slingshot - en to nl translation catalogue (78 entries)

en: Applications
nl: Applicaties

en: Open and search apps
nl: Open en zoek apps

en: View as Grid
nl: Bekijk als rooster

en: View by Category
nl: Bekijk per categorie

en: Search Apps
nl: Zoek apps

en: Clear all
nl: Wis alles

en: Accessories
nl: Accessoires

en: Universal Access
nl: Universele Toegang

en: Programming
nl: Programmeren

en: Education
nl: Educatie

en: Science
nl: Wetenschap

en: Graphics
nl: Grafisch

en: Sound & Video
nl: Geluid & Video

en: Office
nl: Kantoor

en: System Tools
nl: Systeemgereedschap

en: Other
nl: Overige

en: Run this command…
nl: Voer deze opdracht uit…

en: Default
nl: Standaard

en: Try changing search terms.
nl: Probeer nog een keer met een ander zoekterm.

en: No Results for “%s”
nl: Geen resultaat voor “%s”

en: Open with %s Graphics
nl: Openen met %s Graphics

en: Remove from _Dock
nl: Verwijderen uit _dock

en: Add to _Dock
nl: Toevoegen aan _dock

en: Uninstall
nl: Verwijderen

en: View in AppCenter
nl: Bekijk in AppCenter

en: Text
nl: Tekst

en: Files
nl: Bestanden

en: Actions
nl: Acties

en: Search
nl: Zoeken

en: Contacts
nl: Contacten

en: Settings
nl: Instellingen

en: Application Actions
nl: Applicatie Acties

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Copy to Clipboard
nl: Kopieer naar klembord

en: Copy selection to clipboard
nl: Kopieer selectie naar het klembord

en: Run
nl: Uitvoeren

en: Run an application, action or script
nl: Voer een applicatie, actie of script uit

en: Run in Terminal
nl: Uitvoeren in terminal

en: Run application or command in terminal
nl: Voer applicatie of commando uit in terminal

note: TRANSLATORS: The first %s is what the user searched for, the second will be replaced with the localized name of AppCenter
en: Search for %s in %s
nl: Zoek voor %s in %s

en: Search the app store
nl: Zoek in de applicatiewinkel

en: Search for applications
nl: Zoek voor applicaties

en: AppCenter is not installed
nl: AppCenter is niet geïnstalleerd

en: Calculator
nl: Rekenmachine

en: Calculate basic expressions.
nl: Bereken eenvoudige expressies.

en: bc is not installed
nl: bc is niet geïnstalleerd

en: Click to copy result to clipboard
nl: Klik om het resultaat naar het klembord te kopiëren

en: Execute '%s'
nl: Voer "%s" uit

en: Run command
nl: Voer commando uit

en: Find and execute arbitrary commands.
nl: Zoek en voer willekeurige opdrachten uit.

en: Search for and run applications on your computer.
nl: Zoek naar applicaties en voer deze uit op uw computer.

en: Open with %s
nl: Openen met %s

en: Opens current selection using %s
nl: Open huidige selectie met %s

en: Open %s in default web browser
nl: Open %s in de standaard internetbrowser

en: Open this link in default browser
nl: Open deze link in de standaard browser

en: Open link in default browser
nl: Open link in de standaard browser

en: Open %s settings
nl: open %s instellingen

en: Find switchboard plugs and open them.
nl: Vind switchboard plugs en open ze.

en: Lock
nl: Vergrendel

en: Lock this device
nl: Vergrendel dit apparaat

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: lock
nl: vergrendelen

en: Log Out
nl: Afmelden

en: Close all open applications and quit
nl: Sluit all open applicaties en schakel uit

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: logout
nl: uitloggen

en: Suspend
nl: Slaapstand

en: Put your computer into suspend mode
nl: Zet je computer in slaapstand

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: suspend
nl: slaapstand

en: Hibernate
nl: Sluimerstand

en: Put your computer into hibernation mode
nl: Zet je computer in Sluimerstand

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: hibernate
nl: sluimerstand

en: Shut Down
nl: Afsluiten

en: Turn your computer off
nl: De computer uitschakelen

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: shutdown;turn off
nl: afsluiten;uitschakelen

en: Restart
nl: Opnieuw opstarten

en: Restart your computer
nl: Computer opnieuw opstarten

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: restart;reboot
nl: herstarten;opnieuw opstarten

en: Lock the session or Log Out from it. Suspend, hibernate, restart or shutdown your computer.
nl: Vergrendel deze sessie of meld af. Zet uw computer in slaapstand, sluimerstand, herstart de computer of schakel deze uit.

en: ConsoleKit wasn't found
nl: ConsoleKit was niet gevonden
