budgie-desktop 10.10.2 - en to fi translation catalogue (470 entries)

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
fi: Muut

note: * Add our categories, adhearing to the Freedesktop Menu spec. * * Inclusions and exclusions are sourced from multiple places, * including the UbuntuBudgie fork of applications-menu, gnome-menus, * the Freedeskop Menus spec, and by ourselves.
en: Accessories
fi: Tarvikkeet

en: Education
fi: Oppiminen

en: Games
fi: Pelit

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Office
fi: Toimisto

en: Programming
fi: Ohjelmointi

en: Science
fi: Tiede

en: Sound & Video
fi: Ääni ja video

en: System Tools
fi: Järjestelmätyökalut

en: Universal Access
fi: Yleispääsy

note: Make sure we have a default name
en: New Category
fi: Uusi kategoria

note: Do nothing if there were no held notifications translators: This is the title of a notification that is shown after notifications have been blocked because an application was in fullscreen mode
en: Unread Notifications
fi: Lukemattomat ilmoitukset

en: You received %d notification while an application was fullscreened. | You received %d notifications while an application was fullscreened.
fi[0]: Vastaanotit %dilmoituksen kun ohjelma oli koko näytöllä.
fi[1]: Vastaanotit %dkpl ilmoituksia kun ohjelma oli kokonäytöllä.

note: No existing ref, make a new notification translators: Text for a button on the notification to open Raven to the notifications view
en: View Notifications
fi: Näytä ilmoitukset

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
fi: Kofeiinitila käytössä

en: Turned off Caffeine Boost
fi: Kofeiinitila pois käytöstä

en: Will turn off in a minute | Will turn off in %d minutes
fi[0]: Sammutetaan minuutin kuluttua
fi[1]: Sammutetaan %dminuutin kuluttua.

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Restart device
fi: Käynnistä laite uudelleen

en: Power Off
fi: Sammuta

en: Caps Lock is on
fi: Caps Lock päällä

en: Caps Lock is off
fi: Caps Lock pois päältä

en: Num Lock is on
fi: Num Lock päällä

en: Num Lock is off
fi: Num Lock pois päältä

en: Authentication failed
fi: Tunnistautuminen epäonnistui

en: Group:
fi: Ryhmä:

note: Create our buttons
en: _Lock
fi: _Lukitse

en: L_og Out
fi: K_irjaudu ulos

en: _Suspend
fi: _Lepotila

en: _Hibernate
fi: _Horrostila

en: _Reboot
fi: _Käynnistä uudelleen

en: Shut_down
fi: Sammuta

en: This system does not support hibernation.
fi: Tämä järjestelmä ei tue horrostilaa.

en: Files to send
fi: Lähetettävät tiedostot

en: _Cancel
fi: _Peruuta

en: _Open
fi: _Avaa

en: Send Files via Bluetooth
fi: Lähetä tiedostot Bluetoothilla

en: Send files to device…
fi: Lähetä tiedostot laitteeseen...

en: Rejected file
fi: Hylätty tiedosto

en: File already exists: %s
fi: Tiedosto jo olemassa: %s

note: Create a notification prompting the user what to do
en: Receiving file
fi: Vastaanotetaan tiedostoa

en: Device '%s' wants to send a file: %s %s
fi: Laite '%s' haluaa lähettää tiedoston: %s%s

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Reject
fi: Hylkää

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: Transfer rate
fi: Siirtonopeus

note: Now add the dialog buttons
en: Close
fi: Sulje

en: Cancel
fi: Peruuta

en: <b>Transfer rate:</b> %s / s
fi: <b>Siirtonopeus:</b>%s / s

en: %s / %s: Time remaining: %s
fi: %s/%s: Aikaa jäjellä: %s

en: %u hour | %u hours
fi[0]: %utunti
fi[1]: %utuntia

en: %u minute | %u minutes
fi[0]: %uminuutti
fi[1]: %uminuuttia

en: %u second | %u seconds
fi[0]: %usekunti
fi[1]: %usekuntia

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %dsekunti
fi[1]: %dsekuntia

en: Send
fi: Lähetä

en: Speaker
fi: Kaiutin

en: Controller
fi: Ohjain

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Tablet
fi: Tabletti

en: Touchpad
fi: Kosketuslevy

en: Phone
fi: Puhelin

en: Bluetooth File Transfer
fi: Bluetooth-tiedonsiirto

note: Update the labels
en: <b>From</b>: %s
fi: <b>Kohteesta</b>:%s

en: <b>To</b>: %s
fi: <b>Kohteeseen</b>:%s

en: <b>File name</b>: %s
fi: <b>Tiedostonimi</b>:%s

en: File transfer failed
fi: Tiedoston siirto epäonnistui

en: File '%s' not received from %s
fi: Tiedostoa '%s' ei vastaanotettu kohteesta %s

en: File '%s' from %s not received: %s
fi: Tiedostoa '%s' kohteesta %s ei vastaanotettu: %s

en: File transferred successfully
fi: Tiedosto siirretty onnistuneesti

en: Saved file from %s to '%s'
fi: Tallennettiin tiedosto kohteesta %s paikkaan '%s'

en: From
fi: Kohteesta

en: To
fi: Kohteeseen

en: Trying to connect to %s…
fi: Yritetään yhdistää kohteeseen: %s...

en: Connecting to '%s' failed
fi: Yhdistäminen kohteeseen '%s' epäonnistui

en: The file has not been transferred.
fi: Tiedostoa ei ole siirretty.

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Waiting for acceptance on %s…
fi: Odotetaan hyväksyntää: %s...

en: Transferring '%s' failed
fi: '%s' siirto epäonnistui.

en: The transfer was interrupted or declined by %s.
fi: Tiedonsiirto keskeytettiin tai hylättiin%stoimesta.

en: Select a Bluetooth device to send files to
fi: Valitse Bluetooth-laite johon tiedostot lähetetään

en: Discovering…
fi: Etsitään...

en: <b>No devices found</b>
fi: <b>Laitteita ei löytynyt</b>

en: Ensure that your devices are visable and ready for pairing
fi: Varmista että laitteet ovat näkyvissä ja valmiita paritukseen

en: Available Devices
fi: Saatavilla olevat laitteet

en: Budgie Screenshot
fi: Budgie Kuvankaappaus

note: Translators: be as brief as possible; popovers are cut off if broader than the window
en: Screenshot entire screen
fi: Kaappaa koko ruutu

en: Screenshot active window
fi: Kaappaa aktiivinen ikkuna

en: Screenshot selected area
fi: Kaappaa valittu alue

note: translate
en: Cancel screenshot
fi: Peruuta kuvakaappaus

en: Save screenshot to the selected directory
fi: Tallenna kuvakaappaus valittuun hakemistoon

en: Copy screenshot to the clipboard
fi: Kopioi kuvakaappaus leikepöydälle

en: Open screenshot in default application
fi: Avaa kuvakaappaus oletussovelluksessa

note: Other -> call Filebrowser (path = null) 'Other' is about setting a custom directory on a dropdown list
en: Other...
fi: Muu...

note: Hide the AfterShot window while the file chooser is open set custom dir to found dir
en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: Open
fi: Avaa

note: Caffeine Notification Prepare label widget
en: Caffeine Mode
fi: Kofeiini

en: Set menu icon from file
fi: Aseta valikkokuvake tiedostosta

en: Image files
fi: Kuvatiedostot

en: Any file
fi: Mikä tahansa tiedosto

en: Set icon
fi: Aseta kuvake

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
fi: Valitettavasti tuloksia ei löytynyt

en: Budgie Desktop Settings
fi: Budgie-työpöydän asetukset

en: System Settings
fi: Järjestelmäasetukset

en: Power
fi: Virta

en: All
fi: Kaikki

en: Timer (minutes)
fi: Ajastin (minuuttia)

en: System time and date settings
fi: Päivä ja aika-asetukset

en: Unfavorite
fi: Poista suosikeista

en: Favorite
fi: Suosikki

en: Close all windows
fi: Sulje kaikki ikkunat

en: Launch new instance
fi: Käynnistä uusi instanssi

en: Minimize
fi: Pienennä

note: Translators: This is used for buttons to move applications to another Workspace
en: Move to %s
fi: Siirry työtilaan %s

en: Unmaximize
fi: Palauta

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Show window controls
fi: Näytä ikkunasäätimet

en: Caps lock is active
fi: Caps lock käytössä

en: Caps lock is not active
fi: Caps lock ei ole käytössä

en: Num lock is active
fi: Num lock käytössä

en: Num lock is not active
fi: Num lock ei ole käytössä

en: %u unread notification | %u unread notifications
fi[0]: %ulukematon ilmoitus
fi[1]: %ukpl lukemattomia ilmoituksia

en: No unread notifications
fi: Ei lukemattomia ilmoituksia

en: Volume is in use by other processes
fi: Taltio on toisen prosessin käytössä

en: Operation aborted
fi: Toimenpide keskeytetty

en: Type your password
fi: Kirjoita salasanasi

en: Removable devices
fi: Siirrettävät laitteet

en: Local volumes
fi: Paikalliset asemat

en: Network folders
fi: Verkkokansiot

en: Eject
fi: Poista

en: Unmount
fi: Poista käytöstä

en: Open "%s"
fi: Avaa "%s"

en: You can now safely remove
fi: Laite voidaan nyt poistaa tietokoneesta turvallisesti

en: Unknown Device
fi: Tuntematon laite

en: Error while ejecting device
fi: Virhe irroitettaessa laitetta

en: Error while unmounting volume
fi: Virhe taltion liitosta irroitettaessa

en: Places
fi: Sijainnit

en: Mount and open "%s"
fi: Liitä ja avaa "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
fi: Kirjoita salauksen tunnuslause avataksesi taltion

en: The password you entered is incorrect
fi: Kirjoittamasi salasana on väärin

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
fi: Tämän taltion liittämistä yrittäessä tapahtui tuntematon virhe

en: Nothing to display right now
fi: Ei näytettävää tällä hetkellä

en: Mount some drives
fi: Liitä levyasemia

en: Enable more sections
fi: Ota käyttöön lisää kohtia

en: Toggle the desktop
fi: Vaihda työpöytää

en: Bluetooth Settings
fi: Bluetooth-asetukset

note: Bluetooth switch
en: Turn Bluetooth on or off
fi: Ota Bluetooth käyttöön tai pois käytöstä

note: Update the tray icon and placeholder text Airplane mode is on, so Bluetooth is disabled
en: Airplane mode is on.
fi: Lentotila on käytössä.

en: Bluetooth is disabled while airplane mode is on.
fi: Bluetooth on poissa käytöstä lentotilan aikana.

note: Airplane mode is off, so Bluetooth is enabled
en: No paired Bluetooth devices found.
fi: Paritettuja Bluetooth-laitteita ei löytynyt.

en: Visit Bluetooth settings to pair a device.
fi: Käy Bluetooth-asetuksissa parittaaksesi laitteen.

en: Send file
fi: Lähetä tiedosto

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Disconnecting…
fi: Yhteyttä katkaistaan...

en: Connecting…
fi: Yhdistetään...

en: Failed to disconnect
fi: Yhteyden katkaiseminen epäonnistui

en: Failed to connect
fi: Yhdistäminen epäonnistui

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: <b>Filename</b>: %s
fi: <b>Tiedostonimi:</b>:%s

en: Receiving… %s of %s
fi: Vastaanotetaan... %s/%s

en: Sending… %s of %s
fi: Lähetetään... %s/%s

en: Battery fully charged.
fi: Akku ladattu täyteen.

en: Unknown
fi: Tuntematon

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
fi: Akku latautuu

en: Battery remaining
fi: Akkua jäljellä

en: Performance Mode
fi: Suorituskykytila

en: Power Saver
fi: Virransäästäjä

en: Balanced
fi: Tasapainoinen

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Power settings
fi: Virranhallinta-asetukset

note: User Menu Creation
en: User
fi: Käyttäjä

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
fi: Lukitse

en: Suspend
fi: Keskeytystila

en: Hibernate
fi: Lepotila

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Shutdown
fi: Sammuta

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Remove
fi: Poista

en: Not able to create new workspaces
fi: Uusia työtiloja ei voi luoda

en: Create a new workspace
fi: Luo uusi työtila

en: Untitled
fi: Nimetön

en: No description
fi: Ei kuvausta

en: running
fi: käynnissä

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Add
fi: Lisää

en: Command
fi: Komento

en: An entry with that title already exists
fi: Samalla nimellä on jo olemassa kohde

en: Title
fi: Nimi

en: Required
fi: Vaaditaan

en: Description
fi: Kuvaus

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Autostart
fi: Automaattinen käynnistys

en: Autostart apps
fi: Sovellusten automaattinen käynnistys

en: Add Application
fi: Lisää sovellus

en: Add Command
fi: Lisää komento

en: Desktop
fi: Työpöytä

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
fi: Työpöytäkuvakkeet

en: Control whether to allow icons on the desktop.
fi: Määritä sallitaanko käynnistimet ja kuvakkeet työpöydällä.

note: DesktopFolder doesn't support fancy options like showing home folder, trash, or active mounts DesktopType is the only one that doesn't support showing mounts Switcher to show or hide active mounts
en: Active Mounts
fi: Aktiiviset liitokset

en: Show all active mounts on the desktop.
fi: Näytä kaikki aktiiviset liitokset työpöydällä.

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
fi: Kotikansio

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
fi: Lisää kotikansioon osoittava pikakuvake työpöydälle.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
fi: Roskakori

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
fi: Lisää roskakoriin osoittava pikakuvake työpöydälle.

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
fi: Kuvakkeiden koko

en: Set the desired size of icons on the desktop.
fi: Määritä kuvakkeiden koko työpöydällä.

en: Number of virtual desktops
fi: Virtuaalisten työpöytien lukumäärä

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
fi: Virtuaalisten työpöytien / työtilojen lukumäärä jotka luodaan automaattisesti käynnistyksessä.

en: Single
fi: Yksittäisnapsautus

note: If the click policy is to double click
en: Double
fi: Kaksoisnapsautus

en: Click Policy
fi: Napsautustoiminta

en: Click Policy determines if we should open items on a single or double click.
fi: Napsautustoiminta määrittää avataanko tiedostot ja kansiot yksittäis- vai kaksoisnapsautuksella.

en: Normal
fi: Tavallinen

note: Small
en: Small
fi: Pieni

note: Large
en: Large
fi: Suuri

note: Massive
en: Massive
fi: Jättimäinen

en: Fonts
fi: Fontit

en: Window Titles
fi: Ikkunoiden otsikot

en: Set the font used in the titlebars of applications.
fi: Aseta kirjasin jota käytetään sovellusten otsikkopalkeissa.

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: Set the display font used by for documents.
fi: Aseta asiakirjoissa näytettävä kirjasin.

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Set the primary font used by application controls.
fi: Aseta ensisijainen kirjasin sovellusten hallitsimille.

en: Monospace
fi: Tasalevyinen

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
fi: Aseta tasalevyinen kirjasin tekstipainotteisille ohjelmille.

en: Text scaling
fi: Tekstin skaalaus

en: Set the text scaling factor.
fi: Aseta tekstin skaalauksen kerroin.

en: Full
fi: Vahva

en: Medium
fi: Keskivahva

en: Slight
fi: Vähäinen

en: None
fi: Ei mitään

en: Hinting
fi: Vihjeistys

en: Set the type of hinting to use.
fi: Aseta käytettävä vihjeistys.

en: Subpixel (for LCD screens)
fi: Alipikselöinti (LCD-näytöille)

en: Standard (grayscale)
fi: Standardi (harmaasävy)

en: Antialiasing
fi: Reunanpehmennys

en: Set the type of antialiasing to use.
fi: Aseta käytettävä reunanpehmennyksen muoto.

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Panels
fi: Paneelit

en: Session
fi: Istunto

en: Create new panel
fi: Luo uusi paneeli

en: Applet Settings
fi: Sovelman asetukset

en: Add applet
fi: Lisää pienoissovellus

en: Choose a new applet to add to this panel
fi: Valitse tähän paneeliin lisättävä uusi pienoissovellus

en: No settings available
fi: Ei asetuksia käytettävissä

en: Start
fi: Alku

en: Center
fi: Keskiosa

en: End
fi: Loppu

en: Confirm panel removal
fi: Vahvista paneelin poistaminen

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän paneelin? Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Remove panel
fi: Poista paneeli

en: Keep panel
fi: Säilytä paneeli

en: Confirm applet removal
fi: Vahvista pienoissovelluksen poistaminen

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän pienoissovelluksen? Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Don't ask me again
fi: Älä kysy uudelleen

en: Remove applet
fi: Poista pienoissovellus

en: Keep applet
fi: Säilytä pienoissovellus

en: Confirm widget removal
fi: Vahvista pienoisohjelman poistaminen

en: Do you really want to remove this widget? This action cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän pienoisohjelman? Tätä toimea ei voi peruuttaa.

en: Built-in
fi: Sisäänrakennettu

en: Choose a plugin
fi: Valitse lisäosa

en: No description.
fi: Ei kuvausta.

en: by %s
fi: Tekijältä %s

en: No authors listed
fi: Ei listattuja tekijöitä

en: Widgets
fi: Pienoissovellukset

en: Settings
fi: Asetukset

en: Set Raven position
fi: Aseta Ravenin sijainti

en: Set which side of the screen Raven will open on. If set to Automatic, Raven will open where its parent panel is.
fi: Valitse millä puolella näyttöä Raven aukeaa. Jos automaattinen on asetettu, Raven aukeaa sille puolelle jolla isäntäpaneeli on.

en: Set notification sort order
fi: Aseta ilmoituksien lajittelujärjestys

en: Set whether notifications are sorted from oldest to newest, or newest to oldest.
fi: Aseta ilmoituksien lajittelujärjestys joko vanhimmasta uusimpaan, tai uusimmasta vanhimpaan.

en: Widget Settings
fi: Pienoisohjelmien asetukset

en: Add widget
fi: Lisää pienoisohjelma

en: Choose a new widget to add to the Widgets view
fi: Valitse Pienoisohjelmat-näkymään lisättävä uusi pienoisohjelma

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine could not find info for this plugin.
fi: Pienoisohjelman instanssin luonti epäonnistui. Laajennusmoottori ei löytänyt tämän pienoisohjelman tietoja.

en: Failed to create the widget instance. The module name must be in reverse-DNS format, such as 'tld.domain.group.WidgetName.so' for C/Vala or 'tld_domain_group_WidgetName' for Python.
fi: Pienoisohjelman instanssin luonti epäonnistui. Moduulin nimi tulee olla käänteis-DNS formaatissa, esimerkiksi Pythonilla 'tld.domain.group.WidgetName.so' for C/Vala or 'tld_domain_group_WidgetName'.

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine failed to load the plugin from the disk.
fi: Pienoisohjelman instanssin luonti epäonnistui. Laajennusmoottori epäonnistui ladatessa laajennusta levyltä.

en: Failed to create the widget instance. The plugin supports settings, but does not install a settings schema with the same name.
    
    The schema name should be identical to the module name, but with no extension and (in the case of Python) the underscores replaced with periods.
fi: Widget-instanssin luominen epäonnistui. Laajennus tukee asetuksia, mutta ei asenna samannimistä asetusmallia.
    
    Mallin nimen tulee olla identtinen moduulin nimen kanssa, mutta ilman tiedostopäätettä ja (Pythonin tapauksessa) alaviivat korvataan pisteillä.

en: Failed to create the widget instance due to an unknown failure.
fi: Pienoisohjelman instanssia ei voitu luoda tuntemattoman virheen vuoksi.

en: Applets
fi: Appletit

en: Remove Panel
fi: Poista paneeli

en: Remove this panel from the screen
fi: Poista tämä paneeli ruudulta

en: Top Dock
fi: Ylätelakka

en: Right Dock
fi: Oikeanpuoleinen telakka

en: Left Dock
fi: Vasemmanpuoleinen telakka

en: Bottom Dock
fi: Alatelakka

en: Top Panel
fi: Yläpaneeli

en: Right Panel
fi: Oikeanpuoleinen paneeli

en: Left Panel
fi: Vasemmanpuoleinen paneeli

en: Bottom Panel
fi: Alapaneeli

en: Top
fi: Ylä

en: Right
fi: Oikea

en: Left
fi: Vasen

en: Bottom
fi: Ala

en: Always
fi: Aina

en: Dynamic
fi: Dynaaminen

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Intelligent
fi: Älykäs

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Position
fi: Sijainti

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
fi: Aseta ruudun reuna, johon tämä paneeli kiinnittyy

en: Size
fi: Koko

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
fi: Aseta tämän paneelin koko (leveys tai korkeus riippuen suunnasta)

en: Spacing
fi: Välistys

en: Set the spacing between applets for this panel
fi: Säädä sovelmien välistystä tälle paneelille.

en: Automatically hide
fi: Piilota automaattisesti

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
fi: Kun päällä, paneeli piiloutuu näkymästä näytöllä olevan tilan lisäämiseksi

en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

en: Control when this panel should have a solid background
fi: Säädä milloin paneelilla pitäisi olla kiinteä taustaväri

en: Shadow
fi: Varjo

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
fi: Lisää koristeellisen varjostuksen, ihanteellinen läpikuultamattomille paneeleille

en: Stylize regions
fi: Muotoile alueet

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
fi: Lisää paneeliin vihjeen jotta kunkin paneelin kolmesta pääalueesta voi teemoittaa erikseen.

en: Dock mode
fi: Telakkatila

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
fi: Telakkatilassa paneeli käyttää niin vähän tilaa näytöltä kuin mahdollista

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Button layout
fi: Painikkeiden asettelu

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
fi: Muuta painikkeiden asettelua ohjelmien otsikkopalkissa.

en: Center new windows on screen
fi: Keskitä uudet ikkunat näytölle

en: Center newly launched windows on the current screen.
fi: Keskitä tuoreeltaan käynnistetyt ikkunat nykyisen näytön keskelle.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
fi: Kytke yövalo pois kokoruututilassa

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
fi: Kytkee yövalotilan pois ikkunoiden ollessa kokoruututilassa. Kytkeytyy takaisin kokoruututilasta poistuttaessa.

en: Pause notifications when windows are fullscreen
fi: Piilota ilmoitukset kokoruututilassa

en: Prevents notifications from appearing when a window is fullscreen. Unpauses when leaving fullscreen.
fi: Kytkee ilmoitukset pois päältä kokoruututilan ajaksi.

en: Automatic tiling
fi: Automaattinen asettelu

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
fi: Ikkunat asetellaan raahattaessa automaattisesti näytön yläreunaan tai kulmiin.

en: Show all windows in tab switcher
fi: Näytä kaikki ikkunat välilehden vaihtajassa

en: All tabs will be displayed in tab switcher regardless of the workspace in use.
fi: Kaikki välilehdet näytetään välilehden vaihtajassa käytettävästä työtilasta riippumatta.

en: Right (standard)
fi: Oikea (standardi)

en: Style
fi: Tyyli

en: Set the appearance of window decorations and controls
fi: Muokkaa ikkunoiden reunuksia ja säätimiä

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Set the globally used icon theme
fi: Aseta yleisesti käytettävä kuvaketeema

en: Cursors
fi: Osoittimet

en: Set the globally used mouse cursor theme
fi: Aseta käytettävä osoitinteema

en: Notification Position
fi: Ilmoitusten sijainti

en: Set the location for notification popups
fi: Määritä ilmoitusponnahdusikkunoiden sijainti

en: Dark theme
fi: Tumma teema

en: Built-in theme
fi: Sisäänrakennettu teema

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
fi: Kun päällä, sisäänrakennettu teema jyrää työpöydän osien teemoituksen

en: Animations
fi: Animaatiot

en: Control whether windows and controls use animations
fi: Hallinnoi käyttävätkö ikkunat ja painikkeet animaatioita

en: Top Left
fi: Vasen yläkulma

en: Bottom Left
fi: Vasen alakulma

en: Bottom Right
fi: Oikea alakulma

en: Top Right
fi: Oikea yläkulma

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: No widgets added.
fi: Pienoisohjelmia ei ole lisätty.

en: Nothing to see here
fi: Täällä ei ole mitään nähtävää

en: No new notifications
fi: Ei uusia ilmoituksia

en: No apps are currently playing audio.
fi: Mikään sovellus ei toista ääntä tällä hetkellä.

en: Play some music
fi: Soita jotain musiikkia

en: Unknown Title
fi: Tuntematon otsikko

en: Unknown Artist
fi: Tuntematon artisti

en: Unknown Album
fi: Tuntematon albumi

en: Playing - %s
fi: Toistetaan - %s

en: Paused - %s
fi: Tauotettu - %s

en: No apps are playing audio.
fi: Mikään sovellus ei toista ääntä.

en: Apps
fi: Sovellukset

en: Devices
fi: Laitteet

en: Usage Monitor
fi: Käyttöseuranta

en: CPU
fi: Prosessori

en: RAM
fi: Muisti

en: Swap
fi: Swap-käyttö

en: Oldest to newest
fi: Vanhimmasta uusimpaan

en: Newest to oldest
fi: Uusimmasta vanhimpaan

en: Are you sure you want to end your session?
fi: Haluatko varmasti päättää istunnon?

en: Authentication Required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Password:
fi: Salasana:

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Authentication is required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Action:
fi: Toiminta:

en: Authenticate
fi: Tunnistaudu

en: Name:
fi: Nimi:

en: Folder:
fi: Hakemisto:

en: Delay in seconds
fi: Viive sekunneissa

en: Show Pointer
fi: Näytä osoitin

en: Play sound when capturing
fi: Toista ääni kaapattaessa

en: Show Menu Label
fi: Näytä valikkoteksti

en: Menu Label
fi: Valikkoteksti

en: Use Default Menu Icon
fi: Käytä oletusvalikkokuvaketta

en: Menu Icon
fi: Valikon kuvake

en: Compact Mode
fi: Kompakti tila

en: Show Headers
fi: Näytä otsikot

en: Roll-over mouse
fi: Vaihda kategoriaa hiiren ollessa yllä

en: Show settings items
fi: Näytä asetuskohteet

en: Enable notification
fi: Kytke ilmoitukset päälle

en: Maximize brightness
fi: Maksimikirkkaus

en: Brightness Level
fi: Kirkkaus

en: Show date
fi: Näytä päiväys

en: Show seconds
fi: Näytä sekunnit

en: Use 24 hour time
fi: Käytä 24 tunnin kelloa

en: Custom Format
fi: Mukautettu formaatti

en: Custom Timezone
fi: Mukautettu aikavyöhyke

en: Show all windows on click
fi: Näytä kaikki ikkunat napsautuksella

en: Only show favorited
fi: Näytä ainoastaan suosikit

en: Lock icons
fi: Lukitse kuvakkeet

en: Restrict to Workspace
fi: Rajoita työtilaan

en: Middle click to launch new window
fi: Napsauta hiiren keskipainikkeella avataksesi uuden ikkunan

en: Require a double-click to launch new window
fi: Vaadi tuplaklikkaus avataksesi uuden ikkunan

en: Night Light
fi: Yövalo

en: Temperature
fi: Lämpötila

en: Schedule
fi: Ajoitus

en: Sunset to Sunrise
fi: Auringonlaskusta auringonnousuun

en: Manual
fi: Manuaalinen

en: Display Settings
fi: Näytön asetukset

en: Show label
fi: Näytä nimike

en: Show places
fi: Näytä sijainnit

en: Show network folders
fi: Näytä verkkokansiot

en: Show removable drives
fi: Näytä siirrettävät asemat

en: Always expand places
fi: Laajenna aina sijainnit

en: Spacer size
fi: Välin koko

en: Icon Spacing
fi: Kuvakkeiden väli

en: Show battery percentage
fi: Näytä akun prosentti

en: Sort Mode
fi: Lajittelutila

en: Sort by type
fi: Lajittele tyypin mukaan

en: Sort alphabetically
fi: Lajittele aakkosittain

en: Sort reverse alphabetically
fi: Lajittele käänteis-aakkosittain

en: Sort by date ascending
fi: Lajittele päiväyksen mukaan nousevasti

en: Sort by date descending
fi: Lajittele päiväyksen mukaan laskevasti

en: Scale icons with panel size
fi: Skaalaa kuvakkeet paneelin kokoa mukaillen

en: "Add" button visibility
fi: "Lisää" painikkeen näkyvyys

en: Item Size Multiplier
fi: Kohteen koon kerroin

en: Don't show
fi: Älä näytä

en: Show on mouseover
fi: Näytä hiiren ollessa yllä

en: Always show
fi: Näytä aina

en: Show Week Numbers
fi: Näytä viikkonumerot

en: Show Day Names
fi: Näytä viikonpäivien nimet

en: Allow Volume Overdrive
fi: Salli äänenvoimakkuusrajan ylitys

en: Show Swap Usage
fi: Näytä swap-käyttö

en: Budgie screenshot app
fi: Budgie-kuvankaappausohjelma

en: Search for and start up applications.
fi: Etsi ja käynnistä sovelluksia.

en: Prevent the system and screen from sleeping.
fi: Estä järjestelmää ja näyttöä nukkumasta.

en: A digital clock with a customizable format.
fi: Digitaalinen kello mukautettavalla formaatilla.

en: A configurable application task list.
fi: Mukautettava tehtävälistaus.

en: Indicates which keyboard layout is currently in use.
fi: Kertoo mikä näppäimistöasettelu on tällä hetkellä käytössä.

en: Show status of lock keys.
fi: Näytä lukkonäppäimien tila.

en: Toggle and modify Night Light settings.
fi: Kytke ja muokkaa yövalon asetuksia.

en: Open the Raven notifications view.
fi: Avaa Raven-ilmoitusnäkymä.

en: Show drives and favorite folders.
fi: Näytä asemat ja suosikkikansiot

en: Open the Raven sidebar.
fi: Avaa Raven-sivupalkki.

en: Visual separator between applets.
fi: Visuaalinen erotin sovelmien välillä.

en: A button that toggles visibility of the desktop.
fi: Painike joka kytkee työpöydän näyttämisen.

en: Adjustable spacer to put between other applets.
fi: Mukautettava välistin jonka voi asettaa sovelmien väliin.

en: Show system status indicators, like sound, battery, and Bluetooth.
fi: Näytä järjestelmän tila-indikaattorit, kuten ääni, akku ja Bluetooth.

en: Manage your trash from the Budgie panel
fi: Hallitse roskia Budgie-paneelista

en: System tray implementing the Freedesktop Status Notifier specification.
fi: Ilmaisinalue Freedesktop Status Notifier-määrittelyllä.

en: Opens the power dialog.
fi: Avaa virtavalikon

en: Display workspaces and switch between them.
fi: Näytä työtilat ja vaihda niiden välillä.

en: An application task list with icons and labels.
fi: Sovelluslistaus kuvakkeilla ja otsikoilla.

en: Change desktop appearance and behavior
fi: Muuta työpöydän ulkoasua ja käytöstä

en: Budgie Panel
fi: Budgie-paneeli

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
fi: Käynnistä muita sovelluksia ja tuo erinäisiä apuvälineitä ikkunoiden hallintaan, kellonajan näyttämiseen, jne.

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: A simple calendar with a month view, using the built-in Gtk.Calendar widget. The calendar shows the current date by default.
fi: Helppo kalenteri kuukausinäkymällä, käyttäen sisäänrakennettua Gtk.Calendar-pienoisohjelmaa. Kalenteri näyttää nykyisen päivän oletuksena.

en: Media Controls
fi: Mediasäätimet

en: This widget uses the Mpris API to show actively playing media with metadata and playback controls, with support for audio and video.
fi: Tämä widget käyttää Mpris rajapintaa näyttääkseen aktiivisesti toistettavan median metatietojen ja toistosäätimien kera, ja tukee sekä ääntä että videota.

en: Sound Input
fi: Äänen sisääntulo

en: Allows adjustment of audio input volume, and displays a list of available audio input devices.
fi: Mahdollistaa sisääntulon äänenvoimakkuuden säätämisen ja näyttää luettelon käytettävissä olevista sisääntulolaitteista.

en: Sound Output
fi: Äänen ulostulo

en: Allows global and per-app audio output volume control, and displays a list of available audio output devices.
fi: Mahdollistaa yleisen ja sovelluskohtaisen äänenvoimakkuuden säätämisen, ja näyttää luettelon käytettävissä olevista ulostulolaitteista.

en: A view for system resource usage in bar graph form. Includes CPU, RAM, and Swap usage by default.
fi: Järjestelmäresurssien käyttö pylväsdiagrammeina. Sisältää oletuksena suorittimen, RAM-muistin ja swap-käytön.

en: Budgie Desktop
fi: Budgie-työpöytä

en: Budgie Desktop (magpie)
fi: Budgie-työpöytä (magpie)

en: This session logs you into the Budgie Desktop using magpie as the window manager
fi: Tämä istunto kirjaa sinut Budgie-työpöytään käyttäen magpieta ikkunamanagerina.

en: This session logs you into the Budgie Desktop using labwc as the window manager
fi: Tämä istunto kirjaa sinut Budgie-työpöytään käyttäen labwc:tä ikkunamanagerina.
