budgie-desktop 10.7.2 - en to ru translation catalogue (412 entries)

note: Do nothing if there were no held notifications translators: This is the title of a notification that is shown after notifications have been blocked because an application was in fullscreen mode
en: Unread Notifications
ru: Непрочитанные уведомления

en: You received %d notification while an application was fullscreened. | You received %d notifications while an application was fullscreened.
ru[0]: Вы получили %d уведомление, когда приложение работало в полноэкранном режиме.
ru[1]: Вы получили %d уведомления, когда приложение работало в полноэкранном режиме.
ru[2]: Вы получили %d уведомлений, когда приложение работало в полноэкранном режиме.
ru[3]: Вы получили %d уведомлений, когда приложение работало в полноэкранном режиме.

note: No existing ref, make a new notification translators: Text for a button on the notification to open Raven to the notifications view
en: View Notifications
ru: Посмотреть уведомления

en: Log out
ru: Выйти

en: Restart device
ru: Перезагрузить устройство

en: Power Off
ru: Выключить

en: Budgie Desktop Settings
ru: Настройки рабочего стола Budgie

en: System Settings
ru: Настройки системы

note: If we have valid windows open Only one window and a valid AbominationRunningApp for it Budgie Screensaver reports as budgie-daemon, so at the very least fix here as a workaround
en: Budgie Screenshot
ru: Снимок экрана Budgie

note: Translators: be as brief as possible; popovers ar cut off if broader than the window
en: Screenshot entire screen
ru: Снимок всего экрана

en: Screenshot active window
ru: Сделать снимок экрана активного окна

en: Screenshot selected area
ru: Снимок выбранной области экран

note: we cannot use areabuttons_labels, since these will be translated don't translate, internal use translate! These are the interface names
en: Screen
ru: Экран

en: Window
ru: Окно

en: Selection
ru: Область

note: translate
en: Cancel screenshot
ru: Прекратить снимок экрана

en: Save screenshot to the selected directory
ru: Сохранить снимок экрана в выбранном каталоге

en: Copy screenshot to the clipboard
ru: Скопировать снимок экрана в буфер обмена

en: Open screenshot in default application
ru: Открыть снимок экрана в стандартном приложении

note: Other -> call Filebrowser (path = null) 'Other' is about setting a custom directory on a dropdown list
en: Other...
ru: Другие...

note: set custom dir to found dir
en: Open Folder
ru: Открыть папку

en: Cancel
ru: Отмена

en: Open
ru: Открыть

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
ru: Caffeine Boost включен

en: Turned off Caffeine Boost
ru: Caffeine Boost отключен

en: Will turn off in a minute | Will turn off in %d minutes
ru[0]: Отключение произойдёт через 1 минуту
ru[1]: Отключение произойдёт через %d минуты
ru[2]: Отключение произойдёт через %d минут
ru[3]: Отключение произойдёт через %d минут

en: Untitled
ru: Без названия

en: No description
ru: Нет описания

en: running
ru: работает

en: Applications
ru: Приложения

en: Add
ru: Добавить

en: Command
ru: Команда

en: An entry with that title already exists
ru: Запись с таким названием уже существует

en: Title
ru: Название

en: Required
ru: Обязательно

en: Description
ru: Описание

en: Optional
ru: Необязательно

en: Autostart
ru: Автозапуск

en: Autostart apps
ru: Автозапуск приложений

en: Add Application
ru: Добавить приложение

en: Add Command
ru: Добавить команду

en: Desktop
ru: Рабочий стол

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
ru: Значки рабочего стола

en: Control whether to allow icons on the desktop.
ru: Управляет возможностью использовать ярлыки и значки на рабочем столе.

note: DesktopFolder doesn't support fancy options like showing home folder, trash, or active mounts DesktopType is the only one that doesn't support showing mounts Switcher to show or hide active mounts
en: Active Mounts
ru: Смонтированные устройства

en: Show all active mounts on the desktop.
ru: Показывает все активные точки монтирования на рабочем столе.

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
ru: Домашняя папка

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
ru: Добавить ярлык домашней папки на рабочий стол.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
ru: Корзина

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
ru: Добавить ярлык корзины на рабочий стол.

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
ru: Размер значков

en: Set the desired size of icons on the desktop.
ru: Установить желаемый размер значков на рабочем столе.

en: Number of virtual desktops
ru: Число виртуальных рабочих столов

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
ru: Количество создаваемых при загрузке виртуальных рабочих столов/пространств.

en: Single
ru: Одиночный

note: If the click policy is to double click
en: Double
ru: Двойной

en: Click Policy
ru: Политика нажатий

en: Click Policy determines if we should open items on a single or double click.
ru: Политика нажатий определяет, следует ли открывать элементы одиночным или двойным нажатием.

en: Normal
ru: Нормальный

note: Small
en: Small
ru: Маленький

note: Large
en: Large
ru: Большой

note: Massive
en: Massive
ru: Огромный

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Window Titles
ru: Заголовки окон

en: Set the font used in the titlebars of applications.
ru: Задает шрифт для заголовков окон приложений.

en: Documents
ru: Документы

en: Set the display font used by for documents.
ru: Задает шрифт, используемый для документов.

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Set the primary font used by application controls.
ru: Задает основной шрифт, используемый элементами управления приложениями.

en: Monospace
ru: Моноширинный

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
ru: Задает моноширинный шрифт, используемый текстовыми приложениями.

en: Text scaling
ru: Масштабирование текста

en: Set the text scaling factor.
ru: Устанавливает коэффициент масштабирования текста.

en: Full
ru: Полный

en: Medium
ru: Средний

en: Slight
ru: Легкий

en: None
ru: Нет

en: Hinting
ru: Хинтинг

en: Set the type of hinting to use.
ru: Устанавливает тип используемого хинтинга.

en: Subpixel (for LCD screens)
ru: Субпиксельное (для ЖК-экранов)

en: Standard (grayscale)
ru: Стандартное (оттенки серого)

en: Antialiasing
ru: Сглаживание

en: Set the type of antialiasing to use.
ru: Устанавливает тип используемого сглаживания.

en: Confirm panel removal
ru: Подтвердить удаление панели

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
ru: Вы действительно хотите удалить эту панель? Это действие нельзя отменить.

en: Remove panel
ru: Удалить панель

en: Keep panel
ru: Оставить панель

en: Confirm applet removal
ru: Подтвердить удаление апплета

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
ru: Вы действительно хотите удалить этот апплет? Это действие нельзя отменить.

en: Don't ask me again
ru: Больше не спрашивать

en: Remove applet
ru: Удалить апплет

en: Keep applet
ru: Оставить апплет

en: Confirm widget removal
ru: Подтвердите удаление виджета

en: Do you really want to remove this widget? This action cannot be undone.
ru: Вы действительно хотите удалить этот виджет? Это действие не может быть отменено.

en: Remove
ru: Удалить

en: Widget Settings
ru: Настройки виджета

en: Add widget
ru: Добавить виджет

en: Choose a new widget to add to the Widgets view
ru: Выберите новый виджет для добавления просмотра виджетов

en: No settings available
ru: Нет доступных настроек

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine could not find info for this plugin.
ru: Ошибка сознания экземпляра виджета. Движок плагина не смог найти информацию для этого плагина.

en: Failed to create the widget instance. The module name must be in reverse-DNS format, such as 'tld.domain.group.WidgetName.so' for C/Vala or 'tld_domain_group_WidgetName' for Python.
ru: Ошибка сознания экземпляра виджета. Имя модуля должно быть в формате обратного DNS. Например: 'tld.domain.group.WidgetName.so' для C/Vala или 'tld_domain_group_WidgetName' для Python.

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine failed to load the plugin from the disk.
ru: Ошибка сознания экземпляра виджета. Движок плагина не смог загрузить плагин с диска.

en: Failed to create the widget instance. The plugin supports settings, but does not install a settings schema with the same name.
    
    The schema name should be identical to the module name, but with no extension and (in the case of Python) the underscores replaced with periods.
ru: Ошибка создания экземпляра виджета. Плагин поддерживает настройки, однако не устанавливает схему настроек с таким же именем.
    
    Имя схемы должно быть индетично имени модуля, но без расширения и (в случае Python) подчеркивания заменены точками.

en: Failed to create the widget instance due to an unknown failure.
ru: Ошибка создания экземпляра виджета из-за неизвестной ошибки.

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Settings
ru: Настройки

en: Built-in
ru: Встроенный

en: Choose a plugin
ru: Выбрать плагин

en: No description.
ru: Нет описания.

en: by %s
ru: около %s

en: No authors listed
ru: Нет списка артистов

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Panels
ru: Панели

en: Session
ru: Сессия

en: Create new panel
ru: Создать новую панель

en: Windows
ru: Окна

en: Attach modal dialogs to windows
ru: Прикреплять модальные диалоги к окнам

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
ru: Модальные диалоги будут прикреплены к родительскому окну и будут перемещаться вместе с ним при перетаскивании.

en: Button layout
ru: Расположение кнопок

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
ru: Меняет расположение кнопок в заголовках окон приложений.

en: Center new windows on screen
ru: Центрировать новые окна на экране

en: Center newly launched windows on the current screen.
ru: Центрирует вновь запущенные окна на текущем экране.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
ru: Отключить режим ночного света, когда окна развернуты на весь экран

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
ru: Отключает режим ночного света, когда какое-то окно развернуто на весь экран. Включает обратно после выхода из полноэкранного режима.

en: Pause notifications when windows are fullscreen
ru: Приостановить уведомления, когда окна развернуты на весь экран

en: Prevents notifications from appearing when a window is fullscreen. Unpauses when leaving fullscreen.
ru: Предотвращает появление уведомлений в полноэкранном режиме окна. Отменяет паузу при выходе из полноэкранного режима.

en: Automatic tiling
ru: Автоматическое выравнивание

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
ru: Окна будут автоматически выравниваться при перетаскивании в углы или верхнюю часть экрана.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
ru: Включить изменение фокуса окна при перемещении курсора внутрь него и наружу

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
ru: Позволяет захватывать фокус, когда курсор мыши перемещается внутрь окна, и освобождать фокус, когда курсор мыши выходит за пределы окна.

en: Enable unredirection
ru: Включить ненаправленность

en: Enable unredirection which will allow frames to bypass compositing for fullscreen applications. This option is for advanced users and recommended to keep enabled. Use this if you are having graphical or performance issues with dedicated GPUs.
ru: Включите ненаправленность, которая позволит фреймам обходить компоновку для полноэкранных приложений. Эта опция предназначена для продвинутых пользователей, и ее рекомендуется оставить включенной. Используйте это, если у вас возникли проблемы с графикой или производительностью дискретных видеокарт.

en: Show all windows in tab switcher
ru: Показывать все окна в переключателе окон

en: All tabs will be displayed in tab switcher regardless of the workspace in use.
ru: В переключателе будут отображены все окна, независимо от используемого рабочего места.

en: Right (standard)
ru: Справа (стандартное)

en: Left
ru: Слева

en: Applets
ru: Апплеты

en: Remove Panel
ru: Удалить панель

en: Remove this panel from the screen
ru: Убрать эту панель с экрана

en: Top Dock
ru: Верхний док

en: Right Dock
ru: Правый док

en: Left Dock
ru: Левый док

en: Bottom Dock
ru: Нижний док

en: Top Panel
ru: Верхняя панель

en: Right Panel
ru: Правая панель

en: Left Panel
ru: Левая панель

en: Bottom Panel
ru: Нижняя панель

en: Top
ru: Сверху

en: Right
ru: Справа

en: Bottom
ru: Снизу

en: Always
ru: Всегда

en: Dynamic
ru: Динамически

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Intelligent
ru: Умно

en: Never
ru: Никогда

en: Position
ru: Расположение

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
ru: Задать край экрана для привязки панели

en: Size
ru: Размер

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
ru: Задать размер (ширину или высоту, в зависимости от ориентации) этой панели

en: Spacing
ru: Интервал

en: Set the spacing between applets for this panel
ru: Установите интервал между апплетами для этой панели

en: Automatically hide
ru: Автоматически скрывать

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
ru: Если задано, эта панель будет скрываться для максимизации экранного пространства

en: Transparency
ru: Прозрачность

en: Control when this panel should have a solid background
ru: Задать прозрачность фона для этой панели

en: Shadow
ru: Тень

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
ru: Добавляет декоративную тень, идеально для прозрачных панелей

en: Stylize regions
ru: Стилизовать регионы

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
ru: Настраивает панель так, что каждая из трех основных областей панели может иметь свою тему.

en: Dock mode
ru: Режим дока

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
ru: Находясь в режиме дока, панель будет использовать минимально возможную площадь, освобождая полезное экранное пространство

en: Applet Settings
ru: Настройки апплета

en: Add applet
ru: Добавить апплет

en: Choose a new applet to add to this panel
ru: Выбрать новый апплет для добавления на эту панель

en: Start
ru: Начало

en: Center
ru: Центр

en: End
ru: Конец

en: Set Raven position
ru: Установить положение панели Raven

en: Set which side of the screen Raven will open on. If set to Automatic, Raven will open where its parent panel is.
ru: Устанавливает, на какой стороне экрана будет открываться панель Raven.  Если установлено значение «Автоматически», панель Raven откроется там, где находится его родительская панель.

en: Set notification sort order
ru: Установить другую сортировку уведомлений

en: Set whether notifications are sorted from oldest to newest, or newest to oldest.
ru: Установите, будут ли уведомления сортироваться от самых старых к самым новым или от самых новых к самым старым.

en: Style
ru: Стиль

en: Set the appearance of window decorations and controls
ru: Устанавливает внешний вид окон и элементов управления

en: Icons
ru: Значки

en: Set the globally used icon theme
ru: Устанавливает глобально используемую тему значков

en: Cursors
ru: Курсоры

en: Set the globally used mouse cursor theme
ru: Устанавливает глобально используемую тему курсоров мыши

en: Notification Position
ru: Позиция уведомлений

en: Set the location for notification popups
ru: Устанавливает местоположение всплывающих окон уведомлений

en: Dark theme
ru: Тёмная тема

en: Built-in theme
ru: Встроенная тема

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
ru: Когда включено, стиль компонентов рабочего стола будет заменен встроенной темой

en: Animations
ru: Анимации

en: Control whether windows and controls use animations
ru: Управляет использованием анимаций окнами и элементами управления

en: Top Left
ru: Вверху слева

en: Bottom Left
ru: Внизу слева

en: Bottom Right
ru: Внизу справа

en: Top Right
ru: Вверху справа

en: Set menu icon from file
ru: Выбрать значок меню из файла

en: Image files
ru: Файлы изображений

en: Any file
ru: Все файлы

en: Set icon
ru: Установить значок

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
ru: Извините, ничего не найдено

en: Power
ru: Питание

en: All
ru: Все

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
ru: Режим Caffeine

en: Timer (minutes)
ru: Таймер (минуты)

en: System time and date settings
ru: Настройки времени и даты

en: Launch New Instance
ru: Запустить новый экземпляр

en: Close All Windows
ru: Закрыть все окна

en: Always On Top
ru: Всегда наверху

en: Maximize
ru: Развернуть

en: Minimize
ru: Свернуть

en: Unfavorite
ru: Удалить из избранного

en: Favorite
ru: Добавить в избранное

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
ru: Переместить на Рабочее место %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
ru: Восстановить размер

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Show Window Controls
ru: Показать кнопки управления окном

en: Caps lock is active
ru: Caps lock включен

en: Caps lock is not active
ru: Caps lock выключен

en: Num lock is active
ru: Num lock включен

en: Num lock is not active
ru: Num lock выключен

en: %u unread notification | %u unread notifications
ru[0]: %u непрочитанное уведомление
ru[1]: %u непорчитанное уведомление
ru[2]: %u непрочитанных уведомлений
ru[3]: %u непрочитанных уведомлений

en: No unread notifications
ru: Нет непрочитанных уведомлений

en: Volume is in use by other processes
ru: Том используется другими процессами

en: Operation aborted
ru: Операция прервана

en: Type your password
ru: Введите пароль

en: Removable devices
ru: Съемные устройства

en: Local volumes
ru: Локальные тома

en: Network folders
ru: Сетевые папки

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
ru: Другое

en: Eject
ru: Извлечь

en: Unmount
ru: Размонтировать

en: Open "%s"
ru: Открыть "%s"

en: You can now safely remove
ru: Теперь можно безопасно извлечь

en: Unknown Device
ru: Неизвестное устройство

en: Error while ejecting device
ru: Ошибка при извлечении устройства

en: Error while unmounting volume
ru: Ошибка при размонтировании тома

en: Places
ru: Места

en: Mount and open "%s"
ru: Смонтировать и открыть "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
ru: Введите кодовую фразу шифрования для разблокировки этого тома

en: The password you entered is incorrect
ru: Введенный пароль неверен

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
ru: Произошла неизвестная ошибка при попытке монтирования этого тома

en: Nothing to display right now
ru: Сейчас нечего показывать

en: Mount some drives
ru: Смонтируйте какие-нибудь диски

en: Enable more sections
ru: Включите больше секций

en: Toggle the desktop
ru: Переключиться на рабочий стол

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
ru: Настройки Bluetooth

note: Send files button
en: Send Files
ru: Отправить файлы

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
ru: Режим в самолете для Bluetooth

en: Bluetooth is disabled
ru: Bluetooth выключен

en: Bluetooth is active
ru: Bluetooth включен

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
ru[0]: Подключено к %d устройству
ru[1]: Подключено к %d устройствам
ru[2]: Подключено к %d устройствам
ru[3]: Подключено к %d устройствам

en: Battery fully charged.
ru: Батарея полностью заряжена.

en: Unknown
ru: Неизвестно

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
ru: Батарея заряжается

en: Battery remaining
ru: Осталось заряда

en: Performance Mode
ru: Режим производительности

en: Power Saver
ru: Сохранение энергии

en: Balanced
ru: Сбалансированный

en: Performance
ru: Производительность

en: Power settings
ru: Настройки питания

note: User Menu Creation
en: User
ru: Пользователь

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
ru: Заблокировать

en: Suspend
ru: Режим сна

en: Hibernate
ru: Гибернация

en: Restart
ru: Перезагрузить

en: Shutdown
ru: Выключить

en: Logout
ru: Выйти

en: Rename
ru: Переименовать

en: No apps are currently playing audio.
ru: Нет программ, проигрывающих аудио.

en: Play some music
ru: Играть музыку

en: Unknown Title
ru: Неизвестное Название

en: Unknown Artist
ru: Неизвестный Артист

en: Unknown Album
ru: Неизвестный альбом

en: Playing - %s
ru: Проигрывается - %s

en: Paused - %s
ru: Приостановлено - %s

en: No apps are playing audio.
ru: Никакие приложения не воспроизводят аудио.

en: Apps
ru: Приложения

en: Devices
ru: Устройства

en: Usage Monitor
ru: Монитор использования

en: CPU
ru: ЦПУ

en: RAM
ru: ОЗУ

en: Oldest to newest
ru: От самого старого к самому новому

en: Newest to oldest
ru: От самого нового к самому старому

en: Nothing to see here
ru: Не на что смотреть

en: No new notifications
ru: Нет новых уведомлений

en: %u unread notifications
ru: Непрочитанных уведомлений: %u

en: 1 unread notification
ru: 1 непрочитанное уведомление

en: Notifications
ru: Уведомления

en: No widgets added.
ru: Виджеты не добавлены.

note: Make sure we have a default name
en: New Category
ru: Новая категория

note: * Add our categories, adhearing to the Freedesktop Menu spec. * * Inclusions and exclusions are sourced from multiple places, * including the UbuntuBudgie fork of applications-menu, gnome-menus, * the Freedeskop Menus spec, and by ourselves.
en: Accessories
ru: Аксессуары

en: Education
ru: Образование

en: Games
ru: Игры

en: Graphics
ru: Графика

en: Internet
ru: Интернет

en: Office
ru: Офис

en: Programming
ru: Программирование

en: Science
ru: Наука

en: Sound & Video
ru: Звук и видео

en: System Tools
ru: Системные инструменты

en: Universal Access
ru: Универсальный доступ

en: Authentication failed
ru: Ошибка аутентификации

en: Group:
ru: Группа:

note: Create our buttons
en: _Lock
ru: _Заблокировать

en: L_og Out
ru: В_ыйти

en: _Suspend
ru: _Сон

en: _Hibernate
ru: _Гибернация

en: _Reboot
ru: _Перезагрузка

en: Shut_down
ru: Выключить

en: This system does not support hibernation.
ru: Данная система не поддерживает гибернацию

en: Are you sure you want to end your session?
ru: Вы уверены, что хотите завершить сессию?

en: Name:
ru: Имя:

en: Folder:
ru: Папка:

en: Delay in seconds
ru: Задержка в секундах

en: Show Pointer
ru: Показать курсор

en: Play sound when capturing
ru: Проигрывать звук при захвате

en: Show Menu Label
ru: Показывать подпись меню

en: Menu Label
ru: Подпись меню

en: Use Default Menu Icon
ru: Использовать стандартную иконку меню

en: Menu Icon
ru: Значок меню

en: Compact Mode
ru: Компактный режим

en: Show Headers
ru: Показывать заголовки

en: Roll-over mouse
ru: Активация при наведении мыши

en: Show settings items
ru: Показать элементы настроек

en: Enable notification
ru: Включить уведомления

en: Maximize brightness
ru: Максимально увеличить яркость

en: Brightness Level
ru: Уровень яркости

en: Show date
ru: Показывать дату

en: Show seconds
ru: Показывать секунды

en: Use 24 hour time
ru: Использовать 24-часовой формат

en: Custom Format
ru: Свой формат

en: %H:%M:%S %d.%m.%Y
ru: %Ч:%М:%С %d.%м.%Г

en: Custom Timezone
ru: Своя временная зона

en: Show all windows on click
ru: Показывать все окна при нажатии

en: Only show favorited
ru: Показывать только избранные приложения

en: Lock icons
ru: Закрепить значки

en: Restrict to Workspace
ru: Ограничить рабочим местом

en: Middle click to launch new window
ru: Открывать новое окно нажатием средней кнопки мыши

en: Require a double-click to launch new window
ru: Требовать двойной щелчок для запуска нового окна

en: Night Light
ru: Ночной свет

en: Temperature
ru: Температура

en: Schedule
ru: Расписание

en: Sunset to Sunrise
ru: От заката до рассвета

en: Manual
ru: Вручную

en: Display Settings
ru: Настройки дисплея

en: Show label
ru: Показывать подпись

en: Show places
ru: Показывать места

en: Show network folders
ru: Показывать сетевые папки

en: Show removable drives
ru: Показывать съемные диски

en: Always expand places
ru: Всегда раскрывать места

en: Spacer size
ru: Размер расширителя

en: Icon Spacing
ru: Отступ между значками

en: Show battery percentage
ru: Показать процент заряда батареи

en: "Add" button visibility
ru: Видимость кнопки "Добавить"

en: Item Size Multiplier
ru: Множитель размера элемента

en: Don't show
ru: Не показывать

en: Show on mouseover
ru: Показывать при наведении курсора мыши

en: Always show
ru: Всегда показывать

en: Sort Mode
ru: Режим сортировки

en: Sort by type
ru: Тип сортировки

en: Sort alphabetically
ru: Сортировка по алфавиту

en: Sort reverse alphabetically
ru: Сортировка в обратном порядке по алфавиту

en: Sort by date ascending
ru: Сортировка по дате

en: Sort by date descending
ru: Сортировка в обратном порядке по дате

en: Show Week Numbers
ru: Показывать номер недели

en: Show Day Names
ru: Показывать названия дней

en: Allow Volume Overdrive
ru: Разрешить перегрузку громкости

en: Show Swap Usage
ru: Посмотреть использование Swap

en: Authentication Required
ru: Требуется аутентификация

en: Password:
ru: Пароль:

en: Authentication is required
ru: Требуется аутентификация

en: Details
ru: Детали

en: Action:
ru: Действие:

en: ID:
ru: ИД:

en: Authenticate
ru: Аутентифицироваться

en: Budgie screenshot app
ru: Снимок экрана Budgie

en: Change desktop appearance and behavior
ru: Изменить внешний вид и поведение рабочего стола

en: Budgie Panel
ru: Панель Budgie

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
ru: Запуск других приложений и предоставление различных утилит для управления окнами, отображения времени и т.д.

en: Search for and start up applications.
ru: Поиск и запуск приложений.

en: Prevent the system and screen from sleeping.
ru: Предотвратите переход системы и экрана в спящий режим.

en: A digital clock with a customizable format.
ru: Цифровые часы с настраиваемым форматом.

en: A configurable application task list.
ru: Настраиваемый список задач приложения.

en: Indicates which keyboard layout is currently in use.
ru: Указывает, какая раскладка клавиатуры используется в данный момент.

en: Show status of lock keys.
ru: Посмотреть состояние кнопок lock.

en: Toggle and modify Night Light settings.
ru: Переключайте и изменяйте настройки ночного освещения.

en: Open the Raven notifications view.
ru: Открыть Raven для показа уведомлений.

en: Show drives and favorite folders.
ru: Показывать накопители и избранные папки.

en: Open the Raven sidebar.
ru: Открыть боковую панель Raven.

en: Visual separator between applets.
ru: Визуальный разделитель между апплетами.

en: A button that toggles visibility of the desktop.
ru: Кнопка, которая переключает видимость рабочего стола.

en: Adjustable spacer to put between other applets.
ru: Регулируемая прокладка для размещения между другими апплетами.

en: Show system status indicators, like sound, battery, and Bluetooth.
ru: Показывать индикаторы состояния системы. К примеру: звук, батарею и Bluetooth.

en: An application task list with icons and labels.
ru: Список задач приложения с пиктограммами и ярлыками.

en: System tray implementing the Freedesktop Status Notifier specification.
ru: Системный трей, реализующий спецификацию уведомителя состояния Freedesktop.

en: Opens the power dialog.
ru: Открытие диалога окна питания.

en: Display workspaces and switch between them.
ru: Отображение рабочих пространств и переключение между ними.

en: Manage your trash from the Budgie panel
ru: Управляйте своим мусором с панели Budgie

en: Calendar
ru: Календарь

en: A simple calendar with a month view, using the built-in Gtk.Calendar widget. The calendar shows the current date by default.
ru: Простой календарь с отображением месяца использует встроенный в Gtk.Calendar виджет. Календарь показывает текущую дату по умолчанию.

en: Media Controls
ru: Настройка медиа

en: This widget uses the Mpris API to show actively playing media with metadata and playback controls, with support for audio and video.
ru: Этот виджет использует Mpris API для отображения активно воспроизводимых медиа с метаданными и элементами управления воспроизведением, с поддержкой аудио и видео.

en: Sound Input
ru: Аудиовход

en: Allows adjustment of audio input volume, and displays a list of available audio input devices.
ru: Позволяет регулировать громкость аудиовхода и отображает список доступных устройств аудиовхода.

en: Sound Output
ru: Аудиовыход

en: Allows global and per-app audio output volume control, and displays a list of available audio output devices.
ru: Позволяет регулировать громкость аудиовыхода везде и для каждого приложения, а также отображает список доступных устройств вывода звука.

en: A view for system resource usage in bar graph form. Includes CPU, RAM, and Swap usage by default.
ru: Представление использования системных ресурсов в виде гистограммы. Включает использование ЦПУ, ОЗУ и Swap по умолчанию.

en: Budgie Desktop
ru: Рабочий стол Budgie

en: This session logs you into the Budgie Desktop
ru: Вход в сеанс рабочего стола Budgie
