budgie-control-center 1.2.0 - en to pt_BR translation catalogue (1662 entries)

en: Two Sided
pt_BR: Ambos os lados

en: Paper Type
pt_BR: Tipo de papel

en: Paper Source
pt_BR: Origem do papel

en: Output Tray
pt_BR: Bandeja de saída

[ctx: printing option]
en: Resolution
pt_BR: Resolução

en: GhostScript pre-filtering
pt_BR: Pré-filtragem do GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
pt_BR: Páginas por lado

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
pt_BR: Dois lados

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
pt_BR: Orientação

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
pt_BR: Configuração da página

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
pt_BR: Opções instaláveis

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
pt_BR: Trabalho

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
pt_BR: Qualidade da imagem

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
pt_BR: Cor

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
pt_BR: Finalização

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
pt_BR: Avançado

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
pt_BR: Página de teste

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
pt_BR: Página de teste

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
pt_BR: Sem trabalhos ativos

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
pt_BR[0]: %u trabalho
pt_BR[1]: %u trabalhos
pt_BR[2]: %u trabalhos

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
pt_BR: Limpeza cabeças de impressão

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
pt_BR: Com pouco toner

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
pt_BR: Sem toner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
pt_BR: Com pouco revelador

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
pt_BR: Sem revelador

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
pt_BR: Pouco suprimento de marcador

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
pt_BR: Sem suprimento de marcador

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
pt_BR: Abrir capa

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
pt_BR: Abrir porta

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
pt_BR: Com pouco papel

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
pt_BR: Sem papel

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
pt_BR: Desconectado

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
pt_BR: Parado

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
pt_BR: Recipiente de descarte quase cheio

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
pt_BR: Recipiente de descarte cheio

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
pt_BR: O condutor de foto ótica está quase no fim da vida

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
pt_BR: O condutor de foto ótica não está funcionando

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
pt_BR: Pronto

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
pt_BR: Não aceitar trabalhos

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
pt_BR: Processando

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
pt_BR: Fabricante

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
pt_BR: Um lado

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
pt_BR: Lado maior (padrão)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
pt_BR: Lado menor (virar)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
pt_BR: Retrato

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
pt_BR: Paisagem

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
pt_BR: Paisagem invertida

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
pt_BR: Retrato invertido

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
pt_BR: Configuração automática

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
pt_BR: A impressora “%s” foi excluída

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
pt_BR: Falha ao adicionar nova impressora.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
pt_BR: Não foi possível carregar a interface: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
pt_BR: Desbloqueie para adicionar impressoras e alterar as configurações

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
pt_BR: Pendente

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
pt_BR: Pausada

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
pt_BR: Autenticação necessária

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
pt_BR: Processando

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
pt_BR: Parado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
pt_BR: Cancelado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
pt_BR: Abortado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
pt_BR: Concluído

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
pt_BR: Mover esta impressão para o topo da fila

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
pt_BR: Impressora JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
pt_BR: Impressora LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
pt_BR: Detalhes de %s

en: No suitable driver found
pt_BR: Não foi encontrado um driver adequado

en: Select PPD File
pt_BR: Selecionar um arquivo PPD

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
pt_BR: Arquivos de descrição de impressora PostScript (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
pt_BR: Autosselecionar

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
pt_BR: Padrão da impressora

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
pt_BR: Apenas fontes embutidas do GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
pt_BR: Converter para PS nível 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
pt_BR: Converter para PS nível 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
pt_BR: Nenhum pré-filtro

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
pt_BR: Adicionar impressora

en: Unlock Print Server
pt_BR: Desbloquear servidor de impressão

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
pt_BR: Desbloquear %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
pt_BR: Digite nome de usuário e senha para ver as impressoras em %s.

en: Searching for Printers
pt_BR: Pesquisando por impressoras

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
pt_BR: Porta serial

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
pt_BR: Porta paralela

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
pt_BR: Localização: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
pt_BR: Endereço: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
pt_BR: O servidor requer autenticação

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
pt_BR[0]: %u trabalho requer autenticação
pt_BR[1]: %u trabalhos requerem autenticação
pt_BR[2]: %u trabalhos requerem autenticação

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
pt_BR: %s — Trabalhos ativos

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
pt_BR: Digite as credenciais para imprimir de %s.

en: %d of %d
pt_BR: %d de %d

en: New shortcut…
pt_BR: Novo atalho…

en: Button %d
pt_BR: Botão %d

en: Button
pt_BR: Botão

en: Output:
pt_BR: Saída:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
pt_BR: Manter taxa de proporção (caixa de letras):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
pt_BR: Associar a monitor único

en: Display Mapping
pt_BR: Exibir associação

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: Test Your _Settings
pt_BR: _Testar suas configurações

en: Stylus
pt_BR: Caneta

en: Batteries
pt_BR: Baterias

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
pt_BR: Bateria

en: When _idle
pt_BR: _Quando ocioso

en: Suspend
pt_BR: Suspender

en: Power Off
pt_BR: Desligar

en: Hibernate
pt_BR: Hibernar

en: Nothing
pt_BR: Nenhum

en: Off
pt_BR: Desativada

en: When on battery power
pt_BR: Quando estiver usando a energia da bateria

en: When plugged in
pt_BR: Ligado na tomada

en: On
pt_BR: Ativada

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
pt_BR[0]: %d minuto
pt_BR[1]: %d minutos
pt_BR[2]: %d minutos

[ctx: Idle time]
en: Never
pt_BR: Nunca

en: Automatic suspend
pt_BR: Suspensão automática

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
pt_BR: Modo de desempenho temporariamente desativado devido à alta temperatura de operação.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
pt_BR: Superfície instável detectada: modo de desempenho temporariamente indisponível. Coloque o dispositivo em uma superfície estável para restaurar.

en: Performance mode temporarily disabled.
pt_BR: Modo de desempenho temporariamente desabilitado.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
pt_BR: Bateria fraca: economia de energia ativada. O modo anterior será restaurado quando a bateria estiver suficientemente carregada.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
pt_BR: Modo de economia de energia ativado por “%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
pt_BR: Modo de desempenho ativado por “%s”.

[ctx: Power profile]
en: Performance
pt_BR: Desempenho

en: High performance and power usage.
pt_BR: Desempenho e uso de energia altos.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
pt_BR: Balanceado

en: Standard performance and power usage.
pt_BR: Desempenho e uso de energia padrão.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
pt_BR: Economia de energia

en: Reduced performance and power usage.
pt_BR: Desempenho e uso de energia reduzidos.

en: Unknown time
pt_BR: Hora desconhecida

en: %i minute | %i minutes
pt_BR[0]: %i minuto
pt_BR[1]: %i minutos
pt_BR[2]: %i minutos

en: %i hour | %i hours
pt_BR[0]: %i hora
pt_BR[1]: %i horas
pt_BR[2]: %i horas

en: hour | hours
pt_BR[0]: hora
pt_BR[1]: horas
pt_BR[2]: horas

en: minute | minutes
pt_BR[0]: minuto
pt_BR[1]: minutos
pt_BR[2]: minutos

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
pt_BR: %s até carga completa

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
pt_BR: Cuidado: %s restante

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
pt_BR: %s restantes

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
pt_BR: Carga completa

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
pt_BR: Não está carregando

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
pt_BR: Vazia

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
pt_BR: Carregando

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
pt_BR: Descarregando

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
pt_BR: Mouse sem fio

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
pt_BR: Teclado sem fio

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
pt_BR: Fonte de alimentação ininterrupta (no-break)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
pt_BR: Assistente pessoal digital (PDA)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
pt_BR: Celular

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
pt_BR: Reprodutor de multimídia

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
pt_BR: Computador

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
pt_BR: Dispositivo de entrada de jogo

[ctx: Battery name]
en: Main
pt_BR: Principal

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
pt_BR: Espaço padrão

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
pt_BR: Perfil de teste

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
pt_BR: Automático

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
pt_BR: Baixa qualidade

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
pt_BR: Média qualidade

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
pt_BR: Alta qualidade

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
pt_BR: Padrão RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
pt_BR: Padrão CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
pt_BR: Padrão cinza

en: Vendor supplied factory calibration data
pt_BR: Dados de calibração de fábrica fornecidos pelo fabricante

en: Full-screen display correction not possible with this profile
pt_BR: Correção de tela em tela cheia não é possível com este perfil

en: This profile may no longer be accurate
pt_BR: Este perfil pode não estar mais preciso

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
pt_BR: Tela de laptop

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
pt_BR: Webcam embutida

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
pt_BR: Monitor %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
pt_BR: Scanner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
pt_BR: Câmera %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
pt_BR: Impressora %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
pt_BR: Webcam %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
pt_BR: Padrão:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
pt_BR: Espaço de cores:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
pt_BR: Perfil de teste:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
pt_BR: Selecionar perfil ICC

en: _Import
pt_BR: _Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
pt_BR: Perfis ICC suportados

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
pt_BR: Todos arquivos

en: Screen
pt_BR: Tela

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
pt_BR: Salvar perfil

en: _Save
pt_BR: _Salvar

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
pt_BR: Criar um perfil de cor para o dispositivo selecionado

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
pt_BR: O instrumento de medição não foi detectado. Por favor, verifique se está ligado e conectado corretamente.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
pt_BR: O instrumento de medição não tem suporte a criação de perfis de impressora.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
pt_BR: Atualmente, não há suporte ao tipo de dispositivo.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
pt_BR: Posicione o dispositivo de calibração sobre o quadrado e pressione “Começar”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
pt_BR: Mova seu dispositivo de calibração para a posição de calibração e pressione “Continuar”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
pt_BR: Mova seu dispositivo de calibração para a posição da superfície e pressione “Continuar”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
pt_BR: Feche a tampa do laptop

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
pt_BR: Ocorreu um erro interno do qual não se pôde recuperar.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
pt_BR: Ferramentas necessárias para a calibração não estão instaladas.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
pt_BR: O perfil não pôde ser gerado.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
pt_BR: O ponto branco alvo era impossível de se obter.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
pt_BR: Concluído!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
pt_BR: Configuração falhou!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
pt_BR: Você pode remover o dispositivo de calibração.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
pt_BR: Não interrompa o dispositivo de calibração durante o progresso

en: Enable color management for %s
pt_BR: Habilitar gerenciamento de cor para %s

en: Show color profiles for %s
pt_BR: Mostrar perfis de cor de %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
pt_BR: Não calibrado

en: multiple sizes
pt_BR: múltiplos tamanhos

en: No Desktop Background
pt_BR: Nenhum plano de fundo

en: Select a picture
pt_BR: Selecionar uma imagem

en: Current background
pt_BR: Plano de fundo atual

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Testing %s
pt_BR: Testando %s

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
pt_BR: Paisagem

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
pt_BR: Retrato (virado)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
pt_BR: Retrato

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
pt_BR: Paisagem (virada)

en: _Apply
pt_BR: _Aplicar

en: Apply Changes?
pt_BR: Aplicar alterações?

en: Changes Cannot be Applied
pt_BR: Alterações não puderam ser aplicadas

en: This could be due to hardware limitations.
pt_BR: Isso pode ser devido a limitações de hardware.

en: More Warm
pt_BR: Mais quente

en: Less Warm
pt_BR: Menos quente

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Layout default
pt_BR: Leiaute padrão

en: Custom Shortcuts
pt_BR: Atalhos personalizados

en: More…
pt_BR: Mais…

en: No input sources found
pt_BR: Nenhuma fonte de entrada encontrada

[ctx: Input Source]
en: Other
pt_BR: Outro

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
pt_BR: %s está sendo usado para %s. Se você substituí-lo, %s será desabilitada

en: Enter the new shortcut
pt_BR: Insira um novo atalho

en: Set Custom Shortcut
pt_BR: Definir atalhos personalizados

en: Set Shortcut
pt_BR: Definir atalho

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
pt_BR: Insira um novo atalho para %s.

en: Add Custom Shortcut
pt_BR: Adicionar atalho personalizado

en: Alternate Characters Key
pt_BR: Tecla de caracteres alternativos

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
pt_BR: A tecla de caracteres alternativos pode ser usada para inserir caracteres adicionais. Às vezes, eles são impressos como uma terceira opção no teclado.

[ctx: keyboard key]
en: None
pt_BR: Nenhuma

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
pt_BR: Alt da esquerda

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
pt_BR: Alt da direita

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
pt_BR: Super da esquerda

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
pt_BR: Super da direita

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
pt_BR: Tecla de menu

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
pt_BR: Ctrl da direita

en: Compose Key
pt_BR: Tecla de composição

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
pt_BR: A tecla de composição permite que uma ampla variedade de caracteres sejam inseridos. Para usá-la, pressione a composição seguida pela sequência de caracteres. Por exemplo, tecla de composição seguida por <b>C</b> e <b>o</b> vai inserir <b>©</b>, <b>a</b> seguido por <b>'</b> vai inserir <b>á</b>.

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
pt_BR: As fontes de entrada podem ser alternadas usando o atalho de teclado %s.
    Isso pode ser alterado nas configurações de atalhos de teclado.

en: %d modified | %d modified
pt_BR[0]: %d modificado
pt_BR[1]: %d modificados
pt_BR[2]: %d modificados

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: Reset All Shortcuts?
pt_BR: Redefinir todos os atalhos?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
pt_BR: Redefinir os atalhos pode afetar seus atalhos personalizados. Isso não pode ser desfeito.

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Reset All
pt_BR: Redefinir todos

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: Authentication failed
pt_BR: Falha na autenticação

en: The new password is too short
pt_BR: A nova senha é curta demais

en: The new password is too simple
pt_BR: A nova senha é simples demais

en: The old and new passwords are too similar
pt_BR: As senhas antiga e nova são semelhantes demais

en: The new password has already been used recently.
pt_BR: A nova senha foi usada recentemente.

en: The new password must contain numeric or special characters
pt_BR: A nova senha deve conter caracteres numéricos ou especiais

en: The old and new passwords are the same
pt_BR: As senhas antiga e nova são iguais

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
pt_BR: Sua senha foi alterada desde que você se autenticou inicialmente!

en: The new password does not contain enough different characters
pt_BR: A nova senha não contém caracteres diferentes o bastante

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Please choose another password.
pt_BR: Por favor, escolha outra senha.

en: Please type your current password again.
pt_BR: Por favor, digite sua senha atual novamente.

en: Password could not be changed
pt_BR: A senha não pode ser alterada

en: The passwords do not match.
pt_BR: As senhas não conferem.

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Browse for more pictures
pt_BR: Procurar por mais imagens

en: Cannot automatically join this type of domain
pt_BR: Não é possível participar automaticamente deste tipo de domínio

en: No such domain or realm found
pt_BR: O domínio não existe

en: Cannot log in as %s at the %s domain
pt_BR: Não foi possível fazer login como %s no domínio %s

en: Invalid password, please try again
pt_BR: Senha inválida, por favor tente novamente

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
pt_BR: Não foi possível conectar ao domínio %s: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
pt_BR: o dispositivo precisa ser reivindicado para executar esta ação

en: the device is already claimed by another process
pt_BR: o dispositivo já foi reivindicado por outro processo

en: you do not have permission to perform the action
pt_BR: você não tem permissão para executar a ação

en: no prints have been enrolled
pt_BR: nenhuma impressão foi registrada

en: Failed to communicate with the device during enrollment
pt_BR: Falha ao se comunicar com o dispositivo durante o registro

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
pt_BR: Falha ao se comunicar com o leitor de impressão digital

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
pt_BR: Falha ao se comunicar com o daemon de impressão digital

en: Failed to list fingerprints: %s
pt_BR: Falha ao lista impressões digitais: %s

note: TRANSLATORS: This is part of the translation 'Ensure fprintd has been enabled using your pam authorization module'
en: your pam authorization module
pt_BR: seu módulo de autorização pam

note: TRANSLATORS: fprintd does not have to be translated, the %s is the name of an executable that is calculated when the app is running
en: Ensure fprintd has been enabled using %s
pt_BR: Certifique-se de que o fprintd foi habilitado usando o %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
pt_BR: Falha ao excluir impressões digitais salvas: %s

en: Left thumb
pt_BR: Polegar esquerdo

en: Left middle finger
pt_BR: Dedo médio esquerdo

en: _Left index finger
pt_BR: De_do indicador esquerdo

en: Left ring finger
pt_BR: Dedo anelar esquerdo

en: Left little finger
pt_BR: Dedo pequeno esquerdo

en: Right thumb
pt_BR: Polegar direito

en: Right middle finger
pt_BR: Dedo médio direito

en: _Right index finger
pt_BR: Dedo indicador di_reito

en: Right ring finger
pt_BR: Dedo anelar direito

en: Right little finger
pt_BR: Dedo pequeno direito

en: Unknown Finger
pt_BR: Dedo desconhecido

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
pt_BR: Concluído

en: Fingerprint device disconnected
pt_BR: Dispositivo de impressão digital desconectado

en: Fingerprint device storage is full
pt_BR: O armazenamento do dispositivo de impressão digital está cheio

en: Fingerprint is a duplicate
pt_BR: A impressão digital é uma duplicação

en: Failed to enroll new fingerprint
pt_BR: Falha ao registar nova impressão digital

en: Failed to start enrollment: %s
pt_BR: Falha ao iniciar registro: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
pt_BR: Falha ao registrar nova impressão digital

en: Failed to stop enrollment: %s
pt_BR: Falha ao parar registro: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
pt_BR: Levante e coloque repetidamente o dedo no leitor para registrar sua impressão digital

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
pt_BR: Registrar nova impressão digital

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
pt_BR: Falha ao liberar o dispositivo de impressão digital %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
pt_BR: Problema ao ler o dispositivo

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
pt_BR: Falha ao reivindicar o dispositivo de impressão digital %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
pt_BR: Falha ao obter dispositivo de impressão digital: %s

en: Your account
pt_BR: Sua conta

en: Failed to delete user
pt_BR: Falha ao excluir usuário

en: Failed to revoke remotely managed user
pt_BR: Falha ao revogar usuário gerenciado remotamente

en: You cannot delete your own account.
pt_BR: Você não pode excluir sua própria conta.

en: %s is still logged in
pt_BR: %s ainda está conectado

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
pt_BR: Excluindo um usuário enquanto ele está conectado pode deixar o sistema em um estado inconsistente.

en: Do you want to keep %s’s files?
pt_BR: Você deseja manter os arquivos de %s?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
pt_BR: É possível manter o diretório home, fila de e-mail e arquivos temporários ao excluir uma conta de usuário.

en: _Delete Files
pt_BR: _Excluir arquivos

en: _Keep Files
pt_BR: _Manter arquivos

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
pt_BR: Tem certeza de que deseja revogar a conta gerenciada remotamente do %s?

en: _Delete
pt_BR: _Excluir

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
pt_BR: Conta desabilitada

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
pt_BR: Para ser definido no próximo início de sessão

[ctx: Password mode]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Logged in
pt_BR: Acesso autorizado

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Failed to contact the accounts service
pt_BR: Falhou ao contactar o serviço de contas

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
pt_BR: Por favor, certifique-se de que o Serviço de Contas esteja instalado corretamente.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
pt_BR: Para fazer alterações,
    clique no ícone * primeiro

en: Delete the selected user account
pt_BR: Exclui a conta de usuário selecionada

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
pt_BR: Para excluir a conta de usuário selecionada,
    clique primeiro no ícone *

en: Unlock to Add Users and Change Settings
pt_BR: Desbloqueie para adicionar usuários e alterar as configurações

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
pt_BR: O nome de usuário deve, geralmente, consistir apenas de letras minúsculas de a-z, dígitos e dos seguintes caracteres: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
pt_BR: Desculpe, o nome de usuário informado não é válido. Por favor, tente outro.

en: The username is too long.
pt_BR: O nome de usuário é muito longo.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
pt_BR: Isto será usado para nomear sua pasta pessoal e não pode ser modificado.

en: Should match the web address of your login provider.
pt_BR: Deveria corresponder ao endereço web do seu provedor de sessão.

en: Failed to add account
pt_BR: Falha ao adicionar conta

en: Failed to register account
pt_BR: Falha ao registrar conta

en: No supported way to authenticate with this domain
pt_BR: Nenhuma forma suportada para autenticar neste domínio

en: Failed to join domain
pt_BR: Falha em entrar no domínio

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
pt_BR: Aquele nome de sessão não funcionou.
    Por favor, tente novamente.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
pt_BR: Aquela senha de sessão não funcionou.
    Por favor, tente novamente.

en: Failed to log into domain
pt_BR: Falha em fazer login no domínio

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
pt_BR: Não foi possível localizar o domínio. Será que você escreveu errado?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
pt_BR: A nova senha precisa ser diferente da antiga.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
pt_BR: Tente mudar algumas letras e números.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
pt_BR: Tente alterar a senha um pouco mais.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
pt_BR: Uma senha que não utilize seu nome de usuário será mais forte.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
pt_BR: Evite usar seu nome na senha.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
pt_BR: Evite algumas das palavras incluídas na senha.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
pt_BR: Evite palavras comuns.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
pt_BR: Evite reordenar palavras existentes.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
pt_BR: Tente usar mais números.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
pt_BR: Tente usar mais letras maiúsculas.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
pt_BR: Tente usar mais letras minúsculas.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
pt_BR: Tente usar mais caracteres especiais, como pontuação.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
pt_BR: Tente usar uma mistura de letras, números e pontuação.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
pt_BR: Evite repetir o mesmo caractere.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
pt_BR: Evite repetir o mesmo tipo de caractere: você precisa misturar letras, números e pontuação.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
pt_BR: Evite sequências como 1234 ou abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
pt_BR: A senha precisa ser mais longa. Tente adicionar mais letras, números e pontuação.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
pt_BR: Misture maiúsculas e minúsculas e tente usar um ou dois números.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
pt_BR: Adicionar mais letras, números e pontuação tornará a senha mais forte.

en: This Week
pt_BR: Esta semana

en: Last Week
pt_BR: Semana passada

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
pt_BR: %e de %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
pt_BR: %e de %b de %Y

en: Session Ended
pt_BR: Sessão finalizada

en: Session Started
pt_BR: Sessão iniciada

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
pt_BR: %s — Atividade da conta

[ctx: Distance]
en: Short
pt_BR: Curto

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
pt_BR: ¼ da tela

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
pt_BR: ½ da tela

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
pt_BR: ¾ da tela

[ctx: Distance]
en: Long
pt_BR: Longo

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: cursor size]
en: Medium
pt_BR: Médio

[ctx: cursor size]
en: Large
pt_BR: Grande

[ctx: cursor size]
en: Larger
pt_BR: Maior

[ctx: cursor size]
en: Largest
pt_BR: Gigante

en: System Bus
pt_BR: Barramento de sistema

en: Full access
pt_BR: Acesso completo

en: Session Bus
pt_BR: Barramento de sessão

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: Full access to /dev
pt_BR: Acesso completo a /dev

en: Network
pt_BR: Rede

en: Has network access
pt_BR: Tem acesso à rede

en: Home
pt_BR: Pasta pessoal

en: Read-only
pt_BR: Somente leitura

en: File System
pt_BR: Sistema de arquivos

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Can change settings
pt_BR: Pode alterar as configurações

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
pt_BR: %s tem as seguintes permissões incorporadas. Estas não podem ser alteradas. Se você estiver preocupado com essas permissões, considere remover esse aplicativo.

en: Web Links
pt_BR: Links web

en: Git Links
pt_BR: Links git

en: %s Links
pt_BR: Links %s

en: Unset
pt_BR: Remover definição

en: Hypertext Files
pt_BR: Arquivos de hipertexto

en: Text Files
pt_BR: Arquivos de texto

en: Image Files
pt_BR: Arquivos de imagem

en: Font Files
pt_BR: Arquivos de fonte

en: Archive Files
pt_BR: Arquivos de arquivamento

en: Package Files
pt_BR: Arquivos de pacote

en: Audio Files
pt_BR: Arquivos de áudio

en: Video Files
pt_BR: Arquivos de vídeo

en: Other Files
pt_BR: Outros arquivos

note: List of applications.
en: Applications
pt_BR: Aplicativos

[ctx: service is enabled]
en: On
pt_BR: Ligado

[ctx: service is disabled]
en: Off
pt_BR: Desligado

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
pt_BR: Habilitado

[ctx: service is active]
en: Active
pt_BR: Ativo

en: Choose a Folder
pt_BR: Escolha uma pasta

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
pt_BR: O compartilhamento de arquivos permite que você compartilhe sua pasta Pública com outros na sua rede atual usando: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
pt_BR: Quando a sessão remota está habilitada, usuários remotos podem se conectar usando o comando de Shell Seguro:
    %s

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Sharing
pt_BR: Compartilhamento

note: Label
en: No networks selected for sharing
pt_BR: Sem redes selecionadas para compartilhamento

en: Ask what to do
pt_BR: Pergunte o que fazer

en: Do nothing
pt_BR: Não fazer nada

en: Open folder
pt_BR: Abrir pasta

en: Other Media
pt_BR: Outra mídia

en: Select an application for audio CDs
pt_BR: Selecione um aplicativo para CDs de áudio

en: Select an application for video DVDs
pt_BR: Selecione um aplicativo para DVDs de vídeo

en: Select an application to run when a music player is connected
pt_BR: Selecione um aplicativo para executar quando um reprodutor de música é conectado

en: Select an application to run when a camera is connected
pt_BR: Selecione um aplicativo para executar quando uma câmera é conectada

en: Select an application for software CDs
pt_BR: Selecione um aplicativo para CDs de software

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
pt_BR: DVD de áudio

en: blank Blu-ray disc
pt_BR: Disco Blu-ray vazio

en: blank CD disc
pt_BR: Disco CD vazio

en: blank DVD disc
pt_BR: Disco DVD vazio

en: blank HD DVD disc
pt_BR: Disco HD DVD vazio

en: Blu-ray video disc
pt_BR: Disco Blu-ray de vídeo

en: e-book reader
pt_BR: Leitor de e-book

en: HD DVD video disc
pt_BR: Disco HD DVD de vídeo

en: Picture CD
pt_BR: CD de imagem

en: Video CD
pt_BR: CD de vídeo

en: Windows software
pt_BR: Software do Windows

[ctx: measurement format]
en: Metric
pt_BR: Métrico

en: Formats
pt_BR: Formatos

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
pt_BR: 64 bits

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
pt_BR: 32 bits

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
pt_BR: Ponto de acesso

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: Select _All
pt_BR: Selecionar _todos

en: Unlock to Change Settings
pt_BR: Desbloquear para alterar as configurações

en: Other…
pt_BR: Outro…

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
pt_BR: %e de %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
pt_BR: %e de %b de %Y

en: %d hour | %d hours
pt_BR[0]: %d hora
pt_BR[1]: %d horas
pt_BR[2]: %d horas

en: %d second | %d seconds
pt_BR[0]: %d segundo
pt_BR[1]: %d segundos
pt_BR[2]: %d segundos

note: 0 seconds
en: 0 seconds
pt_BR: 0 segundos

en: never
pt_BR: nunca

en: today
pt_BR: hoje

en: yesterday
pt_BR: ontem

en: %i day ago | %i days ago
pt_BR[0]: %i dia atrás
pt_BR[1]: %i dias atrás
pt_BR[2]: %i dias atrás

en: IPv4 Address
pt_BR: Endereço IPv4

en: IPv6 Address
pt_BR: Endereço IPv6

en: IP Address
pt_BR: Endereço IP

en: Hardware Address
pt_BR: Endereço físico

en: Default Route
pt_BR: Rota padrão

en: Last used
pt_BR: Último uso

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
pt_BR: Com fio

en: Options…
pt_BR: Opções…

en: missing EAP-FAST PAC file
pt_BR: faltando arquivo PAC EAP-FAST

en: Choose a PAC file
pt_BR: Escolha um arquivo PAC

en: PAC files (*.pac)
pt_BR: Arquivos PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
pt_BR: faltando nome de usuário EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
pt_BR: faltando senha EAP-LEAP

en: missing leap-username
pt_BR: faltando nome de usuário leap

en: missing leap-password
pt_BR: faltando senha leap

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
pt_BR: certificado de AC EAP-PEAP inválido: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
pt_BR: certificado de AC EAP-PEAP inválido: nenhum certificado especificado

en: Choose a Certificate Authority certificate
pt_BR: Escolha um certificado da autoridade certificadora

en: missing wep-key
pt_BR: faltando chave wep

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
pt_BR: chave wep inválida: chave com um tamanho de %zu deve conter apenas dígitos hexadecimais

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
pt_BR: chave wep inválida: chave com um tamanho de %zu deve conter apenas dígitos ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
pt_BR: chave wep inválida: tamanho de chave %zu inválido. Um chave deve estar entre o tamanho 5/13 (ascii) ou 10/26 (hexadecimal)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
pt_BR: chave wep inválida: frase secreta não pode estar vazia

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
pt_BR: chave wep inválida: frase secreta deve ser menor que 64 caracteres

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
pt_BR: erro indefinido na segurança 802.1X (wpa-eap)

en: no file selected
pt_BR: nenhum arquivo selecionado

en: unspecified error validating eap-method file
pt_BR: erro não especificado ao validar arquivo de método eap

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
pt_BR: Chaves privadas DER, PEM ou PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
pt_BR: Certificados DER ou PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
pt_BR: certificado de AC EAP-TTLS inválido: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
pt_BR: certificado de AC EAP-TTLS inválido: nenhum certificado especificado

en: missing EAP username
pt_BR: faltando nome de usuário EAP

en: missing EAP password
pt_BR: faltando senha EAP

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
pt_BR: wpa-psk inválido: tamanho de chave %zu inválido. Deve ser de [8,63] bytes ou 64 dígitos hexadecimais

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
pt_BR: wpa-psk inválido: não é possível interpretar chave com 64 bytes como hexadecimal

en: Unknown error validating 802.1X security
pt_BR: Erro desconhecido ao validade segurança 802.1X

en: Wi-Fi password is missing.
pt_BR: Senha do Wi-Fi faltando.

en: missing EAP-TLS identity
pt_BR: faltando identidade EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
pt_BR: certificado de AC EAP-TLS inválido: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
pt_BR: certificado de AC EAP-TLS inválido: nenhum certificado especificado

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
pt_BR: chave privada EAP-TLS inválida: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
pt_BR: certificado EAP-TLS inválido: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
pt_BR: Chaves privadas sem criptografia são inseguras

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
pt_BR: A chave privada selecionada não aparenta estar protegida por uma senha. Isso pode permitir que suas credenciais de segurança estejam comprometidas. Por favor, selecione uma chave privada protegida por senha.
    
    (Você pode proteger com senha sua chave privada usando openssl)

en: Choose your personal certificate
pt_BR: Escolha seu certificado pessoal

en: Choose your private key
pt_BR: Escolha sua chave privada

en: Stop hotspot and disconnect any users?
pt_BR: Parar ponto de acesso e desconectar todos os usuários?

en: _Stop Hotspot
pt_BR: _Parar ponto de acesso

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
pt_BR: VPN %s

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
pt_BR: Estado desconhecido

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
pt_BR: Não gerenciável

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
pt_BR: Indisponível

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
pt_BR: Conectando

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
pt_BR: Autenticação necessária

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
pt_BR: Conectado

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
pt_BR: Desconectando

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
pt_BR: Conexão falhou

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
pt_BR: Estado desconhecido (perdido)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
pt_BR: Configuração falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
pt_BR: Configuração de IP falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
pt_BR: Configuração de IP expirou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
pt_BR: Senhas foram exigidas, mas não foram fornecidas

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
pt_BR: Suplicante 802.1x desconectado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
pt_BR: Configuração do suplicante 802.1x falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
pt_BR: Suplicante 802.1x falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
pt_BR: Suplicante 802.1x levou tempo demais para autenticar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
pt_BR: Serviço PPP falhou em iniciar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
pt_BR: Serviço PPP desconectado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
pt_BR: Serviço PPP falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
pt_BR: Cliente DHCP falhou em iniciar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
pt_BR: Erro no cliente DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
pt_BR: Cliente DHCP falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
pt_BR: O serviço de conexão compartilhada falhou ao iniciar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
pt_BR: O serviço de conexão compartilhada falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
pt_BR: Serviço de AutoIP falhou em iniciar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
pt_BR: Erro no serviço AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
pt_BR: Serviço de AutoIP falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
pt_BR: Linha ocupada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
pt_BR: Não há tom de discagem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
pt_BR: Nenhuma transportadora pode ser estabelecida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
pt_BR: Requisição de discagem alcançou limite de tempo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
pt_BR: Tentativa de discagem falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
pt_BR: Inicialização do modem falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
pt_BR: Falha ao selecionar o APN especificado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
pt_BR: Não está pesquisando por redes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
pt_BR: Registro à rede negado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
pt_BR: Registro de rede alcançou limite de tempo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
pt_BR: Falhou ao registrar com a rede requisitada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
pt_BR: Verificação de PIN falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
pt_BR: Firmware do dispositivo pode estar faltando

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
pt_BR: Conexão desapareceu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
pt_BR: A conexão existente foi presumida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
pt_BR: Modem não encontrado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
pt_BR: Conexão Bluetooth falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
pt_BR: Cartão SIM não inserido

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
pt_BR: Pin do SIM obrigatório

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
pt_BR: Puk do SIM obrigatório

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
pt_BR: SIM errado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
pt_BR: Falha na dependência da conexão

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
pt_BR: Faltando firmware

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
pt_BR: Cabo desconectado

en: Insecure network (WEP)
pt_BR: Rede insegura (WEP)

en: Secure network (WPA)
pt_BR: Rede segura (WPA)

en: Secure network (WPA2)
pt_BR: Rede segura (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
pt_BR: Rede segura (WPA3)

en: Secure network
pt_BR: Rede segura

en: Security
pt_BR: Segurança

en: Delete Address
pt_BR: Excluir endereço

en: Delete Route
pt_BR: Excluir rota

en: automatic
pt_BR: automático

en: Identity
pt_BR: Identidade

en: Cannot import VPN connection
pt_BR: Não foi possível importar conexão VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
pt_BR: O arquivo “%s” não pode ser lido ou não possui informações de conexão VPN reconhecíveis
    
    Erro: %s.

en: Select file to import
pt_BR: Selecione um arquivo para importar

en: A file named “%s” already exists.
pt_BR: Um arquivo de nome “%s” já existe.

en: _Replace
pt_BR: _Substituir

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
pt_BR: Deseja substituir %s com a conexão VPN que você está salvando?

en: Cannot export VPN connection
pt_BR: Não foi possível exportar conexão VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
pt_BR: A conexão VPN “%s” não pode ser exportada para %s.
    
    Erro: %s.

en: Export VPN connection
pt_BR: Exportar conexão VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
pt_BR: WEP chave de 40/128-bit (Hex ou ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
pt_BR: WEP senha de 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
pt_BR: WEP dinâmico (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
pt_BR: WPA & WPA2 pessoal

en: WPA & WPA2 Enterprise
pt_BR: WPA & WPA2 empresarial

en: WPA3 Personal
pt_BR: WPA3 pessoal

en: Preserve
pt_BR: Preservar

en: Permanent
pt_BR: Permanente

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Stable
pt_BR: Estável

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
pt_BR: O endereço MAC inserido aqui será usado como endereço de hardware para o dispositivo de rede em que esta conexão está ativada. Esse recurso é conhecido como clonagem ou falsificação de MAC. Exemplo: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
pt_BR: Perfil %d

en: Unable to open connection editor
pt_BR: Não foi possível abrir o editor de conexão

en: New Profile
pt_BR: Novo perfil

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: Import from file…
pt_BR: Importar de arquivo…

en: Add VPN
pt_BR: Adicionar VPN

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
pt_BR: Empresarial

[ctx: Wifi security]
en: None
pt_BR: Nenhuma

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
pt_BR: Nunca

[ctx: Signal strength]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: Signal strength]
en: Weak
pt_BR: Fraca

[ctx: Signal strength]
en: Good
pt_BR: Boa

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
pt_BR: Excelente

en: Forget Connection
pt_BR: Esquecer conexão

en: Remove Connection Profile
pt_BR: Remover o perfil de conexão

en: Remove VPN
pt_BR: Remover VPN

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Add new connection
pt_BR: Adicionar nova conexão

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
pt_BR: Ligar o ponto de acesso vai lhe desconectar de %s e não será possível acessar a Internet por meio do Wi-Fi.

en: Must have a minimum of 8 characters
pt_BR: Deve haver um mínimo de 8 caracteres

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
pt_BR: Ligar o ponto de acesso Wi-Fi?

en: Automatic
pt_BR: Automático

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
pt_BR: Autodescoberta de um Proxy Web é usada quando a URL de configuração não é fornecida.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
pt_BR: Isto não é recomendado para as redes públicas não confiáveis.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
pt_BR: Detalhes de rede selecionadas, incluindo senhas e qualquer configuração personalizada serão perdidos.

en: _Forget
pt_BR: _Esquecer

en: Known Wi-Fi Networks
pt_BR: Redes Wi-Fi conhecidas

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
pt_BR: _Esquecer

en: System policy prohibits use as a Hotspot
pt_BR: A política do sistema proíbe o uso de um ponto de acesso

en: Wireless device does not support Hotspot mode
pt_BR: O dispositivo de rede sem fio não possui suporte a modo de ponto de acesso

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
pt_BR: Oops, algo deu errado. Por favor contate o seu fornecedor de software.

en: NetworkManager needs to be running.
pt_BR: O NetworkManager precisa estar em execução.

en: 2G Only
pt_BR: 2G apenas

en: 3G Only
pt_BR: 3G apenas

en: 4G Only
pt_BR: 4G apenas

en: 5G Only
pt_BR: Somente 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
pt_BR: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferido)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
pt_BR: 2G, 3G, 4G (Preferido), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
pt_BR: 2G, 3G (Preferido), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
pt_BR: 2G (Preferido), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
pt_BR: 2G, 3G, 4G (preferido)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
pt_BR: 2G, 3G (preferido), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
pt_BR: 2G (preferido), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
pt_BR: 3G, 4G, 5G (Preferido)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
pt_BR: 3G, 4G (Preferido), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
pt_BR: 3G (Preferido), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
pt_BR: 2G, 4G, 5G (Preferido)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
pt_BR: 2G, 4G (Preferido), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
pt_BR: 2G (Preferido), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
pt_BR: 2G, 3G, 5G (Preferido)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
pt_BR: 2G, 3G (Preferido), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
pt_BR: 2G (Preferido), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
pt_BR: 3G, 4G (preferido)

en: 3G (Preferred), 4G
pt_BR: 3G (preferido), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
pt_BR: 2G, 4G (preferido)

en: 2G (Preferred), 4G
pt_BR: 2G (preferido), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
pt_BR: 2G, 3G (preferido)

en: 2G (Preferred), 3G
pt_BR: 2G (preferido), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
pt_BR: 2G, 5G (Preferido)

en: 2G (Preferred), 5G
pt_BR: 2G (Preferido), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
pt_BR: 3G, 5G (Preferido)

en: 3G (Preferred), 5G
pt_BR: 3G (Preferido), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
pt_BR: 4G, 5G (Preferido)

en: 4G (Preferred), 5G
pt_BR: 4G (Preferido), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Not Registered
pt_BR: Não registrado

en: Registered
pt_BR: Registrado

en: Searching
pt_BR: Pesquisando

en: Denied
pt_BR: Negado

en: Unlock SIM card
pt_BR: Desbloquear cartão SIM

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

en: Please provide PIN code for SIM %d
pt_BR: Por gentileza forneça o código PIN para o SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
pt_BR: Digite o PIN para desbloquear seu cartão SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
pt_BR: Por gentileza forneça o código PUK para o SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
pt_BR: Digite o PUK para desbloquear seu cartão SIM

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
pt_BR[0]: Informada senha incorreta. Você tem %1$u tentativa restante
pt_BR[1]: Informada senha incorreta. Você tem %1$u tentativas restantes
pt_BR[2]: Informada senha incorreta. Você tem %1$u tentativas restantes

en: You have %u try left | You have %u tries left
pt_BR[0]: Você tem %u tentativa restante
pt_BR[1]: Você tem %u tentativas restantes
pt_BR[2]: Você tem %u tentativas restantes

en: Wrong password entered.
pt_BR: Informada senha incorreta.

en: PUK code should be an 8 digit number
pt_BR: Código PUK deve ser um número de 8 dígitos

en: Enter New PIN
pt_BR: Digite novo PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
pt_BR: Código PIN deve ser um número entre 4-8 dígitos

en: Unlocking…
pt_BR: Desbloqueando...

en: _Set
pt_BR: De_finir

en: Operation Cancelled
pt_BR: Operação cancelada

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
pt_BR: <b>Erro:</b> Acesso negado ao alterar configurações

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
pt_BR: <b>Erro:</b> Erro de Equipamento Móvel

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
pt_BR: %e de %B de %Y, %l:%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
pt_BR: %e de %B de %Y, %R

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
pt_BR: O subsistema Thunderbolt (boltd) não está instalado ou não configurado adequadamente.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
pt_BR: Thunderbolt não pôde ser detectado.
    O sistema não tem suporte a Thunderbolt, tendo sido desativado na BIOS ou estando configurado para um nível de segurança ao qual a BIOS não oferece suporte.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
pt_BR: O suporte a Thunderbolt foi desativado no BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
pt_BR: O nível de segurança do Thunderbolt não pôde ser determinado.

en: Error switching direct mode: %s
pt_BR: Erro ao trocar o modo direto: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
pt_BR: Desconectando

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
pt_BR: Conectando

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
pt_BR: Conectado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
pt_BR: Erro de autorização

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
pt_BR: Autorizando

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
pt_BR: Funcionalidade reduzida

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
pt_BR: Conectado & Autorizado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
pt_BR: Autorizado em:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
pt_BR: Conectado a:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
pt_BR: Registrado em:

en: Failed to authorize device:
pt_BR: Falha ao autorizar dispositivo:

en: Failed to forget device:
pt_BR: Falha ao esquecer dispositivo:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
pt_BR[0]: Depende de %u outro disponível
pt_BR[1]: Depende de %u outros disponíveis
pt_BR[2]: Depende de %u outros disponíveis

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
pt_BR: Erro

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
pt_BR: Autorizado

en: Try clicking, double clicking, scrolling
pt_BR: Tente realizar um clique, clique duplo, rolagem

en: Five clicks, GEGL time!
pt_BR: Cinco cliques, hora de GEGL!

en: Double click, primary button
pt_BR: Clique duplo, botão primário

en: Single click, primary button
pt_BR: Clique único, botão primário

en: Double click, middle button
pt_BR: Clique duplo, botão do meio

en: Single click, middle button
pt_BR: Clique único, botão do meio

en: Double click, secondary button
pt_BR: Clique duplo, botão secundário

en: Single click, secondary button
pt_BR: Clique único, botão secundário

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
pt_BR: Enviar relatórios de problemas técnicos nos ajuda a melhorar o %s. Os relatórios são enviados anonimamente e não contêm dados pessoais. %s

en: Empty all items from Trash?
pt_BR: Esvaziar todos os itens da lixeira?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
pt_BR: Todos os itens na lixeira serão permanentemente excluídos.

en: _Empty Trash
pt_BR: Es_vaziar lixeira

en: Delete all the temporary files?
pt_BR: Excluir todos os arquivos temporários?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
pt_BR: Todos os arquivos temporários serão permanentemente excluídos.

en: _Purge Temporary Files
pt_BR: Excluir _permanentemente arquivos temporários

en: Clear File History?
pt_BR: Limpar histórico de arquivos?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
pt_BR: Depois de limpar, a lista de arquivos usados recentemente será vazia

en: _Clear History
pt_BR: _Limpar Histórico

[ctx: Online Account]
en: Other
pt_BR: Outro

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
pt_BR: Conta %s

en: Error removing account
pt_BR: Erro ao remover conta

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
pt_BR: %s removido(a)

en: Display version number
pt_BR: Exibir número da versão

en: Enable verbose mode
pt_BR: Habilitar modo detalhado

en: Search for the string
pt_BR: Pesquisar por string

en: List possible panel names and exit
pt_BR: Lista possíveis nomes de painéis e sai

en: Panel to display
pt_BR: Painel para exibir

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
pt_BR: [PAINEL] [ARGUMENTO…]

en: Available panels:
pt_BR: Painéis disponíveis:

en: Privacy
pt_BR: Privacidade

en: Budgie Control Center
pt_BR: Centro de Controle do Budgie

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
pt_BR[0]: %u saída
pt_BR[1]: %u saídas
pt_BR[2]: %u saídas

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
pt_BR[0]: %u entrada
pt_BR[1]: %u entradas
pt_BR[2]: %u entradas

en: System Sounds
pt_BR: Sons do sistema

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
pt_BR: _Desbloquear

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
pt_BR: Nenhuma impressora encontrada

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
pt_BR: Digite um endereço de rede ou pesquise por uma impressora

en: Authentication Required
pt_BR: Autenticação necessária

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
pt_BR: Digite nome de usuário e senha para ver as impressoras no servidor de impressão.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
pt_BR: Nome de usuário

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
pt_BR: Senha

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
pt_BR: Domínio

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
pt_BR: A_utenticar

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
pt_BR: Limpar tudo

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
pt_BR: _Autenticar

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
pt_BR: Nenhum trabalho de impressão ativo

en: Select Printer Driver
pt_BR: Selecionar driver de impressora

en: Loading drivers database…
pt_BR: Carregando banco de dados de drivers…

en: Printing Options
pt_BR: Opções da impressão

en: Printer Details
pt_BR: Detalhes da impressora

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
pt_BR: Usar como impressora padrão

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
pt_BR: Limpar cabeças de impressão

en: Remove Printer
pt_BR: Remover impressora

en: Model
pt_BR: Modelo

en: Location
pt_BR: Localização

en: Ink Level
pt_BR: Nível de tinta

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
pt_BR: Por favor, reinicie quando o problema estiver resolvido.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Name
pt_BR: Nome

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Searching for preferred drivers…
pt_BR: Pesquisando por drivers preferidos…

en: Search for Drivers
pt_BR: Pesquisar por drivers

en: Select from Database…
pt_BR: Selecionar do banco de dados…

en: Install PPD File…
pt_BR: Instalar um arquivo PPD…

en: Authenticate
pt_BR: Autenticar

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
pt_BR: Adicionar impressora…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: No printers
pt_BR: Sem impressora

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
pt_BR: Sinto muito! O serviço de impressão do sistema
    parece não estar disponível.

en: Location services turned off
pt_BR: Serviços de localização desligados

en: No applications can obtain location information.
pt_BR: Nenhum aplicativo pode obter informações de localização.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
pt_BR: Os serviços de localização permitem que os aplicativos saibam sua posição geográfica. Há maior precisão ao usar Wi-Fi e banda larga móvel.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
pt_BR: Usa o Serviço de Localização do Mozilla: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Política de Privacidade</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
pt_BR: Permite que os aplicativos abaixo determinem sua localização.

en: No Applications Have Asked for Location Access
pt_BR: Nenhum aplicativo pediu por acesso à localização

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Middle Mouse Button Click
pt_BR: Clique no botão do meio do mouse

en: Right Mouse Button Click
pt_BR: Clique no botão direito do mouse

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Forward
pt_BR: Avanço

en: No stylus found
pt_BR: Nenhuma caneta encontrada

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
pt_BR: Por favor, mova a caneta para a proximidade do tablet para configurá-lo

en: Eraser Pressure Feel
pt_BR: Sensação de pressão da borracha

en: Soft
pt_BR: Macia

en: Firm
pt_BR: Firme

en: Top Button
pt_BR: Botão superior

en: Lower Button
pt_BR: Botão inferior

en: Lowest Button
pt_BR: Botão inferior

en: Tip Pressure Feel
pt_BR: Sensação de pressão da ponta

en: Tablet (absolute)
pt_BR: Tablet (absoluto)

en: Touchpad (relative)
pt_BR: Touchpad (relativo)

en: Tablet Preferences
pt_BR: Preferências do tablet

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: No tablet detected
pt_BR: Nenhum tablet detectado

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
pt_BR: Por favor, conecte ou ligue o seu tablet Wacom

en: Bluetooth Settings
pt_BR: Configurações de Bluetooth

en: Wacom Tablet
pt_BR: Tablet Wacom

en: Tracking Mode
pt_BR: Modo de rastreamento

en: Left-Handed Orientation
pt_BR: Orientação canhota

en: Map to Monitor…
pt_BR: Associar a um monitor…

en: Map Buttons…
pt_BR: Associar botões…

en: Calibrate…
pt_BR: Calibração…

en: Adjust mouse settings
pt_BR: Ajustar configurações do mouse

en: Adjust display resolution
pt_BR: Ajustar resolução de tela

en: Decouple Display
pt_BR: Desacoplar janela

en: Screen Calibration
pt_BR: Calibração de tela

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
pt_BR: Por gentileza, “bata” nos marcadores-alvo a medida que eles aparecem na tela para calibrar o tablet.

en: Mis-click detected, restarting…
pt_BR: Foi detectado clique errado, reiniciando…

en: Map Buttons
pt_BR: Associar botões

en: Map buttons to functions
pt_BR: Associar botões a funções

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
pt_BR: Para editar um atalho, escolha a ação “Enviar sequência de teclas”, pressione o botão de atalho no teclado e mantenha pressionada as novas teclas ou pressione a tecla Backspace para limpar.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
pt_BR: 15 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
pt_BR: 20 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
pt_BR: 25 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
pt_BR: 30 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
pt_BR: 45 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files"
en: 1 hour
pt_BR: 1 hora

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
pt_BR: 80 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
pt_BR: 90 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
pt_BR: 100 minutos

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
pt_BR: 2 horas

en: Power Mode
pt_BR: Modo de energia

en: Affects system performance and power usage.
pt_BR: Afeta o desempenho e uso de energia do sistema.

en: Power Saving Options
pt_BR: Opções de economia de energia

en: Automatic Screen Brightness
pt_BR: Brilho de tela automático

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
pt_BR: Ajusta o brilho da tela à luz ambiente.

en: Dim Screen
pt_BR: Escurecer a tela

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
pt_BR: Reduz o brilho da tela quanod o computador está inativo.

en: Screen _Blank
pt_BR: Apagar a _tela

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
pt_BR: Desliga a tela após um período de inatividade.

en: Automatic Power Saver
pt_BR: Economia de energia automática

en: Enables power saver mode when battery is low.
pt_BR: Habilita o modo de economia de energia quando a bateria está baixa.

en: _Automatic Suspend
pt_BR: Suspensão _automática

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
pt_BR: Pausa o computador após um período de inatividade.

en: Suspend & Power Button
pt_BR: Botão de suspender & desligar

en: Po_wer Button Behavior
pt_BR: Comportamento do botão de e_nergia

en: Show Battery _Percentage
pt_BR: Mostrar _porcentagem da bateria

en: Automatic Suspend
pt_BR: Suspensão automática

en: _Plugged In
pt_BR: _Ligado na tomada

en: On _Battery Power
pt_BR: Energia da _bateria

en: Delay
pt_BR: Atraso

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
pt_BR: A calibração vai produzir um perfil que você pode usar para gerenciar cores de sua tela. Quanto mais tempo você gastar calibrando, melhor será a qualidade do perfil de cores.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
pt_BR: Você não será capaz de usar seu computador enquanto a calibração ocorre.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
pt_BR: Qualidade

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
pt_BR: Tempo aproximado

en: Calibration Quality
pt_BR: Calibração de qualidade

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
pt_BR: Selecione o dispositivo sensor que você deseja usar para a calibração.

en: Calibration Device
pt_BR: Calibração de dispositivo

en: Select the type of display that is connected.
pt_BR: Selecione o tipo de tela que está conectada.

en: Display Type
pt_BR: Tipo de tela

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
pt_BR: Selecione o ponto branco alvo da tela. A maioria das telas deveria ser calibrada para um iluminante D65.

en: Profile Whitepoint
pt_BR: Ponto branco do perfil

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
pt_BR: Por favor, defina a tela com um brilho que seja comum para você. O gerenciamento de cores será mais preciso neste nível de brilho.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
pt_BR: Alternativamente, você pode usar o nível de brilho usado por um dos outros perfis deste dispositivo.

en: Display Brightness
pt_BR: Brilho da tela

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
pt_BR: Você usar um perfil de cor em computadores diferentes ou. até mesmo, criar perfis para condições de iluminação diferente.

en: Profile Name:
pt_BR: Nome do perfil:

en: Profile Name
pt_BR: Nome do perfil

en: Profile successfully created!
pt_BR: Perfil criado com sucesso!

en: Copy profile
pt_BR: Copiar perfil

en: Requires writable media
pt_BR: Requer uma mídia gravável

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
pt_BR: Você pode considerar úteis, essas instruções sobre como usar o perfil em sistemas <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> e <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Add Profile
pt_BR: Adicionar perfil

en: _Import File…
pt_BR: _Importar arquivo…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
pt_BR: Detectaram-se problemas. O perfil pode não funcionar corretamente. <a href="">Mostrar detalhes.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
pt_BR: Cada dispositivo precisa de uma atualização do perfil de cor para ter gerenciamento de cor.

en: Learn more about color management
pt_BR: Saiba mais sobre gerenciamento de cores

en: _Set for all users
pt_BR: _Definir para todos os usuários

en: Set this profile for all users on this computer
pt_BR: Define este perfil para todos os usuários neste computador

en: _Enable
pt_BR: _Habilitar

en: _Add profile
pt_BR: _Adicionar perfil

en: _Calibrate…
pt_BR: _Calibração…

en: Calibrate the device
pt_BR: Calibra o dispositivo

en: _Remove profile
pt_BR: _Remover perfil

en: _View details
pt_BR: _Ver detalhes

en: Unable to detect any devices that can be color managed
pt_BR: Não foi possível detectar quaisquer dispositivos que podem ter gerenciamento de cor

en: Projector
pt_BR: Projetor

en: LCD (CCFL backlight)
pt_BR: LCD (luz de fundo CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
pt_BR: LCD (luz de fundo LED RGB)

en: LCD (white LED backlight)
pt_BR: LCD (luz de fundo LED branco)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
pt_BR: LCD de amplo espectro/wide gamut (luz de fundo CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
pt_BR: LCD de amplo espectro/wide gamut (luz de fundo LED RGB)

en: High
pt_BR: Alta

en: 40 minutes
pt_BR: 40 minutos

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Low
pt_BR: Baixo

en: Native to display
pt_BR: Nativo do monitor

en: D50 (Printing and publishing)
pt_BR: D50 (impressão e publicação)

en: D65 (Photography and graphics)
pt_BR: D65 (fotografia e vídeos)

en: Display Calibration
pt_BR: Calibração da tela

note: This starts the calibration process
en: _Start
pt_BR: _Começar

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
pt_BR: Continua_r

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
pt_BR: Concluí_do

en: No Bluetooth Found
pt_BR: Não foi encontrado Bluetooth

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
pt_BR: Plugue um dongle para usar Bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
pt_BR: Bluetooth desligado

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
pt_BR: Ligue para conectar dispositivos e receber transferência de arquivos.

en: Airplane Mode is on
pt_BR: Modo avião ligado

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
pt_BR: Ao ligar o modo avião, o Bluetooth é desativado.

en: Turn Off Airplane Mode
pt_BR: Desligar modo avião

en: Hardware Airplane Mode is on
pt_BR: Modo avião via hardware ligado

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
pt_BR: Desligue o alternador do modo avião para habilitar o Bluetooth.

en: Add Picture…
pt_BR: Adicionar imagem…

en: Click a speaker to test
pt_BR: Clique em um alto-falante para testar

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Right
pt_BR: Direita

en: Bark
pt_BR: Latido

en: Drip
pt_BR: Pingo d'água

en: Glass
pt_BR: Copo

en: Rear
pt_BR: Traseiro

en: Front
pt_BR: Frontal

en: System Volume
pt_BR: Volume do sistema

en: Over-Amplification
pt_BR: Super-amplificação

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
pt_BR: Permite elevar o volume acima de 100%. Isto pode resultar numa perda de qualidade de áudio; É melhor aumentar o volume nas definições da aplicação, se possível.

en: Volume Levels
pt_BR: Níveis de volume

en: Output
pt_BR: Saída

en: Output Device
pt_BR: Dispositivo de saída

en: Test
pt_BR: Testar

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: Balance
pt_BR: Balanço

en: Fade
pt_BR: Desaparecer

en: Input
pt_BR: Entrada

en: Input Device
pt_BR: Dispositivo de entrada

en: Alert Sound
pt_BR: Som de alerta

en: Resolution
pt_BR: Resolução

en: Refresh Rate
pt_BR: Taxa de atualização

en: Adjust for TV
pt_BR: Ajustar para TV

en: Scale
pt_BR: Dimensionar

en: Fractional Scaling
pt_BR: Dimensionamento fracionado

en: May increase power usage, lower speed, or reduce display sharpness.
            Fractional scaling will disable the lock-screen.
pt_BR: Pode aumentar o uso de energia, diminuir a velocidade, ou reduzir a nitidez.
    A escala fracionária desabilitará o bloqueio de tela.

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
pt_BR: Redefinir filtro

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
pt_BR: Temporariamente desabilitado até amanhã

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
pt_BR: A luz noturna deixa a cor da tela mais quente. Isso pode auxiliar evitando tensão ocular e sonolência.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
pt_BR: Luz noturna

en: Schedule
pt_BR: Agendar

en: Sunset to Sunrise
pt_BR: Pôr do sol ao nascer do sol

en: Manual Schedule
pt_BR: Agendamento manual

en: Times
pt_BR: Horários

en: From
pt_BR: Das

en: Hour
pt_BR: Hora

en: Minute
pt_BR: Minuto

en: To
pt_BR: Até

en: Color Temperature
pt_BR: Temperatura de cor

en: Display Settings Disabled
pt_BR: Configurações de Tela Desabilitadas.

en: Single Display
pt_BR: Tela única

en: Join Displays
pt_BR: Juntar as telas

en: Mirror
pt_BR: Espelhar

en: Display Mode
pt_BR: Modo da tela

en: Contains top bar and Activities
pt_BR: Contém barra superior e Atividades

en: Primary Display
pt_BR: Tela primária

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
pt_BR: Arraste as telas para corresponder a sua configuração física de telas. Selecione uma tela para alterar suas configurações.

en: Display Arrangement
pt_BR: Organização de telas

en: Active Display
pt_BR: Tela ativa

en: Display Configuration
pt_BR: Configuração de tela

en: Blank Screen Delay
pt_BR: Atraso para apagar a tela

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
pt_BR: O período de inatividade após o qual a tela será apagada.

en: Automatic Screen _Lock
pt_BR: B_loqueio de tela automático

en: Automatic _Screen Lock Delay
pt_BR: _Atraso para bloquear a tela automaticamente

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
pt_BR: O período após o apagamento da tela quando a tela é bloqueada automaticamente.

en: Show _Notifications on Lock Screen
pt_BR: Mostrar _notificações na tela de bloqueio

en: Forbid new _USB devices
pt_BR: Proibir novos dispositivos _USB

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
pt_BR: Impede novos dispositivos USB de interagirem com sistema quando a tela está bloqueada.

en: Displays
pt_BR: Telas

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
pt_BR: A tela é desligada

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
pt_BR: 30 segundos

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
pt_BR: 1 minuto

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
pt_BR: 2 minutos

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
pt_BR: 3 minutos

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
pt_BR: 5 minutos

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
pt_BR: 4 minutos

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
pt_BR: 8 minutos

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
pt_BR: 10 minutos

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
pt_BR: 12 minutos

en: Input Sources
pt_BR: Fontes de entrada

en: Includes keyboard layouts and input methods.
pt_BR: Inclui layouts de teclado e métodos de entrada.

en: Input Source Switching
pt_BR: Alternar fonte de entrada

en: Use the _same source for all windows
pt_BR: Usar a me_sma fonte para todas as janelas

en: Switch input sources _individually for each window
pt_BR: Alternar fontes _individualmente para cada janela

en: Special Character Entry
pt_BR: Entrada de caracteres especiais

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
pt_BR: Métodos para inserir símbolos e variantes de letras usando o teclado.

en: View and Customize Shortcuts
pt_BR: Veja e personalize atalhos

en: Use layout default
pt_BR: Usar leiaute padrão

en: Add an Input Source
pt_BR: Adicionar uma fonte de entrada

en: Input methods can’t be used on the login screen
pt_BR: Métodos de entrada não podem ser usados na tela de início de sessão

en: Move up
pt_BR: Mover para cima

en: Move down
pt_BR: Mover para baixo

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: View Keyboard Layout
pt_BR: Ver disposição de teclado

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Reset the shortcut to its default value
pt_BR: Redefine o atalho para seu valor padrão

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
pt_BR: Pressione Esc para cancelar ou Backspace para desabilitar o atalho de teclado.

en: Command
pt_BR: Comando

en: Shortcut
pt_BR: Atalho

en: Set Shortcut…
pt_BR: Definir atalho…

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Replace
pt_BR: Substituir

en: Set
pt_BR: Definir

en: No input source selected
pt_BR: Nenhuma fonte de entrada selecionada

en: Add Custom Shortcuts
pt_BR: Adicionar atalhos personalizados

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
pt_BR: Defina atalhos personalizados para iniciar aplicativos, executar scripts e mais.

en: Add Shortcut
pt_BR: Adicionar atalho

en: No keyboard shortcut found
pt_BR: Nenhum atalho de teclado localizado

en: Try a different search
pt_BR: Tente uma pesquisa diferente

en: Reset All…
pt_BR: Redefinir todos…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
pt_BR: Redefine todos os atalhos suas combinações de teclas padrão

en: Fingerprint Manager
pt_BR: Gerenciador de impressão digital

en: Fingerprint
pt_BR: Impressão digital

en: _No
pt_BR: _Não

en: _Yes
pt_BR: _Sim

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
pt_BR: Você deseja excluir suas impressões digitais registradas para desabilitar o início de sessão por impressão digital?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
pt_BR: Nenhum dispositivo de impressão digital

en: Ensure the device is properly connected.
pt_BR: Certifique-se que o dispositivo está conectado adequadamente.

en: No fingerprint device
pt_BR: Nenhum dispositivo de impressão digital

en: Choose the fingerprint device you want to configure
pt_BR: Escolha o dispositivo de impressão digital que você deseja configurar

en: Fingerprint Device
pt_BR: Dispositivo de impressão digital

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
pt_BR: O início de sessão por impressão digital permite desbloquear e iniciar a sessão no seu computador com seu dedo

en: _Delete Fingerprints
pt_BR: E_xcluir impressões digitais

en: Fingerprint Login
pt_BR: Início de sessão por impressão digital

en: Fingerprint Enroll
pt_BR: Registro de impressão digital

en: _Re-enroll this finger…
pt_BR: _Registrar novamente este dedo…

en: _Add User…
pt_BR: _Adicionar usuário…

en: Create a user account
pt_BR: Cria uma conta de usuário

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
pt_BR: Sua sessão precisa ser reiniciada para que as alterações sejam efetivadas

en: Restart Now
pt_BR: Reiniciar agora

en: User Icon
pt_BR: Ícone do usuário

en: Account Settings
pt_BR: Configurações da conta

en: _Administrator
pt_BR: _Administrador

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
pt_BR: Administradores podem adicionar e remover outros usuários e podem alterar configurações para todos os usuários.

en: _Parental Controls
pt_BR: Controle _parental

en: Open the Parental Controls application.
pt_BR: Abre o aplicativo Controle parental.

en: _Language
pt_BR: _Idioma

en: Authentication & Login
pt_BR: Autenticação & Início de sessão

en: _Password
pt_BR: _Senha

en: _Fingerprint Login
pt_BR: Início de sessão por _impressão digital

en: A_utomatic Login
pt_BR: Início a_utomático de sessão

en: Account Activity
pt_BR: Atividade da conta

en: Remove User…
pt_BR: Remover usuário…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
pt_BR: Nenhum usuário encontrado

en: Unlock to add a user account.
pt_BR: Desbloquear para adicionar uma conta de usuário.

en: Add User
pt_BR: Adicionar usuário

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
pt_BR: _Registrar

en: Domain Administrator Login
pt_BR: Sessão do administrador de domínio

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
pt_BR: A fim de usar logins corporativos, este computador deve estar
    registrado no domínio. Por gentileza, peça ao administrador
    de rede para digitar a senha de domínio aqui.

en: _Domain
pt_BR: _Domínio

en: Administrator _Name
pt_BR: _Nome do administrador

en: Administrator Password
pt_BR: Senha do administrador

en: _Username
pt_BR: Nome de _usuário

en: _Full Name
pt_BR: Nome _completo

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Administrator
pt_BR: Administrador

en: Account _Type
pt_BR: _Tipo de conta

en: Allow user to set a password when they next _login
pt_BR: Permitir que usuários definam a senha no próximo _início de sessão

en: Set a password _now
pt_BR: Definir uma senha _agora

en: _Confirm
pt_BR: _Confirmar

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
pt_BR: A sessão corporativa permite que uma conta existente de usuário gerenciada centralmente seja usada neste dispositivo. Você também pode usar essa conta para acessar recursos corporativos na Internet.

en: You are Offline
pt_BR: Você está desconectado

en: You must be online in order to add enterprise users.
pt_BR: Conecte-se para adicionar contas de sessão corporativa.

en: _Enterprise Login
pt_BR: Sessão cor_porativa

en: Take a Picture…
pt_BR: Tirar uma foto…

en: Select a File…
pt_BR: Selecionar um arquivo…

en: Change Password
pt_BR: Alterar senha

en: Ch_ange
pt_BR: Alter_ar

en: _Confirm New Password
pt_BR: _Confirmar nova senha

en: _New Password
pt_BR: _Nova senha

en: Current _Password
pt_BR: Senha _atual

en: Allow user to change their password on next login
pt_BR: Permitir que os usuários alterem suas senhas no próximo início de sessão

en: Set a password now
pt_BR: Definir uma senha agora

en: Full Screen
pt_BR: Tela cheia

en: Top Half
pt_BR: Metade superior

en: Bottom Half
pt_BR: Metade inferior

en: Left Half
pt_BR: Metade esquerda

en: Right Half
pt_BR: Metade direita

en: Zoom Options
pt_BR: Opções de ampliação

en: _Zoom
pt_BR: _Ampliação

en: _Magnification:
pt_BR: _Ampliação:

en: _Follow mouse cursor
pt_BR: _Seguir o cursor do mouse

en: _Screen part:
pt_BR: Parte da _tela:

en: Magnifier _extends outside of screen
pt_BR: O ampliador _estende-se para fora da tela

en: _Keep magnifier cursor centered
pt_BR: Manter o cursor do ampliador _centralizado

en: Magnifier cursor _pushes contents around
pt_BR: O cursor do ampliador em_purra o conteúdo ao redor

en: Magnifier cursor moves with _contents
pt_BR: O cursor do ampliador move-se com o _conteúdo

en: Magnifier Position:
pt_BR: Posição do ampliador:

en: Magnifier
pt_BR: Lente de aumento

en: _Thickness:
pt_BR: _Espessura:

en: Thin
pt_BR: Fino

en: Thick
pt_BR: Grosso

en: _Length:
pt_BR: C_omprimento:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
pt_BR: _Cor:

en: _Crosshairs:
pt_BR: _Mira:

en: _Overlaps mouse cursor
pt_BR: S_obrepor o cursor do mouse

en: Crosshairs
pt_BR: Mira

en: _White on black:
pt_BR: _Preto no branco:

en: _Brightness:
pt_BR: _Brilho:

en: _Contrast:
pt_BR: _Contraste:

note: The contrast scale goes from Color to None (grayscale)
en: Co_lor
pt_BR: Cor

en: Full
pt_BR: Completo

en: Color Effects:
pt_BR: Efeitos de cor:

en: Color Effects
pt_BR: Efeitos de cor

en: Typing Assist
pt_BR: Assistência de digitação

en: _Sticky Keys
pt_BR: Teclas de aderê_ncia

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
pt_BR: Dispõe de uma sequência de teclas modificadoras como uma combinação de teclas

en: _Disable if two keys are pressed together
pt_BR: _Desabilitar se duas teclas forem pressionadas juntas

en: Beep when a _modifier key is pressed
pt_BR: Soar um bipe quando uma tecla _modificadora for pressionada

en: S_low Keys
pt_BR: Teclas _lentas

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
pt_BR: Colocar um atraso entre quando a tecla é pressionada e quando ela é aceita

en: A_cceptance delay:
pt_BR: Atraso de a_ceitação:

en: Short
pt_BR: Curto

en: Slow keys typing delay
pt_BR: Atraso das teclas lentas ao digitar

en: Long
pt_BR: Longo

en: Beep when a key is pr_essed
pt_BR: Soar um bipe quando uma tecla for pr_essionada

en: Beep when a key is _accepted
pt_BR: Soar um bipe quando a tecla for _aceita

en: Beep when a key is _rejected
pt_BR: Soar um bipe quando a tecla for _rejeitada

en: _Bounce Keys
pt_BR: Teclas de _repercussão

en: Ignores fast duplicate keypresses
pt_BR: Ignorar pressionamentos duplicados rápidos

en: Bounce keys typing delay
pt_BR: Atraso das teclas de repercussão ao digitar

en: _Enable by Keyboard
pt_BR: _Habilitar por teclado

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
pt_BR: Ativar e desativar os recursos de acessibilidade usando o teclado

en: Repeat Keys
pt_BR: Repetição de teclas

en: Key presses repeat when key is held down.
pt_BR: A tecla é repetida quando mantida pressionada.

en: Repeat keys delay
pt_BR: Atraso na repetição das teclas

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Repeat keys speed
pt_BR: Velocidade de repetição das teclas

en: Click Assist
pt_BR: Assistência de clique

en: _Simulated Secondary Click
pt_BR: Clique secundário _simulado

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
pt_BR: Disparar clique secundário ao manter pressionado o botão primário

en: Secondary click delay
pt_BR: Atraso do clique secundário

en: _Hover Click
pt_BR: Clique _flutuante

en: Trigger a click when the pointer hovers
pt_BR: Disparar clique secundário ao manter pressionado o botão primário

en: D_elay:
pt_BR: _Espera:

en: Motion _threshold:
pt_BR: Limiar de movimen_to:

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Large
pt_BR: Grande

en: Visual Alerts
pt_BR: Alertas visuais

en: _Test flash
pt_BR: _Testar flash

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
pt_BR: Usa uma indicação visual quando um alerta de som ocorrer.

en: _Visual Alerts
pt_BR: Alertas _visuais

en: Flash the entire _window
pt_BR: Piscar a _janela inteira

en: Flash the entire _screen
pt_BR: Piscar a tela _inteira

en: _Always Show Accessibility Menu
pt_BR: Sempre mostrar o menu de _acessibilidade

en: Seeing
pt_BR: Visão

en: _High Contrast
pt_BR: A_lto contraste

en: _Large Text
pt_BR: Texto _grande

en: Enable A_nimations
pt_BR: Habilitar a_nimações

en: C_ursor Size
pt_BR: Tamanho do c_ursor

en: Screen _Reader
pt_BR: Leito_r de tela

en: _Sound Keys
pt_BR: Teclas _sonorizadas

en: Hearing
pt_BR: Audição

en: Typing
pt_BR: Digitação

en: Screen _Keyboard
pt_BR: _Teclado virtual

en: R_epeat Keys
pt_BR: R_epetição de teclas

en: Cursor _Blinking
pt_BR: Cursor _intermitente

en: _Typing Assist (AccessX)
pt_BR: Assistência de _digitação (AccessX)

en: Pointing & Clicking
pt_BR: Apontamento & clique

en: _Mouse Keys
pt_BR: Teclas do _mouse

en: _Locate Pointer
pt_BR: _Localizar ponteiro

en: _Click Assist
pt_BR: Assistência de _clique

en: _Double-Click Delay
pt_BR: Atraso do clique _duplo

en: Double-Click Delay
pt_BR: Atraso do clique duplo

en: Cursor Blinking
pt_BR: Cursor intermitente

en: Cursor blinks in text fields.
pt_BR: Cursor intermitente nos campos de texto.

en: Cursor blinking speed
pt_BR: Velocidade do piscar do cursor

en: Sound Keys
pt_BR: Teclas sonorizadas

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
pt_BR: Soa um bipe quando Num Lock ou Caps Lock forem ativados.

en: Cursor Size
pt_BR: Tamanho do cursor

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
pt_BR: O tamanho do cursor pode ser combinado com a ampliação para facilitar a visão do cursor.

en: Screen Reader
pt_BR: Leitor de tela

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
pt_BR: O leitor de tela lê o texto exibido à medida que você move o foco.

en: _Screen Reader
pt_BR: Leitor de _tela

en: General
pt_BR: Geral

en: _Active Screen Edges
pt_BR: Bordas de tela _ativas

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
pt_BR: Arrasta janelas para as bordas de tela superior, esquerda e direita para redimensioná-las.

en: Workspaces
pt_BR: Espaços de trabalho

en: _Dynamic workspaces
pt_BR: Espaços de trabalho _dinâmicos

en: Automatically removes empty workspaces.
pt_BR: Remove automaticamente espaços de trabalho vazios.

en: _Fixed number of workspaces
pt_BR: Número _fixo de espaços de trabalho

en: Specify a number of permanent workspaces.
pt_BR: Especifica um número permanente de espaços de trabalho.

en: _Number of Workspaces
pt_BR: _Número de espaços de trabalho

en: Workspaces on _primary display only
pt_BR: Espaços de trabalho somente na tela _principal

en: Workspaces on all d_isplays
pt_BR: Espaços de trabalho em todas as t_elas

en: No applications
pt_BR: Nenhum aplicativo

en: Install some…
pt_BR: Instalar alguns…

en: Permissions & Access
pt_BR: Permissões & acesso

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
pt_BR: Os dados e serviços aos quais esse aplicativo pediu por acesso e permissões que ele requer.

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Microphone
pt_BR: Microfone

en: Location Services
pt_BR: Serviços de localização

en: Built-in Permissions
pt_BR: Permissões incorporadas

en: Cannot be changed
pt_BR: Não foi possível ser alterado

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
pt_BR: Permissões individuais por aplicativos podem ser revisadas nas configurações de <a href="privacy">Privacidade</a>.

en: Integration
pt_BR: Integração

en: System features used by this application.
pt_BR: Recursos do sistema usado por este aplicativo.

en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Run in background
pt_BR: Executar em segundo plano

en: Set Desktop Background
pt_BR: Definir plano de fundo da área de trabalho

en: Sounds
pt_BR: Sons

en: Inhibit system keyboard shortcuts
pt_BR: Inibir atalhos de teclado do sistema

en: Default Handlers
pt_BR: Manipuladores padrão

en: Types of files and links that this application opens.
pt_BR: Tipos de arquivos e links que este aplicativo abre.

en: Reset
pt_BR: Restaurar

en: Usage
pt_BR: Uso

en: How much resources this application is using.
pt_BR: Quanto recursos este aplicativo está usando.

en: Storage
pt_BR: Armazenamento

en: Open in Software
pt_BR: Abrir no Software

en: No results found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
pt_BR: Quanto espaço em disco esse aplicativo está ocupando com dados e caches de aplicativos.

en: Application
pt_BR: Aplicativo

en: Data
pt_BR: Dados

en: Clear Cache…
pt_BR: Limpar cache…

en: Networks
pt_BR: Redes

en: _Computer Name
pt_BR: Nome do _computador

en: _File Sharing
pt_BR: Compartilhamento de _arquivos

en: Remote _Desktop
pt_BR: _Desktop Remoto

en: _Media Sharing
pt_BR: Compartilhamento de _multimídia

en: _Remote Login
pt_BR: Sessão _remota

en: Some services are disabled because of no network access.
pt_BR: Alguns serviços estão desabilitados devido a falta de acesso à rede.

en: File Sharing
pt_BR: Compartilhamento de arquivos

en: _Require Password
pt_BR: Exigi_r senha

en: Remote Login
pt_BR: Sessão remota

en: Remote Desktop
pt_BR: Desktop Remoto

en: Remote desktop allows viewing and controlling your desktop from another computer.
pt_BR: A área de trabalho remota permite ver e controlar sua área de trabalho a partir de outro computador

en: Enable or disable remote desktop connections to this computer.
pt_BR: Habilitar ou desabilitar as conexões de área de trabalho remota para este computador.

en: Enable Legacy VNC Protocol
pt_BR: Habilitar o Protocolo VNC Legado

en: Remote Control
pt_BR: Controlo remoto

en: Allows remote connections to control the screen.
pt_BR: Permite conexões remotas controlarem a tela

en: How to Connect
pt_BR: Como conectar

en: Connect to this computer using the device name or remote desktop address.
pt_BR: Conectar-se a este computador usando o nome do dispositivo ou o endereço da área de trabalho remota.

en: Device Name
pt_BR: Nome do dispositivo

en: Remote Desktop Address
pt_BR: Endereço da área de trabalho remota

en: VNC Address
pt_BR: Endereço VNC

en: Authentication
pt_BR: Autenticação

en: The user name and password are required to connect to this computer.
pt_BR: O nome de usuário e senha são obrigatórios para conectar-se a este computador.

en: User Name
pt_BR: Nome de usuário

en: Verify Encryption
pt_BR: Verificar Criptografia

en: Encryption Fingerprint
pt_BR: Impressão digital criptografada

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
pt_BR: A impressão digital criptografada pode ser vista ao conectar clientes e deve ser idêntica

en: Media Sharing
pt_BR: Compartilhamento de multimídia

en: Share music, photos and videos over the network.
pt_BR: Compartilhe músicas, fotos e vídeos através da rede.

en: Folders
pt_BR: Pastas

en: _New connections must ask for access
pt_BR: _Novas conexões devem solicitar acesso

en: _Require a password
pt_BR: Exigi_r uma senha

en: Select how media should be handled
pt_BR: Selecione como a mídia deve ser manuseada

en: CD _audio
pt_BR: CD de á_udio

en: _DVD video
pt_BR: _DVD de vídeo

en: _Music player
pt_BR: Reprodutor de _música

en: _Photos
pt_BR: _Fotos

en: _Other Media…
pt_BR: _Outra mídia…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
pt_BR: _Nunca perguntar ou iniciar programas de inserção na mídia

en: Select how other media should be handled
pt_BR: Selecione como outras mídias devem ser manipuladas

en: _Action:
pt_BR: _Ação:

en: _Type:
pt_BR: _Tipo:

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
pt_BR: Escolha o formato para números, datas e moedas. As alterações entram em vigor na próxima sessão.

en: Search locales…
pt_BR: Procurar locales…

en: Common Formats
pt_BR: Formatos comuns

en: All Formats
pt_BR: Todos os formatos

en: No Search Results
pt_BR: Nenhum resultado de pesquisa

en: Searches can be for countries or languages.
pt_BR: Pesquisas podem ser por países ou idiomas.

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: My Account
pt_BR: Minha conta

en: Login Screen
pt_BR: Tela de início de sessão

en: Language
pt_BR: Idioma

en: The language used for text in windows and web pages.
pt_BR: O idioma usado para os textos em janelas e páginas web.

en: Restart the session for changes to take effect
pt_BR: Reinicie a sessão para que as alterações sejam efetivadas

en: Restart…
pt_BR: Reiniciar…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
pt_BR: O formato usado para números, datas e moedas.

en: _Formats
pt_BR: _Formatos

en: Login settings are used by all users when logging into the system
pt_BR: Configurações de inicialização são usadas por todos os usuários ao iniciar sessão no sistema

en: Dates
pt_BR: Datas

en: Dates & Times
pt_BR: Datas & horas

en: Numbers
pt_BR: Números

en: Measurement
pt_BR: Medidas

en: Paper
pt_BR: Papel

en: Hardware Model
pt_BR: Modelo do hardware

en: Memory
pt_BR: Memória

en: Processor
pt_BR: Processador

en: Graphics
pt_BR: Gráficos

en: Disk Capacity
pt_BR: Capacidade de disco

en: Calculating…
pt_BR: Calculando…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
pt_BR: Nome do SO

note: translators: this field contains the distro build ID
en: OS Build ID
pt_BR: ID de compilação do Sistema Operacional

en: OS Type
pt_BR: Tipo do SO

en: Windowing System
pt_BR: Sistema de janelas

en: Virtualization
pt_BR: Virtualização

en: Kernel Version
pt_BR: Versão do kernel

en: Software Updates
pt_BR: Atualizações de software

en: Rename Device
pt_BR: Renomear dispositivo

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
pt_BR: O nome do dispositivo é usado para identificar este dispositivo quando é visualizado na rede ou ao parear dispositivos Bluetooth.

en: _Rename
pt_BR: _Renomear

en: Select Language
pt_BR: Selecionar idioma

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

en: No languages found
pt_BR: Nenhum idioma encontrado

en: Unlock…
pt_BR: Desbloquear…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
pt_BR: Algumas configurações devem estar desbloqueadas antes delas poderem ser alteradas.

en: Increment Hour
pt_BR: Incrementar hora

en: Increment Minute
pt_BR: Incrementar monitor

en: Time
pt_BR: Hora

en: Decrement Hour
pt_BR: Reduzir hora

en: Decrement Minute
pt_BR: Reduzir minuto

en: Turn device off
pt_BR: Desligar dispositivo

en: Other Devices
pt_BR: Outros dispositivos

en: Not set up
pt_BR: Não configurado

en: _Type
pt_BR: _Tipo

en: Sho_w password
pt_BR: _Mostrar senha

en: Tunneled TLS
pt_BR: TLS encapsulado

en: Protected EAP (PEAP)
pt_BR: EAP protegido (PEAP)

en: Au_thentication
pt_BR: Au_tenticação

en: I_dentity
pt_BR: I_dentidade

en: _User certificate
pt_BR: Certificado do _usuário

en: C_A certificate
pt_BR: Certificado de A_C

en: No CA certificate is _required
pt_BR: Nenhum certificado de AC é necessá_rio

en: Private _key
pt_BR: Chave pri_vada

en: _Private key password
pt_BR: Senha da chave _privada

en: Anonymous
pt_BR: Anônimo

en: Authenticated
pt_BR: Autenticado

en: Both
pt_BR: Ambos

en: Anony_mous identity
pt_BR: I_dentidade anônima

en: PAC _file
pt_BR: A_rquivo PAC

en: _Inner authentication
pt_BR: Autenticação _interna

en: Allow automatic PAC pro_visioning
pt_BR: Permitir pro_visionamento PAC automático

en: Version 0
pt_BR: Versão 0

en: Version 1
pt_BR: Versão 1

en: PEAP _version
pt_BR: _Versão PEAP

en: 1 (Default)
pt_BR: 1 (padrão)

en: Open System
pt_BR: Sistema aberto

en: Shared Key
pt_BR: Chave compartilhada

en: _Key
pt_BR: C_have

en: Sho_w key
pt_BR: _Mostrar chave

en: WEP inde_x
pt_BR: Índice _WEP

en: MSCHAPv2 (no EAP)
pt_BR: MSCHAPv2 (sem EAP)

en: S_ecurity
pt_BR: S_egurança

en: 802.1x _Security
pt_BR: _Segurança 802.1x

en: _MAC Address
pt_BR: Endereço _MAC

en: _Cloned Address
pt_BR: Endereço _clonado

en: IPv_4 Method
pt_BR: Método IPv_4

en: Automatic (DHCP)
pt_BR: Automático (DHCP)

en: Link-Local Only
pt_BR: Apenas conexão local

en: Disable
pt_BR: Desabilitar

en: Shared to other computers
pt_BR: Compartilhada com outros computadores

en: Addresses
pt_BR: Endereços

en: Netmask
pt_BR: Máscara de rede

en: Automatic DNS
pt_BR: DNS automático

en: Separate IP addresses with commas
pt_BR: Separe os endereços IP com vírgulas

en: Routes
pt_BR: Rotas

en: Automatic Routes
pt_BR: Rotas automáticas

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
pt_BR: Métrica

en: Use this connection _only for resources on its network
pt_BR: Usar esta c_onexão apenas para recursos nesta rede

en: _Name
pt_BR: _Nome

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
pt_BR: (Erro: não foi possível carregar o editor de conexão VPN)

en: IPv_6 Method
pt_BR: Método IPv_6

en: Automatic, DHCP only
pt_BR: Automático, somente DHCP

en: Prefix
pt_BR: Prefixo

en: Signal Strength
pt_BR: Força do sinal

en: Link speed
pt_BR: Velocidade do link

en: Supported Frequencies
pt_BR: Frequências suportadas

en: Last Used
pt_BR: Último uso

en: Connect _automatically
pt_BR: Conectar _automaticamente

en: Make available to _other users
pt_BR: Disponibilizar para _outros usuários

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
pt_BR: Conexão _limitada: possui limites de dados ou pode incorrer em cobranças

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
pt_BR: Atualizações de software e outros downloads grandes não serão iniciados automaticamente.

en: Turn VPN connection off
pt_BR: Desligar conexão VPN

en: Network Name
pt_BR: Nome da rede

en: Security type
pt_BR: Tipo de segurança

en: Turn Wi-Fi off
pt_BR: Desligar Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
pt_BR: _Conectar a uma rede oculta…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
pt_BR: _Ligar ponto de acesso Wi-Fi…

en: _Known Wi-Fi Networks
pt_BR: Redes _Wi-Fi conhecidas

en: Airplane Mode
pt_BR: Modo avião

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
pt_BR: Desabilita Wi-Fi, Bluetooth e banda larga móvel

en: No Wi-Fi Adapter Found
pt_BR: Nenhum adaptador Wi-Fi encontrado

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
pt_BR: Certifique-se de que você tenha um adaptador Wi-Fi conectado e ligado

en: Airplane Mode On
pt_BR: Modo avião ativado

en: Turn off to use Wi-Fi
pt_BR: Desligue para usar o Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
pt_BR: Ponto de acesso Wi-Fi ativo

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
pt_BR: Dispositivos móveis podem ler o código QR para conectar.

en: Turn Off Hotspot…
pt_BR: Desligar ponto de acesso Wi-Fi…

en: Visible Networks
pt_BR: Redes visíveis

en: NetworkManager needs to be running
pt_BR: O NetworkManager precisa estar em execução

en: Provider
pt_BR: Provedor

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
pt_BR: O ponto de acesso Wi-Fi permite que outras pessoas compartilhem sua conexão com a Internet, criando uma rede Wi-Fi à qual eles possam se conectar. Para fazer isso, você deve ter uma conexão com a Internet através de uma fonte diferente de Wi-Fi.

en: Generate Random Password
pt_BR: Gerar senha aleatória

en: Autogenerate Password
pt_BR: Gerar senha automaticamente

en: _Turn On
pt_BR: _Ligar

en: Network Proxy
pt_BR: Proxy de rede

en: _HTTP Proxy
pt_BR: Proxy _HTTP

en: H_TTPS Proxy
pt_BR: Proxy H_TTPS

en: _FTP Proxy
pt_BR: Proxy _FTP

en: _Socks Host
pt_BR: Servidor _socks

en: _Ignore Hosts
pt_BR: _Ignorar máquinas

en: HTTP proxy port
pt_BR: Porta proxy HTTP

en: HTTPS proxy port
pt_BR: Porta proxy HTTPS

en: FTP proxy port
pt_BR: Porta proxy FTP

en: Socks proxy port
pt_BR: Porta proxy socks

en: _Configuration URL
pt_BR: _URL de configuração

en: SIM Lock
pt_BR: Bloqueio de SIM

en: _Next
pt_BR: Pró_ximo

en: Close
pt_BR: Fechar

en: _Lock SIM with PIN
pt_BR: _Bloquear SIM com PIN

en: Change PIN
pt_BR: Alterar PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
pt_BR: Digite o PIN atual para alterar as configurações de bloqueio do SIM

en: No SIM
pt_BR: Nenhum SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
pt_BR: Insira um cartão SIM para usar esse modem

en: SIM Locked
pt_BR: SIM Bloqueado

en: _Mobile Data
pt_BR: Dados _móveis

en: Access data using mobile network
pt_BR: Acessar dados usando a rede móvel

en: _Data Roaming
pt_BR: Roaming de _dados

en: Use mobile data when roaming
pt_BR: Use dados móveis quando estiver em roaming

en: _Network Mode
pt_BR: Modo de _rede

en: N_etwork
pt_BR: Re_de

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: _Access Point Names
pt_BR: Nomes de ponto de _acesso

en: _SIM Lock
pt_BR: Bloqueio _SIM

en: Lock SIM with PIN
pt_BR: Bloquear SIM com PIN

en: M_odem Details
pt_BR: Detalhes do M_odem

en: Network Mode
pt_BR: Modo de rede

en: _Automatic
pt_BR: _Automático

en: Choose Network
pt_BR: Escolha a rede

en: Refresh Network Providers
pt_BR: Atualizar provedores de rede

en: Modem Details
pt_BR: Detalhes do modem

en: Modem Status
pt_BR: Estado do Modem

en: Carrier
pt_BR: Transportadora

en: Network Type
pt_BR: Tipo da rede

en: Network Status
pt_BR: Estado da Rede

en: Own Number
pt_BR: Número próprio

en: Device Details
pt_BR: Detalhes do dispositivo

en: Firmware Version
pt_BR: Versão do firmware

en: Access Points
pt_BR: Pontos de acesso

en: No WWAN Adapter Found
pt_BR: Nenhum adaptador WWAN localizado

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
pt_BR: Certifique-se de que você tenha um dispositivo celular/WAN sem fio

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
pt_BR: Ao ligar o modo avião, a WAN sem fio é desativada.

en: _Turn off Airplane Mode
pt_BR: Desli_gar modo avião

en: Data Connection
pt_BR: Conexão de dados

en: SIM card used for internet
pt_BR: Cartão SIM usado para internet

en: Enable Mobile Network
pt_BR: Habilitar rede móvel

en: January
pt_BR: Janeiro

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: March
pt_BR: Março

en: April
pt_BR: Abril

en: May
pt_BR: Maio

en: June
pt_BR: Junho

en: July
pt_BR: Julho

en: August
pt_BR: Agosto

en: September
pt_BR: Setembro

en: October
pt_BR: Outubro

en: November
pt_BR: Novembro

en: December
pt_BR: Dezembro

en: Date & Time
pt_BR: Data & hora

en: Year
pt_BR: Ano

en: Month
pt_BR: Mês

en: Day
pt_BR: Dia

en: Time Zone
pt_BR: Fuso horário

en: Search for a city
pt_BR: Pesquisar por uma cidade

en: Automatic _Date & Time
pt_BR: _Data & hora automática

en: Requires internet access
pt_BR: Requer acesso à Internet

en: Date & _Time
pt_BR: Data & _hora

en: Automatic Time _Zone
pt_BR: _Fuso horário automático

en: Requires location services enabled and internet access
pt_BR: Requer serviços de local habilitado e acesso à Internet

en: Time Z_one
pt_BR: Fuso h_orário

en: Time _Format
pt_BR: _Formato da hora

en: 24-hour
pt_BR: 24 horas

en: Camera is turned off
pt_BR: Câmera está desligada

en: No applications can capture photos or video.
pt_BR: Nenhum aplicativo pode capturar fotos e vídeo.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
pt_BR: O uso da câmera permite que os aplicativos capturem fotos e vídeos. Desabilitar a câmera pode fazer com que alguns aplicativos não funcionem corretamente.

en: Allow the applications below to use your camera.
pt_BR: Permite aos aplicativos abaixo usar sua câmera.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
pt_BR: Nenhum aplicativo pediu por acesso à câmera

en: _Do Not Disturb
pt_BR: _Não perturbe

en: _Lock Screen Notifications
pt_BR: Notificações na tela de b_loqueio

note: This is the per application switch for message tray usage.
en: _Notifications
pt_BR: _Notificações

note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
pt_BR: Alertas Sonoros

en: Notification _Popups
pt_BR: Popups de Notificação

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
pt_BR: As notificações continuarão aparecendo na lista de notificações quando as janelas instantâneas estão desabilitadas.

note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
pt_BR: Mostrar o conteúdo da mensagem em Popups

en: Show Message C_ontent on Lock Screen
pt_BR: Mostrar o conteúdo da mensagem na tela bloqueada

en: _Files
pt_BR: _Arquivos

en: _Mail
pt_BR: C_orreio

en: _Calendar
pt_BR: _Calendário

en: M_usic
pt_BR: Mús_ica

en: _Video
pt_BR: _Vídeo

en: Microphone is turned off
pt_BR: Microfone está desligado

en: No applications can record sound.
pt_BR: Nenhum aplicativo pode gravar som.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
pt_BR: O uso do microfone permite que os aplicativos gravem ou escutem ao áudio. Desabilitar o microfone pode fazer com que alguns aplicativos não funcionem corretamente.

en: Allow the applications below to use your microphone.
pt_BR: Permite que os aplicativos abaixo usem seu microfone.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
pt_BR: Nenhum aplicativo pediu por acesso ao microfone

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Status:
pt_BR: Estado:

en: Authorize and Connect
pt_BR: Autorizar e conectar

en: Forget Device
pt_BR: Esquecer dispositivo

en: No Thunderbolt support
pt_BR: Sem suporte a Thuderbolt

en: Direct Access
pt_BR: Acesso direto

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
pt_BR: Permite acesso direto a dispositivos como GPUs externas e docks.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
pt_BR: Apenas dispositivos USB e Display Port podem se conectar.

en: Pending Devices
pt_BR: Dispositivos pendentes

en: No devices attached
pt_BR: Nenhum dispositivo anexado

en: Primary Button
pt_BR: Botão primário

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
pt_BR: Defina a ordem dos botões do mouse e touchpads.

en: Mouse Speed
pt_BR: Velocidade do mouse

en: Double-click timeout
pt_BR: Tempo de espera do clique duplo

en: Acceleration Profile
pt_BR: Perfil de Aceleração

en: How the pointer moves when you move the mouse.
pt_BR: Como o ponteiro se move quando você move o mouse.

en: Flat
pt_BR: Plano

en: Adaptive
pt_BR: Adaptável

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
pt_BR: Rolagem natural

en: Scrolling moves the content, not the view.
pt_BR: A rolagem move o conteúdo, não a visão.

en: Touchpad Speed
pt_BR: Velocidade do touchpad

en: Touchpad Click Method
pt_BR: Método de clique no Touchpad

en: Create button behavior (left, middle and right) using the chosen action.
pt_BR: Criar comportamento do botão (esquerdo, meio e direito) usando a ação escolhida.

en: Use the touchpad default
pt_BR: Usar o padrão do touchpad

en: No buttons created
pt_BR: Sem botões criados

en: Left, middle and right areas
pt_BR: Áreas da esquerda, do meio e da direita

en: One, two and three fingers
pt_BR: Um, dois e três dedos

en: Tap to Click
pt_BR: Toque para clicar

en: Two-finger Scrolling
pt_BR: Rolagem com dois dedos

en: Edge Scrolling
pt_BR: Rolagem na borda

en: Problem Reporting
pt_BR: Informe de erros

en: _Automatic Problem Reporting
pt_BR: Relatório _automático de problemas

en: File History
pt_BR: Histórico de arquivos

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
pt_BR: O histórico de arquivos mantém um registro dos arquivos que você usou. Essas informações são compartilhadas entre aplicativos e facilitam a localização de arquivos que você deseja usar.

en: File H_istory
pt_BR: H_istórico de arquivos

en: File _History Duration
pt_BR: Duração do _histórico de arquivos

en: _Clear History…
pt_BR: _Limpar histórico…

en: Trash & Temporary Files
pt_BR: Arquivos da lixeira & temporários

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
pt_BR: Arquivos da lixeira e temporários às vezes podem incluir informações pessoais ou confidenciais. A exclusão automática deles pode ajudar a proteger a privacidade.

en: Automatically Delete _Trash Content
pt_BR: Esvaziar conteúdo da _lixeira automaticamente

en: Automatically Delete Temporary _Files
pt_BR: Excluir arquivos _temporários automaticamente

en: Automatically Delete _Period
pt_BR: _Período de exclusão automática

en: _Empty Trash…
pt_BR: _Esvaziar lixeira…

en: _Delete Temporary Files…
pt_BR: E_xcluir arquivos temporários…

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
pt_BR: 1 dia

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
pt_BR: 2 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
pt_BR: 3 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
pt_BR: 4 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
pt_BR: 5 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
pt_BR: 6 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
pt_BR: 7 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
pt_BR: 14 dias

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
pt_BR: 30 dias

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
pt_BR: Para sempre

en: Connect to your data in the cloud
pt_BR: Conecte seus dados na nuvem

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
pt_BR: Nenhuma conexão com a Internet — conecte para configurar novas contas on-line

en: Add an account
pt_BR: Adicionar uma conta

en: Remove Account
pt_BR: Remover conta

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Panels
pt_BR: Painéis

en: Go back to previous panel
pt_BR: Retornar ao painel anterior

en: Cancel search
pt_BR: Cancelar pesquisa

en: All Settings
pt_BR: Todas as configurações

en: Primary Menu
pt_BR: Menu primária

en: Warning: Development Version
pt_BR: Aviso: Versão de desenvolvimento

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
pt_BR: Esta versão de Configurações deve ser usada apenas para fins de desenvolvimento. Você pode perceber um comportamento incorreto do sistema, perda de dados e outros problemas inesperados.

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Printers
pt_BR: Impressoras

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
pt_BR: Adicione impressoras, veja trabalhos de impressão e decida como você gostaria de imprimir

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
pt_BR: Impressora;Fila;Imprimir;Papel;Tinta;Toner;

en: Protect your location information
pt_BR: Proteja suas informações de localização

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
pt_BR: tela;bloqueio;diagnostico;travamento;privado;recente;temporário;índice;nome;rede;identidade;privacidade;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
pt_BR: Defina mapeamentos de botão e ajuste a sensibilidade de estilo para tablets

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
pt_BR: Tablet;Wacom;Caneta;Borracha;Mouse;

en: Power
pt_BR: Energia

en: View your battery status and change power saving settings
pt_BR: Veja o estado da sua bateria e altere as configurações de economia de energia

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
pt_BR: Energia;Dormir;Suspender;Hibernar;Bateria;Brilho;Escurecer;Vazio;Branca;Monitor;DPMS;Inativo;Bateria;

en: Color
pt_BR: Cor

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
pt_BR: Calibre a cor dos seus dispositivos, tais como monitores, câmeras ou impressoras

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
pt_BR: Cor;ICC;Perfil;Calibração;Impressão;Tela;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
pt_BR: Ligue e desligue o Bluetooth e conecte seus dispositivos

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
pt_BR: compartilhar;compartilhamento;bluetooth;obex;

en: Background
pt_BR: Plano de fundo

en: Change your background image to a wallpaper or photo
pt_BR: Altere sua imagem de fundo para um papel de parede ou uma foto

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
pt_BR: Papel de parede;Tela;Área de trabalho;Desktop;

en: Sound
pt_BR: Som

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
pt_BR: Alterar níveis, entradas saídas e alertas de som volume de som e eventos de som

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
pt_BR: Placa;Card;Microfone;Microphone;Volume;Desaparecer;Fade;Balanço;Bluetooth;Fone de ouvido com microfone;Headset;Áudio;Saída;Output;Entrada;Input;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
pt_BR: Escolha como usar os monitores e projetores conectados

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
pt_BR: Painel;Projetor;xrandr;Tela;Resolução;Atualizar;Atualização;Monitor;Noite;Noturna;Luz;Azul;Desvio para o vermelho;redshift;cor;pôr do sol;nascer do sol;

en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
pt_BR: Altere os atalhos de teclado e defina suas preferências de digitação, disposições de teclado e fontes de entrada

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
pt_BR: Atalho;Teclado;Espaço;Trabalho;Janela;Redimensionar;Tela;Contraste;Fonte;Entrada;Bloqueio;Bloquear;Volume;

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Add or remove users and change your password
pt_BR: Adicionar ou remover usuários e alterar sua senha

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
pt_BR: Login;Início de sessão;Nome;Impressão digital;Digital;Digitais;Avatar;Logotipo;Rosto;Face;Senha;Controles parentais;Controle dos pais;Tempo de tela;Restrições de aplicativos;Restrições da Web;Uso;Utilização;Limite de uso;Criança;Filho;Filha;Garoto;Garota;Infantil;

en: Accessibility
pt_BR: Acessibilidade

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
pt_BR: Torna mais fácil ver, ouvir, digitar, apontar e clicar

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
pt_BR: Teclado;Mouse;a11y;Acessibilidade;Contraste;Cursor;Som;Zoom;Ampliação;Tela;Leitor;grande;alto;largo;texto;fonte;tamanho;AccessX;Teclas;Lentas;Repercussão;Duplo;Clique;Atraso;Assistência;Repetir;Piscar;visual;audição;áudio;digitalização

en: Multitasking
pt_BR: Multitarefas

en: Manage preferences for productivity and multitasking
pt_BR: Gerencie preferências para produtividade e multitarefas

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
pt_BR: Multitarefa;Multitarefas;Produtividade;Personalizar;Customizar;Área de trabalho;Desktop;

en: Control various application permissions and settings
pt_BR: Controle várias permissões e configurações de aplicativos

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
pt_BR: aplicativo;application;flatpak;permissão;permission;configuração;setting;

en: Control what you want to share with others
pt_BR: Controle o que você quer compartilhar com outros

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
pt_BR: compartilhar;compartilhamento;ssh;máquina;host;nome;remoto;desktop;área de trabalho;mídia;áudio;som;vídeo;imagens;fotos;filmes;servidor;renderizador;

en: Removable Media
pt_BR: Mídia removível

en: Configure Removable Media settings
pt_BR: Configure as configurações de mídias removíveis

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
pt_BR: dispositivo;sistema;padrão;aplicativo;preferido;cd;dvd;usb;áudio;vídeo;unidade;removível;mídia;autorun;

en: Region & Language
pt_BR: Região & idioma

en: Select your display language and formats
pt_BR: Selecione o seus idioma de exibição e formatos

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
pt_BR: Idioma;Disposição;Teclado;Entrada;

en: About
pt_BR: Sobre

en: View information about your system
pt_BR: Veja informações sobre seu sistema

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
pt_BR: dispositivo;sistema;informação;informações;nome de máquina; hostname;memória;processado;cpu;versão;aplicativo;padrão;preferido;cd;dvd;usb;áudio;som;vídeo;disco;unidade;removível;mídia;autorun;autoinicialização;autoinicializável;

en: Control how you connect to the Internet
pt_BR: Controle como você conecta à Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
pt_BR: Rede;Network;IP,LAN;Proxy;WAN;Banda larga;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
pt_BR: Controle como você conecta a redes Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
pt_BR: Rede;Network;Sem fio;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Banda larga;Broadband;DNS;Ponto de acesso;Hotspot;

en: Mobile Network
pt_BR: Rede móvel

en: Configure Telephony and mobile data connections
pt_BR: Configure telefonia e conexões de dados móveis

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
pt_BR: célula;celular;wwan;telefonia;sim;mobile;móvel;

en: Change the date and time, including time zone
pt_BR: Altere a data e hora, incluindo fuso horário

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
pt_BR: Relógio;Fuso horário;Localização;

en: Protect your pictures
pt_BR: Proteja suas imagens

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
pt_BR: tela;bloqueio;diagnostico;travamento;privado;recente;temporário;índice;nome;rede;identidade;

en: Control which notifications are displayed and what they show
pt_BR: Controle quais notificações são exibidas e o que elas mostram

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
pt_BR: Notificações;Banner;Mensagem;Bandeja;Janelas instantâneas;

en: Default Applications
pt_BR: Aplicativos padrão

en: Configure Default Applications
pt_BR: Configure os aplicativos padrão

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
pt_BR: padrão;aplicativo;preferido;mídia;

en: Protect your conversations
pt_BR: Projeta suas conversas

en: Manage Thunderbolt devices
pt_BR: Gerencie dispositivos Thunderbolt

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
pt_BR: Thunderbolt;privacidade;

en: Mouse & Touchpad
pt_BR: Mouse & touchpad

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
pt_BR: Altere a sensibilidade do seu mouse ou touchpad e selecione modo canhoto ou destro

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
pt_BR: Trackpad;Ponteiro;Clicar;Tap;Toque;Batida;Duplo;Botão;Trackball;Rolagem;Scroll;

en: Diagnostics
pt_BR: Diagnóstico

en: Report your problems
pt_BR: Relate seus problemas

en: File History & Trash
pt_BR: Histórico de arquivos & lixeira

en: Don't leave traces
pt_BR: Não deixe rastros

en: Online Accounts
pt_BR: Contas online

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
pt_BR: Conecte-se às suas contas on-line e decida para que usá-las

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
pt_BR: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Conectado;Online;Bate-papo;Chat;Calendário;Agenda;E-mail;Correio;Contato;Contatos;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
pt_BR: Preferências;Configurações;Ajustes;

en: Turn zoom on or off
pt_BR: Ativar ou desativar a ampliação

en: Zoom in
pt_BR: Ampliar

en: Zoom out
pt_BR: Reduzir

en: Turn screen reader on or off
pt_BR: Ativar ou desativar o leitor de tela

en: Turn on-screen keyboard on or off
pt_BR: Ativar ou desativar o teclado virtual

en: Increase text size
pt_BR: Aumentar o tamanho do texto

en: Decrease text size
pt_BR: Diminuir o tamanho do texto

en: High contrast on or off
pt_BR: Ativar ou desativar o alto contraste

en: Switch to next input source
pt_BR: Alternar para a próxima fonte de entrada

en: Switch to previous input source
pt_BR: Alternar para a fonte de entrada anterior

en: Raven Applets
pt_BR: Applets do Raven

en: Raven Notifications
pt_BR: Notificações do Raven

en: Clear Notifications
pt_BR: Limpar notificações

en: Launchers
pt_BR: Lançadores

en: Launch help browser
pt_BR: Navegador de ajuda

en: Launch calculator
pt_BR: Calculadora

en: Launch email client
pt_BR: Cliente de e-mail

en: Launch web browser
pt_BR: Navegador web

en: Home folder
pt_BR: Pasta pessoal

[ctx: keybinding]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Screenshots
pt_BR: Capturas de tela

en: Save a screenshot to $PICTURES
pt_BR: Salvar uma captura de tela para $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
pt_BR: Salvar uma captura de tela de uma janela para $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
pt_BR: Salvar uma captura de tela de uma área para $PICTURES

en: Sound and Media
pt_BR: Som e mídia

en: Volume mute/unmute
pt_BR: Tirar/Ativar o volume

en: Volume down
pt_BR: Diminuir volume

en: Volume up
pt_BR: Aumentar volume

en: Microphone mute/unmute
pt_BR: Tirar/Ativar microfone

en: Launch media player
pt_BR: Iniciar reprodutor de multimídia

en: Play (or play/pause)
pt_BR: Reproduzir (ou reproduzir/pausar)

en: Pause playback
pt_BR: Pausar reprodução

en: Stop playback
pt_BR: Parar reprodução

en: Previous track
pt_BR: Faixa anterior

en: Next track
pt_BR: Próxima faixa

en: Eject
pt_BR: Ejetar

en: System
pt_BR: Sistema

en: Show the Power Dialog
pt_BR: Mostrar a caixa de diálogo de Energia

en: Log out
pt_BR: Encerrar sessão

en: Lock screen
pt_BR: Bloquear tela
