budgie-control-center 1.2.0 - en to it translation catalogue (1612 entries)

en: Two Sided
it: Fronte-retro

en: Paper Type
it: Tipo di carta

en: Paper Source
it: Sorgente carta

en: Output Tray
it: Vassoio

[ctx: printing option]
en: Resolution
it: Risoluzione

en: GhostScript pre-filtering
it: Pre-filtraggio GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
it: Pagine per foglio

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
it: Fronte-retro

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
it: Orientamento

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
it: Generale

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
it: Impostazioni pagina

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
it: Opzioni installabili

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
it: Lavoro

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
it: Qualità immagine

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
it: Colore

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
it: Finitura

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
it: Avanzate

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
it: Pagina di test

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
it: Pagina di test

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
it: Nessun lavoro attivo

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
it[0]: %u Compito
it[1]: %u Compiti
it[2]: %u Compiti

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
it: Pulizia testine

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
it: Toner in esaurimento

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
it: Toner esaurito

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
it: Developer Unit in esaurimento

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
it: Developer Unit esaurito

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
it: Inchiostro in esaurimento

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
it: Inchiostro esaurito

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
it: Coperchio aperto

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
it: Sportello aperto

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
it: Carta in esaurimento

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
it: Carta esaurita

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
it: Fuori rete

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
it: Arrestato

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
it: Contenitore rifiuti quasi pieno

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
it: Contenitore rifiuti pieno

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
it: Il fotoconduttore ottico sta per terminare il suo periodo di operatività

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
it: Il fotoconduttore ottico non è più funzionante

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
it: Pronta

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
it: Non accetta lavori

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
it: In elaborazione

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
it: Produttore

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
it: Singola facciata

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
it: Lato lungo (standard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
it: Lato corto (ribaltato)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
it: Verticale

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
it: Orizzontale

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
it: Orizzontale invertito

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
it: Verticale invertito

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
it: Configurazione automatica

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
it: La stampante «%s» è stata eliminata

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
it: Aggiunta della nuova stampante non riuscita.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
it: Impossibile caricare l'interfaccia: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
it: Sblocca per aggiungere stampanti e modificare le impostazioni

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
it: In attesa

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
it: In pausa

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
it: Richiesta autenticazione

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
it: In elaborazione

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
it: Fermato

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
it: Annullato

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
it: Interrotto

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
it: Completato

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
it: Sposta questo lavoro in cima alla coda

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
it: Stampante JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
it: Stampante LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
it: Dettagli di %s

en: No suitable driver found
it: Nessun driver adatto trovato

en: Select PPD File
it: Selezionare file PPD

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Open
it: _Apri

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
it: File PostScript Printer Description (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
it: Automatica

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
it: Impostazioni predefinite stampante

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
it: Includere solo i caratteri GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
it: Convertire a PS livello 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
it: Convertire a PS livello 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
it: Nessun pre-filtraggio

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
it: Aggiungi stampante

en: Unlock Print Server
it: Sblocca server di stampa

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
it: Sblocca %s

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
it: Inserire nome utente e password per visualizzare le stampanti disponibili su %s.

en: Searching for Printers
it: Ricerca stampanti

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
it: Porta seriale

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
it: Porta parallela

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
it: Collocazione: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
it: Indirizzo: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
it: Il server richiede autenticazione

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
it[0]: %u Compito richiede l'autenticazione
it[1]: %u Compiti richiedono l'autenticazione
it[2]: %u Compiti richiedono l'autenticazione

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
it: %s — Lavori attivi

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
it: Inserire le credenziali per stampare da %s.

en: Power
it: Alimentazione

en: Sound
it: Audio

en: Network
it: Rete

en: %d of %d
it: %d di %d

en: New shortcut…
it: Nuova scorciatoia…

en: Button %d
it: Pulsante %d

en: Button
it: Pulsante

en: Output:
it: Uscita:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
it: Mantenere il rapporto (letterbox):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
it: Mappa su singolo monitor

en: Display Mapping
it: Mappatura schermo

en: _Close
it: _Chiudi

en: Test Your _Settings
it: Test _impostazioni

en: Stylus
it: Penna

en: Batteries
it: Batterie

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
it: Batteria

en: When _idle
it: Quando _inattivo

en: Suspend
it: Sospendere

en: Power Off
it: Spegni

en: Hibernate
it: Ibernare

en: Nothing
it: Nessuna azione

en: When on battery power
it: Quando a batteria

en: When plugged in
it: Quando collegato

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti
it[2]: %d minuti

[ctx: Idle time]
en: Never
it: Mai

en: Automatic suspend
it: Sospensione automatica

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
it: Modalità Prestazioni temporaneamente disabilitata a causa dell'elevata temperatura operativa.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
it: Rotazione rilevata: modalità performance temporaneamente non disponibile. Spostare il dispositivo su una superficie stabile per ripristinarla.

en: Performance mode temporarily disabled.
it: Modalità Prestazioni temporaneamente disabilitata.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
it: Batteria scarica: Risparmio Energia attivato. La modalità precedente verrà ripristinata quando la batteria sarà sufficientemente carica.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
it: Modalità Risparmio Energia attivata da “%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
it: Modalità prestazioni attivata da “%s”.

[ctx: Power profile]
en: Performance
it: Prestazioni

en: High performance and power usage.
it: Alte prestazioni e consumi elevati

[ctx: Power profile]
en: Balanced
it: Bilanciato

en: Standard performance and power usage.
it: Prestazioni e consumi normali

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
it: Risparmio Energia

en: Reduced performance and power usage.
it: Basse prestazioni e consumi ridotti

en: Unknown time
it: Tempo sconosciuto

en: %i minute | %i minutes
it[0]: %i minuto
it[1]: %i minuti
it[2]: %i minuti

en: %i hour | %i hours
it[0]: %i ora
it[1]: %i ore
it[2]: %i ore

note: TRANSLATOR: "%i %s %i %s" are "%i hours %i minutes" * Swap order with "%2$s %2$i %1$s %1$i if needed
en: %i %s %i %s
it: %i %s e %i %s

en: hour | hours
it[0]: ore
it[1]: ore
it[2]: ore

en: minute | minutes
it[0]: minuti
it[1]: minuti
it[2]: minuti

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
it: %s alla carica completa

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
it: Attenzione: ancora %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
it: ancora %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
it: Carica

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
it: Non in carica

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
it: Scarica

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
it: In carica

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
it: In scarica

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
it: Mouse wireless

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
it: Tastiera wireless

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
it: UPS

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
it: PDA

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
it: Cellulare

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
it: Lettore multimediale

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
it: Periferiche di gioco

[ctx: Battery name]
en: Main
it: Principale

[ctx: Battery name]
en: Extra
it: Estesa

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
it: Spazio standard

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
it: Prova profilo

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
it: Automatico

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
it: Qualità bassa

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
it: Qualità media

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
it: Qualità alta

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
it: RGB predefinito

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
it: CMYK predefinito

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
it: Grigio predefinito

en: Vendor supplied factory calibration data
it: Dati di calibrazione di fabbrica forniti dal produttore

en: Full-screen display correction not possible with this profile
it: Con questo profilo non è possibile la correzione dello schermo a schermo intero

en: This profile may no longer be accurate
it: Questo profilo potrebbe non essere più accurato

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
it: Schermo del portatile

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
it: Webcam integrata

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
it: Monitor %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
it: Scanner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
it: Fotocamera %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
it: Stampante %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
it: Webcam %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
it: Predefinito:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
it: Spazio colore:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
it: Profilo di test:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
it: Selezionare file profilo ICC

en: _Import
it: _Importa

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
it: Profili ICC supportati

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
it: Tutti i file

en: Screen
it: Schermo

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
it: Salva profilo

en: _Save
it: _Salva

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
it: Crea un profilo di colore per il dispositivo selezionato

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
it: Non è stato rilevato alcuno strumento di misura. Verificare che sia acceso e connesso nel modo corretto.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
it: Lo strumento di misura non è in grado di creare un profilo della stampante.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
it: Il tipo di dispositivo non è al momento supportato.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
it: Posizionare il dispositivo di calibrazione sul quadrato e premere «Avvia»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
it: Spostare il dispositivo di calibrazione nella posizione di calibrazione e premere «Continua»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
it: Spostare il dispositivo di calibrazione nella posizione di superficie e premere «Continua»

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
it: Chiudere il coperchio del portatile

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
it: Si è verificato un errore interno impossibile da correggere.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
it: Gli strumenti necessari alla calibrazione non sono installati.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
it: Non è possibile generare il profilo.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
it: Non è stato possibile ottenere il punto bianco prefissato.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
it: Completata

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
it: Calibrazione non riuscita

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
it: È ora possibile rimuovere il dispositivo di calibrazione.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
it: Non disturbare il dispositivo di calibrazione mentre il processo è in corso

en: Enable color management for %s
it: Abilita la gestione del colore per %s

en: Show color profiles for %s
it: Mostra i profili di colore per %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
it: Non calibrato

en: multiple sizes
it: dimensioni multiple

en: No Desktop Background
it: Nessuno sfondo per la scrivania

en: Select a picture
it: Seleziona un'immagine

en: Current background
it: Sfondo attuale

en: Custom
it: Personalizzato

en: Testing %s
it: Test di %s

en: None
it: Nessuno

en: Layout default
it: Impostazione predefinita

en: Custom Shortcuts
it: Scorciatoie personalizzate

en: More…
it: Altro…

en: No input sources found
it: Nessun metodo di input trovato

[ctx: Input Source]
en: Other
it: Altro

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
it: %s è già in uso per %s: se viene sostituita, %s verrà disabilitata

en: Enter the new shortcut
it: Inserire la nuova scorciatoia

en: Set Custom Shortcut
it: Imposta scorciatoia personalizzata

en: Set Shortcut
it: Imposta scorciatoia

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
it: Inserire la nuova scorciatoia per cambiare %s.

en: Add Custom Shortcut
it: Aggiungi scorciatoia personalizzata

en: Alternate Characters Key
it: Tasti carattere alternativi

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
it: I tasti caratteri alternativi consentono di digitare caratteri aggiuntivi. Questi sono solitamente impressi sulla tastiera come terze opzioni.

[ctx: keyboard key]
en: None
it: Niente

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
it: Alt sinistro

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
it: Alt destro

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
it: Super sinistro

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
it: Super destro

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
it: Tasto menù

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
it: Ctrl destro

en: Compose Key
it: Tasto Compose

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
it: Il tasto Compose consente di immettere un'ampia varietà di caratteri. Per usarlo, premere il tasto Compose quindi una sequenza di caratteri. Per esempio, tasto Compose seguito da <b>C</b> e <b>o</b> per immettere <b>©</b>, <b>a</b> seguito da <b>'</b> per immettere <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
it: Bloc Maiusc

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
it: Blocco scorrimento

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
it: Stampa schermo

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
it: Il metodo di input può essere cambiato utilizzando la scorciatoia %s 
    Questa impostazione può essere modificata in Scorciatoie da tastiera.

en: %d modified | %d modified
it[0]: %d modificato
it[1]: %d modificati
it[2]: %d modificati

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Reset All Shortcuts?
it: Ripristinare tutte le scorciatoie?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
it: Ripristinare le scorciatoie potrebbe causare problemi con quelle personalizzate. Questa azione non può essere annullata.

en: Cancel
it: Annulla

en: Reset All
it: Ripristina tutte

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
it: Disabilitato

en: Authentication failed
it: Autenticazione non riuscita

en: The new password is too short
it: La nuova password è troppo corta

en: The new password is too simple
it: La nuova password è troppo semplice

en: The old and new passwords are too similar
it: La nuova password è troppo simile alla vecchia

en: The new password has already been used recently.
it: La nuova password è già stata usata di recente.

en: The new password must contain numeric or special characters
it: La nuova password deve contenere caratteri numerici o speciali

en: The old and new passwords are the same
it: La nuova password coincide con la vecchia

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
it: La propria password è cambiata da quando si è inizialmente effettuata l'autenticazione.

en: The new password does not contain enough different characters
it: La nuova password non contiene abbastanza caratteri diversi

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Please choose another password.
it: Scegliere un'altra password.

en: Please type your current password again.
it: Digitare nuovamente la propria password attuale.

en: Password could not be changed
it: Impossibile cambiare la password

en: The passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: Select
it: Seleziona

en: Browse for more pictures
it: Esplora altre immagini

en: Cannot automatically join this type of domain
it: Impossibile unirsi automaticamente a questo tipo di dominio

en: No such domain or realm found
it: Nessun dominio o realm trovati

en: Cannot log in as %s at the %s domain
it: Impossibile eseguire l'accesso come %s al dominio %s

en: Invalid password, please try again
it: Password non valida, provare di nuovo

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
it: Impossibile connettersi al dominio %s: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
it: per eseguire questa azione è necessario che il dispositivo sia registrato

en: the device is already claimed by another process
it: il dispositivo è già registrato da un altro processo

en: you do not have permission to perform the action
it: autorizzazione non disponibile per eseguire l'azione

en: no prints have been enrolled
it: nessuna impronta è stata registrata

en: Failed to communicate with the device during enrollment
it: Impossibile comunicare con il dispositivo durante la registrazione

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
it: Impossibile comunicare con il lettore di impronte digitali

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
it: Impossibile comunicare con il demone delle impronte digitali

en: Failed to list fingerprints: %s
it: Recupero delle impronte non riuscito: %s

note: TRANSLATORS: This is part of the translation 'Ensure fprintd has been enabled using your pam authorization module'
en: your pam authorization module
it: Il tuo modulo di autorizzazione PAM

note: TRANSLATORS: fprintd does not have to be translated, the %s is the name of an executable that is calculated when the app is running
en: Ensure fprintd has been enabled using %s
it: Assicurati che fprintd sia stato abilitato utilizzando %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
it: Eliminazione delle impronte salvate non riuscita: %s

en: Left thumb
it: Pollice sinistro

en: Left middle finger
it: Medio sinistro

en: _Left index finger
it: Dito indice _sinistro

en: Left ring finger
it: Anulare sinistro

en: Left little finger
it: Mignolo sinistro

en: Right thumb
it: Pollice destro

en: Right middle finger
it: Medio destro

en: _Right index finger
it: Dito indice _destro

en: Right ring finger
it: Anulare destro

en: Right little finger
it: Mignolo destro

en: Unknown Finger
it: Dito sconosciuto

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
it: Completata

en: Fingerprint device disconnected
it: Dispositivo impronte digitali scollegato

en: Fingerprint device storage is full
it: Spazio esaurito sul dispositivo di impronte digitali

en: Fingerprint is a duplicate
it: L'impronta è un duplicato

en: Failed to enroll new fingerprint
it: Registrazione della nuova impronta non riuscita

en: Failed to start enrollment: %s
it: Avvio della registrazione non riuscito: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
it: Registrazione della nuova impronta non riuscita

en: Failed to stop enrollment: %s
it: Arresto della registrazione non riuscito: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
it: Alzare e posizionare ripetutamente il dito sul lettore per registrarne l'impronta

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
it: Scansiona nuova impronta

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
it: Rilascio del dispositivo per impronte digitali %s non riuscito: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
it: Errore nel leggere il dispositivo

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
it: Ottenimento del dispositivo per impronte digitali %s non riuscito: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
it: Recupero dei dispositivi per impronte digitali non riuscito: %s

en: Your account
it: Il mio utente

en: Failed to delete user
it: Eliminazione dell'utente non riuscita

en: Failed to revoke remotely managed user
it: Revoca dell'utente gestito da remoto non riuscita

en: You cannot delete your own account.
it: Non è concesso eliminare il proprio utente.

en: %s is still logged in
it: %s non ha ancora terminato la sessione

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
it: Eliminare un utente mentre è ancora in corso la sua sessione può lasciare il sistema in uno stato incoerente.

en: Do you want to keep %s’s files?
it: Mantenere i file di %s?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
it: Quando si elimina un utente è possibile mantenere la cartella Home, la posta in coda e i file temporanei.

en: _Delete Files
it: _Elimina file

en: _Keep Files
it: Mantieni _file

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
it: Revocare veramente l'account di %s gestito da remoto?

en: _Delete
it: _Elimina

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
it: Utente disabilitato

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
it: Da impostare al prossimo accesso

[ctx: Password mode]
en: None
it: Nessuno

en: Logged in
it: Accesso eseguito

[ctx: login date-time]
note: Translators: This is a time format string in the style of "22:58". It indicates a login time which follows a date.
en: %k:%M
it: %H:%M

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
it: Abilitato

en: Failed to contact the accounts service
it: Comunicazione con AccountService fallita

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
it: Assicurarsi che AccountService sia installato e abilitato.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
it: Per apportare cambiamenti,
    fare prima clic sull'icona *

en: Delete the selected user account
it: Elimina l'utente selezionato

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
it: Per eliminare l'utente selezionato,
    fare prima clic sull'icona *

en: Unlock to Add Users and Change Settings
it: Sblocca per aggiungere utenti e modificare le impostazioni

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
it: Il nome utente deve contenere solo lettere minuscole comprese tra a-z, cifre e i seguenti simboli: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
it: Il nome utente non è disponibile, provare un altro.

en: The username is too long.
it: Il nome utente è troppo lungo.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
it: Questo nome verrà utilizzato per la cartella Home e non potrà essere cambiato.

en: Should match the web address of your login provider.
it: Dovrebbe corrispondere all'indirizzo web del proprio fornitore di accesso.

en: Failed to add account
it: Aggiunta dell'utente non riuscita

en: Failed to register account
it: Registrazione dell'utente non riuscita

en: No supported way to authenticate with this domain
it: Nessun modo supportato per autenticarsi con questo dominio

en: Failed to join domain
it: Unione al dominio fallita

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
it: Nome di accesso non valido.
    Provare di nuovo.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
it: Password non valida.
    Provare di nuovo.

en: Failed to log into domain
it: Accesso al dominio non riuscito

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
it: Impossibile trovare il dominio. È stato digitato in modo errato?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
it: La nuova password deve essere diversa dalla precedente.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
it: Provare a cambiare alcune lettere e cifre.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
it: Provare a cambiare la password un po' di più.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
it: Una password che non contiene il proprio nome utente è più robusta.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
it: Provare a evitare l'uso del proprio nome nella password.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
it: Provare a evitare alcune delle parole incluse nella password.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
it: Provare a evitare parole comuni.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
it: Provare a evitare di riordinare parole esistenti.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
it: Provare a usare più cifre.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
it: Provare a usare più lettere maiuscole.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
it: Provare a usare più lettere minuscole.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
it: Provare a usare più caratteri speciali, come quelli di punteggiatura.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
it: Provare a usare una combinazione di lettere, numeri e segni di punteggiatura.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
it: Provare a evitare la ripetizione dello stesso carattere.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
it: Provare a evitare di ripetere lo stesso tipo di carattere: combinare lettere, numeri e segni di punteggiatura.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
it: Provare a evitare sequenze come 1234 o abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
it: La password deve essere più lunga. Provare ad aggiungere più lettere, numeri e segni di punteggiatura.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
it: Combinare lettere maiuscole e minuscole e usare un numero o due.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
it: Aggiungendo altre lettere, numeri e segni di punteggiatura si renderà la password ancora più robusta.

en: This Week
it: Questa settimana

en: Last Week
it: Ultima settimana

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
it: %e %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
it: %e %b %Y

en: Session Ended
it: Sessione terminata

en: Session Started
it: Sessione avviata

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
it: %s — Attività utente

[ctx: Distance]
en: Short
it: Breve

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
it: ¼ dello schermo

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
it: ½ dello schermo

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
it: ¾ dello schermo

[ctx: Distance]
en: Long
it: Lunga

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
it: Predefinito

[ctx: cursor size]
en: Medium
it: Medio

[ctx: cursor size]
en: Large
it: Grande

[ctx: cursor size]
en: Larger
it: Più grande

[ctx: cursor size]
en: Largest
it: Il più grande

en: System Bus
it: Bus di sistema

en: Full access
it: Accesso completo

en: Session Bus
it: Bus di sessione

en: Devices
it: Dispositivi

en: Full access to /dev
it: Accesso completo a /dev

en: Has network access
it: Ha accesso alla rete

en: Read-only
it: Sola lettura

en: File System
it: File system

en: Settings
it: Impostazioni

en: Can change settings
it: Può modificare impostazioni

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
it: %s dispone dei seguenti permessi integrati non modificabili. In caso di dubbi riguardo a questi permessi, è consigliabile rimuovere l'applicazione.

en: Web Links
it: Collegamenti web

en: Git Links
it: Collegamenti git

en: %s Links
it: Collegamenti %s

en: Unset
it: Non impostato

en: Links
it: Collegamenti

en: Hypertext Files
it: File ipertestuali

en: Text Files
it: File di testo

en: Image Files
it: Immagini

en: Font Files
it: Caratteri

en: Archive Files
it: Archivi

en: Package Files
it: Pacchetti

en: Audio Files
it: Audio

en: Video Files
it: Video

en: Other Files
it: Altro

note: List of applications.
en: Applications
it: Applicazioni

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
it: Abilitato

[ctx: service is active]
en: Active
it: Attivo

en: Choose a Folder
it: Scegliere una cartella

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
it: La condivisione di file permette di condividere con altri la propria cartella Pubblici sulla rete attuale usando: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
it: Quanto l'accesso remoto è abilitato, consente a utenti remoti di connettersi usando il comando Secure Shell:
    %s

en: Copy
it: Copia

en: Sharing
it: Condivisione

note: Label
en: No networks selected for sharing
it: Nessuna rete selezionata per la condivisione

en: Ask what to do
it: Chiedere l'azione da intraprendere

en: Do nothing
it: Nessuna azione

en: Open folder
it: Aprire la cartella

en: Other Media
it: Altri supporti

en: Select an application for audio CDs
it: Selezionare un'applicazione per i CD audio

en: Select an application for video DVDs
it: Selezionare un'applicazione per i DVD video

en: Select an application to run when a music player is connected
it: Selezionare un'applicazione da eseguire quando viene connesso un lettore musicale

en: Select an application to run when a camera is connected
it: Selezionare un'applicazione da eseguire quando viene connessa una fotocamera

en: Select an application for software CDs
it: Selezionare un'applicazione per i CD di software

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
it: DVD audio

en: blank Blu-ray disc
it: Disco Blu-ray vuoto

en: blank CD disc
it: Disco CD vuoto

en: blank DVD disc
it: Disco DVD vuoto

en: blank HD DVD disc
it: Disco HD DVD vuoto

en: Blu-ray video disc
it: Disco video Blu-ray

en: e-book reader
it: Lettore e-book

en: HD DVD video disc
it: Disco video HD DVD

en: Windows software
it: Software Windows

en: More Warm
it: Più caldo

en: Less Warm
it: Meno caldo

[ctx: measurement format]
en: Imperial
it: Imperiali

[ctx: measurement format]
en: Metric
it: Metriche

en: Formats
it: Formati

en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: _Copy
it: _Copia

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: Unlock to Change Settings
it: Sblocca per modificare le impostazioni

en: Other…
it: Altro…

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
it: %d %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
it: %e %b %Y

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore
it[2]: %d ore

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi
it[2]: %d secondi

note: 0 seconds
en: 0 seconds
it: 0 secondi

en: never
it: mai

en: today
it: oggi

en: yesterday
it: ieri

en: %i day ago | %i days ago
it[0]: %i giorno fa
it[1]: %i giorni fa
it[2]: %i giorni fa

en: IPv4 Address
it: Indirizzo IPv4

en: IPv6 Address
it: Indirizzo IPv6

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Hardware Address
it: Indirizzo hardware

en: Default Route
it: Instradamento predefinito

en: Last used
it: Ultimo uso

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
it: Cavo

en: Options…
it: Opzioni…

en: missing EAP-FAST PAC file
it: file PAC EAP-FAST mancante

en: Choose a PAC file
it: Scegliere un file PAC

en: PAC files (*.pac)
it: File PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
it: manca il nome utente EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
it: manca la password EAP-LEAP

en: missing leap-username
it: manca leap-username

en: missing leap-password
it: manca leap-password

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
it: certificato CA EAP-PEAP non valido: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
it: certificato CA EAP-PEAP non valido: nessun certificato specificato

en: Choose a Certificate Authority certificate
it: Scegliere un certificato di un'Autorità di Certificazione

en: missing wep-key
it: manca wep-key

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
it: wep-key non valida: una chiave di lunghezza %zu deve contenere solo cifre esadecimali

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
it: wep-key non valida: una chiave di lunghezza %zu deve contenere solo caratteri ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
it: wep-key non valida: lunghezza chiave %zu non valida. Una chiave deve essere di lunghezza 5/13 (ascii) o 10/26 (esadecimale)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
it: wep-key non valida: la passphrase non può essere vuota

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
it: wep-key non valida: la passphrase deve essere più corta di 64 caratteri

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
it: errore non definito nella sicurezza 802.1X (wpa-eap)

en: no file selected
it: nessun file selezionato

en: unspecified error validating eap-method file
it: errore non specificato nel validare il file eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
it: Chiavi private DER, PEM o PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
it: Certificati DER o PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
it: certificato CA EAP-TTLS non valido: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
it: certificato CA EAP-TTLS non valido: nessun certificato specificato

en: missing EAP username
it: manca il nome utente EAP

en: missing EAP password
it: manca la password EAP

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
it: wpa-psk non valida: lunghezza chiave %zu non valida. Deve essere [8,63] byte o 64 cifre esadecimali

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
it: wpa-psk non valida: impossibile interpretare chiave con 64 byte come esadecimali

en: Unknown error validating 802.1X security
it: Errore sconosciuto nel validare la sicurezza 802.1X

en: Wi-Fi password is missing.
it: Manca la password Wi-Fi.

en: missing EAP-TLS identity
it: manca l'identità EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
it: certificato CA EAP-TLS non valido: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
it: certificato CA EAP-TLS non valido: nessun certificato specificato

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
it: chiave privata EAP-TLS non valida: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
it: certificato utente EAP-TLS non valido: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
it: Le chiavi private non cifrate non sono sicure

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
it: La chiave privata selezionata non sembra essere protetta da una password. Ciò può compromettere le proprie credenziali di sicurezza. Selezionare una chiave privata protetta da password.
    
    (È possibile proteggere le proprie chiavi private con «openssl».)

en: Choose your personal certificate
it: Scegliere il certificato personale

en: Choose your private key
it: Scegliere la chiave privata personale

en: Stop hotspot and disconnect any users?
it: Interrompere l'hotspot e disconnettere tutti gli utenti?

en: _Stop Hotspot
it: Ferma _hotspot

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
it: VPN %s

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
it: Stato sconosciuto

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
it: Non gestito

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
it: Non disponibile

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
it: In connessione

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
it: Richiesta autenticazione

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
it: Connesso

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
it: In disconnessione

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
it: Connessione non riuscita

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
it: Stato sconosciuto (mancante)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
it: Configurazione non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
it: Configurazione IP non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
it: Configurazione IP scaduta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
it: Erano richiesti dei segreti, ma non ne sono stati forniti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
it: Supplicant 802.1X scollegato

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
it: Configurazione supplicant 802.1X non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
it: Supplicant 802.1X non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
it: L'autenticazione del supplicant 802.1X ha impiegato troppo tempo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
it: Avvio del servizio PPP non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
it: Servizio PPP disconnesso

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
it: PPP non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
it: Avvio del client DHCP non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
it: Errore client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
it: Client DHCP non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
it: Avvio del servizio di connessione condivisa non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
it: Servizio connessione condivisa non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
it: Avvio del servizio AutoIP non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
it: Errore servizio AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
it: Servizio AutoIP non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
it: Linea occupata

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
it: Nessun segnale di chiamata

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
it: Impossibile stabilire alcuna portante

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
it: La richiesta di selezione è scaduta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
it: Il tentativo di selezione non è riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
it: Inizializzazione modem non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
it: Selezione dell'APN specificato non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
it: Nessuna ricerca attiva di reti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
it: Registrazione rete negata

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
it: Registrazione rete scaduta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
it: Registrazione sulla rete richiesta non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
it: Verifica PIN non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
it: Potrebbe mancare il firmware per il dispositivo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
it: Connessione scomparsa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
it: È stata considerata la connessione esistente

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
it: Modem non trovato

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
it: Connessione Bluetooth non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
it: Scheda SIM non inserita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
it: Richiesto codice PIN della SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
it: Richiesto codice PUK della SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
it: Scheda SIM errata

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
it: Dipendenza della connessione non riuscita

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
it: Firmware mancante

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
it: Cavo scollegato

en: Insecure network (WEP)
it: Rete non sicura (WEP)

en: Secure network (WPA)
it: Rete sicura (WPA)

en: Secure network (WPA2)
it: Rete sicura (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
it: Rete sicura (WPA3)

en: Secure network
it: Rete sicura

en: Security
it: Sicurezza

en: Delete Address
it: Elimina indirizzo

en: Delete Route
it: Elimina instradamento

en: automatic
it: Automatico

en: Identity
it: Identità

en: Cannot import VPN connection
it: Impossibile importare la connessione VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
it: Impossibile leggere il file «%s» oppure il file non contiene informazioni di connessione VPN riconoscibili
    
    Errore: %s.

en: Select file to import
it: Selezione file da importare

en: A file named “%s” already exists.
it: Esiste già un file con nome «%s».

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
it: Sostituire %s con la connessione VPN che si sta salvando?

en: Cannot export VPN connection
it: Impossibile esportare la connessione VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
it: Impossibile esportare la connessione VPN «%s» su %s.
    
    Errore: %s.

en: Export VPN connection
it: Esporta connessione VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
it: Nessuna

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
it: Chiave WEP 40/128-bit (Hex o ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
it: Passphrase WEP 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
it: WEP dinamico (802.1x)

en: Preserve
it: Preserva

en: Permanent
it: Permanente

en: Random
it: Casuale

en: Stable
it: Stabile

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
it: L'indirizzo MAC inserito qui sarà usato come indirizzo hardware per il dispositivo di rete su cui è attivata questa connessione. Questa funzionalità è conosciuta come MAC cloning o spoofing. Esempio: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
it: Profilo %d

en: Unable to open connection editor
it: Impossibile aprire l'editor della connessione

en: New Profile
it: Nuovo profilo

en: _Add
it: A_ggiungi

en: Import from file…
it: Importa da file…

en: Add VPN
it: Aggiungi VPN

[ctx: Wifi security]
en: None
it: Nessuna

en: Never
it: Mai

[ctx: Signal strength]
en: None
it: Nessuna

[ctx: Signal strength]
en: Weak
it: Debole

[ctx: Signal strength]
en: Good
it: Buona

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
it: Eccellente

en: Forget Connection
it: Dimentica connessione

en: Remove Connection Profile
it: Rimuovi profilo connessione

en: Remove VPN
it: Rimuovi VPN

en: Details
it: Dettagli

en: Add new connection
it: Aggiungi nuova connessione

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
it: Accendendo l'hotspot verrà persa la connessione a %s e non sarà possibile accedere a internet usando il Wi-Fi.

en: Must have a minimum of 8 characters
it: Deve contenere almeno 8 caratteri

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
it[0]: Deve contenere almeno %d carattere
it[1]: Deve contenere almeno %d caratteri
it[2]: Deve contenere almeno %d caratteri

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
it: Attivare l'hotspot Wi-Fi?

en: Manual
it: Manuale

en: Automatic
it: Automatico

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
it: L'individuazione automatica del proxy web è usata quando non viene fornito l'URL di configurazione.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
it: Non è consigliato per reti pubbliche non fidate.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
it: Saranno persi i dettagli per le reti selezionate, inclusi la password e ogni configurazione personalizzata.

en: _Forget
it: _Dimentica

en: Known Wi-Fi Networks
it: Reti Wi-Fi conosciute

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
it: _Dimentica

en: System policy prohibits use as a Hotspot
it: La politica di sistema proibisce l'uso come Hotspot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
it: Il dispositivo wireless non supporta la modalità Hotspot

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
it: Oops, sembra si sia verificato un problema: contattare il fornitore software.

en: NetworkManager needs to be running.
it: NetworkManager deve essere in esecuzione.

en: 2G Only
it: Solo 2G

en: 3G Only
it: Solo 3G

en: 4G Only
it: Solo 4G

en: 5G Only
it: Solo 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
it: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferito)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
it: 2G, 3G, 4G (Preferito), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
it: 2G, 3G (Preferito), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
it: 2G (Preferito), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
it: 2G, 3G, 4G (Preferito)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
it: 2G, 3G (Preferito), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
it: 2G (Preferito), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
it: 3G, 4G, 5G (Preferito)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
it: 3G, 4G (Preferito), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
it: 3G (Preferito), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
it: 2G, 4G, 5G (Preferito)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
it: 2G, 4G (Preferito), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
it: 2G (Preferito), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
it: 2G, 3G, 5G (Preferito)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
it: 2G, 3G (Preferito), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
it: 2G (Preferito), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
it: 3G, 4G (Preferito)

en: 3G (Preferred), 4G
it: 3G (Preferito), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
it: 2G, 4G (Preferito)

en: 2G (Preferred), 4G
it: 2G (Preferito), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
it: 2G, 3G (Preferito)

en: 2G (Preferred), 3G
it: 2G (Preferito), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
it: 2G, 5G (Preferito)

en: 2G (Preferred), 5G
it: 2G (Preferito), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
it: 3G, 5G (Preferito)

en: 3G (Preferred), 5G
it: 3G (Preferito), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
it: 4G, 5G (Preferito)

en: 4G (Preferred), 5G
it: 4G (Preferito), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Not Registered
it: Non Registrato

en: Registered
it: Registrato

en: Searching
it: Ricerca

en: Denied
it: Negato

en: Unlock SIM card
it: Sblocca SIM card

en: Unlock
it: Sblocca

en: Please provide PIN code for SIM %d
it: Fornire il codice PIN per la SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
it: Inserire il PIN per sbloccare la scheda SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
it: Fornire il codice PUK per la SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
it: Inserire il PUK per sbloccare la SIM card

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
it[0]: Password errata. Rimasto %1$u tentativo
it[1]: Password errata. Rimasti %1$u tentativi
it[2]: Password errata. Rimasti %1$u tentativi

en: You have %u try left | You have %u tries left
it[0]: Rimasto %u tentativo a disposizione
it[1]: Rimasti %u tentativi a disposizione
it[2]: Rimasti %u tentativi a disposizione

en: Wrong password entered.
it: È stata inserita una password errata.

en: PUK code should be an 8 digit number
it: Il codice PUK deve essere un numero di 8 cifre

en: Enter New PIN
it: Inserire Nuovo PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
it: Il codice PIN deve essere un numero di 4-8 cifre

en: Unlocking…
it: Sbloccaggio...

en: _Set
it: _Imposta

en: Operation Cancelled
it: Operazione Annullata

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
it: <b>Errore:</b> Accesso negato da modifica impostazioni

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
it: <b>Errore:</b> Errore del dispositivo mobile

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
it: %e %B %Y, %I:%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
it: %e %B %Y, %H:%M

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
it: %I:%M %p

note: Translators: This is the time format used in 24-hour mode.
en: %R
it: %H:%M

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
it: Il sotto sistema Thunderbolt (boltd) non è installato o non è configurato correttamente.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
it: Impossibile rilevare il supporto per Thunderbolt.
    Ciò può essere causato dal sistema che non supporta Thunderbolt, dall'aver disabilitato il supporto nel BIOS o dall'aver impostato nel BIOS un livello di sicurezza non adatto.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
it: Il supporto Thunderbolt è stato disabilitato nel BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
it: Impossibile determinare il livello di sicurezza Thunderbolt.

en: Error switching direct mode: %s
it: Errore nel passare alla modalità diretta: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
it: Disconnesso

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
it: In connessione

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
it: Connesso

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
it: Errore nell'autorizzazione

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
it: Autorizzazione in corso

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
it: Funzionalità ridotte

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
it: Connesso e autorizzato

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
it: Sconosciuto

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
it: Autorizzato:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
it: Connesso:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
it: Registrato:

en: Failed to authorize device:
it: Autorizzazione dispositivo non riuscita:

en: Failed to forget device:
it: Errore nel dimenticare il dispositivo:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
it[0]: Dipende da %u dispositivo
it[1]: Dipende da altri %u dispositivi
it[2]: Dipende da altri %u dispositivi

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
it: Errore

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
it: Autorizzato

en: Try clicking, double clicking, scrolling
it: Provare a fare clic, doppio-clic o scorrere

en: Five clicks, GEGL time!
it: Cinque clic, è ora di GEGL!

en: Double click, primary button
it: Doppio-clic, pulsante primario

en: Single click, primary button
it: Clic singolo, pulsante primario

en: Double click, middle button
it: Doppio-clic, pulsante centrale

en: Single click, middle button
it: Clic singolo, pulsante centrale

en: Double click, secondary button
it: Doppio-clic, pulsante secondario

en: Single click, secondary button
it: Clic singolo, pulsante secondario

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
it: Maggiori informazioni

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
it: L'invio di segnalazioni consente di migliorare %s. Le segnalazioni vengono inviate anonimamente e qualsiasi dato personale viene prima eliminato (%s).

en: Empty all items from Trash?
it: Svuotare il cestino?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
it: Tutti gli oggetti nel cestino saranno rimossi in maniera definitiva.

en: _Empty Trash
it: S_vuota cestino

en: Delete all the temporary files?
it: Eliminare tutti i file temporanei?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
it: Tutti i file temporanei verranno rimossi in maniera definitiva.

en: _Purge Temporary Files
it: _Pulisci file temporanei

en: Clear File History?
it: Cancellare Cronologia File?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
it: Dopo la cancellazione, l'elenco dei file utilizzati di recente appariranno vuoti.

en: _Clear History
it: _Cancella Cronologia

[ctx: Online Account]
en: Other
it: Altro

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
it: Utente %s

en: Error removing account
it: Errore nel rimuovere l'utente

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
it: %s rimosso

en: Display version number
it: Visualizza numero di versione

en: Enable verbose mode
it: Abilita la modalità prolissa

en: Search for the string
it: Cerca la stringa

en: List possible panel names and exit
it: Elenca i nomi dei pannelli disponibili ed esce

en: Panel to display
it: Pannello da mostrare

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
it: [PANNELLO] [ARGOMENTO..]

en: Available panels:
it: Pannelli disponibili:

en: Budgie Control Center
it: Impostazioni Budgie

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
it[0]: %u Uscita
it[1]: %u Uscite
it[2]: %u Uscite

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
it[0]: %u Entrata
it[1]: %u Entrate
it[2]: %u Ingressi

en: System Sounds
it: Suoni di sistema

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
it: _Sblocca

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
it: Nessuna stampante trovata

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
it: Inserire un indirizzo di rete o cercare una stampante

en: Authentication Required
it: Richiesta autenticazione

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
it: Inserire nome utente e password per visualizzare le stampanti disponibili sul server di stampa.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
it: Nome utente

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
it: Dominio

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
it: A_utentica

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
it: Pulisci tutto

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
it: _Autentica

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
it: Nessun lavoro attivo

en: Select Printer Driver
it: Selezione driver stampante

en: Loading drivers database…
it: Caricamento database dei driver…

en: Printing Options
it: Opzioni di stampa

en: Printer Details
it: Dettagli stampante

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
it: Usa stampante come predefinita

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
it: Pulisci testine stampante

en: Remove Printer
it: Rimuovi stampante

en: Model
it: Modello

en: Location
it: Collocazione

en: Ink Level
it: Livello inchiostro

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
it: Riavviare la stampante una volta risolto il problema.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
it: Riavvia

en: Name
it: Nome

en: Address
it: Indirizzo

en: Searching for preferred drivers…
it: Ricerca driver preferiti…

en: Search for Drivers
it: Cerca driver

en: Select from Database…
it: Seleziona dal database…

en: Install PPD File…
it: Installa file PPD…

en: Authenticate
it: Autentica

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
it: Aggiungi Stampante...

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
it: Annulla

en: No printers
it: Nessuna stampante

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
it: Il servizio di sistema per la stampa
    sembra non essere disponibile.

en: Location services turned off
it: I servizi di posizionamento sono spenti

en: No applications can obtain location information.
it: Nessuna applicazione può ottenere informazioni sulla posizione.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
it: I servizi di localizzazione consentono alle applicazioni di conoscere la propria posizione. L'uso di reti Wi-Fi o mobili a banda larga aumenta la precisione.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
it: Utilizza il servizio di posizione «Mozilla Location Service»: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Informativa sulla privacy</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
it: Consentire alle applicazioni indicate di accedere alla propria posizione.

en: No Applications Have Asked for Location Access
it: Nessuna applicazione ha richiesto accesso alla posizione

en: Default
it: Predefinito

en: Middle Mouse Button Click
it: Clic pulsante centrale del mouse

en: Right Mouse Button Click
it: Clic pulsante destro del mouse

en: Back
it: Indietro

en: Forward
it: Avanti

en: No stylus found
it: Nessuna penna trovata

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
it: Spostare la penna verso la tavoletta per configurarla

en: Eraser Pressure Feel
it: Sensibilità della gomma

en: Soft
it: Leggera

en: Firm
it: Pesante

en: Top Button
it: Pulsante superiore

en: Lower Button
it: Pulsante inferiore

en: Lowest Button
it: Pulsante più in basso

en: Tip Pressure Feel
it: Sensibilità della punta

en: Tablet (absolute)
it: Tavoletta (assoluta)

en: Touchpad (relative)
it: Touchpad (relativa)

en: Tablet Preferences
it: Preferenze della tavoletta

en: _Help
it: A_iuto

en: No tablet detected
it: Nessuna tavoletta rilevata

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
it: Collegare o accendere la tavoletta Wacom

en: Bluetooth Settings
it: Impostazioni Bluetooth

en: Wacom Tablet
it: Tavoletta Wacom

en: Tracking Mode
it: Modalità tracciamento

en: Left-Handed Orientation
it: Orientamento per mancini

en: Map to Monitor…
it: Mappa su monitor…

en: Map Buttons…
it: Associa pulsanti…

en: Calibrate…
it: Calibra…

en: Adjust mouse settings
it: Regola le impostazioni del mouse

en: Adjust display resolution
it: Regola la risoluzione dello schermo

en: Decouple Display
it: Scollega schermo

en: Screen Calibration
it: Calibrazione schermo

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
it: Toccare i segnaposto quando appaiono sullo schermo per calibrare la tavoletta grafica.

en: Mis-click detected, restarting…
it: Rilevato clic errato, riavvio…

en: Map Buttons
it: Associa pulsanti

en: Map buttons to functions
it: Associa i pulsanti alle funzioni

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
it: Per modificare una scorciatoia, scegliere l'azione «Invia pressione tasti», premere la scorciatoia da tastiera e tenere premuti i nuovi tasti, oppure premere Backspace per cancellarla.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
it: 15 minuti

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
it: 20 minuti

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
it: 25 minuti

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
it: 30 minuti

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
it: 45 minuti

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock"
en: 1 hour
it: 1 ora

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
it: 80 minuti

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
it: 90 minuti

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
it: 100 minuti

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
it: 2 ore

en: Power Mode
it: Profilo alimentazione

en: Affects system performance and power usage.
it: Influisce sulle prestazioni del sistema e sul consumo di energia.

en: Power Saving Options
it: Opzioni Risparmio Energia

en: Automatic Screen Brightness
it: Luminosità Automatica Schermo

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
it: La luminosità dello schermo si adatta alla luce circostante.

en: Dim Screen
it: Oscuramento schermo

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
it: Riduce la luminosità dello schermo quando il computer è inattivo.

en: Screen _Blank
it: Spegnimento schermo

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
it: Spegne lo schermo dopo un periodo di inattività.

en: Automatic Power Saver
it: Risparmio Energia automatico

en: Enables power saver mode when battery is low.
it: Abilita il Risparmio Energia quando la batteria è scarica.

en: _Automatic Suspend
it: Sospensione _automatica

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
it: Mette in pausa il computer dopo un periodo di inattività.

en: Suspend & Power Button
it: Sospensione e pulsante accensione

en: Po_wer Button Behavior
it: Comportamento _pulsate alimentazione

en: Show Battery _Percentage
it: Mostrare _percentuale della batteria

en: Automatic Suspend
it: Sospensione automatica

en: _Plugged In
it: Quando _collegato

en: On _Battery Power
it: Quando a _batteria

en: Delay
it: Ritardo

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
it: La calibrazione produrrà un profilo che potrà essere usato per la gestione del colore dello schermo. Più tempo si dedica alla calibrazione, migliore sarà la qualità del profilo colore.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
it: Non sarà possibile usare il computer mentre viene eseguita la calibrazione.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
it: Qualità

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
it: Tempo stimato

en: Calibration Quality
it: Qualità calibrazione

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
it: Selezionare il dispositivo sensore che si vuole usare per la calibrazione.

en: Calibration Device
it: Dispositivo calibrazione

en: Select the type of display that is connected.
it: Selezionare il tipo di schermo connesso.

en: Display Type
it: Tipo di schermo

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
it: Selezionare un punto bianco prefissato per lo schermo. La maggior parte degli schermi dovrebbe essere calibrata all'illuminante D65.

en: Profile Whitepoint
it: Punto bianco del profilo

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
it: Regolare la luminosità dello schermo in modo che sia quella usata abitualmente. La gestione del colore sarà più accurata a tale livello di luminosità.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
it: In alternativa è possibile usare il livello di luminosità usato con uno degli altri profili per questo dispositivo.

en: Display Brightness
it: Luminosità schermo

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
it: È possibile usare un profilo colore su diversi computer, o anche creare profili per diverse condizioni di illuminazione.

en: Profile Name:
it: Nome del profilo:

en: Profile Name
it: Nome del profilo

en: Profile successfully created!
it: Creazione del profilo riuscita.

en: Copy profile
it: Copia profilo

en: Requires writable media
it: Richiede un supporto scrivibile

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
it: Potrebbero risultare utili le istruzioni su come usare il profilo su <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> e <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Summary
it: Riepilogo

en: Add Profile
it: Aggiungi profilo

en: _Import File…
it: _Importa file…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
it: Rilevato un problema. Il profilo potrebbe non funzionare correttamente. <a href="">Mostra dettagli.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
it: Ciascun dispositivo necessita di un profilo di colore aggiornato per poter gestire il colore.

en: Learn more about color management
it: Maggiori informazioni sulla gestione del colore

en: _Set for all users
it: Imposta per _tutti gli utenti

en: Set this profile for all users on this computer
it: Imposta questo profilo per tutti gli utenti del computer

en: _Enable
it: A_bilita

en: _Add profile
it: Aggiungi _profilo

en: _Calibrate…
it: _Calibra…

en: Calibrate the device
it: Calibra il dispositivo

en: _Remove profile
it: _Rimuovi profilo

en: _View details
it: Visualizza _dettagli

en: Unable to detect any devices that can be color managed
it: Impossibile rilevare un dispositivo che supporti la gestione del colore

en: Projector
it: Proiettore

en: LCD (CCFL backlight)
it: LCD (retroilluminazione CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
it: LCD (retroilluminazione LED RGB)

en: LCD (white LED backlight)
it: LCD (retroilluminazione LED bianco)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
it: LCD wide gamut (retroilluminazione CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
it: LCD wide gamut (retroilluminazione LED RGB)

en: High
it: Alto

en: 40 minutes
it: 40 minuti

en: Medium
it: Medio

en: Low
it: Basso

en: Native to display
it: Nativo allo schermo

en: D50 (Printing and publishing)
it: D50 (stampa e pubblicazione)

en: D65 (Photography and graphics)
it: D65 (fotografia e grafica)

en: Display Calibration
it: Calibrazione schermo

note: This starts the calibration process
en: _Start
it: _Avvia

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
it: _Riprendi

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
it: _Fatto

en: No Bluetooth Found
it: Bluetooth non trovato

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
it: Collegare un dispositivo per utilizzare Bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
it: Bluetooth disattivato

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
it: Attivare per collegare dispositivi e ricevere file.

en: Airplane Mode is on
it: Modalità aereo attiva

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
it: In modalità aereo il Bluetooth è disabilitato.

en: Turn Off Airplane Mode
it: Disattiva modalità aereo

en: Hardware Airplane Mode is on
it: Modalità aereo via hardware attivata

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
it: Disattivare la modalità aereo via hardware per abilitare il Bluetooth.

en: Add Picture…
it: Aggiungi immagine…

en: Click a speaker to test
it: Fare clic su un altoparlante per eseguire un test

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Bark
it: Latrato

en: Drip
it: Goccia

en: Glass
it: Vetro

en: Rear
it: Retro

en: Front
it: Fronte

en: System Volume
it: Volume di sistema

en: Over-Amplification
it: Sovra-Amplificazione

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
it: Permette di aumentare il volume oltre il 100%. Ciò può comportare una perdita di qualità audio; se possibile, è meglio aumentare le impostazioni del volume dell'applicazione.

en: Volume Levels
it: Livelli Volume

en: Output
it: Uscita

en: Output Device
it: Dispositivo di uscita

en: Configuration
it: Configurazione

en: Balance
it: Bilanciamento

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Input
it: Ingresso

en: Input Device
it: Dispositivo d'ingresso

en: Alert Sound
it: Suono di avviso

en: Input Sources
it: Metodi di input

en: Includes keyboard layouts and input methods.
it: Include la disposizione dei tasti e i metodi di immissione.

en: Input Source Switching
it: Cambio metodo di input

en: Use the _same source for all windows
it: Usa lo _stesso metodo di input per tutte le finestre

en: Switch input sources _individually for each window
it: Cam_bia il metodo di input per ciascuna finestra

en: Special Character Entry
it: Inserimento caratteri speciali

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
it: Metodi di inserimento di simboli e varianti di lettere tramite la tastiera.

en: View and Customize Shortcuts
it: Visualizza e personalizza le scorciatoie

en: Use layout default
it: Usa disposizione predefinita

en: Add an Input Source
it: Aggiungi mappatura

en: Input methods can’t be used on the login screen
it: Non è possibile usare i metodi di input nella schermata di accesso

en: Preferences
it: Preferenze

en: View Keyboard Layout
it: Visualizza disposizione tastiera

en: Remove
it: Rimuovi

en: Reset the shortcut to its default value
it: Ripristina la scorciatoia al suo valore predefinito

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
it: Premere Esc per annullare o Backspace per disabilitare la scorciatoia.

en: Command
it: Comando

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Set Shortcut…
it: Imposta scorciatoia…

en: Add
it: Aggiungi

en: Replace
it: Sostituisci

en: Set
it: Imposta

en: No input source selected
it: Nessun metodo di input selezionato

en: Add Custom Shortcuts
it: Aggiungi scorciatoie personalizzate

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
it: Configurare scorciatoie personalizzate per l'avvio di app, l'esecuzione di script e altro ancora.

en: Add Shortcut
it: Aggiungi scorciatoia

en: No keyboard shortcut found
it: Nessuna scorciatoia trovata

en: Try a different search
it: Provare un altro criterio di ricerca

en: Reset All…
it: Ripristina tutte…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
it: Ripristina tutte le scorciatoie al loro valore predefinito

en: Fingerprint Manager
it: Gestore impronte digitali

en: Fingerprint
it: Impronta digitale

en: _Yes
it: _Sì

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
it: Eliminare le impronte digitali registrate così da disabilitare l'accesso tramite impronta?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
it: Nessun dispositivo per impronte digitali

en: Ensure the device is properly connected.
it: Assicurarsi che il dispositivo sia collegato correttamente.

en: No fingerprint device
it: Nessun dispositivo per impronte digitali

en: Choose the fingerprint device you want to configure
it: Scegliere il dispositivo per impronte digitali da configurare

en: Fingerprint Device
it: Dispositivo impronte digitali

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
it: L'accesso con impronta consente di sbloccare e accedere al computer con le proprie dita

en: _Delete Fingerprints
it: _Elimina impronte

en: Fingerprint Login
it: Accesso con impronta

en: Fingerprint Enroll
it: Registra impronte

en: _Re-enroll this finger…
it: _Registra nuovamente questo dito…

en: _Add User…
it: A_ggiungi utente…

en: Create a user account
it: Crea un account utente

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
it: È necessario riavviare la sessione per applicare le modifiche

en: Restart Now
it: Riavvia adesso

en: User Icon
it: Icona utente

en: Account Settings
it: Configurazione utente

en: _Administrator
it: _Amministratore

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
it: Gli amministratori possono aggiungere e rimuovere utenti e possono modificare le impostazioni di tutti gli utenti.

en: _Parental Controls
it: Controlli _parentali

en: Open the Parental Controls application.
it: Apre l'applicazione «Controlli parentali».

en: _Language
it: _Lingua

en: Authentication & Login
it: Autenticazione e accesso

en: _Password
it: Pass_word

en: _Fingerprint Login
it: Accesso con i_mpronta

en: A_utomatic Login
it: Accesso a_utomatico

en: Account Activity
it: Attività utente

en: Remove User…
it: Rimuovi utente…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
it: Nessuna utente trovato

en: Unlock to add a user account.
it: Sblocca per aggiungere un nuovo utente

en: Add User
it: Aggiungi utente

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
it: _Registra

en: Domain Administrator Login
it: Accesso amministratore dominio

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
it: Per poter utilizzare gli accessi enterprise, il computer deve essere
    registrato nel dominio. Chiedere all'amministratore di rete
    di digitare la password per il dominio in questo campo.

en: _Domain
it: _Dominio

en: Administrator _Name
it: _Nome amministratore

en: Administrator Password
it: Password amministratore

en: _Username
it: Nome _utente

en: _Full Name
it: Nome _completo

en: Standard
it: Normale

en: Administrator
it: Amministratore

en: Account _Type
it: _Tipo di utente

en: Allow user to set a password when they next _login
it: _Permettere all'utente di impostare una password al prossimo accesso

en: Set a password _now
it: Impostare una pass_word adesso

en: _Confirm
it: Confer_ma

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
it: L'accesso enterprise consente di usare su questo dispositivo un preesistente account utente gestito centralmente. È possibile utilizzare questo account per accedere alle risorse aziendali su Internet.

en: You are Offline
it: Fuori rete

en: You must be online in order to add enterprise users.
it: È necessario essere online per aggiungere account enterprise.

en: _Enterprise Login
it: Account _enterprise

en: Take a Picture…
it: Cattura una foto…

en: Select a File…
it: Seleziona un file…

en: Change Password
it: Cambia password

en: Ch_ange
it: C_ambia

en: _Confirm New Password
it: Confer_ma nuova password

en: _New Password
it: Nuova pass_word

en: Current _Password
it: _Password attuale

en: Allow user to change their password on next login
it: Permette all'utente di modificare la password al prossimo accesso

en: Set a password now
it: Impostare una password adesso

en: Full Screen
it: Schermo intero

en: Top Half
it: Metà superiore

en: Bottom Half
it: Metà inferiore

en: Left Half
it: Metà sinistra

en: Right Half
it: Metà destra

en: Zoom Options
it: Opzioni di ingrandimento

en: _Zoom
it: I_ngrandimento

en: _Magnification:
it: In_grandimento:

en: _Follow mouse cursor
it: _Segue il puntatore del mouse

en: _Screen part:
it: _Parte dello schermo:

en: Magnifier _extends outside of screen
it: L'ingrandimento si _estende fuori dallo schermo

en: _Keep magnifier cursor centered
it: Il puntatore è _centrato sul contenuto

en: Magnifier cursor _pushes contents around
it: Il puntatore s_posta il contenuto

en: Magnifier cursor moves with _contents
it: Il puntatore si sp_osta con il contenuto

en: Magnifier Position:
it: Posizione dell'ingrandimento:

en: Magnifier
it: Ingranditore

en: _Thickness:
it: S_pessore:

en: Thin
it: Sottile

en: Thick
it: Spesso

en: _Length:
it: Lung_hezza:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
it: C_olore:

en: _Crosshairs:
it: Mi_rino:

en: _Overlaps mouse cursor
it: So_vrapposto al puntatore del mouse

en: Crosshairs
it: Mirini

en: _White on black:
it: _Bianco su nero:

en: _Brightness:
it: Lu_minosità:

en: _Contrast:
it: Contra_sto:

note: The contrast scale goes from Color to None (grayscale)
en: Co_lor
it: Co_lore

en: Full
it: Intero

en: Color Effects:
it: Effetti colore:

en: Color Effects
it: Effetti colore

en: Typing Assist
it: Assistente di digitazione

en: _Sticky Keys
it: Tasti _singoli

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
it: Tratta una sequenza di tasti modificatori come una combinazione di tasti

en: _Disable if two keys are pressed together
it: _Disabilitare se due tasti sono premuti insieme

en: Beep when a _modifier key is pressed
it: Avviso sonoro quando viene premuto un tasto _modificatore

en: S_low Keys
it: Tasti _lenti

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
it: Imposta un ritardo tra la pressione di un tasto e la sua accettazione

en: A_cceptance delay:
it: Ritardo di a_ccettazione:

en: Short
it: Corto

en: Slow keys typing delay
it: Ritardo digitazione tasti lenti

en: Long
it: Lungo

en: Beep when a key is pr_essed
it: Avviso sonoro quando un tasto è _premuto

en: Beep when a key is _accepted
it: Avviso sonoro quando un tasto è _accettato

en: Beep when a key is _rejected
it: Avviso sonoro quando un tasto è _rifiutato

en: _Bounce Keys
it: Tasti rim_balzati

en: Ignores fast duplicate keypresses
it: Ignora veloci pressioni duplicate di tasti

en: Bounce keys typing delay
it: Ritardo digitazione tasti rimbalzati

en: _Enable by Keyboard
it: Abilita da _tastiera

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
it: Attiva e disattiva le funzioni di accessibilità usando la tastiera

en: Repeat Keys
it: Ripetizione dei tasti

en: Key presses repeat when key is held down.
it: La pressione dei tasti ripete il carattere finché il tasto è premuto.

en: Repeat keys delay
it: Ritardo ripetizione tasti

en: Speed
it: Velocità

en: Repeat keys speed
it: Velocità ripetizione tasti

en: Click Assist
it: Assistente clic

en: _Simulated Secondary Click
it: Clic secondario _simulato

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
it: Esegue un clic secondario tenendo premuto il pulsante primario

en: Secondary click delay
it: Ritardo clic secondario

en: _Hover Click
it: Clic a_utomatico

en: Trigger a click when the pointer hovers
it: Esegue automaticamente un clic quando si ferma il puntatore

en: D_elay:
it: Ritar_do:

en: Motion _threshold:
it: S_oglia di movimento:

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Visual Alerts
it: Avvisi visibili

en: _Test flash
it: _Prova lampeggiamento

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
it: Usa un'indicazione visiva in presenza di un avviso audio.

en: _Visual Alerts
it: Avvisi _visibili

en: Flash the entire _window
it: Illuminare la _finestra

en: Flash the entire _screen
it: Illuminare l'intero _schermo

en: _Always Show Accessibility Menu
it: _Mostrare sempre il menù accessibilità

en: Seeing
it: Vista

en: _High Contrast
it: Contrasto _elevato

en: _Large Text
it: Testo _grande

en: Enable A_nimations
it: A_nimazioni

en: C_ursor Size
it: Dimensione c_ursore

en: Screen _Reader
it: _Lettore schermo

en: _Sound Keys
it: _Tasti udibili

en: Hearing
it: Udito

en: Typing
it: Digitazione

en: Screen _Keyboard
it: _Tastiera a schermo

en: R_epeat Keys
it: Ripetizione dei _tasti

en: Cursor _Blinking
it: Intermitten_za del cursore

en: _Typing Assist (AccessX)
it: _Assistente digitazione (AccessX)

en: Pointing & Clicking
it: Puntamento e clic

en: _Mouse Keys
it: _Mouse da tastiera

en: _Locate Pointer
it: Trova _puntatore

en: _Click Assist
it: Assistente _clic

en: _Double-Click Delay
it: Ritardo do_ppio clic

en: Double-Click Delay
it: Ritardo doppio clic

en: Cursor Blinking
it: Intermittenza del cursore

en: Cursor blinks in text fields.
it: Il cursore è intermittente nei campi di testo

en: Cursor blinking speed
it: Velocità lampeggiamento cursore

en: Sound Keys
it: Tasti udibili

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
it: Emette un suono quando BlocNum o BlocMaiusc vengono attivati o disattivati.

en: Cursor Size
it: Dimensione puntatore

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
it: La dimensione del cursore può essere combinata con il livello d'ingrandimento per vedere meglio il cursore.

en: Screen Reader
it: Lettore schermo

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
it: Il lettore schermo legge il testo visualizzato mentre si sposta il fuoco.

en: _Screen Reader
it: Lettore _schermo

en: General
it: Generali

en: _Active Screen Edges
it: _Attivazione bordi schermo

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
it: Ridimensiona le finestre quando trascinate sul bordo superiore, sinistro e destro dello schermo.

en: Workspaces
it: Spazi di lavoro

en: _Dynamic workspaces
it: Spazi di lavoro _dinamici

en: Automatically removes empty workspaces.
it: Rimuove automaticamente gli spazi di lavoro vuoti.

en: _Fixed number of workspaces
it: Numero _fisso di spazi di lavoro

en: Specify a number of permanent workspaces.
it: Specifica un numero permanente di spazi di lavoro.

en: _Number of Workspaces
it: _Numero di spazi di lavoro

en: Workspaces on _primary display only
it: Spazi di lavoro solo sullo schermo _primario

en: Workspaces on all d_isplays
it: Spazi di lavoro su tutti gli scherm_i

en: No applications
it: Nessuna applicazione

en: Install some…
it: Installa…

en: Permissions & Access
it: Permessi e accesso

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
it: Dati e servizi a cui quest'applicazione ha richiesto accesso e i permessi che richiede.

en: Camera
it: Fotocamera

en: Microphone
it: Microfono

en: Location Services
it: Servizi di localizzazione

en: Built-in Permissions
it: Permessi integrati

en: Cannot be changed
it: Non può essere modificato

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
it: I permessi di ciascuna applicazione possono essere esaminati nelle impostazioni sulla <a href="privacy">Privacy</a>.

en: Integration
it: Integrazione

en: System features used by this application.
it: Funzionalità di sistema utilizzate da questa applicazione.

en: Search
it: Cerca

en: Notifications
it: Notifiche

en: Run in background
it: Esegue in background

en: Set Desktop Background
it: Imposta sfondo per la scrivania

en: Sounds
it: Suoni

en: Inhibit system keyboard shortcuts
it: Blocca le scorciatoie da tastiera di sistema

en: Default Handlers
it: Gestori predefiniti

en: Types of files and links that this application opens.
it: Tipi di file e collegamenti aperti da questa applicazione.

en: Reset
it: Azzera

en: Usage
it: Utilizzo

en: How much resources this application is using.
it: La quantità di risorse utilizzate da questa applicazione.

en: Storage
it: Archivio

en: Open in Software
it: Apri in Software

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
it: Lo spazio su disco utilizzato da questa applicazione per dati e cache.

en: Application
it: Applicazione

en: Data
it: Dati

en: <b>Total</b>
it: <b>Totale</b>

en: Clear Cache…
it: Pulisci cache…

en: Networks
it: Reti

en: _Computer Name
it: _Nome del computer

en: _File Sharing
it: Condivisione _file

en: Remote _Desktop
it: _Desktop Remoto

en: _Media Sharing
it: Condivisione _multimediale

en: _Remote Login
it: Accesso _remoto

en: Some services are disabled because of no network access.
it: Alcuni servizi sono disabilitati poiché non c'è accesso di rete.

en: File Sharing
it: Condivisione file

en: _Require Password
it: Richiedere la pass_word

en: Remote Login
it: Accesso remoto

en: Remote Desktop
it: Desktop Remoto

en: Remote desktop allows viewing and controlling your desktop from another computer.
it: Desktop Remoto consente di visualizzare e controllare il proprio desktop da un altro computer.

en: Enable or disable remote desktop connections to this computer.
it: Abilita o disabilita le connessioni Desktop Remoto a questo computer.

en: Enable Legacy VNC Protocol
it: Abilitare il protocollo VNC Legacy

en: Remote Control
it: Controllo Remoto

en: Allows remote connections to control the screen.
it: Consente il controllo dello schermo tramite connessione remota.

en: How to Connect
it: Come Connettersi

en: Connect to this computer using the device name or remote desktop address.
it: Collegarsi al computer utilizzando il nome del dispositivo o l'indirizzo del desktop remoto.

en: Device Name
it: Nome dispositivo

en: Remote Desktop Address
it: Indirizzo Desktop Remoto

en: VNC Address
it: Indirizzo VNC

en: Authentication
it: Autenticazione

en: The user name and password are required to connect to this computer.
it: Per collegarsi a questo computer sono necessari nome utente e password.

en: User Name
it: Nome Utente

en: Verify Encryption
it: Verifica Crittografia

en: Encryption Fingerprint
it: Crittografia Impronta

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
it: L'impronta digitale della crittografia può essere letta dai client connessi e dovrebbe essere identica.

en: Media Sharing
it: Condivisione multimediale

en: Share music, photos and videos over the network.
it: Condivide musica, fotografie e video sulla rete.

en: Folders
it: Cartelle

en: _New connections must ask for access
it: Le _nuove connessioni devono richiedere l'accesso

en: _Require a password
it: Ric_hiedere una password

en: Select how media should be handled
it: Selezionare come gestire i supporti

en: _Music player
it: Lettore _musicale

en: _Photos
it: _Immagini

en: _Other Media…
it: _Altri supporti…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
it: _Non chiedere o avviare programmi all'inserimento di supporti

en: Select how other media should be handled
it: Selezionare come gestire altri supporti

en: _Action:
it: _Azione:

en: _Type:
it: _Tipo:

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
it: Riavvia filtro

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
it: Disabilita fino a domani

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
it: La luce notturna rende più caldo il colore dello schermo. Questo aiuta a prevenire l'affaticamento degli occhi e l'insonnia.

en: Night Light
it: Luce notturna

en: Schedule
it: Pianifica

en: Sunset to Sunrise
it: Dal tramonto all'alba

en: Manual Schedule
it: Pianificazione manuale

en: Times
it: Orari

en: From
it: Da

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
it: am

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
it: pm

en: To
it: A

en: Color Temperature
it: Temperatura colore

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
it: Scegliere il formato per numeri, dati e valute. Le modifiche verranno applicate al prossimo accesso.

en: Search locales…
it: Ricerca traduzioni...

en: Common Formats
it: Formati comuni

en: All Formats
it: Tutti i formati

en: No Search Results
it: Nessun risultato

en: Searches can be for countries or languages.
it: Le ricerche possono essere per paese o lingua.

en: Preview
it: Anteprima

en: My Account
it: Il mio utente

en: Login Screen
it: Schermata di accesso

en: Language
it: Lingua

en: The language used for text in windows and web pages.
it: Lingua utilizzata per il testo nelle finestre e nelle pagine web.

en: Restart the session for changes to take effect
it: Riavviare la sessione per applicare le modifiche

en: Restart…
it: Riavvia…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
it: Il formato per numeri, date e valute.

en: _Formats
it: _Formati

en: Login settings are used by all users when logging into the system
it: Le impostazioni di accesso sono usate da tutti gli utenti quando eseguono il login

en: Dates
it: Date

en: Dates & Times
it: Date e orari

en: Numbers
it: Numeri

en: Measurement
it: Unità di misura

en: Paper
it: Carta

en: Hardware Model
it: Modello hardware

en: Memory
it: Memoria

en: Processor
it: Processore

en: Graphics
it: Grafica

en: Disk Capacity
it: Capacità disco

en: Calculating…
it: Calcolo…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
it: Sistema operativo

en: OS Type
it:  Architettura

en: Windowing System
it: Sistema grafico

en: Virtualization
it: Virtualizzazione

en: Kernel Version
it: Versione kernel

en: Software Updates
it: Aggiornamenti software

en: Rename Device
it: Rinomina dispositivo

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
it: Il nome del dispositivo viene usato per identificarlo all'interno della rete o quando viene associato con dispositivi Bluetooth.

en: _Rename
it: _Rinomina

en: Select Language
it: Seleziona lingua

en: _Select
it: _Seleziona

en: No languages found
it: Nessuna lingua trovata

en: Unlock…
it: Sblocca…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
it: Alcune impostazioni possono essere modificate solo dopo lo sblocco.

en: Increment Hour
it: Incrementa ora

en: Increment Minute
it: Incrementa minuto

en: Time
it: Orario

en: Decrement Hour
it: Diminuisci ora

en: Decrement Minute
it: Diminuisci minuto

en: Turn device off
it: Spegne il dispositivo

en: Other Devices
it: Altri dispositivi

en: Not set up
it: Non impostato

en: _Type
it: _Tipo

en: Sho_w password
it: Mostra la pass_word

en: Tunneled TLS
it: TLS con tunnel

en: Protected EAP (PEAP)
it: PEAP (Protected EAP)

en: Au_thentication
it: Au_tenticazione

en: I_dentity
it: I_dentità

en: _User certificate
it: Certificato _utente

en: C_A certificate
it: Certificato C_A

en: No CA certificate is _required
it: Nessun certificato CA _richiesto

en: Private _key
it: C_hiave privata

en: _Private key password
it: Password chiave _privata

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Authenticated
it: Autenticazione

en: Both
it: Entrambi

en: Anony_mous identity
it: Identità anoni_ma

en: PAC _file
it: _File PAC

en: _Inner authentication
it: Autenticazione _interna

en: Allow automatic PAC pro_visioning
it: Fornire a_utomaticamente PAC

en: Version 0
it: Versione 0

en: Version 1
it: Versione 1

en: PEAP _version
it: _Versione PEAP

en: 1 (Default)
it: 1 (predefinito)

en: Shared Key
it: Chiave condivisa

en: _Key
it: C_hiave

en: Sho_w key
it: M_ostra la chiave

en: WEP inde_x
it: Indi_ce WEP

en: MSCHAPv2 (no EAP)
it: MSCHAPv2 (senza EAP)

en: S_ecurity
it: Sicur_ezza

en: 802.1x _Security
it: _Sicurezza 802.1x

en: _MAC Address
it: Indirizzo _MAC

en: _Cloned Address
it: Indirizzo _clonato

en: IPv_4 Method
it: Metodo IPv_4

en: Automatic (DHCP)
it: Automatico (DHCP)

en: Link-Local Only
it: Solo link-local

en: Disable
it: Disabilita

en: Shared to other computers
it: Condivisa con altri computer

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Automatic DNS
it: DNS automatico

en: Separate IP addresses with commas
it: Separare gli indirizzi IP con virgole

en: Routes
it: Instradamenti

en: Automatic Routes
it: Instradamenti automatici

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
it: Metrica

en: Use this connection _only for resources on its network
it: Usare questa connessione s_olo per risorse nella sua rete

en: _Name
it: _Nome

en: bytes
it: byte

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
it: (Errore: impossibile caricare l'editor di connessioni VPN)

en: IPv_6 Method
it: Metodo IPv_6

en: Automatic, DHCP only
it: Automatico, solo DHCP

en: Prefix
it: Prefisso

en: _Apply
it: _Applica

en: Signal Strength
it: Potenza segnale

en: Link speed
it: Velocità collegamento

en: Supported Frequencies
it: Frequenze supportate

en: Last Used
it: Ultimo uso

en: Connect _automatically
it: Connettere _automaticamente

en: Make available to _other users
it: Rendere disponibile agli altri _utenti

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
it: Connessione a consu_mo: ha un limite sui dati o può avere costi aggiuntivi

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
it: Gli aggiornamenti e altri dati di grandi dimensioni non verranno scaricati automaticamente.

en: Turn VPN connection off
it: Spegne la connessione VPN

en: Network Name
it: Nome della rete

en: Security type
it: Livello Sicurezza

en: Turn Wi-Fi off
it: Spegne il Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
it: _Connetti a rete nascosta…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
it: _Attiva hotspot Wi-Fi…

en: _Known Wi-Fi Networks
it: _Reti Wi-Fi conosciute

en: Airplane Mode
it: Modalità aereo

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
it: Disabilita Wi-Fi, Bluetooth e la connessione a banda larga mobile

en: No Wi-Fi Adapter Found
it: Nessuna adattatore Wi-Fi trovato

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
it: Assicurarsi di avere un adattatore Wi-Fi collegato e accesso

en: Airplane Mode On
it: Modalità aereo attiva

en: Turn off to use Wi-Fi
it: Spegnere per usare il Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
it: Hotspot Wi-Fi attivo

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
it: I dispositivi mobili possono leggere il codice QR per connettersi.

en: Turn Off Hotspot…
it: Spegni hotspot…

en: Visible Networks
it: Reti visibili

en: NetworkManager needs to be running
it: NetworkManager deve essere in esecuzione

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
it: Un hotspot Wi-Fi consente di condividere la propria connessione a internet con altre persone creando una rete Wi-Fi a cui potersi connettere. Per attivare un hotspot, è necessario disporre di un'altra connessione a internet che non sia Wi-Fi.

en: Generate Random Password
it: Genera password casuale

en: Autogenerate Password
it: Genera password

en: _Turn On
it: A_ttiva

en: Network Proxy
it: Proxy di rete

en: _HTTP Proxy
it: Proxy _HTTP

en: H_TTPS Proxy
it: Proxy H_TTPS

en: _FTP Proxy
it: Proxy _FTP

en: _Socks Host
it: Host _SOCKS

en: _Ignore Hosts
it: Host da _ignorare

en: HTTP proxy port
it: Porta proxy HTTP

en: HTTPS proxy port
it: Porta proxy HTTPS

en: FTP proxy port
it: Porta proxy FTP

en: Socks proxy port
it: Porta proxy SOCKS

en: _Configuration URL
it: URL di _configurazione

en: SIM Lock
it: Blocco SIM

en: _Next
it: _Prossimo

en: Close
it: Chiudi

en: _Lock SIM with PIN
it: _Blocco SIM con PIN

en: Change PIN
it: Cambia PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
it: Inserire il PIN per modificare le impostazioni del blocco SIM

en: No SIM
it: Nessuna SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
it: Inserire una scheda SIM per utilizzare questo modem

en: SIM Locked
it: SIM Bloccata

en: _Mobile Data
it: Dati _Mobili

en: Access data using mobile network
it: Accesso ai dati tramite rete mobile

en: _Data Roaming
it: Roaming _Dati

en: Use mobile data when roaming
it: Utilizzare i dati mobili in roaming

en: _Network Mode
it: _Modalità Rete

en: N_etwork
it: R_ete

en: Advanced
it: Avanzate

en: _Access Point Names
it: Nomi Punti di _Accesso

en: _SIM Lock
it: Blocco _SIM

en: Lock SIM with PIN
it: Blocco SIM con PIN

en: M_odem Details
it: Dettagli M_odem

en: Network Mode
it: Modalità Rete

en: _Automatic
it: _Automatica

en: Choose Network
it: Selezione Rete

en: Refresh Network Providers
it: Aggiorna Operatori di Rete

en: Modem Details
it: Dettagli Modem

en: Modem Status
it: Stato Modem

en: Carrier
it: Operatore

en: Network Type
it: Tipo Rete

en: Network Status
it: Stato Rete

en: Own Number
it: Numero Proprio

en: Device Details
it: Dettagli Dispositivo

en: Firmware Version
it: Versione Firmware

en: Access Points
it: Punti di Accesso

en: No WWAN Adapter Found
it: Nessun adattatore WWAN trovato

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
it: Assicurarsi di disporre di un dispositivo Wireless Wan/Cellulare

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
it: Wireless Wan è disabilitata quando la modalità aereo è attiva

en: _Turn off Airplane Mode
it: _Disattiva Modalità Aereo

en: Data Connection
it: Connessione Dati

en: SIM card used for internet
it: Carta SIM utilizzata per Internet

en: Enable Mobile Network
it: Abilita Rete Mobile

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Date & Time
it: Data e ora

en: Year
it: Anno

en: Month
it: Mese

en: Day
it: Giorno

en: Time Zone
it: Fuso orario

en: Search for a city
it: Cerca una città

en: Automatic _Date & Time
it: _Data e ora automatiche

en: Requires internet access
it: Richiede accesso a Internet

en: Date & _Time
it: Da_ta e ora

en: Automatic Time _Zone
it: _Fuso orario automatico

en: Requires location services enabled and internet access
it: Richiede servizi di localizzazione e accesso a Internet

en: Time Z_one
it: Fus_o orario

en: Time _Format
it: F_ormato ora

en: 24-hour
it: 24 ore

en: Camera is turned off
it: La videocamera è spenta

en: No applications can capture photos or video.
it: Nessuna applicazione può catturare fotografie o video.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
it: L'utilizzo della fotocamera consente alle applicazioni di catturare fotografie e video. Disabilitando la fotocamera, alcune applicazioni potrebbero non funzionare correttamente.

en: Allow the applications below to use your camera.
it: Consentire alle applicazioni indicate di accedere alla videocamera.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
it: Nessuna applicazione ha richiesto accesso alla videocamera

en: _Do Not Disturb
it: Non _disturbare

en: _Lock Screen Notifications
it: Notifiche _schermo bloccato

note: This is the per application switch for message tray usage.
en: _Notifications
it: _Notifiche

note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
it: Avvisi _Sonori

en: Notification _Popups
it: _Popup di Notifica

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
it: Le notifiche vengono visualizzate nell'elenco delle notifiche anche quando i pop-up sono disabilitati.

note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
it: Mostra il _contenuto del messaggio nei popup

en: Show Message C_ontent on Lock Screen
it: Mostra il c_ontenuto del messaggio sulla schermata di blocco

en: _Files
it: _File

en: _Mail
it: E_mail

en: _Calendar
it: _Calendario

en: M_usic
it: M_usica

en: Microphone is turned off
it: Il microfono è spento

en: No applications can record sound.
it: Nessuna applicazione può registrare suoni.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
it: L'utilizzo del microfono consente alle applicazioni di registrare audio. Disabilitando il microfono, alcune applicazioni potrebbero non funzionare correttamente.

en: Allow the applications below to use your microphone.
it: Consentire alle applicazioni indicate di usare il microfono.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
it: Nessuna applicazione ha richiesto accesso al microfono

en: Name:
it: Nome:

en: Status:
it: Stato:

en: Authorize and Connect
it: Autorizza e connetti

en: Forget Device
it: Dimentica dispositivo

en: No Thunderbolt support
it: Thunderbolt non supportato

en: Direct Access
it: Accesso diretto

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
it: Consente di accedere direttamente ai dispositivi come dock e GPU esterne.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
it: È possibile collegare solo dispositivi USB o Display Port.

en: Pending Devices
it: Dispositivi in attesa

en: No devices attached
it: Nessun dispositivo collegato

en: Primary Button
it: Pulsante primario

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
it: Imposta l'ordine dei pulsanti fisici su mouse e touchpad.

en: Mouse Speed
it: Velocità mouse

en: Double-click timeout
it: Tempo disponibile per doppio-clic

en: Acceleration Profile
it: Profilo accelerazione

en: How the pointer moves when you move the mouse.
it: Regola l'accelerazione del puntatore quando si muove il mouse.

en: Flat
it: Lineare

en: Adaptive
it: Adattivo

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
it: Scorrimento naturale

en: Scrolling moves the content, not the view.
it: Lo scorrimento sposta il contenuto non la vista.

en: Disable Touchpad While Typing
it: Disattiva il touchpad mentre si digita

en: Touchpad Speed
it: Velocità touchpad

en: Touchpad Click Method
it: Comportamento clic touchpad

en: Create button behavior (left, middle and right) using the chosen action.
it: Crea il comportamento dei pulsanti (sinistro, centrale e destro) utilizzando un'azione.

en: Use the touchpad default
it: Utilizza quello predefinito

en: No buttons created
it: Non creare pulsanti

en: Left, middle and right areas
it: Area sinistra, centrale e destra

en: One, two and three fingers
it: Uno, due e tre dita

en: Tap to Click
it: Toccare per fare clic

en: Two-finger Scrolling
it: Scorrimento a due dita

en: Edge Scrolling
it: Scorrimento sul bordo

en: Problem Reporting
it: Segnalazione problemi

en: _Automatic Problem Reporting
it: Segnalazione _automatica problemi

en: File History
it: Cronologia file

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
it: La cronologia dei file mantiene informazioni sui file utilizzati. Queste informazioni sono condivise con altre applicazioni e facilita il ritrovamento di file da poter utilizzare.

en: File H_istory
it: Cronolo_gia file

en: File _History Duration
it: _Durata cronologia file

en: _Clear History…
it: _Pulisci cronologia…

en: Trash & Temporary Files
it: Cestino e file temporanei

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
it: Il cestino e i file temporanei a volte possono contenere informazioni personali o private. L'eliminazione automatica consente di proteggere la propria privacy.

en: Automatically Delete _Trash Content
it: Eliminare a_utomaticamente il contenuto del cestino

en: Automatically Delete Temporary _Files
it: Eliminare automaticamente i file _temporanei

en: Automatically Delete _Period
it: _Periodo eliminazione automatica

en: _Empty Trash…
it: S_vuota cestino…

en: _Delete Temporary Files…
it: Eli_mina file temporanei…

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
it: 1 giorno

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
it: 2 giorni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
it: 3 giorni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
it: 4 giorni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
it: 5 giorni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
it: 6 giorni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
it: 7 giorni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
it: 14 giorni

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
it: 30 giorni

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
it: Per sempre

en: Automatic Screen _Lock
it: B_locco schermo automatico

en: Automatic _Screen Lock Delay
it: Ri_tardo blocco schermo automatico

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
it: Ritardo del blocco automatico dopo lo schermo nero.

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
it: Nessuno

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
it: 30 secondi

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 1 minute
it: 1 minuto

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 2 minutes
it: 2 minuti

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 3 minutes
it: 3 minuti

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: Connect to your data in the cloud
it: Usare i propri dati nel cloud

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
it: Nessuna connessione a Internet — Collegarsi per configurare gli account online

en: Add an account
it: Aggiungi account

en: Remove Account
it: Rimuovi account

en: Quit
it: Abbandona

en: Panels
it: Pannelli

en: Go back to previous panel
it: Vai al pannello precedente

en: Cancel search
it: Annulla ricerca

en: All Settings
it: Tutte le impostazioni

en: Primary Menu
it: Menù primario

en: Warning: Development Version
it: Attenzione: versione di sviluppo

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
it: Questa versione di Impostazioni dovrebbe essere usata solamente in fase di sviluppo. È possibile incorrere in problemi di sistema, perdita di dati e altri problemi inattesi.

en: Help
it: Aiuto

en: Printers
it: Stampanti

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
it: Aggiunge stampanti, visualizza lavori di stampa e decide come stampare

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
it: Stampante;Coda;Stampa;Carta;Inchostro;Toner;

en: Protect your location information
it: Proteggere le informazioni sulla posizione

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
it: schermo;blocco;diagnostica;crash;privato;recente;temporaneo;tmp;indice;nome;rete;identità;privacy;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
it: Imposta la mappatura dei pulsanti e regola la sensibilità del pennino per tavolette grafiche

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
it: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;Tavoletta;Penna;Gomma;

en: View your battery status and change power saving settings
it: Visualizza lo stato della batteria e cambia le impostazioni di risparmio energia.

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
it: alimentazione;power;sleep;sospensione;ibernazione;batteria;luminosità;monitor;schermo;dim;abbassare;oscurare;DPMS;inattivo;energia;

en: Color
it: Colore

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
it: Calibra il colore dei dispositivi, come schermi, fotocamere o stampanti

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
it: Colore;ICC;Profilo;Calibrazione;Stampante;Display;Schermo;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
it: Attiva e disattiva il Bluetooth e connette i propri dispositivi

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
it: condivisione;condividere;share;bluetooth;obex;

en: Background
it: Sfondo

en: Change your background image to a wallpaper or photo
it: Cambia l'immagine di sfondo con un rivestimento o una foto

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
it: Rivestimento;Sfondo;Scrivania;Desktop;Wallpaper;

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
it: Regola i livelli dell'audio, gli ingressi, le uscite e i suoni d'allerta

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
it: Scheda;Microfono;Volume;Fade;Dissolvenza;Bilanciamento;Bluetooth;Headset;Auricolare;Cuffie;Suono;Audio;Output;Uscita;Ingresso;Input;

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
it: Cambia le scorciatoie da tastiera e imposta le preferenze di digitazione, la disposizione dei tasti e il metodo di input.

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
it: scorciatoia;spazio;lavoro;finestra;ridimensiona;ingrandimento;zoom;contrasto;input;ingresso;immissione;sorgente;blocco;volume;

en: Users
it: Utenti

en: Add or remove users and change your password
it: Aggiunge o rimuove utenti e cambia la propria password

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
it: Accesso;Nome;Impronta digitale;Avatar;Logo;Volto;Password;Controllo genitori;Tempo allo schermo;Restrizioni app;Restrizioni web;Utilizzo;Limite di utilizzo;Adolescente;Bambino;

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
it: Rende più semplice vedere, ascoltare, digitare e fare clic

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
it: tastiera;mouse;a11y;accessibilità;accesso universale;contrasto;cursore;audio;suono;ingrandimento;high;elevato;grande;zoom;screen;reader;lettore;schermo;testo;font;tipo di carattere;dimensione;AccessX;tasti;singoli;sticky;lenti;slow;rimbalzati;slow;mouse;doppio;clic;ritardo;lampeggiare;ascoltare;digitare;

en: Manage preferences for productivity and multitasking
it: Gestisce le preferenze di produttività e multitasking

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
it: Multitasking;Multitask;Produttività;Personalizzazione;Desktop;

en: Control various application permissions and settings
it: Controlla permessi e impostazioni delle applicazioni

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
it: applicazione;flatpak;permessi;impostazioni;

en: Control what you want to share with others
it: Controlla cosa si vuole condividere con altri

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
it: condivisione;share;ssh;host;nome;remoto;desktop;bluetooth;obex;media;multimedia;audio;video;immagini;foto;film;server;

en: Removable Media
it: Dispositivi rimovibili

en: Configure Removable Media settings
it: Configurazione dispositivi rimovibili

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
it: dispositivo;sistema;predefinita;predefinito;predefinita;applicazione;preferite;cd;dvd;usb;audio;video;disco;rimovibile;media;multimedia;esecuzione;autorun;

en: Region & Language
it: Lingua e zona

en: Select your display language and formats
it: Seleziona la lingua e i formati di visualizzazione

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
it: Lingua;Disposizione;Layout;Tastiera;Input;

en: About
it: Informazioni

en: View information about your system
it: Visualizza informazioni su questo sistema

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
it: dispositivo;sistema;informazioni;memoria;processore;versione;predefinito;applicazione;preferite;cd;dvd;usb;audio;video;disco;rimovibile;media;multimedia;esecuzione;autorun;

en: Control how you connect to the Internet
it: Controlla la connessione a Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
it: rete;network;IP;LAN;proxy;WAN;boradband;banda larga;modem;bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
it: Controlla come ci si connette alle reti Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
it: rete;network;wireless;wi-fi;wifi;IP;LAN;broadband;banda larga;DNS;hotspot;

en: Mobile Network
it: Rete Mobile

en: Configure Telephony and mobile data connections
it: Configura la telefonia e le connessioni dati mobili

en: Change the date and time, including time zone
it: Cambia data e orario, così come fuso orario

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
it: Orologio;Tempo;Data;Fuso;Posizione;Orario;

en: Protect your pictures
it: Proteggere le proprie immagini

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
it: schermo;blocco;diagnostica;crash;privato;recente;temporaneo;tmp;indice;nome;rete;identità;

en: Control which notifications are displayed and what they show
it: Controlla quali notifiche visualizzare e cosa esse mostrano

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
it: Notifiche;Banner;Messaggio;Tray;Popup;

en: Default Applications
it: Applicazioni predefinite

en: Configure Default Applications
it: Configurazione applicazioni predefinite

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
it: predefinito;applicazione;preferite;dispositivo;media;multimedia;

en: Protect your conversations
it: Proteggere le proprie conversazioni

en: Manage Thunderbolt devices
it: Gestisce dispositivi Thunderbolt

en: Mouse & Touchpad
it: Mouse e touchpad

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
it: Cambia la sensibilità di mouse e touchpad e seleziona se per mano destra o sinistra

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
it: Trackpad;Puntatore;Click;Clic;Tap;Doppio;Pulsante;Trackball;Cursore;Scroll;Scorrimento;

en: Diagnostics
it: Diagnostica

en: Report your problems
it: Segnala il problema

en: File History & Trash
it: Cronologia file e cestino

en: Don't leave traces
it: Non lasciare tracce

en: Online Accounts
it: Account online

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
it: Connette ai propri account online e decide per cosa usarli

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
it: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Conversazioni;Calendario;Email;Posta;Contatto;Contatti;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
it: Preferenze;Impostazioni;

en: Turn zoom on or off
it: Attiva o disattiva l'ingrandimento

en: Zoom in
it: Aumenta l'ingrandimento

en: Zoom out
it: Riduci l'ingrandimento

en: Turn screen reader on or off
it: Attiva o disattiva il lettore di schermo

en: Turn on-screen keyboard on or off
it: Attiva o disattiva la tastiera a schermo

en: Increase text size
it: Incrementa la dimensione del testo

en: Decrease text size
it: Diminuisci la dimensione del testo

en: High contrast on or off
it: Attiva o disattiva il contrasto elevato

en: Switch to next input source
it: Passa al metodo di input successivo

en: Switch to previous input source
it: Passa al metodo di input precedente

en: Raven Applets
it: Applets Raven

en: Raven Notifications
it: Notifiche Raven

en: Clear Notifications
it: Cancella notifiche

en: Launchers
it: Lanciatori

en: Launch help browser
it: Lancia il visualizzatore di manuali

en: Launch calculator
it: Lancia la calcolatrice

en: Launch email client
it: Lancia il client email

en: Launch web browser
it: Lancia il browser web

en: Home folder
it: Cartella Home

[ctx: keybinding]
en: Search
it: Cerca

en: Screenshots
it: Schermate

en: Save a screenshot to $PICTURES
it: Salva una schermata in $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
it: Salva una schermata di una finestra in $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
it: Salva una schermata di un'area in $PICTURES

en: Sound and Media
it: Audio e multimediali

en: Volume mute/unmute
it: Azzera/Ripristina il volume

en: Volume down
it: Abbassa volume

en: Volume up
it: Alza il volume

en: Microphone mute/unmute
it: Azzera/Ripristina il microfono

en: Launch media player
it: Lancia il lettore multimediale

en: Play (or play/pause)
it: Riproduci (o riproduci/pausa)

en: Pause playback
it: Pausa

en: Stop playback
it: Ferma la riproduzione

en: Previous track
it: Traccia precedente

en: Next track
it: Traccia successiva

en: Eject
it: Espelli

en: System
it: Sistema

en: Show the Power Dialog
it: Mostra la finestra di Alimentazione

en: Log out
it: Termina la sessione

en: Lock screen
it: Blocca lo schermo
