budgie-desktop 10.7.2 - en to sv translation catalogue (242 entries)

en: Log out
sv: Logga ut

en: Restart device
sv: Starta om enheten

en: Power Off
sv: Stäng av

en: Budgie Desktop Settings
sv: Skrivbordsinställningar för Budgie

en: Cancel
sv: Avbryt

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
sv: Caffeine påslaget

en: Turned off Caffeine Boost
sv: Caffeine avstängt

en: Untitled
sv: Inte namngiven

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: running
sv: körs

en: Applications
sv: Applikationer

en: Add
sv: Lägg till

en: Command
sv: Kommando

en: An entry with that title already exists
sv: En post med den här titeln finns redan

en: Title
sv: Titel

en: Required
sv: Krävs

en: Description
sv: Beskrivning

en: Optional
sv: Valfri

en: Autostart apps
sv: Starta appar automatiskt

en: Desktop
sv: Skrivbord

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
sv: Skrivbordsikoner

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
sv: Hemkatalog

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
sv: Lägg till en genväg till din hemkatalog på skrivbordet.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
sv: Papperskorgen

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
sv: Lägg till en genväg till papperskorgen på skrivbordet.

en: Number of virtual desktops
sv: Antal virtuella skrivbord

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
sv: Antal virtuella skrivbord / arbetsytor att skapa automatiskt vid start.

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Window Titles
sv: Fönstertitlar

en: Set the font used in the titlebars of applications.
sv: Välj typsnitt för fönstertitlar i applikationer.

en: Documents
sv: Dokument

en: Set the display font used by for documents.
sv: Välj typsnitt som används för dokument.

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Set the primary font used by application controls.
sv: Välj primärt typsnitt för applikationskontroller.

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
sv: Välj ett typsnitt med fast bredd som används av textbaserade applikationer.

en: Text scaling
sv: Textskalning

en: Set the text scaling factor.
sv: Ange textskalningsfaktor.

en: Medium
sv: Medel

en: Slight
sv: Lätt

en: None
sv: Ingen

en: Hinting
sv: Antydan

en: Standard (grayscale)
sv: Standard (gråskala)

en: Confirm panel removal
sv: Bekräfta borttagande av panel

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
sv: Vill du verkligen ta bort den här panelen? Åtgärden kan inte ångras.

en: Remove panel
sv: Ta bort panel

en: Keep panel
sv: Behåll panel

en: Confirm applet removal
sv: Bekräfta borttagande av applet

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
sv: Vill du verkligen ta bort den här appleten? Åtgärden kan inte ångras.

en: Don't ask me again
sv: Fråga mig inte igen

en: Remove applet
sv: Ta bort applet

en: Keep applet
sv: Behåll applet

en: Remove
sv: Ta bort

en: No settings available
sv: Inga inställningar tillgängliga

en: Settings
sv: Inställningar

en: Appearance
sv: Utseende

en: Panels
sv: Paneler

en: Create new panel
sv: Skapa ny panel

en: Windows
sv: Fönster

en: Attach modal dialogs to windows
sv: Fäst modala dialogrutor i fönster

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
sv: Modala dialogrutor fästs vid huvudfönstren och följer med när fönstret flyttas.

en: Button layout
sv: Knapplacering

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
sv: Ändra placering av fönsterknappar.

en: Center new windows on screen
sv: Centrera nya fönster på skärmen

en: Center newly launched windows on the current screen.
sv: Centrera nya fönster på aktuell skärm.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
sv: Inaktivera nattläge för bildskärm när fönster är i fullskärmsläge

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
sv: Inaktiverar nattläge för bildskärmen när ett fönster är i fullskärmsläge. Återaktiveras när fönstret inte längre är i fullskärmsläge.

en: Automatic tiling
sv: Automatiskt rutnät

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
sv: Fönster anpassas automatiskt till rutnätet när de dras in mot hörn eller kanter.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
sv: Aktivera automatiskt fokus på fönster när muspekaren flyttas över fönstret

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
sv: Aktiverar automatiskt fokus på fönster när muspekaren förs över fönstret och avaktiverar fokus när muspekaren förs bort från fönstret.

en: Right (standard)
sv: Höger (standard)

en: Left
sv: Vänster

en: Remove this panel from the screen
sv: Ta bort den här panelen från skärmen

en: Top Dock
sv: Docka längst upp

en: Right Dock
sv: Docka till höger

en: Left Dock
sv: Docka till vänster

en: Bottom Dock
sv: Docka längst ner

en: Top Panel
sv: Toppanel

en: Right Panel
sv: Högerpanel

en: Left Panel
sv: Vänsterpanel

en: Bottom Panel
sv: Bottenpanel

en: Top
sv: Topp

en: Right
sv: Höger

en: Bottom
sv: Botten

en: Always
sv: Alltid

en: Dynamic
sv: Dynamisk

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Never
sv: Aldrig

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
sv: Välj vart på skärmen den här panelen ska dockas

en: Size
sv: Storlek

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
sv: Sätt panelens storlek (bredd eller höjd, beroende på orientering)

en: Automatically hide
sv: Dölj automatiskt

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
sv: Om aktiverat så kommer panelen att döljas för att maximera tillgänglig skärmyta

en: Transparency
sv: Transparens

en: Control when this panel should have a solid background
sv: Ställ in när panelen ska ha ogenomskinlig bakgrund

en: Shadow
sv: Skugga

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
sv: Lägger till en dekorativ skugga som passar för ogenomskinliga paneler

en: Stylize regions
sv: Tema för regioner

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
sv: Lägger till hint i panelen så att varje område i de tre huvudområdena kan justeras olika i teman.

en: Dock mode
sv: Dockningsläge

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
sv: I dockningsläge kommer panelen att ta upp minsta möjliga utrymme för att maximera tillgänglig skärmyta

en: Add applet
sv: Lägg till applet

en: Choose a new applet to add to this panel
sv: Lägg till en ny applet i den här panelen

en: Center
sv: Mitten

en: End
sv: Slut

en: Style
sv: Stil

en: Set the appearance of window decorations and controls
sv: Välj utseende för fönsterdekorationer och kontroller

en: Icons
sv: Ikoner

en: Set the globally used icon theme
sv: Välj globalt tema för ikoner

en: Cursors
sv: Muspekare

en: Set the globally used mouse cursor theme
sv: Välj globalt tema för muspekare

en: Notification Position
sv: Position för notifieringsmeddelande

en: Set the location for notification popups
sv: Ställ in placering av notiser

en: Dark theme
sv: Mörkt tema

en: Built-in theme
sv: Inbyggt tema

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
sv: Om aktiverat kommer det inbyggda temat att ha företräde över skrivbordets komponenttema

en: Animations
sv: Animationer

en: Control whether windows and controls use animations
sv: Ställ in animationer för fönster och kontroller

en: Top Left
sv: Övre Vänster

en: Bottom Left
sv: Vänster Botten

en: Bottom Right
sv: Höger Botten

en: Top Right
sv: Övre Höger

en: Set menu icon from file
sv: Välj menyikon från fil

en: Image files
sv: Bildfiler

en: Any file
sv: Vilken fil som helst

en: Set icon
sv: Välj ikon

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
sv: Ledsen, inga resultat hittades

en: All
sv: Alla

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
sv: Caffeine-läge

en: Timer (minutes)
sv: Timer (minuter)

en: Launch New Instance
sv: Starta ny instans

en: Close All Windows
sv: Stäng alla fönster

en: Always On Top
sv: Alltid överst

en: Maximize
sv: Maximera

en: Minimize
sv: Minimera

en: Unfavorite
sv: Ta bort favorit

en: Favorite
sv: Favorit

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
sv: Flytta till arbetsyta %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
sv: Avmaximera

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Show Window Controls
sv: Visa fönsterkontroller

en: Caps lock is active
sv: Caps lock är aktiverat

en: Caps lock is not active
sv: Caps lock är inte aktiverat

en: Num lock is active
sv: Num lock är aktiverat

en: Num lock is not active
sv: Num lock är inte aktiverat

en: No unread notifications
sv: Inga olästa meddelanden

en: Volume is in use by other processes
sv: Volymen används av en annan process

en: Operation aborted
sv: Operationen avbröts

en: Type your password
sv: Ange ditt lösenord

en: Removable devices
sv: Flyttbara enheter

en: Local volumes
sv: Lokala volymer

en: Network folders
sv: Nätverksmappar

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
sv: Annat

en: Eject
sv: Mata ut

en: Unmount
sv: Avmontera

en: Open "%s"
sv: Öppna ”%s”

en: You can now safely remove
sv: Du kan nu säkert koppla från

en: Unknown Device
sv: Okänd enhet

en: Error while ejecting device
sv: Fel uppstod när enheten skulle matas ut

en: Error while unmounting volume
sv: Fel uppstod vid avmontering av volym

en: Places
sv: Platser

en: Mount and open "%s"
sv: Montera och öppna ”%s”

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
sv: Skriv in det krypterade lösenordet för att låsa upp den här volymen

en: The password you entered is incorrect
sv: Lösenordet som du angett är felaktigt

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
sv: Ett okänt fel inträffade vid montering av den här volymen

en: Nothing to display right now
sv: Inget att visa just nu

en: Mount some drives
sv: Montera diskar

en: Enable more sections
sv: Aktivera flera sektioner

en: Toggle the desktop
sv: Visa skrivbordet

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
sv: Bluetooth-inställningar

note: Send files button
en: Send Files
sv: Skicka filer

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
sv: Bluetooth-flygplansläge

en: Bluetooth is disabled
sv: Bluetooth är inaktiverat

en: Bluetooth is active
sv: Bluetooth är aktiverat

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
sv[0]: Ansluten till %d enhet
sv[1]: Ansluten till %d enheter

en: Battery fully charged.
sv: Batteriet fulladdat.

en: Unknown
sv: Okänt

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
sv: Batteriet laddas

en: Battery remaining
sv: Kvarvarande batteri

en: Power settings
sv: Ströminställningar

note: User Menu Creation
en: User
sv: Användare

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
sv: Lås

en: Suspend
sv: Strömsparläge

en: Hibernate
sv: Viloläge

en: Restart
sv: Starta om

en: Shutdown
sv: Stäng av

en: Logout
sv: Logga ut

en: Rename
sv: Byt namn

en: No apps are currently playing audio.
sv: Just nu spelar inga appar upp ljud.

en: Play some music
sv: Spela musik

en: Apps
sv: Appar

en: Devices
sv: Enheter

en: Nothing to see here
sv: Inget att se här

en: No new notifications
sv: Inga nya meddelanden

en: %u unread notifications
sv: Antal olästa meddelanden: %u

en: 1 unread notification
sv: 1 oläst meddelande

en: Notifications
sv: Meddelanden

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckad

en: Group:
sv: Grupp:

en: Are you sure you want to end your session?
sv: Vill du verkligen avsluta din session?

en: Show Menu Label
sv: Visa menytext

en: Menu Label
sv: Menytext

en: Menu Icon
sv: Menyikon

en: Compact Mode
sv: Kompakt läge

en: Show Headers
sv: Visa rubriker

en: Roll-over mouse
sv: Rulla-över mus

en: Enable notification
sv: Aktivera notifieringsmeddelande

en: Maximize brightness
sv: Maximera ljusstyrka

en: Brightness Level
sv: Nivå för ljusstyrka

en: Show date
sv: Visa datum

en: Show seconds
sv: Visa sekunder

en: Use 24 hour time
sv: Använd 24-timmars tidvisning

en: Show all windows on click
sv: Visa alla fönster vid klick

en: Only show favorited
sv: Visa endast favoriter

en: Lock icons
sv: Lås ikoner

en: Restrict to Workspace
sv: Begränsa till arbetsyta

en: Night Light
sv: Nattljus

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Schedule
sv: Schema

en: Sunset to Sunrise
sv: Solnedgång till soluppgång

en: Manual
sv: Manuell

en: Display Settings
sv: Skärminställningar

en: Show label
sv: Visa etikett

en: Show places
sv: Visa platser

en: Show network folders
sv: Visa nätverksmappar

en: Show removable drives
sv: Visa flyttbara diskar

en: Always expand places
sv: Expandera alltid platser

en: Spacer size
sv: Mellanrumstorlek

en: Show battery percentage
sv: Visa batteriprocent

en: "Add" button visibility
sv: Visning av "Lägg till"-knapp

en: Don't show
sv: Visa inte

en: Show on mouseover
sv: Visa när muspekaren förs över

en: Always show
sv: Visa alltid

en: Authentication Required
sv: Autentisering krävs

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Authentication is required
sv: Autentisering krävs

en: Authenticate
sv: Autentisera

en: Change desktop appearance and behavior
sv: Ändra skrivbordets utseende och beteende

en: Budgie Panel
sv: Budgie-panelen

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
sv: Starta andra program och verktyg för att hantera fönster, visa tiden med mera.

en: Calendar
sv: Kalender

en: This session logs you into the Budgie Desktop
sv: Den här sessionen startar Budgie Desktop
