budgie-desktop 10.7.2 - en to bn translation catalogue (256 entries)

en: Log out
bn: লগ আউট

en: Restart device
bn: ডিভাইস রিস্টার্ট

en: Power Off
bn: পাওয়ার অফ

en: Budgie Desktop Settings
bn: Budgie ডেস্কটপ সেটিংস

en: Cancel
bn: বাতিল

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
bn: ক্যাফেইন বুস্ট চালু করা হয়েছে

en: Turned off Caffeine Boost
bn: ক্যাফেইন বুস্ট বন্ধ করা হয়েছে

en: Untitled
bn: শিরোনামহীন

en: No description
bn: বিবরণ নেই

en: running
bn: চলছে

en: Applications
bn: অ্যাপ্লিকেশনগুলো

en: Add
bn: যোগ করুন

en: Command
bn: কমান্ড

en: An entry with that title already exists
bn: এই শিরোনামটি অন্য একটি এন্ট্রিতে ব্যবহৃত হচ্ছে

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Required
bn: আবশ্যক

en: Description
bn: বিবরণ

en: Optional
bn: ঐচ্ছিক

en: Autostart
bn: অটোস্টার্ট

en: Autostart apps
bn: অটোস্টার্ট এ্যাপগুলো

en: Desktop
bn: ডেস্কটপ

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
bn: ডেস্কটপের আইকনগুলো

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
bn: হোম ডিরেক্টরি

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
bn: ডেস্কটপে হোম ডিরেক্টরির শর্টকাট যোগ করুন।

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
bn: ট্র্যাশ

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
bn: ডেস্কটপে ট্র্যাশ ডিরেক্টরির শর্টকাট যোগ করুন।

en: Number of virtual desktops
bn: ভার্চুয়াল ডেস্কটপের সংখ্যা

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
bn: আরম্ভ হবার পর আপনা আপনি তৈরি হওয়া ভার্চুয়াল ডেস্কটপ/ওয়ার্কম্পেসের সংখ্যা।

en: Fonts
bn: ফন্টগুলো

en: Window Titles
bn: উইন্ডোর শিরোনামগুলো

en: Set the font used in the titlebars of applications.
bn: এ্যাপ্লিকেশনগুলোর টাইটেলবারের জন্য ফন্ট ঠিক করুন।

en: Documents
bn: ডকুমেন্টগুলো

en: Set the display font used by for documents.
bn: ডকুমেন্টগুলোর জন্য ফন্ট ঠিক করুন।

en: Interface
bn: ইন্টারফেস

en: Set the primary font used by application controls.
bn: এ্যাপ্লিকেশনের কন্ট্রোলগুলোর জন্য মূল ফন্ট ঠিক করুন।

en: Monospace
bn: মোনোস্পেস

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
bn: লেখা দেখানো এ্যাপ্লিকেশনগুলোর জন্য ফিক্সড-উইডথ ফন্ট ঠিক করুন।

en: Text scaling
bn: টেক্সট স্কেলিং

en: Set the text scaling factor.
bn: লেখা স্কেল করার জন্য পরিমাণ ঠিক করুন।

en: Full
bn: সম্পূর্ণ

en: Medium
bn: মাঝারি

en: Slight
bn: সামান্য

en: None
bn: কোনটাই নয়

en: Hinting
bn: হিন্টিং

en: Set the type of hinting to use.
bn: হিন্টিংয়ের প্রকার নির্ধারণ করুন।

en: Subpixel (for LCD screens)
bn: সাবপিক্সেল (এলসিডি স্ক্রিনের জন্য)

en: Standard (grayscale)
bn: স্ট্যান্ডার্ড (গ্রেস্কেল)

en: Antialiasing
bn: এ্যান্টিএলিয়াসিং

en: Set the type of antialiasing to use.
bn: এ্যান্টিএলিয়াসিংয়ের প্রকার নির্ধারণ করুন।

en: Confirm panel removal
bn: আসলেই প্যানেল মুছে ফেলার ব্যাপারে

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
bn: আপনি কি আসলেই প্যানেলটি মুছে ফেলতে চান? এটা আর ফিরে পাওয়া যাবে না।

en: Remove panel
bn: প্যানেল মুছে ফেলো

en: Keep panel
bn: প্যানেল রেখে দাও

en: Confirm applet removal
bn: আসলেই এ্যাপলেট মুছে ফেলো

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
bn: আপনি কি আসলেই এ্যাপলেটটি মুছে ফেলতে চান? এটা আর ফিরে পাওয়া যাবে না।

en: Don't ask me again
bn: আমাকে আর কখনো জিজ্ঞেস করো না

en: Remove applet
bn: অ্যাপলেট মুছে ফেলুন

en: Keep applet
bn: অ্যাপলেট রেখে দিন

en: Remove
bn: মুছে ফেলুন

en: No settings available
bn: কোন সেটিংস নেই

en: Widgets
bn: উইজেটগুলো

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Appearance
bn: চেহারা

en: Panels
bn: প্যানেলগুলো

en: Session
bn: সেশন

en: Create new panel
bn: নতুন প্যানেল তৈরী করো

en: Windows
bn: উইন্ডোগুলো

en: Attach modal dialogs to windows
bn: মোডাল ডায়লগগুলো উইন্ডোর সাথে যুক্ত করো

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
bn: মোডাল ডায়লগগুলো মূল উইন্ডোর সাথে যুক্ত করা হবে এবং ড্র্যাগ করলে একসাথে নড়বে।

en: Button layout
bn: বাটন লেআউট

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
bn: টাইটেলবারের বাটনগুলোর লেআউট পরিবর্তন করুন।

en: Center new windows on screen
bn: নতুন উইন্ডোগুলোকে স্ক্রিনের মাঝখানে দেখাও

en: Center newly launched windows on the current screen.
bn: নতুন খোলা উইন্ডোগুলোকে স্ক্রিনের মাঝখানে দেখাবে।

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
bn: উইন্ডো ফুলস্ক্রিন থাকা অবস্থায় নাইট লাইট মোড নিস্ক্রিয় করো

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
bn: কোন উইন্ডো ফুলস্ক্রিন থাকা অবস্থায় নাইট লাইট মোড বন্ধ করে রাখবে। ফুলস্ক্রিন ছেড়ে দিলে আবার চালু করবে।

en: Automatic tiling
bn: অটোমেটিক টাইল করো

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
bn: উইন্ডোগুলো অটোমেটিক টাইল হবে যখন সেগুলোকে স্ক্রিনের উপরে বা কিনারে নেয়া হবে।

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
bn: মাউস উইন্ডোর ভিতরে বা বাইরে থাকলে ফোকাস পরিবর্তন করো

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
bn: ফোকাস এমনভাবে পরিবর্তন করবে যাতে মাউস উইন্ডোর ভিতরে আসলে ফোকাস পায় এবং বাইরে গেলে ফোকাস হারিয়ে যায়।

en: Right (standard)
bn: ডানে (স্ট্যান্ডার্ড)

en: Left
bn: বামে

en: Applets
bn: অ্যাপলেটগুলো

en: Remove this panel from the screen
bn: স্ক্রিন থেকে প্যানেলটি মুছে ফেলুন

en: Top Dock
bn: উপরের ডক

en: Right Dock
bn: ডান পাশের ডক

en: Left Dock
bn: বাম পাশের ডক

en: Bottom Dock
bn: নিচের ডক

en: Top Panel
bn: উপরের প্যানেল

en: Right Panel
bn: ডান পাশের প্যানেল

en: Left Panel
bn: বাম পাশের প্যানেল

en: Bottom Panel
bn: নিচের প্যানেল

en: Top
bn: উপরে

en: Right
bn: ডানে

en: Bottom
bn: নিচে

en: Always
bn: সবসময়

en: Dynamic
bn: পরিবর্তনশীল

en: Automatic
bn: অটোমেটিক

en: Intelligent
bn: নিজে নিজে ঠিক করো

en: Never
bn: কখনোই না

en: Position
bn: অবস্থান

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
bn: প্যানেলটি স্ক্রিনের যে কিনারে থাকবে সেটি ঠিক করে দিন

en: Size
bn: আকার

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
bn: প্যানেলের আকার (দৈর্ঘ্য বা প্রস্থ, অরিয়েন্টেশন অনুযায়ী)

en: Automatically hide
bn: অটোমেটিক লুকিয়ে রাখো

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
bn: যখন চেক থাকবে, স্ক্রিনকে বড় দেখানোর জন্য প্যানেলটি লুকিয়ে যাবে

en: Transparency
bn: স্বচ্ছতা

en: Control when this panel should have a solid background
bn: প্যানেলটির কখন সলিড ব্যাকগ্রাউন্ডে থাকবে সেটা ঠিক করো

en: Shadow
bn: ছায়া

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
bn: প্যানেলের ছায়া দেখাবে, যেটা অস্বচ্ছ প্যানেলের জন্য দারুণ

en: Stylize regions
bn: অংশগুলোর আলাদা স্টাইল

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
bn: প্যানেলে একটা সংকেত দেখাবে যাতে এর তিনটি মূল জায়গাকে ভিন্নভাবে থিম দেয়া যায়।

en: Dock mode
bn: ডক মোড

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
bn: ডক মোডে প্যানেলটি যথাসম্ভব কম জায়গা খরচ করার চেষ্টা করবে, স্ক্রিনের মূল্যবান জায়গাগুলো ছেড়ে রেখে

en: Add applet
bn: অ্যাপলেট যোগ করুন

en: Choose a new applet to add to this panel
bn: এই প্যানেলটিতে যোগ করার জন্য একটি নতুন এ্যাপলেট পছন্দ করুন

en: Start
bn: শুরুতে

en: Center
bn: মাঝখানে

en: End
bn: শেষে

en: Style
bn: স্টাইল

en: Set the appearance of window decorations and controls
bn: উইন্ডোর ডেকোরেশন এবং বাটনের চেহারা ঠিক করুন

en: Icons
bn: আইকনগুলো

en: Set the globally used icon theme
bn: পুরো সিস্টেমের জন্য আইকন থিম ঠিক করুন

en: Cursors
bn: কার্সরগুলো

en: Set the globally used mouse cursor theme
bn: পুরো সিস্টেমের জন্য মাউস কার্সর থিম ঠিক করুন

en: Notification Position
bn: নোটিফিকেশনের অবস্থান

en: Set the location for notification popups
bn: নোটিফিকেশন পপআপের জন্য অবস্থান নির্ধারণ করুন

en: Dark theme
bn: কালো থিম

en: Built-in theme
bn: নিজস্ব থিম

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
bn: যখন সক্রিয় থাকবে, নিজস্ব থিম থেকে ডেস্কটপ কম্পোনেন্টগুলোর স্টাইল দেখানো হবে

en: Animations
bn: এনিমেশনগুলো

en: Control whether windows and controls use animations
bn: উইন্ডো এবং এর বাটনগুলোতে এ্যানিমেশন নিয়ন্ত্রণ করবে

en: Top Left
bn: উপরে বামে

en: Bottom Left
bn: নিচে বামে

en: Bottom Right
bn: নিচে ডানে

en: Top Right
bn: উপরে ডানে

en: Set menu icon from file
bn: ফাইল থেকে মেনু আইকন নাও

en: Image files
bn: ছবির ফাইল

en: Any file
bn: যেকোনো ফাইল

en: Set icon
bn: আইকন ঠিক করো

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
bn: দুঃখিত, কিছু খুঁজে পাওয়া যায় নি

en: All
bn: সবগুলো

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
bn: ক্যাফেইন মোড

en: Timer (minutes)
bn: টাইমার (মিনিটে)

en: Launch New Instance
bn: নতুন আরেকটা উইন্ডো চালু করো

en: Close All Windows
bn: সব উইন্ডো বন্ধ করো

en: Always On Top
bn: সবসময় উপরে রাখো

en: Maximize
bn: বড় করো

en: Minimize
bn: নামিয়ে রাখো

en: Unfavorite
bn: অপ্রিয় বানাও

en: Favorite
bn: প্রিয় বানাও

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
bn: ওয়ার্কস্পেস %i-এ নাও

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
bn: ছোট করো

en: Close Window
bn: বন্ধ করো

en: Show Window Controls
bn: উইন্ডো বাটনগুলো দেখাও

en: Caps lock is active
bn: ক্যাপস লক চালু আছে

en: Caps lock is not active
bn: ক্যাপস লক চালু নেই

en: Num lock is active
bn: নাম লক চালু আছে

en: Num lock is not active
bn: নাম লক চালু নেই

en: No unread notifications
bn: কোন নতুন নোটিফিকেশন নেই

en: Volume is in use by other processes
bn: ভলিউমটি অন্য কোন প্রোগ্রাম ব্যবহার করছে

en: Operation aborted
bn: কাজটি বাতিল করা হয়েছে

en: Type your password
bn: পাসওয়ার্ড টাইপ করুন

en: Removable devices
bn: রিমুভেবল ডিভাইসগুলো

en: Local volumes
bn: লোকাল ভলিউমগুলো

en: Network folders
bn: নেটওয়ার্ক ফোল্ডারগুলো

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
bn: অন্যান্য

en: Eject
bn: ডিভাইসটি ইজেক্ট করো

en: Unmount
bn: আনমাউন্ট করো

en: Open "%s"
bn: "%s" খুলে দেখাও

en: You can now safely remove
bn: এখন রিমুভ করতে পারেন

en: Unknown Device
bn: অজানা ডিভাইস

en: Error while ejecting device
bn: ডিভাইস ইজেক্ট করতে গিয়ে এরর দেখা দিয়েছে

en: Error while unmounting volume
bn: ভলিউম আনমাউন্ট করতে গিয়ে এরর দেখা দিয়েছে

en: Places
bn: জায়গাগুলো

en: Mount and open "%s"
bn: "%s" ডিভাইসটি মাউন্ড করে খুলে দেখাও

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
bn: ভলিউমটি আনলক করার জন্য এনক্রিপশন পাসফ্রেজটি দিন

en: The password you entered is incorrect
bn: আপনি যে পাসওয়ার্ডটি দিয়েছেন সেটি ভুল

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
bn: ভলিউমটি মাউন্ট করতে গিয়ে একটি অজানা এরর দেখা দিয়েছে

en: Nothing to display right now
bn: এই মুহূর্তে দেখনোর কিছু নেই

en: Mount some drives
bn: ড্রাইভ মাউন্ট করো

en: Enable more sections
bn: আরো সেকশন দেখাও

en: Toggle the desktop
bn: ডেস্কটপ দেখাও

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
bn: ব্লুটুথ সেটিংস

note: Send files button
en: Send Files
bn: ফাইল পাঠান

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
bn: ব্লুটুথ এয়ারপ্লেন মোড

en: Bluetooth is disabled
bn: ব্লুটুথ বন্ধ আছে

en: Bluetooth is active
bn: ব্লুটুথ চালু আছে

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
bn[0]: একটি ডিভাইসে সংযোগ হয়েছে
bn[1]: %dটি ডিভাইসে সংযোগ হয়েছে

en: Battery fully charged.
bn: ব্যাটারি পুরোপুরি চার্জ হয়েছে।

en: Unknown
bn: অজানা

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
bn: ব্যাটারি চার্জ হচ্ছে

en: Battery remaining
bn: ব্যাটারির চার্জ আছে

en: Power settings
bn: পাওয়ার সেটিংস

note: User Menu Creation
en: User
bn: ইউজার

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
bn: লক

en: Suspend
bn: সাসপেন্ড

en: Hibernate
bn: হাইবারনেট

en: Restart
bn: রিস্টার্ট

en: Shutdown
bn: শাটডাউন

en: Logout
bn: লগ আউট

en: Rename
bn: নাম পরিবর্তন করুন

en: No apps are currently playing audio.
bn: বর্তমানে কোন এ্যাপ অডিও চালাচ্ছে না।

en: Play some music
bn: গান শোনাও

en: Apps
bn: এ্যাপস

en: Devices
bn: ডিভাইসগুলো

en: Nothing to see here
bn: এখানে দেখার মতো কিছু নেই

en: No new notifications
bn: কোনো নতুন নোটিফিকেশন নেই

en: %u unread notifications
bn: %uটি নতুন নোটিফিকেশন

en: 1 unread notification
bn: ১টি নতুন নোটিফিকেশন

en: Notifications
bn: নোটিফিকেশনগুলো

en: Authentication failed
bn: লগইন করা সম্ভব হয় নি

en: Group:
bn: গ্রুপ:

en: Are you sure you want to end your session?
bn: আপনি কি আসলেই সেশনটি শেষ করতে চাচ্ছেন?

en: Show Menu Label
bn: মেনুর নাম দেখাও

en: Menu Label
bn: মেনুর নাম

en: Menu Icon
bn: মেনু আইকন

en: Compact Mode
bn: ক্ষুদ্র মোড

en: Show Headers
bn: শিরোনাম দেখাও

en: Roll-over mouse
bn: মাউস উপরে নিলে মেনু খুলবে

en: Enable notification
bn: নোটিফিকেশন চালু করো

en: Maximize brightness
bn: স্ক্রিনের উজ্জ্বলতা বাড়াও

en: Brightness Level
bn: স্ক্রিনের উজ্জ্বলতার পরিমাণ

en: Show date
bn: তারিখ দেখুন

en: Show seconds
bn: সেকেন্ড দেখুন

en: Use 24 hour time
bn: ২৪ ঘণ্টা অনুযায়ী সময় দেখাও

en: Show all windows on click
bn: ক্লিক করলে সবগুলো উইন্ডো দেখাবে

en: Only show favorited
bn: শুধুমাত্র প্রিয়গুলো দেখাও

en: Lock icons
bn: আইকনগুলো লক করুন

en: Restrict to Workspace
bn: একই ওয়ার্কস্পেসে রাখো

en: Night Light
bn: নাইট লাইট মোড

en: Temperature
bn: তাপমাত্রা

en: Schedule
bn: সময়সূচী

en: Sunset to Sunrise
bn: সূর্যাস্ত থেকে সূর্যোদয় পর্যন্ত

en: Manual
bn: ম্যানুয়াল

en: Display Settings
bn: ডিসপ্লে সেটিংস

en: Show label
bn: নাম দেখাও

en: Show places
bn: জায়গাগুলো দেখাও

en: Show network folders
bn: নেটওয়ার্ক ফোল্ডারগুলো দেখুন

en: Show removable drives
bn: রিমুভেবল ড্রাইভগুলো দেখাও

en: Always expand places
bn: জায়গাগুলো সবসময় খুলে রাখবে

en: Spacer size
bn: স্পেসারের আকার

en: Show battery percentage
bn: ব্যাটারির চার্জের পরিমাণ দেখাও

en: "Add" button visibility
bn: "যোগ" বাটন দেখাও

en: Don't show
bn: দেখাবে না

en: Show on mouseover
bn: মাউস উপরে নিলে দেখাবে

en: Always show
bn: সবসময় দেখাবে

en: Authentication Required
bn: লগইন করা লাগবে

en: Password:
bn: পাসওয়ার্ড:

en: Authentication is required
bn: লগইন করা লাগবে

en: Authenticate
bn: লগইন করো

en: Change desktop appearance and behavior
bn: ডেস্কটপের চেহারা ও আচরণ পরিবর্তন করুন

en: Budgie Panel
bn: Budgie প্যানেল

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
bn: এ্যাপ্লিকেশনগুলো চালু করে এবং উইন্ডোগুলো নিয়ন্ত্রণ, সময় দেখানো ইত্যাদির জন্য বিভিন্ন সুবিধা দেয়।

en: Calendar
bn: ক্যালেন্ডার

en: Budgie Desktop
bn: Budgie ডেস্কটপ

en: This session logs you into the Budgie Desktop
bn: এই সেশনটির মাধ্যমে আপনি Budgie ডেস্কটপে প্রবেশ করবেন
