budgie-desktop 10.7.2 - en to cs translation catalogue (274 entries)

note: Do nothing if there were no held notifications translators: This is the title of a notification that is shown after notifications have been blocked because an application was in fullscreen mode
en: Unread Notifications
cs: Nepřečtená oznámení

en: Log out
cs: Odhlásit se

en: Restart device
cs: Restartovat

en: Power Off
cs: Vypnout

en: Budgie Desktop Settings
cs: Nastavení plochy Budgie

en: System Settings
cs: Nastavení systému

en: Cancel
cs: Zrušit

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
cs: Kofeinové nakopnutí

en: Turned off Caffeine Boost
cs: Bez kofeinu

en: Untitled
cs: Bez názvu

en: No description
cs: Bez popisu

en: running
cs: spuštěno

en: Applications
cs: Aplikace

en: Add
cs: Přidat

en: Command
cs: Příkaz

en: An entry with that title already exists
cs: Položka s tímto názvem již existuje

en: Title
cs: Název

en: Required
cs: Povinné

en: Description
cs: Popis

en: Optional
cs: Volitelné

en: Autostart
cs: Automatické spuštění

en: Autostart apps
cs: Automaticky spuštěné apky

en: Add Application
cs: Přidat aplikaci

en: Add Command
cs: Přidat příkaz

en: Desktop
cs: Plocha

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
cs: Ikony na ploše

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
cs: Domovská složka

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
cs: Přidat zástupce domovské složky na plochu.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
cs: Koš

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
cs: Přidat zástupce koše na plochu.

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
cs: Velikost ikon

en: Set the desired size of icons on the desktop.
cs: Nastavit požadovanou velikost ikon na ploše.

en: Number of virtual desktops
cs: Počet ploch

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
cs: Počet ploch vytvořených po startu.

en: Normal
cs: Normální

note: Small
en: Small
cs: Malé

note: Large
en: Large
cs: Velké

note: Massive
en: Massive
cs: Velmi velké

en: Fonts
cs: Písma

en: Window Titles
cs: Záhlaví okna

en: Set the font used in the titlebars of applications.
cs: Nastavit písmo pro záhlaví aplikací.

en: Documents
cs: Dokumenty

en: Set the display font used by for documents.
cs: Nastavit písmo pro dokumenty.

en: Interface
cs: Prostředí

en: Set the primary font used by application controls.
cs: Nastavit písmo pro ovládací prvky aplikací.

en: Monospace
cs: Neproporcionální

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
cs: Nastavit písmo s pevnou šířkou převažující u textových aplikací.

en: Text scaling
cs: Velikost textu

en: Set the text scaling factor.
cs: Nastavit měřítko velikosti.

en: Full
cs: Největší

en: Medium
cs: Střední

en: Slight
cs: Nejmenší

en: None
cs: Žádný

en: Hinting
cs: Škálování

en: Set the type of hinting to use.
cs: Nastavit typ škálování.

en: Subpixel (for LCD screens)
cs: Subpixelové (pro LCD obrazovky)

en: Standard (grayscale)
cs: Standardní (stupně šedi)

en: Antialiasing
cs: Vyhlazování

en: Set the type of antialiasing to use.
cs: Nastavit typ vyhlazování.

en: Confirm panel removal
cs: Potvrdit odstranění panelu

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
cs: Opravdu chcete odstranit tento panel? Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: Remove panel
cs: Odstranit panel

en: Keep panel
cs: Zachovat panel

en: Confirm applet removal
cs: Potvrdit odstranění appletu

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
cs: Opravdu chcete odstranit tento applet? Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: Don't ask me again
cs: Znovu se neptat

en: Remove applet
cs: Odstranit applet

en: Keep applet
cs: Zachovat aplet

en: Remove
cs: Odstranit

en: No settings available
cs: Žádné dostupné nastavení

en: Widgets
cs: Doplňky

en: Settings
cs: Nastavení

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Panels
cs: Panely

en: Session
cs: Sezení

en: Create new panel
cs: Vytvořit nový panel

en: Windows
cs: Okna

en: Attach modal dialogs to windows
cs: Připínat modální prvky k oknům

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
cs: Připínat modální prvky k hlavnímu oknu a přesouvat je tak společně.

en: Button layout
cs: Rozložení tlačítek

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
cs: Změnit rozložení tlačítek v záhlaví okna.

en: Center new windows on screen
cs: Nová okna na střed obrazovky

en: Center newly launched windows on the current screen.
cs: Na této obrazovce umisťovat nová okna na střed.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
cs: Vypnout noční osvětlení při režimu celé obrazovky

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
cs: Vypnout noční osvětlení při režimu celé obrazovky. Po opuštění znovu zapnout.

en: Pause notifications when windows are fullscreen
cs: Pozastavit upozornění při režimu celé obrazovky

en: Prevents notifications from appearing when a window is fullscreen. Unpauses when leaving fullscreen.
cs: Nezobrazovat upozornění, pokud je okno v režimu celé obrazovky. Zruší se při opuštění režimu celé obrazovky.

en: Automatic tiling
cs: Automaticky uspořádat

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
cs: Automaticky uspořádat okna jejich přetažením do rohů nebo k okrajům obrazovky.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
cs: Zaměřit okno ukázáním pomocí myši

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
cs: Aktivovat okno po najetí myši a deaktivovat při vyjetí.

en: Right (standard)
cs: Vpravo (výchozí)

en: Left
cs: Vlevo

en: Applets
cs: Applety

en: Remove Panel
cs: Odstranit panel

en: Remove this panel from the screen
cs: Odstranit tento panel z obrazovky

en: Top Dock
cs: Horní dok

en: Right Dock
cs: Pravý dok

en: Left Dock
cs: Levý dok

en: Bottom Dock
cs: Spodní dok

en: Top Panel
cs: Horní panel

en: Right Panel
cs: Pravý panel

en: Left Panel
cs: Levý panel

en: Bottom Panel
cs: Spodní panel

en: Top
cs: Nahoře

en: Right
cs: Vpravo

en: Bottom
cs: Dole

en: Always
cs: Vždy

en: Dynamic
cs: Dynamicky

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Intelligent
cs: Inteligentně

en: Never
cs: Nikdy

en: Position
cs: Pozice

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
cs: Nastavit, ke které straně obrazovky bude panel přiléhat

en: Size
cs: Velikost

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
cs: Nastavit velikost (šířku nebo výšku, podle orientace) tohoto panelu

en: Automatically hide
cs: Automaticky skrývat

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
cs: Panel se automaticky skryje, aby na obrazovce bylo více místa

en: Transparency
cs: Průhlednost

en: Control when this panel should have a solid background
cs: Nastavit průhlednost panelu

en: Shadow
cs: Stín

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
cs: Přidá dekorativní stín (ideální pro neprůhledné panely)

en: Stylize regions
cs: Stylizovat oblasti

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
cs: Odlišit tři hlavní sekce panelu, aby každá mohla používat jiný motiv.

en: Dock mode
cs: Režim doku

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
cs: V režimu doku zabírá panel nejméně možného místa, takže uvolní cenný prostor na obrazovce

en: Add applet
cs: Přidat applet

en: Choose a new applet to add to this panel
cs: Přidat nový applet do tohoto panelu

en: Start
cs: Začátek

en: Center
cs: Střed

en: End
cs: Konec

en: Set Raven position
cs: Nastavit umístění panelu Raven

en: Set which side of the screen Raven will open on. If set to Automatic, Raven will open where its parent panel is.
cs: Nastavit, na které straně obrazovky se Raven otevře. Pokud je nastaveno na Automaticky, Raven se otevře tam, kde je jeho nadřazený panel.

en: Style
cs: Styl

en: Set the appearance of window decorations and controls
cs: Nastavit vzhled oken a ovládacích prvků

en: Icons
cs: Ikony

en: Set the globally used icon theme
cs: Nastavit globálně používaný motiv ikon

en: Cursors
cs: Kurzory

en: Set the globally used mouse cursor theme
cs: Nastavit globálně používaný vzhled kurzoru myši

en: Notification Position
cs: Umístění oznámení

en: Set the location for notification popups
cs: Nastavit umístění vyskakovacích oken

en: Dark theme
cs: Tmavý motiv

en: Built-in theme
cs: Výchozí motiv

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
cs: Vrátit motiv do výchozího nastavení

en: Animations
cs: Animace

en: Control whether windows and controls use animations
cs: Nastavit animaci oken a ovládacích prvků

en: Top Left
cs: Vlevo nahoře

en: Bottom Left
cs: Vlevo dole

en: Bottom Right
cs: Vpravo dole

en: Top Right
cs: Vpravo nahoře

en: Set menu icon from file
cs: Nastavit ikonu ze souboru

en: Image files
cs: Obrázky

en: Any file
cs: Libovolný soubor

en: Set icon
cs: Nastavit ikonu

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
cs: Bohužel, nic nenalezeno

en: All
cs: Vše

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
cs: Kofeinový režim

en: Timer (minutes)
cs: Časovač (minuty)

en: Launch New Instance
cs: Spustit novou instanci

en: Close All Windows
cs: Zavřít všechna okna

en: Always On Top
cs: Vždy viditelné

en: Maximize
cs: Zvětšit

en: Minimize
cs: Skrýt

en: Unfavorite
cs: Odoblíbit

en: Favorite
cs: Oblíbit

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
cs: Přesunout na plochu %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
cs: Zmenšit

en: Close Window
cs: Zavřít okno

en: Show Window Controls
cs: Zobrazit okno

en: Caps lock is active
cs: Zamčený zámek přeřaďovače

en: Caps lock is not active
cs: Odemčený zámek přeřaďovače

en: Num lock is active
cs: Zamčený zámek číselné klávesnice

en: Num lock is not active
cs: Odemčený zámek číselné klávesnice

en: No unread notifications
cs: Žádná nepřečtená oznámení

en: Volume is in use by other processes
cs: Jednotku používá jiný proces

en: Operation aborted
cs: Operace přerušena

en: Type your password
cs: Zadejte své heslo

en: Removable devices
cs: Přenosná zařízení

en: Local volumes
cs: Místní jednotky

en: Network folders
cs: Síťové složky

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
cs: Ostatní

en: Eject
cs: Vysunout

en: Unmount
cs: Odpojit

en: Open "%s"
cs: Otevřít "%s"

en: You can now safely remove
cs: Nyní můžete bezpečně odpojit

en: Unknown Device
cs: Neznámé zařízení

en: Error while ejecting device
cs: Chyba při vysouvání zařízení

en: Error while unmounting volume
cs: Chyba při odpojování jednotky

en: Places
cs: Místa

en: Mount and open "%s"
cs: Připojit a otevřít "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
cs: K odemčení jednotky zadejte heslo

en: The password you entered is incorrect
cs: Špatně zadané heslo

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
cs: Při pokusu o připojení této jednotky došlo k neznámé chybě

en: Nothing to display right now
cs: Momentálně není co zobrazit

en: Mount some drives
cs: Připojte disky

en: Enable more sections
cs: Povolit více sekcí

en: Toggle the desktop
cs: Zobrazit plochu

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
cs: Nastavení Bluetooth

note: Send files button
en: Send Files
cs: Poslat soubory

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
cs: Režim v letadle

en: Bluetooth is disabled
cs: Bluetooth je vypnuto

en: Bluetooth is active
cs: Bluetooth je zapnuto

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
cs[0]: Připojen k %d zařízení
cs[1]: Připojen ke %d zařízením
cs[2]: Připojen ke %d zařízení(m)
cs[3]: Připojen ke %d zařízení(m)

en: Battery fully charged.
cs: Baterie je plně nabita.

en: Unknown
cs: Neznámý

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
cs: Nabíjení baterie

en: Battery remaining
cs: Zbývá baterie

en: Power settings
cs: Nastavení spotřeby

note: User Menu Creation
en: User
cs: Uživatel

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
cs: Uzamknout

en: Suspend
cs: Uspat

en: Hibernate
cs: Hibernovat

en: Restart
cs: Restartovat

en: Shutdown
cs: Vypnout

en: Logout
cs: Odhlásit se

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: No apps are currently playing audio.
cs: Momentálně nic nepřehrává.

en: Play some music
cs: Pustit hudbu

en: Apps
cs: Apky

en: Devices
cs: Zařízení

en: Nothing to see here
cs: Nic tady není

en: No new notifications
cs: Žádná nová oznámení

en: %u unread notifications
cs: %u nepřečtených oznámení

en: 1 unread notification
cs: 1 nepřečtené oznámení

en: Notifications
cs: Oznámení

en: Authentication failed
cs: Ověření selhalo

en: Group:
cs: Skupina:

en: Are you sure you want to end your session?
cs: Opravdu chcete ukončit sezení?

en: Show Menu Label
cs: Zobrazit popisek menu

en: Menu Label
cs: Popisek menu

en: Menu Icon
cs: Ikona menu

en: Compact Mode
cs: Kompaktní režim

en: Show Headers
cs: Zobrazit kategorie

en: Roll-over mouse
cs: Při přejetí myší zobrazit nabídku

en: Enable notification
cs: Povolit oznámení

en: Maximize brightness
cs: Zvýšit jas

en: Brightness Level
cs: Úroveň jasu

en: Show date
cs: Zobrazit datum

en: Show seconds
cs: Zobrazit sekundy

en: Use 24 hour time
cs: Použít 24hodinový formát

en: Show all windows on click
cs: Po kliknutí zobrazit všechna okna

en: Only show favorited
cs: Zobrazit pouze oblíbené

en: Lock icons
cs: Uzamknout ikony

en: Restrict to Workspace
cs: Pouze pro tuto plochu

en: Middle click to launch new window
cs: Kliknutí prostředním tlačítkem otevře nové okno

en: Require a double-click to launch new window
cs: Otevřít nové okno dvojklikem

en: Night Light
cs: Noční osvětlení

en: Temperature
cs: Teplota

en: Schedule
cs: Rozvrh

en: Sunset to Sunrise
cs: Od západu do východu slunce

en: Manual
cs: Vlastní

en: Display Settings
cs: Nastavení obrazovky

en: Show label
cs: Zobrazit název

en: Show places
cs: Zobrazit místa

en: Show network folders
cs: Zobrazit síťové složky

en: Show removable drives
cs: Zobrazit přenosná zařízení

en: Always expand places
cs: Rozbalovat místa

en: Spacer size
cs: Velikost mezery

en: Icon Spacing
cs: Rozestupy ikon

en: Show battery percentage
cs: Zobrazení baterie v procentech

en: "Add" button visibility
cs: "Přidat" viditelnost tlačítka

en: Don't show
cs: Nezobrazovat

en: Show on mouseover
cs: Po najetí

en: Always show
cs: Vždy zobrazit

en: Authentication Required
cs: Vyžadováno ověření

en: Password:
cs: Heslo:

en: Authentication is required
cs: Je vyžadováno ověření

en: Authenticate
cs: Ověřit

en: Change desktop appearance and behavior
cs: Přizpůsobit vzhled a chování plochy

en: Budgie Panel
cs: Panel Budgie

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
cs: Spouští další aplikace a poskytuje nástroje pro správu oken, zobrazení času, atd.

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Budgie Desktop
cs: Prostředí Budgie

en: This session logs you into the Budgie Desktop
cs: Probíhá přihlašování do prostředí Budgie
