budgie-desktop 10.7.2 - en to id translation catalogue (278 entries)

en: Log out
id: Keluar

en: Restart device
id: Nyalakan ulang perangkat

en: Power Off
id: Matikan

en: Budgie Desktop Settings
id: Pengaturan Desktop Budgie

en: System Settings
id: Pengaturan Sistem

en: Cancel
id: Batal

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
id: Nyalakan Stimulus Kafein

en: Turned off Caffeine Boost
id: Matikan Stimulus Kafein

en: Untitled
id: Tanpa judul

en: No description
id: Tanpa keterangan

en: running
id: berjalan

en: Applications
id: Aplikasi

en: Add
id: Tambahkan

en: Command
id: Perintah

en: An entry with that title already exists
id: Entri dengan judul tersebut sudah ada

en: Title
id: Judul

en: Required
id: Diperlukan

en: Description
id: Keterangan

en: Optional
id: Opsional

en: Autostart
id: Automulai

en: Autostart apps
id: Aplikasi yang mulai otomatis

en: Add Application
id: Tambahkan Aplikasi

en: Add Command
id: Tambahkan Perintah

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
id: Ikon Desktop

en: Control whether to allow icons on the desktop.
id: Atur apakah ikon pada desktop diperbolehkan.

note: DesktopFolder doesn't support fancy options like showing home folder, trash, or active mounts DesktopType is the only one that doesn't support showing mounts Switcher to show or hide active mounts
en: Active Mounts
id: Penambatan Aktif

en: Show all active mounts on the desktop.
id: Tampilkan seluruh penambatan aktif pada desktop.

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
id: Direktori beranda

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
id: Tambahkan pintasan ke direktori beranda pada desktop.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
id: Sampah

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
id: Tambahkan pintasan ke direktori Sampah pada desktop.

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
id: Ukuran Ikon

en: Set the desired size of icons on the desktop.
id: Setel ukuran ikon yang diinginkan pada desktop.

en: Number of virtual desktops
id: Jumlah desktop virtual

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
id: Jumlah desktop virtual / ruang kerja yang akan dibuat secara otomatis ketika awal memulai.

en: Single
id: Sekali

note: If the click policy is to double click
en: Double
id: Dua kali

en: Click Policy
id: Aturan Klik

en: Click Policy determines if we should open items on a single or double click.
id: Aturan Klik menentukan apakah membuka item harus dengan sekali atau dua kali klik.

en: Normal
id: Sedang

note: Small
en: Small
id: Kecil

note: Large
en: Large
id: Lebar

note: Massive
en: Massive
id: Masif

en: Fonts
id: Fon

en: Window Titles
id: Judul Jendela

en: Set the font used in the titlebars of applications.
id: Setel fon yang digunakan pada bar judul aplikasi.

en: Documents
id: Dokumen

en: Set the display font used by for documents.
id: Setel tampilan fon yang digunakan bagi dokumen.

en: Interface
id: Antarmuka

en: Set the primary font used by application controls.
id: Setel fon utama yang digunakan pada antarmuka aplikasi.

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
id: Setel fon lebar-tetap (fixed-width) yang digunakan pada aplikasi yang berbasis teks.

en: Text scaling
id: Penskalaan teks

en: Set the text scaling factor.
id: Setel skala pada pembesaran teks.

en: Full
id: Penuh

en: Medium
id: Sedang

en: Slight
id: Sedikit

en: None
id: Tidak

en: Hinting
id: Penyesuaian Fon (Hinting)

en: Set the type of hinting to use.
id: Setel jenis hinting atau penyesuaian guratan fon yang akan digunakan.

en: Subpixel (for LCD screens)
id: Subpiksel (untuk layar LCD)

en: Standard (grayscale)
id: Standar (abu-abu)

en: Set the type of antialiasing to use.
id: Setel jenis antialiasing yang akan digunakan.

en: Confirm panel removal
id: Konfirmasi penghapusan panel

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus panel ini? Tindakan ini tidak dapat diurungkan.

en: Remove panel
id: Hapus panel

en: Keep panel
id: Pertahankan panel

en: Confirm applet removal
id: Konfirmasi penghapusan applet

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus applet ini? Tindakan ini tidak dapat diurungkan.

en: Don't ask me again
id: Jangan tanyakan lagi

en: Remove applet
id: Hapus applet

en: Keep applet
id: Pertahankan applet

en: Remove
id: Hapus

en: No settings available
id: Tidak ada pengaturan yang tersedia

en: Widgets
id: Widget

en: Settings
id: Setelan

en: Appearance
id: Penampilan

en: Panels
id: Panel

en: Session
id: Sesi

en: Create new panel
id: Buat panel baru

en: Windows
id: Jendela

en: Attach modal dialogs to windows
id: Lekatkan kotak dialog pada jendela

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
id: Kotak dialog akan melekat pada jendela induk dan ikut bergerak saat diseret.

en: Button layout
id: Tata letak tombol

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
id: Ubah tata letak tombol di bar judul aplikasi.

en: Center new windows on screen
id: Pusatkan jendela baru pada layar

en: Center newly launched windows on the current screen.
id: Pusatkan jendela yang baru saja diluncurkan pada layar saat ini.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
id: Nonaktifkan mode Cahaya Malam ketika jendela dalam keadaan layar penuh

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
id: Menonaktifkan mode Cahaya Malam ketika jendela dalam keadaan layar penuh dan sebaliknya.

en: Pause notifications when windows are fullscreen
id: Jeda notifikasi saat jendela dalam keadaan layar penuh

en: Prevents notifications from appearing when a window is fullscreen. Unpauses when leaving fullscreen.
id: Mencegah notifikasi muncul saat jendela dalam keadaan layar penuh dan sebaliknya.

en: Automatic tiling
id: Otomatis mengubin

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
id: Jendela akan mengubin atau menempatkan diri secara otomatis saat diseret ke atas atau sudut layar.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
id: Aktifkan peralihan fokus jendela saat kursor masuk dan keluar

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
id: Memungkinkan fokus jendela akan aktif ketika kursor memasuki area jendela dan sebaliknya.

en: Show all windows in tab switcher
id: Tampilkan seluruh jendela di pengalih tab

en: All tabs will be displayed in tab switcher regardless of the workspace in use.
id: Seluruh tab akan ditampilkan di pengalih tab, terlepas dari ruang kerja yang digunakan.

en: Right (standard)
id: Kanan (standar)

en: Left
id: Kiri

en: Applets
id: Applet

en: Remove Panel
id: Hapus Panel

en: Remove this panel from the screen
id: Hapus panel ini dari layar

en: Top Dock
id: Dok Atas

en: Right Dock
id: Dok Kanan

en: Left Dock
id: Dok Kiri

en: Bottom Dock
id: Dok Bawah

en: Top Panel
id: Panel Atas

en: Right Panel
id: Panel Kanan

en: Left Panel
id: Panel Kiri

en: Bottom Panel
id: Panel Bawah

en: Top
id: Atas

en: Right
id: Kanan

en: Bottom
id: Bawah

en: Always
id: Selalu

en: Dynamic
id: Dinamis

en: Automatic
id: Otomatis

en: Intelligent
id: Cerdas

en: Never
id: Tak pernah

en: Position
id: Letak

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
id: Atur tepi layar sebelah mana panel ini akan berada

en: Size
id: Ukuran

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
id: Setel ukuran (lebar atau tinggi, tergantung orientasi) pada panel ini

en: Automatically hide
id: Otomatis sembunyi

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
id: Bila disetel, panel ini akan sembunyi dari pandangan untuk memaksimalkan ruang layar

en: Transparency
id: Transparansi

en: Control when this panel should have a solid background
id: Atur bagaimana mode transparansi pada panel ini

en: Shadow
id: Bayangan

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
id: Menambahkan sentuhan efek bayangan jatuh, ideal untuk yang berpanel buram (opaque)

en: Stylize regions
id: Corak bidang

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
id: Menambahkan sentuhan pada panel sehingga memungkinan area antar panel memiliki tema yang berbeda.

en: Dock mode
id: Mode dok

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
id: Saat dalam mode dok, panel akan menggunakan ruang seminimal mungkin, membebaskan lebih banyak ruang layar

en: Add applet
id: Tambahkan applet

en: Choose a new applet to add to this panel
id: Pilih applet baru untuk ditambahkan ke panel ini

en: Start
id: Awal

en: Center
id: Tengah

en: End
id: Akhir

en: Set Raven position
id: Atur letak Raven

en: Set which side of the screen Raven will open on. If set to Automatic, Raven will open where its parent panel is.
id: Atur sisi layar sebelah manakah Raven akan terbuka. Jika diatur ke Otomatis, Raven akan terbuka di mana panel induknya berada.

en: Style
id: Ragam

en: Set the appearance of window decorations and controls
id: Setel penampilan dekorasi jendela dan boks kontrol

en: Icons
id: Ikon

en: Set the globally used icon theme
id: Setel tema ikon yang digunakan secara menyeluruh

en: Cursors
id: Kursor

en: Set the globally used mouse cursor theme
id: Setel tema kursor tetikus yang digunakan secara menyeluruh

en: Notification Position
id: Letak Notifikasi

en: Set the location for notification popups
id: Atur letak untuk munculan notifikasi

en: Dark theme
id: Tema gelap

en: Built-in theme
id: Tema bawaan

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
id: Saat diaktifkan, tema bawaan akan menggantikan gaya komponen desktop

en: Animations
id: Animasi

en: Control whether windows and controls use animations
id: Atur apakah jendela dan objek interaksi menggunakan animasi

en: Top Left
id: Kiri Atas

en: Bottom Left
id: Kiri Bawah

en: Bottom Right
id: Kanan Bawah

en: Top Right
id: Kanan Atas

en: Set menu icon from file
id: Setel ikon menu dari berkas

en: Image files
id: Berkas gambar

en: Any file
id: Berkas apa pun

en: Set icon
id: Setel ikon

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
id: Maaf, tidak ada item yang ditemukan

en: All
id: Semua

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
id: Mode Kafein

en: Timer (minutes)
id: Timer (menit)

en: Launch New Instance
id: Luncurkan Instansiasi Baru

en: Close All Windows
id: Tutup Semua Jendela

en: Always On Top
id: Selalu di Atas

en: Maximize
id: Perbesar

en: Minimize
id: Perkecil

en: Unfavorite
id: Batal Favorit

en: Favorite
id: Favorit

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
id: Pindah ke Ruang Kerja %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
id: Kecilkan kembali

en: Close Window
id: Tutup Jendela

en: Show Window Controls
id: Tampilkan Boks Kontrol Jendela

en: Caps lock is active
id: Caps lock aktif

en: Caps lock is not active
id: Caps lock nonaktif

en: Num lock is active
id: Num lock aktif

en: Num lock is not active
id: Num lock nonaktif

en: No unread notifications
id: Tak ada notifikasi yang belum dibaca

en: Volume is in use by other processes
id: Volume sedang digunakan oleh proses lain

en: Operation aborted
id: Tindakan dibatalkan

en: Type your password
id: Ketikkan kata sandi Anda

en: Removable devices
id: Perangkat lepasan

en: Local volumes
id: Volume lokal

en: Network folders
id: Folder jaringan

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
id: Lainnya

en: Eject
id: Cabut

en: Unmount
id: Lepaskan

en: Open "%s"
id: Buka "%s"

en: You can now safely remove
id: Anda sekarang dapat melepaskannya dengan aman

en: Unknown Device
id: Perangkat Tak Dikenal

en: Error while ejecting device
id: Terjadi kesalahan saat mencabut perangkat

en: Error while unmounting volume
id: Terjadi kesalahan saat melepas volume

en: Places
id: Tempat

en: Mount and open "%s"
id: Tambatkan dan buka "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
id: Masukkan sandi enkripsi untuk membuka kunci volume ini

en: The password you entered is incorrect
id: Kata sandi yang Anda masukkan tidak tepat

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
id: Terjadi kesalahan yang tidak diketahui saat berusaha menambatkan volume ini

en: Nothing to display right now
id: Tak ada yang dapat ditampilkan saat ini

en: Mount some drives
id: Tambatkan drive

en: Enable more sections
id: Aktifkan lebih banyak bagian

en: Toggle the desktop
id: Alihkan desktop

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
id: Setelan Bluetooth

note: Send files button
en: Send Files
id: Kirim Berkas

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
id: Mode Pesawat Bluetooth

en: Bluetooth is disabled
id: Bluetooth nonaktif

en: Bluetooth is active
id: Bluetooth aktif

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
id[0]: Terhubung ke %d perangkat

en: Battery fully charged.
id: Baterai terisi penuh.

en: Unknown
id: Tak dikenal

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
id: Mengisi baterai

en: Battery remaining
id: Baterai tersisa

en: Power settings
id: Pengaturan daya

note: User Menu Creation
en: User
id: Pengguna

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
id: Kunci

en: Suspend
id: Tidur

en: Hibernate
id: Hibernasi

en: Restart
id: Nyalakan ulang

en: Shutdown
id: Matikan

en: Logout
id: Keluar

en: Rename
id: Ubah nama

en: No apps are currently playing audio.
id: Tak ada aplikasi yang sedang memutar audio.

en: Play some music
id: Mainkan musik

en: Apps
id: Aplikasi

en: Devices
id: Perangkat

en: Nothing to see here
id: Tak ada apa pun di sini

en: No new notifications
id: Tak ada notifikasi baru

en: %u unread notifications
id: %u notifikasi belum dibaca

en: 1 unread notification
id: 1 notifikasi belum dibaca

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Authentication failed
id: Autentikasi gagal

en: Group:
id: Grup:

en: Are you sure you want to end your session?
id: Apakah Anda yakin ingin mengakhiri sesi ini?

en: Show Menu Label
id: Tampilkan Label Menu

en: Menu Label
id: Label Menu

en: Menu Icon
id: Ikon Menu

en: Compact Mode
id: Mode Terpadu

en: Show Headers
id: Tampilkan Tajuk Kategori

en: Roll-over mouse
id: Arahkan kursor

en: Enable notification
id: Aktifkan notifikasi

en: Maximize brightness
id: Maksimalkan kecerahan

en: Brightness Level
id: Tingkat Kecerahan

en: Show date
id: Tunjukkan tanggal

en: Show seconds
id: Tunjukkan detik

en: Use 24 hour time
id: Format 24 jam

en: Show all windows on click
id: Tampilkan seluruh jendela saat diklik

en: Only show favorited
id: Hanya tunjukkan yang favorit

en: Lock icons
id: Ikon kunci

en: Restrict to Workspace
id: Batasi untuk Ruang Kerja

en: Middle click to launch new window
id: Klik tengah untuk meluncurkan jendela baru

en: Require a double-click to launch new window
id: Memerlukan klik ganda untuk meluncurkan jendela baru

en: Night Light
id: Cahaya Malam

en: Temperature
id: Suhu

en: Schedule
id: Jadwal

en: Sunset to Sunrise
id: Terbenam hingga Terbit

en: Display Settings
id: Setelan Tampilan

en: Show label
id: Tampilkan label

en: Show places
id: Tampilkan tempat

en: Show network folders
id: Tampilkan folder jaringan

en: Show removable drives
id: Tampilkan drive lepasan

en: Always expand places
id: Selalu luaskan tempat

en: Spacer size
id: Lebar pengatur jarak

en: Icon Spacing
id: Jarak Ikon

en: Show battery percentage
id: Tunjukkan persentase baterai

en: "Add" button visibility
id: Visibilitas tombol "tambahkan"

en: Don't show
id: Jangan tampilkan

en: Show on mouseover
id: Saat ada gerakan kursor

en: Always show
id: Selalu tampilkan

en: Authentication Required
id: Autentikasi Diperlukan

en: Password:
id: Sandi:

en: Authentication is required
id: Autentikasi diperlukan

en: Authenticate
id: Cek

en: Change desktop appearance and behavior
id: Ubah penampilan dan perilaku desktop

en: Budgie Panel
id: Panel Budgie

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
id: Luncurkan aplikasi lain dan sediakan berbagai utilitas untuk mengelola jendela, menunjukkan waktu, dll.

en: Calendar
id: Kalender

en: Budgie Desktop
id: Desktop Budgie

en: This session logs you into the Budgie Desktop
id: Sesi ini memasukkan Anda ke Desktop Budgie
