budgie-extras 10.4 - en to de_DE translation catalogue (262 entries)

en: No
de_DE: Nein

en: Yes
de_DE: JA

note: I hate this and want to do this more programmaticly with libnotify.
en: Trash
de_DE: Papierkorb

en: Desktop
de_DE: Arbeitsplatz

en: Empty Trash
de_DE: Papierkorb leeren

en: Restore
de_DE: Wiederherstellen

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
de_DE: Nicht gesetzt

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
de_DE: Gittergröße - Spalten

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
de_DE: Gittergröße - Zeilen

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - horizontally
de_DE: Fenster Sollposition auf Gitter - horizontal

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - vertically
de_DE: Fenster Sollposition auf Gitter - vertikal

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
de_DE: Fenstergröße - Spalten

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
de_DE: Fenstergröße - Zeilen

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
de_DE: Anwendung

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
de_DE: Fensterposition & -größe

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
de_DE: Fenster Sollposition, x / y

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
de_DE: Verschiedenes

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
de_DE: Zielbildschirm

en: Done
de_DE: fertig

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
de_DE: Window-Shuffler-Kontrolle

en: Grid
de_DE: Gitter

en: Delete
de_DE: löschen

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
de_DE: Teilen

en: Top-left
de_DE: Oben-links

en: Top-right
de_DE: Oben-rechts

en: Bottom-right
de_DE: Unten-rechts

en: Bottom-left
de_DE: Unten-links

en: Left-half
de_DE: Linke Hälfte

en: Top-half
de_DE: Obere Hälfte

en: Right-half
de_DE: Rechte Hälfte

en: Bottom-half
de_DE: Untere Hälfte

en: Columns
de_DE: Spalten

en: Rows
de_DE: Zeilen

note: options
en: Options
de_DE: Optionen

note: swap
en: Swap windows
de_DE: Fenster vertauschen

note: notification / this is about toggling to show a notification when targeted window size / is smaller than minimum window size
en: Show notification on incorrect window size
de_DE: Benachrichtigung bei inkorrekter Fenstergröße anzeigen

en: Add a column
de_DE: Spalte hinzufügen

en: Add a row
de_DE: Zeile hinzufügen

en: Remove a column
de_DE: Spalte entfernen

en: Remove a row
de_DE: Zeile entfernen

en: Move left
de_DE: Nach links

en: Move right
de_DE: Nach rechts

en: Move up
de_DE: Nach oben

en: Move down
de_DE: Nach unten

en: Expand horizontally (to the right)
de_DE: Horizontal erweitern (nach rechts)

en: Shrink horizontally (from the right)
de_DE: Horizontal verkleinern (von rechts)

en: Expand vertically (down)
de_DE: Vertikal erweitern (nach unten)

en: Shrink vertically (from the bottom)
de_DE: Vertikal verkleinern (von unten)

en: Expand horizontally (to the left)
de_DE: Horizontal erweitern (nach links)

en: Shrink horizontally (from the left)
de_DE: Horizontal verkleinern (von links)

en: Expand vertically (up)
de_DE: Vertikal erweitern (nach oben)

en: Shrink vertically (from the top)
de_DE: Vertikal verkleinern (von oben)

en: Toggle resizing opposite window
de_DE: Größe des gegenüberliegenden Fensters ändern

en: Tile all windows to grid
de_DE: Alle Fenster ins Gitter einteilen

note: padding
en: Window padding
de_DE: Fenster innerer Rand

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
de_DE: Neu hinzufügen

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
de_DE: Neues Layout

en: Create
de_DE: Erstellen

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
de_DE: Layout bearbeiten

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
de_DE: Layoutname

en: Add task
de_DE: Aufgabe hinzufügen

en: Task name
de_DE: Aufgaben-Name

note: - command
en: Command
de_DE: Befehl

note: - wname
en: Window name
de_DE: Fenstername

en: Minimum window size exceeds target
de_DE: Minimale Fenstergröße überschreitet Ziel

note: translated strings
en: Drag position
de_DE: Position ziehen

en: Save position
de_DE: Position speichern

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
de_DE: Aktivieren Sie Super + Ziehen, um die Position der Zeit festzulegen. Klicken Sie zum Speichern auf ´Position speichern´.

note: window content
en: Position & anchor
de_DE: Position & Anker

en: Automatic
de_DE: Automatisch

en: On all monitors
de_DE: Auf allen Monitoren

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
de_DE: Zeit Schriftart, Größe und Farbe

note: date font settings
en: Date font, size & color
de_DE: Datum Schriftart, Größe und Farbe

en: Left align text
de_DE: Links ausgerichteter Text

en: Use 12hr time format
de_DE: 12 Stunden-Zeitformat verwenden

en: Linespacing
de_DE: Zeilenabstand

en: Super + drag
de_DE: Super + Ziehen

note: hrs to double digits
en: AM
de_DE: vorm.

en: PM
de_DE: nachm.

en: Previews Control
de_DE: Vorschaukontrolle

en: Run Previews
de_DE: Vorschau ausführen

en: Show windows of all workspaces
de_DE: Fenster von allen Arbeitsoberflächen zeigen

en: Show window full name in tooltip
de_DE: Vollen Namen im Tooltip anzeigen

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
de_DE: Zeige kürzlich verwendet

note: show tooltips section
en: Show tooltips
de_DE: Tooltip anzeigen

note: hide path section
en: Hide path in menu
de_DE: Pfad im Menü verstecken

note: tooltip
en: Open
de_DE: Öffen

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
de_DE: mitternacht

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
de_DE: eins

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
de_DE: zwei

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
de_DE: drei

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
de_DE: vier

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
de_DE: fünf

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
de_DE: sechs

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
de_DE: sieben

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
de_DE: acht

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
de_DE: neun

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
de_DE: zehn

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
de_DE: elf

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
de_DE: mittag

note: TRANSLATORS: times between (12:58:00 - 1:02:00) are 'one-ish'
en: %s-ish
de_DE: %s-isch

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
de_DE: kurz nach %s

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
de_DE: zehn nach %s

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
de_DE: viertel nach %s

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
de_DE: zwanzig nach %s

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
de_DE: fast halb nach %s

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
de_DE: halb nach %s

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
de_DE: fünfundzwanzig vor %s

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
de_DE: zwanzig vor %s

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
de_DE: viertel vor %s

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
de_DE: zehn vor %s

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
de_DE: fast %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
de_DE: Datum und Zeit Einstellungen

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
de_DE: Kalender

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
de_DE: Einstellungen

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
de_DE: Datum anzeigen

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
de_DE: 24 Stunden-Zeitformat verwenden

en: Applications
de_DE: Anwendungen

en: Files
de_DE: Dateien

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Search
de_DE: Suchen

en: Contacts
de_DE: Kontakte

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Application Actions
de_DE: Aktionen der Anwendung

en: Bookmarks
de_DE: Lesezeichen

en: Other
de_DE: Andere

note: TRANSLATORS: This will display as either 'Open with Intel Graphics' or 'Open with 'NVidia Graphics'
en: Open with %s Graphics
de_DE: Mit %s Grafiken öffnen

en: Remove from _Dock
de_DE: Aus dem _Dock entfernen

en: Add to _Dock
de_DE: Zum _Dock hinzufügen

en: Try changing search terms.
de_DE: Versuchen Sie es mit anderen Suchbegriffen.

en: No Results for “%s”
de_DE: Keine Ergebnisse für »%s«

en: View as Grid
de_DE: Als Raster anzeigen

en: View by Category
de_DE: Ansicht nach Kategorie

en: Search Apps
de_DE: Anwendungen durchsuchen

en: Clear all
de_DE: Alles entfernen

en: Open and search apps
de_DE: Anwendungen öffnen und suchen

en: Shutdown
de_DE: Herunterfahren

en: Suspend
de_DE: Anhalten

en: Restart
de_DE: Neu starten

en: Lock
de_DE: Sperren

en: Logout
de_DE: Abmelden

en: Run this command…
de_DE: Befehl ausführen …

en: Default
de_DE: Standard

en: Accessories
de_DE: Zubehör

en: Universal Access
de_DE: Bedienungshilfen

en: Programming
de_DE: Programmentwicklung

en: Education
de_DE: Ausbildung

en: Science
de_DE: Wissenschaft

en: Games
de_DE: Spiele

en: Graphics
de_DE: Grafik

en: Sound & Video
de_DE: Multimedia

en: Office
de_DE: Büro

en: System Tools
de_DE: Systemwerkzeuge

en: Calculator
de_DE: Taschenrechner

en: Calculate basic expressions.
de_DE: Grundrechenarten.

en: bc is not installed
de_DE: bc ist nicht installiert

en: Click to copy result to clipboard
de_DE: Ergebnis mit einem Klick in die Zwischenablage kopieren

en: Search for and run applications on your computer.
de_DE: Anwendungen auf Ihrem Rechner suchen und starten.

en: Open with %s
de_DE: Mit %s öffnen

en: Opens current selection using %s
de_DE: Momentane Auswahl wird mittels %s geöffnet

en: Open %s in default web browser
de_DE: %s im Standard-Webbrowser öffnen

en: Open %s in %s
de_DE: %s in %s öffnen

en: Open this link in default browser
de_DE: Diesen Verweis im Standard-Browser öffnen

en: Link
de_DE: Verweis

en: Open link in default browser
de_DE: Verweis im Standard-Browser öffnen

en: Execute '%s'
de_DE: »%s« ausführen

en: Run command
de_DE: Befehl ausführen

en: Find and execute arbitrary commands.
de_DE: Beliebige Befehle suchen und ausführen.

en: Run in Terminal
de_DE: Im Terminal ausführen

en: Run application or command in terminal
de_DE: Anwendung oder Befehl im Terminal ausführen

en: Copy to Clipboard
de_DE: In die Zwischenablage kopieren

en: Copy selection to clipboard
de_DE: Auswahl in die Zwischenablage kopieren

en: Run
de_DE: Ausführen

en: Run an application, action or script
de_DE: Anwendung, Aktion oder Skript ausführen

en: Set menu icon from file
de_DE: Ein Menüsymbol auswählen

en: Image files
de_DE: Bilddateien

en: Any file
de_DE: Alle Dateien

en: Set icon
de_DE: Symbol festlegen

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
de_DE: Gnome Settings Daemons Farbe Plugin von Autostart entfernen

en: Dim
de_DE: Verdunkeln

en: Brightness
de_DE: Helligkeit

en: Temperature
de_DE: Farbtemperatur

en: Light
de_DE: Licht

en: Welcome to QuickNote.
de_DE: Willkommen bei QuickNote

en: Text will be saved automatically while typing.
de_DE: Der Text wird automatisch während des Eingebens gespeichert.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
de_DE: Textfeldbreite

en: Text area height
de_DE: Textfeldhöhe

en: Set a custom directory
de_DE: Eigenes Verzeichnis festlegen

en: Choose directory
de_DE: Verzeichnis auswählen

en: Use
de_DE: Verwenden

note: window props
en: Set text color
de_DE: Textfarbe festlegen

note: spinbuttons - labels
en: Red
de_DE: Rot

en: Green
de_DE: Grün

en: Blue
de_DE: Blau

en: Choose
de_DE: Auswählen

note: get weekday by index
en: Monday
de_DE: Montag

en: Tuesday
de_DE: Dienstag

en: Wednesday
de_DE: Mittwoch

en: Thursday
de_DE: Donnerstag

en: Friday
de_DE: Freitag

en: Saturday
de_DE: Samstag

en: Sunday
de_DE: Sonntag

en: General
de_DE: Allgemein

note: set city section
en: City
de_DE: Stadt

note: show on desktop
en: Show on desktop
de_DE: Auf Desktop anzeigen

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
de_DE: Dynamisches Element-Symbol anzeigen.

note: forecast
en: Show forecast in popover
de_DE: Vorhersage (im Überlappfenster) anzeigen

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
de_DE: Transparenz

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
de_DE: Eigene Position einstellen (px)

en: Custom location name
de_DE: Benutzerdefinierter Standortname

en: Please enter at least 3 characters
de_DE: Bitte mindestens 3 Zeichen eingeben

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
de_DE: WallStreet-Kontrolle

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
de_DE: WallStreet ausführen

en: Use random wallpaper
de_DE: Zufälliges Hintergrundbild wählen

en: Sync to lock-screen
de_DE: Mit Sperrbildschirm synchronisieren

en: Use default wallpapers
de_DE: Standard Hintergrundbild wählen

en: Browse
de_DE: Durchsuchen

note: time settings section
en: Change interval
de_DE: Intervall ändern

en: Hours
de_DE: Stunden

en: Minutes
de_DE: Minuten

en: Seconds
de_DE: Sekunden

en: Close
de_DE: Schließen

en: Please log out/in to initialize
de_DE: Zum Starten bitte aus- und wieder einloggen

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
de_DE: Wähle ein Verzeichnis

note: TRANSLATORS: automatic dynamic workspace control
en: Auto
de_DE: Automatisch

en: Wallpaper Workspace Switcher automatically remembers which wallpaper was set per workspace
de_DE: Hintergrundbildwechsler  merkt sich automatisch, welches Hintergrundbild pro Arbeitsbereich festgelegt wurde

en: Applet runs without a panel icon
de_DE: Applet funktioniert ohne Ikone in der Bildschirmleiste

en: Connect to Hidden Network…
de_DE: Mit einem versteckten Netzwerk verbinden…

en: Network Settings…
de_DE: Netzwerkeinstellungen…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
de_DE: Zu diesem Virtuellen Privaten Netzwerk (VPN) konnte keine Verbindung aufgebaut werden.

en: Unknown device
de_DE: Unbekanntes Gerät

en: Unknown type: %s
de_DE: Unbekannter Typ: %s

en: Virtual network: %s
de_DE: Virtuelles Netzwerk: %s

en: Wired
de_DE: Verbunden

en: Mobile Broadband: %s
de_DE: Mobiles Breitband: %s

en: Mobile Broadband
de_DE: Mobiles Breitband

en: This wireless network could not be connected to.
de_DE: Es konnte keine Verbindung zum Drahtlosnetzwerk aufgebaut werden.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
de_DE: Dieses Netzwerk verwendet eine 40/64-Bit WEP-Verschlüsselung

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
de_DE: Dieses Netzwerk verwendet eine 104/128-Bit-WEP-Verschlüsselung

en: This network uses WPA encryption
de_DE: Dieses Netzwerk verwendet eine WPA-Verschlüsselung

en: This network uses encryption
de_DE: Dieses Netzwerk ist verschlüsselt

en: This network is unsecured
de_DE: Dieses Netzwerk ist unverschlüsselt

en: No Access Points Available
de_DE: Keine Netzwerke verfügbar

en: Scanning for Access Points…
de_DE: Drahtlose Netzwerke werden gesucht…

en: Wireless
de_DE: Drahtlosnetzwerk

en: Menu Icon
de_DE: Menüsymbol

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
de_DE: Gitterzeilen

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
de_DE: Gitterspalten

en: Show Menu Label
de_DE: Zeige Beschriftung des Menüs

en: Menu Label
de_DE: Menübeschriftung

en: Show Power-strip
de_DE: Power-Strip zeigen

en: Roll-over mouse
de_DE: Wechsel beim Überwandern mit dem Mauszeiger

en: Show recently used items
de_DE: Zuletzt verwendete Elemente anzeigen

en: Time of day in fuzzy way
de_DE: Uhrzeit "einmal anders"

en: Stylish Desktop Application Menu
de_DE: Elegantes Menü für Desktopanwendungen

en: Brightness Controller
de_DE: Helligkeitskontrolle

en: Show weather & forecast
de_DE: Wetter und Wettervorhersage anzeigen

en: Set hotcorner actions
de_DE: Hotcorner-Aktionen festlegen

en: Workspace indicator and window list
de_DE: Anzeige der Arbeitsoberflächen und Fensterliste

en: Set a different wallpaper per workspace
de_DE: Anderes Hintergrundbild für jeden Arbeitsbereich festlegen

en: Network Applet
de_DE:  Mini-Anwendung für das Netzwerk
