slingshot - en to ja translation catalogue (82 entries)

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Open and search apps
ja: 開いてアプリを検索します

en: View as Grid
ja: グリット表示

en: View by Category
ja: カテゴリー表示

en: Search Apps
ja: アプリを検索

en: Clear all
ja: すべて消去

en: Accessories
ja: アクセサリー

en: Universal Access
ja: ユニバーサルアクセス

en: Programming
ja: プログラミング

en: Education
ja: 教育

en: Science
ja: 科学

en: Games
ja: ゲーム

en: Graphics
ja: グラフィックス

en: Internet
ja: インターネット

en: Sound & Video
ja: サウンドとビデオ

en: Office
ja: オフィス

en: System Tools
ja: システムツール

en: Other
ja: そのほか

en: Run this command…
ja: このコマンドを実行…

en: Default
ja: デフォルト

en: Try changing search terms.
ja: 検索用語を変更してみてください。

en: No Results for “%s”
ja: “%s” という検索結果はありません

en: Open with %s Graphics
ja: %s グラフィックスを使用して開く

en: Remove from _Dock
ja: ドックから削除(_D)

en: Add to _Dock
ja: ドックに追加(_D)

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: View in AppCenter
ja: AppCenter で表示

en: Text
ja: テキスト

en: Files
ja: ファイル

en: Actions
ja: 操作

en: Search
ja: 検索

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Settings
ja: 設定

en: Application Actions
ja: アプリケーションの操作

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードへコピー

en: Copy selection to clipboard
ja: 選択範囲をクリップボードへコピーします

en: Run
ja: 実行

en: Run an application, action or script
ja: アプリケーション、アクションやスクリプトを実行します

en: Run in Terminal
ja: ターミナルで実行

en: Run application or command in terminal
ja: ターミナルでアプリケーションまたはコマンドを実行します

note: TRANSLATORS: The first %s is what the user searched for, the second will be replaced with the localized name of AppCenter
en: Search for %s in %s
ja: %s を %s で検索

en: Search the app store
ja: アプリストアで検索します

en: Search for applications
ja: アプリケーションを検索します

en: AppCenter is not installed
ja: AppCenter がインストールされていません

en: Calculator
ja: 電卓

en: Calculate basic expressions.
ja: 基本的な式を計算します。

en: bc is not installed
ja: bc がインストールされていません

en: Click to copy result to clipboard
ja: 結果をクリップボードへコピーするにはクリックしてください

en: Execute '%s'
ja: '%s' を実行

en: Run command
ja: コマンドを実行します

en: Find and execute arbitrary commands.
ja: 任意のコマンドを検索して実行します。

en: Search for and run applications on your computer.
ja: コンピューター上のアプリケーションを検索して実行します。

en: Open with %s
ja: %s で開く

en: Opens current selection using %s
ja: 現在選択しているものを %s で開きます

en: Open %s in default web browser
ja: デフォルトの Web ブラウザーで %s を開きます

en: Open %s in %s
ja: %s を %s で開く

en: Open this link in default browser
ja: このリンクをデフォルトのブラウザーで開きます

en: Link
ja: リンク

en: Open link in default browser
ja: リンクをデフォルトのブラウザーで開きます

en: Open %s settings
ja: %s の設定を開きます

en: Find switchboard plugs and open them.
ja: システム設定の項目を検索して開きます。

en: Lock
ja: ロック

en: Lock this device
ja: このデバイスをロックします

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: lock
ja: ロック

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Close all open applications and quit
ja: すべてのアプリケーションを閉じて終了します

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: logout
ja: ログアウト

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Put your computer into suspend mode
ja: コンピューターをサスペンドモードにします

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: suspend
ja: サスペンド

en: Hibernate
ja: ハイバーネート

en: Put your computer into hibernation mode
ja: コンピューターをハイバーネートモードにします

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: hibernate
ja: ハイバーネート

en: Shut Down
ja: シャットダウン

en: Turn your computer off
ja: コンピューターの電源を切ります

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: shutdown;turn off
ja: シャットダウン;電源;切る;オフ

en: Restart
ja: 再起動

en: Restart your computer
ja: コンピューターを再起動します

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: restart;reboot
ja: 再起動;リブート

en: Lock the session or Log Out from it. Suspend, hibernate, restart or shutdown your computer.
ja: セッションをロックまたはログアウトします。お使いのコンピューターをサスペンド、ハイバーネート、再起動、およびシャットダウンします。

en: ConsoleKit wasn't found
ja: ConsoleKit が見つかりませんでした
