budgie-desktop 10.7 - en to vi_VN translation catalogue (189 entries)

en: Log out
vi_VN: Đăng xuất

en: Restart device
vi_VN: Khởi động lại thiết bị

en: Power Off
vi_VN: Tắt nguồn

en: Budgie Desktop Settings
vi_VN: Cài đặt Desktop Budgie

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: Untitled
vi_VN: Không tiêu đề

en: No description
vi_VN: Không mô tả

en: running
vi_VN: đang chạy

en: Applications
vi_VN: Ứng dụng

en: Add
vi_VN: Thêm

en: Command
vi_VN: Lệnh

en: An entry with that title already exists
vi_VN: Một chỉ mục với tiêu đề như vậy đã tồn tại

en: Title
vi_VN: Tiêu đề

en: Required
vi_VN: Yêu cầu

en: Description
vi_VN: Mô tả

en: Optional
vi_VN: Tùy chọn

en: Autostart
vi_VN: Tự động chay

en: Desktop
vi_VN: Màn hình nền

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
vi_VN: Biểu tượng màn hình chính

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
vi_VN: Thư mục nhà

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
vi_VN: Thùng rác

en: Fonts
vi_VN: Phông chữ

en: Window Titles
vi_VN: Tiêu đề cửa sổ

en: Documents
vi_VN: Dữ liệu

en: Interface
vi_VN: Giao diện

en: Monospace
vi_VN: Kiểu chữ mono

en: None
vi_VN: Không có

en: Applets
vi_VN: Tiện ích

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: Remove this panel from the screen
vi_VN: Xóa bảng này khỏi màn hình

en: Top Dock
vi_VN: Dock Trên

en: Right Dock
vi_VN: Dock Phải

en: Left Dock
vi_VN: Dock Trái

en: Bottom Dock
vi_VN: Dock Dưới

en: Top Panel
vi_VN: Thanh công cụ trên

en: Right Panel
vi_VN: Thanh công cụ phải

en: Left Panel
vi_VN: Thanh công cụ trái

en: Bottom Panel
vi_VN: Thanh công cụ dưới

en: Top
vi_VN: Phía trên

en: Right
vi_VN: Phải

en: Left
vi_VN: Trái

en: Bottom
vi_VN: Phía dưới

en: Always
vi_VN: Luôn luôn

en: Dynamic
vi_VN: Cơ chế

en: Automatic
vi_VN: Tự động

en: Intelligent
vi_VN: Thông minh

en: Never
vi_VN: Không bao giờ

en: Position
vi_VN: Vị trí

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
vi_VN: Đặt cạnh màn hình mà bảng này sẽ ở đó

en: Size
vi_VN: Kích thước

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
vi_VN: Thiết đặt kích cỡ (chiều dài rộng, phương hướng) của bảng này

en: Automatically hide
vi_VN: Tự động ẩn

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
vi_VN: Khi được đặt, bảng này sẽ được ẩn khỏi tầm nhìn để hiển thị màn hình tối đa

en: Transparency
vi_VN: Trong suốt

en: Control when this panel should have a solid background
vi_VN: Điều khiển khi nào bảng này nên có một nền không trong suốt

en: Shadow
vi_VN: Đổ bóng

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
vi_VN: Thêm một bóng mờ trang trí, phù hợp cho bảng đục

en: Stylize regions
vi_VN: Tô kiểu các vùng

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
vi_VN: Thêm một hint vào bảng để mỗi ba phần chính của bảng được tô chủ đề khác nhau.

en: Dock mode
vi_VN: Chế độ Dock

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
vi_VN: Khi trong chế độ dock, bảng sẽ sử dụng diện tích tối thiểu, giải phóng chỗ để hiển thị tài nguyên màn hình

en: Configure applet
vi_VN: Chỉnh tiện ích

en: Add applet
vi_VN: Thêm tiện ích

en: Choose a new applet to add to this panel
vi_VN: Chọn một tiện ích mới thêm vào bảng này

en: No settings available
vi_VN: Không có cài đặt nào

en: Start
vi_VN: Bắt đầu

en: Center
vi_VN: Trung tâm

en: End
vi_VN: Cuối cùng

en: Confirm panel removal
vi_VN: Xác nhận gỡ bỏ bảng

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
vi_VN: Bạn có thực sự muốn gỡ bỏ bảng này không? Hành động này không thể được hoàn tác.

en: Remove panel
vi_VN: Gỡ bỏ bảng

en: Keep panel
vi_VN: Giữ lại bảng

en: Confirm applet removal
vi_VN: Xác nhận xóa bỏ tiện ích

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
vi_VN: Bạn có thực sự muốn xóa tiện ích này? Hành động này không thể được hoàn tác.

en: Don't ask me again
vi_VN: Đừng hỏi tôi lại

en: Remove applet
vi_VN: Xóa bỏ tiện ích

en: Keep applet
vi_VN: Giữ lại tiện ích

en: Remove
vi_VN: Xóa

en: Style
vi_VN: Kiểu cách

en: Widgets
vi_VN: Tiện ích

en: Set the appearance of window decorations and controls
vi_VN: Thiết đặt sự xuất hiện của các trang trí cửa sổ và các mục điều khiển

en: Icons
vi_VN: Biểu tượng

en: Set the globally used icon theme
vi_VN: Đặt chủ đề biểu tượng mặc định

en: Cursors
vi_VN: Con trỏ

en: Set the globally used mouse cursor theme
vi_VN: Đặt chủ đề con trỏ mặc định

en: Dark theme
vi_VN: Chủ đề tối

en: Built-in theme
vi_VN: Dùng chủ đề tích hợp sẵn

en: Animations
vi_VN: Hiệu ứng

en: Control whether windows and controls use animations
vi_VN: Điều khiển cửa sổ và mục điều khiển có sử dụng hiệu ứng hay không

en: Appearance
vi_VN: Hiển thị

en: Panels
vi_VN: Thanh công cụ

en: Session
vi_VN: Phiên

en: Create new panel
vi_VN: Tạo thanh công cụ mới

en: Windows
vi_VN: Các cửa sổ

en: Attach modal dialogs to windows
vi_VN: Kèm các hội thoại mẫu vào cửa sổ

en: Button layout
vi_VN: Bố cục các phím

en: Automatic tiling
vi_VN: Tự động bung

en: Right (standard)
vi_VN: Phải (mặc định)

en: All
vi_VN: Tất cả

en: Set menu icon from file
vi_VN: Đặt biểu tượng menu từ file

en: Image files
vi_VN: Tập tin hình ảnh

en: Any file
vi_VN: Mọi tệp

en: Set icon
vi_VN: Đặt biểu tượng

en: Caps lock is active
vi_VN: Phím bật chữ hoa đang hoạt động

en: Caps lock is not active
vi_VN: Phím bật chữ hoa đang tắt

en: Num lock is active
vi_VN: Bàn phím số đang bật

en: Num lock is not active
vi_VN: Bàn phím số đang tắt

en: %u unread notifications
vi_VN: %u thông báo chưa đọc

en: 1 unread notification
vi_VN: 1 thông báo chưa đọc

en: No unread notifications
vi_VN: Không có thông báo chưa đọc

en: Volume is in use by other processes
vi_VN: Volume đang bị sử dụng bởi các tiến trình khác

en: Operation aborted
vi_VN: Tiến trình bị hủy

en: Type your password
vi_VN: Nhập mật khẩu của bạn

en: Removable devices
vi_VN: Thiết bị gắn ngoài

en: Local volumes
vi_VN: Lưu trữ cục bộ

en: Network folders
vi_VN: Thư mục trong mạng

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
vi_VN: Khác

en: Eject
vi_VN: Đẩy ra

en: Unmount
vi_VN: Bỏ gắn

en: Open "%s"
vi_VN: Mở %s

en: You can now safely remove
vi_VN: Bạn có thể tháo thiết bị an toàn

en: Unknown Device
vi_VN: Thiết bị Không rõ

en: Error while ejecting device
vi_VN: Gặp lỗi khi đẩy thiết bị

en: Error while unmounting volume
vi_VN: Gặp lỗi khi unmount volume

en: Places
vi_VN: Khu vực

en: Nothing to display right now
vi_VN: Không có gì để hiện thị lúc này

en: Mount some drives
vi_VN: Gắn một số thiết bị

en: Enable more sections
vi_VN: Bật thêm các mục

en: Mount and open "%s"
vi_VN: Gắn và mở %s

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
vi_VN: Nhập mật mã bảo mật để mở khóa volume này

en: The password you entered is incorrect
vi_VN: Mật khẩu bạn đã nhập là không chính xác

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
vi_VN: Gặp một lỗi không rõ khi cố gắng mount volume này

en: Toggle the desktop
vi_VN: Hiện màn hình chính

note: Settings button
en: Bluetooth Settings
vi_VN: Cài đặt Bluetooth

note: Send files button
en: Send Files
vi_VN: Gửi tệp tin

note: Airplane mode
en: Bluetooth Airplane Mode
vi_VN: Kích hoạt chế độ máy bay cho Bluetooth

en: Bluetooth is disabled
vi_VN: Bluetooth đã tắt

en: Bluetooth is active
vi_VN: Bluetooth đã bật

en: Connected to %d device | Connected to %d devices
vi_VN[0]: Đã kết nối với %d thiết bị

en: Battery fully charged.
vi_VN: Pin được sạc đầy.

en: Unknown
vi_VN: Không rõ

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
vi_VN: Pin đang sạc

en: Battery remaining
vi_VN: Pin còn lại

en: Show battery percentage
vi_VN: Hiện phần trăm pin

en: Power settings
vi_VN: Thiết lập năng lượng

note: User Menu Creation
en: User
vi_VN: Người dùng

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
vi_VN: Khóa

en: Suspend
vi_VN: Tạm dừng

en: Hibernate
vi_VN: Ngủ

en: Restart
vi_VN: Khởi động lại

en: Shutdown
vi_VN: Tắt nguồn

en: Logout
vi_VN: Đăng xuất

en: Rename
vi_VN: Đổi tên

en: Notifications
vi_VN: Thông báo

en: Nothing to see here
vi_VN: Không có gì để hiển thị

en: No new notifications
vi_VN: Không có thông báo mới

en: Authentication failed
vi_VN: Xác nhận thất bại

en: Group:
vi_VN: Nhóm:

en: Are you sure you want to end your session?
vi_VN: Bạn có chắc muốn kết thúc phiên làm việc không?

en: Show Menu Label
vi_VN: Hiện Nhãn Menu

en: Menu Label
vi_VN: Nhãn Menu

en: Menu Icon
vi_VN: Biểu tượng Menu

en: Compact Mode
vi_VN: Chế độ Tối giản

en: Show Headers
vi_VN: Hiện Các đầu mục

en: Roll-over mouse
vi_VN: Rê chuột sẽ hiển thị

en: Show date
vi_VN: Hiện ngày

en: Show seconds
vi_VN: Hiện giây

en: Use 24 hour time
vi_VN: Sử dụng kiểu giờ 24

en: Night Light
vi_VN: Đèn Đêm

en: Temperature
vi_VN: Nhiệt độ

en: Schedule
vi_VN: Lịch biểu

en: Sunset to Sunrise
vi_VN: Hoàng hôn đến Bình minh

en: Manual
vi_VN: Thông thường

en: Display Settings
vi_VN: Cài đặt Hiển thị

en: Show label
vi_VN: Hiện nhãn

en: Show places
vi_VN: Hiện vị trí

en: Show network folders
vi_VN: Hiện các thư mục trong mạng

en: Show removable drives
vi_VN: Hiện các thiết bị gắn ngoài

en: Always expand places
vi_VN: Luôn mở rộng các vị trí

en: Spacer size
vi_VN: Kích thước khoảng trắng

en: Authentication Required
vi_VN: Yêu cầu Xác nhận

en: Password:
vi_VN: Mật khẩu:

en: Authentication is required
vi_VN: Xác nhận là cần thiết

en: Authenticate
vi_VN: Xác nhận

en: Budgie Panel
vi_VN: Bảng Budgie

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
vi_VN: Chạy các chương trình khác và cho nhiều công cụ để quản lí cửa sổ, hiển thị thời gian, vv.

en: Calendar
vi_VN: Lịch

en: Budgie Desktop
vi_VN: Giao diện Budgie

en: This session logs you into the Budgie Desktop
vi_VN: Phiên làm việc hiện tại trên giao diện Budgie
