slingshot - en to da translation catalogue (66 entries)

en: Applications
da: Applikationer

en: Open and search apps
da: Åbn og søg apps

en: View as Grid
da: Vis som Gitter

en: View by Category
da: Vis efter Kategori

en: Search Apps
da: Søg efter Apps

en: Clear all
da: Slet alt

en: Other
da: Anden

en: Run this command…
da: Kør denne kommando…

en: Try changing search terms.
da: Prøv at ændre søgetermer.

en: No Results for “%s”
da: Ingen resultater for "%s"

en: Remove from _Dock
da: Fjern fra _dok

en: Add to _Dock
da: Tilføj til _dok

en: Uninstall
da: Afinstaller

en: View in AppCenter
da: Se i AppCenteret

en: Text
da: Tekst

en: Files
da: Filer

en: Actions
da: Handlinger

en: Search
da: Søgning

en: Contacts
da: Kontakter

en: Settings
da: Indstillinger

en: Application Actions
da: Applikationshandlinger

en: Copy to Clipboard
da: Kopiér til udklipsholder

en: Copy selection to clipboard
da: Kopiér markering til udklipsholder

en: Run
da: Kør

en: Run an application, action or script
da: Kør en applikation, handling eller skript

en: Run in Terminal
da: Kør i terminal

en: Run application or command in terminal
da: Kør applikation eller kommando i terminalen

note: TRANSLATORS: The first %s is what the user searched for, the second will be replaced with the localized name of AppCenter
en: Search for %s in %s
da: Søg efter %s i %s

en: Search the app store
da: Søg i app butikken

en: Search for applications
da: Søg efter applikationer

en: AppCenter is not installed
da: AppCenter er ikke installeret

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Calculate basic expressions.
da: Udregn basale udtryk.

en: bc is not installed
da: bc er ikke installeret

en: Execute '%s'
da: Udfør '%s'

en: Run command
da: Kør kommando

en: Find and execute arbitrary commands.
da: Find og udfør vilkårlige kommandoer.

en: Search for and run applications on your computer.
da: Søg efter og kør applikationerne på din computer.

en: Open with %s
da: Åbn med %s

en: Opens current selection using %s
da: Åbner valgte med %s

en: Open %s in default web browser
da: Åbn %s i standardwebbrowser

en: Open %s in %s
da: Åbn %s i %s

en: Open this link in default browser
da: Åbn dette link i standardbrowser

en: Open link in default browser
da: Åbn link i standardbrowser

en: Open %s settings
da: Åbn %s-indstillinger

en: Find switchboard plugs and open them.
da: Find switchboardstik og åbn dem.

en: Lock
da: Lås

en: Lock this device
da: Lås denne enhed

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: lock
da: Lås

en: Log Out
da: Log ud

en: Close all open applications and quit
da: Luk alle åbne applikationer og afslut

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: logout
da: log ud

en: Suspend
da: Hvile

en: Put your computer into suspend mode
da: Sæt din computer i hviletilstand

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: suspend
da: Hvile

en: Hibernate
da: Dvale

en: Put your computer into hibernation mode
da: Sæt din computer i dvaletilstand

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: hibernate
da: Dvale

en: Shut Down
da: Sluk

en: Turn your computer off
da: Sluk din computer

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: shutdown;turn off
da: luk ned;sluk

en: Restart
da: Genstart

en: Restart your computer
da: Genstart din computer

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: restart;reboot
da: genstart

en: Lock the session or Log Out from it. Suspend, hibernate, restart or shutdown your computer.
da: Lås sessionen eller log ud fra den. Hvil, dvale, genstart eller sluk din computer.

en: ConsoleKit wasn't found
da: ConsoleKit blev ikke fundet
