budgie-desktop 10.8.2 - en to pt translation catalogue (463 entries)

note: Do nothing if there were no held notifications translators: This is the title of a notification that is shown after notifications have been blocked because an application was in fullscreen mode
en: Unread Notifications
pt: Notificações não lidas

en: You received %d notification while an application was fullscreened. | You received %d notifications while an application was fullscreened.
pt[0]: Recebeu %d notificação enquanto uma aplicação estava em ecrã inteiro.
pt[1]: Recebeu %d notificações enquanto uma aplicação estava em ecrã inteiro.
pt[2]: Recebeu %d notificações enquanto uma aplicação estava em ecrã inteiro.

note: No existing ref, make a new notification translators: Text for a button on the notification to open Raven to the notifications view
en: View Notifications
pt: Ver notificações

en: Log out
pt: Terminar sessão

en: Restart device
pt: Reiniciar dispositivo

en: Power Off
pt: Desligar

en: Budgie Desktop Settings
pt: Definições do Budgie

en: System Settings
pt: Definições do Sistema

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
pt: Ativado o aumento de cafeína

en: Turned off Caffeine Boost
pt: Desativado o aumento de cafeína

en: Will turn off in a minute | Will turn off in %d minutes
pt[0]: Desligar-se-á num minuto
pt[1]: Desligar-se-á em %d minutos
pt[2]: Desligar-se-á em %d minutos

note: If we have valid windows open Only one window and a valid AbominationRunningApp for it Budgie Screensaver reports as budgie-daemon, so at the very least fix here as a workaround
en: Budgie Screenshot
pt: Captura de ecrã Budgie

note: Translators: be as brief as possible; popovers ar cut off if broader than the window
en: Screenshot entire screen
pt: Capturar ecrã inteiro

en: Screenshot active window
pt: Capturar janela ativa

en: Screenshot selected area
pt: Capturar área selecionada

note: we cannot use areabuttons_labels, since these will be translated don't translate, internal use translate! These are the interface names
en: Screen
pt: Ecrã

en: Window
pt: Janela

en: Selection
pt: Seleção

note: translate
en: Cancel screenshot
pt: Cancelar captura de ecrã

en: Save screenshot to the selected directory
pt: Guarde a captura de ecrã para o diretório selecionado

en: Copy screenshot to the clipboard
pt: Copiar a captura de ecrã para a área de transferência

en: Open screenshot in default application
pt: Abrir captura de ecrã na aplicação predefinida

note: Other -> call Filebrowser (path = null) 'Other' is about setting a custom directory on a dropdown list
en: Other...
pt: Outros...

note: set custom dir to found dir
en: Open Folder
pt: Abrir pasta

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Open
pt: Abrir

note: Caffeine Notification Prepare label widget
en: Caffeine Mode
pt: Modo Cafeína

en: Untitled
pt: Sem nome

en: No description
pt: Sem descrição

en: running
pt: a executar

en: Applications
pt: Aplicações

en: Add
pt: Adicionar

en: Command
pt: Comando

en: An entry with that title already exists
pt: Uma entrada com esse título já existe

en: Title
pt: Título

en: Required
pt: Obrigatório

en: Description
pt: Descrição

en: Optional
pt: Opcional

en: Autostart
pt: Início automático

en: Autostart apps
pt: Aplicações com início automático

en: Add Application
pt: Adicionar aplicação

en: Add Command
pt: Adicionar comando

en: Desktop
pt: Ambiente de trabalho

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
pt: Ícones do ambiente de trabalho

en: Control whether to allow icons on the desktop.
pt: Controlar se devem ser permitidos ícones no ambiente de trabalho.

note: DesktopFolder doesn't support fancy options like showing home folder, trash, or active mounts DesktopType is the only one that doesn't support showing mounts Switcher to show or hide active mounts
en: Active Mounts
pt: Montagens ativas

en: Show all active mounts on the desktop.
pt: Mostrar todas as montagens ativas no ambiente de trabalho.

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
pt: Pasta pessoal

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
pt: Adicionar atalho da pasta pessoal no ambiente de trabalho.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
pt: Lixo

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
pt: Adicionar um atalho do lixo no seu ambiente de trabalho.

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
pt: Tamanho dos ícones

en: Set the desired size of icons on the desktop.
pt: Definir o tamanho desejado dos ícones no ambiente de trabalho.

en: Number of virtual desktops
pt: Número de ambientes de trabalho virtuais

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
pt: Número de ambientes de trabalho virtuais / áreas de trabalho para criar automaticamente no arranque.

en: Single
pt: Único

note: If the click policy is to double click
en: Double
pt: Duplo

en: Click Policy
pt: Política de clique

en: Click Policy determines if we should open items on a single or double click.
pt: A política de clique determina se devemos abrir os itens com um único ou duplo clique.

note: Small
en: Small
pt: Pequeno

note: Large
en: Large
pt: Grande

note: Massive
en: Massive
pt: Enorme

en: Fonts
pt: Tipos de letra

en: Window Titles
pt: Títulos da janela

en: Set the font used in the titlebars of applications.
pt: Defina o tipo de letra utilizado na barra de título das aplicações.

en: Documents
pt: Documentos

en: Set the display font used by for documents.
pt: Defina o tipo de letra utilizado na visualização de documentos.

en: Set the primary font used by application controls.
pt: Defina o tipo de letra principal utilizado pelos controlos da aplicação.

en: Monospace
pt: Monoespaço

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
pt: Defina a largura fixa do tipo de letra utilizado pelas aplicações de texto dominante.

en: Text scaling
pt: Escala do texto

en: Set the text scaling factor.
pt: Defina o factor de escala do texto.

en: Full
pt: Total

en: Medium
pt: Médio

en: Slight
pt: Ligeiro

en: None
pt: Nenhum

en: Hinting
pt: Sugestão

en: Set the type of hinting to use.
pt: Defina o tipo de sugestão a utilizar.

en: Subpixel (for LCD screens)
pt: Subpixel (para ecrãs LCD)

en: Standard (grayscale)
pt: Padrão (escala de cinza)

en: Antialiasing
pt: Suavização

en: Set the type of antialiasing to use.
pt: Defina o tipo de suavização a utilizar.

en: Confirm panel removal
pt: Confirmar remoção do painel

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
pt: Remover este painel? Esta ação não pode ser anulada.

en: Remove panel
pt: Remover painel

en: Keep panel
pt: Manter painel

en: Confirm applet removal
pt: Confirmar remoção da mini-aplicação

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
pt: Remover esta mini-aplicação? Esta ação não pode ser anulada.

en: Don't ask me again
pt: Não voltar a perguntar

en: Remove applet
pt: Remover mini-aplicação

en: Keep applet
pt: Manter mini-aplicação

en: Confirm widget removal
pt: Confirme a remoção do widget

en: Do you really want to remove this widget? This action cannot be undone.
pt: Quer mesmo remover este widget? Esta ação não pode ser anulada.

en: Remove
pt: Remover

en: Widget Settings
pt: Definições de widget

en: Add widget
pt: Adicionar widget

en: Choose a new widget to add to the Widgets view
pt: Escolha um novo widget para adicionar à visualização de Widgets

en: No settings available
pt: Sem definições disponíveis

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine could not find info for this plugin.
pt: Falha ao criar a instância widget. O motor do plugin não conseguiu encontrar informação para este plugin.

en: Failed to create the widget instance. The module name must be in reverse-DNS format, such as 'tld.domain.group.WidgetName.so' for C/Vala or 'tld_domain_group_WidgetName' for Python.
pt: Falha ao criar a instância widget. O nome do módulo deve estar no formato DNS invertido, tal como "tld.domain.group.WidgetName.so" para C/Vala ou "tld_domain_group_WidgetName" para Python.

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine failed to load the plugin from the disk.
pt: Falha ao criar a instância widget. O motor do plugin não conseguiu carregar o plugin a partir do disco.

en: Failed to create the widget instance. The plugin supports settings, but does not install a settings schema with the same name.
    
    The schema name should be identical to the module name, but with no extension and (in the case of Python) the underscores replaced with periods.
pt: Falha ao criar a instância widget. O plugin suporta as definições, mas não instala um esquema de definições com o mesmo nome.
    
    O nome do esquema deve ser idêntico ao nome do módulo, mas sem extensão e (no caso de Python) os sublinhados substituídos por pontos.

en: Failed to create the widget instance due to an unknown failure.
pt: Falha ao criar a instância widget devido a uma falha desconhecida.

en: Settings
pt: Definições

en: Built-in
pt: Incorporado

en: Choose a plugin
pt: Escolha um plugin

en: No description.
pt: Sem descrição.

en: by %s
pt: por %s

en: No authors listed
pt: Nenhum autor listado

en: Appearance
pt: Aparência

en: Panels
pt: Painéis

en: Session
pt: Sessão

en: Create new panel
pt: Criar novo painel

en: Windows
pt: Janelas

en: Attach modal dialogs to windows
pt: Anexar caixas de diálogo modais às janelas

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
pt: As caixas de diálogo modais serão anexadas à janela principal e serão movidas juntas quando forem arrastadas.

en: Button layout
pt: Esquema dos botões

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
pt: Alterar o esquema dos botões nas barras de título das aplicações.

en: Center new windows on screen
pt: Centrar novas janelas no ecrã

en: Center newly launched windows on the current screen.
pt: Centrar novas janelas abertas no ecrã atual.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
pt: Desativa o modo de luz noturna quando as janelas estiverem em ecrã inteiro

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
pt: Desativa o modo de luz noturna numa janela em modo de ecrã inteiro. Volta a reativar quando esta sai do modo de ecrã inteiro.

en: Pause notifications when windows are fullscreen
pt: Coloca as notificações em pausa quando as janelas estiverem em ecrã inteiro

en: Prevents notifications from appearing when a window is fullscreen. Unpauses when leaving fullscreen.
pt: Impede o aparecimento de notificações quando uma janela está em ecrã inteiro. Voltam a aparecer quando sair de ecrã inteiro.

en: Automatic tiling
pt: Agrupamento automático

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
pt: As janelas irão ser automaticamente agrupadas quando arrastadas para o topo do ecrã ou cantos mais distantes.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
pt: Ativa a mudança do foco da janela quando o rato entra ou sai da mesma

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
pt: Permite que o foco da janela se aplique quando o rato entra na janela e se desfoca quando o rato deixa a janela.

en: Enable unredirection
pt: Ativa o não redirecionamento

en: Enable unredirection which will allow frames to bypass compositing for fullscreen applications. This option is for advanced users and recommended to keep enabled. Use this if you are having graphical or performance issues with dedicated GPUs.
pt: Ativa o não redirecionamento, o que permitirá às molduras contornar a composição para aplicações em ecrã inteiro. Esta opção é para utilizadores avançados e recomenda-se que se mantenha ativada. Utilize-a se tiver problemas gráficos ou de performance com GPUs dedicados.

en: Show all windows in tab switcher
pt: Mostrar todas as janelas no comutador de separadores

en: All tabs will be displayed in tab switcher regardless of the workspace in use.
pt: Todos os separadores serão apresentados no comutador de separadores, independentemente da área de trabalho em uso.

en: Right (standard)
pt: Direita (padrão)

en: Left
pt: Esquerda

en: Applets
pt: Mini-aplicações

en: Remove Panel
pt: Remover painel

en: Remove this panel from the screen
pt: Remover este painel do ecrã

en: Top Dock
pt: Doca superior

en: Right Dock
pt: Doca à direita

en: Left Dock
pt: Doca à esquerda

en: Bottom Dock
pt: Doca inferior

en: Top Panel
pt: Painel superior

en: Right Panel
pt: Painel à direita

en: Left Panel
pt: Painel à esquerda

en: Bottom Panel
pt: Painel inferior

en: Top
pt: Superior

en: Right
pt: Direita

en: Bottom
pt: Inferior

en: Always
pt: Sempre

en: Dynamic
pt: Dinâmico

en: Automatic
pt: Automático

en: Intelligent
pt: Inteligente

en: Never
pt: Nunca

en: Position
pt: Posição

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
pt: Definir a extremidade do ecrã em que este painel irá ficar

en: Size
pt: Tamanho

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
pt: Definir o tamanho (largura ou altura, dependendo da orientação) deste painel

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Set the spacing between applets for this panel
pt: Definir o espaçamento entre mini-aplicações para este painel

en: Automatically hide
pt: Ocultar automaticamente

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
pt: Quando ativado, este painel ocultar-se-á da vista para maximizar a área de visualização do ecrã

en: Transparency
pt: Transparência

en: Control when this panel should have a solid background
pt: Controlar quando é que este painel deve ter um fundo sólido

en: Shadow
pt: Sombra

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
pt: Adiciona uma sombra paralela decorativa, ideal para painéis opacos

en: Stylize regions
pt: Estilizar regiões

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
pt: Adiciona uma sugestão ao painel tal que cada uma das suas três áreas principais possa ter um tema diferente.

en: Dock mode
pt: Modo doca

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
pt: Quando em modo doca, o painel utiliza o mínimo espaço possível, libertando  área de visualização valiosa

en: Applet Settings
pt: Definições de mini-aplicação

en: Add applet
pt: Adicionar mini-aplicação

en: Choose a new applet to add to this panel
pt: Escolher uma nova mini-aplicação para adicionar a este painel

en: Start
pt: Início

en: Center
pt: Centro

en: End
pt: Fim

en: Set Raven position
pt: Definir a posição do Raven

en: Set which side of the screen Raven will open on. If set to Automatic, Raven will open where its parent panel is.
pt: Definir em que lado do ecrã o Raven será aberto. Se definido para Automático, o Raven abrirá onde se encontra o seu painel principal.

en: Set notification sort order
pt: Definir ordem de classificação da notificação

en: Set whether notifications are sorted from oldest to newest, or newest to oldest.
pt: Definir se as notificações são classificadas da mais antiga para a mais recente, ou da mais recente para a mais antiga.

en: Style
pt: Estilo

en: Set the appearance of window decorations and controls
pt: Definir a aparência das decorações e controlos da janela

en: Icons
pt: Ícones

en: Set the globally used icon theme
pt: Definir o tema de ícones global

en: Cursors
pt: Cursores

en: Set the globally used mouse cursor theme
pt: Definir o tema de cursor de rato global

en: Notification Position
pt: Posição das notificações

en: Set the location for notification popups
pt: Definir o local para popups de notificação

en: Dark theme
pt: Tema escuro

en: Built-in theme
pt: Tema embutido

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
pt: Quando ativado, o tema incorporado substituirá o estilo do componente do ambiente de trabalho

en: Animations
pt: Animações

en: Control whether windows and controls use animations
pt: Controlar se as janelas e controlos usam animações

en: Top Left
pt: Superior esquerdo

en: Bottom Left
pt: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt: Inferior direito

en: Top Right
pt: Superior direito

en: Set menu icon from file
pt: Definir o ícone de menu a partir de ficheiro

en: Image files
pt: Ficheiros de imagem

en: Any file
pt: Qualquer ficheiro

en: Set icon
pt: Definir ícone

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
pt: Desculpe, nenhum item encontrado

en: Power
pt: Energia

en: All
pt: Tudo

en: Timer (minutes)
pt: Temporizador (minutos)

en: System time and date settings
pt: Definições de data e hora do sistema

en: Launch New Instance
pt: Iniciar nova instância

en: Close All Windows
pt: Fechar todas as janelas

en: Always On Top
pt: Sempre por cima

en: Maximize
pt: Maximizar

en: Minimize
pt: Minimizar

en: Unfavorite
pt: Retirar dos favoritos

en: Favorite
pt: Adicionar aos favoritos

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
pt: Mover para a área de trabalho %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
pt: Restaurar

en: Close Window
pt: Fechar janela

en: Show Window Controls
pt: Mostrar controlos da janela

en: Caps lock is active
pt: O Caps lock está ligado

en: Caps lock is not active
pt: O Caps lock está desligado

en: Num lock is active
pt: O Num lock está ligado

en: Num lock is not active
pt: O Num lock está desligado

en: %u unread notification | %u unread notifications
pt[0]: %u notificação não lida
pt[1]: %u notificações não lidas
pt[2]: %u notificações não lidas

en: No unread notifications
pt: Nenhuma notificação por ler

en: Volume is in use by other processes
pt: O volume está a ser usado por outros processos

en: Operation aborted
pt: Operação abortada

en: Type your password
pt: Escreva a sua palavra-passe

en: Removable devices
pt: Dispositivos removíveis

en: Local volumes
pt: Volumes locais

en: Network folders
pt: Pastas de rede

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
pt: Outros

en: Eject
pt: Ejetar

en: Unmount
pt: Desmontar

en: Open "%s"
pt: Abrir "%s"

en: You can now safely remove
pt: Pode agora remover com segurança

en: Unknown Device
pt: Dispositivo Desconhecido

en: Error while ejecting device
pt: Erro ao ejetar dispositivo

en: Error while unmounting volume
pt: Erro ao desmontar volume

en: Places
pt: Locais

en: Mount and open "%s"
pt: Montar e abrir "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
pt: Introduza a chave de encriptação para desbloquear este volume

en: The password you entered is incorrect
pt: A palavra-passe introduzida está incorreta

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
pt: Ocorreu um erro desconhecido ao tentar montar este volume

en: Nothing to display right now
pt: Nada para mostrar neste momento

en: Mount some drives
pt: Montar algumas unidades

en: Enable more sections
pt: Ativar mais secções

en: Toggle the desktop
pt: Alternar o ambiente de trabalho

en: Battery fully charged.
pt: Bateria totalmente carregada.

en: Unknown
pt: Desconhecido

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
pt: Bateria a carregar

en: Battery remaining
pt: Bateria restante

en: Performance Mode
pt: Modo de desempenho

en: Power Saver
pt: Poupança de energia

en: Balanced
pt: Equilibrado

en: Performance
pt: Desempenho

en: Power settings
pt: Definições de energia

en: Bluetooth Settings
pt: Definições de Bluetooth

note: Bluetooth switch
en: Turn Bluetooth on or off
pt: Ligar ou desligar o Bluetooth

note: Update the tray icon and placeholder text Airplane mode is on, so Bluetooth is disabled
en: Airplane mode is on.
pt: O modo de avião está ligado.

en: Bluetooth is disabled while airplane mode is on.
pt: O Bluetooth é desativado quando o modo de avião está ligado.

note: Airplane mode is off, so Bluetooth is enabled
en: No paired Bluetooth devices found.
pt: Não foram encontrados dispositivos Bluetooth emparelhados.

en: Visit Bluetooth settings to pair a device.
pt: Visite as definições Bluetooth para emparelhar um dispositivo.

en: Send file
pt: Enviar ficheiro

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Disconnecting…
pt: A desligar…

en: Connecting…
pt: A ligar…

en: Failed to disconnect
pt: Falha ao desligar

en: Failed to connect
pt: Falha ao ligar

en: Connected
pt: Ligado

en: Disconnected
pt: Desligado

en: <b>Filename</b>: %s
pt: <b>Nome do ficheiro</b>: %s

en: Receiving… %s of %s
pt: A receber… %s de %s

en: Sending… %s of %s
pt: A enviar… %s de %s

note: User Menu Creation
en: User
pt: Utilizador

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
pt: Bloquear

en: Suspend
pt: Suspender

en: Hibernate
pt: Hibernar

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Shutdown
pt: Encerrar

en: Logout
pt: Terminar sessão

en: Rename
pt: Renomear

en: No apps are currently playing audio.
pt: Nenhuma aplicação está a reproduzir áudio.

en: Play some music
pt: Reproduzir música

en: Unknown Title
pt: Título desconhecido

en: Unknown Artist
pt: Artista desconhecido

en: Unknown Album
pt: Álbum desconhecido

en: Playing - %s
pt: A reproduzir - %s

en: Paused - %s
pt: Em pausa - %s

en: No apps are playing audio.
pt: Nenhuma aplicação está a reproduzir áudio.

en: Apps
pt: Aplicações

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Usage Monitor
pt: Monitor de utilização

en: Oldest to newest
pt: Da mais antiga para a mais recente

en: Newest to oldest
pt: Da mais recente para a mais antiga

en: Notifications
pt: Notificações

en: No widgets added.
pt: Sem widgets adicionados.

en: Nothing to see here
pt: Nada para ver aqui

en: No new notifications
pt: Não existem novas notificações

note: Make sure we have a default name
en: New Category
pt: Nova categoria

note: * Add our categories, adhearing to the Freedesktop Menu spec. * * Inclusions and exclusions are sourced from multiple places, * including the UbuntuBudgie fork of applications-menu, gnome-menus, * the Freedeskop Menus spec, and by ourselves.
en: Accessories
pt: Acessórios

en: Education
pt: Educação

en: Games
pt: Jogos

en: Graphics
pt: Gráficos

en: Office
pt: Escritório

en: Programming
pt: Programação

en: Science
pt: Ciência

en: Sound & Video
pt: Som e Vídeo

en: System Tools
pt: Ferramentas de sistema

en: Universal Access
pt: Acesso universal

en: Authentication failed
pt: Falha de autenticação

en: Group:
pt: Grupo:

note: Create our buttons
en: _Lock
pt: _Bloquear

en: L_og Out
pt: T_erminar sessão

en: _Suspend
pt: _Suspender

en: _Hibernate
pt: _Hibernar

en: _Reboot
pt: _Reiniciar

en: Shut_down
pt: _Encerrar

en: This system does not support hibernation.
pt: Este sistema não suporta hibernação.

en: Files to send
pt: Ficheiros a enviar

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Open
pt: _Abrir

en: Send Files via Bluetooth
pt: Enviar ficheiros por Bluetooth

en: Send files to device…
pt: Enviar ficheiros para o dispositivo…

en: Rejected file
pt: Ficheiro rejeitado

en: File already exists: %s
pt: O ficheiro já existe: %s

note: Create a notification prompting the user what to do
en: Receiving file
pt: A receber ficheiro

en: Device '%s' wants to send a file: %s %s
pt: O dispositivo '%s' pretende enviar um ficheiro: %s %s

en: Accept
pt: Aceitar

en: Reject
pt: Rejeitar

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: Transfer rate
pt: Velocidade de transferência

note: Now add the dialog buttons
en: Close
pt: Fechar

en: <b>Transfer rate:</b> %s / s
pt: <b>Velocidade de transferência:</b> %s / s

en: %s / %s: Time remaining: %s
pt: %s / %s: Tempo restante: %s

en: %u hour | %u hours
pt[0]: %u hora
pt[1]: %u horas
pt[2]: %u horas

en: %u minute | %u minutes
pt[0]: %u minuto
pt[1]: %u minutos
pt[2]: %u minutos

en: %u second | %u seconds
pt[0]: %u segundo
pt[1]: %u segundos
pt[2]: %u segundos

en: %d second | %d seconds
pt[0]: %d segundo
pt[1]: %d segundos
pt[2]: %d segundos

en: Send
pt: Enviar

en: Speaker
pt: Altifalante

en: Controller
pt: Controlador

en: Keyboard
pt: Teclado

en: Mouse
pt: Rato

en: Touchpad
pt: Painel tátil

en: Phone
pt: Telefone

en: Bluetooth File Transfer
pt: Transferência de ficheiros Bluetooth

note: Update the labels
en: <b>From</b>: %s
pt: <b>De</b>: %s

en: <b>To</b>: %s
pt: <b>Para</b>: %s

en: <b>File name</b>: %s
pt: <b>Nome do ficheiro</b>: %s

en: File transfer failed
pt: Falha na transferência de ficheiros

en: File '%s' not received from %s
pt: Ficheiro '%s' não recebido de %s

en: File '%s' from %s not received: %s
pt: Ficheiro '%s' de %s não recebido: %s

en: File transferred successfully
pt: Ficheiro transferido com sucesso

en: Saved file from %s to '%s'
pt: Ficheiro guardado de %s para '%s'

en: From
pt: De

en: To
pt: Para

en: Trying to connect to %s…
pt: A tentar ligar-se a %s…

en: Connecting to '%s' failed
pt: Falha na ligação a '%s'

en: The file has not been transferred.
pt: O ficheiro não foi transferido.

en: Retry
pt: Tentar novamente

en: Waiting for acceptance on %s…
pt: A aguardar a aceitação em %s…

en: Transferring '%s' failed
pt: Falha ao transferir '%s'

en: The transfer was interrupted or declined by %s.
pt: A transferência foi interrompida ou recusada por %s.

en: Select a Bluetooth device to send files to
pt: Selecionar um dispositivo Bluetooth para enviar ficheiros

en: Discovering…
pt: A procurar…

en: <b>No devices found</b>
pt: <b>Nenhum dispositivo encontrado</b>

en: Ensure that your devices are visable and ready for pairing
pt: Certifique-se de que os seus dispositivos estão visíveis e prontos para o emparelhamento

en: Available Devices
pt: Dispositivos disponíveis

en: Are you sure you want to end your session?
pt: Terminar a sua sessão?

en: Name:
pt: Nome:

en: Folder:
pt: Pasta:

en: Delay in seconds
pt: Atraso em segundos

en: Show Pointer
pt: Mostrar cursor

en: Play sound when capturing
pt: Reproduzir som ao capturar

en: Show Menu Label
pt: Mostrar nome do menu

en: Menu Label
pt: Nome do menu

en: Use Default Menu Icon
pt: Usar ícone predefinido do menu

en: Menu Icon
pt: Ícone do menu

en: Compact Mode
pt: Modo compacto

en: Show Headers
pt: Mostrar cabeçalhos

en: Roll-over mouse
pt: Passar o rato por cima

en: Show settings items
pt: Mostrar itens de definições

en: Enable notification
pt: Ativar notificações

en: Maximize brightness
pt: Aumentar luminosidade

en: Brightness Level
pt: Nível de luminosidade

en: Show date
pt: Mostrar data

en: Show seconds
pt: Mostrar segundos

en: Use 24 hour time
pt: Usar formato 24h

en: Custom Format
pt: Formato personalizado

en: Custom Timezone
pt: Fuso-Horário personalizado

en: Show all windows on click
pt: Mostrar todas as janelas ao clique

en: Only show favorited
pt: Mostrar apenas as(os) favoritas(os)

en: Lock icons
pt: Bloquear ícones

en: Restrict to Workspace
pt: Restringir à Área de trabalho

en: Middle click to launch new window
pt: Clique do meio para lançar nova janela

en: Require a double-click to launch new window
pt: Requer um duplo clique para lançar uma nova janela

en: Night Light
pt: Luz noturna

en: Temperature
pt: Temperatura

en: Schedule
pt: Horário

en: Sunset to Sunrise
pt: Do pôr-do-sol ao nascer do sol

en: Display Settings
pt: Definições de ecrã

en: Show label
pt: Mostrar etiqueta

en: Show places
pt: Mostrar locais

en: Show network folders
pt: Mostrar pastas de rede

en: Show removable drives
pt: Mostrar unidades removíveis

en: Always expand places
pt: Expandir sempre os locais

en: Spacer size
pt: Tamanho de espaçamento

en: Icon Spacing
pt: Espaço entre ícones

en: Show battery percentage
pt: Mostrar percentagem de bateria

en: Scale icons with panel size
pt: Dimensionar ícones com o tamanho do painel

en: "Add" button visibility
pt: "Adicionar" visibilidade do botão

en: Item Size Multiplier
pt: Multiplicador de tamanho de item

en: Don't show
pt: Não mostrar

en: Show on mouseover
pt: Mostrar quando o rato passar por cima

en: Always show
pt: Mostrar sempre

en: Sort Mode
pt: Modo de ordenação

en: Sort by type
pt: Ordenar por tipo

en: Sort alphabetically
pt: Ordenar alfabeticamente

en: Sort reverse alphabetically
pt: Ordenar por ordem alfabética inversa

en: Sort by date ascending
pt: Ordenar por data ascendente

en: Sort by date descending
pt: Ordenar por data descendente

en: Show Week Numbers
pt: Mostrar números de semanas

en: Show Day Names
pt: Mostrar nomes de dias

en: Allow Volume Overdrive
pt: Permitir sobrecarga de volume

en: Show Swap Usage
pt: Mostrar utilização da Swap

en: Authentication Required
pt: Autenticação necessária

en: Password:
pt: Palavra-passe:

en: Authentication is required
pt: A autenticação é necessária

en: Details
pt: Detalhes

en: Action:
pt: Ação:

en: Authenticate
pt: Autenticar

en: Budgie screenshot app
pt: Aplicação de captura de ecrã Budgie

en: Change desktop appearance and behavior
pt: Mudar a aparência e comportamento do ambiente de trabalho

en: Budgie Panel
pt: Painel Budgie

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
pt: Lançar outras aplicações e fornecer várias utilidades para gerir janelas, mostrar a hora, etc.

en: Search for and start up applications.
pt: Procura e arranque de aplicações.

en: Prevent the system and screen from sleeping.
pt: Impedir que o sistema e o ecrã fiquem inativos.

en: A digital clock with a customizable format.
pt: Um relógio digital com um formato personalizável.

en: A configurable application task list.
pt: Uma lista de tarefas de aplicações configurável.

en: Indicates which keyboard layout is currently in use.
pt: Indica qual o esquema do teclado que está atualmente em utilização.

en: Show status of lock keys.
pt: Mostrar o estado das teclas de bloqueio.

en: Toggle and modify Night Light settings.
pt: Alternar e modificar as definições de Luz noturna.

en: Open the Raven notifications view.
pt: Abrir a visualização de notificações do Raven.

en: Show drives and favorite folders.
pt: Mostrar unidades e pastas favoritas.

en: Open the Raven sidebar.
pt: Abrir a barra lateral do Raven.

en: Visual separator between applets.
pt: Separador visual entre mini-aplicações.

en: A button that toggles visibility of the desktop.
pt: Um botão que alterna a visibilidade do ambiente de trabalho.

en: Adjustable spacer to put between other applets.
pt: Espaçador ajustável para colocar entre outras mini-aplicações.

en: Show system status indicators, like sound, battery, and Bluetooth.
pt: Mostrar indicadores de estado do sistema, como som, bateria e Bluetooth.

en: An application task list with icons and labels.
pt: Uma lista de tarefas de aplicações com ícones e etiquetas.

en: System tray implementing the Freedesktop Status Notifier specification.
pt: Área de notificação do sistema que implementa a especificação Notificador de Estado do Freedesktop.

en: Opens the power dialog.
pt: Abre a janela da energia.

en: Display workspaces and switch between them.
pt: Mostrar áreas de trabalho e alternar entre elas.

en: Manage your trash from the Budgie panel
pt: Gerir o lixo a partir do painel Budgie

en: Calendar
pt: Calendário

en: A simple calendar with a month view, using the built-in Gtk.Calendar widget. The calendar shows the current date by default.
pt: Um calendário simples com uma vista de mês, utilizando o widget Gtk.Calendar incorporado. O calendário mostra a data atual por padrão.

en: Media Controls
pt: Controlos multimédia

en: This widget uses the Mpris API to show actively playing media with metadata and playback controls, with support for audio and video.
pt: Este widget utiliza a API Mpris para mostrar o ficheiro ativo em reprodução com metadados e controlos de reprodução, com suporte para áudio e vídeo.

en: Sound Input
pt: Entrada de som

en: Allows adjustment of audio input volume, and displays a list of available audio input devices.
pt: Permite ajustar o volume de entrada de áudio e mostra uma lista de dispositivos de entrada de áudio disponíveis.

en: Sound Output
pt: Saída de som

en: Allows global and per-app audio output volume control, and displays a list of available audio output devices.
pt: Permite o controlo global e por aplicação do volume de de saída áudio e mostra uma lista de dispositivos de saída de áudio disponíveis.

en: A view for system resource usage in bar graph form. Includes CPU, RAM, and Swap usage by default.
pt: Uma visualização para o uso de recursos do sistema na forma de gráfico de barras. Inclui CPU, RAM e Swap por padrão.

en: Budgie Desktop
pt: Ambiente de trabalho Budgie

en: This session logs you into the Budgie Desktop
pt: Esta sessão regista-o no ambiente de trabalho Budgie
