budgie-desktop 10.7.2 - en to sr_RS@latin translation catalogue (196 entries)

en: Log out
sr_RS@latin: Odjavi se

en: Restart device
sr_RS@latin: Ponovo pokreni uređaj

en: Power Off
sr_RS@latin: Isključivanje

en: Budgie Desktop Settings
sr_RS@latin: Подешавање Budgie радне површине

en: Cancel
sr_RS@latin: Otkaži

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
sr_RS@latin: Радна кафа је укључена

en: Turned off Caffeine Boost
sr_RS@latin: Радна кафа је искључена

en: Untitled
sr_RS@latin: Neimenovano

en: No description
sr_RS@latin: Bez opisa

en: running
sr_RS@latin: u pokretu

en: Applications
sr_RS@latin: Aplikacije

en: Add
sr_RS@latin: Dodaj

en: Command
sr_RS@latin: Komanda

en: An entry with that title already exists
sr_RS@latin: Unos sa tim nazivom vec postoji

en: Title
sr_RS@latin: Naslov

en: Required
sr_RS@latin: Obavezno

en: Description
sr_RS@latin: Opis

en: Optional
sr_RS@latin: Neobavezno

en: Autostart
sr_RS@latin: Automatsko pokretanje

en: Autostart apps
sr_RS@latin: Изабери почетни прибор

en: Desktop
sr_RS@latin: Радна површина

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
sr_RS@latin: Desktop ikonice

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
sr_RS@latin: Лична фасцикла

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
sr_RS@latin: Додај пречицу Личне фасцикле на радну површину.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
sr_RS@latin: Смеће

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
sr_RS@latin: Додај пречицу за Смеће на радну површину.

en: Number of virtual desktops
sr_RS@latin: Број виртуалних радних површина

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
sr_RS@latin: Број виртуалних радних површина створених приликом покретању рачунара.

en: Fonts
sr_RS@latin: Fontovi

en: Window Titles
sr_RS@latin: Naslovi prozora

en: Set the font used in the titlebars of applications.
sr_RS@latin: Подесите словолик који се користи у наслову траке програма.

en: Documents
sr_RS@latin: Dokumenti

en: Interface
sr_RS@latin: Interfejs

en: Monospace
sr_RS@latin: Monospejs

en: None
sr_RS@latin: Нема

en: Confirm panel removal
sr_RS@latin: Потврди уклањање радне траке

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
sr_RS@latin: Да ли заиста желите уклонити ову радну траку? 
    Ова одлука не може бити опозвана.

en: Remove panel
sr_RS@latin: Уклони радну траку

en: Keep panel
sr_RS@latin: Задржи радну траку

en: Confirm applet removal
sr_RS@latin: Потврди уклањање прибора

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
sr_RS@latin: Да ли заиста желите уклонити овај прибор? 
    Ова одлука не може бити опозвана.

en: Don't ask me again
sr_RS@latin: Не понављај ово питање

en: Remove applet
sr_RS@latin: Ukloni applet

en: Keep applet
sr_RS@latin: Zadrzi applet

en: Remove
sr_RS@latin: Ukloni

en: No settings available
sr_RS@latin: Podesavanje ne postoji

en: Widgets
sr_RS@latin: Vidžeti

en: Settings
sr_RS@latin: Podešavanja

en: Appearance
sr_RS@latin: Izgled

en: Panels
sr_RS@latin: Paneli

en: Session
sr_RS@latin: Sesija

en: Create new panel
sr_RS@latin: Kreiraj novi panel

en: Windows
sr_RS@latin: Prozori

en: Button layout
sr_RS@latin: Raspored dugmadi

en: Left
sr_RS@latin: Лево

en: Applets
sr_RS@latin: Apleti

en: Remove this panel from the screen
sr_RS@latin: Уклони ову радну траку с екрана

en: Top Panel
sr_RS@latin: Gornji panel

en: Right Panel
sr_RS@latin: Desni panel

en: Left Panel
sr_RS@latin: Levi panel

en: Bottom Panel
sr_RS@latin: Donji panel

en: Top
sr_RS@latin: Vrh

en: Right
sr_RS@latin: Десно

en: Bottom
sr_RS@latin: Dno

en: Always
sr_RS@latin: Uvek

en: Dynamic
sr_RS@latin: Динамички

en: Automatic
sr_RS@latin: Aутоматски

en: Intelligent
sr_RS@latin: Pametno

en: Never
sr_RS@latin: Nikad

en: Position
sr_RS@latin: Pozicija

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
sr_RS@latin: Одредите ивицу заслона на којој ће стајати радна трака

en: Size
sr_RS@latin: Veličina

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
sr_RS@latin: Одредите димензије (ширину или висину, зависно од положаја) ове радне траке

en: Automatically hide
sr_RS@latin: Automatski sakriti

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
sr_RS@latin: Када је постављена, радна трака се аутоматски сакрива, да би се добила максимална корисна површина заслона

en: Transparency
sr_RS@latin: Transparentnost

en: Control when this panel should have a solid background
sr_RS@latin: Контролишите када би ова радна трака требало да буде непровидна

en: Shadow
sr_RS@latin: Senka

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
sr_RS@latin: Додаје декоративну падајућу сенку, идеалну за непровидне радне траке

en: Stylize regions
sr_RS@latin: Stilizuj oblasti

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
sr_RS@latin: Додаје репер тамо где ће бити крај сваке, од три, главне области радне траке, тако да би сваки одељак могао да има посебну тему.

en: Add applet
sr_RS@latin: Dodaj aplet

en: Choose a new applet to add to this panel
sr_RS@latin: Изабери и додај нови прибор на радну траку

en: Start
sr_RS@latin: Početak

en: Center
sr_RS@latin: Sredina

en: End
sr_RS@latin: Kraj

en: Style
sr_RS@latin: Stil

en: Set the appearance of window decorations and controls
sr_RS@latin: Podesi izgled prozora i navigacionih dugmica

en: Icons
sr_RS@latin: Ikonice

en: Set the globally used icon theme
sr_RS@latin: Postavi globalno koriscenu temu za ikonice

en: Cursors
sr_RS@latin: Pokazivači

en: Set the globally used mouse cursor theme
sr_RS@latin: Postqvi globalnu temu za kursor

en: Notification Position
sr_RS@latin: Позиција обавештења

en: Set the location for notification popups
sr_RS@latin: Подесите место појаве обавештења

en: Dark theme
sr_RS@latin: Tamna varijanta teme

en: Built-in theme
sr_RS@latin: Ugrađena tema

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
sr_RS@latin: Када је укључена, уграђена тема мења изглед радне површине

en: Animations
sr_RS@latin: Animacije

en: Control whether windows and controls use animations
sr_RS@latin: Podesi da li prozori i navigacione komande koriste efekte

en: Top Left
sr_RS@latin: Горе лево

en: Bottom Left
sr_RS@latin: Доле лево

en: Bottom Right
sr_RS@latin: Горе десно

en: Top Right
sr_RS@latin: Горе десно

en: Set menu icon from file
sr_RS@latin: Postavi meni ikonicu

en: Image files
sr_RS@latin: Слике

en: Any file
sr_RS@latin: Bilo koji fajl

en: Set icon
sr_RS@latin: Постави иконицу

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
sr_RS@latin: Нема нађених предмета

en: All
sr_RS@latin: Sve

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
sr_RS@latin: Радна Кафа

en: Timer (minutes)
sr_RS@latin: Одбројавање (минути)

en: Launch New Instance
sr_RS@latin: Покрени нови прозор

en: Close All Windows
sr_RS@latin: Затвори све прозоре

en: Always On Top
sr_RS@latin: Увек на врху

en: Maximize
sr_RS@latin: Подигни прозор на радну површину

en: Minimize
sr_RS@latin: Спусти прозор на радну траку

en: Unfavorite
sr_RS@latin: Искључи са радне траке

en: Favorite
sr_RS@latin: Прикључи радној траци

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
sr_RS@latin: Премести на радну површину %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
sr_RS@latin: Одређени приказ прозора

en: Close Window
sr_RS@latin: Затвори прозор

en: Show Window Controls
sr_RS@latin: Прикажи управности прозора

en: Caps lock is active
sr_RS@latin: Taster za velika slova je aktivan

en: Caps lock is not active
sr_RS@latin: Taster za velika slova nije aktivan

en: Num lock is active
sr_RS@latin: Taster za zaključavanje brojčane tastature je aktivan

en: Num lock is not active
sr_RS@latin: Taster za zaključavanje brojčane tastature nije aktivan

en: No unread notifications
sr_RS@latin: Nema nepročitanih obaveštenja

en: Volume is in use by other processes
sr_RS@latin: Други процеси користе капацитет диска

en: Operation aborted
sr_RS@latin: Задатак је отказан

en: Type your password
sr_RS@latin: Ukucaj svoju sifru

en: Removable devices
sr_RS@latin: Prenosivi uređaji

en: Local volumes
sr_RS@latin: Lokalne particije

en: Network folders
sr_RS@latin: Mrežni folderi

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
sr_RS@latin: Ostalo

en: Eject
sr_RS@latin: Izbaci

en: Unmount
sr_RS@latin: Odvoji

en: Open "%s"
sr_RS@latin: Otvori "%s"

en: You can now safely remove
sr_RS@latin: Možete sigurno ukloniti

en: Unknown Device
sr_RS@latin: Nepoznat uređaj

en: Error while ejecting device
sr_RS@latin: Problem tokom izbacivanja uređaja

en: Error while unmounting volume
sr_RS@latin: Problem tokon odvajanja uređaja

en: Places
sr_RS@latin: Lokacije

en: Mount and open "%s"
sr_RS@latin: Poveži i otvori "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
sr_RS@latin: Unesi enskripcionu sifru da bi video ovaj uredjaj

en: The password you entered is incorrect
sr_RS@latin: Лозинка коју сте укуцали није тачна

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
sr_RS@latin: Дошло је до непознате грешке, приликом покушаја монтаже овог меморијског капацитета

en: Nothing to display right now
sr_RS@latin: Ništa za prikazati trenutno

en: Mount some drives
sr_RS@latin: Poveži diskove

en: Enable more sections
sr_RS@latin: Omogući još sekcija

en: Toggle the desktop
sr_RS@latin: Prikaži/Sakrij radnu površinu

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
sr_RS@latin: Bluetooth postavke

note: Send files button
en: Send Files
sr_RS@latin: Pošalji datoteke

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
sr_RS@latin: Bluetooth režim letenja

en: Bluetooth is disabled
sr_RS@latin: Bluetooth je onemogućen

en: Bluetooth is active
sr_RS@latin: Bluetooth je aktivan

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
sr_RS@latin[0]: Konektovan na %d uređaj
sr_RS@latin[1]: Konektovan na %d uređaja
sr_RS@latin[2]: Konektovan na %d uređaja

en: Battery fully charged.
sr_RS@latin: Baterija je puna.

en: Unknown
sr_RS@latin: Nepoznato

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
sr_RS@latin: Baterija se puni

en: Battery remaining
sr_RS@latin: Preostalo baterije

en: Power settings
sr_RS@latin: Postavke napajanja

note: User Menu Creation
en: User
sr_RS@latin: Korisnik

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
sr_RS@latin: Zaključaj

en: Suspend
sr_RS@latin: Suspenduj

en: Hibernate
sr_RS@latin: Hibernacija

en: Restart
sr_RS@latin: Ponovo pokreni

en: Shutdown
sr_RS@latin: Isključi

en: Logout
sr_RS@latin: Odjavi se

en: Rename
sr_RS@latin: Preimenuj

en: No apps are currently playing audio.
sr_RS@latin: Тренутно ниједан прозор не пушта звук.

en: Play some music
sr_RS@latin: Пусти музику

en: Apps
sr_RS@latin: Програми

en: Devices
sr_RS@latin: Уређаји

en: Nothing to see here
sr_RS@latin: Ništa za prikazati

en: No new notifications
sr_RS@latin: Nema novih obaveštenja

en: %u unread notifications
sr_RS@latin: %u nepročitanih obaveštenja

en: 1 unread notification
sr_RS@latin: 1 nepročitano obaveštenje

en: Notifications
sr_RS@latin: Obaveštenja

en: Authentication failed
sr_RS@latin: Autentikacija neuspesna

en: Group:
sr_RS@latin: Grupa:

en: Are you sure you want to end your session?
sr_RS@latin: Da li ste sigurni da želite da okončate vašu sesiju?

en: Enable notification
sr_RS@latin: Омогући обавештења

en: Show date
sr_RS@latin: Prikaži datum

en: Show seconds
sr_RS@latin: Prikaži sekunde

en: Use 24 hour time
sr_RS@latin: Koristi 24-oro časovno vreme

en: Show label
sr_RS@latin: Prikaži oznaku

en: Show places
sr_RS@latin: Prikaži lokacije

en: Show network folders
sr_RS@latin: Prikaži mrežne foldere

en: Show removable drives
sr_RS@latin: Prikaži prenosive uređaje

en: Spacer size
sr_RS@latin: Veličina razmaknice

en: Show battery percentage
sr_RS@latin: Prikaži procenat baterije

en: Password:
sr_RS@latin: Sifra:

en: Change desktop appearance and behavior
sr_RS@latin: Мења изглед и понашање радне површине

en: Calendar
sr_RS@latin: Kalendar

en: Budgie Desktop
sr_RS@latin: Badži desktop

en: This session logs you into the Budgie Desktop
sr_RS@latin: Ova sesija te prijavljuje u Badži desktop
