seleccionada per compartir

en: Ask what to do
ca@valencia: Pregunta què fer

en: Do nothing
ca@valencia: No faces res

en: Open folder
ca@valencia: Obri la carpeta

en: Other Media
ca@valencia: Altres suports

en: Select an application for audio CDs
ca@valencia: Seleccioneu l'aplicació per als CD d'àudio

en: Select an application for video DVDs
ca@valencia: Seleccioneu l'aplicació per als DVD de vídeo

en: Select an application to run when a music player is connected
ca@valencia: Seleccioneu l'aplicació que s'iniciarà quan es connecte un reproductor de música

en: Select an application to run when a camera is connected
ca@valencia: Seleccioneu l'aplicació que s'iniciarà quan es connecte una càmera

en: Select an application for software CDs
ca@valencia: Seleccioneu l'aplicació per als CD de programari

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ca@valencia: DVD d'àudio

en: blank Blu-ray disc
ca@valencia: Disc Blu-ray en blanc

en: blank CD disc
ca@valencia: Disc CD en blanc

en: blank DVD disc
ca@valencia: Disc DVD en blanc

en: blank HD DVD disc
ca@valencia: Disc HD DVD en blanc

en: Blu-ray video disc
ca@valencia: Disc Blu-ray de vídeo

en: e-book reader
ca@valencia: Lector de llibres digitals

en: HD DVD video disc
ca@valencia: Disc HD DVD de vídeo

en: Picture CD
ca@valencia: CD de fotos

en: Super Video CD
ca@valencia: Supervídeo CD

en: Video CD
ca@valencia: CD de vídeo

en: Windows software
ca@valencia: Programari del Windows

[ctx: measurement format]
en: Metric
ca@valencia: Mètric

en: Unknown
ca@valencia: Desconegut

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ca@valencia: Punt d'accés Wi-Fi

en: Other…
ca@valencia: Altres…

en: Today
ca@valencia: Hui

en: Yesterday
ca@valencia: Ahir

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
ca@valencia: %e de %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
ca@valencia: %e de %b, %Y

en: never
ca@valencia: mai

en: today
ca@valencia: hui

en: yesterday
ca@valencia: ahir

en: %i day ago | %i days ago
ca@valencia[0]: fa %i dia
ca@valencia[1]: fa %i dies

en: IPv4 Address
ca@valencia: Adreça IPv4

en: IPv6 Address
ca@valencia: Adreça IPv6

en: IP Address
ca@valencia: Adreça IP

en: Hardware Address
ca@valencia: Adreça física

en: Default Route
ca@valencia: Ruta per defecte

en: Last used
ca@valencia: Utilitzada per últim cop

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ca@valencia: Amb fil

en: Options…
ca@valencia: Opcions…

en: missing EAP-FAST PAC file
ca@valencia: falta el fitxer EAP-FAST PAC

en: Choose a PAC file
ca@valencia: Trieu un fitxer PAC

en: PAC files (*.pac)
ca@valencia: Fitxers PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
ca@valencia: falta el nom d'usuari EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
ca@valencia: falta la contrasenya EAP-LEAP

en: missing leap-username
ca@valencia: falta el mom d'usuari LEAP

en: missing leap-password
ca@valencia: falta la contrasenya LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
ca@valencia: certificat CA EAP-PEAP no vàlid: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
ca@valencia: certificat CA EAP-PEAP no vàlid: no s'ha especificat un certificat

en: Choose a Certificate Authority certificate
ca@valencia: Trieu un certificat d'una autoritat de certificació

en: missing wep-key
ca@valencia: falta la clau wep

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
ca@valencia: clau wep invàlida: una clau amb longitud %zu ha de contindre només dígits hexadecimals

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
ca@valencia: clau wep invàlida: una clau amb longitud %zu ha de contindre només caràcters ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
ca@valencia: clau wep invàlida: la longitud de clau %zu és errònia. Una clau ha de tindre una longitud de 5/13 (ascii) o bé 10/26 (hex)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
ca@valencia: clau wep invàlida: la contrasenya no pot ser buida.

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
ca@valencia: clau wep invàlida: la contrasenya ha de tindre menys de 64 caràcters

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
ca@valencia: s'ha produït un error no definit en la seguretat de 802.1X (wpa-eap)

en: no file selected
ca@valencia: no s'ha seleccionat cap fitxer

en: unspecified error validating eap-method file
ca@valencia: s'ha produït un error no especificat en validar el fitxer eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
ca@valencia: Claus privades DER, PEM o PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
ca@valencia: Certificats DER o PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
ca@valencia: certificat CA EAP-TTLS no vàlid: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
ca@valencia: certificat CA EAP-TTLS no vàlid: no s'ha especificat un certificat

en: missing EAP username
ca@valencia: falta el nom d'usuari EAP

en: missing EAP password
ca@valencia: falta la contrasenya EAP

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
ca@valencia: wpa-psk no vàlid: longitud de clau %zu no vàlida. Ha de tindre [8,63] bytes o 64 dígits hexadecimals

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
ca@valencia: wpa-psk no vàlid: no es pot interpretar la clau de 64 bytes com a hexadecimal

en: Unknown error validating 802.1X security
ca@valencia: S'ha produït un error desconegut en validar la seguretat de 802.1X

en: missing EAP-TLS identity
ca@valencia: falta la identitat EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
ca@valencia: certificat CA EAP-TLS invàlid: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
ca@valencia: certificat CA EAP-TLS invàlid: no s'ha especificat un certificat

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
ca@valencia: clau privada EAP-TLS no vàlida: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
ca@valencia: certificat d'usuari EAP-TLS no vàlid: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
ca@valencia: Les claus privades sense encriptar no són segures

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
ca@valencia: La clau privada que heu seleccionat no pareix protegida amb una contrasenya. Això podria permetre que les credencials de seguretat fossin compromeses. Seleccioneu una clau privada protegida per contrasenya.
    
    (Podeu protegir la vostra clau privada amb una contrasenya amb l'openssl)

en: Choose your personal certificate
ca@valencia: Trieu el vostre certificat personal

en: Choose your private key
ca@valencia: Trieu la vostra clau privada

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ca@valencia: Voleu aturar el punt d'accés Wi-Fi i desconnectar els usuaris?

en: _Stop Hotspot
ca@valencia: _Atura el punt d'accés Wi-Fi

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
ca@valencia: Estat desconegut

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ca@valencia: No gestionat

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ca@valencia: No disponible

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
ca@valencia: S'està connectant

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
ca@valencia: Cal autenticació

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
ca@valencia: Connectat

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ca@valencia: S'està desconnectant

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
ca@valencia: Ha fallat la connexió

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
ca@valencia: Estat desconegut (falta)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ca@valencia: Ha fallat la configuració

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ca@valencia: Ha fallat la configuració de la IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ca@valencia: Ha caducat la configuració de la IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ca@valencia: Calen secrets, però no s'han proporcionat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ca@valencia: S'ha desconnectat el suplicant de 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ca@valencia: Ha fallat la configuració del suplicant de 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ca@valencia: Ha fallat el suplicant de 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ca@valencia: El suplicant de 802.1x ha tardat massa en autenticar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar el servei PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ca@valencia: S'ha desconnectat el servei PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ca@valencia: Ha fallat el PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar el client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ca@valencia: S'ha produït un error en el client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ca@valencia: Ha fallat el client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar el servei de connexió compartida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ca@valencia: Ha fallat el servei de connexió compartida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar el servei AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ca@valencia: S'ha produït un error en el servei AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ca@valencia: Ha fallat el servei AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ca@valencia: Línia ocupada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ca@valencia: No hi ha to de trucada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ca@valencia: No s'ha pogut establir cap portadora

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ca@valencia: Ha acabat el temps d'espera de la sol·licitud de trucada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ca@valencia: Ha fallat l'intent de trucada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ca@valencia: Ha fallat la inicialització del mòdem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ca@valencia: No s'ha pogut seleccionar l'APN especificat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ca@valencia: No s'estan cercant xarxes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ca@valencia: S'ha denegat el registre a la xarxa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ca@valencia: Ha acabat el temps d'espera del registre de la xarxa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ca@valencia: Ha fallat el registre amb la xarxa sol·licitada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ca@valencia: Ha fallat la comprovació del PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ca@valencia: Pot ser que falti el microprograma del dispositiu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ca@valencia: Ha desaparegut la connexió

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ca@valencia: S'havia assumit una connexió existent

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ca@valencia: No s'ha trobat el mòdem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ca@valencia: Ha fallat la connexió Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ca@valencia: No s'ha inserit la targeta SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ca@valencia: Cal el PIN de la SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ca@valencia: Cal el PUK de la SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ca@valencia: SIM incorrecta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ca@valencia: Ha fallat la dependència de la connexió

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ca@valencia: Falta el microprogramari

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ca@valencia: Cable desconnectat

en: Security
ca@valencia: Seguretat

en: Delete Address
ca@valencia: Suprimeix l'adreça

en: Delete Route
ca@valencia: Suprimeix la ruta

en: automatic
ca@valencia: automàtic

en: Identity
ca@valencia: Identitat

en: Cannot import VPN connection
ca@valencia: No es pot importar la connexió VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
ca@valencia: No s'ha pogut llegir el fitxer «%s» o no conté informació reconeguda d'una connexió VPN
    
    Error: %s.

en: Select file to import
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer a importar

en: A file named “%s” already exists.
ca@valencia: Ja existeix un fitxer amb el nom «%s».

en: _Replace
ca@valencia: _Substitueix

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
ca@valencia: Voleu substituir %s amb la connexió VPN que esteu desant?

en: Cannot export VPN connection
ca@valencia: No es pot exportar la connexió VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
ca@valencia: No s'ha pogut exportar la connexió VPN «%s» a %s.
    
    Error: %s.

en: Export VPN connection
ca@valencia: Exporta la connexió VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ca@valencia: Cap

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ca@valencia: Clau WEP 40/128-bit (hexadecimal o ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
ca@valencia: Contrasenya WEP 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
ca@valencia: WEP dinàmic (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
ca@valencia: WPA i WPA2 personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
ca@valencia: WPA i WPA2 corporativa

en: Profile %d
ca@valencia: Perfil %d

en: Unable to open connection editor
ca@valencia: No s'ha pogut obrir l'editor de connexions

en: New Profile
ca@valencia: Perfil nou

en: _Add
ca@valencia: _Afig

en: Import from file…
ca@valencia: Importa des d'un fitxer…

en: Add VPN
ca@valencia: Afig VPN

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ca@valencia: Corporativa

[ctx: Wifi security]
en: None
ca@valencia: Cap

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
ca@valencia: Mai

[ctx: Signal strength]
en: None
ca@valencia: Cap

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ca@valencia: Dèbil

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ca@valencia: Acceptable

[ctx: Signal strength]
en: Good
ca@valencia: Bona

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ca@valencia: Excel·lent

en: Forget Connection
ca@valencia: Oblida la connexió

en: Remove Connection Profile
ca@valencia: Suprimeix el perfil de connexió

en: Remove VPN
ca@valencia: Suprimeix VPN

en: Details
ca@valencia: Detalls

en: Add new connection
ca@valencia: Afig una connexió nova

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
ca@valencia: Activa el punt d'accés Wi-Fi

en: Automatic
ca@valencia: Automàtic

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ca@valencia: El descobriment automàtic de servidors intermediaris web s'utilitza quan no es proporciona un URL de configuració.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ca@valencia: No és recomanable en xarxes públiques sense confiança.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ca@valencia: Es perdran les dades de xarxa de les xarxes seleccionades, incloent les contrasenyes i la configuració personalitzada.

en: _Forget
ca@valencia: _Oblida

en: Known Wi-Fi Networks
ca@valencia: Xarxes sense fil conegudes

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ca@valencia: _Oblida

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ca@valencia: La política del sistema prohibeix utilitzar-lo com a punt d'accés Wi-Fi

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ca@valencia: El dispositiu sense fil no admet el mode punt d'accés Wi-Fi

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ca@valencia: S'ha produït un error inesperat. Contacteu el vostre proveïdor de programari.

en: NetworkManager needs to be running.
ca@valencia: Cal que el NetworkManager estiga executant-se.

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
ca@valencia: %e de %B del %Y a les %l:%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
ca@valencia: %e de %B de %Y a les %R

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
ca@valencia: %l∶%M %p

en: Try clicking, double clicking, scrolling
ca@valencia: Proveu de fer clic, fer doble clic i desplaçar

en: Five clicks, GEGL time!
ca@valencia: Cinc clics, és l'hora del GEGL

en: Double click, primary button
ca@valencia: Doble clic, botó primari

en: Single click, primary button
ca@valencia: Un sol clic, botó primari

en: Double click, middle button
ca@valencia: Doble clic, botó del mig

en: Single click, middle button
ca@valencia: Un sol clic, botó del mig

en: Double click, secondary button
ca@valencia: Doble clic, botó secundari

en: Single click, secondary button
ca@valencia: Un sol clic, botó secundari

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
ca@valencia: Més informació

en: Empty all items from Trash?
ca@valencia: Voleu buidar la paperera?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ca@valencia: Se suprimiran permanent tots els elements de la paperera.

en: _Empty Trash
ca@valencia: _Buida la paperera

en: Delete all the temporary files?
ca@valencia: Voleu suprimir tots fitxers temporals?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
ca@valencia: Se suprimiran permanent tots els fitxers temporals.

en: _Purge Temporary Files
ca@valencia: Suprimeix els fitxers _temporals

[ctx: Online Account]
en: Other
ca@valencia: Altres

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
ca@valencia: Compte de %s

en: Error removing account
ca@valencia: S'ha produït un error en suprimir el compte

en: Display version number
ca@valencia: Mostra el número de versió

en: Enable verbose mode
ca@valencia: Habilita el mode detallat

en: Search for the string
ca@valencia: Busca la cadena

en: List possible panel names and exit
ca@valencia: Llista tots els noms de quadre possibles i ix

en: Panel to display
ca@valencia: Quadre a mostrar

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
ca@valencia: [QUADRE] [ARGUMENT…]

en: Available panels:
ca@valencia: Quadres disponibles:

en: Privacy
ca@valencia: Privacitat

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ca@valencia[0]: %u eixida
ca@valencia[1]: %u eixides

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ca@valencia[0]: %u entrada
ca@valencia[1]: %u entrades

en: System Sounds
ca@valencia: Sons del sistema

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
ca@valencia: Desbloq_ueja

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
ca@valencia: No s'ha trobat cap impressora

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
ca@valencia: Introduïu una adreça de xarxa o cerqueu una impressora

en: Authentication Required
ca@valencia: Cal autenticació

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
ca@valencia: Introduïu el nom d'usuari i la contrasenya per visualitzar les impressores al servidor d'impressió.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
ca@valencia: Nom d'usuari

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
ca@valencia: Contrasenya

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
ca@valencia: A_utentica

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
ca@valencia: Neteja-ho tot

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
ca@valencia: No hi ha tasques d'impressió actives

en: Select Printer Driver
ca@valencia: Seleccioneu un controlador d'impressora

en: Loading drivers database…
ca@valencia: S'està carregant la base de dades de controladors...

en: Printing Options
ca@valencia: Opcions d'impressió

en: Printer Details
ca@valencia: Detalls de la impressora

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
ca@valencia: Utilitza la impressora per defecte

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
ca@valencia: Neteja els capçals d'impressió

en: Remove Printer
ca@valencia: Suprimeix la impressora

en: Location
ca@valencia: Ubicació:

en: Ink Level
ca@valencia: Nivell de tinta

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
ca@valencia: Reinicieu quan el problema estiga resolt.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
ca@valencia: Torna a iniciar

en: Name
ca@valencia: Nom

en: Address
ca@valencia: Adreça

en: Searching for preferred drivers…
ca@valencia: S'estan cercant els controladors preferits…

en: Search for Drivers
ca@valencia: Busca controladors

en: Select from Database…
ca@valencia: Seleccioneu de la base de dades…

en: Install PPD File…
ca@valencia: Instal·la un fitxer PPD...

en: Authenticate
ca@valencia: Autenticació

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
ca@valencia: Desfés

en: No printers
ca@valencia: Sense impressores

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
ca@valencia: Perdó! Pareix que el servei d'impressió
    del sistema no està disponible.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
ca@valencia: Els serveis d'ubicació permeten que les aplicacions puguen saber on sou. L'ús de Wi-Fi i de dades mòbils permet millorar la precisió.

en: Default
ca@valencia: Per defecte

en: Middle Mouse Button Click
ca@valencia: Clic amb el botó del mig del ratolí

en: Right Mouse Button Click
ca@valencia: Clic amb el botó dret del ratolí

en: Back
ca@valencia: Arrere

en: Forward
ca@valencia: Avant

en: No stylus found
ca@valencia: No s'ha trobat cap llapis

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
ca@valencia: Moveu el llapis a prop de la tauleta per configurar-lo.

en: Eraser Pressure Feel
ca@valencia: Sensibilitat de pressió de l'esborrador

en: Soft
ca@valencia: Suau

en: Firm
ca@valencia: Ferma

en: Top Button
ca@valencia: Botó superior

en: Lower Button
ca@valencia: Botó inferior

en: Tip Pressure Feel
ca@valencia: Sensibilitat de pressió del llapis

en: Tablet (absolute)
ca@valencia: Tauleta gràfica (absolut)

en: Touchpad (relative)
ca@valencia: Ratolí tàctil (relatiu)

en: Tablet Preferences
ca@valencia: Preferències de la tauleta gràfica

en: _Help
ca@valencia: _Ajuda

en: No tablet detected
ca@valencia: No s'ha detectat cap tauleta gràfica

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
ca@valencia: Connecteu o engegueu la tauleta gràfica Wacom

en: Bluetooth Settings
ca@valencia: Paràmetres del Bluetooth

en: Wacom Tablet
ca@valencia: Tauleta gràfica Wacom

en: Tracking Mode
ca@valencia: Mode de seguiment

en: Left-Handed Orientation
ca@valencia: Orientació d'esquerrans

en: Map to Monitor…
ca@valencia: Mapa a la pantalla…

en: Map Buttons…
ca@valencia: Mapa els botons…

en: Calibrate…
ca@valencia: Calibra…

en: Adjust mouse settings
ca@valencia: Ajusta els paràmetres del ratolí

en: Adjust display resolution
ca@valencia: Ajusta la resolució de la pantalla

en: Screen Calibration
ca@valencia: Calibratge de la pantalla

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
ca@valencia: Feu un toc als marcadors objectius a mesura que apareguen a la pantalla per calibrar la tauleta gràfica.

en: Mis-click detected, restarting…
ca@valencia: S'ha detectat una pulsació incorrecta, s'està reiniciant...

en: Map Buttons
ca@valencia: Mapa els botons

en: Map buttons to functions
ca@valencia: Mapa els botons a les funcions

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ca@valencia: Per editar una drecera, feu clic a l'acció «Envia una pulsació de tecla», premeu el botó de drecera de teclat i premeu la combinació de tecles nova, o premeu la tecla de retrocés per netejar-la.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
ca@valencia: 15 minuts

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
ca@valencia: 30 minuts

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
ca@valencia: 45 minuts

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
ca@valencia: 1 hora

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
ca@valencia: 80 minuts

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
ca@valencia: 90 minuts

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
ca@valencia: 100 minuts

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
ca@valencia: 2 hores

en: Suspend & Power Button
ca@valencia: Botó d'aturada temporal i d'engegada

en: Automatic Suspend
ca@valencia: Atura temporalment automàticament

en: _Plugged In
ca@valencia: _Endollat

en: On _Battery Power
ca@valencia: Quan s'utilitza la _bateria

en: Delay
ca@valencia: Retard

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
ca@valencia: El calibratge produirà un perfil que podeu utilitzar en la gestió del color de la pantalla. Com més temps passeu en el calibratge, més bona serà la qualitat del perfil de color.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
ca@valencia: No podreu utilitzar l'ordinador mentre es faça el calibratge.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
ca@valencia: Qualitat

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
ca@valencia: Temps aproximat

en: Calibration Quality
ca@valencia: Qualitat del calibratge

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
ca@valencia: Seleccioneu el sensor que voleu utilitzar pel calibratge.

en: Calibration Device
ca@valencia: Dispositiu de calibratge

en: Select the type of display that is connected.
ca@valencia: Seleccioneu el tipus de pantalla que està connectat.

en: Display Type
ca@valencia: Tipus de pantalla

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
ca@valencia: Seleccioneu un punt blanc objectiu de la pantalla. La majoria de pantalles s'haurien de calibrar amb una il·luminació D65.

en: Profile Whitepoint
ca@valencia: Punt blanc del perfil

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
ca@valencia: Establiu la brillantor de la pantalla que acostumeu a utilitzar. La gestió del color serà més precisa en este nivell de brillantor.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
ca@valencia: També podeu utilitzar el nivell de brillantor utilitzat per un dels altres perfils d'este dispositiu.

en: Display Brightness
ca@valencia: Brillantor de la pantalla

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
ca@valencia: Podeu utilitzar un perfil de color en diferents ordinadors o fins i tot crear perfils per diferents condicions d'il·luminació.

en: Profile Name:
ca@valencia: Nom del perfil:

en: Profile Name
ca@valencia: Nom del perfil

en: Profile successfully created!
ca@valencia: S'ha creat el perfil amb èxit

en: Copy profile
ca@valencia: Copia el perfil

en: Requires writable media
ca@valencia: Requereix un suport al qual s'hi puga escriure

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
ca@valencia: Podeu trobar les instruccions de com utilitzar el perfil als sistemes <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> i <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Summary
ca@valencia: Resum

en: Add Profile
ca@valencia: Afig un perfil

en: _Import File…
ca@valencia: _Importa un fitxer…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
ca@valencia: S'han detectat problemes. Este perfil no funcionarà correctament. <a href="">Mostra els detalls.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ca@valencia: Cada dispositiu necessita un perfil de color actualitzat per poder gestionar el color.

en: Learn more about color management
ca@valencia: Apreneu més sobre la gestió del color

en: _Set for all users
ca@valencia: _Estableix per a tots els usuaris

en: Set this profile for all users on this computer
ca@valencia: Estableix este perfil per a tots els usuaris d'este ordinador

en: _Enable
ca@valencia: _Habilita

en: _Add profile
ca@valencia: _Afig un perfil

en: _Calibrate…
ca@valencia: _Calibra…

en: Calibrate the device
ca@valencia: Calibra el dispositiu

en: _Remove profile
ca@valencia: _Suprimeix un perfil

en: _View details
ca@valencia: _Mostra els detalls

en: Unable to detect any devices that can be color managed
ca@valencia: No s'ha pogut detectar cap dispositiu en el qual s'hi puga gestionar el color

en: LCD (CCFL backlight)
ca@valencia: LCD (retroil·luminació CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
ca@valencia: LCD (retroil·luminació RGB LED)

en: LCD (white LED backlight)
ca@valencia: LCD (retroil·luminació de LED blanc)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
ca@valencia: LCD de gamma àmplia (retroil·luminació CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
ca@valencia: LCD de gamma àmplia (retroil·luminació de LED RGB)

en: 40 minutes
ca@valencia: 40 minuts

en: Native to display
ca@valencia: Nadiu de la pantalla

en: D50 (Printing and publishing)
ca@valencia: D50 (Impressions i publicacions)

en: D65 (Photography and graphics)
ca@valencia: D65 (Fotografia i gràfics)

en: Display Calibration
ca@valencia: Calibratge de la pantalla

note: This starts the calibration process
en: _Start
ca@valencia: _Inicia

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
ca@valencia: _Continua

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
ca@valencia: _Fet

en: No Bluetooth Found
ca@valencia: No s'ha trobat el Bluetooth

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
ca@valencia: Connecteu una motxilla per a usar Bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
ca@valencia: Bluetooth desactivat

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
ca@valencia: Activeu-lo per connectar dispositius i rebre transferències de fitxers.

en: Airplane Mode is on
ca@valencia: El mode d'avió està activat

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
ca@valencia: El Bluetooth està inhabilitat quan el mode d'avió està activat.

en: Turn Off Airplane Mode
ca@valencia: Desactiveu el mode d'avió

en: Hardware Airplane Mode is on
ca@valencia: El mode d'avió del maquinari està activat

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
ca@valencia: Desactiveu el mode d'avió per a habilitar el Bluetooth.

en: Left
ca@valencia: Esquerre

en: Right
ca@valencia: Dret

en: Bark
ca@valencia: Lladruc

en: Drip
ca@valencia: Goteig

en: Glass
ca@valencia: Vidre

en: Output
ca@valencia: Eixida

en: Test
ca@valencia: Prova

en: Subwoofer
ca@valencia: Altaveu de greus

en: Input
ca@valencia: Entrada

en: Resolution
ca@valencia: Resolució

en: Refresh Rate
ca@valencia: Freqüència de refresc

en: Adjust for TV
ca@valencia: Ajusta per a televisió

en: Scale
ca@valencia: Redimensiona

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
ca@valencia: Torna a iniciar el filtre

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
ca@valencia: Inhabilitat temporalment fins demà

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
ca@valencia: La llum nocturna fa que el color de pantalla siga més càlid. Això vos pot ajudar a prevenir la fatiga visual i la sensació de son.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
ca@valencia: Llum nocturna

en: Schedule
ca@valencia: Planificació

en: Sunset to Sunrise
ca@valencia: Posta de sol a l'eixida del sol

en: Times
ca@valencia: Hores

en: From
ca@valencia: Des de

en: Hour
ca@valencia: Hora

en: Minute
ca@valencia: Minut

en: To
ca@valencia: A

en: Single Display
ca@valencia: Pantalla única

en: Join Displays
ca@valencia: Uneix pantalles

en: Mirror
ca@valencia: Mirall

en: Display Mode
ca@valencia: Mode de pantalla

en: Primary Display
ca@valencia: Pantalla primària

en: Display Arrangement
ca@valencia: Disposició de les pantalles

en: Automatic Screen _Lock
ca@valencia: _Bloca la pantalla automàticament

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
ca@valencia: s'apaga la pantalla

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
ca@valencia: 30 segons

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
ca@valencia: 1 minut

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
ca@valencia: 2 minuts

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
ca@valencia: 3 minuts

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
ca@valencia: 5 minuts

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
ca@valencia: 4 minuts

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
ca@valencia: 8 minuts

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
ca@valencia: 10 minuts

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
ca@valencia: 12 minuts

en: Input Sources
ca@valencia: Fonts d'entrada

en: Use the _same source for all windows
ca@valencia: Utilitza la _mateixa font a totes les finestres

en: Add an Input Source
ca@valencia: Afig una font d'entrada

en: Input methods can’t be used on the login screen
ca@valencia: Els mètodes d'entrada no es poden utilitzar a la pantalla d'entrada

en: Preferences
ca@valencia: Preferències

en: Remove
ca@valencia: Suprimeix

en: Reset the shortcut to its default value
ca@valencia: Restableix la drecera al seu valor per omissió

en: Command
ca@valencia: Orde

en: Shortcut
ca@valencia: Drecera

en: Set Shortcut…
ca@valencia: Estableix la drecera...

en: Add
ca@valencia: Afig

en: Replace
ca@valencia: Reemplaça

en: Set
ca@valencia: Estableix

en: No input source selected
ca@valencia: No s'ha seleccionat cap font d'entrada

en: Add Shortcut
ca@valencia: Afegeix una drecera

en: No keyboard shortcut found
ca@valencia: No s'ha trobat la tecla de drecera

en: Try a different search
ca@valencia: Proveu amb una busca diferent

en: Reset All…
ca@valencia: Restableix-ho tot...

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
ca@valencia: Restableix totes les dreceres als seus valors per omissió

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ca@valencia: Voleu suprimir les empremtes dactilars registrades de manera que s'inhabiliti l'entrada amb empremta dactilar?

en: _Delete Fingerprints
ca@valencia: _Suprimeix les empremtes dactilars

en: _Add User…
ca@valencia: _Afig usuari…

en: Create a user account
ca@valencia: Crea un compte d'usuari

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
ca@valencia: S'ha de tornar a iniciar la sessió perquè els canvis tinguen efecte

en: Restart Now
ca@valencia: Renicia ara

en: User Icon
ca@valencia: Icona d'usuari

en: _Language
ca@valencia: _Idioma

en: _Password
ca@valencia: _Contrasenya

en: _Fingerprint Login
ca@valencia: Entrada amb _empremta dactilar

en: A_utomatic Login
ca@valencia: Entrada a_utomàtica

en: Remove User…
ca@valencia: Suprimeix l'usuari...

en: Add User
ca@valencia: Afig un usuari

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
ca@valencia: _Afig-lo

en: Domain Administrator Login
ca@valencia: Entrada de l'administrador del domini

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
ca@valencia: Per poder utilitzar entrades corporatives, este ordinador
    necessita formar part del domini. Demaneu a l'administrador que
    introduïsca ací la seua contrasenya.

en: _Domain
ca@valencia: _Domini

en: Administrator _Name
ca@valencia: _Nom de l'administrador

en: Administrator Password
ca@valencia: Contrasenya de l'administrador

en: _Username
ca@valencia: Nom d'_usuari

en: _Full Name
ca@valencia: _Nom complet

en: Standard
ca@valencia: Estàndard

en: Administrator
ca@valencia: Administrador

en: Account _Type
ca@valencia: _Tipus de compte

en: Allow user to set a password when they next _login
ca@valencia: _Permet a l'usuari establir la contrasenya a l'entrada següent

en: Set a password _now
ca@valencia: _Estableix una contrasenya ara

en: _Confirm
ca@valencia: _Confirma

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
ca@valencia: Els accessos corporatius permeten utilitzar comptes d'usuari corporatius centralitzats en este dispositiu. També podeu usar este compte per accedir als recursos de l'empresa a Internet.

en: You are Offline
ca@valencia: Esteu fora de línia

en: You must be online in order to add enterprise users.
ca@valencia: Heu d'estar en línia per afegir usuaris corporatius.

en: _Enterprise Login
ca@valencia: _Entrada corporativa

en: Change Password
ca@valencia: Canvi de la contrasenya

en: Ch_ange
ca@valencia: C_anvia

en: _New Password
ca@valencia: Contrasenya _nova

en: Current _Password
ca@valencia: Contrasenya _actual

en: Allow user to change their password on next login
ca@valencia: Permet a l'usuari establir la contrasenya a l'entrada següent

en: Set a password now
ca@valencia: Estableix una contrasenya ara

en: Full Screen
ca@valencia: Pantalla completa

en: Top Half
ca@valencia: Meitat superior

en: Bottom Half
ca@valencia: Meitat inferior

en: Left Half
ca@valencia: Meitat esquerra

en: Right Half
ca@valencia: Meitat dreta

en: Zoom Options
ca@valencia: Opcions d'ampliació

en: _Zoom
ca@valencia: _Ampliació

en: _Magnification:
ca@valencia: _Ampliació:

en: _Follow mouse cursor
ca@valencia: _Segueix el cursor del ratolí

en: _Screen part:
ca@valencia: _Part de la pantalla:

en: Magnifier _extends outside of screen
ca@valencia: L'_ampliador s'estén fora de la pantalla

en: _Keep magnifier cursor centered
ca@valencia: _Mantén el cursor de l'ampliador centrat

en: Magnifier cursor _pushes contents around
ca@valencia: _El cursor de l'ampliador empeny el contingut del voltant

en: Magnifier cursor moves with _contents
ca@valencia: El _cursor de l'ampliador es mou amb el contingut

en: Magnifier Position:
ca@valencia: Posició de l'ampliador:

en: Magnifier
ca@valencia: Ampliador

en: _Thickness:
ca@valencia: _Gruix:

en: _Length:
ca@valencia: _Longitud:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
ca@valencia: _Color:

en: _Crosshairs:
ca@valencia: _Creus:

en: _Overlaps mouse cursor
ca@valencia: _Sobreposa el cursor del ratolí

en: Crosshairs
ca@valencia: Creus

en: _White on black:
ca@valencia: _Blanc sobre negre:

en: _Brightness:
ca@valencia: _Brillantor:

en: Color Effects:
ca@valencia: Efectes de color:

en: Color Effects
ca@valencia: Efectes de color

en: Typing Assist
ca@valencia: Assistent d'escriptura

en: _Sticky Keys
ca@valencia: Tecles _enganxoses

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
ca@valencia: Tracta una seqüència de tecles modificadores com una combinació de tecles

en: _Disable if two keys are pressed together
ca@valencia: _Inhabilita si es premen dues tecles alhora

en: Beep when a _modifier key is pressed
ca@valencia: Fes un avís sonor quan es prema una tecla _modificadora

en: S_low Keys
ca@valencia: Tecles _lentes

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
ca@valencia: Introdueix un retard entre que es prem una tecla i s'accepta

en: A_cceptance delay:
ca@valencia: Retard d'a_cceptació:

en: Slow keys typing delay
ca@valencia: Retard d'escriptura de les tecles lentes

en: Beep when a key is pr_essed
ca@valencia: Fes un avís sonor quan es _prema una tecla

en: Beep when a key is _accepted
ca@valencia: Fes un avís sonor quan s'_accepti una tecla

en: Beep when a key is _rejected
ca@valencia: Fes un avís sonor quan es _rebutgi una tecla

en: _Bounce Keys
ca@valencia: _Omet tecles

en: Ignores fast duplicate keypresses
ca@valencia: Ignora les pulsacions duplicades ràpides

en: Bounce keys typing delay
ca@valencia: Retard d'escriptura en ometre tecles

en: _Enable by Keyboard
ca@valencia: _Habilita per teclat

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
ca@valencia: Activa i desactiva les funcions d'accessibilitat utilitzant el teclat

en: Repeat Keys
ca@valencia: Repetició de tecles

en: Key presses repeat when key is held down.
ca@valencia: Es repeteix la tecla quan es manté premuda.

en: Repeat keys delay
ca@valencia: Retard en la repetició de tecles

en: Speed
ca@valencia: Velocitat:

en: Repeat keys speed
ca@valencia: Velocitat de la repetició de tecles

en: Click Assist
ca@valencia: Assistència en fer clic

en: _Simulated Secondary Click
ca@valencia: Clic secundari _simulat

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ca@valencia: Fes un clic secundari en mantindre premut el botó primari

en: Secondary click delay
ca@valencia: Retard del clic secundari

en: _Hover Click
ca@valencia: Clic en passar per sobre

en: Trigger a click when the pointer hovers
ca@valencia: Fes un clic en passar el punter per sobre

en: D_elay:
ca@valencia: R_etard:

en: Motion _threshold:
ca@valencia: Llindar de _moviment:

en: Visual Alerts
ca@valencia: Alertes visuals

en: _Test flash
ca@valencia: _Prova el parpelleig

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
ca@valencia: Utilitza una indicació visual quan es produïsca una alerta sonora.

en: _Visual Alerts
ca@valencia: Alertes _visuals

en: Flash the entire _screen
ca@valencia: Fes parpellejar la _pantalla sencera

en: Seeing
ca@valencia: Visió

en: _High Contrast
ca@valencia: _Contrast alt

en: _Large Text
ca@valencia: Text _gran

en: C_ursor Size
ca@valencia: Mida del _cursor

en: Screen _Reader
ca@valencia: Lector de _pantalla

en: _Sound Keys
ca@valencia: _So de les tecles

en: Hearing
ca@valencia: Audició

en: Typing
ca@valencia: Escriptura

en: Screen _Keyboard
ca@valencia: _Teclat en pantalla

en: R_epeat Keys
ca@valencia: _Repetició de tecles

en: Cursor _Blinking
ca@valencia: _Parpelleig del cursor

en: _Typing Assist (AccessX)
ca@valencia: Assistent d'escriptura (AccessX)

en: Pointing & Clicking
ca@valencia: Apuntar i fer clic

en: _Mouse Keys
ca@valencia: Tecles del _ratolí

en: _Click Assist
ca@valencia: A_ssistència en fer clic

en: _Double-Click Delay
ca@valencia: _Retard del doble clic

en: Double-Click Delay
ca@valencia: Retard del doble clic

en: Cursor Blinking
ca@valencia: Parpelleig del cursor

en: Cursor blinks in text fields.
ca@valencia: El cursor parpelleja en els camps de text.

en: Cursor blinking speed
ca@valencia: Velocitat del parpelleig del cursor

en: Sound Keys
ca@valencia: So de les tecles

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
ca@valencia: Fes un avís sonor quan s'active o desactive la fixació numèrica o de les majúscules.

en: Cursor Size
ca@valencia: Mida del cursor

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
ca@valencia: La mida del cursor pot combinar-se amb l'ampliació perquè siga més fàcil veure el cursor.

en: Screen Reader
ca@valencia: Lector de pantalla

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
ca@valencia: El lector de pantalla llig el text visualitzat mentre moveu el focus.

en: _Screen Reader
ca@valencia: Lector de _pantalla

en: Location Services
ca@valencia: Serveis d'ubicació

en: Search
ca@valencia: Busca

en: Reset
ca@valencia: Reinicia

en: No results found
ca@valencia: No s'ha trobat cap resultat.

en: Networks
ca@valencia: Xarxes

en: _Computer Name
ca@valencia: _Nom de l'ordinador

en: _File Sharing
ca@valencia: _Compartició de fitxers

en: _Media Sharing
ca@valencia: _Compartició multimèdia

en: _Remote Login
ca@valencia: _Entrada remota

en: Some services are disabled because of no network access.
ca@valencia: Alguns serveis estan inhabilitats perquè no hi ha accés a la xarxa.

en: File Sharing
ca@valencia: Compartició de fitxers

en: _Require Password
ca@valencia: _Demana contrasenya

en: Remote Login
ca@valencia: Entrada remota

en: Media Sharing
ca@valencia: Compartició multimèdia

en: Share music, photos and videos over the network.
ca@valencia: Compartiu música, fotografies i vídeos a través de la xarxa.

en: Folders
ca@valencia: Carpetes

en: _New connections must ask for access
ca@valencia: _Les connexions noves han de demanar accés

en: _Require a password
ca@valencia: _Demana una contrasenya

en: Select how media should be handled
ca@valencia: Seleccioneu com s'han de gestionar els suports

en: CD _audio
ca@valencia: _CD d'àudio

en: _DVD video
ca@valencia: _DVD de vídeo

en: _Music player
ca@valencia: Reproductor de _música

en: _Photos
ca@valencia: _Fotos

en: _Software
ca@valencia: _Programari

en: _Other Media…
ca@valencia: _Altres suports…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
ca@valencia: _No preguntes mai ni inicies programes quan s'inserisquen suports

en: Select how other media should be handled
ca@valencia: Seleccioneu com s'han de gestionar els altres suports

en: _Action:
ca@valencia: _Acció:

en: _Type:
ca@valencia: _Tipus:

en: Preview
ca@valencia: Visualització prèvia

en: My Account
ca@valencia: El meu compte

en: Language
ca@valencia: Idioma

en: Restart the session for changes to take effect
ca@valencia: Cal que reinicieu la sessió perquè els canvis tinguen efecte.

en: Restart…
ca@valencia: Reinicia…

en: Login settings are used by all users when logging into the system
ca@valencia: Tots els usuaris utilitzen els paràmetres d'entrada en entrar al sistema

en: Dates & Times
ca@valencia: Dates i hores

en: Numbers
ca@valencia: Nombres

en: Measurement
ca@valencia: Mesura

en: Memory
ca@valencia: Memòria

en: Processor
ca@valencia: Processador

en: Graphics
ca@valencia: Gràfics

en: Calculating…
ca@valencia: S'està calculant…

en: Virtualization
ca@valencia: Virtualització

en: _Select
ca@valencia: _Selecciona

en: No languages found
ca@valencia: No s'ha trobat cap idioma

en: Time
ca@valencia: Hora

en: Turn device off
ca@valencia: Apaga el dispositiu

en: Not set up
ca@valencia: No s'ha configurat

en: _Type
ca@valencia: _Tipus

en: Sho_w password
ca@valencia: _Mostra la contrasenya

en: Tunneled TLS
ca@valencia: TLS a través de túnel

en: Protected EAP (PEAP)
ca@valencia: EAP protegit (PEAP)

en: Au_thentication
ca@valencia: Au_tenticació

en: I_dentity
ca@valencia: I_dentitat

en: _User certificate
ca@valencia: Certificat d'_usuari

en: C_A certificate
ca@valencia: Certificat C_A

en: No CA certificate is _required
ca@valencia: _No es requereix un certificat CA

en: Private _key
ca@valencia: _Clau privada

en: _Private key password
ca@valencia: Contrasenya de clau _privada

en: Anonymous
ca@valencia: Anònim

en: Authenticated
ca@valencia: S'ha autenticat

en: Both
ca@valencia: Ambdós

en: Anony_mous identity
ca@valencia: Identitat _anònima

en: PAC _file
ca@valencia: _Fitxer PAC

en: _Inner authentication
ca@valencia: Autenticació _interna

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ca@valencia: _Permet la provisió automàtica PAC

en: Version 0
ca@valencia: Versió 0

en: Version 1
ca@valencia: Versió 1

en: PEAP _version
ca@valencia: _Versió PEAP

en: 1 (Default)
ca@valencia: 1 (per defecte)

en: Open System
ca@valencia: Sistema obert

en: Shared Key
ca@valencia: Clau compartida

en: _Key
ca@valencia: _Clau

en: Sho_w key
ca@valencia: _Mostra la clau

en: WEP inde_x
ca@valencia: Índe_x WEP

en: MSCHAPv2 (no EAP)
ca@valencia: MSCHAPv2 (sense EAP)

en: S_ecurity
ca@valencia: S_eguretat

en: 802.1x _Security
ca@valencia: _Seguretat 802.1x

en: _MAC Address
ca@valencia: Adreça _MAC

en: _Cloned Address
ca@valencia: Adreça _clonada

en: IPv_4 Method
ca@valencia: _Mètode IPv4

en: Automatic (DHCP)
ca@valencia: Automàtic (DHCP)

en: Link-Local Only
ca@valencia: Només enllaç local

en: Disable
ca@valencia: Inhabilita

en: Addresses
ca@valencia: Adreces

en: Netmask
ca@valencia: Màscara de xarxa

en: Gateway
ca@valencia: Porta d'enllaç

en: Automatic DNS
ca@valencia: DNS automàtic

en: Separate IP addresses with commas
ca@valencia: Separa les adreces IP amb comes

en: Routes
ca@valencia: Rutes

en: Automatic Routes
ca@valencia: Rutes automàtiques

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
ca@valencia: Mètrica

en: Use this connection _only for resources on its network
ca@valencia: _Utilitza esta connexió només per als recursos d'esta xarxa

en: _Name
ca@valencia: _Nom

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ca@valencia: (Error: no s'ha pogut carregar l'editor de connexió VPN)

en: IPv_6 Method
ca@valencia: _Mètode IPv6

en: Automatic, DHCP only
ca@valencia: Automàtic, només DHCP

en: Signal Strength
ca@valencia: Força del senyal

en: Link speed
ca@valencia: Velocitat de l'enllaç

en: Last Used
ca@valencia: Utilitzada per últim cop

en: Connect _automatically
ca@valencia: Connecta _automàticament

en: Make available to _other users
ca@valencia: Fes-la disponible a _altres usuaris

en: Turn VPN connection off
ca@valencia: Desactiva la connexió VPN

en: Network Name
ca@valencia: Nom de la xarxa

en: Security type
ca@valencia: Tipus de seguretat

en: Turn Wi-Fi off
ca@valencia: Desactiva el Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
ca@valencia: _Connecta't a una xarxa oculta…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
ca@valencia: _Activa el punt d'accés Wi-Fi…

en: _Known Wi-Fi Networks
ca@valencia: _Xarxes sense fil conegudes

en: Airplane Mode
ca@valencia: Mode d'avió

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
ca@valencia: Inhabilita Wi-Fi, Bluetooth i banda ampla mòbil

en: No Wi-Fi Adapter Found
ca@valencia: No s'ha trobat cap adaptador Wi-fi

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
ca@valencia: Assegureu-vos que teniu un adaptador Wi-fi connectat i activat

en: Visible Networks
ca@valencia: Xarxes visibles

en: NetworkManager needs to be running
ca@valencia: Cal que el NetworkManager estiga executant-se

en: Provider
ca@valencia: Proveïdor

en: _Turn On
ca@valencia: _Activa

en: Network Proxy
ca@valencia: Servidor intermediari de xarxa

en: _HTTP Proxy
ca@valencia: Servidor intermediari d'_HTTP

en: H_TTPS Proxy
ca@valencia: _Servidor intermediari d'HTTPS

en: _FTP Proxy
ca@valencia: Servidor intermediari d'_FTP

en: _Socks Host
ca@valencia: _Servidor de sòcols

en: _Ignore Hosts
ca@valencia: _Ignora els servidors

en: HTTP proxy port
ca@valencia: Port del servidor intermediari d'HTTP

en: HTTPS proxy port
ca@valencia: Port del servidor intermediari d'HTTPS

en: FTP proxy port
ca@valencia: Port del servidor intermediari d'FTP

en: Socks proxy port
ca@valencia: Port del servidor intermediari de sòcols

en: _Configuration URL
ca@valencia: URL de _configuració

en: Close
ca@valencia: Tanca

en: January
ca@valencia: Gener

en: February
ca@valencia: Febrer

en: March
ca@valencia: Març

en: April
ca@valencia: Abril

en: May
ca@valencia: Maig

en: June
ca@valencia: Juny

en: July
ca@valencia: Juliol

en: August
ca@valencia: Agost

en: September
ca@valencia: Setembre

en: October
ca@valencia: Octubre

en: November
ca@valencia: Novembre

en: December
ca@valencia: Desembre

en: Date & Time
ca@valencia: Data i hora

en: Year
ca@valencia: Any

en: Month
ca@valencia: Mes

en: Day
ca@valencia: Dia

en: Time Zone
ca@valencia: Fus horari

en: Search for a city
ca@valencia: Cerqueu una ciutat

en: Automatic _Date & Time
ca@valencia: _Data i hora automàtiques

en: Requires internet access
ca@valencia: Requereix accés a Internet

en: Date & _Time
ca@valencia: Data i _hora

en: Automatic Time _Zone
ca@valencia: _Fus horari automàtic

en: Time Z_one
ca@valencia: Fus h_orari

en: Time _Format
ca@valencia: _Format del temps

en: 24-hour
ca@valencia: 24 hores

en: _Lock Screen Notifications
ca@valencia: _Notificacions a la pantalla de bloqueig

en: Notification _Popups
ca@valencia: _Notificacions emergents

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
ca@valencia: Les notificacions continuaran apareixent en la llista de notificacions encara que inhabiliteu les notificacions emergents.

en: _Mail
ca@valencia: _Correu

en: _Calendar
ca@valencia: Ca_lendari

en: M_usic
ca@valencia: _Música

en: _Video
ca@valencia: _Vídeo

en: Primary Button
ca@valencia: Botó primari

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
ca@valencia: Estableix l'orde dels botons als ratolins i ratolins tàctils.

en: Mouse
ca@valencia: Ratolí

en: Mouse Speed
ca@valencia: Velocitat del ratolí

en: Double-click timeout
ca@valencia: Temps d'espera del doble clic

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
ca@valencia: Desplaçament natural

en: Scrolling moves the content, not the view.
ca@valencia: El desplaçament mou el contingut, no la vista.

en: Touchpad
ca@valencia: Ratolí tàctil

en: Touchpad Speed
ca@valencia: Velocitat del ratolí tàctil

en: Tap to Click
ca@valencia: Fes un toc per fer un clic

en: Two-finger Scrolling
ca@valencia: Desplaçament amb dos dits

en: Edge Scrolling
ca@valencia: Desplaçament en la vora

en: Problem Reporting
ca@valencia: Informa de problemes

en: _Automatic Problem Reporting
ca@valencia: _Informa de problemes automàticament

en: _Empty Trash…
ca@valencia: _Buida la paperera...

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
ca@valencia: 1 dia

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
ca@valencia: 2 dies

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
ca@valencia: 3 dies

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
ca@valencia: 4 dies

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
ca@valencia: 5 dies

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
ca@valencia: 6 dies

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
ca@valencia: 7 dies

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
ca@valencia: 14 dies

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
ca@valencia: 30 dies

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
ca@valencia: Per sempre

en: Connect to your data in the cloud
ca@valencia: Connecteu-vos a les vostres dades al núvol

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
ca@valencia: No hi ha connexió a Internet. Connecteu-vos per configurar nous comptes en línia.

en: Add an account
ca@valencia: Afig un compte

en: Remove Account
ca@valencia: Suprimeix el compte

en: Quit
ca@valencia: Ix

en: All Settings
ca@valencia: Tots els paràmetres

en: Help
ca@valencia: Ajuda

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
ca@valencia: Afegiu impressores, visualitzeu tasques d'impressió i decidiu com voleu imprimir

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
ca@valencia: Impressora;Cua;Imprimir;Paper;Tinta;Tòner;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ca@valencia: Establiu el mapa de botons i ajusteu la sensibilitat de l'estilogràfica per a tauletes gràfiques

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
ca@valencia: Tauleta gràfica;Wacom;Estilogràfica;Esborrador;Ratolí;

en: Power
ca@valencia: Energia

en: View your battery status and change power saving settings
ca@valencia: Visualitzeu l'estat de la bateria i canvieu els paràmetres d'estalvi d'energia

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
ca@valencia: Calibreu el color dels dispositius, com ara pantalles, càmeres o impressores

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
ca@valencia: Color;ICC;Perfil;Calibratge;Impressora;Pantalla;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
ca@valencia: Activeu i desactiveu el Bluetooth i connecteu els dispositius

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
ca@valencia: comparteix;compartició;bluetooth;obex;

en: Change your background image to a wallpaper or photo
ca@valencia: Canvieu la imatge de fons a un fons de pantalla o fotografia

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
ca@valencia: Fons de pantalla;Pantalla;Escriptori;

en: Sound
ca@valencia: So

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
ca@valencia: Canvieu els nivells de so, les entrades, les eixides i les alertes sonores

en: Choose how to use connected monitors and projectors
ca@valencia: Trieu com utilitzar els monitors i projectors connectats

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
ca@valencia: Quadre;Projector;xrandr;Pantalla;Resolució;Refresca;Monitor;Nit;Llum;Blau;color;posta de sol;

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
ca@valencia: Drecera;Espai de treball;Finestra;Canvia la mida;Amplia;Contrast;Entrada;Font;Bloqueig;Volum;

en: Users
ca@valencia: Usuaris

en: Add or remove users and change your password
ca@valencia: Afegiu o suprimiu usuaris i canvieu la contrasenya

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
ca@valencia: Feu més fàcil veure, escoltar, teclejar, apuntar i fer clic

en: Control what you want to share with others
ca@valencia: Controleu què voleu compartir amb els altres

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
ca@valencia: comparteix;compartició;ssh;amfitrió;nom;remot;escriptori;multimèdia;àudio;vídeo;imatges;fotografies;pel·lícules;servidor;renderitzar;

en: Removable Media
ca@valencia: Suport extraïble

en: Configure Removable Media settings
ca@valencia: Configura els paràmetres del suport extraïble

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ca@valencia: dispositiu;sistema;informació;per defecte;aplicació;preferit;cd;dvd;usb;àudio;vídeo;disc;extraïble;multimèdia;execució automàtica;

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
ca@valencia: Idioma;Disposició;Teclat;Entrada;

en: View information about your system
ca@valencia: Visualitzeu informació sobre el sistema

en: Control how you connect to the Internet
ca@valencia: Controleu com vos connecteu a Internet

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
ca@valencia: Controleu com vos connecteu a les xarxes sense fil

en: Change the date and time, including time zone
ca@valencia: Canvieu la data i l'hora, incloent-hi la zona horària

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
ca@valencia: Rellotge;Zona horària;Ubicació;

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
ca@valencia: pantalla;bloca;diagnòstics;fallades;privat;recent;temporal;tmp;índex;nom;xarxa;identitat;

en: Control which notifications are displayed and what they show
ca@valencia: Controleu quines notificacions es mostren i què mostren

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
ca@valencia: Notificacions;Bàner;Missatge;Safata;Emergent;

en: Default Applications
ca@valencia: Aplicacions per defecte

en: Configure Default Applications
ca@valencia: Configura les aplicacions per defecte

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
ca@valencia: per defecte; aplicació; preferida;multimèdia;

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
ca@valencia: Canvieu la sensibilitat del ratolí i del ratolí tàctil i seleccioneu l'ús per dretans o esquerrans

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
ca@valencia: Ratolí tàctil;Punter;Clic;Toc;Doble;Botó;Ratolí de bola;Desplaça;

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
ca@valencia: Connecteu-vos als comptes en línia i decidiu quin ús en voleu fer

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
ca@valencia: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;En línia;Xat;Calendari;Correu;Contacte;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
ca@valencia: Preferències;Paràmetres;

en: Turn zoom on or off
ca@valencia: Activa o desactiva l'ampliació

en: Zoom in
ca@valencia: Ampliació

en: Zoom out
ca@valencia: Reducció

en: Turn screen reader on or off
ca@valencia: Activa o desactiva el lector de pantalla

en: Turn on-screen keyboard on or off
ca@valencia: Activa o desactiva el teclat a la pantalla

en: Increase text size
ca@valencia: Augmenta la mida del text

en: Decrease text size
ca@valencia: Redueix la mida del text

en: High contrast on or off
ca@valencia: Activa o desactiva el contrast alt

en: Switch to next input source
ca@valencia: Commuta a la font d'entrada següent

en: Switch to previous input source
ca@valencia: Commuta a la font d'entrada anterior

en: Launchers
ca@valencia: Llançadors

en: Launch help browser
ca@valencia: Inicia el navegador d'ajuda

en: Launch calculator
ca@valencia: Inicia la calculadora

en: Launch email client
ca@valencia: Inicia el client de correu

en: Launch web browser
ca@valencia: Inicia el navegador web

en: Home folder
ca@valencia: Carpeta personal

[ctx: keybinding]
en: Search
ca@valencia: Busca

en: Screenshots
ca@valencia: Captures de pantalla

en: Save a screenshot to $PICTURES
ca@valencia: Guarda una captura de pantalla a $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
ca@valencia: Guarda una captura de pantalla d'una finestra a $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
ca@valencia: Guarda una captura de pantalla d'una àrea a $PICTURES

en: Sound and Media
ca@valencia: So i multimèdia

en: Volume down
ca@valencia: Abaixa el volum

en: Volume up
ca@valencia: Apuja el volum

en: Launch media player
ca@valencia: Inicia el reproductor multimèdia

en: Play (or play/pause)
ca@valencia: Reprodueix (o reprodueix/fes una pausa)

en: Pause playback
ca@valencia: Fes una pausa a la reproducció

en: Stop playback
ca@valencia: Atura la reproducció

en: Previous track
ca@valencia: Salta a la peça anterior

en: Next track
ca@valencia: Salta a la peça següent

en: Eject
ca@valencia: Expulsa

en: System
ca@valencia: Sistema

en: Log out
ca@valencia: Ix

en: Lock screen
ca@valencia: Bloca la pantalla
