slingshot - en to it translation catalogue (67 entries)

en: Applications
it: Applicazioni

en: Open and search apps
it: Apri e cerca applicazioni

en: View as Grid
it: Visualizza come griglia

en: View by Category
it: Visualizza per categoria

en: Search Apps
it: Cerca applicazioni

en: Clear all
it: Cancella tutto

en: Other
it: Altro

en: Run this command…
it: Esegui questo comando…

en: Try changing search terms.
it: Prova a modificare i termini di ricerca.

en: No Results for “%s”
it: Nessun risultato per "%s"

en: Remove from _Dock
it: Rimuovi dalla _dock

en: Add to _Dock
it: Aggiungi alla _dock

en: Uninstall
it: Rimuovi

en: View in AppCenter
it: Vedi in AppCenter

en: Text
it: Testo

en: Files
it: File

en: Actions
it: Azioni

en: Search
it: Cerca

en: Contacts
it: Contatti

en: Settings
it: Impostazioni

en: Application Actions
it: Azioni delle applicazioni

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

en: Copy selection to clipboard
it: Copia la selezione negli appunti

en: Run
it: Esegui

en: Run an application, action or script
it: Esegui un'applicazione, un'azione o uno script

en: Run in Terminal
it: Esegui nel terminale

en: Run application or command in terminal
it: Esegui applicazione o comando nel terminale

note: TRANSLATORS: The first %s is what the user searched for, the second will be replaced with the localized name of AppCenter
en: Search for %s in %s
it: Cerca %s nel %s

en: Search the app store
it: Cerca nel centro applicazioni

en: Search for applications
it: Cerca le applicazioni

en: AppCenter is not installed
it: AppCenter non è installato

en: Calculator
it: Calcolatrice

en: Calculate basic expressions.
it: Calcola espressioni di base.

en: bc is not installed
it: bc non è installato

en: Execute '%s'
it: Esegui '%s'

en: Run command
it: Esegui comando

en: Find and execute arbitrary commands.
it: Trova ed esegui comandi arbitrari.

en: Search for and run applications on your computer.
it: Cerca ed esegui applicazioni nel tuo computer.

en: Open with %s
it: Apri con %s

en: Opens current selection using %s
it: Apre la selezione corrente usando %s

en: Open %s in default web browser
it: Apri %s nel browser Internet predefinito

en: Open %s in %s
it: Apri %s in %s

en: Open this link in default browser
it: Apri questo collegamento nel browser Internet predefinito

en: Link
it: Collegamento

en: Open link in default browser
it: Apri collegamento nel browser predefinito

en: Open %s settings
it: Apri le impostazioni di %s

en: Find switchboard plugs and open them.
it: Trova le impostazioni di sistema e aprile.

en: Lock
it: Blocca

en: Lock this device
it: Blocca questo dispositivo

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: lock
it: blocca

en: Log Out
it: Termina sessione

en: Close all open applications and quit
it: Chiudi tutte le applicazioni aperte ed esci

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: logout
it: termina sessione

en: Suspend
it: Sospendi

en: Put your computer into suspend mode
it: Metti il computer in stato di sospensione

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: suspend
it: sospendi

en: Hibernate
it: Iberna

en: Put your computer into hibernation mode
it: Metti il computer in stato di ibernazione

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: hibernate
it: iberna

en: Shut Down
it: Arresta

en: Turn your computer off
it: Spegni il computer

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: shutdown;turn off
it: spegni;arresta

en: Restart
it: Riavvia

en: Restart your computer
it: Riavvia il computer

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: restart;reboot
it: riavvia

en: Lock the session or Log Out from it. Suspend, hibernate, restart or shutdown your computer.
it: Blocca la sessione o terminala. Sospendi, iberna, riavvia o spegni il computer.

en: ConsoleKit wasn't found
it: ConsoleKit non è stato trovato
