budgie-control-center 1.2.0 - en to fr translation catalogue (1623 entries)

en: Two Sided
fr: Recto verso

en: Paper Type
fr: Type de papier

en: Paper Source
fr: Source du papier

en: Output Tray
fr: Bac de sortie

[ctx: printing option]
en: Resolution
fr: Résolution

en: GhostScript pre-filtering
fr: Pré-filtrage GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
fr: Pages par côté

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
fr: Recto-verso

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
fr: Général

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
fr: Mise en page

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
fr: Options installables

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
fr: Tâche

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
fr: Qualité de l’image

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
fr: Couleur

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
fr: Finition

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
fr: Avancé

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
fr: Page de test

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
fr: Page de test

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
fr: Aucune tâche d’impression active

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
fr[0]: %u tâche
fr[1]: %u tâches
fr[2]: %u tâches

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
fr: Nettoyage des têtes d’impression

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
fr: Toner pratiquement épuisé

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
fr: Plus de toner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
fr: Révélateur pratiquement épuisé

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
fr: Plus de révélateur

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
fr: Cartouche de couleur pratiquement vide

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
fr: Cartouche de couleur vide

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
fr: Couvercle ouvert

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
fr: Porte ouverte

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
fr: Pratiquement plus de papier

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
fr: Plus de papier

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
fr: Hors ligne

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
fr: Arrêtée

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
fr: Récipient à déchets pratiquement plein

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
fr: Récipient à déchets plein

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
fr: Le photo-conducteur optique est pratiquement en fin de vie

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
fr: Le photo-conducteur optique n’est plus en état

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
fr: Prête

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
fr: N’accepte plus de tâche supplémentaire

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
fr: Traitement en cours

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
fr: Fabricant

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
fr: Pilote

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
fr: Recto

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
fr: Bord long (standard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
fr: Bord court (retourné)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
fr: Paysage

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
fr: Paysage inversé

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
fr: Portrait inversé

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
fr: Configuration automatique

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
fr: L’imprimante « %s » a été supprimée

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
fr: L’ajout de la nouvelle imprimante a échoué.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
fr: Impossible de charger l’interface utilisateur : %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
fr: Déverrouiller pour ajouter des imprimantes et modifier les paramètres

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
fr: En attente

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
fr: En pause

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
fr: Authentification requise

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
fr: Traitement en cours

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
fr: Arrêtée

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
fr: Interrompue

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
fr: Annulée

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
fr: Terminée

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
fr: Déplacer cette tâche au début de la queue

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
fr: Imprimante JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
fr: Imprimante LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
fr: Informations sur %s

en: No suitable driver found
fr: Aucun pilote adéquat trouvé

en: Select PPD File
fr: Sélectionnez un fichier PPD

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
fr: Fichiers de description PostScript de l’imprimante (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
fr: Sélection automatique

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
fr: Option par défaut de l’imprimante

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
fr: Incorporer seulement les polices GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
fr: Convertir en PS de niveau 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
fr: Convertir en PS de niveau 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
fr: Aucun pré-filtrage

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
fr: Ajouter une imprimante

en: Unlock Print Server
fr: Déverrouiller le serveur d’imprimantes

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
fr: Déverrouiller %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
fr: Saisissez votre nom d’utilisateur et votre mot de passe pour afficher les imprimantes sur %s.

en: Searching for Printers
fr: Recherche d’imprimantes

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
fr: Port série

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
fr: Port parallèle

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
fr: Emplacement : %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
fr: Adresse : %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
fr: Le serveur nécessite une authentification

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
fr[0]: %u tâche nécessite une authentification
fr[1]: %u tâches nécessitent une authentification
fr[2]: %u tâches nécessitent une authentification

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
fr: %s - tâches d’impression actives

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
fr: Saisissez vos informations d’authentification pour imprimer à partir de %s.

en: Power
fr: Énergie

en: Sound
fr: Son

en: Network
fr: Réseau

en: %d of %d
fr: %d sur %d

en: New shortcut…
fr: Nouveau raccourci…

en: Button %d
fr: Bouton %d

en: Button
fr: Bouton

en: Output:
fr: Sortie :

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
fr: Conserver le rapport d’affichage (letterbox) :

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
fr: Associer à un seul écran

en: Display Mapping
fr: Afficher la correspondance

en: _Close
fr: _Fermer

en: Test Your _Settings
fr: Tester vos p_aramètres

en: Stylus
fr: Stylet

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
fr: Tablette

note: Translators: UPS is an Uninterruptible Power Supply: * https://en.wikipedia.org/wiki/Uninterruptible_power_supply
en: UPS
fr: Onduleur

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
fr: Batterie

en: When _idle
fr: Quand _inactif

en: Suspend
fr: Mettre en veille

en: Power Off
fr: Éteindre

en: Hibernate
fr: Hiberner

en: Nothing
fr: Rien

en: Off
fr: Désactivé

en: When on battery power
fr: Quand sur batterie

en: When plugged in
fr: Quand le câble est branché

en: On
fr: Activé

[ctx: Idle time]
en: Never
fr: Jamais

en: Automatic suspend
fr: Mise en veille automatique

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
fr: Le mode performance est temporairement désactivé en raison de la température.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
fr: Il semble que l’ordinateur soit posé sur vos genoux, le mode performance est temporairement indisponible. Posez l’appareil sur une surface stable pour le rétablir.

en: Performance mode temporarily disabled.
fr: Mode performance temporairement indisponible

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
fr: Batterie faible : mode économie d’énergie activé. Le mode précédent sera rétabli quand le niveau de batterie sera suffisant.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
fr: Mode économie d’énergie activé par « %s ».

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
fr: Mode performance activé par « %s ».

en: High performance and power usage.
fr: Performances élevées et forte consommation d’énergie.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
fr: Équilibré

en: Standard performance and power usage.
fr: Performances et consommation d’énergie normales.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
fr: Économie d’énergie

en: Reduced performance and power usage.
fr: Performances et consommation d’énergie réduites.

en: Unknown time
fr: Durée inconnue

en: %i hour | %i hours
fr[0]: %i heure
fr[1]: %i heures
fr[2]: %i heures

en: hour | hours
fr[0]: heure
fr[1]: heures
fr[2]: heures

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
fr: %s avant chargement complet

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
fr: Attention : il reste %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
fr: %s restant

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
fr: Batterie pleine

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
fr: Pas en charge

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
fr: Déchargée

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
fr: En charge

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
fr: En décharge

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
fr: Souris sans fil

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
fr: Clavier sans fil

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
fr: Onduleur

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
fr: Assistant personnel

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
fr: Téléphone portable

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
fr: Lecteur multimédia

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
fr: Ordinateur

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
fr: Périphérique d’entrée pour jeux

[ctx: Battery name]
en: Main
fr: Principale

[ctx: Battery name]
en: Extra
fr: Secondaire

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
fr: Espace de couleurs standard

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
fr: Profil test

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
fr: Automatique

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
fr: Basse qualité

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
fr: Qualité moyenne

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
fr: Haute qualité

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
fr: RVB par défaut

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
fr: CMJN par défaut

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
fr: Gris par défaut

en: Vendor supplied factory calibration data
fr: Données d’étalonnage d’usine du fabricant

en: Full-screen display correction not possible with this profile
fr: Correction de l’écran en mode plein écran impossible avec ce profil

en: This profile may no longer be accurate
fr: Ce profil n’est peut-être plus assez précis

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
fr: Écran de portable

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
fr: Webcam intégrée

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
fr: Écran %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
fr: Scanner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
fr: Appareil photo %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
fr: Imprimante %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
fr: Webcam %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
fr: Par défaut :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
fr: Espace de couleurs :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
fr: Profil test :

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
fr: Sélectionnez un fichier de profil ICC

en: _Import
fr: _Importer

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
fr: Profils ICC pris en charge

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Screen
fr: Écran

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
fr: Enregistrer le profil

en: _Save
fr: _Enregistrer

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
fr: Créer un profil de couleur pour le périphérique sélectionné

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
fr: L’instrument de mesure n’est pas détecté. Vérifiez qu’il est allumé et connecté correctement.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
fr: L’instrument de mesure ne prend pas en charge les profils d’imprimante.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
fr: Le type de périphérique n’est pas actuellement pris en charge.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
fr: Posez votre sonde d’étalonnage sur le carré et appuyez sur « Démarrer »

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
fr: Déplacez votre sonde d’étalonnage vers l’emplacement à étalonner et appuyez sur « Continuer »

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
fr: Déplacez votre sonde d’étalonnage à l’aplomb de l’emplacement à étalonner et appuyez sur « Continuer »

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
fr: Rabattez l’écran

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
fr: Une erreur interne irrécupérable est survenue.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
fr: Les outils nécessaires à l’étalonnage ne sont pas installés.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
fr: Le profil n’a pas pu être généré.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
fr: Le point blanc spécifié n’est pas disponible.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
fr: Terminé !

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
fr: Échec de l’étalonnage !

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
fr: Vous pouvez retirer la sonde d’étalonnage.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
fr: Ne pas toucher à la sonde d’étalonnage pendant le processus

en: Enable color management for %s
fr: Activer la gestion des couleurs de %s

en: Show color profiles for %s
fr: Afficher les profils de couleurs de %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
fr: Non étalonné

en: multiple sizes
fr: plusieurs tailles

note: translators: 100 × 100px * Note that this is not an "x", but U+00D7 MULTIPLICATION SIGN
en: %d × %d
fr: %d × %d

en: No Desktop Background
fr: Aucun arrière-plan de bureau

en: Select a picture
fr: Sélectionner une image

en: Current background
fr: Arrière-plan actuel

note: Centered
en: Centered
fr: Centré

note: Scaled
en: Scaled
fr: Mise à l'échelle

note: Stretched
en: Stretched
fr: Étiré

note: Wallpaper
en: Wallpaper
fr: Fond d'écran

en: Custom
fr: Personnalisée

en: Testing %s
fr: Test de %s

[ctx: volume]
en: 100%
fr: 100 %

en: None
fr: Aucun

en: Layout default
fr: Mise en page par défaut

en: Custom Shortcuts
fr: Raccourcis personnalisés

en: More…
fr: Davantage…

en: No input sources found
fr: Aucune source de saisie trouvée

[ctx: Input Source]
en: Other
fr: Autre

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
fr: %s est déjà utilisé pour %s. Si vous le remplacez, %s sera désactivé

en: Enter the new shortcut
fr: Saisir le nouveau raccourci

en: Set Custom Shortcut
fr: Définir un raccourci personnalisé

en: Set Shortcut
fr: Définir un raccourci

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
fr: Saisissez un nouveau raccourci pour changer %s.

en: Add Custom Shortcut
fr: Ajouter un raccourci personnalisé

en: Alternate Characters Key
fr: Touche de caractères alternatifs

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
fr: La touche des caractères alternatifs peut être utilisée pour saisir des caractères supplémentaires. Ceux-ci sont parfois affichés en tant que troisième option sur votre clavier.

[ctx: keyboard key]
en: None
fr: Aucun

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
fr: Alt gauche

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
fr: Alt droit

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
fr: Super gauche

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
fr: Super droit

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
fr: Touche menu

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
fr: Ctrl droit

en: Compose Key
fr: Touche de composition

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
fr: La touche de composition permet de saisir une grande variété de caractères. Pour l’utiliser, maintenez-la enfoncée et appuyez sur <b>C</b> et <b>o</b> pour saisir <b>©</b>, ou <b>a</b> et <b>’</b> pour saisir <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
fr: Verr. Maj.

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
fr: Arrêt défil.

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
fr: Impr. écran

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
fr: Vous pouvez basculer d’une source de saise à une autre à l’aide du raccourcis clavier %s. Pour modifier ces raccourcis clavier, allez dans les préférences clavier

en: %d modified | %d modified
fr[0]: %d modifié
fr[1]: %d modifiés
fr[2]: %d modifiés

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Reset All Shortcuts?
fr: Réinitialiser tous les raccourcis ?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
fr: Réinitialiser tous les raccourcis peut aussi affecter vos raccourcis personnalisés. Cette action est irréversible.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Reset All
fr: Tout réinitialiser

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
fr: Désactivé

en: Authentication failed
fr: Échec d’authentification

en: The new password is too short
fr: Le nouveau mot de passe est trop court

en: The new password is too simple
fr: Le nouveau mot de passe est trop simple

en: The old and new passwords are too similar
fr: L’ancien et le nouveau mot de passe sont trop ressemblants

en: The new password has already been used recently.
fr: Le nouveau mot de passe a déjà été utilisé récemment.

en: The new password must contain numeric or special characters
fr: Le nouveau mot de passe doit contenir des caractères spéciaux ou numériques

en: The old and new passwords are the same
fr: L’ancien et le nouveau mot de passe sont identiques

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
fr: Votre mot de passe a été modifié depuis que vous vous êtes authentifié !

en: The new password does not contain enough different characters
fr: Le nouveau mot de passe ne comporte pas suffisamment de caractères différents

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Please choose another password.
fr: Veuillez choisir un autre mot de passe.

en: Please type your current password again.
fr: Veuillez saisir à nouveau votre mot de passe actuel.

en: Password could not be changed
fr: Le mot de passe ne peut pas être modifié

en: The passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne concordent pas.

en: Select
fr: Sélectionner

en: Browse for more pictures
fr: Rechercher d’autres images

en: Cannot automatically join this type of domain
fr: Impossible de rejoindre ce type de domaine automatiquement

en: No such domain or realm found
fr: Aucun domaine trouvé

en: Cannot log in as %s at the %s domain
fr: Impossible de se connecter en tant que %s au domaine %s

en: Invalid password, please try again
fr: Mot de passe non valide, essayez à nouveau

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
fr: Connexion au domaine %s impossible : %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
fr: l’appareil doit être sollicité pour effectuer cette action

en: the device is already claimed by another process
fr: l’appareil est déjà sollicité par un autre processus

en: you do not have permission to perform the action
fr: vous ne disposez pas des permissions pour effectuer cette action

en: no prints have been enrolled
fr: aucune empreinte enregistrée

en: Failed to communicate with the device during enrollment
fr: Échec de communication avec l’appareil lors de l’apprentissage

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
fr: Échec de communication avec le lecteur d’empreintes

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
fr: Échec de communication avec le démon d’empreintes

en: Failed to list fingerprints: %s
fr: Échec de chargement de la liste des empreintes : %s

note: TRANSLATORS: This is part of the translation 'Ensure fprintd has been enabled using your pam authorization module'
en: your pam authorization module
fr: Votre module d'autorisation pam

note: TRANSLATORS: fprintd does not have to be translated, the %s is the name of an executable that is calculated when the app is running
en: Ensure fprintd has been enabled using %s
fr: Assurez-vous que fprintd a été activé en utilisant %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
fr: Échec de suppression des empreintes enregistrées : %s

en: Left thumb
fr: Pouce gauche

en: Left middle finger
fr: Majeur gauche

en: _Left index finger
fr: Index _gauche

en: Left ring finger
fr: Annulaire gauche

en: Left little finger
fr: Auriculaire gauche

en: Right thumb
fr: Pouce droit

en: Right middle finger
fr: Majeur droit

en: _Right index finger
fr: Index _droit

en: Right ring finger
fr: Annulaire droit

en: Right little finger
fr: Auriculaire droit

en: Unknown Finger
fr: Doigt inconnu

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
fr: Terminé

en: Fingerprint device disconnected
fr: Lecteur d’empreintes déconnecté

en: Fingerprint device storage is full
fr: L’espace de stockage du lecteur d’empreintes est saturé

en: Fingerprint is a duplicate
fr: L'empreinte digitale est un doublon

en: Failed to enroll new fingerprint
fr: L’apprentissage de la nouvelle empreinte a échoué

en: Failed to start enrollment: %s
fr: L’apprentissage n’a pas pu démarrer : %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
fr: L’apprentissage de la nouvelle empreinte a échoué

en: Failed to stop enrollment: %s
fr: L’arrêt de l’apprentissage de l’empreinte a échoué : %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
fr: Positionnez et glissez votre doigt sur le lecteur d’empreintes plusieurs fois pour l’apprentissage de votre empreinte

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
fr: Enregistrer une nouvelle empreinte

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
fr: Impossible de libérer le lecteur d’empreintes %s : %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
fr: Problème lors de la lecture de l’appareil

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
fr: Échec lors de la tentative de récupération du lecteur d’empreintes %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
fr: Échec lors de la récupération du lecteur d’empreintes : %s

en: Your account
fr: Votre compte

en: Failed to delete user
fr: La suppression de l’utilisateur a échoué

en: Failed to revoke remotely managed user
fr: La révocation de l’utilisateur géré à distance a échoué

en: You cannot delete your own account.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer votre propre compte.

en: %s is still logged in
fr: %s est encore connecté

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
fr: Supprimer un utilisateur alors qu’il est connecté peut laisser le système dans un état instable.

en: Do you want to keep %s’s files?
fr: Voulez-vous conserver les fichiers de %s ?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
fr: Il est possible de conserver le répertoire personnel, les courriers électroniques en attente (le « spool ») et les fichiers temporaires d’un compte utilisateur lors de sa suppression.

en: _Delete Files
fr: _Supprimer les fichiers

en: _Keep Files
fr: _Conserver les fichiers

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
fr: Voulez-vous vraiment révoquer le compte distant de %s ?

en: _Delete
fr: _Supprimer

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
fr: Compte désactivé

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
fr: À définir lors de la prochaine connexion

[ctx: Password mode]
en: None
fr: Aucun

en: Logged in
fr: Connecté

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
fr: Activé

en: Failed to contact the accounts service
fr: La connexion au service des comptes a échoué

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
fr: Veuillez vérifier que AccountService est installé et activé.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
fr: Pour effectuer les modifications,
    cliquez d’abord sur l’icône *

en: Delete the selected user account
fr: Supprimer le compte utilisateur sélectionné

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
fr: Pour supprimer le compte utilisateur sélectionné,
    cliquez d’abord sur l’icône *

en: Unlock to Add Users and Change Settings
fr: Déverrouiller pour ajouter des utilisateurs et modifier les paramètres

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
fr: Un nom d’utilisateur ne contient en principe que des lettres minuscules ou majuscules de a à z et l’un de ces caractères : - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
fr: Désolé, ce nom d’utilisateur n’est pas disponible. Veuillez en choisir un autre.

en: The username is too long.
fr: Le nom d’utilisateur est trop long.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
fr: Ceci est utilisé pour nommer votre dossier personnel et ne peut être modifié.

en: Should match the web address of your login provider.
fr: Doit correspondre à l’adresse Web de votre fournisseur d’accès.

en: Failed to add account
fr: L’ajout du compte a échoué

en: Failed to register account
fr: L’enregistrement du compte a échoué

en: No supported way to authenticate with this domain
fr: Impossible de s’authentifier auprès de ce domaine

en: Failed to join domain
fr: Impossible de joindre ce domaine

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
fr: Cet identifiant de connexion ne fonctionne pas.
    Veuillez réessayer.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
fr: Ce mot de passe de connexion ne fonctionne pas.
    Veuillez réessayer.

en: Failed to log into domain
fr: La connexion à ce domaine a échoué

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
fr: Impossible de trouver ce domaine. Vérifiez son orthographe.

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
fr: Le nouveau mot de passe doit être différent de l’ancien.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
fr: Essayez de changer quelques lettres et chiffres.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
fr: Essayez de modifier un peu plus le mot de passe.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
fr: Un mot de passe ne contenant pas votre nom d’utilisateur serait plus fort.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
fr: Essayez de ne pas incorporer votre patronyme dans le mot de passe.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
fr: Essayez d’éviter certains mots contenus dans le mot de passe.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
fr: Essayez d’éviter des mots usuels.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
fr: Essayez d’éviter de réarranger les mots existants.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
fr: Essayez d’utiliser plus de chiffres.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
fr: Essayez d’utiliser davantage de lettres majuscules.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
fr: Essayez d’utiliser davantage de lettres minuscules.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
fr: Essayez d’utiliser plus de caractères spéciaux, comme les ponctuations.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
fr: Essayez d’utiliser un mélange de lettres, de chiffres et de ponctuations.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
fr: Essayez d’éviter la répétition du même caractère.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
fr: Essayez d’éviter la répétition du même caractère : vous devez mélanger des lettres, des chiffres et des ponctuations.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
fr: Essayez d’éviter des séquences telles que 1234 ou abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
fr: Le mot de passe doit être plus long. Essayez d’ajouter des lettres, des chiffres et des ponctuations.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
fr: Mélangez des majuscules, des minuscules et aussi un ou deux nombres.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
fr: L’ajout de lettres, de chiffres et de ponctuations renforcera le mot de passe.

en: This Week
fr: Cette semaine

en: Last Week
fr: La semaine dernière

en: Session Ended
fr: Fin de session

en: Session Started
fr: Début de session

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
fr: Activité du compte de %s

[ctx: Distance]
en: Short
fr: Courte

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
fr: ¼ d’écran

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
fr: ½ écran

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
fr: ¾ d’écran

[ctx: Distance]
en: Long
fr: Longue

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: cursor size]
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: cursor size]
en: Large
fr: Grand

[ctx: cursor size]
en: Larger
fr: Plus grand

[ctx: cursor size]
en: Largest
fr: Le plus grand

en: System Bus
fr: Bus système

en: Full access
fr: Accès complet

en: Session Bus
fr: Bus de session

en: Devices
fr: Périphériques

en: Full access to /dev
fr: Accès complet à /dev

en: Has network access
fr: A accès au réseau

en: Home
fr: Dossier personnel

en: Read-only
fr: Lecture seule

en: File System
fr: Système de fichiers

en: Settings
fr: Paramètres

en: Can change settings
fr: Peut modifier les réglages

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
fr: Les permissions suivantes sont intégrées à %s. Elles ne peuvent être modifiées. Si ces permissions vous inquiètent, vous devez envisager de supprimer cette application.

en: Web Links
fr: Liens Web

en: Git Links
fr: Liens Git

en: %s Links
fr: Liens %s

en: Unset
fr: Enlever

en: Links
fr: Liens

en: Hypertext Files
fr: Fichiers hypertexte

en: Text Files
fr: Fichiers texte

en: Image Files
fr: Fichiers image

en: Font Files
fr: Fichiers de polices

en: Archive Files
fr: Fichiers d’archives

en: Package Files
fr: Fichiers de paquets

en: Audio Files
fr: Fichiers audio

en: Video Files
fr: Fichiers vidéo

en: Other Files
fr: Autres fichiers

[ctx: service is enabled]
en: On
fr: Activé

[ctx: service is disabled]
en: Off
fr: Désactivé

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
fr: Activé

[ctx: service is active]
en: Active
fr: Actif

en: Choose a Folder
fr: Choisir un dossier

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
fr: Le partage de fichiers vous permet de partager votre dossier Public avec les autres sur le réseau actuel en utilisant : %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
fr: Lorsque la connexion à distance est activée, tout utilisateur distant peut se connecter à l’aide de cette commande shell sécurisée :
    %s

en: Copy
fr: Copier

en: Sharing
fr: Partage

note: Label
en: No networks selected for sharing
fr: Aucun réseau de partage n’est sélectionné

en: Ask what to do
fr: Demander que faire

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Open folder
fr: Ouvrir le dossier

en: Other Media
fr: Autres médias

en: Select an application for audio CDs
fr: Sélectionnez une application pour vos CD audio

en: Select an application for video DVDs
fr: Sélectionnez une application pour vos DVD audio

en: Select an application to run when a music player is connected
fr: Sélectionnez une application à lancer lorsqu’un baladeur est connecté

en: Select an application to run when a camera is connected
fr: Sélectionnez une application à lancer lorsqu’un appareil photo est connecté

en: Select an application for software CDs
fr: Sélectionnez une application pour les CD contenant des logiciels

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
fr: DVD audio

en: blank Blu-ray disc
fr: disque Blu-ray vierge

en: blank CD disc
fr: disque CD vierge

en: blank DVD disc
fr: disque DVD vierge

en: blank HD DVD disc
fr: disque HD DVD vierge

en: Blu-ray video disc
fr: disque vidéo Blu-ray

en: e-book reader
fr: lecteur e-book

en: HD DVD video disc
fr: disque vidéo HD DVD

en: Super Video CD
fr: Super Vidéo CD

en: Video CD
fr: CD vidéo

en: Windows software
fr: Logiciels Windows

en: More Warm
fr: Plus chaude

en: Less Warm
fr: Moins chaude

[ctx: measurement format]
en: Imperial
fr: Impérial

[ctx: measurement format]
en: Metric
fr: Métrique

en: Unknown
fr: Inconnu

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
fr: 64 bits

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
fr: 32 bits

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
fr: Point d’accès

en: _Copy
fr: _Copier

en: Select _All
fr: Sélectionner _tout

en: Unlock to Change Settings
fr: Déverrouiller pour modifier les paramètres

en: Other…
fr: Autre…

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures
fr[2]: %d heures

en: %d second | %d seconds
fr[0]: %d seconde
fr[1]: %d secondes
fr[2]: %d secondes

note: 0 seconds
en: 0 seconds
fr: 0 seconde

en: never
fr: jamais

en: today
fr: aujourd’hui

en: yesterday
fr: hier

en: %i day ago | %i days ago
fr[0]: Il y a %i jour
fr[1]: Il y a %i jours
fr[2]: Il y a %i jours

en: IPv4 Address
fr: Adresse IPv4

en: IPv6 Address
fr: Adresse IPv6

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Hardware Address
fr: Adresse matérielle

en: Default Route
fr: Route par défaut

en: Last used
fr: Dernière utilisation

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
fr: %d Mb/s

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
fr: Filaire

en: missing EAP-FAST PAC file
fr: fichier EAP-FAST PAC manquant

en: Choose a PAC file
fr: Choisir un fichier PAC

en: PAC files (*.pac)
fr: Fichiers PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
fr: nom d’utilisateur d’EAP-LEAP manquant

en: missing EAP-LEAP password
fr: mot de passe d’EAP-LEAP manquant

en: missing leap-username
fr: nom d’utilisateur leap manquant

en: missing leap-password
fr: mot de passe leap manquant

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
fr: certificat CA d’EAP-PEAP non valide : %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
fr: certificat CA d’EAP-PEAP non valide : aucun certificat spécifié

en: Choose a Certificate Authority certificate
fr: Choisir un certificat d’une autorité de certification

en: missing wep-key
fr: clé wep manquante

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
fr: clé wep non valide : une clé de %zu ne doit contenir que des caractères hexadécimaux

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
fr: clé wep non valide : une clé de %zu ne doit contenir que des caractères ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
fr: clé wep non valide : longueur de clé %zu incorrecte. Elle doit être de 5 à 13 caractères en ascii ou de 10 à 26 en hexa

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
fr: clé wep non valide : phrase de passe non renseignée

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
fr: clé wep non valide : la phrase de passe doit contenir moins de 64 caractères

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
fr: erreur de sécurité inconnue dans 802.1X (wpa-eap)

en: no file selected
fr: aucun fichier sélectionné

en: unspecified error validating eap-method file
fr: erreur inconnue à la validation du fichier eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
fr: Clés privées DER, PEM, ou PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
fr: Certificats DER ou PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
fr: certificat CA EAP-TTLS non valide : %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
fr: certificat CA EAP-TTLS non valide : aucun certificat spécifié

en: missing EAP username
fr: nom d’utilisateur EAP manquant

en: missing EAP password
fr: mot de passe EAP manquant

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
fr: wpa-psk non valide : longueur de clé %zu incorrecte. Doit être de [8,63] octets ou 64 caractères hexadécimaux

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
fr: wpa-psk non valide : impossible de considérer une clé de 64 octets comme hexadécimale

en: Unknown error validating 802.1X security
fr: Erreur inconnue à la validation de la sécurité de 802.1X

en: Wi-Fi password is missing.
fr: Le mot de passe Wi-Fi est manquant.

en: missing EAP-TLS identity
fr: identité EAP-TLS manquante

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
fr: certificat CA EAP-TLS non valide : %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
fr: certificat CA EAP-TLS non valide : aucun certificat spécifié

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
fr: clé privée EAP-TLS non valide : %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
fr: certificat utilisateur EAP-TLS non valide : %s

en: Unencrypted private keys are insecure
fr: Les clés privées non chiffrées ne sont pas fiables

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
fr: La clé privée sélectionnée ne semble pas être protégée par un mot de passe. Cela met en danger vos identifiants. Veuillez sélectionner une clé privée protégée par mot de passe.
    
    (Vous pouvez protéger votre clé par mot de passe avec openssl)

en: Choose your personal certificate
fr: Choisissez votre certificat personnel

en: Choose your private key
fr: Choisissez votre clé privée

en: Stop hotspot and disconnect any users?
fr: Interrompre le point d’accès et déconnecter tous les utilisateurs ?

en: _Stop Hotspot
fr: _Interrompre le point d’accès

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
fr: VPN %s

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
fr: État inconnu

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
fr: Non géré

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
fr: Indisponible

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
fr: Connexion en cours

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
fr: Authentification requise

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
fr: Connecté

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
fr: Déconnexion en cours

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
fr: Échec de la connexion

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
fr: État inconnu (absent)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
fr: Échec de la configuration

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
fr: Échec de la configuration IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
fr: Configuration IP expirée

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
fr: Des éléments secrets, non fournis, étaient nécessaires

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
fr: Le client 802.1x s’est déconnecté

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
fr: La configuration du client 802.1x a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
fr: Le client 802.1x a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
fr: Le client 802.1x a mis trop de temps pour s’authentifier

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
fr: Le service PPP n’a pas réussi à démarrer

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
fr: Service PPP déconnecté

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
fr: PPP a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
fr: Le client DHCP n’a pas réussi à démarrer

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
fr: Erreur du client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
fr: Le client DHCP a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
fr: Le service de connexion partagée n’a pas réussi à démarrer

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
fr: Le service de connexion partagée a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
fr: Le service autoIP n’a pas réussi à démarrer

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
fr: Erreur du service autoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
fr: Le service autoIP a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
fr: Ligne occupée

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
fr: Pas de tonalité

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
fr: Aucune porteuse n’a pu être établie

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
fr: Délai de numérotation dépassé

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
fr: La tentative de numérotation a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
fr: L’initialisation du modem a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
fr: Échec de la sélection de l’APN spécifié

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
fr: Aucune recherche de réseau en cours

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
fr: Enregistrement au réseau refusé

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
fr: Délai dépassé pour l’enregistrement au réseau

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
fr: Échec de l’enregistrement au réseau demandé

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
fr: La vérification du code PIN a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
fr: Il se peut que le micrologiciel du périphérique manque

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
fr: La connexion a disparu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
fr: Une connexion existante a été supposée

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
fr: Modem non trouvé

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
fr: La connexion Bluetooth a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
fr: La carte SIM n’est pas insérée

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
fr: Le code PIN de la SIM est nécessaire

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
fr: Le code PUK de la SIM est requis

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
fr: Mauvaise SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
fr: La dépendance de la connexion a échoué

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
fr: Micrologiciel absent

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
fr: Câble débranché

[ctx: Wi-Fi Connection]
note: TRANSLATORS: This happens when the connection name does not contain the SSID.
en: %s (SSID: %s)
fr: %s (SSID : %s)

en: Insecure network (WEP)
fr: Réseau non sécurisé (WEP)

en: Secure network (WPA)
fr: Réseau sécurisé (WPA)

en: Secure network (WPA2)
fr: Réseau sécurisé (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
fr: Réseau sécurisé (WPA3)

en: Secure network
fr: Réseau sécurisé

en: Security
fr: Sécurité

en: Delete Address
fr: Supprimer l’adresse

en: Delete Route
fr: Supprimer la route

en: automatic
fr: automatique

en: Identity
fr: Identité

en: Cannot import VPN connection
fr: Impossible d’importer la connexion VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
fr: Le fichier « %s » est illisible ou ne contient pas d’informations de connexion VPN reconnues
    
    Erreur : %s.

en: Select file to import
fr: Sélectionner le fichier à importer

en: A file named “%s” already exists.
fr: Un fichier nommé « %s » existe déjà.

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
fr: Voulez-vous remplacer %s avec la connexion VPN en cours d’enregistrement ?

en: Cannot export VPN connection
fr: Impossible d’exporter la connexion VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
fr: La connexion VPN « %s » n’a pas pu être exportée vers %s.
    
    Erreur : %s.

en: Export VPN connection
fr: Exportation de la connexion VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
fr: Aucune

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
fr: Clé WEP 40/128 bits (Hex ou ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
fr: Phrase de passe WEP 128 bits

en: Dynamic WEP (802.1x)
fr: WEP dynamique (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
fr: WPA et WPA2 privées

en: WPA & WPA2 Enterprise
fr: WPA et WPA2 d’entreprise

en: WPA3 Personal
fr: WPA3 privée

en: Preserve
fr: Conserver

en: Random
fr: Aléatoire

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
fr: L’adresse MAC saisie ici sera utilisée comme adresse matérielle du périphérique réseau activé pour cette connexion. Cette fonctionnalité est appelée « MAC cloning » ou « spoofing ». Exemple : 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
fr: Profil %d

en: Unable to open connection editor
fr: Impossible d’ouvrir l’éditeur de connexions

en: New Profile
fr: Nouveau profil

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Import from file…
fr: Importer depuis un fichier…

en: Add VPN
fr: Ajouter un VPN

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
fr: Entreprise

[ctx: Wifi security]
en: None
fr: Aucune

en: Never
fr: Jamais

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
fr: %d Mb/s (%1.1f GHz)

en: 2.4 GHz / 5 GHz
fr: 2,4 GHz ou 5 GHz

en: 2.4 GHz
fr: 2,4 GHz

en: 5 GHz
fr: 5 GHz

[ctx: Signal strength]
en: None
fr: Aucun

[ctx: Signal strength]
en: Weak
fr: Faible

[ctx: Signal strength]
en: Ok
fr: Correct

[ctx: Signal strength]
en: Good
fr: Bon

en: Forget Connection
fr: Oublier la connexion

en: Remove Connection Profile
fr: Supprimer le profil de la connexion

en: Remove VPN
fr: Supprimer le VPN

en: Details
fr: Détails

en: Add new connection
fr: Ajouter une nouvelle connexion

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
fr: L’activation du point d’accès entraînera une déconnexion de %s, et il ne sera pas possible d'accéder à Internet par Wi-Fi.

en: Must have a minimum of 8 characters
fr: Doit comporter au minimum 8 caractères

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
fr[0]: Doit comporter un maximum de %d caractères
fr[1]: Doit comporter un maximum de %d caractères
fr[2]: Doit comporter un maximum de %d caractères

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
fr: Allumer le point d’accès Wi-Fi ?

en: Manual
fr: Manuel

en: Automatic
fr: Automatique

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
fr: « Web Proxy Autodiscovery » est utilisé lorsqu’aucune URL de configuration n’est fournie.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
fr: Cela n’est pas recommandé pour des réseaux publics non fiables.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
fr: Les informations des réseaux sélectionnés, y compris les mots de passe et toute configuration personnalisée seront perdus.

en: _Forget
fr: _Oublier

en: Known Wi-Fi Networks
fr: Réseaux Wi-Fi connus

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
fr: _Oublier

en: System policy prohibits use as a Hotspot
fr: Les règles du système interdisent son utilisation comme point d’accès

en: Wireless device does not support Hotspot mode
fr: Le périphérique sans fil ne prend pas en charge le mode « point d’accès »

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
fr: Oups, quelque chose s’est mal passé. Veuillez contacter le fournisseur de votre logiciel.

en: NetworkManager needs to be running.
fr: NetworkManager doit être en fonctionnement.

en: 2G Only
fr: 2G uniquement

en: 3G Only
fr: 3G uniquement

en: 4G Only
fr: 4G uniquement

en: 5G Only
fr: 5G uniquement

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
fr: 2G, 3G, 4G, 5G (Préférée)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
fr: 2G, 3G, 4G (Préférée), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
fr: 2G, 3G (Préférée), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
fr: 2G (Préférée), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
fr: 2G, 3G, 4G (préférée)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
fr: 2G, 3G (préférée), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
fr: 2G (préférée), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
fr: 3G, 4G, 5G (Préférée)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
fr: 3G, 4G (Préférée), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
fr: 3G (Préférée), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
fr: 2G, 4G, 5G (Préférée)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
fr: 2G, 4G (Préférée), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
fr: 2G (Préférée), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
fr: 2G, 3G, 5G (Préférée)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
fr: 2G, 3G (Préférée), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
fr: 2G (Préférée), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
fr: 3G, 4G (préférée)

en: 3G (Preferred), 4G
fr: 3G (préférée), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
fr: 2G, 4G (préférée)

en: 2G (Preferred), 4G
fr: 2G (préférée), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
fr: 2G, 3G (préférée)

en: 2G (Preferred), 3G
fr: 2G (préférée), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
fr: 2G, 5G (Préférée)

en: 2G (Preferred), 5G
fr: 2G (Préférée), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
fr: 3G, 5G (Préférée)

en: 3G (Preferred), 5G
fr: 3G (Préférée), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
fr: 4G, 5G (Préférée)

en: 4G (Preferred), 5G
fr: 4G (Préférée), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Not Registered
fr: Non enregistré

en: Registered
fr: Enregistré

en: Roaming
fr: Itinérance

en: Searching
fr: Recherche

en: Denied
fr: Refusé

en: Unlock SIM card
fr: Déverrouiller la carte SIM

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Please provide PIN code for SIM %d
fr: Veuillez fournir un code PIN pour la SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
fr: Saisissez le PIN pour déverrouiller la carte SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
fr: Veuillez fournir le code PUK pour la SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
fr: Saisissez le PUK pour déverrouiller la carte SIM

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
fr[0]: Mot de passe saisi incorrect. Il vous reste %1$u essai
fr[1]: Mot de passe saisi incorrect. Il vous reste %1$u essais
fr[2]: Mot de passe saisi incorrect. Il vous reste %1$u essais

en: You have %u try left | You have %u tries left
fr[0]: Il vous reste %u essai
fr[1]: Il vous reste %u essais
fr[2]: Il vous reste %u essais

en: Wrong password entered.
fr: Mauvais mot de passe saisi.

en: PUK code should be an 8 digit number
fr: Le code PUK devrait être un nombre à 8 chiffres

en: Enter New PIN
fr: Saisir le nouveau PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
fr: Le code PIN devrait être un nombre de 4 à 8 chiffres

en: Unlocking…
fr: Déblocage...

en: _Set
fr: _Définir

en: Operation Cancelled
fr: Opération annulée

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
fr: <b>Erreur :</b> accès refusé au changement des paramètres

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
fr: <b>Erreur :</b> erreur de l’équipement mobile

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
fr: Le sous-système Thunderbolt (boltd) n’est pas installé ou est mal configuré.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
fr: Thunderbolt n’a pas pu être détecté.
    Soit le système ne prend pas en charge Thunderbolt, soit il a été désactivé dans le BIOS, soit il est paramétré sur un niveau de sécurité non pris en charge dans le BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
fr: La prise en charge de Thunderbolt a été désactivée dans le BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
fr: Le niveau de sécurité Thunderbolt n’a pas pu être déterminé.

en: Error switching direct mode: %s
fr: Erreur de bascule en mode direct : %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
fr: Déconnecté

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
fr: Connexion en cours

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
fr: Connecté

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
fr: Erreur d’autorisation

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
fr: Autorisation en cours

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
fr: Fonctionnalité réduite

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
fr: Connecté et autorisé

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
fr: Inconnu

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
fr: Autorisé depuis :

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
fr: Connecté depuis :

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
fr: Inscrit depuis :

en: Failed to authorize device:
fr: Échec de l’autorisation du périphérique :

en: Failed to forget device:
fr: Échec de l’oubli du périphérique :

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
fr[0]: Dépend de %u autre périphérique
fr[1]: Dépend de %u autres périphériques
fr[2]: Dépend de %u autres périphériques

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
fr: Autorisé

en: Try clicking, double clicking, scrolling
fr: Essayez de cliquer, double-cliquer, faire défiler

en: Five clicks, GEGL time!
fr: Cinq clics, l’époque GEGL !

en: Double click, primary button
fr: Double-clic, bouton principal

en: Single click, primary button
fr: Simple clic, bouton principal

en: Double click, middle button
fr: Double-clic, bouton du milieu

en: Single click, middle button
fr: Simple clic, bouton du milieu

en: Double click, secondary button
fr: Double-clic, bouton secondaire

en: Single click, secondary button
fr: Simple clic, bouton secondaire

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
fr: Pour en savoir plus

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
fr: Envoyer des rapports ou signaler des problèmes techniques nous aide à améliorer %s. Les rapports sont envoyés anonymement et sont épurés de toute donnée personnelle. %s

en: Empty all items from Trash?
fr: Vider complètement la corbeille ?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
fr: Tout le contenu de la corbeille sera définitivement supprimé.

en: _Empty Trash
fr: _Vider la corbeille

en: Delete all the temporary files?
fr: Supprimer tous les fichiers temporaires ?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
fr: Tous les fichiers temporaires seront définitivement supprimés.

en: _Purge Temporary Files
fr: _Purger les fichiers temporaires

en: Clear File History?
fr: Effacer l'historique des fichiers?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
fr: Après effacement, la liste des fichiers récemment utilisés apparaitra vide.

en: _Clear History
fr: _Effacer l'historique

[ctx: Online Account]
en: Other
fr: Autre

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
fr: Compte %s

en: Error removing account
fr: Erreur lors de la suppression du compte

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
fr: %s supprimé

en: Display version number
fr: Afficher le numéro de version

en: Enable verbose mode
fr: Activer le mode verbeux

en: Search for the string
fr: Rechercher la chaîne

en: List possible panel names and exit
fr: Liste les noms possibles de volets et quitte

en: Panel to display
fr: Volet à afficher

en: Available panels:
fr: Volets disponibles :

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Budgie Control Center
fr: Centre de contrôle Budgie

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
fr[0]: %u sortie
fr[1]: %u sorties
fr[2]: %u sorties

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
fr[0]: %u entrée
fr[1]: %u entrées
fr[2]: %u entrées

en: System Sounds
fr: Sons système

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
fr: _Déverrouiller

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
fr: Aucune imprimante trouvée

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
fr: Saisissez l’adresse d’un réseau ou recherchez une imprimante

en: Authentication Required
fr: Authentification requise

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
fr: Saisissez votre nom d’utilisateur et votre mot de passe pour afficher les imprimantes sur le serveur.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
fr: Nom d’utilisateur

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
fr: Mot de passe

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
fr: Domaine

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
fr: A_uthentification

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
fr: Tout effacer

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
fr: _Authentification

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
fr: Aucune tâche d’impression active

en: Select Printer Driver
fr: Sélectionner un pilote d’imprimante

en: Loading drivers database…
fr: Chargement de la base de données des pilotes…

en: Printing Options
fr: Options d’impression

en: Printer Details
fr: Informations sur l’imprimante

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
fr: Utiliser comme imprimante par défaut

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
fr: Nettoyer les têtes d’impression

en: Remove Printer
fr: Supprimer l’imprimante

en: Model
fr: Modèle

en: Location
fr: Emplacement

en: Ink Level
fr: Niveau d’encre

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
fr: Veuillez redémarrer après résolution du problème.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
fr: Redémarrer

en: Name
fr: Nom

en: Address
fr: Adresse

en: Searching for preferred drivers…
fr: Recherche des pilotes préférés…

en: Search for Drivers
fr: Rechercher des pilotes

en: Select from Database…
fr: Sélectionner à partir de la base de données…

en: Install PPD File…
fr: Installer le fichier PPD…

en: Authenticate
fr: Authentification

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
fr: Ajouter une imprimante…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
fr: Annuler

en: No printers
fr: Aucune imprimante

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
fr: Désolé ! Le service d’impression du système
    ne semble pas être disponible.

en: Location services turned off
fr: Les services de localisation sont désactivés

en: No applications can obtain location information.
fr: Aucune application ne peut obtenir les informations liées à votre emplacement.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
fr: Les services de localisation permettent aux applications de connaître votre emplacement. Utiliser le Wi-Fi et le réseau mobile permet d’augmenter la précision.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
fr: Utilise le service de localisation de Mozilla : <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Politique de confidentialité</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
fr: Autoriser les applications ci-dessous à déterminer votre emplacement.

en: No Applications Have Asked for Location Access
fr: Aucune application n’a demandé l’accès à votre emplacement

en: Quick Start
fr: Démarrage rapide

en: Additional Settings
fr: Paramètres supplémentaires

en: Default
fr: Par défaut

en: Middle Mouse Button Click
fr: Clic du bouton central de la souris

en: Right Mouse Button Click
fr: Clic du bouton droit de la souris

en: Back
fr: Précédent

en: Forward
fr: En avant

en: No stylus found
fr: Aucun stylet trouvé

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
fr: Veuillez placer votre stylet sur les cibles du bord de la tablette pour la configurer

en: Eraser Pressure Feel
fr: Pression ressentie sur la gomme

en: Soft
fr: Douce

en: Firm
fr: Ferme

en: Top Button
fr: Bouton supérieur

en: Lower Button
fr: Bouton inférieur

en: Lowest Button
fr: Bouton le plus bas

en: Tip Pressure Feel
fr: Pression ressentie sur la pointe

en: Tablet (absolute)
fr: Tablette (absolu)

en: Touchpad (relative)
fr: Pavé tactile (relatif)

en: Tablet Preferences
fr: Préférences de la tablette

en: _Help
fr: Aid_e

en: No tablet detected
fr: Aucune tablette détectée

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
fr: Veuillez connecter ou allumer votre tablette Wacom

en: Bluetooth Settings
fr: Paramètres du Bluetooth

en: Wacom Tablet
fr: Tablette Wacom

en: Tracking Mode
fr: Mode de recherche

en: Left-Handed Orientation
fr: Orientation pour gaucher

en: Map to Monitor…
fr: Associer à l’écran…

en: Map Buttons…
fr: Associer les boutons…

en: Calibrate…
fr: Étalonner…

en: Adjust mouse settings
fr: Ajuster les paramètres de la souris

en: Adjust display resolution
fr: Ajuster la définition de l’écran

en: Decouple Display
fr: Découpler l’affichage

en: Screen Calibration
fr: Étalonnage de l’écran

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
fr: Veuillez taper sur les cibles lorsqu’elles apparaissent à l’écran pour étalonner la tablette.

en: Mis-click detected, restarting…
fr: Mauvais clic détecté, redémarrage…

en: Map Buttons
fr: Associer les boutons

en: Map buttons to functions
fr: Associer les boutons aux fonctions

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
fr: Pour modifier un raccourci, choisissez l’action « Send Keystroke », appuyez sur le bouton du raccourci clavier et tenez enfoncées les nouvelles touches. Sinon, appuyez sur la touche Retour arrière pour annuler.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock"
en: 1 hour
fr: 1 heure

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
fr: 2 heures

en: Power Mode
fr: Mode d’énergie

en: Affects system performance and power usage.
fr: Affecte les performances du système et la consommation d’énergie.

en: Power Saving Options
fr: Options d’économie d’énergie

en: Automatic Screen Brightness
fr: Luminosité de l’écran automatique

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
fr: La luminosité de l’écran s’adapte à la luminosité ambiante.

en: Dim Screen
fr: Écran assombri

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
fr: Réduit la luminosité de l’écran quand l’ordinateur est inactif.

en: Screen _Blank
fr: Écran _noir

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
fr: Éteint l’écran après une période d’inactivité.

en: Automatic Power Saver
fr: Économie d’énergie automatique

en: Enables power saver mode when battery is low.
fr: Activer le mode économie d’énergie quand le niveau de batterie est faible.

en: _Automatic Suspend
fr: Mise en veille _automatique

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
fr: Met l’ordinateur en pause après une période d’inactivité.

en: Suspend & Power Button
fr: Bouton de mise en veille et extinction

en: Po_wer Button Behavior
fr: Action du bouton d’e_xtinction

en: Show Battery _Percentage
fr: Afficher le _pourcentage de batterie

en: Automatic Suspend
fr: Mise en veille automatique

en: _Plugged In
fr: _Câble branché

en: On _Battery Power
fr: Sur _batterie

en: Delay
fr: Délai

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
fr: L’étalonnage va générer un profil que vous pourrez utiliser pour gérer la couleur de votre écran. Plus l’étalonnage est long, meilleure est la qualité du profil de couleur.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
fr: Vous ne pourrez pas utiliser votre ordinateur pendant l’étalonnage.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
fr: Qualité

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
fr: Durée estimée

en: Calibration Quality
fr: Qualité de l’étalonnage

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
fr: Sélectionnez la sonde que vous souhaitez utiliser pour l’étalonnage.

en: Calibration Device
fr: Sonde d’étalonnage

en: Select the type of display that is connected.
fr: Sélectionnez le type d’écran qui est connecté.

en: Display Type
fr: Type d’écran

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
fr: Sélectionnez un point blanc cible pour l’écran. La plupart des écrans doivent être étalonnés à l’illuminant D65.

en: Profile Whitepoint
fr: Point blanc du profil

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
fr: Réglez la luminosité de l’écran à une valeur qui vous est habituelle. La gestion de couleur n’en sera que plus fiable.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
fr: Vous pouvez aussi utiliser la luminosité déjà définie dans d’autres profils pour ce périphérique.

en: Display Brightness
fr: Luminosité de l’écran

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
fr: Vous pouvez utiliser le même profil de couleur sur différents ordinateurs et aussi créer des profils adaptés à différentes conditions d’éclairage.

en: Profile Name:
fr: Nom du profil :

en: Profile Name
fr: Nom du profil

en: Profile successfully created!
fr: Profil créé avec succès !

en: Copy profile
fr: Copier le profil

en: Requires writable media
fr: Nécessite un média inscriptible

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
fr: Ici, vous pouvez consulter d’utiles conseils sur l’utilisation d’un profil <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> et <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Summary
fr: Résumé

en: Add Profile
fr: Ajouter un profil

en: _Import File…
fr: _Importer un fichier…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
fr: Il y a un problème. Il se peut que le profil ne fonctionne pas correctement. <a href="">Afficher les détails</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
fr: Chaque périphérique a besoin d’un profil de couleur à jour pour la prise en charge des couleurs.

en: Learn more about color management
fr: Pour en savoir plus sur la gestion des couleurs

en: _Set for all users
fr: Définir pour _tous les utilisateurs

en: Set this profile for all users on this computer
fr: Définir ce profil pour tous les utilisateurs de cet ordinateur

en: _Enable
fr: A_ctiver

en: _Add profile
fr: _Ajouter un profil

en: _Calibrate…
fr: É_talonner…

en: Calibrate the device
fr: Étalonner le périphérique

en: _Remove profile
fr: _Supprimer un profil

en: _View details
fr: A_fficher les détails

en: Unable to detect any devices that can be color managed
fr: Impossible de détecter un périphérique pour gérer sa couleur

en: Projector
fr: Projecteur

en: LCD (CCFL backlight)
fr: LCD (rétro-éclairage CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
fr: LCD (rétro-éclairage à LED RVB)

en: LCD (white LED backlight)
fr: LCD (rétro-éclairage à LED blanches)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
fr: LCD à gamut large (rétro-éclairage CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
fr: LCD à large gamut (rétro-éclairage à LED RVB)

en: High
fr: Haute

en: Medium
fr: Moyenne

en: Low
fr: Basse

en: Native to display
fr: Native à écran

en: D50 (Printing and publishing)
fr: D50 (impression et publication)

en: D65 (Photography and graphics)
fr: D65 (photos et graphismes)

en: Display Calibration
fr: Étalonnage de l’écran

note: This starts the calibration process
en: _Start
fr: _Démarrer

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
fr: _Reprendre

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
fr: _Terminé

en: No Bluetooth Found
fr: Pas de réseau Bluetooth trouvé

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
fr: Branchez la clé pour utiliser le Bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
fr: Bluetooth désactivé

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
fr: Activez pour connecter des périphériques et recevoir des transferts de fichiers.

en: Airplane Mode is on
fr: Le Mode avion est activé

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
fr: Le Bluetooth est désactivé lorsque le mode avion est activé.

en: Turn Off Airplane Mode
fr: Désactivez le mode avion

en: Hardware Airplane Mode is on
fr: L’interrupteur matériel du mode avion est activé

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
fr: Désactivez le mode avion pour activer le Bluetooth.

en: Add Picture…
fr: Ajouter une image…

en: Click a speaker to test
fr: Cliquez sur un haut-parleur à tester

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Bark
fr: Aboiement

en: Drip
fr: Goutte d’eau

en: Glass
fr: Verre

en: Rear
fr: Arrière

en: Front
fr: Avant

en: System Volume
fr: Volume système

en: Over-Amplification
fr: Sur-amplification

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
fr: Autorise l'augmentation du volume au-delà de 100%. Celà peut entraîner une perte de la qualité audio; il est conseillé d'augmenter le volume par les paramètres de l'application, si possible.

en: Volume Levels
fr: Niveaux de volume

en: Output
fr: Sortie

en: Output Device
fr: Périphérique de sortie

en: Fade
fr: Fondu

en: Subwoofer
fr: Caisson de basse

en: Input
fr: Entrée

en: Input Device
fr: Périphérique d’entrée

en: Alert Sound
fr: Son d’alerte

en: Input Sources
fr: Sources de saisie

en: Includes keyboard layouts and input methods.
fr: Comprend des agencements de clavier ou des méthodes d’entrée.

en: Input Source Switching
fr: Basculement de la source de saisie

en: Use the _same source for all windows
fr: Utiliser la _même source pour toutes les fenêtres

en: Switch input sources _individually for each window
fr: Basculer les sources de saisie _individuellement pour chaque fenêtre

en: Special Character Entry
fr: Saisie de caractères spéciaux

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
fr: Méthodes pour la saisie de symboles et de variantes de lettres à l’aide du clavier.

en: View and Customize Shortcuts
fr: Voir et personnaliser les raccourcis

en: Use layout default
fr: Utiliser la mise en page par défaut

en: Add an Input Source
fr: Ajouter une source de saisie

en: Input methods can’t be used on the login screen
fr: Les méthodes de saisie ne peuvent pas être utilisées sur l’écran de connexion

en: Move up
fr: Remonter

en: Move down
fr: Descendre

en: Preferences
fr: Préférences

en: View Keyboard Layout
fr: Afficher l’agencement du clavier

en: Remove
fr: Supprimer

en: Reset the shortcut to its default value
fr: Réinitialiser le raccourci à sa valeur par défaut

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
fr: Appuyer sur Échap pour annuler ou sur Retour arrière pour désactiver le raccourci clavier.

en: Command
fr: Commande

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Set Shortcut…
fr: Définir un raccourci…

en: Add
fr: Ajouter

en: Replace
fr: Remplacer

en: Set
fr: Définir

en: No input source selected
fr: Aucune source de saisie sélectionnée

en: Add Custom Shortcuts
fr: Ajouter des raccourcis personnalisés

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
fr: Définissez des raccourcis personnalisés pour lancer des applications, exécuter des scripts, etc.

en: Add Shortcut
fr: Ajouter un raccourci

en: No keyboard shortcut found
fr: Aucun raccourci clavier trouvé

en: Try a different search
fr: Essayez une autre recherche

en: Reset All…
fr: Tout réinitialiser…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
fr: Réinitialiser tous les raccourcis à leurs combinaisons par défaut

en: Fingerprint Manager
fr: Gestionnaire d’empreintes digitales

en: Fingerprint
fr: Empreinte digitale

en: _No
fr: _Non

en: _Yes
fr: _Oui

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
fr: Souhaitez-vous supprimer les empreintes digitales enregistrées et désactiver ainsi ce type de connexion ?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
fr: Pas de lecteur d’empreintes

en: Ensure the device is properly connected.
fr: Assurez-vous que le périphérique est branché correctement

en: No fingerprint device
fr: Pas de lecteur d’empreintes

en: Choose the fingerprint device you want to configure
fr: Sélectionner le lecteur d’empreintes que vous souhaitez configurer

en: Fingerprint Device
fr: Lecteur d’empreintes

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
fr: La connexion par reconnaissance d’empreintes vous permet de déverrouiller et vous connecter à votre ordinateur avec un doigt

en: _Delete Fingerprints
fr: _Supprimer les empreintes

en: Fingerprint Login
fr: Connexion par reconnaissance d’empreintes

en: Fingerprint Enroll
fr: Apprentissage d’une empreinte

en: _Re-enroll this finger…
fr: Recommencer l’apprentissage pour ce doigt

en: _Add User…
fr: _Ajouter un utilisateur…

en: Create a user account
fr: Créer un compte utilisateur

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
fr: Vous devez redémarrer la session pour que les changements soient pris en compte

en: Restart Now
fr: Redémarrer maintenant

en: User Icon
fr: Icône utilisateur

en: Account Settings
fr: Paramètres du compte

en: _Administrator
fr: _Administrateur

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
fr: Les administrateurs peuvent ajouter ou supprimer d’autres utilisateurs et peuvent modifier les paramètres de tous les utilisateurs.

en: _Parental Controls
fr: Contrôle _parental

en: Open the Parental Controls application.
fr: Ouvre l’application des contrôles parentaux.

en: _Language
fr: _Langue

en: Authentication & Login
fr: Authentification et connexion

en: _Password
fr: Mot de _passe

en: _Fingerprint Login
fr: Connexion par _reconnaissance d’empreintes

en: A_utomatic Login
fr: Connexion a_utomatique

en: Account Activity
fr: Activité du compte

en: Remove User…
fr: Supprimer l’utilisateur…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
fr: Aucun utilisateur trouvé

en: Unlock to add a user account.
fr: Déverrouillez pour créer un compte utilisateur.

en: Add User
fr: Ajouter un utilisateur

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
fr: _Inscrire

en: Domain Administrator Login
fr: Identifiant de l’administrateur du domaine

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
fr: Pour utiliser des identifiants d’entreprise, cet ordinateur doit
    être inscrit au domaine. Veuillez demander à votre administrateur
    réseau de saisir son mot de passe du domaine ici.

en: _Domain
fr: _Domaine

en: Administrator _Name
fr: _Nom de l’administrateur

en: Administrator Password
fr: Mot de passe de l’administrateur

en: _Username
fr: Nom d’_utilisateur

en: _Full Name
fr: _Nom complet

en: Standard
fr: Normal

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Account _Type
fr: _Type de compte

en: Allow user to set a password when they next _login
fr: Autoriser l’utilisateur à définir un mot de passe à la prochaine conne_xion

en: Set a password _now
fr: Définir un mot de passe _maintenant

en: _Confirm
fr: _Confirmer

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
fr: Un compte d’entreprise autorise l’usage d’un compte utilisateur centralisé à partir de ce périphérique. Il permet aussi d’accéder aux différents sites de la compagnie présents sur Internet.

en: You are Offline
fr: Vous êtes hors ligne

en: You must be online in order to add enterprise users.
fr: Vous devez être en ligne pour ajouter des utilisateurs de l’entreprise.

en: _Enterprise Login
fr: Compte d’e_ntreprise

en: Take a Picture…
fr: Prendre une photo…

en: Select a File…
fr: Sélectionner un fichier…

en: Change Password
fr: Modifier le mot de passe

en: Ch_ange
fr: _Modifier

en: _Confirm New Password
fr: _Confirmer le nouveau mot de passe

en: _New Password
fr: _Nouveau mot de passe

en: Current _Password
fr: Mot de _passe actuel

en: Allow user to change their password on next login
fr: Autoriser l’utilisateur à changer son mot de passe à la prochaine connexion

en: Set a password now
fr: Définir un mot de passe maintenant

en: Full Screen
fr: Plein écran

en: Top Half
fr: Moitié supérieure

en: Bottom Half
fr: Moitié inférieure

en: Left Half
fr: Moitié gauche

en: Right Half
fr: Moitié droite

en: Zoom Options
fr: Options du zoom

en: _Magnification:
fr: A_grandissement :

en: _Follow mouse cursor
fr: _Suit le curseur de la souris

en: _Screen part:
fr: _Partie d’écran :

en: Magnifier _extends outside of screen
fr: La loupe s’étend en _dehors de l’écran

en: _Keep magnifier cursor centered
fr: Garde le curseur de la loupe _centré

en: Magnifier cursor _pushes contents around
fr: Le curseur de la loupe écar_te le contenu

en: Magnifier cursor moves with _contents
fr: Le curseur de la loupe suit le _contenu

en: Magnifier Position:
fr: Position de la loupe :

en: Magnifier
fr: Loupe

en: _Thickness:
fr: É_paisseur :

en: Thin
fr: Fine

en: Thick
fr: Épaisse

en: _Length:
fr: _Largeur :

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
fr: Cou_leur :

en: _Crosshairs:
fr: Pointeurs en _croix :

en: _Overlaps mouse cursor
fr: _Recouvre le curseur de la souris

en: Crosshairs
fr: Pointeurs en croix

en: _White on black:
fr: _Blanc sur noir :

en: _Brightness:
fr: _Luminosité :

en: _Contrast:
fr: _Contraste :

note: The contrast scale goes from Color to None (grayscale)
en: Co_lor
fr: Cou_leur

en: Full
fr: Complet

en: Color Effects:
fr: Effets de couleur :

en: Color Effects
fr: Effets de couleur

en: Typing Assist
fr: Assistant de saisie

en: _Sticky Keys
fr: Touches _rémanentes

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
fr: Traiter la frappe d’une suite de touches modificatrices comme une combinaison de celles-ci

en: _Disable if two keys are pressed together
fr: _Désactiver si deux touches sont enfoncées simultanément

en: Beep when a _modifier key is pressed
fr: Émettre un bip lorsqu’une touche _modificatrice est enfoncée

en: S_low Keys
fr: Touches _lentes

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
fr: Introduire un délai entre l’appui sur une touche et son acceptation

en: A_cceptance delay:
fr: Délai d’a_cceptation :

en: Short
fr: Court

en: Slow keys typing delay
fr: Délai de saisie des touches lentes

en: Beep when a key is pr_essed
fr: Émettre un bip lorsqu’une touche est _enfoncée

en: Beep when a key is _accepted
fr: Émettre un bip quand une touche est _acceptée

en: Beep when a key is _rejected
fr: Émettre un bip quand une touche est _rejetée

en: _Bounce Keys
fr: _Rebonds de touches

en: Ignores fast duplicate keypresses
fr: Ignorer les appuis de touches rapides et identiques

en: Bounce keys typing delay
fr: Délai de saisie des rebonds de touches

en: _Enable by Keyboard
fr: _Activer au clavier

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
fr: Activer et désactiver les fonctionnalités d’accessibilité à partir du clavier

en: Repeat Keys
fr: Touches de répétition

en: Key presses repeat when key is held down.
fr: Répétition lorsqu’une touche est maintenue enfoncée.

en: Repeat keys delay
fr: Délai de répétition des touches

en: Speed
fr: Vitesse

en: Repeat keys speed
fr: Vitesse de répétition des touches

en: Click Assist
fr: Assistant de clic

en: _Simulated Secondary Click
fr: _Simulation du clic secondaire

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
fr: Déclencher un clic secondaire en maintenant enfoncé le bouton principal

en: Secondary click delay
fr: Délai du clic secondaire

en: _Hover Click
fr: Clic par s_urvol

en: Trigger a click when the pointer hovers
fr: Déclencher un clic en survolant avec le pointeur

en: D_elay:
fr: Dé_lai :

en: Motion _threshold:
fr: Seuil de _déplacement :

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Visual Alerts
fr: Alertes visuelles

en: _Test flash
fr: _Test rapide

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
fr: Utiliser une indication visuelle quand une alerte sonore intervient.

en: _Visual Alerts
fr: Alertes _visuelles

en: Flash the entire _window
fr: Faire clignoter toute la _fenêtre

en: Flash the entire _screen
fr: Faire clignoter tout l’é_cran

en: _Always Show Accessibility Menu
fr: _Toujours afficher le menu Accès universel

en: Seeing
fr: Vision

en: _High Contrast
fr: Contraste é_levé

en: _Large Text
fr: _Grand texte

en: Enable A_nimations
fr: Activer les a_nimations

en: C_ursor Size
fr: Taille du c_urseur

en: Screen _Reader
fr: _Lecteur d’écran

en: _Sound Keys
fr: Touches _son

en: Hearing
fr: Audition

en: Typing
fr: Saisie

en: Screen _Keyboard
fr: Cla_vier visuel

en: R_epeat Keys
fr: _Touches de répétition

en: Cursor _Blinking
fr: _Clignotement du curseur

en: _Typing Assist (AccessX)
fr: Assistant de _saisie (AccessX)

en: Pointing & Clicking
fr: Pointage et clic de souris

en: _Mouse Keys
fr: Touches de la s_ouris

en: _Locate Pointer
fr: _Localiser le pointeur

en: _Click Assist
fr: Assistant de _clic

en: _Double-Click Delay
fr: _Délai du double-clic

en: Double-Click Delay
fr: Délai du double-clic

en: Cursor Blinking
fr: Clignotement du curseur

en: Cursor blinks in text fields.
fr: Le curseur clignote dans les champs texte.

en: Cursor blinking speed
fr: Vitesse de clignotement du curseur

en: Sound Keys
fr: Touches son

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
fr: Émet un bip lors d’un appui sur les touches Verr. Num. ou Verr. Maj.

en: Cursor Size
fr: Taille du curseur

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
fr: La taille du curseur peut-être associée au zoom pour faciliter sa visibilité.

en: Screen Reader
fr: Lecteur d’écran

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
fr: Le lecteur d’écran lit le texte affiché au fur et à mesure que vous déplacez le focus.

en: _Screen Reader
fr: _Lecteur d’écran

en: General
fr: Général

en: _Active Screen Edges
fr: Bords de l’écran _actifs

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
fr: Pousser les fenêtres contre les bords haut, gauche et droite pour les redimensionner.

en: Workspaces
fr: Espace de travail

en: _Dynamic workspaces
fr: Espaces de travail _dynamiques

en: Automatically removes empty workspaces.
fr: Supprimer automatiquement les espaces de travail vides

en: _Fixed number of workspaces
fr: Nombre d’espaces de travail _fixe

en: Specify a number of permanent workspaces.
fr: Indiquez un nombre d’espaces de travail permanents

en: _Number of Workspaces
fr: _Nombre d’espaces de travail

en: Multi-Monitor
fr: Multi-écran

en: Workspaces on _primary display only
fr: Espaces de travail sur l’écran _principal uniquement

en: Workspaces on all d_isplays
fr: Espaces de travail sur _tous les écrans

en: No applications
fr: Aucune application

en: Install some…
fr: Installer…

en: Permissions & Access
fr: Permissions et accès

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
fr: Données et services auxquels cette application souhaite accéder et permissions que cela implique.

en: Camera
fr: Caméra

en: Microphone
fr: Micro

en: Location Services
fr: Services de localisation

en: Built-in Permissions
fr: Permissions intégrées

en: Cannot be changed
fr: Non modifiable

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
fr: Les permissions spécifiques aux applications peuvent être examinées dans les réglages de <a href="privacy">Confidentialité</a>.

en: Integration
fr: Intégration

en: System features used by this application.
fr: Fonctionnalités système utilisées par cette application.

en: Search
fr: Recherche

en: Run in background
fr: Exécuter en arrière-plan

en: Set Desktop Background
fr: Définir l’arrière-plan de bureau

en: Sounds
fr: Sons

en: Inhibit system keyboard shortcuts
fr: Ignorer les raccourcis clavier système

en: Default Handlers
fr: Gestionnaires par défaut

en: Types of files and links that this application opens.
fr: Types de fichiers et liens que cette application ouvre.

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Usage
fr: Utilisation

en: How much resources this application is using.
fr: Quantité de ressources utilisées par cette application.

en: Storage
fr: Stockage

en: Open in Software
fr: Ouvrir dans Logiciels

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
fr: Espace disque consommé par cette application pour ses données et son cache.

en: Data
fr: Données

en: Clear Cache…
fr: Effacer le cache…

en: Networks
fr: Réseaux

en: _Computer Name
fr: Nom de l’_ordinateur

en: _File Sharing
fr: Partage de _fichiers

en: Remote _Desktop
fr: _Bureau distant

en: _Media Sharing
fr: Partage de _médias

en: _Remote Login
fr: Connexion _distante

en: Some services are disabled because of no network access.
fr: Certains services sont désactivés faute d’accès au réseau.

en: File Sharing
fr: Partage de fichiers

en: _Require Password
fr: Demander le mot de _passe

en: Remote Login
fr: Connexion distante

en: Remote Desktop
fr: Bureau distant

en: Remote desktop allows viewing and controlling your desktop from another computer.
fr: Le bureau distant vous permet de voir et de contrôler votre bureau à partir d'un autre ordinateur.

en: Enable or disable remote desktop connections to this computer.
fr: Activer ou désactiver les connexions du bureau distant sur cet ordinateur.

en: Enable Legacy VNC Protocol
fr: Activer l'ancien protocole VNC

en: Remote Control
fr: Télécommande

en: Allows remote connections to control the screen.
fr: Autoriser les connexions distantes à contrôler l'écran.

en: How to Connect
fr: Comment se connecter

en: Connect to this computer using the device name or remote desktop address.
fr: Connecter cet ordinateur en utilisant le nom de l'appareil ou l'adresse du bureau distant.

en: Device Name
fr: Nom de l’appareil

en: Remote Desktop Address
fr: Adresse du bureau distant

en: VNC Address
fr: Adresse VNC

en: Authentication
fr: Autentification

en: The user name and password are required to connect to this computer.
fr: Le nom d'utilisateur et le mot de passe sont nécessaires pour se connecter à cet ordinateur.

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: Verify Encryption
fr: Vérifier le chiffrement

en: Encryption Fingerprint
fr: Chiffrement par empreinte

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
fr: Le chiffrement par empreinte peut être vu par les clients se connectant et devrait être identique

en: Media Sharing
fr: Partage de médias

en: Share music, photos and videos over the network.
fr: Partager de la musique, des photos et des vidéos sur le réseau.

en: Folders
fr: Dossiers

en: _New connections must ask for access
fr: Les _nouveaux connectés doivent demander l’autorisation d’accès

en: _Require a password
fr: Demande_r un mot de passe

en: Select how media should be handled
fr: Choisissez comment les médias doivent être gérés

en: CD _audio
fr: _CD audio

en: _DVD video
fr: _DVD vidéo

en: _Music player
fr: _Baladeur

en: _Software
fr: _Logiciels

en: _Other Media…
fr: _Autres médias…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
fr: _Ne jamais demander ou lancer de programme à l’insertion de médias

en: Select how other media should be handled
fr: Choisissez comment les autres médias doivent être gérés

en: _Action:
fr: _Action :

en: _Type:
fr: _Type :

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
fr: Redémarrer le filtre

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
fr: Désactivé temporairement jusqu’à demain

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
fr: Le mode nuit adoucit les couleurs bleues de l’écran. Il peut réduire la fatigue des yeux et les risques d’insomnies.

en: Night Light
fr: Mode nuit

en: Schedule
fr: Horaires

en: Sunset to Sunrise
fr: Coucher au lever du soleil

en: Manual Schedule
fr: Horaire manuel

en: Times
fr: Horodatage

en: From
fr: De

en: Hour
fr: heure

en: Minute
fr: minute

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
fr: matin

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
fr: après midi

en: To
fr: à

en: Color Temperature
fr: Température de couleur

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
fr: Choisir le format des nombres, dates et monnaies. Le changement prendra effet à la prochaine connexion.

en: Search locales…
fr: Recherche des locales

en: Common Formats
fr: Formats courants

en: All Formats
fr: Tous les formats

en: No Search Results
fr: Aucun résultat pour la recherche

en: Searches can be for countries or languages.
fr: Les recherches peuvent porter sur des pays ou des langues.

en: Preview
fr: Aperçu

en: My Account
fr: Mon compte

en: Login Screen
fr: Écran de connexion

en: Language
fr: Langue

en: The language used for text in windows and web pages.
fr: La langue utilisée pour le texte des fenêtres et des pages Web.

en: Restart the session for changes to take effect
fr: Redémarrer la session pour que les changements soient pris en compte

en: Restart…
fr: Redémarrer…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
fr: Le format utilisé pour les nombres, dates et monnaies.

en: Login settings are used by all users when logging into the system
fr: Les paramètres de connexion sont utilisés par tous les utilisateurs pour accéder au système

en: Dates & Times
fr: Dates et heures

en: Numbers
fr: Nombres

en: Measurement
fr: Mesure

en: Paper
fr: Papier

en: Hardware Model
fr: Modèle du matériel

en: Memory
fr: Mémoire

en: Processor
fr: Processeur

en: Graphics
fr: Carte graphique

en: Disk Capacity
fr: Capacité du disque

en: Calculating…
fr: Calcul en cours…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
fr: Nom du système d’exploitation

note: translators: this field contains the distro build ID
en: OS Build ID
fr: ID du build du système d'exploitation

en: OS Type
fr: Type de système d’exploitation

en: Windowing System
fr: Système de fenêtrage

en: Virtualization
fr: Virtualisation

en: Kernel Version
fr: Version du noyau

en: Software Updates
fr: Mises à jour logicielles

en: Rename Device
fr: Renommer l’appareil

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
fr: Le nom de l’appareil est utilisé pour l’identifier lorsqu’il est visible sur le réseau, ou en attente d’appairage avec des périphériques Bluetooth.

en: _Rename
fr: _Renommer

en: Select Language
fr: Choisir la langue

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: No languages found
fr: Aucune langue trouvée

en: Unlock…
fr: Déverrouiller…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
fr: Certains paramètres doivent être déverrouillés avant de pouvoir être modifiés.

en: Increment Hour
fr: Incrémenter les heures

en: Increment Minute
fr: Incrémenter les minutes

en: Time
fr: Heure

en: Decrement Hour
fr: Décrémenter les heures

en: Decrement Minute
fr: Décrémenter les minutes

en: Turn device off
fr: Éteindre le périphérique

en: Other Devices
fr: Autres périphériques

en: Not set up
fr: Non configuré

en: Sho_w password
fr: Affi_cher le mot de passe

en: Tunneled TLS
fr: TLS avec tunnel (TTLS)

en: Protected EAP (PEAP)
fr: EAP sécurisé (PEAP)

en: Au_thentication
fr: Au_thentification

en: I_dentity
fr: I_dentité

en: _User certificate
fr: Certificat _utilisateur

en: C_A certificate
fr: Certificat C_A

en: No CA certificate is _required
fr: Aucun certificat CA _requis

en: Private _key
fr: _Clé privée

en: _Private key password
fr: Mot de passe de la _clé privée

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Authenticated
fr: Authentifié

en: Both
fr: Les deux

en: Anony_mous identity
fr: Identité _masquée

en: PAC _file
fr: _Fichier PAC

en: _Inner authentication
fr: Authentification _interne

en: Allow automatic PAC pro_visioning
fr: Autoriser l’_obtention automatique de PAC

en: PEAP _version
fr: _Version PEAP

en: 1 (Default)
fr: 1 (par défaut)

en: Open System
fr: Système ouvert

en: Shared Key
fr: Clé partagée

en: _Key
fr: _Clé

en: Sho_w key
fr: _Afficher la clé

en: WEP inde_x
fr: Inde_x WEP

en: S_ecurity
fr: Séc_urité

en: 802.1x _Security
fr: _Sécurité 802.1x

en: _MAC Address
fr: Adresse _MAC

en: _Cloned Address
fr: Adresse _clonée

en: IPv_4 Method
fr: Méthode IPv_4

en: Automatic (DHCP)
fr: Automatique (DHCP)

en: Link-Local Only
fr: Réseau local seulement

en: Disable
fr: Désactiver

en: Shared to other computers
fr: Partagée avec d’autres ordinateurs

en: Addresses
fr: Adresses

en: Netmask
fr: Masque de réseau

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Automatic DNS
fr: DNS automatique

en: Separate IP addresses with commas
fr: Séparer les adresses IP avec des virgules

en: Automatic Routes
fr: Routes automatiques

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
fr: Métrique

en: Use this connection _only for resources on its network
fr: N’utiliser cette connexion que pour les ressources sur ce réseau

en: _Name
fr: _Nom

en: bytes
fr: octets

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
fr: (Erreur : impossible de charger l’éditeur de connexions VPN)

en: IPv_6 Method
fr: Méthode IPv_6

en: Automatic, DHCP only
fr: Automatique, DHCP seulement

en: Prefix
fr: Préfixe

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: Signal Strength
fr: Force du signal

en: Link speed
fr: Vitesse de la connexion

en: Supported Frequencies
fr: Fréquences prises en charge

en: Last Used
fr: Dernière utilisation

en: Connect _automatically
fr: Connexion _automatique

en: Make available to _other users
fr: Rendre accessible aux autres _utilisateurs

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
fr: Connexion avec _quota : limite les données ou peut engendrer des frais

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
fr: Les mises à jour logicielles et autres téléchargements importants ne seront pas démarrés automatiquement.

en: Turn VPN connection off
fr: Fermer la connexion VPN

en: Network Name
fr: Nom du réseau

en: Security type
fr: Type de sécurité

en: Turn Wi-Fi off
fr: Éteindre le Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
fr: _Connexion à un réseau masqué…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
fr: _Allumer le point d’accès Wi-Fi…

en: _Known Wi-Fi Networks
fr: Réseaux Wi-Fi _connus

en: Airplane Mode
fr: Mode avion

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
fr: Désactive le Wi-Fi, le Bluetooth et les connexions mobiles à large bande

en: No Wi-Fi Adapter Found
fr: Aucun adaptateur Wi-Fi trouvé

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
fr: Assurez-vous d’avoir un adaptateur Wi-Fi branché et opérationnel

en: Airplane Mode On
fr: Mode avion activé

en: Turn off to use Wi-Fi
fr: Désactiver pour utiliser le Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
fr: Point d’accès Wi-Fi activé

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
fr: Les appareils mobiles peuvent scanner le code QR pour se connecter.

en: Turn Off Hotspot…
fr: _Éteindre le point d’accès Wi-Fi…

en: Visible Networks
fr: Réseaux visibles

en: NetworkManager needs to be running
fr: NetworkManager doit être en fonctionnement

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
fr: Le point d’accès Wi-Fi permet à d’autres personnes de partager votre connexion Internet, en créant un réseau Wi-Fi auquel elles peuvent se connecter. Pour ce faire, vous devez disposer d’une connexion Internet par une autre source que le Wi-Fi.

en: Generate Random Password
fr: Générer un mot de passe aléatoire

en: Autogenerate Password
fr: Générer un mot de passe automatiquement

en: _Turn On
fr: A_llumer

en: Network Proxy
fr: Serveur mandataire

en: _HTTP Proxy
fr: Serveur mandataire _HTTP

en: H_TTPS Proxy
fr: Serveur mandataire H_TTPS

en: _FTP Proxy
fr: Serveur mandataire _FTP

en: _Socks Host
fr: Hôte _Socks

en: _Ignore Hosts
fr: _Ignorer les hôtes

en: HTTP proxy port
fr: Port du serveur mandataire HTTP

en: HTTPS proxy port
fr: Port du serveur mandataire HTTPS

en: FTP proxy port
fr: Port du serveur mandataire FTP

en: Socks proxy port
fr: Port du serveur mandataire Socks

en: _Configuration URL
fr: URL de _configuration

en: SIM Lock
fr: Verrouillage de la SIM

en: _Next
fr: _Suivant

en: Close
fr: Fermer

en: _Lock SIM with PIN
fr: _Verrouiller la SIM avec le PIN

en: Change PIN
fr: Modifier le PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
fr: Saisir le PIN actuel pour modifier les paramètres de verrouillage de la SIM

en: No SIM
fr: Pas de SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
fr: Insérer une carte SIM pour utiliser ce modem

en: SIM Locked
fr: SIM verrouillée

en: _Mobile Data
fr: Données _mobiles

en: Access data using mobile network
fr: Accéder aux données via le réseau mobile

en: _Data Roaming
fr: Itinérance des _données

en: Use mobile data when roaming
fr: Utiliser les données mobiles en itinérance

en: _Network Mode
fr: Mode du _réseau

en: N_etwork
fr: Ré_seau

en: Advanced
fr: Avancé

en: _Access Point Names
fr: Noms du point d’_accès

en: _SIM Lock
fr: Verrouillage de la _SIM

en: Lock SIM with PIN
fr: Verrouiller la SIM avec un PIN

en: M_odem Details
fr: Informations sur le m_odem

en: Network Mode
fr: Mode du réseau

en: _Automatic
fr: _Automatique

en: Choose Network
fr: Sélectionner un réseau

en: Refresh Network Providers
fr: Actualiser les fournisseurs d’accès

en: Modem Details
fr: Détails du modem

en: Modem Status
fr: État du modem

en: Carrier
fr: Opérateur

en: Network Type
fr: Type du réseau

en: Network Status
fr: État du réseau

en: Own Number
fr: Numéro de la ligne

en: Device Details
fr: Informations sur l’appareil

en: Firmware Version
fr: Version du micrologiciel

en: Access Points
fr: Points d’accès

en: No WWAN Adapter Found
fr: Aucun adaptateur WWAN trouvé

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
fr: Assurez-vous d’avoir un périphérique réseau cellulaire sans fil

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
fr: Le réseau cellulaire sans fil est désactivé lorsque le mode avion est activé

en: _Turn off Airplane Mode
fr: _Désactiver le mode avion

en: Data Connection
fr: Connexion de données

en: SIM card used for internet
fr: Carte SIM utilisée pour l’accès à Internet

en: Enable Mobile Network
fr: Activer le réseau mobile

en: January
fr: janvier

en: February
fr: février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Date & Time
fr: Date et heure

en: Year
fr: Année

en: Month
fr: Mois

en: Day
fr: Jour

en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

en: Search for a city
fr: Rechercher une ville

en: Automatic _Date & Time
fr: _Date et heure automatiques

en: Requires internet access
fr: Nécessite une connexion Internet

en: Date & _Time
fr: Date et _heure

en: Automatic Time _Zone
fr: _Fuseau horaire automatique

en: Requires location services enabled and internet access
fr: Nécessite l’activation des services de localisation et une connexion Internet

en: Time Z_one
fr: Fuseau h_oraire

en: Time _Format
fr: _Format de l’heure

en: 24-hour
fr: 24 heures

en: Camera is turned off
fr: La caméra est désactivée

en: No applications can capture photos or video.
fr: Aucune application ne peut prendre de photo ou de vidéo.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
fr: L’utilisation de la caméra permet aux applications de prendre des photos et des vidéos. En la désactivant, il se peut que certaines applications ne fonctionnent pas correctement.

en: Allow the applications below to use your camera.
fr: Autoriser les applications ci-dessous à utiliser votre caméra.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
fr: Aucune application n’a demandé l’accès à votre caméra

en: _Do Not Disturb
fr: Ne _pas déranger

en: _Lock Screen Notifications
fr: Notifications sur l’écran de _verrouillage

note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
fr: _Alertes sonores

en: Notification _Popups
fr: _Bannières de notifications

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
fr: Les notifications continuent à s’afficher dans la liste du tiroir lorsque l’affichage des bannières est désactivé.

note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
fr: Montrer le _contenu du message dans une fenêtre contextuelle

en: Show Message C_ontent on Lock Screen
fr: Montrer le c_ontenu du message sur l'écran de verrouillage

en: _Web
fr: Sites _Web

en: _Files
fr: _Fichiers

en: _Mail
fr: _Courriels

en: _Calendar
fr: _Calendrier

en: M_usic
fr: M_usique

en: _Video
fr: _Vidéos

en: Microphone is turned off
fr: Le microphone est désactivé

en: No applications can record sound.
fr: Aucune application ne peut enregistrer du son.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
fr: L’utilisation du micro permet aux applications d’enregistrer et d’écouter de l’audio. En le désactivant, il se peut que certaines applications ne fonctionnent pas correctement.

en: Allow the applications below to use your microphone.
fr: Autoriser les applications ci-dessous à utiliser votre micro.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
fr: Aucune application n’a demandé l’accès au micro

en: Name:
fr: Nom :

en: Status:
fr: État :

en: UUID:
fr: UUID :

en: Authorize and Connect
fr: Autorisation et connexion

en: Forget Device
fr: Oublier le périphérique

en: No Thunderbolt support
fr: Aucune prise en charge de Thunderbolt

en: Direct Access
fr: Accès direct

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
fr: Autoriser l’accès direct aux périphériques tels que les stations d’accueil et processeurs graphiques externes.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
fr: Seuls les périphériques USB et Display Port peuvent être connectés.

en: Pending Devices
fr: Périphériques en attente

en: No devices attached
fr: Aucun périphérique connecté

en: Primary Button
fr: Bouton principal

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
fr: Définit l’ordre des boutons physiques sur les souris et pavés tactiles.

en: Mouse
fr: Souris

en: Mouse Speed
fr: Vitesse de la souris

en: Double-click timeout
fr: Délai du double-clic

en: Acceleration Profile
fr: Profil accélération

en: How the pointer moves when you move the mouse.
fr: Comment le pointeur se déplace lorsque vous bougez la souris.

en: Flat
fr: Plat

en: Adaptive
fr: Adaptatif

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
fr: Défilement naturel

en: Scrolling moves the content, not the view.
fr: Le défilement déplace le contenu, pas la vue.

en: Touchpad
fr: Pavé tactile

en: Disable Touchpad While Typing
fr: Désactiver le pavé tactile lors de la frappe

en: Touchpad Speed
fr: Vitesse du pavé tactile

en: Touchpad Click Method
fr: Méthode de clic du pavé-tactile

en: Create button behavior (left, middle and right) using the chosen action.
fr: Créer le comportement dubouton (gauche, milieu et droit) en utilisant l'action choisie.

en: Use the touchpad default
fr: Utiliser les paramètres par défaut du pavé-tactile

en: No buttons created
fr: Aucun bouton créé

en: Left, middle and right areas
fr: Zones gauche, milieu et droite

en: One, two and three fingers
fr: Un, deux et trois doigts

en: Tap to Click
fr: Taper pour cliquer

en: Two-finger Scrolling
fr: Défilement à deux doigts

en: Edge Scrolling
fr: Défilement aux bords

en: Problem Reporting
fr: Signalement de problèmes

en: _Automatic Problem Reporting
fr: Signalement _automatique de problèmes

en: File History
fr: Historique des fichiers

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
fr: L’historique des fichiers garde la trace des fichiers que vous avez consultés. Cette information est partagée entre les applications et simplifie la recherche de fichiers que vous pourriez vouloir utiliser.

en: File H_istory
fr: H_istorique des fichiers

en: File _History Duration
fr: Durée de l’historique des fichiers

en: _Clear History…
fr: Effac_er l’historique…

en: Trash & Temporary Files
fr: Corbeille et fichiers temporaires

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
fr: La corbeille et les fichiers temporaires peuvent parfois contenir des informations personnelles ou sensibles. Les supprimer automatiquement peut aider à protéger votre vie privée.

en: Automatically Delete _Trash Content
fr: Supprimer automatiquement le contenu de la _corbeille

en: Automatically Delete Temporary _Files
fr: Supprimer automatiquement les _fichiers temporaires

en: Automatically Delete _Period
fr: _Périodicité de suppression automatique

en: _Empty Trash…
fr: _Vider la corbeille…

en: _Delete Temporary Files…
fr: _Supprimer les fichiers temporaires…

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
fr: 1 jour

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
fr: 2 jours

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
fr: 3 jours

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
fr: 4 jours

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
fr: 5 jours

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
fr: 6 jours

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
fr: 7 jours

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
fr: 14 jours

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
fr: 30 jours

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
fr: Pour toujours

en: Screen Lock
fr: Écran verrouillé

en: Configure when the screen locks automatically to protect your privacy.
fr: Configurez le délai avant le verrouillage automatique de l'écran pour protéger votre vie privée

en: Automatic Screen _Lock
fr: _Verrouillage automatique de l’écran

en: Automatic _Screen Lock Delay
fr: _Délai du verrouillage automatique de l’écran

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
fr: Période après laquelle l’écran devient noir lorsque l’écran est automatiquement verrouillé.

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
fr: L'écran s'éteint

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: Connect to your data in the cloud
fr: Connexion à vos données du nuage

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
fr: Aucune connexion Internet — connectez-vous pour configurer de nouveaux comptes en ligne

en: Add an account
fr: Ajouter un compte

en: Remove Account
fr: Supprimer le compte

en: Quit
fr: Quitter

en: Panels
fr: Panneaux

en: Go back to previous panel
fr: Revenir au panneau précédent

en: Cancel search
fr: Annuler la recherche

en: All Settings
fr: Tous les paramètres

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Warning: Development Version
fr: Avertissement : version de développement

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
fr: Cette version de Paramètres ne devrait être utilisée qu’à des fins de développement. Vous pourriez rencontrer des comportements incorrects du système, des pertes de données et d’autres problèmes inattendus.

en: Help
fr: Aide

en: Printers
fr: Imprimantes

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
fr: Ajouter des imprimantes, afficher les tâches et décider quand vous voulez imprimer

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
fr: Imprimante;File;Queue;Impression;Papier;Encre;Toner;

en: Protect your location information
fr: Protéger les informations liées à votre emplacement

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
fr: écran;verrouiller;verrouillage;diagnostic;diagnostique;plantage;privé;confidentiel;récent;temporaire;tmp;index;nom;réseaux;identité;confidentialité;

en: Get started with Budgie Desktop
fr: Débuter avec le bureau Budgie

note: Translators: Search terms to find the Introduction panel
en: welcome;getting started;tour;first time;setup;guide;
fr: bienvenue;pour commencer;tour;première fois;configuration;guide;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
fr: Associer les boutons et ajuster la sensibilité du stylet des tablettes graphiques

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
fr: Tablette;Wacom;Stylet;Gomme;Souris;

en: View your battery status and change power saving settings
fr: S’informer sur l’état de la batterie et modifier les paramètres d’économie d’énergie

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
fr: Énergie;Alimentation;Veille;Suspension;Hibernation;Batterie;Luminosité;Assombrir;Noir;Écran;DPMS;Inactif;

en: Color
fr: Couleur

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
fr: Étalonne la couleur de vos périphériques, comme les écrans, les appareils photos ou les imprimantes

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
fr: Couleur;ICC;Profil;Étalonner;Étalonnage;Imprimante;Écran;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
fr: Active/désactive le Bluetooth et connecte vos périphériques

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
fr: partage;partager;bluetooth;obex;

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Change your background image to a wallpaper or photo
fr: Remplacer votre image d’arrière-plan par un papier peint ou une photo

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
fr: Papier peint;Écran;Bureau;

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
fr: Modifier les volumes sonores, les saisies, les sorties et les alertes sonores

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
fr: Carte;Microphone;Volume;Fondu;Balance;Bluetooth;Casque;Audio;Entrée;Sortie;

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
fr: Modifier les raccourcis clavier et définir vos préférences de saisie, dispositions de clavier et sources de saisie

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
fr: Raccourci;Espace de travail;Fenêtre;Redimensionner;Zoom;Contraste;Saisie;Source;Verrouiller;Volume;

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Add or remove users and change your password
fr: Ajouter ou supprimer des utilisateurs et modifier votre mot de passe

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
fr: connexion;nom;empreinte digitale;avatar;logo;visage;mot de passe;contrôle parental;durée d’utilisation de l’écran;restrictions des applications;restriction du web;utilisation;limitation de l’utilisation;enfant;

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
fr: Faciliter la vision, l’écoute, la saisie, la sélection et le clic

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
fr: Clavier;Souris;lien;Accessibilité;Contraste;Curseur;Son;Zoom;Lecteur d’écran;grand;haut;élevé;texte;police;taille;AccessX;Rémanentes;Touches;Lentes;Rebonds;Souris;Double;clic;Délai;Vitesse;Assistance;Répétition;Clignotement;visuel;écoute;audio;frappe;

en: Multitasking
fr: Multi-tâches

en: Manage preferences for productivity and multitasking
fr: Gérer les préférences de productivité et du multi-tâches

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
fr: Multi-tâches;productivité;personnalisation;bureau;

en: Control various application permissions and settings
fr: Contrôle diverses permissions et réglages d’application

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
fr: application;flatpak;permission;réglage;

en: Control what you want to share with others
fr: Contrôler ce que vous souhaitez partager avec les autres

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
fr: partage;partager;ssh;hôte;nom;distant;bureau;média;audio;vidéo;images;photos;film,serveur;moteur de rendu;

en: Removable Media
fr: Médias amovibles

en: Configure Removable Media settings
fr: Configurer les paramètres des médias amovibles

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
fr: périphérique;système;par défaut;application;préférée;cd;dvd;usb;audio;vidéo;disque;amovible;média;exécution automatique;

en: Configure night light settings
fr: Configurer les paramètres de lumière nocturne

note: Translators: Search terms to find the Night Light panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: night;light;blue;redshift;color;sunset;sunrise;warm;screen;display;
fr: nuit;lumière;bleu;décalage vers le rouge;couleur;coucher de soleil;lever de soleil;chaud;écran;affichage;

en: Region & Language
fr: Pays et langue

en: Select your display language and formats
fr: Sélectionnez la langue et les formats d’affichage

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
fr: Langue;Disposition;Agencement;Clavier;Saisie;

en: About
fr: À propos

en: View information about your system
fr: Afficher les informations sur le système

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
fr: appareil;périphérique;système;information;nom d’hôte;mémoire;processeur;version;défaut;application;préféré;cd;dvd;usb;audio;vidéo;disque;amovible;média;exécution automatique;

en: Control how you connect to the Internet
fr: Contrôler votre façon de vous connecter à Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
fr: Réseau;IP;LAN;Mandataire;WAN;Large bande;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
fr: Contrôler votre façon de vous connecter aux réseaux sans fil

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
fr: Réseau;Sans fil;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Large bande;DNS;Hotspot;

en: Mobile Network
fr: Réseau mobile

en: Configure Telephony and mobile data connections
fr: Configurer la téléphonie et les connexions de données mobiles

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
fr: cellulaire;wwan;téléphonie;sim;mobile;

en: Change the date and time, including time zone
fr: Modifier la date et l’heure, y compris le fuseau horaire

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
fr: Horloge;Fuseau;Heure;Date;Emplacement;

en: Protect your pictures
fr: Protéger vos images

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
fr: écran;verrouiller;verrouillage;diagnostique;plantage;privé;confidentiel;récent;temporaire;tmp;index;nom;réseaux;identité;

en: Control which notifications are displayed and what they show
fr: Contrôler quelles notifications s’affichent et leur contenu

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
fr: Notifications;Messages surgissants;Bannières;Message;Tiroir;Popup;

en: Default Applications
fr: Applications par défaut

en: Configure Default Applications
fr: Configurer les applications par défaut

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
fr: défaut;par défaut;application;préférée;média;

en: Protect your conversations
fr: Protégez vos conversations

en: Manage Thunderbolt devices
fr: Gérer les périphériques Thunderbolt

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
fr: Thunderbolt;vie privée;confidentialité;

en: Mouse & Touchpad
fr: Sou­ris et pavé tac­tile

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
fr: Modifier la sensibilité du pavé tactile et choisir entre droitier ou gaucher

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
fr: Pavé;Tactile;Pointeur;Clic;Frappe;Double;Bouton;Boule;Défilement;

en: Report your problems
fr: Signaler des problèmes

en: File History & Trash
fr: Historique des fichiers et corbeille

en: Don't leave traces
fr: Ne laisser aucune trace

en: Configure screen lock settings
fr: Configurer les paramètres de l'écran de verrouillage

note: Translators: Search terms to find the Screen Lock panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;privacy;security;automatic;delay;
fr: écran;verrouillage;vie privée;sécurité;automatique;delai;

en: Online Accounts
fr: Comptes en ligne

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
fr: Connectez-vous à vos comptes en ligne et décidez de leur utilité

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
fr: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;En ligne;Discussion;Agenda;Courriel;Email;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
fr: Préférences;Paramètres;Réglages;

en: Turn zoom on or off
fr: Activer ou désactiver le zoom

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: Turn screen reader on or off
fr: Activer ou désactiver le lecteur d’écran

en: Turn on-screen keyboard on or off
fr: Activer ou désactiver le clavier visuel

en: Increase text size
fr: Augmenter la taille du texte

en: Decrease text size
fr: Réduire la taille du texte

en: High contrast on or off
fr: Activer ou désactiver le contraste élevé

en: Switch to next input source
fr: Passer à la source de saisie suivante

en: Switch to previous input source
fr: Passer à la source de saisie précédente

en: Raven Applets
fr: Applets de Raven

en: Raven Notifications
fr: Notifications de Raven

en: Clear Notifications
fr: Effacer les notifications

en: Launchers
fr: Lanceurs

en: Launch help browser
fr: Démarrer le navigateur d’aide

en: Launch calculator
fr: Démarrer la calculatrice

en: Launch email client
fr: Démarrer le client de messagerie

en: Launch web browser
fr: Démarrer le navigateur Web

en: Home folder
fr: Dossier personnel

[ctx: keybinding]
en: Search
fr: Rechercher

en: Screenshots
fr: Captures d’écran

en: Save a screenshot to $PICTURES
fr: Enregistrer une capture d’écran dans $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
fr: Enregistrer la capture d’écran d’une fenêtre dans $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
fr: Enregistrer la capture d’une partie de l’écran dans $PICTURES

en: Sound and Media
fr: Son et média

en: Volume mute/unmute
fr: Couper/activer le son

en: Volume down
fr: Diminuer le son

en: Volume up
fr: Monter le son

en: Microphone mute/unmute
fr: Couper/activer le micro

en: Launch media player
fr: Démarrer le lecteur multimédia

en: Play (or play/pause)
fr: Lire (ou lire/suspendre)

en: Pause playback
fr: Mettre en pause

en: Stop playback
fr: Arrêter la lecture

en: Previous track
fr: Piste précédente

en: Next track
fr: Piste suivante

en: Eject
fr: Éjecter

en: System
fr: Système

en: Show the Power Dialog
fr: Montrer le dialogue du bouton d'arrêt système

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Lock screen
fr: Verrouiller l’écran
