budgie-desktop 10.7.2 - en to nl translation catalogue (272 entries)

en: Log out
nl: Afmelden

en: Restart device
nl: Opnieuw opstarten

en: Power Off
nl: Afsluiten

en: Budgie Desktop Settings
nl: Budgie Bureaublad Instellingen

en: System Settings
nl: Instellingen

en: Cancel
nl: Annuleren

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
nl: Cafeïne Boost werd ingeschakeld

en: Turned off Caffeine Boost
nl: Cafeïne Boost werd uitgeschakeld

en: Untitled
nl: Naamloos

en: No description
nl: Geen beschrijving

en: running
nl: actief

en: Applications
nl: Toepassingen

en: Add
nl: Toevoegen

en: Command
nl: Commando

en: An entry with that title already exists
nl: Er bestaat al een opdracht met deze titel

en: Title
nl: Titel

en: Required
nl: Vereist

en: Description
nl: Beschrijving

en: Optional
nl: Optioneel

en: Autostart apps
nl: Progamma's die automatisch opstarten

en: Add Application
nl: Toepassingen

en: Add Command
nl: Commando toevoegen

en: Desktop
nl: Bureaublad

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
nl: Bureaublad Iconen

en: Control whether to allow icons on the desktop.
nl: Laat al dan niet  programma- en bestands-iconen op het bureaublad toe.

note: DesktopFolder doesn't support fancy options like showing home folder, trash, or active mounts DesktopType is the only one that doesn't support showing mounts Switcher to show or hide active mounts
en: Active Mounts
nl: Actieve aankoppelingen

en: Show all active mounts on the desktop.
nl: Toon alle actieve aankoppelingen op het bureaublad.

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
nl: Persoonlijke map

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
nl: Plaats een snelkoppeling naar je persoonlijke map op het bureaublad.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
nl: Prullenbak

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
nl: Plaats een snelkoppeling naar de Prullenbak op het bureaublad.

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
nl: Icoon grootte

en: Set the desired size of icons on the desktop.
nl: Stel de gewenste grootte van iconen op het bureaublad in.

en: Number of virtual desktops
nl: Aantal virtuele bureaubladen

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
nl: Aantal virtuele bureaubladen/werkruimtes automatisch te creëren bij het opstarten.

en: Single
nl: Enkele

note: If the click policy is to double click
en: Double
nl: Dubbel

en: Click Policy
nl: Klik Instelling

en: Click Policy determines if we should open items on a single or double click.
nl: Klik Instelling bepaalt of we items met een enkele of een dubbele klik open.

en: Normal
nl: Normaal

note: Small
en: Small
nl: Klein

note: Large
en: Large
nl: Groot

note: Massive
en: Massive
nl: Enorm

en: Fonts
nl: Lettertypes

en: Window Titles
nl: Venster titels

en: Set the font used in the titlebars of applications.
nl: Het lettertype van de titelbalken instellen.

en: Documents
nl: Documenten

en: Set the display font used by for documents.
nl: Bepaal het lettertype gebruikt in documenten.

en: Set the primary font used by application controls.
nl: Bepaal het hoofd-lettertype gebruikt door toepassingsbedieningen.

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
nl: Bepaal het vaste-breedte lettertype gebruikt door tekst-dominante toepassingen.

en: Text scaling
nl: Tekstschaling

en: Set the text scaling factor.
nl: Stel de tekstschalingsfactor in.

en: Full
nl: Volledig

en: Medium
nl: Middelmatig

en: Slight
nl: Gering

en: None
nl: Geen

en: Hinting
nl: Hinten

en: Set the type of hinting to use.
nl: De wijze van hinting instellen.

en: Subpixel (for LCD screens)
nl: Subpixel (voor LCD schermen)

en: Standard (grayscale)
nl: Standaard (grijstinten)

en: Set the type of antialiasing to use.
nl: Stel het type van anti-aliasing in.

en: Confirm panel removal
nl: Verwijdering paneel bevestigen

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
nl: Wil je werkelijk dit paneel verwijderen? Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Remove panel
nl: Paneel verwijderen

en: Keep panel
nl: Paneel behouden

en: Confirm applet removal
nl: Verwijdering applet bevestigen

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
nl: Wil je werkelijk deze applet verwijderen? Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Don't ask me again
nl: Niet meer vragen

en: Remove applet
nl: Applet verwijderen

en: Keep applet
nl: Applet behouden

en: Remove
nl: Verwijder

en: No settings available
nl: Geen instellingen beschikbaar

en: Settings
nl: Instellingen

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Panels
nl: Panelen

en: Session
nl: Sessie

en: Create new panel
nl: Nieuw paneel

en: Windows
nl: Vensters

en: Attach modal dialogs to windows
nl: Koppel modale dialoogvensters

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
nl: Modale dialoogvensters zullen gekoppeld worden aan hun moedervenster en samen bewegen indien versleept.

en: Button layout
nl: Positionering knoppen

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
nl: Wijzig de positie van de toepassingsbedieningsknoppen.

en: Center new windows on screen
nl: Centreer nieuwe vensters op het scherm

en: Center newly launched windows on the current screen.
nl: Centreer nieuw geopende vensters op het huidig scherm.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
nl: Schakel Night Light uit bij schermvullende vensters

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
nl: Schakelt Night Light modus uit wanneer een venster schermvullend is. Schakelt het terug in wanneer schermvullend verlaten wordt.

en: Pause notifications when windows are fullscreen
nl: Pauzeer meldingen bij schermvullende vensters

en: Prevents notifications from appearing when a window is fullscreen. Unpauses when leaving fullscreen.
nl: Pauzeert meldingen wanneer een venster schermvullend is. Meldingen worden hervat wanneer het schermvullend verlaten wordt.

en: Automatic tiling
nl: Automatisch uitvouwen

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
nl: Vensters vouwen zich automatisch uit wanneer ze naar de bovenkant van het scherm of naar een van de hoekranden gesleept worden.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
nl: Activeer wijzing vensterfocus bij in- en uitgaan van de muisaanwijzer

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
nl: Activeert het toepassen van de vensterfocus bij het in- en uitgaan van de muisaanwijzer.

en: Show all windows in tab switcher
nl: Toon alle vensters in de tab switcher

en: All tabs will be displayed in tab switcher regardless of the workspace in use.
nl: Alle vensters zullen getoond worden in de tab switcher ongeacht welk virtueel bureaublad in gebruik is.

en: Right (standard)
nl: Rechts (standaard)

en: Left
nl: Links

en: Remove Panel
nl: Paneel verwijderen

en: Remove this panel from the screen
nl: Verwijder dit paneel van het scherm

en: Top Dock
nl: Bovenste Dock

en: Right Dock
nl: Rechtse Dock

en: Left Dock
nl: Linkse Dock

en: Bottom Dock
nl: Onderste Dock

en: Top Panel
nl: Paneel Boven

en: Right Panel
nl: Paneel Rechts

en: Left Panel
nl: Paneel Links

en: Bottom Panel
nl: Paneel Onder

en: Top
nl: Boven

en: Right
nl: Rechts

en: Bottom
nl: Onder

en: Always
nl: Altijd

en: Dynamic
nl: Dynamisch

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Intelligent
nl: Slim

en: Never
nl: Nooit

en: Position
nl: Positie

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
nl: Op welke rand van het scherm moet het paneel vastgepind worden

en: Size
nl: Grootte

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
nl: Bepaal het formaat (hoogte of breedte, afhankelijk van de oriëntatie) van dit paneel

en: Automatically hide
nl: Automatisch verbergen

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
nl: Wanneer zo ingesteld zal het paneel zich verbergen om maximale schermoppervlakte te voorzien

en: Transparency
nl: Transparantie

en: Control when this panel should have a solid background
nl: Bepaal de opaciteit van het paneel

en: Shadow
nl: Schaduw

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
nl: Voegt onderaan een decoratieve schaduw toe, ideaal voor opaque panelen

en: Stylize regions
nl: Paneelzones stileren

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
nl: Geeft een speciale toets aan het paneel om de drie hoofdzones te onderscheiden.

en: Dock mode
nl: Dock modus

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
nl: Eens in dock modus, zal het paneel de kleinst mogelijke ruimte gebruiken,om zoveel mogelijk nuttige plaats op het scherm vrij te maken

en: Add applet
nl: Applet toevoegen

en: Choose a new applet to add to this panel
nl: Kies een nieuwe applet om aan het paneel toe te voegen

en: Start
nl: Begin

en: Center
nl: Midden

en: End
nl: Einde

en: Set Raven position
nl: Bepaal de positie van Raven

en: Set which side of the screen Raven will open on. If set to Automatic, Raven will open where its parent panel is.
nl: Bepaal aan welke kant van het scherm Raven zich opent. Indien ingesteld op Automatisch, zal Raven zich openen aan de kant van het ouder paneel.

en: Style
nl: Stijl

en: Set the appearance of window decorations and controls
nl: Stel het uiterlijk in van de vensters en hun bedieningen

en: Icons
nl: Iconen

en: Set the globally used icon theme
nl: Kies het standaard icoon thema

en: Set the globally used mouse cursor theme
nl: Kies het standaard cursor thema

en: Notification Position
nl: Positie Meldingen

en: Set the location for notification popups
nl: Bepaal de plaats voor de meldingenpop-ups

en: Dark theme
nl: Donker thema

en: Built-in theme
nl: Ingebouwd thema

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
nl: Wanneer ingeschakeld wordt de bureaublad componentenstijl vervangen door het ingebouwde thema

en: Animations
nl: Animatie

en: Control whether windows and controls use animations
nl: Bepaal of vensters of bedieningen animatie gebruiken

en: Top Left
nl: Boven Links

en: Bottom Left
nl: Onder Links

en: Bottom Right
nl: Onder Rechts

en: Top Right
nl: Boven Rechts

en: Set menu icon from file
nl: Wijzig het menu icoon via bestand

en: Image files
nl: Afbeeldingen

en: Any file
nl: Elk bestand

en: Set icon
nl: Icoon wijzigen

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
nl: Helaas, niets gevonden

en: All
nl: Alle

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
nl: Cafeïne Mode

en: Timer (minutes)
nl: Timer (minuten)

en: Launch New Instance
nl: Nieuw Venster

en: Close All Windows
nl: Alle Vensters Sluiten

en: Always On Top
nl: Altijd bovenop

en: Maximize
nl: Maximaliseren

en: Minimize
nl: Minimaliseren

en: Unfavorite
nl: Losmaken

en: Favorite
nl: Vastpinnen

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
nl: Verplaats naar Werkblad %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
nl: Verkleinen

en: Close Window
nl: Venster Sluiten

en: Show Window Controls
nl: Toon Vensterknoppen

en: Caps lock is active
nl: Caps lock ingeschakeld

en: Caps lock is not active
nl: Caps lock uitgeschakeld

en: Num lock is active
nl: Num lock ingeschakeld

en: Num lock is not active
nl: Num lock uitgeschakeld

en: No unread notifications
nl: Geen ongelezen meldingen

en: Volume is in use by other processes
nl: Dit volume wordt gebruikt door andere processen

en: Operation aborted
nl: Operatie gestopt

en: Type your password
nl: Voer uw wachtwoord in

en: Removable devices
nl: Verwijderbare schijven

en: Local volumes
nl: Lokale schijven

en: Network folders
nl: Netwerk mappen

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
nl: Overige

en: Eject
nl: Uitwerpen

en: Unmount
nl: Ontkoppelen

en: You can now safely remove
nl: Kan nu veilig verwijderd worden

en: Unknown Device
nl: Onbekend apparaat

en: Error while ejecting device
nl: Fout tijdens het uitwerpen van het apparaat

en: Error while unmounting volume
nl: Fout tijdens het afkoppelen van het volume

en: Places
nl: Locaties

en: Mount and open "%s"
nl: "%s" aankoppelen en openen

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
nl: Voer het encryptie-wachtwoord in om toegang te hebben tot dit volume

en: The password you entered is incorrect
nl: Het ingevoerde wachtwoord is niet correct

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
nl: Een onbekende fout deed zich voor tijdens het aankoppelen van dit volume

en: Nothing to display right now
nl: Momenteel niets weer te geven

en: Mount some drives
nl: Schijven aankoppelen

en: Enable more sections
nl: Meer secties activeren

en: Toggle the desktop
nl: Bureaublad zichtbaar

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
nl: Bluetooth Instellingen

note: Send files button
en: Send Files
nl: Zend Bestanden

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
nl: Bluetooth Vliegtuig Modus

en: Bluetooth is disabled
nl: Bluetooth is uitgeschakeld

en: Bluetooth is active
nl: Bluetooth is ingeschakeld

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
nl[0]: Verbonden met %d apparaat
nl[1]: Verbonden met %d apparaten

en: Battery fully charged.
nl: Accu vol.

en: Unknown
nl: Onbekend

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
nl: Accu laadt op

en: Battery remaining
nl: Accu resterend

en: Power settings
nl: Energie instellingen

note: User Menu Creation
en: User
nl: Gebruiker

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
nl: Vergrendelen

en: Suspend
nl: Stand-by

en: Hibernate
nl: Sluimeren

en: Restart
nl: Herstarten

en: Shutdown
nl: Afsluiten

en: Logout
nl: Afmelden

en: Rename
nl: Hernoem

en: No apps are currently playing audio.
nl: Geen enkele app gebruikt momenteel audio.

en: Play some music
nl: Speel muziek af

en: Devices
nl: Apparaten

en: Nothing to see here
nl: Helemaal niets

en: No new notifications
nl: Geen nieuwe meldingen

en: %u unread notifications
nl: %u ongelezen meldingen

en: 1 unread notification
nl: 1 ongelezen melding

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Authentication failed
nl: Authenticatie mislukt

en: Group:
nl: Groep:

en: Are you sure you want to end your session?
nl: Bent u zeker dat u uw sessie wilt beëindigen?

en: Show Menu Label
nl: Toon Menu Label

en: Menu Icon
nl: Menu Icoon

en: Compact Mode
nl: Compacte Modus

en: Show Headers
nl: Toon de rubrieken

en: Roll-over mouse
nl: Roll-over muis

en: Enable notification
nl: Activeer meldingen

en: Maximize brightness
nl: Helderheid maximaliseren

en: Brightness Level
nl: Helderheidsniveau

en: Show date
nl: Toon datum

en: Show seconds
nl: Toon seconden

en: Use 24 hour time
nl: 24-uurs indeling

en: Show all windows on click
nl: Toon alle venster met een klik

en: Only show favorited
nl: Toon enkel de vastgepinde

en: Lock icons
nl: Iconen vastpinnen

en: Restrict to Workspace
nl: Beperk tot Werkruimte

en: Middle click to launch new window
nl: Middelklik opent een nieuw venster

en: Require a double-click to launch new window
nl: Dubbelklik vereist om nieuwe vensters te openen

en: Night Light
nl: Gedimd  licht

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: Schedule
nl: Schema

en: Sunset to Sunrise
nl: Van zonsondergang tot zonsopgang

en: Manual
nl: Manueel

en: Display Settings
nl: Beeldscherm instellingen

en: Show label
nl: Label weergeven

en: Show places
nl: Locaties weergeven

en: Show network folders
nl: Netwerkmappen weergeven

en: Show removable drives
nl: Verwijderbare schijven weergeven

en: Always expand places
nl: Altijd locaties uitvouwen

en: Spacer size
nl: Grootte Tussenstuk

en: Icon Spacing
nl: Ruimte tussen iconen

en: Show battery percentage
nl: Toon accu %

en: "Add" button visibility
nl: Zichtbaarheid "Toevoegen"-knop

en: Don't show
nl: Niet tonen

en: Show on mouseover
nl: Toon bij mouseover

en: Always show
nl: Altijd tonen

en: Authentication Required
nl: Authentificatie Vereist

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Authentication is required
nl: Authentificatie is vereist

en: Authenticate
nl: Authentificeer

en: Change desktop appearance and behavior
nl: Wijzig uiterlijk en gedrag van het bureaublad

en: Budgie Panel
nl: Budgie Paneel

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
nl: Andere toepassingen opstarten die diverse tools verstrekken om vensters in te stellen ,de tijd tonen, etc.

en: Calendar
nl: Kalender

en: Budgie Desktop
nl: Budgie Bureaublad

en: This session logs you into the Budgie Desktop
nl: Aanmelden in de Budgie Desktop
