budgie-desktop 10.7.2 - en to ar translation catalogue (257 entries)

en: Log out
ar: تسجيل الخروج

en: Restart device
ar: إعادة التشغيل

en: Power Off
ar: إيقاف التشغيل

en: Budgie Desktop Settings
ar: إعدادات سطح مكتب Budgie

en: Cancel
ar: إلغاء

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
ar: تم تشغيل برنامج كافيين

en: Turned off Caffeine Boost
ar: تم إيقاف برنامج كافيين

en: Untitled
ar: بدون عنوان

en: No description
ar: بدون وصف

en: running
ar: قيد التشغيل

en: Applications
ar: التطبيقات

en: Add
ar: إضافة

en: Command
ar: أمر

en: An entry with that title already exists
ar: يوجد مُدخل بهذا الاسم

en: Title
ar: عنوان

en: Required
ar: مطلوب

en: Description
ar: وصف

en: Optional
ar: اختياري

en: Autostart
ar: بدء تلقائي

en: Autostart apps
ar: تطبيقات البدء التلقائي

en: Desktop
ar: سطح المكتب

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
ar: أيقونات سطح المكتب

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
ar: مجلد المنزل

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
ar: إضافة اختصار لمجلد المنزل الخاص بك على سطح المكتب.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
ar: المهملات

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
ar: إضافة اختصار لمجلد المهملات على سطح المكتب.

en: Number of virtual desktops
ar: عدد مساحات العمل

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
ar: عدد مساحات العمل لإنشائها عند بدأ التشغيل.

en: Fonts
ar: الخطوط

en: Window Titles
ar: عناوين النوافذ

en: Set the font used in the titlebars of applications.
ar: اختيار الخط المستخدم في شريط عنوان التطبيقات.

en: Documents
ar: المستندات

en: Set the display font used by for documents.
ar: اختيار خط العرض المستخدم للمستندات.

en: Interface
ar: الواجهة

en: Set the primary font used by application controls.
ar: اختيار الخط الأساسي المستخدم في تحكمات التطبيقات.

en: Monospace
ar: خط Monospace

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
ar: اختيار عرض الخط السميك لاستخدامه في التطبيقات النصية.

en: Text scaling
ar: حجم النص

en: Set the text scaling factor.
ar: ضبط عامل حجم النص.

en: Full
ar: كامل

en: Medium
ar: متوسط

en: Slight
ar: خفيف

en: None
ar: لا شيء

en: Hinting
ar: التلميح

en: Set the type of hinting to use.
ar: ضبط نوع التلميح.

en: Subpixel (for LCD screens)
ar: البكسل الفرعي (لشاشات LCD)

en: Standard (grayscale)
ar: قياسي (تدريج رمادي)

en: Antialiasing
ar: التنعيم

en: Set the type of antialiasing to use.
ar: ضبط نوع التنعيم.

en: Confirm panel removal
ar: تأكيد إزالة اللوحة

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
ar: هل تريد بالتأكيد إزالة هذه اللوحة؟ لا يمكن التراجع عن هذه العملية.

en: Remove panel
ar: إزالة اللوحة

en: Keep panel
ar: إبقاء اللوحة

en: Confirm applet removal
ar: تأكيد إزالة البريمج

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إزالة هذا البريمح؟ لا يمكن التراجع عن هذه العملية.

en: Don't ask me again
ar: لا تسأل مجددًا

en: Remove applet
ar: إزالة البريمج

en: Keep applet
ar: إبقاء البريمج

en: Remove
ar: حذف

en: No settings available
ar: لا توجد إعدادات متاحة

en: Widgets
ar: الأدوات

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Appearance
ar: المظهر

en: Panels
ar: لوحات

en: Session
ar: جلسة

en: Create new panel
ar: إنشاء لوحة جديدة

en: Windows
ar: النوافذ

en: Attach modal dialogs to windows
ar: ربط مربعات الحوار المنبثقة بالنوافذ

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
ar: سترتبط نوافذ الحوار المنبثقة بالنافذة الأم وستتحرك معها عند سحبها.

en: Button layout
ar: ترتيب الأزرار

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
ar: تغيير نسق الأزرار في شريط عنوان التطبيق.

en: Center new windows on screen
ar: توسيط النوافذ الجديدة على الشاشة

en: Center newly launched windows on the current screen.
ar: توسيط النوافذ الجديدة على الشاشة الحالية.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
ar: تعطيل وضع الإضاءة الليلية عندما تكون النوافذ في وضع ملء الشاشة

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
ar: تعطيل وضع الإضاءة الليلية عندما تكون النافذة في وضع ملء الشاشة، وإعادة التمكين عند مغادرة ملء الشاشة.

en: Automatic tiling
ar: ترتيب تلقائي

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
ar: سيتم ترتيب النوافذ تلقائيًا عند سحبها لأعلى الشاشة أو أحد الزوايا البعيدة.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
ar: تغيير تركيز النافذة عند تمرير مؤشر الفأرة بها

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
ar: تمكين تركيز النافذة عند دخول مؤشر الفأرة بها، وإلغاؤه عند خروجه.

en: Show all windows in tab switcher
ar: إظهار جميع النوافذ بمبدل علامات التبويب

en: Right (standard)
ar: يمين (أساسي)

en: Left
ar: يسار

en: Applets
ar: البريمجات

en: Remove this panel from the screen
ar: إزالة هذه اللوحة من الشاشة

en: Top Dock
ar: حامل البرامج العلوي

en: Right Dock
ar: حامل البرامج الأيمن

en: Left Dock
ar: حامل البرامج الأيسر

en: Bottom Dock
ar: حامل البرامج السفلي

en: Top Panel
ar: اللوحة العلوية

en: Right Panel
ar: اللوحة اليمنى

en: Left Panel
ar: اللوحة اليسرى

en: Bottom Panel
ar: اللوحة السفلية

en: Top
ar: أعلى

en: Right
ar: يمين

en: Bottom
ar: أسفل

en: Always
ar: دائمًا

en: Dynamic
ar: متفاعل

en: Automatic
ar: تلقائي

en: Intelligent
ar: ذكي

en: Never
ar: مطلقًا

en: Position
ar: الموضع

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
ar: ضبط حافة الشاشة التي ستبقى عليها هذه اللوحة

en: Size
ar: الحجم

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
ar: ضبط حجم (عرض أو ارتفاع، حسب الاتجاه) هذه اللوحة

en: Automatically hide
ar: إخفاء تلقائي

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
ar: عند الإختيار، ستُخفى هذه اللوحة لزيادة مساحة الشاشة

en: Transparency
ar: الشفافية

en: Control when this panel should have a solid background
ar: تحكم في شفافية هذه اللوحة

en: Shadow
ar: الظل

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
ar: إضافة ظل زخرفي, مثالي للوحات الغير شفافة

en: Stylize regions
ar: تنسيق

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
ar: إضافة تلميح للوحة حتى يتم تغير مظهر كل من المناطق الثلاثة الأساسية للوحة بشكل مختلف.

en: Dock mode
ar: وضع حامل البرامج

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
ar: في وضع حامل البرامج، ستستخدم اللوحة أقل مساحة ممكنة، مما يحرر مساحة الشاشة

en: Add applet
ar: إضافة بريمج

en: Choose a new applet to add to this panel
ar: اختيار بريمج جديد لإضافته لهذه اللوحة

en: Start
ar: البداية

en: Center
ar: الوسط

en: End
ar: النهاية

en: Style
ar: نمط

en: Set the appearance of window decorations and controls
ar: إختيار مظهر مفاتيح وزخرفة النافذة

en: Icons
ar: الأيقونات

en: Set the globally used icon theme
ar: إختيار مظهر الأيقونات المستخدم لكامل النظام

en: Cursors
ar: المؤشر

en: Set the globally used mouse cursor theme
ar: إختيار مظهر مؤشر الفأرة المستخدم لكامل النظام

en: Notification Position
ar: موضع الإشعارات

en: Set the location for notification popups
ar: ضبط مكان ظهور الاشعارات

en: Dark theme
ar: المظهر الداكن

en: Built-in theme
ar: المظهر الافتراضي

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
ar: عند تشغيله, سيُهيّمن المظهر الافتراضي على نمط مكونات سطح المكتب

en: Animations
ar: الرسوم المتحركة

en: Control whether windows and controls use animations
ar: تحكم في استخدام النوافذ و مفاتيح التحكم للرسوم المتحركة

en: Top Left
ar: أعلى اليسار

en: Bottom Left
ar: أسفل اليسار

en: Bottom Right
ar: أسفل اليمين

en: Top Right
ar: أعلى اليمين

en: Set menu icon from file
ar: اختيار أيقونة القائمة من ملف

en: Image files
ar: ملفات صور

en: Any file
ar: أي ملف

en: Set icon
ar: اختيار الأيقونة

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
ar: عذرًا، لم يتم العثور على أية عناصر

en: All
ar: الكل

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
ar: وضع كافيين

en: Timer (minutes)
ar: مؤقت (دقائق)

en: Launch New Instance
ar: فتح نافذة جديدة

en: Close All Windows
ar: أغلق جميع النوافذ

en: Always On Top
ar: دائمًا في المقدمة

en: Maximize
ar: تكبير

en: Minimize
ar: تصغير

en: Unfavorite
ar: إزالة من المفضلة

en: Favorite
ar: إضافة للمفضلة

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
ar: نقل لمساحة العمل %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
ar: إستعادة الحجم

en: Close Window
ar: إغلاق النافذة

en: Show Window Controls
ar: عرض عناصر التحكم بالنافذة

en: Caps lock is active
ar: مفتاح الأحرف الكبيرة مفعّل

en: Caps lock is not active
ar: مفتاح الأحرف الكبيرة غير مفعّل

en: Num lock is active
ar: لوحة مفاتيح الأرقام مفعّلة

en: Num lock is not active
ar: لوحة مفاتيح الأرقام غير مفعّلة

en: No unread notifications
ar: لا توجد إشعارات غير مقروءة

en: Volume is in use by other processes
ar: القرص قيد الاستخدم من عمليات أخرى

en: Operation aborted
ar: تم إلغاء العملية

en: Type your password
ar: أدخل كلمة المرور الخاصة بك

en: Removable devices
ar: الأجهزة القابلة للإزالة

en: Local volumes
ar: الأقراص المحلية

en: Network folders
ar: ملفات الشبكة

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
ar: آخر

en: Eject
ar: أخرج

en: Unmount
ar: إلغاء التوصيل

en: Open "%s"
ar: فتح "%s"

en: You can now safely remove
ar: يمكنك الآن إزالة الجهاز بأمان

en: Unknown Device
ar: جهاز غير معروف

en: Error while ejecting device
ar: حدث خطأ أثناء إخراج الجهاز

en: Error while unmounting volume
ar: حدث خطأ أثناء إلغاء توصيل القرص

en: Places
ar: الأماكن

en: Mount and open "%s"
ar: توصيل و فتح "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
ar: أدخل كلمة المرور لفتح القرص المشفر

en: The password you entered is incorrect
ar: كلمة المرور التي أدخلتها غير صحيحة

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
ar: حصل خطأ غير معروف أثناء محاولة توصيل القرص

en: Nothing to display right now
ar: لا شيء لعرضه حاليًا

en: Mount some drives
ar: توصيل محرك الأقراص

en: Enable more sections
ar: تفعيل قطاعات أخرى

en: Toggle the desktop
ar: تفعيل سطح المكتب

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
ar: إعدادات البلوتوث

note: Send files button
en: Send Files
ar: إرسال الملفات

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
ar: وضع الطيران للبلوتوث

en: Bluetooth is disabled
ar: البلوتوث غير مفعل

en: Bluetooth is active
ar: البلوتوث مفعل

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
ar[0]: غير متصل بأي جهاز
ar[1]: متصل بجهاز واحد
ar[2]: متصل بجهازين
ar[3]: متصل ب %d أجهزة
ar[4]: متصل ب %d جهاز
ar[5]: متصل ب %d جهاز

en: Battery fully charged.
ar: البطارية ممتلئة.

en: Unknown
ar: غير معروف

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
ar: جارِ الشحن

en: Battery remaining
ar: البطارية المتبقية

en: Power settings
ar: إعدادات الطاقة

note: User Menu Creation
en: User
ar: المستخدم

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
ar: قفل

en: Suspend
ar: إيقاف مؤقت

en: Hibernate
ar: سُبات

en: Restart
ar: إعادة التشغيل

en: Shutdown
ar: إيقاف التشغيل

en: Logout
ar: تسجيل الخروج

en: Rename
ar: إعادة التسمية

en: No apps are currently playing audio.
ar: لا توجد تطبيقات تشغل الصوت حاليًا.

en: Play some music
ar: تشغيل الموسيقى

en: Apps
ar: تطبيقات

en: Devices
ar: الأجهزة

en: Nothing to see here
ar: لا يوجد شيء هنا

en: No new notifications
ar: لا توجد إشعارات جديدة

en: %u unread notifications
ar: %u إشعارات غير مقروءة

en: 1 unread notification
ar: إشعار واحد غير مقروء

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Authentication failed
ar: فشلت المصادقة

en: Group:
ar: مجموعة:

en: Are you sure you want to end your session?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إنهاء الجلسة؟

en: Show Menu Label
ar: إظهار وسم القائمة

en: Menu Label
ar: وسم القائمة

en: Menu Icon
ar: أيقونة القائمة

en: Compact Mode
ar: الوضع الموجز

en: Show Headers
ar: إظهار الرؤوس

en: Roll-over mouse
ar: حرك لأعلى بالفأرة

en: Enable notification
ar: تمكين الإشعارات

en: Maximize brightness
ar: زيادة السطوع

en: Brightness Level
ar: مستوى السطوع

en: Show date
ar: إظهار التاريخ

en: Show seconds
ar: إظهار الثواني

en: Use 24 hour time
ar: استخدام نظام 24 ساعة

en: Show all windows on click
ar: إظهار جميع النوافذ عند الضغط

en: Only show favorited
ar: اعرض المفضلة فقط

en: Lock icons
ar: قفل الأيقونات

en: Restrict to Workspace
ar: تقييد على مساحة العمل

en: Night Light
ar: الضوء الليلي

en: Temperature
ar: درجة الحرارة

en: Schedule
ar: الجدول

en: Sunset to Sunrise
ar: من الغروب إلى الشروق

en: Manual
ar: يدوي

en: Display Settings
ar: إعدادات الشاشة

en: Show label
ar: إظهار الوسم

en: Show places
ar: إظهار الأماكن

en: Show network folders
ar: إظهار مجلدات الشبكة

en: Show removable drives
ar: إظهار الأجهزة القابلة للإزالة

en: Always expand places
ar: وسّع الأماكن دائمًا

en: Spacer size
ar: حجم المُباعِد

en: Show battery percentage
ar: إظهار نسبة البطارية

en: "Add" button visibility
ar: وضوح زر "أضف"

en: Don't show
ar: لا تظهر

en: Show on mouseover
ar: إظهار عند تمرير مؤشر الفأرة

en: Always show
ar: أظهر دومًا

en: Authentication Required
ar: المصادقة مطلوبة

en: Password:
ar: كلمة السر:

en: Authentication is required
ar: المصادقة مطلوبة

en: Authenticate
ar: صادق

en: Change desktop appearance and behavior
ar: تغيير مظهر و تصرف سطح المكتب

en: Budgie Panel
ar: لوحة Budgie

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
ar: تشغيل تطبيقات أخرى و توفير أدوات لإدارة النوافذ، إظهار الوقت، الخ.

en: Calendar
ar: التقويم

en: Budgie Desktop
ar: سطح مكتب Budgie

en: This session logs you into the Budgie Desktop
ar: تدخلك هذه الجلسة إلى واجهة سطح مكتب Budgie
