budgie-desktop 10.8.2 - en to ro translation catalogue (236 entries)

en: Log out
ro: Ieșire din cont

en: Restart device
ro: Reporniți dispozitivul

en: Power Off
ro: Oprire

en: Budgie Desktop Settings
ro: Setări desktop Budgie

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
ro: Caffeine Boost Activat

en: Turned off Caffeine Boost
ro: Caffeine Boost dezactivat

en: Cancel
ro: Anulare

note: Caffeine Notification Prepare label widget
en: Caffeine Mode
ro: Mod Cafeină

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: No description
ro: Fără descriere

en: running
ro: rulează

en: Applications
ro: Aplicații

en: Add
ro: Adaugă

en: Command
ro: Comandă

en: An entry with that title already exists
ro: O înregistrare cu acest titlu există deja

en: Title
ro: Titlu

en: Required
ro: Necesar

en: Description
ro: Descriere

en: Optional
ro: Opțional

en: Autostart
ro: Pornire automată

en: Autostart apps
ro: Aplicații care rulează automat la pornire

en: Desktop
ro: Spațiul de lucru

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
ro: Pictograme desktop

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
ro: Directorul Acasă

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
ro: Adăugați o comandă rapidă către directorul acasă de pe desktop.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
ro: Gunoi

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
ro: Adăugați o comandă rapidă către directorul Coș de gunoi de pe desktop.

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Window Titles
ro: Titlurile ferestrelor

en: Set the font used in the titlebars of applications.
ro: Setați fontul utilizat în barele de titlu ale aplicațiilor.

en: Documents
ro: Documente

en: Set the display font used by for documents.
ro: Setați fontul de afișare utilizat pentru documente.

en: Interface
ro: Interfața

en: Set the primary font used by application controls.
ro: Setați fontul principal utilizat de comenzile aplicației.

en: Monospace
ro: Monospațiat

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
ro: Setați fontul cu lățime fixă utilizat de aplicațiile de text dominante.

en: Text scaling
ro: Scalarea textului

en: Set the text scaling factor.
ro: Setați factorul de scalare a textului.

en: None
ro: Niciuna

en: Confirm panel removal
ro: Confirmă îndepărtarea panoului

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
ro: Chiar doriți să îndepărtați acest panou? Această acțiune nu poate fi anulată ulterior.

en: Remove panel
ro: Îndepărtează panoul

en: Keep panel
ro: Păstrează panoul

en: Confirm applet removal
ro: Confirmă îndepărtarea appletului

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
ro: Chiar doriți să îndepărtați acest applet? Această acțiune nu poate fi anulată ulterior.

en: Don't ask me again
ro: Nu mă mai întreba ulterior

en: Remove applet
ro: Îndepărtează appletul

en: Keep applet
ro: Păstrează appletul

en: Remove
ro: Îndepărtează

en: No settings available
ro: Nu sunt disponibile setări

en: Widgets
ro: Widget-uri

en: Settings
ro: Setări

en: Appearance
ro: Aspect

en: Panels
ro: Panouri

en: Session
ro: Sesiune

en: Create new panel
ro: Crează un nou panou

en: Windows
ro: Ferestre

en: Attach modal dialogs to windows
ro: Atașează dialoguri modale la ferestre

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
ro: Modalitățile de dialog vor fi atașate la fereastra părinte și se vor deplasa împreună atunci când sunt trase.

en: Button layout
ro: Configurația butoanelor

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
ro: Modificați aspectul butoanelor din barele de titlu ale aplicațiilor.

en: Center new windows on screen
ro: Centrează ferestrele noi pe ecran

en: Center newly launched windows on the current screen.
ro: Centrează ferestrele nou lansate pe ecranul curent.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
ro: Dezactivați modul Lumină de Noapte atunci când ferestrele sunt ecran complet

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
ro: Dezactivează modul Lumină de Noapte atunci când o fereastră este afișată pe tot ecranul. Re-activează la părăsirea ecranului complet.

en: Automatic tiling
ro: Dispunere automată

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
ro: Ferestrele vor fi automat aranjate când sunt trase în partea de sus a ecranului sau în colțurile îndepărtate.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
ro: Activați modificarea focalizării ferestrei cu mouse-ul pe intrare și plecare

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
ro: Permite focalizarea ferestrei să se aplice când mouse-ul intră în fereastră și se defocalizează atunci când mouse-ul părăsește fereastra.

en: Right (standard)
ro: Dreapta (standard)

en: Left
ro: Stânga

en: Applets
ro: Applet-uri

en: Remove this panel from the screen
ro: Îndepărtează acest panou de pe ecran

en: Top Dock
ro: Dock sus

en: Right Dock
ro: Dock în dreapta

en: Left Dock
ro: Dock în stânga

en: Bottom Dock
ro: Dock jos

en: Top Panel
ro: Panoul de sus

en: Right Panel
ro: Panoul din dreapta

en: Left Panel
ro: Panoul din stânga

en: Bottom Panel
ro: Panoul de jos

en: Top
ro: Sus

en: Right
ro: Dreapta

en: Bottom
ro: Jos

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Dynamic
ro: Dinamic

en: Automatic
ro: Automat

en: Intelligent
ro: Inteligent

en: Never
ro: Niciodată

en: Position
ro: Poziție

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
ro: Alege marginea ecranului unde va sta acest panou

en: Size
ro: Mărime

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
ro: Alege mărimea acestui panou (lățimea sau înălțimea, în funcție de orientare)

en: Automatically hide
ro: Ascundere automată

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
ro: Odată setat, acest panou se va ascunde pentru a maximaliza spațiul disponibil

en: Transparency
ro: Transparență

en: Control when this panel should have a solid background
ro: Determină când are acest panou fundal opac

en: Shadow
ro: Umbră

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
ro: Adaugă o umbră decorativă, ideală pentru panouri opace

en: Stylize regions
ro: Stilizare regiuni

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
ro: Adaugă o nuanță panoului, astfel încât fiecare dintre cele trei zone principale ale lui pot fi tematizate diferit.

en: Dock mode
ro: Modul dock

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
ro: Atâta timp cât se află în modul dock, panoul va folosi spațiu minimal, lăsând mai mult disponibil

en: Add applet
ro: Adaugă un applet

en: Choose a new applet to add to this panel
ro: Alege un nou applet pentru adăugare la acest panou

en: Start
ro: Partea stângă

en: Center
ro: Centru

en: End
ro: Partea dreaptă

en: Style
ro: Stil

en: Set the appearance of window decorations and controls
ro: Alege aspectul decorațiunilor și controlorilor de ferestre

en: Icons
ro: Pictograme

en: Set the globally used icon theme
ro: Alege tema de pictograme globală

en: Cursors
ro: Cursoare

en: Set the globally used mouse cursor theme
ro: Alege tema globală a cursoarelor de mouse

en: Notification Position
ro: Poziția de notificare

en: Set the location for notification popups
ro: Setați locația pentru ferestrele de notificare

en: Dark theme
ro: Temă întunecată

en: Built-in theme
ro: Tema integrată

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
ro: Când este activată, tema implicită va suprascrie styling-ul componentei desktop

en: Animations
ro: Animații

en: Control whether windows and controls use animations
ro: Determină dacă ferestrele și controlorii folosesc animații

en: Top Left
ro: Stânga sus

en: Bottom Left
ro: Stânga jos

en: Bottom Right
ro: Dreapta jos

en: Top Right
ro: Dreapta sus

en: Set menu icon from file
ro: Alege pictograma de meniu din fișiere

en: Image files
ro: Fișiere imagine

en: Any file
ro: Orice fișier

en: Set icon
ro: Alege pictograma

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
ro: Ne pare rău, nu s-au găsit elemente

en: All
ro: Tot

en: Timer (minutes)
ro: Cronometru

en: Launch New Instance
ro: Pornește o nouă sesiune

en: Close All Windows
ro: Închide toate ferestrele

en: Always On Top
ro: Întotdeauna deasupra

en: Maximize
ro: Mărește

en: Minimize
ro: Micșorează

en: Unfavorite
ro: Elimină din favorite

en: Favorite
ro: Favorit

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
ro: Mută în spațiul de lucru %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
ro: Restaureaza

en: Close Window
ro: Închide fereastra

en: Show Window Controls
ro: Arată controalele ferestrelor

en: Caps lock is active
ro: Caps lock este activ

en: Caps lock is not active
ro: Caps lock nu este activ

en: Num lock is active
ro: Num lock este activ

en: Num lock is not active
ro: Num lock nu este activ

en: No unread notifications
ro: Nu aveți notificări necitite

en: Volume is in use by other processes
ro: Volumul este folosit de alte procese

en: Operation aborted
ro: Operațiune anulată

en: Type your password
ro: Introduceți parola

en: Removable devices
ro: Dispozitive detașabile

en: Local volumes
ro: Volume locale

en: Network folders
ro: Directoare din rețea

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
ro: Altele

en: Eject
ro: Scoate

en: Unmount
ro: Demontează

en: Open "%s"
ro: Deschide "%s"

en: You can now safely remove
ro: Puteți scoate în siguranță

en: Unknown Device
ro: Dispozitiv necunoscut

en: Error while ejecting device
ro: Eroare la scoaterea dispozitivului

en: Error while unmounting volume
ro: Eroare la demontarea volumului

en: Places
ro: Locuri

en: Mount and open "%s"
ro: Montează și deschide "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
ro: Introduceți parola de criptare pentru deblocarea acestui volum

en: The password you entered is incorrect
ro: Parola introdusă este incorectă

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
ro: S-a produs o eroare necunoscută în încercarea de montare a acestui volum

en: Nothing to display right now
ro: Nimic de afișat momentan

en: Mount some drives
ro: Montează anumite drive-uri

en: Enable more sections
ro: Activează mai multe secțiuni

en: Toggle the desktop
ro: Comută spațiul de lucru

en: Battery fully charged.
ro: Baterie încărcată complet.

en: Unknown
ro: Necunoscut

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
ro: Încărcare baterie

en: Battery remaining
ro: Restul bateriei

en: Power settings
ro: Setări consum baterie

en: Bluetooth Settings
ro: Setări Bluetooth

note: User Menu Creation
en: User
ro: Utilizator

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
ro: Blocare acces

en: Suspend
ro: Suspendă

en: Hibernate
ro: Hibernare

en: Restart
ro: Resetare

en: Shutdown
ro: Oprire

en: Logout
ro: Delogare

en: Rename
ro: Redenumire

en: No apps are currently playing audio.
ro: Nicio aplicație nu redă muzică momentan.

en: Play some music
ro: Redă niște muzică

en: Apps
ro: Aplicații

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Notifications
ro: Notificări

en: Nothing to see here
ro: Nimic de văzut aici

en: No new notifications
ro: Nu aveți notificări noi

en: Authentication failed
ro: Autentificarea a eșuat

en: Group:
ro: Grup:

en: Are you sure you want to end your session?
ro: Sigur doriți să terminați sesiunea?

en: Show Menu Label
ro: Arată eticheta de meniu

en: Menu Label
ro: Eticheta de meniu

en: Menu Icon
ro: Pictograma de meniu

en: Compact Mode
ro: Modul compact

en: Show Headers
ro: Arată antetul

en: Roll-over mouse
ro: Conținutul se arată la trecerea mouse-ului

en: Enable notification
ro: Activați notificarea

en: Maximize brightness
ro: Maximizați luminozitatea

en: Brightness Level
ro: Nivelul luminozității

en: Show date
ro: Arată data

en: Show seconds
ro: Arată secundele

en: Use 24 hour time
ro: Folosește formatul cu 24 ore

en: Show all windows on click
ro: Afișați toate ferestrele prin clic

en: Only show favorited
ro: Afișați doar favorite

en: Lock icons
ro: Blocați pictogramele

en: Restrict to Workspace
ro: Limitați la spațiul de lucru

en: Night Light
ro: Lumină nocturnă

en: Temperature
ro: Temperatură

en: Schedule
ro: Program

en: Sunset to Sunrise
ro: De la asfințitul până la răsăritul soarelui

en: Display Settings
ro: Setări pentru ecran

en: Show label
ro: Arată eticheta

en: Show places
ro: Arată locuri

en: Show network folders
ro: Arată directoarele din rețea

en: Show removable drives
ro: Arată dispozitivele detașabile

en: Always expand places
ro: Întotdeauna desfășoară

en: Spacer size
ro: Mărime distanțier

en: Show battery percentage
ro: Arată procentajul bateriei

en: "Add" button visibility
ro: "Adăugați " butonul de vizibilitate

en: Don't show
ro: Nu afișați

en: Show on mouseover
ro: Afișează la trecerea mouse-ului peste

en: Always show
ro: Arătați întotdeauna

en: Authentication Required
ro: Autentificarea este necesară

en: Password:
ro: Parola:

en: Authentication is required
ro: Autentificarea este necesară

en: Authenticate
ro: Autentifică

en: Change desktop appearance and behavior
ro: Modificați aspectul și comportamentul desktopului

en: Budgie Panel
ro: Panou Budgie

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
ro: Lansează alte aplicații și furnizează utilități pentru administrarea ferestrelor, arătarea orei, etc.

en: Budgie Desktop
ro: Desktop Budgie

en: This session logs you into the Budgie Desktop
ro: Această sesiune pornește în spațiul de lucru Budgie
