extra - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Applications Menu
ja: アプリケーションメニュー

en: Open and search for apps
ja: アプリを開いたり検索したりします

en: Improvements:
ja: 改善点:

en: Searching settings always searches the full title
ja: “システム設定”の項目のフルタイトルを検索できるように修正

en: Fixes:
ja: 修正点:

en: Fix a regression with settings search
ja: “システム設定”の項目を検索できないリグレッションを修正

en: Updated translations
ja: 翻訳の更新

en: New features:
ja: 新機能:

en: Show search results for bookmarked folders
ja: ブックマークされたフォルダーの検索結果を表示

en: Prevent a potential crash on startup
ja: 起動時にクラッシュすることがある不具合を修正

en: Minor updates:
ja: そのほかのアップデート:

en: Show secondary click menu for search results
ja: 検索結果の項目にも副クリックメニューを表示するように修正

en: Launch apps selectively on integrated or dedicated graphics for systems with hybrid graphics
ja: ハイブリッドグラフィックスを利用可能なシステムでは、統合グラフィックスと単体グラフィックスのどちらを使用してアプリを起動するか選択できる機能を追加

en: Show apps with no category under "Other"
ja: カテゴリーが設定されていないアプリを"そのほか"に表示するように修正

en: Fix an issue where Flatpak apps wouldn't show until after a restart
ja: Flatpak アプリのインストール後、デバイスを再起動するまでアプリのアイコンが表示されない不具合を修正

en: Sort app actions above AppCenter search
ja: アプリのアクションを AppCenter の検索結果よりも上に表示するように変更

en: Always hide Terminal-based programs
ja: CUI アプリを常に表示しないように修正

en: Remove document viewer from block list
ja: ドキュメントビューアーを非表示リストから除外

en: Support fractions without leading number in calculator
ja: .5 などの、整数部分を省略した小数に対応

en: Show overlay key in tooltip when set
ja: ⌘ キーでアプリケーションメニューを開くように設定されている場合に、ツールチップに表示するように修正

en: Performance improvements
ja: パフォーマンスの改善

en: Smoother navigation gesture in grid view and touchscreen gesture support
ja: グリッド表示でのよりスムーズなジェスチャーと、タッチスクリーンでのジェスチャーに対応

en: Focus search when navigating up from the category view
ja: カテゴリー表示で上キーを押した際に検索欄にフォーカスするように修正

en: Don't focus search when pressing modifier keys
ja: 修飾キーを押すと検索欄にフォーカスが移動する不具合を修正

en: Ensure categories are sorted alphabetically
ja: カテゴリー表示でも正しくアルファベット順に表示されるように修正

en: Category view is now a list
ja: カテゴリー表示のリスト化

en: Improved keyboard navigation
ja: キーボード操作を改善

en: Improved keyboard navigation, including new tooltips and menu key support
ja: 新しいツールチップの追加とメニューキーへの対応などの、キーボード操作の改善

en: Highlight action matches in the search view
ja: 検索ビューの一致する操作をハイライトするように修正

en: Add a "View in AppCenter" menu item
ja: "AppCenter で表示"メニュー項目を追加
