slingshot - en to gl translation catalogue (67 entries)

en: Applications
gl: Aplicativos

en: Open and search apps
gl: Abra e busque aplicativos

en: View as Grid
gl: Ver como grade

en: View by Category
gl: Ver por categoría

en: Search Apps
gl: Busca de aplicativos

en: Clear all
gl: Baleirar

en: Other
gl: Outro

en: Run this command…
gl: Executar esta orde…

en: Try changing search terms.
gl: Proba cambiando os termos de busca.

en: No Results for “%s”
gl: Sen resultados para "%s"

en: Remove from _Dock
gl: Quitar da Doca

en: Add to _Dock
gl: Engadir á Doca

en: Uninstall
gl: Desinstalar

en: View in AppCenter
gl: Ver no Centro de Aplicacións

en: Text
gl: Texto

en: Files
gl: Ficheiros

en: Actions
gl: Accións

en: Search
gl: Buscar

en: Contacts
gl: Contactos

en: Settings
gl: Axustes

en: Application Actions
gl: Accións de Aplicativo

en: Copy to Clipboard
gl: aoopiar ó portapapeis

en: Copy selection to clipboard
gl: Copiar a selección ao portapapeis

en: Run
gl: Executar

en: Run an application, action or script
gl: Executar un aplicativo, acción ou script

en: Run in Terminal
gl: Executar no terminal

en: Run application or command in terminal
gl: Executar un aplicativo ou orde nun terminal

note: TRANSLATORS: The first %s is what the user searched for, the second will be replaced with the localized name of AppCenter
en: Search for %s in %s
gl: Busca %s en %s

en: Search the app store
gl: Busca na tenda de aplicativos

en: Search for applications
gl: Busca aplicativos

en: AppCenter is not installed
gl: AppCenter non está instalado

en: Calculator
gl: Calculadora

en: Calculate basic expressions.
gl: Calcular expresións básicas.

en: bc is not installed
gl: «bc» non está instalado

en: Execute '%s'
gl: Executar «%s»

en: Run command
gl: Executar a orde

en: Find and execute arbitrary commands.
gl: Buscar e executar ordes arbitrarias.

en: Search for and run applications on your computer.
gl: Buscar e executar aplicativos no seu computador.

en: Open with %s
gl: Abrir con %s

en: Opens current selection using %s
gl: Abrir a selección actual usando %s

en: Open %s in default web browser
gl: Abrir %s no navegador por defecto

en: Open %s in %s
gl: Abrir %s en %s

en: Open this link in default browser
gl: Abrir esta ligazón no navegador por defecto

en: Link
gl: Ligazón

en: Open link in default browser
gl: Abrir ligazón no navegador por defecto

en: Open %s settings
gl: Abrir axustes de %s

en: Find switchboard plugs and open them.
gl: Encontrar conectadores para switchboard e abrilos.

en: Lock
gl: Bloquear

en: Lock this device
gl: Bloquear este dispositivo

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: lock
gl: bloqueo

en: Log Out
gl: Saír

en: Close all open applications and quit
gl: Pechar todos os aplicativos e saír

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: logout
gl: pechar sesión;saír

en: Suspend
gl: Suspender

en: Put your computer into suspend mode
gl: Poñer en modo suspensión

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: suspend
gl: suspender

en: Hibernate
gl: Hibernar

en: Put your computer into hibernation mode
gl: Poñer en modo hibernación

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: hibernate
gl: hibernar

en: Shut Down
gl: Apagar

en: Turn your computer off
gl: Apagar o ordenador

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: shutdown;turn off
gl: apagar

en: Restart
gl: Reiniciar

en: Restart your computer
gl: Reiniciar o teu ordenador

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: restart;reboot
gl: reiniciar

en: Lock the session or Log Out from it. Suspend, hibernate, restart or shutdown your computer.
gl: Bloquea a sesión ou sae dela. Suspende, hiberna, reinicia ou apaga o ordenador.

en: ConsoleKit wasn't found
gl: Non se pudo atopar ConsoleKit
