budgie-control-center 1.2.0 - en to ka translation catalogue (1197 entries)

en: Two Sided
ka: ორმხრივი

en: Paper Type
ka: ფურცლის ტიპი

en: Paper Source
ka: ქაღალდის წყარო

en: Output Tray
ka: გამოტანის თარო

[ctx: printing option]
en: Resolution
ka: გარჩევადობა

en: GhostScript pre-filtering
ka: GhostScript-ის პრეფილტრი

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
ka: ორმხრივი

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
ka: ორიენტაცია

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
ka: ზოგადი

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
ka: გვერდის მორგება

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
ka: დაყენების ვარიანტები

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
ka: დავალება

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
ka: გამოსახულების ხარისხი

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
ka: ფერი

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
ka: სრულდება

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
ka: დამატებითი

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
ka: სატესტო გვერდი

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
ka: სატესტო გვერდი

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
ka: აქტიური დავალებების გარეშე

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
ka[0]: %u დავალება
ka[1]: %u დავალება

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
ka: პრინტერში ტონერი ცოტაღაა

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
ka: ტონერი გათავდა

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
ka: თავსახური ღიაა

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
ka: კარის გაღება

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
ka: ფურცლები ცოტაა

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
ka: ქაღალდი გათავდა

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
ka: გათიშული

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
ka: შეჩერებულია

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
ka: მზადაა

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
ka: დავალებებს არ იღებს

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
ka: დამუშავება

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
ka: მწარმოებელი

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
ka: დრაივერი

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
ka: ერთმხრიანი

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ka: გრძელი წიბო (სტანდარტული)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ka: მოკლე წიბო (გადაბრუნება)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
ka: პორტრეტი

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
ka: ლანდშაფტი

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
ka: ლანდშაფტის შებრუნება

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
ka: პორტრეტის შებრუნება

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
ka: ახალი პრინტერის დამატების შეცდომა.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
ka: UI-ის ჩატვირთვის შეცდომა: %s

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
ka: დარჩენილი

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
ka: შეჩერებულია

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
ka: საჭროა ავთენტიკაცია

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
ka: დამუშავება

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
ka: შეჩერებულია

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
ka: გაუქმებულია

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
ka: შეწყვეტილია

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
ka: დასრულებულია

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
ka: JetDirect ტიპის პრინტერი

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
ka: LPD პრინტერი

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
ka: %s-ის დეტალები

en: Select PPD File
ka: აირჩიეთ PPD ფაილი

en: _Cancel
ka: გაუქმება

en: _Open
ka: _გახსნა

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ka: PostScript პრინტერის აღწერის ფაილები (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ka: ავტომატური არჩევა

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ka: ნაგულისხმევი პრინტერი

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ka: მხოლოდ GhostScript-ის ფონტების ჩაშენება

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ka: პირველი დონის PS-ზე გადაყვანა

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ka: მეორე დონის PS-ზე გადაყვანა

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ka: პრეფილტრის გარეშე

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
ka: პრინტერის დამატება

en: Unlock Print Server
ka: ბეჭდვის სერვერის განბლოკვა

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
ka: %s-ის განბლოკვა.

en: Searching for Printers
ka: პრინტერების ძებნა

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
ka: სერიული პორტი

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
ka: პარალელური პორტი

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
ka: მდებარეობა: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
ka: მისამართი: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
ka: სერვერი ითხოვს ავთენტიკაციას

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
ka: %s — აქტიური დავალებები

en: Power
ka: კვება

en: Sound
ka: ხმა

en: Network
ka: ქსელი

en: %d of %d
ka: %d-დან %d

en: New shortcut…
ka: ახალი მალსახმობი…

en: Button %d
ka: ღილაკი %d

en: Button
ka: ღილაკი

en: Output:
ka: გამოტანა:

en: _Close
ka: დახურვა

en: Test Your _Settings
ka: პარამეტრების _შემოწმება

en: Stylus
ka: სტილუსი

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
ka: ტაბლეტი

en: Batteries
ka: ელემენტები

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
ka: ელემენტი

en: When _idle
ka: უქმობისას

en: Suspend
ka: დროებით სამუშაოს დასრულება („დაძინება“)

en: Power Off
ka: მოწყობილობის გამორთვა

en: Hibernate
ka: ჰიბერნაცია

en: Nothing
ka: არაფერი

en: Off
ka: გამორთულია

en: When on battery power
ka: ელემენტიდან კვებისას

en: When plugged in
ka: შეერთებული

en: On
ka: ჩართული

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
ka[0]: %d წუთი
ka[1]: %d წუთი

[ctx: Idle time]
en: Never
ka: არასდროს

en: Automatic suspend
ka: ავტომატურად შეჩერება

[ctx: Power profile]
en: Performance
ka: წარმადობა

[ctx: Power profile]
en: Balanced
ka: ბალანსირებული

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
ka: ელემენტის შენახვის რეჟიმი

en: Unknown time
ka: უცნობი დრო

en: %i minute | %i minutes
ka[0]: %i წუთი
ka[1]: %i წუთი

en: %i hour | %i hours
ka[0]: %i საათი
ka[1]: %i საათი

en: hour | hours
ka[0]: საათი
ka[1]: საათი

en: minute | minutes
ka[0]: წუთი
ka[1]: წუთი

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
ka: %s სრულად დამუხტვამდე

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
ka: გაფრთხილება: დარჩენილია %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
ka: დარჩენილია %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
ka: სრულად დატენილი

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
ka: არ იტენება

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
ka: ცარიელი

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
ka: იტენება

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
ka: იცლება

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
ka: უსადენო თაგუნა

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
ka: უსადენო კლავიატურა

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
ka: შეუფერხებელი კვების წყარო

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
ka: პირადი ციფრული დამხმარე

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
ka: მობილური ტელეფონი

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
ka: მედია დამკვრელი

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
ka: კომპიუტერი

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
ka: სათამაშო შემყვანი მოწყობილობა

[ctx: Battery name]
en: Main
ka: მთავარი

[ctx: Battery name]
en: Extra
ka: დამატებით

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
ka: სტანდარტული სივრცე

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
ka: პროფილის შემოწმება

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
ka: ავტომატური

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
ka: დაბალ ხარისხი

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
ka: საშუალო ხარისხი

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
ka: მაღალი ხარისხი

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
ka: ნაგულისხმები RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
ka: ნაგულისხმები CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
ka: ნაგულისხმები ნაცრისფერი

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
ka: ნოუთბუქის ეკრანი

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
ka: ჩაშენებული ვებკამერა

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
ka: %s ეკრანი

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
ka: %s სკანერი

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
ka: %s კამერა

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
ka: %s პრინტერი

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
ka: %s ვებკამერა

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ka: ნაგულისხმები:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ka: ფერების სივრცე:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ka: სატესტო პროფილი:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ka: აირჩიეთ ICC პროფილის ფაილი

en: _Import
ka: _შემოტანა

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ka: მხარდაჭერილი ICC profilebi

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ka: ყველა ფაილი

en: Screen
ka: ეკრანი

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
ka: პროფილის შენახვა

en: _Save
ka: _შენახვა

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
ka: მონიშნული  მოწყობილობისთვის ფერის პროფილის შექმნა

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ka: გამზომი ინსტრუმენტი ვერ ვიპოვე. დარწმუნდით, რომ ის ჩართული და სწორად მიერთებულია.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ka: მზომავ მოწყობილობას პრინტერის პროფილირების მხარდაჭერა არ გააჩნია.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
ka: მოწყობილობის ტიპი ამჟამად მხარდაჭერილი არაა.

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
ka: დახურეთ ნოუთბუქი

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
ka: პროფილის გენერაცია შეუძლებელია.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
ka: დასურლდა!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
ka: კალიბრაციის შეცდომა!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
ka: კალიბრაციის მოწყობილობა შეგიძლიათ მოაცილოთ.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
ka: არ შეაწუხოთ მოწყობილობის კალიბრაცია, სანამ ის მიმდინარეობს

en: Enable color management for %s
ka: %s-სთვის ფერების მართვის ჩართვა

en: Show color profiles for %s
ka: %s-თვის ფერის პროფილების ნახვა

note: not calibrated
en: Not calibrated
ka: კალიბრირებული არაა

en: multiple sizes
ka: მრავალი ზომა

en: No Desktop Background
ka: სამუშაო მაგიდის ფონის გარეშე

en: Select a picture
ka: აირჩიეთ სურათი

en: Current background
ka: მიმდინარე ფონი

en: Custom
ka: ხელით მითითებული

en: Testing %s
ka: %s_ის ტესტირება

en: None
ka: არაფერი

en: Layout default
ka: ნაგულისხმები განლაგება

en: Custom Shortcuts
ka: საკუთარი მალსახმობი

en: More…
ka: მეტი…

en: No input sources found
ka: შეყვანის წყაროების გარეშე

[ctx: Input Source]
en: Other
ka: სხვა

en: Enter the new shortcut
ka: შეიყვანეთ ახალი მალსახმობი

en: Set Custom Shortcut
ka: საკუთარი მალსახმობის დაყენება

en: Set Shortcut
ka: მალსახმობის დაყენება

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
ka: %s-ის შესაცვლელად შეიყვანეთ ახალი მალსახმობი.

en: Add Custom Shortcut
ka: საკუთარი მალსახმობის დამატება

[ctx: keyboard key]
en: None
ka: არაფერი

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
ka: მარცხენა Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
ka: მარჯვენა Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
ka: მარცხენა Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
ka: მარჯვენა Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
ka: მენიუს ღილაკი

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
ka: მარჯვენა Ctrl

en: Compose Key
ka: თაგუნას ღილაკები

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
ka: ეკრანის დაბეჭდვა

en: %d modified | %d modified
ka[0]: %d შეცვლილია
ka[1]: %d შეცვლილია

en: Keyboard Shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

en: Reset All Shortcuts?
ka: დავაბრუნო ყველა მალსახმობი საწყის მნიშვნელობაზე?

en: Cancel
ka: გაუქმენა

en: Reset All
ka: ყველა საწყისი მნიშვნელობის დაბრუნება

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ka: გამორთულია

en: Authentication failed
ka: ავთენტიფიკაცია ვერ მოხერდა

en: The new password is too short
ka: ახალი პაროლი ძალიან მოკლეა

en: The new password is too simple
ka: ახალი პაროლი ძალიან მარტივია

en: The old and new passwords are too similar
ka: ახალი და ძველი პაროლები ერთმანეთს ჰგვანან

en: The new password has already been used recently.
ka: ეს პაროლი ახლახანს გამოიყენეთ.

en: The new password must contain numeric or special characters
ka: ახალი პაროლი ციფრებს ან სიმბოლოებს უნდა შეიცავდეს

en: The old and new passwords are the same
ka: ძველი და ახალი პაროლი ერთი და იგივიეა

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
ka: უკანასკნელი ავტორიზაციის შემდეგ თქვენი პაროლი შეიცვალა!

en: The new password does not contain enough different characters
ka: ახალი პაროლი საკმარისად განსხვავებულ სიბოლოებს არ შეიცავს

en: Unknown error
ka: უცნობი შეცდომა

en: Please choose another password.
ka: აირჩიეთ სხვა პაროლი.

en: Please type your current password again.
ka: მეორედ შეიყვანეთ თქვენი მიმდინარე პაროლი.

en: Password could not be changed
ka: პაროლის შეცვლა შეუძლებელია

en: The passwords do not match.
ka: პაროლები არ ემთხვევა.

en: Select
ka: აირჩიეთ

en: Browse for more pictures
ka: მეტი სურათი

en: Cannot automatically join this type of domain
ka: ამ ტიპის დომენზე ავტომატური დაერთება შეუძლებელია

en: No such domain or realm found
ka: დომენი ან რეალმის სახელი ნაპოვნი არაა

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ka: %s-ში %s დომენით შესვლა შეუძლებელია

en: Invalid password, please try again
ka: არასწორი პაროლი. თავიდან სცადეთ

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ka: დომენთან დაკავშირების პრობლემა (%s): %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
ka: ამ ქმედების შესასრულებლად საჭიროა მოწყობილობის გამოთხოვა

en: Failed to list fingerprints: %s
ka: ანაბეჭდების ჩამოთვლის შეცდომა: %s

en: Left thumb
ka: მარცხენა ცერა

en: Left middle finger
ka: მარცხენა შუა თითი

en: _Left index finger
ka: _მარცხენა საჩვენებელი თითი

en: Left ring finger
ka: მარცხენა ბეჭედი თითი

en: Left little finger
ka: მარცხენა პატარა თითი

en: Right thumb
ka: მარჯვენა ცერა

en: Right middle finger
ka: მარჯვენა შუა თითი

en: _Right index finger
ka: _მარჯვენა საჩვენებელი თითი

en: Right ring finger
ka: მარჯვენა ბეჭედი თითი

en: Right little finger
ka: მარჯვენა პატარა თითი

en: Unknown Finger
ka: უცნობი თითი

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
ka: დასრულებულია

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
ka: ახალი ანაბეჭდის სკანირება

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
ka: მოწყობილობის წაკითხვის შეცდოა

en: Your account
ka: თქვენი ანგარიში

en: Failed to delete user
ka: მომხმარებლის წაშლის შეცდომა

en: You cannot delete your own account.
ka: საკუთარ ანგარიშს ვერ წაშლით.

en: %s is still logged in
ka: %s ჯერ კიდევ შესულია

en: Do you want to keep %s’s files?
ka: გნებავთ %s-ის ფაილების შენარჩუნება?

en: _Delete Files
ka: _ფაილების წაშლა

en: _Keep Files
ka: _ფაილების შენარჩუნება

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
ka: დარწმუნებული ხართ, რომ გსურთ %s-ის სამუდამოდ წაშლა?

en: _Delete
ka: _წაშლა

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
ka: ანგარიში გათიშულია

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
ka: დაყენებული იქნება შემდეგი შემოსვლისას

[ctx: Password mode]
en: None
ka: არაფერი

en: Logged in
ka: შესული

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
ka: აქტიური

en: Failed to contact the accounts service
ka: ანგარიშების სერვისთან კავშირის შეცდომა

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
ka: გთხოვთ დარწმუნდეთ, რომ AccountService სწორადაა დაყენებული და ჩართულია.

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ka: მომხმარებლის სახელი მიუწვდომელია. სხვა სცადეთ.

en: The username is too long.
ka: მომხმარებლის სახელი ძალიან გრძელია.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
ka: გამოყენებული იქნება, როგორც თქვენი საქაღალდის სახელი და მისი შეცვლა შეუძლებელია.

en: Failed to add account
ka: ანგარიშის დამატების შეცდომა

en: Failed to register account
ka: ანგარიშის რეგისტრაციის შეცდომა

en: No supported way to authenticate with this domain
ka: ამ დომენში ავთენტიკაციის არცერთი ხერხი მხარდაჭერილი არაა

en: Failed to join domain
ka: დომენზე დაერთების შეცდომა

en: Failed to log into domain
ka: დომენში შესვლის შეცდომა

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ka: საჭიროა, რომ პაროლი განსხვავდებოდეს იმისგან, რაც ეყენა.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
ka: სცადეთ კიდევ ოდნავ შეცვალოთ პაროლი.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ka: შეურიეთ დიდი და პატარა ასოები და სცადეთ გამოიყენოთ რამდენიმე ციფრი.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ka: მეტი ციფრები, ასოები და პუნქტუაციის ნიშნები პაროლს უფრო გააძლიერებს.

en: This Week
ka: ამ კვირაში

en: Last Week
ka: ბოლო კვირა

en: Session Ended
ka: სესია დასრულდა

en: Session Started
ka: სესია დაიწყო

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
ka: %s — ანგარშის აქტივობა

[ctx: Distance]
en: Short
ka: მოკლე

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
ka: ¼ ეკრანი

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
ka: ½ ეკრანი

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
ka: ¾ ეკრანი

[ctx: Distance]
en: Long
ka: გრძელი

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
ka: ნაგულისხმები

[ctx: cursor size]
en: Medium
ka: საშუალო

[ctx: cursor size]
en: Large
ka: დიდი

[ctx: cursor size]
en: Larger
ka: უფრო დიდი

[ctx: cursor size]
en: Largest
ka: უდიდესი

en: %d pixel | %d pixels
ka[0]: %d პიქსელი
ka[1]: %d პიქსელი

en: System Bus
ka: სისტემური მატარებელი

en: Full access
ka: სრული წვდომა

en: Session Bus
ka: სესიების მატარებელი

en: Devices
ka: მოწყობილობები

en: Full access to /dev
ka: სრული წვდომა /dev-თან

en: Has network access
ka: აქვს ქსელთან წვდომა

en: Home
ka: საწყისი

en: Read-only
ka: მხოლოდ კითხვისთვის

en: File System
ka: ფაილური სისტემა

en: Settings
ka: მორგება

en: Can change settings
ka: პარამეტრები შეცვლადია

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
ka: %s-ს შემდეგი წვდოები გააჩნია. მათი შეცვლა შეუძლებელია. თუ ნერვიულობთ უსაფრთხოებაზე, სჯობს წაშალოთ ეს აპლიკაცია.

en: Web Links
ka: ვებ ბმულები

en: %s Links
ka: %s-ის ბმულები

en: Unset
ka: მოხსნა

en: Links
ka: ბმულები

en: Text Files
ka: ტექსტური ფაილები

en: Image Files
ka: გამოსახულების ფაილები

en: Font Files
ka: ფონტის ფაილები

en: Package Files
ka: პაკეტის ფაილები

en: Audio Files
ka: აუდიო ფაილები

en: Video Files
ka: ვიდეო ფაილები

note: List of applications.
en: Applications
ka: აპლიკაციები

[ctx: service is enabled]
en: On
ka: ჩართული

[ctx: service is disabled]
en: Off
ka: გამორთვა

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ka: აქტიური

[ctx: service is active]
en: Active
ka: აქტიური

en: Choose a Folder
ka: აირჩიეთ საქაღალდე

en: Copy
ka: კოპირება

en: Sharing
ka: გაზიარება

en: Ask what to do
ka: გვკითხეთ რჩევა

en: Do nothing
ka: არაფრის გაკეთება

en: Open folder
ka: საქაღალდის გახსნა

en: Other Media
ka: სხვა მედია

en: Select an application for audio CDs
ka: პროგრამის ამორჩევა აუდიო CD-ებისთვის

en: Select an application for video DVDs
ka: პროგრამის ამორჩევა ვიდეო DVD-ებისთვის

en: Select an application for software CDs
ka: პროგრამის ამორჩევა პროგრამული CD-ებისთვის

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ka: აუდიო DVD

en: blank Blu-ray disc
ka: ცარიელი Blu-ray დისკი

en: blank CD disc
ka: ცარიელი CD დისკი

en: blank DVD disc
ka: ცარიელი DVD დისკი

en: blank HD DVD disc
ka: ცარიელი HD DVD დისკი

en: Blu-ray video disc
ka: Blu-ray ვიდეო დისკი

en: e-book reader
ka: ელწიგნების წამკითხავი

en: HD DVD video disc
ka: HD DVD ვიდეო დისკი

en: Picture CD
ka: ფოტო სურათებიანი CD

en: Video CD
ka: ვიდეო CD

en: Windows software
ka: Windows-ის პროგრამა

en: More Warm
ka: უფრო თბილი

en: Less Warm
ka: ნაკლებად თბილი

[ctx: measurement format]
en: Imperial
ka: იმპერიული

[ctx: measurement format]
en: Metric
ka: მეტრული სისტემა

en: Formats
ka: ფორმატები

en: Unknown
ka: უცნობი

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
ka: 64-ბიტიანი

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
ka: 32-ბიტიანი

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ka: ჰოტსპოტი

en: _Copy
ka: _კოპირება

en: Select _All
ka: ყველაფრის მონიშვნა

en: Other…
ka: სხვა…

en: Today
ka: დღეს

en: Yesterday
ka: გუშინ

en: %d hour | %d hours
ka[0]: %d საათი
ka[1]: %d საათი

en: %d second | %d seconds
ka[0]: %d წამი
ka[1]: %d წამი

note: 0 seconds
en: 0 seconds
ka: 0 წამი

en: never
ka: არასოდეს

en: today
ka: დღეს

en: yesterday
ka: გუშინ

en: %i day ago | %i days ago
ka[0]: %i დღის წინ
ka[1]: %i დღის წინ

en: IPv4 Address
ka: IPv4 მისამართი

en: IPv6 Address
ka: IPv6 მისამართი

en: IP Address
ka: IP მისამართი

en: Hardware Address
ka: აპარატურული მისამართი

en: Default Route
ka: ნაგულისხმები რაუტი

en: Last used
ka: ბოლოს გამოყენებული

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
ka: %d მბ/წმ

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ka: მავთულით

en: Options…
ka: პარამეტრები…

en: missing EAP-FAST PAC file
ka: ცარიელი EAP-FAST PAC ფაილი

en: Choose a PAC file
ka: აირჩიეთ PAC ფაილი

en: PAC files (*.pac)
ka: PAC ფაილები (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
ka: აკლია EAP-LEAP მომხმარებლის სახელი

en: missing EAP-LEAP password
ka: აკლია EAP-LEAP პაროლი

en: missing leap-username
ka: აკლია leap-ის მომხმარებლის სახელი

en: missing leap-password
ka: აკლია LEAP-ის პაროლი

en: missing wep-key
ka: აკლია wep-key

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
ka: არასწორი wep-key: გასაღები სიგრძით %zu მხოლოდ თექვსმეტობით ციფრებს უნდა შეიცავდეს

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
ka: არასწორი wep-key: გასაღების სიგრძით %zu მხოლოდ ASCII სიმბოლოებს უნდა შეიცავდეს

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
ka: არასწორი wep-key: გასაღების არასწორი სიგრძე %zu. გასაღები ან სიგრძის 5/13 (ascii) უნდა იყოს, ან 10/26 (თექვსმეტობითი)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
ka: არასწორი wep-key: საიდუმლო ფრაზა ცარიელი ვერ იქნება

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
ka: არასწორი wep-key: საიდუმლო ფრაზა 64 სიმბოლოზე მოკლე უნდა იყოს

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
ka: უცნობი შეცდომა 802.1X უსაფრთხოებაში (wpa-eap)

en: no file selected
ka: ფაილი არჩეული არაა

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
ka: DER, PEM, ან PKCS#12 პირადი გასაღებები (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: missing EAP username
ka: აკლია EAP მომხმარებლის სახელი

en: missing EAP password
ka: აკლია EAP-ის პაროლი

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
ka: არასწორი wpa-psk: გასაღების არასწორი სიგრძე %zu. უნდა იყოს [8,63] ბაიტი, ან 64 თექვსმეტობითი ციფრი

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
ka: არასწორი wpa-psk: 64 ბაიტიანი გასაღების, როგორც ტექვსმეტობითის აღქმა შეუძლებელია

en: Unknown error validating 802.1X security
ka: უცნობი შეცდომა 802.1X უსაფრთხოების დადასტურებისას

en: Wi-Fi password is missing.
ka: აკლია Wi-Fi-ის პაროლი.

en: missing EAP-TLS identity
ka: აკლია EAP-TLS იდენტიფიკატორი

en: Choose your personal certificate
ka: აირჩიეთ პირადი სერტიფიკატი

en: Choose your private key
ka: აირჩეთ თქვენი პირადი გასაღები

en: _Stop Hotspot
ka: Hotspot-ის _გაჩერება

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
ka: სტატუსი უცნობია

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ka: უმართავი

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ka: მიუწვდომელია

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
ka: საჭროა ავთენტიკაცია

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ka: გათიშვა

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
ka: დაკავშირება ვერ მოხერხდა

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
ka: სტატუსი უცნობია (აკლია)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ka: კონფიგურაციის შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ka: IP კონფიგურაციის შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ka: IP კონფიგურაციის ვადა გასულია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ka: PPP სერვისი გაითიშა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ka: PPP-ის შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ka: DHCP-ის კლიენტის შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ka: DHCP-ის კლიენტის ავარია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ka: ხაზი დაკავებულია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ka: ზუმერის გარეშე

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ka: ქსელში რეგისტრაცია უარყოფილია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ka: PIN-ის შემოწმების შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ka: მოდემის პოვნა შეუძლებელია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ka: BT შეერთების შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ka: SIM ბარათი არ დევს

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ka: SIM Pin აუცილებელია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ka: SIM Puk აუცილებელია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ka: SIM არასწორია

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ka: მიკროკოდის გარეშე

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ka: კაბელი გამოერთებულია

en: Insecure network (WEP)
ka: დაუცველი ქსელი (WEP)

en: Secure network (WPA)
ka: დაცული ქსელი (WPA)

en: Secure network (WPA2)
ka: დაცული ქსელი (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
ka: დაცული ქსელი (WPA3)

en: Secure network
ka: დაცული ქსელი

en: Security
ka: უსაფრთხოება

en: Delete Address
ka: მისამართის წაშლა

en: Delete Route
ka: რაუტის წაშლა

en: automatic
ka: ავტომატური

en: Identity
ka: იდენტიფიკაცია

en: Cannot import VPN connection
ka: VPN შეერთების შემოტანის შეცდომა

en: Select file to import
ka: აირჩიეთ შემოსატანი ფაილი

en: A file named “%s” already exists.
ka: ფაილი სახელით %s უკვე არსებობს.

en: _Replace
ka: _ჩანაცვლება

en: Cannot export VPN connection
ka: VPN შეერთების გატანის შეცდომა

en: Export VPN connection
ka: VPN შეერთების გატანა

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ka: არაფერი

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
ka: დამატებითი გახსნა

en: Dynamic WEP (802.1x)
ka: დინამიკური WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
ka: WPA & WPA2 პერსონალური

en: WPA & WPA2 Enterprise
ka: WPA & WPA2 საწარმოო

en: WPA3 Personal
ka: WPA3 პერსონალური

en: Preserve
ka: შენარჩუნება

en: Permanent
ka: სამუდამო

en: Random
ka: შემთხვევითი

en: Stable
ka: სტაბილური

en: Profile %d
ka: პროფილი %d

en: Unable to open connection editor
ka: შეერთების ჩამსწორებლის გახსნის შეცდომა

en: New Profile
ka: ახალი პროფილი

en: _Add
ka: _დამატება

en: Import from file…
ka: ფაილიდან შემოტანა…

en: Add VPN
ka: _VPN-ის დამატება

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ka: კომპანიის

[ctx: Wifi security]
en: None
ka: არაფერი

en: Never
ka: არასდროს

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
ka: %d მბ/წმ (%1.1f გჰც)

en: 2.4 GHz / 5 GHz
ka: 2.4 გჰც / 5 გჰც

en: 2.4 GHz
ka: 2.4 გჰც

en: 5 GHz
ka: 5 გჰც

[ctx: Signal strength]
en: None
ka: არაფერი

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ka: სუსტი

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ka: დიახ

[ctx: Signal strength]
en: Good
ka: კარგი

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ka: გადასარევი

en: Forget Connection
ka: შეერთების დავიწყება

en: Remove Connection Profile
ka: მიერთების პროფილის წაშლა

en: Remove VPN
ka: VPN-ის წაშლა

en: Details
ka: დეტალები

en: Add new connection
ka: ახალი შეერთების დამატება

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
ka: ჩავრთო Wi-Fi ჰოტსპოტი?

en: Manual
ka: ხელით

en: Automatic
ka: ავტომატური

en: _Forget
ka: _დავიწყება

en: Known Wi-Fi Networks
ka: ნაცნობი Wi-Fi ქსელები

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ka: _დავიწყება

en: 2G Only
ka: მხოლოდ 2G

en: 3G Only
ka: მხოლოდ 3G

en: 4G Only
ka: მხოლოდ 4G

en: 5G Only
ka: მხოლოდ 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
ka: 2G, 3G, 4G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
ka: 2G, 3G, 4G (პრივილეგირებული), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
ka: 2G, 3G (პრივილეგირებული), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
ka: 2G, 3G, 4G (პრივილეგირებული)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
ka: 2G, 3G (პრივილეგირებული), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
ka: 3G, 4G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
ka: 3G, 4G (პრივილეგირებული), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
ka: 3G (პრივილეგირებული), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
ka: 2G, 4G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
ka: 2G, 4G (პრივილეგირებული), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
ka: 2G, 3G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
ka: 2G, 3G (პრივილეგირებული), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
ka: 3G, 4G (პრივილეგირებული)

en: 3G (Preferred), 4G
ka: 3G (პრივილეგირებული), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
ka: 2G, 4G (პრივილეგირებული)

en: 2G (Preferred), 4G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
ka: 2G, 3G (პრივილეგირებული)

en: 2G (Preferred), 3G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
ka: 2G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 2G (Preferred), 5G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
ka: 3G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 3G (Preferred), 5G
ka: 3G (პრივილეგირებული), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
ka: 4G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 4G (Preferred), 5G
ka: 4G (პრივილეგირებული), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
ka: უცნობი

en: Not Registered
ka: არაა რეგისტრირებული

en: Registered
ka: რეგისტრირებულია

en: Roaming
ka: როუმინგი

en: Searching
ka: ძებნა

en: Denied
ka: Უარყოფილი

en: Unlock SIM card
ka: SIM-ის განბლოკვა

en: Unlock
ka: განბლოკვა

en: You have %u try left | You have %u tries left
ka[0]: დაგრჩათ %u ცდა
ka[1]: დაგრჩათ %u ცდა

en: Wrong password entered.
ka: შეყვანილი პაროლი არასწორია.

en: PUK code should be an 8 digit number
ka: PUK კოდი 8-ციფრიანი რიცხვი უნდა იყოს

en: Enter New PIN
ka: შეიყვანეთ ახალი PIN კოდი

en: PIN code should be a 4-8 digit number
ka: PIN კოდი 4-8 ციფრიანი რიცხვი უნდა იყოს

en: Unlocking…
ka: განბლოკვა…

en: _Set
ka: _დაყენება

en: Operation Cancelled
ka: ოპერაცია გაუქმდა

en: Error switching direct mode: %s
ka: შეცდომა მიმართვის რეჟიმის შეცვლისას: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
ka: გათიშულია

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
ka: ავტორიზაციის შეცდომა

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
ka: ავტრიზაცია

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
ka: შეზღუდული ფუნქციონალი

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
ka: მიერთებული და ავტორიზებული

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
ka: უცნობი

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
ka: ავტორიზებული:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
ka: მიერთებულია:

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
ka: შეცდომა

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
ka: ავტორიზებული

en: Double click, primary button
ka: ორმაგი წკაპი, ძირითადი ღილაკი

en: Single click, primary button
ka: ერთი წკაპი, ძირითადი ღილაკი

en: Double click, middle button
ka: ორმაგი წკაპი, შუა ღილაკი

en: Single click, middle button
ka: ერთი წკაპი, შუა ღილაკი

en: Double click, secondary button
ka: ორი წკაპი, მეორე ღილაკი

en: Single click, secondary button
ka: ერთი წკაპი, მეორე ღილაკი

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
ka: მეტის გაგება

en: Empty all items from Trash?
ka: გნებავთ სანაგვე ყუთიდან ყველა ელემენტის წაშლა?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ka: მისამართების სიის გასუფთავების შემთხვევაში, თქვენ მათ სამუდამოდ წაშლით.

en: _Empty Trash
ka: ნაგვის _ყუთის დაცარიელება

[ctx: Online Account]
en: Other
ka: სხვა

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
ka: %s ანგარიში

en: Error removing account
ka: ანგარიშის წაშლის შეცდომა

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
ka: "%s" წაშლილია

en: Display version number
ka: ვერსიის ინფორმაციის ჩვენება

en: Enable verbose mode
ka: დამატებითი შეტყობინებების ჩართვა

en: Search for the string
ka: საძებნი სტრიქონი

en: List possible panel names and exit
ka: შესაძლო პანელების სიის გამოტანა და გასვლა

en: Panel to display
ka: საჩვენებელი პანელი

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
ka: [პანელი] [არგუმენტი…]

en: Available panels:
ka: ხელმისაწვდომი პანელები:

en: Privacy
ka: პირადი ინფორმაცია

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ka[0]: %u გამოტანა
ka[1]: %u გამოტანა

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ka[0]: %u შეტანა
ka[1]: %u შეტანა

en: System Sounds
ka: სისტემური ხმები

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
ka: _განბლოკვა

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
ka: პრინტერები ნაპოვნი არაა

en: Authentication Required
ka: საჭიროა იდენტიფიკაცია

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
ka: მომხმარებლის სახელი

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
ka: პაროლი

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
ka: დომენი

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
ka: ავ_თენტიკაცია

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
ka: ყველას გასუფთავება

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
ka: _ავთენტიკაცია

en: Select Printer Driver
ka: აირჩიეთ პრინტერის დრაივერი

en: Loading drivers database…
ka: დრაივერების ბაზის ჩატვირთვა…

en: Printing Options
ka: ბეჭდვის მორგება

en: Printer Details
ka: პრინტერის დეტალები

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
ka: პრინტერის ნაგულისხმებად გამოყენება

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
ka: თავაკების გაწმენდა

en: Remove Printer
ka: პრინტერის წაშლა

en: Model
ka: მოდელი

en: Location
ka: მდებარეობა

en: Ink Level
ka: მელნის დონე

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
ka: გადატვირთეთ, როცა პრობლემა მოგვარდება.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
ka: რესტარტ

en: Address
ka: მისამართი

en: Searching for preferred drivers…
ka: სასურველი დრაივერების ძებნა…

en: Search for Drivers
ka: დრაივერების ძებნა

en: Select from Database…
ka: აირჩიეთ ბაზიდან…

en: Install PPD File…
ka: PPD ფაილის დაყენება…

en: Authenticate
ka: იდენტიფიცირება

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
ka: პრინტერის დამატება…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
ka: ბრძანების გაუქმება

en: No printers
ka: პრინტერები ნაპოვნი არაა

en: Default
ka: ნაგულისხმები

en: Middle Mouse Button Click
ka: თაგუნას შუა წკაპი

en: Right Mouse Button Click
ka: თაგუნას მარჯვენა წკაპი

en: Back
ka: უკან

en: Forward
ka: წინ

en: Eraser Pressure Feel
ka: საშლელის დაწოლის გრძნობა

en: Soft
ka: რბილი

en: Firm
ka: მაგრად

en: Top Button
ka: ზედა ღილაკი

en: Lower Button
ka: ქვედა ღილაკი

en: Lowest Button
ka: ყველაზე ქვედა ღილაკი

en: _Help
ka: _დახმარება

en: No tablet detected
ka: ტაბლეტის ვერ ვიპოვე

en: Bluetooth Settings
ka: ბლუთუზის პარამეტრები

en: Wacom Tablet
ka: Wacom -ის ტაბლეტი

en: Calibrate…
ka: კალიბრაცია…

en: Adjust mouse settings
ka: თაგუნას პარამეტრების მორგება

en: Adjust display resolution
ka: ეკრანის გაფართოების მორგება

en: Screen Calibration
ka: ეკრანის კალიბრაცია

en: Map Buttons
ka: ღილაკების მიმაგრება

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ka: ახალი მალსახლობების დასაყენებლად დააწკაპუნეთ შესაბამის სტრიქონს და აკრიფეთ ახალი კომბინაცია. გასასუფთაებლად დააჭირეთ Backspace-ს.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
ka: 15 წუთი

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
ka: 20 წუთი

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
ka: 25 წუთი

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
ka: 30 წუთი

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
ka: 45 წუთი

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock"
en: 1 hour
ka: %1 საათი

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
ka: 80 წუთი

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
ka: 90 წუთი

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
ka: 100 წუთი

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
ka: 2 საათი

en: Power Mode
ka: კვების რეჟიმი

en: Power Saving Options
ka: ენერგიის დაზოგვის მორგება

en: Automatic Screen Brightness
ka: ეკრანის ავტომატური სიკაშკაშე

en: Dim Screen
ka: ეკრანის ჩაქრობა

en: Screen _Blank
ka: ეკრანის _გასუფთავება

en: Po_wer Button Behavior
ka: _ჩართვის ღილაკის ქცევა

en: _Plugged In
ka: _შეერთებული

en: On _Battery Power
ka: იკვებება _ელემენტიდან

en: Delay
ka: დაყოვნება

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
ka: ხარისხი

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
ka: დაახლოებითი დრო

en: Calibration Quality
ka: კალიბრაციის ხარისხი

en: Calibration Device
ka: მოწყობილობის კალიბრაცია

en: Display Type
ka: ეკრანის ტიპი

en: Profile Whitepoint
ka: პროფილის თეთრი წერტილი

en: Display Brightness
ka: ეკრანს სიკაშკაშე

en: Profile Name:
ka: პროფილის სახელი:

en: Profile Name
ka: პროფილის სახელი

en: Profile successfully created!
ka: პროფილი წარმატებით შეიქმნა!

en: Copy profile
ka: პროფილის კოპირება

en: Requires writable media
ka: ესაჭიროება ჩაწერადი მედია

en: Summary
ka: შეჯამება

en: Add Profile
ka: პროფილის დამატება

en: _Import File…
ka: _ფაილის შემოტანა…

en: _Set for all users
ka: _ყველა მომხმარებლისთვის დაყენება

en: _Enable
ka: _ჩართვა

en: _Add profile
ka: _პროფილის დამატება

en: _Calibrate…
ka: _კალიბრაცია…

en: Calibrate the device
ka: ამ მოწყობილობის კალიბრაცია

en: _Remove profile
ka: _პროფილის წაშლა

en: _View details
ka: _დეტალური ხედი

en: Projector
ka: პროექტორი

en: High
ka: მაღალი

en: 40 minutes
ka: 40 წუთი

en: Medium
ka: საშუალო

en: Low
ka: დაბალი

en: Native to display
ka: ადგილობრივი ეკრანი

en: Display Calibration
ka: ეკრანის კალიბრაცია

note: This starts the calibration process
en: _Start
ka: _დაწყება

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
ka: _გაგრძელება

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
ka: _დასრულება

en: No Bluetooth Found
ka: Bluetooth ნაპოვნი არაა

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
ka: Bluetooth-ის გამოსაყენებლად შეაერთეთ ის.

en: Bluetooth Turned Off
ka: Bluetooth გამორთულია

en: Turn Off Airplane Mode
ka: თვითმფრინავის რეჟმის გამორთვა

en: Add Picture…
ka: სურათის დამატება…

en: Click a speaker to test
ka: დააწკაპუნეთ დასატესტ დინამიკზე

en: Left
ka: მარცხენა

en: Right
ka: მარჯვენა

en: Drip
ka: წვეთი

en: Glass
ka: მინა

en: Sonar
ka: სონარი

en: Rear
ka: უკანა

en: Front
ka: წინა

en: System Volume
ka: სისტემური საცავი

en: Over-Amplification
ka: მეტისმეტად გაძლიერება

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
ka: საშუალებას გაძლევთ, ხმას 100%-ზე მაღლაც აუწიოთ. ამან შეიძლება ხარისხი გააფუჭოს. თუ შესაძლებელია, უკეთესია, აპლიკაციის ხმის პარამეტრები შეცვალოთ.

en: Volume Levels
ka: ხმის დონეები

en: Output
ka: გამოტანა

en: Output Device
ka: გამოტანის მოწყობილობები

en: Test
ka: შემოწმება

en: Configuration
ka: კონფიგურაცია

en: Balance
ka: ბალანსი

en: Fade
ka: მინავლება

en: Subwoofer
ka: საბვუფერი

en: Input
ka: შეყვანა

en: Input Device
ka: შეყვანის მოწყობილობა

en: Volume
ka: ხმა

en: Alert Sound
ka: განგაშის ხმა

en: Input Sources
ka: შემოტანის წყაროები

en: Input Source Switching
ka: შემოტანის წყაროს გადართვა

en: Use the _same source for all windows
ka: ყველა პროტოკოლისთვის იგივე პროქსის _გამოყენება

en: Special Character Entry
ka: სპეციალური სიმბოლოს ჩანაწერი

en: View and Customize Shortcuts
ka: მალსახმობების ნახვა და მორცება

en: Add an Input Source
ka: შეყვანის წყაროს დამატება

en: Move up
ka: აწევა

en: Move down
ka: ქვემოთ ჩამოწევა

en: Preferences
ka: მორგება

en: View Keyboard Layout
ka: კლავიატურის განლაგების გადახედვა

en: Remove
ka: წაშლა

en: Command
ka: ბრძანება

en: Shortcut
ka: მალსახმობი

en: Set Shortcut…
ka: მალსახმობის დაყენება…

en: Add
ka: დამატება

en: Replace
ka: ჩანაცვლება

en: Set
ka: აირჩიეთ

en: No input source selected
ka: შეყვანის წყარო არჩეული არაა

en: Add Custom Shortcuts
ka: საკუთარი მალსახმობების დამატება

en: Add Shortcut
ka: მალსახმობის დამატება

en: No keyboard shortcut found
ka: კლავიატურის მალსახმობები ნაპოვნი არაა

en: Try a different search
ka: სცადეთ სხვა ძებნა

en: Fingerprint Manager
ka: ანაბეჭდების მმართველი

en: Fingerprint
ka: თითის ანაბეჭდი

en: _No
ka: _არა

en: _Yes
ka: _დიახ

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
ka: ანაბეჭდების წამკითხველი მოწყობილობა ნაპოვნი არაა

en: No fingerprint device
ka: ანაბეჭდების წამკითხველი მოწყობილობა ნაპოვნი არაა

en: Fingerprint Device
ka: ანაბეჭდების წამკითხველი მოწყობილობა

en: _Delete Fingerprints
ka: ანაბეჭდების _წაშლა

en: Fingerprint Login
ka: ანაბეჭდით შესვლა

en: _Add User…
ka: _მომხმარებლის დამატება…

en: Create a user account
ka: მომხმარებლის ანგარიშის შექმნა

en: Restart Now
ka: ახლა გადატვირთვა

en: User Icon
ka: მომხმარებლის ხატულა

en: Account Settings
ka: ანგარიშის მორგება

en: _Administrator
ka: ადმინისტრატორი

en: _Parental Controls
ka: მშობლის კონტროლი

en: Open the Parental Controls application.
ka: მშობლის კონტროლის აპლიკაციის გახსნა.

en: _Language
ka: ე_ნა

en: _Password
ka: პაროლი

en: _Fingerprint Login
ka: _ანაბეჭდით შესვლა

en: A_utomatic Login
ka: ავტომატური შესვლა

en: Account Activity
ka: ანგარიშის აქტიურობა

en: Remove User…
ka: მომხმარებლის წაშლა…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
ka: მომხმარებლები ნაპოვნი არაა

en: Add User
ka: მომხმარებლის დამატება

en: Domain Administrator Login
ka: დომენის ადმინისტრატორის მომხმარებელი

en: _Domain
ka: _დომენი

en: Administrator _Name
ka: ადმინისტრატორის _სახელი

en: Administrator Password
ka: ადმინისტრატორის -პაროლი

en: _Username
ka: _მომხმარებელი

en: _Full Name
ka: _სრული სახელი

en: Standard
ka: სტანდარტული

en: Administrator
ka: ადმინისტრატორი

en: Account _Type
ka: ანგარიშის _ტიპი

en: Set a password _now
ka: დააყენეთ პაროლი _ახლა

en: _Confirm
ka: _დადასტურება

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
ka: კომპანიის საიტზე შესვლა საშუალებას გაძლევთ ამ მოწყობილობაზე გამოიყენოთ ცენტრალურად მართული მომხმარებლის ანგარიშები. ასევე შეგიძლიათ წვდომა იქონიოთ კომპანიის რესურსებთანაც.

en: You are Offline
ka: ხაზზე არ ბრძანდებით

en: _Enterprise Login
ka: _კომპანიის სერვერზე შესვლა

en: Take a Picture…
ka: სურათის გადაღება…

en: Select a File…
ka: აირჩიეთ ფაილი…

en: Change Password
ka: პაროლის შეცვლა

en: Ch_ange
ka: _შეცვლა

en: _Confirm New Password
ka: _მეორედ შეიყვანეთ ახალი პაროლი

en: _New Password
ka: _ახალი პაროლი

en: Current _Password
ka: Მიმდინარე _პაროლი

en: Set a password now
ka: დააყენეთ პაროლი ახლა

en: Full Screen
ka: სრულეკრანიანი რეჟიმი

en: Top Half
ka: ზედა ნახევარი

en: Bottom Half
ka: ქვედა ნახევარი

en: Left Half
ka: მარცხენა ნახევარი

en: Right Half
ka: მარჯვენა ნახევარი

en: Zoom Options
ka: გადიდების მორგება

en: _Zoom
ka: გადიდება

en: _Magnification:
ka: _გადიდება:

en: _Follow mouse cursor
ka: თაგუნას კურსორზე _მიყოლა

en: _Screen part:
ka: _ეკრანის ნაწილი:

en: Magnifier Position:
ka: გამადიდებლის მდებარეობა:

en: Magnifier
ka: გამადიდებელი

en: _Thickness:
ka: _სისქე:

en: Thin
ka: თხელი

en: Thick
ka: სქელი

en: _Length:
ka: _სიგრძე:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
ka: _ფერი:

en: _Crosshairs:
ka: _გადაჯვარედინება:

en: Crosshairs
ka: გადაჯვარედინება

en: _White on black:
ka: _თეთრი შავ ფონზე:

en: _Brightness:
ka: სიკა_შკაშე:

en: _Contrast:
ka: _კონტრასტი:

note: The contrast scale goes from Color to None (grayscale)
en: Co_lor
ka: _ფერი

en: Full
ka: სრული

en: Color Effects:
ka: ფერის ეფექტები:

en: Color Effects
ka: ფერის ეფექტები

en: Typing Assist
ka: კრეფის დამხმარე

en: _Sticky Keys
ka: _წებოვანი ღილაკები

en: _Disable if two keys are pressed together
ka: _გათიშვა ორი კლავიშის ერთდროული დაჭერის შემთხვევაში

en: Beep when a _modifier key is pressed
ka: პიპინი, თუ მა_რთვის ღილაკი დაჭერილია

en: S_low Keys
ka: ნელი _კლავიშები

en: Short
ka: მოკლე

en: Long
ka: გრძელი

en: Beep when a key is pr_essed
ka: პიპინი, თუ ღილაკი დაჭერილია

en: Beep when a key is _accepted
ka: პიპინი,როდესაც ღილაკი _მიღებულია

en: Beep when a key is _rejected
ka: პიპინი ღილაკის _უარყოფის შემთხვევაში

en: _Bounce Keys
ka: მხტუნავი ღილაკები

en: Ignores fast duplicate keypresses
ka: ღილაკების სწრაფი ორმაგი დაჭერის იგნორი

en: _Enable by Keyboard
ka: _კლავიატურით ჩართვა

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
ka: _წვდომადობის თვისებების ჩართვა და გამორთვა კლავიატურის მალსახმობებითაცაა შესაძლებელი

en: Repeat Keys
ka: ღილაკების გამეორება

en: Key presses repeat when key is held down.
ka: კლავიშის დაჭერების _გამეორება, როცა ღილაკი დაჭერილ მდგომარეობაშია გაჩერებული.

en: Repeat keys delay
ka: ღილაკების გამეორების სიჩქარე

en: Speed
ka: სიჩქარე

en: Repeat keys speed
ka: ღილაკების გამეორების სიჩქარე

en: Click Assist
ka: წკაპების დამხმარე

en: _Simulated Secondary Click
ka: _მეორადი წკაპის სიმულირება

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ka: _მეორე წკაპის ინიცირება პირველის შემდეგ ღილაკის გრძელი დაჭერით

en: Secondary click delay
ka: _მეორადი წკაპის დაყოვნება

en: _Hover Click
ka: _გადატარება წკაპი

en: Trigger a click when the pointer hovers
ka: თაგუნას მაჩვენებლის გადატარება ნიშნავს _წკაპს

en: D_elay:
ka: დ_აყოვნება:

en: Motion _threshold:
ka: მოძ_რაობის ზღვარი:

en: Small
ka: პატარა

en: Large
ka: დიდი

en: Visual Alerts
ka: ვიზუალური გართხილებები

en: _Test flash
ka: განათების _გამოცდა

en: _Visual Alerts
ka: _ვიზუალური გართხილებები

en: Flash the entire _window
ka: მთლიანი _ფანჯრის ციმციმი

en: Flash the entire _screen
ka: მთლიანი _ეკრანის ციმციმი

en: _Always Show Accessibility Menu
ka: _წვდომადობის მენიუ ყოველთვის იქნება ნაჩვენები

en: Seeing
ka: მხედველობა

en: _High Contrast
ka: _მაღალი კონტრასტი

en: _Large Text
ka: _დიდი ტექსტი

en: Enable A_nimations
ka: _ანიმაციების ჩართვა

en: C_ursor Size
ka: _კურსორის ზომა

en: Screen _Reader
ka: ეკრანის _მკითხველი

en: _Sound Keys
ka: _ხმის ღილაკები

en: Hearing
ka: სმენა

en: Typing
ka: აკრეფა

en: Screen _Keyboard
ka: კლავიატურა ეკრანზე

en: R_epeat Keys
ka: _ღილაკების გამეორება

en: Cursor _Blinking
ka: _კურსორის ციმციმი

en: _Typing Assist (AccessX)
ka: _კრეფის დამხმარე (AccessX)

en: _Mouse Keys
ka: _თაგუნას ღილაკები

en: _Locate Pointer
ka: _მაჩვენებლის მოძებნა

en: _Click Assist
ka: _წკაპების დამხმარე

en: _Double-Click Delay
ka: _ორმაგი წკაპი ელემენტების გასახსნელად

en: Double-Click Delay
ka: _ორმაგი წკაპის დაყოვნება

en: Cursor Blinking
ka: კურსორის ციმციმი

en: Cursor blinks in text fields.
ka: ტექსტის ველებში კურსორის _ციმციმი.

en: Cursor blinking speed
ka: კურსორის ციმციმცის სიჩქარე

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
ka: პიპინი NumLock ან CapsLock-ის ჩართვის ან გამორთვის დროს.

en: Cursor Size
ka: კურსორის ზომა

en: Screen Reader
ka: ეკრანის მკითხველი

en: General
ka: ზოგადი

en: Workspaces
ka: სამუშაო სივრცეები

en: Multi-Monitor
ka: მრავალი ეკრანი

en: No applications
ka: აპლიკაციების გარეშე

en: Install some…
ka: დაყენება…

en: Camera
ka: კამერა

en: Microphone
ka: მიკროფონი

en: Location Services
ka: მდებარეობის სერვისები

en: Built-in Permissions
ka: ჩაშენებული წვდომები

en: Integration
ka: ინტეგრაცია

en: Search
ka: ძებნა

en: Notifications
ka: შეტყობინებები

en: Run in background
ka: ფონურად გაშვება

en: Sounds
ka: ხმები

en: Reset
ka: თავიდან ჩართვა

en: Usage
ka: გამოყენება

en: Storage
ka: საცავი

en: No results found
ka: პროგრამა ვერ მოიძებნა

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
ka: რამდენი ადგილი მიაქვს აპლიკაციას, მონაცემების და ქეშის ჩათვლით.

en: Application
ka: აპლიკაცია

en: Data
ka: მონაცემები

en: Cache
ka: კეში

en: <b>Total</b>
ka: <b>ჯამში</b>

en: Clear Cache…
ka: ქეშის გასუფთავება…

en: Networks
ka: ქსელები

en: _Computer Name
ka: _კომპიუტერის სახელი

en: _File Sharing
ka: _ფაილების გაზიარება

en: Remote _Desktop
ka: დაშორებული _სამუშაო მაგიდა

en: _Media Sharing
ka: _მედიის გაზიარება

en: _Remote Login
ka: _დაშორებული ჰოსტი

en: File Sharing
ka: ფაილების გაზიარება

en: _Require Password
ka: _პაროლის აუცილებლად მოთხოვნა

en: Remote Login
ka: დაშორებული ჰოსტი

en: Remote Desktop
ka: დაშორებული სამუშაო მაგიდა

en: Remote Control
ka: დაშორებული მართვა

en: How to Connect
ka: როგორ დავუკავშირდე

en: Device Name
ka: მოწყობილობის სახელი

en: Remote Desktop Address
ka: დაშორებული სამუშაო მაგიდის მისამართი

en: VNC Address
ka: VNC-ის მისამართი

en: Authentication
ka: ავთენტიკაცია

en: User Name
ka: მომხმარებლის სახელი

en: Verify Encryption
ka: შიფრაციის შემოწმება

en: Encryption Fingerprint
ka: შიფრაციის ანაბეჭდი

en: Media Sharing
ka: მედიის გაზიარება

en: Folders
ka: საქაღალდეები

en: CD _audio
ka: CD _აუდიო

en: _DVD video
ka: _DVD ვიდეო

en: _Music player
ka: _მედია დამკვრელი

en: _Photos
ka: _ფოტოები

en: _Software
ka: _პროგრამები

en: _Other Media…
ka: _სხვა მედია…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
ka: _არასოდეს გაუშვა ავტომატურად პროგრამები მედიის შეყვანისას

en: _Action:
ka: _ქმედება:

en: _Type:
ka: _ტიპი:

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
ka: ფილტრის გადატვირთვა

en: Night Light
ka: ღამის სინათლე

en: Schedule
ka: განრიგი

en: Sunset to Sunrise
ka: მზის ჩასვლიდან ამოსვლამდე

en: Manual Schedule
ka: ხელით მითითება

en: Times
ka: -ჯერ

en: From
ka: ვისგან

en: Hour
ka: საათი

en: Minute
ka: წუთი

en: To
ka: ვის

en: Color Temperature
ka: ფერის ტერმპერატურა

en: Search locales…
ka: ენების ძებნა…

en: Common Formats
ka: საერთო ფორმატები

en: All Formats
ka: ყველა ფორმატი

en: No Search Results
ka: ძებნის შედეგების გარეშე

en: Preview
ka: მინიატურა

en: My Account
ka: ჩემი ანგარიში

en: Login Screen
ka: შესვლის ეკრანი

en: Language
ka: ენა

en: Restart…
ka: გადატვირთვა…

en: _Formats
ka: _ფორმატები

en: Dates
ka: თარიღები

en: Dates & Times
ka: დროები და თარიღები

en: Numbers
ka: რიცხვები

en: Measurement
ka: საზომი ერთეული

en: Paper
ka: ქაღალდი

en: Hardware Model
ka: აპარატურის მოდელი

en: Memory
ka: მეხსიერება

en: Processor
ka: პროცესორი

en: Graphics
ka: გრაფიკა

en: Disk Capacity
ka: დისკის მოცულობა

en: Calculating…
ka: გამოთვლა…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
ka: ოს-ის სახელი

note: translators: this field contains the distro build ID
en: OS Build ID
ka: ოს-ის აგების ID

en: OS Type
ka: ოს-ის ტიპი

en: Windowing System
ka: ფანჯრული სისტემა

en: Virtualization
ka: ვირტუალიზაცია

en: Kernel Version
ka: ბირთვის ვერსია

en: Software Updates
ka: პროგრამული განახლებები

en: Rename Device
ka: მოწყობილობის სახელის გადარქმევა

en: _Rename
ka: _სახელის გადარქმევა

en: Select Language
ka: აირჩიეთ ენა

en: _Select
ka: _აირჩიეთ

en: No languages found
ka: ენები ნაპოვნი არაა

en: Unlock…
ka: განბლოკვა…

en: Increment Hour
ka: საათის გაზრდა

en: Increment Minute
ka: წუთის გაზრდა

en: Time
ka: დრო

en: Decrement Hour
ka: საათის შემცირება

en: Decrement Minute
ka: წუთის შემცირება

en: Turn device off
ka: მოწყობილობის გამორთვა

en: Other Devices
ka: სხვა მოწყობილობები

en: Not set up
ka: მორგებული არაა

en: _Type
ka: _ტიპი

en: Sho_w password
ka: პაროლის _ჩვენება

en: Tunneled TLS
ka: TLS გვირაბი (TTLS)

en: Protected EAP (PEAP)
ka: დაცული EAP (PEAP)

en: Au_thentication
ka: _ავთენტიკაცია

en: I_dentity
ka: _იდენტიფიკატორი

en: _User certificate
ka: მომხმარებლის _სერტიფიკატი

en: C_A certificate
ka: _CA სერტიფიკატი

en: No CA certificate is _required
ka: CA სერტიფიკატი _საჭირო არაა

en: Private _key
ka: პირადი _გასაღები

en: _Private key password
ka: _პირადი გასაღების პაროლი

en: Anonymous
ka: ანონიმურად

en: Authenticated
ka: ავთენტიფიცირებული

en: Both
ka: ორივე

en: Anony_mous identity
ka: ანონიმური იდენტიფიკატორი

en: PAC _file
ka: _PAC ფაილი

en: _Inner authentication
ka: _შიდა ავთენტიკაცია

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ka: PAC-ით ავტომატური მორგების ჩართვა

en: Version 0
ka: ვერსია 0

en: Version 1
ka: ვერსია 1

en: PEAP _version
ka: PEAP-ის ვერსია

en: 1 (Default)
ka: 1 (ნაგულისხმები)

en: Open System
ka: ღია სისტემა

en: Shared Key
ka: ზიარი გასაღები

en: _Key
ka: _გასაღები

en: Sho_w key
ka: გასაღების _ჩვენება

en: WEP inde_x
ka: WEP-ის ინდექსი

en: MSCHAPv2 (no EAP)
ka: MSCHAPv2 (არა- EAP)

en: S_ecurity
ka: _უსაფრთხოება

en: 802.1x _Security
ka: 802.1x _უსაფრთხოება

en: _MAC Address
ka: _MAC მისამართი

en: _Cloned Address
ka: _კლონირებული მისამართი

en: IPv_4 Method
ka: _IPv4-ის მეთოდი

en: Automatic (DHCP)
ka: ავტომატური (მხოლოდ DHCP)

en: Link-Local Only
ka: Link-Local

en: Disable
ka: გამორთვა

en: Shared to other computers
ka: გაზიარებული სხვა კომპიუტერებთან

en: Addresses
ka: მისამართები

en: Netmask
ka: ქსელური ნიღაბი

en: Gateway
ka: ნაგულისხმები რაუტერი

en: Automatic DNS
ka: ავტომატური DNS

en: Routes
ka: რაუტები

en: Automatic Routes
ka: ავტომატური რაუტები

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
ka: მეტრული სისტემა

en: _Name
ka: _სახელი

en: bytes
ka: ბაიტი

en: IPv_6 Method
ka: _IPv6-ის მეთოდი

en: Automatic, DHCP only
ka: ავტომატური (მხოლოდ DHCP)

en: Prefix
ka: პრეფიქსი

en: _Apply
ka: _მორგება

en: Signal Strength
ka: სიგნალის სიძლიერე

en: Link speed
ka: შეერთების სიჩქარე

en: Supported Frequencies
ka: მხარდაჭერილი სიხშირეები

en: Last Used
ka: ბოლოს გამოყენებული

en: Connect _automatically
ka: _ავტომატურად დაკავშირება

en: Turn VPN connection off
ka: VPN შეერთებების გამორთვა

en: Network Name
ka: ქსელის სახელი

en: Security type
ka: დაცვის ტიპი

en: Turn Wi-Fi off
ka: Wi-Fi-ის გამორთვა

en: _Connect to Hidden Network…
ka: _დამალულ ქსელთან მიერთება…

en: Airplane Mode
ka: თვითმფრინავის რეჟიმი

en: No Wi-Fi Adapter Found
ka: Wi-Fi ბარათი აღმოჩენილი არაა

en: Airplane Mode On
ka: თვითმფრინავის რეჟიმი ჩართულია

en: Wi-Fi Hotspot Active
ka: Wi-Fi ჰოტსპოტი აქტიურია

en: Turn Off Hotspot…
ka: ჰოტსპოტის გამორთვა…

en: Visible Networks
ka: ხილული ქსელები

en: Provider
ka: სერვისის მომწოდებელი

en: Generate Random Password
ka: შემთხვევითი პაროლის გენერაცია

en: Autogenerate Password
ka: პაროლის ავტომატური გენერაცია

en: _Turn On
ka: _ჩართვა

en: Network Proxy
ka: ქსელის პროქსი

en: _HTTP Proxy
ka: _HTTP პროქსი

en: H_TTPS Proxy
ka: H_TTP პროქსი

en: _FTP Proxy
ka: _FTP პროქსი

en: _Socks Host
ka: Socks _ჰოსტი

en: _Ignore Hosts
ka: _იგნორირებული ჰოსტები

en: HTTP proxy port
ka: H_TTP პროქსის პორტი

en: HTTPS proxy port
ka: H_TTPS პროქსის პორტი

en: FTP proxy port
ka: _FTP პროქსის პორტი

en: Socks proxy port
ka: SOCKS პროქსის პორტი

en: _Configuration URL
ka: _კონფიგურაციის URL

en: SIM Lock
ka: SIM-ის ბლოკირება

en: _Next
ka: _შემდეგი

en: Close
ka: დახურვა

en: Change PIN
ka: PIN კოდის შეცვლა

en: No SIM
ka: SIM ბარათის გარეშე

en: SIM Locked
ka: SIM-ი დაბლოკილია

en: _Mobile Data
ka: _მობილური ინტერნეტი

en: _Data Roaming
ka: _ინტერნეტის როუმინგი

en: Use mobile data when roaming
ka: როუმინგისას მობილური ინტერნეტის გამოყენება

en: _Network Mode
ka: _ქსელის რეჟიმი

en: N_etwork
ka: _ქსელი

en: Advanced
ka: დამატებითი

en: _Access Point Names
ka: _წვდომის წერტილის სახელები

en: _SIM Lock
ka: _SIM-ის ბლოკირება

en: M_odem Details
ka: მ_ოდემის დეტალები

en: Network Mode
ka: ქსელის რეჟიმი

en: _Automatic
ka: ავთ_ენტიკაცია

en: Choose Network
ka: აირჩიეთ ქსელი

en: Refresh Network Providers
ka: ქსელის მომწოდებლების განახლება

en: Modem Details
ka: მოდემის დეტალები

en: Modem Status
ka: მოდემის სტატუსი

en: Carrier
ka: გადამზიდი

en: Network Type
ka: ქსელის ტიპი

en: Network Status
ka: ქსელის მდგომარეობა

en: Own Number
ka: საკუთარი ნომერი

en: Device Details
ka: მოწყობილობის დეტალები

en: Firmware Version
ka: მიკროკოდის ვერსია

en: Access Points
ka: წვდომის წერტილები

en: No WWAN Adapter Found
ka: WWAN ბარათი აღმოჩენილი არაა

en: _Turn off Airplane Mode
ka: თვითმფრინავის რეჟიმის _გამორთვა

en: Data Connection
ka: მონაცემების შეერთება

en: Enable Mobile Network
ka: მობილური ქსელის ჩართვა

en: January
ka: იანვარი

en: February
ka: თებერვალი

en: March
ka: მარტი

en: April
ka: აპრილი

en: May
ka: მაისი

en: June
ka: ივნისი

en: July
ka: ივლისი

en: August
ka: აგვისტო

en: September
ka: სექტემბერი

en: October
ka: ოქტომბერი

en: November
ka: ნოემბერი

en: December
ka: დეკემბერი

en: Date & Time
ka: თარიღი & დრო

en: Year
ka: წელი

en: Month
ka: თვე

en: Day
ka: დღე

en: Time Zone
ka: დროის სარტყელი

en: Search for a city
ka: ქალაქის მოძებნა

en: Date & _Time
ka: თარიღი & _დრო

en: Automatic Time _Zone
ka: დროის სარტყელის ავტომატურად დაყენება

en: Time Z_one
ka: დროის სარტყელი

en: Time _Format
ka: დროის ფორმატი

en: 24-hour
ka: 24-სთ

en: _Do Not Disturb
ka: _არ შემაწუხო

en: _Lock Screen Notifications
ka: _ეკრანის ბლოკირების გაფრთხილებები

note: This is the per application switch for message tray usage.
en: _Notifications
ka: შეტყობინებები

note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
ka: ხმოვანი _გაფრთხილებები

en: Notification _Popups
ka: გაფრთხილების _მხტუნარები

en: _Web
ka: _ვები

en: _Mail
ka: _ფოსტა

en: _Calendar
ka: კალე_ნდარი

en: M_usic
ka: _მუსიკა

en: _Video
ka: _ვიდეო

en: Microphone is turned off
ka: მიკროფონი გამორთულია

en: Name:
ka: სახელი:

en: Status:
ka: მდგომარეობა:

en: Forget Device
ka: მოწყობილობის დავიწყება

en: Direct Access
ka: პირდაპირი წვდომა

en: Pending Devices
ka: დარჩენილი მოწყობილობები

en: No devices attached
ka: მოწყობილობები მიერთებული არაა

en: Primary Button
ka: ძირითადი ღილაკი

en: Mouse
ka: თაგუნა

en: Mouse Speed
ka: თაგუნას სიჩქარე

en: Acceleration Profile
ka: აჩქარების პროფილი

en: Flat
ka: ბრტყელი

en: Adaptive
ka: შეგუებადი

en: Touchpad
ka: თაჩპედი

en: Touchpad Speed
ka: თაჩპედის სიჩქარე

en: Tap to Click
ka: დასაწკაპუნებლად დაატყაპუნეთ

en: Two-finger Scrolling
ka: ორი თითით აწევ-ჩამოწევა

en: Edge Scrolling
ka: კიდით აწევ-ჩამოწევა

en: Problem Reporting
ka: პრობლემის გადაგზავნა

en: _Automatic Problem Reporting
ka: პრობლემის ავტომატური _ანგარიში

en: File History
ka: ფაილის ისტორია

en: File H_istory
ka: _ფაილის ისტორია

en: File _History Duration
ka: ფაილის _ისტორიის ხანგრძლივობა

en: _Clear History…
ka: ისტორიის _გასუფთავება…

en: _Empty Trash…
ka: _ნაგვის ყუთის დაცარიელება…

en: _Delete Temporary Files…
ka: _დროებითი ფაილების წაშლა…

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
ka: %1 დღე

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
ka: 2 დღე

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
ka: 3 დღე

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
ka: 4 დღე

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
ka: 5 დღე

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
ka: 6 დღე

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
ka: 7 დღე

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
ka: 14 დღე

note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog. Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
ka: 30 დღე

note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
ka: სამუდამოდ

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
ka: ეკრანი გაითიშება

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
ka: 30 წამი

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 1 minute
ka: %1 წუთი

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 2 minutes
ka: 2 წუთი

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 3 minutes
ka: 3 წუთი

note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 5 minutes
ka: 5 წუთი

en: Add an account
ka: ახალი ანგარიშის დამატება

en: Remove Account
ka: ანგარიშის წაშლა

en: Quit
ka: გამორთვა

en: Panels
ka: პანელები

en: Go back to previous panel
ka: წინა პანელზე დაბრუნება

en: Cancel search
ka: ძებნის გაუქმება

en: All Settings
ka: ყველა პარამეტრი

en: Primary Menu
ka: ძირითადი მენიუს

en: Warning: Development Version
ka: გაფრთხილება: სატესტო ვერსია

en: Help
ka: დახმარება

en: Printers
ka: პრინტერები

en: Protect your location information
ka: თქვენი მდებარეობის ინფორმაციის დაცვა

en: Color
ka: ფერი

en: Background
ka: ფონი

en: Keyboard
ka: კლავიატურა

en: Users
ka: მომხმარებლები

en: Accessibility
ka: წვდომადობა

en: Multitasking
ka: მრავალამოცანიანობა

en: Control various application permissions and settings
ka: აპლიკაციის სხვადასხვა პარამეტრებისა და წვდომების კონტროლი

en: Removable Media
ka: გამოერთებადი მედია

en: Region & Language
ka: რეგიონი და ენა

en: Select your display language and formats
ka: აირჩიეთ ინტერფეისის სასურველი ენა და ფორმატები

en: About
ka: შესახებ

en: View information about your system
ka: ინფორმაცია ამ სისტემის შესახებ

en: Mobile Network
ka: მობილური ქსელის

en: Change the date and time, including time zone
ka: დროისა და თარიღის ცვლილება, დროის სარტყელის ჩატვლით

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
ka: საათი;დროის სარტყელი;მდებარეობა;

en: Protect your pictures
ka: დაიცავით თქვენი სურათები

en: Default Applications
ka: ნაგულისხმევი აპლიკაციები

en: Configure Default Applications
ka: ნაგულისხმევი აპლიკაციების მორგება

en: Manage Thunderbolt devices
ka: Thunderbolt მოწყობილობის მართვა

en: Mouse & Touchpad
ka: თაგუნა & თაჩპედი

en: Diagnostics
ka: დიაგნოსტიკა

en: Report your problems
ka: პრობლემის შესახებ შეტყობინება

en: File History & Trash
ka: ფაილის ისტორია & ნაგავი

en: Don't leave traces
ka: კვალის არ დატოვება

en: Online Accounts
ka: ონლაინ ანგარიშები

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
ka: მორგება;

en: Turn zoom on or off
ka: გადიდების ჩართვა/გამორთვა

en: Zoom in
ka: გადიდება

en: Zoom out
ka: დაპატარავება

en: Turn screen reader on or off
ka: ეკრანის წამკითხველის ჩართვა/გამორთვა

en: Turn on-screen keyboard on or off
ka: ეკრანზე ნაჩვენებ კლავიატურის ჩართვა/გამორთვა

en: Increase text size
ka: ტექსტის ზომის გადიდება

en: Decrease text size
ka: ტექსტის ზომის შემცირება

en: High contrast on or off
ka: მაღალი კონტრასტის ჩართვა ან გამორთვა

en: Switch to next input source
ka: შემოტანის შემდეგ წყაროზე გადართვა

en: Switch to previous input source
ka: შემოტანის წინა წყაროზე გადართვა

en: Launchers
ka: გამშვებები

en: Launch help browser
ka: დახმარების ბროუზერის გაშვება

en: Launch calculator
ka: კალკულატორის გაშვება

en: Launch email client
ka: ელფოსტის კლიენტის გაშვება

en: Launch web browser
ka: ბრაუზერის გაშვება

en: Home folder
ka: საწყისი საქაღალდე

[ctx: keybinding]
en: Search
ka: ძებნა

en: Screenshots
ka: ეკრანის ანაბეჭდები

en: Sound and Media
ka: ხმა და მედია

en: Volume mute/unmute
ka: ხმის დადუმება/ხმის აწევა

en: Volume down
ka: ხმის ჩაწევა

en: Volume up
ka: ხმის აწევა

en: Microphone mute/unmute
ka: მიკროფონის დადუმება/დადუმების მოხსნა

en: Launch media player
ka: მედია დამკვრელი

en: Play (or play/pause)
ka: დაკვრა (ან დაკვრა/პაუზა)

en: Pause playback
ka: დაკვრის შეჩერება

en: Stop playback
ka: დაკვრის გაჩერება

en: Previous track
ka: წინა აუდიობილიკი

en: Next track
ka: შემდეგი აუდიობილიკი

en: Eject
ka: გამოძრობა

en: System
ka: სისტემა

en: Log out
ka: გასვლა

en: Lock screen
ka: ეკრანის დაბლოკვა
