budgie-control-center 1.2.0 - en to fi translation catalogue (1645 entries)

en: Two Sided
fi: Kaksipuoleinen

en: Paper Type
fi: Paperin tyyppi

en: Paper Source
fi: Paperin lähde

en: Output Tray
fi: Ulostulo

[ctx: printing option]
en: Resolution
fi: Tarkkuus

en: GhostScript pre-filtering
fi: GhostScriptin esisuodatus

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
fi: Sivuja per puoli

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
fi: Kaksipuoleinen

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
fi: Suunta

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
fi: Yleiset

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
fi: Sivun asetukset

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
fi: Asennettavat valinnat

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
fi: Työ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
fi: Kuvalaatu

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
fi: Väri

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
fi: Viimeistely

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
fi: Testisivu

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
fi: Testisivu

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
fi: Ei aktiivisia töitä

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
fi[0]: %u työ
fi[1]: %u työtä

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
fi: Puhdista tulostuspäät

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
fi: Muste on vähissä

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
fi: Muste on loppu

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
fi: Kehite on vähissä

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
fi: Kehite on loppu

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
fi: Väriaine vähissä

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
fi: Väriaine loppu

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
fi: Avaa kansi

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
fi: Avaa ovi

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
fi: Paperi vähissä

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
fi: Paperi on loppu

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
fi: Poissa verkosta

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
fi: Pysäytetty

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
fi: Jätesäiliö melkein täynnä

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
fi: Jätesäiliö täynnä

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
fi: Valojohdeyksikkö on vaihdettava pian

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
fi: Valojohdeyksikkö on rikki

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
fi: Valmiina

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
fi: Ei hyväksy töitä

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
fi: Käsitellään

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
fi: Valmistaja

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
fi: Ajuri

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
fi: Yksipuoleinen

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
fi: PItkä reuna

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
fi: Lyhyt reuna

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
fi: Pysty

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
fi: Vaaka

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
fi: Käänteinen vaaka

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
fi: Käänteinen pysty

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
fi: Automaattinen määritys

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
fi: Tulostin “%s” on poistettu

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
fi: Uuden tulostimen lisäys epäonnistui.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
fi: Käyttöliittymätiedoston lataus epäonnistui: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
fi: Avaa lukitus lisätäksesi tulostimia ja muuttaaksesi asetuksia

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
fi: Odottaa

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
fi: Keskeytetty

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
fi: Käsitellään

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
fi: Pysäytetty

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
fi: Peruttu

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
fi: Keskeytetynyt

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
fi: Valmis

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
fi: Siirrä tämä työ jonon ylimmäksi

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
fi: JetDirect-tulostin

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
fi: LPD-tulostin

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
fi: Tulostimen %s tiedot

en: No suitable driver found
fi: Soveltuvaa ajuria ei löytynyt

en: Select PPD File
fi: Valitse PPD-tiedosto

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Open
fi: _Avaa

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
fi: PostScript Printer Description -tiedostot (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
fi: Valitse automaattisesti

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
fi: Tulostimen oletus

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
fi: Upota vain GhostScript-fontit

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
fi: Muunna PS 1 -tasolle

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
fi: Muunna PS 2 -tasolle

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
fi: Ei esisuodatusta

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
fi: Lisää tulostin

en: Unlock Print Server
fi: Avaa tulostuspalvelimen lukitus

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
fi: Avaa kohteen %s lukitus.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
fi: Syötä käyttäjätunnus ja salasana nähdäksesi palvelimella %s olevat tulostimet.

en: Searching for Printers
fi: Etsitään tulostimia

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
fi: Sarjaportti

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
fi: Rinnakkaisportti

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
fi: Sijainti: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
fi: Osoite: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
fi: Palvelin vaatii tunnistautumisen

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
fi[0]: %u työ vaatii tunnistautumisen
fi[1]: %u työtä vaatii tunnistautumisen

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
fi: %s — Aktiiviset työt

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
fi: Syötä kirjautumistietosi tulostaaksesi tulostimesta %s.

en: Power
fi: Virranhallinta

en: Sound
fi: Ääni

en: Wi-Fi
fi: Wifi

en: Network
fi: Verkko

en: %d of %d
fi: %d / %d

en: New shortcut…
fi: Uusi pikanäppäin…

en: Button %d
fi: Painike %d

en: Button
fi: Painike

en: Output:
fi: Ulostulo:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
fi: Säilytä kuvasuhde (letterbox):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
fi: Kohdista näyttöön

en: Display Mapping
fi: Kohdistus näyttöön

en: _Close
fi: _Sulje

en: Test Your _Settings
fi: _Testaa asetukset

en: Stylus
fi: Osoitinkynä

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
fi: Piirtopöytä

en: Batteries
fi: Akut

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
fi: Akku

en: When _idle
fi: Kun _käyttämättä

en: Suspend
fi: Valmiustila

en: Power Off
fi: Virta pois päältä

en: Hibernate
fi: Lepotila

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Off
fi: Pois

en: When on battery power
fi: Käytettäessä akkua

en: When plugged in
fi: Käytettäessä verkkovirtaa

en: On
fi: Päällä

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

[ctx: Idle time]
en: Never
fi: Ei koskaan

en: Automatic suspend
fi: Automaattinen valmiustila

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
fi: Suorituskykytila on poistettu väliaikaisesti käytöstä korkean käyntilämpötilan vuoksi.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
fi: Syli havaittu: suorituskykytila väliaikaisesti ei saatavilla. Siirrä laite tasaiselle alustalle palauttaaksesi suorituskykytilan.

en: Performance mode temporarily disabled.
fi: Suorituskykytila väliaikaisesti pois käytöstä.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
fi: Akku vähissä: virransäästö otettu käyttöön. Aiempi tila palautetaan, kun akkua on ladattu riittävästi.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
fi: Virransäästötilan aktivoinut “%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
fi: Suorituskykytilan aktivoinut “%s”.

[ctx: Power profile]
en: Performance
fi: Suorituskyky

en: High performance and power usage.
fi: Korkea suorituskyky ja virrankäyttö.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
fi: Tasapainotettu

en: Standard performance and power usage.
fi: Normaali suorituskyky ja virrankäyttö.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
fi: Virransäästö

en: Reduced performance and power usage.
fi: Alennettu suorituskyky ja virrankäyttö.

en: Unknown time
fi: Tuntematon aika

en: %i minute | %i minutes
fi[0]: %i minuutti
fi[1]: %i minuuttia

en: %i hour | %i hours
fi[0]: %i tunti
fi[1]: %i tuntia

en: hour | hours
fi[0]: tunti
fi[1]: tuntia

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
fi: %s kunnes ladattu täyteen

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
fi: Varoitus: %s jäljellä

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
fi: %s jäljellä

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
fi: Ladattu täyteen

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
fi: Ei lataudu

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
fi: Tyhjä

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
fi: Latautuu

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
fi: Purkautuu

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
fi: Langaton hiiri

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
fi: Langaton näppäimistö

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
fi: Keskeytymätön virransyöttö

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
fi: Henkilökohtainen digitaalinen avustaja (PDA)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
fi: Matkapuhelin

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
fi: Mediasoitin

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
fi: Tietokone

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
fi: Pelaamiseen tarkoitettu syötelaite

[ctx: Battery name]
en: Main
fi: Pääakku

[ctx: Battery name]
en: Extra
fi: Lisäakku

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
fi: Standardiavaruus

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
fi: Testiprofiili

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
fi: Automaattinen

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
fi: Matala laatu

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
fi: Keskimääräinen laatu

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
fi: Korkea laatu

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
fi: Oletus-RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
fi: Oletus-CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
fi: Oletusharmaasävy

en: Vendor supplied factory calibration data
fi: Valmistajan toimittaja tehdaskalibrointidata

en: Full-screen display correction not possible with this profile
fi: Koko ruudun näyttökorjaus ei ole mahdollista tällä profiililla

en: This profile may no longer be accurate
fi: Tämä profiili ei välttämättä ole enää tarkka

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
fi: Kannettavan näyttö

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
fi: Sisäänrakennettu web-kamera

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
fi: Näyttö - %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
fi: Kuvanlukija - %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
fi: Kamera - %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
fi: Tulostin - %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
fi: Web-kamera - %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
fi: Oletus:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
fi: Väriavaruus:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
fi: Testiprofiili:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
fi: Valitse ICC-profiilitiedosto

en: _Import
fi: _Tuo

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
fi: Tuetut ICC-profiilit

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Screen
fi: Näyttö

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
fi: Tallenna profiili

en: _Save
fi: _Tallenna

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
fi: Luo väriprofiili valitulle laitteelle

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
fi: Mittalaitetta ei tunnistettu. Tarkista että se on oikein liitetty ja että siinä on virta päällä.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
fi: Mittalaite ei tue tulostimien profilointia.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
fi: Laitetyyppi ei ole tällä hetkellä tuettu.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
fi: Aseta kalibrointilaite neliön päälle ja napsauta ”Käynnistä”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
fi: Vaihda kalibrointilaite kalibrointiasentoon ja napsauta ”Jatka”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
fi: Vaihda kalibrointilaite kalibrointiasentoon ja napsauta ”Jatka”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
fi: Sulje kannettavan kansi

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
fi: Tapahtui sisäinen virhe josta ei voitu toipua.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
fi: Kalibrointiin vaadittavia työkaluja ei ole asennettu.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
fi: Profiilin luonti ei onnistunut.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
fi: Kohdevalkopiste ei ole saavutettavissa.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
fi: Valmis!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
fi: Kalibrointi epäonnistui!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
fi: Voit irrottaa kalibrointilaitteen.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
fi: Älä liikuta kalibrointilaitetta kesken kalibroinnin

en: Enable color management for %s
fi: Käytä värinhallintaa laitteelle %s

en: Show color profiles for %s
fi: Näytä laitteen %s väriprofiilit

note: not calibrated
en: Not calibrated
fi: Ei kalibroitu

en: multiple sizes
fi: useita kokoja

en: No Desktop Background
fi: Ei työpöydän taustaa

en: Select a picture
fi: Valitse kuva

en: Current background
fi: Nykyinen taustakuva

en: Custom
fi: Oma

en: Testing %s
fi: Testataan %s

[ctx: volume]
en: 100%
fi: 100 %

en: None
fi: Ei mikään

en: Layout default
fi: Vakioasettelu

en: Custom Shortcuts
fi: Omat pikanäppäimet

en: More…
fi: Lisää…

en: No input sources found
fi: Syötelähteitä ei löytynyt

[ctx: Input Source]
en: Other
fi: Muu

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
fi: %s on jo asetettu toimintoon %s. Jos korvaat sen, toiminto %s poistetaan käytöstä

en: Enter the new shortcut
fi: Anna uusi pikanäppäin

en: Set Custom Shortcut
fi: Aseta oma pikanäppäin

en: Set Shortcut
fi: Aseta pikanäppäin

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
fi: Anna uusi pikanäppäin vaihtaaksesi toiminnon %s.

en: Add Custom Shortcut
fi: Lisää oma pikanäppäin

en: Alternate Characters Key
fi: Vaihtoehtoinen merkkinäppäin

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
fi: Vaihtoehtoista merkkinäppäintä voi käyttää lisämerkkien kirjoittamiseen. Nämä merkit on usein merkitty näppäimiin kolmantena näytettävänä merkkinä.

[ctx: keyboard key]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
fi: Vasen Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
fi: Oikea Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
fi: Vasen Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
fi: Oikea Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
fi: Valikkonäppäin

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
fi: Oikea Ctrl

en: Compose Key
fi: Compose-näppäin

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
fi: Compose-näppäin mahdollistaa useiden erilaisten merkkien kirjoittamisen. Paina ensin compose-näppäintä ja sitten muita merkkejä.  Esimerkiksi compose-näppäin, <b>C</b> ja <b>o</b> muodostavat merkin <b>©</b>, <b>a</b> ja <b>'</b> muodostavat merkin <b>á</b>.

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
fi: Syötetapoja voi vaihtaa käyttämällä pikanäppäintä %s.
    Näitä pikanäppäimiä voi muuttaa pikanäppäinten asetuksissa.

en: %d modified | %d modified
fi[0]: %d muokattu
fi[1]: %d muokattu

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Reset All Shortcuts?
fi: Palautetaanko kaikkien pikanäppäinten oletukset?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
fi: Pikanäppäinten oletusten palauttaminen vaikuttaa asettamiisi pikanäppäimiin. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Cancel
fi: Peru

en: Reset All
fi: Palauta kaikki oletusasetukset

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Authentication failed
fi: Tunnistautuminen epäonnistui

en: The new password is too short
fi: Uusi salasana on liian lyhyt

en: The new password is too simple
fi: Uusi salasana on liian yksinkertainen

en: The old and new passwords are too similar
fi: Vanha ja uusi salasana ovat liian samankaltaiset

en: The new password has already been used recently.
fi: Uusi salasana on ollut jo käytössä äskettäin.

en: The new password must contain numeric or special characters
fi: Uuden salasanan tulee sisältää numeroita tai erikoismerkkejä

en: The old and new passwords are the same
fi: Vanha ja uusi salasana ovat samat

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
fi: Salasanasi on vaihtunut ensimmäisen todennuksen jälkeen!

en: The new password does not contain enough different characters
fi: Uusi salasana ei sisällä riittävästi eri merkkejä

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Please choose another password.
fi: Valitse jokin toinen salasana.

en: Please type your current password again.
fi: Syötä nykyinen salasana uudelleen.

en: Password could not be changed
fi: Salasanaa ei voitu vaihtaa

en: The passwords do not match.
fi: Salasanat eivät täsmää.

en: Select
fi: Valitse

en: Browse for more pictures
fi: Selaa lisää kuvia

en: Cannot automatically join this type of domain
fi: Tämän tyyppiseen toimialueeseen ei voi liittyä automaattisesti

en: No such domain or realm found
fi: Määriteltyä toimialuetta tai realmia ei löytynyt

en: Cannot log in as %s at the %s domain
fi: Kirjautuminen tunnuksella %s toimialueeseen %s ei onnistu

en: Invalid password, please try again
fi: Virheellinen salasana, yritä uudelleen

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
fi: Toimialueeseen %s yhdistäminen epäonnistui: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
fi: laite tulee vaatia käyttöön tämän toiminnon suorittamiseksi

en: the device is already claimed by another process
fi: toinen prosessi on jo varannut laitteen itselleen

en: you do not have permission to perform the action
fi: käyttöoikeutesi eivät riitä tämän toiminnon suorittamiseen

en: no prints have been enrolled
fi: sormenjälkiä ei ole rekisteröity

en: Failed to communicate with the device during enrollment
fi: Yhteydenpito laitteeseen epäonnistui rekisteröinnin aikana

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
fi: Yhteydenpito sormenjälkilukijaan epäonnistui

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
fi: Yhteydenpito sormenjälkitaustapalveluun epäonnistui

en: Failed to list fingerprints: %s
fi: Sormenjälkien listaaminen epäonnistui: %s

note: TRANSLATORS: This is part of the translation 'Ensure fprintd has been enabled using your pam authorization module'
en: your pam authorization module
fi: sinun pam valtuutusmoduulisi

note: TRANSLATORS: fprintd does not have to be translated, the %s is the name of an executable that is calculated when the app is running
en: Ensure fprintd has been enabled using %s
fi: Varmista että fprintd on otettu käyttöön käyttämällä %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
fi: Tallennettujen sormenjälkien poistaminen epäonnistui: %s

en: Left thumb
fi: Vasen peukalo

en: Left middle finger
fi: Vasen keskisormi

en: _Left index finger
fi: _Vasen etusormi

en: Left ring finger
fi: Vasen nimetön

en: Left little finger
fi: Vasen pikkurilli

en: Right thumb
fi: Oikea peukalo

en: Right middle finger
fi: Oikea keskisormi

en: _Right index finger
fi: _Oikea etusormi

en: Right ring finger
fi: Oikea nimetön

en: Right little finger
fi: Oikea pikkurilli

en: Unknown Finger
fi: Tuntematon sormi

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
fi: Valmis

en: Fingerprint device disconnected
fi: Yhteys sormenjälkilaitteeseen katkaistu

en: Fingerprint device storage is full
fi: Sormenjälkilaitteen tallennustila on täynnä

en: Fingerprint is a duplicate
fi: Sormenjälki on duplikaatti

en: Failed to enroll new fingerprint
fi: Uuden sormenjäljen lisääminen epäonnistui

en: Failed to start enrollment: %s
fi: Sormenjäljen lisäämisen aloittaminen epäonnistui: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
fi: Uuden sormenjäljen lisääminen epäonnistui

en: Failed to stop enrollment: %s
fi: Sormenjäljen lisäämisen pysäyttäminen epäonnistui: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
fi: Nosta sormea ja aseta se takaisin lukijaan toistuvasti lisätäksesi sormenjälkesi

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
fi: Lue uusi sormenjälki

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
fi: Sormenjälkilaitteen %s vapauttaminen epäonnistui: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
fi: Ongelma laitetta luettaessa

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
fi: Sormenjälkilaitteen %s varaaminen epäonnistui: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
fi: Sormenjälkilaitteiden saaminen epäonnistui: %s

en: Your account
fi: Tilisi

en: Failed to delete user
fi: Käyttäjän poisto epäonnistui

en: Failed to revoke remotely managed user
fi: Etähallitun käyttäjän kumoaminen epäonnistui

en: You cannot delete your own account.
fi: Et voi poistaa omaa tunnustasi.

en: %s is still logged in
fi: %s on yhä sisäänkirjautuneena

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
fi: Jos käyttäjä poistetaan hänen ollessaan sisäänkirjautuneena, järjestelmässä voi ilmetä ongelmia.

en: Do you want to keep %s’s files?
fi: Haluatko säilyttää käyttäjän %s tiedostot?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
fi: Voit halutessasi säilyttää kotikansion, sähköpostit ja väliaikaistiedostot käyttäjätilin poiston yhteydessä.

en: _Delete Files
fi: P_oista tiedostot

en: _Keep Files
fi: _Säilytä tiedostot

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
fi: Haluatko varmasti kumota käyttöoikeudet etähallitulta tililtä %s?

en: _Delete
fi: _Poista

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
fi: Käyttäjätili pois käytöstä

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
fi: Asetetaan seuraavalla kirjautumiskerralla

[ctx: Password mode]
en: None
fi: Ei mitään

en: Logged in
fi: Sisäänkirjautuneena

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
fi: Käytössä

en: Failed to contact the accounts service
fi: Yhteys tilipalveluun (accounts service) epäonnistui

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
fi: Varmista, että AccountService on asennettu ja käytössä.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
fi: Tee muutoksia
    napsauttamalla ensin *-kuvaketta

en: Delete the selected user account
fi: Poista valittu käyttäjätili

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
fi: Poista valittu käyttäjä
    napsauttamalla ensin *-kuvaketta

en: Unlock to Add Users and Change Settings
fi: Avaa lukitus lisätäksesi käyttäjiä ja muuttaaksesi asetuksia

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
fi: Käyttäjätunnuksen tulisi yleensä koostua vain pienistä kirjaimista välillä a-z, numeroista sekä seuraavista merkeistä: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
fi: Valitettavasti kyseinen käyttäjätunnus ei ole saatavilla. Valitse toinen käyttäjätunnus.

en: The username is too long.
fi: Käyttäjätunnus on liian pitkä.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
fi: Tätä käytetään kotikansiosi nimeämiseen, eikä sitä voi vaihtaa.

en: Should match the web address of your login provider.
fi: Tulisi vastata kirjautumistilisi myöntäjän verkko-osoitetta.

en: Failed to add account
fi: Tilin lisäys epäonnistui

en: Failed to register account
fi: Tilin rekisteröinti epäonnistui

en: No supported way to authenticate with this domain
fi: Tähän toimialueeseen vaadittavaa tunnistautumistapaa ei ole käytettävissä

en: Failed to join domain
fi: Toimialueeseen liittyminen epäonnistui

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
fi: Käyttäjätunnus ei kelvannut.
    Yritä uudelleen.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
fi: Salasana ei kelvannut.
    Yritä uudelleen.

en: Failed to log into domain
fi: Toimialueeseen kirjautuminen epäonnistui

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
fi: Toimialuetta ei löytynyt. Kirjoititko sen oikein?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
fi: Uusi salasana ei saa olla vanhan salasanan kaltainen.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
fi: Vaihda kirjaimia ja numeroita.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
fi: Yritä muuttaa salasanaa vielä hieman.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
fi: Älä laita käyttäjätunnustasi salasanaasi.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
fi: Älä laita nimeäsi salasanaasi.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
fi: Vältä salasanassasi olevia sanoja.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
fi: Vältä yleisiä, sanakirjoista löytyviä sanoja.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
fi: Älä käytä samoja sanoja eri järjestyksessä.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
fi: Käytä enemmän numeroita.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
fi: Käytä enemmän isoja kirjaimia.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
fi: Käytä enemmän pieniä kirjaimia.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
fi: Käytä erikois- ja välimerkkejä.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
fi: Sekoita kirjaimia, numeroita ja välimerkkejä.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
fi: Vältä toistamasta samaa merkkiä.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
fi: Vältä saman merkkityylin käyttöä: sekoita kirjaimia, numeroita ja välimerkkejä.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
fi: Vältä sarjan kaltaisia jonoja, kuten 1234 tai abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
fi: Salasanan tulee olla nykyistä pidempi. Lisää kirjaimia, numeroita ja erikoismerkkejä.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
fi: Käytä isoja ja pieniä kirjaimia sekä joitain numeroita.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
fi: Mitä enemmän kirjaimia, numeroita ja erikoismerkkejä, sitä vahvempi salasana.

en: This Week
fi: Tällä viikolla

en: Last Week
fi: Viime viikolla

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
fi: %e. %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
fi: %e. %b %Y

en: Session Ended
fi: Istunto päättyi

en: Session Started
fi: Istunto alkoi

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
fi: %s — Tilin käyttöhistoria

[ctx: Distance]
en: Short
fi: Lyhyt

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
fi: ¼ näyttöä

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
fi: ½ näyttöä

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
fi: ¾ näyttöä

[ctx: Distance]
en: Long
fi: Pitkä

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
fi: Oletus

[ctx: cursor size]
en: Medium
fi: Keskikoko

[ctx: cursor size]
en: Large
fi: Suuri

[ctx: cursor size]
en: Larger
fi: Suurempi

[ctx: cursor size]
en: Largest
fi: Suurin

en: %d pixel | %d pixels
fi[0]: %d pikseli
fi[1]: %d pikseliä

en: System Bus
fi: Järjestelmäväylä

en: Full access
fi: Täydet oikeudet

en: Session Bus
fi: Istuntoväylä

en: Devices
fi: Laitteet

en: Full access to /dev
fi: Täysi pääsy kohteeseen /dev

en: Has network access
fi: Verkon käyttö

en: Home
fi: Koti

en: Read-only
fi: Vain luku

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Settings
fi: Asetukset

en: Can change settings
fi: Voi muuttaa asetuksia

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
fi: %s omaa seuraavat sisäänrakennetut oikeudet. Niitä ei voi muuttaa. Jos olet huolissasi näistä oikeuksia, harkitse sovelluksen poistamista.

en: Web Links
fi: Verkkolinkit

en: Git Links
fi: Git-linkit

en: %s Links
fi: %s-linkit

en: Unset
fi: Poista asetus

en: Links
fi: Linkit

en: Hypertext Files
fi: Hypertekstitiedostot

en: Text Files
fi: Tekstitiedostot

en: Image Files
fi: Kuvatiedostot

en: Font Files
fi: Fonttitiedostot

en: Archive Files
fi: Arkistotiedostot

en: Package Files
fi: Pakettitiedostot

en: Audio Files
fi: Äänitiedostot

en: Video Files
fi: Videotiedostot

en: Other Files
fi: Muut tiedostot

note: List of applications.
en: Applications
fi: Sovellukset

[ctx: service is enabled]
en: On
fi: Päällä

[ctx: service is disabled]
en: Off
fi: Pois

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: service is active]
en: Active
fi: Aktiivinen

en: Choose a Folder
fi: Valitse kansio

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
fi: Tiedostonjaon avulla voit jakaa julkisen kansiosi sisällön verkon muiden käyttäjien kanssa käyttäen osoitetta: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
fi: Kun etäkirjautuminen on käytössä, etäkäyttäjät voivat yhdistää käyttäen Secure Shell -komentoa:
    %s

en: Copy
fi: Kopioi

en: Sharing
fi: Jakaminen

note: Label
en: No networks selected for sharing
fi: Ei verkkoja valittu jakamista varten

en: Ask what to do
fi: Kysy mitä tehdään

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Open folder
fi: Avaa kansio

en: Other Media
fi: Muu media

en: Select an application for audio CDs
fi: Valitse sovellus ääni-CD-levyille

en: Select an application for video DVDs
fi: Valitse sovellus video-DVD-levyille

en: Select an application to run when a music player is connected
fi: Valitse sovellus ajettavaksi kun musiikkisoitin kytketään

en: Select an application to run when a camera is connected
fi: Valitse sovellus ajettavaksi kun kamera kytketään

en: Select an application for software CDs
fi: Valitse sovellus ohjelmisto-CD-levyille

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
fi: ääni-DVD

en: blank Blu-ray disc
fi: tyhjä Blu-ray-levy

en: blank CD disc
fi: tyhjä CD-levy

en: blank DVD disc
fi: tyhjä DVD-levy

en: blank HD DVD disc
fi: tyhjä HD DVD -levy

en: Blu-ray video disc
fi: Blu-ray-videolevy

en: e-book reader
fi: e-kirjalukija

en: HD DVD video disc
fi: HD DVD -videolevy

en: Picture CD
fi: Kuva-CD

en: Video CD
fi: Video-CD

en: Windows software
fi: Windows-ohjelmisto

en: More Warm
fi: Enemmän lämpöä

en: Less Warm
fi: Vähemmän lämpöä

[ctx: measurement format]
en: Imperial
fi: Imperiaalinen

[ctx: measurement format]
en: Metric
fi: Metrinen

en: Formats
fi: Muotoilut

en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
fi: Yhteyspiste

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Select _All
fi: _Valitse kaikki

en: Unlock to Change Settings
fi: Avaa lukitus muuttaaksesi asetuksia

en: Other…
fi: Muu…

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
fi: %e. %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
fi: %e. %b %Y

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

note: 0 seconds
en: 0 seconds
fi: 0 sekuntia

en: never
fi: ei koskaan

en: today
fi: tänään

en: yesterday
fi: eilen

en: %i day ago | %i days ago
fi[0]: %i päivä sitten
fi[1]: %i päivää sitten

en: IPv4 Address
fi: IPv4-osoite

en: IPv6 Address
fi: IPv6-osoite

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Hardware Address
fi: Laiteosoite

en: Default Route
fi: Oletusreitti

en: Last used
fi: Viimeksi käytetty

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
fi: Kiinteä

en: Options…
fi: Valinnat…

en: missing EAP-FAST PAC file
fi: puuttuva EAP-FAST PAC -tiedosto

en: Choose a PAC file
fi: Valitse PAC-tiedosto

en: PAC files (*.pac)
fi: PAC-tiedostot (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
fi: puuttuva EAP-LEAP-käyttäjätunnus

en: missing EAP-LEAP password
fi: puuttuva EAP-LEAP-salasana

en: missing leap-username
fi: puuttuva leap-käyttäjätunnus

en: missing leap-password
fi: puuttuva leap-salasana

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
fi: virheellinen EAP-PEAP CA -varmenne: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
fi: virheellinen EAP-PEAP CA -varmenne: varmennetta ei määritetty

en: Choose a Certificate Authority certificate
fi: Valitse varmentajavarmenne

en: missing wep-key
fi: puuttuva wep-avain

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
fi: virheellinen wep-key: avaimen jonka pituus on %zu tulee sisältää vain heksanumeroita

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
fi: virheellinen wep-avain: avain pituutta %zu tulee sisältää vain ascii-merkkejä

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
fi: virheellinen wep-key: väärä avaimen pituus %zu. Avaimen tulee olla pituudeltaan joko 5/13 (ascii) tai 10/26 (hex)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
fi: virheellinen wep-avain: tunnuslause ei voi olla tyhjä

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
fi: virheellinen wep-avain: tunnuslause tulee olla vähemmän kuin 64 merkkiä

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
fi: määrittelemätön virhe 802.1X-tietoturvassa (wpa-eap)

en: no file selected
fi: ei tiedostoa valittuna

en: unspecified error validating eap-method file
fi: määrittämätön virhe eap-method-tiedostoa vahvistaessa

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
fi: DER-, PEM-, tai PKCS#12-yksityisavaimet (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
fi: DER- tai PEM-varmenteet (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
fi: virheellinen EAP-TTLS CA -varmenne: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
fi: virheellinen EAP-TTLS CA -varmenne: varmennetta ei määritetty

en: missing EAP username
fi: puuttuva EAP-käyttäjätunnus

en: missing EAP password
fi: puuttuva EAP-salasana

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
fi: virheellinen wpa-psk: virheellinen avaimen pituus %zu. Tulee olla [8,63] tavua tai 64 heksanumeroa

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
fi: virheellinen wpa-psk: ei voi tulkita 64 tavun avainta heksana

en: Unknown error validating 802.1X security
fi: Tuntematon virhe 802.1X-tietoturvaa vahvistaessa

en: Wi-Fi password is missing.
fi: Langattoman verkon salasana puuttuu.

en: missing EAP-TLS identity
fi: puuttuva EAP-TLS-identiteetti

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
fi: virheellinen EAP-TLS CA -varmenne: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
fi: virheellinen EAP-TLS:n CA-varmenne: varmennetta ei määritetty

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
fi: virheellinen EAP-TLS:n yksityinen avain: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
fi: virheellinen EAP-TLS-käyttäjävarmenne: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
fi: Salaamattomat yksityiset avaimet ovat epäluotettavia

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
fi: Valittua yksityistä avainta ei ole suojattu salasanalla. Tämä mahdollistaa turvallisuustietojen vaarantumisen. Valitse salasanalla suojattu yksityinen avain.
    
    (Voit salasanasuojata yksityisen avaimesi openssl:llä)

en: Choose your personal certificate
fi: Valitse henkilökohtainen varmenteesi

en: Choose your private key
fi: Valitse yksityinen avaimesi

en: Stop hotspot and disconnect any users?
fi: Suljetaanko yhteyspiste ja katkaistaanko kaikkien käyttäjien yhteydet?

en: _Stop Hotspot
fi: _Sulje yhteyspiste

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
fi: %s - VPN

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
fi: Tuntematon tila

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
fi: Hallitsematon

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
fi: Yhdistetään

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
fi: Yhdistetty

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
fi: Katkaistaan yhteyttä

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
fi: Yhteys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
fi: Tila tuntematon (puuttuu)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
fi: Kokoonpanon käyttö epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
fi: IP-asetukset epäonnistuivat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
fi: IP-asetukset vanhenivat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
fi: Salaisuuksia ei annettu, vaikka niitä pyydettiin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
fi: 802.1x-anojan yhteys katkaistu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
fi: 802.1x-anojan asetukset epäonnistuivat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
fi: 802.1x-anoja epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
fi: 802.1x-anojalla kesti liian kauan tunnistautua

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
fi: PPP-palvelun käynnistys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
fi: PPP-palvelun yhteys katkaistu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
fi: PPP epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
fi: DHCP-asiakkaan käynnistys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
fi: DHCP-asiakkaan virhe

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
fi: DHCP-asiakas epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
fi: Jaetun yhteyden palvelun käynnistys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
fi: Jaetun yhteyden palvelu epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
fi: AutoIP-palvelun käynnistys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
fi: AutoIP-palvelun virhe

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
fi: AutoIP-palvelu epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
fi: Linja on varattu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
fi: Ei valintaääntä

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
fi: Kantoaaltoa ei voitu muodostaa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
fi: Soittopyyntö aikatkaistiin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
fi: Soittoyritys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
fi: Modeemin alustus epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
fi: Halutun APN:n valinta epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
fi: Verkkoja ei etsitä

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
fi: Verkkoon rekisteröinti estettiin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
fi: Rekisteröinti verkkoon aikakatkaistiin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
fi: Määritettyyn verkkoon rekisteröinti epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
fi: PIN-tarkistus epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
fi: Laitteen laiteohjelmisto saattaa puuttua

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
fi: Yhteys katosi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
fi: Oletettiin olemassa oleva yhteys

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
fi: Modeemia ei löytynyt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
fi: Bluetooth-yhteys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
fi: SIM-korttia ei ole liitetty

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
fi: SIM-kortin PIN vaaditaan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
fi: SIM-kortin PUK vaaditaan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
fi: SIM väärin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
fi: Yhteysriippuvuus epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
fi: Laiteohjelmisto puuttuu

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
fi: Johto on irti

en: Insecure network (WEP)
fi: Turvaton verkko (WEP)

en: Secure network (WPA)
fi: Turvallinen verkko (WPA)

en: Secure network (WPA2)
fi: Turvallinen verkko (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
fi: Turvallinen verkko (WPA3)

en: Secure network
fi: Turvallinen verkko

en: Security
fi: Tietoturva

en: Delete Address
fi: Poista osoite

en: Delete Route
fi: Poista reitti

en: automatic
fi: automaattinen

en: Identity
fi: Identiteetti

en: Cannot import VPN connection
fi: VPN-yhteyden tuonti epäonnistui

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
fi: Tiedoston ”%s” luku epäonnistui tai se ei sisällä tunnistettavaa VPN-yhteyden tietoa
    
    Virhe: %s.

en: Select file to import
fi: Valitse tuotava tiedosto

en: A file named “%s” already exists.
fi: Tiedosto nimeltä ”%s” on jo olemassa.

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
fi: Haluatko korvata tiedoston %s VPN-asetuksilla, joita olet tallentamassa?

en: Cannot export VPN connection
fi: VPN-yhteyden vienti epäonnistui

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
fi: VPN-yhteyttä ”%s” ei voitu viedä tiedostoon %s.
    
    Virhe: %s.

en: Export VPN connection
fi: Vie VPN-yhteys

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
fi: Ei mitään

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
fi: WEP 40/128-bittinen avain (Hex tai ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
fi: WEP 128-bittinen salalause

en: Dynamic WEP (802.1x)
fi: Dynaaminen WEP (802.1x)

en: WPA3 Personal
fi: WPA3-Personal

en: Preserve
fi: Varaa

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Random
fi: Satunnainen

en: Stable
fi: Vakaa

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
fi: Tähän kirjoitettua MAC-osoitetta käytetään laiteosoitteena sille verkkolaitteelle, jolle tämä yhteys aktivoidaan. Ominaisuus tunnetaan termeillä MAC-kloonaus tai -spooffaus. Esimerkki: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
fi: Profiili %d

en: Unable to open connection editor
fi: Yhteyseditorin avaaminen epäonnistui

en: New Profile
fi: Uusi profiili

en: _Add
fi: _Lisää

en: Import from file…
fi: Tuo tiedostosta…

en: Add VPN
fi: Lisää VPN

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
fi: Yritys

[ctx: Wifi security]
en: None
fi: Ei mitään

en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: Signal strength]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Signal strength]
en: Weak
fi: Heikko

[ctx: Signal strength]
en: Ok
fi: OK

[ctx: Signal strength]
en: Good
fi: Hyvä

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
fi: Erinomainen

en: Forget Connection
fi: Unohda yhteys

en: Remove Connection Profile
fi: Poista yhteysprofiili

en: Remove VPN
fi: Poista VPN

en: Details
fi: Tiedot

en: Add new connection
fi: Lisää uusi yhteys

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
fi: Yhteyspisteen ottaminen käyttöön katkaisee yhteyden verkkoon %s, eikä yhteys internetiin onnistu wifin kautta.

en: Must have a minimum of 8 characters
fi: Tulee olla vähintään 8 merkkiä

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
fi[0]: Saa sisältää maksimissaan %d merkin
fi[1]: Saa sisältää maksimissaan %d merkkiä

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
fi: Otetaanko wifi-yhteyspiste käyttöön?

en: Manual
fi: Manuaalinen

en: Automatic
fi: Automaattinen

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
fi: WPAD-automaattietsintää käytetään, kun hallinta-URL ei ole määritelty.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
fi: Tämä ei ole suositeltavaa julkisissa verkoissa.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
fi: Valittujen verkkojen tiedot, kuten salasanat ja omat asetukset, häviävät.

en: _Forget
fi: _Unohda

en: Known Wi-Fi Networks
fi: Tunnetut wifi-verkot

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
fi: _Unohda

en: System policy prohibits use as a Hotspot
fi: Järjestelmäkäytännöt estävät käytön yhteyspisteenä

en: Wireless device does not support Hotspot mode
fi: Langaton verkkolaite ei tue yhteyspisteeksi asettamista

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
fi: Hups, jokin taisi mennä pieleen. Ota yhteys sovellustoimittajaan.

en: NetworkManager needs to be running.
fi: NetworkManagerin tulee olla käynnissä.

en: 2G Only
fi: Vain 2G

en: 3G Only
fi: Vain 3G

en: 4G Only
fi: Vain 4G

en: 5G Only
fi: Vain 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
fi: 2G, 3G, 4G, 5G (Ensisijainen)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
fi: 2G, 3G, 4G (Ensisijainen), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
fi: 2G, 3G (Ensisijainen), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
fi: 2G (Ensisijainen), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
fi: 2G, 3G, 4G (ensisijainen)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
fi: 2G, 3G (ensisijainen), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
fi: 2G (ensisijainen), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
fi: 3G, 4G, 5G (Ensisijainen)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
fi: 3G, 4G (Ensisijainen), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
fi: 3G (Ensisijainen), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
fi: 2G, 4G, 5G (Ensisijainen)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
fi: 2G, 4G (Ensisijainen), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
fi: 2G (Ensisijainen), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
fi: 2G, 3G, 5G (Ensisijainen)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
fi: 2G, 3G (Ensisijainen), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
fi: 2G (Ensisijainen), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
fi: 3G, 4G (ensisijainen)

en: 3G (Preferred), 4G
fi: 3G (ensisijainen), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
fi: 2G, 4G (ensisijainen)

en: 2G (Preferred), 4G
fi: 2G (ensisijainen), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
fi: 2G, 3G (ensisijainen)

en: 2G (Preferred), 3G
fi: 2G (ensisijainen), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
fi: 2G, 5G (Ensisijainen)

en: 2G (Preferred), 5G
fi: 2G (Ensisijainen), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
fi: 3G, 5G (Ensisijainen)

en: 3G (Preferred), 5G
fi: 3G (Ensisijainen), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
fi: 4G, 5G (Ensisijainen)

en: 4G (Preferred), 5G
fi: 4G (Ensisijainen), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Not Registered
fi: Ei rekisteröity

en: Registered
fi: Rekisteröity

en: Searching
fi: Etsitään

en: Denied
fi: Estetty

en: Unlock SIM card
fi: Avaa SIM-kortin lukitus

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

en: Please provide PIN code for SIM %d
fi: Anna SIM-kortin %d PIN-koodi

en: Enter PIN to unlock your SIM card
fi: Anna PIN-koodi avataksesi SIM-kortin lukituksen

en: Please provide PUK code for SIM %d
fi: Anna SIM-kortin %d PUK-koodi

en: Enter PUK to unlock your SIM card
fi: Anna PUK-koodi avataksesi SIM-kortin lukituksen

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
fi[0]: Annettu väärä salasana. %1$u yritys jäljellä
fi[1]: Annettu väärä salasana. %1$u yritystä jäljellä

en: You have %u try left | You have %u tries left
fi[0]: %u yritys jäljellä
fi[1]: %u yritystä jäljellä

en: Wrong password entered.
fi: Annettiin väärä salasana.

en: PUK code should be an 8 digit number
fi: PUK-koodin tulisi olla 8 numeroa

en: Enter New PIN
fi: Anna uusi PIN-koodi

en: PIN code should be a 4-8 digit number
fi: PIN-koodin tulee olla 4-8 numeroa pitkä

en: Unlocking…
fi: Lukitusta avataan...

en: _Set
fi: _Aseta

en: Operation Cancelled
fi: Toiminto peruttu

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
fi: <b>Virhe:</b> Asetusten muuttaminen on estetty

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
fi: <b>Virhe:</b> Mobiilitarvikkeen virhe

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
fi: %e. %Bta %Y, %l:%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
fi: %e. %Bta %Y, %H.%M

note: Translators: This is the time format used in 24-hour mode.
en: %R
fi: %H.%M

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
fi: Thunderbolt-alijärjestelmää (boltd) ei ole asennettu tai sen asetukset eivät ole kunnossa.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
fi: Thunderboltia ei havaittu.
    Järjestelmästä puuttuu Thunderbolt-tuki, tai se on poistettu käytöstä BIOS:in kautta, tai BIOS:in kautta sille asetettu turvataso ei ole tuettu.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
fi: Thunderbolt-tuki on poistettu käytöstä BIOS:in kautta.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
fi: Thunderbolt-turvatasoa ei voitu määrittää.

en: Error switching direct mode: %s
fi: Virhe vaihtaessa direct-tilaan: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
fi: Yhdistetään

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
fi: Yhdistetty

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
fi: Valtuutusvirhe

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
fi: Valtuutetaan

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
fi: Alentunut toiminnallisuus

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
fi: Yhdistetty ja valtuutettu

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
fi: Valtuutettu:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
fi: Yhdistetty:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
fi: Käyttöönotettu:

en: Failed to authorize device:
fi: Laitteen valtuuttaminen epäonnistui:

en: Failed to forget device:
fi: Laitteen unohtaminen epäonnistui:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
fi[0]: Riippuvainen %u muusta laitteesta
fi[1]: Riippuvainen %u muusta laitteesta

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
fi: Valtuutettu

en: Try clicking, double clicking, scrolling
fi: Kokeile napsauttamista, kaksoisnapsauttamista ja vierittämistä

en: Five clicks, GEGL time!
fi: Viisi napsautusta, GEGL-aika!

en: Double click, primary button
fi: Kaksoisnapsautus, ensisijainen painike

en: Single click, primary button
fi: Yksi napsautus, ensisijainen painike

en: Double click, middle button
fi: Kaksoisnapsautus, keskimmäinen painike

en: Single click, middle button
fi: Yksi napsautus, keskimmäinen painike

en: Double click, secondary button
fi: Kaksoisnapsautus, toissijainen painike

en: Single click, secondary button
fi: Yksi napsautus, toissijainen painike

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
fi: Lue lisää

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
fi: Vikailmoitusten lähettäminen auttaa parantamaan %sa. Ilmoitukset eivät sisällä henkilökohtaisia tietoja. Ilmoitukset lähetetään anonyymisti. %s

en: Empty all items from Trash?
fi: Tyhjennetäänkö roskakorin koko sisältö?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
fi: Kaikki roskakorissa olevat kohteet poistetaan pysyvästi.

en: _Empty Trash
fi: _Tyhjennä roskakori

en: Delete all the temporary files?
fi: Poistetaanko kaikki väliaikaiset tiedostot?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
fi: Kaikki väliaikaiset tiedostot poistetaan pysyvästi.

en: _Purge Temporary Files
fi: Tu_hoa väliaikaistiedostot

en: Clear File History?
fi: Tyhjennetäänkö tiedostohistoria?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
fi: Tyhjentämisen jälkeen viimeksi käytettyjen tiedostojen luettelot näkyvät tyhjinä.

en: _Clear History
fi: _Tyhjennä historia

[ctx: Online Account]
en: Other
fi: Muu

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
fi: %s-tili

en: Error removing account
fi: Virhe tiliä poistaessa

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
fi: %s poistettu

en: Display version number
fi: Näytä versionumero

en: Enable verbose mode
fi: Ota käyttöön lisätietoja tulostava tila

en: Search for the string
fi: Etsi merkkijonoa

en: List possible panel names and exit
fi: Näytä mahdolliset paneelinimet ja lopeta

en: Panel to display
fi: Näytettävä paneeli

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
fi: [PANEELI] [ARGUMENTTI…]

en: Available panels:
fi: Käytettävissä olevat paneelit:

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: Budgie Control Center
fi: Budgie-ohjauskeskus

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
fi[0]: %u ulostulo
fi[1]: %u ulostuloa

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
fi[0]: %u sisääntulo
fi[1]: %u sisääntuloa

en: System Sounds
fi: Järjestelmän äänet

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
fi: _Avaa lukitus

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
fi: Tulostimia ei löytynyt

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
fi: Kirjoita verkko-osoite tai etsi tulostinta

en: Authentication Required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
fi: Syötä käyttäjätunnus ja salasana nähdäksesi tulostuspalvelimella olevat tulostimet.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
fi: Salasana

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
fi: Toimialue

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
fi: _Tunnistaudu

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
fi: Tyhjennä kaikki

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
fi: _Tunnistaudu

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
fi: Ei aktiivisia tulostustöitä

en: Select Printer Driver
fi: Valitse tulostinajuri

en: Loading drivers database…
fi: Ladataan ajuritietokantaa…

en: Printing Options
fi: Tulostusvalinnat

en: Printer Details
fi: Tulostimen tiedot

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
fi: Käytä tulostinta oletuksena

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
fi: Puhdista tulostuspäät

en: Remove Printer
fi: Poista tulostin

en: Model
fi: Malli

en: Location
fi: Sijainti

en: Ink Level
fi: Musteen taso

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
fi: Käynnistä uudelleen kun ongelma on selvitetty.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Name
fi: Nimi

en: Address
fi: Osoite

en: Searching for preferred drivers…
fi: Etsitään ensisijaisia ajureita…

en: Search for Drivers
fi: Etsi ajureita

en: Select from Database…
fi: Valitse tietokannasta…

en: Install PPD File…
fi: Asenna PPD-tiedosto…

en: Authenticate
fi: Tunnistaudu

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
fi: Lisää tulostin…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
fi: Kumoa

en: No printers
fi: Ei tulostimia

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
fi: Valitettavasti tulostuspalvelu
    ei vaikuta olevan käytettävissä.

en: Location services turned off
fi: Sijaintipalvelut on sammutettu

en: No applications can obtain location information.
fi: Mikään sovellus ei voi saada sijaintitietoa.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
fi: Sijaintipalvelut mahdollistavat sovellusten paikantaa sijaintisi. Tarkkuus paranee wifiä ja mobiiliyhteyttä käyttäen.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
fi: Käyttää Mozillan paikannuspalvelua: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>yksityisyyskäytäntö</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
fi: Salli alla listattujen sovellusten määrittää sijaintisi.

en: No Applications Have Asked for Location Access
fi: Mikään sovellus ei ole pyytänyt sijainnin käyttöoikeutta

en: Default
fi: Oletus

en: Middle Mouse Button Click
fi: Hiiren keskimmäisen painikkeen napsautus

en: Right Mouse Button Click
fi: Hiiren oikean painikkeen napsautus

en: Back
fi: Takaisin

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: No stylus found
fi: Osoitinkynää ei löytynyt

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
fi: Siirrä osoitinkynä piirtopöydän läheisyyteen tehdäksesi määritykset

en: Eraser Pressure Feel
fi: Pyyhekumin paineentuntu

en: Soft
fi: Pehmeä

en: Firm
fi: Kova

en: Top Button
fi: Yläpainike

en: Lower Button
fi: Alempi painike

en: Lowest Button
fi: Alimmaisin painike

en: Tip Pressure Feel
fi: Kynän kärjen paineentuntu

en: Tablet (absolute)
fi: Piirtopöytä (yksi yhteen)

en: Touchpad (relative)
fi: Kosketuslevy (suhteellinen)

en: Tablet Preferences
fi: Piirtopöydän asetukset

en: _Help
fi: _Ohje

en: No tablet detected
fi: Piirtopöytää ei havaittu

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
fi: Liitä tai käynnistä Wacom-piirtopöytä

en: Bluetooth Settings
fi: Bluetooth-asetukset

en: Wacom Tablet
fi: Wacom-piirtopöydät

en: Tracking Mode
fi: Seurantatila

en: Left-Handed Orientation
fi: Vasenkätinen suunta

en: Map to Monitor…
fi: Kohdista näyttöön…

en: Map Buttons…
fi: Määritä painikkeet…

en: Calibrate…
fi: Kalibroi…

en: Adjust mouse settings
fi: Muuta hiiren asetuksia

en: Adjust display resolution
fi: Säädä näytön tarkkuutta

en: Decouple Display
fi: Kytke näyttö irti

en: Screen Calibration
fi: Näytön kalibrointi

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
fi: Kosketa näytöllä näkyviä kohdemerkkejä piirtopöydän kalibroimiseksi.

en: Mis-click detected, restarting…
fi: Tunnistettiin ohi mennyt kosketus, aloitetaan alusta…

en: Map Buttons
fi: Määritä painikkeet

en: Map buttons to functions
fi: Määritä painikkeille toimintoja

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
fi: Muokkaa pikanäppäintä valitsemalla ensin ”Lähetä näppäinpainallus” ja painamalla sitten pikanäppäinpainiketta. Paina sitten haluamasi uudet näppäimet pohjaan. Pikanäppäimen voi poistaa käytöstä painamalla askelpalautinta.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
fi: 15 minuuttia

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
fi: 20 minuuttia

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
fi: 25 minuuttia

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
fi: 30 minuuttia

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
fi: 45 minuuttia

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock"
en: 1 hour
fi: 1 tunti

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
fi: 80 minuuttia

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
fi: 90 minuuttia

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
fi: 100 minuuttia

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
fi: 2 tuntia

en: Power Mode
fi: Tehotila

en: Affects system performance and power usage.
fi: Vaikuttaa järjestelmän suorituskykyyn ja virrankäyttöön.

en: Power Saving Options
fi: Virransäästön valinnat

en: Automatic Screen Brightness
fi: Automaattinen näytön kirkkaus

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
fi: Näytön kirkkaus mukautuu ympäristön valon määrään.

en: Dim Screen
fi: Näytön himmennys

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
fi: Vähentää näytön kirkkautta, kun tietokone on käyttämättä.

en: Screen _Blank
fi: _Tyhjä näyttö

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
fi: Sammuttaa näytön kun tietokone on käyttämättä tietyn ajan.

en: Automatic Power Saver
fi: Automaattinen virransäästö

en: Enables power saver mode when battery is low.
fi: Ottaa virransäästötilan käyttöön kun akku on vähissä.

en: _Automatic Suspend
fi: _Automaattinen valmiustila

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
fi: Keskeyttää tietokoneen kun tietokone on käyttämättä tietyn ajan.

en: Suspend & Power Button
fi: Valmiustila ja virran katkaisu

en: Po_wer Button Behavior
fi: _Virtapainikkeen toiminto

en: Show Battery _Percentage
fi: Näytä akun _prosentti

en: Automatic Suspend
fi: Automaattinen valmiustila

en: _Plugged In
fi: Käytettäessä _verkkovirtaa

en: On _Battery Power
fi: Käytettäessä _akkua

en: Delay
fi: Viive

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
fi: Kalibrointi tuottaa profiilin, jota voi käyttää näytön värien hallintaan. Profiilista tulee sitä parempi mitä kauemmin aikaa kalibrointiin käytetään.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
fi: Et voi käyttää tietokonettasi, kun kalibrointi on meneillään.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
fi: Laatu

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
fi: Arvioitu aika

en: Calibration Quality
fi: Kalibrointilaatu

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
fi: Valitse anturilaite jota haluat käyttää kalibrointiin.

en: Calibration Device
fi: Kalibrointilaite

en: Select the type of display that is connected.
fi: Valitse yhdistetyn näytön tyyppi.

en: Display Type
fi: Näytön tyyppi

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
fi: Valitse näytön valkopiste. Useimmat näytöt tulisi kalibroida D65-valonlähteeseen.

en: Profile Whitepoint
fi: Profiilin valkopiste

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
fi: Aseta näyttö siihen kirkkauteen, jolla yleensä käytät sitä. Värienhallinta tulee olemaan tarkinta tällä kirkkaustasolla.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
fi: Voit myös käyttää samaa kirkkaustasoa kuin muut tätä laitetta varten tehdyt profiilit.

en: Display Brightness
fi: Näytön kirkkaus

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
fi: Voit käyttää väriprofiilia eri tietokoneilla, tai vaikkapa luoda profiileja eri valaistuksia varten.

en: Profile Name:
fi: Profiilin nimi:

en: Profile Name
fi: Profiilin nimi

en: Profile successfully created!
fi: Profiili luotiin onnistuneesti!

en: Copy profile
fi: Kopioi profiili

en: Requires writable media
fi: Vaatii median, johon on mahdollista kirjoittaa

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
fi: Näistä ohjeista profiilin käyttöön <a href="linux">GNU/Linuxilla</a>, <a href="osx">Apple OS X:llä</a> ja <a href="windows">Windowsilla</a> saattaa olla hyötyä.

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Add Profile
fi: Lisää profiili

en: _Import File…
fi: _Tuo tiedosto	…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
fi: Ongelmia havaittu. Profiili ei välttämättä toimi kunnolla. <a href="">Näytä tiedot.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
fi: Laitteet vaativat ajan tasalla olevan väriprofiilin, jotta niiden värejä on mahdollista hallita.

en: Learn more about color management
fi: Lue lisää värienhallinnasta

en: _Set for all users
fi: Aseta _kaikille käyttäjille

en: Set this profile for all users on this computer
fi: Aseta tämä profiili kaikille tietokoneen käyttäjille

en: _Enable
fi: K_äytä

en: _Add profile
fi: _Lisää profiili

en: _Calibrate…
fi: _Kalibroi…

en: Calibrate the device
fi: Kalibroi laite

en: _Remove profile
fi: _Poista profiili

en: _View details
fi: Näytä yk_sityiskohdat

en: Unable to detect any devices that can be color managed
fi: Värihallinnan piiriin sopivia laitteita ei havaittu

en: Projector
fi: Projektori

en: LCD (CCFL backlight)
fi: LCD (CCFL-taustalamppu)

en: LCD (RGB LED backlight)
fi: LCD (RGB LED -taustalamppu)

en: LCD (white LED backlight)
fi: LCD (valkoinen LED-taustalamppu)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
fi: Laajan gamutin LCD (CCFL-taustalamppu)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
fi: Laajan gamutin LCD (RGB LED -taustalamppu)

en: High
fi: Korkea

en: 40 minutes
fi: 40 minuuttia

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Low
fi: Matala

en: Native to display
fi: Näytön natiivi

en: D50 (Printing and publishing)
fi: D50 (Tulostus ja julkaisu)

en: D65 (Photography and graphics)
fi: D65 (Valokuvaus ja grafiikka)

en: Display Calibration
fi: Näytön kalibrointi

note: This starts the calibration process
en: _Start
fi: _Käynnistä

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
fi: _Jatka

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
fi: _Valmis

en: No Bluetooth Found
fi: Bluetoothia ei löytynyt

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
fi: Liitä sovitin käyttääksesi Bluetoothia.

en: Bluetooth Turned Off
fi: Bluetooth on pois päältä

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
fi: Kytke päälle yhdistääksesi laitteita ja vastaanottaaksesi tiedostoja.

en: Airplane Mode is on
fi: Lentokonetila on päällä

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
fi: Bluetooth on pois käytöstä, kun lentokonetila on päällä.

en: Turn Off Airplane Mode
fi: Poista lentokonetila käytöstä

en: Hardware Airplane Mode is on
fi: Laitetason lentokonetila on päällä

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
fi: Poista lentokonetila käytöstä käyttääksesi Bluetoothia.

en: Add Picture…
fi: Lisää kuva…

en: Click a speaker to test
fi: Napsauta kaiutinta testataksesi

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Bark
fi: Haukunta

en: Drip
fi: Vesipisara

en: Glass
fi: Lasi

en: Sonar
fi: Kaikuluotain

en: Rear
fi: Taka

en: Front
fi: Etu

en: System Volume
fi: Järjestelmän äänenvoimakkuus

en: Over-Amplification
fi: Ylivahvistaminen

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
fi: Sallii äänenvoimakkuuden noston yli 100%:n. Tämä voi johtaa äänenlaadun heikkenemiseen; jos mahdollista, on suositeltavaa nostaa sovelluksen voimakkuusasetuksia tämän sijaan.

en: Volume Levels
fi: Äänitasot

en: Output
fi: Ulostulo

en: Output Device
fi: Ulostulolaite

en: Test
fi: Testaa

en: Configuration
fi: Määritys

en: Balance
fi: Tasapaino

en: Fade
fi: Häivytys

en: Input
fi: Sisääntulo

en: Input Device
fi: Sisääntulolaite

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Alert Sound
fi: Hälytysääni

en: Input Sources
fi: Syötelähteet

en: Includes keyboard layouts and input methods.
fi: Sisältää näppäimistöasettelut ja syötetavat.

en: Input Source Switching
fi: Syötelähteen vaihtaminen

en: Use the _same source for all windows
fi: Käytä _samaa lähdettä kaikille ikkunoille

en: Switch input sources _individually for each window
fi: Vaihda syötelähteitä _yksittäin eri ikkunoille

en: Special Character Entry
fi: Erikoismerkkien kirjoitus

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
fi: Tavat eri symbolien ja kirjainmuunnelmien syöttämiseen näppäimistöllä.

en: View and Customize Shortcuts
fi: Katsele ja mukauta pikanäppäimiä

en: Use layout default
fi: Käytä asettelun vakiota

en: Add an Input Source
fi: Lisää syötelähde

en: Input methods can’t be used on the login screen
fi: Syötemenetelmiä ei voi käyttää kirjautumisruudussa

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: Preferences
fi: Asetukset

en: View Keyboard Layout
fi: Näytä näppäimistöasettelu

en: Remove
fi: Poista

en: Reset the shortcut to its default value
fi: Palauta pikanäppäin oletusarvoon

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
fi: Paina Esc peruaksesi tai askelpalautinta poistaaksesi pikanäppäimen käytöstä.

en: Command
fi: Komento

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Set Shortcut…
fi: Aseta pikanäppäin…

en: Add
fi: Lisää

en: Replace
fi: Korvaa

en: Set
fi: Aseta

en: No input source selected
fi: Syötelähdettä ei valittu

en: Add Custom Shortcuts
fi: Lisää mukautettu pikanäppäin

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
fi: Aseta mukautettuja pikanäppäimiä sovellusten käynnistämiseksi, komentorivisarjojen suorittamiseksi ja niin edelleen.

en: Add Shortcut
fi: Lisää pikanäppäin

en: No keyboard shortcut found
fi: Näppäimistön pikanäppäintä ei löytynyt

en: Try a different search
fi: Yritä eri hakuehdoilla

en: Reset All…
fi: Palauta kaikki oletusasetukset…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
fi: Palauta kaikki pikanäppäimet oletusarvoihin

en: Fingerprint Manager
fi: Sormenjälkien hallinta

en: Fingerprint
fi: Sormenjälki

en: _No
fi: _Ei

en: _Yes
fi: _Kyllä

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
fi: Haluatko poistaa rekisteröidyt sormenjälkesi, jolloin sormenjäljillä kirjautuminen poistetaan käytöstä?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
fi: Ei sormenjälkilaitetta

en: Ensure the device is properly connected.
fi: Varmista että laite kytketty kunnolla.

en: No fingerprint device
fi: Ei sormenjälkilaitetta

en: Choose the fingerprint device you want to configure
fi: Valitse sormenjälkilaite, jonka haluat määrittää

en: Fingerprint Device
fi: Sormenjälkilaite

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
fi: Sormenjäljellä kirjautuminen mahdollistaa tietokoneen lukituksen avaamisen ja kirjautumisen sormenjäljellä

en: _Delete Fingerprints
fi: _Poista sormenjäljet

en: Fingerprint Login
fi: Sormenjäljellä kirjautuminen

en: Fingerprint Enroll
fi: Sormenjäljen lisääminen

en: _Re-enroll this finger…
fi: _Lisää uudelleen tämä sormi…

en: _Add User…
fi: _Lisää käyttäjä…

en: Create a user account
fi: Luo käyttäjätili

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
fi: Istunto täytyy käynnistää uudelleen, jotta muutokset tulevat voimaan

en: Restart Now
fi: Käynnistä uudelleen nyt

en: User Icon
fi: Käyttäjän kuvake

en: Account Settings
fi: Tilin asetukset

en: _Administrator
fi: _Ylläpitäjä

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
fi: Ylläpitäjät voivat lisätä ja poistaa käyttäjiä sekä muuttaa kaikkien käyttäjien asetuksia.

en: _Parental Controls
fi: _Perheasetukset

en: Open the Parental Controls application.
fi: Avaa Näyttöaika ja rajoitukset -sovellus.

en: _Language
fi: _Kieli

en: Authentication & Login
fi: Tunnistautuminen ja kirjautuminen

en: _Password
fi: _Salasana

en: _Fingerprint Login
fi: _Sormenjäljellä kirjautuminen

en: A_utomatic Login
fi: A_utomaattinen kirjautuminen

en: Account Activity
fi: Tilin käyttöhistoria

en: Remove User…
fi: Poista käyttäjätili…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
fi: Käyttäjiä ei löytynyt

en: Unlock to add a user account.
fi: Avaa lukitus lisätäksesi käyttäjätilin.

en: Add User
fi: Lisää käyttäjä

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
fi: _Liitä toimialueeseen

en: Domain Administrator Login
fi: Toimialueen ylläpitäjän kirjautuminen

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
fi: Yrityskirjautumisen käyttö vaatii, että tietokone on rekisteröity
    toimialueeseen. Pyydä verkkosi ylläpitäjää kirjoittamaan
    toimialueen salasanan tähän.

en: _Domain
fi: T_oimialue

en: Administrator _Name
fi: Ylläpitäjän _nimi

en: Administrator Password
fi: Ylläpitäjän salasana

en: _Username
fi: _Käyttäjätunnus

en: _Full Name
fi: K_oko nimi

en: Standard
fi: Normaali

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: Account _Type
fi: Tilin _tyyppi

en: Allow user to set a password when they next _login
fi: Salli käyttäjän vaihtaa salasana seuraavalla ki_rjautumiskerralla

en: Set a password _now
fi: _Aseta salasana nyt

en: _Confirm
fi: _Vahvista

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
fi: Yrityskirjautuminen mahdollistaa ennestään keskitetysti hallitun käyttäjätilin käytön tällä laitteella. Voit käyttää tätä tiliä myös yrityksen resurssien käyttöön internetissä.

en: You are Offline
fi: Olet poissa verkosta

en: You must be online in order to add enterprise users.
fi: Muodosta verkkoyhteys lisätäksesi yrityskirjautumistilejä.

en: _Enterprise Login
fi: _Yrityskirjautumisen vaativa tili

en: Take a Picture…
fi: Ota kuva…

en: Select a File…
fi: Valitse tiedosto…

en: Change Password
fi: Vaihda salasana

en: Ch_ange
fi: _Vaihda

en: _Confirm New Password
fi: _Vahvista uusi salasana

en: _New Password
fi: _Uusi salasana

en: Current _Password
fi: _Nykyinen salasana

en: Allow user to change their password on next login
fi: Salli käyttäjän vaihtaa salasana seuraavalla kirjautumiskerralla

en: Set a password now
fi: Aseta salasana nyt

en: Full Screen
fi: Koko näyttö

en: Top Half
fi: Yläosa

en: Bottom Half
fi: Alaosa

en: Left Half
fi: Vasen puoli

en: Right Half
fi: Oikea puoli

en: Zoom Options
fi: Suurennuksen valinnat

en: _Zoom
fi: S_uurennus

en: _Magnification:
fi: _Suurennus:

en: _Follow mouse cursor
fi: Seuraa _hiiren osoitinta

en: _Screen part:
fi: _Näytön osa:

en: Magnifier _extends outside of screen
fi: Suu_rennuslasi ulottuu näytön ulkopuolelle

en: _Keep magnifier cursor centered
fi: Pi_dä suurennuslasin osoitin keskitettynä

en: Magnifier cursor _pushes contents around
fi: Suur_ennuslasin osoitin työntää sisältöä

en: Magnifier cursor moves with _contents
fi: Suurennuslasin osoit_in siirtyy sisällön kanssa

en: Magnifier Position:
fi: Suurennuslasin sijainti:

en: Magnifier
fi: Suurennuslasi

en: _Thickness:
fi: _Paksuus:

en: Thin
fi: Ohut

en: Thick
fi: Paksu

en: _Length:
fi: Pit_uus:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
fi: Vä_ri:

en: _Crosshairs:
fi: Tähtäi_n:

en: _Overlaps mouse cursor
fi: Hii_ren osoittimen päällä

en: Crosshairs
fi: Tähtäimet

en: _White on black:
fi: Valkoista _mustalla:

en: _Brightness:
fi: K_irkkaus:

en: _Contrast:
fi: _Kontrasti:

note: The contrast scale goes from Color to None (grayscale)
en: Co_lor
fi: Vä_ri

en: Full
fi: Täysi

en: Color Effects:
fi: Väritehosteet:

en: Color Effects
fi: Väritehosteet

en: Typing Assist
fi: Kirjoitusapu

en: _Sticky Keys
fi: _Pohjaan jäävät näppäimet

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
fi: Kohtelee määritenäppäinten sarjaa näppäinyhdistelmänä

en: _Disable if two keys are pressed together
fi: _Poista käytöstä, jos kahta näppäintä painetaan samanaikaisesti

en: Beep when a _modifier key is pressed
fi: Soita äänimerkki, kun _määritenäppäintä painetaan

en: S_low Keys
fi: _Hitaat näppäimet

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
fi: Aseta viive hyväksyttyjen näppäinpainallusten välille

en: A_cceptance delay:
fi: V_iiveen kesto:

en: Short
fi: Lyhyt

en: Slow keys typing delay
fi: Hitaiden näppäinten kirjoitusviive

en: Long
fi: Pitkä

en: Beep when a key is pr_essed
fi: Soita äänimerkki, kun näppäintä _painetaan

en: Beep when a key is _accepted
fi: Soita äänimerkki, kun näppäinpainallus _hyväksytään

en: Beep when a key is _rejected
fi: Soita äänimerkki, kun näppäinpainallusta _ei hyväksytty

en: _Bounce Keys
fi: _Kimmonäppäimet

en: Ignores fast duplicate keypresses
fi: Älä huomioi nopeita kahden näppäimen painalluksia

en: Bounce keys typing delay
fi: Kimmonäppäinten kirjoitusviive

en: _Enable by Keyboard
fi: _Ota käyttöön näppäimistöä käyttäen

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
fi: Ota käyttöön/poista käytöstä esteettömyystoiminnot näppäimistöä käyttäen

en: Repeat Keys
fi: Toistonäppäimet

en: Key presses repeat when key is held down.
fi: Painallus toistuu, kun näppäintä pidetään painettuna.

en: Repeat keys delay
fi: Näppäinten toiston viive

en: Speed
fi: Nopeus

en: Repeat keys speed
fi: Näppäinten toiston nopeus

en: Click Assist
fi: Napsautusapu

en: _Simulated Secondary Click
fi: Kakkospainikkeen simuloitu _napsautus

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
fi: Käytä hiiren kakkosnäppäintä pitämällä ykkösnäppäintä pohjassa

en: Secondary click delay
fi: Kakkosnäppäimen viive

en: _Hover Click
fi: Napsautus _kohdistamalla

en: Trigger a click when the pointer hovers
fi: Toteuta painallus, kun hiiren kohdistin kohdistetaan

en: D_elay:
fi: Viiv_e:

en: Motion _threshold:
fi: Liikkeen _kynnysarvo:

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Visual Alerts
fi: Visuaaliset hälytykset

en: _Test flash
fi: _Testaa välähdystä

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
fi: Käytä visuaalista ilmoitusta, kun hälytyksen äänitehoste toistetaan.

en: _Visual Alerts
fi: _Visuaaliset hälytykset

en: Flash the entire _window
fi: Väläytä _koko ikkunaa

en: Flash the entire _screen
fi: Väläytä _koko näyttöä

en: _Always Show Accessibility Menu
fi: _Näytä esteettömyysvalikko aina

en: Seeing
fi: Näkeminen

en: _High Contrast
fi: _Suuri kontrasti

en: _Large Text
fi: Suuri _teksti

en: Enable A_nimations
fi: Käytä _animaatioita

en: C_ursor Size
fi: Ko_hdistimen koko

en: Screen _Reader
fi: _Näytönlukija

en: _Sound Keys
fi: _Äänekkäät näppäimet

en: Hearing
fi: Kuuleminen

en: Typing
fi: Kirjoittaminen

en: Screen _Keyboard
fi: N_äppäimistö näytöllä

en: R_epeat Keys
fi: Toist_onäppäimet

en: Cursor _Blinking
fi: Kohdistimen _vilkunta

en: _Typing Assist (AccessX)
fi: _Kirjoitusapu (AccessX)

en: Pointing & Clicking
fi: Kohdistaminen ja napsauttaminen

en: _Mouse Keys
fi: _Hiirinäppäimet

en: _Locate Pointer
fi: _Paikanna kohdistin

en: _Click Assist
fi: N_apsautusapu

en: _Double-Click Delay
fi: Kaksoisnapsautuksen _viive

en: Double-Click Delay
fi: Kaksoisnapsautuksen viive

en: Cursor Blinking
fi: Kohdistimen vilkunta

en: Cursor blinks in text fields.
fi: Kohdistin vilkkuu tekstikentissä.

en: Cursor blinking speed
fi: Kohdistimen vilkkumisnopeus

en: Sound Keys
fi: _Äänekkäät näppäimet

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
fi: Piippaa kun Num Lock tai Caps Lock otetaan käyttöön.

en: Cursor Size
fi: Kohdistimen koko

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
fi: Kohdistimen koon muuttamisella ja suurennuksella on mahdollista tehdä kohdistimen erottaminen helpommaksi.

en: Screen Reader
fi: Näytönlukija

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
fi: Näytönlukija lukee ääneen näytöllä olevan tekstin vaihtaessasi kohdistusta.

en: _Screen Reader
fi: _Näytönlukija

en: General
fi: Yleiset

en: _Active Screen Edges
fi: Aktiiviset _näytön reunat

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
fi: Vedä ikkunat näytön yläreunaa, vasenta reunaa ja oikeaa reunaa vasten muuttaaksesi ikkunoiden kokoa.

en: Workspaces
fi: Työtilat

en: _Dynamic workspaces
fi: _Dynaamiset työtilat

en: Automatically removes empty workspaces.
fi: Poista automaattisesti tyhjät työtilat.

en: _Fixed number of workspaces
fi: _Muuttumaton määrä työtiloja

en: Specify a number of permanent workspaces.
fi: Määritä muuttumattomien työtilojen määrä.

en: _Number of Workspaces
fi: _Työtilojen määrä

en: Multi-Monitor
fi: Useampi näyttö

en: Workspaces on _primary display only
fi: Työtilat vain _ensisijaisella näytöllä

en: Workspaces on all d_isplays
fi: Työtilat _kaikilla näytöillä

en: No applications
fi: Ei sovelluksia

en: Install some…
fi: Asenna joitain…

en: Permissions & Access
fi: Käyttö- ja pääsyoikeudet

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
fi: Tiedot ja palvelut, joihin tämä sovellus on pyytänyt oikeudet, ja sovelluksen vaatimat pakolliset oikeudet.

en: Camera
fi: Kamera

en: Microphone
fi: Mikrofoni

en: Location Services
fi: Sijaintipalvelut

en: Built-in Permissions
fi: Sisäänrakennetut oikeudet

en: Cannot be changed
fi: Ei voi muuttaa

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
fi: Sovellusten yksittäiset oikeudet on mahdollista katselmoida <a href="privacy">yksityisyysasetuksissa</a>.

en: Integration
fi: Integraatio

en: System features used by this application.
fi: Sovelluksen käyttämät järjestelmäominaisuudet.

en: Search
fi: Haku

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Run in background
fi: Suorita taustalla

en: Set Desktop Background
fi: Aseta työpöydän tausta

en: Sounds
fi: Äänet

en: Inhibit system keyboard shortcuts
fi: Rajoita järjestelmän pikanäppäimiä

en: Default Handlers
fi: Oletuskäsittelimet

en: Types of files and links that this application opens.
fi: Sovelluksen avaamat tiedosto- ja linkkityypit.

en: Reset
fi: Tyhjennä asetukset

en: Usage
fi: Käyttö

en: How much resources this application is using.
fi: Kuinka paljon resursseja tämä sovellus käyttää.

en: Storage
fi: Tallennustila

en: Open in Software
fi: Avaa ohjelmistokeskuksessa

en: No results found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
fi: Kuinka paljon levytilaa tämä sovellus varaa sovellustiedoin ja välimuistin kera.

en: Application
fi: Sovellus

en: Data
fi: Tiedot

en: Cache
fi: Välimuisti

en: <b>Total</b>
fi: <b>Yhteensä</b>

en: Clear Cache…
fi: Tyhjennä välimuisti…

en: Networks
fi: Verkot

en: _Computer Name
fi: Ti_etokoneen nimi

en: _File Sharing
fi: _Tiedostonjako

en: Remote _Desktop
fi: Etä _työpöytä

en: _Media Sharing
fi: _Mediajako

en: _Remote Login
fi: _Etäkirjautuminen

en: Some services are disabled because of no network access.
fi: Jotkut palvelut ovat poissa käytöstä, koska verkkoyhteyttä ei ole.

en: File Sharing
fi: Tiedostojako

en: _Require Password
fi: Vaa_di salasana

en: Remote Login
fi: Etäkirjautuminen

en: Remote Desktop
fi: Etätyöpöytä

en: Remote desktop allows viewing and controlling your desktop from another computer.
fi: Etätyöpöytä mahdollistaa työpöydän tarkastelun ja ohjaamisen toiselta tietokoneelta.

en: Enable or disable remote desktop connections to this computer.
fi: Salli tai kiellä etätyöpöytäyhteydet tähän tietokoneeseen.

en: Enable Legacy VNC Protocol
fi: Ota perinteinen VNC-protokolla käyttöön

en: Remote Control
fi: Etäohjaus

en: Allows remote connections to control the screen.
fi: Mahdolistaa näytön ohjaamisen etäyhteydellä

en: How to Connect
fi: Kuinka yhdistää

en: Connect to this computer using the device name or remote desktop address.
fi: Yhdistä tähän tietokoneeseen käyttämällä laitenimeä tai etätyöpöydän osoitetta

en: Device Name
fi: Laitteen nimi

en: Remote Desktop Address
fi: Etätyöpöydän osoite

en: VNC Address
fi: VNC-osoite

en: Authentication
fi: Todennus

en: The user name and password are required to connect to this computer.
fi: Käyttäjänimi ja salasana vaaditaan yhdistääksesi tähän tietokoneeseen

en: User Name
fi: Käyttäjänimi

en: Verify Encryption
fi: Vahvista salaus

en: Encryption Fingerprint
fi: Salauksen sormenjälki

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
fi: Salauksen sormenjäljen voi nähdä yhdistävissä laitteissa ja sen tulisi olla identtinen

en: Media Sharing
fi: Mediajako

en: Share music, photos and videos over the network.
fi: Jaa musiikkia, kuvia ja videoita verkon kautta.

en: Folders
fi: Kansiot

en: _New connections must ask for access
fi: Uusien yhteyksien tulee ky_syä lupa

en: _Require a password
fi: _Vaadi salasana

en: Select how media should be handled
fi: Valitse kuinka mediaa käsitellään

en: CD _audio
fi: _Ääni-CD

en: _DVD video
fi: _DVD-video

en: _Music player
fi: _Musiikkisoitin

en: _Photos
fi: _Kuvat

en: _Software
fi: _Ohjelmisto

en: _Other Media…
fi: _Muu media…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
fi: _Älä koskaan kysy tai käynnistä ohjelmia liitettäessä media

en: Select how other media should be handled
fi: Valitse kuinka muita medioita käsitellään

en: _Action:
fi: _Toiminto:

en: _Type:
fi: _Tyyppi:

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
fi: Käynnistä suodatin uudelleen

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
fi: Poistettu väliaikaisesti käytöstä huomiseen asti

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
fi: Yövalo tekee näytön väreistä tavallista lämpimämpiä. Sen on tarkoitus estää silmien rasittumista ja unettomuutta.

en: Night Light
fi: Yövalo

en: Schedule
fi: Aikataulu

en: Sunset to Sunrise
fi: Auringonlaskusta auringonnousuun

en: Manual Schedule
fi: Mukautettu aikataulu

en: Times
fi: Aika

en: From
fi: Alkaa

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: To
fi: Päättyy

en: Color Temperature
fi: Värilämpötila

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
fi: Valitse muotoilu numeroille, päiväyksille ja valuutoille. Muutokset tulevat voimaan seuraavan kirjautumisen myötä.

en: Search locales…
fi: Hae lokaaleja...

en: Common Formats
fi: Yleiset muotoilut

en: All Formats
fi: Kaikki muotoilut

en: No Search Results
fi: Ei hakutuloksia

en: Searches can be for countries or languages.
fi: Haut voivat kohdistua maihin tai kieliin.

en: Preview
fi: Esikatselu

en: My Account
fi: Oma tili

en: Login Screen
fi: Kirjautumisnäkymä

en: Language
fi: Kieli

en: The language used for text in windows and web pages.
fi: Ikkunoissa ja verkkosivustoilla näkyvän tekstin kieli.

en: Restart the session for changes to take effect
fi: Käynnistä istunto uudelleen, jotta muutokset tulevat voimaan

en: Restart…
fi: Käynnistä uudelleen…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
fi: Muotoilu numeroille, päiväyksille ja valuutoille.

en: _Formats
fi: _Muotoilut

en: Login settings are used by all users when logging into the system
fi: Kaikki käyttäjät käyttävät kirjautumisasetuksia kirjautuessaan järjestelmään

en: Dates
fi: Päivämäärät

en: Dates & Times
fi: Päivä ja aika

en: Numbers
fi: Numerot

en: Measurement
fi: Mitat

en: Paper
fi: Paperi

en: Hardware Model
fi: Laitemalli

en: Memory
fi: Muisti

en: Processor
fi: Suoritin

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Disk Capacity
fi: Levyn kapasiteetti

en: Calculating…
fi: Lasketaan…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
fi: Käyttöjärjestelmän nimi

note: translators: this field contains the distro build ID
en: OS Build ID
fi: Käyttöjärjestelmän koontitunniste

en: OS Type
fi: Käyttöjärjestelmän tyyppi

en: Windowing System
fi: Ikkunointijärjestelmä

en: Virtualization
fi: Virtualisointi

en: Kernel Version
fi: Ytimen versio

en: Software Updates
fi: Ohjelmistopäivitykset

en: Rename Device
fi: Nimeä laite uudelleen

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
fi: Laitteen nimeä käytetään laitteen tunnistamiseen, kun sitä tarkastellaan verkossa tai paritetaan Bluetooth-laitteita.

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: Select Language
fi: Valitse kieli

en: _Select
fi: _Valitse

en: No languages found
fi: Kieli ei löytynyt

en: Unlock…
fi: Avaa lukitus…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
fi: Joidenkin asetusten lukitus tulee avata, ennen kuin niitä voi muuttaa.

en: Increment Hour
fi: Lisää tunti

en: Increment Minute
fi: Lisää minuutti

en: Time
fi: Aika

en: Decrement Hour
fi: Vähennä tunti

en: Decrement Minute
fi: Vähennä minuutti

en: Turn device off
fi: Käännä laite pois päältä

en: Other Devices
fi: Muut laitteet

en: Not set up
fi: Ei määritetty

en: _Type
fi: _Tyyppi

en: Sho_w password
fi: N_äytä salasana

en: Tunneled TLS
fi: Tunneloitu TLS

en: Protected EAP (PEAP)
fi: Suojattu EAP (PEAP)

en: Au_thentication
fi: _Tunnistautuminen

en: I_dentity
fi: I_dentiteetti

en: _User certificate
fi: _Käyttäjävarmenne

en: C_A certificate
fi: _Varmentajavarmenne (CA-varmenne)

en: No CA certificate is _required
fi: _CA-varmennetta ei vaadita

en: Private _key
fi: _Yksityinen avain

en: _Private key password
fi: Yksityisen avaimen _salasana

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Authenticated
fi: Todennettu

en: Both
fi: Molemmat

en: Anony_mous identity
fi: Anony_ymi identiteetti

en: PAC _file
fi: PA_C-tiedosto

en: _Inner authentication
fi: _Sisempi tunnistautuminen

en: Allow automatic PAC pro_visioning
fi: Salli automaattinen PAC-pro_visiointi

en: Version 0
fi: Versio 0

en: Version 1
fi: Versio 1

en: PEAP _version
fi: PEAP-_versio

en: 1 (Default)
fi: 1 (Oletus)

en: Open System
fi: Avoin järjestelmä

en: Shared Key
fi: Jaettu avain

en: _Key
fi: _Avain

en: Sho_w key
fi: N_äytä avain

en: WEP inde_x
fi: WEP-inde_ksi

en: MSCHAPv2 (no EAP)
fi: MSCHAPv2 (ei EAP:tä)

en: S_ecurity
fi: _Tietoturva

en: 802.1x _Security
fi: 802.1x-suojaus

en: _MAC Address
fi: _MAC-osoite

en: _Cloned Address
fi: _Kloonattu osoite

en: IPv_4 Method
fi: IPv_4-tapa

en: Automatic (DHCP)
fi: Automaattinen (DHCP)

en: Link-Local Only
fi: Vain linkkiyhteys

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Shared to other computers
fi: Jaettu muille tietokoneille

en: Addresses
fi: Osoitteet

en: Netmask
fi: Aliverkon peite

en: Gateway
fi: Yhdyskäytävä

en: Automatic DNS
fi: Automaattinen DNS

en: Separate IP addresses with commas
fi: Erota IP-osoitteet pilkuin

en: Routes
fi: Reitit

en: Automatic Routes
fi: Automaattiset reitit

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
fi: Metriikka

en: Use this connection _only for resources on its network
fi: Käytä tätä yhteyttä _vain tässä verkossa oleviin resursseihin

en: _Name
fi: _Nimi

en: bytes
fi: tavua

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
fi: (Virhe: VPN-yhteyseditoria ei voitu ladata)

en: IPv_6 Method
fi: IPv_6-tapa

en: Automatic, DHCP only
fi: Automaattinen, vain DHCP

en: Prefix
fi: Etuliite

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: Signal Strength
fi: Signaalin vahvuus

en: Link speed
fi: Yhteysnopeus

en: Supported Frequencies
fi: Tuetut taajuudet

en: Last Used
fi: Viimeksi käytetty

en: Connect _automatically
fi: _Yhdistä automaattisesti

en: Make available to _other users
fi: Aseta _kaikkien käyttäjien käytettäväksi

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
fi: _Käytön mukaan laskutettava yhteys: sisältää datarajoituksia tai mahdollisia lisäkustannuksia

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
fi: Ohjelmistopäivityksiä ja muita suurikokoisia latauksia ei aloiteta automaattisesti.

en: Turn VPN connection off
fi: Katkaise VPN-yhteys

en: Network Name
fi: Verkon nimi

en: Security type
fi: Suojauksen tyyppi

en: Turn Wi-Fi off
fi: Kytke wifi pois päältä

en: _Connect to Hidden Network…
fi: Y_hdistä piilotettuun verkkoon…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
fi: _Käynnistä wifi-yhteyspiste…

en: _Known Wi-Fi Networks
fi: _Tunnetut wifi-verkot

en: Airplane Mode
fi: Lentokonetila

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
fi: Poistaa käytöstä wifin, Bluetoothin ja mobiililaajakaistan

en: No Wi-Fi Adapter Found
fi: Wifi-sovitinta ei löytynyt

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
fi: Varmista, että wifi-sovitin on kiinnitetty ja käynnistetty

en: Airplane Mode On
fi: Lentokonetila päällä

en: Turn off to use Wi-Fi
fi: Sammuta käyttääksesi wifiä

en: Wi-Fi Hotspot Active
fi: Wifi-yhteyspiste aktiivisena

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
fi: Mobiililaitteet voivat lukea QR-koodin yhdistääkseen.

en: Turn Off Hotspot…
fi: Käynnistä wifi-yhteyspiste…

en: Visible Networks
fi: Näkyvissä olevat verkot

en: NetworkManager needs to be running
fi: NetworkManagerin tulee olla käynnissä

en: Provider
fi: Tarjoaja

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
fi: Wifi-yhteyspiste mahdollistaa internetyhteytesi jakamisen luomalla wifi-verkon, johon muut voivat yhdistää. Tämän edellytys on, että yhteys internetiin on muodostettu jollain muulla tavalla kuin wifi-yhteydellä.

en: Generate Random Password
fi: Luo satunnainen salasana

en: Autogenerate Password
fi: Luo automaattisesti salasana

en: _Turn On
fi: _Ota käyttöön

en: Network Proxy
fi: Verkon välityspalvelin

en: _HTTP Proxy
fi: _HTTP-välityspalvelin

en: H_TTPS Proxy
fi: H_TTPS-välityspalvelin

en: _FTP Proxy
fi: _FTP-välityspalvelin

en: _Socks Host
fi: _Socks-palvelin

en: _Ignore Hosts
fi: _Ohita koneet

en: HTTP proxy port
fi: HTTP-välityspalvelimen portti

en: HTTPS proxy port
fi: HTTPS-välityspalvelimen portti

en: FTP proxy port
fi: FTP-välityspalvelimen portti

en: Socks proxy port
fi: Socks-välityspalvelimen portti

en: _Configuration URL
fi: _Määritys-URL

en: SIM Lock
fi: SIM-lukitus

en: _Next
fi: _Seuraava

en: Close
fi: Sulje

en: _Lock SIM with PIN
fi: _Lukitse SIM-kortti PIN-koodilla

en: Change PIN
fi: Vaihda PIN-koodi

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
fi: Anna nykyinen PIN-koodi muuttaaksesi SIM-kortin lukitusasetuksia

en: No SIM
fi: Ei SIM-korttia

en: Insert a SIM card to use this modem
fi: Syötä SIM-kortti käyttääksesi tätä modeemia

en: SIM Locked
fi: SIM-kortti lukittu

en: _Mobile Data
fi: _Mobiilidata

en: Access data using mobile network
fi: Käytä dataa mobiiliverkon kautta

en: _Data Roaming
fi: _Datan roaming

en: Use mobile data when roaming
fi: Käytä mobiilidataa roaming-tilassa

en: _Network Mode
fi: _Verkkotila

en: N_etwork
fi: _Verkko

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: _Access Point Names
fi: _Yhteyspisteiden nimet

en: _SIM Lock
fi: _SIM-lukitus

en: Lock SIM with PIN
fi: Lukitse SIM-kortti PIN-koodilla

en: M_odem Details
fi: Mo_deemin tiedot

en: Network Mode
fi: Verkkotila

en: _Automatic
fi: _Automaattinen

en: Choose Network
fi: Valitse verkko

en: Refresh Network Providers
fi: Päivitä palveluntarjoajat

en: Modem Details
fi: Modeemin tiedot

en: Modem Status
fi: Modeemin tila

en: Carrier
fi: Verkko-operaattori

en: Network Type
fi: Verkon tyyppi

en: Network Status
fi: Verkon tila

en: Own Number
fi: Oma numero

en: Device Details
fi: Laitteen tiedot

en: Firmware Version
fi: Laiteohjelmiston versio

en: Access Points
fi: Yhteyspisteet

en: No WWAN Adapter Found
fi: WWAN-sovitinta ei löytynyt

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
fi: Varmista, että sinulla on langaton WAN-/mobiililaite

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
fi: Langaton WAN on pois käytöstä, kun lentokonetila on päällä

en: _Turn off Airplane Mode
fi: Poista _lentokonetila käytöstä

en: Data Connection
fi: Datayhteys

en: SIM card used for internet
fi: Internetyhteyteen käytettävä SIM-kortti

en: Enable Mobile Network
fi: Käytä mobiiliverkkoa

en: January
fi: Tammikuu

en: February
fi: Helmikuu

en: March
fi: Maaliskuu

en: April
fi: Huhtikuu

en: May
fi: Toukokuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: July
fi: Heinäkuu

en: August
fi: Elokuu

en: September
fi: Syyskuu

en: October
fi: Lokakuu

en: November
fi: Marraskuu

en: December
fi: Joulukuu

en: Date & Time
fi: Päivä ja aika

en: Year
fi: Vuosi

en: Month
fi: Kuukausi

en: Day
fi: Päivä

en: Time Zone
fi: Aikavyöhyke

en: Search for a city
fi: Etsi kaupunkia

en: Automatic _Date & Time
fi: Automaattinen _päivä ja aika

en: Requires internet access
fi: Vaatii internetyhteyden

en: Date & _Time
fi: Päivä _ja aika

en: Automatic Time _Zone
fi: Automaattinen _aikavyöhyke

en: Requires location services enabled and internet access
fi: Vaatii paikannuspalvelun olevan käytössä ja aktiivisen internetyhteyden

en: Time Z_one
fi: Aikav_yöhyke

en: Time _Format
fi: Ajan _muoto

en: 24-hour
fi: 24 tuntia

en: Camera is turned off
fi: Kamera on sammutettu

en: No applications can capture photos or video.
fi: Mikään sovellus ei voi ottaa valokuvia tai videota.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
fi: Kameran käyttö mahdollistaa sovellusten ottaa valo- ja videokuvaa. Kameran poistaminen käytöstä saattaa aiheuttaa ongelmia joidenkin sovellusten toimintaan.

en: Allow the applications below to use your camera.
fi: Salli alla listattujen sovellusten käyttää kameraa.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
fi: Mikään sovellus ei ole pyytänyt kameran käyttöoikeutta

en: _Do Not Disturb
fi: _Älä häiritse

en: _Lock Screen Notifications
fi: _Lukitusnäytön ilmoitukset

note: This is the per application switch for message tray usage.
en: _Notifications
fi: _Ilmoitukset

note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
fi: Ääni _ilmoitukset

en: Notification _Popups
fi: _Ponnahdusilmoitukset

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
fi: Ilmoitukset näkyvät ilmoitusluettelossa ponnahdusten ollessa pois käytöstä.

note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
fi: Näytä viestin _sisältö ponnahtavissa ilmoituksissa.

en: Show Message C_ontent on Lock Screen
fi: Näytä viestin s_isältö lukitusnäytöllä.

en: _Web
fi: _Verkko

en: _Files
fi: _Tiedostot

en: _Mail
fi: _Sähköposti

en: _Calendar
fi: _Kalenteri

en: M_usic
fi: M_usiikki

en: Microphone is turned off
fi: Mikrofoni on sammutettu

en: No applications can record sound.
fi: Sovellukset eivät voi tallentaa ääntä.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
fi: Mikrofonin käyttö mahdollistaa sovellusten tallentaa ja kuunnella ääntä. Mikrofonin poistaminen käytöstä saattaa aiheuttaa ongelmia joidenkin sovellusten toiminnassa.

en: Allow the applications below to use your microphone.
fi: Salli alla listattujen sovellusten käyttää mikrofonia.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
fi: Mikään sovellus ei ole pyytänyt mikrofonin käyttöoikeutta

en: Name:
fi: Nimi:

en: Status:
fi: Tila:

en: Authorize and Connect
fi: Valtuuta ja yhdistä

en: Forget Device
fi: Unohda laite

en: No Thunderbolt support
fi: Ei Thunderbolt-tukea

en: Direct Access
fi: Suora pääsy

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
fi: Salli suora pääsy laitteisiin kuten telakoihin ja erillisiin näytönohjaimiin.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
fi: Vain USB- ja DisplayPort-laitteet voivat liittyä.

en: Pending Devices
fi: Odottavat laitteet

en: No devices attached
fi: Ei liitettyjä laitteita

en: Primary Button
fi: Ensisijainen painike

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
fi: Aseta fyysisten painikkeiden järjestys hiirien ja kosketuslevyjen kohdalla.

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Mouse Speed
fi: Hiiren nopeus

en: Double-click timeout
fi: Kaksoisnapsautuksen aikaraja

en: Acceleration Profile
fi: Kiihdytysprofiili

en: How the pointer moves when you move the mouse.
fi: Kuinka osoitin liikkuu kun liikutat hiirtä.

en: Flat
fi: Tasainen

en: Adaptive
fi: Mukautuva

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
fi: Luonnollinen vieritys

en: Scrolling moves the content, not the view.
fi: Vieritys liikuttaa sisältöä, ei näkymää.

en: Touchpad
fi: Kosketuslevy

en: Disable Touchpad While Typing
fi: Kosketuslevy pois käytöstä kirjoittaessa

en: Touchpad Speed
fi: Kosketuslevyn nopeus

en: Touchpad Click Method
fi: Kosketuslevyn klikkauksen metodi

en: Create button behavior (left, middle and right) using the chosen action.
fi: Luo painikkeiden käytösmalleja (vasen, keski ja oikea) käyttämällä valittua toimintoa.

en: Use the touchpad default
fi: Käytä kosketuslevyn vakiota

en: No buttons created
fi: Painikkeita ei luotu

en: Left, middle and right areas
fi: Alueet vasemmalla, keskellä ja oikealla

en: One, two and three fingers
fi: Yksi, kaksi ja kolme sormea

en: Tap to Click
fi: Napsauta napauttamalla

en: Two-finger Scrolling
fi: Kahden sormen vieritys

en: Edge Scrolling
fi: Reunavieritys

en: Problem Reporting
fi: Vikailmoitukset

en: _Automatic Problem Reporting
fi: _Automaattiset vikailmoitukset

en: File History
fi: Tiedostohistoria

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
fi: Tiedostohistoria pitää kirjaa käyttämistäsi tiedostoista. Tämä tieto jaetaan sovellusten kesken, ja sen on tarkoitus helpottaa löytämään tiedostoja, joita haluat mahdollisesti käyttää.

en: File H_istory
fi: Tiedosto_historia

en: File _History Duration
fi: _Tiedostohistorian kesto

en: _Clear History…
fi: _Tyhjennä historia…

en: Trash & Temporary Files
fi: Roskakori ja väliaikaiset tiedostot

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
fi: Roskakorin sisältö ja väliaikaiset tiedostot saattavat toisinaan sisältää henkilökohtaista tai arkaluonteista tietoa. Niiden automaattinen poistaminen voi auttaa yksityisyyden suojaamisessa.

en: Automatically Delete _Trash Content
fi: Poista _roskakorin sisältö automaattisesti

en: Automatically Delete Temporary _Files
fi: Poista _väliaikaistiedostot automaattisesti

en: Automatically Delete _Period
fi: Poista _ajanjakso automaattisesti

en: _Empty Trash…
fi: _Tyhjennä roskakori…

en: _Delete Temporary Files…
fi: _Poista väliaikaistiedostot…

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
fi: 1 päivän

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
fi: 2 päivän

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
fi: 3 päivän

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
fi: 4 päivän

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
fi: 5 päivän

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
fi: 6 päivän

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
fi: 7 päivän

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
fi: 14 päivän

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
fi: 30 päivän

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
fi: Ikuisesti

en: Automatic Screen _Lock
fi: _Automaattinen näytön lukitus

en: Automatic _Screen Lock Delay
fi: _Automaattisen näytön lukituksen viive

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
fi: Näytön pimennyksen kesto, kunnes näyttö lukitaan automaattisesti.

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
fi: Näyttö sammuu

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
fi: 30 sekunnissa

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 1 minute
fi: 1 minuutissa

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 2 minutes
fi: 2 minuutissa

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 3 minutes
fi: 3 minuutissa

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 5 minutes
fi: 5 minuutissa

en: Connect to your data in the cloud
fi: Muodosta yhteys pilvessä oleviin tietoihisi

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
fi: Ei internetyhteyttä — muodosta yhteys määrittääksesi verkkotilisi

en: Add an account
fi: Lisää tili

en: Remove Account
fi: Poista tili

en: Quit
fi: Lopeta

en: Panels
fi: Paneelit

en: Go back to previous panel
fi: Takaisin aiempaan paneeliin

en: Cancel search
fi: Peruuta haku

en: All Settings
fi: Kaikki asetukset

en: Primary Menu
fi: Ensisijainen valikko

en: Warning: Development Version
fi: Varoitus: kehitysversio

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
fi: Tätä järjestelmäasetusten versiota tulee käyttää vain kehitystarkoituksiin. Saatat kohdata virheellistä järjestelmän toimintaa, tietojen menetystä tai muita odottamattomia ongelmia.

en: Help
fi: Ohje

en: Printers
fi: Tulostimet

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
fi: Lisää tulostimia, seuraa tulostustöitä ja määritä tulostusasetukset

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
fi: Tulostin;jono;tulosta;paperi;muste;värikasetti;Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;

en: Protect your location information
fi: Suojaa sijaintitietoasi

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
fi: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;näyttö;lukitus;diagnostikka;kaatuminen;yksityinen;viimeisimmät;väliaikset;nimi;verkko;identiteetti;yksityisyys;tietosuoja;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
fi: Aseta piirtopöydän painikkeet ja kynän herkkyys

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
fi: Piirtopöytä;Wacom;Stylus;Eraser;Hiiri;Tablet;Mouse;

en: View your battery status and change power saving settings
fi: Tarkkaile akkusi tilaa ja muuta virransäästöasetuksia

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
fi: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;virta;uni;valmiustila;lepotila;akku;kirkkaus;himmennys;tyhjä;näyttö;jouten;virransäästö;virranhallinta;

en: Color
fi: Värit

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
fi: Kalibroi laitteidesi, kuten näytön, kameran ja tulostimen värejä

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
fi: Väri;ICC;color;profiili;kalibrointi;Calibrate;Tulostin;Printer;Näyttö;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
fi: Kytke Bluetooth päälle tai pois ja yhdistä laitteita

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
fi: share;sharing;bluetooth;obex;jakaminen;jaot;

en: Background
fi: Taustakuva

en: Change your background image to a wallpaper or photo
fi: Vaihda taustakuva

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
fi: Taustakuva;Näyttö;Työpöytä;Wallpaper;Screen;Desktop;

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
fi: Muuta äänenvoimakkuutta, sisään- ja ulostuloja sekä äänitapahtumia

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
fi: Kortti;mikrofoni;äänenvoimakkuus;häivytys;tasapaino;Bluetooth;kuulokkeet;headset;Audio;Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
fi: Muuta näppäimistön pikanäppäimiä ja aseta kirjoitusasetuksesi, näppäimistöasettelut ja syötelähteet

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
fi: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;pikanäppäin;työtila;ikkuna;syöte;

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Add or remove users and change your password
fi: Lisää tai poista käyttäjiä, vaihda salasanasi

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
fi: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;näyttöaika;ruutuaika;rajoitukset;rajat;lapsi;kirjautuminen;sormenjälki;salasana;esto;

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
fi: Helpota näkemistä, kuulemista, kirjoittamista ja hiiren käyttöä

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
fi: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;Näppäimistö;Hiiri;a11y;Esteettömyys;saavutettavuus;Kontrasti;Zoom;Mittakaava;Lähennys;Loitonnus;Näytönlukija;teksti;fontti;kirjasin;koko;Pohjaan jäävät näppäimet;Hitaat näppäimet;Kimmonäppäimet;Hiiren painikkeet;kaksois;viive;vilkkuminen;kuuleminen;kirjoittaminen;

en: Multitasking
fi: Moniajo

en: Manage preferences for productivity and multitasking
fi: Hallinnoi tuottavuuden ja moniajon asetuksia

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
fi: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;moniajo;tuottavuus;mukautus;samanaikainen;

en: Control various application permissions and settings
fi: Hallitse sovellusten eri oikeuksia ja asetuksia

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
fi: application;flatpak;permission;setting;sovellus;käyttöoikeudet;asetus;

en: Control what you want to share with others
fi: Valitse mitä haluat jakaa muiden kanssa

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
fi: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;jako;jakaminen;etä;työpöytä;ääni;video;kuvat;palvelin;

en: Removable Media
fi: Erilliset tallennusvälineet

en: Configure Removable Media settings
fi: Määritä erillisten tallennusvälineiden asetukset

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
fi: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;laite;järjestelmä;tiedot;muisti;suoritin;prosessori;versio;oletukset;sovellus;suositellut;automaattikäynnistys;ääni;irrotettava;ulkoinen;

en: Region & Language
fi: Alue ja kielet

en: Select your display language and formats
fi: Valitse näytettävä kieli ja muotoilut

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
fi: Kieli;Asettelu;Näppäimistö;Syöte;

en: About
fi: Tietoja

en: View information about your system
fi: Katsele järjestelmän tietoja

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
fi: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;laite;järjestelmä;tiedot;konenimi;isäntänimi;muisti;suoritin;prosessori;versio;oletus;oletukset;sovellus;suositellut;ensisijaiset;automaattikäynnistys;ääni;irrotettava;ulkoinen;erillinen;

en: Control how you connect to the Internet
fi: Hallitse internetyhteyden asetuksia

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
fi: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;lähiverkko;välityspalvelin;laajakaista;modeemi;erillisverkko;nimipalvelu;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
fi: Määritä miten wifi-verkkoihin otetaan yhteys

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
fi: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;verkko;langaton;laajakaista;nimipalvelu;tukiasema;

en: Mobile Network
fi: Mobiiliverkko

en: Configure Telephony and mobile data connections
fi: Määritä puhelinverkko- ja mobiilidatayhteydet

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
fi: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;mobiili;

en: Change the date and time, including time zone
fi: Vaihda aikaa, päivää tai aikavyöhykettä

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
fi: Kello;Aikavyöhyke;Sijainti;

en: Protect your pictures
fi: Suojaa kuvasi

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
fi: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;näyttö;lukitus;diagnostikka;kaatuminen;yksityinen;viimeisimmät;väliaikset;nimi;verkko;identiteetti;

en: Control which notifications are displayed and what they show
fi: Hallitse näytettäviä ilmoituksia ja niiden sisältämää tietoa

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
fi: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;ilmoitus;ilmoitukset;banneri;viesti;

en: Default Applications
fi: Oletussovellukset

en: Configure Default Applications
fi: Määritä oletussovellukset

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
fi: default;application;preferred;media;oletussovellus;ensisijainen;

en: Protect your conversations
fi: Suojaa keskustelusi

en: Manage Thunderbolt devices
fi: Hallitse Thunderbolt-laitteita

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
fi: Thunderbolt;privacy;yksityisyys;

en: Mouse & Touchpad
fi: Hiiri ja kosketuslevy

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
fi: Muuta hiiren tai kosketuslevyn herkkyyttä ja valitse kumpaa kättä käytät

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
fi: Kosketuslevy;Trackpad;Osoitin;Kohdistin;Napsauta;Klikkaa;Painike;Nappi;Kaksois;Pallohiiri;Trackball;vieritä;Tap;Double;Button;Tuplaklikkaa;Kaksois;Scroll;

en: Diagnostics
fi: Diagnostiikka

en: Report your problems
fi: Ilmoita ongelmista

en: File History & Trash
fi: Tiedostohistoria ja roskakori

en: Don't leave traces
fi: Älä jätä jälkiä

en: Online Accounts
fi: Verkkotilit

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
fi: Liitä verkkotilisi ja päätä, mihin tarkoituksiin niitä käytetään

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
fi: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;keskustelu;kalenteri;sähköposti;yhteystiedot;kontaktit;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
fi: Ominaisuudet;Asetukset;Preferences;Settings;

en: Turn zoom on or off
fi: Suurennus päällä/pois

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Turn screen reader on or off
fi: Näytönlukija päällä/pois

en: Turn on-screen keyboard on or off
fi: Virtuaalinäppäimistö päällä/pois

en: Increase text size
fi: Suurenna tekstin kokoa

en: Decrease text size
fi: Pienennä tekstin kokoa

en: High contrast on or off
fi: Korkea kontrasti päälle/pois

en: Switch to next input source
fi: Vaihda seuraavaan lähteeseen

en: Switch to previous input source
fi: Vaihda edelliseen lähteeseen

en: Raven Applets
fi: Raven-sovelmat

en: Raven Notifications
fi: Raven-ilmoitukset

en: Clear Notifications
fi: Tyhjennä ilmoitukset

en: Launchers
fi: Käynnistimet

en: Launch help browser
fi: Käynnistä ohjeselain

en: Launch calculator
fi: Käynnistä laskin

en: Launch email client
fi: Käynnistä sähköpostisovellus

en: Launch web browser
fi: Käynnistä internetselain

en: Home folder
fi: Kotikansio

[ctx: keybinding]
en: Search
fi: Etsi

en: Screenshots
fi: Kuvakaappaukset

en: Save a screenshot to $PICTURES
fi: Tallenna kuvakaappaus kohteeseen $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
fi: Tallenna kuvakaappaus ikkunasta kohteeseen $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
fi: Tallenna kuvakaappaus alueesta $PICTURES-kansioon

en: Sound and Media
fi: Ääni ja media

en: Volume mute/unmute
fi: Äänen mykistys päällä/pois

en: Volume down
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: Volume up
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

en: Microphone mute/unmute
fi: Mikrofonin mykistys päällä/pois

en: Launch media player
fi: Käynnistä mediasoitin

en: Play (or play/pause)
fi: Soita (tai tauko)

en: Pause playback
fi: Keskeytä toisto

en: Stop playback
fi: Pysäytä toisto

en: Previous track
fi: Edellinen kappale

en: Next track
fi: Seuraava kappale

en: Eject
fi: Irrota

en: System
fi: Järjestelmä

en: Show the Power Dialog
fi: Näytä virtadialogi

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Lock screen
fi: Lukitse näyttö
