budgie-extras 10.4 - en to es translation catalogue (251 entries)

note: I hate this and want to do this more programmaticly with libnotify.
en: Trash
es: Papelera

en: Desktop
es: Escritorio

en: Empty Trash
es: Vaciar la papelera

en: Restore
es: Restaurar

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
es: Tamaño de la cuadricula - columnas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
es: Tamaño de la cuadricula - filas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
es: Tamaño de la ventana - columnas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
es: Tamaño de la ventana - filas

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
es: Aplicación

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
es: Tamaño y posición de la ventana

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
es: Varias

en: Done
es: Hecho

en: Cancel
es: Cancelar

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
es: Control de Window Suffler

en: Grid
es: Rejilla

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
es: Mosaico

en: Top-left
es: Superior izquierda

en: Top-right
es: Superior derecha

en: Bottom-right
es: Inferior derecha

en: Bottom-left
es: Inferior izquierda

en: Left-half
es: Mitad izquierda

en: Top-half
es: Mitad superior

en: Right-half
es: Mitad derecha

en: Bottom-half
es: Mitad inferior

en: Columns
es: Columnas

en: Rows
es: Filas

note: swap
en: Swap windows
es: Intercambiar ventanas

note: notification / this is about toggling to show a notification when targeted window size / is smaller than minimum window size
en: Show notification on incorrect window size
es: Mostrar notificación por tamaño incorrecto de ventana

en: Add a column
es: Añadir columna

en: Add a row
es: Añadir fila

en: Remove a column
es: Eliminar columna

en: Remove a row
es: Eliminar fila

en: Move left
es: Mover a la izquierda

en: Move right
es: Mover a la derecha

en: Move up
es: Mover hacia arriba

en: Move down
es: Mover hacia abajo

en: Expand horizontally (to the right)
es: Expandir horizontalmente (hacia la derecha)

en: Shrink horizontally (from the right)
es: Contraer horizontalmente (hacia la derecha)

en: Expand vertically (down)
es: Expandir verticalmente (hacia abajo)

en: Shrink vertically (from the bottom)
es: Contraer verticalmente (hacia abajo)

en: Expand horizontally (to the left)
es: Expandir horizontalmente (hacia la izquierda)

en: Shrink horizontally (from the left)
es: Contraer horizontalmente (hacia la izquierda)

en: Expand vertically (up)
es: Expandir verticalmente (Hacia arriba)

en: Shrink vertically (from the top)
es: Contraer verticalmente (hacia abajo)

en: Toggle resizing opposite window
es: Alternar el redimensionado de la ventana opuesta

en: Tile all windows to grid
es: Encajar todas las ventanas en la rejilla

note: padding
en: Window padding
es: Relleno de la ventana

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
es: Añadir nuevo

en: Create
es: Crear

en: Add task
es: Añadir tarea

note: - command
en: Command
es: Comando

note: - wname
en: Window name
es: Nombre de la ventana

en: Minimum window size exceeds target
es: El tamaño de ventana mínimo excede el objetivo

note: translated strings
en: Drag position
es: Posición de arrastre

en: Save position
es: Posición de guardado

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
es: Oprima Súper y arrastre para definir la posición de la hora. Pulse en «Guardar posición» para almacenarla.

note: window content
en: Position & anchor
es: Posición y ancla

en: Automatic
es: Automática

en: On all monitors
es: En todos los monitores

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
es: Tipo de letra, tamaño y color de la hora

note: date font settings
en: Date font, size & color
es: Tipo de letra, tamaño y color de la fecha

en: Left align text
es: Alinear texto a la izquierda

en: Use 12hr time format
es: Utilizar formato de 12 horas

en: Linespacing
es: Interlineado

en: Super + drag
es: Súper + arrastrar

note: hrs to double digits
en: AM
es: a. m.

en: PM
es: p. m.

en: Previews Control
es: Control de previsualización

en: Run Previews
es: Ejecutar previsualización

en: Show windows of all workspaces
es: Mostrar ventanas de todos los espacios de trabajo

en: Show window full name in tooltip
es: Mostrar el nombre completo de la ventana en una descripción emergente

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
es: Mostrar utilizadas recientemente

note: show tooltips section
en: Show tooltips
es: Mostrar descripciones emergentes

note: hide path section
en: Hide path in menu
es: Ocultar la ruta en el menú

note: tooltip
en: Open
es: Abrir

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
es: medianoche

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
es: la una de la mañana

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
es: las dos de la mañana

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
es: las tres de la mañana

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
es: las cuatro de la mañana

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
es: las cinco de la mañana

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
es: las seis de la mañana

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
es: las siete de la mañana

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
es: las ocho de la mañana

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
es: las nueve de la mañana

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
es: las diez de la mañana

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
es: las once de la mañana

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
es: mediodía

note: TRANSLATORS: times between (12:58:00 - 1:02:00) are 'one-ish'
en: %s-ish
es: casi las %s

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
es: las %s y cinco

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
es: las %s y diez

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
es: las %s y cuarto

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
es: las %s y veinte

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
es: casi las %s y media

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
es: las %s y media

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
es: las %s menos veinticinco

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
es: las %s menos veinte

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
es: las %s menos cuarto

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
es: las %s menos diez

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
es: las %s menos cinco

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
es: Opciones de fecha y hora

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
es: Calendario

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
es: Preferencias

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
es: Mostrar fecha

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
es: Usar formato de 24h

en: Text
es: Texto

en: Applications
es: Aplicaciones

en: Files
es: Archivos

en: Actions
es: Acciones

en: Search
es: Buscar

en: Contacts
es: Contactos

en: Settings
es: Configuración

en: Application Actions
es: Acciones de la aplicación

en: Other
es: Otro

en: Remove from _Dock
es: Quitar del _dock

en: Add to _Dock
es: Añadir al _dock

en: Try changing search terms.
es: Pruebe a cambiar los términos de búsqueda.

en: No Results for “%s”
es: Sin resultados para «%s»

en: View as Grid
es: Ver como rejilla

en: View by Category
es: Ver por categorías

en: Search Apps
es: Buscar aplicaciones

en: Clear all
es: Vaciar

en: Open and search apps
es: Abrir y buscar aplicaciones

en: Shutdown
es: Apagar

en: Suspend
es: Suspender

en: Restart
es: Reiniciar

en: Lock
es: Bloquear

en: Logout
es: Cerrar sesión

en: Run this command…
es: Ejecutar esta orden…

en: Default
es: Por defecto

en: Accessories
es: Accesorios

en: Universal Access
es: Accesibilidad

en: Programming
es: Programación

en: Education
es: Educación

en: Science
es: Ciencia

en: Games
es: Juegos

en: Graphics
es: Imágenes

en: Sound & Video
es: Sonido y vídeo

en: Office
es: Oficina

en: System Tools
es: Herramientas de sistema

en: Calculator
es: Calculadora

en: Calculate basic expressions.
es: Calcular expresiones básicas.

en: bc is not installed
es: bc no está instalado

en: Click to copy result to clipboard
es: Haga clic para copiar el resultado al portapapeles

en: Search for and run applications on your computer.
es: Buscar y ejecutar aplicaciones en su equipo.

en: Open with %s
es: Abrir con %s

en: Opens current selection using %s
es: Abrir la selección actual con %s

en: Open %s in default web browser
es: Abrir %s en el navegador predeterminado

en: Open %s in %s
es: Abrir %s en %s

en: Open this link in default browser
es: Abrir este enlace en el navegador predeterminado

en: Link
es: Enlace

en: Open link in default browser
es: Abrir enlace en el navegador predeterminado

en: Execute '%s'
es: Ejecutar «%s»

en: Run command
es: Ejecutar orden

en: Find and execute arbitrary commands.
es: Encontrar y ejecutar órdenes arbitrarias.

en: Run in Terminal
es: Ejecutar en un terminal

en: Run application or command in terminal
es: Ejecutar una aplicación u orden en un terminal

en: Copy to Clipboard
es: Copiar en el portapapeles

en: Copy selection to clipboard
es: Copiar selección en el portapapeles

en: Run
es: Ejecutar

en: Run an application, action or script
es: Ejecutar una aplicación, acción o secuencia de órdenes

en: Set menu icon from file
es: Configurar icono de menú desde archivo

en: Image files
es: Archivos de imagen

en: Any file
es: Cualquier archivo

en: Set icon
es: Elegir icono

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
es: Eliminar el complemento de color de Gnome Settings Daemon's de las aplicaciones al inicio

en: Dim
es: Atenuación

en: Brightness
es: Brillo

en: Temperature
es: Temperatura

en: Light
es: Luminosidad

en: Welcome to QuickNote.
es: Le damos la bienvenida a QuickNote.

en: Text will be saved automatically while typing.
es: El texto se guardará automáticamente a medida que escriba.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
es: Anchura del área de texto

en: Text area height
es: Altura del área de texto

en: Set a custom directory
es: Establecer directorio personalizado

en: Choose directory
es: Elija un directorio

en: Use
es: Uso

note: window props
en: Set text color
es: Establecer el color del texto

note: spinbuttons - labels
en: Red
es: Rojo

en: Green
es: Verde

en: Blue
es: Azul

en: Choose
es: Elegir

note: get weekday by index
en: Monday
es: Lunes

en: Tuesday
es: Martes

en: Wednesday
es: Miércoles

en: Thursday
es: Jueves

en: Friday
es: Viernes

en: Saturday
es: Sábado

en: Sunday
es: Domingo

note: set city section
en: City
es: Ciudad

note: show on desktop
en: Show on desktop
es: Mostrar en el escritorio

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
es: Mostrar un icono dinámico en el panel

note: forecast
en: Show forecast in popover
es: Mostrar la previsión en un globo

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
es: Transparencia

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
es: Establecer posición personalizada (px)

en: Custom location name
es: Nombre de ubicación personalizado

en: Please enter at least 3 characters
es: Escriba por lo menos 3 caracteres

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
es: Control de WallStreet

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
es: Ejecutar WallStreet

en: Use random wallpaper
es: Utilizar fondo de pantalla aleatorio

en: Sync to lock-screen
es: Sincronizar con pantalla de bloqueo

en: Use default wallpapers
es: Utilizar fondo de pantalla por defecto

en: Browse
es: Buscar

note: time settings section
en: Change interval
es: Cambiar intervalo

en: Hours
es: Horas

en: Minutes
es: Minutos

en: Seconds
es: Segundos

en: Close
es: Cerrar

en: Please log out/in to initialize
es: Por favor, cierre sesión y vuélvala a abrir para iniciar

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
es: Seleccionar una carpeta

note: TRANSLATORS: automatic dynamic workspace control
en: Auto
es: Automático

note: strings
en: Stop
es: Detener

en: Start
es: Inicio

en: Wallpaper Workspace Switcher automatically remembers which wallpaper was set per workspace
es: El conmutador de fondo de área de trabajo recuerda automáticamente qué fondo se usaba en cada área de trabajo

en: Applet runs without a panel icon
es: El applet funciona sin un icono de panel

en: Connect to Hidden Network…
es: Conectarse a una red oculta…

en: Network Settings…
es: Configuración de red…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
es: No se pudo conectar con esta red VPN.

en: Unknown device
es: Dispositivo desconocido

en: Unknown type: %s
es: Tipo desconocido: %s

en: Virtual network: %s
es: Red virtual: %s

en: Wired
es: Cableada

en: Mobile Broadband: %s
es: Banda Ancha Móvil: %s

en: Mobile Broadband
es: Banda Ancha Móvil

en: Modem
es: Módem

en: This wireless network could not be connected to.
es: No se pudo conectar con esta red inalámbrica.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
es: Esta red utiliza un cifrado WEP de 40/64 bits

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
es: Esta red utiliza un cifrado WEP de 104/128 bits

en: This network uses WPA encryption
es: Esta red utiliza cifrado WPA

en: This network uses encryption
es: Esta red utiliza cifrado

en: This network is unsecured
es: Esta red no está protegida

en: No Access Points Available
es: No hay puntos de acceso disponibles

en: Scanning for Access Points…
es: Buscando puntos de acceso…

en: Wireless
es: Conexión inalámbrica

en: Menu Icon
es: Icono del menú

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
es: Filas de la rejilla

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
es: Columnas de la rejilla

en: Show Menu Label
es: Mostrar etiqueta de menú

en: Menu Label
es: Etiqueta de menú

en: Show Power-strip
es: Mostrar barra de energía

en: Roll-over mouse
es: Al pasar el cursor

en: Show recently used items
es: Mostrar elementos utilizados recientemente

en: Time of day in fuzzy way
es: Mostrar la hora de forma confusa

en: Stylish Desktop Application Menu
es: Menú de estilo de aplicaciones del escritorio

en: Brightness Controller
es: Control de Brillo

en: Quick & Easy Notes
es: Notas rápidas y sencillas

en: Show weather & forecast
es: Mostrar el clima y el pronóstico

en: Set hotcorner actions
es: Establecer acciones de esquinas activas

en: Workspace indicator and window list
es: Indicador de espacio de trabajo y lista de ventanass

en: Set a different wallpaper per workspace
es: Fijar un fondo de pantalla distinto por área de trabajo

en: Network Applet
es: Miniaplicación de Redes
