budgie-desktop 10.7.2 - en to pl translation catalogue (402 entries)

note: Do nothing if there were no held notifications translators: This is the title of a notification that is shown after notifications have been blocked because an application was in fullscreen mode
en: Unread Notifications
pl: Nieprzeczytane powiadomienia

note: No existing ref, make a new notification translators: Text for a button on the notification to open Raven to the notifications view
en: View Notifications
pl: Wyświetl powiadomienia

en: Log out
pl: Wyloguj

en: Restart device
pl: Uruchom ponownie

en: Power Off
pl: Wyłącz

en: Budgie Desktop Settings
pl: Ustawienia Pulpitu Budgie

en: System Settings
pl: Ustawienia

note: If we have valid windows open Only one window and a valid AbominationRunningApp for it Budgie Screensaver reports as budgie-daemon, so at the very least fix here as a workaround
en: Budgie Screenshot
pl: Zrzut ekranu Budgie

note: Translators: be as brief as possible; popovers ar cut off if broader than the window
en: Screenshot entire screen
pl: Zrzut całego ekranu

en: Screenshot active window
pl: Zrzut aktywnego okna

en: Screenshot selected area
pl: Zrzut wybranego obszaru ekranu

note: we cannot use areabuttons_labels, since these will be translated don't translate, internal use translate! These are the interface names
en: Screen
pl: Ekran

en: Window
pl: Okno

en: Selection
pl: Wybór

note: translate
en: Cancel screenshot
pl: Anuluj zrzut ekranu

en: Save screenshot to the selected directory
pl: Zapisz zrzut ekranu w wybranym katalogu

en: Copy screenshot to the clipboard
pl: Skopiuj zrzut ekranu do schowka

en: Open screenshot in default application
pl: Otwórz zrzut ekranu w domyślnej aplikacji

note: Other -> call Filebrowser (path = null) 'Other' is about setting a custom directory on a dropdown list
en: Other...
pl: Inny...

note: set custom dir to found dir
en: Open Folder
pl: Otwórz folder

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Open
pl: Otwórz

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
pl: Włączono tryb Caffeine Boost

en: Turned off Caffeine Boost
pl: Wyłączono tryb kofeinowy

en: Untitled
pl: Bez nazwy

en: No description
pl: Brak opisu

en: running
pl: uruchomiony

en: Applications
pl: Aplikacje

en: Add
pl: Dodaj

en: Command
pl: Polecenie

en: An entry with that title already exists
pl: Wpis z taką nazwą już istnieje

en: Title
pl: Nazwa

en: Required
pl: Wymagany

en: Description
pl: Opis

en: Optional
pl: Opcjonalny

en: Autostart apps
pl: Autostartujące aplikacje

en: Add Application
pl: Dodaj aplikację

en: Add Command
pl: Dodaj komendę

en: Desktop
pl: Pulpit

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
pl: Ikony pulpitu

en: Control whether to allow icons on the desktop.
pl: Zezwól na ikony na pulpicie.

note: DesktopFolder doesn't support fancy options like showing home folder, trash, or active mounts DesktopType is the only one that doesn't support showing mounts Switcher to show or hide active mounts
en: Active Mounts
pl: Zamontowane dyski

en: Show all active mounts on the desktop.
pl: Pokaż wszystkie zamontowane dyski na pulpicie.

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
pl: Katalog domowy

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
pl: Dodaj skrót do katalogu domowego na pulpicie.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
pl: Kosz

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
pl: Dodaj skrót do Kosza na pulpicie.

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
pl: Rozmiar ikon

en: Set the desired size of icons on the desktop.
pl: Dostosuj wielkość ikon na pulpicie.

en: Number of virtual desktops
pl: Liczba wirtualnych pulpitów

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
pl: Liczba wirtualnych pulpitów / przestrzeni roboczych tworzonych automatycznie przy starcie systemu.

en: Single
pl: Pojedyncze

note: If the click policy is to double click
en: Double
pl: Podwójne

en: Click Policy
pl: Polityka kliknięć

en: Click Policy determines if we should open items on a single or double click.
pl: Polityka kliknięć określa czy dany obiekt otwierać pojedynczym czy podwójnym kliknięciem myszy.

en: Normal
pl: Normalne

note: Small
en: Small
pl: Małe

note: Large
en: Large
pl: Duże

note: Massive
en: Massive
pl: Ogromne

en: Fonts
pl: Czcionki

en: Window Titles
pl: Nagłówki okien

en: Set the font used in the titlebars of applications.
pl: Ustaw czcionkę używaną w paskach tytułowych aplikacji.

en: Documents
pl: Dokumenty

en: Set the display font used by for documents.
pl: Ustaw czcionkę używaną dla dokumentów.

en: Interface
pl: Interfejs

en: Set the primary font used by application controls.
pl: Ustaw główną czcionkę używaną przez przyciski aplikacji.

en: Monospace
pl: Czcionka o stałej szerokości

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
pl: Ustaw czcionkę o stałej szerokości używanej przez aplikacje tekstowe.

en: Text scaling
pl: Skalowanie tekstu

en: Set the text scaling factor.
pl: Ustaw współczynnik skalowania tekstu.

en: Full
pl: Pełny

en: Medium
pl: Średni

en: Slight
pl: Drobny

en: None
pl: Żaden

en: Hinting
pl: Hinting czcionek

en: Set the type of hinting to use.
pl: Ustaw typ hintingu czcionek.

en: Subpixel (for LCD screens)
pl: Subpiksel (dla wyświetlaczy LCD)

en: Standard (grayscale)
pl: Standardowe (skala szarości)

en: Antialiasing
pl: Wygładzanie krawędzi

en: Set the type of antialiasing to use.
pl: Ustaw typ wygładzania krawędzi.

en: Confirm panel removal
pl: Potwierdź usunięcie panelu

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten panel? Tej czynności nie można cofnąć.

en: Remove panel
pl: Usuń panel

en: Keep panel
pl: Zachowaj panel

en: Confirm applet removal
pl: Potwierdź usunięcie apletu

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten aplet? Tej czynności nie można cofnąć.

en: Don't ask me again
pl: Nie pytaj ponownie

en: Remove applet
pl: Usuń aplet

en: Keep applet
pl: Zachowaj aplet

en: Confirm widget removal
pl: Potwierdź usunięcie widżetu

en: Do you really want to remove this widget? This action cannot be undone.
pl: Czy naprawdę chcesz usunąć ten widget? Tej akcji nie można cofnąć.

en: Remove
pl: Usuń

en: Widget Settings
pl: Ustawienia widżetu

en: Add widget
pl: Dodaj widżet

en: Choose a new widget to add to the Widgets view
pl: Wybierz nowy widget, który chcesz dodać do widoku Widgetów

en: No settings available
pl: Brak dostępnych ustawień

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine could not find info for this plugin.
pl: Nie udało się utworzyć instancji widgetu. Silnik wtyczki nie mógł znaleźć informacjidla tej wtyczki.

en: Failed to create the widget instance. The module name must be in reverse-DNS format, such as 'tld.domain.group.WidgetName.so' for C/Vala or 'tld_domain_group_WidgetName' for Python.
pl: Nie udało się utworzyć instancji widżetu. Nazwa modułu musi być w formacie odwrotnego DNS,takim jak „tld.domain.group.WidgetName.so” dla C/Vala lubtld_domain_group_WidgetName” dla Pythona

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine failed to load the plugin from the disk.
pl: Nie udało się utworzyć instancji widgetu. Silnik wtyczki nie mógł znaleźć informacjidla tej wtyczki.

en: Failed to create the widget instance. The plugin supports settings, but does not install a settings schema with the same name.
    
    The schema name should be identical to the module name, but with no extension and (in the case of Python) the underscores replaced with periods.
pl: Nie udało się utworzyć instancji widżetu. Wtyczka obsługuje ustawienia, ale nie instaluje schematu ustawień o tej samej nazwie.
    
    Nazwa schematu powinna być identyczna z nazwą modułu, ale bez rozszerzenia i (w przypadku Pythona) podkreślenia zastąpione kropkami.

en: Failed to create the widget instance due to an unknown failure.
pl: Nie udało się utworzyć instancji widżetu z powodu nieznanego błędu.

en: Widgets
pl: Widżety

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Built-in
pl: Wbudowany

en: Choose a plugin
pl: Wybierz wtyczkę

en: No description.
pl: Brak opisu.

en: by %s
pl: przez %s

en: No authors listed
pl: Nie podano autorów

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Panels
pl: Panele

en: Session
pl: Sesja

en: Create new panel
pl: Stwórz nowy panel

en: Windows
pl: Okna

en: Attach modal dialogs to windows
pl: Przypnij modalne dialogi do okien

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
pl: Modalne dialogi zostaną przypięte do nadrzędnego okna i będą poruszać się razem przy przeciąganiu.

en: Button layout
pl: Układ przycisków

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
pl: Zmień układ przycisków na pasku tytułowym aplikacji.

en: Center new windows on screen
pl: Wyśrodkuj nowe okna na ekranie

en: Center newly launched windows on the current screen.
pl: Wyśrodkuj nowo otwarte okna na bieżącym ekranie.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
pl: Wyłącz tryb Nocnego Światła gdy okna są w trybie pełnoekranowym

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
pl: Wyłącza tryb Nocnego Światła gdy okno jest w trybie pełnoekranowym. Włącza go ponownie przy opuszczaniu trybu pełnoekranowego.

en: Pause notifications when windows are fullscreen
pl: Wstrzymaj powiadomienia gdy okna są w trybie pełnoekranowym

en: Prevents notifications from appearing when a window is fullscreen. Unpauses when leaving fullscreen.
pl: Wstrzymuje powiadomienia gdy okno jest w trybie pełnoekranowym. Przywraca je po opuszczeniu trybu pełnoekranowego.

en: Automatic tiling
pl: Automatyczne kafelkowanie

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
pl: Okna będą automatycznie kafelkowane, kiedy zostaną przeciągnięte do górnej lub skrajnej krawędzi ekranu.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
pl: Włącz zmianę uwagi okien poprzez wskazywanie myszką

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
pl: Włącza zmianę uwagi okna gdy myszka wskazuje na okno i je opuszcza.

en: Enable unredirection
pl: Włącz przekierowanie

en: Enable unredirection which will allow frames to bypass compositing for fullscreen applications. This option is for advanced users and recommended to keep enabled. Use this if you are having graphical or performance issues with dedicated GPUs.
pl: Włącz przekierowanie, które pozwoli ramkom ominąć tworzenie kompozycji dla aplikacji pełnoekranowych. Ta opcja jest dla zaawansowanych użytkowników i zalecana aby pozostała włączona. Użyj jej, jeśli masz problemy z grafiką lub wydajnością z dedykowanymi układami GPU.

en: Show all windows in tab switcher
pl: Pokaż wszystkie okna w widoku przełącznika kart

en: All tabs will be displayed in tab switcher regardless of the workspace in use.
pl: Wszystkie karty będą wyświetlone w widoku przełącznika kart, niezależnie od używanego obszaru roboczego.

en: Right (standard)
pl: Prawy (standard)

en: Left
pl: Lewy

en: Applets
pl: Aplety

en: Remove Panel
pl: Usuń panel

en: Remove this panel from the screen
pl: Usuń ten panel z ekranu

en: Top Dock
pl: Górny Dock

en: Right Dock
pl: Prawy Dock

en: Left Dock
pl: Lewy Dock

en: Bottom Dock
pl: Dolny Dock

en: Top Panel
pl: Górny panel

en: Right Panel
pl: Prawy panel

en: Left Panel
pl: Lewy panel

en: Bottom Panel
pl: Dolny panel

en: Top
pl: Góra

en: Right
pl: Prawy

en: Bottom
pl: Dół

en: Always
pl: Zawsze

en: Dynamic
pl: Dynamiczny

en: Automatic
pl: Automatyczny

en: Intelligent
pl: Inteligentny

en: Never
pl: Nigdy

en: Position
pl: Położenie

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
pl: Wybierz krawędź ekranu, na której umieszczony zostanie ten panel

en: Size
pl: Rozmiar

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
pl: Ustaw rozmiar (szerokość lub wysokość, w zależności od orientacji) tego panelu

en: Spacing
pl: Odstępy

en: Set the spacing between applets for this panel
pl: Ustaw odstępy między apletami dla tego panelu

en: Automatically hide
pl: Ukryj automatycznie

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
pl: Kiedy aktywne, ten panel zniknie z widoku, by zmaksymalizować powierzchnię pulpitu

en: Transparency
pl: Przezroczystość

en: Control when this panel should have a solid background
pl: Kontroluj, kiedy ten panel powinien mieć jednolite tło

en: Shadow
pl: Cień

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
pl: Dodaje ozdobny cień, idealny dla nieprzejrzystych okien

en: Stylize regions
pl: Stylizowanie obszarów

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
pl: Dodaje podpowiedź do panelu, dzięki której każdy z trzech głównych obszarów panelu może mieć inny motyw.

en: Dock mode
pl: Tryb doku

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
pl: Kiedy w trybie doku, ten panel będzie używał możliwie najmniej miejsca, zwalniając cenną przestrzeń pulpitu

en: Applet Settings
pl: Ustawienia apletu

en: Add applet
pl: Dodaj aplet

en: Choose a new applet to add to this panel
pl: Wybierz nowy aplet do dodania do tego panelu

en: Start
pl: Początek

en: Center
pl: Środek

en: End
pl: Koniec

en: Set Raven position
pl: Ustaw pozycję panelu Raven

en: Set which side of the screen Raven will open on. If set to Automatic, Raven will open where its parent panel is.
pl: Ustaw stronę ekranu na której będzie pojawiał się panel Raven. Jeśli wybrano opcję 'Automatycznie'- otworzy się w miejscu położenia panelu nadrzędnego.

en: Set notification sort order
pl: Ustaw kolejność sortowania powiadomień

en: Set whether notifications are sorted from oldest to newest, or newest to oldest.
pl: Ustaw, czy powiadomienia mają być sortowane od najstarszych do najnowszych, czy od najnowszych donajstarszych.

en: Style
pl: Styl

en: Set the appearance of window decorations and controls
pl: Ustaw wygląd dekoratorów i przycisków okna

en: Icons
pl: Ikony

en: Set the globally used icon theme
pl: Ustaw globalny motyw ikon

en: Cursors
pl: Kursory

en: Set the globally used mouse cursor theme
pl: Ustaw globalny motyw kursora

en: Notification Position
pl: Umiejscowienie powiadomień

en: Set the location for notification popups
pl: Ustaw umiejscowienie powiadomień

en: Dark theme
pl: Ciemny styl

en: Built-in theme
pl: Wbudowany styl

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
pl: Kiedy aktywne, styl komponentów pulpitu zostanie zastąpiony wbudowanym

en: Animations
pl: Animacje

en: Control whether windows and controls use animations
pl: Kontroluj, czy okna i przyciski mają używać animacji

en: Top Left
pl: Lewy górny

en: Bottom Left
pl: Lewy dolny

en: Bottom Right
pl: Prawy dolny

en: Top Right
pl: Prawy górny

en: Set menu icon from file
pl: Ustaw ikonę menu z pliku

en: Image files
pl: Pliki graficzne

en: Any file
pl: Wszystkie pliki

en: Set icon
pl: Ustaw ikonę

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
pl: Przepraszamy, nie znaleziono plików

en: All
pl: Wszystkie

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
pl: Tryb kofeinowy

en: Timer (minutes)
pl: Minutnik (minuty)

en: System time and date settings
pl: Ustawienia czasu i daty systemu

en: Launch New Instance
pl: Uruchom nową instancję

en: Close All Windows
pl: Zamknij wszystkie okna

en: Always On Top
pl: Zawsze na wierzchu

en: Maximize
pl: Maksymalizuj

en: Minimize
pl: Minimalizuj

en: Unfavorite
pl: Usuń z ulubionych

en: Favorite
pl: Ulubiony

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
pl: Przenieś do obszaru roboczego %i1

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
pl: Cofnij maksymalizację

en: Close Window
pl: Zamknij okno

en: Show Window Controls
pl: Pokaż sterowanie oknami

en: Caps lock is active
pl: Klawisz Caps lock jest włączony

en: Caps lock is not active
pl: Klawisz Caps lock jest wyłączony

en: Num lock is active
pl: Klawiatura numeryczna jest włączona

en: Num lock is not active
pl: Klawiatura numeryczna jest wyłączona

en: No unread notifications
pl: Brak nieprzeczytanych powiadomień

en: Volume is in use by other processes
pl: Wolumin jest używany przez inne procesy

en: Operation aborted
pl: Działanie przerwane

en: Type your password
pl: Podaj swoje hasło

en: Removable devices
pl: Urządzenie przenośne

en: Local volumes
pl: Lokalne wolumeny

en: Network folders
pl: Katalogi sieciowe

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
pl: Inne

en: Eject
pl: Wysuń

en: Unmount
pl: Odmontuj

en: Open "%s"
pl: Otwórz „%s”

en: You can now safely remove
pl: Można teraz bezpiecznie wysunąć nośnik

en: Unknown Device
pl: Nieznane urządzenie

en: Error while ejecting device
pl: Błąd podczas wysuwania urządzenia

en: Error while unmounting volume
pl: Błąd podczas odmontowywania woluminu

en: Places
pl: Miejsca

en: Mount and open "%s"
pl: Zamontuj i otwórz „%s”

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
pl: Podaj frazę szyfrującą, aby odblokować ten wolumin

en: The password you entered is incorrect
pl: Podane hasło jest nieprawidłowe

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
pl: Wystąpił nieznany błąd podczas montowania tego woluminu

en: Nothing to display right now
pl: Nie ma nic do wyświetlenia

en: Mount some drives
pl: Zamontuj jakiś nośnik

en: Enable more sections
pl: Włącz więcej sekcji

en: Toggle the desktop
pl: Wyświetl pulpit

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
pl: Ustawienia Bluetooth

note: Send files button
en: Send Files
pl: Wyślij pliki

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
pl: Tryb samolotowy Bluetooth

en: Bluetooth is disabled
pl: Bluetooth jest wyłączony

en: Bluetooth is active
pl: Bluetooth jest włączony

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
pl[0]: Połączono z %d urządzeniem
pl[1]: Połączono z %d urządzeniami
pl[2]: Połączono z %d urządzeniami
pl[3]: Połączono z %d urządzeniami

en: Battery fully charged.
pl: Bateria w pełni naładowana.

en: Unknown
pl: Status nieznany

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
pl: Ładowanie

en: Battery remaining
pl: Pozostały czas działania

en: Performance Mode
pl: Tryb wydajności

en: Power Saver
pl: Oszczędzanie energii

en: Balanced
pl: Zrównoważony

en: Performance
pl: Wydajność

en: Power settings
pl: Ustawienia zasilania

note: User Menu Creation
en: User
pl: Użytkownik

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
pl: Zablokuj

en: Suspend
pl: Wstrzymaj

en: Hibernate
pl: Zahibernuj

en: Restart
pl: Uruchom ponownie

en: Shutdown
pl: Wyłącz

en: Logout
pl: Wyloguj

en: Rename
pl: Zmień nazwę

en: No apps are currently playing audio.
pl: Żadne aplikacje nie odtwarzają obecnie dźwięku.

en: Play some music
pl: Odtwórz muzykę

en: Unknown Title
pl: Nieznany tytuł

en: Unknown Artist
pl: Nieznany artysta

en: Unknown Album
pl: Nieznany album

en: Playing - %s
pl: Odtwarzanie — %s

en: Paused - %s
pl: Wstrzymano — %s

en: No apps are playing audio.
pl: Żadna aplikacja nie odtwarza dźwięku.

en: Apps
pl: Aplikacje

en: Devices
pl: Urządzenia

en: Usage Monitor
pl: Monitor wykorzystania

en: Oldest to newest
pl: Od najstarszych do najnowszych

en: Newest to oldest
pl: Od najnowszych do najstarszych

en: Nothing to see here
pl: Nie ma nic do wyświetlenia

en: No new notifications
pl: Brak nowych powiadomień

en: %u unread notifications
pl: Nieprzeczytane powiadomienia: %u

en: 1 unread notification
pl: 1 nieprzeczytane powiadomienie

en: Notifications
pl: Powiadomienia

en: No widgets added.
pl: Nie dodano żadnych widżetów.

note: Make sure we have a default name
en: New Category
pl: Nowa kategoria

note: * Add our categories, adhearing to the Freedesktop Menu spec. * * Inclusions and exclusions are sourced from multiple places, * including the UbuntuBudgie fork of applications-menu, gnome-menus, * the Freedeskop Menus spec, and by ourselves.
en: Accessories
pl: Akcesoria

en: Education
pl: Edukacja

en: Games
pl: Gry

en: Graphics
pl: Grafika

en: Office
pl: Biuro

en: Programming
pl: Programowanie

en: Science
pl: Nauka

en: Sound & Video
pl: Dźwięk i obraz

en: System Tools
pl: Narzędzia systemowe

en: Universal Access
pl: Ustawienie dostępu

en: Authentication failed
pl: Uwierzytelnianie nieudane

en: Group:
pl: Grupa:

note: Create our buttons
en: _Lock
pl: _Zablokuj

en: L_og Out
pl: Wyl_oguj

en: _Suspend
pl: _Uśpij

en: _Hibernate
pl: Hibernuj

en: _Reboot
pl: _Uruchom ponownie

en: Shut_down
pl: Wył_ącz

en: This system does not support hibernation.
pl: Ten system nie obsługuje hibernacji.

en: Are you sure you want to end your session?
pl: Jesteś pewien, że chcesz zakończyć sesję?

en: Name:
pl: Nazwa

en: Folder:
pl: Folder

en: Delay in seconds
pl: Opóźnienie w sekundach

en: Show Pointer
pl: Pokaż wskaźnik

en: Play sound when capturing
pl: Odtwarzaj dźwięk podczas przechwytywania

en: Show Menu Label
pl: Pokaż etykietę menu

en: Menu Label
pl: Etykieta menu

en: Use Default Menu Icon
pl: Użyj domyślnej ikony menu

en: Menu Icon
pl: Ikona menu

en: Compact Mode
pl: Tryb kompaktowy

en: Show Headers
pl: Pokaż nagłówki

en: Roll-over mouse
pl: Najechanie myszką

en: Show settings items
pl: Pokaż elementy ustawień

en: Enable notification
pl: Włącz powiadomienie

en: Maximize brightness
pl: Maksymalizuj jasność

en: Brightness Level
pl: Poziom jasności

en: Show date
pl: Pokaż datę

en: Show seconds
pl: Pokaż sekundy

en: Use 24 hour time
pl: Używaj zegara 24-godzinnego

en: Custom Format
pl: Format niestandardowy

en: Custom Timezone
pl: Niestandardowa strefa czasowa

en: Show all windows on click
pl: Pokaż wszystkie okna poprzez kliknięcie

en: Only show favorited
pl: Pokaż tylko ulubione

en: Lock icons
pl: Zablokuj ikony

en: Restrict to Workspace
pl: Ogranicz do obszaru roboczego

en: Middle click to launch new window
pl: Środkowy przycisk myszy otwiera nowe okno

en: Require a double-click to launch new window
pl: Wymagaj podwójnego kliknięcia aby otworzyć nowe okno

en: Night Light
pl: Światło Nocne

en: Temperature
pl: Temperatura

en: Schedule
pl: Harmonogram

en: Sunset to Sunrise
pl: Od zachodu do wschodu słońca

en: Manual
pl: Ręczny

en: Display Settings
pl: Ustawienia wyświetlacza

en: Show label
pl: Pokaż etykietę

en: Show places
pl: Pokaż miejsca

en: Show network folders
pl: Pokaż katalogi sieciowe

en: Show removable drives
pl: Pokaż urządzenia przenośne

en: Always expand places
pl: Zawsze powiększaj miejsca

en: Spacer size
pl: Rozmiar odstępu

en: Icon Spacing
pl: Odstępy między ikonami

en: Show battery percentage
pl: Pokaż procent baterii

en: "Add" button visibility
pl: Widoczność przycisku "Dodaj"

en: Item Size Multiplier
pl: Mnożnik rozmiaru obiektu

en: Don't show
pl: Nie pokazuj

en: Show on mouseover
pl: Pokaż po najechaniu myszką

en: Always show
pl: Zawsze pokazuj

en: Sort Mode
pl: Tryb sortowania

en: Sort by type
pl: Sortuj według typu

en: Sort alphabetically
pl: Sortuj alfabetycznie

en: Sort reverse alphabetically
pl: Sortuj alfabetycznie w odwrotnej kolejności

en: Sort by date ascending
pl: Sortuj według daty rosnąco

en: Sort by date descending
pl: Sortuj według daty malejąco

en: Show Week Numbers
pl: Pokaż numery tygodni

en: Show Day Names
pl: Pokaż nazwy dni

en: Allow Volume Overdrive
pl: Zezwól na przesterowanie głośności

en: Show Swap Usage
pl: Pokaż użycie pamięci wymiany

en: Authentication Required
pl: Wymagane uwierzytelnienie

en: Password:
pl: Hasło:

en: Authentication is required
pl: Uwierzytelnienie jest wymagane

en: Details
pl: Detale

en: Action:
pl: Działanie:

en: Authenticate
pl: Uwierzytelnij

en: Budgie screenshot app
pl: Aplikacja Budgie do zrzutów ekranu

en: Change desktop appearance and behavior
pl: Zmień wygląd i zachowanie pulpitu

en: Budgie Panel
pl: Panel Budgie

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
pl: Uruchom inne aplikacje i udostępnij różne narzędzia do zarządzania oknami, pokazywania czasu, itd.

en: Search for and start up applications.
pl: Wyszukaj i uruchom aplikacje.

en: Prevent the system and screen from sleeping.
pl: Zapobiegaj uśpieniu systemu i ekranu

en: A digital clock with a customizable format.
pl: Zegar cyfrowy z możliwością dostosowania formatu.

en: A configurable application task list.
pl: Konfigurowalna lista zadań aplikacji.

en: Indicates which keyboard layout is currently in use.
pl: Wskazuje, który układ klawiatury jest aktualnie używany.

en: Show status of lock keys.
pl: Pokaż status klawiszy blokady.

en: Toggle and modify Night Light settings.
pl: Przełączaj i modyfikuj ustawienia oświetlenia nocnego.

en: Open the Raven notifications view.
pl: Otwórz widok powiadomień Raven.

en: Show drives and favorite folders.
pl: Pokaż dyski i ulubione foldery.

en: Open the Raven sidebar.
pl: Otwórz pasek boczny Raven.

en: Visual separator between applets.
pl: Wizualny separator między apletami.

en: A button that toggles visibility of the desktop.
pl: Przycisk, który przełącza widoczność pulpitu.

en: Adjustable spacer to put between other applets.
pl: Regulowana przekładka do umieszczenia między innymi apletami.

en: Show system status indicators, like sound, battery, and Bluetooth.
pl: Pokaż wskaźniki stanu systemu, takie jak dźwięk, bateria i Bluetooth.

en: An application task list with icons and labels.
pl: Lista zadań aplikacji z ikonami i etykietami.

en: System tray implementing the Freedesktop Status Notifier specification.
pl: Zasobnik systemowy zgodny ze specyfikacją Freedesktop Status Notifier

en: Opens the power dialog.
pl: Otwiera okno zasilania.

en: Display workspaces and switch between them.
pl: Wyświetlanie obszarów roboczych i przełączanie się między nimi.

en: Manage your trash from the Budgie panel
pl: Zarządzaj koszem z panelu Budgie

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: A simple calendar with a month view, using the built-in Gtk.Calendar widget. The calendar shows the current date by default.
pl: Prosty kalendarz z widokiem miesiąca, wykorzystujący wbudowany widżet Gtk.Calendar.Kalendarz domyślnie pokazuje bieżącą datę.

en: Media Controls
pl: Sterowanie multimediami

en: This widget uses the Mpris API to show actively playing media with metadata and playback controls, with support for audio and video.
pl: Ten widżet wykorzystuje API Mpris do wyświetlania aktywnie odtwarzanych mediów z metadanymi.i kontrolkami odtwarzania, z obsługą audio i wideo.

en: Sound Input
pl: Wejście dźwięku

en: Allows adjustment of audio input volume, and displays a list of available audio input devices.
pl: Umożliwia regulację głośności wejścia audio i wyświetla listę dostępnychurządzeń wejściowych audio.

en: Sound Output
pl: Wyjście dźwięku

en: Allows global and per-app audio output volume control, and displays a list of available audio output devices.
pl: Umożliwia globalną i indywidualną kontrolę głośności wyjścia audio oraz wyświetla listędostępnych urządzeń wyjściowych audio.

en: A view for system resource usage in bar graph form. Includes CPU, RAM, and Swap usage by default.
pl: Widok wykorzystania zasobów systemowych w formie wykresu słupkowego. Domyślnie zawiera użycie CPU, RAM i Swap.

en: Budgie Desktop
pl: Środowisko graficzne Budgie

en: This session logs you into the Budgie Desktop
pl: Loguje do środowiska graficznego Budgie
