budgie-desktop 10.7.2 - en to oc translation catalogue (331 entries)

note: Do nothing if there were no held notifications translators: This is the title of a notification that is shown after notifications have been blocked because an application was in fullscreen mode
en: Unread Notifications
oc: Notificacions pas legidas

note: No existing ref, make a new notification translators: Text for a button on the notification to open Raven to the notifications view
en: View Notifications
oc: Veire las notificacions

en: Log out
oc: Desconnexion

en: Restart device
oc: Reaviar

en: Power Off
oc: Atudar

en: Budgie Desktop Settings
oc: Paramètres del burèu Budgie

en: System Settings
oc: Paramètres sistèma

note: If we have valid windows open Only one window and a valid AbominationRunningApp for it Budgie Screensaver reports as budgie-daemon, so at the very least fix here as a workaround
en: Budgie Screenshot
oc: Captura d’ecran Budgie

note: Translators: be as brief as possible; popovers ar cut off if broader than the window
en: Screenshot entire screen
oc: Prendre una captura d'ecran de l'ecran tot entièr

en: Screenshot active window
oc: Prendre una captura d'ecran de la fenèstra activa

en: Screenshot selected area
oc: Prendre una captura d'ecran de la zòna seleccionada

note: we cannot use areabuttons_labels, since these will be translated don't translate, internal use translate! These are the interface names
en: Screen
oc: Ecran

en: Window
oc: Fenèstra

en: Selection
oc: Seleccion

note: translate
en: Cancel screenshot
oc: Anullar la captura d’ecran

en: Save screenshot to the selected directory
oc: Enregistrar la captura d'ecran dins lo dossièr seleccionat

en: Copy screenshot to the clipboard
oc: Copiar la captura d'ecran dins lo quichapapièrs

en: Open screenshot in default application
oc: Dobrir la captura d'ecran amb l'aplicacion per defaut

note: Other -> call Filebrowser (path = null) 'Other' is about setting a custom directory on a dropdown list
en: Other...
oc: Autre...

note: set custom dir to found dir
en: Open Folder
oc: Dobrir lo dossièr

en: Cancel
oc: Anullar

en: Open
oc: Dobrir

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
oc: Dòsi de cafeïna ajustada

en: Turned off Caffeine Boost
oc: Dòsi de cafeïna tirada

en: Untitled
oc: Sens títol

en: No description
oc: Cap de descripcion

en: running
oc: en cors d'execucion

en: Applications
oc: Aplicacions

en: Add
oc: Ajustar

en: Command
oc: Comanda

en: An entry with that title already exists
oc: Una entrada amb aqueste títol existís ja

en: Title
oc: Títol

en: Required
oc: Requesit

en: Description
oc: Descripcion

en: Optional
oc: Opcional

en: Autostart
oc: Aviada automatica

en: Autostart apps
oc: Aplicacions a l’aviada

en: Add Application
oc: Apondre una aplicacion

en: Add Command
oc: Ajustar una comanda

en: Desktop
oc: Burèu

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
oc: Icònas del burèu

en: Control whether to allow icons on the desktop.
oc: Contraròtla se las icònas son permesas pel burèu.

note: DesktopFolder doesn't support fancy options like showing home folder, trash, or active mounts DesktopType is the only one that doesn't support showing mounts Switcher to show or hide active mounts
en: Active Mounts
oc: Montatges actius

en: Show all active mounts on the desktop.
oc: Mostrar totes los volumes montats al burèu.

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
oc: Dossièr personal

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
oc: Apondre un acorchi cap a vòstre repertòri personal sul burèu.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
oc: Escobilhièr

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
oc: Apondre un acorchi cap a l’escobilhièr pel burèu

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
oc: Talha de las icònas

en: Set the desired size of icons on the desktop.
oc: Definir la talha volguda per las icònas del burèu.

en: Number of virtual desktops
oc: Nombre de burèu virtuals

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
oc: Nombre de burèus / espacis de trabalh de crear automaticament a l’aviada.

en: Single
oc: Unic

note: If the click policy is to double click
en: Double
oc: Doble

en: Click Policy
oc: Foncionament del clic

en: Click Policy determines if we should open items on a single or double click.
oc: L’estrategia al Clic indica se cal dobrir los elements d’un simple o doble clic.

note: Small
en: Small
oc: Pichona

note: Large
en: Large
oc: Granda

note: Massive
en: Massive
oc: Grandassa

en: Fonts
oc: Poliças

en: Window Titles
oc: Títols de las fenèstras

en: Set the font used in the titlebars of applications.
oc: Definir la polissa utilizada dins las barras de títols de las aplicacions.

en: Set the display font used by for documents.
oc: Definir la polissa d’afichatge utilizada pels documents.

en: Interface
oc: Interfàcia

en: Set the primary font used by application controls.
oc: Definir la polissa principala utilizada pels contraròtles d’aplicacion.

en: Monospace
oc: Monoespaci

en: Text scaling
oc: Escala del tèxt

en: Set the text scaling factor.
oc: Definir lo factor d’escala per lo tèxt.

en: Full
oc: Complèt

en: Medium
oc: Mejan

en: Slight
oc: Leugièr

en: None
oc: Cap

en: Hinting
oc: Ajustament

en: Subpixel (for LCD screens)
oc: Sospixèl (pels ecrans LCD)

en: Standard (grayscale)
oc: Estandard (nivèl de gris)

en: Antialiasing
oc: Lissatge

en: Confirm panel removal
oc: Confirmatz la supression del panèl

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
oc: Volètz vertadièrament suprimir aqueste panèl ?
    Aquesta accions es irreversibla.

en: Remove panel
oc: Levar panèl

en: Keep panel
oc: Gardar panèl

en: Confirm applet removal
oc: Confirmar la supression de l’applet

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
oc: Volètz vertadièrament suprimir aquesta applet ?
    Aquesta accions es irreversibla.

en: Don't ask me again
oc: Me demandar pas mai

en: Remove applet
oc: Suprimir l’applet

en: Keep applet
oc: Conservar l’applet

en: Confirm widget removal
oc: Confirmatz la supression del widget

en: Remove
oc: Levar

en: Widget Settings
oc: Paramètres del widget

en: Add widget
oc: Apondre un widget

en: Choose a new widget to add to the Widgets view
oc: Causissètz un widget novèl d’apondre a la vista Widgets

en: No settings available
oc: Cap de paramètre pas disponible

en: Widgets
oc: Element visual

en: Settings
oc: Paramètres

en: Built-in
oc: Integrat

en: Choose a plugin
oc: Causir un empeuton

en: No description.
oc: Cap de descripcion

en: by %s
oc: per %s

en: No authors listed
oc: Cap d’autor pas listat

en: Appearance
oc: Aparéncia

en: Panels
oc: Panèls

en: Create new panel
oc: Crear un panèl novèl

en: Windows
oc: Fenèstras

en: Attach modal dialogs to windows
oc: Juntar las fenèstras de dialòg a las fenèstras

en: Button layout
oc: Disposicion dels botons

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
oc: Modificar la disposicion dels botons de la barra de títol de las aplicacions.

en: Center new windows on screen
oc: Centrar las fenèstras novèlas

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
oc: Desactivar lo mòde nuèch quand la fenèstra en es plen ecran

en: Right (standard)
oc: Drecha (estandard)

en: Left
oc: Esquèrra

en: Remove Panel
oc: Levar panèl

en: Remove this panel from the screen
oc: Tirar aqueste panèl

en: Top Panel
oc: Panèl superior

en: Right Panel
oc: Panèl drech

en: Left Panel
oc: Panèl esquèr

en: Bottom Panel
oc: Panèl inferior

en: Top
oc: Naut

en: Right
oc: Drecha

en: Bottom
oc: Bas

en: Always
oc: Totjorn

en: Dynamic
oc: Dinamic

en: Automatic
oc: Automaticament

en: Never
oc: Pas jamai

en: Position
oc: Posicion

en: Size
oc: Talha

en: Spacing
oc: Espaçament

en: Automatically hide
oc: Amagar automaticament

en: Transparency
oc: Transparéncia

en: Shadow
oc: Ombra

en: Stylize regions
oc: Estilizar las regions

en: Dock mode
oc: Mòde Dock

en: Applet Settings
oc: Paramètres d’Applet

en: Add applet
oc: Ajustar una applet

en: Choose a new applet to add to this panel
oc: Causissètz una applet novèla d’apondre a aqueste panèl

en: Start
oc: Aviar

en: Center
oc: Centrar

en: End
oc: Fin

en: Set Raven position
oc: Definir la posicion de Raven

en: Set notification sort order
oc: Definir l’òrdre de triada de las notificacions

en: Style
oc: Estil

en: Icons
oc: Icònas

en: Set the globally used icon theme
oc: Definís lo tèma global de las icònas

en: Set the globally used mouse cursor theme
oc: Definís l’aparéncia del cursor

en: Notification Position
oc: Posicion de las notificacions

en: Set the location for notification popups
oc: Definir l’emplaçament de las notificacions sorgissentas

en: Dark theme
oc: Tèma escur

en: Built-in theme
oc: Tèma integrat

en: Animations
oc: Animacions

en: Top Left
oc: Amont a esquèrra

en: Bottom Left
oc: Aval a esquèrra

en: Bottom Right
oc: Enbàs a drecha

en: Top Right
oc: Ennaut a drecha

en: Set menu icon from file
oc: Definir l’icòna del menú a partir d’un fichièr

en: Image files
oc: Fichièrs imatge

en: Any file
oc: Totes los fichièrs

en: Set icon
oc: Definir l’icòna

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
oc: O planhèm, cap de resultat pas trobat

en: Power
oc: Alimentacion

en: All
oc: Tot

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
oc: Mòde cafeïna

en: Timer (minutes)
oc: Temporizador

en: System time and date settings
oc: Paramètres d’ora e de data del sistèma

en: Launch New Instance
oc: Lançar una instància novèla

en: Close All Windows
oc: Tampar totas las fenèstras

en: Always On Top
oc: Totjorn en dessús

en: Maximize
oc: Maximizar

en: Minimize
oc: Reduire

en: Unfavorite
oc: Levar dels favorits

en: Favorite
oc: Favorit

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
oc: Passar a l’espaci de trabalh %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
oc: Reduire

en: Close Window
oc: Tampar la fenèstra

en: Caps lock is active
oc: Varr. maj. es activat

en: Caps lock is not active
oc: Varr. maj. es pas activat

en: Num lock is active
oc: La tòca Verr. Num es activada

en: Num lock is not active
oc: La tòca Verr. Num es desactivada

en: No unread notifications
oc: Cap de notificacion pas legida

en: Volume is in use by other processes
oc: Lo volume es utilizat per d’autres processús

en: Operation aborted
oc: Operacion anullada

en: Type your password
oc: Picatz lo senhal

en: Removable devices
oc: Periferics amovibles

en: Local volumes
oc: Disques locals

en: Network folders
oc: Dossièrs ret

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
oc: Autre

en: Eject
oc: Ejectar

en: Unmount
oc: Desmontar

en: Open "%s"
oc: Dobrir « %s »

en: You can now safely remove
oc: Podètz ara tirar lo periferic d’un biais segur

en: Unknown Device
oc: Periferic desconegut

en: Error while ejecting device
oc: Error en expulsant lo periferic

en: Error while unmounting volume
oc: Error en desmontant lo volum

en: Places
oc: Luòcs

en: Mount and open "%s"
oc: Montar e dobrir « %s »

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
oc: Dintratz lo senhal per deschifrar e desverrolhar aqueste volume

en: The password you entered is incorrect
oc: Lo senhal es incorrèct

en: Nothing to display right now
oc: Pas res de mostrar per ara

en: Mount some drives
oc: Montar d’unes disques

en: Enable more sections
oc: Activar mai de seccions

en: Toggle the desktop
oc: Bascular al burèu

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
oc: Paramètres del Bluetooth

note: Send files button
en: Send Files
oc: Enviar fichièrs

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
oc: Mòde avion del Bluetooth

en: Bluetooth is disabled
oc: Bluetooth desactivat

en: Bluetooth is active
oc: Bluetooth activat

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
oc[0]: Connectat a %d aparelh
oc[1]: Connectat a %d aparelhs

en: Battery fully charged.
oc: Batariá completament cargada.

en: Unknown
oc: Desconeguda

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
oc: Batariá en carga

en: Battery remaining
oc: Batariá de sòbra

en: Power settings
oc: Paramètres d’energia

note: User Menu Creation
en: User
oc: Utilizaire

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
oc: Verrolhar

en: Suspend
oc: Metre en velha

en: Hibernate
oc: Metre en velha perlongada

en: Restart
oc: Reaviar

en: Shutdown
oc: Atudar

en: Logout
oc: Desconnexion

en: Rename
oc: Renomenar

en: No apps are currently playing audio.
oc: Cap d’aplicacions utiliza l’àudio.

en: Play some music
oc: Escotar un tròç de musica

en: Unknown Title
oc: Títol desconegut

en: Unknown Artist
oc: Artista desconegut

en: Unknown Album
oc: Album desconegut

en: Playing - %s
oc: En lectura - %s

en: Paused - %s
oc: En pausa - %s

en: No apps are playing audio.
oc: Cap d’aplicacion legís pas d’àudio.

en: Apps
oc: Aplicacions

en: Devices
oc: Periferics

en: Usage Monitor
oc: Susvelhar l’usatge

en: Oldest to newest
oc: Mai ancians a mai recents

en: Newest to oldest
oc: Mai recents a mai ancians

en: Nothing to see here
oc: Pas res a veire aquí

en: No new notifications
oc: Cap de notificacion novèla

en: %u unread notifications
oc: %u notificacions pas legidas

en: 1 unread notification
oc: 1 notificacion pas legida

en: Notifications
oc: Notificacions

en: No widgets added.
oc: Cap de widget pas apondut.

note: Make sure we have a default name
en: New Category
oc: Categoria novèla

note: * Add our categories, adhearing to the Freedesktop Menu spec. * * Inclusions and exclusions are sourced from multiple places, * including the UbuntuBudgie fork of applications-menu, gnome-menus, * the Freedeskop Menus spec, and by ourselves.
en: Accessories
oc: Accessòris

en: Education
oc: Educacion

en: Games
oc: Jòcs

en: Graphics
oc: Grafisme

en: Office
oc: Burotica

en: Programming
oc: Programacion

en: Science
oc: Sciéncias

en: Sound & Video
oc: Son e vidèo

en: System Tools
oc: Aisinas sistèma

en: Universal Access
oc: Accès universal

en: Authentication failed
oc: Fracàs d'autentificacion

en: Group:
oc: Grop :

note: Create our buttons
en: _Lock
oc: _Verrolhar

en: L_og Out
oc: Se desc_onnectar

en: _Suspend
oc: _Metre en velha

en: _Hibernate
oc: _Ivernar

en: _Reboot
oc: _Reaviar

en: Shut_down
oc: Atu_dar

en: This system does not support hibernation.
oc: Aqueste sistèma pren pas en carga l’ivernacion.

en: Are you sure you want to end your session?
oc: Volètz vertadièrament tampar la session ?

en: Name:
oc: Nom :

en: Folder:
oc: Dossier :

en: Delay in seconds
oc: Relambi en segondas

en: Show Pointer
oc: Inclure lo puntador

en: Play sound when capturing
oc: Legir un son en capturant

en: Show Menu Label
oc: Mostrar l’etiqueta del menú

en: Menu Label
oc: Etiqueta del menú

en: Use Default Menu Icon
oc: Utilizar l’icòna de menú per defaut

en: Menu Icon
oc: Icòna menú

en: Compact Mode
oc: Mòde compact

en: Show Headers
oc: Mostrar las categorias

en: Show settings items
oc: Afichar los paramètres d’item

en: Enable notification
oc: Activar las notificacions

en: Maximize brightness
oc: Maximizar la luminositat

en: Brightness Level
oc: Nivèl de luminositat

en: Show date
oc: Mostrar la data

en: Show seconds
oc: Mostrar las segondas

en: Use 24 hour time
oc: Utilizar lo format 24 oras

en: Custom Format
oc: Format personalizat

en: Custom Timezone
oc: Fus orari personalizat

en: UTC
oc: TUC

en: Only show favorited
oc: Sonque afichar los favorits

en: Lock icons
oc: Verrolhar las icònas

en: Restrict to Workspace
oc: Restrénher l’espaci de trabalh

en: Night Light
oc: Mòde nuèch

en: Temperature
oc: Temperatura

en: Schedule
oc: Planificacion

en: Sunset to Sunrise
oc: Levar al colcar del solelh

en: Manual
oc: Manualament

en: Display Settings
oc: Paramètres d'afichatge

en: Show label
oc: Mostrar lo nom de l’applet

en: Show places
oc: Mostrar los emplaçaments

en: Show network folders
oc: Mostrar los emplaçaments ret

en: Show removable drives
oc: Mostrar los periferics amovibles

en: Always expand places
oc: Totjorn espandir los emplaçaments

en: Spacer size
oc: Espaçament

en: Icon Spacing
oc: Espaçament de las icònas

en: Show battery percentage
oc: Afichar lo percentatge de batariá

en: "Add" button visibility
oc: Visibilitat del boton « Ajustar »

en: Don't show
oc: Mostrar pas

en: Show on mouseover
oc: Afichar al passatge de la mirga

en: Always show
oc: Totjorn mostrar

en: Show Week Numbers
oc: Afichar los numèros de setmana

en: Show Day Names
oc: Afichar los noms de jorn

en: Allow Volume Overdrive
oc: Autorizar de subrejogar los sons

en: Show Swap Usage
oc: Afichar l’usatge Swap

en: Authentication Required
oc: Autentificacion requesida

en: Password:
oc: Senhal :

en: Authentication is required
oc: L’autentificacion es requerida

en: Authenticate
oc: S’autentificar

en: Budgie screenshot app
oc: Aplicacion de captura d’ecran Budgie

en: Change desktop appearance and behavior
oc: Modificar l’aparéncia e lo compòrtament del burèu

en: Budgie Panel
oc: Panèl Budgie

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
oc: Aviar d'autras aplicacions e diferents utilitaris per gerir las fenèstras, indicar l'ora, etc.

en: Search for and start up applications.
oc: Recercar e lançar d’aplicacions.

en: Prevent the system and screen from sleeping.
oc: Empachar lo sistèma e l’ecran de dormir.

en: A digital clock with a customizable format.
oc: Un relòtge numeric amb un format personalizat.

en: A configurable application task list.
oc: Una aplicacion de list de prètzfaches configurabla.

en: Indicates which keyboard layout is currently in use.
oc: Indica quin agençament de clavièr es actualament utilizat.

en: Show status of lock keys.
oc: Afichar l’estat del verrolhatge majusculas.

en: Toggle and modify Night Light settings.
oc: Bascular e modificar los paramètres del lum nuechenc.

en: Open the Raven notifications view.
oc: Dobrir la vista de las notificacions de Raven.

en: Show drives and favorite folders.
oc: Afichar los lectors e los dossièrs preferits.

en: Open the Raven sidebar.
oc: Dobrir la barra laterala de Raven.

en: Visual separator between applets.
oc: Separador visual entre applets.

en: A button that toggles visibility of the desktop.
oc: Un boton qu’altèrna la visibilitat del burèu.

en: Show system status indicators, like sound, battery, and Bluetooth.
oc: Afichar los indicators d’estat sistèma coma lo son, la batariá e lo Bluetooth.

en: An application task list with icons and labels.
oc: Una aplicacion de lista de prètzfaches amb icònas e etiquetas.

en: Opens the power dialog.
oc: Dobrís la fenèstra d’energia.

en: Calendar
oc: Calendièr

en: Sound Input
oc: Entrada son

en: Sound Output
oc: Sortida son

en: Budgie Desktop
oc: Burèu Budgie

en: This session logs you into the Budgie Desktop
oc: Aquesta session vos connècta al burèu Budgie
