slingshot - en to bs translation catalogue (57 entries)

en: Applications
bs: Aplikacije

en: View as Grid
bs: Prikaži kao rešetku

en: View by Category
bs: Prikaži po kategorijama

en: Search Apps
bs: Pretraži aplikacije

en: Other
bs: Ostalo

en: Run this command…
bs: Pokreni ovu naredbu…

en: Try changing search terms.
bs: Pokušajte izmijeniti pojam pretrage.

en: No Results for “%s”
bs: Nema rezultata za "%s"

en: Remove from _Dock
bs: Ukloni s _doka

en: Add to _Dock
bs: Dodaj na _dok

en: Uninstall
bs: Deinstaliraj

en: Text
bs: Tekst

en: Files
bs: Datoteke

en: Actions
bs: Radnje

en: Search
bs: Pretraži

en: Contacts
bs: Kontakti

en: Settings
bs: Podešavanja

en: Application Actions
bs: Radnje aplikacija

en: Copy to Clipboard
bs: Kopiraj u međuspremnik

en: Copy selection to clipboard
bs: Kopiraj odabrano u međuspremnik

en: Run
bs: Pokreni

en: Run an application, action or script
bs: Pokreni aplikaciju, radnju ili skriptu

en: Run in Terminal
bs: Pokreni u terminalu

en: Run application or command in terminal
bs: Pokreni aplikaciju ili naredbu u terminalu

note: TRANSLATORS: The first %s is what the user searched for, the second will be replaced with the localized name of AppCenter
en: Search for %s in %s
bs: Potraži %s u %s

en: Search the app store
bs: Pretraži trgovinu aplikacijama

en: Search for applications
bs: Potraži aplikacije

en: AppCenter is not installed
bs: AppCenter nije instaliran

en: Calculator
bs: Kalkulator

en: Calculate basic expressions.
bs: Izračunajte osnovne izraze.

en: bc is not installed
bs: bc nije instaliran

en: Execute '%s'
bs: Izvrši '%s'

en: Run command
bs: Pokreni naredbu

en: Find and execute arbitrary commands.
bs: Pronađi i izvrši proizvoljne naredbe.

en: Search for and run applications on your computer.
bs: Potražite i pokrenite aplikacije na Vašem računaru.

en: Open with %s
bs: Otvori pomoću %s

en: Opens current selection using %s
bs: Otvara trenutni odabir pomoću %s

en: Open %s in default web browser
bs: Otvori %s u zadanom web pregledniku

en: Open %s in %s
bs: Otvori %s u %s

en: Open this link in default browser
bs: Otvori ovaj link u zadanom pregledniku

en: Open link in default browser
bs: Otvori link u zadanom pregledniku

en: Open %s settings
bs: Otvori podešavanja za %s

en: Find switchboard plugs and open them.
bs: Pronađite priključke za Switchboard i otvorite ih.

en: Lock
bs: Zaključaj

en: Lock this device
bs: Zaključaj ovaj uređaj

en: Log Out
bs: Odjava

en: Close all open applications and quit
bs: Zatvori sve otvorene aplikacije i isključi

en: Suspend
bs: Obustavi

en: Put your computer into suspend mode
bs: Stavite računar u obustavljeni način rada

en: Hibernate
bs: Mirovanje

en: Put your computer into hibernation mode
bs: Stavite računar u mirovanje

en: Shut Down
bs: Isključi

en: Turn your computer off
bs: Isključite računar

en: Restart
bs: Ponovo pokreni

en: Restart your computer
bs: Ponovo pokrenite računar

en: Lock the session or Log Out from it. Suspend, hibernate, restart or shutdown your computer.
bs: Zaključajte sesiju ili se odjavite iz nje. Računar obustavite, stavite u mirovanje, ponovo pokrenite ili isključite.

en: ConsoleKit wasn't found
bs: ConsoleKit nije pronađen
