budgie-desktop 10.7.2 - en to tr translation catalogue (391 entries)

note: Do nothing if there were no held notifications translators: This is the title of a notification that is shown after notifications have been blocked because an application was in fullscreen mode
en: Unread Notifications
tr: Okunmamış Bildirimler

note: No existing ref, make a new notification translators: Text for a button on the notification to open Raven to the notifications view
en: View Notifications
tr: Bildirimleri Göster

en: Log out
tr: Oturumu kapat

en: Restart device
tr: Cihazı yeniden başlat

en: Power Off
tr: Kapat

en: Budgie Desktop Settings
tr: Budgie Masaüstü Ayarları

en: System Settings
tr: Sistem Ayarları

note: If we have valid windows open Only one window and a valid AbominationRunningApp for it Budgie Screensaver reports as budgie-daemon, so at the very least fix here as a workaround
en: Budgie Screenshot
tr: Budgie Ekran Görüntüsü

note: Translators: be as brief as possible; popovers ar cut off if broader than the window
en: Screenshot entire screen
tr: Tüm ekranın görüntüsünü al

en: Screenshot active window
tr: Etkin pencerenin ekran görüntüsünü al

en: Screenshot selected area
tr: Seçilen alanın ekran görüntüsünü al

note: we cannot use areabuttons_labels, since these will be translated don't translate, internal use translate! These are the interface names
en: Screen
tr: Ekran

en: Window
tr: Pencere

en: Selection
tr: Seçim

note: translate
en: Cancel screenshot
tr: Ekran görüntüsünü iptal et

en: Save screenshot to the selected directory
tr: Ekran görüntüsünü seçilen dizine kaydet

en: Copy screenshot to the clipboard
tr: Ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: Open screenshot in default application
tr: Ekran görüntüsünü öntanımlı uygulamada aç

note: Other -> call Filebrowser (path = null) 'Other' is about setting a custom directory on a dropdown list
en: Other...
tr: Diğer...

note: set custom dir to found dir
en: Open Folder
tr: Klasör Aç

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Open
tr: Aç

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
tr: Kafein Takviyesi açıldı

en: Turned off Caffeine Boost
tr: Kafein Takviyesi kapatıldı

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: No description
tr: Açıklama yok

en: running
tr: çalışıyor

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Add
tr: Ekle

en: Command
tr: Komut

en: An entry with that title already exists
tr: Bu başlığa sahip bir giriş bulunmakta

en: Title
tr: Başlık

en: Required
tr: Gerekli

en: Description
tr: Açıklama

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Autostart
tr: Otomatik Başlat

en: Autostart apps
tr: Otomatik başlatılan uygulamalar

en: Add Application
tr: Uygulama Ekle

en: Add Command
tr: Komut Ekle

en: Desktop
tr: Masaüstü

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
tr: Masaüstü Simgeleri

en: Control whether to allow icons on the desktop.
tr: Masaüstünde ikonlara izin verilmesini kontrol edin.

note: DesktopFolder doesn't support fancy options like showing home folder, trash, or active mounts DesktopType is the only one that doesn't support showing mounts Switcher to show or hide active mounts
en: Active Mounts
tr: Aktif Bağlar

en: Show all active mounts on the desktop.
tr: Tüm etkin bağları masaüstünde göster.

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
tr: Ev dizini

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
tr: Masaüstüne ev dizinine kısayol ekle.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
tr: Çöp

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
tr: Masaüstüne Çöp kısayolu ekle.

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
tr: Simge Boyutu

en: Set the desired size of icons on the desktop.
tr: Masaüstündeki simgelerin dilenen boyutunu ayarla.

en: Number of virtual desktops
tr: Sanal masaüstü sayısı

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
tr: Başlangıçta oluşturulacak sanal masaüstü / çalışma alanı sayısı.

en: Single
tr: Tek

note: If the click policy is to double click
en: Double
tr: Çift

en: Click Policy
tr: Tıklama İlkesi

en: Click Policy determines if we should open items on a single or double click.
tr: Tıklama İlkesi öğelerin tek tık veya çift tıkla açılmasını belirler.

note: Small
en: Small
tr: Küçük

note: Large
en: Large
tr: Büyük

note: Massive
en: Massive
tr: Devasa

en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

en: Window Titles
tr: Pencere Başlıkları

en: Set the font used in the titlebars of applications.
tr: Uygulamaların başlık çubuklarında kullanılan yazı tipini ayarla.

en: Documents
tr: Belgeler

en: Set the display font used by for documents.
tr: Belgeler için kullanılan görünüm yazı tipini ayarla.

en: Interface
tr: Arayüz

en: Set the primary font used by application controls.
tr: Uygulama kontrolleri tarafından kullanılan birincil yazı tipini ayarla.

en: Monospace
tr: Tek aralıklı

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
tr: Yazı ağırlıklı uygulamalar tarafından kullanılan sabit genişlikli yazı tipini ayarla.

en: Text scaling
tr: Yazı ölçekleme

en: Set the text scaling factor.
tr: Yazı ölçekleme katsayısını ayarla.

en: Full
tr: Tam

en: Medium
tr: Orta

en: Slight
tr: Hafif

en: None
tr: Yok

en: Hinting
tr: Ölçekleme

en: Set the type of hinting to use.
tr: Kullanılacak yazı ölçekleme tipini ayarla.

en: Subpixel (for LCD screens)
tr: Piksel altı (LCD ekranlar için)

en: Standard (grayscale)
tr: Standart (gri ton)

en: Antialiasing
tr: Düzgünleştirme

en: Set the type of antialiasing to use.
tr: Kullanılacak düzgünleştirme tipini ayarla.

en: Confirm panel removal
tr: Paneli kaldırmayı onayla

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
tr: Bu paneli gerçekten kaldırmak istiyor musunuz? Bu eylem geri alınamaz.

en: Remove panel
tr: Paneli kaldır

en: Keep panel
tr: Paneli tut

en: Confirm applet removal
tr: Uygulama kaldırmayı onayla

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
tr: Bu uygulamayı gerçekten kaldırmak istiyor musunuz? Bu eylem geri alınamaz.

en: Don't ask me again
tr: Bir daha sorma

en: Remove applet
tr: Uygulamayı kaldır

en: Keep applet
tr: Uygulamayı tut

en: Confirm widget removal
tr: Parçacık kaldırmayı onayla

en: Do you really want to remove this widget? This action cannot be undone.
tr: Bu parçacığı gerçekten kaldırmak istiyor musunuz? Bu eylem geri alınamaz.

en: Remove
tr: Kaldır

en: Widget Settings
tr: Parçacık Ayarları

en: Add widget
tr: Parçacık ekle

en: Choose a new widget to add to the Widgets view
tr: Parçacıklar görünümüne eklemek için yeni parçacık seç

en: No settings available
tr: Kullanılabilir ayar yok

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine could not find info for this plugin.
tr: Parçacık örneği oluşturulamadı. Eklenti motoru bu eklenti için bilgi bulamadı.

en: Failed to create the widget instance. The module name must be in reverse-DNS format, such as 'tld.domain.group.WidgetName.so' for C/Vala or 'tld_domain_group_WidgetName' for Python.
tr: Parçacık örneği oluşturulamadı. Modül adı, C/Vala için 'tld.domain.group.WidgetName.so' ya da Python için 'tld_domain_group_WidgetName' gibi ters DNS biçiminde olmalıdır.

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine failed to load the plugin from the disk.
tr: Parçacık örneği oluşturulamadı. Eklenti motoru eklentiyi diskten yükleyemedi.

en: Failed to create the widget instance. The plugin supports settings, but does not install a settings schema with the same name.
    
    The schema name should be identical to the module name, but with no extension and (in the case of Python) the underscores replaced with periods.
tr: Parçacık örneği oluşturulamadı. Eklenti ayarları destekler, ancak aynı ada sahip bir ayar şeması kuramaz.
    
    Şema adı, modül adıyla aynı olmalıdır, ancak uzantısız olmalıdır ve (Python söz konusu olduğunda) alt çizgiler nokta ile değiştirilmelidir.

en: Failed to create the widget instance due to an unknown failure.
tr: Bilinmeyen bir hata nedeniyle pencere ögesi örneği oluşturulamadı.

en: Widgets
tr: Gereçler

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Built-in
tr: Dahili

en: Choose a plugin
tr: Eklenti seç

en: No description.
tr: Açıklama yok.

en: by %s
tr: %s tarafından

en: No authors listed
tr: Yazar listelenmedi

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Panels
tr: Paneller

en: Session
tr: Oturum

en: Create new panel
tr: Yeni panel oluştur

en: Windows
tr: Pencereler

en: Attach modal dialogs to windows
tr: Kalıcı diyalogları pencerelere bağla

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
tr: Kalıcı diyaloglar üst pencereye bağlanacak ve sürüklendiğinde birlikte hareket edecektir.

en: Button layout
tr: Düğme düzeni

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
tr: Uygulama başlık çubuklarındaki düğmelerin düzenini değiştir.

en: Center new windows on screen
tr: Yeni pencereleri ekranda ortala

en: Center newly launched windows on the current screen.
tr: Yeni açılan pencereleri geçerli ekranda ortala.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
tr: Pencereler tam ekran olunca Gece Işığı kipini devre dışı bırak

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
tr: Bir pencere tam ekran olunca Gece Işığı kipini devre dışı bırakır. Tam ekrandan çıkınca tekrar etkinleştirir.

en: Pause notifications when windows are fullscreen
tr: Pencereler tam ekran olunca bildirimleri durdur

en: Prevents notifications from appearing when a window is fullscreen. Unpauses when leaving fullscreen.
tr: Bir pencere tam ekran olunca bildirimlerin görünmesini engeller. Tam ekrandan çıkınca tekrar başlatır.

en: Automatic tiling
tr: Otomatik döşeme

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
tr: Pencereler ekranın üstüne veya uzak köşelerine sürüklendiğinde otomatik olarak döşenecektir.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
tr: Fare giriş ve çıkışında pencere odak değişimini etkinleştir

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
tr: Fare pencereye girince pencere odağının uygulanmasını ve çıkınca odağın kaldırılmasına izin verir.

en: Enable unredirection
tr: Yönlendirmemeyi etkinleştir

en: Enable unredirection which will allow frames to bypass compositing for fullscreen applications. This option is for advanced users and recommended to keep enabled. Use this if you are having graphical or performance issues with dedicated GPUs.
tr: Çerçevelerin tam ekran uygulamalar için birleştirme işlemini atlamasına izin verecek olan yönlendirmemeyi etkinleştirin. Bu seçenek ileri düzey kullanıcılar içindir ve etkin tutulması önerilir. Özel GPU'larla grafik veya performans sorunları yaşıyorsanız bunu kullanın.

en: Show all windows in tab switcher
tr: Sekme değiştiricide tüm pencereleri göster

en: All tabs will be displayed in tab switcher regardless of the workspace in use.
tr: Kullanılan çalışma alanına bakılmaksızın tüm sekmeler sekme değiştiricide görüntülenecektir.

en: Right (standard)
tr: Sağ (standart)

en: Left
tr: Sol

en: Applets
tr: Uygulamalar

en: Remove Panel
tr: Paneli Kaldır

en: Remove this panel from the screen
tr: Ekrandan bu paneli kaldırın

en: Top Dock
tr: Üst Rıhtım

en: Right Dock
tr: Sağ Rıhtım

en: Left Dock
tr: Sol Rıhtım

en: Bottom Dock
tr: Alt Rıhtım

en: Top Panel
tr: Üst Panel

en: Right Panel
tr: Sağ Panel

en: Left Panel
tr: Sol Panel

en: Bottom Panel
tr: Alt Panel

en: Top
tr: Üst

en: Right
tr: Sağ

en: Bottom
tr: Alt

en: Always
tr: Daima

en: Dynamic
tr: Dinamik

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Intelligent
tr: Akıllı

en: Never
tr: Asla

en: Position
tr: Konum

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
tr: Panelin duracağı ekran kenarını ayarla

en: Size
tr: Boyut

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
tr: Bu panelin boyutunu (genişliğini veya yüksekliğini, hizalamaya bağlı olarak) ayarlayın

en: Spacing
tr: Boşluk

en: Set the spacing between applets for this panel
tr: Bu panel için uygulamalar arasındaki boşluğu ayarla

en: Automatically hide
tr: Otomatik olarak gizle

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
tr: Ayarlandığında, bu panel ekran alanını en üst düzeye çıkarmak için görünümden gizlenir

en: Transparency
tr: Saydamlık

en: Control when this panel should have a solid background
tr: Bu panelin ne zaman saydam bir arka fona sahip olacağını kontrol et

en: Shadow
tr: Gölge

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
tr: Opak paneller için ideal, dekoratif bir gölge etkisi ekler

en: Stylize regions
tr: Bölgeleri stille

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
tr: Panele bir ayrıklık ekleyerek üç ana alanının her birinin farklı temalı olabilmesini sağlar.

en: Dock mode
tr: Rıhtım kipi

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
tr: Rıhtım kipindeyken, panel mümkün olan en az alanı kullanırak değerli ekran alanını serbest bırakır

en: Applet Settings
tr: Parçacık Ayarları

en: Add applet
tr: Uygulama ekle

en: Choose a new applet to add to this panel
tr: Bu panele eklemek için yeni bir uygulama seçin

en: Start
tr: Baş

en: Center
tr: Orta

en: End
tr: Son

en: Set Raven position
tr: Raven konumunu belirle

en: Set which side of the screen Raven will open on. If set to Automatic, Raven will open where its parent panel is.
tr: Raven'ın ekranın hangi tarafında görüneceğini belirle. Otomatiğe ayarlanırsa, Raven ana panelinin tarafında açılır.

en: Set notification sort order
tr: Bildirim sıralama düzenini ayarla

en: Set whether notifications are sorted from oldest to newest, or newest to oldest.
tr: Bildirimlerin en eskiden en yeniye mi yoksa en yeniden en eskiye mi sıralanacağını ayarlayın.

en: Style
tr: Stil

en: Set the appearance of window decorations and controls
tr: Pencere süslerinin ve kontrollerinin görünümünü ayarla

en: Icons
tr: Simgeler

en: Set the globally used icon theme
tr: Genel olarak kullanılan simge temasını ayarla

en: Cursors
tr: İmleçler

en: Set the globally used mouse cursor theme
tr: Genel olarak kullanılan fare imleci temasını ayarla

en: Notification Position
tr: Bildirim Konumu

en: Set the location for notification popups
tr: Bildirim pencerelerinin yerleşimini ayarla

en: Dark theme
tr: Koyu tema

en: Built-in theme
tr: Yerleşik tema

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
tr: Etkinleştirildiğinde, içe inşalı stil masaüstü bileşeni stilini geçersiz kılar

en: Animations
tr: Animasyonlar

en: Control whether windows and controls use animations
tr: Pencerelerin ve denetimlerin animasyon kullanıp kullanmadığını kontrol et

en: Top Left
tr: Sol Üst

en: Bottom Left
tr: Sol Alt

en: Bottom Right
tr: Sağ Alt

en: Top Right
tr: Sağ Üst

en: Set menu icon from file
tr: Dosyadan menü simgesi ayarla

en: Image files
tr: Görüntü dosyaları

en: Any file
tr: Herhangi bir dosya

en: Set icon
tr: Simge ayarla

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
tr: Üzgünüz, hiçbir öge bulunamadı

en: Power
tr: Güç

en: All
tr: Tümü

note: Prepare label widget Caffeine Notification
en: Caffeine Mode
tr: Kafein Kipi

en: Timer (minutes)
tr: Kronometre (dakika)

en: System time and date settings
tr: Sistem saati ve tarih ayarları

en: Launch New Instance
tr: Yeni Örnek Başlat

en: Close All Windows
tr: Bütün Pencereleri Kapat

en: Always On Top
tr: Daima Üstte

en: Maximize
tr: Büyült

en: Minimize
tr: Tam Küçült

en: Unfavorite
tr: Favorilerden Çıkar

en: Favorite
tr: Favorilere Ekle

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
tr: Çalışma Alanına Al: %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
tr: Küçült

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Show Window Controls
tr: Pencere Kontrollerini Göster

en: Caps lock is active
tr: Caps lock etkin

en: Caps lock is not active
tr: Caps lock etkin değil

en: Num lock is active
tr: Num lock etkin

en: Num lock is not active
tr: Num lock etkin değil

en: No unread notifications
tr: Okunmamış bildirim yok

en: Volume is in use by other processes
tr: Birim diğer işlemler tarafından kullanılıyor

en: Operation aborted
tr: İşlem durduruldu

en: Type your password
tr: Şifrenizi yazın

en: Removable devices
tr: Çıkarılabilir cihazlar

en: Local volumes
tr: Yerel birimler

en: Network folders
tr: Ağ klasörleri

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
tr: Diğer

en: Eject
tr: Çıkar

en: Unmount
tr: Kaldır

en: Open "%s"
tr: "%s" aç

en: You can now safely remove
tr: Şimdi güvenli bir şekilde çıkarabilirsiniz:

en: Unknown Device
tr: Bilinmeyen Cihaz

en: Error while ejecting device
tr: Cihaz çıkarılırken hata oluştu

en: Error while unmounting volume
tr: Birim kaldırılırken hata oluştu

en: Places
tr: Konumlar

en: Mount and open "%s"
tr: "%s" bağla ve aç

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
tr: Bu birimin kilidini açmak için şifreleme parolasını girin

en: The password you entered is incorrect
tr: Girdiğiniz parola yanlış

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
tr: Bu birimi bağlamaya çalışırken bilinmeyen bir hata oluştu

en: Nothing to display right now
tr: Görüntülenecek bir şey yok

en: Mount some drives
tr: Sürücü bağla

en: Enable more sections
tr: Daha fazla bölüm etkinleştir

en: Toggle the desktop
tr: Masaüstüne geçiş

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
tr: Bluetooth Ayarları

note: Send files button
en: Send Files
tr: Dosya Gönder

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
tr: Bluetooth Uçak Kipi

en: Bluetooth is disabled
tr: Bluetooth devre dışı

en: Bluetooth is active
tr: Bluetooth etkin

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
tr[0]: %d aygıtına bağlı
tr[1]: %d aygıtına bağlandı

en: Battery fully charged.
tr: Pil tamamen doldu.

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
tr: Pil doluyor

en: Battery remaining
tr: Kalan pil

en: Power settings
tr: Güç ayarları

note: User Menu Creation
en: User
tr: Kullanıcı

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
tr: Kilitle

en: Suspend
tr: Askıya al

en: Hibernate
tr: Hazırda beklet

en: Restart
tr: Yeniden başlat

en: Shutdown
tr: Kapat

en: Logout
tr: Oturumu kapat

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: No apps are currently playing audio.
tr: Şu an hiçbir uygulama ses çalmıyor.

en: Play some music
tr: Müzik çal

en: Unknown Title
tr: Bilinmeyen Başlık

en: Unknown Artist
tr: Bilinmeyen Sanatçı

en: Unknown Album
tr: Bilinmeyen Albüm

en: Playing - %s
tr: Oynatılıyor - %s

en: Paused - %s
tr: Duraklatıldı - %s

en: No apps are playing audio.
tr: Hiçbir uygulama ses çalmıyor.

en: Apps
tr: Uygulamalar

en: Devices
tr: Cihazlar

en: Usage Monitor
tr: Kullanım İzleyici

en: Swap
tr: Takas

en: Oldest to newest
tr: En eskiden en yeniye

en: Newest to oldest
tr: En yeniden en eskiye

en: Nothing to see here
tr: Burada görülecek bir şey yok

en: No new notifications
tr: Yeni bildirim yok

en: %u unread notifications
tr: %u okunmamış bildirim

en: 1 unread notification
tr: 1 okunmamış bildirim

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: No widgets added.
tr: Parçacık eklenmedi.

note: Make sure we have a default name
en: New Category
tr: Yeni Kategori

note: * Add our categories, adhearing to the Freedesktop Menu spec. * * Inclusions and exclusions are sourced from multiple places, * including the UbuntuBudgie fork of applications-menu, gnome-menus, * the Freedeskop Menus spec, and by ourselves.
en: Accessories
tr: Donatılar

en: Education
tr: Eğitim

en: Games
tr: Oyunlar

en: Graphics
tr: Grafikler

en: Internet
tr: İnternet

en: Office
tr: Ofis

en: Programming
tr: Programlama

en: Science
tr: Bilim

en: Sound & Video
tr: Ses ve Video

en: System Tools
tr: Sistem Araçları

en: Universal Access
tr: Evrensel Erişim

en: Authentication failed
tr: Kimlik doğrulama başarısız

en: Group:
tr: Grup:

note: Create our buttons
en: _Lock
tr: _Kilitle

en: L_og Out
tr: _Oturumu Kapat

en: _Suspend
tr: _Askıya Al

en: _Hibernate
tr: _Hazırda Beklet

en: _Reboot
tr: Yeniden _Başlat

en: Shut_down
tr: _Kapat

en: This system does not support hibernation.
tr: Bu sistem hazırda bekletmeyi desteklemiyor.

en: Are you sure you want to end your session?
tr: Oturumunuzu kapatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Name:
tr: Ad:

en: Folder:
tr: Dosya:

en: Delay in seconds
tr: Saniye cinsinden gecikme

en: Show Pointer
tr: İşaretçiyi Göster

en: Play sound when capturing
tr: Çekim yaparken ses çal

en: Show Menu Label
tr: Menü Etiketini Göster

en: Menu Label
tr: Menü Etiketi

en: Use Default Menu Icon
tr: Öntanımlı Menü Simgesini Kullan

en: Menu Icon
tr: Menü Simgesi

en: Compact Mode
tr: Sıkıştırılmış Kip

en: Show Headers
tr: Başlıkları Göster

en: Roll-over mouse
tr: Fare ile üzerinden geçme

en: Show settings items
tr: Ayar ögelerini göster

en: Enable notification
tr: Bildirimi etkinleştir

en: Maximize brightness
tr: Parlaklığı en yükseğe getir

en: Brightness Level
tr: Parlaklık düzeyi

en: Show date
tr: Tarihi göster

en: Show seconds
tr: Saniyeyi göster

en: Use 24 hour time
tr: 24 saat kullan

en: Custom Format
tr: Özel Biçim

en: Custom Timezone
tr: Özel Saat Dilimi

en: Show all windows on click
tr: Tıklanınca tüm pencereleri göster

en: Only show favorited
tr: Sadece favorileri göster

en: Lock icons
tr: Simgeleri kilitle

en: Restrict to Workspace
tr: Masaüstüne sınırla

en: Middle click to launch new window
tr: Yeni pencere başlatmak için orta tıklayın

en: Require a double-click to launch new window
tr: Yeni pencere başlatmak için çift tıklamayı şart koş

en: Night Light
tr: Gece Işığı

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Schedule
tr: Çizelge

en: Sunset to Sunrise
tr: Gün batımından gün doğumuna

en: Manual
tr: El ile

en: Display Settings
tr: Görünüm Ayarları

en: Show label
tr: Etiketi göster

en: Show places
tr: Konumları göster

en: Show network folders
tr: Ağ klasörlerini göster

en: Show removable drives
tr: Çıkarılabilir cihazları göster

en: Always expand places
tr: Konumları hep genişlet

en: Spacer size
tr: Aralayıcı boyutu

en: Icon Spacing
tr: Simge Aralığı

en: Show battery percentage
tr: Pil yüzdesini göster

en: "Add" button visibility
tr: "Ekle" düğmesi görünürlüğü

en: Item Size Multiplier
tr: Öge Boyutu Çarpanı

en: Don't show
tr: Gösterme

en: Show on mouseover
tr: Üzerine fare gelince göster

en: Always show
tr: Daima göster

en: Show Week Numbers
tr: Hafta Numaralarını Göster

en: Show Day Names
tr: Gün Adlarını Göster

en: Allow Volume Overdrive
tr: Sesi Aşırı Yükseltmeye İzin Ver

en: Show Swap Usage
tr: Takas Kullanımını Göster

en: Authentication Required
tr: Kimlik Doğrulama Gerekli

en: Password:
tr: Parola:

en: Authentication is required
tr: Kimlik doğrulama gerekli

en: Authenticate
tr: Doğrula

en: Budgie screenshot app
tr: Budgie ekran görüntüsü uygulaması

en: Change desktop appearance and behavior
tr: Masaüstü görünümünü ve davranışını değiştir

en: Budgie Panel
tr: Budgie Paneli

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
tr: Başka uygulamaları başlat ve pencereleri yönetmek, saati göstermek, vs. için araçlar sağla.

en: Search for and start up applications.
tr: Uygulamaları arayın ve başlatın.

en: Prevent the system and screen from sleeping.
tr: Sistemin ve ekranın uyumasını önle.

en: A digital clock with a customizable format.
tr: Özelleştirilebilir biçime sahip dijital saat.

en: A configurable application task list.
tr: Yapılandırılabilir uygulama görev listesi.

en: Indicates which keyboard layout is currently in use.
tr: Hangi klavye düzeninin kullanımda olduğunu gösterir.

en: Show status of lock keys.
tr: Kilit tuşlarının durumunu göster.

en: Toggle and modify Night Light settings.
tr: Gece Işığı ayarlarını aç/kapat ve değiştir.

en: Open the Raven notifications view.
tr: Raven bildirim görünümünü aç.

en: Show drives and favorite folders.
tr: Sürücüleri ve göster klasörleri göster.

en: Open the Raven sidebar.
tr: Raven kenar çubuğunu aç.

en: Visual separator between applets.
tr: Uygulamalar arası görsel ayırıcı.

en: A button that toggles visibility of the desktop.
tr: Masaüstü görünürlüğünü değiştiren bir düğme.

en: Adjustable spacer to put between other applets.
tr: Diğer uygulamalar arasına koymak için ayarlanabilir ayraç.

en: Show system status indicators, like sound, battery, and Bluetooth.
tr: Ses, pil ve Bluetooth gibi sistem durumu göstergelerini göster.

en: An application task list with icons and labels.
tr: Simgeler ve etiketler içeren bir uygulama görev listesi.

en: Opens the power dialog.
tr: Güç iletişim kutusunu açar.

en: Display workspaces and switch between them.
tr: Çalışma alanlarını görüntüleyin ve aralarında geçiş yapın.

en: Calendar
tr: Takvim

en: A simple calendar with a month view, using the built-in Gtk.Calendar widget. The calendar shows the current date by default.
tr: Dahili Gtk.Calendar parçacığını kullanan, ay gösterimine sahip basit bir takvim. Takvim öntanımlı olarak geçerli tarihi gösterir.

en: Media Controls
tr: Ortam Denetimleri

en: This widget uses the Mpris API to show actively playing media with metadata and playback controls, with support for audio and video.
tr: Bu pencere ögesi, ses ve video desteği ile üst veriler ve oynatma denetimleri ile aktif oynatılan ortamı göstermek için Mpris API'sini kullanır.

en: Sound Input
tr: Ses Girdisi

en: Allows adjustment of audio input volume, and displays a list of available audio input devices.
tr: Ses girdi düzeyinin ayarlanmasına izin verir ve kullanılabilir ses çıktı aygıtlarının listesini görüntüler.

en: Sound Output
tr: Ses Çıktısı

en: Allows global and per-app audio output volume control, and displays a list of available audio output devices.
tr: Genel ve uygulama başına ses çıktı denetimine izin verir ve kullanılabilir ses çıktı aygıtlarının listesini görüntüler.

en: A view for system resource usage in bar graph form. Includes CPU, RAM, and Swap usage by default.
tr: Çubuk grafik biçiminde sistem kaynağı kullanımını görüntüler. Öntanımlı olarak CPU, RAM ve Takas kullanımını içerir.

en: Budgie Desktop
tr: Budgie Masaüstü

en: This session logs you into the Budgie Desktop
tr: Bu oturum size Budgie Masaüstü oturumu açar
