budgie-desktop 10.7.2 - en to da translation catalogue (367 entries)

note: Do nothing if there were no held notifications translators: This is the title of a notification that is shown after notifications have been blocked because an application was in fullscreen mode
en: Unread Notifications
da: Ulæste notifikationer

note: No existing ref, make a new notification translators: Text for a button on the notification to open Raven to the notifications view
en: View Notifications
da: Vis notifikationer

en: Log out
da: Log ud

en: Restart device
da: Genstart enhed

en: Power Off
da: Sluk

en: Budgie Desktop Settings
da: Budgie-skrivebordsindstillinger

en: System Settings
da: Systemindstillinger

note: If we have valid windows open Only one window and a valid AbominationRunningApp for it Budgie Screensaver reports as budgie-daemon, so at the very least fix here as a workaround
en: Budgie Screenshot
da: Budgie skærmbillede

note: Translators: be as brief as possible; popovers ar cut off if broader than the window
en: Screenshot entire screen
da: Indfang hele skærmen

en: Screenshot active window
da: Indfang aktivt vindue

en: Screenshot selected area
da: Indfang udvalgt område

note: we cannot use areabuttons_labels, since these will be translated don't translate, internal use translate! These are the interface names
en: Screen
da: Skærm

en: Window
da: Vindue

en: Selection
da: Valg

note: translate
en: Cancel screenshot
da: Annullér skærmbillede

en: Save screenshot to the selected directory
da: Gem skærmbillede til den valgte mappe

en: Copy screenshot to the clipboard
da: Kopier skærmbillede til udklipsholder

en: Open screenshot in default application
da: Åbn skærmbillede i standardapplikationen

note: Other -> call Filebrowser (path = null) 'Other' is about setting a custom directory on a dropdown list
en: Other...
da: Andet...

note: set custom dir to found dir
en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Cancel
da: Annullér

en: Open
da: Åbn

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
da: Caffeine Boost slået til

en: Turned off Caffeine Boost
da: Caffeine Boost slået fra

en: Untitled
da: Unavngivet

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: running
da: kører

en: Applications
da: Programmer

en: Add
da: Tilføj

en: Command
da: Kommando

en: An entry with that title already exists
da: Der findes allerede et punkt med den titel

en: Title
da: Titel

en: Required
da: Krævet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Optional
da: Valgfri

en: Autostart apps
da: Autostart applikationer

en: Add Application
da: Tilføj applikation

en: Add Command
da: Tilføj kommando

en: Desktop
da: Skrivebord

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
da: Skrivebordsikoner

en: Control whether to allow icons on the desktop.
da: Tillad ikoner på skrivebordet.

note: DesktopFolder doesn't support fancy options like showing home folder, trash, or active mounts DesktopType is the only one that doesn't support showing mounts Switcher to show or hide active mounts
en: Active Mounts
da: Aktive monteringer

en: Show all active mounts on the desktop.
da: Vis alle aktive monteringer på skrivebordet.

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
da: Hjemmemappe

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
da: Tilføj en genvej til din hjemmemappe på skrivebordet.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
da: Papirkurv

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
da: Tilføj en genvej til papirkurvsmappen på skrivebordet.

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
da: Ikonstørrelse

en: Set the desired size of icons on the desktop.
da: Angiv ønsket størrelse på skrivebordsikoner

en: Number of virtual desktops
da: Antal af virtuelle skriveborde

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
da: Antal af virtuelle skriveborde / arbejdsområder, der skal oprettes automatisk ved systemstart.

en: Single
da: Enkelt

note: If the click policy is to double click
en: Double
da: Dobbelt

en: Click Policy
da: Klik politik

en: Click Policy determines if we should open items on a single or double click.
da: Klik politik bestemmer om ting skal åbnes med enkelt- eller dobbeltklik.

note: Small
en: Small
da: Lille

note: Large
en: Large
da: Stor

note: Massive
en: Massive
da: Massiv

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Window Titles
da: Vinduestitler

en: Set the font used in the titlebars of applications.
da: Vælg skrifttypen som bruges i programmernes titellinjer.

en: Documents
da: Dokumenter

en: Set the display font used by for documents.
da: Sæt den primære skrifttype som skal bruges af dokumenter.

en: Interface
da: Brugerflade

en: Set the primary font used by application controls.
da: Vælg den primære skrifttype som bruges til programmenuer.

en: Monospace
da: Fast bredde

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
da: Indstil skrifttypen med fast bredde der anvendes af teksttunge programmer.

en: Text scaling
da: Tekstskalering

en: Set the text scaling factor.
da: Indstil tekstskaleringsfaktor.

en: Full
da: Fuld

en: Medium
da: Mellem

en: Slight
da: Let

en: None
da: Ingen

en: Set the type of hinting to use.
da: Indstil typen af hinting som skal bruges.

en: Subpixel (for LCD screens)
da: Underpixel (til LCD-skærme)

en: Standard (grayscale)
da: Standard (sort/hvid)

en: Set the type of antialiasing to use.
da: Indstil typen af antialiasing som skal bruges.

en: Confirm panel removal
da: Bekræft fjernelse af panel

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
da: Vil du virkelig fjerne panelet? Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Remove panel
da: Fjern panel

en: Keep panel
da: Behold panel

en: Confirm applet removal
da: Bekræft fjernelse af applet

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
da: Vil du virkelig fjerne appleten? Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Don't ask me again
da: Spørg mig ikke igen

en: Remove applet
da: Fjern applet

en: Keep applet
da: Behold applet

en: Confirm widget removal
da: Bekræft fjernelse af widget

en: Do you really want to remove this widget? This action cannot be undone.
da: Bekræft at du vil fjerne denne widget? Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Remove
da: Fjern

en: Widget Settings
da: Widget indsdstillinger

en: Add widget
da: Tilføj widget

en: Choose a new widget to add to the Widgets view
da: Vælg en ny widget at tilføje til Widgets visningen

en: No settings available
da: Ingen indstillinger tilgængelige

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine could not find info for this plugin.
da: Fejl ved oprettelse af widget instans. Plug-in systemet kunne ikke finde informationer om dette plug-in.

en: Failed to create the widget instance. The module name must be in reverse-DNS format, such as 'tld.domain.group.WidgetName.so' for C/Vala or 'tld_domain_group_WidgetName' for Python.
da: Fejl ved oprettelse af widget instans. Modulnavnet skal være i omvendt DNS format, som f.eks. 'tld.domain.group.WidgetName.so' for C/Vala eller 'tld_domain_group_WidgetName' for Python.

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine failed to load the plugin from the disk.
da: Fejl ved oprettelse af widget instans. Plug-in systemet kunne ikke indlæse dette plug-in fra disk.

en: Failed to create the widget instance. The plugin supports settings, but does not install a settings schema with the same name.
    
    The schema name should be identical to the module name, but with no extension and (in the case of Python) the underscores replaced with periods.
da: Fejl ved oprettelse af widget instans. Dette plug-in understøtter indstillinger, men installerer ikke et indstillingsskema med samme navn.
    
    Skemanavnet bør være identisk med modulnavnet, men uden endelse og (ved Python) alle understregninger erstattet af punktummer.

en: Failed to create the widget instance due to an unknown failure.
da: Fejl ved oprettelse af widget instans på grund af en ukendt fejl.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Built-in
da: Indbygget

en: Choose a plugin
da: Vælg et plug-in

en: No description.
da: Ingen beskrivelse

en: by %s
da: af %s

en: No authors listed
da: Ingen forfattere listet

en: Appearance
da: Udseende

en: Panels
da: Paneler

en: Create new panel
da: Opret nyt panel

en: Windows
da: Vinduer

en: Attach modal dialogs to windows
da: Tilkobl modale dialoger til vinduer

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
da: Modale dialoger vil blive tilknyttet forældervinduet og flyt sammen når der trækkes.

en: Button layout
da: Knaplayout

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
da: Skift layoutet af knapper i programmers titellinjer.

en: Center new windows on screen
da: Centrer nye vinduer på skærmen

en: Center newly launched windows on the current screen.
da: Centrer nyåbnede vinduer på den aktuelle skærm.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
da: Slå Nattelys fra ved fuldskærmsvisning

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
da: Slå Night Light fra ved fuldskærmsvisning. Genaktiveres efter fuldskærm forlades.

en: Pause notifications when windows are fullscreen
da: Sæt notifikationer på pause, når vinduer er i fuld skærm.

en: Prevents notifications from appearing when a window is fullscreen. Unpauses when leaving fullscreen.
da: Forhindrer notifikationer i at blive vist, når et vindue er i fuld skærm. Forhindringen fjernes når vinduet forlader fuld skærm.

en: Automatic tiling
da: Automatisk fliselægning

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
da: Vinduer fliselægges automatisk når de trækkes ind i toppen af skærmen eller de fjerne hjørner.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
da: Aktiver fokusering af vindue når cursor føres henover eller væk fra vindue

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
da: Aktiverer vinduesfokus når cursor føres over vindue og fjernelse af fokus når cursor forlader vindue.

en: Show all windows in tab switcher
da: Vis alle vinduer i tab omskifter

en: All tabs will be displayed in tab switcher regardless of the workspace in use.
da: Alle tabs vil blive vist i tab omskifter, uanset arbejdsområdet i brug.

en: Right (standard)
da: Højre (standard)

en: Left
da: Venstre

en: Remove Panel
da: Fjern panel

en: Remove this panel from the screen
da: Fjern panelet fra skærmen

en: Top Dock
da: Øverste dok

en: Right Dock
da: Højre dok

en: Left Dock
da: Venstre dok

en: Bottom Dock
da: Nederste dok

en: Top Panel
da: Toppanel

en: Right Panel
da: Højre panel

en: Left Panel
da: Venstre panel

en: Bottom Panel
da: Bundpanel

en: Top
da: Øverst

en: Right
da: Højre

en: Bottom
da: Nederst

en: Always
da: Altid

en: Dynamic
da: Dynamisk

en: Automatic
da: Automatisk

en: Never
da: Aldrig

en: Position
da: Placering

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
da: Sæt skærmkanten hvor panelet skal være på

en: Size
da: Størrelse

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
da: Sæt panelets størrelse (bredde og højde, afhænger af orientering)

en: Spacing
da: Afstand

en: Set the spacing between applets for this panel
da: Angiv afstand mellem applets i dette panel

en: Automatically hide
da: Skjul automatisk

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
da: Hvis den er sat, så skjules panelet fra visningen for at gøre bedst brug af skærmens område

en: Transparency
da: Transparens

en: Control when this panel should have a solid background
da: Bestem hvornår panelet skal bruge en ensfarvet baggrund

en: Shadow
da: Skygge

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
da: Tilføj en dekorativ slagskygge, ideelt til uigennemsigtige paneler

en: Stylize regions
da: Stilisér regioner

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
da: Tilføjer et hint til panelet, så hver af panelernes tre hovedområder kan bruge forskellige temaer.

en: Dock mode
da: Doktilstand

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
da: I doktilstand, bruger panelet mindst muligt plads, så værdifulde områder af skærmen frigøres

en: Add applet
da: Tilføj applet

en: Choose a new applet to add to this panel
da: Vælg en ny applet som skal tilføjes til panelet

en: Center
da: Midt

en: End
da: Slut

en: Set Raven position
da: Angiv Raven position

en: Set which side of the screen Raven will open on. If set to Automatic, Raven will open where its parent panel is.
da: Angiv til hvilken side af skærmen Raven skal åbne. Hvis sat til automatisk, vil Raven åbne hvor det overordnede panel er.

en: Style
da: Stil

en: Set the appearance of window decorations and controls
da: Sæt udseendet af vinduesdekorationer og kontroller

en: Icons
da: Ikoner

en: Set the globally used icon theme
da: Sæt det ikontema som skal bruges globalt

en: Cursors
da: Markører

en: Set the globally used mouse cursor theme
da: Sæt det musemarkørtema som skal bruges globalt

en: Notification Position
da: Notifikationsposition

en: Set the location for notification popups
da: Vælg notifikation-popup placering

en: Dark theme
da: Mørkt tema

en: Built-in theme
da: Indbygget tema

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
da: Når aktiveret, tilsidesættes skrivebordskomponentstilen med den indbyggede stil

en: Animations
da: Animationer

en: Control whether windows and controls use animations
da: Bestem hvorvidt vinduer og kontroller skal bruge animationer

en: Top Left
da: Øverst til venstre

en: Bottom Left
da: Bunden til venstre

en: Bottom Right
da: Bunden til højre

en: Top Right
da: Toppen til højre

en: Set menu icon from file
da: Sæt menuikon fra fil

en: Image files
da: Billedfiler

en: Any file
da: Enhver fil

en: Set icon
da: Angiv ikon

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
da: Beklager, ingenting fundet

en: Power
da: Strøm

en: All
da: Alle

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
da: Caffeine-tilstand

en: Timer (minutes)
da: Timer (minutter)

en: System time and date settings
da: Systemindstillinger for dato og tid

en: Launch New Instance
da: Start ny instans

en: Close All Windows
da: Luk alle vinduer

en: Always On Top
da: Altid øverst

en: Maximize
da: Maksimér

en: Minimize
da: Minimér

en: Unfavorite
da: Fjern favorit

en: Favorite
da: Tilføj favorit

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
da: Flyt til arbejdsområde %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
da: Gendan

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Show Window Controls
da: Vis vindueskontroller

en: Caps lock is active
da: Caps Lock er aktiv

en: Caps lock is not active
da: Caps Lock er ikke aktiv

en: Num lock is active
da: Num Lock er aktiv

en: Num lock is not active
da: Num Lock er ikke aktiv

en: No unread notifications
da: Ingen ulæste notifikationer

en: Volume is in use by other processes
da: Diskenheden bruges af andre processer

en: Operation aborted
da: Handling afbrudt

en: Type your password
da: Skriv din adgangskode

en: Removable devices
da: Flytbare enheder

en: Local volumes
da: Lokale diskenheder

en: Network folders
da: Netværksmapper

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
da: Andet

en: Eject
da: Skub ud

en: Unmount
da: Afmonter

en: Open "%s"
da: Åbn "%s"

en: You can now safely remove
da: Du kan nu sikkert fjerne

en: Unknown Device
da: Ukendt enhed

en: Error while ejecting device
da: Fejl ved udskubning af enhed

en: Error while unmounting volume
da: Fejl ved afmontering af diskenhed

en: Places
da: Steder

en: Mount and open "%s"
da: Monter og åbn "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
da: Indtast den krypterede adgangsfrase for at låse diskenheden op

en: The password you entered is incorrect
da: Adgangskoden som du har indtastet er forkert

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
da: Der opstod en fejl ved forsøg på at montere diskenheden

en: Nothing to display right now
da: Intet at vise lige nu

en: Mount some drives
da: Monter nogle drev

en: Enable more sections
da: Aktivér flere afsnit

en: Toggle the desktop
da: Skrivebord til/fra

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
da: Indstillinger for Bluetooth

note: Send files button
en: Send Files
da: Send filer

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
da: Flytilstand for Bluetooth

en: Bluetooth is disabled
da: Bluetooth er deaktiveret

en: Bluetooth is active
da: Bluetooth er aktiv

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
da[0]: Tilsluttet til %d enhed
da[1]: Tilsluttet til %d enheder

en: Battery fully charged.
da: Batteriet er fuldt opladet.

en: Unknown
da: Ukendt

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
da: Batteriet oplades

en: Battery remaining
da: Tilbageværende batteri

en: Power settings
da: Strømindstillinger

note: User Menu Creation
en: User
da: Bruger

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
da: Lås

en: Suspend
da: Slumre

en: Hibernate
da: Dvale

en: Restart
da: Genstart

en: Shutdown
da: Luk ned

en: Logout
da: Log ud

en: Rename
da: Omdøb

en: No apps are currently playing audio.
da: Ingen programmer afspiller i øjeblikket lyd.

en: Play some music
da: Spil noget musik

en: Unknown Title
da: Ukendt titel

en: Unknown Artist
da: Ukendt artist

en: Unknown Album
da: Ukendt album

en: No apps are playing audio.
da: Ingen apps afspiller lyd.

en: Apps
da: Applikationer

en: Devices
da: Enheder

en: Usage Monitor
da: Systemovervågning

en: Nothing to see here
da: Intet at se her

en: No new notifications
da: Ingen nye notifikationer

en: %u unread notifications
da: %u ulæste notifikationer

en: 1 unread notification
da: 1 ulæst notifikation

en: Notifications
da: Notifikationer

en: No widgets added.
da: Ingen widgets tilføjet.

note: Make sure we have a default name
en: New Category
da: Ny kategori

note: * Add our categories, adhearing to the Freedesktop Menu spec. * * Inclusions and exclusions are sourced from multiple places, * including the UbuntuBudgie fork of applications-menu, gnome-menus, * the Freedeskop Menus spec, and by ourselves.
en: Accessories
da: Tilbehør

en: Education
da: Uddannelse

en: Games
da: Spil

en: Graphics
da: Grafik

en: Office
da: Kontor

en: Programming
da: Programmering

en: Science
da: Videnskab

en: Sound & Video
da: Lyd og video

en: System Tools
da: Systemværktøjer

en: Universal Access
da: Universel adgang

en: Authentication failed
da: Autentifikation mislykkede

en: Group:
da: Gruppe:

note: Create our buttons
en: _Lock
da: _Lås

en: L_og Out
da: L_og ud

en: _Suspend
da: _Slumre

en: _Hibernate
da: _Dvale

en: _Reboot
da: _Genstart

en: Shut_down
da: Luk_ned

en: This system does not support hibernation.
da: Systemet understøtter ikke dvale.

en: Are you sure you want to end your session?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte din session?

en: Show Menu Label
da: Vis menuetiket

en: Menu Label
da: Menuetiket

en: Use Default Menu Icon
da: Brug standard menuikon

en: Menu Icon
da: Menuikon

en: Compact Mode
da: Kompakt tilstand

en: Show Headers
da: Vis hoveder

en: Roll-over mouse
da: Hold musen over

en: Show settings items
da: Vis indstillinger

en: Enable notification
da: Slå notifikation til

en: Maximize brightness
da: Maksimer lysstyrke

en: Brightness Level
da: Lysstyrke

en: Show date
da: Vis dato

en: Show seconds
da: Vis sekunder

en: Use 24 hour time
da: Brug 24-timers tid

en: Custom Format
da: Brugerdefineret format

en: Custom Timezone
da: Brugerdefineret tidszone

en: Show all windows on click
da: Vis alle vinduer ved klik

en: Only show favorited
da: Vis kun favoriserede

en: Lock icons
da: Lås ikoner

en: Restrict to Workspace
da: Fastlås til arbejdsområde

en: Middle click to launch new window
da: Klik med midterste knap for at åbne nyt vindue

en: Require a double-click to launch new window
da: Kræv dobbeltklik for at åbne nyt vindue

en: Night Light
da: Nattelys

en: Temperature
da: Temperatur

en: Schedule
da: Planlægning

en: Sunset to Sunrise
da: Solnedgang til solopgang

en: Manual
da: Manuelt

en: Display Settings
da: Visningsindstillinger

en: Show label
da: Vis etiket

en: Show places
da: Vis steder

en: Show network folders
da: Vis netværksmapper

en: Show removable drives
da: Vis drev der kan fjernes

en: Always expand places
da: Udvid altid steder

en: Spacer size
da: Størrelse på afstandsstykke

en: Icon Spacing
da: Ikonafstand

en: Show battery percentage
da: Vis batteriets procent

en: "Add" button visibility
da: Synlighed for "tilføj"-knap

en: Item Size Multiplier
da: Enhedsstørrelses faktor

en: Don't show
da: Vis ikke

en: Show on mouseover
da: Vis ved cursoroverføring

en: Always show
da: Vis altid

en: Show Week Numbers
da: Vis ugenumre

en: Show Day Names
da: Vis navne på dage

en: Allow Volume Overdrive
da: Tillad at volumen overskrides

en: Show Swap Usage
da: Vis swap forbrug

en: Authentication Required
da: Autentifikation kræves

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Authentication is required
da: Autentifikation kræves

en: Authenticate
da: Autentificer

en: Budgie screenshot app
da: Budgie skærmbillede app

en: Change desktop appearance and behavior
da: Skift skrivebordsudseende og -opførsel

en: Budgie Panel
da: Budgie-panel

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
da: Start andre programmer og giv diverse redskaber til at håndtere vinduer, vise klokkeslættet, osv.

en: Search for and start up applications.
da: Søg efter og start applikationer.

en: Prevent the system and screen from sleeping.
da: Forhindr systemet og skærmen i at sove.

en: A digital clock with a customizable format.
da: Et digitalt ur med justerbart format.

en: A configurable application task list.
da: En konfigurerbar opgaveliste.

en: Indicates which keyboard layout is currently in use.
da: Indikerer hvilket tastaturlayout der er i brug.

en: Show status of lock keys.
da: Vis status for låseknapper.

en: Toggle and modify Night Light settings.
da: Skift og modificer nattelys indstillinger.

en: Open the Raven notifications view.
da: Åbn Raven notifikations visning.

en: Show drives and favorite folders.
da: Vis drev og favoritmapper.

en: Open the Raven sidebar.
da: Åbn Raven sidebjælke.

en: Visual separator between applets.
da: Visuel separator mellem applets.

en: A button that toggles visibility of the desktop.
da: En knap der skifter synligheden for skrivebordet.

en: Adjustable spacer to put between other applets.
da: Justerbart mellemrum til at placere mellem andre applets.

en: Show system status indicators, like sound, battery, and Bluetooth.
da: Vis system statusindikatorer, som lyd, batteri, og Bluetooth.

en: An application task list with icons and labels.
da: En applikation opgaveliste med ikoner og tekster.

en: Opens the power dialog.
da: Åbner strømdialogen.

en: Display workspaces and switch between them.
da: Viser arbejdsområder, og skifter mellem dem.

en: Calendar
da: Kalender

en: A simple calendar with a month view, using the built-in Gtk.Calendar widget. The calendar shows the current date by default.
da: En simpel kalender med månedsvisning, som bruger den indbyggede Gtk.Calendar widget. Kalenderen viser den aktuelle dag som standard.

en: Media Controls
da: Mediekontroller

en: This widget uses the Mpris API to show actively playing media with metadata and playback controls, with support for audio and video.
da: Denne widget bruger Mpris API til at vise aktivt spillende medie med metadata og afspilningskontroller, med understøttelse for lyd og billede.

en: Sound Input
da: Lydinput

en: Allows adjustment of audio input volume, and displays a list of available audio input devices.
da: Tillader justering af lydinput lydstyrke, og viser en liste af tilgængelige lydinput enheder.

en: Sound Output
da: Lydoutput

en: Allows global and per-app audio output volume control, and displays a list of available audio output devices.
da: Tillader globalt og per app lydoutput lydstyrke kontrol, og viser en liste af tilgængelige lydoutput enheder.

en: A view for system resource usage in bar graph form. Includes CPU, RAM, and Swap usage by default.
da: En visning for system ressourceforbrug i søjlediagram format. Inkluderer CPU, RAM og swap forbrug som standard.

en: Budgie Desktop
da: Budgie-skrivebord

en: This session logs you into the Budgie Desktop
da: Sessionen logger dig ind i Budgie-skrivebordet
