budgie-desktop 10.7.2 - en to sq translation catalogue (282 entries)

en: Log out
sq: Shkyçu

en: Restart device
sq: Rinisni pajisjen

en: Power Off
sq: Fikeni

en: Budgie Desktop Settings
sq: Cilësimet e Desktopit Budgie

en: System Settings
sq: Cilësimet e sistemit

en: Cancel
sq: Anulo

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
sq: Modaliteti Kafeinë aktivizohet

en: Turned off Caffeine Boost
sq: Modaliteti Kafeinë çaktivizohet

en: Untitled
sq: Pa titull

en: No description
sq: Pa pershkrim

en: running
sq: në ekzekutim

en: Applications
sq: Aplikacionet

en: Add
sq: Shto

en: Command
sq: Komandë

en: An entry with that title already exists
sq: Një hyrje me atë titull tashmë ekziston

en: Title
sq: Titulli

en: Required
sq: Kërkohet

en: Description
sq: Përshkrimi

en: Optional
sq: Opsionale

en: Autostart
sq: Nisje Automatike

en: Autostart apps
sq: Aplikacionet me nisje automatike

en: Add Application
sq: Shto Aplikacion

en: Add Command
sq: Shto Komandë

en: Desktop
sq: Desktopi

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
sq: Ikonat e Desktopit

en: Control whether to allow icons on the desktop.
sq: Kontrolloni nëse do të lejoni ikona në desktop.

note: DesktopFolder doesn't support fancy options like showing home folder, trash, or active mounts DesktopType is the only one that doesn't support showing mounts Switcher to show or hide active mounts
en: Active Mounts
sq: Montimet aktive

en: Show all active mounts on the desktop.
sq: Shfaq të gjitha montimet aktive në desktop.

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
sq: Direktoria kryesore

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
sq: Shtoni një shkurtore të direktorisë tuaj kryesore në desktop.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
sq: Kosh

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
sq: Shtoni një shkurtore të direktorisë Kosh në desktop.

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
sq: Madhësia e Ikonave

en: Set the desired size of icons on the desktop.
sq: Vendosni madhësinë e dëshiruar të ikonave në desktop.

en: Number of virtual desktops
sq: Numri i desktopëve virtualë

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
sq: Numri i desktopëve / hapësirave të punës virtuale për t'u krijuar automatikisht gjatë nisjes së sistemit.

en: Single
sq: I vetëm

note: If the click policy is to double click
en: Double
sq: I dyfishtë

en: Click Policy
sq: Rregulli i klikimit

en: Click Policy determines if we should open items on a single or double click.
sq: Rregulli i klikimit përcakton nëse duhet t'i hapim artikujt me një klik të vetëm ose të dyfishtë.

en: Normal
sq: Normale

note: Small
en: Small
sq: Vogël

note: Large
en: Large
sq: Gjërë

note: Massive
en: Massive
sq: Masive

en: Fonts
sq: Shkronjat

en: Window Titles
sq: Titujt e Dritareve

en: Set the font used in the titlebars of applications.
sq: Zgjidhni shkronjat që përdoren në shiritat e titujve të aplikacioneve.

en: Documents
sq: Dokumentet

en: Set the display font used by for documents.
sq: Vendosni shkronjat e ekranit që përdoren nga dokumentet.

en: Interface
sq: Ndërfaqja

en: Set the primary font used by application controls.
sq: Vendosni shkronjat kryesore që përdoren nga kontrollet e aplikacionit.

en: Monospace
sq: Hapësira fikse

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
sq: Vendosni shkronjat me gjerësi fikse që përdoren nga aplikacionet mbizotëruese të tekstit.

en: Text scaling
sq: Shkallëzimi i tekstit

en: Set the text scaling factor.
sq: Vendosni faktorin e shkallëzimit të tekstit.

en: Full
sq: Plot

en: Medium
sq: Mesatare

en: Slight
sq: Lehtë

en: None
sq: Asnjë

en: Hinting
sq: Sugjerime

en: Set the type of hinting to use.
sq: Vendosni llojin e sugjerimit për t'u përdorur.

en: Subpixel (for LCD screens)
sq: Nënpixel (për ekranet LCD)

en: Standard (grayscale)
sq: Standard (shkallë gri)

en: Antialiasing
sq: Antialising

en: Set the type of antialiasing to use.
sq: Vendosni llojin e antialiasing për t'u përdorur.

en: Confirm panel removal
sq: Konfirmoni heqjen e panelit

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
sq: Dëshiron vërtet ta heqësh këtë panel? Ky veprim nuk mund të zhbëhet.

en: Remove panel
sq: Hiq panelin

en: Keep panel
sq: Mbaj panelin

en: Confirm applet removal
sq: Konfirmoni heqjen e apletit

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
sq: A doni vërtet ta hiqni këtë aplet? Ky veprim nuk mund të zhbëhet.

en: Don't ask me again
sq: Mos më pyet më

en: Remove applet
sq: Hiq apletin

en: Keep applet
sq: Mbani apletin

en: Remove
sq: Hiq

en: No settings available
sq: Nuk ka cilësime të disponueshme

en: Widgets
sq: Miniaplikacione

en: Settings
sq: Cilësimet

en: Appearance
sq: Paraqitje

en: Panels
sq: Panele

en: Session
sq: Seancë

en: Create new panel
sq: Krijoni panel të ri

en: Windows
sq: Dritaret

en: Attach modal dialogs to windows
sq: Bashkangjitni dialogët modalë në dritare

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
sq: Dialogët modalë do të bashkangjiten në dritaren prind dhe do të lëvizin së bashku kur tërhiqen.

en: Button layout
sq: Paraqitja e butonit

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
sq: Ndryshoni paraqitjen e butonave në shiritat e aplikacioneve.

en: Center new windows on screen
sq: Qendërso dritaret e reja në ekran

en: Center newly launched windows on the current screen.
sq: Qendërso dritaret e sapohapura në ekranin aktual.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
sq: Çaktivizo modalitetin e Dritës së Natës kur dritaret janë në ekran të plotë

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
sq: Çaktivizon modalitetin e Dritës së Natës kur një dritare është në ekran të plotë. Ri-aktivizon kur largoheni nga ekrani i plotë.

en: Pause notifications when windows are fullscreen
sq: Ndalo njoftimet kur dritaret janë në ekran të plotë

en: Prevents notifications from appearing when a window is fullscreen. Unpauses when leaving fullscreen.
sq: Parandalon shfaqjen e njoftimeve kur një dritare është në ekran të plotë. Shfaqja e njoftimeve rifillon kur largohet nga ekrani i plotë.

en: Automatic tiling
sq: Pllakëzim automatik

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
sq: Dritaret do të radhiten si pllaka automatikisht kur të tërhiqen në pjesën e sipërme të ekranit ose në cepat e largët.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
sq: Aktivizoni ndryshimin e fokusit të dritares në hyrjen dhe largimin e mausit

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
sq: Aktivizon fokusimin e dritares të zbatohet kur miu hyn në dritare dhe zhvendoset kur miu largohet nga dritarja.

en: Show all windows in tab switcher
sq: Shfaq të gjitha dritaret në ndërruesin e skedave

en: All tabs will be displayed in tab switcher regardless of the workspace in use.
sq: Të gjitha skedat do të shfaqen në ndërruesin e skedave, pavarësisht nga hapësira e punës në përdorim.

en: Right (standard)
sq: Djathtas (standard)

en: Left
sq: Majtas

en: Applets
sq: Applete

en: Remove Panel
sq: Hiq Panelin

en: Remove this panel from the screen
sq: Hiqni këtë panel nga ekrani

en: Top Dock
sq: Dok i Sipërm

en: Right Dock
sq: Dok i Djathtë

en: Left Dock
sq: Dok i Majtë

en: Bottom Dock
sq: Dok i Poshtëm

en: Top Panel
sq: Paneli Lart

en: Right Panel
sq: Paneli i Djathë

en: Left Panel
sq: Paneli i Majtë

en: Bottom Panel
sq: Paneli Poshtë

en: Top
sq: Lart

en: Right
sq: Djathtë

en: Bottom
sq: Poshtë

en: Always
sq: Gjithmonë

en: Dynamic
sq: Dinamike

en: Automatic
sq: Automatike

en: Intelligent
sq: Inteligjent

en: Never
sq: Asnjëherë

en: Position
sq: Pozicioni

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
sq: Vendosni skajin e ekranit në të cilin do të qëndrojë ky panel

en: Size
sq: Madhësia

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
sq: Vendosni madhësinë (gjerësinë ose lartësinë, në varësi të orientimit) të këtij paneli

en: Automatically hide
sq: Fsheh automatikisht

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
sq: Kur të vendoset, ky panel do të fshihet nga pamja për të maksimizuar hapësirën e punës të ekranit

en: Transparency
sq: Transparenca

en: Control when this panel should have a solid background
sq: Kontrolloni kur ky panel duhet të ketë një sfond të fortë

en: Shadow
sq: Hije

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
sq: Shton një rënie-hije dekorative, ideale për panelet e errëta

en: Stylize regions
sq: Stilizoni rajonet

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
sq: Shton një shenjë ndihmëse në panel në mënyrë që secila prej tre fushave kryesore të panelit të mund të ketë tema të ndryshme.

en: Dock mode
sq: Modaliteti Dok

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
sq: Kur është në modalitetin dok, paneli do të përdorë hapësirën minimale të mundshme, duke liruar pjesë hapësire të vlefshme të ekranit

en: Add applet
sq: Shto aplete

en: Choose a new applet to add to this panel
sq: Zgjidhni një aplet të ri për ta shtuar në këtë panel

en: Start
sq: Fillim

en: Center
sq: Qëndër

en: End
sq: Fund

en: Set Raven position
sq: Vendos pozicionin e Raven

en: Set which side of the screen Raven will open on. If set to Automatic, Raven will open where its parent panel is.
sq: Vendosni në cilën anë të ekranit Raven do të hapet. Nëse vendoset Automatike, Raven do të hapet aty ku është paneli i tij prind.

en: Style
sq: Stilizo

en: Set the appearance of window decorations and controls
sq: Vendosni pamjen e dekorimeve dhe kontrolleve të dritareve

en: Icons
sq: Ikonat

en: Set the globally used icon theme
sq: Vendosni temën e ikonës të përdorur globalisht

en: Cursors
sq: Kursorët

en: Set the globally used mouse cursor theme
sq: Vendosni temën e kursorit të mausit të përdorur globalisht

en: Notification Position
sq: Pozicioni i njoftimit

en: Set the location for notification popups
sq: Vendosni vendndodhjen për dritaret e reja të njoftimit

en: Dark theme
sq: Temë e errët

en: Built-in theme
sq: Temë e integruar

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
sq: Kur aktivizohet, tema e integruar do të mbishkruajë stilimin e përbërësve të desktop

en: Animations
sq: Animacione

en: Control whether windows and controls use animations
sq: Kontrolloni nëse dritaret dhe kontrollet përdorin animacione

en: Top Left
sq: Lart majtas

en: Bottom Left
sq: Poshtë majtas

en: Bottom Right
sq: Poshtë djathtas

en: Top Right
sq: Lart djathtas

en: Set menu icon from file
sq: Vendosni ikonën e menusë nga skedari

en: Image files
sq: Skedarët e imazheve

en: Any file
sq: Çdo skedar

en: Set icon
sq: Vendos ikonën

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
sq: Na vjen keq, nuk u gjet asnjë artikull

en: All
sq: Të gjitha

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
sq: Modaliteti Kafeinë

en: Timer (minutes)
sq: Kohëmatësi (minuta)

en: Launch New Instance
sq: Nisni një instancë të re

en: Close All Windows
sq: Mbyllni Të Gjitha Dritaret

en: Always On Top
sq: Gjithmonë Në Krye

en: Maximize
sq: Maksimizo

en: Minimize
sq: Minimizo

en: Unfavorite
sq: Hiq të preferuarën

en: Favorite
sq: I preferuar

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
sq: Lëviz në Hapësirën e Punës %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
sq: Hiq maksimizimin

en: Close Window
sq: Mbyll Dritaren

en: Show Window Controls
sq: Shfaq Kontrollet e Dritareve

en: Caps lock is active
sq: Kyçi i kapitaleve është aktiv

en: Caps lock is not active
sq: Kyçi i kapitaleve nuk është aktiv

en: Num lock is active
sq: Kyçi i numrave është aktiv

en: Num lock is not active
sq: Kyçi i numrave nuk është aktiv

en: No unread notifications
sq: Asnjë njoftim i palexuar

en: Volume is in use by other processes
sq: Volumi është në përdorim nga proceset e tjera

en: Operation aborted
sq: Operacioni u ndërpre

en: Type your password
sq: Shtypni fjalëkalimin tuaj

en: Removable devices
sq: Pajisjet e lëvizshme

en: Local volumes
sq: Disqet lokale

en: Network folders
sq: Dosjet e rrjetit

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
sq: Tjetër

en: Eject
sq: Nxjerr

en: Unmount
sq: Çmontoni

en: Open "%s"
sq: Hap "%s"

en: You can now safely remove
sq: Tani mund ta hiqni në mënyrë të sigurt

en: Unknown Device
sq: Pajisje e panjohur

en: Error while ejecting device
sq: Gabim gjatë nxjerrjes së pajisjes

en: Error while unmounting volume
sq: Gabim gjatë çmontimit së diskut

en: Places
sq: Vendet

en: Mount and open "%s"
sq: Montoni dhe hapni "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
sq: Futni frazën e kalimit të kriptimit për të zhbllokuar këtë disk

en: The password you entered is incorrect
sq: Fjalëkalimi që keni futur është i pasaktë

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
sq: Ndodhi një gabim i panjohur gjatë përpjekjes për të montuar këtë disk

en: Nothing to display right now
sq: Asgjë për të shfaqur tani

en: Mount some drives
sq: Montoni disa pajisje

en: Enable more sections
sq: Aktivizo më shumë seksione

en: Toggle the desktop
sq: Ndërro desktopin

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
sq: Cilësimet e Bluetooth

note: Send files button
en: Send Files
sq: Dërgo Skedarë

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
sq: Modaliteti Aeroplan në Bluetooth

en: Bluetooth is disabled
sq: Bluetooth është çaktivizuar

en: Bluetooth is active
sq: Bluetooth është aktiv

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
sq[0]: Lidhur me pajisjen %d
sq[1]: Lidhur me %d pajisje

en: Battery fully charged.
sq: Bateria është plotësisht e ngarkuar.

en: Unknown
sq: E panjohur

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
sq: Karikimi i baterisë

en: Battery remaining
sq: Bateria e mbetur

en: Power settings
sq: Cilësimet e energjisë

note: User Menu Creation
en: User
sq: Përdorues

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
sq: Kyç

en: Suspend
sq: Pezullo

en: Hibernate
sq: Letargji

en: Restart
sq: Rinisni

en: Shutdown
sq: Fike

en: Logout
sq: Shkyç

en: Rename
sq: Riemërto

en: No apps are currently playing audio.
sq: Asnjë aplikacion nuk po luan audio.

en: Play some music
sq: Luaj disa muzikë

en: Apps
sq: Aplikacionet

en: Devices
sq: Pajisjet

en: Nothing to see here
sq: Asgjë për të parë këtu

en: No new notifications
sq: Asnjë njoftim i ri

en: %u unread notifications
sq: %u njoftime të palexuara

en: 1 unread notification
sq: 1 njoftim i palexuar

en: Notifications
sq: Njoftimet

en: Authentication failed
sq: Vërtetimi dështoi

en: Group:
sq: Grupi:

en: Are you sure you want to end your session?
sq: Je i sigurt që dëshiron ta përfundosh seancën tënde?

en: Show Menu Label
sq: Shfaq Etiketën e Menusë

en: Menu Label
sq: Etiketa e Menusë

en: Menu Icon
sq: Ikona e Menusë

en: Compact Mode
sq: Modaliteti Kompakt

en: Show Headers
sq: Shfaq Krerët

en: Roll-over mouse
sq: Përmbys mausin

en: Enable notification
sq: Aktivizo njoftimin

en: Maximize brightness
sq: Maksimizoni shkëlqimin

en: Brightness Level
sq: Niveli i shkëlqimit

en: Show date
sq: Shfaq datën

en: Show seconds
sq: Shfaq sekondat

en: Use 24 hour time
sq: Përdorni formatin me 24 orë

en: Show all windows on click
sq: Shfaq të gjitha dritaret me klikim

en: Only show favorited
sq: Shfaq vetëm të favorizuarat

en: Lock icons
sq: Kyç ikonat

en: Restrict to Workspace
sq: Kufizo në hapësirën e punës

en: Middle click to launch new window
sq: Klikoni butonin e mesit për të hapur një dritare të re

en: Require a double-click to launch new window
sq: Kërkohet një klikim të dyfishtë për të filluar një dritare të re

en: Night Light
sq: Dritë Nate

en: Temperature
sq: Temperatura

en: Schedule
sq: Planifikimi

en: Sunset to Sunrise
sq: Nga Perëndimi në Agim

en: Manual
sq: Udhëzues

en: Display Settings
sq: Cilësimet e Ekranit

en: Show label
sq: Shfaq etiketën

en: Show places
sq: Shfaq vendet

en: Show network folders
sq: Shfaq dosjet e rrjetit

en: Show removable drives
sq: Shfaq disqet e lëvizshme

en: Always expand places
sq: Gjithmonë zgjeroni vendet

en: Spacer size
sq: Madhësia e Distancuesit

en: Icon Spacing
sq: Ndarja në hapësirë e ikonave

en: Show battery percentage
sq: Shfaq përqindjen e baterisë

en: "Add" button visibility
sq: Dukshmëria e butonit "Shto"

en: Don't show
sq: Mos shfaq

en: Show on mouseover
sq: Shfaq me vendosjen e mausit sipër

en: Always show
sq: Shfaq gjithmonë

en: Authentication Required
sq: Kërkohet vërtetimi

en: Password:
sq: Fjalëkalimi:

en: Authentication is required
sq: Kërkohet vërtetimi

en: Authenticate
sq: Vërtetoni

en: Change desktop appearance and behavior
sq: Ndryshoni pamjen dhe sjelljen e desktopit

en: Budgie Panel
sq: Paneli Budgie

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
sq: Nisni aplikacione të tjera dhe siguroni shërbime të ndryshme për të menaxhuar dritaret, për të treguar kohën, etj.

en: Calendar
sq: Kalendar

en: Budgie Desktop
sq: Desktopi i Budgie

en: This session logs you into the Budgie Desktop
sq: Ky sesion ju regjistron në Desktopin Budgie
