budgie-control-center 1.2.0 - en to vi translation catalogue (1536 entries)

en: Two Sided
vi: Hai mặt

en: Paper Type
vi: Kiểu giấy

en: Paper Source
vi: Nguồn giấy

en: Output Tray
vi: Khay ra

[ctx: printing option]
en: Resolution
vi: Độ phân giải

en: GhostScript pre-filtering
vi: Tiền lọc GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
vi: Trang mỗi mặt

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
vi: Hai mặt

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
vi: Hướng

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
vi: Chung

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
vi: Cài đặt giấy

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
vi: Tùy chọn có thể cài

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
vi: Yêu cầu

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
vi: Chất lượng ảnh

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
vi: Màu sắc

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
vi: Hoàn tất

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
vi: Nâng cao

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
vi: Trang in thử

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
vi: Trang in thử

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
vi: Yêu cầu in hoạt động

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
vi[0]: %u yêu cầu in

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
vi: Lau đầu in

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
vi: Sắp hết mực

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
vi: Hết mực

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
vi: Sắp hết thuốc hiện hình

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
vi: Hết thuốc hiện hình

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
vi: Sắp hết một ống mực

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
vi: Một ống mực đã hết

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
vi: Mở nắp

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
vi: Mở cửa

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
vi: Sắp hết giấy

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
vi: Hết giấy

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
vi: Ngoại tuyến

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
vi: Dừng

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
vi: Thùng chứa chất thải sắp đầy

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
vi: Thùng chứa chất thải đã đầy

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
vi: Trống quang máy in sắp quá tuổi thọ

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
vi: Trống quang máy in không còn hoạt động được nữa

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
vi: Sẵn sàng

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
vi: Không chấp nhận lệnh in

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
vi: Đang xử lý

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
vi: Nhà sản xuất

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
vi: Trình điều khiển

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
vi: Một mặt

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
vi: Cạnh dài (Tiêu chuẩn)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
vi: Cạnh ngắn (lật)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
vi: Dọc

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
vi: Ngang

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
vi: Ngang ngược

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
vi: Dọc ngược

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
vi: Máy in “%s” đã bị xóa bỏ

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
vi: Không thể thêm máy in mới.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
vi: Không thể tải giao diện: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
vi: Mở khóa để Thêm máy in và thay đổi cài đặt

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
vi: Đang chờ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
vi: Tạm dừng

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
vi: Cần xác thực

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
vi: Đang xử lý

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
vi: Dừng

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
vi: Thôi

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
vi: Bị bãi bỏ

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
vi: Hoàn tất

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
vi: Máy in JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
vi: Máy in LPD

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
vi: Chi tiết %s

en: No suitable driver found
vi: Không tìm thấy trình điều khiển phù hợp

en: Select PPD File
vi: Chọn tập tin PPD

en: _Cancel
vi: T_hôi

en: _Open
vi: _Mở

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
vi: Tập tin PostScript Printer Description (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
vi: Chọn tự động

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
vi: Mặc định máy in

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
vi: Chỉ phông GhostScript nhúng

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
vi: Chuyển sang PS cấp 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
vi: Chuyển sang PS cấp 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
vi: Không tiền lọc

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
vi: Thêm máy in

en: Unlock Print Server
vi: Bỏ khóa Máy phục vụ in

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
vi: Mở khóa %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
vi: Nhập tên tài khoản và mật khẩu để xem các máy in trên %s.

en: Searching for Printers
vi: Tìm máy in

note: Translators: The found device is a printer connected via USB
en: USB
vi: Cổng USB

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
vi: Cổng nối tiếp

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
vi: Cổng song song

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
vi: Vị trí: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
vi: Địa chỉ: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
vi: Máy chủ yêu cầu xác thực

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
vi[0]: %u nhiệm vụ in yêu cầu xác thực

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
vi: %s - Yêu cầu in hoạt động

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
vi: Nhập giấy ủy nhiệm để in từ %s.

en: Power
vi: Nguồn điện

en: Sound
vi: Âm thanh

en: Network
vi: Mạng

en: %d of %d
vi: %d / %d

en: New shortcut…
vi: Phím tắt mới…

en: Button %d
vi: Nút %d

en: Button
vi: Nút

en: Output:
vi: Đầu ra:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
vi: Giữ tỉ lệ biên dạng (letterbox):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
vi: Ánh xạ sang màn hình đơn

en: Display Mapping
vi: Hiện ánh xạ

en: _Close
vi: Đón_g

en: Test Your _Settings
vi: _Kiểm tra cài đặt của bạn

en: Stylus
vi: Bút trỏ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
vi: Máy tính bảng

en: Batteries
vi: Pin

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
vi: Pin

en: When _idle
vi: Kh_i nghỉ

en: Suspend
vi: Tạm ngưng

en: Power Off
vi: Tắt máy

en: Hibernate
vi: Ngủ đông

en: Nothing
vi: Không gì

en: Off
vi: Tắt

en: When on battery power
vi: Khi sử dụng nguồn pin

en: When plugged in
vi: Khi cắm dây nguồn

en: On
vi: Bật

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
vi[0]: %d phút

[ctx: Idle time]
en: Never
vi: Không bao giờ

en: Automatic suspend
vi: Tự động tạm dừng

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
vi: Chế độ năng suất tạm thời bị tắt bởi vì nhiệt độ của hoạt dộng cao.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
vi: Dò thấy máy tính đang để trên đùi: chế độ năng suất hiện tạm thời không sẵn sàng. Hãy chuyển thiết bị đến mặt phẳng ổn định hơn để phục hồi lại.

en: Performance mode temporarily disabled.
vi: Tạm thời tắt chế độ năng suất.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
vi: Sắp hết pin: nên chế độ tiết kiệm điện được bật. Chế độ dùng trước đây sẽ được dùng lại khi pin đã được sạc đủ dùng.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
vi: Chế độ tiết kiệm điện được kích hoạt bởi “%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
vi: Chế độ năng suất được kích hoạt bởi “%s”.

[ctx: Power profile]
en: Performance
vi: Hiệu suất

en: High performance and power usage.
vi: Hiệu năng cao và tiêu dùng nhiều năng lượng.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
vi: Cân bằng

en: Standard performance and power usage.
vi: Hiệu suất và tiêu dùng điện năng tiêu chuẩn.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
vi: Tiết kiệm năng lượng

en: Reduced performance and power usage.
vi: Giảm hiệu năng và tiêu dùng ít năng lượng.

en: Unknown time
vi: Thời gian không rõ

en: %i minute | %i minutes
vi[0]: %i phút

en: %i hour | %i hours
vi[0]: %i giờ

en: hour | hours
vi[0]: giờ

en: minute | minutes
vi[0]: phút

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
vi: %s đến khi sạc đầy

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
vi: Cảnh báo: còn %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
vi: còn %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
vi: Đã sạc đầy

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
vi: Không sạc

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
vi: Rỗng

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
vi: Đang sạc

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
vi: Đang xả

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
vi: Chuột không dây

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
vi: Bàn phím không dây

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
vi: Nguồn không ngắt

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
vi: Trợ lý điện tử cá nhân

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
vi: Điện thoại di động

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
vi: Phát đa phương tiện

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
vi: Máy tính

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
vi: Thiết bị chơi game

[ctx: Battery name]
en: Main
vi: Chính

[ctx: Battery name]
en: Extra
vi: Phụ

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
vi: Không gian chuẩn

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
vi: Hồ sơ thử

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
vi: Tự động

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
vi: Chất lượng thấp

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
vi: Chất lượng trung bình

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
vi: Chất lượng cao

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
vi: RGB mặc định

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
vi: CMYK mặc định

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
vi: Đen trắng mặc định

en: Vendor supplied factory calibration data
vi: Dữ liệu nhà cung ứng thiết bị cân chỉnh

en: Full-screen display correction not possible with this profile
vi: Hồ sơ này không được phép sửa chữa hiển thị toàn màn hình

en: This profile may no longer be accurate
vi: Hồ sơ này có thể không còn chính xác

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
vi: Màn hình máy tính xách tay

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
vi: Webcam tích hợp

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
vi: Màn hình %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
vi: Máy quét %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
vi: Máy ảnh %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
vi: Máy in %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
vi: Webcam %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
vi: Mặc định:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
vi: Không gian màu:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
vi: Hồ sơ thử:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
vi: Chọn tập tin hồ sơ ICC

en: _Import
vi: _Nhập

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
vi: Các hồ sơ ICC được hỗ trợ

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
vi: Mọi tập tin

en: Screen
vi: Màn hình

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
vi: Lưu hồ sơ

en: _Save
vi: _Lưu

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
vi: Tạo một hồ sơ màu cho thiết bị được chọn

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
vi: Không tìm thấy thiết bị đo. Hãy kiểm tra xem nó đã được bật nguồn và cắm cáp kết nối chưa.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
vi: Thiết bị đo không hỗ trợ tạo hồ sơ màu cho máy in.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
vi: Kiểu thiết bị này hiện chưa được hỗ trợ.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
vi: Đặt thiết bị cân chỉnh của bạn phía trên ô vuông rồi ấn nút “Bắt đầu”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
vi: Di chuyển thiết bị cân chỉnh đến vị trí cân chỉnh rồi bấm nút “Tiếp tục”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
vi: Di chuyển thiết bị cân chỉnh đến vị trí bề mặt rồi bấm nút “Tiếp tục”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
vi: Tắt lid máy tính xách tay

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
vi: Gặp lỗi nội bộ và không thể phục hồi.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
vi: Các công cụ cần thiết để cân chỉnh chưa được cài đặt.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
vi: Hồ sơ không thể được tạo ra.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
vi: Điểm trắng đích không thể thu được.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
vi: Hoàn tất!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
vi: Cân chỉnh gặp lỗi!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
vi: Bạn có thể gỡ bỏ thiết bị cân chỉnh.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
vi: Đừng làm thiết bị cân chỉnh chạm vào màn hình khi đang chạy

en: Enable color management for %s
vi: Bật quản lý màu sắc cho %s

en: Show color profiles for %s
vi: Hiển thị hồ sơ màu dành cho %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
vi: Chưa cân chỉnh

en: multiple sizes
vi: nhiều kích cỡ

en: No Desktop Background
vi: Không có ảnh nền

en: Select a picture
vi: Chọn một ảnh

en: Current background
vi: Ảnh nền hiện tại

en: Custom
vi: Tự chọn

en: Testing %s
vi: Đang kiểm tra “%s”

en: None
vi: Không có

en: Custom Shortcuts
vi: Phím tắt tự chọn

en: More…
vi: Còn nữa…

en: No input sources found
vi: Không tìm thấy nguồn nhập liệu

[ctx: Input Source]
en: Other
vi: Khác

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
vi: %s đang được sử dụng cho %s. Nếu bạn thay thế nó, %s sẽ bị tắt

en: Enter the new shortcut
vi: Gõ phím tắt mới

en: Set Custom Shortcut
vi: Đặt phím tắt tự chọn

en: Set Shortcut
vi: Đặt phím tắt

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
vi: Gõ phím tắt mới để thay đổi %s.

en: Add Custom Shortcut
vi: Thêm phím tắt tự chọn

en: Alternate Characters Key
vi: Phím ký tự thay thế

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
vi: Phím ký tự thay thế có thể được sử dụng để nhập các ký tự bổ sung. Đôi khi chúng được in dưới dạng tùy chọn thứ ba trên bàn phím của bạn.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
vi: Alt trái

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
vi: Alt phải

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
vi: Phím Win trái

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
vi: Phím Win phải

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
vi: Phím trình đơn

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
vi: Ctrl phải

en: Compose Key
vi: Phím tổ hợp

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
vi: Phím tổ hợp cho phép nhập nhiều ký tự khác nhau. Để sử dụng nó, nhấn compose sau đó một chuỗi các ký tự. Ví dụ: phím compose tiếp theo là <b>C</b> và <b>o</b> sẽ nhập <b>©</b>, <b>a</b> tiếp</b> theo là <b>'</b> sẽ nhập <b>á</b>.

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
vi: Nuồn nhập liệu bạn có thể thay đổi sử dụng phím tắt %s
    Cái này có thể được thay đổi trong cài đặt phím tắt.

en: %d modified | %d modified
vi[0]: %d mục bị sửa đổi

en: Keyboard Shortcuts
vi: Phím tắt

en: Reset All Shortcuts?
vi: Đặt lại toàn bộ phím tắt chứ?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
vi: Việc đặt lại phím tắt có thể ảnh hưởng đến các phím tắt tự chọn của bạn. Hành động này không thể hoàn lại được.

en: Cancel
vi: Thôi

en: Reset All
vi: Đặt lại tất cả

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
vi: Tắt

en: Authentication failed
vi: Gặp lỗi khi xác thực

en: The new password is too short
vi: Mật khẩu quá ngắn

en: The new password is too simple
vi: Mật khẩu quá đơn giản

en: The old and new passwords are too similar
vi: Mật khẩu cũ và mật khẩu mới quá giống nhau

en: The new password has already been used recently.
vi: Mật khẩu mới đã được sử dụng gần đây.

en: The new password must contain numeric or special characters
vi: Mật khẩu mới phải chứa ký tự số hay ký tự đặc biệt

en: The old and new passwords are the same
vi: Mật khẩu cũ và mật khẩu mới là một

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
vi: Mật khẩu của bạn bị thay đổi kể từ khi bạn xác thực đầu tiên!

en: The new password does not contain enough different characters
vi: Mật khẩu mới phải chứa đủ các ký tự khác nhau

en: Unknown error
vi: Lỗi chưa biết

en: Please choose another password.
vi: Vui lòng chọn mật khẩu khác.

en: Please type your current password again.
vi: Hãy gõ mật khẩu hiện tại một lần nữa.

en: Password could not be changed
vi: Mật khẩu của bạn không thể bị thay đổi

en: The passwords do not match.
vi: Mật khẩu không khớp nhau.

en: Select
vi: Chọn

en: Browse for more pictures
vi: Duyệt thêm ảnh

en: Cannot automatically join this type of domain
vi: Không thể tự động gia nhập kiểu miền này

en: No such domain or realm found
vi: Không tìm thấy miền hay địa hạt

en: Cannot log in as %s at the %s domain
vi: Không thể đăng nhập là %s tại miền %s

en: Invalid password, please try again
vi: Mật khẩu không đúng, vui lòng thử lại

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
vi: Không thể kết nối đến miền %s: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
vi: thiết bị cần để yêu cầu thực hiện thao tác này

en: the device is already claimed by another process
vi: thiết bị này đang được dùng bởi một tiến trình khác

en: you do not have permission to perform the action
vi: bạn không có đủ quyền hạn thực hiện thao tác

en: no prints have been enrolled
vi: không có dấu tay nào được đăng ký

en: Failed to communicate with the device during enrollment
vi: Không thể giao tiếp với thiết bị trong khi đăng ký

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
vi: Gặp lỗi khi giao tiếp với bộ đọc dấu vân tay

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
vi: Gặp lỗi khi giao tiếp với dịch vụ đọc dấu vân tay

en: Failed to list fingerprints: %s
vi: Gặp lỗi khi liệt kê các dấu vân tay: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
vi: Gặp lỗi khi xóa các dấu vân tay đã lưu: %s

en: Left thumb
vi: Ngón cái tay trái

en: Left middle finger
vi: Ngón giữa tay trái

en: _Left index finger
vi: Ngón trỏ _trái

en: Left ring finger
vi: Ngón đeo nhẫn tay trái

en: Left little finger
vi: Ngón út tay trái

en: Right thumb
vi: Ngón cái tay phải

en: Right middle finger
vi: Ngón giữa tay phải

en: _Right index finger
vi: Ngón trỏ _phải

en: Right ring finger
vi: Ngón đeo nhẫn tay phải

en: Right little finger
vi: Ngón út tay phải

en: Unknown Finger
vi: Ngón tay chưa biết

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
vi: Hoàn thành

en: Fingerprint device disconnected
vi: Thiết bị đọc dấu vân tay đã ngắt kết nối

en: Fingerprint device storage is full
vi: Phần lưu trữ của thiết bị đọc dấu vân tay đã bị đầy

en: Failed to enroll new fingerprint
vi: Gặp lỗi khi đăng ký dấu vân tay mới

en: Failed to start enrollment: %s
vi: Gặp lỗi khi bắt đầu đăng ký: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
vi: Gặp lỗi khi đăng ký dấu vân tay mới

en: Failed to stop enrollment: %s
vi: Gặp lỗi khi dừng đăng ký: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
vi: Liên tục nhấc và đặt ngón tay lên đầu đọc để đăng ký dấu vân tay của bạn

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
vi: Quét dấu vân tay mới

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
vi: Gặp lỗi giải phóng thiết bị đọc dấu vân tay %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
vi: Lỗi đọc từ thiết bị

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
vi: Gặp lỗi khi yêu cầu thiết bị đọc dấu vân tay %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
vi: Gặp lỗi khi lấy các thiết vị đọc dấu vân tay: %s

en: Your account
vi: Tài khoản của bạn

en: Failed to delete user
vi: Gặp lỗi khi xóa người dùng

en: Failed to revoke remotely managed user
vi: Gặp lỗi khi thu hồi quyền quản trị từ xa

en: You cannot delete your own account.
vi: Không thể xóa tài khoản của chính bạn.

en: %s is still logged in
vi: %s vẫn đang đăng nhập

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
vi: Xóa người dùng vẫn đang đăng nhập có thể gây bất ổn hệ thống.

en: Do you want to keep %s’s files?
vi: Bạn có muốn giữ các tập tin của %s không?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
vi: Có thể giữ lại thư mục cá nhân, thư từ và tập tin tạm khi xóa tài khoản người dùng.

en: _Delete Files
vi: _Xóa tập tin

en: _Keep Files
vi: _Giữ tập tin

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
vi: Bạn có chắc chắn muốn thu hồi tài khoản quản trị từ xa của %s không?

en: _Delete
vi: _Xóa

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
vi: Tài khoản bị vô hiệu hóa

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
vi: Cần đặt vào lần đăng nhập tiếp theo

[ctx: Password mode]
en: None
vi: Không có

en: Logged in
vi: Đang đăng nhập

[ctx: login date-time]
note: Translators: This indicates a login date-time. The first %s is a date, and the second %s a time.
en: %s, %s
vi: %2$s, %1$s

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
vi: Bật

en: Failed to contact the accounts service
vi: Gặp lỗi khi liên lạc dịch vụ tài khoản (accountsservice)

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
vi: Hãy kiểm tra xem AccountService có cài và được bật không.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
vi: Để thay đổi,
    nhấn biểu tượng * trước

en: Delete the selected user account
vi: Xóa tài khoản người dùng được chọn

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
vi: Để xóa tài khoản người dùng được chọn,
    nhấn biểu tượng * trước

en: Unlock to Add Users and Change Settings
vi: Mở khóa để Thêm người dùng và thay đổi cài đặt

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
vi: Tên tài khoản chỉ được phép chứa các chữ cái HOA/thường từ a-z, chữ số và các ký tự sau: “-” và “_”

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
vi: Rất tiếc, tên tài khoản đó không sẵn sàng. Vui lòng thử cái khác.

en: The username is too long.
vi: Tên người dùng quá dài.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
vi: Cái này sẽ được dùng để đặt tên cho thư mục riêng của bạn và không thể thay đổi nó được.

en: Should match the web address of your login provider.
vi: Nên khớp với địa chỉ web của nhà cung cấp tài khoản cho bạn.

en: Failed to add account
vi: Gặp lỗi khi thêm tài khoản

en: Failed to register account
vi: Gặp lỗi khi đăng ký tài khoản

en: No supported way to authenticate with this domain
vi: Không có cách xác thực được hỗ trợ nào với miền này

en: Failed to join domain
vi: Gặp lỗi khi gia nhập miền

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
vi: Tên tài khoản đăng nhập đó không đúng.
    Vui lòng thử lại.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
vi: Mật khẩu đăng nhập đó không đúng.
    Vui lòng thử lại.

en: Failed to log into domain
vi: Gặp lỗi khi đăng nhập miền

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
vi: Không thể tìm thấy miền. Có lẽ bạn gõ sai chăng?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
vi: Mật khẩu mới cần phải khác với mật khẩu cũ.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
vi: Hãy thay đổi một số chữ cái và chữ số.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
vi: Hãy thay đổi mật khẩu một chút nữa.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
vi: Mật khẩu mạnh hơn nếu không chứa tên của bạn.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
vi: Không nên dùng tên của bạn làm mật khẩu.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
vi: Tránh sử dụng mật khẩu có chứa một số từ.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
vi: Không nên dùng các từ thông dụng.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
vi: Tránh đảo ngược thứ tự chữ cái của một từ cụ thể.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
vi: Hãy dùng nhiều chữ số hơn.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
vi: Hãy dùng thêm các chữ HOA.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
vi: Nên dùng nhiều chữ cái thường hơn.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
vi: Hãy dùng nhiều ký tự đặc biệt hơn nữa, như là dấu chấm câu chẳng hạn.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
vi: Hãy trộn lẫn chữ cái, chữ số và dấu chấm câu.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
vi: Tránh lặp lại cùng một ký tự.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
vi: Không được lặp cùng một kiểu chữ: bạn cần trộn lẫn chữ cái, số và dấu chấm.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
vi: Hãy tránh sử dụng các chuỗi kế tiếp nhau như là 1234 hay abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
vi: Mật khẩu cần dài hơn. Hãy thêm chữ cái, chữ số và dấu chấm câu.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
vi: Trộn chữ cái HOA và thường cùng với một chữ số hoặc hai.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
vi: Thêm các chữ cái, chữ số và dấu chấm câu sẽ làm cho nó mạnh thêm.

en: This Week
vi: Tuần này

en: Last Week
vi: Tuần trước

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
vi: %e %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
vi: %e %b, %Y

en: Session Ended
vi: Phiên đã chấm dứt

en: Session Started
vi: Phiên được bắt đầu

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
vi: %s - Sự hoạt động của tài khoản

[ctx: Distance]
en: Short
vi: Ngắn

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
vi: ¼ màn hình

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
vi: ½ màn hình

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
vi: ¾ màn hình

[ctx: Distance]
en: Long
vi: Dài

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
vi: Mặc định

[ctx: cursor size]
en: Medium
vi: Trung bình

[ctx: cursor size]
en: Large
vi: Lớn

[ctx: cursor size]
en: Larger
vi: Lớn hơn

[ctx: cursor size]
en: Largest
vi: Lớn nhất

en: %d pixel | %d pixels
vi[0]: %d điểm ảnh

en: System Bus
vi: Bus hệ thống

en: Full access
vi: Truy cập đầy đủ

en: Session Bus
vi: Bus phiên làm việc

en: Devices
vi: Thiết bị

en: Full access to /dev
vi: Truy cập đầy đủ vào /dev

en: Has network access
vi: Có truy cập mạng

en: Home
vi: Thư mục riêng

en: Read-only
vi: Chỉ đọc

en: File System
vi: Hệ thống tập tin

en: Settings
vi: Cài đặt

en: Can change settings
vi: Không thể thay đổi các cài đặt

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
vi: %s có các quyền sau được tích hợp sẵn. Chúng không thể thay đổi được. Nếu bạn lo ngại về các quyền này, hãy cân nhắc loại bỏ ứng dụng này.

en: Web Links
vi: Liên kết trang thông tin điện tử

en: Git Links
vi: Liên kết Git

en: %s Links
vi: Liên kết %s

en: Unset
vi: Chưa đặt

en: Links
vi: Liên kết

en: Hypertext Files
vi: Tập tin đánh dấu siêu văn bản

en: Text Files
vi: Tập tin văn bản

en: Image Files
vi: Tập tin ảnh

en: Font Files
vi: Tập tin phông chữ

en: Archive Files
vi: Tập tin nén

en: Package Files
vi: Tập tin gói

en: Audio Files
vi: Tập tin âm thanh

en: Video Files
vi: Tập tin phim ảnh

en: Other Files
vi: Tập tin khác

note: List of applications.
en: Applications
vi: Ứng dụng

[ctx: service is enabled]
en: On
vi: Bật

[ctx: service is disabled]
en: Off
vi: Tắt

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
vi: Bật

[ctx: service is active]
en: Active
vi: Hoạt động

en: Choose a Folder
vi: Chọn thư mục

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
vi: Chia sẻ Tập tin cho phép bạn chia sẻ thư mục Công khai với những máy khác trong mạng hiện đang sử dụng: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
vi: Khi đăng nhập từ xa được bật, những người dùng máy mạng có thể kết nối sử dụng lệnh “Secure Shell” (ssh):
    %s

en: Copy
vi: Sao chép

en: Sharing
vi: Chia sẻ

note: Label
en: No networks selected for sharing
vi: Chưa chọn mạng để chia sẻ

en: Ask what to do
vi: Hỏi cần phải làm gì

en: Do nothing
vi: Không làm gì cả

en: Open folder
vi: Mở thư mục

en: Other Media
vi: Thiết bị lưu trữ khác

en: Select an application for audio CDs
vi: Chọn ứng dụng dành cho đĩa CD nhạc

en: Select an application for video DVDs
vi: Chọn ứng dụng cho DVD phim

en: Select an application to run when a music player is connected
vi: Chọn ứng dụng cần chạy khi kết nối máy nghe nhạc

en: Select an application to run when a camera is connected
vi: Chọn ứng dụng cần chạy khi kết nối máy ảnh, máy quay phim

en: Select an application for software CDs
vi: Chọn ứng dụng cho CD phần mềm

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
vi: DVD nhạc

en: blank Blu-ray disc
vi: đĩa Blu-ray trắng

en: blank CD disc
vi: đĩa CD trắng

en: blank DVD disc
vi: đĩa DVD trắng

en: blank HD DVD disc
vi: đĩa HD DVD trắng

en: Blu-ray video disc
vi: Đĩa phim Blu-ray

en: e-book reader
vi: máy đọc e-book

en: HD DVD video disc
vi: Đĩa phim HD DVD

en: Picture CD
vi: CD hình

en: Super Video CD
vi: CD Siêu phim

en: Video CD
vi: CD Phim

en: Windows software
vi: Phần mềm Windows

en: More Warm
vi: Ấm hơn

en: Less Warm
vi: Ít ấm hơn

[ctx: measurement format]
en: Imperial
vi: Anh-Mỹ

[ctx: measurement format]
en: Metric
vi: Hệ mét

en: Formats
vi: Định dạng

en: Unknown
vi: Chưa biết

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
vi: 64-bít

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
vi: 32-bít

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
vi: Chưa biết

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
vi: Điểm truy cập

en: _Copy
vi: _Sao chép

en: Select _All
vi: Chọn _Tất cả

en: Unlock to Change Settings
vi: Mở khóa để thay đổi cài đặt

en: Other…
vi: Khác…

en: Today
vi: Hôm nay

en: Yesterday
vi: Hôm qua

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
vi: %e %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
vi: %e %b, %Y

en: %d hour | %d hours
vi[0]: %d giờ

en: %d second | %d seconds
vi[0]: %d giây

note: 0 seconds
en: 0 seconds
vi: 0 giây

en: never
vi: không bao giờ

en: today
vi: hôm nay

en: yesterday
vi: hôm qua

en: %i day ago | %i days ago
vi[0]: %i ngày trước

en: IPv4 Address
vi: Địa chỉ IPv4

en: IPv6 Address
vi: Địa chỉ IPv6

en: IP Address
vi: Địa chỉ IP

en: Hardware Address
vi: Địa chỉ phần cứng

en: Default Route
vi: Định tuyến mặc định

en: Last used
vi: Dùng lần cuối

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
vi: Có dây

en: Options…
vi: Tùy chọn…

en: missing EAP-FAST PAC file
vi: thiếu tập tin EAP-FAST

en: Choose a PAC file
vi: Chọn tập tin PAC của bạn

en: PAC files (*.pac)
vi: Tập tin PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
vi: thiếu tên tài khoản EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
vi: thiếu mật khẩu EAP-LEAP

en: missing leap-username
vi: thiếu leap-username

en: missing leap-password
vi: thiếu leap-password

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
vi: giấy chứng nhận CA EAP-PEAP không hợp lệ: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
vi: giấy chứng nhận CA EAP-PEAP không hợp lệ: chưa chỉ định giấy chứng nhận

en: Choose a Certificate Authority certificate
vi: Chọn một giấy chứng nhận CA

en: missing wep-key
vi: thiếu wep-key

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
vi: wep-key không hợp lệ: khóa phải có chiều dài của %zu phải chỉ chứa chữ số thập lục

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
vi: wep-key không hợp lệ: khóa phải có chiều dài của %zu phải chỉ chứa các ký tự ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
vi: wep-key không hợp lệ: khóa phải có chiều dài của %zu. Một khóa phải hoặc là có chiều dài 5/4 (ascii) hoặc là 10/26 (chữ số thập lục)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
vi: wep-key không hợp lệ: mật khẩu phải không rỗng

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
vi: wep-key không hợp lệ: mật khẩu phải ngắn hơn 64 ký tự

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
vi: lỗi chưa biết trong an ninh 802.1X (wpa-eap)

en: no file selected
vi: chưa chọn tập tin

en: unspecified error validating eap-method file
vi: lỗi chưa định nghĩa khi xác thực lại tập tin eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
vi: Khóa riêng DER, PEM, hay PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
vi: Giấy phép DER hay PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
vi: giấy chứng nhận CA EAP-TTLS không hợp lệ: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
vi: giấy chứng nhận CA EAP-TTLS không hợp lệ: chưa chỉ định giấy chứng nhận

en: missing EAP username
vi: thiếu tên tài khoản EAP

en: missing EAP password
vi: thiếu mật khẩu EAP

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
vi: wpa-psk không hợp lệ: chiều dài khóa %zu không hợp lệ. Phải là [8,63] bye hoặc 64 số thập lục

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
vi: wpa-psk không hợp lệ: không thể phiên dịch khóa với 64 bye như là số thập lục

en: Unknown error validating 802.1X security
vi: Lỗi thẩm tra an ninh 802.1X chưa biết

en: Wi-Fi password is missing.
vi: Thiếu mật khẩu Wi-Fi.

en: missing EAP-TLS identity
vi: sai định danh EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
vi: giấy chứng nhận CA EAP-TLS không hợp lệ: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
vi: giấy chứng nhận CA EAP-TLS không hợp lệ: chưa chỉ định giấy chứng nhận

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
vi: khóa riêng EAP-TLS không hợp lệ: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
vi: giấy chứng nhận người dùng EAP-TLS không hợp lệ: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
vi: Khóa riêng mà không được mã hóa là không an toàn

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
vi: Khóa riêng đã chọn không được bảo vệ bằng mật khẩu. Điều đó làm giảm bớt mức độ an toàn của hệ thống. Hãy đặt mật khẩu để bảo vệ khóa riêng.
    
    (Bạn có thể bảo vệ khóa riêng bằng mật khẩu với openssl)

en: Choose your personal certificate
vi: Chọn chứng nhận cá nhân của bạn

en: Choose your private key
vi: Chọn khóa riêng của bạn

en: Stop hotspot and disconnect any users?
vi: Bạn có muốn dừng điểm truy cập này và ngắt kết nối những người đang sử dụng?

en: _Stop Hotspot
vi: _Dừng điểm truy cập

note: update title Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
vi: VPN %s

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
vi: Tình trạng không rõ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
vi: Chưa được quản lý

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
vi: Không sẵn sàng

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
vi: Đang kết nối

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
vi: Cần xác thực

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
vi: Đã kết nối

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
vi: Đang ngắt kết nối

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
vi: Kết nối gặp lỗi

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
vi: Tình trạng không rõ (thiếu)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
vi: Cấu hình gặp lỗi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
vi: Cấu hình IP gặp lỗi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
vi: Hết hạn cấu hình IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
vi: Cần bí mật nhưng chưa được cung cấp

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
vi: 802.1x supplicant ngắt kết nối

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
vi: Lỗi cấu hình 802.1x supplicant

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
vi: Lỗi 802.1x supplicant

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
vi: 802.1x supplicant tốn quá nhiều thời gian để xác thực

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
vi: Gặp lỗi khi khởi động dịch vụ PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
vi: Dịch vụ PPP bị ngắt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
vi: PPP bị lỗi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
vi: Lỗi khởi động trình khách DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
vi: Lỗi trình khách DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
vi: Lỗi trình khách DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
vi: Lỗi khởi động dịch vụ kết nối chia sẻ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
vi: Lỗi dịch vụ kết nối chia sẻ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
vi: Lỗi khởi động dịch vụ AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
vi: Lỗi dịch vụ AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
vi: Dịch vụ AutoIP gặp lỗi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
vi: Đường dây bận

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
vi: Không có tông

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
vi: Không thể cài đặt carrier

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
vi: Hết hạn yêu cầu quay số

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
vi: Lỗi quay số

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
vi: Lỗi khởi động Modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
vi: Lỗi chọn APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
vi: Không tìm thấy mạng

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
vi: Đăng ký mạng bị từ chối

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
vi: Hết hạn đăng ký mạng

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
vi: Lỗi đăng ký mạng yêu cầu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
vi: Gặp lỗi khi kiểm tra PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
vi: Có lẽ thiếu firmware cho thiết bị

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
vi: Kết nối bị biến mất

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
vi: Ngầm định kết nối đã tồn tại

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
vi: Không tìm thấy Modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
vi: Gặp lỗi khi kết nối Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
vi: Chưa cài SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
vi: Cần Pin của SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
vi: Cần Puk của SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
vi: SIM không đúng

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
vi: Lỗi phụ thuộc kết nối

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
vi: Thiếu firmware

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
vi: Chưa cắm dây

en: Insecure network (WEP)
vi: Mạng không an toàn (WEP)

en: Secure network (WPA)
vi: Mạng an toàn (WPA)

en: Secure network (WPA2)
vi: Mạng an toàn (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
vi: Mạng an toàn (WPA3)

en: Secure network
vi: Mạng an toàn

en: Security
vi: An ninh

en: Delete Address
vi: Xóa địa chỉ

en: Delete Route
vi: Xóa định tuyến

en: automatic
vi: tự động

en: Identity
vi: Thực thể

en: Cannot import VPN connection
vi: Không thể nhập kết nối VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
vi: Tập tin “%s” không thể đọc được hay nó chứa thông tin kết nối VPN không được chấp nhận
    
    Lỗi: %s.

en: Select file to import
vi: Chọn tập tin cần nhập

en: A file named “%s” already exists.
vi: Đã có tập tin tên “%s” rồi.

en: _Replace
vi: _Thay thế

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
vi: Bạn có muốn thay thế %s bằng kết nối này?

en: Cannot export VPN connection
vi: Không thể xuất kết nối VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
vi: Kết nối VPN “%s” không thể xuất ra %s.
    
    Lỗi: %s.

en: Export VPN connection
vi: Xuất kết nối VPN

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
vi: Không

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
vi: Khóa WEP 40/128-bit (thập lục phân hoặc ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
vi: Mật khẩu WEP 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
vi: WEP động (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
vi: WPA & WPA2 Cá nhân

en: WPA & WPA2 Enterprise
vi: WPA & WPA2 Doanh nghiệp

en: WPA3 Personal
vi: WPA3 Cá nhân

en: Preserve
vi: Giữ nguyên

en: Permanent
vi: Vĩnh viễn

en: Random
vi: Ngẫn nhiên

en: Stable
vi: Ổn định

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
vi: Địa chỉ MAC được nhập ở đây sẽ được dùng làm địa chỉ phần cứng cho thiết bị mạng được kết nối này dùng. Tính năng này còn được biết là MAC nhân bản hay MAC giả. Ví dụ: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
vi: Hồ sơ %d

en: Unable to open connection editor
vi: Không thể mở cửa sổ điều chỉnh kết nối

en: New Profile
vi: Hồ sơ mới

en: _Add
vi: _Thêm

en: Import from file…
vi: Nhập từ tập tin…

en: Add VPN
vi: Thêm VPN

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
vi: Doanh nghiệp

[ctx: Wifi security]
en: None
vi: Không

en: Never
vi: Không bao giờ

[ctx: Signal strength]
en: None
vi: Không có

[ctx: Signal strength]
en: Weak
vi: Yếu

[ctx: Signal strength]
en: Good
vi: Tốt

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
vi: Tuyệt hảo

en: Forget Connection
vi: Quên kết nối

en: Remove Connection Profile
vi: Xóa bỏ Hồ sơ Kết nối

en: Remove VPN
vi: Xóa VPN

en: Details
vi: Chi tiết

en: Add new connection
vi: Thêm kết nối mới

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
vi: Bật điểm phát sóng sẽ ngắt kết nối khỏi %s và sẽ không thể truy cập internet thông qua Wi-Fi.

en: Must have a minimum of 8 characters
vi: Mật khẩu phải dài ít nhất 8 ký tự

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
vi: Bật Wi-Fi Hotspot?

en: Manual
vi: Thủ công

en: Automatic
vi: Tự động

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
vi: Dùng Tự động phát hiện ủy nhiệm Web nếu không cung cấp URL cấu hình.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
vi: Không khuyến khích đối với mạng công cộng không đáng tin.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
vi: Sẽ mất chi tiết của những mạng được chọn, bao gồm mật khẩu và các cài đặt tùy biến khác.

en: _Forget
vi: _Quên

en: Known Wi-Fi Networks
vi: Mạng đã biết Wi-Fi

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
vi: _Quên

en: System policy prohibits use as a Hotspot
vi: Chính sách của hệ thống cấm chỉ dùng máy tính này như một Hotspot (Điểm tập trung để máy khác truy cập mạng)

en: Wireless device does not support Hotspot mode
vi: Thiết bị không dây không hỗ trợ chế độ điểm truy cập

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
vi: Ôi trời, có gì đó sai rồi. Vui lòng liên lạc với nhà cung cấp phần mềm.

en: NetworkManager needs to be running.
vi: Trình quản lý kết nối mạng cần phải đang chạy.

en: 2G Only
vi: Chỉ 2G

en: 3G Only
vi: Chỉ 3G

en: 4G Only
vi: Chỉ 4G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
vi: 2G, 3G, 4G (Ưu tiên)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
vi: 2G, 3G (Ưu tiên), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
vi: 2G (Ưu tiên), 3G, 4G

en: 3G, 4G (Preferred)
vi: 3G, 4G (Ưu tiên)

en: 3G (Preferred), 4G
vi: 3G (Ưu tiên), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
vi: 2G, 4G (Ưu tiên)

en: 2G (Preferred), 4G
vi: 2G (Ưu tiên), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
vi: 2G, 3G (Ưu tiên)

en: 2G (Preferred), 3G
vi: 2G (Ưu tiên), 3G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
vi: Chưa biết

en: Not Registered
vi: Chưa đăng ký

en: Registered
vi: Đã đăng ký

en: Roaming
vi: Chuyển vùng

en: Searching
vi: Tìm kiếm

en: Denied
vi: Bị từ chối

en: Unlock SIM card
vi: Mở khóa Thẻ SIM

en: Unlock
vi: Mở khóa

en: Please provide PIN code for SIM %d
vi: Vui lòng cung cấp mã PIN cho SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
vi: Nhập mã PIN để mở khóa thẻ SIM của bạn

en: Please provide PUK code for SIM %d
vi: Vui lòng cung cấp mã PUK cho sim %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
vi: Nhập PUK để mở khóa thẻ SIM của bạn

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
vi[0]: Nhập sai mật khẩu. Bạn còn được thử %1$u lần nữa

en: You have %u try left | You have %u tries left
vi[0]: Bạn còn được thử %u lần nữa

en: Wrong password entered.
vi: Đã nhập vào sai mật khẩu.

en: PUK code should be an 8 digit number
vi: Mã PUK phải là số có 8 chữ số

en: Enter New PIN
vi: Nhập mã PIN mới

en: PIN code should be a 4-8 digit number
vi: Mã PIN phải là số có 4-8 chữ số

en: _Set
vi: Đặ_t

en: Operation Cancelled
vi: Thao tác bị hủy

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
vi: <b>Lỗi:</b> Truy nhập thay đổi cài đặt bị từ chối

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
vi: <b>Lỗi:</b> Lỗi thiết bị di động

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
vi: %l:%M %p, %e %b %Y

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
vi: %R, %e %B %Y

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
vi: Hệ thống phụ Thunderbolt (boltd) chưa được cài đặt hoặc cài đặt chưa đúng.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
vi: Thunderbolt không thể được phát hiện.
    Hoặc hệ thống thiếu hỗ trợ Thunderbolt, nó đã bị vô hiệu hóa trong BIOS hoặc được đặt ở mức bảo mật không được hỗ trợ trong BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
vi: Hỗ trợ Thunderbolt đã bị tắt trong BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
vi: Mức an ninh Thunderbolt không thể dò tìm thấy.

en: Error switching direct mode: %s
vi: Lỗi chế độ chuyển trực tiếp: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
vi: Đã ngắt kết nối

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
vi: Đang kết nối

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
vi: Đã kết nối

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
vi: Lỗi xác thực

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
vi: Xác thực

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
vi: Tính năng bị Giảm bớt

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
vi: Kết nối & Xác thực

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
vi: Chưa biết

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
vi: Được xác thực lúc:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
vi: Được kết nối ở:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
vi: Đăng ký vào:

en: Failed to authorize device:
vi: Gặp lỗi khi xác thực thiết bị:

en: Failed to forget device:
vi: Gặp lỗi khi quên thiết-bị:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
vi[0]: Phụ thuộc vào %u thiết bị khác

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
vi: Lỗi

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
vi: Xác thực

en: Try clicking, double clicking, scrolling
vi: Thử nhấn, bấm đúp, cuộn chuột

en: Five clicks, GEGL time!
vi: Bấm năm lần, sự kiện GEGL!

en: Double click, primary button
vi: Bấm đúp, nút chính

en: Single click, primary button
vi: Bấm đơn, nút chính

en: Double click, middle button
vi: Bấm đúp, nút giữa

en: Single click, middle button
vi: Bấm đơn, nút giữa

en: Double click, secondary button
vi: Bấm đúp, nút phụ

en: Single click, secondary button
vi: Bấm đơn, nút phụ

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
vi: Tìm hiểu thêm

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
vi: Gửi báo cáo các trục trặc kỹ thuật để giúp chúng tôi cải tiến %s. Báo cáo được gửi nặc danh và được xóa các dữ liệu cá nhân. %s

en: Empty all items from Trash?
vi: Bỏ mọi thứ trong thùng rác chứ?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
vi: Toàn bộ nội dung chứa trong Thùng rác sẽ bị xóa vĩnh viễn.

en: _Empty Trash
vi: Đổ _rác

en: Delete all the temporary files?
vi: Xóa tất cả các tập tin tạm?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
vi: Toàn bộ các tập tin tạm sẽ bị xóa vĩnh viễn.

en: _Purge Temporary Files
vi: _Xóa tập tin tạm

[ctx: Online Account]
en: Other
vi: Khác

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
vi: Tài khoản %s

en: Error removing account
vi: Không thể xóa tài khoản

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
vi: %s đã bị gỡ bỏ

en: Display version number
vi: Hiển thị số hiệu phiên bản

en: Enable verbose mode
vi: Bật chế độ chi tiết

en: Search for the string
vi: Tìm chuỗi

en: List possible panel names and exit
vi: Liệt kê các tên bảng điều khiển có thể rồi thoát

en: Panel to display
vi: Khung hiển thị

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
vi: [BẢNG] [Đ.SỐ…]

en: Available panels:
vi: Bảng điều khiển hiện có:

en: Privacy
vi: Riêng tư

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
vi[0]: %u đầu ra

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
vi[0]: %u đầu vào

en: System Sounds
vi: Âm thanh hệ thống

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
vi: _Mở khóa

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
vi: Không tìm thấy máy in nào

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
vi: Nhập địa chỉ mạng hoặc tìm kiếm máy in

en: Authentication Required
vi: Cần xác thực

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
vi: Nhận tên tài khoản và mật khẩu để xem các máy in trên Máy phục vụ in.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
vi: Tên người dùng

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
vi: Mật khẩu

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
vi: Miền

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
vi: _Xác thực

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
vi: Dọn sạch

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
vi: _Xác thực

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
vi: Không có yêu cầu in nào hoạt động

en: Select Printer Driver
vi: Chọn trình điều khiển máy in

en: Loading drivers database…
vi: Đang tải cơ sở dữ liệu trình điều khiển…

en: Printing Options
vi: Tùy chọn in

en: Printer Details
vi: Chi tiết máy in

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
vi: Dùng máy in theo mặc định

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
vi: Lau đầu in

en: Remove Printer
vi: Bỏ máy in

en: Model
vi: Kiểu

en: Location
vi: Vị trí

en: Ink Level
vi: Mức mực

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
vi: Vui lòng khởi động lại khi trục trặc được giải quyết.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
vi: Khởi động lại

en: Name
vi: Tên

en: Address
vi: Địa chỉ

en: Searching for preferred drivers…
vi: Đang tìm trình điều khiển phù hợp…

en: Search for Drivers
vi: Tìm trình điều khiển

en: Select from Database…
vi: Chọn từ cơ sở dữ liệu…

en: Install PPD File…
vi: Cài đặt tập tin PPD…

en: Authenticate
vi: Xác thực

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
vi: Thêm máy in…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
vi: Hoàn tác

en: No printers
vi: Không có máy in

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
vi: Rất tiếc! Dịch vụ in hệ thống
    hình như không sẵn sàng.

en: Location services turned off
vi: Dịch vụ vị trí bị tắt

en: No applications can obtain location information.
vi: Không ứng dụng nào có thể thu thập thông tin vị trí của bạn.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
vi: Dịch vụ vị trí cho phép ứng dùng biết bạn ở đâu. Dùng Wi-Fi và di động băng thông rộng để gia tăng độ chính xác.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
vi: Dùng Dịch vụ Vị trí của Mozilla: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Chính sách riêng tư</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
vi: Cho phép các ứng dụng phía dưới sử dụng vị trí của bạn.

en: No Applications Have Asked for Location Access
vi: Không có ứng dụng nào từng hỏi quyền truy cập vị trí của bạn

en: Default
vi: Mặc định

en: Middle Mouse Button Click
vi: Nhấn nút chuột giữa

en: Right Mouse Button Click
vi: Nhấn nút chuột phải

en: Back
vi: Kế trước

en: Forward
vi: Kế tiếp

en: No stylus found
vi: Không tìm thấy bút trỏ nào

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
vi: Vui lòng di chuyển bút trỏ của bạn đến lân cận của bảng để cấu hình nó

en: Eraser Pressure Feel
vi: Cảm giác ấn tẩy

en: Soft
vi: Mềm

en: Firm
vi: Cứng

en: Top Button
vi: Nút cao

en: Lower Button
vi: Nút thấp

en: Lowest Button
vi: Nút thấp nhất

en: Tip Pressure Feel
vi: Cảm giác ấn ngón

en: Tablet (absolute)
vi: Bảng vẽ (tuyệt đối)

en: Touchpad (relative)
vi: Touchpad (tương đối)

en: Tablet Preferences
vi: Cá nhân hóa bảng vẽ

en: _Help
vi: Trợ _giúp

en: No tablet detected
vi: Không tìm thấy bảng vẽ

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
vi: Vui lòng cắm vào và bật bảng vẽ Wacom

en: Bluetooth Settings
vi: Cài đặt Bluetooth

en: Wacom Tablet
vi: Bảng vẽ Wacom

en: Tracking Mode
vi: Chế độ rà

en: Left-Handed Orientation
vi: Hướng chuột thuận tay trái

en: Map to Monitor…
vi: Ánh xạ sang màn hình…

en: Map Buttons…
vi: Ánh xạ nút…

en: Calibrate…
vi: Cân chỉnh…

en: Adjust mouse settings
vi: Sửa các cài đặt dành cho con chuột

en: Adjust display resolution
vi: Điều chỉnh độ phân giải

en: Decouple Display
vi: Hiển thị riêng rẽ

en: Screen Calibration
vi: Cân chỉnh màn hình

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
vi: Bấm vào đánh dấu đích khi xuất hiện trên màn hình để tinh chỉnh tablet.

en: Mis-click detected, restarting…
vi: Phát hiện ấn nhầm, đang khởi động lại…

en: Map Buttons
vi: Ánh xạ nút

en: Map buttons to functions
vi: Ánh xạ nút sang chức năng

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
vi: Để sửa đổi phím tắt, chọn hành động “Gửi phím đánh”, ấn vào nút phím tắt tổ hợp phím và giữ các phím mới hoặc nhấn Backspace để xóa phím tắt.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
vi: 15 phút

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
vi: 30 phút

en: Power Mode
vi: Chế độ nguồn điện

en: Affects system performance and power usage.
vi: Ảnh hưởng đến hiệu suất hệ thống và sử dụng điện.

en: Power Saving Options
vi: Tùy chọn tiết kiệm điện năng

en: Automatic Screen Brightness
vi: Tự động chỉnh độ sáng màn hình

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
vi: Chỉnh độ sáng màn hình theo ánh sáng xung quanh.

en: Dim Screen
vi: Giảm sáng màn hình

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
vi: Giảm độ sáng màn hình sau một khoảng thời gian máy tính không hoạt động.

en: Screen _Blank
vi: _Tắt màn hình

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
vi: Tắt màn hình sau một khoảng thời gian không hoạt động.

en: Automatic Power Saver
vi: Tự động tiết kiệm năng lượng

en: Enables power saver mode when battery is low.
vi: Cho phép chế độ tiết kiệm điện khi sắp hết pin.

en: _Automatic Suspend
vi: _Tự động tạm ngưng

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
vi: Tạm dừng máy tính sau một khoảng thời gian không hoạt động.

en: Suspend & Power Button
vi: Nút tạm ngưng & Tắt máy

en: Po_wer Button Behavior
vi: Ứng _xử nút nguồn

en: Show Battery _Percentage
vi: Hiển thị _Phần trăm pin

en: Automatic Suspend
vi: Tự động ngưng

en: _Plugged In
vi: Đã _cắm

en: On _Battery Power
vi: Dùng nguồn _pin

en: Delay
vi: Khoảng trễ

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
vi: Việc cân chỉnh sẽ sản sinh một hồ sơ cái mà bạn có thể dùng để quản lý màu sắc trên màn hình của mình. Bạn càng dành nhiều công sức để cân chỉnh bao nhiêu thì bạn sẽ có được hồ sơ màu sắc tốt bấy nhiêu.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
vi: Bạn sẽ không thể dùng máy tính trong khi việc cân chỉnh đang được tiến hành.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
vi: Chất lượng

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
vi: Thời gian ước tính

en: Calibration Quality
vi: Chất lượng cân chỉnh

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
vi: Chọn thiết bị dò tìm bạn muốn dùng cho việc cân chỉnh.

en: Calibration Device
vi: Thiết bị cân chỉnh

en: Select the type of display that is connected.
vi: Chọn kiểu của màn hình cái mà nó đã được kết nối.

en: Display Type
vi: Kiểu màn hình

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
vi: Chọn điểm trắng màn hình đích. Phần lớn màn hình có thể được cân chỉnh bằng một vật chiếu sáng D65.

en: Profile Whitepoint
vi: Hồ sơ Điểm trắng

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
vi: Xin hãy đặt màn hình thành sáng nhất cái mà đặc trưng dành cho bạn. Quản lý màu sẽ làm chính xác nhất tại mức sáng này.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
vi: Thay vì cách trên, bạn có thể dùng mức sáng nhất được dùng với một hồ sơ khác cho thiết bị này.

en: Display Brightness
vi: Độ sáng màn hình

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
vi: Bạn có thể dùng một hồ sơ màu trên các máy tính khác nhau hay thậm chí còn có thể tạo hồ sơ cho những điều kiện sáng khác nhau.

en: Profile Name:
vi: Tên hồ sơ:

en: Profile Name
vi: Tên hồ sơ

en: Profile successfully created!
vi: Hồ sơ đã được tạo ra!

en: Copy profile
vi: Chép hồ sơ

en: Requires writable media
vi: Yêu cầu ổ đĩa có thể ghi được

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
vi: Bạn có thể tìm thấy các chỉ dẫn để làm thế nào có thể sử dụng hồ sơ trên hệ thống <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> và <a href="windows">Microsoft Windows</a> một cách hữu ích.

en: Summary
vi: Tóm tắt

en: Add Profile
vi: Thêm hồ sơ

en: _Import File…
vi: Nhậ_p tập tin…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
vi: Đã phát hiện thấy có trục trặc. Hồ sơ có thể hoạt động không chính xác. <a href="">Hiện chi tiết.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
vi: Mỗi thiết bị cần một bộ hồ sơ màu cập nhật để có thể được quản lý màu chính xác.

en: Learn more about color management
vi: Tìm hiểu thêm về quản lý màu sắc

en: _Set for all users
vi: Đặ_t cho tất cả mọi người dùng

en: Set this profile for all users on this computer
vi: Đặt hồ sơ này cho tất cả người dùng trên máy

en: _Enable
vi: _Bật

en: _Add profile
vi: Thê_m hồ sơ

en: _Calibrate…
vi: _Cân chỉnh…

en: Calibrate the device
vi: Cân chỉnh thiết bị này

en: _Remove profile
vi: _Xóa hồ sơ

en: _View details
vi: _Hiện chi tiết

en: Unable to detect any devices that can be color managed
vi: Không dò tìm thấy bất kỳ thiết bị nào có thể quản lý màu sắc

en: Projector
vi: Máy chiếu

en: LCD (CCFL backlight)
vi: LCD (đèn nền CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
vi: LCD (đèn nền LED RGB)

en: LCD (white LED backlight)
vi: LCD (đèn nền LED trắng)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
vi: LCD gam màu rộng (đèn nền CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
vi: LCD gam màu rộng (đèn nền LED RGB)

en: 40 minutes
vi: 40 phút

en: Native to display
vi: Dùng màu tự nhiên

en: D50 (Printing and publishing)
vi: D50 (In ấn và xuất bản)

en: D65 (Photography and graphics)
vi: D65 (Nhiếp ảnh và đồ họa)

en: Display Calibration
vi: Cân chỉnh màn hình

note: This starts the calibration process
en: _Start
vi: _Bắt đầu

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
vi: _Tiếp tục lại

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
vi: _Xong

en: No Bluetooth Found
vi: Không tìm thấy Bluetooth nào

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
vi: Cắm thiết bị để dùng Bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
vi: Bluetooth bị tắt

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
vi: Bật để kết nối các thiết bị và nhận các tập tin được truyền.

en: Airplane Mode is on
vi: Chế độ máy bay được bật

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
vi: Bluetooth bị tắt khi chế độ máy bay được bật.

en: Turn Off Airplane Mode
vi: Tắt chế độ máy bay

en: Hardware Airplane Mode is on
vi: Chế độ máy bay được bật

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
vi: Tắt chế độ máy bay chuyển sang bật Bluetooth.

en: Add Picture…
vi: Thêm ảnh…

en: Click a speaker to test
vi: Nhấn vào “hình chiếc loa” để bắt đầu kiểm tra

en: Left
vi: Trái

en: Right
vi: Phải

en: Bark
vi: Chó sủa

en: Drip
vi: Giọt nước rơi

en: Glass
vi: Thủy tinh

en: Sonar
vi: Tiếng vọng tàu ngầm

en: Rear
vi: Đằng sau

en: Front
vi: Đằng trước

en: System Volume
vi: Âm lượng hệ thống

en: Volume Levels
vi: Mức âm lượng

en: Output
vi: Đầu ra

en: Output Device
vi: Thiết bị xuất

en: Test
vi: Thử

en: Configuration
vi: Cấu hình

en: Balance
vi: Cân bằng

en: Fade
vi: Làm mờ dần

en: Subwoofer
vi: Siêu trầm

en: Input
vi: Đầu vào

en: Input Device
vi: Thiết bị đầu vào

en: Volume
vi: Âm lượng

en: Alert Sound
vi: Âm thanh báo động

en: Input Sources
vi: Thiết bị nhập

en: Includes keyboard layouts and input methods.
vi: Bao gồm bố cục bàn phím và phương thức nhập liệu.

en: Input Source Switching
vi: Chuyển đổi nguồn nhập liệu

en: Use the _same source for all windows
vi: Sử dụng _cùng kiểu bố trí cho mọi cửa sổ

en: Switch input sources _individually for each window
vi: Cho phép chuyển nguồn nhập liệu _khác nhau cho mỗi cửa sổ

en: Special Character Entry
vi: Nhập ký tự đặc biệt

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
vi: Phương thức để nhập vào các ký hiệu đặc biệt và các biến thể chữ sử dụng bàn phím.

en: View and Customize Shortcuts
vi: Xem và tùy chỉnh Phím tắt

en: Add an Input Source
vi: Thêm nguồn nhập liệu

en: Input methods can’t be used on the login screen
vi: Các phương thức nhập liệu không thể dùng tại màn hình đăng nhập

en: Move up
vi: Di chuyển lên

en: Move down
vi: Di chuyển xuống

en: Preferences
vi: Tùy thích

en: View Keyboard Layout
vi: Xem bố cục bàn phím

en: Remove
vi: Xóa

en: Reset the shortcut to its default value
vi: Đặt lại các phím tắt thành giá trị mặc định của chúng

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
vi: Nhấn Esc để thôi hoặc Backspace để tắt phím tắt bàn phím.

en: Command
vi: Câu lệnh

en: Shortcut
vi: Phím tắt

en: Set Shortcut…
vi: Đặt phím tắt…

en: Add
vi: Thêm

en: Replace
vi: Thay thế

en: Set
vi: Đặt

en: No input source selected
vi: Chưa chọn nguồn nhập liệu

en: Add Custom Shortcuts
vi: Thêm Phím tắt tự chọn

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
vi: Cài đặt phím tắt tùy chỉnh để khởi chạy ứng dụng, chạy tập lệnh, v.v.

en: Add Shortcut
vi: Thêm phím tắt

en: No keyboard shortcut found
vi: Không tìm thấy phím tắt bàn phím nào

en: Try a different search
vi: Thử tìm kiếm khác

en: Reset All…
vi: Đặt lại tất cả…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
vi: Đặt lại các phím tắt thành giá trị mặc định của chúng

en: Fingerprint Manager
vi: Quản lý dấu vân tay

en: Fingerprint
vi: Vân tay

en: _No
vi: Khô_ng

en: _Yes
vi: _Có

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
vi: Bạn có muốn xóa các vân tay đã đăng ký để tắt chức năng đăng nhập bằng vân tay không?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
vi: Không có thiết bị đọc dấu vân tay

en: Ensure the device is properly connected.
vi: Đảm bảo rằng các thiết bị được kết nối đúng.

en: No fingerprint device
vi: Không có thiết bị đọc dấu vân tay

en: Choose the fingerprint device you want to configure
vi: Chọn thiết bị đọc dấu vân tay bạn muốn cấu hình

en: Fingerprint Device
vi: Thiết bị đọc dấu vân tay

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
vi: Đăng nhập bằng vân tay cho phép bạn mở khóa và đăng nhập vào máy tính bằng ngón tay

en: _Delete Fingerprints
vi: _Xóa các vân tay

en: Fingerprint Login
vi: Đăng nhập bằng vân tay

en: Fingerprint Enroll
vi: Đăng ký dấu vân tay

en: _Re-enroll this finger…
vi: Đăng ký _lại ngón này…

en: _Add User…
vi: _Thêm người dùng…

en: Create a user account
vi: Tạo tài khoản người dùng mới

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
vi: Phiên làm việc của bạn cần phải khởi động lại thì các thay đổi mới được áp dụng

en: Restart Now
vi: Khởi động lại ngay

en: User Icon
vi: Biểu tượng người dùng

en: Account Settings
vi: Cài đặt tài khoản

en: _Administrator
vi: _Quản trị

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
vi: Quản trị viên có thể thêm và loại bỏ người dùng khác và có thể thay đổi các cài đặt cho tất cả người dùng.

en: _Parental Controls
vi: Điều khiển _cha mẹ

en: Open the Parental Controls application.
vi: Mở ứng dụng dành cho cha mẹ quản lý con cái.

en: _Language
vi: _Ngôn ngữ

en: Authentication & Login
vi: Xác thực & Đăng nhập

en: _Password
vi: _Mật khẩu

en: _Fingerprint Login
vi: Đăng nhập bằng _vân tay

en: A_utomatic Login
vi: Đăng nhập _tự động

en: Account Activity
vi: Sự hoạt động của tài khoản

en: Remove User…
vi: Gỡ bỏ người dùng…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
vi: Không tìm thấy người dùng nào

en: Unlock to add a user account.
vi: Mở khóa để thêm tài khoản người dùng mới.

en: Add User
vi: Thêm người dùng

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
vi: Đă_ng ký

en: Domain Administrator Login
vi: Đăng nhập quản trị miền

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
vi: Để dùng đăng nhập kiểu doanh nghiệp, máy này cần được
    đăng ký trong miền. Vui lòng nhờ quản trị mạng của bạn
    nhập mật khẩu miền vào đây.

en: _Domain
vi: _Miền

en: Administrator _Name
vi: _Tên quản trị

en: Administrator Password
vi: Mật khẩu quản trị

en: _Username
vi: _Tài khoản

en: _Full Name
vi: _Họ tên

en: Standard
vi: Tiêu chuẩn

en: Administrator
vi: Quản trị

en: Account _Type
vi: Kiểu _tài khoản

en: Allow user to set a password when they next _login
vi: Cho phép người dùng đặt mật khẩu khi họ đăng nhậ_p lần kế tiếp

en: Set a password _now
vi: Đặt mật khẩu mới _ngay

en: _Confirm
vi: Xá_c nhận

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
vi: Đăng nhập theo cách doanh nghiệp cho phép các tài khoản người dùng được quản lý theo kiểu tập trung để sử dụng trên thiết bị này. Bạn có thể sử dụng tài khoản này để truy cập các nguồn tài nguyên của công ty trên mạng internet.

en: You are Offline
vi: Bạn đang Ngoại tuyến

en: You must be online in order to add enterprise users.
vi: Bạn phải kết nối trực tuyến để thêm tài khoản đăng nhập kiểu doanh nghiệp.

en: _Enterprise Login
vi: Đăng nhập _Kiểu doanh nghiệp

en: Take a Picture…
vi: Chụp ảnh…

en: Select a File…
vi: Chọn một tập tin…

en: Change Password
vi: Đổi mật khẩu

en: Ch_ange
vi: Đổ_i

en: _Confirm New Password
vi: Xá_c nhận mật khẩu mới

en: _New Password
vi: Mật khẩu _mới

en: Current _Password
vi: _Mật khẩu hiện tại

en: Allow user to change their password on next login
vi: Cho phép người dùng thay đổi mật khẩu khi họ đăng nhập lần kế tiếp

en: Set a password now
vi: Đặt mật khẩu mới ngay

en: Full Screen
vi: Toàn màn hình

en: Top Half
vi: Nửa trên

en: Bottom Half
vi: Nửa dưới

en: Left Half
vi: Nửa trái

en: Right Half
vi: Nửa phải

en: Zoom Options
vi: Tùy chọn thu phóng

en: _Zoom
vi: _Phóng

en: _Magnification:
vi: _Phóng đại:

en: _Follow mouse cursor
vi: The_o con trỏ chuột

en: _Screen part:
vi: Phần _màn hình:

en: Magnifier _extends outside of screen
vi: Kính lúp mở _rộng ra ngoài màn hình

en: _Keep magnifier cursor centered
vi: _Giữ con trỏ kính lúp ở trung tâm

en: Magnifier cursor _pushes contents around
vi: Con trỏ kính lúp đẩ_y nội dung ra

en: Magnifier cursor moves with _contents
vi: Con trỏ kính lúp di chuyển nội dun_g

en: Magnifier Position:
vi: Vị trí kính lúp:

en: Magnifier
vi: Kính lúp

en: _Thickness:
vi: Độ _dày:

en: _Length:
vi: Chiề_u dài:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
vi: Mà_u :

en: _Crosshairs:
vi: _Khung nhắm:

en: _Overlaps mouse cursor
vi: Đè _lên con trỏ chuột

en: Crosshairs
vi: Khung nhắm

en: _White on black:
vi: T_rắng nền đen:

en: _Brightness:
vi: Độ _sáng:

en: _Contrast:
vi: Độ tương _phản:

en: Color Effects:
vi: Hiệu ứng màu:

en: Color Effects
vi: Hiệu ứng màu

en: Typing Assist
vi: Hỗ trợ nhập liệu

en: _Sticky Keys
vi: Phím _dính

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
vi: Xem chuỗi phím bổ trợ là tổ hợp phím

en: _Disable if two keys are pressed together
vi: _Tắt nếu nhấn hai phím cùng lúc

en: Beep when a _modifier key is pressed
vi: Kêu bíp khi nhấn một _phím bổ trợ

en: S_low Keys
vi: Phím chậ_m

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
vi: Đặt độ trễ từ lúc nhấn phím đến lúc phím được chấp nhận

en: A_cceptance delay:
vi: Độ t_rễ chấp nhận:

en: Slow keys typing delay
vi: Khoảng trễ nhập phím chậm

en: Beep when a key is pr_essed
vi: Kêu bíp khi n_hấn một phím

en: Beep when a key is _accepted
vi: Kêu bíp khi một phím được chấ_p nhận

en: Beep when a key is _rejected
vi: Kêu bíp khi một phím bị _từ chối

en: _Bounce Keys
vi: Phím chống _lặp

en: Ignores fast duplicate keypresses
vi: Bỏ qua phím nhấn lặp lại nhanh

en: Bounce keys typing delay
vi: Khoảng chờ nhập phím dội

en: _Enable by Keyboard
vi: _Bật bằng bàn phím

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
vi: Bật các tính năng hỗ trợ bằng bàn phím

en: Repeat Keys
vi: Lặp phím

en: Key presses repeat when key is held down.
vi: Phím nhấn được lặp lại khi được giữ nhấn xuống.

en: Repeat keys delay
vi: Độ trễ lặp phím

en: Speed
vi: Tốc độ

en: Repeat keys speed
vi: Tốc độ lặp

en: Click Assist
vi: Hỗ trợ bấm

en: _Simulated Secondary Click
vi: Cú nhấn thứ hai mô _phỏng

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
vi: Gây ra cú nhấn phụ bằng cách nhấn giữ nút chính

en: Secondary click delay
vi: Khoảng chờ nhấn lần hai

en: _Hover Click
vi: Bấm _khi lướt qua

en: Trigger a click when the pointer hovers
vi: Gây ra cú nhấn khi lướt con trỏ qua

en: D_elay:
vi: T_rễ:

en: Motion _threshold:
vi: Ngưỡng di chu_yển:

en: Visual Alerts
vi: Cảnh báo trực quan

en: _Test flash
vi: Nháy _thử

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
vi: Hiện bộ chỉ thị trực quan khi có báo động âm thanh.

en: _Visual Alerts
vi: Cảnh báo trực _quan

en: Flash the entire _window
vi: Nháy toàn màn _hình

en: Flash the entire _screen
vi: Nháy toàn _màn hình

en: _Always Show Accessibility Menu
vi: _Luôn hiện trình đơn truy cập

en: Seeing
vi: Nhìn

en: _High Contrast
vi: Tương phản ca_o

en: _Large Text
vi: Chữ _lớn

en: Enable A_nimations
vi: Cho phép Hoạt hì_nh

en: C_ursor Size
vi: _Kích cỡ con trỏ

en: Screen _Reader
vi: Bộ đọ_c màn hình

en: _Sound Keys
vi: Phím â_m thanh

en: Hearing
vi: Nghe

en: Typing
vi: Gõ phím

en: Screen _Keyboard
vi: Bàn phím ả_o trên màn hình

en: R_epeat Keys
vi: _Lặp phím

en: Cursor _Blinking
vi: Chớp nhá_y con trỏ

en: _Typing Assist (AccessX)
vi: _Hỗ trợ nhập liệu (AccessX)

en: Pointing & Clicking
vi: Trỏ & Nhấn

en: _Mouse Keys
vi: Phím ch_uột

en: _Locate Pointer
vi: Định _vị con trỏ

en: _Click Assist
vi: _Hỗ trợ bấm

en: _Double-Click Delay
vi: Độ trễ Nhấn đú_p

en: Double-Click Delay
vi: Độ trễ Nhấn đúp

en: Cursor Blinking
vi: Chớp nháy con trỏ

en: Cursor blinks in text fields.
vi: Chớp nháy con trỏ trong trường nhập văn bản.

en: Cursor blinking speed
vi: Tốc độ chớp con trỏ

en: Sound Keys
vi: Phím âm thanh

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
vi: Kêu bíp khi các phím Num Lock hay Caps Lock được bật hay tắt.

en: Cursor Size
vi: Kích cỡ con trỏ

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
vi: Kích cỡ con trỏ có thể tổ hợp cùng với phóng to để làm cho nó dễ nhìn thấy.

en: Screen Reader
vi: Bộ đọc màn hình

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
vi: Bộ đọc màn hình đọc những chữ được hiển thị mỗi khi bạn di chuột vào.

en: _Screen Reader
vi: Bộ đọc _màn hình

en: General
vi: Chung

en: _Active Screen Edges
vi: _Kích hoạt cạnh màn hình

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
vi: Kéo cửa sổ vào đỉnh, trái, và phải màn hình để thay đổi kích thước của chúng.

en: Workspaces
vi: Không gian làm việc

en: _Dynamic workspaces
vi: _Không gian làm việc động

en: Automatically removes empty workspaces.
vi: Tự động xóa bỏ không gian làm việc trống rỗng.

en: _Fixed number of workspaces
vi: _Cố định số lượng không gian làm việc

en: Specify a number of permanent workspaces.
vi: Chỉ định số không gian làm việc cố định.

en: _Number of Workspaces
vi: Số lượng _không gian làm việc

en: Multi-Monitor
vi: Đa màn hình

en: Workspaces on _primary display only
vi: Không gian làm việc chỉ ở trên màn hình _chính

en: Workspaces on all d_isplays
vi: Hiển thị không gian làm việc trên mọ_i màn hình

en: No applications
vi: Không có ứng dụng nào

en: Install some…
vi: Cài đặt một số…

en: Permissions & Access
vi: Phân quyền & Truy cập

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
vi: Dữ liệu và dịch vụ mà ứng dụng này đã yêu cầu quyền truy cập và quyền mà ứng dụng yêu cầu.

en: Camera
vi: Máy ảnh

en: Microphone
vi: Micrô

en: Location Services
vi: Dịch vụ vị trí

en: Built-in Permissions
vi: Quyền tích-hợp

en: Cannot be changed
vi: Không thể thay đổi

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
vi: Bạn có thể xem xét các quyền riêng lẻ cho các ứng dụng trong Cài đặt <a href="privacy">quyền riêng tư</a>.

en: Integration
vi: Tích hợp

en: System features used by this application.
vi: Tính năng hệ thống được sử dụng bởi ứng dụng này.

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Notifications
vi: Thông báo

en: Run in background
vi: Chạy dưới nền hệ thống

en: Set Desktop Background
vi: Đặt làm ảnh màn hình nền

en: Sounds
vi: Âm thanh

en: Inhibit system keyboard shortcuts
vi: Ngăn cản phím tắt bàn phím hệ thống

en: Default Handlers
vi: Bộ xử lý mặc định

en: Types of files and links that this application opens.
vi: Kiểu của tập tin và liên kết mà ứng dụng này mở.

en: Reset
vi: Đặt lại

en: Usage
vi: Tiêu dùng

en: How much resources this application is using.
vi: Ứng dụng này đang sử dụng bao nhiêu tài nguyên.

en: Storage
vi: Lưu trữ

en: Open in Software
vi: Mở trong Phần mềm

en: No results found
vi: Không tìm thấy kết quả nào

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
vi: Ứng dụng này chiếm bao nhiêu dung lượng đĩa với dữ liệu ứng dụng và bộ nhớ cache.

en: Application
vi: Ứng dụng

en: Data
vi: Dữ liệu

en: Cache
vi: Bộ nhớ đệm

en: <b>Total</b>
vi: <b>Tổng</b>

en: Clear Cache…
vi: Xóa bộ nhớ truy cập nhanh…

en: Networks
vi: Mạng

en: _Computer Name
vi: Tên má_y tính

en: _File Sharing
vi: Chia sẻ _tập tin

en: _Media Sharing
vi: Chia sẻ đa _phương tiện

en: _Remote Login
vi: Đăng nhập từ _xa

en: Some services are disabled because of no network access.
vi: Một số dịch vụ bị tắt bởi vì không truy cập được mạng.

en: File Sharing
vi: Chia sẻ tập tin

en: _Require Password
vi: _Cần mật khẩu

en: Remote Login
vi: Đăng nhập từ xa

en: Device Name
vi: Tên thiết bị

en: Media Sharing
vi: Chia sẻ phương tiện

en: Share music, photos and videos over the network.
vi: Chia sẻ nhạc, ảnh, phim với những người khác qua mạng.

en: Folders
vi: Thư mục

en: _New connections must ask for access
vi: Kết nối mớ_i phải được chấp nhận mới được phép

en: _Require a password
vi: _Cần mật khẩu

en: Select how media should be handled
vi: Chọn cách xử lý thiết bị lưu trữ

en: CD _audio
vi: CD _nhạc

en: _DVD video
vi: _DVD phim

en: _Music player
vi: _Máy nghe nhạc

en: _Photos
vi: Ả_nh

en: _Software
vi: _Phần mềm

en: _Other Media…
vi: _Thiết bị lưu trữ khác…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
vi: _Không bao giờ hỏi hay khởi động chương trình khi nhận ra thiết bị lưu trữ mới

en: Select how other media should be handled
vi: Chọn cách xử lý thiết bị lưu trữ khác

en: _Action:
vi: _Hành động:

en: _Type:
vi: _Kiểu:

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
vi: Khởi động lại bộ lọc

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
vi: Tạm thời tắt cho đến ngày mai

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
vi: Ánh sáng đêm làm cho màn hình có màu ấm hơn. Việc này có thể giúp ngăn ngừa mắt bị mỏi mệt và buồn ngủ.

en: Night Light
vi: Ánh sáng đêm

en: Schedule
vi: Lịch biểu

en: Sunset to Sunrise
vi: Hoàng hôn tới Bình minh

en: Manual Schedule
vi: Thời gian biểu thủ công

en: Times
vi: Thời gian

en: From
vi: Từ

en: Hour
vi: Giờ

en: Minute
vi: Phút

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
vi: SA

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
vi: CH

en: To
vi: Tới

en: Color Temperature
vi: Nhiệt độ màu

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
vi: Chọn định dạng cho chữ số, ngày và đơn vị tiền tệ. Các thay đổi có hiệu lực vào lần đăng nhập tiếp theo.

en: Common Formats
vi: Định dạng chung

en: All Formats
vi: Mọi định dạng

en: No Search Results
vi: Không tìm thấy kết quả nào

en: Searches can be for countries or languages.
vi: Các tìm kiếm có thể là nước hoặc ngôn ngữ.

en: Preview
vi: Xem thử

en: My Account
vi: Tài khoản của tôi

en: Login Screen
vi: Màn hình đăng nhập

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: The language used for text in windows and web pages.
vi: Ngôn ngữ được dùng cho chữ trong cửa sổ và trang web.

en: Restart the session for changes to take effect
vi: Cần phải khởi động lại phiên làm việc thì các thay đổi mới được áp dụng

en: Restart…
vi: Khởi động lại…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
vi: Định dạng dùng cho con số, ngày tháng, và tiền tệ.

en: _Formats
vi: Địn_h dạng

en: Login settings are used by all users when logging into the system
vi: Cài đặt đăng nhập được dùng bởi mọi người dùng khi đăng nhập vào hệ thống

en: Dates
vi: Ngày tháng

en: Dates & Times
vi: Ngày & giờ

en: Numbers
vi: Con số

en: Measurement
vi: Hệ đo lường

en: Paper
vi: Giấy

en: Hardware Model
vi: Mô hình phần cứng

en: Memory
vi: Bộ nhớ

en: Processor
vi: Bộ vi xử lý

en: Graphics
vi: Đồ họa

en: Disk Capacity
vi: Dung lượng đĩa

en: Calculating…
vi: Đang tính toán…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
vi: Tên HĐH

en: OS Type
vi: Kiểu HĐH

en: Windowing System
vi: Hệ thống Cửa sổ

en: Virtualization
vi: Ảo hóa

en: Software Updates
vi: Cập nhật phần mềm

en: Rename Device
vi: Đổi tên thiết bị

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
vi: Tên thiết bị được sử dụng để xác định thiết bị này khi nó được xem qua mạng hoặc khi ghép nối thiết bị Bluetooth.

en: _Rename
vi: Đổ_i tên

en: Select Language
vi: Chọn ngôn ngữ

en: _Select
vi: _Chọn

en: No languages found
vi: Không tìm thấy ngôn ngữ

en: Unlock…
vi: Mở khoá…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
vi: Một số cài đặt phải được mở khóa trước khi có thể thay đổi được chúng.

en: Increment Hour
vi: Tăng giờ

en: Increment Minute
vi: Tăng phút

en: Time
vi: Thời gian

en: Decrement Hour
vi: Giảm giờ

en: Decrement Minute
vi: Giảm phút

en: Turn device off
vi: Tắt thiết bị

en: Other Devices
vi: Thiết bị khác

en: Not set up
vi: Chưa cài đặt

en: _Type
vi: _Kiểu

en: Sho_w password
vi: _Hiện mật khẩu

en: Tunneled TLS
vi: TLS Xuyên hầm

en: Protected EAP (PEAP)
vi: EAP được bảo vệ (PEAP)

en: Au_thentication
vi: _Xác thực

en: I_dentity
vi: _Thực thể

en: _User certificate
vi: Chứng nhận _người dùng

en: C_A certificate
vi: Giấy chứng nhận C_A

en: No CA certificate is _required
vi: _Yêu cầu là không giấy chứng nhận CA

en: Private _key
vi: _Khóa riêng

en: _Private key password
vi: Mật khẩu khóa _riêng

en: Anonymous
vi: Nặc danh

en: Authenticated
vi: Đã xác thực

en: Both
vi: Cả hai

en: Anony_mous identity
vi: Thực thể _vô danh

en: PAC _file
vi: Tập tin _PAC

en: _Inner authentication
vi: Xác thực _bên trong

en: Allow automatic PAC pro_visioning
vi: Cho phép PAC _dự liệu tự động

en: Version 0
vi: Phiên bản 0

en: Version 1
vi: Phiên bản 1

en: PEAP _version
vi: _Phiên bản PEAP

en: 1 (Default)
vi: 1 (Mặc định)

en: Open System
vi: Hệ thống mở

en: Shared Key
vi: Khóa chia sẻ

en: _Key
vi: _Khóa

en: Sho_w key
vi: _Hiện khóa

en: WEP inde_x
vi: _Mục lục WEP

en: MSCHAPv2 (no EAP)
vi: MSCHAPv2 (không EAP)

en: S_ecurity
vi: _An ninh

en: 802.1x _Security
vi: _An ninh 802.1x

en: _MAC Address
vi: Địa chỉ _MAC

en: _Cloned Address
vi: Địa chỉ _nhân bản

en: IPv_4 Method
vi: Phương thức IPv_4

en: Automatic (DHCP)
vi: Tự động (DHCP)

en: Link-Local Only
vi: Chỉ Link-Local

en: Disable
vi: Tắt

en: Shared to other computers
vi: Chia sẻ với máy khác

en: Addresses
vi: Các địa chỉ

en: Netmask
vi: Mặt nạ mạng

en: Gateway
vi: Máy cổng

en: Automatic DNS
vi: DNS tự động

en: Separate IP addresses with commas
vi: Ngăn cách địa chỉ IP bằng các dấu phẩy

en: Routes
vi: Định tuyến

en: Automatic Routes
vi: Định tuyến tự động

en: Use this connection _only for resources on its network
vi: Dùng kết nối này _chỉ cho tài nguyên trên mạng này

en: _Name
vi: Tê_n

en: bytes
vi: byte

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
vi: (Lỗi: không thể tải bộ biên soạn kết nối VPN)

en: IPv_6 Method
vi: Phương thức IPv_6

en: Automatic, DHCP only
vi: Tự động, chỉ DHCP

en: Prefix
vi: Tiền tố

en: _Apply
vi: Á_p dụng

en: Signal Strength
vi: Cường độ tín hiệu

en: Link speed
vi: Tốc độ đường truyền

en: Supported Frequencies
vi: Tần số được hỗ trợ

en: Last Used
vi: Dùng lần cuối

en: Connect _automatically
vi: Kết nối _tự động

en: Make available to _other users
vi: Cho người dùng _khác sử dụng

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
vi: Kết nối Đ_o dung lượng: có giới hạn dữ liệu hoặc có thể phải tính phí theo dung lượng sử dụng

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
vi: Các bản cập nhật phần mềm và các bản tải xuống lớn khác sẽ không được chạy tự động.

en: Turn VPN connection off
vi: Tắt kết nối VPN

en: Network Name
vi: Tên mạng

en: Turn Wi-Fi off
vi: Tắt Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
vi: _Nối vào mạng ẩn…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
vi: _Bật Wi-Fi Hotspot…

en: _Known Wi-Fi Networks
vi: Mạng Wi-Fi đã _biết

en: Airplane Mode
vi: Chế độ máy bay

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
vi: Tắt Wi-Fi, Bluetooth và di động băng thông rộng

en: No Wi-Fi Adapter Found
vi: Không tìm thấy thiết bị Wi-Fi nào

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
vi: Hãy chắc chắn là bạn có thiết bị Wi-Fi và nó được bật

en: Airplane Mode On
vi: Chế độ máy bay đang được bật

en: Turn off to use Wi-Fi
vi: Tắt để dùng Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
vi: Kích hoạt Wi-Fi Hotspot

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
vi: Thiết bị di động có thể quét mã QR để kết nối.

en: Turn Off Hotspot…
vi: Tắt Wi-Fi Hotspot…

en: Visible Networks
vi: Mạng thấy được

en: NetworkManager needs to be running
vi: Trình quản lý kết nối mạng cần phải đang chạy

en: Provider
vi: Nhà cung cấp

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
vi: Điểm truy cập Wi-Fi cho phép người khác chia sẻ kết nối internet của bạn bằng cách tạo mạng Wi-Fi mà họ có thể kết nối. Để làm điều này, bạn phải có kết nối internet thông qua một nguồn khác ngoài Wi-Fi.

en: Generate Random Password
vi: Tạo mật khẩu ngẫu nhiên

en: Autogenerate Password
vi: Mật khẩu tạo tự động

en: _Turn On
vi: _Bật

en: Network Proxy
vi: Ủy nhiệm mạng

en: _HTTP Proxy
vi: Ủy nhiệm _HTTP

en: H_TTPS Proxy
vi: Ủy nhiệm H_TTPS

en: _FTP Proxy
vi: Ủy nhiệm _FTP

en: _Socks Host
vi: Máy chủ _Socks

en: _Ignore Hosts
vi: _Bỏ qua máy

en: HTTP proxy port
vi: Cổng ủy nhiệm HTTP

en: HTTPS proxy port
vi: Cổng ủy nhiệm HTTPS

en: FTP proxy port
vi: Cổng ủy nhiệm FTP

en: Socks proxy port
vi: Cổng ủy nhiệm Socks

en: _Configuration URL
vi: _Cấu hình URL

en: SIM Lock
vi: Khóa SIM

en: _Next
vi: Tiế_p

en: Close
vi: Đóng

en: _Lock SIM with PIN
vi: _Khóa SIM với PIN

en: Change PIN
vi: Đổi PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
vi: Nhập vào PIN hiện tại để thay đổi các cài đặt khóa SIM

en: No SIM
vi: Không SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
vi: Lắp thẻ SIM để sử dụng modem này

en: SIM Locked
vi: SIM bị khóa

en: _Mobile Data
vi: Dữ liệu _di động

en: Access data using mobile network
vi: Truy cập dữ liệu sử dụng mạng di động

en: _Data Roaming
vi: Chuyển vùng _dữ liệu

en: Use mobile data when roaming
vi: Sử dụng dữ liệu di động khi chuyển vùng

en: _Network Mode
vi: Chế độ mạ_ng

en: N_etwork
vi: _Mạng

en: Advanced
vi: Nâng cao

en: _Access Point Names
vi: _Tên điểm truy cập

en: _SIM Lock
vi: Khóa _SIM

en: Lock SIM with PIN
vi: Khóa SIM với PIN

en: M_odem Details
vi: Chi tiết M_odem

en: Network Mode
vi: Chế độ mạng

en: _Automatic
vi: _Tự động

en: Choose Network
vi: Chọn mạng

en: Refresh Network Providers
vi: Làm mới các nhà cung cấp mạng

en: Modem Details
vi: Chi tiết Modem

en: Modem Status
vi: Tình trạng Modem

en: Carrier
vi: Nhà mạng

en: Network Type
vi: Kiểu mạng

en: Network Status
vi: Trạng thái mạng

en: Own Number
vi: Số sở hữu

en: Device Details
vi: Chi tiết thiết bị

en: Firmware Version
vi: Phiên bản Firmware

en: Access Points
vi: Điểm truy cập

en: No WWAN Adapter Found
vi: Không tìm bộ chuyển đổi WWAN nào

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
vi: Hãy chắc chắn là bạn có thiết bị Wireless Wan/Cellular

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
vi: Wireless Wan bị tắt khi chế độ máy bay được bật

en: _Turn off Airplane Mode
vi: _Tắt chế độ máy bay

en: Data Connection
vi: Kết nối dữ liệu

en: SIM card used for internet
vi: Thẻ SIM được dùng cho internet

en: Enable Mobile Network
vi: Cho phép dùng mạng di động

en: January
vi: Tháng giêng

en: February
vi: Tháng hai

en: March
vi: Tháng ba

en: April
vi: Tháng tư

en: May
vi: Tháng năm

en: June
vi: Tháng sáu

en: July
vi: Tháng bảy

en: August
vi: Tháng tám

en: September
vi: Tháng chín

en: October
vi: Tháng mười

en: November
vi: Tháng mười một

en: December
vi: Tháng mười hai

en: Date & Time
vi: Ngày & giờ

en: Year
vi: Năm

en: Month
vi: Tháng

en: Day
vi: Ngày

en: Time Zone
vi: Múi giờ

en: Search for a city
vi: Tìm thành phố

en: Automatic _Date & Time
vi: Ngà_y & Giờ tự động

en: Requires internet access
vi: Cần nối mạng internet

en: Date & _Time
vi: Ngày & _Giờ

en: Automatic Time _Zone
vi: _Múi giờ tự động

en: Requires location services enabled and internet access
vi: Cần dịch vụ vị trí được bật và có nối mạng internet

en: Time Z_one
vi: Mú_i giờ

en: Time _Format
vi: Định _dạng thời gian

en: 24-hour
vi: 24-giờ

en: AM / PM
vi: SA / CH

en: Camera is turned off
vi: Máy ảnh bị tắt

en: No applications can capture photos or video.
vi: Không có ứng dụng nào có thể chụp ảnh hoặc quay phim.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
vi: Sử dụng máy ảnh cho phép các ứng dụng chụp ảnh và quay phim. Vô hiệu hóa máy ảnh có thể khiến một số ứng dụng không hoạt động bình thường.

en: Allow the applications below to use your camera.
vi: Các ứng dụng phía dưới dùng máy ảnh của bạn.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
vi: Không có ứng dụng nào yêu cầu truy cập máy ảnh

en: _Do Not Disturb
vi: Đừn_g làm phiền

en: _Lock Screen Notifications
vi: Thông báo trên màn hình _khóa

en: Notification _Popups
vi: Thông báo _Popups

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
vi: Thông báo sẽ tiếp tục xuất hiện trong danh sách thông báo khi các popup bị tắt.

en: _Mail
vi: _Thư

en: _Calendar
vi: _Lịch

en: M_usic
vi: _Nhạc

en: _Video
vi: Ph_im

en: Microphone is turned off
vi: Míc đang bị tắt

en: No applications can record sound.
vi: Không tìm thấy ứng dụng nào có thể ghi âm.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
vi: Việc sử dụng micrô cho phép các ứng dụng ghi lại và nghe âm thanh. Vô hiệu hóa micrô có thể khiến một số ứng dụng không hoạt động bình thường.

en: Allow the applications below to use your microphone.
vi: Cho phép các ứng dụng bên dưới sử dụng micrô của bạn.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
vi: Không có ứng dụng nào từng hỏi quyền truy cập míc của bạn

en: Name:
vi: Tên:

en: Status:
vi: Trạng thái:

en: Authorize and Connect
vi: Ủy quyền và Kết nối

en: Forget Device
vi: Quên thiết bị

en: No Thunderbolt support
vi: Không hỗ trợ Thunderbolt

en: Direct Access
vi: Truy cập trực tiếp

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
vi: Cho phép truy cập trực tiếp vào các thiết bị như docks và GPU bên ngoài.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
vi: Chỉ có thể gắn các thiết bị USB và Display Port.

en: Pending Devices
vi: Thiết bị còn đợi

en: No devices attached
vi: Chưa gắn thiết bị nào

en: Primary Button
vi: Nút chính

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
vi: Đặt thứ tự của các nút vật lý trên con chuột và touchpads.

en: Mouse
vi: Chuột

en: Mouse Speed
vi: Tốc độ chuột

en: Double-click timeout
vi: Thời hạn bấm đúp chuột

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
vi: Cuộn Tự nhiên

en: Scrolling moves the content, not the view.
vi: Cuộn di chuyển nội dung, không phải bộ trình bày.

en: Touchpad Speed
vi: Tốc độ Touchpad

en: Tap to Click
vi: Vỗ nhẹ để bấm chuột

en: Two-finger Scrolling
vi: Cuộn hai-ngón

en: Edge Scrolling
vi: Cuộn cạnh

en: Problem Reporting
vi: Báo cáo trục trặc

en: _Automatic Problem Reporting
vi: Báo cáo trục trặc _tự động

en: File History
vi: Lịch sử tập tin

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
vi: Lịch sử tập tin lưu giữ bản ghi các tập tin mà bạn đã sử dụng. Thông tin này được chia sẻ giữa các ứng dụng và giúp bạn dễ dàng tìm thấy các tập tin mà bạn có thể muốn dùng.

en: File H_istory
vi: Lịch sử tập t_in

en: File _History Duration
vi: Thời lượng lịc_h sử

en: _Clear History…
vi: Xóa lịch _sử…

en: Trash & Temporary Files
vi: Thùng rác & Tập tin tạm

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
vi: Thùng rác và tập tin tạm thời đôi khi có thể bao gồm thông tin cá nhân hoặc nhạy cảm. Tự động xóa chúng có thể giúp bảo vệ quyền riêng tư.

en: Automatically Delete _Trash Content
vi: Tự động xóa nội dung trong _thùng rác

en: Automatically Delete Temporary _Files
vi: Tự động _xóa tập tin tạm

en: Automatically Delete _Period
vi: _Chu kỳ tự động xóa

en: _Empty Trash…
vi: Đổ _rác…

en: _Delete Temporary Files…
vi: _Xóa các tập tin tạm…

en: Automatic Screen _Lock
vi: _Khóa màn hình tự động

en: Automatic _Screen Lock Delay
vi: _Trễ Khóa màn hình tự động

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
vi: Chu kỳ mà sau đó màn hình tắt khi màn hình được tự động khóa lại.

en: Connect to your data in the cloud
vi: Kết nối đến dữ liệu trên mây của bạn

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
vi: Không có kết nối internet - kết nối để cài đặt tài khoản trực tuyến mới

en: Add an account
vi: Thêm tài khoản

en: Remove Account
vi: Xóa tài khoản

en: Quit
vi: Thoát

en: All Settings
vi: Mọi cài đặt

en: Primary Menu
vi: Trình đơn chính

en: Warning: Development Version
vi: Cảnh bào: Phiên bản phát triển

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
vi: Phiên bản Cài đặt này chỉ nên được sử dụng cho mục đích phát triển. Bạn có thể gặp phải hành vi hệ thống không chính xác, mất dữ liệu và các vấn đề không mong muốn khác.

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Printers
vi: Máy in

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
vi: Thêm máy in, xem các công việc in và quyết định bạn muốn in như thế nào

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
vi: Printer;Máy;in;May;Queue;Print;In;Paper;Giấy;Giay;Ink;Mực;Muc;Toner;

en: Protect your location information
vi: Bảo vệ thông tin vị trí của bạn

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
vi: screen;màn;hình;man;hình;lock;khóa;khoa;diagnostics;chẩn;đoán;chan;doan;crash;hư;hu;private;riêng;tư;rieng;tu;recent;mới;dùng;moi;dung;gần;đây;gan;day;temporary;tạm;tam;tmp;index;name;tên;ten;network;mạng;mang;identity;thực;thể;thuc;the;privacy;chính sách riêng tư;chinh sach rieng tu;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
vi: Đặt ảnh của nút và sửa kiểu dáng cho thích hợp dành cho bảng đồ họa

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
vi: Tablet;Bảng;bang;Wacom;Stylus;Bút;trỏ;but;tro;Eraser;Tẩy;Tay;Mouse;Chuột;Chuot;

en: View your battery status and change power saving settings
vi: Hiển thị trạng thái pin và thay đổi cài đặt chế độ tiết kiệm pin

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
vi: Power;Nguồn;Nguon;dien;Sleep;Ngủ;Ngu;Suspend;Ngưng;Ngung;Hibernate;Battery;Pin;Brightness;Sáng;sang;Dim;Tối;toi;Blank;Trắng;Trống;trong;trang;Monitor;Màn;Hình;man;hinh;DPMS;Idle;Rảnh;ranh;Energy;năng lượng;nang luong;

en: Color
vi: Màu sắc

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
vi: Cân chỉnh màu sắc của thiết bị của bạn, như là màn hình, máy ảnh hay máy in

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
vi: Color;Màu;Mau;ICC;Profile;Calibrate;Chinh;Printer;Máy;in;May;Display;Màn;hình;Man;hinh;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
vi: Bật/tắt Bluetooth và kết nối các thiết bị của bạn

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
vi: share;chia sẻ;chia se;sharing;bluetooth;obex;

en: Background
vi: Ảnh nền

en: Change your background image to a wallpaper or photo
vi: Thay đổi ảnh nền màn hình

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
vi: Wallpaper;Ảnh;nền;Anh;nen;Screen;Màn;hình;Man;hinh;Desktop;

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
vi: Thay đổi âm lượng, đầu vào/ra và âm thanh cảnh báo

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
vi: Card;Cac;Microphone;Míc;Volume;Âm;lượng;Am;luong;thanh;Fade;Balance;Cân bằng;Can bang;Bluetooth;Headset;Audio;Tiếng;Tieng;Input;Đầu vào;dau vao;

en: Keyboard
vi: Bàm phím

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
vi: Thay đổi phím tắt và đặt tùy thích cách bạn gõ, bố cục bàn phín và nguồn nhập liệu

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
vi: Shortcut;phím tắt;phim tat;Workspace;không gian làm việc;khong gian làm viec;Window;cửa sổ;cua so;Resize;đổi cỡ;doi co;Zoom;phóng to;phong to;Contrast;tương phản;tuong phan;Input;Source;nguồn;nguon;Lock;khóa;khoa;Volume;âm lượng;am luong;

en: Users
vi: Người dùng

en: Add or remove users and change your password
vi: Thêm, xóa người dùng và thay đổi mật khẩu

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
vi: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;Mật khẩu;Hạn chế;Trẻ em;Giới hạn;Cha mẹ;Dấu vân tay;

en: Accessibility
vi: Truy cập

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
vi: Làm cho việc xem, nghe, gõ, di và bấm chuột trở nên dễ dàng hơn

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
vi: Keyboard;Bàn phím;Ban phim;Mouse;Chuột;Chuot;a11y;Accessibility;Hỗ trợ truy cập;ho tro truy cap;Universal Access;Contrast;Tương phản;Tuong phan;Cursor;Con trỏ;con tro;Sound;Âm thanh;am thanh;Zoom;Phóng;Phong;Thu;Screen;Reader;Bộ đọc;Bo doc;Màn hình;Man hinh;big;lớn;high;cao;large;rộng;text;chữ;chu;font;phông;phong;size;Kích thước;Kich thuoc;AccessX;Sticky;Dính;Dinh;Keys;phím;Slow;Chậm;Cham;Bounce;Dội;Doi;Mouse;Double;Đúp;click;Bấm;Delay;Speed;Tốc độ; Toc do;Assist;Trợ lý;Tro ly;Repeat;Lặp;Lap;Blink;Nháy;Nhay;visual;ảo;hearing;nghe;audio;Âm thanh;Am thanh;typing;gõ;go;

en: Multitasking
vi: Đa nhiệm

en: Manage preferences for productivity and multitasking
vi: Quản lý các tùy chỉnh cho năng suất và đa nhiệm

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
vi: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Đa;nhiệm;Tùy;chọn;chỉnh;da nhiem;

en: Control various application permissions and settings
vi: Điều khiển các phân quyền và cài đặt của ứng dụng nhiều thứ khác nhau

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
vi: application;flatpak;permission;setting;ứng dụng;ung dung;quyền;quyen;cài đặt;cai dat;

en: Control what you want to share with others
vi: Điều khiển việc bạn muôn chia sẻ những gì với các máy tính hay thiết bị khác

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
vi: share;chia;sẻ;se;sharing;ssh;host;chủ;máy;chu;may;name;tên;ten;remote;xa;điều;khiển;desktop;media;đa phương tiện;da phuong tien;audio;nhạc;nhạc;video;phim;pictures;photos;ảnh;anh;movies;server;renderer;

en: Removable Media
vi: Đa phương tiện

en: Configure Removable Media settings
vi: Cấu hình cho các cài đặt đĩa đa phương tiện

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
vi: device;thiết bị;thiet bi;system;hệ thống;he thong;default;mặc định;mac dinh;dinh;application ứng dụng;ung dung;fallback;preferred;ưa thích;ua thich;cd;dvd;usb;audio;video;disc;đĩa;dia;removable;di động;di dong;media;đa phương tiện;da phuong tien;autorun;tự chạy;tu chay;

en: Region & Language
vi: Lãnh thổ & ngôn ngữ

en: Select your display language and formats
vi: Chọn ngôn ngữ hiển thị, định dạng

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
vi: Language;Ngôn;ngữ;Ngon;ngu;Layout;Bố;trí;Bo;tri;Keyboard;Bàn;phím;Ban;phim;Kieu;go;Input;nhập;nhap;

en: About
vi: Giới thiệu

en: View information about your system
vi: Xem thông tin về hệ thống của bạn

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
vi: device;thiết;bị;thiet;bi;system;hệ;thống;he;thong;information;thông;tin;thong;memory;bộ;nhớ;bo;nho;processor;xử;lý;xu;ly;li;version;phiên;bản;phien;ban;default;mặc;định;mac;dinh;application;ứng;dụng;ung;dung;preferred;ưa;thích;ua;thich;cd;dvd;usb;audio;video;disc;đĩa;dia;removable;di;động;dong;media;autorun;tự;chạy;

en: Control how you connect to the Internet
vi: Điều khiển cách kết nối Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
vi: Network;mạng;mang;IP;LAN;Proxy;ủy nhiệm;uy nhiem;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
vi: Điều khiển cách kết nối đến mạng Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
vi: Network;mạng;mang;Wireless;không dây;khong day;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;điểm truy cập;diem truy cap;

en: Mobile Network
vi: Mạng di động

en: Configure Telephony and mobile data connections
vi: Cấu hình kết nối cho điện thoại và dữ liệu di động

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
vi: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;di động;di dong;

en: Change the date and time, including time zone
vi: Thay đổi ngày giờ hay múi giờ

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
vi: Clock;Đồng;hồ;Dong;ho;Timezone;Múi;giờ;Mui;gio;Location;Vị;trí;Vi;tri;nước;nuoc;tỉnh;tỉnh;thành;phố;thanh;pho;

en: Protect your pictures
vi: Bảo vệ các ảnh của bạn

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
vi: screen;màn;hình;man;hình;lock;khóa;khoa;diagnostics;chẩn;đoán;chan;doan;;crash;hư;hu;private;riêng;tư;rieng;tu;recent;mới;dùng;moi;dung;gần;đây;gan;day;temporary;tạm;tam;tmp;index;name;tên;ten;network;mạng;mang;identity;thực;thể;thuc;the;

en: Control which notifications are displayed and what they show
vi: Cấu hình xem cảnh báo nào sẽ được hiển thị và hiển thị nó như thế nào

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
vi: Notifications;Thông;báo;Thong;bao;Banner;Message;Nhắn;nhan;Tray;Khay;Popup;Nổi;lên;Noi;len;

en: Default Applications
vi: Ứng dụng mặc định

en: Configure Default Applications
vi: Cấu hình ứng dụng mặc định

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
vi: default;application;preferred;media;mặc định;mac dinh;ứng dụng;ung dung;ưa dùng;uu dung;

en: Protect your conversations
vi: Bảo vệ các cuộc chuyện trò của bạn

en: Manage Thunderbolt devices
vi: Quản lý thiết bị Thunderbolt

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
vi: Thunderbolt;privacy;riêng tư;rieng tu;

en: Mouse & Touchpad
vi: Chuột & Touchpad

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
vi: Thay đổi độ nhạy chuột và touchpad và chọn thuận tay phải/trái

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
vi: Trackpad;Pointer;Con;trỏ;tro;Click;Nhấn;Nhắp;Nhan;Nhap;Tap;Double;Dup;Button;Nút;Nut;Trackball;Scroll;cuộn;cuon;

en: Diagnostics
vi: Chẩn đoán

en: Report your problems
vi: Báo cáo vấn đề trục trặc của bạn

en: File History & Trash
vi: Lịch sử tập tin & Thùng rác

en: Don't leave traces
vi: Đừng để lại dấu vết

en: Online Accounts
vi: Tài khoản trực tuyến

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
vi: Kết nối các tài khoản trực tuyến của bạn và quyết định dùng chúng vào việc gì

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
vi: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Truc;tuyen;Chat;Calendar;Lịch;Lich;Mail;Thư;Thu;Contact;Liên;lạc;Lien;lac;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
vi: Preferences;Tùy;thích;Tuy;thich;Cấu;hình;Cau;hinh;Settings;Thiết;lập;Thiet;lap;Cài;đặt;cai;dat;Tùy;chọn;Tuy;chon;Cá;ca;nhân;nhan;hóa;hoa;

en: Turn zoom on or off
vi: Bật hoặc tắt thu phóng

en: Zoom in
vi: Phóng to

en: Zoom out
vi: Thu nhỏ

en: Turn screen reader on or off
vi: Bật hoặc tắt trình đọc màn hình

en: Turn on-screen keyboard on or off
vi: Bật hoặc tắt bàn phím ảo

en: Increase text size
vi: Tăng cỡ chữ

en: Decrease text size
vi: Giảm cỡ chữ

en: High contrast on or off
vi: Bật hoặc tắt tương phản cao

en: Switch to next input source
vi: Chuyển sang kiểu gõ kế

en: Switch to previous input source
vi: Chuyển sang kiểu gõ trước

en: Launchers
vi: Chạy phần mềm

en: Launch help browser
vi: Chạy trình duyệt trợ giúp

en: Launch calculator
vi: Chạy máy tính bỏ túi

en: Launch email client
vi: Chạy trình đọc thư

en: Launch web browser
vi: Chạy trình duyệt web

en: Home folder
vi: Thư mục cá nhân

[ctx: keybinding]
en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Screenshots
vi: Chụp màn hình

en: Save a screenshot to $PICTURES
vi: Chụp màn hình vào $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
vi: Chụp hình cửa sổ vào $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
vi: Chụp một vùng màn hình vào $PICTURES

en: Sound and Media
vi: Âm thanh và phương tiện

en: Volume mute/unmute
vi: Câm/thôi câm tiếng

en: Volume down
vi: Vặn nhỏ

en: Volume up
vi: Vặn to

en: Microphone mute/unmute
vi: Câm/thôi câm míc

en: Launch media player
vi: Phát đa phương tiện

en: Play (or play/pause)
vi: Phát (hoặc phát/dừng)

en: Pause playback
vi: Tạm ngừng

en: Stop playback
vi: Dừng phát

en: Previous track
vi: Bài trước

en: Next track
vi: Bài tiếp

en: Eject
vi: Đẩy ra

en: System
vi: Hệ thống

en: Log out
vi: Đăng xuất

en: Lock screen
vi: Khóa màn hình
