budgie-desktop 10.7.2 - en to pa translation catalogue (280 entries)

en: Log out
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ

en: Restart device
pa: ਮੁੜ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Power Off
pa: ਸਿਸਟਮ ਬੰਦ

en: Budgie Desktop Settings
pa: ਬੱਜੀ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: System Settings
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
pa: ਕੈਫੀਨ ਬੂਸਟ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Turned off Caffeine Boost
pa: ਕੈਫੀਨ ਬੂਸਟ ਬੰਦ ਹੈ

en: Untitled
pa: ਬਿਨਾ ਸਿਰਲੇਖ

en: No description
pa: ਬਿਨਾ ਵੇਰਵੇ ਦੇ

en: running
pa: ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Applications
pa: ਐਪਲੀਕੈਸ਼ਨਸ

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Command
pa: ਕਮਾਂਡ

en: An entry with that title already exists
pa: ਉਸ ਸਿਰਲੇਖ ਦੇ ਨਾਲ ਇਕ ਐਂਟਰੀ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Title
pa: ਸਿਰਲੇਖ

en: Required
pa: ਲੋੜੀਂਦਾ

en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Optional
pa: ਵਿਕਲਪਿਕ

en: Autostart
pa: ਆਟੋਸਟਾਰਟ

en: Autostart apps
pa: ਆਟੋਸਟਾਰਟ ਐਪਸ

en: Add Application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add Command
pa: ਕਮਾਂਡ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਆਈਕਾਨ

en: Control whether to allow icons on the desktop.
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਕਰੋ ਕਿ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਆਈਕਾਨਾਂ ਨੂੰ ਆਗਿਆ ਦੇਣੀ ਹੈ ਜਾਂ ਨਹੀਂ.

note: DesktopFolder doesn't support fancy options like showing home folder, trash, or active mounts DesktopType is the only one that doesn't support showing mounts Switcher to show or hide active mounts
en: Active Mounts
pa: ਐਕਟਿਵ ਮਾਉਂਟਸ

en: Show all active mounts on the desktop.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਸਾਰੇ ਐਕਟਿਵ ਮਾਊਂਟ ਸ਼ੋਅ ਕਰੋ.

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
pa: ਹੋਮ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਹੋਮ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
pa: ਕੂੜਾ

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਕੂੜਾ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ.

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
pa: ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Set the desired size of icons on the desktop.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਆਈਕਾਨਾਂ ਦਾ ਲੋੜੀਂਦਾ ਅਕਾਰ ਸੈਟ ਕਰੋ.

en: Number of virtual desktops
pa: ਵਰਚੁਅਲ ਡੈਸਕਟਾਪਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
pa: ਸਿਸਟਮ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਤੇ ਆਪਣੇ ਆਪ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਵਰਚੁਅਲ ਡੈਸਕਟਾੱਪਾਂ / ਵਰਕਸਪੇਸਾਂ ਦੀ ਸੰਖਿਆ.

en: Single
pa: ਸਿੰਗਲ

note: If the click policy is to double click
en: Double
pa: ਡਬਲ

en: Click Policy
pa: ਕਲਿਕ ਨੀਤੀ

en: Click Policy determines if we should open items on a single or double click.
pa: ਕਲਿਕ ਨੀਤੀ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦੀ ਹੈ ਕਿ ਕੀ ਸਾਨੂੰ ਇਕੱਲੇ ਜਾਂ ਡਬਲ ਕਲਿਕ ਤੇ ਚੀਜਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ.

en: Normal
pa: ਨੌਰਮਲ

note: Small
en: Small
pa: ਛੋਟਾ

note: Large
en: Large
pa: ਵੱਡਾ

note: Massive
en: Massive
pa: ਵਿਸ਼ਾਲ

en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

en: Window Titles
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਇਟਲ

en: Set the font used in the titlebars of applications.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਦੇ ਟਾਇਟਲਬਾਰ ਵਿੱਚ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਫੋਂਟ ਸੈਟ ਕਰੋ.

en: Documents
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼

en: Set the display font used by for documents.
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ਾਂ ਦੁਆਰਾ ਵਰਤੇ ਗਏ ਡਿਸਪਲੇਅ ਫੋਂਟ ਸੈਟ ਕਰੋ.

en: Interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Set the primary font used by application controls.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਕੰਟ੍ਰੋਲਸ ਦੁਆਰਾ ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਫੋਂਟ ਸੈਟ ਕਰੋ.

en: Monospace
pa: ਮੋਨੋਸਪੇਸ

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
pa: ਟੈਕਸਟ ਪ੍ਰਮੁੱਖ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਦੁਆਰਾ ਵਰਤੇ ਗਏ ਫਿਕਸਡ-ਚੌੜਾਈ ਫੋਂਟ ਸੈਟ ਕਰੋ.

en: Text scaling
pa: ਟੈਕਸਟ ਸਕੇਲਿੰਗ

en: Set the text scaling factor.
pa: ਟੈਕਸਟ ਸਕੇਲਿੰਗ ਫੈਕਟਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ.

en: Full
pa: ਪੂਰਾ

en: Medium
pa: ਦਰਮਿਆਨੇ

en: Slight
pa: ਥੋੜ੍ਹਾ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Hinting
pa: ਇਸ਼ਾਰਾ

en: Set the type of hinting to use.
pa: ਕਿਸ ਤਰਾਂ ਦੀ ਹੀਟਿੰਗ ਵਰਤਣੀ ਹੈ ਸੈੱਟ ਕਰੋ.

en: Subpixel (for LCD screens)
pa: ਸਬਪਿਕਸਲ (LCD ਸਕ੍ਰੀਨਾਂ ਲਈ)

en: Standard (grayscale)
pa: ਸ੍ਟੈਂਡਰ੍ਡ (ਗ੍ਰੇਸਕੇਲ)

en: Antialiasing
pa: ਐਂਟੀਅਲੀਅਸੀਂਗ

en: Set the type of antialiasing to use.
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਐਂਟੀਅਲਾਈਸਿੰਗ ਦੀ ਕਿਸਮ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ.

en: Confirm panel removal
pa: ਪੈਨਲ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਅਸਲ ਵਿੱਚ ਇਸ ਪੈਨਲ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ? ਇਸ ਕੰਮ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਨਹੀਂ ਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ.

en: Remove panel
pa: ਪੈਨਲ ਹਟਾਓ

en: Keep panel
pa: ਪੈਨਲ ਨੂੰ ਰੱਖੋ

en: Confirm applet removal
pa: ਐਪਲਿਟ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਅਸਲ ਵਿੱਚ ਇਸ ਐਪਲਿਟ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ? ਇਸ ਕਿਰਿਆ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਨਹੀਂ ਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ.

en: Don't ask me again
pa: ਮੈਨੂੰ ਦੁਬਾਰਾ ਨਾ ਪੁੱਛਣਾ

en: Remove applet
pa: ਐਪਲਿਟ ਹਟਾਓ

en: Keep applet
pa: ਐਪਲਿਟ ਨੂੰ ਰੱਖ ਲਵੋ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: No settings available
pa: ਕੋਈ ਸੈਟਿੰਗ ਉਪਲਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Widgets
pa: ਵਿਜੇਟਾਂ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

en: Panels
pa: ਪੈਨਲਾਂ

en: Session
pa: ਸੈਸ਼ਨ

en: Create new panel
pa: ਨਵਾਂ ਪੈਨਲ ਬਣਾਓ

en: Windows
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼

en: Attach modal dialogs to windows
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਵਿੱਚ ਮਾਡਲ ਡਾਈਲਾਗ ਜੋੜੋ

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
pa: ਮਾਡਲ ਡਾਈਲਾਗ ਪੇਰੈਂਟ ਵਿੰਡੋ ਨਾਲ ਜੁੜੇ ਹੋ ਜਾਣਗੇ ਅਤੇ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਏਧਰ ਓਧਰ ਖਿੱਚਣ 'ਤੇ ਇਕੱਠੇ ਚੱਲਣਗੇ.

en: Button layout
pa: ਬਟਨ ਲੇਆਉਟ

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਟਾਈਟਲ ਬਾਰ ਵਿੱਚ ਬਟਨਾਂ ਦੀ ਲੇਆਊਟ ਬਦਲੋ.

en: Center new windows on screen
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸਕ੍ਰੀਨ ਦੇ ਵਿਚਕਾਰ ਕਰੋ

en: Center newly launched windows on the current screen.
pa: ਨਵੀਆਂ ਲੌਂਚ ਕੀਤੀਆਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਨੂੰ ਮੌਜੂਦਾ ਸਕ੍ਰੀਨ ਦੇ ਵਿਚਕਾਰ ਕਰੋ.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
pa: ਜਦੋਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਪੂਰੀ ਸਕ੍ਰੀਨ ਤੇ ਹੋਣ ਤਾਂ ਨਾਈਟ-ਲਾਈਟ ਮੋਡ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰ ਦਵੋ

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
pa: ਜਦੋਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਪੂਰੀ ਸਕ੍ਰੀਨ ਤੇ ਹੋਣ ਤਾਂ ਨਾਈਟ-ਲਾਈਟ ਮੋਡ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰ ਦਿੰਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਦੁਬਾਰਾ ਚਾਲੂ ਕਰ ਦਿੰਦਾ ਹੈ  ਜਦੋ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਪੂਰੀ ਸਕ੍ਰੀਨ ਛੱਡ ਦੇਣ.

en: Automatic tiling
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਟਾਇਲਿੰਗ

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਆਪਣੇ ਆਪ ਟਾਈਲ ਹੋ ਜਾਣਗੀਆਂ ਜਦੋਂ ਸਕ੍ਰੀਨ ਦੇ ਸਿਖਰ 'ਤੇ ਜਾਂ ਕੋਨੇ' ਚ ਖਿੱਚੀਆਂ ਗਈਆਂ.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
pa: ਮਾਯੂਸ ਦੇ ਵਿੰਡੋ ਵਿਚੋਂ ਅੰਦਰ ਬਾਹਰ ਹੋਣ ਤੇ ਫੋਕਸ ਵਿਚ ਬਦਲਾਵ ਨੂੰ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
pa: ਵਿੰਡੋ ਫੋਕਸ ਨੂੰ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਉਂਦਾ ਹੈ ਜਦੋਂ ਮਾਊਸ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਅਨਫੋਕਸ ਜਦੋ ਮਾਊਸ  ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਛੱਡ ਦਿੰਦਾ ਹੈ.

en: Show all windows in tab switcher
pa: ਟੈਬ ਸਵਿੱਚਰ ਵਿੱਚ ਸਾਰੀਆਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸ਼ੋਅ ਕਰੋ

en: All tabs will be displayed in tab switcher regardless of the workspace in use.
pa: ਸਾਰੀਆਂ ਟੈਬਾਂ ਵਰਕਸਪੇਸ ਦੀ ਪਰਵਾਹ ਕੀਤੇ ਬਿਨਾਂ ਟੈਬ ਸਵਿੱਚਰ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ.

en: Right (standard)
pa: ਸਹੀ

en: Left
pa: ਖੱਬਾ

en: Applets
pa: ਐਪਲਿਟਾਂ

en: Remove Panel
pa: ਪੈਨਲ ਹਟਾਓ

en: Remove this panel from the screen
pa: ਇਸ ਪੈਨਲ ਨੂੰ ਸਕ੍ਰੀਨ ਤੋਂ ਹਟਾਓ

en: Top Dock
pa: ਉੱਪਰਲੀ ਡੌਕ

en: Right Dock
pa: ਸੱਜੀ ਡੌਕ

en: Left Dock
pa: ਖੱਬੀ ਡੌਕ

en: Bottom Dock
pa: ਹੇਠਲੀ ਡੌਕ

en: Top Panel
pa: ਉੱਪਰਲਾ ਪੈਨਲ

en: Right Panel
pa: ਸੱਜਾ ਪੈਨਲ

en: Left Panel
pa: ਖੱਬਾ ਪੈਨਲ

en: Bottom Panel
pa: ਹੇਠਲਾ ਪੈਨਲ

en: Top
pa: ਸਿਖਰ

en: Right
pa: ਸੱਜਾ

en: Bottom
pa: ਹੇਠਾਂ

en: Always
pa: ਹਮੇਸ਼ਾਂ

en: Dynamic
pa: ਗਤੀਸ਼ੀਲ

en: Automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ

en: Intelligent
pa: ਬੁੱਧੀਮਾਨ

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: Position
pa: ਅਸਥਾਨ

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
pa: ਸਕ੍ਰੀਨ ਦੇ ਕਿਨਾਰੇ ਨੂੰ ਸੈਟ ਕਰੋ ਜਿਸ ਤੇ ਇਹ ਪੈਨਲ ਰਹੇਗਾ

en: Size
pa: ਅਕਾਰ

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
pa: ਇਸ ਪੈਨਲ ਦਾ ਅਕਾਰ (ਚੌੜਾਈ ਜਾਂ ਉਚਾਈ, ਸਥਿਤੀ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ) ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ

en: Automatically hide
pa: ਆਪਣੇ ਆਪ ਲੁਕਾਓ

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
pa: ਜਦੋਂ ਸੈਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਸਕ੍ਰੀਨ ਦੀ ਜਿਆਦਾ ਤੋਂ ਜਿਆਦਾ ਜਗਾਹ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਪੈਨਲ ਆਪਣੇ ਆਪ ਦਿਖਣੋ ਹਟ ਜਾਵੇਗਾ

en: Transparency
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ

en: Control when this panel should have a solid background
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਕਰੋ ਜਦੋਂ ਇਸ ਪੈਨਲ ਦਾ ਪਿੱਛਾ ਭਰਵਾਂ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Shadow
pa: ਪਰਛਾਵਾਂ

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
pa: ਇੱਕ ਸਜਾਵਟੀ ਡਿੱਗਦਾ-ਪਰਛਾਵਾਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਧੁੰਦਲੇ ਪੈਨਲਾਂ ਲਈ ਆਦਰਸ਼ ਹੈ

en: Stylize regions
pa: ਖੇਤਰਾਂ ਨੂੰ ਸਟਾਈਲਾਈਜ਼ ਕਰੋ

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
pa: ਪੈਨਲ ਵਿਚ ਇਕ ਸੰਕੇਤ ਜੋੜਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਕਿ ਪੈਨਲ ਦੇ ਤਿੰਨ ਮੁੱਖ ਖੇਤਰਾਂ ਵਿਚੋਂ ਹਰ ਇਕ ਨੂੰ ਵੱਖਰੇ ਢੰਗ ਨਾਲ ਦਿੱਖ ਦਿੱਤੀ ਜਾ ਸਕੇ.

en: Dock mode
pa: ਡੌਕ ਮੋਡ

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
pa: ਜਦੋਂ ਡੌਕ ਵਾਲੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਪੈਨਲ ਕੀਮਤੀ ਸਕ੍ਰੀਨ ਅਸਟੇਟ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਕਰਦਿਆਂ, ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਥਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੇਗਾ

en: Add applet
pa: ਐਪਲਿਟ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Choose a new applet to add to this panel
pa: ਇਸ ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਜੋੜਨ ਲਈ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਐਪਲਿਟ ਚੁਣੋ

en: Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Center
pa: ਵਿਚਕਾਰ

en: End
pa: ਅੰਤ

en: Set Raven position
pa: ਰੇਵਨ ਦੀ ਜਗਾਹ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ

en: Set which side of the screen Raven will open on. If set to Automatic, Raven will open where its parent panel is.
pa: ਸੈਟ ਕਰੋ ਕਿ ਰੇਵਨ ਸਕ੍ਰੀਨ ਦੀ ਕਿਸ ਸਾਈਡ ਖੁੱਲ੍ਹਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ. ਜੇ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਤੇ ਸੈਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਰੇਵਨ ਉਥੇ ਖੁਲ ਜਾਵੇਗਾ ਜਿਥੇ ਇਸਦਾ ਮੁੱਖ ਪੈਨਲ ਹੈ.

en: Style
pa: ਸਟਾਈਲ

en: Set the appearance of window decorations and controls
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਜਾਵਟ ਅਤੇ ਕੰਟ੍ਰੋਲਸ ਦੀ ਦਿੱਖ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Icons
pa: ਆਈਕਾਨ੍ਸ

en: Set the globally used icon theme
pa: ਗਲੋਬਲ ਤੌਰ ਤੇ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਆਈਕਾਨ ਥੀਮ ਨੂੰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Cursors
pa: ਕਰਸਰਾਂ

en: Set the globally used mouse cursor theme
pa: ਗਲੋਬਲੀ  ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਮਾਊਸ ਕਰਸਰ ਥੀਮ ਨੂੰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Notification Position
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਦੀ ਜਗਾਹ

en: Set the location for notification popups
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਪੌਪਅਪਸ ਲਈ ਸਥਾਨ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ

en: Dark theme
pa: ਡਾਰਕ ਥੀਮ

en: Built-in theme
pa: ਬਿਲਟ-ਇਨ ਥੀਮ

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
pa: ਜਦੋਂ ਇਹ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਬਿਲਟ-ਇਨ ਥੀਮ ਡੈਸਕਟੌਪ ਕੰਪੋਨੈਂਟ ਸਟਾਈਲਿੰਗ ਦੇ ਉੱਪਰ ਦੀ ਹੋ ਕੇ ਅੱਪਲਾਈ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ

en: Animations
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨਾਂ

en: Control whether windows and controls use animations
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਕਰੋ ਕਿ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਅਤੇ ਕੰਟਰੋਲ ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਕਿਵੇਂ  ਵਰਤਦੇ ਹਨ

en: Top Left
pa: ਸਿਖਰ ਤੇ ਖੱਬੇ

en: Bottom Left
pa: ਹੇਠਾਂ ਖੱਬੇ

en: Bottom Right
pa: ਹੇਠਾਂ ਸੱਜੇ

en: Top Right
pa: ਸਿਖਰ ਸੱਜੇ

en: Set menu icon from file
pa: ਫਾਈਲ ਤੋਂ 'ਚੋਂ ਮੀਨੂ ਆਈਕਾਨ ਸੈਟ ਕਰੋ

en: Image files
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਈਲਾਂ

en: Any file
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਫਾਈਲ

en: Set icon
pa: ਆਈਕਾਨ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
pa: ਮੁਆਫ ਕਰਨਾ, ਕੋਈ ਵੀ ਚੀਜ਼ਾਂ ਨਹੀਂ ਮਿਲੀਆਂ

en: All
pa: ਸਭ

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
pa: ਕੈਫੀਨ ਮੋਡ

en: Timer (minutes)
pa: ਟਾਈਮਰ (ਮਿੰਟ)

en: Launch New Instance
pa: ਨਵੀਂ ਸ਼ੁਰੂਆਤ ਕਰੋ

en: Close All Windows
pa: ਸਾਰੀਆਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Always On Top
pa: ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਸਿਖਰ ਚੋਟੀ 'ਤੇ

en: Maximize
pa: ਵੱਡਾ ਕਰੋ

en: Minimize
pa: ਓਹਲੇ ਕਰ ਦਵੋ

en: Unfavorite
pa: ਨਾਪਸੰਦ

en: Favorite
pa: ਮਨਪਸੰਦ

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ %i ਤੇ ਜਾਓ

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
pa: ਅਣ-ਵੱਧ

en: Close Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Show Window Controls
pa: ਵਿੰਡੋ ਕੰਟਰੋਲ ਦਿਖਾਓ

en: Caps lock is active
pa: ਕੈਪਸ ਲੌਕ ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ ਹੈ

en: Caps lock is not active
pa: ਕੈਪਸ ਲੌਕ ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Num lock is active
pa: ਨੰਬਰ ਲੌਕ ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ ਹੈ

en: Num lock is not active
pa: ਨੰਬਰ ਲੌਕ ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No unread notifications
pa: ਕੋਈ ਅਣ ਪੜੀ ਸੂਚਨਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Volume is in use by other processes
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਹੋਰ ਪ੍ਰਕਿਰਿਆਵਾਂ ਦੁਆਰਾ ਵਰਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Operation aborted
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਅਧੂਰਾ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ

en: Type your password
pa: ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਟਾਈਪ ਕਰੋ

en: Removable devices
pa: ਹਟਾਉਣ ਯੋਗ ਯੰਤਰ

en: Local volumes
pa: ਲੋਕਲ ਵਾਲੀਅਮ

en: Network folders
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਫੋਲਡਰ

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
pa: ਹੋਰ ਕੁਝ

en: Eject
pa: ਕੱਢ ਦਵੋ

en: Unmount
pa: ਅਣਮਾਂਊਂਟ

en: Open "%s"
pa: "%s" ਖੋਲ੍ਹੋ

en: You can now safely remove
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਢੰਗ ਨਾਲ ਹਟਾ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Unknown Device
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਯੰਤਰ

en: Error while ejecting device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱਢਣ ਦੌਰਾਨ ਸਮੱਸਿਆ ਸਾਹਮਣੇ ਆ ਰਹੀ ਹੈ

en: Error while unmounting volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਅਨਮਾਉਂਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਸਮੱਸਿਆ

en: Places
pa: ਥਾਵਾਂ

en: Mount and open "%s"
pa: "%s" ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ ਅਤੇ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
pa: ਇਸ ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਅਨਲੌਕ ਕਰਨ ਲਈ ਐਨਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ

en: The password you entered is incorrect
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਦੁਆਰਾ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਪਾਸਵਰਡ ਗਲਤ ਹੈ

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
pa: ਇਸ ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਮਾਂਊਂਟ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਦਿਆਂ ਇੱਕ ਅਣਪਛਾਤੀ ਸਮੱਸਿਆ ਸਾਹਮਣੇ ਆਈ ਹੈ

en: Nothing to display right now
pa: ਇਸ ਵੇਲੇ ਡਿਸਪਲੇਅ ਕਰਨ ਲਈ ਕੁਝ ਨਹੀਂ

en: Mount some drives
pa: ਕੁਝ ਡਰਾਈਵਾਂ ਨੂੰ ਮਾਂਊਟ  ਕਰੋ

en: Enable more sections
pa: ਹੋਰ ਭਾਗਾਂ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Toggle the desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਦੀ ਸਵਿਚ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
pa: ਬਲੂਟੁੱਥ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

note: Send files button
en: Send Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਭੇਜੋ

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
pa: ਬਲੂਟੂਥ ਏਅਰਪਲੇਨ  ਮੋਡ

en: Bluetooth is disabled
pa: ਬਲੂਟੂਥ ਬੰਦ ਹੈ

en: Bluetooth is active
pa: ਬਲੂਟੂਥ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
pa[0]: %d ਜੰਤਰ ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ
pa[1]: %d ਜੰਤਰਾਂ  ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ

en: Battery fully charged.
pa: ਬੈਟਰੀ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਚਾਰਜ ਹੋ ਗਈ ਹੈ.

en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
pa: ਬੈਟਰੀ ਚਾਰਜ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

en: Battery remaining
pa: ਬੈਟਰੀ ਬਾਕੀ ਹੈ

en: Power settings
pa: ਪਾਵਰ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

note: User Menu Creation
en: User
pa: ਯੂਜਰ

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
pa: ਲੌਕ

en: Suspend
pa: ਮੁਅੱਤਲ

en: Hibernate
pa: ਹਾਈਬਰਨੇਟ

en: Restart
pa: ਦੁਬਾਰਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Shutdown
pa: ਬੰਦ ਕਰ ਦਵੋ

en: Logout
pa: ਸਿਸਟਮ ਚੋ ਬਾਹਰ

en: Rename
pa: ਨਾਮ ਬਦਲੋ

en: No apps are currently playing audio.
pa: ਇਸ ਵੇਲੇ ਕੋਈ ਵੀ ਐਪਸ ਆਡੀਓ ਨਹੀਂ ਚਲਾ ਰਹੇ ਹਨ.

en: Play some music
pa: ਕੋਈ ਸੰਗੀਤ ਵਜਾਓ

en: Apps
pa: ਐਪਸ

en: Devices
pa: ਯੰਤਰਾਂ

en: Nothing to see here
pa: ਇੱਥੇ ਵੇਖਣ ਲਈ ਕੁਝ ਨਹੀਂ

en: No new notifications
pa: ਕੋਈ ਨਵੀ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਆਈ

en: %u unread notifications
pa: %u ਨਾ-ਪੜ੍ਹੀਆਂ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨਾਂ

en: 1 unread notification
pa: 1 ਨਾ ਪੜ੍ਹੀ ਗਈ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

en: Notifications
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨਾਂ

en: Authentication failed
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ ਅਸਫਲ

en: Group:
pa: ਗਰੁੱਪ:

en: Are you sure you want to end your session?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਯਕੀਨਨ ਆਪਣੇ ਸੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਖਤਮ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Show Menu Label
pa: ਮੀਨੂ ਲੇਬਲ ਦਿਖਾਓ

en: Menu Label
pa: ਮੀਨੂੰ ਲੇਬਲ

en: Menu Icon
pa: ਮੀਨੂ ਆਈਕਾਨ

en: Compact Mode
pa: ਕੌਮਪੈਕਟ ਮੋਡ

en: Show Headers
pa: ਸਿਰਲੇਖ ਦਿਖਾਓ

en: Roll-over mouse
pa: ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਰੋਲ-ਓਵਰ ਕਰੋ

en: Enable notification
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਸੰਭਵ ਕਰੋ

en: Maximize brightness
pa: ਰੁਸ਼ਨਾਈ ਪੂਰੀ ਤਰਾਂ ਵਧਾ ਦਿਓ

en: Brightness Level
pa: ਰੁਸ਼ਨਾਈ ਦਾ ਪੱਧਰ

en: Show date
pa: ਤਾਰੀਖ ਦਿਖਾਓ

en: Show seconds
pa: ਸਕਿੰਟ ਵੇਖਾਓ

en: Use 24 hour time
pa: 24 ਘੰਟੇ ਦੇ ਸਮੇ ਵਾਲੀ ਘੜੀ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕਰੋ

en: Show all windows on click
pa: ਕਲਿਕ ਕਰਨ 'ਤੇ ਸਾਰੀਆਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਦਿਖਾਉ

en: Only show favorited
pa: ਸਿਰਫ ਮਨਪਸੰਦ ਦਿਖਾਓ

en: Lock icons
pa: ਆਈਕੌਂਸ ਨੂੰ ਲੌਕ ਕਰੋ

en: Restrict to Workspace
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ਤੱਕ ਸੀਮਿਤ ਕਰ ਦਵੋ

en: Middle click to launch new window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਲਾਂਚ ਕਰਨ ਲਈ ਮਿਡਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Require a double-click to launch new window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਲਾਂਚ ਕਰਨ ਲਈ ਡਬਲ-ਕਲਿਕ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Night Light
pa: ਨਾਈਟ ਲਾਈਟ

en: Temperature
pa: ਤਾਪਮਾਨ

en: Schedule
pa: ਸਮਾਸੂਚੀ

en: Sunset to Sunrise
pa: ਸੂਰਜ ਡੁੱਬਣ ਤੋਂ ਲੈ ਕੇ ਸੂਰਜ ਉੱਗਣ ਤਕ

en: Manual
pa: ਮੈਨੂਅਲ

en: Display Settings
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Show label
pa: ਲੇਬਲ ਦਿਖਾਓ

en: Show places
pa: ਥਾਵਾਂ ਦਿਖਾਓ

en: Show network folders
pa: ਨੈਟਵਰਕ ਫੋਲਡਰ ਦਿਖਾਓ

en: Show removable drives
pa: ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਡਰਾਈਵਾਂ ਦਿਖਾਓ

en: Always expand places
pa: ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਸਥਾਨਾਂ ਦਾ ਅੱਗੇ ਹੋਰ  ਵਿਸਤਾਰ ਕਰੋ

en: Spacer size
pa: ਸਪੇਸਰ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Icon Spacing
pa: ਆਈਕੌਨਾ ਦੇ ਵਿਚ ਅੰਤਰ

en: Show battery percentage
pa: ਬੈਟਰੀ ਪ੍ਰਤੀਸ਼ਤਤਾ ਦਿਖਾਓ

en: "Add" button visibility
pa: ਬਟਨ ਦਿਖਣ ਦੀ ਸ਼ਮਤਾ "ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ"

en: Don't show
pa: ਨਾ ਦਿਖਾਓ

en: Show on mouseover
pa: ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਉੱਪਰ ਕਰਨ ਤੇ ਦਿਖਾਓ

en: Always show
pa: ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਦਿਖਾਓ

en: Authentication Required
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en: Authentication is required
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Authenticate
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਕਰੋ

en: Change desktop appearance and behavior
pa: ਡੈਸਕਟੌਪ ਦੀ ਦਿੱਖ ਅਤੇ ਵਿਵਹਾਰ ਬਦਲੋ

en: Budgie Panel
pa: ਬੱਜੀ ਪੈਨਲ

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
pa: ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਲਾਂਚ ਕਰੋ ਅਤੇ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਦਾ ਪ੍ਰਬੰਧਨ ਕਰਨ, ਸਮਾਂ ਦਰਸਾਉਣ ਆਦਿ ਲਈ ਕਈ ਸਹੂਲਤਾਂ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕਰੋ.

en: Calendar
pa: ਕਲੰਡਰ

en: Budgie Desktop
pa: ਬੱਜੀ ਡੈਸਕਟੌਪ

en: This session logs you into the Budgie Desktop
pa: ਇਹ ਸੈਸ਼ਨ ਤੁਹਾਨੂੰ ਬੱਜੀ ਡੈਸਕਟੌਪ ਦੇ ਅੰਦਰ ਦਾਖ਼ਲ ਕਰਦਾ ਹੈ
