slingshot - en to uk translation catalogue (83 entries)

en: Applications
uk: Застосунки

en: Open and search apps
uk: Відкрити та шукати застосунки

en: View as Grid
uk: Подання сіткою

en: View by Category
uk: Подання за категоріями

en: Search Apps
uk: Шукати застосунки

en: Clear all
uk: Очистити все

en: Accessories
uk: Допоміжне устаткування

en: Universal Access
uk: Універсальний доступ

en: Programming
uk: Програмування

en: Education
uk: Навчання

en: Science
uk: Наука

en: Games
uk: Ігри

en: Graphics
uk: Графіка

en: Internet
uk: Інтернет

en: Sound & Video
uk: Звук і відео

en: Office
uk: Офіс

en: System Tools
uk: Системні засоби

en: Other
uk: Інше

en: Run this command…
uk: Виконати цю команду…

en: Default
uk: Типово

en: Try changing search terms.
uk: Спробуйте змінити пошукові терміни.

en: No Results for “%s”
uk: Результати для «%s» відсутні

en: Open with %s Graphics
uk: Відкрити за допомогою графічного процесора %s

en: Remove from _Dock
uk: Вилучити з _доку

en: Add to _Dock
uk: Додати в д_ок

en: Uninstall
uk: Видалити

en: View in AppCenter
uk: Переглянути в центрі застосунків

en: Text
uk: Текст

en: Files
uk: Файли

en: Actions
uk: Дії

en: Search
uk: Пошук

en: Contacts
uk: Контакти

en: Settings
uk: Налаштування

en: Application Actions
uk: Дії застосунків

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Copy to Clipboard
uk: Скопіювати до буфера обміну

en: Copy selection to clipboard
uk: Скопіювати виділене у буфер обміну

en: Run
uk: Виконати

en: Run an application, action or script
uk: Запуск застосунку, дії або скрипту

en: Run in Terminal
uk: Запустити в терміналі

en: Run application or command in terminal
uk: Запуск застосунку або команди в терміналі

note: TRANSLATORS: The first %s is what the user searched for, the second will be replaced with the localized name of AppCenter
en: Search for %s in %s
uk: Шукати %s у %s

en: Search the app store
uk: Шукати у центрі застосунків

en: AppCenter
uk: Центр застосунків

en: Search for applications
uk: Шукати застосунки

en: AppCenter is not installed
uk: Центр застосунків не встановлено

en: Calculator
uk: Калькулятор

en: Calculate basic expressions.
uk: Обчислення простих виразів.

en: bc is not installed
uk: Програму bc не встановлено

en: Click to copy result to clipboard
uk: Клацніть, щоб скопіювати результат у буфер обміну

en: Execute '%s'
uk: Виконати «%s»

en: Run command
uk: Виконати команду

en: Find and execute arbitrary commands.
uk: Пошук та виконання довільних команд.

en: Search for and run applications on your computer.
uk: Пошук та запуск застосунків на вашому комп’ютері.

en: Open with %s
uk: Відкрити за допомогою %s

en: Opens current selection using %s
uk: Відкриває поточне виділення в %s

en: Open %s in default web browser
uk: Відкрити %s у веб-браузері за замовчуванням

en: Open %s in %s
uk: Відкрити %s в %s

en: Open this link in default browser
uk: Відкрити це посилання у веб-браузері за замовчуванням

en: Link
uk: Посилання

en: Open link in default browser
uk: Відкрити посилання у веб-браузері за замовчуванням

en: Open %s settings
uk: Відкрити %s налаштування

en: Find switchboard plugs and open them.
uk: Знайти додатки налаштувань та відкрити їх.

en: Lock
uk: Заблокувати

en: Lock this device
uk: Заблокувати цей пристрій

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: lock
uk: заблокувати

en: Log Out
uk: Вийти

en: Close all open applications and quit
uk: Закрити всі застосунки й вийти

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: logout
uk: вийти

en: Suspend
uk: Призупинити

en: Put your computer into suspend mode
uk: Перевести комп’ютер в режим очікування

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: suspend
uk: призупинити

en: Hibernate
uk: Приспати

en: Put your computer into hibernation mode
uk: Перевести комп’ютер в режим сну

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: hibernate
uk: приспати

en: Shut Down
uk: Вимкнути

en: Turn your computer off
uk: Вимкнути ваш комп’ютер

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: shutdown;turn off
uk: вимкнути;shutdown;turn off

en: Restart
uk: Перезапустити

en: Restart your computer
uk: Перезапусти комп’ютер

[ctx: system_management_action_keyword]
note: ; seperated list of keywords
en: restart;reboot
uk: перезапустити;перезавантажити; restart;reboot

en: Lock the session or Log Out from it. Suspend, hibernate, restart or shutdown your computer.
uk: Заблокувати сеанс або вийти з нього. Призупинити, перевести у режим сну, перезапустити або вимкнути комп'ютер.

en: ConsoleKit wasn't found
uk: ConsoleKit не знайдено
