budgie-desktop 10.7.2 - en to ja translation catalogue (381 entries)

note: Do nothing if there were no held notifications translators: This is the title of a notification that is shown after notifications have been blocked because an application was in fullscreen mode
en: Unread Notifications
ja: 未読通知

note: No existing ref, make a new notification translators: Text for a button on the notification to open Raven to the notifications view
en: View Notifications
ja: 通知の表示

en: Log out
ja: ログアウト

en: Restart device
ja: デバイスの再起動

en: Power Off
ja: 電源オフ

en: Budgie Desktop Settings
ja: Budgie デスクトップの設定

en: System Settings
ja: システム設定

note: If we have valid windows open Only one window and a valid AbominationRunningApp for it Budgie Screensaver reports as budgie-daemon, so at the very least fix here as a workaround
en: Budgie Screenshot
ja: Budgie スクリーンショット

note: Translators: be as brief as possible; popovers ar cut off if broader than the window
en: Screenshot entire screen
ja: 画面全体を撮影

en: Screenshot active window
ja: アクティブな画面のみ撮影

en: Screenshot selected area
ja: 選択した部分を撮影

note: we cannot use areabuttons_labels, since these will be translated don't translate, internal use translate! These are the interface names
en: Screen
ja: 画面

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Selection
ja: 選択

note: translate
en: Cancel screenshot
ja: スクリーンショットの取り消し

en: Save screenshot to the selected directory
ja: スクリーンショットを選択したディレクトリへ保存

en: Copy screenshot to the clipboard
ja: スクリーンショットをクリップボードへ貼り付け

en: Open screenshot in default application
ja: スクリーンショットを既定のアプリケーションで開く

note: Other -> call Filebrowser (path = null) 'Other' is about setting a custom directory on a dropdown list
en: Other...
ja: その他...

note: set custom dir to found dir
en: Open Folder
ja: フォルダを開く

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Open
ja: 開く

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
ja: カフェインブースト ON

en: Turned off Caffeine Boost
ja: カフェインブースト OFF

en: Untitled
ja: タイトルがありません

en: No description
ja: 説明がありません

en: running
ja: 実行中

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Add
ja: 追加

en: Command
ja: コマンド

en: An entry with that title already exists
ja: そのタイトルのエントリーはすでに存在します

en: Title
ja: タイトル

en: Required
ja: 必須

en: Description
ja: 説明

en: Optional
ja: オプション

en: Autostart
ja: 自動起動

en: Autostart apps
ja: 自動起動するアプリ

en: Add Application
ja: アプリケーションの追加

en: Add Command
ja: コマンドを追加

en: Desktop
ja: デスクトップ

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
ja: デスクトップアイコン

en: Control whether to allow icons on the desktop.
ja: デスクトップにアイコンを表示するかどうかを制御します。

note: DesktopFolder doesn't support fancy options like showing home folder, trash, or active mounts DesktopType is the only one that doesn't support showing mounts Switcher to show or hide active mounts
en: Active Mounts
ja: アクティブなマウント

en: Show all active mounts on the desktop.
ja: デスクトップ上に有効なマウントすべて表示します。

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
ja: ホームディレクトリ

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
ja: デスクトップにホームディレクトリへのショートカットを追加します。

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
ja: デスクトップにゴミ箱へのショートカットを追加します。

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
ja: アイコンの大きさ

en: Set the desired size of icons on the desktop.
ja: デスクトップ上に任意の大きさのアイコンを設定します。

en: Number of virtual desktops
ja: 仮想デスクトップの数

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
ja: 起動時に自動的に作成する仮想デスクトップまたはワークスペースの個数です。

en: Single
ja: シングル

note: If the click policy is to double click
en: Double
ja: ダブル

en: Click Policy
ja: マウスをクリックした時の振る舞い

en: Click Policy determines if we should open items on a single or double click.
ja: クリックポリシーでは、一回のクリックでアイテムを開くか、二回のクリックでアイテムを開くかを決定します。

en: Normal
ja: 標準

note: Small
en: Small
ja: 小さい

note: Large
en: Large
ja: 大きい

note: Massive
en: Massive
ja: 特大

en: Fonts
ja: フォント

en: Window Titles
ja: ウィンドウのタイトル

en: Set the font used in the titlebars of applications.
ja: アプリケーションのタイトルバーに使用するフォントを設定します。

en: Documents
ja: 文書

en: Set the display font used by for documents.
ja: 文書作成時に表示するフォントを設定します。

en: Interface
ja: インタフェース

en: Set the primary font used by application controls.
ja: アプリケーションの操作で優先的に使用するフォントを設定します。

en: Monospace
ja: 固定幅のフォント

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
ja: 主にテキスト主体のアプリケーションで使用する固定幅フォントを設定します。

en: Text scaling
ja: テキストの拡大縮小

en: Set the text scaling factor.
ja: テキストの拡大縮小率を設定します。

en: Full
ja: 最大

en: Medium
ja: 中間

en: Slight
ja: 最小

en: None
ja: いいえ

en: Hinting
ja: ヒンティング

en: Set the type of hinting to use.
ja: 使用するヒンティングの種類を設定します。

en: Subpixel (for LCD screens)
ja: サブピクセル (液晶ディスプレイ向け)

en: Standard (grayscale)
ja: 標準 (グレースケール)

en: Antialiasing
ja: アンチエイリアス

en: Set the type of antialiasing to use.
ja: アンチエイリアスの処理方法を設定します。

en: Confirm panel removal
ja: パネル削除の確認

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
ja: 本当にこのパネルを削除しますか？ この操作は元に戻せません。

en: Remove panel
ja: パネルを削除する

en: Keep panel
ja: パネルを保持する

en: Confirm applet removal
ja: アプレットの削除の確認

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
ja: 本当にアプレットを削除しますか？ この操作は元に戻せません。

en: Don't ask me again
ja: 再び同じ質問を表示しない

en: Remove applet
ja: アプレットを削除する

en: Keep applet
ja: アプレットを保持する

en: Confirm widget removal
ja: アプリ削除の確認

en: Do you really want to remove this widget? This action cannot be undone.
ja: 本当にこのアプリを削除しますか？この操作は元に戻せません。

en: Remove
ja: 削除

en: Widget Settings
ja: アプリの設定

en: Add widget
ja: アプリの追加

en: Choose a new widget to add to the Widgets view
ja: アプリ一覧に追加する新しいアプリを選択してください

en: No settings available
ja: 設定がありません

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine could not find info for this plugin.
ja: アプリ追加の作成に失敗しました。プラグインエンジンは、このプラグイン情報を見つけることができません。

en: Widgets
ja: ウィジェット（アプレット）

en: Settings
ja: 設定

en: Built-in
ja: ビルトイン

en: Choose a plugin
ja: プラグインの選択

en: No description.
ja: 説明なし

en: No authors listed
ja: 作者名なし

en: Appearance
ja: 外観

en: Panels
ja: パネル

en: Session
ja: セッション

en: Create new panel
ja: 新しいパネルの作成

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Attach modal dialogs to windows
ja: モーダルダイアログをウィンドウに貼り付け

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
ja: モーダルダイアログが親ウィンドウにくっつくので、ドラッグすると一緒に移動するようになります。

en: Button layout
ja: ボタンの位置

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
ja: アプリケーションの見出しにあるボタンの場所を変更します。

en: Center new windows on screen
ja: 新規ウィンドウを画面中央に表示

en: Center newly launched windows on the current screen.
ja: 新しく起動したウィンドウを現在ある画面の中央部に配置します。

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
ja: ウィンドウが全画面表示のとき、夜間照明モードを無効化

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
ja: ウィンドウが全画面表示のとき、夜間照明モードを無効にします。全画面表示をを解除すると、再び有効になります。

en: Pause notifications when windows are fullscreen
ja: 全画面表示のとき、通知を一時停止

en: Prevents notifications from appearing when a window is fullscreen. Unpauses when leaving fullscreen.
ja: 全画面表示のとき、通知を表示しないようにします。全画面表示を止めると一時停止を解除します。

en: Automatic tiling
ja: 自動的にタイル化

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
ja: 画面の上部や四隅へドラッグすると、ウィンドウが自動的にタイル状になります。

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
ja: ウィンドウのフォーカスをマウスの出入りによって変更

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
ja: マウスがウィンドウの中に入るとウィンドウフォーカスを適用し、ウィンドウの外に出るとフォーカスを解除します。

en: Show all windows in tab switcher
ja: タブスイッチですべてのウィンドウを表示

en: All tabs will be displayed in tab switcher regardless of the workspace in use.
ja: 利用中のワークスペースが何であっても、タブスイッチですべてのタブを表示します。

en: Right (standard)
ja: 右（標準）

en: Left
ja: 左

en: Applets
ja: アプレット

en: Remove Panel
ja: パネルを削除する

en: Remove this panel from the screen
ja: 画面上からこのパネルを削除します。

en: Top Dock
ja: 上部のドック

en: Right Dock
ja: 右端のドック

en: Left Dock
ja: 左端のドック

en: Bottom Dock
ja: 下部のドック

en: Top Panel
ja: 上端パネル

en: Right Panel
ja: 右端パネル

en: Left Panel
ja: 左端パネル

en: Bottom Panel
ja: 下端パネル

en: Top
ja: 上

en: Right
ja: 右

en: Bottom
ja: 下

en: Always
ja: 常時

en: Dynamic
ja: 動的

en: Automatic
ja: 自動

en: Intelligent
ja: おまかせ

en: Never
ja: なし

en: Position
ja: 位置

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
ja: このパネルを表示する画面の端を設定します。

en: Size
ja: 大きさ

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
ja: パネルの大きさ（幅か高さかは向きによります）を設定します。

en: Spacing
ja: 余白

en: Set the spacing between applets for this panel
ja: パネル上のアプレット同士の間隔を設定

en: Automatically hide
ja: 自動的に隠す

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
ja: この設定で、ウィンドウを最大限に表示するためパネルを自動的に隠します。

en: Transparency
ja: 透過度

en: Control when this panel should have a solid background
ja: このパネルが単一色の背景と調和するように設定します。

en: Shadow
ja: シャドウ（影）

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
ja: 不透明なパネルに適した装飾的なドロップシャドウを追加します。

en: Stylize regions
ja: 領域に合わせる

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
ja: パネルにヒントを追加して、パネルの3つの主要エリアに各々異なるテーマが設定できるようにします。

en: Dock mode
ja: ドックモード

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
ja: ドックモードではパネルが最小限の大きさとなり、利用可能な画面領域が広くなります。

en: Applet Settings
ja: アプレットの設定

en: Add applet
ja: アプレットの追加

en: Choose a new applet to add to this panel
ja: このパネルに追加する新しいアプレットを選択します

en: Start
ja: パネルの先頭

en: Center
ja: パネルの中央

en: End
ja: パネルの後尾

en: Set Raven position
ja: Raven の表示場所をセット

en: Set which side of the screen Raven will open on. If set to Automatic, Raven will open where its parent panel is.
ja: Raven を画面のどちら側で開くかを設定します。自動に設定すると、親パネルのある場所で開きます。

en: Set notification sort order
ja: 通知の並び順を設定

en: Set whether notifications are sorted from oldest to newest, or newest to oldest.
ja: 通知を古いもの順で並べるか、新しいもの順で並べるかの設定を行います。

en: Style
ja: スタイル

en: Set the appearance of window decorations and controls
ja: ウィンドウの装飾や操作部分などの外観を設定します。

en: Icons
ja: アイコン

en: Set the globally used icon theme
ja: 全体で使用するアイコンのテーマを設定します。

en: Cursors
ja: カーソル

en: Set the globally used mouse cursor theme
ja: 全体で使用するカーソルのテーマを設定します。

en: Notification Position
ja: 通知の表示場所

en: Set the location for notification popups
ja: 通知ポップアップを表示する場所を設定します。

en: Dark theme
ja: ダークテーマ

en: Built-in theme
ja: ビルドインテーマ

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
ja: この機能を有効にすると、ビルトインテーマがデスクトップコンポーネントのスタイルを上書きします。

en: Animations
ja: アニメーション

en: Control whether windows and controls use animations
ja: ウィンドウとコントールでアニメーション表示するかどうかを設定します。

en: Top Left
ja: 左上

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Top Right
ja: 右上

en: Set menu icon from file
ja: ファイルからメニューアイコンを設定する

en: Image files
ja: 画像ファイル

en: Any file
ja: 何かのファイル

en: Set icon
ja: アイコンの設定

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
ja: アイテムが見つかりませんでした

en: Power
ja: 電源

en: All
ja: すべて

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
ja: カフェインモード

en: Timer (minutes)
ja: タイマー（分）

en: System time and date settings
ja: システムの時刻と日付の設定

en: Launch New Instance
ja: 新しいインスタンス（アプリ）を開始する

en: Close All Windows
ja: すべてのウィンドウを閉じる

en: Always On Top
ja: 常に上に表示

en: Maximize
ja: ウィンドウを最大化

en: Minimize
ja: ウィンドウを最小化

en: Unfavorite
ja: パネルから削除

en: Favorite
ja: パネルへ追加

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
ja:  ワークスペース %i へ移動

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
ja: 最大化しない

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Show Window Controls
ja: ウィンドウコントロールを表示

en: Caps lock is active
ja: Caps Lock が有効です

en: Caps lock is not active
ja: Caps Lock が無効です

en: Num lock is active
ja: Num Lock が有効です

en: Num lock is not active
ja: Num Lock が無効です

en: No unread notifications
ja: 未読通知はありません

en: Volume is in use by other processes
ja: ボリュームは他のプロセスで使用中です

en: Operation aborted
ja: 操作を中断しました

en: Type your password
ja: パスワードを入力してください

en: Removable devices
ja: リムーバブルデバイス

en: Local volumes
ja: ローカルボリューム

en: Network folders
ja: ネットワークフォルダー

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
ja: その他

en: Eject
ja: 取り出し

en: Unmount
ja: アンマウント

en: Open "%s"
ja: "%s" を開く

en: You can now safely remove
ja: 安全に取り外せます

en: Unknown Device
ja: 不明なデバイス

en: Error while ejecting device
ja: デバイスの取り出し中にエラーが発生しました

en: Error while unmounting volume
ja: ボリュームのアンマウント中にエラーが発生しました

en: Places
ja: 場所

en: Mount and open "%s"
ja: マウントして "%s" を開く

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
ja: このボリュームのロックを解除するには、暗号化パスフレーズを入力してください

en: The password you entered is incorrect
ja: 入力したパスワードは正しくありません

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
ja: このボリュームをマウントしている最中に不明なエラーが発生しました

en: Nothing to display right now
ja: 表示可能なものはありません

en: Mount some drives
ja: ドライブをマウントしました

en: Enable more sections
ja: ほかのセクションも有効にする

en: Toggle the desktop
ja: デスクトップの切り替え

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
ja: Bluetooth の設定

note: Send files button
en: Send Files
ja: ファイルを送信する

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
ja: Bluetooth の機内モード

en: Bluetooth is disabled
ja: Bluetooth が無効です

en: Bluetooth is active
ja: Bluetooth が有効です

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
ja[0]: %d デバイスが接続されました

en: Battery fully charged.
ja: バッテリーは満充電です。

en: Unknown
ja: 不明

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
ja: バッテリー充電中

en: Battery remaining
ja: バッテリーの残り時間

en: Power settings
ja: 電源設定

note: User Menu Creation
en: User
ja: ユーザー

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
ja: 画面のロック

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Hibernate
ja: ハイバネート

en: Restart
ja: 再起動

en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: Logout
ja: ログアウト

en: Rename
ja: 名前の変更

en: No apps are currently playing audio.
ja: 現在、オーディオ再生中のアプリはありません。

en: Play some music
ja: 音楽を再生する

en: Unknown Title
ja: タイトル不詳

en: Unknown Artist
ja: 作者不詳

en: Unknown Album
ja: アルバム名不詳

en: Playing - %s
ja: %s を再生

en: Paused - %s
ja: %s の一時停止

en: No apps are playing audio.
ja: オーディオ再生中のアプリは存在しません。

en: Apps
ja: アプリ

en: Devices
ja: デバイス

en: Usage Monitor
ja: 使用状況モニタ

en: Oldest to newest
ja: 古いもの順に

en: Newest to oldest
ja: 最新の順で

en: Nothing to see here
ja: 表示可能なものはありません

en: No new notifications
ja: 新しい通知はありません

en: %u unread notifications
ja: 未読通知が %u 件あります

en: 1 unread notification
ja: 未読通知が 1 件あります

en: Notifications
ja: 通知

en: No widgets added.
ja: 追加したアプリはありません。

note: Make sure we have a default name
en: New Category
ja: 新しいカテゴリー

note: * Add our categories, adhearing to the Freedesktop Menu spec. * * Inclusions and exclusions are sourced from multiple places, * including the UbuntuBudgie fork of applications-menu, gnome-menus, * the Freedeskop Menus spec, and by ourselves.
en: Accessories
ja: アクセサリ

en: Education
ja: 教育

en: Games
ja: ゲーム

en: Graphics
ja: グラフィックス

en: Internet
ja: インターネット

en: Office
ja: オフィス

en: Programming
ja: プログラミング

en: Science
ja: 科学

en: Sound & Video
ja: サウンドとビデオ

en: System Tools
ja: システムツール

en: Universal Access
ja: ユニバーサルアクセス

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗

en: Group:
ja: グループ:

note: Create our buttons
en: _Lock
ja: ロック(_L)

en: L_og Out
ja: ログアウト(_O)

en: _Suspend
ja: サスペンド(_S)

en: _Hibernate
ja: ハイバネート(_H)

en: _Reboot
ja: 再起動(_R)

en: Shut_down
ja: シャットダウン(_D)

en: This system does not support hibernation.
ja: このシステムではハイバネーションをサポートしません。

en: Are you sure you want to end your session?
ja: 本当にこのセッションを終了しますか？

en: Name:
ja: 名前:

en: Folder:
ja: フォルダ:

en: Delay in seconds
ja: 遅延時間（秒）

en: Show Pointer
ja: ポインタ表示

en: Play sound when capturing
ja: キャプチャ時に音を鳴らす

en: Show Menu Label
ja: メニューラベルの表示

en: Menu Label
ja: メニューラベル

en: Use Default Menu Icon
ja: 既定のメニューアイコンを使用

en: Menu Icon
ja: メニューアイコン

en: Compact Mode
ja: 簡易モード

en: Show Headers
ja: ヘッダーの表示

en: Roll-over mouse
ja: マウスのロールオーバー

en: Show settings items
ja: 設定項目を表示

en: Enable notification
ja: 通知を有効化

en: Maximize brightness
ja: 明るさを最大にする

en: Brightness Level
ja: 明るさの度合い

en: Show date
ja: 日付を表示する

en: Show seconds
ja: 秒を表示する

en: Use 24 hour time
ja: 24時間制を使用する

en: Custom Format
ja: カスタム形式

en: Show all windows on click
ja: クリックですべてのウィンドウを表示

en: Only show favorited
ja: お気に入りだけを表示

en: Lock icons
ja: アイコンをロック

en: Restrict to Workspace
ja: ワークスペースに限定する

en: Middle click to launch new window
ja: 中クリックで新規ウィンドウを起動

en: Require a double-click to launch new window
ja: 新しいウィンドウを起動するにはダブルクリックが必要

en: Night Light
ja: 夜間照明

en: Temperature
ja: 気温

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Sunset to Sunrise
ja: 日没から日出まで

en: Manual
ja: マニュアル

en: Display Settings
ja: ディスプレイの設定

en: Show label
ja: ラベルの表示

en: Show places
ja: 場所の表示

en: Show network folders
ja: ネットワークフォルダーの表示

en: Show removable drives
ja: リムーバブルドライブの表示

en: Always expand places
ja: 常に場所を広げる

en: Spacer size
ja: 余白の間隔

en: Icon Spacing
ja: アイコンの間隔

en: Show battery percentage
ja: バッテリー容量をパーセントで表示

en: "Add" button visibility
ja: 「追加」ボタンの視認性

en: Item Size Multiplier
ja: アイテムの拡大率

en: Don't show
ja: 表示しない

en: Show on mouseover
ja: マウスオーバー時に表示する

en: Always show
ja: 常に表示する

en: 0.5x
ja: 50 %

en: 0.75x
ja: 75 %

en: 1.0x
ja: 100 %

en: 1.5x
ja: 150 %

en: 2.0x
ja: 200 %

en: Show Week Numbers
ja: 週番号を表示

en: Allow Volume Overdrive
ja: ボリュームの上書きを許可する

en: Show Swap Usage
ja: スワップ領域を表示

en: Authentication Required
ja: 認証が必要です

en: Password:
ja: パスワード:

en: Authentication is required
ja: 認証が必要です

en: Authenticate
ja: 認証

en: Budgie screenshot app
ja: Budgie 用の画面撮影アプリ

en: Change desktop appearance and behavior
ja: デスクトップの外観と振る舞いを変更

en: Budgie Panel
ja: Budgie パネル

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
ja: 色々なアプリケーションの起動やウィンドウの管理、時間の表示といった様々なユーティリティを提供します。

en: Search for and start up applications.
ja: アプリケーションの検索と起動

en: Prevent the system and screen from sleeping.
ja: システムと画面がスリープしないようにする

en: A digital clock with a customizable format.
ja: カスタマイズ可能なデジタル時計

en: A configurable application task list.
ja: 設定可能なアプリケーションのタスクリスト

en: Indicates which keyboard layout is currently in use.
ja: 現在使用中のキーボード配列を表示

en: Show status of lock keys.
ja: ロックキーの状態を表示

en: Toggle and modify Night Light settings.
ja: 夜間照明の切り替えや設定変更

en: Open the Raven notifications view.
ja: Raven 通知ビューを開く

en: Show drives and favorite folders.
ja: ドライブとお気に入りを表示

en: Open the Raven sidebar.
ja: Raven サイドバーを開く

en: Visual separator between applets.
ja: アプレット同士の視覚的な区切り

en: A button that toggles visibility of the desktop.
ja: デスクトップでの表示の切り替えボタン

en: Adjustable spacer to put between other applets.
ja: アプレット間に挟むことができる調整可能な余白

en: Show system status indicators, like sound, battery, and Bluetooth.
ja: サウンドやバッテリ、Bluetooth などのシステム情報を表示

en: An application task list with icons and labels.
ja: アイコンとラベルがあるアプリケーションのタスク一覧

en: Display workspaces and switch between them.
ja: ワークスペースの切替と表示

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Media Controls
ja: メディアのコントロール

en: Sound Input
ja: 音声入力

en: Sound Output
ja: 音声出力

en: Budgie Desktop
ja: Budgie デスクトップ

en: This session logs you into the Budgie Desktop
ja: このセッションでは Budgie デスクトップにログインします
