slingshot - en to ak translation catalogue (56 entries)

en: Applications
ak: Dwumadie Ahoroɔ

en: View as Grid
ak: Hwɛ No Mmɔho

en: View by Category
ak: Hwɛ No Akuoakuo

en: Search Apps
ak: Hwehwɛ Dwumadie Bi

en: Internet
ak: Intanɛt

en: Other
ak: Afoforɔ

en: Run this command…
ak: Fa command yi di dwuma…

en: Try changing search terms.
ak: Sesã nsɛm a wobɔ de hwehwɛe no hwɛ.

en: No Results for “%s”
ak: Biribiara nni hɔ ɛwɔ ɛdin “%s”

en: Remove from _Dock
ak: Yi firi _Dock no mu

en: Add to _Dock
ak: Fa hyɛ _Dock no mu

en: Uninstall
ak: Yi fi so

en: Text
ak: Nkyerɛwee

en: Actions
ak: Dwuma Ahoroɔ

en: Search
ak: Hwehwɛ

en: Settings
ak: Nhyehyɛe

en: Application Actions
ak: Dwumadie Yi Ho Dwuma Ahoroɔ

en: Copy to Clipboard
ak: Fa bi kɔ Clipboard no mu

en: Copy selection to clipboard
ak: Fa nea woapaw no bi kɔ clipboard no mu

en: Run
ak: Fa di dwuma

en: Run an application, action or script
ak: Fa dwumadi, dwuma (action) anaa script bi di dwuma

en: Run in Terminal
ak: Fa di dwuma wɔ Terminal no mu

en: Run application or command in terminal
ak: Fa dwumadie anaa command di dwuma wɔ terminal no mu

note: TRANSLATORS: The first %s is what the user searched for, the second will be replaced with the localized name of AppCenter
en: Search for %s in %s
ak: Hwehwɛ %s wɔ %s

en: Search the app store
ak: Hwehwɛ wɔ dumadie twebea hɔ

en: AppCenter
ak: Dwumadie Twebea

en: Search for applications
ak: Hwɛhwe dwumadie bi

en: AppCenter is not installed
ak: Wonnya mfaa dwumadie twebea no nguu so

en: Calculator
ak: Nkontabuo Dwumadie

en: Calculate basic expressions.
ak: Nkontaa nketewa.

en: bc is not installed
ak: bc ngu wo kɔmputa no so

en: Execute '%s'
ak: Fa '%s' di dwuma

en: Run command
ak: Fa command di dwuma

en: Find and execute arbitrary commands.
ak: Hwehwɛ command bi  a wotaa de di dwuma na fa di dwuma.

en: Search for and run applications on your computer.
ak: Hwehwɛ dwumadie bi na fa di dwuma.

en: Open with %s
ak: Fa %s bie

en: Opens current selection using %s
ak: Fa %s bie nea woapaw no

en: Open %s in default web browser
ak: Bue %s wɔ wo Intanɛt browser no mu

en: Open %s in %s
ak: Bue %s wɔ %s

en: Open this link in default browser
ak: Bue link yi wɔ wo Intanɛt browser no mu

en: Open link in default browser
ak: Bue link no wɔ wo Intanɛt browser no mu

en: Open %s settings
ak: Bie %s nhyehyɛe ahoroɔ no

en: Find switchboard plugs and open them.
ak: Hwehwɛ switchboard plugs bi na bie.

en: Lock
ak: Lɔɔke

en: Lock this device
ak: Lɔɔke afidie wei

en: Log Out
ak: Fi Mu (Log Out)

en: Close all open applications and quit
ak: Yi dwumadie a abie no nyinaa fi hɔ

en: Suspend
ak: Twe San (Suspend)

en: Put your computer into suspend mode
ak: Twe wo kɔmputa no san (Suspend mode)

en: Put your computer into hibernation mode
ak: Fa wo kɔmputa no to hibernation mode

en: Shut Down
ak: Dum No

en: Turn your computer off
ak: Dum wo kɔmputa no

en: Restart
ak: Dum Sɔ

en: Restart your computer
ak: Dum kɔmputa no na san sɔ

en: Lock the session or Log Out from it. Suspend, hibernate, restart or shutdown your computer.
ak: Lɔɔke anaa Fi Mu. Twe san (suspend), hibernate, dum sɔ anaa dum no.

en: ConsoleKit wasn't found
ak: Ɛnhu ConsoleKit
