budgie-control-center 1.2.0 - en to da translation catalogue (1604 entries)

en: Two Sided
da: Dobbeltsidet

en: Paper Type
da: Papirtype

en: Paper Source
da: Papirkilde

en: Output Tray
da: Udskriftsbakke

[ctx: printing option]
en: Resolution
da: Opløsning

en: GhostScript pre-filtering
da: GhostScript-præfiltrering

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
da: Sider pr. ark

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
da: Dobbeltsidet

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
da: Orientering

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
da: Generelt

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
da: Sideopsætning

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
da: Indstillinger for installerbare enheder

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
da: Opgaver

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
da: Billedkvalitet

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
da: Farver

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
da: Færdigbehandling

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
da: Avanceret

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
da: Testside

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
da: Testside

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
da: Ingen aktive opgaver

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
da[0]: %u opgave
da[1]: %u opgaver

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
da: Rens printerhoveder

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
da: Lavt tonerniveau

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
da: Løbet tør for toner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
da: Lavt niveau af fremkaldervæske

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
da: Løbet tør for fremkaldervæske

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
da: Markerfarveforsyning lav

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
da: Løbet tør for markerfarve

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
da: Kabinet åbent

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
da: Låge åben

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
da: Lavt papirniveau

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
da: Løbet tør for papir

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
da: Ikke tilsluttet

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
da: Standset

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
da: Affaldsbeholderen er næsten fuld

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
da: Affaldsbeholderen er fuld

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
da: Den optiske billedtromle fungerer snart ikke længere

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
da: Den optiske billedtromle fungerer ikke længere

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
da: Klar

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
da: Accepterer ikke opgaver

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
da: Behandler

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
da: Producent

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
da: Enkeltsidet

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
da: Lang kant (standard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
da: Kort kant (vendt)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
da: Portræt

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
da: Landskab

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
da: Omvendt landskab

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
da: Omvendt portræt

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
da: Automatisk konfiguration

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
da: Printeren “%s” er blevet slettet

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
da: Kunne ikke tilføje den nye printer.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
da: Kunne ikke indlæse brugerfladen: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
da: Lås op for at tilføje printere og ændre indstillinger

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
da: I kø

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
da: Pause

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
da: Godkendelse påkrævet

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
da: I gang

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
da: Standset

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
da: Annulleret

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
da: Afbrudt

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
da: Fuldført

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
da: Flyt dette job til toppen af køen

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
da: JetDirect-printer

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
da: LPD-printer

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
da: Detaljer for %s

en: No suitable driver found
da: Ingen passende driver fundet

en: Select PPD File
da: Vælg PPD-fil

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Open
da: _Åbn

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
da: PostScript-printerbeskrivelsesfiler (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
da: Vælg automatisk

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
da: Printers standardindstilling

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
da: Indlejr kun GhostScript-skrifttyper

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
da: Konvertér til PS niveau 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
da: Konvertér til PS niveau 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
da: Ingen præfiltrering

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
da: Tilføj printer

en: Unlock Print Server
da: Lås printerserver op

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
da: Lås %s op.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
da: Indtast brugernavn og adgangskode for at se printerne på %s.

en: Searching for Printers
da: Søger efter printere

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
da: Serielport

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
da: Parallelport

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
da: Placering: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
da: Adresse: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
da: Serveren kræver godkendelse

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
da[0]: %u opgave kræver godkendelse
da[1]: %u opgaver kræver godkendelse

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
da: %s — aktive opgaver

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
da: Indtast loginoplysninger for at printe fra %s.

en: Power
da: Strøm

en: Sound
da: Lyd

en: Wi-Fi
da: Wi-fi

en: Network
da: Netværk

en: %d of %d
da: %d af %d

en: New shortcut…
da: Ny genvej …

en: Button %d
da: Knap %d

en: Button
da: Knap

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
da: Behold højde-/breddeforhold (beskær):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
da: Afbild til enkelt skærm

en: Display Mapping
da: Skærmafbildning

en: _Close
da: _Luk

en: Test Your _Settings
da: _Afprøv dine indstillinger

en: Stylus
da: Pen

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
da: Tegneplade

en: Batteries
da: Batterier

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
da: Batteri

en: When _idle
da: Ved _tomgang

en: Suspend
da: Hvile

en: Power Off
da: Sluk

en: Hibernate
da: Dvale

en: Nothing
da: Intet

en: Off
da: Slået fra

en: When on battery power
da: Ved batteridrift

en: When plugged in
da: Ved ekstern strøm

en: On
da: Slået til

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

[ctx: Idle time]
en: Never
da: Aldrig

en: Automatic suspend
da: Automatisk hvile

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
da: Ydelsestilstand midlertidigt deaktiveret pga. for høj temperatur.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
da: Skød detekteret: ydelsestilstand midlertidigt deaktiveret. Flyt enheden til en stabil overflade for at reaktivere.

en: Performance mode temporarily disabled.
da: Ydelsestilstand midlertidigt deaktiveret.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
da: Lavt batteriniveau: strømsparetilstand aktiveret. Tidligere tilstand vil blive reaktiveret, når batteriet er tilstrækkeligt opladet.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
da: Strømsparetilstand aktiveret af “%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
da: Ydelsestilstand aktiveret af “%s”.

[ctx: Power profile]
en: Performance
da: Ydelse

en: High performance and power usage.
da: Høj ydelse og strømforbrug.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
da: Balanceret

en: Standard performance and power usage.
da: Standardydelse og -strømforbrug.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
da: Strømsparetilstand

en: Reduced performance and power usage.
da: Reduceret ydelse og strømforbrug.

en: Unknown time
da: Ukendt tid

en: %i minute | %i minutes
da[0]: %i minut
da[1]: %i minutter

en: %i hour | %i hours
da[0]: %i time
da[1]: %i timer

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
da: %s indtil fuldt opladet

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
da: Bemærk: %s tilbage

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
da: %s tilbage

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
da: Fuldt opladet

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
da: Oplader ikke

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
da: Tomt

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
da: Oplader

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
da: På batteri

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
da: Trådløs mus

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
da: Trådløst tastatur

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
da: Uafbrydelig strømforsyning

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
da: Personlig digital assistent

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
da: Mobiltelefon

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
da: Medieafspiller

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
da: Spilinputenhed

[ctx: Battery name]
en: Main
da: Hovedbatteri

[ctx: Battery name]
en: Extra
da: Ekstra

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
da: Standardfarverum

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
da: Testprofil

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
da: Automatisk

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
da: Lav kvalitet

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
da: Middelkvalitet

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
da: Høj kvalitet

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
da: Standard-RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
da: Standard-CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
da: Standard-grå

en: Vendor supplied factory calibration data
da: Fabrikskalibreringsdata fra forhandler

en: Full-screen display correction not possible with this profile
da: Skærmkorrektion er ikke mulig i fuldskærm med denne profil

en: This profile may no longer be accurate
da: Denne profil er måske ikke længere nøjagtig

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
da: Skærm for bærbar computer

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
da: Indbygget webkamera

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
da: %s-skærm

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
da: %s-skanner

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
da: %s-kamera

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
da: %s-printer

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
da: %s-webkamera

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
da: Forvalg:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
da: Farverum:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
da: Testprofil:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
da: Vælg fil med ICC-profil

en: _Import
da: _Importér

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
da: Understøttede ICC-profiler

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
da: Alle filer

en: Screen
da: Skærm

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
da: Gem profil

en: _Save
da: _Gem

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
da: Opret en farveprofil for den valgte enhed

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
da: Måleinstrumentet ikke fundet. Undersøg venligst om det er tændt og korrekt tilsluttet.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
da: Måleinstrumentet understøtter ikke profilering af printeren.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
da: Enhedstypen er ikke er understøttet for øjeblikket.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
da: Placér din kalibreringsenhed over firkanten og tryk “Start”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
da: Flyt din kalibreringsenhed til kalibreringspositionen og tryk “Fortsæt”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
da: Flyt din kalibreringsenhed til overfladepositionen og tryk “Fortsæt”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
da: Luk computerens låg

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
da: Der opstod en intern fejl uden mulighed for genoprettelse.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
da: Visse værktøjer er nødvendige for kalibrering men ikke installeret.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
da: Profilen kunne ikke genereres.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
da: Målhvidpunktet kunne ikke opnås.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
da: Fuldført!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
da: Kalibrering mislykkedes!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
da: Du kan fjerne kalibreringsenheden.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
da: Rør ikke kalibreringsenheden når den er i gang

en: Enable color management for %s
da: Aktivér farvehåndtering for %s

en: Show color profiles for %s
da: Vis farveprofiler for %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
da: Ikke kalibreret

en: multiple sizes
da: flere størrelser

en: No Desktop Background
da: Ingen skrivebordsbaggrund

en: Select a picture
da: Vælg et billede

en: Current background
da: Nuværende baggrund

en: Custom
da: Tilpasset

en: Testing %s
da: Afprøver %s

en: None
da: Ingen

en: Layout default
da: Layout standard

en: Custom Shortcuts
da: Brugertilpassede genveje

en: More…
da: Flere …

en: No input sources found
da: Ingen indtastningskilder fundet

[ctx: Input Source]
en: Other
da: Anden

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
da: %s bruges allerede som %s. Hvis du erstatter den, vil %s blive slået fra

en: Enter the new shortcut
da: Indtast den nye genvej

en: Set Custom Shortcut
da: Angiv brugertilpasset genvej

en: Set Shortcut
da: Angiv genvej

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
da: Indtast ny genvejstast for at ændre %s.

en: Add Custom Shortcut
da: Tilføj brugertilpasset genvej

en: Alternate Characters Key
da: Tast for alternative tegn

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
da: Tasten til alternative tegn kan bruges til at indtaste yderligere tegn. De vises nogle gange som en tredje valgmulighed på dit tastatur.

[ctx: keyboard key]
en: None
da: Ingen

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
da: Venstre Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
da: Højre Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
da: Venstre Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
da: Højre Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
da: Menutast

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
da: Højre Ctrl

en: Compose Key
da: Sammensætningstast

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
da: Sammensætningstasten tillader indtastning af mange forskellige tegn. Den bruges ved at trykke tasten ned efterfulgt af en tegnsekvens. For eksempel vil sammensætningstasten sammen med <b>C</b> og <b>o</b> give <b>©</b>, og <b>a</b> efterfulgt af <b>'</b> giver <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
da: Caps lock

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
da: Scroll lock

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
da: Print screen

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
da: Der kan skiftes mellem indtastningskilder med tastaturgenvejen %s.
    Dette kan ændres i indstillingerne for tastaturgenveje.

en: %d modified | %d modified
da[0]: %d ændret
da[1]: %d ændrede

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Reset All Shortcuts?
da: Nulstil alle genveje?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
da: Nulstilling af genvejene kan påvirke dine brugertilpassede genveje. Dette kan ikke fortrydes.

en: Cancel
da: Annullér

en: Reset All
da: Nulstil alle

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: The new password is too short
da: Den nye adgangskode er for kort

en: The new password is too simple
da: Den nye adgangskode er for simpel

en: The old and new passwords are too similar
da: Der er for stor lighed mellem gammel og ny adgangskode

en: The new password has already been used recently.
da: Den nye adgangskode er allerede blevet brugt for nylig.

en: The new password must contain numeric or special characters
da: Den nye adgangskode skal indeholde tal eller specialtegn

en: The old and new passwords are the same
da: Gammel og ny adgangskode er ens

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
da: Din adgangskode er ændret, siden du først godkendte!

en: The new password does not contain enough different characters
da: Den nye adgangskode indeholder ikke nok forskellige tegn

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Please choose another password.
da: Vælg venligst en anden adgangskode.

en: Please type your current password again.
da: Indtast venligst din nuværende adgangskode igen.

en: Password could not be changed
da: Adgangskoden kunne ikke ændres

en: The passwords do not match.
da: Adgangskoderne er ikke ens.

en: Select
da: Vælg

en: Browse for more pictures
da: Gennemse flere billeder

en: Cannot automatically join this type of domain
da: Kan ikke automatisk tilslutte denne type domæne

en: No such domain or realm found
da: Intet sådant domæne eller realm fundet

en: Cannot log in as %s at the %s domain
da: Kan ikke logge ind som %s på domænet %s

en: Invalid password, please try again
da: Ugyldig adgangskode; prøv venligst igen

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
da: Kunne ikke forbinde til domænet %s: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
da: der skal være gjort krav på enheden, før den kan udføre handlingen

en: the device is already claimed by another process
da: en anden proces har gjort krav på enheden

en: you do not have permission to perform the action
da: du har ikke tilladelse til at udføre handlingen

en: no prints have been enrolled
da: ingen udskrifter er blevet registreret

en: Failed to communicate with the device during enrollment
da: Kunne ikke kommunikere med enheden under registrering

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
da: Kunne ikke kommunikere med fingeraftrykslæseren

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
da: Kunne ikke kommunikere med fingeraftryksdæmonen

en: Failed to list fingerprints: %s
da: Kunne ikke vise fingeraftryk: %s

note: TRANSLATORS: This is part of the translation 'Ensure fprintd has been enabled using your pam authorization module'
en: your pam authorization module
da: dit pam autorisationsmodul

note: TRANSLATORS: fprintd does not have to be translated, the %s is the name of an executable that is calculated when the app is running
en: Ensure fprintd has been enabled using %s
da: Sørg for at fprintd er blevet aktiveren ved hjælp af %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
da: Kunne ikke slette gemte fingeraftryk: %s

en: Left thumb
da: Venstre tommelfinger

en: Left middle finger
da: Venstre langfinger

en: _Left index finger
da: _Venstre pegefinger

en: Left ring finger
da: Venstre ringfinger

en: Left little finger
da: Venstre lillefinger

en: Right thumb
da: Højre tommelfinger

en: Right middle finger
da: Højre langfinger

en: _Right index finger
da: _Højre pegefinger

en: Right ring finger
da: Højre ringfinger

en: Right little finger
da: Højre lillefinger

en: Unknown Finger
da: Ukendt finger

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
da: Fuldført

en: Fingerprint device disconnected
da: Fingeraftryksenhed frakoblet

en: Fingerprint device storage is full
da: Lageret på fingeraftryksenheden er fyldt

en: Fingerprint is a duplicate
da: Fingeraftrykket er et duplikat

en: Failed to enroll new fingerprint
da: Kunne ikke registrere nyt fingeraftryk

en: Failed to start enrollment: %s
da: Kunne ikke påbegynde registrering: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
da: Kunne ikke registrere nyt fingeraftryk

en: Failed to stop enrollment: %s
da: Kunne ikke stoppe registrering: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
da: Løft og placér din finger gentagne gange på aflæseren for at registrere dit fingeraftryk

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
da: Skan nyt fingeraftryk

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
da: Kunne ikke frigive fingeraftryksenheden %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
da: Problem ved læsning af enheden

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
da: Kunne ikke få adgang til fingeraftryksenheden %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
da: Kunne ikke hente fingeraftryksenhederne: %s

en: Your account
da: Din konto

en: Failed to delete user
da: Kunne ikke slette bruger

en: Failed to revoke remotely managed user
da: Kunne ikke tilbagekalde fjernhåndteret bruger

en: You cannot delete your own account.
da: Du kan ikke slette din egen konto.

en: %s is still logged in
da: %s er stadig logget ind

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
da: Sletning af en bruger, mens denne stadig er logget ind, kan bringe systemet i en inkonsistent tilstand.

en: Do you want to keep %s’s files?
da: Vil du beholde %ss filer?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
da: Det er muligt at beholde hjemmemappen, postarkivet samt midlertidige filer, når en brugerkonto slettes.

en: _Delete Files
da: _Slet filer

en: _Keep Files
da: _Behold filer

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
da: Er du sikker på, at du vil tilbagekalde den fjernhåndterede konto tilhørende %s?

en: _Delete
da: _Slet

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
da: Konto deaktiveret

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
da: Vælges ved næste login

[ctx: Password mode]
en: None
da: Intet

en: Logged in
da: Logget ind

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
da: Aktiveret

en: Failed to contact the accounts service
da: Kunne ikke kontakte kontotjenesten

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
da: Kontrollér venligst at AccountService er installeret og aktiveret.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
da: Klik først på *-ikonet
    for at lave ændringer

en: Delete the selected user account
da: Slet den valgte brugerkonto

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
da: Klik først *-ikonet
    for at slette den valgte brugerkonto

en: Unlock to Add Users and Change Settings
da: Lås op for at tilføje brugere og ændre indstillinger

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
da: Brugernavnet består typisk kun af små bogstaver fra a til z, tal og følgende tegn: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
da: Beklager, men det brugernavn er ikke tilgængeligt. Prøv et andet.

en: The username is too long.
da: Brugernavnet er for langt.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
da: Dette vil blive brugt til at navngive din hjemmemappe og kan ikke ændres.

en: Should match the web address of your login provider.
da: Skal passe med webadressen til din loginudbyder.

en: Failed to add account
da: Kunne ikke tilføje konto

en: Failed to register account
da: Kunne ikke registrere konto

en: No supported way to authenticate with this domain
da: Ingen understøttet måde at godkende med dette domæne

en: Failed to join domain
da: Kunne ikke slutte til domænet

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
da: Det loginnavn virkede ikke.
    Prøv venligst igen.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
da: Adgangskoden for login virkede ikke.
    Prøv venligst igen.

en: Failed to log into domain
da: Kunne ikke logge ind på domænet

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
da: Kan ikke finde domænet. Stavede du det forkert?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
da: Den nye adgangskode skal være forskellig fra den gamle.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
da: Prøv at ændre nogle bogstaver og tal.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
da: Prøv at ændre adgangskoden lidt mere.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
da: En adgangskode uden dit brugernavn ville være stærkere.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
da: Prøv at undgå at bruge dit navn i adgangskoden.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
da: Prøv at undgå nogle af ordene i adgangskoden.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
da: Prøv at undgå almindelige ord.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
da: Prøv at undgå at omarrangere eksisterende ord.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
da: Prøv at bruge flere tal.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
da: Prøv at bruge flere store bogstaver.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
da: Prøv at bruge flere små bogstaver.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
da: Prøv at bruge flere specialtegn, f.eks. tegnsætning.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
da: Prøv at bruge en blanding af bogstaver, tal og tegnsætning.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
da: Prøv at undgå at gentage samme tegn.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
da: Prøv at undgå at gentage samme type tegn: Du skal blande bogstaver, tal og tegnsætning.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
da: Prøv at undgå følger som 1234 eller abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
da: Adgangskoden skal være længere. Prøv at bruge flere bogstaver, tal og andre tegn.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
da: Bland store og små bogstaver, og brug et par tal.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
da: Flere bogstaver, tal og andre tegn vil gøre adgangskoden stærkere.

en: This Week
da: Denne uge

en: Last Week
da: Sidste uge

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
da: %e. %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
da: %e. %b, %Y

en: Session Ended
da: Session afsluttet

en: Session Started
da: Session påbegyndt

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
da: %s — Kontoaktivitet

[ctx: Distance]
en: Short
da: Kort

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
da: ¼ skærm

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
da: ½ skærm

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
da: ¾ skærm

[ctx: Distance]
en: Long
da: Lang

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
da: Standard

[ctx: cursor size]
en: Medium
da: Middel

[ctx: cursor size]
en: Large
da: Stor

[ctx: cursor size]
en: Larger
da: Større

[ctx: cursor size]
en: Largest
da: Størst

en: %d pixel | %d pixels
da[0]: %d pixel
da[1]: %d pixler

en: System Bus
da: Systembus

en: Full access
da: Fuld adgang

en: Session Bus
da: Sessionsbus

en: Devices
da: Enheder

en: Full access to /dev
da: Fuld adgang til /dev

en: Has network access
da: Har netværksadgang

en: Home
da: Hjem

en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

en: File System
da: Filsystem

en: Settings
da: Indstillinger

en: Can change settings
da: Kan ændre indstillinger

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
da: %s har følgende indbyggede rettigheder. De kan ikke ændres. Er du bekymret over disse rettigheder, så overvej at fjerne programmet.

en: Web Links
da: Weblinks

en: Git Links
da: Git-links

en: %s Links
da: %s-links

en: Unset
da: Nulstil

en: Hypertext Files
da: Hypertekstfiler

en: Text Files
da: Tekstfiler

en: Image Files
da: Billedfiler

en: Font Files
da: Skrifttypefiler

en: Archive Files
da: Arkivfiler

en: Package Files
da: Pakkefiler

en: Audio Files
da: Lydfiler

en: Video Files
da: Videofiler

en: Other Files
da: Andre filer

note: List of applications.
en: Applications
da: Programmer

[ctx: service is enabled]
en: On
da: Slået til

[ctx: service is disabled]
en: Off
da: Slået fra

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
da: Aktiveret

[ctx: service is active]
en: Active
da: Aktiv

en: Choose a Folder
da: Vælg en mappe

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
da: Fildeling lader dig dele mappen Offentligt med andre på dit nuværende netværk gennem: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
da: Når fjernlogin er slået til, kan fjernbrugere forbinde via ssh-kommandoen (Secure Shell):
    %s

en: Copy
da: Kopiér

en: Sharing
da: Deling

note: Label
en: No networks selected for sharing
da: Ingen netværk valgt til deling

en: Ask what to do
da: Spørg hvad der skal gøres

en: Do nothing
da: Gør intet

en: Open folder
da: Åbn mappe

en: Other Media
da: Andet medie

en: Select an application for audio CDs
da: Vælg et program til lyd-cd'er

en: Select an application for video DVDs
da: Vælg et program til video-dvd'er

en: Select an application to run when a music player is connected
da: Vælg et program der skal køres, når der tilsluttes en musikafspiller

en: Select an application to run when a camera is connected
da: Vælg et program der skal køres, når der tilsluttes et kamera

en: Select an application for software CDs
da: Vælg et program til software-cd'er

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
da: lyd-dvd

en: blank Blu-ray disc
da: blank Blu-ray-disk

en: blank CD disc
da: blank cd-disk

en: blank DVD disc
da: blank dvd-disk

en: blank HD DVD disc
da: blank HD DVD-disk

en: Blu-ray video disc
da: Blu-ray-videodisk

en: e-book reader
da: e-bogslæser

en: HD DVD video disc
da: HD DVD-videodisk

en: Picture CD
da: Billed-cd

en: Super Video CD
da: Supervideo-cd

en: Video CD
da: Video-cd

en: Windows software
da: Windowsprogrammer

en: More Warm
da: Varmere

en: Less Warm
da: Koldere

[ctx: measurement format]
en: Imperial
da: Britisk

[ctx: measurement format]
en: Metric
da: Metrisk

en: Formats
da: Formater

en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
da: Ukendt

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Select _All
da: Vælg _alt

en: Unlock to Change Settings
da: Lås op for at ændre indstillinger

en: Other…
da: Anden …

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
da: %e. %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
da: %e. %b, %Y

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

note: 0 seconds
en: 0 seconds
da: 0 sekunder

en: never
da: aldrig

en: today
da: i dag

en: yesterday
da: i går

en: %i day ago | %i days ago
da[0]: %i dag siden
da[1]: %i dage siden

en: IPv4 Address
da: IPv4-adresse

en: IPv6 Address
da: IPv6-adresse

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Hardware Address
da: Hardwareadresse

en: Default Route
da: Standardrute

en: Last used
da: Sidst brugt

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
da: Kabel

en: Options…
da: Indstillinger …

en: missing EAP-FAST PAC file
da: mangler EAP-FAST PAC-fil

en: Choose a PAC file
da: Vælg en PAC-fil

en: PAC files (*.pac)
da: PAC-filer (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
da: mangler EAP-LEAP-brugernavn

en: missing EAP-LEAP password
da: mangler EAP-LEAP-adgangskode

en: missing leap-username
da: mangler leap-brugernavn

en: missing leap-password
da: mangler leap-adgangskode

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
da: ugyldigt CA-certifikat til EAP-PEAP: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
da: ugyldigt CA-certifikat til EAP-PEAP: intet certifikat angivet

en: Choose a Certificate Authority certificate
da: Vælg certifikat fra certifikatautoritet

en: missing wep-key
da: mangler web-nøgle

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
da: ugyldig wep-nøgle: nøgle med længde %zu må kun indeholde hex-cifre

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
da: ugyldig web-nøgle: nøgle med længde %zu må kun indeholde ascii-tegn

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
da: ugyldig wep-nøgle: forkert nøglelængde %zu. En nøgle skal have længde 5/13 (ascii) eller 10/26 (hex)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
da: ugyldig wep-nøgle: adgangsfrase må ikke være tom

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
da: ugyldig wep-nøgle: adgangsfrase skal være kortere end 64 tegn

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
da: udefineret fejl i 802.1X-sikkerhed (wpa-eap)

en: no file selected
da: ingen fil valgt

en: unspecified error validating eap-method file
da: uspecificeret fejl ved kontrol af eap-metodefil

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
da: Private DER-, PEM- eller PKCS#12-nøgler (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
da: DER- eller PEM-certifikater (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
da: ugyldigt CA-certifikat til EAP-TTLS: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
da: ugyldigt CA-certifikat til EAP-TTLS: intet certifikat angivet

en: missing EAP username
da: mangler EAP-brugernavn

en: missing EAP password
da: mangler EAP-adgangskode

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
da: ugyldig wpa-psk: ugyldig nøglelængde %zu. Skal være [8, 63] byte eller 64 hex-cifre

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
da: ugyldig wpa-psk: kan ikke fortolke nøgle med 64 byte som hex

en: Unknown error validating 802.1X security
da: Ukendt fejl ved validering af 802.1X-sikkerhed

en: Wi-Fi password is missing.
da: Adgangskode til wi-fi mangler.

en: missing EAP-TLS identity
da: mangler EAP-TLS-identitet

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
da: ugyldigt CA-certifikat til EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
da: ugyldigt CA-certifikat til EAP-TLS: intet certifikat angivet

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
da: ugyldig privat nøgle til EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
da: ugyldigt brugercertifikat til EAP-TLS: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
da: Ukrypterede private nøgler er usikre

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
da: Den valgte private nøgle lader ikke til at være beskyttet med adgangskode. Dette kan føre til, at dine sikkerhedsakkreditiver kompromitteres. Vælg venligst en privat nøgle beskyttet med adgangskode.
    
    (Du kan bruge openssh til at beskytte din private nøgle med adgangskode)

en: Choose your personal certificate
da: Vælg dit personlige certifikat

en: Choose your private key
da: Vælg din private nøgle

en: Stop hotspot and disconnect any users?
da: Stop hotspot og afkobl eventuelle brugere?

en: _Stop Hotspot
da: _Stop hotspot

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
da: Status ukendt

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
da: Uhåndteret

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
da: Utilgængelig

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
da: Forbinder

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
da: Godkendelse påkrævet

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
da: Tilsluttet

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
da: Afbryder forbindelse

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
da: Forbindelse mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
da: Status ukendt (mangler)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
da: Konfiguration mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
da: IP-konfiguration mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
da: IP-konfigurationen udløb

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
da: Hemmeligheder blev påkrævet men ikke givet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
da: 802.1x-supplikant frakoblede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
da: Konfiguration af 802.1x-supplikant mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
da: 802.1x-supplikant fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
da: 802.1x-supplikant brugte for lang tid på at godkende

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
da: PPP-tjenesten kunne ikke starte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
da: PPP-tjeneste frakoblede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
da: PPP fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
da: DHCP-klient kunne ikke starte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
da: DHCP-klientfejl

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
da: DHCP-klient fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
da: Tjenesten for delt forbindelse kunne ikke starte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
da: Tjenesten til delt forbindelse fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
da: AutoIP-tjeneste kunne ikke starte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
da: AutoIP-tjenestefejl

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
da: AutoIP-tjeneste fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
da: Linjen er optaget

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
da: Ingen ringetone

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
da: Ingen opkobling kunne etableres

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
da: Tidsudløb for opringningsforsøg

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
da: Opringningsforsøg mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
da: Initialisering af modem mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
da: Kunne ikke vælge den angivne APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
da: Søger ikke efter netværk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
da: Netværksregistrering nægtet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
da: Tidsudløb ved netværksregistrering

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
da: Kunne ikke registrere hos det forespurgte netværk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
da: PIN-kontrol mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
da: Firmware for enheden mangler måske

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
da: Forbindelse forsvandt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
da: Eksisterende forbindelse blev antaget

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
da: Modem ikke fundet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
da: Bluetooth-forbindelse mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
da: SIM-kort ikke indsat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
da: SIM-pin påkrævet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
da: SIM-puk påkrævet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
da: SIM forkert

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
da: Forbindelsesforudsætning mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
da: Firmware mangler

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
da: Kabel ikke tilsluttet

en: Insecure network (WEP)
da: Usikkert netværk (WEP)

en: Secure network (WPA)
da: Sikkert netværk (WPA)

en: Secure network (WPA2)
da: Sikkert netværk (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
da: Sikkert netværk (WPA3)

en: Secure network
da: Sikkert netværk

en: Security
da: Sikkerhed

en: Delete Address
da: Slet adresse

en: Delete Route
da: Slet rute

en: automatic
da: automatisk

en: Identity
da: Identitet

en: Cannot import VPN connection
da: Kan ikke importere VPN-forbindelse

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
da: Filen “%s” kunne ikke læses, eller indeholder ikke genkendelige oplysninger om VPN-forbindelse
    
    Fejl: %s.

en: Select file to import
da: Vælg fil at importere

en: A file named “%s” already exists.
da: Der findes allerede en fil med navnet “%s”.

en: _Replace
da: _Erstat

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
da: Vil du erstatte %s med den VPN-forbindelse, du er ved at gemme?

en: Cannot export VPN connection
da: Kan ikke eksportere VPN-forbindelse

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
da: VPN-forbindelsen “%s” kunne ikke eksporteres til %s.
    
    Fejl: %s.

en: Export VPN connection
da: Eksportér VPN-forbindelse

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
da: Ingen

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
da: WEP 40/128-bit-nøgle (Hex eller ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
da: WEP 128-bit-adgangskode

en: Dynamic WEP (802.1x)
da: Dynamisk WEP (802.1x)

en: WPA3 Personal
da: WPA3 personlig

en: Preserve
da: Bevar

en: Random
da: Tilfældig

en: Stable
da: Stabil

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
da: MAC-adressen, som indtastes her, bruges som hardwareadresse til netværksenheden, som forbindelsen er aktiveret på. Funktionen kaldes MAC-kloning eller -spoofing. Eksempel: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
da: Profil %d

en: Unable to open connection editor
da: Kan ikke åbne forbindelsesredigering

en: New Profile
da: Ny profil

en: _Add
da: _Tilføj

en: Import from file…
da: Importér fra fil …

en: Add VPN
da: Tilføj VPN

[ctx: Wifi security]
en: None
da: Ingen

en: Never
da: Aldrig

en: 2.4 GHz / 5 GHz
da: 2,4 GHz / 5 GHz

en: 2.4 GHz
da: 2,4 GHz

[ctx: Signal strength]
en: None
da: Ingen

[ctx: Signal strength]
en: Weak
da: Svag

[ctx: Signal strength]
en: Ok
da: OK

[ctx: Signal strength]
en: Good
da: God

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
da: Fremragende

en: Forget Connection
da: Glem forbindelse

en: Remove Connection Profile
da: Fjern forbindelsesprofil

en: Remove VPN
da: Fjern VPN

en: Details
da: Detaljer

en: Add new connection
da: Tilføj ny forbindelse

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
da: Hvis der tændes for hotspottet, så afbrydes forbindelsen til %s, og det vil ikke være muligt at tilgå internettet gennem wi-fi.

en: Must have a minimum of 8 characters
da: Der skal være mindst 8 tegn

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
da[0]: Må maksimalt bestå af %d karakterer
da[1]: Må maksimalt bestå af %d karakterer

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
da: Slå wi-fi-hotspot til?

en: Manual
da: Manuel

en: Automatic
da: Automatisk

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
da: Der bruges autofinding af web-proxyer, når der ikke er givet en konfigurationsadresse.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
da: Dette anbefales ikke for ubetroede offentlige netværk.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
da: Netværksdetaljer for de valgte netværk inklusive adgangskoder og eventuelt brugertilpasset konfiguration vil gå tabt.

en: _Forget
da: _Glem

en: Known Wi-Fi Networks
da: Kendte wi-fi-netværk

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
da: _Glem

en: System policy prohibits use as a Hotspot
da: Systempolitikken forbyder brug som hotspot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
da: Trådløs enhed understøtter ikke hotspot-tilstand

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
da: Ups, der er gået noget galt. Kontakt venligst din softwareforhandler.

en: NetworkManager needs to be running.
da: Netværkshåndtering skal køre.

en: 2G Only
da: Kun 2G

en: 3G Only
da: Kun 3G

en: 4G Only
da: Kun 4G

en: 5G Only
da: Kun 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
da: 2G, 3G, 4G, 5G (Foretrækkes)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
da: 2G, 3G, 4G (Foretrækkes), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
da: 2G, 3G (Foretrækkes), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
da: 2G (Foretrækkes), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
da: 2G, 3G, 4G (foretrukken)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
da: 2G, 3G (foretrukken), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
da: 2G (foretrukken), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
da: 3G, 4G, 5G (Foretrækkes)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
da: 3G, 4G (Foretrækkes), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
da: 3G (Foretrækkes), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
da: 2G, 4G, 5G (Foretrækkes)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
da: 2G, 4G (Foretrækkes), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
da: 2G (Foretrækkes), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
da: 2G, 3G, 5G (Foretrækkes)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
da: 2G, 3G (Foretrækkes), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
da: 2G (Foretrækkes), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
da: 3G, 4G (foretrukken)

en: 3G (Preferred), 4G
da: 3G (foretrukken), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
da: 2G, 4G (foretrukken)

en: 2G (Preferred), 4G
da: 2G (foretrukken), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
da: 2G, 3G (foretrukken)

en: 2G (Preferred), 3G
da: 2G (foretrukken), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
da: 2G, 5G (Foretrækkes)

en: 2G (Preferred), 5G
da: 2G (Foretrækkes), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
da: 3G, 5G (Foretrækkes)

en: 3G (Preferred), 5G
da: 3G (Foretrækkes), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
da: 4G, 5G (Foretrækkes)

en: 4G (Preferred), 5G
da: 4G (Foretrækkes), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Not Registered
da: Ikke registreret

en: Registered
da: Registreret

en: Searching
da: Søger

en: Denied
da: Nægtet

en: SIM %d
da: Simkort %d

en: Unlock SIM card
da: Lås simkortet op

en: Unlock
da: Lås op

en: Please provide PIN code for SIM %d
da: Angiv pinkoden til simkortet %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
da: Indtast pinkoden for at låse simkortet op

en: Please provide PUK code for SIM %d
da: Angiv pukkoden til simkortet %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
da: Indtast pukkoden for at låse simkortet op

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
da[0]: Forkert adgangskode. Du har %1$u forsøg tilbage
da[1]: Forkert adgangskode. Du har %1$u forsøg tilbage

en: You have %u try left | You have %u tries left
da[0]: Du har %u forsøg tilbage
da[1]: Du har %u forsøg tilbage

en: Wrong password entered.
da: Forkert adgangskode.

en: PUK code should be an 8 digit number
da: Pukkoden skal være på otte tal

en: Enter New PIN
da: Indtast ny pinkode

en: PIN code should be a 4-8 digit number
da: Pinkoden skal være på 4–8 tal

en: Unlocking…
da: Låser op...

en: _Set
da: An_giv

en: Operation Cancelled
da: Handling afbrudt

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
da: <b>Fejl:</b> Adgang nægtet til at ændre indstillinger

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
da: <b>Fejl:</b> Fejl med mobilt udstyr

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
da: %e. %B %Y, %l:%M

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
da: %e. %B %Y, %R

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
da: %l:%M

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
da: Thunderbolt-undersystemet (boltd) er ikke installeret eller konfigureret korrekt.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
da: Thunderbolt blev ikke detekteret.
    Enten mangler systemet understøttelse for Thunderbolt, understøttelsen er blevet slået fra i BIOS, eller BIOS er indstillet til et sikkerhedsniveau som ikke understøttes.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
da: Understøttelse for Thunderbolt er blevet slået fra i BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
da: Sikkerhedsniveau for Thunderbolt kunne ikke bestemmes.

en: Error switching direct mode: %s
da: Fejl ved skift til direkte tilstand: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
da: Ikke tilsluttet

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
da: Tilslutter

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
da: Tilsluttet

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
da: Fejl ved godkendelse

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
da: Godkender

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
da: Reduceret funktionalitet

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
da: Tilsluttet & godkendt

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
da: Ukendt

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
da: Godkendt:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
da: Tilsluttet:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
da: Registreret:

en: Failed to authorize device:
da: Kunne ikke godkende enhed:

en: Failed to forget device:
da: Kunne ikke glemme enhed:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
da[0]: Afhænger af %u anden enhed
da[1]: Afhænger af %u andre enheder

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
da: Fejl

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
da: Godkendt

en: Try clicking, double clicking, scrolling
da: Prøv at klikke, dobbeltklikke og at rulle

en: Five clicks, GEGL time!
da: Fem klik: GEGL-tid!

en: Double click, primary button
da: Dobbeltklik, primær knap

en: Single click, primary button
da: Enkeltklik, primær knap

en: Double click, middle button
da: Dobbeltklik, midterknap

en: Single click, middle button
da: Enkeltklik, midterknap

en: Double click, secondary button
da: Dobbeltklik, sekundær knap

en: Single click, secondary button
da: Enkeltklik, sekundær knap

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
da: Få mere at vide

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
da: Afsendelse af rapporter om tekniske problemer hjælper os med at forbedre %s. Rapporterne sendes anonymt og renses for personlige data. %s

en: Empty all items from Trash?
da: Tøm papirkurven for alle elementer?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
da: Alle elementer i papirkurven vil blive slettet permanent.

en: _Empty Trash
da: _Tøm papirkurv

en: Delete all the temporary files?
da: Slet alle de midlertidige filer?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
da: Alle de midlertidige filer vil blive slettet permanent.

en: _Purge Temporary Files
da: _Slet midlertidige filer

[ctx: Online Account]
en: Other
da: Anden

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
da: %s-konto

en: Error removing account
da: Fejl ved sletning af konto

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
da: %s fjernet

en: Display version number
da: Vis versionsnummer

en: Enable verbose mode
da: Brug uddybende tilstand

en: Search for the string
da: Søg efter strengen

en: List possible panel names and exit
da: Vis mulige panelnavne og afslut

en: Panel to display
da: Panel der skal vises

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
da: [PANEL] [ARGUMENT …]

en: Available panels:
da: Tilgængelige paneler:

en: Privacy
da: Privatliv

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
da[0]: %u output
da[1]: %u outputs

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
da[0]: %u input
da[1]: %u inputs

en: System Sounds
da: Systemlyde

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
da: _Lås op

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
da: Ingen printere fundet

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
da: Indtast en netværksadresse eller søg efter en printer

en: Authentication Required
da: Godkendelse påkrævet

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
da: Indtast dit brugernavn samt adgangskode for at se tilgængelige printere på printerserveren.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
da: Brugernavn

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
da: Adgangskode

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
da: Domæne

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
da: _Godkend

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
da: Ryd alle

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
da: _Godkend

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
da: Ingen aktive udskriftsopgaver

en: Select Printer Driver
da: Vælg printerdriver

en: Loading drivers database…
da: Indlæser driverdatabase …

en: Printing Options
da: Udskriftsindstillinger

en: Printer Details
da: Printerdetaljer

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
da: Brug printer som standard

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
da: Rens printerhoveder

en: Remove Printer
da: Fjern printer

en: Location
da: Placering

en: Ink Level
da: Blækniveau

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
da: Genstart venligst, når problemet er løst.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
da: Genstart

en: Name
da: Navn

en: Address
da: Adresse

en: Searching for preferred drivers…
da: Søger efter foretrukne drivere …

en: Search for Drivers
da: Søg efter drivere

en: Select from Database…
da: Vælg fra database …

en: Install PPD File…
da: Angiv PPD-fil …

en: Authenticate
da: Godkend

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
da: Tilføj printer …

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
da: Fortryd

en: No printers
da: Ingen printere

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
da: Beklager! Systemets udskriftstjeneste
    synes at være utilgængelig.

en: Location services turned off
da: Placeringstjenester er slået fra

en: No applications can obtain location information.
da: Ingen programmer kan indhente information om placering.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
da: Placeringstjenester lader programmer vide hvor du er. Brug af wi-fi og mobilt bredbånd forøger præcisionen.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
da: Bruger Mozillas positionstjeneste: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privatlivspolitik</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
da: Giv tilladelse til at programmerne nedenfor må fastslå din placering.

en: No Applications Have Asked for Location Access
da: Ingen programmer har spurgt om adgang til placering

en: Default
da: Forvalg

en: Middle Mouse Button Click
da: Midterklik på musen

en: Right Mouse Button Click
da: Klik på højre museknap

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Fremad

en: No stylus found
da: Ingen pen fundet

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
da: Flyt din pen hen til tegnepladen for at konfigurere den

en: Eraser Pressure Feel
da: Trykfølsomhed ved viskelæder

en: Soft
da: Blødt

en: Firm
da: Fast

en: Top Button
da: Øvre knap

en: Lower Button
da: Nedre knap

en: Lowest Button
da: Underste knap

en: Tip Pressure Feel
da: Trykfølsomhed ved spidsen

en: Tablet (absolute)
da: Tegneplade (absolut)

en: Touchpad (relative)
da: Touchpad (relativ)

en: Tablet Preferences
da: Indstillinger for tegneplade

en: _Help
da: _Hjælp

en: No tablet detected
da: Ingen tegneplade fundet

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
da: Vær venlig at tilslutte eller tænde din Wacom-tegneplade

en: Bluetooth Settings
da: Bluetooth-indstillinger

en: Wacom Tablet
da: Wacom-tegneplade

en: Tracking Mode
da: Sporingstilstand

en: Left-Handed Orientation
da: Venstrehånds-museorientering

en: Map to Monitor…
da: Tildel skærm …

en: Map Buttons…
da: Tildel knapper …

en: Calibrate…
da: Kalibrer …

en: Adjust mouse settings
da: Justér museindstillinger

en: Adjust display resolution
da: Justér skærmopløsning

en: Decouple Display
da: Afkobl skærm

en: Screen Calibration
da: Skærmkalibrering

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
da: Rør ved målmarkørerne efterhånden som de vises på skærmen for at kalibrere tegnepladen.

en: Mis-click detected, restarting…
da: Fejlklik detekteret, genstarter …

en: Map Buttons
da: Tildel knapper

en: Map buttons to functions
da: Tildel funktioner til knapper

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
da: Redigér en genvej ved at vælge handlingen “Send tastetryk”, klik på tastaturgenvejstasten og hold de nye taster nede. Brug slet tilbage-tasten for at rydde.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
da: 15 minutter

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
da: 20 minutter

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
da: 25 minutter

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
da: 30 minutter

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
da: 45 minutter

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock"
en: 1 hour
da: 1 time

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
da: 80 minutter

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
da: 90 minutter

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
da: 100 minutter

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
da: 2 timer

en: Power Mode
da: Strømsparetilstand

en: Affects system performance and power usage.
da: Påvirker systemets ydelse og strømforbrug.

en: Power Saving Options
da: Indstillinger for strømbesparelse

en: Automatic Screen Brightness
da: Automatisk skærmlysstyrke

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
da: Skærmens lysstyrke indstilles efter det omgivende lys.

en: Dim Screen
da: Dæmp skærm

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
da: Reducerer skærmens lysstyrke, når computeren er inaktiv.

en: Screen _Blank
da: _Sort skærm

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
da: Slukker skærmen efter et tidsrum uden aktivitet.

en: Automatic Power Saver
da: Automatisk strømsparetilstand

en: Enables power saver mode when battery is low.
da: Aktiverer strømsparetilstand, når batteriet er næsten tomt.

en: _Automatic Suspend
da: _Automatisk hvile

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
da: Sætter computeren på pause efter et tidsrum uden aktivitet.

en: Suspend & Power Button
da: Hvile- og tænd/sluk-knap

en: Po_wer Button Behavior
da: Handling for _tænd-/slukknap

en: Show Battery _Percentage
da: Vis _batteriprocent

en: Automatic Suspend
da: Automatisk hvile

en: _Plugged In
da: _Ekstern strøm

en: On _Battery Power
da: På _batteri

en: Delay
da: Ventetid

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
da: Kalibrering vil give en profil, du kan bruge til farvehåndtering for din skærm. Jo længere du kalibrerer, jo bedre bliver farveprofilen.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
da: Du vil ikke kunne bruge din computer mens kalibreringen finder sted.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
da: Kvalitet

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
da: Anslået tidsforbrug

en: Calibration Quality
da: Kalibreringskvalitet

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
da: Vælg den sensorenhed, du vil bruge til kalibreringen.

en: Calibration Device
da: Kalibreringsenhed

en: Select the type of display that is connected.
da: Vælg typen af skærmenhed, der er tilsluttet.

en: Display Type
da: Type af skærmenhed

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
da: Vælg et målhvidpunkt for skærmenheden. De fleste enheder bør kalibreres til en D65-illuminant.

en: Profile Whitepoint
da: Hvidpunkt for profil

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
da: Sæt venligst skærmenheden til en lysstyrke, der er typisk for dig. Farvehåndteringen vil være mest nøjagtig ved dette lysniveau.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
da: Alternativt kan du bruge lysstyrkeniveauet fra en af de andre profiler med denne enhed.

en: Display Brightness
da: Skærmlysstyrke

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
da: Du kan bruge en farveprofil på forskellige computere, eller endda oprette profiler for forskellige lysbetingelser.

en: Profile Name:
da: Profilnavn:

en: Profile Name
da: Profilnavn

en: Profile successfully created!
da: Profilen blev oprettet!

en: Copy profile
da: Kopiér profil

en: Requires writable media
da: Kræver skrivbart medie

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
da: Du vil måske finde instruktionerne om brug af profilen på systemerne <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> samt <a href="windows">Microsoft Windows</a> nyttige.

en: Summary
da: Sammenfatning

en: Add Profile
da: Tilføj profil

en: _Import File…
da: _Importér fil …

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
da: Der er blevet fundet problemer. Profilen vil måske ikke fungere korrekt. <a href="">Vis detaljer.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
da: For at farvehåndteres skal hver enhed have en ajourført farveprofil.

en: Learn more about color management
da: Få mere at vide om farvehåndtering

en: _Set for all users
da: _Indstil for alle brugere

en: Set this profile for all users on this computer
da: Brug denne profil for alle brugere på denne computer

en: _Enable
da: _Aktivér

en: _Add profile
da: _Tilføj profil

en: _Calibrate…
da: _Kalibrér …

en: Calibrate the device
da: Kalibrér enheden

en: _Remove profile
da: _Fjern profil

en: _View details
da: _Vis detaljer

en: Unable to detect any devices that can be color managed
da: Kan ikke finde nogen enheder, hvortil der kan bruges farvehåndtering

en: Projector
da: Projektor

en: LCD (CCFL backlight)
da: LCD (CCFL-bagbelysning)

en: LCD (RGB LED backlight)
da: LCD (RGB LED-bagbelysning)

en: LCD (white LED backlight)
da: LCD (hvid LED-bagbelysning)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
da: Bred-gamut-LCD (CCFL-bagbelysning)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
da: Bred-gamut-LCD (RGB LED-bagbelysning)

en: High
da: Høj

en: 40 minutes
da: 40 minutter

en: Low
da: Lav

en: Native to display
da: “Native” der skal vises

en: D50 (Printing and publishing)
da: D50 (udskrift og publikation)

en: D65 (Photography and graphics)
da: D65 (fotografi og grafik)

en: Display Calibration
da: Skærmenhedskalibrering

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
da: _Genoptag

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
da: _Færdig

en: No Bluetooth Found
da: Ingen Bluetooth fundet

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
da: Indsæt en dongle for at bruge Bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
da: Bluetooth er slukket

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
da: Tænd for at tilslutte enheder og modtage filoverførsler.

en: Airplane Mode is on
da: Flytilstand er aktiv

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
da: Bluetooth er deaktiveret når flytilstand er aktiv.

en: Turn Off Airplane Mode
da: Deaktivér flytilstand

en: Hardware Airplane Mode is on
da: Hardwareflytilstand er aktiv

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
da: Sluk for kontakten Flytilstand for at aktivere Bluetooth.

en: Add Picture…
da: Tilføj billede …

en: Click a speaker to test
da: Klik på en højttaler for at afprøve den

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Bark
da: Gø

en: Drip
da: Dryp

en: Glass
da: Glas

en: Rear
da: Bagved

en: Front
da: Foran

en: System Volume
da: Systemlydstyrke

en: Over-Amplification
da: Overforstærkning

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
da: Tillader at lydstyrken hæves til over 100%. Dette kan resultere i tab af lydkvalitet; det er bedre at have applikations lydstyrken, hvis muligt.

en: Volume Levels
da: Lydstyrkeniveauer

en: Output Device
da: Outputenhed

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Fade
da: Udtoning

en: Input Device
da: Inputenhed

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Alert Sound
da: Påmindelseslyd

en: Input Sources
da: Indtastningskilder

en: Includes keyboard layouts and input methods.
da: Inkluderer tastaturlayout og indtastningsmetoder.

en: Input Source Switching
da: Skift mellem indtastningskilder

en: Use the _same source for all windows
da: Brug _samme kilde i alle vinduer

en: Switch input sources _individually for each window
da: _Skift indtastningskilder individuelt for hvert vindue

en: Special Character Entry
da: Indtastning af specialtegn

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
da: Metoder til indtastning af symboler og bogstavvarianter med brug af tastaturet.

en: View and Customize Shortcuts
da: Gennemse og tilpas genveje

en: Use layout default
da: Brug standardlayout

en: Add an Input Source
da: Tilføj en indtastningskilde

en: Input methods can’t be used on the login screen
da: Indtastningsmetoder kan ikke bruges i loginskærmen

en: Move up
da: Flyt op

en: Move down
da: Flyt ned

en: Preferences
da: Indstillinger

en: View Keyboard Layout
da: Vis tastaturlayout

en: Remove
da: Fjern

en: Reset the shortcut to its default value
da: Nulstil genvejen til dens standardværdi

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
da: Tryk på Esc for at annullere, eller Tilbagetast for at deaktivere tastaturgenvejen.

en: Command
da: Kommando

en: Shortcut
da: Genvej

en: Set Shortcut…
da: Angiv genvej …

en: Add
da: Tilføj

en: Replace
da: Erstat

en: Set
da: Angiv

en: No input source selected
da: Ingen indtastningskilder valgt

en: Add Custom Shortcuts
da: Tilføj brugertilpassede genveje

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
da: Indstil brugertilpassede genveje til kørsel af programmer, scripts mv.

en: Add Shortcut
da: Tilføj genvej

en: No keyboard shortcut found
da: Ingen tastaturgenvej fundet

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

en: Reset All…
da: Nulstil alle …

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
da: Nulstil alle genveje til deres standardbindinger

en: Fingerprint Manager
da: Håndtering af fingeraftryk

en: Fingerprint
da: Fingeraftryk

en: _No
da: _Nej

en: _Yes
da: _Ja

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
da: Ønsker du at slette dine registrerede fingeraftryk, så login med fingeraftryk er deaktiveret?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
da: Ingen fingeraftryksenhed

en: Ensure the device is properly connected.
da: Sørg for, at enheden er korrekt tilsluttet.

en: No fingerprint device
da: Ingen fingeraftryksenhed

en: Choose the fingerprint device you want to configure
da: Vælg den fingeraftryksenhed, du vil konfigurere

en: Fingerprint Device
da: Fingeraftryksenhed

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
da: Login med fingeraftryk lader dig låse din computer op og logge ind med din finger

en: _Delete Fingerprints
da: _Slet fingeraftryk

en: Fingerprint Login
da: Login med fingeraftryk

en: Fingerprint Enroll
da: Registrér fingeraftryk

en: _Re-enroll this finger…
da: Registrér fingeren igen …

en: _Add User…
da: _Tilføj bruger …

en: Create a user account
da: Opret ny brugerkonto

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
da: Dine sessioner skal genstartes for at ændringerne træder i kraft

en: Restart Now
da: Genstart nu

en: User Icon
da: Brugerikon

en: Account Settings
da: Kontoindstillinger

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
da: Administratorer kan tilføje og fjerne andre brugere og ændre indstillinger for alle brugere.

en: _Parental Controls
da: _Forældrekontrol

en: Open the Parental Controls application.
da: Åbn programmet til forældrekontrol.

en: _Language
da: _Sprog

en: Authentication & Login
da: Godkendelse og login

en: _Password
da: _Adgangskode

en: _Fingerprint Login
da: Login med _fingeraftryk

en: A_utomatic Login
da: A_utomatisk login

en: Account Activity
da: Kontoaktivitet

en: Remove User…
da: Fjern bruger …

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
da: Ingen brugere fundet

en: Unlock to add a user account.
da: Lås op for at tilføje en brugerkonto.

en: Add User
da: Tilføj bruger

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
da: _Tilknyt

en: Domain Administrator Login
da: Login for domæneadministrator

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
da: For at kunne bruge enterprise-logins, skal denne computer
    være med i domænet. Få venligst din netværksadministrator
    til at skrive vedkommendes adgangskode her.

en: _Domain
da: _Domæne

en: Administrator _Name
da: _Navn på administrator

en: Administrator Password
da: Adgangskode for administrator

en: _Username
da: _Brugernavn

en: _Full Name
da: _Fulde navn

en: Account _Type
da: Konto_type

en: Allow user to set a password when they next _login
da: Tillad bruger at angive en adgangskode ved næste _login

en: Set a password _now
da: Angiv en adgangskode _nu

en: _Confirm
da: _Bekræft

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
da: Enterprise-login tillader, at der bruges en eksisterende, centralt håndteret brugerkonto på denne enhed. Du kan også bruge denne konto til at tilgå firmaressourcer på internettet.

en: You are Offline
da: Du er ikke tilsluttet

en: You must be online in order to add enterprise users.
da: Du skal være på nettet for at kunne tilføje enterprise-brugere.

en: _Enterprise Login
da: _Enterprise-login

en: Take a Picture…
da: Tag et billede …

en: Select a File…
da: Vælg en fil …

en: Change Password
da: Skift adgangskode

en: Ch_ange
da: _Skift

en: _Confirm New Password
da: _Bekræft ny adgangskode

en: _New Password
da: _Ny adgangskode

en: Current _Password
da: Nuværende _adgangskode

en: Allow user to change their password on next login
da: Tillad bruger at vælge adgangskode når der logges ind næste gang

en: Set a password now
da: Angiv en adgangskode nu

en: Full Screen
da: Fuldskærm

en: Top Half
da: Øverste halvdel

en: Bottom Half
da: Nederste halvdel

en: Left Half
da: Venstre halvdel

en: Right Half
da: Højre halvdel

en: Zoom Options
da: Indstillinger for zoom

en: _Magnification:
da: _Forstørrelse:

en: _Follow mouse cursor
da: _Følg musemarkør

en: _Screen part:
da: _Skærmdel:

en: Magnifier _extends outside of screen
da: _Forstørrelsen går ud over skærmkanten

en: _Keep magnifier cursor centered
da: _Behold forstørrelsesmarkøren centreret

en: Magnifier cursor _pushes contents around
da: Forstørrelsesmarkøren _skubber indholdet omkring

en: Magnifier cursor moves with _contents
da: Forstørrelsesmarkøren flytter med _indholdet

en: Magnifier Position:
da: Position af forstørrelsesglas:

en: Magnifier
da: Forstørrelsesglas

en: _Thickness:
da: _Tykkelse:

en: Thin
da: Tynd

en: Thick
da: Tyk

en: _Length:
da: _Længde:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
da: _Farve:

en: _Crosshairs:
da: _Sigtekorn:

en: _Overlaps mouse cursor
da: _Overlapper musemarkør

en: Crosshairs
da: Sigtekorn

en: _White on black:
da: _Hvid på sort:

en: _Brightness:
da: _Lysstyrke:

en: _Contrast:
da: _Kontrast:

note: The contrast scale goes from Color to None (grayscale)
en: Co_lor
da: Farve

en: Full
da: Fuld

en: Color Effects:
da: Farveeffekter:

en: Color Effects
da: Farveeffekter

en: Typing Assist
da: Skrivehjælp

en: _Sticky Keys
da: _Klæbetaster

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
da: Behandler en sekvens af modifikationstaster som en tastekombination

en: _Disable if two keys are pressed together
da: _Deaktivér hvis to taster holdes nede samtidig

en: Beep when a _modifier key is pressed
da: Bip når der trykkes på en _modifikationstast

en: S_low Keys
da: _Langsomme taster

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
da: Indsætter ventetid mellem at en tast trykkes, og at den accepteres

en: A_cceptance delay:
da: Ventetid for _accept:

en: Short
da: Kort

en: Slow keys typing delay
da: Ventetid for langsomme taster

en: Long
da: Lang

en: Beep when a key is pr_essed
da: Bip når der try_kkes på en tast

en: Beep when a key is _accepted
da: Bip når en tast _accepteres

en: Beep when a key is _rejected
da: Bip når en tast _afvises

en: _Bounce Keys
da: _Rystetaster

en: Ignores fast duplicate keypresses
da: Ignorerer hurtige dobbelte tastetryk

en: Bounce keys typing delay
da: Ventetid for rystetaster

en: _Enable by Keyboard
da: _Slå til med tastatur

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
da: Slå tilgængelighedsfaciliteter til og fra ved hjælp af tastaturet

en: Repeat Keys
da: Gentagende taster

en: Key presses repeat when key is held down.
da: Gentag tastetryk når en tast holdes nede.

en: Repeat keys delay
da: Ventetid for gentagende taster

en: Speed
da: Hastighed

en: Repeat keys speed
da: Taste-gentagelseshastighed

en: Click Assist
da: Klikhjælp

en: _Simulated Secondary Click
da: _Simuleret sekundært klik

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
da: Udløs et sekundært klik ved at holde den primære tast nede

en: Secondary click delay
da: Ventetid ved sekundært klik

en: _Hover Click
da: _Svæveklik

en: Trigger a click when the pointer hovers
da: Udløs et klik når markøren svæver

en: D_elay:
da: V_entetid:

en: Motion _threshold:
da: _Bevægelsestærskel:

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Visual Alerts
da: Visuelle påmindelser

en: _Test flash
da: _Test blink

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
da: Brug et visuelt signal når der gives en lydpåmindelse.

en: _Visual Alerts
da: _Visuelle påmindelser

en: Flash the entire _window
da: Blink med hele _vinduet

en: Flash the entire _screen
da: Blink med hele _skærmen

en: _Always Show Accessibility Menu
da: Vis _altid tilgængelighedsmenu

en: Seeing
da: Syn

en: _High Contrast
da: _Høj kontrast

en: _Large Text
da: _Stor tekst

en: Enable A_nimations
da: A_ktivér animationer

en: C_ursor Size
da: Mark_ørstørrelse

en: Screen _Reader
da: Skærm_oplæser

en: _Sound Keys
da: _Lydtaster

en: Hearing
da: Hørelse

en: Typing
da: Indtastning

en: Screen _Keyboard
da: Skærm_tastatur

en: R_epeat Keys
da: _Gentagende taster

en: Cursor _Blinking
da: Markør_blink

en: _Typing Assist (AccessX)
da: Skrivehjælp (_AccessX)

en: Pointing & Clicking
da: Pege og klikke

en: _Mouse Keys
da: _Musetaster

en: _Locate Pointer
da: _Find markør

en: _Click Assist
da: _Klikhjælp

en: _Double-Click Delay
da: Ventetid for _dobbeltklik

en: Double-Click Delay
da: Ventetid for dobbeltklik

en: Cursor Blinking
da: Markørblink

en: Cursor blinks in text fields.
da: Markør blinker i tekstfelter.

en: Cursor blinking speed
da: Markørblinkehastighed

en: Sound Keys
da: Lydtaster

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
da: Bip når Num Lock og Caps Lock slås til eller fra.

en: Cursor Size
da: Markørstørrelse

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
da: Markørstørrelsen kan kombineres med zoom for at gøre det nemmere at se markøren.

en: Screen Reader
da: Skærmoplæser

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
da: Skærmlæseren læser den viste tekst, efterhånden som du flytter fokus.

en: _Screen Reader
da: _Skærmoplæser

en: General
da: Generelt

en: _Active Screen Edges
da: _Aktive skærmkanter

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
da: Træk vinduer til øverste, venstre eller højre skærmkanter for at ændre deres størrelse.

en: Workspaces
da: Arbejdsområder

en: _Dynamic workspaces
da: _Dynamiske arbejdsområder

en: Automatically removes empty workspaces.
da: Fjerner automatisk tomme arbejdsområder.

en: _Fixed number of workspaces
da: _Fast antal arbejdsområder

en: Specify a number of permanent workspaces.
da: Angiv et antal permanente arbejdsområder.

en: _Number of Workspaces
da: _Antal arbejdsområder

en: Multi-Monitor
da: Flere skærme

en: Workspaces on _primary display only
da: Arbejdsområder kun på den _primære skærm

en: Workspaces on all d_isplays
da: Arbejdsområder _på alle skærme

en: No applications
da: Ingen programmer

en: Install some…
da: Installér nogle …

en: Permissions & Access
da: Rettigheder og adgang

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
da: Data og tjenester som dette program har bedt om adgang til og rettigheder, som det kræver.

en: Camera
da: Kamera

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Location Services
da: Placeringstjenester

en: Built-in Permissions
da: Indbyggede rettigheder

en: Cannot be changed
da: Kan ikke ændres

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
da: Programmers individuelle rettigheder kan gennemses i <a href="privacy">privatlivsindstillingerne</a>.

en: System features used by this application.
da: Systemfunktioner som bruges af programmet.

en: Search
da: Søgning

en: Notifications
da: Påmindelser

en: Run in background
da: Kør i baggrunden

en: Set Desktop Background
da: Angiv skrivebordsbaggrund

en: Sounds
da: Lyde

en: Inhibit system keyboard shortcuts
da: Hindr systemets tastaturgenveje

en: Default Handlers
da: Standardhåndteringer

en: Types of files and links that this application opens.
da: Fil- og linktyper som dette program åbner.

en: Reset
da: Nulstil

en: Usage
da: Forbrug

en: How much resources this application is using.
da: Hvor mange ressourcer dette program bruger.

en: Storage
da: Lager

en: Open in Software
da: Åbn i Software

en: No results found
da: Ingen resultater fundet

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
da: Hvor meget diskplads dette program med programdata og cache bruger.

en: Application
da: Program

en: Clear Cache…
da: Ryd cachen …

en: Networks
da: Netværk

en: _Computer Name
da: _Computernavn

en: _File Sharing
da: _Fildeling

en: Remote _Desktop
da: Fjernskrivebor_d

en: _Media Sharing
da: _Mediedeling

en: _Remote Login
da: _Fjernlogin

en: Some services are disabled because of no network access.
da: Visse tjenester er deaktiveret fordi der ikke er netværksadgang.

en: File Sharing
da: Fildeling

en: _Require Password
da: _Kræv adgangskode

en: Remote Login
da: Fjernlogin

en: Remote Desktop
da: Fjernskrivebord

en: Remote desktop allows viewing and controlling your desktop from another computer.
da: Fjernskrivebord tillader visning og fjernstyring fra en anden computer

en: Enable or disable remote desktop connections to this computer.
da: Aktiver eller deaktiver fjernskrivebords forbindelser til denne computer.

en: Enable Legacy VNC Protocol
da: Ativer ældre VNC protokol

en: Remote Control
da: Fjernstyring

en: Allows remote connections to control the screen.
da: Tillader fjernforbindelser at styre maskinen.

en: How to Connect
da: Hvordan forbindes

en: Connect to this computer using the device name or remote desktop address.
da: Forbind til denne computer ved brug af enhedsnavn eller adresse.

en: Device Name
da: Enhedsnavn

en: Remote Desktop Address
da: Fjernskrivebords adresse

en: VNC Address
da: VNC adresse

en: Authentication
da: Autentificering

en: The user name and password are required to connect to this computer.
da: Brugernavnet og adgangskoden er påkrævet for at forbinde til denne computer.

en: User Name
da: Brugernavn

en: Verify Encryption
da: Verificer kryptering

en: Encryption Fingerprint
da: Krypterings fingeraftryk

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
da: Krypterings fingeraftrykket kan ses i forbindende klienter, og burde være identisk

en: Media Sharing
da: Mediedeling

en: Share music, photos and videos over the network.
da: Del musik, billeder og videoer over netværket.

en: Folders
da: Mapper

en: _New connections must ask for access
da: _Nye forbindelser skal bede om adgang

en: _Require a password
da: _Kræv en adgangskode

en: Select how media should be handled
da: Vælg hvordan medier skal håndteres

en: CD _audio
da: Cd-_lyd

en: _DVD video
da: _Dvd-video

en: _Music player
da: _Musikafspiller

en: _Photos
da: _Billeder

en: _Software
da: _Programmer

en: _Other Media…
da: _Andet medie …

en: _Never prompt or start programs on media insertion
da: _Spørg aldrig, og start aldrig programmer, når der indsættes medier

en: Select how other media should be handled
da: Vælg hvordan andre medier skal håndteres

en: _Action:
da: _Handling:

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
da: Genstart filter

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
da: Midlertidigt slået fra indtil i morgen

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
da: Nattelys gør skærmfarven varmere. Det kan hjælpe med at forhindre anstrengelse af øjnene og søvnløshed.

en: Night Light
da: Nattelys

en: Schedule
da: Tidsplan

en: Sunset to Sunrise
da: Solnedgang til solopgang

en: Manual Schedule
da: Manuel tidsplan

en: Times
da: Tider

en: From
da: Fra

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: To
da: Til

en: Color Temperature
da: Farvetemperatur

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
da: Vælg tal-, dato- og valutaformat. Ændringer træder i kraft ved næste login.

en: Search locales…
da: Søg lokaliteter

en: Common Formats
da: Almindelige formater

en: All Formats
da: Alle formater

en: No Search Results
da: Ingen søgeresultater

en: Searches can be for countries or languages.
da: Søgninger kan være efter lande eller sprog.

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: My Account
da: Min konto

en: Login Screen
da: Loginskærm

en: Language
da: Sprog

en: The language used for text in windows and web pages.
da: Sproget anvendt til tekst i vinduer og på websider.

en: Restart the session for changes to take effect
da: Genstart sessionen for at få ændringerne til at træde i kraft

en: Restart…
da: Genstart …

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
da: Tal-, dato- og valutaformat.

en: _Formats
da: _Formater

en: Login settings are used by all users when logging into the system
da: Indstillinger for login gælder for alle brugere når de logger ind på systemet

en: Dates
da: Datoer

en: Dates & Times
da: Dato & klokkeslæt

en: Numbers
da: Tal

en: Measurement
da: Mål

en: Paper
da: Papir

en: Hardware Model
da: Hardwaremodel

en: Memory
da: Hukommelse

en: Graphics
da: Grafik

en: Disk Capacity
da: Diskkapacitet

en: Calculating…
da: Beregner …

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
da: Styresystemets navn

en: OS Type
da: Styresystemets type

en: Windowing System
da: Vinduessystem

en: Virtualization
da: Virtualisering

en: Kernel Version
da: Kerneversion

en: Software Updates
da: Softwareopdateringer

en: Rename Device
da: Omdøb enhed

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
da: Enhedsnavnet bruges til at identificere enheden når den vises på netværket eller ved parring af Bluetooth-enheder.

en: _Rename
da: _Omdøb

en: Select Language
da: Vælg sprog

en: _Select
da: _Vælg

en: No languages found
da: Ingen sprog fundet

en: Unlock…
da: Lås op …

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
da: Nogle indstillinger skal låses op for at kunne ændres.

en: Increment Hour
da: Forøg time

en: Increment Minute
da: Forøg minut

en: Time
da: Klokkeslæt

en: Decrement Hour
da: Formindsk time

en: Decrement Minute
da: Formindsk minut

en: Turn device off
da: Slå enhed fra

en: Other Devices
da: Andre enheder

en: Not set up
da: Ikke indstillet

en: Sho_w password
da: Vi_s adgangskode

en: Tunneled TLS
da: TLS gennem tunnel

en: Protected EAP (PEAP)
da: Beskyttet EAP (PEAP)

en: Au_thentication
da: _Godkendelse

en: I_dentity
da: I_dentitet

en: _User certificate
da: _Brugercertifikat

en: C_A certificate
da: C_A-certifikat

en: No CA certificate is _required
da: Intet CA-certifikat _påkrævet

en: Private _key
da: Privat _nøgle

en: _Private key password
da: Adgangskode for _privat nøgle

en: Anonymous
da: Anonym

en: Authenticated
da: Godkendt

en: Both
da: Begge

en: Anony_mous identity
da: A_nonym identitet

en: PAC _file
da: PAC-_fil

en: _Inner authentication
da: _Indre godkendelse

en: Allow automatic PAC pro_visioning
da: Tillad automatisk PAC-pro_visionering

en: PEAP _version
da: PEAP-_version

en: 1 (Default)
da: 1 (forvalg)

en: Open System
da: Åbent system

en: Shared Key
da: Delt nøgle

en: _Key
da: _Nøgle

en: Sho_w key
da: _Vis nøgle

en: WEP inde_x
da: WEP-inde_ks

en: MSCHAPv2 (no EAP)
da: MSCHAPv2 (ingen EAP)

en: S_ecurity
da: S_ikkerhed

en: 802.1x _Security
da: 802.1x-_sikkerhed

en: _MAC Address
da: _MAC-adresse

en: _Cloned Address
da: _Klonet adresse

en: IPv_4 Method
da: IPv_4-metode

en: Automatic (DHCP)
da: Automatisk (DHCP)

en: Link-Local Only
da: Kun link-lokal

en: Disable
da: Deaktivér

en: Shared to other computers
da: Delt til andre computere

en: Addresses
da: Adresser

en: Netmask
da: Netmaske

en: Automatic DNS
da: Automatisk DNS

en: Separate IP addresses with commas
da: Adskil IP-adresser med kommaer

en: Routes
da: Ruter

en: Automatic Routes
da: Automatiske ruter

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
da: Metrik

en: Use this connection _only for resources on its network
da: Brug _kun denne forbindelse til ressourcer på dens netværk

en: _Name
da: _Navn

en: bytes
da: byte

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
da: (Fejl: kan ikke indlæse VPN-forbindelsesredigering)

en: IPv_6 Method
da: IPv_6-metode

en: Automatic, DHCP only
da: Automatisk, kun DHCP

en: Prefix
da: Præfiks

en: _Apply
da: _Anvend

en: Signal Strength
da: Signalstyrke

en: Link speed
da: Forbindelseshastighed

en: Supported Frequencies
da: Understøttede frekvenser

en: Last Used
da: Sidst brugt

en: Connect _automatically
da: Forbind _automatisk

en: Make available to _other users
da: Gør tilgængelig for _andre brugere

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
da: _Forbrugsafregnet forbindelse: Har databegrænsninger eller kan medføre omkostninger

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
da: Softwareopdateringer og andre større overførsler vil ikke startes automatisk.

en: Turn VPN connection off
da: Slå VPN-forbindelse fra

en: Network Name
da: Netværksnavn

en: Security type
da: Sikkerhedstype

en: Turn Wi-Fi off
da: Sluk wi-fi

en: _Connect to Hidden Network…
da: _Forbind til skjult netværk …

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
da: Slå wi-fi-hotspot _til …

en: _Known Wi-Fi Networks
da: _Kendte wi-fi-netværk

en: Airplane Mode
da: Flytilstand

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
da: Deaktiverer wi-fi, Bluetooth og mobilt bredbånd

en: No Wi-Fi Adapter Found
da: Ingen wi-fi-adaptere fundet

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
da: Sikr dig at du har tilsluttet en wi-fi-adapter, og at den er tændt

en: Airplane Mode On
da: Flytilstand slået til

en: Turn off to use Wi-Fi
da: Slå fra for at benytte wi-fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
da: Wi-fi-hotspottet er aktivt

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
da: Mobile enheder kan skanne QR-koden for at forbinde.

en: Turn Off Hotspot…
da: Slå wi-fi-hotspot fra …

en: Visible Networks
da: Synlige netværk

en: NetworkManager needs to be running
da: Netværkshåndtering skal køre

en: Provider
da: Leverandør

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
da: Wi-fi-hotspot giver andre mulighed for at dele din internetforbindelse ved at oprette et Wi-Fi-netværk, som de kan oprette forbindelse til. For at gøre det skal du have en internetforbindelse gennem en kilde, som ikke er wi-fi.

en: Generate Random Password
da: Generer tilfældig adgangskode

en: Autogenerate Password
da: Automatisk genereret adgangskode

en: _Turn On
da: _Tænd

en: Network Proxy
da: Netværksproxy

en: _HTTP Proxy
da: _HTTP-proxy

en: H_TTPS Proxy
da: H_TTPS-proxy

en: _FTP Proxy
da: _FTP-proxy

en: _Socks Host
da: _Socks-vært

en: _Ignore Hosts
da: _Ignorerede værter

en: HTTP proxy port
da: Port for HTTP-proxy

en: HTTPS proxy port
da: Port for HTTPS-proxy

en: FTP proxy port
da: Port for FTP-proxy

en: Socks proxy port
da: Port for socks-proxy

en: _Configuration URL
da: _Konfigurationsadresse

en: SIM Lock
da: Simkortlås

en: _Next
da: _Næste

en: Close
da: Luk

en: _Lock SIM with PIN
da: _Lås simkort med pinkode

en: Change PIN
da: Skift pinkode

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
da: Indtast nuværende pinkode for at skifte indstillinger for simkortlås

en: No SIM
da: Intet simkort

en: Insert a SIM card to use this modem
da: Isæt et simkort for at bruge modemmet

en: SIM Locked
da: Simkortet er låst

en: _Mobile Data
da: _Mobildata

en: Access data using mobile network
da: Tilgå data med brug af mobilt netværk

en: _Data Roaming
da: _Dataroaming

en: Use mobile data when roaming
da: Brug mobildata under roaming

en: _Network Mode
da: _Netværkstilstand

en: N_etwork
da: N_etværk

en: Advanced
da: Avanceret

en: _Access Point Names
da: A_dgangspunktnavne

en: _SIM Lock
da: _Simkortlås

en: Lock SIM with PIN
da: Lås simkort med pinkode

en: M_odem Details
da: Modem_detaljer

en: Network Mode
da: Netværkstilstand

en: _Automatic
da: A_utomatisk

en: Choose Network
da: Vælg netværk

en: Refresh Network Providers
da: Opdatér netværksudbydere

en: Modem Details
da: Modemdetaljer

en: Modem Status
da: Modemstatus

en: Carrier
da: Operatør

en: Network Type
da: Netværkstype

en: Network Status
da: Netværksstatus

en: Own Number
da: Eget nummer

en: Device Details
da: Enhedsdetaljer

en: Firmware Version
da: Firmwareversion

en: Access Points
da: Adgangspunkter

en: No WWAN Adapter Found
da: Ingen WWAN-adapter fundet

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
da: Sikr dig, at du har en trådløs wan-/mobilenhed

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
da: Trådløs wan er deaktiveret når flytilstand er aktiv

en: _Turn off Airplane Mode
da: _Deaktivér flytilstand

en: Data Connection
da: Dataforbindelse

en: SIM card used for internet
da: Simkort anvendt til internet

en: Enable Mobile Network
da: Aktivér mobilt netværk

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Date & Time
da: Dato & klokkeslæt

en: Year
da: År

en: Month
da: Måned

en: Day
da: Dag

en: Time Zone
da: Tidszone

en: Search for a city
da: Søg efter en by

en: Automatic _Date & Time
da: Automatisk _Dato & klokkeslæt

en: Requires internet access
da: Kræver internetadgang

en: Date & _Time
da: Dato & _klokkeslæt

en: Automatic Time _Zone
da: Automatisk tids_zone

en: Requires location services enabled and internet access
da: Kræver internetadgang og at placeringstjenester er aktiverede

en: Time Z_one
da: Tidsz_one

en: Time _Format
da: _Format for klokkeslæt

en: 24-hour
da: 24-timers

en: Camera is turned off
da: Kameraet er slukket

en: No applications can capture photos or video.
da: Ingen programmer kan optage billeder eller video.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
da: Brug af kameraet tillader programmer at optage billeder og videoer. Deaktiveres kameraet, vil nogle programmer måske ikke virke korrekt.

en: Allow the applications below to use your camera.
da: Giv tilladelse til at programmerne nedenfor må bruge dit kamera.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
da: Ingen programmer har spurgt om adgang til kamera

en: _Do Not Disturb
da: _Forstyr ikke

en: _Lock Screen Notifications
da: Påmindelser for _låst skærm

note: This is the per application switch for message tray usage.
en: _Notifications
da: _Notifikationer

note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
da: Lyd _alarmer

en: Notification _Popups
da: _Pop op'er til påmindelser

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
da: Påmindelser vil fortsat blive vist i påmindelseslisten, når pop op'er er slået fra.

note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
da: Vis besked indhold i pop op-beskeder

en: Show Message C_ontent on Lock Screen
da: Vis besked indhold på låseskærmen

en: _Mail
da: _Post

en: _Calendar
da: _Kalender

en: M_usic
da: _Musik

en: Microphone is turned off
da: Mikrofonen er slået fra

en: No applications can record sound.
da: Ingen programmer kan optage lyd.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
da: Brug af mikrofonen tillader programmer at optage og lytte til lyd. Deaktiveres mikrofonen, vil nogle programmer måske ikke virke korrekt.

en: Allow the applications below to use your microphone.
da: Giv tilladelse til at programmerne nedenfor må bruge din mikrofon.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
da: Ingen programmer har spurgt om adgang til mikrofon

en: Name:
da: Navn:

en: Authorize and Connect
da: Godkend og tilslut

en: Forget Device
da: Glem enhed

en: No Thunderbolt support
da: Ingen understøttelse for Thunderbolt

en: Direct Access
da: Direkte adgang

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
da: Tillad direkte adgang til enheder såsom dockingstations og eksterne GPU'er.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
da: Kun USB- og Display Port-enheder kan forbindes.

en: Pending Devices
da: Ventende enheder

en: No devices attached
da: Ingen enheder forbundet

en: Primary Button
da: Primær knap

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
da: Indstiller rækkefølgen for fysiske knapper på mus og pegeplader.

en: Mouse
da: Mus

en: Mouse Speed
da: Musens hastighed

en: Double-click timeout
da: Dobbeltklik-tid

en: Acceleration Profile
da: Accelerationsprofil

en: How the pointer moves when you move the mouse.
da: Hvordan markøren bevæger sig når du bevæger musen.

en: Flat
da: Flad

en: Adaptive
da: Adaptivt

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
da: Naturlig rulning

en: Scrolling moves the content, not the view.
da: Rulning flytter indholdet, ikke visningen.

en: Touchpad
da: Pegeplade

en: Touchpad Speed
da: Pegepladens hastighed

en: Touchpad Click Method
da: Touchpad klik metode

en: Create button behavior (left, middle and right) using the chosen action.
da: Opret knap handling (venstre, midt og højre) ved brug af den valgte handling.

en: Use the touchpad default
da: Brug touchpad standard

en: No buttons created
da: Ingen knapper oprettet

en: Left, middle and right areas
da: Venstre, midt og højre områder

en: One, two and three fingers
da: En, to og tre fingre

en: Tap to Click
da: Tryk for at klikke

en: Two-finger Scrolling
da: Tofingerrulning

en: Edge Scrolling
da: Kantrulning

en: Problem Reporting
da: Problemrapportering

en: _Automatic Problem Reporting
da: _Automatisk problemrapportering

en: File History
da: Filhistorik

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
da: Filhistorikken husker de filer du har brugt. Informationen deles mellem programmer og gør det let at finde filer som du måske vil bruge.

en: File H_istory
da: _Filhistorik

en: File _History Duration
da: _Varighed for filhistorik

en: _Clear History…
da: _Ryd historik …

en: Trash & Temporary Files
da: Papirkurv & midlertidige filer

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
da: Papirkurven og midlertidige filer kan nogle gange indeholde personlig eller følsom information. Hvis de slettes automatisk, kan det hjælpe med at beskytte privatlivet.

en: Automatically Delete _Trash Content
da: Automatisk sletning af indholdet i _papirkurven

en: Automatically Delete Temporary _Files
da: Automatisk sletning af _midlertidige filer

en: Automatically Delete _Period
da: _Periode for automatisk sletning

en: _Empty Trash…
da: _Tøm papirkurv …

en: _Delete Temporary Files…
da: _Slet midlertidige filer …

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
da: 1 dag

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
da: 2 dage

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
da: 3 dage

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
da: 4 dage

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
da: 5 dage

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
da: 6 dage

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
da: 7 dage

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
da: 14 dage

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
da: 30 dage

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
da: Forevigt

en: Automatic Screen _Lock
da: Automatisk skærm_låsning

en: Automatic _Screen Lock Delay
da: Forsinkelse for automatisk skærm_låsning

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
da: Periode efter skærmen er blevet ryddet hvorefter skærmen automatisk låses.

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
da: Skærmen slukker

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
da: 30 sekunder

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 1 minute
da: 1 minut

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 2 minutes
da: 2 minutter

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 3 minutes
da: 3 minutter

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: Connect to your data in the cloud
da: Forbind til dine data i skyen

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
da: Ingen internetforbindelse — forbind for at sætte nye onlinekonti op

en: Add an account
da: Tilføj en konto

en: Remove Account
da: Fjern konto

en: Quit
da: Afslut

en: Panels
da: Paneler

en: Go back to previous panel
da: Gå tilbage til forrige panel

en: Cancel search
da: Annullér søgning

en: All Settings
da: Alle indstillinger

en: Primary Menu
da: Hovedmenu

en: Warning: Development Version
da: Advarsel: Udviklingsversion

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
da: Denne version af Indstillinger bør kun bruges til udvikling. Du kan opleve fejlagtig opførsel af systemet, datatab og andre uventede problemer.

en: Help
da: Hjælp

en: Printers
da: Printere

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
da: Tilføj printere, vis udskriftsopgaver og bestem hvordan du vil udskrive

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
da: Printer;Kø;Print;Papir;Blæk;Toner;

en: Protect your location information
da: Beskyt din placeringsinformation

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
da: skærm;lås;diagnostik;baglås;nedbrud;privat;seneste;midlertidig;tmp;indeks;navn;netværk;identitet;privatliv;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
da: Angiv tasteafbildninger og justér følsomhed for digital pen til grafiske tegneplader

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
da: Tegneplade;Wacom;Pen;Viskelæder;Mus;

en: View your battery status and change power saving settings
da: Vis din batteristatus og skift indstillinger for strømstyring

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
da: Strøm;Sove;Hvile;Dvale;Batteri;Lysstyrke;Dæmp;Dæmpning;Blank;Sort;Skærm;DPMS;Tomgang;Inaktiv;Energi;

en: Color
da: Farver

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
da: Kalibrér farver til dine enheder, såsom skærme, kameraer eller printere

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
da: Farve;ICC;Profil;Kalibrer;Printer;Skærm;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
da: Slå Bluetooth til eller fra og tilslut dine enheder

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
da: del;deling;bluetooth;obex;

en: Background
da: Baggrund

en: Change your background image to a wallpaper or photo
da: Skift dit baggrundsbillede til et tapet eller billede

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
da: Tapet;Baggrund;Skærm;Skrivebord;

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
da: Skift lydstyrke, input, output samt påmindelseslyde

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
da: Kort;Mikrofon;Volumen;Lydstyrke;Fade;Udtoning;Balance;Bluetooth;Hovedtelefoner;Lyd;Audio;Output;Input;

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
da: Ændr tastaturgenveje og indstil dine indtastningspræferencer og -kilder samt tastaturlayout

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
da: Genvej;Arbejdsområde;Vindue;Størrelse;Zoom;Kontrast;Input;Inddata;Kilde;Lås;Volumen;Lydstyrke;

en: Users
da: Brugere

en: Add or remove users and change your password
da: Tilføj eller fjern brugere og skift din adgangskode

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
da: Login;Navn;Fingeraftryk;Avatar;Logo;Ansigt;Adgangskode;Forældrekontrol;Skærmtid;Programbegrænsninger;Webbegrænsninger;Forbrug;Forbrugsgrænse;Unge;Barn;

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
da: Gør det nemmere at se, høre, skrive, pege og klikke

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
da: Tastatur;Mus;a11y;Tilgængelighed;Kontrast;Cursor;Markør;Lyd;Zoom;Skærm;Skærmoplæser;stor;høj;Oplæser;tekst;skrifttype;størrelse;AccessX;Klæbetaster;Taster;Langsomme;Rystetaster;Ryste;Mus;Musetaster;Dobbelt;Dobbeltklik;Ventetid;Forsinkelse;Hastighed;Hjælp;Gentag;Blink;visuel;synlig;høre;hørelse;lyd;indtastning;

en: Manage preferences for productivity and multitasking
da: Håndtér indstillinger for produktivitet og multitasking

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
da: Multitasking;Multitaske;Produktivitet;Tilpas;Skrivebord;

en: Control various application permissions and settings
da: Kontrollér forskellige programrettigheder og -indstillinger

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
da: application;program;flatpak;rettighed;indstilling;applikation;tilladelse;

en: Control what you want to share with others
da: Bestem hvad du vil dele med andre

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
da: del;deling;ssh;vært;navn;fjern;skrivebord;medie;lyd;video;billeder;fotos;film;videoer;server;rendering;

en: Removable Media
da: Flytbare medier

en: Configure Removable Media settings
da: Indstil flytbare medier

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
da: enhed;system;standard;program;foretrukken;cd;dvd;usb;lyd;video;disk;flytbar;medie;autokørsel;

en: Region & Language
da: Region & sprog

en: Select your display language and formats
da: Vælg sprog og formater

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
da: Sprog;Layout;Tastatur;Input;Inddata;

en: About
da: Om

en: View information about your system
da: Vis information om systemet

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
da: enhed;system;information;værtsnavn;hukommelse;processor;version;standard;program;foretrukne;foretrukken;cd;dvd;usb;lyd;video;disk;flytbar;medie;autokørsel;

en: Control how you connect to the Internet
da: Angiv hvordan du forbinder til internettet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
da: Netværk;IP;LAN;Proxy;WAN;Bredbånd;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
da: Angiv hvordan du forbinder til trådløse netværk

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
da: Netværk;Trådløs;Wi-fi;Wifi;IP;LAN;Bredbånd;DNS;Hotspot;

en: Mobile Network
da: Mobilt netværk

en: Configure Telephony and mobile data connections
da: Indstil telefoni og mobildataforbindelser

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
da: mobil;wwan;telefoni;sim;simkort;

en: Change the date and time, including time zone
da: Skift dato og klokkeslæt inklusive tidszone

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
da: Ur;Tidszone;Sted;

en: Protect your pictures
da: Beskyt dine billeder

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
da: skærm;lås;diagnostik;baglås;nedbrud;privat;seneste;midlertidig;tmp;indeks;navn;netværk;identitet;

en: Control which notifications are displayed and what they show
da: Tilpas hvilke påmindelser der vises, og hvad de viser

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
da: Påmindelser;Banner;Besked;Meddelelse;Statusfelt;Status;Pop;Pop-op;

en: Default Applications
da: Standardprogrammer

en: Configure Default Applications
da: Opsætning af standardprogrammer

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
da: standard;program;applikation;foretrukne;foretrukken;medie;medier;

en: Protect your conversations
da: Beskyt dine samtaler

en: Manage Thunderbolt devices
da: Håndtér Thunderbolt-enheder

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
da: Thunderbolt;privatliv;

en: Mouse & Touchpad
da: Mus & pegeplade

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
da: Skift følsomhed for din mus eller pegeplade og vælg højre- eller venstrehåndstilstand

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
da: Pegeplade;Markør;Klik;Prik;Dobbelt;Knap;Trackball;Rul;Rulning;

en: Diagnostics
da: Diagnostik

en: Report your problems
da: Rapportér dine problemer

en: File History & Trash
da: Filhistorik & papirkurv

en: Don't leave traces
da: Efterlad ingen spor

en: Online Accounts
da: Onlinekonti

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
da: Forbind til dine onlinekonti og beslut dig for hvad du vil bruge dem til

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
da: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Internet;Web;Online;Chat;Kalender;Post;E-post;Mail;Email;E-mail;Kontaktpersoner;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
da: Indstillinger;Opsætning;

en: Turn zoom on or off
da: Slå zoom til eller fra

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Turn screen reader on or off
da: Slå skærmoplæser til eller fra

en: Turn on-screen keyboard on or off
da: Slå skærmtastatur til eller fra

en: Increase text size
da: Forøg tekststørrelse

en: Decrease text size
da: Formindsk tekststørrelse

en: High contrast on or off
da: Høj kontrast til eller fra

en: Switch to next input source
da: Skift til næste indtastningskilde

en: Switch to previous input source
da: Skift til forrige indtastningskilde

en: Raven Notifications
da: Raven notifikationer

en: Clear Notifications
da: Ryd notifikationer

en: Launchers
da: Programstartere

en: Launch help browser
da: Start hjælpefremviser

en: Launch calculator
da: Start lommeregner

en: Launch email client
da: Start e-mail-program

en: Launch web browser
da: Start webbrowser

en: Home folder
da: Hjemmemappe

[ctx: keybinding]
en: Search
da: Søg

en: Screenshots
da: Skærmbilleder

en: Save a screenshot to $PICTURES
da: Gem et skærmbillede i $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
da: Gem et skærmbillede af et vindue i $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
da: Gem et skærmbillede af et område i $PICTURES

en: Sound and Media
da: Lyd og medie

en: Volume mute/unmute
da: Slå lyden til/fra

en: Volume down
da: Dæmpning af lydstyrken

en: Volume up
da: Forøg lydstyrken

en: Microphone mute/unmute
da: Slå mikrofonen til/fra

en: Launch media player
da: Start medieafspiller

en: Play (or play/pause)
da: Afspil (eller afspil/pause)

en: Pause playback
da: Afspilning på pause

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Previous track
da: Forrige spor

en: Next track
da: Næste spor

en: Eject
da: Skub ud

en: Show the Power Dialog
da: Vis strømstyrings dialogen

en: Log out
da: Log ud

en: Lock screen
da: Lås skærm
