budgie-control-center 1.2.0 - en to uk translation catalogue (1557 entries)

en: Two Sided
uk: Двосторонній

en: Paper Type
uk: Тип паперу

en: Paper Source
uk: Джерело паперу

en: Output Tray
uk: Лоток виводу

[ctx: printing option]
en: Resolution
uk: Роздільна здатність

en: GhostScript pre-filtering
uk: Попередня відсіювання GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
uk: Сторінок на сторону

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
uk: Двобічний

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
uk: Орієнтація

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
uk: Загальне

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
uk: Параметри сторінки

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
uk: Змінні параметри

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
uk: Завдання

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
uk: Якість зображення

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
uk: Колір

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
uk: Завершення

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
uk: Додатково

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
uk: Тестова сторінка

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
uk: Тестова сторінка

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
uk: Немає запущених завдань

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
uk[0]: %u завдання
uk[1]: %u завдання
uk[2]: %u завдань
uk[3]: %u завдання

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
uk: Очищення головок принтера

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
uk: Закінчується тонер

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
uk: Вичерпався тонер

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
uk: Закінчується проявник

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
uk: Вичерпався проявник

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
uk: Закінчується фарба

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
uk: Вичерпано фарбу

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
uk: Відкрита кришка

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
uk: Відкриті двері

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
uk: Закінчується папір

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
uk: Вичерпано папір

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
uk: Вимкнено

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
uk: Зупинено

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
uk: Майже повністю витрачено запас

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
uk: Повністю витрачено запас

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
uk: Оптичний фотопровідник близький до виходу з ладу

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
uk: Оптичний фотопровідник вийшов з ладу

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
uk: Готовий

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
uk: Завдання не прийнято

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
uk: Оброблення

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
uk: Виробник

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
uk: Драйвер

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
uk: Односторонній

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
uk: Впродовж довгої сторони (типово)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
uk: Впродовж короткої сторони

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
uk: Книжкова

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
uk: Альбомна

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
uk: Зворотна альбомна

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
uk: Зворотна книжкова

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
uk: Принтер «%s» було успішно вилучено

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
uk: Не вдалось додати принтер.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
uk: Не вдалось завантажити інтерфейс: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
uk: Розблокуйте, щоб додати принтери і змінити налаштування

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
uk: Очікування

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
uk: Призупинено

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
uk: Слід пройти розпізнавання

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
uk: Оброблення

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
uk: Зупинено

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
uk: Скасовано

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
uk: Припинено

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
uk: Завершено

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
uk: Принтер JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
uk: Принтер LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
uk: Подробиці про %s

en: No suitable driver found
uk: Не знайдено придатного драйвера

en: Select PPD File
uk: Виберіть файл PPD

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Open
uk: _Відкрити

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
uk: Файли опису принтера PostScript (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
uk: Автоматичне вибрати

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
uk: Типове для принтера

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
uk: Вбудовувати лише шрифти GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
uk: Перетворити у PS 1-го рівня

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
uk: Перетворити у PS 2-го рівня

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
uk: Без попереднього відсіювання

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
uk: Додати принтер

en: Unlock Print Server
uk: Розблокувати сервер друкування

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
uk: Розблокувати %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
uk: Введіть користувача та пароль, щоб переглянути доступні принтери на %s.

en: Searching for Printers
uk: Шукати принтери

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
uk: Послідовний порт

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
uk: Паралельний порт

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
uk: Розміщення: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
uk: Адреса: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
uk: Сервер потребує засвідчення

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
uk[0]: Для %u завдання слід пройти розпізнавання
uk[1]: Для %u завдань слід пройти розпізнавання
uk[2]: Для %u завдань слід пройти розпізнавання
uk[3]: Для %u завдання слід пройти розпізнавання

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
uk: %s — запущені завдання

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
uk: Для друку з %s введіть реєстраційні дані.

en: %d of %d
uk: %d з %d

en: New shortcut…
uk: Створити скорочення…

en: Button %d
uk: Кнопка %d

en: Button
uk: Кнопка

en: Output:
uk: Вивід:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
uk: Зберегти відношення (поштова скринька):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
uk: Відбити на одному моніторі

en: Display Mapping
uk: Відбиття екрана

en: _Close
uk: _Закрити

en: Test Your _Settings
uk: Випробувати ваші _параметри

en: Stylus
uk: Стило

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
uk: Планшет

en: Batteries
uk: Батареї

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
uk: Батарея

en: When _idle
uk: Коли _бездіяльний

en: Suspend
uk: Призупинити

en: Power Off
uk: Вимкнути

en: Hibernate
uk: Приспати

en: Nothing
uk: Нічого

en: Off
uk: Вимкнено

en: When on battery power
uk: Коли живлення від батареї

en: When plugged in
uk: Коли під'єднано

en: On
uk: Увімкнено

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
uk[0]: %d хвилина
uk[1]: %d хвилини
uk[2]: %d хвилин
uk[3]: %d хвилина

[ctx: Idle time]
en: Never
uk: Ніколи

en: Automatic suspend
uk: Автоматично призупиняти роботу

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
uk: Режим підвищеної швидкодії тимчасово вимкнено через високу операційну температуру.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
uk: Виявлено розташування на нетривкій поверхні: режим високої швидкодії тимчасово недоступний. Перенесіть пристрій на стабільну поверхню, щоб відновити доступ.

en: Performance mode temporarily disabled.
uk: Режим підвищеної швидкодії тимчасово вимкнено.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
uk: Низький рівень заряду акумулятора: увімкнено заощадження енергії. Попередній режим буде відновлено за достатнього рівня заряду акумулятора.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
uk: Режим заощадження енергії активовано «%s».

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
uk: Режим високої швидкодії активовано «%s».

[ctx: Power profile]
en: Performance
uk: Швидкодія

en: High performance and power usage.
uk: Висока швидкодія та споживання енергії.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
uk: Баланс

en: Standard performance and power usage.
uk: Стандартна швидкодія та споживання енергії.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
uk: Заощадження

en: Reduced performance and power usage.
uk: Знижена швидкодія та споживання енергії.

en: Unknown time
uk: Час невідомий

en: %i minute | %i minutes
uk[0]: %i хвилина
uk[1]: %i хвилини
uk[2]: %i хвилин
uk[3]: %i хвилина

en: %i hour | %i hours
uk[0]: %i година
uk[1]: %i години
uk[2]: %i годин
uk[3]: %i година

en: hour | hours
uk[0]: година
uk[1]: години
uk[2]: годин
uk[3]: година

en: minute | minutes
uk[0]: хвилина
uk[1]: хвилини
uk[2]: хвилин
uk[3]: хвилина

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
uk: %s до повного зарядження

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
uk: Обережно: залишилось %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
uk: Залишилось %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
uk: Повністю заряджено

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
uk: Не заряджається

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
uk: Вичерпано

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
uk: Заряджання

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
uk: Розряджається

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
uk: Бездротова миша

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
uk: Бездротова клавіатура

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
uk: Постачання безперебійного живлення

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
uk: Особистий цифровий помічник

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
uk: Мобільний телефон

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
uk: Програвач

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
uk: Комп'ютер

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
uk: Ігровий пристрій введення

[ctx: Battery name]
en: Main
uk: Основна

[ctx: Battery name]
en: Extra
uk: Додаткова

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
uk: Стандартний простір

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
uk: Тестовий профіль

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
uk: Автоматично

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
uk: Низька якість

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
uk: Середня якість

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
uk: Висока якість

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
uk: Типовий RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
uk: Типовий CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
uk: Типовий сірий

en: Vendor supplied factory calibration data
uk: Виробник надав фабричні калібрувальні дані

en: Full-screen display correction not possible with this profile
uk: Повноекранний зв'язок неможливий з цим профілем

en: This profile may no longer be accurate
uk: Цей профіль може бути неточним

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
uk: Екран ноутбука

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
uk: Вбудована камера

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
uk: Монітор %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
uk: Сканер %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
uk: Камера %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
uk: Принтер %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
uk: Камера %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
uk: Типовий:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
uk: Простір кольорів:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
uk: Тестовий профіль:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
uk: Виберіть файл профілю ICC

en: _Import
uk: _Імпортувати

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
uk: Підтримувані профілі ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
uk: Усі файли

en: Screen
uk: Екран

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
uk: Зберегти профіль

en: _Save
uk: З_берегти

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
uk: Створити профіль кольорів для вибраного пристрою

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
uk: Інструмент міри не виявлено. Будь ласка, перевірте, чи це ввімкнено й правильно з'єднано.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
uk: Інструмент міри не підтримує профілювання принтерів.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
uk: Цей тип пристрою не підтримується.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
uk: Розмістіть ваш калібрувальний пристрій поверх квадрату й натисніть «Запустити»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
uk: Перемістіть ваш калібрувальний пристрій на відповідну позицію та натисніть «Далі»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
uk: Перемістіть ваш калібрувальний пристрій на позицію поверхні та натисніть «Далі»

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
uk: Закрити кришку ноутбука

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
uk: Виникла внутрішня помилка й роботу неможливо відновити.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
uk: Не встановлено засоби для калібрування.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
uk: Профіль неможливо породити.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
uk: Відмітка білого для цілі недоступна.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
uk: Завершено!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
uk: Помилка калібрування!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
uk: Можете витягнути калібрувальний пристрій.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
uk: Не чіпайте калібрувальний пристрій поки він працює

en: Enable color management for %s
uk: Увімкнути керування кольорами для %s

en: Show color profiles for %s
uk: Показати профілі кольорів для %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
uk: Нескалібровано

en: multiple sizes
uk: декілька розмірів

en: No Desktop Background
uk: Без тла стільниці

en: Select a picture
uk: Виберіть зображення

en: Current background
uk: Поточне тло

en: Custom
uk: Свій

en: Testing %s
uk: Тестування %s

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
uk: Альбомна

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
uk: Портретна праворуч

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
uk: Портретна ліворуч

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
uk: Альбомна перевернута

en: %.2lf Hz
uk: %.2lf Гц

en: _Apply
uk: _Застосувати

en: Apply Changes?
uk: Застосувати зміни?

en: Changes Cannot be Applied
uk: Не вдалося застосувати зміни

en: This could be due to hardware limitations.
uk: Причиною можуть бути апаратні обмеження.

en: More Warm
uk: Тепліше

en: Less Warm
uk: Холодніше

en: None
uk: Немає

en: Custom Shortcuts
uk: Власне скорочення

en: More…
uk: Більше…

en: No input sources found
uk: Не знайдено жодного джерела введення

[ctx: Input Source]
en: Other
uk: Інше

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
uk: %s вже використовується для %s. Якщо застосувати, сполучення для %s буде вимкнено

en: Enter the new shortcut
uk: Уведіть нове скорочення

en: Set Custom Shortcut
uk: Встановити своє скорочення

en: Set Shortcut
uk: Встановити скорочення

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
uk: Уведіть нове сполучення для зміни %s.

en: Add Custom Shortcut
uk: Додати своє скорочення

en: Alternate Characters Key
uk: Клавіша альтернативних символів

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
uk: Клавіша альтернативних символів може використовуватися для уведення додаткових символів. Вони інколи зображені на кнопках клавіатури як третій варіант.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
uk: Ліва Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
uk: Права Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
uk: Ліва Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
uk: Права Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
uk: Клавіша меню

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
uk: Права Ctrl

en: Compose Key
uk: Скомпонувати клавіші

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
uk: Клавіша компонування дозволяє вводити велику кількість символів Щоб скористатися нею, натисніть клавішу складання, а потім послідовність символів. Наприклад, якщо за клавішею складання йтиме <b>C</b> і <b>o</b> буде виведено <b>©</b>, натиснувши <b>a</b>, за яким слідує <b>'</b>, отримаємо <b>á</b>.

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
uk: Джерела введення можна перемикати за допомогою клавіатурного скорочення %s.
    Змінити скорочення можна у параметрах клавіатурних скорочень.

en: %d modified | %d modified
uk[0]: %d змінене
uk[1]: %d змінених
uk[2]: %d змінених
uk[3]: %d змінене

en: Keyboard Shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

en: Reset All Shortcuts?
uk: Скинути всі скорочення?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
uk: Скидання скорочень може вплинути і на ваші власні скорочення. Це неможливо вернути.

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Reset All
uk: Скинути все

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Authentication failed
uk: Помилка при автентифікації

en: The new password is too short
uk: Новий пароль надто короткий

en: The new password is too simple
uk: Новий пароль надто простий

en: The old and new passwords are too similar
uk: Старий і новий пароль надто подібні

en: The new password has already been used recently.
uk: Новий пароль уже використовувався.

en: The new password must contain numeric or special characters
uk: Новий пароль містить цифри або спеціальні символи

en: The old and new passwords are the same
uk: Старий і новий пароль — однакові.

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
uk: Ваш пароль змінився з моменту початкової аутентифікації!

en: The new password does not contain enough different characters
uk: Новий пароль не містити достатньо різноманітних символів

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Please choose another password.
uk: Будь ласка, виберіть інший пароль.

en: Please type your current password again.
uk: Будь ласка, введіть поточний пароль ще раз.

en: Password could not be changed
uk: Пароль неможливо змінити

en: The passwords do not match.
uk: Паролі не збігаються.

en: Select
uk: Вибрати

en: Browse for more pictures
uk: Огляд інших зображень

en: Cannot automatically join this type of domain
uk: Неможливо автоматично долучити цей тип домену

en: No such domain or realm found
uk: Нема такого домену чи області

en: Cannot log in as %s at the %s domain
uk: Неможливо ввійти як %s на домен %s

en: Invalid password, please try again
uk: Неправильний пароль, спробуйте ще раз

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
uk: Неможливо з'єднатися із доменом %s: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
uk: для виконання цієї дії пристрій має бути зарезервовано

en: the device is already claimed by another process
uk: пристрій вже зарезервовано іншим процесом

en: you do not have permission to perform the action
uk: у вас немає прав доступу для виконання цієї дії

en: no prints have been enrolled
uk: ролі не було надано жодному відбитку

en: Failed to communicate with the device during enrollment
uk: Не вдалося виконати обмін даними з пристроєм під час надання ролей

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
uk: Не вдалося виконати обмін даних із засобом читання відбитків

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
uk: Не вдалося виконати обмін даних із фоновою службою відбитків

en: Failed to list fingerprints: %s
uk: Не вдалося побудувати список відбитків: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
uk: Не вдалося вилучити збережені відбитки пальців: %s

en: Left thumb
uk: Великий палець лівої руки

en: Left middle finger
uk: Середній палець лівої руки

en: _Left index finger
uk: Вказівний палець _лівої руки

en: Left ring finger
uk: Безіменний палець лівої руки

en: Left little finger
uk: Мізинець лівої руки

en: Right thumb
uk: Великий палець правої руки

en: Right middle finger
uk: Середній палець правої руки

en: _Right index finger
uk: Вказівний палець _правої руки

en: Right ring finger
uk: Безіменний палець правої руки

en: Right little finger
uk: Мізинець палець правої руки

en: Unknown Finger
uk: Невідомий палець

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
uk: Завершено

en: Fingerprint device disconnected
uk: Пристрій для зчитування відбитків від'єднано

en: Fingerprint device storage is full
uk: Сховище даних пристрою зчитування відбитків переповнено

en: Failed to enroll new fingerprint
uk: Не вдалося зареєструвати новий відбиток

en: Failed to start enrollment: %s
uk: Не вдалося розпочати реєстрацію: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
uk: Не вдалося зареєструвати новий відбиток

en: Failed to stop enrollment: %s
uk: Не вдалося зупинити реєстрацію: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
uk: Знімайте і притискайте ваш палець до пристрою зчитування, щоб зареєструвати відбиток пальця

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
uk: Сканувати новий відбиток

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
uk: Не вдалося звільнити пристрій зчитування відбитків %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
uk: Проблема з читанням з пристрою

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
uk: Не вдалося зайняти пристрій зчитування відбитків %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
uk: Не вдалося отримати список пристроїв для зчитування відбитків: %s

en: Your account
uk: Ваш обліковий запис

en: Failed to delete user
uk: Помилка при вилученні користувача

en: Failed to revoke remotely managed user
uk: Не вдалось відкликати віддаленого користувача

en: You cannot delete your own account.
uk: Неможливо вилучити власний обліковий запис.

en: %s is still logged in
uk: %s досі у системі

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
uk: Вилучивши користувача, коли він у системі, змусить його покинути систему в нестійкому стані.

en: Do you want to keep %s’s files?
uk: Зберегти файли користувача %s?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
uk: Можна утримати домашній каталог, поштову скриньку та тимчасові файли, коли обліковий запис користувача буде вилучатись.

en: _Delete Files
uk: В_илучити файли

en: _Keep Files
uk: З_берегти файли

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
uk: Відкликати віддалено запущеного користувача на обліковому записі %s?

en: _Delete
uk: В_илучити

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
uk: Обліковий запис вимкнено

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
uk: Буде встановлено при наступному вході

[ctx: Password mode]
en: None
uk: Немає

en: Logged in
uk: Увійшов

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Failed to contact the accounts service
uk: Не вдалось зв'язатись зі службою облікових записів

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
uk: Будь ласка, переконайтесь, що AccountService встановлено та ввімкнено.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
uk: Щоб унести зміни,
    натисніть спочатку на піктограму *

en: Delete the selected user account
uk: Вилучити вибраний обліковий запис користувача

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
uk: Щоб вилучити вибраний обліковий запис користувача,
    натисніть спочатку на піктограму *

en: Unlock to Add Users and Change Settings
uk: Розблокуйте, щоб додати користувачів і змінити налаштування

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
uk: Ім'я користувача зазвичай має містити лише літери нижнього регістру a-z, цифри і такі символи: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
uk: Вибачте, цей користувач недоступний. Спробуйте інакшого.

en: The username is too long.
uk: Перейменуйте користувача на меншу кількістю літер.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
uk: Це буде назвою вашого домашнього каталогу, яку згодом змінити буде неможливо.

en: Should match the web address of your login provider.
uk: Мусить збігатись з адресою вашого постачальника.

en: Failed to add account
uk: Не вдалось додати обліковий запис

en: Failed to register account
uk: Не вдалося зареєструвати обліковий запис

en: No supported way to authenticate with this domain
uk: Непідтримуваний спосіб автентифікації з цим доменом

en: Failed to join domain
uk: Не вдалось долучитись до домену

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
uk: Цей користувач не спрацював.
    Спробуйте ще.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
uk: Цей пароль не спрацював.
    Спробуйте ще.

en: Failed to log into domain
uk: Не вдалось увійти до домену

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
uk: Не вдалося знайти домен. Можливо, ви неправильно це написали?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
uk: Новий пароль повинен бути відмінним від попереднього.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
uk: Спробуйте змінити якісь цифри або букви.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
uk: Спробуйте трохи переінакшити пароль.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
uk: Пароль без згадування користувача буде надійніший.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
uk: Намагайтесь уникати згадування користувача в паролі.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
uk: Намагайтесь уникати деяких слів, вказаних у паролі.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
uk: Намагайтесь уникати звичайних слів.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
uk: Намагайтесь уникати переставлення наявних слів.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
uk: Намагайтесь використовувати більше чисел.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
uk: Намагайтесь використовувати великі букви.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
uk: Намагайтесь використовувати малі букви.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
uk: Намагайтесь використовувати спеціальні символи, наприклад, розділові знаки.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
uk: Намагайтесь використовувати суміш букв, чисел і розділових знаків.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
uk: Намагайтесь уникати повторення однакових символів.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
uk: Намагайтесь уникати повторення однакового типу символів: варто змішувати букви з числами і розділові знаки.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
uk: Намагайтесь уникати послідовностей, наприклад, 1234 або абвг.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
uk: Пароль має бути довшим. Спробуйте додати більше літер, цифр та символів пунктуації.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
uk: Змішуйте великі букви з малими і намагайтесь використовувати числа.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
uk: Додавання літер, цифр і розділових знаків зробить пароль надійнішим!

en: This Week
uk: Цього тижня

en: Last Week
uk: Минулого тижня

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
uk: %e %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
uk: %e %b, %Y

en: Session Ended
uk: Сеанс завершено

en: Session Started
uk: Сеанс розпочато

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
uk: %s — Діяльність облікового запису

[ctx: Distance]
en: Short
uk: Короткий

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
uk: ¼ екрана

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
uk: ½ екрана

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
uk: ¾ екрана

[ctx: Distance]
en: Long
uk: Довгий

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
uk: Типовий

[ctx: cursor size]
en: Medium
uk: Середній

[ctx: cursor size]
en: Large
uk: Великий

[ctx: cursor size]
en: Larger
uk: Більший

[ctx: cursor size]
en: Largest
uk: Найбільший

en: %d pixel | %d pixels
uk[0]: %d піксель
uk[1]: %d пікселі
uk[2]: %d пікселів
uk[3]: %d піксель

en: System Bus
uk: Системна шина

en: Full access
uk: Повний доступ

en: Session Bus
uk: Шина сеансів

en: Devices
uk: Пристрої

en: Full access to /dev
uk: Повний доступ до /dev

en: Network
uk: Мережа

en: Has network access
uk: Має доступ до мережі

en: Home
uk: Домівка

en: Read-only
uk: Лише читання

en: File System
uk: Файлова система

en: Settings
uk: Параметри

en: Can change settings
uk: Може змінювати налаштування

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
uk: %s має вказані нижче вбудовані дозволи. Це неможливо змінити. Якщо вас турбують ці дозволи, розгляньте можливість вилучення цієї програми.

en: Web Links
uk: Вебпосилання

en: Git Links
uk: Git-посилання

en: %s Links
uk: %s-посилання

en: Unset
uk: Зняти

en: Links
uk: Посилання

en: Hypertext Files
uk: Гіпертекстові файли

en: Text Files
uk: Текстові файли

en: Image Files
uk: Файли зображень

en: Font Files
uk: Файли шрифтів

en: Archive Files
uk: Файли архівів

en: Package Files
uk: Файли пакунків

en: Audio Files
uk: Аудіофайли

en: Video Files
uk: Відеофайли

en: Other Files
uk: Інші файли

note: List of applications.
en: Applications
uk: Програми

[ctx: service is enabled]
en: On
uk: Увімкнено

[ctx: service is disabled]
en: Off
uk: Вимкнено

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
uk: Увімкнено

[ctx: service is active]
en: Active
uk: Активний

en: Choose a Folder
uk: Вибрати теку

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
uk: Спільний доступ до файлів надає вам змогу спільного використовувати вашу теку із іншими користувачами вашої поточної мережі за допомогою: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
uk: Якщо дистанційний доступ увімкнено, віддалені користувачі можуть під'єднуватися за допомогою команди SSH:
    %s

en: Copy
uk: Копіювати

en: Sharing
uk: Оприлюднення

note: Label
en: No networks selected for sharing
uk: Немає жодної вибраної мережі для оприлюднення

en: Ask what to do
uk: Питати, що робити

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Open folder
uk: Відкрити теку

en: Other Media
uk: Інший носій

en: Select an application for audio CDs
uk: Вибрати програму для звукових CD

en: Select an application for video DVDs
uk: Вибрати програму для відео DVD

en: Select an application to run when a music player is connected
uk: Вибрати програму для запуску, коли музичний програвач під'єднано

en: Select an application to run when a camera is connected
uk: Вибрати програму для запуску, коли камеру під'єднано

en: Select an application for software CDs
uk: Вибрати програму для програмного CD

en: Windows software
uk: Програми Windows

[ctx: measurement format]
en: Imperial
uk: Імперська

[ctx: measurement format]
en: Metric
uk: Метрична

en: Formats
uk: Формати

en: Unknown
uk: Невідома

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
uk: 64-бітова

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
uk: 32-бітова

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
uk: Невідомо

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
uk: Хот-спот

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: Select _All
uk: Позна_чити все

en: Unlock to Change Settings
uk: Розблокуйте, щоб змінити налаштування

en: Other…
uk: Інше…

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Учора

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
uk: %e %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
uk: %e %b, %Y

en: %d hour | %d hours
uk[0]: %d година
uk[1]: %i години
uk[2]: %d годин
uk[3]: %d година

en: %d second | %d seconds
uk[0]: %d секунда
uk[1]: %d секунди
uk[2]: %d секунд
uk[3]: %d секунда

note: 0 seconds
en: 0 seconds
uk: 0 секунд

en: never
uk: ніколи

en: today
uk: сьогодні

en: yesterday
uk: вчора

en: %i day ago | %i days ago
uk[0]: %i день тому
uk[1]: %i дні тому
uk[2]: %i днів тому
uk[3]: %i день тому

en: IPv4 Address
uk: Адреса IPv4

en: IPv6 Address
uk: Адреса IPv6

en: IP Address
uk: Адреса IP

en: Hardware Address
uk: Апаратна адреса

en: Default Route
uk: Типовий маршрут

en: Last used
uk: Востаннє використано

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
uk: %d Мб/с

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
uk: Дротовий

en: Options…
uk: Параметри…

en: missing EAP-FAST PAC file
uk: Бракує файла EAP-FAST PAC

en: Choose a PAC file
uk: Виберіть файл PAC

en: PAC files (*.pac)
uk: Файли PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
uk: бракує користувача EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
uk: бракує паролю EAP-LEAP

en: missing leap-username
uk: бракує користувача LEAP

en: missing leap-password
uk: бракує паролю LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
uk: неправильний сертифікат ЦС EAP-PEAP: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
uk: Неправильний сертифікат ЦС EAP-PEAP: не вказано сертифікату

en: Choose a Certificate Authority certificate
uk: Виберіть сертифікат видавця

en: missing wep-key
uk: бракує ключа WEP

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
uk: неправильний ключ WEP: ключ з довжиною %zu мусить містити тільки шістнадцяткові значення

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
uk: неправильний ключ WEP: ключ з довжиною %zu мусить містити тільки символи ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
uk: неправильний ключ WEP: хибний довжина ключа %zu. Ключ має бути: або довжина 5/13 (ascii), або 10/26 (шістнадцятковий)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
uk: неправильний ключ WEP: пароль не може бути порожній

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
uk: неправильний ключ WEP: пароль не може перевищувати 64 символи

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
uk: невідома помилка у захисті 802.1X (wpa-eap)

en: no file selected
uk: не вибрано жодного файла

en: unspecified error validating eap-method file
uk: Невизначена помилка завірення файла з методом eap

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
uk: Закриті ключі DER, PEM або PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
uk: Сертифікати DER або PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
uk: неправильний сертифікат ЦС EAP-TTLS: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
uk: неправильний сертифікат ЦА EAP-TTLS: не вказано сертифікату

en: missing EAP username
uk: бракує користувача EAP

en: missing EAP password
uk: бракує паролю EAP

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
uk: неправильний ключ PSK: неправильна довжина ключа %zu. Має бути [8,63] біти або 64 шістнадцяткових значення

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
uk: неправильний WPA-PSK: неможливо означити ключ з 64 шістнадцятковими бітами

en: Unknown error validating 802.1X security
uk: Невідома помилка перевірки безпеки 802.1x

en: Wi-Fi password is missing.
uk: Бракує пароля Wi-Fi.

en: missing EAP-TLS identity
uk: бракує ототожнення EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
uk: неправильний сертифікат ЦС EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
uk: Неправильний сертифікат ЦА EAP-TLS: не вказано сертифікату

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
uk: неправильний закритий ключ EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
uk: неправильний сертифікат користувача EAP-TLS: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
uk: Небезпечно використовувати секретні ключі без шифрування

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
uk: Схоже, що обраний закритий ключ не захищено паролем. Це може призвести до компрометації ваших облікових даних. Будь ласка, виберіть закритий ключ, захищений паролем.
    
    (Ви можете захистити закритий ключ за допомогою openssl)

en: Choose your personal certificate
uk: Виберіть ваш особистий сертифікат

en: Choose your private key
uk: Виберіть ваш особистий ключ

en: Stop hotspot and disconnect any users?
uk: Зупинити гарячу точку й від'єднати користувачів?

en: _Stop Hotspot
uk: _Зупинити гарячу точку

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
uk: Стан невідомий

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
uk: Некерований

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
uk: Недоступний

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
uk: З'єднання

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
uk: Слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
uk: З'єднано

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
uk: Від'єднання

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
uk: Не вдалось з'єднатись

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
uk: Стан невідомий (немає)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
uk: Не вдалося налаштувати

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
uk: Не вдалося налаштувати IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
uk: Налаштування IP застаріли

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
uk: Таємниці є обов'язковими, проте їх не надано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
uk: Шукача 802.1x від'єднано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
uk: Не вдалося налаштувати шукач 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
uk: Помилка шукача 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
uk: Шукач 802.1x забрав надто багато часу для автентифікації

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
uk: Не вдалося запустити службу PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
uk: Службу PPP від'єднано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
uk: Помилка PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
uk: Не вдалося запустити клієнт DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
uk: Помилка клієнта DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
uk: Помилка роботи клієнта DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
uk: Не вдалося запустити службу спільного з'єднання

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
uk: Помилка роботи служби спільного з'єднання

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
uk: Не вдалося запустити службу AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
uk: Помилка служби AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
uk: Помилка роботи служби AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
uk: Лінію зайнято

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
uk: Немає гудка

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
uk: Неможливо встановити жодного носія

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
uk: Час очікування набирання збіг

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
uk: Не вдала спроба набирання номеру

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
uk: Не вдалося запустити модем

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
uk: Не вдалось вибрати вказаний APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
uk: Немає пошуку мереж

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
uk: Реєстрацію мережі заборонено

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
uk: Час реєстрації мережі вичерпано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
uk: Не вдалось зареєструватись з мережею

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
uk: Не вдалось перевірити PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
uk: Може бракувати мікропрограми для пристрою

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
uk: З'єднання зникло

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
uk: Наявне з'єднання вигадано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
uk: Не знайдено модему

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
uk: Не вдалось з'єднатись з Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
uk: Не вставлено картки SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
uk: Потрібно SIM Pin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
uk: Потрібно SIM Puk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
uk: Неправильний SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
uk: Помилка роботи залежності з'єднання

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
uk: Бракує мікропрограми

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
uk: Кабель від'єднано

en: Insecure network (WEP)
uk: Незахищена мережа (WEP)

en: Secure network (WPA)
uk: Захищена мережа (WPA)

en: Secure network (WPA2)
uk: Захищена мережа (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
uk: Захищена мережа (WPA3)

en: Secure network
uk: Захищена мережа

en: Security
uk: Безпека

en: Delete Address
uk: Вилучити адресу

en: Delete Route
uk: Вилучити маршрут

en: automatic
uk: автоматично

en: Identity
uk: Засвідчення

en: Cannot import VPN connection
uk: Не вдалось імпортувати з'єднання з VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
uk: Файл «%s» неможливо прочитати або він містить невідому інформацію про з'єднання з VPN
    
    Помилка: %s.

en: Select file to import
uk: Виберіть файл для імпортування

en: A file named “%s” already exists.
uk: Файл з назвою «%s» уже існує.

en: _Replace
uk: _Замінити

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
uk: Бажаєте замінити %s на з'єднання з VPN, яке ви зберігаєте?

en: Cannot export VPN connection
uk: Неможливо експортувати з'єднання з VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
uk: З'єднання з VPN «%s» неможливо експортувати в %s.
    
    Помилка: %s.

en: Export VPN connection
uk: Експортувати з'єднання з VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
uk: Немає

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
uk: 40/128 бітний ключ WEP (шістнадцяткова або ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
uk: 128-ох бітний пароль для WEP

en: Dynamic WEP (802.1x)
uk: Динамічний WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
uk: Особистий WPA і WPA2

en: WPA & WPA2 Enterprise
uk: Комерційний WPA & WPA2

en: WPA3 Personal
uk: Особистий WPA3

en: Preserve
uk: Зберегти

en: Permanent
uk: Постійна

en: Random
uk: Випадкова

en: Stable
uk: Стабільна

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
uk: Введена тут МАС-адреса буде використовуватися як апаратна адреса для пристрою мережі, на якому активовано це з'єднання. Ця функція відома як клонування або підробка MAC-адреси. Приклад: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
uk: Профіль %d

en: Unable to open connection editor
uk: Не вдалося відкрити редактор з'єднань

en: New Profile
uk: Створити профіль

en: _Add
uk: _Додати

en: Import from file…
uk: Імпортувати з файла…

en: Add VPN
uk: Додати VPN

[ctx: Wifi security]
en: None
uk: Немає

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
uk: Ніколи

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
uk: %d Мб/с (%1.1f ГГц)

en: 2.4 GHz / 5 GHz
uk: 2.4 ГГц / 5 ГГц

en: 2.4 GHz
uk: 2.4 ГГц

en: 5 GHz
uk: 5 ГГц

[ctx: Signal strength]
en: None
uk: Немає

[ctx: Signal strength]
en: Weak
uk: Слабке

[ctx: Signal strength]
en: Ok
uk: Добре

[ctx: Signal strength]
en: Good
uk: Непогане

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
uk: Відмінне

en: Forget Connection
uk: Забути з'єднання

en: Remove Connection Profile
uk: Вилучити профіль з'єднання

en: Remove VPN
uk: Вилучити VPN

en: Details
uk: Подробиці

en: Add new connection
uk: Додати нове з'єднання

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
uk: Увімкнення хот-споту, призведе до від'єднання від %s і неможливості доступу до інтернету за допомогою Wi-Fi.

en: Must have a minimum of 8 characters
uk: Має містити не менше 8 символів

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
uk: Увімкнути точку доступу Wi-Fi?

en: Manual
uk: Вручну

en: Automatic
uk: Автоматично

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
uk: Коли URL налаштувань не надається, використовується автоматичне виявлення проксі.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
uk: Це не рекомендовано для ненадійних прилюдних мереж.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
uk: Подробиці мережі для вибраної мережі, зокрема паролі та інші параметри буде втрачено.

en: _Forget
uk: _Забути

en: Known Wi-Fi Networks
uk: Відомі мережі Wi-Fi

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
uk: _Забути

en: System policy prohibits use as a Hotspot
uk: Системна політика забороняє використовувати комп'ютер як гарячу точку

en: Wireless device does not support Hotspot mode
uk: Бездротовий пристрій не підтримує режиму гарячої точки

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
uk: Отакої, щось не так. Зв'яжіться з вашим постачальником програмних засобів.

en: NetworkManager needs to be running.
uk: Потрібно запустити NetworkManager.

en: 2G Only
uk: Лише 2G

en: 3G Only
uk: Лише 3G

en: 4G Only
uk: Лише 4G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
uk: 2G, 3G, 4G (бажаний)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
uk: 2G, 3G (бажаний), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
uk: 2G (бажаний), 3G, 4G

en: 3G, 4G (Preferred)
uk: 3G, 4G (бажаний)

en: 3G (Preferred), 4G
uk: 3G (бажаний), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
uk: 2G, 4G (бажаний)

en: 2G (Preferred), 4G
uk: 2G (бажаний), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
uk: 2G, 3G (бажаний)

en: 2G (Preferred), 3G
uk: 2G (бажаний), 3G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
uk: Невідомий

en: Not Registered
uk: Не зареєстровано

en: Registered
uk: Зареєстровано

en: Roaming
uk: Роумінг

en: Searching
uk: Пошук

en: Denied
uk: Відмовлено

en: SIM %d
uk: SIM-картка %d

en: Unlock SIM card
uk: Розблокувати SIM-картку

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Please provide PIN code for SIM %d
uk: Будь ласка, вкажіть пінкод для SIM-картки %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
uk: Введіть пінкод для розблокування вашої SIM-картки

en: Please provide PUK code for SIM %d
uk: Будь ласка, вкажіть PUK-код для SIM-картки %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
uk: Введіть PUK-код для розблокування вашої SIM-картки

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
uk[0]: Введено помилковий пароль. У вас лишилася %1$u спроба
uk[1]: Введено помилковий пароль. У вас лишилося %1$u спроби
uk[2]: Введено помилковий пароль. У вас лишилося %1$u спроб
uk[3]: Введено помилковий пароль. У вас лишилася %1$u спроба

en: You have %u try left | You have %u tries left
uk[0]: У вас лишилася %u спроба
uk[1]: У вас лишилося %u спроби
uk[2]: У вас лишилося %u спроб
uk[3]: У вас лишилася одна спроба

en: Wrong password entered.
uk: Введено помилковий пароль.

en: PUK code should be an 8 digit number
uk: PUK-код має бути 8-цифровим числом

en: Enter New PIN
uk: Введіть новий пінкод

en: PIN code should be a 4-8 digit number
uk: Пінкод має бути числом, у якому має бути від 4 до 8 цифр

en: _Set
uk: _Встановити

en: Operation Cancelled
uk: Дію скасовано

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
uk: <b>Помилка:</b> відмовлено у доступі до зміни параметрів

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
uk: <b>Помилка:</b> помилка мобільного обладнання

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
uk: Підсистема Thunderbolt (boltd) не встановлена і не налаштована належним чином.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
uk: Не вдалося виявити Thunderbolt. 
    Або у системі немає підтримки Thunderbolt, або вона була вимкнена в BIOS чи заданий непідтримуваний рівень захисту в BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
uk: Підтримку Thunderbolt було вимкнено у BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
uk: Не вдається визначити рівень безпеки Thunderbolt.

en: Error switching direct mode: %s
uk: Помилка перемикання безпосереднього режиму: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
uk: Від'єднано

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
uk: З'єднання

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
uk: З'єднано

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
uk: Помилка авторизації

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
uk: Авторизація

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
uk: Обмежена функціональність

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
uk: З'єднано та авторизовано

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
uk: Невідомо

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
uk: Авторизовано як:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
uk: З'єднано на:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
uk: Зареєстровано на:

en: Failed to authorize device:
uk: Не вдалося авторизувати пристрій:

en: Failed to forget device:
uk: Не вдалося забути пристрій:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
uk[0]: Залежить від %u іншого пристрою
uk[1]: Залежить від %u інших пристроїв
uk[2]: Залежить від %u інших пристроїв
uk[3]: Залежить від %u іншого пристрою

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
uk: Помилка

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
uk: Авторизовано

en: Try clicking, double clicking, scrolling
uk: Випробувати клацання, подвійне клацання, гортання

en: Five clicks, GEGL time!
uk: П'ять клацань, час для GEGL!

en: Double click, primary button
uk: Подвійний клац, основна кнопка

en: Single click, primary button
uk: Одинарний клац, основна кнопка

en: Double click, middle button
uk: Подвійний клац, середня кнопка

en: Single click, middle button
uk: Одинарний клац, середня кнопка

en: Double click, secondary button
uk: Подвійний клац, вторинна кнопка

en: Single click, secondary button
uk: Одинарний клац, вторинна кнопка

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
uk: Дізнатись більше

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
uk: Надсилання звітів про технічні проблеми допомагає нам покращити %s. Звіти надсилаються анонімно і не містять особистих даних. %s

en: Empty all items from Trash?
uk: Очистити всі елементи зі смітника?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
uk: Якщо вилучити елементи в смітнику, їх буде вилучено безповоротно.

en: _Empty Trash
uk: С_порожнити смітник

en: Delete all the temporary files?
uk: Вилучити усі тимчасові файли?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
uk: Усі тимчасові файли буде безповоротно вилучено.

en: _Purge Temporary Files
uk: П_очистити тимчасові файли

[ctx: Online Account]
en: Other
uk: Інше

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
uk: Обліковий запис %s

en: Error removing account
uk: Помилка вилучення облікового запису

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
uk: %s вилучений

en: Display version number
uk: Показати номер версії

en: Enable verbose mode
uk: Увімкнути докладний режим

en: Search for the string
uk: Шукати рядок

en: List possible panel names and exit
uk: Подати можливі назви панелі й вийти

en: Panel to display
uk: Панель для показу

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
uk: [ПАНЕЛЬ] [АРГУМЕНТ…]

en: Available panels:
uk: Доступні панелі:

en: Privacy
uk: Конфіденційність

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
uk[0]: %u вивід
uk[1]: %u виводи
uk[2]: %u виводів
uk[3]: %u вивід

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
uk[0]: %u вхід
uk[1]: %u входи
uk[2]: %u входів
uk[3]: %u вхід

en: System Sounds
uk: Системні звуки

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
uk: _Розблокувати

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
uk: Не знайдено жодного принтера

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
uk: Уведіть адресу мережі або знайдіть принтер

en: Authentication Required
uk: Потрібно засвідчитись

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
uk: Введіть користувача та пароль, щоб переглянути доступні принтери на сервері.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
uk: Користувач

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
uk: Пароль

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
uk: Домен

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
uk: За_свідчення

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
uk: Очистити все

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
uk: _Автентифікація

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
uk: Немає робочих завдань для принтерів

en: Select Printer Driver
uk: Вибрати драйвер принтера

en: Loading drivers database…
uk: Завантаження бази даних драйверів…

en: Printing Options
uk: Параметри друкування

en: Printer Details
uk: Подробиці про принтер

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
uk: Використовувати як типовий принтер

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
uk: Очистити друкарські голівки

en: Remove Printer
uk: Вилучити принтер

en: Model
uk: Модель

en: Location
uk: Адреса

en: Ink Level
uk: Рівень чорнила

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
uk: Перезапустіть, коли проблему буде виправлено.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
uk: Перезапустити

en: Name
uk: Назва

en: Address
uk: Адреса

en: Searching for preferred drivers…
uk: Пошук бажаних драйверів…

en: Search for Drivers
uk: Шукати драйвери

en: Select from Database…
uk: Вибрати з бази даних…

en: Install PPD File…
uk: Встановити файл PPD…

en: Authenticate
uk: Засвідчення

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
uk: Додати принтер…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
uk: Повернути

en: No printers
uk: Немає принтерів

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
uk: Вибачте! Система служба друкування,
    здається, недоступна.

en: Location services turned off
uk: Служби даних місця перебування вимкнено

en: No applications can obtain location information.
uk: Немає програм, які здатні отримувати дані щодо місця перебування.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
uk: Служба розташування дозволяє програмам дізнаватись ваше розміщення. Точність підвищується, якщо ввімкнути WiFi і мобільний зв'язок.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
uk: Використовує Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Умови конфіденційності</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
uk: Дозволити вказаним нижче програмам доступ до даних щодо вашого місця перебування.

en: No Applications Have Asked for Location Access
uk: Немає програм, які б надсилали запит щодо доступу до даних щодо місця перебування

en: Default
uk: Типовий

en: Middle Mouse Button Click
uk: Натиск середньою кнопкою миші

en: Right Mouse Button Click
uk: Натиск правою кнопкою миші

en: Back
uk: Назад

en: Forward
uk: Далі

en: No stylus found
uk: Не знайдено стила

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
uk: Будь ласка, перемістіть ваше стило ближче до планшету, що його налаштувати

en: Eraser Pressure Feel
uk: Чутливість гумки

en: Soft
uk: М'яка

en: Firm
uk: Тверда

en: Top Button
uk: Верхня кнопка

en: Lower Button
uk: Нижня кнопка

en: Lowest Button
uk: Найнижча кнопка

en: Tip Pressure Feel
uk: Чутливість дотику

en: Tablet (absolute)
uk: Планшет (абсолютно)

en: Touchpad (relative)
uk: Сенсорна панель (відносно)

en: Tablet Preferences
uk: Параметри планшета

en: _Help
uk: _Довідка

en: No tablet detected
uk: Не виявлено планшета

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
uk: Під'єднайте або ввімкніть планшет Wacom

en: Bluetooth Settings
uk: Параметри Bluetooth

en: Wacom Tablet
uk: Планшет Wacom

en: Tracking Mode
uk: Режим стеження

en: Left-Handed Orientation
uk: Орієнтація на лівшів

en: Map to Monitor…
uk: Відбити на моніторі…

en: Map Buttons…
uk: Кнопки відбиття…

en: Calibrate…
uk: Калібрувати…

en: Adjust mouse settings
uk: Скоригувати параметри миші

en: Adjust display resolution
uk: Коригувати роздільність екрана

en: Decouple Display
uk: Роз'єднати дисплей

en: Screen Calibration
uk: Калібрування екрана

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
uk: Торкніться цільового маркера, коли той з'явиться на екрані, щоб калібрувати планшет.

en: Mis-click detected, restarting…
uk: Промах виявлено, перезавантаження…

en: Map Buttons
uk: Кнопка відбиття

en: Map buttons to functions
uk: Кнопка відбиття для функцій

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
uk: Щоб змінити комбінацію клавіш, виберіть дію «Надіслати натискання клавіші», натисніть кнопку скорочення й утримайте нові клавіші або натисніть Backspace, щоб очистити.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

en: Power Mode
uk: Режим живлення

en: Affects system performance and power usage.
uk: Впливає на швидкодію системи та споживання енергії.

en: Power Saving Options
uk: Параметри заощадження енергії

en: Automatic Screen Brightness
uk: Автоматична яскравість екрана

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
uk: Яскравість екрана коригується за зовнішнім освітленням.

en: Dim Screen
uk: Притлумлення екрана

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
uk: Зменшує яскравість екрана, якщо комп'ютер є бездіяльним.

en: Screen _Blank
uk: В_имикання екрана

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
uk: Вимикає екран, якщо комп'ютер є неактивним протягом певного періоду часу.

en: Automatic Power Saver
uk: Автоматичне заощадження енергії

en: Enables power saver mode when battery is low.
uk: Вмикає режим заощадження енергії при низькому рівні заряду акумулятора.

en: _Automatic Suspend
uk: _Автоматично призупиняти

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
uk: Призупиняє роботу комп'ютера, якщо той є неактивним протягом певного періоду часу.

en: Suspend & Power Button
uk: Кнопка призупинення і вимикання

en: Po_wer Button Behavior
uk: Поведінка _кнопки живлення

en: Show Battery _Percentage
uk: Показувати _відсоток заряду акумулятора

en: Automatic Suspend
uk: Автоматично призупиняти

en: _Plugged In
uk: _Під'єднано

en: On _Battery Power
uk: Живлення від _батареї

en: Delay
uk: Затримка

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
uk: Калібрування створить профіль, який ви можете для керування кольорами на вашому екрані. Чим довше проходить калібрування, тим краща якість профілю кольорів.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
uk: Не можна використовувати комп'ютер під час калібрування.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
uk: Якість

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
uk: Приблизна тривалість

en: Calibration Quality
uk: Якість калібрування

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
uk: Виберіть сенсорний пристрій для калібрування.

en: Calibration Device
uk: Калібрувальний пристрій

en: Select the type of display that is connected.
uk: Виберіть тип екрана, що під'єднано.

en: Display Type
uk: Тип екрана

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
uk: Виберіть відмітку білого екрана. Більшість екранів слід відкалібрувати до освітлювача D65.

en: Profile Whitepoint
uk: Профіль відмітки білого

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
uk: Вкажіть яскравість екрана, яка типова для вас. Керування кольором буде найточніше саме для цього рівня яскравості.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
uk: Як варіант, можете використовувати рівень яскравості з інших профілів для цього пристрою.

en: Display Brightness
uk: Яскравість екрана

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
uk: Можете використовувати профіль кольорів на різних комп'ютерах, або навіть створити профілі для різних умов освітлення.

en: Profile Name:
uk: Назва профілю:

en: Profile Name
uk: Назва профілю:

en: Profile successfully created!
uk: Профіль успішно створено!

en: Copy profile
uk: Скопіювати профіль

en: Requires writable media
uk: Вимагає пристрій, на який можна записувати

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
uk: Ці інструкції про використання профілів на системах <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> можуть стати в пригоді.

en: Summary
uk: Підсумок

en: Add Profile
uk: Додати профіль

en: _Import File…
uk: _Імпортувати файл…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
uk: Виявлено проблему. Профіль може не працювати правильно. <a href="">Показати подробиці.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
uk: Кожен пристрій потребує оновлення профілю кольорів для керування кольорами.

en: Learn more about color management
uk: Дізнатись більше про керування кольорами

en: _Set for all users
uk: _Вказати для всіх користувачів

en: Set this profile for all users on this computer
uk: Встановити цей профіль для всіх користувачів цього комп'ютера

en: _Enable
uk: _Увімкнути

en: _Add profile
uk: _Додати профіль

en: _Calibrate…
uk: _Калібрувати…

en: Calibrate the device
uk: Калібрувати пристрій

en: _Remove profile
uk: _Вилучити профіль

en: _View details
uk: _Переглянути подробиці

en: Unable to detect any devices that can be color managed
uk: Неможливо виявити пристрій, на якому можна керувати кольорами

en: LCD
uk: Рідкокристалічний

en: LED
uk: Індикатор LED

en: CRT
uk: Електронна трубка

en: Projector
uk: Проектор

en: Plasma
uk: Плазма

en: LCD (CCFL backlight)
uk: Рідкокристалічний (підсвічування CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
uk: Рідкокристалічний (підсвічування RGB LED)

en: LCD (white LED backlight)
uk: Рідкокристалічний (підсвічування білий LED)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
uk: Широка палітра LCD (підсвічування CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
uk: Широка палітра LCD (підсвічування RGB LED)

en: 40 minutes
uk: 40 хвилин

en: Native to display
uk: Рідний для показу

en: D50 (Printing and publishing)
uk: D50 (друкування й публікування)

en: D65 (Photography and graphics)
uk: D65 (фотографії і графіки)

en: Display Calibration
uk: Калібрування екрана

note: This starts the calibration process
en: _Start
uk: _Запустити

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
uk: _Відновити

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
uk: _Завершити

en: No Bluetooth Found
uk: Немає знайдено жодного Bluetooth

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
uk: Приєднайте пристрій для Bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
uk: Bluetooth вимкнено

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
uk: Увімкніть, щоб під'єднати пристрої та одержати файли.

en: Airplane Mode is on
uk: Режим «у літаку» ввімкнено

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
uk: Bluetooth вимкнено, коли режим «у літаку» ввімкнено.

en: Turn Off Airplane Mode
uk: Вимкнути режим «у літаку»

en: Hardware Airplane Mode is on
uk: Апаратний режим «у літаку» ввімкнено

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
uk: Вимкнути перемикання режиму «у літаку», щоб увімкнути Bluetooth.

en: Add Picture…
uk: Додати зображення…

en: Click a speaker to test
uk: Натисніть на гучномовці для перевірки

en: Left
uk: Ліва

en: Right
uk: Права

en: Bark
uk: Гав

en: Drip
uk: Капля

en: Glass
uk: Скло

en: Sonar
uk: Сонар

en: Rear
uk: Задній

en: Front
uk: Передній

en: System Volume
uk: Гучність системи

en: Volume Levels
uk: Рівні гучності

en: Output
uk: Вивід

en: Output Device
uk: Пристрій відтворення

en: Test
uk: Випробувати

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Balance
uk: Баланс

en: Fade
uk: Згасання

en: Subwoofer
uk: Низькочастотний динамік

en: Input
uk: Вхід

en: Input Device
uk: Пристрій введення

en: Volume
uk: Гучність

en: Alert Sound
uk: Звук попередження

en: Refresh Rate
uk: Частота оновлення

en: Adjust for TV
uk: Підкоригувати для телебачення

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
uk: Перезапустити фільтр

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
uk: Тимчасово вимкнено до завтра

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
uk: Нічне світло робить колір екрана теплішим. Це дозволяє запобігти примружуванню очей і сонливості.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
uk: Нічне світло

en: Schedule
uk: Розклад

en: Sunset to Sunrise
uk: Від заходу до світанку

en: Manual Schedule
uk: Власний розклад

en: Times
uk: Терміни

en: From
uk: З

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: To
uk: По

en: Color Temperature
uk: Кольорова температура

en: Single Display
uk: Один дисплей

en: Join Displays
uk: З'єднання дисплеїв

en: Mirror
uk: Відзеркалля

en: Display Mode
uk: Режим показу

en: Contains top bar and Activities
uk: Містить верхню панель та меню «Діяльність»

en: Primary Display
uk: Основний дисплей

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
uk: Перетягніть дисплеї, щоб зіставити налаштування вашого фізичного дисплея. Виберіть дисплей, щоб змінити його налаштування.

en: Display Arrangement
uk: Розташування дисплеїв

en: Active Display
uk: Активний дисплей

en: Display Configuration
uk: Налаштування дисплея

en: Blank Screen Delay
uk: Затримка вимкнення екрана

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
uk: Період бездіяльності, після якого екран вимкнеться.

en: Automatic Screen _Lock
uk: Автоматично _блокувати екран

en: Automatic _Screen Lock Delay
uk: Затримка _автоматичного блокування екрана

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
uk: Затримка автоматичного блокування після вимикання екрана.

en: Show _Notifications on Lock Screen
uk: Показувати с_повіщення на екрані блокування

en: Forbid new _USB devices
uk: Заборонити _нові пристрої USB

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
uk: Заборонити новим пристроям USB взаємодіяти із системою, коли екран заблоковано.

en: Displays
uk: Дисплеї

en: Input Sources
uk: Джерела введення

en: Includes keyboard layouts and input methods.
uk: Включно із розкладками клавіатури та способами введення.

en: Input Source Switching
uk: Перемикання джерел введення

en: Use the _same source for all windows
uk: Використовувати _однакові джерела для всіх вікон

en: Switch input sources _individually for each window
uk: Перемикати джерела введення _окремо для кожного з вікон

en: Special Character Entry
uk: Введення спеціальних символів

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
uk: Способи введення символів та варіантів літер за допомогою клавіатури.

en: View and Customize Shortcuts
uk: Перегляд і налаштовування скорочень

en: Add an Input Source
uk: Додати джерело введення

en: Input methods can’t be used on the login screen
uk: Способи введення неможливо використовувати у вікні входу

en: Move up
uk: Пересунути вище

en: Move down
uk: Пересунути нижче

en: Preferences
uk: Параметри

en: View Keyboard Layout
uk: Переглянути розкладку клавіатури

en: Remove
uk: Вилучити

en: Reset the shortcut to its default value
uk: Повернути скороченню типове значення

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
uk: Натисніть Esc, щоб скасувати, або Backspace, щоб вимкнути комбінації клавіш.

en: Command
uk: Команда

en: Shortcut
uk: Скорочення

en: Set Shortcut…
uk: Вказати скорочення…

en: Add
uk: Додати

en: Replace
uk: Замінити

en: Set
uk: Встановити

en: No input source selected
uk: Не вибрано жодного джерела введення

en: Add Custom Shortcuts
uk: Додати нетипові скорочення

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
uk: Налаштувати нетипові клавіатурні скорочення для запуску програм, скриптів тощо.

en: Add Shortcut
uk: Додати скорочення

en: No keyboard shortcut found
uk: Не знайдено клавіатурного скорочення

en: Try a different search
uk: Спробуйте пошукати по-інакшому

en: Reset All…
uk: Скинути все…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
uk: Скинути всі скорочення до їхніх типових значень

en: Fingerprint Manager
uk: Керування відбитками

en: Fingerprint
uk: Відбиток

en: _No
uk: _Ні

en: _Yes
uk: _Так

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
uk: Вилучити зареєстровані відбитки пальців та заборонити вхід через відбитки?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
uk: Немає пристроїв для зчитування відбитків

en: Ensure the device is properly connected.
uk: Переконайтеся, що пристрій з'єднано належним чином.

en: No fingerprint device
uk: Немає пристроїв для зчитування відбитків

en: Choose the fingerprint device you want to configure
uk: Виберіть пристрій для читання відбитків, який ви хочете налаштувати

en: Fingerprint Device
uk: Пристрій для зчитування відбитків

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
uk: Вхід за допомогою відбитка пальця надасть вам змогу розблоковувати систему і входити до вашого облікового запису за допомогою вашого пальця

en: _Delete Fingerprints
uk: В_илучити відбитки

en: Fingerprint Login
uk: Вхід за відбитком пальця

en: Fingerprint Enroll
uk: Реєстрація відбитка

en: _Re-enroll this finger…
uk: П_еревизначити цей палець…

en: _Add User…
uk: _Додати користувача…

en: Create a user account
uk: Створити обліковий запис користувача

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
uk: Щоб зміни набрали чинності, потрібно перезапустити ваш сеанс

en: Restart Now
uk: Перезапустити зараз

en: User Icon
uk: Піктограма користувача

en: Account Settings
uk: Параметри облікового запису

en: _Administrator
uk: _Адміністратор

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
uk: Адміністратори можуть додавати або вилучати інших користувачів, а також змінювати параметри для усіх користувачів.

en: _Parental Controls
uk: _Батьківський контроль

en: Open the Parental Controls application.
uk: Відкрийте вікно програми «Батьківський контроль».

en: _Language
uk: _Мова

en: Authentication & Login
uk: Автентифікація та вхід

en: _Password
uk: _Пароль

en: _Fingerprint Login
uk: Вхід через відбитки _пальців

en: A_utomatic Login
uk: _Автоматичний вхід

en: Account Activity
uk: Активність облікового запису

en: Remove User…
uk: Вилучити користувача…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
uk: Не знайдено жодного користувача

en: Unlock to add a user account.
uk: Розблокуйте, щоб додати обліковий запис користувача.

en: Add User
uk: Додати користувача

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
uk: З_ареєструвати

en: Domain Administrator Login
uk: Вхід адміністратора домену

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
uk: Комп'ютер потрібно зареєструвати в домені, щоб
    використовувати комерційний вхід. Попрохайте вашого 
    мережевого адміністратора ввести тут пароль домену.

en: _Domain
uk: _Домен

en: Administrator _Name
uk: _Адміністратор

en: Administrator Password
uk: Пароль адміністратора

en: _Username
uk: _Користувач

en: _Full Name
uk: _Повне ім'я

en: Standard
uk: Стандартно

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Account _Type
uk: _Тип облікового запису

en: Allow user to set a password when they next _login
uk: Дозволяє користувачу вказати пароль, коли він в_ходитиме наступного разу

en: Set a password _now
uk: Вкажіть пароль _зараз

en: _Confirm
uk: Пі_дтвердити

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
uk: Комерційний вхід дозволяє наявним обліковим записам централізовано використовуватись на цьому пристрою. Можете також використовувати цей обліковий запис для доступу ресурсів компанії через інтернет.

en: You are Offline
uk: Ви поза мережею

en: You must be online in order to add enterprise users.
uk: Увійдіть у мережу, щоб додавати комерційних користувачів.

en: _Enterprise Login
uk: _Комерційний вхід

en: Take a Picture…
uk: Зробити фотографію…

en: Select a File…
uk: Вибрати файл…

en: Change Password
uk: Змінити пароль

en: Ch_ange
uk: З_мінити

en: _Confirm New Password
uk: _Підтвердити новий пароль

en: _New Password
uk: _Новий пароль

en: Current _Password
uk: П_оточний пароль

en: Allow user to change their password on next login
uk: Дозволяє користувачу змінювати пароль під час наступного входу

en: Set a password now
uk: Вкажіть пароль зараз

en: Full Screen
uk: На весь екран

en: Top Half
uk: Верхня половина

en: Bottom Half
uk: Нижня половина

en: Left Half
uk: Ліва половина

en: Right Half
uk: Права половина

en: Zoom Options
uk: Параметри масштабу

en: _Zoom
uk: _Масштаб

en: _Magnification:
uk: _Збільшення:

en: _Follow mouse cursor
uk: _Слідкувати за курсором миші

en: _Screen part:
uk: Частина _екрана:

en: Magnifier _extends outside of screen
uk: Лупа _розтягує за межі екрана

en: _Keep magnifier cursor centered
uk: _Утримувати курсор лупи в центрі

en: Magnifier cursor _pushes contents around
uk: Курсор лупи від_штовхує вміст довкола

en: Magnifier cursor moves with _contents
uk: Курсор лупи рухається зі _вмістом

en: Magnifier Position:
uk: Позиція лупи:

en: Magnifier
uk: Лупа

en: _Thickness:
uk: _Товщина:

en: _Length:
uk: _Довжина:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
uk: _Колір:

en: _Crosshairs:
uk: _Перехрестя:

en: _Overlaps mouse cursor
uk: _Перекриває курсор миші

en: Crosshairs
uk: Перехрестя

en: _White on black:
uk: _Білий по чорному:

en: _Brightness:
uk: _Яскравість:

en: _Contrast:
uk: _Контрастність:

en: Color Effects:
uk: Ефекти кольорів:

en: Color Effects
uk: Ефекти кольорів

en: Typing Assist
uk: Асистент з набирання

en: _Sticky Keys
uk: _Липкі клавіші

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
uk: Обробляє послідовність клавіш-модифікаторів як комбінації

en: _Disable if two keys are pressed together
uk: _Вимкнено, якщо дві клавіші натиснуто одночасно

en: Beep when a _modifier key is pressed
uk: Подавати сигнал, коли _модифікатор натиснуто

en: S_low Keys
uk: _Повільні клавіші

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
uk: Вказує затримку між натиском і прийняттям клавіші

en: A_cceptance delay:
uk: _Допустима затримка:

en: Slow keys typing delay
uk: Показувати затримку натискання клавіш

en: Beep when a key is pr_essed
uk: Подавати сигнал, коли клавішу на_тиснуто

en: Beep when a key is _accepted
uk: Гудок, коли клавішу при_йнято

en: Beep when a key is _rejected
uk: Подавати сигнал, коли клавішу в_ідпущено

en: _Bounce Keys
uk: П_ружні клавіші

en: Ignores fast duplicate keypresses
uk: Ігнорувати швидкі повторні натискання клавіш

en: Bounce keys typing delay
uk: Затримка натиснення пружних клавіш

en: _Enable by Keyboard
uk: _Увімкнути клавіатурою

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
uk: Вмикати і вимикати можливості доступності через клавіатуру

en: Repeat Keys
uk: Повторення клавіш

en: Key presses repeat when key is held down.
uk: Клавіша натискається повторно, якщо утримувати її.

en: Repeat keys delay
uk: Затримка повторення клавіш

en: Speed
uk: Швидкість

en: Repeat keys speed
uk: Швидкість повтору клавіш

en: Click Assist
uk: Асистент з натискання

en: _Simulated Secondary Click
uk: _Імітація клацання другою кнопкою

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
uk: Увімкнути подвійне клацання при утриманні натисненою основної кнопки

en: Secondary click delay
uk: Затримка другого натискання

en: _Hover Click
uk: Клацання під час н_аведення

en: Trigger a click when the pointer hovers
uk: Увімкнути клацання при зупинці вказівника миші

en: D_elay:
uk: За_тримка:

en: Motion _threshold:
uk: _Поріг руху:

en: Visual Alerts
uk: Візуальне попередження

en: _Test flash
uk: Ви_пробувати спалах

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
uk: Використовувати візуальний індикатор, коли виникає звук попередження.

en: _Visual Alerts
uk: В_ізуальні попередження

en: Flash the entire _window
uk: Блимати усім _вікном

en: Flash the entire _screen
uk: Блимання всього _екрана

en: _Always Show Accessibility Menu
uk: _Завжди показувати меню доступності

en: Seeing
uk: Бачення

en: _High Contrast
uk: _Висока контрастність

en: _Large Text
uk: Ве_ликий текст

en: Enable A_nimations
uk: Увімкнути _анімацію

en: C_ursor Size
uk: Розмір к_урсора

en: Screen _Reader
uk: З_читувач екрана

en: _Sound Keys
uk: Зв_укові клавіші

en: Hearing
uk: Слухання

en: Typing
uk: Набирання

en: Screen _Keyboard
uk: Екранна _клавіатура

en: R_epeat Keys
uk: Пов_торення клавіш

en: Cursor _Blinking
uk: _Блимання курсора

en: _Typing Assist (AccessX)
uk: Асистент з _набирання (AccessX)

en: Pointing & Clicking
uk: Вказування та натискання

en: _Mouse Keys
uk: Кнопки ми_ші

en: _Locate Pointer
uk: Ви_явити принтер

en: _Click Assist
uk: Асистент з на_тискання

en: _Double-Click Delay
uk: Затримка п_одвійного клацання

en: Double-Click Delay
uk: Затримка подвійного клацання

en: Cursor Blinking
uk: Блимання курсора

en: Cursor blinks in text fields.
uk: Курсор _блимає у полях вводу тексту.

en: Cursor blinking speed
uk: Швидкість блимання курсору

en: Sound Keys
uk: Звукові клавіші

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
uk: Подавати гудок, коли перемикається Num Lock або Caps Lock.

en: Cursor Size
uk: Розмір курсора

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
uk: Розмір курсора може бути об'єднаний з масштабуванням, щоб він був помітніший.

en: Screen Reader
uk: Зчитувач екрана

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
uk: Зчитувач екрана читає показаний текст у міру пересування фокусу.

en: _Screen Reader
uk: З_читувач екрана

en: General
uk: Загальне

en: _Active Screen Edges
uk: _Активні краї екрана

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
uk: Перетягніть вікна до верхнього, лівого або правого країв екрана, щоб змінити їхній розмір.

en: Workspaces
uk: Робочі простори

en: _Dynamic workspaces
uk: _Динамічні робочі простори

en: Automatically removes empty workspaces.
uk: Автоматично вилучає порожні робочі простори.

en: _Fixed number of workspaces
uk: _Фіксована кількість робочих просторів

en: Specify a number of permanent workspaces.
uk: Вкажіть кількість сталих робочих просторів.

en: _Number of Workspaces
uk: _Кількість робочих просторів

en: Multi-Monitor
uk: Декілька моніторів

en: Workspaces on _primary display only
uk: Робочі простори _лише на основному дисплеї

en: Workspaces on all d_isplays
uk: Робочі простори на усіх д_исплеях

en: No applications
uk: Немає програм

en: Install some…
uk: Встановіть щось…

en: Permissions & Access
uk: Дозволи і доступ

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
uk: Дані й служби, до яких ця програма запитала доступ та дозволи, яких вона вимагає.

en: Camera
uk: Камера

en: Microphone
uk: Мікрофон

en: Location Services
uk: Служби розташування

en: Built-in Permissions
uk: Вбудовані дозволи

en: Cannot be changed
uk: Неможливо змінити

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
uk: Індивідуальні дозволи для програм можна переглянути в розділі <a href="privacy">Конфіденційність</a> налаштувань.

en: Integration
uk: Інтеграція

en: System features used by this application.
uk: Системні функції, що використовуються цією програмою.

en: Search
uk: Пошук

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Run in background
uk: Запустити у фоновому режимі

en: Set Desktop Background
uk: Зробити тлом стільниці

en: Sounds
uk: Звуки

en: Inhibit system keyboard shortcuts
uk: Заборонити загальносистемні клавіатурні скорочення

en: Default Handlers
uk: Типові обробники

en: Types of files and links that this application opens.
uk: Типи файлів та посилань, які відкриває ця програма.

en: Reset
uk: Скинути

en: Usage
uk: Використання

en: How much resources this application is using.
uk: Обсяг ресурсів, які використовує ця програма.

en: Storage
uk: Сховище даних

en: Open in Software
uk: Відкрити у «Програмах»

en: No results found
uk: Не знайдено жодного результату

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
uk: Обсяг дискового простору, що займає ця програма разом зі своїми даними і кешем.

en: Application
uk: Програма

en: Data
uk: Дані

en: Cache
uk: Кеш

en: <b>Total</b>
uk: <b>Загалом</b>

en: Clear Cache…
uk: Очистити кеш…

en: Networks
uk: Мережі

en: _Computer Name
uk: Назва _комп'ютера

en: _File Sharing
uk: _Оприлюднення файлів

en: _Media Sharing
uk: Оприлюднення _матеріалів

en: _Remote Login
uk: Віддалений в_хід

en: Some services are disabled because of no network access.
uk: Деякі служби вимкнено через недоступність мережі.

en: File Sharing
uk: Оприлюднення файлів

en: _Require Password
uk: Вимагати па_роль

en: Remote Login
uk: Віддалений вхід

en: Device Name
uk: Назва пристрою

en: Media Sharing
uk: Оприлюднення матеріалів

en: Share music, photos and videos over the network.
uk: Ділитись музикою, світлинами та відеозаписами через мережу.

en: Folders
uk: Теки

en: _New connections must ask for access
uk: _Нові з'єднання мають вимагати доступ

en: _Require a password
uk: Вимагати _пароль

en: Select how media should be handled
uk: Виберіть, як варто опрацьовувати носій

en: CD _audio
uk: _Аудіо CD

en: _DVD video
uk: _Відео DVD

en: _Music player
uk: _Музичний програвач

en: _Photos
uk: _Фотографії

en: _Software
uk: _Програми

en: _Other Media…
uk: _Інший носій…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
uk: _Ніколи не питати про запуск програм при вставленні носія

en: Select how other media should be handled
uk: Виберіть, як варто опрацьовувати інші носії

en: _Action:
uk: _Дія:

en: _Type:
uk: _Тип:

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
uk: Вкажіть формат чисел, дат і валют. Зміни буде застосовано при наступному вході до системи.

en: Common Formats
uk: Загальні формати

en: All Formats
uk: Всі формати

en: No Search Results
uk: Нічого не знайдено

en: Searches can be for countries or languages.
uk: Пошук може бути виконано за країнами або мовами.

en: Preview
uk: Перегляд

en: My Account
uk: Обліковий запис

en: Login Screen
uk: Вікно входу

en: Language
uk: Мова

en: The language used for text in windows and web pages.
uk: Мова, яку буде використано у тексті вікон та вебсторінок.

en: Restart the session for changes to take effect
uk: Перезапустити сеанс, щоб зміни вступили набули чинності

en: Restart…
uk: Перезапустити…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
uk: Формат, який буде використано для чисел, дат і валют.

en: _Formats
uk: _Формати

en: Login settings are used by all users when logging into the system
uk: Параметри входу використовуються всіма користувачами, коли вони входять у систему

en: Dates
uk: Дати

en: Dates & Times
uk: Дата та час

en: Numbers
uk: Числа

en: Measurement
uk: Вимірювання

en: Paper
uk: Папір

en: Hardware Model
uk: Модель обладнання

en: Memory
uk: Пам'ять

en: Processor
uk: Процесор

en: Graphics
uk: Графіка

en: Disk Capacity
uk: Місткість диска

en: Calculating…
uk: Обчислення…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
uk: Назва ОС

en: OS Type
uk: Тип ОС

en: Windowing System
uk: Керування вікнами

en: Virtualization
uk: Віртуалізація

en: Software Updates
uk: Оновлення програм

en: Rename Device
uk: Перейменувати пристрій

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
uk: Назва пристрою використовується для ідентифікації цього пристрою при перегляді у мережі або при прив'язуванні пристроїв Bluetooth.

en: _Rename
uk: Перей_менувати

en: Select Language
uk: Виберіть мову

en: _Select
uk: _Вибрати

en: No languages found
uk: Не знайдено мов

en: Unlock…
uk: Розблокувати…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
uk: Перед внесенням змін слід розблокувати деякі налаштування.

en: Increment Hour
uk: Збільшити на годину

en: Increment Minute
uk: Збільшити на хвилину

en: Time
uk: Час

en: Decrement Hour
uk: Зменшити на годину

en: Decrement Minute
uk: Зменшити на хвилину

en: Turn device off
uk: Вимкнути пристрій

en: Other Devices
uk: Інші пристрої

en: Not set up
uk: Не налаштовано

en: _Type
uk: _Тип

en: Sho_w password
uk: П_оказати пароль

en: Tunneled TLS
uk: Тунельований TLS

en: Protected EAP (PEAP)
uk: Захищений EAP (PEAP)

en: Au_thentication
uk: За_свідчення

en: I_dentity
uk: За_свідчення

en: _User certificate
uk: Сертифікат _користувача

en: C_A certificate
uk: Сертифікат _ЦС

en: No CA certificate is _required
uk: Не _вимагається сертифікату ЦС

en: Private _key
uk: Закритий _ключ

en: _Private key password
uk: Пароль _закритого ключа

en: Anonymous
uk: Анонімно

en: Authenticated
uk: Розпізнано

en: Both
uk: Обидва

en: Anony_mous identity
uk: _Анонімне засвідчення

en: PAC _file
uk: _Файл PAC

en: _Inner authentication
uk: Вн_утрішнє засвідчення

en: Allow automatic PAC pro_visioning
uk: Дозволити автоматичне за_готовлення PAC

en: Version 0
uk: Версія 0

en: Version 1
uk: Версія 1

en: PEAP _version
uk: Ве_рсія PEAP

en: 1 (Default)
uk: 1 (типово)

en: Open System
uk: Відкрити систему

en: Shared Key
uk: Спільний ключ

en: _Key
uk: _Ключ

en: Sho_w key
uk: П_оказати ключ

en: WEP inde_x
uk: _Індекс WEP

en: MSCHAPv2 (no EAP)
uk: MSCHAPv2 (без EAP)

en: S_ecurity
uk: _Захист

en: 802.1x _Security
uk: _Безпека 802.1x

en: _MAC Address
uk: Адреса _MAC

en: _Cloned Address
uk: _Клонована адреса

en: IPv_4 Method
uk: Метод IPv_4

en: Automatic (DHCP)
uk: Автоматично (DHCP)

en: Link-Local Only
uk: Лише місцевий

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Shared to other computers
uk: Спільне разом з іншими комп'ютерами

en: Addresses
uk: Адреси

en: Netmask
uk: Маска

en: Gateway
uk: Шлюз

en: Automatic DNS
uk: Автоматичний DNS

en: Separate IP addresses with commas
uk: IP-адреси слід відокремлювати комами

en: Routes
uk: Маршрути

en: Automatic Routes
uk: Автоматичні маршрути

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
uk: Метрична

en: Use this connection _only for resources on its network
uk: Використовувати цей зв'язок _тільки для ресурсів на її мережі

en: _Name
uk: _Назва

en: bytes
uk: байтів

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
uk: (Помилка: неможливо завантажити редактор з'єднань з VPN)

en: IPv_6 Method
uk: Метод IPv_6

en: Automatic, DHCP only
uk: Автоматично, лише DHCP

en: Prefix
uk: Префікс

en: Signal Strength
uk: Потужність сигналу

en: Link speed
uk: Швидкість сполучення

en: Supported Frequencies
uk: Підтримувані частоти

en: Last Used
uk: Востаннє використано

en: Connect _automatically
uk: З'єднуватись _автоматично

en: Make available to _other users
uk: Зробити доступним для _інших користувачів

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
uk: З'єднання із об_ліком: мають обмеження на об'єм даних або обліковуються за тарифним планом

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
uk: Оновлення програмного забезпечення та отримання інших великих обсягів даних не виконуватиметься автоматично.

en: Turn VPN connection off
uk: Розірвати з'єднання з VPN

en: Network Name
uk: Назва мережі

en: Turn Wi-Fi off
uk: Вимкнути Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
uk: _З'єднатись з прихованою мережею…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
uk: _Увімкнути точку доступу Wi-Fi…

en: _Known Wi-Fi Networks
uk: _Відомі мережі Wi-Fi

en: Airplane Mode
uk: Режим польоту

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
uk: Вимикає Wi-Fi, Bluetooth та мобільну широкосмугову мережу

en: No Wi-Fi Adapter Found
uk: Жодного адаптера Wi-Fi не знайдено

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
uk: Впевніться, що адаптер Wi-Fi приєднано та увімкнено

en: Airplane Mode On
uk: Режим польоту увімкнено

en: Turn off to use Wi-Fi
uk: Вимкніть для використання Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
uk: Активна точка доступу Wi-Fi

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
uk: На мобільних пристроях можна сканувати штрих-код для встановлення з'єднання.

en: Turn Off Hotspot…
uk: Вимкнути точку доступу Wi-Fi…

en: Visible Networks
uk: Видимі мережі

en: NetworkManager needs to be running
uk: Має бути запущено NetworkManager

en: Provider
uk: Провайдер

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
uk: Точка доступу Wi-Fi надає змогу іншим користувачам використовувати ваше інтернет-з'єднання, створюючи мережу Wi-Fi, до якої вони можуть під'єднуватися. Для цього у вас має бути під'єднання до інтернету за допомогою джерела, відмінного від Wi-Fi.

en: Generate Random Password
uk: Створити випадковий пароль

en: Autogenerate Password
uk: Автоматично створити пароль

en: _Turn On
uk: _Увімкнути

en: Network Proxy
uk: Проксі-сервер мережі

en: _HTTP Proxy
uk: П_роксі HTTP

en: H_TTPS Proxy
uk: П_роксі HTTP

en: _FTP Proxy
uk: Пр_оксі FTP

en: _Socks Host
uk: _Вузол Socks:

en: _Ignore Hosts
uk: _Знехтувати вузлом

en: HTTP proxy port
uk: Порт проксі HTTP

en: HTTPS proxy port
uk: Порт проксі HTTPS

en: FTP proxy port
uk: Порт проксі FTP

en: Socks proxy port
uk: Порт проксі SOCKS

en: _Configuration URL
uk: _Налаштування URL

en: SIM Lock
uk: Блокування SIM

en: _Next
uk: _Далі

en: Close
uk: Закрити

en: _Lock SIM with PIN
uk: За_блокувати SIM-картку за допомогою пінкоду

en: Change PIN
uk: Змінити пінкод

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
uk: Введіть поточний пінкод, щоб змінити параметри блокування SIM-картки

en: No SIM
uk: Немає SIM-картки

en: Insert a SIM card to use this modem
uk: Вставте SIM-картку, щоб скористатися цим модемом

en: SIM Locked
uk: SIM-картку заблоковано

en: _Mobile Data
uk: _Мобільні дані

en: Access data using mobile network
uk: Доступ до даних за допомогою мобільної мережі

en: _Data Roaming
uk: Роумінг _даних

en: Use mobile data when roaming
uk: Використовувати мобільний доступ до даних при роумінгу

en: _Network Mode
uk: Режим _мережі

en: N_etwork
uk: М_ережа

en: Advanced
uk: Додатково

en: _Access Point Names
uk: Назви _точок доступу

en: _SIM Lock
uk: Б_локування SIM

en: Lock SIM with PIN
uk: Заблокувати SIM-картку за допомогою пінкоду

en: M_odem Details
uk: Параметри м_одему

en: Network Mode
uk: Режим мережі

en: _Automatic
uk: _Автоматично

en: Choose Network
uk: Виберіть мережу

en: Refresh Network Providers
uk: Освіжити список надавачів послуг мережі

en: Modem Details
uk: Параметри модема

en: Modem Status
uk: Стан модему

en: Carrier
uk: Носій сигналу

en: Network Type
uk: Тип мережі

en: Network Status
uk: Стан мережі

en: Own Number
uk: Власний номер

en: Device Details
uk: Дані щодо пристрою

en: Firmware Version
uk: Версія мікропрограми

en: Access Points
uk: Точки доступу

en: No WWAN Adapter Found
uk: Не знайдено жодного адаптера WWAN

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
uk: Переконайтеся, що у вас є пристрій бездротової WAN або стільникової мережі

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
uk: Бездротову WAN вимкнено, коли увімкнено режим польоту

en: _Turn off Airplane Mode
uk: Ви_мкнути режим польоту

en: Data Connection
uk: З'єднання із передаванням даних

en: SIM card used for internet
uk: SIM-картка для інтернету

en: Enable Mobile Network
uk: Увімкнути мобільну мережу

en: January
uk: Січень

en: February
uk: Лютий

en: March
uk: Березень

en: April
uk: Квітень

en: May
uk: Травень

en: June
uk: Червень

en: July
uk: Липень

en: August
uk: Серпень

en: September
uk: Вересень

en: October
uk: Жовтень

en: November
uk: Листопад

en: December
uk: Грудень

en: Date & Time
uk: Дата й час

en: Year
uk: Рік

en: Month
uk: Місяць

en: Day
uk: День

en: Time Zone
uk: Часовий пояс

en: Search for a city
uk: Пошук за містом

en: Automatic _Date & Time
uk: Автоматичні _дата та час

en: Requires internet access
uk: Потребує зв'язок з інтернетом

en: Date & _Time
uk: Дата й _час

en: Automatic Time _Zone
uk: Автоматичні часові _пояси

en: Requires location services enabled and internet access
uk: Вимагає увімкнених служб даних місця перебування і доступу до інтернету

en: Time Z_one
uk: _Часовий пояс

en: Time _Format
uk: _Формат часу

en: 24-hour
uk: 24-ох годинний

en: AM / PM
uk: До / після полудня

en: Camera is turned off
uk: Камеру вимкнено

en: No applications can capture photos or video.
uk: Немає програм, які здатні знімати фотографії та відео.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
uk: Використання камери надає програмам змогу створювати знімки і записувати відео. Вимкнення камери може спричинити неправильну роботу програм.

en: Allow the applications below to use your camera.
uk: Дозволити вказаним нижче програмам доступ до камери.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
uk: Немає програм, які надсилають запит щодо доступу до камери

en: _Do Not Disturb
uk: _Не турбувати

en: _Lock Screen Notifications
uk: Сповіщення на за_блокованому екрані

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
uk: Сповіщення будуть накопичуватись у переліку сповіщень і після їхньої появи.

en: _Web
uk: _Інтернет

en: _Mail
uk: _Пошта

en: _Calendar
uk: _Календар

en: M_usic
uk: М_узика

en: _Video
uk: _Відеозаписи

en: Microphone is turned off
uk: Мікрофон вимкнено

en: No applications can record sound.
uk: Немає програм, які можуть записувати звук.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
uk: Використання мікрофона надає програмам змогу записувати та отримувати звукові дані. Вимикання мікрофона може призвести до неправильної роботи деяких програм.

en: Allow the applications below to use your microphone.
uk: Дозволити вказаним нижче програмам доступ до мікрофона.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
uk: Немає програм, які б надсилали запит щодо доступу до мікрофона

en: Name:
uk: Назва:

en: Status:
uk: Стан:

en: Authorize and Connect
uk: Авторизація та з'єднання

en: Forget Device
uk: Забути про пристрій

en: No Thunderbolt support
uk: Немає підтримки Thunderbolt

en: Direct Access
uk: Безпосередній доступ

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
uk: Дозволити безпосередній доступ до таких пристроїв, як зарядні станції та зовнішні графічні процесори.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
uk: Можна приєднати лише пристрої USB та Display Port.

en: Pending Devices
uk: Пристрої в очікуванні

en: No devices attached
uk: Немає приєднаних пристроїв

en: Primary Button
uk: Основна кнопка

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
uk: Вказує порядок фізичних кнопок на мишці чи сенсорних пристроях.

en: Mouse
uk: Миша

en: Mouse Speed
uk: Швидкість миші

en: Double-click timeout
uk: Затримка подвійного клацання

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
uk: Природне гортання

en: Scrolling moves the content, not the view.
uk: Гортання переміщує вміст, а не перегляд.

en: Touchpad
uk: Сенсорний пристрій

en: Touchpad Speed
uk: Швидкість сенсору

en: Tap to Click
uk: Натиск для клацання

en: Two-finger Scrolling
uk: Гортання двома пальцями

en: Edge Scrolling
uk: Гортання на краях

en: Problem Reporting
uk: Звітування про проблему

en: _Automatic Problem Reporting
uk: _Автоматичне звітування про проблеми

en: File History
uk: Журнал файлів

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
uk: У журналі роботи з файлами обліковуються файли, якими ви користувалися. Ця відомості є спільними для усіх програм. Вони полегшують пошук файлів, які можуть вам знадобитися.

en: File H_istory
uk: Журнал _файлів

en: File _History Duration
uk: Тривалість _журналу файлів

en: _Clear History…
uk: О_чистити журнал…

en: Trash & Temporary Files
uk: Смітник та тимчасові файли

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
uk: Смітник та тимчасові файли можуть інколи містити особисту або конфіденційну інформацію. Автоматичне вилучення цих файлів може допомогти захистити конфіденційність.

en: Automatically Delete _Trash Content
uk: Автоматично очищувати _смітник

en: Automatically Delete Temporary _Files
uk: Автоматично вилучати тимчасові _файли

en: Automatically Delete _Period
uk: Інтервал _автоматичного вилучення

en: _Empty Trash…
uk: С_порожнити смітник…

en: _Delete Temporary Files…
uk: _Вилучити тимчасові файли…

en: Connect to your data in the cloud
uk: З'єднати ваші дані з хмарою

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
uk: Немає інтернету — з'єднайтеся з мережею, щоб створювати облікові записи

en: Add an account
uk: Додати обліковий запис

en: Remove Account
uk: Вилучити обліковий запис

en: All Settings
uk: Усі параметри

en: Primary Menu
uk: Основне меню

en: Warning: Development Version
uk: Попередження: розробницька версія

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
uk: Цю версію «Налаштувань» слід використовувати лише для розробки. Ви можете спостерігати неправильну роботу системи, втрату даних та інші непередбачувані проблеми.

en: Help
uk: Довідка

en: Printers
uk: Принтери

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
uk: Додати принтер, переглянути завдання і визначити, яким способом друкувати

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
uk: Принтер;Черга;Друк;Папір;Чорнило;Тонер;

en: Protect your location information
uk: Захистіть ваші дані щодо місця перебування

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
uk: екран;блокування;діагностика;крах;особисте;нещодавнє;тимчасове;tmp;індекс;назва;мережа;засвідчення;конфіденційність;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
uk: Вкажіть відбиття кнопок і скоригуйте чутливість стила для графічних планшетів

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
uk: Планшет;Wacom;Стилус;стило;Гумка;Миша;

en: Power
uk: Живлення

en: View your battery status and change power saving settings
uk: Переглянути стан вашої батареї і змінити параметри заощадження енергії

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
uk: Живлення;Сон;Призупинити;Приспати;Батарея;Яскравість;Затемнення;Порожній;DPMS;Бездіяльність;живлення;енергія;

en: Color
uk: Колір

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
uk: Відкалібрувати кольори таких пристроїв, як екрани, камери і принтери

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
uk: Колір;ICC;Профіль;Калібрування;Принтер;Екран;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
uk: Увімкнути або вимкнути з'єднання з пристроєм через Bluetooth

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
uk: оприлюднення;поділитись;блютуз;obex;

en: Background
uk: Тло

en: Change your background image to a wallpaper or photo
uk: Змінити малюнок тла на шпалери або фотографію

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
uk: Шпалери;Екран;Стільниця;

en: Sound
uk: Звук

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
uk: Змінити рівень звуку

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
uk: Карта;Мікрофон;Гучність;Згасання;Баланс;Bluetooth;Гарнітура;Аудіо;Вивід;Ввід;Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
uk: Змінити використання під'єднаних моніторів та проекторів

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
uk: Панель;Проектори;xrandr;Екран;Роздільність;Оновлення;Монітор;Нічне;Світло;Синій;redshift;колір;захід;світанок;

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
uk: Змінити клавіатурні скорочення і вказати параметри введення, розкладки клавіатури та джерела введення даних

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
uk: Комбінація;Робоча область;Вікно;Зміна розміру;Масштаб;Контраст;Введення;Джерело;Блокування;Том;Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;

en: Users
uk: Користувачі

en: Add or remove users and change your password
uk: Додати або вилучити користувачів і змінити свій пароль

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
uk: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;вхід;логін;лоґін;назва;ім'я;відбиток;аватар;логотип;обличчя;пароль;батьківський контроль;час за екраном;обмеження програм;обмеження інтернету;використання;користування;обмеження користування;діти;дитина;дитячий;

en: Accessibility
uk: Доступність

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
uk: Полегшує читання, слухання, набирання, наведення і натискання

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
uk: Клавіатура;Миша;Доступність;Універсальний доступ;Контраст;Курсор;Звук;Масштаб;Екран;Читач;розмір;висота;великий;текст;шрифт;Доступ;Липкі;Клавіші;Повільно;Клацання;Подвійний;клік;Затримка;Швидкість;Допомога;Повторити;Blink;візуальний;слух;аудіо;введення;Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;

en: Multitasking
uk: Багатозадачність

en: Manage preferences for productivity and multitasking
uk: Керування параметрами продуктивності та багатозадачності

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
uk: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;багатозадачність;задача;завдання;продуктивність;налаштовування;налаштування;стільниця;

en: Control various application permissions and settings
uk: Керування різними дозволами й налаштуваннями програм

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
uk: програма;flatpak;дозвіл;налаштування;application;permission;setting;

en: Control what you want to share with others
uk: Вказує, чим ви бажаєте поділитись з іншими

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
uk: спільне;оприлюднення;ssh;вузол;назва;віддалений;стільниця;носій;аудіо;відео;малюнок;фотографії;фільми;сервер;відтворення;

en: Removable Media
uk: Змінний носій

en: Configure Removable Media settings
uk: Налаштування параметрів портативних носіїв даних

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
uk: пристрій;система;типове;програма;бажане;cd;dvd;usb;аудіо;відео;диск;знімний;носій;автозапуск;

en: Region & Language
uk: Регіон та мова

en: Select your display language and formats
uk: Вибрати мову і формати показу даних

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
uk: Мова;Розкладка;Клавіатура;Введення;

en: About
uk: Про систему

en: View information about your system
uk: Переглянути інформацію про вашу систему

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
uk: пристрій;система;інформація;назва;вузол;пам'ять;процесор;версія;типово;програма;альтернативний;переважний;cd;dvd;usb;аудіо;звук;відео;диск;знімний;знімний;носій;автозапуск;device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;

en: Control how you connect to the Internet
uk: Вказати яким способом з'єднуватись з інтернетом

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
uk: Мережа;IP;LAN;Проксі;WAN;Broadband;Модем;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
uk: Керування способами з'єднання із мережами Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
uk: Мережа;Бездротова;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;

en: Mobile Network
uk: Мобільна мережа

en: Configure Telephony and mobile data connections
uk: Налаштовування телефонії та мобільних з'єднань для передавання даних

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
uk: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;стільниковий;телефонія;телефон;сім;картка;мобільний;вван;

en: Change the date and time, including time zone
uk: Змінити дату та час, і часовий пояс зокрема

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
uk: Годинник;Пояс;Місцевість;

en: Protect your pictures
uk: Захистіть ваші зображення

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
uk: екран;блокування;діагностика;крах;особисте;нещодавнє;тимчасове;tmp;індекс;назва;мережа;засвідчення;

en: Control which notifications are displayed and what they show
uk: Вказує які сповіщення показуються і що вони показують

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
uk: Сповіщення;Шапка;Повідомлення;Лоток;Контекстний;

en: Default Applications
uk: Типові програми

en: Configure Default Applications
uk: Налаштовування типових програм

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
uk: типове;програма;бажане;носій;default;application;preferred;media;

en: Protect your conversations
uk: Захистіть ваш обмін повідомленнями

en: Manage Thunderbolt devices
uk: Керування пристроями Thunderbolt

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
uk: Thunderbolt;тандерболт;конфіденційність;

en: Mouse & Touchpad
uk: Миша та сенсорний пристрій

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
uk: Змінити чутливість вашої миші та сенсорного пристрою і вибрати руку

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
uk: Сенсор;Вказівник;Клік;Стукіт;Подвійний;Кнопка;Кулька;Прокрутити;

en: Diagnostics
uk: Діагностика

en: Report your problems
uk: Повідомити про помилки

en: File History & Trash
uk: Журнал файлів та смітник

en: Don't leave traces
uk: Не залишати слідів

en: Online Accounts
uk: Облікові записи в інтернеті

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
uk: З'єднатись з вашим мережевими обліковими записами і вирішити, що з ними робити

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
uk: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Інтернет;Мережа;Балачка;Календар;Пошта;Контакт;ownCloud;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
uk: Налаштування;Параметри;

en: Turn zoom on or off
uk: Вимкнути або ввімкнути масштаб

en: Zoom in
uk: Наблизити

en: Zoom out
uk: Віддалити

en: Turn screen reader on or off
uk: Увімкнути або вимкнути читач екрана

en: Turn on-screen keyboard on or off
uk: Увімкнути або вимкнути екранну клавіатуру

en: Increase text size
uk: Збільшити розмір тексту

en: Decrease text size
uk: Зменшити розмір тексту

en: High contrast on or off
uk: Увімкнути або вимкнути високий контраст

en: Switch to next input source
uk: Перемкнутись до наступного джерела введення

en: Switch to previous input source
uk: Перемкнутись до попереднього джерела введення

en: Launchers
uk: Пускач

en: Launch help browser
uk: Запустити переглядача довідки

en: Launch calculator
uk: Запустити калькулятор

en: Launch email client
uk: Запустити поштовий клієнт

en: Launch web browser
uk: Запустити переглядача тенет

en: Home folder
uk: Домівка

[ctx: keybinding]
en: Search
uk: Пошук

en: Screenshots
uk: Знімки екрана

en: Save a screenshot to $PICTURES
uk: Зберегти знімок екрана у $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
uk: Зберегти знімок вікна в $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
uk: Зберегти знімок ділянки у $PICTURES

en: Sound and Media
uk: Звук та відео

en: Volume mute/unmute
uk: Вимикання/вмикання звуку

en: Volume down
uk: Тихіше

en: Volume up
uk: Гучніше

en: Microphone mute/unmute
uk: Вимикання/вмикання мікрофона

en: Launch media player
uk: Запустити програвач

en: Play (or play/pause)
uk: Грати (або грати/зупинити)

en: Pause playback
uk: Призупинити відтворення

en: Stop playback
uk: Зупинити відтворення

en: Previous track
uk: Попередня доріжка

en: Next track
uk: Наступна доріжка

en: Eject
uk: Витягнути

en: System
uk: Система

en: Log out
uk: Вийти

en: Lock screen
uk: Заблокувати екран
