budgie-desktop 10.7.2 - en to el_GR translation catalogue (263 entries)

note: Do nothing if there were no held notifications translators: This is the title of a notification that is shown after notifications have been blocked because an application was in fullscreen mode
en: Unread Notifications
el_GR: Αδιάβαστες Ειδοποιήσεις

note: No existing ref, make a new notification translators: Text for a button on the notification to open Raven to the notifications view
en: View Notifications
el_GR: Προβολή ειδοποιήσεων

en: Log out
el_GR: Αποσύνδεση

en: Restart device
el_GR: Επανεκκίνηση συσκευής

en: Power Off
el_GR: Απενεργοποίηση

en: Budgie Desktop Settings
el_GR: Ρυθμίσεις περιβάλλοντος εργασίας Budgie

note: we cannot use areabuttons_labels, since these will be translated don't translate, internal use translate! These are the interface names
en: Screen
el_GR: οθόνη

en: Cancel
el_GR: Άκυρο

en: Open
el_GR: Άνοιγμα

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
el_GR: Caffeine Boost Ενεργοποιήθηκε

en: Turned off Caffeine Boost
el_GR: Caffeine Boost Απενεργοποιήθηκε

en: Untitled
el_GR: Χωρίς τίτλο

en: No description
el_GR: Χωρίς περιγραφή

en: running
el_GR: τρέχει

en: Applications
el_GR: Εφαρμογές

en: Add
el_GR: Προσθήκη

en: Command
el_GR: Εντολή

en: An entry with that title already exists
el_GR: Υπάρχει ήδη καταχώρηση με αυτό τον τίτλο

en: Title
el_GR: Τίτλος

en: Required
el_GR: Απαιτείται

en: Description
el_GR: Περιγραφή

en: Optional
el_GR: Προαιρετικό

en: Autostart
el_GR: Αυτόματη εκκίνηση

en: Autostart apps
el_GR: Αυτόματη εκκίνηση εφαρμογών

en: Add Application
el_GR: Προσθήκη Εφαρμογής

en: Desktop
el_GR: Επιφάνεια εργασίας

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
el_GR: Εικονίδια Επιφάνειας Εργασίας

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
el_GR: Αρχική σελίδα

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
el_GR: Προσθήκη συντόμευσης του φακέλου Σκουπιδιών στην επιφάνεια εργασίας.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
el_GR: Σκουπίδια

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
el_GR: Προσθήκη συντόμευσης του φακέλου Σκουπιδιών στην επιφάνεια εργασίας.

en: Number of virtual desktops
el_GR: Αριθμός εικονικών περιβαλλόντων

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
el_GR: Αριθμός εικονικών περιβαλλόντων για να δημιουργηθούν στο ξεκίνημα.

en: Fonts
el_GR: Γραμματοσειρές

en: Window Titles
el_GR: Τίτλοι παραθύρων

en: Set the font used in the titlebars of applications.
el_GR: Ρυθμίστε τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στις μπάρες τίτλου εφαρμογών.

en: Documents
el_GR: Έγγραφα

en: Set the display font used by for documents.
el_GR: Ρυθμίστε τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται για έγγραφα.

en: Interface
el_GR: Διεπαφή

en: Set the primary font used by application controls.
el_GR: Ρυθμίστε την κύρια γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται από τα στοιχεία ελέγχου εφαρμογών.

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
el_GR: Ρυθμίστε τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στις μπάρες τίτλου εφαρμογών.

en: Text scaling
el_GR: Κλιμάκωση κειμένου

en: Set the text scaling factor.
el_GR: Ορίστε τον συντελεστή κλιμάκωσης κειμένου.

en: Full
el_GR: Μέγιστο

en: Medium
el_GR: Μεσαίο

en: Slight
el_GR: Μικρό

en: None
el_GR: Κανένα

en: Hinting
el_GR: κλιμάκωση

en: Set the type of hinting to use.
el_GR: Ορίστε τον τρόπο κλιμάκωσης κειμένου.

en: Subpixel (for LCD screens)
el_GR: Subpixel (Για LCD οθόνες)

en: Standard (grayscale)
el_GR: Κανονικό (ασπρόμαυρο)

en: Antialiasing
el_GR: Άντι-αλλοίωση

en: Set the type of antialiasing to use.
el_GR: Ορίστε τον τρόπο άντι-αλλοίωσης (antialiasing) του κειμένου.

en: Confirm panel removal
el_GR: Επιβεβαίωση αφαίρεσης πάνελ

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
el_GR: Θέλετε σίγουρα να αφαιρέσετε αυτό το πάνελ; Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Remove panel
el_GR: Αφαίρεση πάνελ

en: Keep panel
el_GR: Κρατήστε τον πίνακα

en: Confirm applet removal
el_GR: Επιβεβαίωση αφαίρεσης applet

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
el_GR: Θέλετε πραγματικά να καταργήσετε αυτό το applet; Αυτή η πράξη δε μπορεί να αναιρεθεί.

en: Don't ask me again
el_GR: Μη με ρωτήσεις ξανά

en: Remove applet
el_GR: Αφαίρεση applet

en: Keep applet
el_GR: Διατήρηση applet

en: Remove
el_GR: Αφαίρεση

en: No settings available
el_GR: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ρυθμίσεις

en: Widgets
el_GR: Εφαρμογές

en: Settings
el_GR: Ρυθμίσεις

en: Appearance
el_GR: Εμφάνιση

en: Panels
el_GR: Πάνελ

en: Session
el_GR: Συνεδρία

en: Create new panel
el_GR: Δημιουργία νέου πάνελ

en: Windows
el_GR: Παράθυρα

en: Attach modal dialogs to windows
el_GR: Επισύναψη παραθύρου διαλόγου στα παράθυρα

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
el_GR: Τα παράθυρα διαλόγου θα προσαρτηθούν στο γονικό παράθυρο και θα μετακινηθούν μαζί όταν σύρονται.

en: Button layout
el_GR: Διάταξη Πλήκτρων

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
el_GR: Αλλάξτε τη διάταξη των κουμπιών στις γραμμές τίτλου της εφαρμογής.

en: Center new windows on screen
el_GR: Κεντράρετε τα νέα παράθυρα στην οθόνη

en: Center newly launched windows on the current screen.
el_GR: Κεντράρετε νέα τοποθετημένα παράθυρα στην τρέχουσα οθόνη.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
el_GR: Απενεργοποιήστε τη λειτουργία νυχτός όταν τα παράθυρα είναι σε πλήρης οθόνη

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
el_GR: Απενεργοποιεί τη λειτουργία νυχτός όταν ένα παράθυρο είναι σε πλήρης οθόνη. Ενεργοποιείται εκ νέου κατά την αναχώρηση ολόκληρης της οθόνης.

en: Automatic tiling
el_GR: Αυτόματη ενσωμάτωση

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
el_GR: Τα παράθυρα θα ενσωματώνονται αυτόματα όταν μετακινούνται στην άνω πλευρά της οθόνης ή στης γωνίες αυτής.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
el_GR: Ενεργοποίηση αλλαγής εστίασης παραθύρου στο ποντίκι όταν εισάγετε και φεύγει

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
el_GR: Ενεργοποιεί την εστίαση του παραθύρου που εφαρμόζεται όταν το ποντίκι εισέρχεται στο παράθυρο και την απενεργοποιεί όταν το ποντίκι εγκαταλείπει το παράθυρο.

en: Right (standard)
el_GR: Δεξιά (στάνταρ)

en: Left
el_GR: Αριστερά

en: Applets
el_GR: Μικροεφαρμογές

en: Remove this panel from the screen
el_GR: Αφαίρεση του panel από την οθόνη

en: Top Dock
el_GR: Επάνω μπάρα

en: Right Dock
el_GR: Δεξιά μπάρα

en: Left Dock
el_GR: Αριστερή μπάρα

en: Bottom Dock
el_GR: Κάτω Μπάρα

en: Top Panel
el_GR: Πάνω Πάνελ

en: Right Panel
el_GR: Δεξιά Πάνελ

en: Left Panel
el_GR: Αριστερό Πάνελ

en: Bottom Panel
el_GR: Κάτω Πάνελ

en: Top
el_GR: Κορυφή

en: Right
el_GR: Δεξιά

en: Bottom
el_GR: Κάτω

en: Always
el_GR: Πάντα

en: Dynamic
el_GR: Δυναμικά

en: Automatic
el_GR: Αυτόματα

en: Intelligent
el_GR: Έξυπνο

en: Never
el_GR: Ποτέ

en: Position
el_GR: Θέση

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
el_GR: Ορίστε την άκρη της οθόνης ώστε ο πίνακας αυτός να παραμείνει αναμμένος

en: Size
el_GR: Μέγεθος

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
el_GR: Ρυθμίστε το μέγεθος (πλάτος ή ύψος, ανάλογα τον προσανατολισμό) αυτού του πάνελ

en: Automatically hide
el_GR: Αυτόματη απόκρυψη

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
el_GR: Όταν ρυθμιστεί, αυτό το πάνελ θα κρύβεται για να μεγιστοποιηθεί ο διαθέσιμος χώρος οθόνης

en: Transparency
el_GR: Διαφάνεια

en: Control when this panel should have a solid background
el_GR: Ελέγξτε πότε αυτό το πλαίσιο θα πρέπει να έχει ένα συμπαγές φόντο

en: Shadow
el_GR: Σκίαση

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
el_GR: Προσθέτει διακοσμητική σκιά, ιδανική για αδιαφανή πάνελ

en: Stylize regions
el_GR: Στολισμένες περιοχές

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
el_GR: Προσθέτει έναν υπαινιγμό στον πίνακα έτσι ώστε κάθε μία από τις τρεις κύριες περιοχές του πίνακα να μπορεί να είναι διαφορετική.

en: Dock mode
el_GR: Κατάσταση μπάρας

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
el_GR: Όταν βρίσκεται σε κατάσταση μπάρας, ο πίνακας θα χρησιμοποιήσει το ελάχιστο δυνατό χώρο, απελευθερώνοντας πολύτιμο χώρο οθόνης

en: Add applet
el_GR: Προσθήκη applet

en: Choose a new applet to add to this panel
el_GR: Επιλέξτε ένα νέο applet για να προσθέσετε σε αυτό το πάνελ

en: Start
el_GR: Έναρξη

en: Center
el_GR: Κέντρο

en: End
el_GR: Τέλος

en: Style
el_GR: Στιλ

en: Set the appearance of window decorations and controls
el_GR: Ρυθμίστε την εμφάνιση διακοσμήσεων και χειριστηρίων των παραθύρων

en: Icons
el_GR: Εικονίδια

en: Set the globally used icon theme
el_GR: Επιλογή του ευρέως χρησιμοποιούμενου θέματος εικονιδίων

en: Cursors
el_GR: Κέρσορες

en: Set the globally used mouse cursor theme
el_GR: Επιλογή του ευρέως χρησιμοποιούμενου θέματος κέρσορα ποντικιού

en: Notification Position
el_GR: Θέση ειδοποιήσεων

en: Set the location for notification popups
el_GR: Ορίστε τη θέση για τα αναδυόμενα παράθυρα ειδοποιήσεων

en: Dark theme
el_GR: Σκοτεινό θέμα

en: Built-in theme
el_GR: Ενσωματωμένο θέμα

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
el_GR: Όταν ενεργοποιηθεί, το ενσωματωμένο θέμα θα αντικαταστήσει αυτό της επιφάνειας εργασίας του στοιχείου

en: Animations
el_GR: Εφέ κίνησης

en: Control whether windows and controls use animations
el_GR: Επιλέξατε εάν θέλετε τα παράθυρα και τα χειριστήρια να χρησιμοποιούν κινούμενες εικόνες

en: Top Left
el_GR: Πάνω αριστερά

en: Bottom Left
el_GR: Κάτω αριστερά

en: Bottom Right
el_GR: Κάτω δεξιά

en: Top Right
el_GR: Πάνω δεξιά

en: Set menu icon from file
el_GR: Επιλογή εικόνας μενού από αρχείο

en: Image files
el_GR: Αρχεία εικόνας

en: Any file
el_GR: Οποιοδήποτε αρχείο

en: Set icon
el_GR: Επιλογή εικονιδίου

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
el_GR: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα

en: All
el_GR: Όλα

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
el_GR: Κατάσταση Caffeine

en: Timer (minutes)
el_GR: Χρονόμετρο (λεπτά)

en: Launch New Instance
el_GR: Ξεκινήστε καινούργια συνεδρία

en: Close All Windows
el_GR: Κλείσιμο όλων των παραθύρων

en: Always On Top
el_GR: Πάντα από πάνω

en: Maximize
el_GR: Μεγιστοποίηση

en: Minimize
el_GR: Ελαχιστοποίηση

en: Unfavorite
el_GR: Αφαίρεση από τα αγαπημένα

en: Favorite
el_GR: Προσθήκη στα αγαπημένα

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
el_GR: Μετακίνηση Στην Επιφάνεια Εργασίας %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
el_GR: Σμίκρυνση

en: Close Window
el_GR: Κλείσιμο Παραθύρου

en: Show Window Controls
el_GR: Δείξε Ενέργειες Παραθύρου

en: Caps lock is active
el_GR: Το Caps lock είναι ενεργό

en: Caps lock is not active
el_GR: Το Caps lock δεν είναι ενεργό

en: Num lock is active
el_GR: Το Num Lock είναι ενεργό

en: Num lock is not active
el_GR: Το Num Lock δεν είναι ενεργό

en: No unread notifications
el_GR: Καμία αδιάβαστη ειδοποίηση

en: Volume is in use by other processes
el_GR: Ο τόμος είναι σε χρήση από άλλες διεργασίες

en: Operation aborted
el_GR: Η λειτουργία ακυρώθηκε

en: Type your password
el_GR: Πληκτρολογήστε τον κωδικό σας

en: Removable devices
el_GR: Αφαιρούμενες συσκευές

en: Local volumes
el_GR: Τοπικοί τόμοι

en: Network folders
el_GR: Φάκελοι δικτύου

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
el_GR: Άλλο

en: Eject
el_GR: Εξαγωγή

en: Unmount
el_GR: Aποπροσάρτηση

en: Open "%s"
el_GR: Ανοίξτε το "%s"

en: You can now safely remove
el_GR: Τώρα μπορείτε να το αφαιρέσετε με ασφάλεια

en: Unknown Device
el_GR: Άγνωστη συσκευή

en: Error while ejecting device
el_GR: Σφάλμα κατά την αφαίρεση της συσκευής

en: Error while unmounting volume
el_GR: Σφάλμα κατά την αποπροσάρτηση του τόμου

en: Places
el_GR: Μέρη

en: Mount and open "%s"
el_GR: Προσάρτηση και άνοιγμα "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
el_GR: Πληκτρολογήστε τον κωδικό κρυπτογράφησης για να ξεκλειδώσετε αυτόν τον τόμο

en: The password you entered is incorrect
el_GR: Ο κωδικός που εισάγατε είναι λανθασμένος

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
el_GR: Παρουσιάστηκε άγνωστο σφάλμα κατά την προσπάθεια προσάρτησης αυτού του τόμου

en: Nothing to display right now
el_GR: Δεν υπάρχει κάτι για προβολή αυτή τη στιγμή

en: Mount some drives
el_GR: Προσάρτηση ορισμένων δίσκων

en: Enable more sections
el_GR: Ενεργοποίηση περισσότερων τόμων

en: Toggle the desktop
el_GR: Ενεργοποίησε την επιφάνεια εργασίας

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
el_GR: Ρυθμίσεις Bluetooth

note: Send files button
en: Send Files
el_GR: Αποστολή αρχείων

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
el_GR: Κατάσταση αεροπλάνου για Bluetooth

en: Bluetooth is disabled
el_GR: Το Bluetooth είναι απενεργοποιημένο

en: Bluetooth is active
el_GR: Το Bluetooth είναι ενεργοποιημένο

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
el_GR[0]: Συνδέμενος σε %d συσκευή
el_GR[1]: Συνδέμενος σε %d συσκευές

en: Battery fully charged.
el_GR: Η Μπαταρία είναι πλήρως φορτησμένη.

en: Unknown
el_GR: Άγνωστο

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
el_GR: Η μπαταρία φορτίζει

en: Battery remaining
el_GR: Υπολειπόμενη μπαταρία

en: Power settings
el_GR: Ρυθμίσεις ενέργειας

note: User Menu Creation
en: User
el_GR: Χρήστης

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
el_GR: Κλειδωμένο

en: Suspend
el_GR: Αναστολή

en: Hibernate
el_GR: Αδρανοποίηση

en: Restart
el_GR: Επανεκκίνηση

en: Shutdown
el_GR: Τερματισμός

en: Logout
el_GR: Αποσύνδεση

en: Rename
el_GR: Μετονομασία

en: No apps are currently playing audio.
el_GR: Καμία εφαρμογή δεν αναπαράγει ήχο.

en: Play some music
el_GR: Παίξε μουσική

en: Apps
el_GR: Εφαρμογές

en: Devices
el_GR: Συσκευές

en: Nothing to see here
el_GR: Δεν υπάρχει τίποτα να δείτε εδώ

en: No new notifications
el_GR: Καμία νέα ειδοποίηση

en: %u unread notifications
el_GR: %u αδιάβαστες ειδοποιήσεις

en: 1 unread notification
el_GR: 1 αδιάβαστη ειδοποίηση

en: Notifications
el_GR: Ειδοποιήσεις

en: Games
el_GR: Παιχνίδια

en: Internet
el_GR: Διαδίκτυο

en: Sound & Video
el_GR: Ήχος και Βίντεο

en: Authentication failed
el_GR: Η αυθεντικοποίηση απέτυχε

en: Group:
el_GR: Ομάδα:

en: Are you sure you want to end your session?
el_GR: Είστε σίγουροι για τον τερματισμό της συνεδρίας;

en: Show Menu Label
el_GR: Προβολή Ετικέτας Μενού

en: Menu Label
el_GR: Ετικέτα Μενού

en: Menu Icon
el_GR: Εικονίδιο Μενού

en: Compact Mode
el_GR: Συμπαγής λειτουργία

en: Show Headers
el_GR: Προβολή Κεφαλίδων

en: Roll-over mouse
el_GR: Κύλινδρος ποντικιού

en: Enable notification
el_GR: Ενεργοποίηση ειδοποιήσεων

en: Maximize brightness
el_GR: Μεγιστοποίηση φωτεινότητας

en: Brightness Level
el_GR: Επίπεδο Φωτεινότητας

en: Show date
el_GR: Εμφάνιση ημερομηνίας

en: Show seconds
el_GR: Προβολή δευτερολέπτων

en: Use 24 hour time
el_GR: Χρήση 24ωρου ρολογιού

en: Show all windows on click
el_GR: Εμφάνιση όλων των παραθύρων με κλικ

en: Only show favorited
el_GR: Εμφάνιση μόνο των αγαπημένων

en: Lock icons
el_GR: Κλείδωμα εικονιδίων

en: Restrict to Workspace
el_GR: Περιορίστε στο χώρο εργασίας

en: Night Light
el_GR: Βραδινό φως

en: Temperature
el_GR: Θερμοκρασία

en: Schedule
el_GR: Πρόγραμμα

en: Sunset to Sunrise
el_GR: Από την ανατολή του ηλίου μέχρι τη δύση

en: Manual
el_GR: Χειροκίνητα

en: Display Settings
el_GR: Προβολή ρυθμίσεων

en: Show label
el_GR: Εμφάνιση ετικέτας

en: Show places
el_GR: Εμφάνιση τοποθεσιών

en: Show network folders
el_GR: Δείξε φακέλους δικτύου

en: Show removable drives
el_GR: Προβολή αφαιρούμενων δίσκων

en: Always expand places
el_GR: Πάντα να επεκτείνετε τα μέρη

en: Spacer size
el_GR: Μέγεθος κενού

en: Show battery percentage
el_GR: Προβολή ποσοστού μπαταρίας

en: "Add" button visibility
el_GR: Ορατότητα του κουμπιού "Προσθήκη"

en: Don't show
el_GR: Μην εμφανίζετε

en: Show on mouseover
el_GR: Εμφάνιση κατά το πέρασμα του ποντικιού

en: Always show
el_GR: Εμφάνιση πάντα

en: Authentication Required
el_GR: Απαιτείται πιστοποίηση

en: Password:
el_GR: Κωδικός:

en: Authentication is required
el_GR: Απαιτείται πιστοποίηση

en: Authenticate
el_GR: Πιστοποιήστε

en: Change desktop appearance and behavior
el_GR: Αλλάξτε την εμφάνιση και συμπεριφορά της επιφάνειας εργασίας

en: Budgie Panel
el_GR: Budgie Πάνελ

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
el_GR: Εκτέλεση άλλων εφαρμογών και παροχή διάφορων εργαλείων για τη διαχείριση παραθύρων, εμφάνιση της ώρας, κλπ.

en: Calendar
el_GR: Ημερολόγιο

en: Budgie Desktop
el_GR: Επιφάνεια Εργασίας Budgie

en: This session logs you into the Budgie Desktop
el_GR: Αυτή η συνεδρία σας συνδέει στο Budgie Desktop
