budgie-control-center 1.2.0 - en to ro translation catalogue (1494 entries)

en: Two Sided
ro: Pe ambele părți

en: Paper Type
ro: Tip de hârtie

en: Paper Source
ro: Sursă hârtie

en: Output Tray
ro: Tavă de ieșire

[ctx: printing option]
en: Resolution
ro: Rezoluție

en: GhostScript pre-filtering
ro: Pre-filtrare GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
ro: Pagini pe foaie

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
ro: Pe ambele părți

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
ro: Orientare

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
ro: Configurare pagină

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
ro: Opțiuni instalabile

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
ro: Sarcină

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
ro: Calitate imagine

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
ro: Culoare

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
ro: Se finalizează

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
ro: Avansat

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
ro: Pagină de test

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
ro: Pagină de test

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
ro: Nicio sarcină activă

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
ro[0]: %u sarcină
ro[1]: %u sarcini
ro[2]: %u de sarcini

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
ro: Curăță capetele de imprimare

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
ro: Toner puțin

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
ro: Fără toner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
ro: Developator puțin

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
ro: Fără developator

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
ro: Stoc de culoare scăzut

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
ro: Stoc de culoare terminat

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
ro: Capac deschis

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
ro: Ușă deschisă

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
ro: Hârtie puțină

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
ro: Fără hârtie

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
ro: Deconectată

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
ro: Oprită

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
ro: Recipientul pentru deșeuri este aproape plin

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
ro: Recipientul pentru deșeuri este plin

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
ro: Foto-conductorul optic este aproape de sfârșitul vieții

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
ro: Foto-conductorul optic nu mai funcționează

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
ro: Pregătită

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
ro: Nu acceptă sarcini de imprimare

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
ro: Procesează

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
ro: Producător

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
ro: Pe o parte

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ro: Margine lungă (standard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ro: Margine scurtă (întoarsă)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
ro: Portret

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
ro: Peisaj

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
ro: Peisaj inversat

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
ro: Portret inversat

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
ro: Imprimanta „%s” a fost ștearsă

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
ro: Nu s-a putut adăuga imprimanta nouă.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
ro: Nu s-a putut încărca interfața cu utilizatorul: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
ro: Deblocați pentru a adăuga imprimante și schimba configurări

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
ro: În așteptare

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
ro: În pauză

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
ro: Autentificare necesară

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
ro: Se procesează

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
ro: Oprită

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
ro: Anulată

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
ro: Oprită forțat

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
ro: Finalizată

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
ro: Imprimantă JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
ro: Imprimantă PLD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
ro: Detalii %s

en: No suitable driver found
ro: Nu s-a găsit un driver potrivit

en: Select PPD File
ro: Specificați fișierul PPD

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Open
ro: _Deschide

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ro: Fișiere descriere imprimantă PostScript (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ro: Selectare automată

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ro: Configurări implicite pentru imprimantă

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ro: Permite numai fonturile GhostScript înglobate

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ro: Convertește la PS nivelul 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ro: Convertește la PS nivelul 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ro: Fără pre-filtrare

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
ro: Adăugare imprimantă

en: Unlock Print Server
ro: Deblocați serverul de imprimare

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
ro: Deblochează %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
ro: Introduceți numele de utilizator și parola pentru a vedea imprimantele disponibile pe %s.

en: Searching for Printers
ro: Se caută imprimante

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
ro: Port serial

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
ro: Port paralel

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
ro: Locație: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
ro: Adresă: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
ro: Serverul necesită autentificare

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
ro[0]: %u sarcină necesită autentificare
ro[1]: %u sarcini necesită autentificare
ro[2]: %u de sarcini necesită autentificare

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
ro: %s — sarcini active

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
ro: Introduceți credențialele pentru a tipări de la %s.

en: Power
ro: Consum

en: Sound
ro: Sunet

en: Network
ro: Rețea

en: %d of %d
ro: %d din %d

en: New shortcut…
ro: Scurtătură nouă…

en: Button %d
ro: Buton %d

en: Button
ro: Buton

en: Output:
ro: Ieșire:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
ro: Păstrează raportul de aspect (letterbox):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
ro: Asociază unui singur monitor

en: Display Mapping
ro: Afișează alocarea

en: _Close
ro: În_chide

en: Test Your _Settings
ro: Te_stează configurările

en: Stylus
ro: Creion

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
ro: Tabletă

en: Batteries
ro: Baterii

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
ro: Baterie

en: When _idle
ro: Când e _inactiv

en: Suspend
ro: Suspendă

en: Power Off
ro: Oprește

en: Hibernate
ro: Hibernează

en: Nothing
ro: Nimic

en: Off
ro: Oprit

en: When on battery power
ro: Când funcționează pe baterie

en: When plugged in
ro: Alimentat de la rețea

en: On
ro: Pornit

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
ro[0]: %d minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

[ctx: Idle time]
en: Never
ro: Niciodată

en: Automatic suspend
ro: Suspendare automată

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
ro: Modul de performanță este dezactivat temporar din cauza temperaturii înalte de operare.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
ro: Suprafață neregulată detectată: modul de performanță este indisponibil. Mutați dispozitivul la o suprafață stabilă pentru restaurare.

en: Performance mode temporarily disabled.
ro: Modul de performanță este dezactivat temporar.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
ro: Baterie pe terminate: economizorul de energie activat. Modul anterior va fi restaurat când bateria este încărcată suficient.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
ro: Modul de economizare energie activat de „%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
ro: Modul de performanță a fost activat de „%s”.

[ctx: Power profile]
en: Performance
ro: Performanță

en: High performance and power usage.
ro: Performanță și consum de energie ridicate.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
ro: Echilibrată

en: Standard performance and power usage.
ro: Performanță și consum de energie standard.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
ro: Economizor de energie

en: Reduced performance and power usage.
ro: Performanță și consum de energie reduse.

en: Unknown time
ro: Timp necunoscut

en: %i minute | %i minutes
ro[0]: %i minut
ro[1]: %i minute
ro[2]: %i de minute

en: %i hour | %i hours
ro[0]: %i oră
ro[1]: %i ore
ro[2]: %i de ore

en: hour | hours
ro[0]: oră
ro[1]: ore
ro[2]: de ore

en: minute | minutes
ro[0]: minut
ro[1]: minute
ro[2]: de minute

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
ro: %s până e încărcată complet

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
ro: Atenție: au mai rămas %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
ro: au mai rămas %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
ro: Complet încărcată

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
ro: Nu se încarcă

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
ro: Descărcată complet

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
ro: Se încarcă

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
ro: Se descarcă

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
ro: Mouse fără fir

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
ro: Tastatură fără fir

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
ro: Sursă de curent neîntreruptibilă

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
ro: Asistent personal digital

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
ro: Telefon celular

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
ro: Player media

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
ro: Calculator

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
ro: Dispozitiv de intrare pentru jocuri

[ctx: Battery name]
en: Main
ro: Principal

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
ro: Spațiu standard

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
ro: Profil de test

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
ro: Automat

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
ro: Calitate slabă

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
ro: Calitate medie

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
ro: Calitate înaltă

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
ro: RGB implicit

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
ro: CMYK implicit

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
ro: Gri implicit

en: Vendor supplied factory calibration data
ro: Date de calibrare furnizate de producător

en: Full-screen display correction not possible with this profile
ro: Nu este posibilă corecția în mod „tot ecranul” pentru acest profil

en: This profile may no longer be accurate
ro: Este posibil ca acest profil să nu mai fie corect

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
ro: Ecran laptop

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
ro: Cameră web încorporată

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
ro: Monitor %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
ro: Scanner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
ro: Cameră %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
ro: Imprimantă %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
ro: Cameră web %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ro: Implicit:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ro: Spațiu culoare:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ro: Profil de test:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ro: Selectați un fișier profil ICC

en: _Import
ro: _Importă

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ro: Profile ICC recunoscute

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ro: Toate fișierele

en: Screen
ro: Ecran

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
ro: Salvare profil

en: _Save
ro: _Salvare

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
ro: Creează un profil de culoare pentru dispozitivul ales

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ro: Instrumentul de măsură nu este detectat. Verificați dacă este pornit și conectat.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ro: Instrumentul de măsură nu suportă profilarea pentru imprimante.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
ro: Tipul de dispozitiv nu este recunoscut.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
ro: Plasați dispozitivul de calibrare deasupra pătratului și apăsați „Start”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
ro: Mutați dispozitivul de calibrare pe poziția de calibrare și apăsați „Continuare”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
ro: Mutați dispozitivul de calibrare pe poziția de suprafață și apăsați „Continuare”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
ro: Închideți capacul laptopului

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
ro: A apărut o eroare internă nerecuperabilă.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
ro: Uneltele pentru calibrare nu sunt instalate.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
ro: Nu s-a putut genera profilul.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
ro: Nu s-a putut găsi punctul de țintă alb.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
ro: Gata!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
ro: Calibrare eșuată!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
ro: Puteți deconecta dispozitivul de calibrare.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
ro: Nu deranjați dispozitivul în timpul calibrării

en: Enable color management for %s
ro: Activare management culori pentru %s

en: Show color profiles for %s
ro: Arată profile de culori pentru %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
ro: Necalibrat

en: multiple sizes
ro: dimensiuni multiple

en: No Desktop Background
ro: Fără fundal desktop

en: Select a picture
ro: Selectați o fotografie

en: Current background
ro: Fundalul curent

en: Custom
ro: Personalizat

en: Testing %s
ro: Se testează %s

en: None
ro: Niciuna

en: Custom Shortcuts
ro: Scurtături personalizate

en: More…
ro: Mai mult…

en: No input sources found
ro: Nu s-au găsit surse de intrare

[ctx: Input Source]
en: Other
ro: Altele

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
ro: %s este deja utilizat pentru %s. Dacă îl înlocuiți, %s va fi dezactivat

en: Enter the new shortcut
ro: Introduceți noua scurtătură

en: Set Custom Shortcut
ro: Stabilește scurtătură personalizată

en: Set Shortcut
ro: Stabilește scurtătură

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
ro: Introduceți o scurtătură nouă pentru a modifica %s.

en: Add Custom Shortcut
ro: Adaugă scurtățură personalizată

en: Alternate Characters Key
ro: Tastă de caractere alternative

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
ro: Tasta de caractere alternative poate fi utilizată pentru a introduce caractere adiționale. Acestea sunt câteodată tipărite ca o a treia opțiune pe tastatură.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
ro: Alt stânga

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
ro: Alt dreapta

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
ro: Super stânga

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
ro: Super dreapta

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
ro: Tasta meniului

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
ro: Ctrl dreapta

en: Compose Key
ro: Tasta Compunere

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
ro: Tasta de compunere permite introducerea a unei varietăți largi de caractere. Pentru a o utiliza, apăsați compune apoi o secvență de caractere.  De exemplu, tasta compune urmată de <b>C</b> și <b>o</b> va introduce <b>©</b>, <b>a</b> urmat de <b>'</b> va introduce <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
ro: Majuscule

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
ro: Blocare derulare

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
ro: Captură de ecran

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
ro: Sursele de intrare pot fi comutate utilizând scurtătura de tastatură %s.
    Acest lucru poate fi modificat în configurările de scurtături de tastatură.

en: %d modified | %d modified
ro[0]: %d modificat
ro[1]: %d modificate
ro[2]: %d modificate

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături tastatură

en: Reset All Shortcuts?
ro: Restabilesc toate scurtăturile?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
ro: Restabilirea scurtăturilor poate afecta scurtăturile personalizate. Această acțiune nu poate fi refăcută.

en: Cancel
ro: Renunță

en: Reset All
ro: Restabiliește tot

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Authentication failed
ro: Autentificarea a eșuat

en: The new password is too short
ro: Parola nouă este prea scurtă

en: The new password is too simple
ro: Parola nouă este prea simplă

en: The old and new passwords are too similar
ro: Vechea și noua parolă sunt foarte asemănătoare

en: The new password has already been used recently.
ro: Noua parolă a mai fost utilizată recent.

en: The new password must contain numeric or special characters
ro: Noua parolă trebuie să conțină caractere numerice sau speciale

en: The old and new passwords are the same
ro: Noua și vechea parolă sunt identice

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
ro: Vi s-a modificat parola de când v-ați autentificat!

en: The new password does not contain enough different characters
ro: Noua parolă nu conține suficiente caractere diferite

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Please choose another password.
ro: Alegeți altă parolă.

en: Please type your current password again.
ro: Tastează parola curentă încă o dată.

en: Password could not be changed
ro: Parola nu a putut fi schimbată

en: The passwords do not match.
ro: Parolele nu se potrivesc.

en: Select
ro: Selectează

en: Browse for more pictures
ro: Răsfoiește pentru mai multe imagini

en: Cannot automatically join this type of domain
ro: Nu se poate conecta automat la acest tip de domeniu

en: No such domain or realm found
ro: Nu este găsit niciun domeniu și nicio valoare reală

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ro: Nu se poate realiza conectarea ca %s în domeniul %s

en: Invalid password, please try again
ro: Parola nu este validă, încercați din nou

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ro: Nu se poate realiza conectarea la domeniul %s: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
ro: dispozitivul trebuie să fie revendicat pentru a executa această acțiune

en: the device is already claimed by another process
ro: dispozitivul este revendicat deja de către alt proces

en: you do not have permission to perform the action
ro: nu aveți permisiune pentru a executa această acțiune

en: no prints have been enrolled
ro: nu a fost înscrisă nicio tipărire

en: Failed to communicate with the device during enrollment
ro: Comunicarea nu a reușit cu dispozitivul în timpul înscrierii

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
ro: Comunicarea nu a reușit cu cititorul de amprente

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
ro: Comunicarea nu a reușit cu serviciul de amprente

en: Failed to list fingerprints: %s
ro: Eșec la listarea amprentelor: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
ro: Eșec la ștergerea amprentelor salvate: %s

en: Left thumb
ro: Degetul mare stâng

en: Left middle finger
ro: Degetul mijlociu stâng

en: _Left index finger
ro: Arătătoru_l mâinii stângi

en: Left ring finger
ro: Degetul inelar stâng

en: Left little finger
ro: Degetul mic stâng

en: Right thumb
ro: Degetul mare drept

en: Right middle finger
ro: Degetul mijlociu drept

en: _Right index finger
ro: Arătătorul mâinii d_repte

en: Right ring finger
ro: Degetul inelar drept

en: Right little finger
ro: Degetul mic drept

en: Unknown Finger
ro: Deget necunoscut

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
ro: Complet

en: Fingerprint device disconnected
ro: Dispozitivul de amprente este deconectat

en: Fingerprint device storage is full
ro: Dispozitivul de stocare amprente este plin

en: Failed to enroll new fingerprint
ro: Eșec la înregistrarea noii amprente

en: Failed to start enrollment: %s
ro: Eșec la pornirea înregistrării: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
ro: Eșec la înregistrarea noii amprente

en: Failed to stop enrollment: %s
ro: Eșec la oprirea înregistrării: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
ro: Ridicați și plasați degetul pe cititor în mod repetat pentru a vă înregistra amprenta

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
ro: Scanați amprentă nouă

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
ro: Eșec la detașarea dispozitivului de amprente %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
ro: Problemă la citirea dispozitiivului

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
ro: Eșec la asumarea dispozitivului de amprente %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
ro: Eșec la obținerea dispozitivelor de amprente: %s

en: Your account
ro: Contul tău

en: Failed to delete user
ro: Ștergerea utilizatorului a eșuat

en: Failed to revoke remotely managed user
ro: A eșuat eliminarea utilizatorului gestionat la distanță

en: You cannot delete your own account.
ro: Nu vă puteți șterge propriul cont.

en: %s is still logged in
ro: %s este încă autentificat

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
ro: Ștergerea unui utilizator când acesta este încă autentificat poate aduce sistemul într-o stare inconsistentă.

en: Do you want to keep %s’s files?
ro: Doriți să păstrați fișierele lui %s?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
ro: Este posibil să păstrați dosarul personal, emailurile și fișierele temporare după ștergerea unui cont.

en: _Delete Files
ro: Ș_terge fișierele

en: _Keep Files
ro: _Păstrează fișierele

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
ro: Sigur doriți să eliminați contul %s gestionat de la distanță?

en: _Delete
ro: Ș_terge fișierele

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
ro: Cont dezactivat

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
ro: Va fi definită la următoarea autentificare

[ctx: Password mode]
en: None
ro: Niciuna

en: Logged in
ro: Autentificat

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
ro: Activat

en: Failed to contact the accounts service
ro: Contactarea serviciului pentru conturi a eșuat

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
ro: Asigurați-vă că aplicația AccountService este corect instalată.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
ro: Pentru a face schimbări,
    apăsați întâi clic pe iconița *

en: Delete the selected user account
ro: Șterge contul de utilizator selectat

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
ro: Pentru a șterge un cont de utilizator,
    efectuați clic pe iconița *

en: Unlock to Add Users and Change Settings
ro: Deblocați pentru a adăuga utilizatori și schimba configurări

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
ro: Numele de utilizator poate conține numai litere mari și mici de la a la z, cifre și următoarele caractere: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ro: Ne pare rău dar numele de utilizator nu este disponibil. Încercați altul.

en: The username is too long.
ro: Numele utilizatorului este prea lung.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
ro: Aceasta va fi folosit pentru denumirea dosarului personal și nu poate fi modificat.

en: Should match the web address of your login provider.
ro: Trebuie să potriviți adresele web a furnizorului de logare.

en: Failed to add account
ro: Eșec la adăugarea contului

en: Failed to register account
ro: Eșec la înregistrarea contului

en: No supported way to authenticate with this domain
ro: Nici o metodă suportată pentru autentificarea cu acest domeniu

en: Failed to join domain
ro: Eșec la înregistrarea domeniului

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
ro: Numele de autentificare nu a funcționat.
    Încercați din nou.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
ro: Parola de autentificare nu a funcționat.
    Încercați din nou.

en: Failed to log into domain
ro: Eșec la conectarea în domeniu

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
ro: Nu se poate găsi domeniul. Poate l-ați scris greșit?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ro: Noua parolă trebuie să fie diferită de parola veche.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
ro: Încercați să șchimbați unele litere sau numere.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
ro: Încercați să mai schimbați puțin parola.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
ro: O parolă fără nume utilizator trebuie să fie mai puternică.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
ro: Încercați să evitați folosirea numelui în parolă.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
ro: Încercați să evitați unele cuvinte incluse în parolă.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
ro: Încercați să evitați cuvinte comune.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
ro: Încercați să evitați rearanjarea cuvintelor existente.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
ro: Încercați folosirea mai multor numere.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
ro: Încercați mai multe litere mari.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
ro: Încercați mai multe litere mici.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
ro: Încercați mai multe caractere speciale, cum ar fi punctuația.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ro: Încercați o combinație de litere, numere și punctuație.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
ro: Evitați repetarea aceluiași caracter.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ro: Evitați repetarea aceluiași top de caracter: trebuie să amestecați litere, numere și punctuație.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ro: Evitați secvențele de top 1234 sau abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ro: Parola trebuie să fie mai lungă. Adăugați mai multe litere, numere și semne de punctuație.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ro: Amestecați literele mari și mici și folosiți unul sau două numere.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ro: Adăugând mai multe litere, numere și semne de punctuație va face parola mai puternică.

en: This Week
ro: Această săptămână

en: Last Week
ro: Săptămâna trecută

en: Session Ended
ro: Sesiune terminată

en: Session Started
ro: Sesiunea a început

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
ro: %s — Activitatea contului

[ctx: Distance]
en: Short
ro: Scurtă

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
ro: ¼ de ecran

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
ro: ½ de ecran

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
ro: ¾ de ecran

[ctx: Distance]
en: Long
ro: Lungă

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
ro: Implicită

[ctx: cursor size]
en: Medium
ro: Medie

[ctx: cursor size]
en: Large
ro: Mare

[ctx: cursor size]
en: Larger
ro: Mai mare

[ctx: cursor size]
en: Largest
ro: Cel mai mare

en: %d pixel | %d pixels
ro[0]: %d pixel
ro[1]: %d pixeli
ro[2]: %d de pixeli

en: System Bus
ro: Magistrala sistemului

en: Full access
ro: Acces complet

en: Session Bus
ro: Magistrala sesiunilor

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Full access to /dev
ro: Acces total la /dev

en: Has network access
ro: Are acces la rețea

en: Home
ro: Acasă

en: Read-only
ro: Doar citire

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: Settings
ro: Configurări

en: Can change settings
ro: Poate administra configurări

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
ro: %s are următoarele permisiuni încorporate. Acestea nu pot fi modificate. Dacă sunteți îngrijorat de aceste permisiuni, considerați eliminarea acestei aplicații.

en: Web Links
ro: Legături web

en: Git Links
ro: Legături git

en: %s Links
ro: Legături %s

en: Unset
ro: Nestabilit

en: Links
ro: Legături

en: Hypertext Files
ro: Fișiere hypertext

en: Text Files
ro: Fișiere text

en: Image Files
ro: Fișiere imagine

en: Font Files
ro: Fișiere font

en: Archive Files
ro: Arhivează fișiere

en: Package Files
ro: Împachetează fișiere

en: Audio Files
ro: Fișiere audio

en: Video Files
ro: Fișiere video

en: Other Files
ro: Alte fișiere

note: List of applications.
en: Applications
ro: Aplicații

[ctx: service is enabled]
en: On
ro: Pornit

[ctx: service is disabled]
en: Off
ro: Oprit

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ro: Activat

[ctx: service is active]
en: Active
ro: Activ

en: Choose a Folder
ro: Alegeți un director

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
ro: Partajarea de fișiere vă permite să vă împărțiți dosarul Public cu alții pe rețeaua curentă utilizând: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
ro: Când autentificarea la distanță este activată, utilizatorii de la distanță se pot conecta utilizând comanda Secure Shell:
    %s

en: Copy
ro: Copiere

en: Sharing
ro: Partajare

note: Label
en: No networks selected for sharing
ro: Nicio rețea selectată pentru partajare

en: Ask what to do
ro: Întreabă-mă ce să fac

en: Do nothing
ro: Nu fă nimic

en: Open folder
ro: Deschide dosarul

en: Other Media
ro: Deschide suportul multimedia

en: Select an application for audio CDs
ro: Selectați o aplicație pentru CD-uri audio

en: Select an application for video DVDs
ro: Selectați o aplicație pentru DVD-uri video

en: Select an application to run when a music player is connected
ro: Selectați o aplicație de rulat la conectarea unui player de muzică

en: Select an application to run when a camera is connected
ro: Selectați o aplicație de rulat la conectarea unei camere

en: Select an application for software CDs
ro: Selectați o aplicație pentru CD-uri software

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ro: DVD audio

en: blank Blu-ray disc
ro: disc Blu-Ray gol

en: blank CD disc
ro: disc CD gol

en: blank DVD disc
ro: disc DVD gol

en: blank HD DVD disc
ro: disc HD DVD gol

en: Blu-ray video disc
ro: Disc video Blu-ray

en: e-book reader
ro: cititor de cărți electronice

en: HD DVD video disc
ro: Disc video HD DVD

en: Video CD
ro: CD video

en: Windows software
ro: Software Windows

en: More Warm
ro: Mai cald

en: Less Warm
ro: Mai rece

[ctx: measurement format]
en: Imperial
ro: Anglo-saxon

en: Formats
ro: Formate

en: Unknown
ro: Necunoscut

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
ro: 64-biți

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
ro: 32-biți

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Select _All
ro: Selectează to_ate

en: Unlock to Change Settings
ro: Deblochează pentru a modifica configurările

en: Other…
ro: Altele…

en: Today
ro: Azi

en: Yesterday
ro: Ieri

en: %d hour | %d hours
ro[0]: %d oră
ro[1]: %d ore
ro[2]: %d de ore

en: %d second | %d seconds
ro[0]: %d secundă
ro[1]: %d secunde
ro[2]: %d de secunde

[ctx: hours minutes seconds]
note: 5 hours 2 minutes 12 seconds
en: %s %s %s
ro: %s %s și %s

[ctx: hours minutes]
note: 5 hours 2 minutes
en: %s %s
ro: %s și %s

note: 0 seconds
en: 0 seconds
ro: 0 secunde

en: never
ro: niciodată

en: today
ro: azi

en: yesterday
ro: ieri

en: %i day ago | %i days ago
ro[0]: acum %i zi
ro[1]: acum %i zile
ro[2]: acum %i de zile

en: IPv4 Address
ro: Adresă IPv4

en: IPv6 Address
ro: Adresă IPv6

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Hardware Address
ro: Adresă hardware

en: Default Route
ro: Rută implicită

en: Last used
ro: Ultima utilizare

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ro: Cu fir

en: Options…
ro: Opțiuni…

en: missing EAP-FAST PAC file
ro: lipsește fișierul EAP-FAST PAC

en: Choose a PAC file
ro: Alegeți un fișier PAC

en: PAC files (*.pac)
ro: Fișiere PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
ro: lipsește utilizatorul EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
ro: lipsește parola EAP-LEAP

en: missing leap-username
ro: lipsește utilizatorul leap

en: missing leap-password
ro: lipsește parola leap

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
ro: certificat CA EAP-PEAP nevalid: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
ro: certificat CA EAP-PEAP nevalid: niciun certificat specificat

en: Choose a Certificate Authority certificate
ro: Alege un certificat semnat de o autoritate de certificare

en: missing wep-key
ro: lipsește cheia wep

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
ro: cheie wep nevalidă: cheia cu lungimea de %zu trebuie să conțină numai cifre hexazecimale

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
ro: cheie wep nevalidă: cheia cu lungimea de %zu trebuie să conțină numai caractere ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
ro: cheie wep nevalidă: lungimea (%zu) cheii este incorectă. O  cheie trebuie să fie de lungimea 5/13 (ascii) sau 10/26 (hex)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
ro: cheie wep nevalidă: fraza de acces nu trebuie să fie goală

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
ro: cheie wep nevalidă: fraza de acces trebuie să fie mai scurtă de 64 de caractere

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
ro: eroare nespecificată în securitatea 802.1X (wpa-eap)

en: no file selected
ro: niciun fișier selectat

en: unspecified error validating eap-method file
ro: eroare nespecificată la validarea fișierului metodă eap

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
ro: DER, PEM, sau chei private PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
ro: Certificate DER sau PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
ro: certificat CA EAP-TTLS nevalid: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
ro: certificat CA EAP-TTLS: niciun certificat specificat

en: missing EAP username
ro: lipsește utilizatorul EAP

en: missing EAP password
ro: lipsește parola EAP

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
ro: wpa-spk nevalidă: lungimea (%zu) cheii nevalidă. Trebuie să fie [8,63] bytes sau 64 cifre hexazecimale

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
ro: wpa-psk nevalidă: nu se poate interpreta cheia de 64 de bytes ca hex

en: Unknown error validating 802.1X security
ro: Eroare necunoscută la validarea securității 802.1X

en: Wi-Fi password is missing.
ro: Parola Wi-Fi lipsește.

en: missing EAP-TLS identity
ro: lipsește identitatea EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
ro: certificat CA EAP-TLS nevalid: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
ro: certificat CA EAP-TLS nevalid: niciun certificat specificat

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
ro: cheie privată EAP-TLS nevalidă: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
ro: certificat EAP-TLS al utilizatorului nevalid: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
ro: Cheile private necriptate nu sunt sigure

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
ro: Cheia privată selectată nu pare a fi protejată de o parolă. Aceasta ar putea duce la compromiterea datelor de autentificare. Vă rugăm selectați o cheie privată protejată de o parolă.
    
    (Puteți proteja o cheie privată cu o parolă cu ajutorul openssl)

en: Choose your personal certificate
ro: Alegeți un certificat personal

en: Choose your private key
ro: Alegeți o cheie privată

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ro: Oprire hotspot și deconectare utilizatori?

en: _Stop Hotspot
ro: Oprire hot_spot

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
ro: Stare necunoscută

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ro: Negestionat

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ro: Indisponibil

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
ro: Se conectează

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
ro: Autentificare necesară

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
ro: Conectat

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ro: Se deconectează

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
ro: Conexiunea a eșuat

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
ro: Stare necunoscută (lipsește)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ro: Configurare eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ro: Configurare IP eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ro: Configurare IP expirată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ro: Au fost solicitate elemente de secretizare, dar nu au fost furnizate

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ro: Solicitant 802.1x deconectat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ro: Configurare de solicitant 802.1x eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ro: Solicitant 802.1x eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ro: Solicitantul 802.1x a necesitat prea mult timp pentru autentificare

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ro: Pornirea serviciului PPP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ro: Serviciul PPP este deconectat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ro: PPP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ro: Pornirea clientului DHCP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ro: Eroare client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ro: Clientul DHCP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ro: Pornirea serviciului de conexiune partajată a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ro: Serviciul de conexiune partajată a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ro: Pornirea serviciului AutoIP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ro: Eroare serviciu AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ro: Serviciul AutoIP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ro: Linie ocupată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ro: Fără ton

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ro: Nu poate fi identificată nicio rețea (carrier)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ro: Timp de apel expirat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ro: Încercare de apel eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ro: Inițializarea modemului a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ro: Eșec la selectarea APN-ului solicitat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ro: Nu se caută rețele

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ro: Înregistrarea în rețea a fost refuzată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ro: Înregistrarea în rețea a expirat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ro: Eșec la înregistrarea în rețeaua solicitată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ro: Verificarea PIN-ului a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ro: Firmware-ul pentru acest dispozitiv s-ar putea să lipsească

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ro: Conexiune dispărută

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ro: S-a preluat conexiunea existentă

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ro: Nu s-a identificat un modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ro: Conexiunea Bluetooth a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ro: Cartela SIM nu este inserată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ro: Este necesar PIN-ul pentru SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ro: Este necesar PUK-ul pentru SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ro: SIM greșit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ro: Dependeță de conectare eșuată

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ro: Lipsă firmware

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ro: Cablu neconectat

en: Insecure network (WEP)
ro: Rețea nesigură (WEP)

en: Secure network (WPA)
ro: Rețea sigură (WPA)

en: Secure network (WPA2)
ro: Rețea sigură (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
ro: Rețea sigură (WPA3)

en: Secure network
ro: Rețea securizată

en: Security
ro: Securitate

en: Delete Address
ro: Șterge adresa

en: Delete Route
ro: Șterge ruta

en: automatic
ro: automat

en: Identity
ro: Identitate

en: Cannot import VPN connection
ro: Nu se poate importa conexiunea VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
ro: Fișierul „%s” nu a putut fi citit sau nu conține informația de conexiune VPN recunoscută
    
    Eroare: %s.

en: Select file to import
ro: Selectează fișierul de importat

en: A file named “%s” already exists.
ro: Există deja un fișier cu numele „%s”.

en: _Replace
ro: Înlocui_re

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
ro: Doriți să înlocuiți %s cu conexiunea VPN pe care o salvați?

en: Cannot export VPN connection
ro: Nu se poate exporta conexiunea VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
ro: Conexiunea VPN „%s” nu poate fi exportată în %s.
    
    Eroare: %s.

en: Export VPN connection
ro: Exportă conexiunea VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ro: Nimic

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
ro: Îmbunătățit deschis

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ro: WEP cheie 40/128-bit (Hex sau ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
ro: WEP 128-bit frază secretă

en: Dynamic WEP (802.1x)
ro: WEP Dinamic (802.1x)

en: WPA3 Personal
ro: WPA3 personal

en: Preserve
ro: Păstrează

en: Random
ro: Aleator

en: Stable
ro: Stabil

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
ro: Adresa MAC introdusă aici va fi utilizată ca adresa de hardware pentru dispozitivul de rețea pe care este activată această conexiune. Această funcționalitate este cunoscută ca clonare MAC sau spoofing. Exemplu: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
ro: Profilul %d

en: Unable to open connection editor
ro: Nu se poate deschide editorul de conexiuni

en: New Profile
ro: Profil nou

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Import from file…
ro: Importă din fișier…

en: Add VPN
ro: Adaugă VPN

[ctx: Wifi security]
en: None
ro: Nimic

en: Never
ro: Niciodată

[ctx: Signal strength]
en: None
ro: Nimic

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ro: Slab

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ro: În regulă

[ctx: Signal strength]
en: Good
ro: Bun

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ro: Excelent

en: Forget Connection
ro: Uită conexiunea

en: Remove Connection Profile
ro: Elimină profilul conexiunii

en: Remove VPN
ro: Elimină VPN

en: Details
ro: Detalii

en: Add new connection
ro: Adaugă o nouă conexiune

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
ro: Activarea hotspot-ului vă va deconecta de la %s, și nu va fi posibil să accesați internetul prin Wi-Fi.

en: Must have a minimum of 8 characters
ro: Trebuie să aibă minimum 8 caractere

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
ro: Porinți hotspot Wi-Fi?

en: Automatic
ro: Automat

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ro: Autodescoperirea proxy-ului web este utilizată când nu a fost furnizat un URL de configurare.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ro: Această opțiune nu este recomandată pentru rețelele publice.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ro: Detaliile rețelei pentru rețelile selectate, inclusiv parolele și alte configurări se vor pierde.

en: _Forget
ro: _Uită

en: Known Wi-Fi Networks
ro: Rețele Wi-Fi cunoscute

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ro: _Uită

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ro: Politica de sistem nu permite folosirea ca hotspot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ro: Dispozitivul wireless nu suporta modul Hotspot

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ro: Ups, ceva nu a funcționat corect. Vă rugăm să contactați distribuitorul de software.

en: NetworkManager needs to be running.
ro: NetworkManager trebuie să funcționeze.

en: 2G Only
ro: Numai 2G

en: 3G Only
ro: Numai 3G

en: 4G Only
ro: Numai 4G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
ro: 2G, 3G, 4G (Preferat)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
ro: 2G, 3G (Preferat), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
ro: 2G (Preferat), 3G, 4G

en: 3G, 4G (Preferred)
ro: 3G, 4G (Preferat)

en: 3G (Preferred), 4G
ro: 3G (Preferat), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
ro: 2G, 4G (Preferat)

en: 2G (Preferred), 4G
ro: 2G (Preferat), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
ro: 2G, 3G (Preferat)

en: 2G (Preferred), 3G
ro: 2G (Preferat), 3G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Not Registered
ro: Neînregistrat

en: Registered
ro: Înregistrat

en: Searching
ro: Căutare

en: Denied
ro: Refuzat

en: Unlock SIM card
ro: Deblochează cardul SIM

en: Unlock
ro: Deblochează

en: Please provide PIN code for SIM %d
ro: Oferiți codul PIN pentru SIM-ul %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
ro: Introduceți PIN-ul pentru a debloca cardul SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
ro: Oferiți codul PUK pentru SIM-ul %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
ro: Introduceți PUK-ul pentru a debloca cardul SIM

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
ro[0]: Parola introdusă a fost greșită. Mai aveți %1$u încercare rămasă
ro[1]: Parola introdusă a fost greșită. Mai aveți %1$u încercări rămase
ro[2]: Parola introdusă a fost greșită. Mai aveți %1$u de încercări rămase

en: You have %u try left | You have %u tries left
ro[0]: Mai aveți %u încercare rămasă
ro[1]: Mai aveți %u încercări rămase
ro[2]: Mai aveți %u de încercări rămase

en: Wrong password entered.
ro: Parola introdusă a fost greșită.

en: PUK code should be an 8 digit number
ro: Codul PUK ar trebui să fie un număr natural de 8 cifre

en: Enter New PIN
ro: Introduceți noul PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
ro: Codul PIN ar trebui să fie un număr natural de 4-8 cifre

en: _Set
ro: Stabilește

en: Operation Cancelled
ro: Operație anulată

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
ro: <b>Eroare:</b> Accesul restricționat la modificarea configurărilor

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
ro: <b>Eroare:</b> Eroare la echipamentul mobil

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
ro: Subsistemul Thunderbolt (boltd) nu este instalat sau configurat corect.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
ro: Nu s-a putut detecta Thunderbolt.
    Fie sistemul nu are suport pentru Thunderbolt, a fost dezactivat în BIOS sau este stabilit la un nivel de securitate nesuportat în BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
ro: Suportul pentru Thunderbolt a fost dezactivat în BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
ro: Nivelul de securitate Thunderbolt nu a putut fi determinat.

en: Error switching direct mode: %s
ro: Eroare la comutarea modului direct: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
ro: Deconectat

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
ro: Se conectează

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
ro: Conectat

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
ro: Eroare de autorizare

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
ro: Autorizare

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
ro: Funcționalitate redusă

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
ro: Conectat și autorizat

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
ro: Necunoscut

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
ro: Autorizat la:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
ro: Conectat la:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
ro: Înscris la:

en: Failed to authorize device:
ro: Nu s-a putut autoriza dispozitivul:

en: Failed to forget device:
ro: Nu s-a putut uita dispozitivul:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
ro[0]: Depinde de un alt dispozitiv
ro[1]: Depinde de %u alte dispozitive
ro[2]: Depinde de %u alte dispozitive

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
ro: Eroare

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
ro: Autorizat

en: Try clicking, double clicking, scrolling
ro: Încercați să efectuați clic, clic dublu și derulare

en: Five clicks, GEGL time!
ro: Cinci clicuri, e timpul pentru GEGL!

en: Double click, primary button
ro: Dublu clic, buton principal

en: Single click, primary button
ro: Un clic, buton principal

en: Double click, middle button
ro: Dublu clic, buton mijloc

en: Single click, middle button
ro: Un clic, buton mijloc

en: Double click, secondary button
ro: Dublu clic, buton secundar

en: Single click, secondary button
ro: Un clic, buton secundar

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
ro: Aflați mai multe

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
ro: Trimiterea de rapoarte ale problemelor tehnice ne ajută să îmbunătățim %s. Rapoartele sunt trimise anonim și sunt curățate de date personale. %s

en: Empty all items from Trash?
ro: Golește coșul de gunoi?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ro: Toate elementele din coșul de gunoi vor fi șterse permanent.

en: _Empty Trash
ro: Gol_ește gunoiul

en: Delete all the temporary files?
ro: Șterge toate fișierele temporare?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
ro: Toate fișierele temporare vor fi șterse permanent.

en: _Purge Temporary Files
ro: Șterge fișierele tem_porare

[ctx: Online Account]
en: Other
ro: Altele

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
ro: Cont %s

en: Error removing account
ro: Eroare la eliminarea contului

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
ro: %s eliminat

en: Display version number
ro: Afișează număr versiune

en: Enable verbose mode
ro: Activează modul volubil

en: Search for the string
ro: Caută un șir

en: List possible panel names and exit
ro: Listează nume posibile pentru panouri și apoi închide fereastra

en: Panel to display
ro: Panou de afișat

en: Available panels:
ro: Panouri disponibile:

en: Privacy
ro: Confidențialitate

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ro[0]: o ieșire
ro[1]: %u ieșiri
ro[2]: %u de ieșiri

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ro[0]: o intrare
ro[1]: %u intrări
ro[2]: %u de intrări

en: System Sounds
ro: Sunete de sistem

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
ro: _Deblochează

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
ro: Nu au fost găsite imprimante

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
ro: Introduceți o adresă de rețea sau căutați o imprimantă

en: Authentication Required
ro: Necesită autentificare

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
ro: Introduceți numele de utilizator și parola pentru a vedea imprimantele de pe serverul de imprimare.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
ro: Nume utilizator

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
ro: Parolă

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
ro: Domeniu

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
ro: A_utentificare

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
ro: Curăță tot

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
ro: _Autentificare

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
ro: Nu sunt sarcini active pentru imprimantă

en: Select Printer Driver
ro: Selectați driverul imprimantei

en: Loading drivers database…
ro: Se încarcă baza de date cu drivere…

en: Printing Options
ro: Opțiuni de imprimare

en: Printer Details
ro: Detaliile imprimantei

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
ro: Utilizează imprimanta în mod implicit

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
ro: Curăță capetele de imprimare

en: Remove Printer
ro: Ștergere imprimantă

en: Location
ro: Locație

en: Ink Level
ro: Nivelul de cerneală

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
ro: Reporniți când problema s-a rezolvat.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
ro: Repornește

en: Name
ro: Nume

en: Address
ro: Adresă

en: Searching for preferred drivers…
ro: Se caută drivere preferate…

en: Search for Drivers
ro: Caută drivere

en: Select from Database…
ro: Selectează din baza de date…

en: Install PPD File…
ro: Instalează fișier PPD…

en: Authenticate
ro: Autentificare

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
ro: Adaugă imprimantă…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
ro: Refă

en: No printers
ro: Fără imprimante

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
ro: Ne pare rău! Se pare că serviciul
    de tipărire al sistemului nu este disponibil.

en: Location services turned off
ro: Serviciile de locație sunt oprite

en: No applications can obtain location information.
ro: Nu s-au găsit aplicații care pot obține informațiile de locație.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
ro: Serviciile de locație permit aplicațiilor să cunoască locația dumneavoastră. Folosind Wi-Fi și rețele mobile de bandă largă măresc acuratețea.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
ro: Utilizează Serviciul de localizare Mozilla: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Politică de confidențialitate</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
ro: Permite aplicațiilor de mai jos să vă determine locația.

en: No Applications Have Asked for Location Access
ro: Nu sunt aplicații care au cerut accesul la locație

en: Default
ro: Implicit

en: Middle Mouse Button Click
ro: Clic cu butonul din mijloc al mausului

en: Right Mouse Button Click
ro: Clic cu butonul din dreapta al mausului

en: Back
ro: Înapoi

en: Forward
ro: Înainte

en: No stylus found
ro: Nu s-a găsit stylus

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
ro: Mutați stylusul în proximitatea tabletei pentru a-l configura

en: Eraser Pressure Feel
ro: Presiune radieră

en: Soft
ro: Fină

en: Firm
ro: Puternică

en: Top Button
ro: Buton superior

en: Lower Button
ro: Buton inferior

en: Lowest Button
ro: Buton inferior

en: Tip Pressure Feel
ro: Presiune vârf

en: Tablet (absolute)
ro: Tabletă (absolut)

en: Touchpad (relative)
ro: Touchpad (relativ)

en: Tablet Preferences
ro: Preferințe tabletă

en: _Help
ro: A_jutor

en: No tablet detected
ro: Nu a fost detectată nicio tabletă

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
ro: Conectați sau porniți tableta Wacom

en: Bluetooth Settings
ro: Configurări bluetooth

en: Wacom Tablet
ro: Tabletă Wacom

en: Tracking Mode
ro: Mod de urmărire

en: Left-Handed Orientation
ro: Orientare pentru mâna stângă

en: Map to Monitor…
ro: Asociere la monitorul…

en: Map Buttons…
ro: Alocare butoane…

en: Calibrate…
ro: Se calibrează…

en: Adjust mouse settings
ro: Configurări maus

en: Adjust display resolution
ro: Ajustare rezoluție afișaj

en: Decouple Display
ro: Decuplează afișajul

en: Screen Calibration
ro: Calibrare ecran

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
ro: Apăsați pe zonele marcate în ordinea apariției pe ecran pentru a calibra tableta.

en: Mis-click detected, restarting…
ro: S-a detectat un clic pierdut, se repornește…

en: Map Buttons
ro: Alocare butoane

en: Map buttons to functions
ro: Alocare butoane pentru funcții

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ro: Pentru a edita o scurtătură, clic pe rândul corespunzător și tastați o nouă scurtătură, sau apăsați „Backspace” pentru a o șterge.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
ro: 15 minute

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
ro: 30 de minute

en: Power Mode
ro: Modul de alimentare

en: Affects system performance and power usage.
ro: Afectează performanța sistemului și consumul de energie.

en: Power Saving Options
ro: Opțiuni de economisire de energie

en: Automatic Screen Brightness
ro: Luminozitate automată pentru ecran

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
ro: Luminozitatea ecranului se ajustează după lumina ambientală.

en: Dim Screen
ro: Diminuează luminozitatea ecranului

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
ro: Reduce luminozitatea ecranului când calculatorul este inactiv.

en: Screen _Blank
ro: Înnegrește ecranul

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
ro: Oprește ecranul după o perioadă de inactivitate.

en: Automatic Power Saver
ro: Economizor de energie automat

en: Enables power saver mode when battery is low.
ro: Activează modul de economizare de energie când bateria este pe terminate.

en: _Automatic Suspend
ro: Suspendare _automată

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
ro: Pune calculatorul pe pauză după o perioadă de inactivitate.

en: Suspend & Power Button
ro: Buton de suspendare și oprire

en: Po_wer Button Behavior
ro: Comportament butonului de alimen_tare

en: Show Battery _Percentage
ro: Arată _procentajul bateriei

en: Automatic Suspend
ro: Suspendare automată

en: _Plugged In
ro: Alimentat la _rețea

en: On _Battery Power
ro: Pe _baterie

en: Delay
ro: Întârziere

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
ro: Calibrarea va produce un profil pe care-l puteți folosi pentru a gestiona culorile ecranului. Cu cât durează mai mult calibrarea, cu atât crește calitatea profilului de culoare.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
ro: Nu veți mai putea folosi calculatorul în timpul calibrării.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
ro: Calitate

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
ro: Timp aproximativ

en: Calibration Quality
ro: Calitatea calibrării

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
ro: Selectați dispozitivul senzor pe care doriți să-l folosiți pentru calibrare.

en: Calibration Device
ro: Dispozitiv de calibrare

en: Select the type of display that is connected.
ro: Selectați tipul de afișaj conectat.

en: Display Type
ro: Tip de afișaj

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
ro: Selectați un punct alb țintă pentru afișaj. Majoritatea afișajelor ar trebui calibrate pentru un iluminant D65.

en: Profile Whitepoint
ro: Profil punct alb

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
ro: Configurați afișajul la o luminozitate potrivită. Gestiunea culorilor va avea precizie maximă la acest nivel de luminozitate.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
ro: Sau puteți folosi nivelul de luminozitate folosit de un alt profil pe dispozitiv.

en: Display Brightness
ro: Luminozitatea afișajului

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
ro: Puteți folosi un profil de culoare pe mai multe calculatoare, sau să creați profiluri pentru nivele diferite de iluminare.

en: Profile Name:
ro: Nume profil:

en: Profile Name
ro: Nume profil

en: Profile successfully created!
ro: Profil creat cu succes!

en: Copy profile
ro: Copiază profilul

en: Requires writable media
ro: Necesită mediu inscriptibil

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
ro: Puteți găsi instrucțiuni utile despre folosirea profilelor pentru sistemele <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> și <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Summary
ro: Rezumat

en: Add Profile
ro: Adaugă profil

en: _Import File…
ro: _Importă fișier…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
ro: S-au detectat probleme. Profilul s-ar putea să nu funcționeze corect. <a href="">Arată detalii.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ro: Pentru a fi administrat, fiecare dispozitiv are nevoie de actualizarea profilului de culoare .

en: Learn more about color management
ro: Aflați mai multe despre administrarea profilurilor de culoare

en: _Set for all users
ro: _Stabilește pentru toți utilizatorii

en: Set this profile for all users on this computer
ro: Configurează acest profil pentru toți utilizatorii de pe acest calculator

en: _Enable
ro: Activ_ează

en: _Add profile
ro: _Adaugă profil

en: _Calibrate…
ro: _Calibrează…

en: Calibrate the device
ro: Calibrare dispozitiv

en: _Remove profile
ro: _Elimină profilul

en: _View details
ro: _Vizualizare detalii

en: Unable to detect any devices that can be color managed
ro: Nu s-au putut detecta dispozitive pentru care pot fi gestionate culorile

en: Projector
ro: Proiector

en: Plasma
ro: Plasmă

en: LCD (CCFL backlight)
ro: LCD (iluminat CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
ro: LCD (iluminat LED-uri RGB)

en: LCD (white LED backlight)
ro: LCD (iluminat LED-uri albe)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
ro: LCD cu gamă largă (iluminat CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
ro: LCD cu gamă largă (iluminat LED-uri RGB)

en: High
ro: Ridicată

en: 40 minutes
ro: 40 de minute

en: Low
ro: Scăzută

en: Native to display
ro: Nativ pentru afișaj

en: D50 (Printing and publishing)
ro: D50 (Imprimare și publicare)

en: D65 (Photography and graphics)
ro: D65 (Fotografie și grafică)

en: Display Calibration
ro: Calibrare afișaj

note: This starts the calibration process
en: _Start
ro: _Pornește

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
ro: _Continuă

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
ro: _Gata

en: No Bluetooth Found
ro: Nu a fost găsit un adaptor Bluetooth

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
ro: Introduceți un dispozitiv pentru a folosi Bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
ro: Bluetooth este oprit

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
ro: Deschideți pentru a putea conecta dispozitive și transfera fișiere.

en: Airplane Mode is on
ro: Mod avion este pornit

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
ro: Bluetooth este dezactivat când modul avion este pornit.

en: Turn Off Airplane Mode
ro: Închide modul Avion

en: Hardware Airplane Mode is on
ro: Mod hardware avion este pornit

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
ro: Opriți modul avion pentru a putea activa Bluetooth.

en: Add Picture…
ro: Adaugă fotografie…

en: Click a speaker to test
ro: Clic pe un difuzor pentru a-l testa

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Bark
ro: Lătrat

en: Drip
ro: Susur

en: Glass
ro: Sticlă

en: Rear
ro: Spate

en: Front
ro: Față

en: System Volume
ro: Volumul sistemului

en: Volume Levels
ro: Nivele de volum

en: Output
ro: Ieșire

en: Output Device
ro: Dispozitiv de ieșire

en: Configuration
ro: Configurație

en: Balance
ro: Balanță

en: Fade
ro: Estompare

en: Input
ro: Intrare

en: Input Device
ro: Dispozitiv de intrare

en: Volume
ro: Volum

en: Alert Sound
ro: Sunet de alertă

en: Input Sources
ro: Surse de intrare

en: Includes keyboard layouts and input methods.
ro: Include aranjamentele de tastatură și metodele de intrare.

en: Input Source Switching
ro: Comutarea sursei de intrare

en: Use the _same source for all windows
ro: Folosește aceeași _limbă pentru toate ferestrele

en: Switch input sources _individually for each window
ro: Comută sursele de intrare _individual pentru fiecare fereastră

en: Special Character Entry
ro: Introducere caractere speciale

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
ro: Metode de a introduce variante de simboluri și litere utilizând tastatura.

en: View and Customize Shortcuts
ro: Vizualizează și personalizează scurtături

en: Add an Input Source
ro: Adaugă o limbă

en: Input methods can’t be used on the login screen
ro: Metodele de intrare nu pot fi folosite la ecranul de autentificare

en: Move up
ro: Mută în sus

en: Move down
ro: Mută în jos

en: Preferences
ro: Preferințe

en: View Keyboard Layout
ro: Vizualizează aranjamentul tastaturii

en: Remove
ro: Elimină

en: Reset the shortcut to its default value
ro: Restabilește scurtătura la valoarea ei inițială

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
ro: Apăsați Esc pentru a anula sau Backspace pentru a dezactiva scurtătura de tastatură.

en: Command
ro: Comandă

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: Set Shortcut…
ro: Stabilește scurtătura…

en: Add
ro: Adaugă

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Set
ro: Stabilește

en: No input source selected
ro: Nicio sursă de intrare selectată

en: Add Custom Shortcuts
ro: Adaugă scurtături personalizate

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
ro: Stabilește scurtături personalizate pentru lansarea de aplicații, rularea de scripturi, și mai multe.

en: Add Shortcut
ro: Adaugă scurtătură

en: No keyboard shortcut found
ro: Nicio scurtătură de tastatură găsită

en: Try a different search
ro: Încercați o căutare diferită

en: Reset All…
ro: Restabiliește toate…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
ro: Restabilește toate scurtăturile la valorile implicite

en: Fingerprint Manager
ro: Administrator de amprente

en: Fingerprint
ro: Amprentă

en: _No
ro: _Nu

en: _Yes
ro: _Da

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ro: Doriți să ștergeți amprentele înregistrate astfel încât autentificarea pe bază de amprente să fie dezactivată?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
ro: Niciun dispozitiv de amprente

en: Ensure the device is properly connected.
ro: Asigurați-vă că dispozitivul este conectat corespunzător.

en: No fingerprint device
ro: Niciun dispozitiv de amprente

en: Choose the fingerprint device you want to configure
ro: Alegeți un dispozitiv pentru amprente pentru configurare

en: Fingerprint Device
ro: Dispozitiv de amprente

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
ro: Autentificarea cu amprentă vă permite să deblocați și să vă autentificați la calculator cu degetul

en: _Delete Fingerprints
ro: Ș_terge amprentele

en: Fingerprint Login
ro: Autentificare prin amprentă

en: Fingerprint Enroll
ro: Înregistrarea amprentei

en: _Re-enroll this finger…
ro: _Re-înregistrați acest deget…

en: _Add User…
ro: _Adaugă utilizator…

en: Create a user account
ro: Creează un cont de utilizator

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
ro: Sesiunea trebuie repornită pentru ca schimbările să aibă efect

en: Restart Now
ro: Repornește acum

en: User Icon
ro: Iconiță utilizator

en: Account Settings
ro: Configurări cont

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
ro: Administratorii pot adăuga sau elimina alți utilizatori, și pot modifica configurări pentru toți utilizatorii.

en: _Parental Controls
ro: Control _parental

en: Open the Parental Controls application.
ro: Deschide aplicația de Control parental.

en: _Language
ro: _Limbă

en: Authentication & Login
ro: Autentificare și login

en: _Password
ro: _Parolă

en: _Fingerprint Login
ro: Autenti_ficare cu amprentă digitală

en: A_utomatic Login
ro: Autentificare a_utomată

en: Account Activity
ro: Activitate cont

en: Remove User…
ro: Șterge utilizator…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
ro: Nu au fost găsiți utilizatori

en: Unlock to add a user account.
ro: Deblochează pentru a adăuga un cont de utilizator.

en: Add User
ro: Adaugă utilizator

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
ro: Înscr_ie

en: Domain Administrator Login
ro: Conectare administrator domeniu

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
ro: Pentru a folosi autentificarea enterprise, 
    acest calculator trebuie să fie înregistrat în domeniu. Cereți 
     administratorului de rețea să scrie aici parola pentru domeniu.

en: _Domain
ro: _Domeniu

en: Administrator _Name
ro: _Nume administrator

en: Administrator Password
ro: Parolă administrator

en: _Username
ro: Nume _utilizator

en: _Full Name
ro: Nume _complet

en: Account _Type
ro: _Tip cont

en: Allow user to set a password when they next _login
ro: Permite stabilirea unei parole folosită la următoarea _autentificare

en: Set a password _now
ro: Definește o parolă acu_m

en: _Confirm
ro: _Confirmă

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
ro: Autentificarea pentru companii permite unui utilizator administrat central să fie folosit pe acest dispozitiv. Puteți folosi acest cont pentru a accesa resursele companiei de pe internet.

en: You are Offline
ro: Sunteți deconectat

en: You must be online in order to add enterprise users.
ro: Trebuie să fiți conectat la internet pentru a adăuga utilizatori enterprise.

en: _Enterprise Login
ro: Autentificare _enterprise

en: Take a Picture…
ro: Faceți o fotografie…

en: Select a File…
ro: Selectați un fișier…

en: Change Password
ro: Schimbă parola

en: Ch_ange
ro: _Schimbă

en: _Confirm New Password
ro: _Confirmare parolă nouă

en: _New Password
ro: Parola _nouă

en: Current _Password
ro: _Parola curentă

en: Allow user to change their password on next login
ro: Permite utilizatorului să-și schimbe parola la următoarea logare

en: Set a password now
ro: Definește o parolă nouă

en: Full Screen
ro: Ecran complet

en: Top Half
ro: Jumătatea superioară

en: Bottom Half
ro: Jumătatea inferioară

en: Left Half
ro: Jumătatea stângă

en: Right Half
ro: Jumătatea dreaptă

en: Zoom Options
ro: Opțiuni zoom

en: _Magnification:
ro: _Mărire:

en: _Follow mouse cursor
ro: _Urmărește cursorul mausului

en: _Screen part:
ro: Parte _ecran:

en: Magnifier _extends outside of screen
ro: Lupa se _extinde peste marginile ecranului

en: _Keep magnifier cursor centered
ro: _Păstrează centrat cursorul lupei

en: Magnifier cursor _pushes contents around
ro: Cursorul lupei îm_pinge conținutul

en: Magnifier cursor moves with _contents
ro: Cursorul lupei se mișcă odată cu _conținutul

en: Magnifier Position:
ro: Poziție lupă:

en: Magnifier
ro: Lupă

en: _Thickness:
ro: _Grosime:

en: Thin
ro: Subțire

en: Thick
ro: Gros

en: _Length:
ro: _Lungime:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
ro: Cu_loare:

en: _Crosshairs:
ro: Țin_tă:

en: _Overlaps mouse cursor
ro: Suprapune peste curs_orul mausului

en: Crosshairs
ro: Țintă

en: _White on black:
ro: _Alb pe negru:

en: _Brightness:
ro: _Luminozitate:

en: Color Effects:
ro: Efecte de culoare:

en: Color Effects
ro: Efecte de culoare

en: Typing Assist
ro: Asistență la tastare

en: _Sticky Keys
ro: Taste lipicioa_se

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
ro: Tratează o secvență de taste modificatoare ca o combinație de taste

en: _Disable if two keys are pressed together
ro: _Dezactivează dacă două taste sunt apăsate concomitent

en: Beep when a _modifier key is pressed
ro: Bipăie când e apăsată o tastă _modificatoare

en: S_low Keys
ro: Taste _lente

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
ro: Introduce o întârziere între momentul în care o tastă este apăsată și cel în care este acceptată

en: A_cceptance delay:
ro: Întârziere a_cceptată:

en: Slow keys typing delay
ro: Întârziere pentru taste încete

en: Beep when a key is pr_essed
ro: Bipăi_e la apăsarea unei taste

en: Beep when a key is _accepted
ro: Bipăie când e _acceptată o tastă

en: Beep when a key is _rejected
ro: Bipăie dacă o tastă este _respinsă

en: _Bounce Keys
ro: Taste fără re_petiție

en: Ignores fast duplicate keypresses
ro: Ignoră apăsările repetate și rapide de taste

en: Bounce keys typing delay
ro: Întârziere pentru taste săritoare

en: _Enable by Keyboard
ro: Activ_ează cu tastatura

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
ro: Activează și dezactivează opțiunile de accesibilitate folosind tastatura

en: Repeat Keys
ro: Repetare taste

en: Key presses repeat when key is held down.
ro: Tastele apăsate se repetă până la eliberare.

en: Repeat keys delay
ro: Întârziere la repetarea tastelor

en: Speed
ro: Viteză

en: Repeat keys speed
ro: Viteză repetare taste

en: Click Assist
ro: Asistență la clic

en: _Simulated Secondary Click
ro: Clic secundar _simulat

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ro: Declanșează un clic secundar în timp ce este menținut butonul principal

en: Secondary click delay
ro: Întârziere pentru clic secundar

en: _Hover Click
ro: _Clic plutitor

en: Trigger a click when the pointer hovers
ro: Declanșează un clic când se oprește mișcarea cursorului

en: D_elay:
ro: Întârzi_ere:

en: Motion _threshold:
ro: _Prag de mișcare:

en: Visual Alerts
ro: Alerte vizuale

en: _Test flash
ro: _Testare flash

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
ro: Folosește indicarea vizuală atunci când se produce o alertă sonoră.

en: _Visual Alerts
ro: Alerte _vizuale

en: Flash the entire _window
ro: Clipește întreaga _fereastră

en: Flash the entire _screen
ro: Clipește între_g ecranul

en: _Always Show Accessibility Menu
ro: _Arată întotdeauna meniul de accesibilitate

en: Seeing
ro: Văz

en: _High Contrast
ro: _Contrast ridicat

en: _Large Text
ro: _Text mărit

en: Enable A_nimations
ro: Activează a_nimații

en: C_ursor Size
ro: Dimenisunea c_ursorului

en: Screen _Reader
ro: Cititor de ec_ran

en: _Sound Keys
ro: Taste pentru control _sunet

en: Hearing
ro: Auz

en: Typing
ro: Tastare

en: Screen _Keyboard
ro: Tastatura pe ecra_n

en: R_epeat Keys
ro: R_epetare taste

en: Cursor _Blinking
ro: Cursor _clipitor

en: _Typing Assist (AccessX)
ro: Asistență la tastare (Acces_X)

en: Pointing & Clicking
ro: Cursor și maus

en: _Mouse Keys
ro: Taste _Maus

en: _Locate Pointer
ro: _Localizează indicatorul

en: _Click Assist
ro: Asistență la _clic

en: _Double-Click Delay
ro: Întârziere pentru clic-_dublu

en: Double-Click Delay
ro: Întârziere pentru clic-dublu

en: Cursor Blinking
ro: Cursor clipitor

en: Cursor blinks in text fields.
ro: Cursorul clipește în câmpuri de text.

en: Cursor blinking speed
ro: Viteza de clipire a cursorului

en: Sound Keys
ro: Taste sonor

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
ro: Alertează atunci când Num Lock sau Caps Lock sunt activate sau dezactivate.

en: Cursor Size
ro: Dimensiunea cursorului

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
ro: Dimensiunea cursorului poate fi combinată cu zoom pentru a face ecranul mai lizibil.

en: Screen Reader
ro: Cititor de ecran

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
ro: Cititorul de ecran citește textul afișat în timp ce mutați focalizarea.

en: _Screen Reader
ro: Citit_or de ecran

en: General
ro: Generale

en: _Active Screen Edges
ro: Margini de ecran _active

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
ro: Trageți ferestrele spre marginile de sus, stânga și dreapta pentru a le redimensiona.

en: Workspaces
ro: Spații de lucru

en: _Dynamic workspaces
ro: Spații de lucru _dinamice

en: Automatically removes empty workspaces.
ro: Elimină automat spații de lucru goale.

en: _Fixed number of workspaces
ro: Spații de lucru _fixe

en: Specify a number of permanent workspaces.
ro: Specifică un număr permanent de spații de lucru.

en: _Number of Workspaces
ro: _Număr de spații de lucru

en: Multi-Monitor
ro: Monitoare multiple

en: Workspaces on _primary display only
ro: Spațiile de lucru doar pe afișajul _principal

en: Workspaces on all d_isplays
ro: Spații de lucru pe toate _ecranele

en: No applications
ro: Nicio aplicație

en: Install some…
ro: Instalează câteva…

en: Permissions & Access
ro: Permisiuni și acces

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
ro: Datele și serviciile pentru care această aplicație a cerut acces la și permisiunile pe care le necesită.

en: Camera
ro: Cameră

en: Microphone
ro: Microfon

en: Location Services
ro: Servicii de locație

en: Built-in Permissions
ro: Permisiuni încorporate

en: Cannot be changed
ro: Nu poate fi modificată

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
ro: Permisiuni individuale pentru aplicații pot fi revizuite în configurările de <a href="privacy">Confidențialitate</a>.

en: Integration
ro: Integrare

en: System features used by this application.
ro: Funcționalități de sistem utilizate de această aplicație.

en: Search
ro: Căutare

en: Notifications
ro: Notificări

en: Run in background
ro: Rulează în fundal

en: Set Desktop Background
ro: Stabilește fundalul desktopului

en: Sounds
ro: Sunete

en: Inhibit system keyboard shortcuts
ro: Blochează scurtăturile de tastatură ale sistemului

en: Default Handlers
ro: Operatori impliciți

en: Types of files and links that this application opens.
ro: Tipuri de fișiere și legături pe care această aplicație le deschide.

en: Reset
ro: Restabilește

en: Usage
ro: Utilizare

en: How much resources this application is using.
ro: Cât de multe resurse utilizează această aplicație.

en: Storage
ro: Stocare

en: Open in Software
ro: Deschide în Aplicații

en: No results found
ro: Nu s-au găsit rezultate

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
ro: Cât de mult spațiu pe disc ocupă această aplicație cu date și date prestocate.

en: Application
ro: Aplicație

en: Data
ro: Date

en: Cache
ro: Date prestocate

en: Clear Cache…
ro: Curăță datele prestocate…

en: Networks
ro: Rețele

en: _Computer Name
ro: Nume _calculator

en: _File Sharing
ro: Partajare _fișiere

en: _Media Sharing
ro: Partajare _media

en: _Remote Login
ro: Autentifica_re la distanță

en: Some services are disabled because of no network access.
ro: Unele servicii sunt dezactivate din lipsa accesului la rețea.

en: File Sharing
ro: Partajare fișiere

en: _Require Password
ro: Necesită o _parolă

en: Remote Login
ro: Autentificare la distanță

en: Device Name
ro: Nume dispozitiv

en: Media Sharing
ro: Partajare fișiere

en: Share music, photos and videos over the network.
ro: Partajați muzică, fotografii și videouri prin rețea.

en: Folders
ro: Dosare

en: _New connections must ask for access
ro: _Noile conexiuni trebuie să solicite accesul

en: _Require a password
ro: _Necesită parolă

en: Select how media should be handled
ro: Selectați cum ar trebui să se opereze cu fișiere media

en: _Music player
ro: Player _muzical

en: _Photos
ro: _Fotografii

en: _Other Media…
ro: Alte medii de st_ocare…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
ro: _Nu solicita și nu porni niciodată programe la introducerea dispozitivelor detașabile

en: Select how other media should be handled
ro: Selectați cum ar trebui să se opereze cu alte fișiere media

en: _Action:
ro: _Acțiune:

en: _Type:
ro: _Tip:

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
ro: Repornește filtrul

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
ro: Dezactivat temporar până mâine

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
ro: Lumina nocturnă face culoarea ecranului mai caldă. Aceasta poate ajuta la prevenirea extenuării ochilor și a lipsei de somn.

en: Night Light
ro: Lumină nocturnă

en: Schedule
ro: Planifică

en: Sunset to Sunrise
ro: Apus la răsărit

en: Manual Schedule
ro: Planificare manuală

en: Times
ro: Repere orare

en: From
ro: De la

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: To
ro: La

en: Color Temperature
ro: Temperatura culorilor

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
ro: Alege formatul pentru numere, date și valute. Modificările își fac efectul la următoarea autentificare.

en: Common Formats
ro: Formate comune

en: All Formats
ro: Toate formatele

en: No Search Results
ro: Nu s-au găsit rezultate

en: Searches can be for countries or languages.
ro: Căutările pot fi pentru țări sau limbi străine.

en: Preview
ro: Previzualizare

en: My Account
ro: Contul meu

en: Login Screen
ro: Ecran de autentificare

en: Language
ro: Limba

en: The language used for text in windows and web pages.
ro: Limba străină utilizată pentru text în ferestre și pagini web.

en: Restart the session for changes to take effect
ro: Reporniți sesiunea pentru ca modificările să aibă efect

en: Restart…
ro: Repornește…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
ro: Formatul utilizat pentru numere, date și monede.

en: _Formats
ro: _Formate

en: Login settings are used by all users when logging into the system
ro: Configurările de autentificare sunt folosite pentru toți utilizatorii la autentificarea în sistem

en: Dates
ro: Date

en: Dates & Times
ro: Date și ore

en: Numbers
ro: Numere

en: Measurement
ro: Unități de măsură

en: Paper
ro: Hârtie

en: Hardware Model
ro: Model hardware

en: Memory
ro: Memorie

en: Processor
ro: Procesor

en: Graphics
ro: Grafică

en: Disk Capacity
ro: Capacitate disc

en: Calculating…
ro: Se calculează…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
ro: Nume SO

en: OS Type
ro: Tip de SO

en: Windowing System
ro: Sistem de ferestre

en: Virtualization
ro: Virtualizare

en: Software Updates
ro: Actualizări software

en: Rename Device
ro: Redenumește dispozitivul

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
ro: Numele dispozitivului este utilizat pentru a identifica acest dispozitiv când este vizualizat prin rețea, sau la asocierea dispozitivelor Bluetooth.

en: _Rename
ro: _Redenumește

en: Select Language
ro: Selectați limba

en: _Select
ro: _Selectează

en: No languages found
ro: Nu s-au găsit limbi

en: Unlock…
ro: Deblochează…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
ro: Unele configurări trebuie să fie deblocate înainte ca să poată fi modificate.

en: Increment Hour
ro: Incrementează ora

en: Increment Minute
ro: Incrementează minutul

en: Time
ro: Ora

en: Decrement Hour
ro: Decrementează ora

en: Decrement Minute
ro: Decrementează minutul

en: Turn device off
ro: Închide dispozitivul

en: Other Devices
ro: Alte dispozitive

en: Not set up
ro: Neconfigurat

en: _Type
ro: _Tipul

en: Sho_w password
ro: Arată paro_la

en: Protected EAP (PEAP)
ro: Protejată EAP (PEAP)

en: Au_thentication
ro: Au_tentificare

en: I_dentity
ro: I_dentitate

en: _User certificate
ro: Certificat _utilizator

en: C_A certificate
ro: Certificat C_A

en: No CA certificate is _required
ro: Nu este necesar niciun ce_rtificat CA

en: Private _key
ro: Cheie p_rivată

en: _Private key password
ro: Parolă cheie _privată

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Authenticated
ro: Autentificat

en: Both
ro: Ambele

en: Anony_mous identity
ro: Identitate anoni_mă

en: PAC _file
ro: _Fișier PAC

en: _Inner authentication
ro: Autentificare _internă

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ro: Permite pro_vizionarea PAC automată

en: Version 0
ro: Versiunea 0

en: Version 1
ro: Versiunea 1

en: PEAP _version
ro: _Versiune PEAP

en: 1 (Default)
ro: 1 (implicit)

en: Open System
ro: Sistem deschis

en: Shared Key
ro: Cheie comună

en: _Key
ro: Che_ie

en: Sho_w key
ro: Arată c_heia

en: MSCHAPv2 (no EAP)
ro: MSCHAPv2 (fără EAP)

en: S_ecurity
ro: S_ecuritate

en: 802.1x _Security
ro: _Securitate 802.1x

en: _MAC Address
ro: Adresă _MAC

en: _Cloned Address
ro: Adresă _clonată

en: IPv_4 Method
ro: Metodă IPv_4

en: Automatic (DHCP)
ro: Automat (DHCP)

en: Link-Local Only
ro: Doar link-local

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Shared to other computers
ro: Partajat cu alte calculatoare

en: Addresses
ro: Adrese

en: Automatic DNS
ro: DNS automat

en: Separate IP addresses with commas
ro: Adrese IP separate prin virgulă

en: Routes
ro: Rute

en: Automatic Routes
ro: Rute automate

en: Use this connection _only for resources on its network
ro: Folosiți conexiunea d_oar pentru resurse aflate pe rețeaua proprie

en: _Name
ro: _Nume

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ro: (Eroare: nu se poate încărca editorul de conexiuni VPN)

en: IPv_6 Method
ro: _Metodă IPv_6

en: Automatic, DHCP only
ro: Automat, doar DHCP

en: _Apply
ro: _Aplică

en: Signal Strength
ro: Putere semnal

en: Link speed
ro: Viteză legătură

en: Supported Frequencies
ro: Frecvențe suportate

en: Last Used
ro: Ultima utilizare

en: Connect _automatically
ro: Conectare _automată

en: Make available to _other users
ro: Disp_onibil și pentru alți utilizatori

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
ro: Conexiune _măsurată: are limite de date și poate suporta taxe

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
ro: Actualizările software și alte descărcări mai mari nu vor fi începute automat.

en: Turn VPN connection off
ro: Închide conexiunea VPN

en: Network Name
ro: Nume rețea

en: Turn Wi-Fi off
ro: Închide Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
ro: _Conectare la rețea ascunsă…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
ro: Porneș_te hotspot Wi-Fi…

en: _Known Wi-Fi Networks
ro: Rețele _Wi-Fi cunoscute

en: Airplane Mode
ro: Modul avion

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
ro: Dezactivează Wi-Fi, Bluetooth și conexiunea de date mobile

en: No Wi-Fi Adapter Found
ro: Nu au fost găsit niciun adaptor Wi-Fi

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
ro: Asigurați-vă că aveți un adaptor Wi-Fi conectat și pornit

en: Airplane Mode On
ro: Modul avion este pornit

en: Turn off to use Wi-Fi
ro: Opriți pentru a utiliza Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
ro: Hotspot Wi-Fi activ

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
ro: Dispozitivele mobile pot scana codul QR pentru a se conecta.

en: Turn Off Hotspot…
ro: Oprește hotspot-ul…

en: Visible Networks
ro: Rețele vizibile

en: NetworkManager needs to be running
ro: NetworkManager trebuie să funcționeze

en: Provider
ro: Furnizor

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
ro: Hotspot Wi-Fi permite altora să vă partajeze conexiunea la internet, prin crearea unei rețele Wi-Fi la care se pot conecta. Pentru a face asta, trebuie să aveți o conexiune la internet printr-o sursă alta decât Wi-Fi.

en: Generate Random Password
ro: Generează o parolă la întâmplare

en: Autogenerate Password
ro: Generează automat o parolă

en: _Turn On
ro: _Pornește

en: Network Proxy
ro: Proxy rețea

en: _HTTP Proxy
ro: Proxy _HTTP

en: H_TTPS Proxy
ro: Proxy H_TTPS

en: _FTP Proxy
ro: Proxy _FTP

en: _Socks Host
ro: Gazdă _socks

en: _Ignore Hosts
ro: _Ignoră hosts

en: _Configuration URL
ro: _URL de configurare

en: SIM Lock
ro: Blocare SIM

en: _Next
ro: _Următorul

en: Close
ro: Închide

en: _Lock SIM with PIN
ro: B_lochează SIM-ul cu un PIN

en: Change PIN
ro: Schimbați PIN-ul

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
ro: Introduceți PIN-ul curent pentru a modifica configurările de blocare ale SIM-ului

en: No SIM
ro: Niciun SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
ro: Introduceți un card SIM pentru a utiliza acest modem

en: SIM Locked
ro: SIM blocat

en: _Mobile Data
ro: Date _mobile

en: Access data using mobile network
ro: Accesați datele utilizând o rețea mobilă

en: _Data Roaming
ro: Roaming de _date

en: Use mobile data when roaming
ro: Utilizați datele mobile în roaming

en: _Network Mode
ro: _Mod de rețea

en: N_etwork
ro: R_ețea

en: Advanced
ro: Avansate

en: _Access Point Names
ro: Nume puncte de _acces

en: _SIM Lock
ro: Blocare _SIM

en: Lock SIM with PIN
ro: Blochează SIM-ul cu un PIN

en: M_odem Details
ro: Detalii m_odem

en: Network Mode
ro: Mod de rețea

en: _Automatic
ro: _Automată

en: Choose Network
ro: Alegeți rețeaua

en: Refresh Network Providers
ro: Reîmprospătează Furnizorii de rețea

en: Modem Details
ro: Detalii modem

en: Modem Status
ro: Stare modem

en: Carrier
ro: Furnizor

en: Network Type
ro: Tip de rețea

en: Network Status
ro: Starea rețelei

en: Own Number
ro: Numărul propriu

en: Device Details
ro: Detaliile dispozitivului

en: Firmware Version
ro: Versiune firmware

en: Access Points
ro: Puncte de acces

en: No WWAN Adapter Found
ro: Nu au fost găsit niciun adaptor WWAN

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
ro: Asigurați-vă că aveți un adaptor Wireless Wan/Dispozitiv celular

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
ro: Wireless Wan este dezactivat când modul avion este pornit

en: _Turn off Airplane Mode
ro: Î_nchide modul Avion

en: Data Connection
ro: Conexiune de date

en: SIM card used for internet
ro: Cartela SIM folosită pentru internet

en: Enable Mobile Network
ro: Activează rețeaua mobilă

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: Date & Time
ro: Data și ora

en: Year
ro: An

en: Month
ro: Lună

en: Day
ro: Zi

en: Time Zone
ro: Fus orar

en: Search for a city
ro: Căutare oraș

en: Automatic _Date & Time
ro: _Data și ora automată

en: Requires internet access
ro: Necesită acces internet

en: Date & _Time
ro: Data și _ora

en: Automatic Time _Zone
ro: Fus orar au_tomat

en: Requires location services enabled and internet access
ro: Necesită serviciile de localizare activate și acces la internet

en: Time Z_one
ro: Fus _orar

en: Time _Format
ro: _Format timp

en: 24-hour
ro: 24 de ore

en: Camera is turned off
ro: Camera este oprită

en: No applications can capture photos or video.
ro: Nu s-au găsit aplicații care pot captura fotografii sau video.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
ro: Utilizarea camerei permite aplicațiilor să captureze fotografii și videouri. Dezactivarea camerei poate cauza ca unele aplicații să nu funcționeze corect.

en: Allow the applications below to use your camera.
ro: Permite aplicațiilor de mai jos să utilizeze camera.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
ro: Nu sunt aplicații care au cerut accesul la cameră

en: _Do Not Disturb
ro: _Nu deranja

en: _Lock Screen Notifications
ro: Notificări ecran de blocare

en: Notification _Popups
ro: Notificări _popup

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
ro: Notificările vor contiuna să apară în lista cu notificări când popup-urile sunt dezactivate.

en: _Mail
ro: E-_mail

en: M_usic
ro: M_uzică

en: Microphone is turned off
ro: Microfonul este oprit

en: No applications can record sound.
ro: Nu s-au găsit aplicații care pot înregistra sunetul.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
ro: Utilizarea microfonului permite aplicațiilor să înregistreze și să asculte audio. Dezactivarea microfonului poate determina unele aplicații să nu funcționeze corect.

en: Allow the applications below to use your microphone.
ro: Permite aplicațiilor de mai jos să utilizeze microfonul.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
ro: Nu sunt aplicații care au cerut accesul la microfon

en: Name:
ro: Nume:

en: Status:
ro: Stare:

en: Authorize and Connect
ro: Autorizează și conectează

en: Forget Device
ro: Uită dispozitivul

en: No Thunderbolt support
ro: Nu este suport pentru Thunderbolt

en: Direct Access
ro: Acces direct

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
ro: Permite accesul direct la dispozitive precum docurile și GPU-urile externe.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
ro: Doar dispozitivele USB sau port de afișaj pot atașa.

en: Pending Devices
ro: Dispozitive în așteptare

en: No devices attached
ro: Nu sunt dispozitive atașate

en: Primary Button
ro: Buton principal

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
ro: Stabilește ordinea butoanelor fizice pentru mausuri și touchpaduri.

en: Mouse
ro: Maus

en: Mouse Speed
ro: Viteza mausului

en: Double-click timeout
ro: Reglaj clic dublu

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
ro: Derulare naturală

en: Scrolling moves the content, not the view.
ro: Derularea mută conținutul, nu vizualizarea.

en: Touchpad Speed
ro: Viteza touchpadului

en: Tap to Click
ro: Clic tactil

en: Two-finger Scrolling
ro: Derulare cu două degete

en: Edge Scrolling
ro: Derulare pe margini

en: Problem Reporting
ro: Raportarea problemelor

en: _Automatic Problem Reporting
ro: Raportarea _automată a problemelor

en: File History
ro: Istoric fișiere

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
ro: Istoricul fișierelor păstrează o înregistrare a fișierelor pe care le-ați utilizat. Aceste informații sunt partajate între aplicații, și face mai ușor găsirea fișierelor pe care poate doriți să le utilizați.

en: File H_istory
ro: Istoric f_ișiere

en: File _History Duration
ro: Durata _istoricului fișierelor

en: _Clear History…
ro: _Curăță istoricul…

en: Trash & Temporary Files
ro: Gunoi și fișiere temporare

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
ro: Gunoiul și fișierele temporare pot câteodată conține informații personale sau senzitive. Ștergerea lor automată poate ajuta să vă protejați confidențialitatea.

en: Automatically Delete _Trash Content
ro: Șterge automat conținutul _gunoiului

en: Automatically Delete Temporary _Files
ro: Șterge automat _fișierele temporare

en: Automatically Delete _Period
ro: _Perioadă pentru ștergerea automată

en: _Empty Trash…
ro: Gol_ește gunoiul…

en: _Delete Temporary Files…
ro: Ș_terge fișierele temporare…

en: Automatic Screen _Lock
ro: B_locare automată ecran

en: Automatic _Screen Lock Delay
ro: Întârziere automată a blocării _ecranului

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
ro: Perioada după care ecranul este vid când ecranul este blocat automat.

en: Connect to your data in the cloud
ro: Conectați-vă la datele dumneavoastră din nor

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
ro: Nicio conexiune la internet — conectați-vă pentru a configura noi conturi online

en: Add an account
ro: Adaugă un cont

en: Remove Account
ro: Ștergere cont

en: Quit
ro: Ieșire

en: All Settings
ro: Toate configurările

en: Primary Menu
ro: Meniul principal

en: Warning: Development Version
ro: Avertisment: versiune de dezvoltare

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
ro: Această versiune a Configurări ar trebui să fie utilizată doar în scopuri de dezvoltare. Este posibil să experimentați un comportament incorect al sistemului, pierderi de date, și alte probleme neașteptate.

en: Help
ro: Ajutor

en: Printers
ro: Imprimante

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
ro: Adaugă imprimante, sarcini de tipărire și ce trebuie imprimat

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
ro: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;Imprimantă;Tipărire;Coadă;Tipărire;Hârtie;Cerneală;Toner;Laser;

en: Protect your location information
ro: Protejați informațiile de locație

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
ro: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;ecran;blocare;diagnostice;pană;privat;temporar;nume;rețeaidentitate;confidențialitate;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ro: Configurează funcțiile butoanelor și ajustează sensibilitatea creionului pentru tablete grafice

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
ro: Tabletă;Wacom;Stylus;Radieră;Mouse;Maus;Creion;Stilou;

en: View your battery status and change power saving settings
ro: Stare baterie și schimbare setări consum energie

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
ro: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;Putere;Somn;Suspendă;Hibernează;Baterie;Luminozitate;Întunecos;Vid;În așteptare;Energie;

en: Color
ro: Culoare

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
ro: Calibrează culoarea pentru dispozitive cum ar fi afișaje, camere sau imprimante

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
ro: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;Culoare;Culori;Profil;Calibrare;Imprimantă;Afișaj;Afișaje;Ecran;Ecrane;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
ro: Deschideți și închideți Bluetooth și conectați-vă dispozitivele

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
ro: share;sharing;bluetooth;obex;partajează;partajare;

en: Background
ro: Fundal

en: Change your background image to a wallpaper or photo
ro: Schimbă imaginea de fundal într-un tapet sau o fotografie

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
ro: Wallpaper;Screen;Desktop;Tapet;Ecran;

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
ro: Schimbă nivelurile de sunet, intrările, ieșirile și sunetele de alertă

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
ro: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Microfon;Căști;Volum;Balansat;

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
ro: Modificați scurtăturile de tastatură și configurați preferințele de tastare, aranjamentele de tastatură și sursele de intrare

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
ro: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Scurtătură;Scurtături;Fereastră;Redimensionează;Sursă;Blochează;Volum;

en: Users
ro: Utilizatori

en: Add or remove users and change your password
ro: Adăugați și ștergeți utilizatori și schimbați parola

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
ro: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;Autentificare;Nume;Amprentă;Față;Parolă;Control parental;Restricții aplicații;Restricții web;Utilizare;Limita de utilizare;Limită de utilizare;Copil;Copii;

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
ro: Facilitează vederea, auzul, tastatul, mutatul mausului și apăsarea clicului

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
ro: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;Tastatură;Maus;Accesibilitate;Acces universal;Sunet;Focalizare;Cititor;mare;înalt;larg;dimensiune;persistent;taste;lent;încet;fără repetiție;dublu;clic;amânare;viteză;asistență;repetă;clipește;vizual;auz;tastare;

en: Multitasking
ro: Sarcini multiple

en: Manage preferences for productivity and multitasking
ro: Administrează preferințele pentru productivitate și efectuarea de sarcini multiple

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
ro: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Sarcini;Sarcini multiple;Productivitate;Personalizează;Personalizare;

en: Control various application permissions and settings
ro: Controlează permisiuni și configurări variate ale aplicației

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
ro: application;flatpak;permission;setting;aplicație;permisiune;configurare;

en: Control what you want to share with others
ro: Controlați ce partajați cu alții

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
ro: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;partajare;împărtășire;nume;poze;imagini;filme;

en: Removable Media
ro: Medii detașabile

en: Configure Removable Media settings
ro: Configurează medii detașabile

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ro: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;dispozitiv;sistem;implicit;implicită;implicite;aplicație;aplicații;preferate;preferată;amovibil;autopornire;

en: Region & Language
ro: Regiune și limbă

en: Select your display language and formats
ro: Selectați limba afișată și formatele

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
ro: Language;Layout;Keyboard;Input;Limbă;Aranjament;Intrare;

en: About
ro: Despre

en: View information about your system
ro: Vedeți informații despre sistem

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ro: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;dispozitiv;sistem;informații;nume gazdă;memorie;procesor;vesiune;implicit;aplicație;preferată;detașabil;

en: Control how you connect to the Internet
ro: Controlați modul în care vă conectați la Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
ro: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;Rețea;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
ro: Controlați modul în care vă conectați la rețele Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
ro: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;Rețea;

en: Mobile Network
ro: Rețea mobilă

en: Configure Telephony and mobile data connections
ro: Configurează Telefonia și conexiunile de date mobile

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
ro: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;celular;telefonie;mobilă;

en: Change the date and time, including time zone
ro: Schimbați data și ora, inclusiv fusul orar

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
ro: Clock;Timezone;Location;Ceas;Timp;Fus orar;Locație;

en: Protect your pictures
ro: Protejați-vă fotografiile

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
ro: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;ecran;încuiere;recent;rețea;nume;identitate;

en: Control which notifications are displayed and what they show
ro: Controlează tipurile de notificări afișate și ce afișează acestea

en: Default Applications
ro: Aplicații implicite

en: Configure Default Applications
ro: Configurează aplicații implicite

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
ro: default;application;preferred;media;implicit;implicită;implicite;aplicație;preferată;preferate;

en: Protect your conversations
ro: Protejați conversațiile

en: Manage Thunderbolt devices
ro: Administrează dispozitive Thunderbolt

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
ro: Thunderbolt;privacy;confidențialitate;

en: Mouse & Touchpad
ro: Maus și touchpad

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
ro: Schimbați sensibilitatea mausului sau a touchpad-ului și selectați orientarea de mână dreaptă sau stângă

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
ro: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;Clic;Derulare;

en: Diagnostics
ro: Diagnostice

en: Report your problems
ro: Raportați problemele

en: File History & Trash
ro: Gunoi și istoricul fișierelor

en: Don't leave traces
ro: Nu lăsa urme

en: Online Accounts
ro: Conturi online

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
ro: Conectați-vă la conturile online și decideți modul în care să le folosiți

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
ro: Preferences;Settings;Preferințe;Configurări;

en: Turn zoom on or off
ro: Activează sau dezactivează zoom-ul

en: Zoom in
ro: Mărește

en: Zoom out
ro: Micșorează

en: Turn screen reader on or off
ro: Activează sau dezactivează cititorul de ecran

en: Turn on-screen keyboard on or off
ro: Activează sau dezactivează tastatura virtuală

en: Increase text size
ro: Mărește dimensiunea textului

en: Decrease text size
ro: Micșorează dimensiunea textului

en: High contrast on or off
ro: Activează sau dezactivează contrastul puternic

en: Switch to next input source
ro: Comutare la următoarea sursă

en: Switch to previous input source
ro: Comutare la sursa precedentă

en: Launchers
ro: Lansatori

en: Launch help browser
ro: Lansează navigatorul de ajutor

en: Launch calculator
ro: Lansează calculatorul

en: Launch email client
ro: Lansează clientul de e-mail

en: Launch web browser
ro: Lansează navigatorul web

en: Home folder
ro: Dosar personal

[ctx: keybinding]
en: Search
ro: Căutare

en: Screenshots
ro: Capturi de ecran

en: Save a screenshot to $PICTURES
ro: Salvează capturile în $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
ro: Salvează captura unei ferestre în $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
ro: Salvează o captură a unei selecții de ecran în $PICTURES

en: Sound and Media
ro: Sunet și media

en: Volume mute/unmute
ro: Volum pornit/oprit

en: Volume down
ro: Redu volumul

en: Volume up
ro: Mărește volumul

en: Microphone mute/unmute
ro: Microfon pornit/oprit

en: Launch media player
ro: Lansează playerul multimedia

en: Play (or play/pause)
ro: Redare (sau redare/pauză)

en: Pause playback
ro: Pauză redare

en: Stop playback
ro: Oprește redarea

en: Previous track
ro: Piesa precedentă

en: Next track
ro: Piesa următoare

en: Eject
ro: Ejectează

en: System
ro: Sistem

en: Log out
ro: Închide sesiunea

en: Lock screen
ro: Blochează ecranul
