budgie-desktop 10.7.2 - en to it translation catalogue (248 entries)

en: Log out
it: Termina sessione

en: Restart device
it: Riavvia dispositivo

en: Power Off
it: Spegni

en: Budgie Desktop Settings
it: Impostazioni Desktop Budgie

en: Cancel
it: Annulla

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
it: Attivato il Caffeine Boost

en: Turned off Caffeine Boost
it: Disattivato il Caffeine Boost

en: Untitled
it: Senza titolo

en: No description
it: Nessuna descrizione

en: running
it: avviato

en: Applications
it: Applicazioni

en: Add
it: Aggiungi

en: Command
it: Comando

en: An entry with that title already exists
it: Una voce con questo titolo esiste già

en: Title
it: Titolo

en: Required
it: Richiesto

en: Description
it: Descrizione

en: Optional
it: Opzionale

en: Autostart
it: Avvio automatico

en: Autostart apps
it: Applicazioni di avvio automatico

en: Desktop
it: Scrivania

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
it: Icone desktop

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
it: Cartella Home

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
it: Aggiungi una scorciatoia alla tua cartella home sulla scrivania.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
it: Cestino

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
it: Aggiungi un collegamento al cestino sulla scrivania.

en: Number of virtual desktops
it: Numero di scrivanie virtuali

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
it: Numero di scrivanie virtuali / spazi di lavoro da creare automaticamente all'avvio.

en: Fonts
it: Caratteri

en: Window Titles
it: Titolo finestre

en: Set the font used in the titlebars of applications.
it: Imposta il carattere utilizzato nella barra del titolo delle applicazioni.

en: Documents
it: Documenti

en: Interface
it: Interfaccia

en: Set the primary font used by application controls.
it: Imposta il font primario utilizzato nei controlli delle applicazioni.

en: Monospace
it: Larghezza fissa

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
it: Imposta il font a larghezza fissa usato in applicazioni prevalentemente di testo.

en: Text scaling
it: Ridimensionamento testo

en: Set the text scaling factor.
it: Imposta il fattore di scala del testo.

en: Full
it: Pieno

en: Medium
it: Medio

en: Slight
it: Piccolo

en: None
it: Nessuno

en: Subpixel (for LCD screens)
it: Subpixel (per schermi LCD)

en: Confirm panel removal
it: Conferma rimozione pannello

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
it: Vuoi davvero rimuovere questo pannello? Questa azione non può essere annullata.

en: Remove panel
it: Rimuovi panello

en: Keep panel
it: Mantieni pannello

en: Confirm applet removal
it: Conferma rimozione applet

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
it: Vuoi davvero rimuovere questo applet? Questa azione non può essere annullata.

en: Don't ask me again
it: Non chiedermelo di nuovo

en: Remove applet
it: Rimuovi applet

en: Keep applet
it: Mantieni applet

en: Remove
it: Rimuovi

en: No settings available
it: Nessuna impostazione disponibile

en: Widgets
it: Widget

en: Settings
it: Impostazioni

en: Appearance
it: Aspetto

en: Panels
it: Panelli

en: Session
it: Sessione

en: Create new panel
it: Crea nuovo pannello

en: Windows
it: Finestre

en: Attach modal dialogs to windows
it: Fissa le finestre modali alle finestre

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
it: Le finestre modali saranno fissate alla finestra padre e si muoveranno insieme quando trascinate.

en: Button layout
it: Layout pulsanti

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
it: Cambia la disposizione dei pulsanti nella barra del titolo delle applicazioni.

en: Center new windows on screen
it: Centra le nuove finestre

en: Center newly launched windows on the current screen.
it: Centra le finestre appena aperte sullo schermo attuale.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
it: Disabilita la modalità Night Light quando le finestre sono a schermo intero

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
it: Disabilita la modalità Night Light quando una finestra è a schermo intero. La riattiva quando si esce dalla modalità schermo intero.

en: Automatic tiling
it: Piastrellamento automatico

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
it: Le finestre saranno piastrellate automaticamente se trascinate in alto o negli angoli.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
it: Abilita il cambiamento di focus della finestra quando il mouse si entra ed esce dai margini

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
it: Abilita il focus su una finestra quando il mouse entra nei margini e la perdita di focus quando ne esce.

en: Right (standard)
it: Destra (standard)

en: Left
it: Sinistra

en: Remove this panel from the screen
it: Rimuovi questo pannello dallo schermo

en: Top Dock
it: Dock in alto

en: Right Dock
it: Dock a destra

en: Left Dock
it: Dock a sinistra

en: Bottom Dock
it: Dock in basso

en: Top Panel
it: Pannello superiore

en: Right Panel
it: Pannello Destro

en: Left Panel
it: Pannello sinistro

en: Bottom Panel
it: Pannello Inferiore

en: Top
it: Alto

en: Right
it: Destra

en: Bottom
it: Basso

en: Always
it: Sempre

en: Dynamic
it: Dinamico

en: Automatic
it: Automatico

en: Intelligent
it: Intelligente

en: Never
it: Mai

en: Position
it: Posizione

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
it: Imposta il lato dello schermo per questo pannello

en: Size
it: Grandezza

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
it: Imposta la dimensione (larghezza o altezza, in base all'orientamento) di questo pannello

en: Automatically hide
it: Nascondi automaticamente

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
it: Quando impostato, questo pannello sarà nascosto per massimizzare lo spazio libero su schermo

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Control when this panel should have a solid background
it: Controlla quando questo pannello avrà uno sfondo solido

en: Shadow
it: Ombreggiatura

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
it: Aggiunge un'ombra decorativa, ideale per pannelli opachi

en: Stylize regions
it: Stilizza regioni

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
it: Aggiunge un suggerimento al pannello così che ognuna delle tree principali aree del pannello possa utilizzare un tema diverso.

en: Dock mode
it: Modalità dock

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
it: Quando in modalità dock, il pannello utilizza il minimo spazio disponibile, lasciando libero molto più spazio sullo schermo

en: Add applet
it: Aggiungi applet

en: Choose a new applet to add to this panel
it: Scegli un nuovo applet da aggiungere a questo pannello

en: Start
it: Inizio

en: Center
it: Centro

en: End
it: Fine

en: Style
it: Stile

en: Set the appearance of window decorations and controls
it: Imposta l'aspetto di decorazioni e controlli delle finestre

en: Icons
it: Icone

en: Set the globally used icon theme
it: Imposta il tema di icone usato globalmente

en: Cursors
it: Cursori

en: Set the globally used mouse cursor theme
it: Imposta il tema globale del cursore del mouse

en: Notification Position
it: Posizione delle notifiche

en: Set the location for notification popups
it: Imposta la posizione dei popup delle notifiche

en: Dark theme
it: Tema scuro

en: Built-in theme
it: Tema Predefinito

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
it: Quando abilitato, lo stile predefinito sovrascriverà lo stile delle componenti del desktop

en: Animations
it: Animazioni

en: Control whether windows and controls use animations
it: Controlla se le finestre e i controlli usano le animazioni

en: Top Left
it: In alto a sinistra

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Top Right
it: In alto a destra

en: Set menu icon from file
it: Imposta l'icona del menu da file

en: Image files
it: File immagine

en: Any file
it: Qualsiasi file

en: Set icon
it: Imposta icona

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
it: Spiacenti, nessun elemento trovato

en: All
it: Tutto

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
it: Modalità Caffeine

en: Timer (minutes)
it: Timer (minuti)

en: Launch New Instance
it: Lancia nuova istanza

en: Close All Windows
it: Chiudi tutte le finestre

en: Always On Top
it: Sempre in primo piano

en: Maximize
it: Massimizza

en: Minimize
it: Minimizza

en: Unfavorite
it: Rimuovi preferito

en: Favorite
it: Aggiungi favorito

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
it: Sposta su spazio di lavoro %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
it: Demassimizza

en: Close Window
it: Chiudi finestra

en: Show Window Controls
it: Mostra controlli finestra

en: Caps lock is active
it: Block Maiusc è attivo

en: Caps lock is not active
it: Block Maiusc non è attivo

en: Num lock is active
it: Bloc num è attivo

en: Num lock is not active
it: Bloc num non è attivo

en: No unread notifications
it: Nessuna notifica non letta

en: Volume is in use by other processes
it: Il volume è utilizzato da un altro processo

en: Operation aborted
it: Operazione annullata

en: Type your password
it: Inserisci la tua password

en: Removable devices
it: Dispositivi rimovibili

en: Local volumes
it: Volumi locali

en: Network folders
it: Cartelle di rete

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
it: Altro

en: Eject
it: Espelli

en: Unmount
it: Smonta

en: Open "%s"
it: Apri "%s"

en: You can now safely remove
it: Adesso puoi rimuoverlo in sicurezza

en: Unknown Device
it: Dispositivo sconosciuto

en: Error while ejecting device
it: Errore durante l'espulsione del dispositivo

en: Error while unmounting volume
it: Errore durante lo smontaggio del volume

en: Places
it: Luoghi

en: Mount and open "%s"
it: Monta e apri "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
it: Inserisci la passphrase di crittografia per sbloccare questo volume

en: The password you entered is incorrect
it: La password che hai inserito non è corretta

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
it: Un errore sconosciuto si è verificato tentando di montare questo volume

en: Nothing to display right now
it: Niente da visualizzare per adesso

en: Mount some drives
it: Monta alcune unità

en: Enable more sections
it: Abilità altre sezioni

en: Toggle the desktop
it: Mostra il Desktop

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
it: Impostazioni bluetooth

note: Send files button
en: Send Files
it: Invia file

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
it: Modalità aeroplano bluetooth

en: Bluetooth is disabled
it: Bluetooth disabilitato

en: Bluetooth is active
it: Bluetooth attivo

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
it[0]: Connesso al dispositivo %d
it[1]: Connesso ai dispositivi %d
it[2]: Connesso ai dispositivi %d

en: Battery fully charged.
it: Batteria totalmente carica.

en: Unknown
it: Sconosciuto

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
it: Batteria in ricarica

en: Battery remaining
it: Batteria rimanente

en: Power settings
it: Impostazioni energetiche

note: User Menu Creation
en: User
it: Utente

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
it: Blocca

en: Suspend
it: Sospendi

en: Hibernate
it: Iberna

en: Restart
it: Riavvia

en: Shutdown
it: Spegni

en: Logout
it: Esci

en: Rename
it: Rinomina

en: No apps are currently playing audio.
it: Nessuna applicazione sta riproducendo audio.

en: Play some music
it: Ascolta della musica

en: Apps
it: Applicazioni

en: Devices
it: Dispositivi

en: Nothing to see here
it: Non c'è niente da vedere qui

en: No new notifications
it: Nessuna nuova notifica

en: %u unread notifications
it: %u notifiche non lette

en: 1 unread notification
it: 1 notifica non letta

en: Notifications
it: Notifiche

en: Authentication failed
it: Autenticazione fallita

en: Group:
it: Gruppo:

en: Are you sure you want to end your session?
it: Sei sicuro di voler terminare la tua sessione?

en: Show Menu Label
it: Mostra Etichetta Menu

en: Menu Label
it: Etichetta Menu

en: Menu Icon
it: Icona menu

en: Compact Mode
it: Modalità compatta

en: Show Headers
it: Mostra Intestazioni

en: Roll-over mouse
it: Mouse roll-over

en: Enable notification
it: Abilita notifica

en: Maximize brightness
it: Massimizza luminosità

en: Brightness Level
it: Livello di luminosità

en: Show date
it: Mostra data

en: Show seconds
it: Mostra secondi

en: Use 24 hour time
it: Usa orario 24 ore

en: Show all windows on click
it: Mostra tutte le finestre al click

en: Only show favorited
it: Mostra solo preferiti

en: Lock icons
it: Blocca icone

en: Restrict to Workspace
it: Restringi all'area di lavoro

en: Night Light
it: Modalità notturna

en: Temperature
it: Temperatura

en: Schedule
it: Programma

en: Sunset to Sunrise
it: Dall'alba al tramonto

en: Manual
it: Manuale

en: Display Settings
it: Impostazioni dello Schermo

en: Show label
it: Mostra etichetta

en: Show places
it: Mostra luoghi

en: Show network folders
it: Mostra cartelle di rete

en: Show removable drives
it: Mostra dispositivi rimovibili

en: Always expand places
it: Espandi sempre luoghi

en: Spacer size
it: Larghezza Spaziatore

en: Show battery percentage
it: Mostra percentuale batteria

en: "Add" button visibility
it: Visibilità pulsante "Aggiungi"

en: Don't show
it: Non mostrare

en: Show on mouseover
it: Mostra al passaggio del mouse

en: Always show
it: Mostra sempre

en: Authentication Required
it: Autenticazione richiesta

en: Authentication is required
it: l'autenticazione è richiesta

en: Authenticate
it: Autentica

en: Change desktop appearance and behavior
it: Cambia aspetto e comportamento del desktop

en: Budgie Panel
it: Pannello Budgie

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
it: Avvia altre applicazioni e fornisci diverse utilità per gestire finestre, mostrare l'ora, ecc.

en: Calendar
it: Calendario

en: Budgie Desktop
it: Desktop Budgie

en: This session logs you into the Budgie Desktop
it: Questa sessione ti fa entrare nel Desktop Budgie
