slingshot - en to he translation catalogue (83 entries)

en: Applications
he: יישומים

en: Open and search apps
he: פתיחה וחיפוש יישומים

en: View as Grid
he: הצגה כרשת

en: View by Category
he: הצגה על פי קטגוריות

en: Search Apps
he: חיפוש יישומים

en: Clear all
he: לפנות הכול

en: Accessories
he: עזרים

en: Universal Access
he: גישה אוניברסלית

en: Programming
he: תכנות

en: Education
he: חינוך

en: Science
he: מדע

en: Games
he: משחקים

en: Graphics
he: גרפיקה

en: Internet
he: אינטרנט

en: Sound & Video
he: שמע ווידאו

en: Office
he: כלי משרד

en: System Tools
he: כלי מערכת

en: Other
he: אחר

en: Run this command…
he: הרצת פקודה זו…

en: Default
he: בררת מחדל

en: Try changing search terms.
he: נסו לשנות את מונחי החיפוש.

en: No Results for “%s”
he: אין תוצאות עבור „%s”

en: Open with %s Graphics
he: פתיחה באמצעות גרפיקת %s

en: Remove from _Dock
he: הסרה מ_מעגן

en: Add to _Dock
he: הוספה ל_מעגן

en: Uninstall
he: הסרה

en: View in AppCenter
he: הצגה במרכז התכנה

en: Text
he: טקסט

en: Files
he: קבצים

en: Actions
he: פעולות

en: Search
he: חיפוש

en: Contacts
he: אנשי קשר

en: Settings
he: הגדרות

en: Application Actions
he: פעולות יישומים

en: Bookmarks
he: סימניות

en: Copy to Clipboard
he: העתקה ללוח הגזירים

en: Copy selection to clipboard
he: העתקת הבחירה ללוח הגזירים

en: Run
he: הפעלה

en: Run an application, action or script
he: הפעלת יישום, פעולה או תסריט

en: Run in Terminal
he: הפעלה במסוף

en: Run application or command in terminal
he: הפעלת יישום או פקודה במסוף

note: TRANSLATORS: The first %s is what the user searched for, the second will be replaced with the localized name of AppCenter
en: Search for %s in %s
he: חיפוש אחר %s תחת %s

en: Search the app store
he: חיפוש בחנות היישומים

en: AppCenter
he: מרכז התכנה

en: Search for applications
he: חיפוש אחר יישומים

en: AppCenter is not installed
he: מרכז התכנה אינו מותקן

en: Calculator
he: מחשבון

en: Calculate basic expressions.
he: חישוב ביטויים בסיסיים.

en: bc is not installed
he: bc אינו מותקן

en: Click to copy result to clipboard
he: לחיצה מעתיקה את הבחירה ללוח הגזירים

en: Execute '%s'
he: ביצוע '%s'

en: Run command
he: הפעלת פקודה

en: Find and execute arbitrary commands.
he: מציאת פקודות שרירותיות והפעלתן.

en: Search for and run applications on your computer.
he: חיפוש אחר יישומים והרצתם במחשב.

en: Open with %s
he: פתיחה באמצעות %s

en: Opens current selection using %s
he: פתיחת הבחירה הנוכחית באמצעות %s

en: Open %s in default web browser
he: פתיחת %s בדפדפן בררת המחדל

en: Open %s in %s
he: פתיחת %s באמצעות %s

en: Open this link in default browser
he: פתיחת קישור זה בדפדפן בררת המחדל

en: Link
he: קישור

en: Open link in default browser
he: פתיחת קישור בדפדפן בררת המחדל

en: Open %s settings
he: פתיחת הגדרות %s

en: Find switchboard plugs and open them.
he: מצאו תוספים ללוח המתגים ופתחו אותם.

en: Lock
he: נעילה

en: Lock this device
he: נעילת ההתקן הזה

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: lock
he: נעילה

en: Log Out
he: יציאה

en: Close all open applications and quit
he: סגירת כל היישומים הפתוחים ויציאה

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: logout
he: יציאה

en: Suspend
he: השהיה

en: Put your computer into suspend mode
he: הכנסת המחשב למצב השהיה

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: suspend
he: השהיה

en: Hibernate
he: תרדמה

en: Put your computer into hibernation mode
he: הכנסת המחשב למצב תרדמת

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: hibernate
he: תרדמת

en: Shut Down
he: כיבוי

en: Turn your computer off
he: כיבוי המחשב

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: shutdown;turn off
he: כיבוי

en: Restart
he: הפעלה מחדש

en: Restart your computer
he: הפעלת המחשב מחדש

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: restart;reboot
he: הפעלה מחדש;ריבוט;ריסטארט;אתחול

en: Lock the session or Log Out from it. Suspend, hibernate, restart or shutdown your computer.
he: ניתן לנעול את ההפעלה או לצאת ממנה. להשהות, להרדים, להפעיל מחדש או לכבות את המחשב שלך.

en: ConsoleKit wasn't found
he: ConsoleKit לא נמצא
