slingshot - en to hi translation catalogue (43 entries)

en: Applications
hi: अनुप्रयोग

en: View as Grid
hi: ग्रिड के रूप में देखें

en: View by Category
hi: श्रेणी के आधार पर देखें

en: Search Apps
hi: अनुप्रयोग खोजे

en: Internet
hi: अंतर्जाल

en: Other
hi: अन्य

en: Run this command…
hi: यह आदेश चलाये

en: Remove from _Dock
hi: _डॉक से निकालें

en: Add to _Dock
hi: _डॉक में जोड़े

en: Text
hi: अक्षर

en: Files
hi: फ़ाइलें

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Search
hi: खोजें

en: Contacts
hi: सम्पर्क

en: Settings
hi: विन्यास

en: Copy to Clipboard
hi: क्लिपबोर्ड पर प्रति बनाएँ

en: Copy selection to clipboard
hi: चुने हुए की प्रति क्लिपबोर्ड पर बनाएँ

en: Run
hi: चलाएँ

en: Run an application, action or script
hi: अनुप्रयोग, कार्य या लिखित निर्देश चलाए

en: Run in Terminal
hi: टर्मिनल में चलाये

en: Run application or command in terminal
hi: टर्मिनल में आवेदन या आदेश चलाएँ

en: Calculator
hi: गणक

en: Calculate basic expressions.
hi: बुनियादी भाव की गणना।

en: bc is not installed
hi: bc उपस्थित नहीं है

en: Execute '%s'
hi: '%s' निष्पादित

en: Run command
hi: कमांड चलाएँ

en: Find and execute arbitrary commands.
hi: पता है और मनमाना आदेश पर अमल।

en: Search for and run applications on your computer.
hi: खोजें और अपने कंप्यूटर पर अनुप्रयोग चलाए

en: Open with %s
hi: %s के साथ खोलें

en: Opens current selection using %s
hi: %s का उपयोग करके वर्तमान चयन को खोले

en: Open %s settings
hi: %s सेटिंग खोले

en: Find switchboard plugs and open them.
hi: स्विचबोर्ड के प्लगिन्स खोले और चयन करे

en: Lock
hi: लॉक करें

en: Log Out
hi: सत्रांत

en: Suspend
hi: स्थगित करें

en: Put your computer into suspend mode
hi: कंप्यूटर को स्थगित मोड में डाले

en: Hibernate
hi: सुप्तावस्था मे डालें

en: Put your computer into hibernation mode
hi: कंप्यूटर को सीतिनिद्रा मोड में डाले

en: Shut Down
hi: बंद करें

en: Turn your computer off
hi: कंप्यूटर को बंद करें

en: Restart
hi: पुन: प्रारंभ करें

en: Restart your computer
hi: कंप्यूटर पुनः प्रारंभ करे

en: ConsoleKit wasn't found
hi: ConsoleKit नहीं पाया गया
