budgie-desktop 10.7 - en to nn translation catalogue (189 entries)

en: Log out
nn: Logg av

en: Restart device
nn: Start eininga om att

en: Power Off
nn: Slå av

en: Budgie Desktop Settings
nn: Budgie-skrivebordsinstillingar

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
nn: Vakenmodus er skrudd på

en: Turned off Caffeine Boost
nn: Vakenmodus er skrudd av

en: Will turn off in a minute
nn: Vil slå seg av om eitt minutt

note: use plural
en: Will turn off in %d minutes
nn: Vil slå seg av om %d minutt

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Untitled
nn: Utan namn

en: No description
nn: Inga skildring

en: running
nn: køyrer

en: Applications
nn: Applikasjonar

en: Add
nn: Legg til

en: Command
nn: Kommando

en: Title
nn: Tittel

en: Required
nn: Naudsynt

en: Description
nn: Skildring

en: Optional
nn: Valfri

en: Autostart
nn: Start automatisk

en: Autostart apps
nn: Start program automatisk

en: Desktop
nn: Skrivebord

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
nn: Skrivebordsikon

en: Fonts
nn: Fontar

en: Documents
nn: Dokument

en: None
nn: Ingen

en: Confirm panel removal
nn: Stadfest fjerning av panelet

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
nn: Er du sikker på at du vil fjerne panelet? Du kan ikkje angre denne handlinga.

en: Remove panel
nn: Fjern panel

en: Keep panel
nn: Behald panel

en: Confirm applet removal
nn: Stadfest fjerning av miniprogrammet

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
nn: Er du sikker på at du vil fjerne miniprogrammet? Du kan ikkje angre denne handlinga.

en: Don't ask me again
nn: Ikkje spør meg igjen

en: Remove applet
nn: Fjern miniprogram

en: Keep applet
nn: Behald miniprogram

en: Remove
nn: Fjern

en: No settings available
nn: Ingen tilgjengelege innstillingar

en: Style
nn: Stil

en: Widgets
nn: Miniprogram

en: Icons
nn: Ikon

en: Cursors
nn: Musepeikarar

en: Notification Position
nn: Varselposisjon

en: Animations
nn: Animasjonar

en: Top Left
nn: Øvre venstre hjørne

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Panels
nn: Panel

en: Session
nn: Økt

en: Create new panel
nn: Opprett nytt panel

en: Windows
nn: Vindauge

en: Attach modal dialogs to windows
nn: Fest dialogvindauga til programvindauga

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
nn: Dialogvindauga vil vere festa på vindauga dei kjem i frå og flytte på seg når du flytter dei opphavlege vindauga.

en: Button layout
nn: Knappeutsjånad

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
nn: Endre utsjånaden på knappane i tittellinja til eit program.

en: Center new windows on screen
nn: Plasser nyopna vindauge på midten av skjermen

en: Center newly launched windows on the current screen.
nn: Plasser nyopna vindauge på midten av skjermen som er i bruk på det aktuelle tidspunktet.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
nn: Slå av nattlys når eit vindauge er sett i fullskjermmodus

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
nn: Slår av nattlys når du opnar eit vindauge i fullskjermmodus. Nattlyset vert slått på igjen når du går ut av fullskjermmodus.

en: Pause notifications when windows are fullscreen
nn: Slå av varsel når eit vindauge er sett i fullskjermmodus

en: Prevents notifications from appearing when a window is fullscreen. Unpauses when leaving fullscreen.
nn: Slår av varsel når du opnar eit vindauge i fullskjermmodus. Varslane vert slåtte på igjen når du går ut av fullskjermmodus.

en: Automatic tiling
nn: Automatisk festing av vindauge

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
nn: Vindauge vil automatisk tilpasse formen sin når du dreg dei til toppen av skjermen eller ei av sidene.

en: Right (standard)
nn: Høgre (standard)

en: Left
nn: Venstre

en: Applets
nn: Miniprogram

en: Remove this panel from the screen
nn: Fjern dette panelet frå skjermen

en: Top Dock
nn: Panelanker i toppen

en: Right Dock
nn: Panelanker til høgre

en: Left Dock
nn: Panelanker til venstre

en: Bottom Dock
nn: Panelanker i botn

en: Top Panel
nn: Panel i toppen

en: Right Panel
nn: Panel til høgre

en: Left Panel
nn: Panel til venstre

en: Bottom Panel
nn: Panel i botn

en: Top
nn: Topp

en: Right
nn: Høgre

en: Bottom
nn: Botn

en: Always
nn: Alltid

en: Dynamic
nn: Dynamisk

en: Automatic
nn: Automatisk

en: Never
nn: Aldri

en: Position
nn: Posisjon

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
nn: Vel kva skjermkant panelet skal festast på

en: Size
nn: Storleik

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
nn: Vel storleiken (breidd eller høgd, avhengig av orientering) til dette panelet

en: Automatically hide
nn: Gøym automatisk

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
nn: Panelet vil gøymast automatisk for å maksimere skjermutbyte

en: Transparency
nn: Gjennomsiktigheit

en: Control when this panel should have a solid background
nn: Vel når panelet skal ha solid bakgrunn

en: Shadow
nn: Skugge

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
nn: Legg til ein dekorativ skugge, meint for ugjennomsiktige panel

en: Stylize regions
nn: Stiliser panelregionar

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
nn: Gjer det mogleg å bruke forskjellige tema på dei tre ulike hovuddelene av panelet.

en: Dock mode
nn: Ankermodus

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
nn: Når panelet er i ankermodus, vil det trekkje seg saman så mykje som mogleg for å frigjere skjermplass

en: Add applet
nn: Legg til miniprogram

en: Choose a new applet to add to this panel
nn: Vel eit nytt miniprogram som du ønskjer å leggje til dette panelet

en: Center
nn: Midt

en: End
nn: Slutt

en: All
nn: Alle

en: Set menu icon from file
nn: Vel menyikon frå ei fil

en: Image files
nn: Biletfiler

en: Any file
nn: Vel fil

en: Set icon
nn: Vel ikon

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
nn: Beklagar, fann ikkje noko

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
nn: Vakenmodus

en: Timer (minutes)
nn: Nedteljing (minutt)

en: Launch New Instance
nn: Start ein ny aktivitet

en: Close All Windows
nn: Lukk alle vindauge

en: Always On Top
nn: Alltid øvst

en: Maximize
nn: Maksimer

en: Minimize
nn: Minimer

en: Unfavorite
nn: Fjern frå favorittar

en: Favorite
nn: Legg til som favoritt

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
nn: Flytt til arbeidsområde %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
nn: Fjern maksimering

en: Close Window
nn: Lukk vindauge

en: Show Window Controls
nn: Vis handlingar for vindauge

en: Caps lock is active
nn: Caps lock er aktivert

en: Caps lock is not active
nn: Caps lock er deaktivert

en: Num lock is active
nn: Num lock er aktivert

en: Num lock is not active
nn: Num lock er deaktivert

en: %u unread notifications
nn: %u uleste varsel

en: 1 unread notification
nn: 1 ulest varsel

en: No unread notifications
nn: Ingen uleste varsel

en: Volume is in use by other processes
nn: Dataområdet er i bruk av andre prosessar

en: Operation aborted
nn: Handlinga vart avbroten

en: Type your password
nn: Skriv inn passordet ditt

en: Removable devices
nn: Flyttbare einingar

en: Local volumes
nn: Lokale dataområde

en: Network folders
nn: Nettverksmapper

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
nn: Anna

en: Eject
nn: Løys ut

en: Unmount
nn: Demonter

en: Open "%s"
nn: Opne "%s"

en: You can now safely remove
nn: Du kan no trygt fjerne

en: Unknown Device
nn: Ukjent eining

en: Error while ejecting device
nn: Det skjedde ein feil i forsøket på å løyse ut eininga

en: Error while unmounting volume
nn: Feil ved demontering av dataområde

en: Places
nn: Stader

en: Nothing to display right now
nn: Ikkje noko å vise for augneblinken

en: Mount some drives
nn: Monter nokre diskar

en: Enable more sections
nn: Aktiver fleire delar

en: Mount and open "%s"
nn: Monter og opne "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
nn: Skriv inn krypteringsnøkkelen for å låse opp dette dataområdet

en: The password you entered is incorrect
nn: Passordet du skreiv inn er gale

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
nn: Ein ukjent feil oppstod i forsøket på å montere dette dataområdet

en: Toggle the desktop
nn: Vis skrivebord

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
nn: Bluetooth-innstillingar

note: Send files button
en: Send Files
nn: Send filer

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
nn: Bluetooth i flymodus

en: Bluetooth is disabled
nn: Bluetooth er deaktivert

en: Bluetooth is active
nn: Bluetooth er aktivert

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
nn[0]: Kopla til %d eining
nn[1]: Kopla til %d einingar

en: Battery fully charged.
nn: Batteriet er fullada.

en: Unknown
nn: Ukjent

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
nn: Batteriet ladar

en: Battery remaining
nn: Batteri som er att

en: Show battery percentage
nn: Vis batteriprosent

en: Power settings
nn: Strauminnstillingar

note: User Menu Creation
en: User
nn: Brukar

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
nn: Lås

en: Suspend
nn: Kvilemodus

en: Hibernate
nn: Dvalemodus

en: Restart
nn: Start om att

en: Shutdown
nn: Slå av

en: Logout
nn: Logg av

en: Rename
nn: Gje nytt namn

en: No apps are currently playing audio.
nn: Ingen program speler av lyd.

en: Play some music
nn: Spel litt musikk

en: Apps
nn: Program

en: Devices
nn: Einingar

en: Notifications
nn: Varsel

en: Nothing to see here
nn: Ikkje noko å sjå her

en: No new notifications
nn: Ingen nye varsel

en: Authentication failed
nn: Stadfestinga av identiteten mislukkast

en: Group:
nn: Gruppe:

en: Are you sure you want to end your session?
nn: Er du sikker på at du vil avslutte økta?

en: Menu Icon
nn: Menyikon

en: Enable notification
nn: Ingen nye varsel

en: Show date
nn: Vis dato

en: Show seconds
nn: Vis sekundar

en: Use 24 hour time
nn: Bruk 24-timarsklokke

en: Night Light
nn: Nattlys

en: Temperature
nn: Temperatur

en: Sunset to Sunrise
nn: Solnedgang til soloppgang

en: Always show
nn: Alltid synleg

en: Password:
nn: Passord:

en: Calendar
nn: Kalender
